PL180618B1 - Warstwowy pochlaniacz fal dzwiekowych PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Warstwowy pochlaniacz fal dzwiekowych PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL180618B1
PL180618B1 PL95316782A PL31678295A PL180618B1 PL 180618 B1 PL180618 B1 PL 180618B1 PL 95316782 A PL95316782 A PL 95316782A PL 31678295 A PL31678295 A PL 31678295A PL 180618 B1 PL180618 B1 PL 180618B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spacers
absorber
layer
absorber according
thin layers
Prior art date
Application number
PL95316782A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316782A1 (en
Inventor
Manfred Roller
Klaus Pfaffelhuber
Stefan Lahner
Gerhard Koeck
Original Assignee
Faist Automotive Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Faist Automotive Gmbh & Co Kg filed Critical Faist Automotive Gmbh & Co Kg
Publication of PL316782A1 publication Critical patent/PL316782A1/xx
Publication of PL180618B1 publication Critical patent/PL180618B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10KSOUND-PRODUCING DEVICES; METHODS OR DEVICES FOR PROTECTING AGAINST, OR FOR DAMPING, NOISE OR OTHER ACOUSTIC WAVES IN GENERAL; ACOUSTICS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G10K11/00Methods or devices for transmitting, conducting or directing sound in general; Methods or devices for protecting against, or for damping, noise or other acoustic waves in general
    • G10K11/16Methods or devices for protecting against, or for damping, noise or other acoustic waves in general
    • G10K11/162Selection of materials
    • G10K11/168Plural layers of different materials, e.g. sandwiches
    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10KSOUND-PRODUCING DEVICES; METHODS OR DEVICES FOR PROTECTING AGAINST, OR FOR DAMPING, NOISE OR OTHER ACOUSTIC WAVES IN GENERAL; ACOUSTICS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G10K11/00Methods or devices for transmitting, conducting or directing sound in general; Methods or devices for protecting against, or for damping, noise or other acoustic waves in general
    • G10K11/16Methods or devices for protecting against, or for damping, noise or other acoustic waves in general
    • G10K11/172Methods or devices for protecting against, or for damping, noise or other acoustic waves in general using resonance effects

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Soundproofing, Sound Blocking, And Sound Damping (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

1. Warstwowy pochlaniacz fal dzwie- kowych zlozony z ukladu w przyblizeniu równoleglych, cienkich warstw, utrzymywa- nych w okreslonej od siebie odleglosci za pomoca przekladek dystansowych, przy czym cienkie warstwy i przekladki dystan- sowe pochlaniacza sa wykonane z mate- rialów o róznej sztywnosci i róznych gesto- sciach, znamienny tym, ze w obszarze przekladek dystansowych (3a i 3b), znaj- dujacych sie miedzy warstwami cienkimi (2), utworzone sa liczne komory rezonanso- we (4). F i g . 4 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest warstwowy pochłaniacz fal dźwiękowych złożony z układu w przybliżeniu równoległych, cienkich warstw, utrzymywanych w określonej od siebie odległości, przy czym między tymi warstwami znajduje się przynajmniej jedna przekładka dystansowa, przy czym cienkie warstwy i przekładki dystansowe pochłaniacza są wykonane z materiałów o różnej sztywności i różnych gęstościach.
Ochrona środowiska przed zbytnim hałasem wymaga tworzenia efektywnych barier ograniczających przedostawanie się dźwięków do chronionego środowiska. Do tego celu służą pochłaniacze dźwięków zbudowane z materiałów tłumiących, czyli pochłaniających dźwięki.
Z niemieckiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr DE GM 921515132 znany jest kształtowy pochłaniacz dźwięków stosowany w obudowach silników spalinowych pojazdów mechanicznych, który złożony jest z warstwy folii i z porowatej warstwy tłumiącej wykonanej z pianki poliuretanowej, przy czym pory warstwy tłumiącej są zamknięte folią poliuretanową.
Ponadto z niemieckich opisów patentowych nr nr DE 3039651, DE 4011705, DE 4317828, DE 4334984 znane są pochłaniacze dźwięków w postaci kształtek pochłaniających dźwięki, wykonanych z pianki polipropylenowej o zamkniętych porach, ze sklejonej włókniny polietylenowej lub z materiałów polimerowych, względnie z porowatej warstwy poliuretanowej, w której pory stanowią rezonatory Helmholtza.
Problem tłumienia dźwięków wytwarzanych przez elementy konstrukcji został rozwiązany przez umieszczenie przy ciałach drgających i wytwarzających fale dźwiękowe - pochłaniaczy fal dźwiękowych złożonych z elementów wykonanych z materiałów tłumiących utrzymywanych w określonej od siebie odległości przez przekładki dystansowe.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki AP nr US 3439774 znany jest pochłaniacz fal dźwiękowych, składający się z trzech warstw tłumiących, z których dwie pierwsze, licząc od kierunku napływającej fali dźwiękowej, są wykonane z nierdzewnej blachy metalowej, zawierającej pory o średnicy 50-500 pm, przy czym każda warstwa odbija fale dźwiękowe w kierunku warstwy poprzedniej zwiększając drogę przebywaną przez falę dźwiękową. Poszczególne warstwy tłumiące są wzajemnie oddzielone prostopadłymi do nich plastrowymi strukturami dystansowymi, wykonanymi z taśmy metalowej, które odbijają fale dźwiękowe w kierunku poprzecznym do promieni fali pierwotnej. Pochłaniacz według wynalazku, w którym nie mają zastosowania żadne elementy piankowe z włókniny lub z tworzywa sztucznego, jest przeznaczony do tłumienia fal dźwiękowych o dużej intensywności, obudów urządzeń podlegających działaniu wysokich temperatur, np. strumieniowych silników lotniczych.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki AP nr US 3087571 znany jest tłumik drgań mechanicznych, zwłaszcza metalowej osłony maszyny, złożony z cienkiej i elastycznej warstwy materiału włóknistego, równoległej do powierzchni elementu konstrukcyjnego osłony, oraz z umieszczonych między tą warstwą i elementem konstrukcyjnym grubych i sztywnych elementów dystansowych, prostopadłych do powierzchni elementu konstrukcyjnego. Skuteczność tłumienia drgań mechanicznych jest zależna od grubości warstw i wymiarów elementów dystansowych. Tłumik według tego wynalazku tłumi skutecznie drgania w paśmie około 50 do 5000 Hz, czyli w niewielkim, dolnym zakresie częstotliwości dźwięków słyszalnych.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki AP nr US 3087573 znany jest tłumik drgań mechanicznych elementu konstrukcyjnego osłony maszyny, składający się z warstwy sprężystej, przylegającej do tego elementu, z warstwy dystansowej o budowie ulo
180 618 wej lub waflowej wykonanej z materiału o dużej sztywności podłużnej i z zewnętrznej warstwy sprężystej. Dzięki optymalizacji kształtu i wymiarów tłumika oraz doborowi materiałów o określonych współczynnikach sprężystości podłużnej (moduł Younga) uzyskuje się skuteczność działania oraz stosunkowo mały ciężar i niski koszt wykonania tłumika. W konstrukcji tego tłumika brak jest jednak komór rezonansowych, które mają decydujące znaczenie dla powstawania drgań gasnących, a tym samym pochłaniania energii fali dźwiękowej.
Z francuskiego opisu patentowego nr FR 2332586 znany jest tłumik fal dźwiękowych, składający się z ułożonych kolejno warstw drewna o właściwościach powstawania rezonansu fal dźwiękowych określonych częstotliwości, przedzielonych płatami materiału sprężystego. Tłumik tego rodzaju, przewidziany do wykorzystania w ściankach działowych i obudowach maszyn, jest z zewnątrz osłonięty warstwami z materiału włóknistego, zwłaszcza azbestu, względnie blachą metalową, przy czym głównym celem jego zastosowania jest izolacja ognioodporna. Tłumik ten nie zawiera ani elementów piankowych, ani komór rezonansowych, mających decydujące znaczenie dla pochłaniania energii fali dźwiękowej.
Z francuskiego opisu patentowego nr FR 2671899 znany jest pochłaniacz fal dźwiękowych,, przeznaczony do zastosowania w środowisku wodnym, tłumiący stosunkowo szerokie pasmo drgań o wysokiej częstotliwości od 500 do 16000 Hz i złożony z blach metalowych, rozdzielonych elastycznymi płytkami dystansowymi o różnej przenikalności dla fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach. Dobór materiału i grubości płytek umożliwia tłumienie fal dźwiękowych o określonym zakresie częstotliwości. W pochłaniaczu tego rodzaju nie mają jednak zastosowania materiały z włókniny, ani folie typu membranowego, ani też komory rezonansowe, które mają decydujące znaczenie dla pochłaniania energii fal dźwiękowych.
Zasadnicza różnica między pochłaniaczami fal dźwiękowych, opisanymi w przeciwstawionych opisach patentowych, a pochłaniaczem dźwięków według wynalazku polega na tym, że rozwiązania, według przeciwstawień, działają na zasadzie tłumienia fali dźwiękowej przechodzącej przez pochłaniacz, natomiast komory rezonansowe zastosowane w konstrukcji pochłaniacza dźwięków według Wynalazku powodują przekształcenie energii przechodzącej fali dźwiękowej w energię drgań gasnących gazu zawartego w komorze rezonansowej, a tym samym pochłonięcie znacznego udziału procentowego tej energii w czasie przejścia przez pochłaniacz, a co za tym idzie, zwiększoną intensywność tłumienia dźwięków.
Ponadto zasadniczą wadą tych wszystkich znanych pochłaniaczy dźwięków jest ich ogromna materiałochłonność, a tym samym odpowiednio wysoki koszt ich wytwarzania.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji pochłaniacza fal dźwiękowych, który umożliwiałby pochłanianie energii przechodzącej przez niego fali dźwiękowej, a tym samym bardziej intensywne tłumienie dźwięków przy zastosowaniu stosunkowo małego zużycia materiałów.
Cel ten zrealizowano w konstrukcji pochłaniacza fal dźwiękowych według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że w obszarze przekładek dystansowych, znajdujących się między warstwami cienkimi, utworzone są komory rezonansowe.
Jedną z warstw pochłaniacza od strony elementu konstrukcyjnego stanowi korzystnie osłona nośna, przy czym w obszarze przekładki dystansowej, znajdującej się między tą osłoną nośną a najbliższą cienką warstwą, są utworzone komory rezonansowe wypełnione gazem.
Osłona nożna ma korzystnie postać misy, dostosowanej swym kształtem do kształtu elementu konstrukcyjnego urządzenia, do którego jest przymocowana.
Komory rezonansowe pochłaniacza są korzystnie dostosowane do różnych częstotliwości pochłanianych fal dźwiękowych.
Przekładki dystansowe pochłaniacza mają korzystnie postać warstwy materiału.
Warstwa nośna, warstwy cienkie oraz ewentualnie przekładki dystansowe pochłaniacza są wykonane korzystnie z włókniny, pianki, folii, z tworzywa sztucznego jednej z następujących grup: elastomeru poliuretanowego (PU), poliestru (PET), polipropylenu (PP), polietylenu (PE), kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS), poliakrylonitrylu (PAN), ewentualnie z termoplastu, względnie z duroplastu wzmocnionego włóknem i są sprasowane pod wysokim ciśnieniem.
180 618
Warstwa nośna oraz cienkie warstwy pochłaniacza zawierają korzystnie włókninę z włókien z tworzyw sztucznych jednej z następujących grup: poliestru (PET), polipropylenu (PP), węgla (C), poliakrylonitrylu (PAN), poliimidu (PI) albo też włókninę z włókien z tworzyw naturalnych.
Szczególnie korzystną konstrukcję uzyskuje się wówczas, gdy przekładka dystansowa stanowi wraz z osłoną nośną oraz korzystnie z cienką warstwą- jednolity element konstrukcyjny.
Obrzeże cienkiej warstwy pochłaniacza oraz ewentualnie przekładki dystansowe są korzystnie przymocowane do krawędzi osłony nośnej.
Pochłaniacz według wynalazku jest również korzystnie zaopatrzony w zewnętrzną cienką warstwę, znajdującą się od strony źródła dźwięków, wykonaną z folii typu membranowego, która pokrywa komory rezonansowe, a od strony źródła dźwięków jest pokryta korzystnie warstwą włókniny, względnie pianki.
Pochłaniacz fal dźwiękowych według wynalazku charakteryzuje się stosunkowo wysoką efektywnością tłumienia dźwięków przy równoczesnym niewielkim zużyciu materiałów. Ponadto umożliwia on łatwe dostosowanie swej konstrukcji do szczególnie intensywnego tłumienia fali dźwiękowej o częstotliwości odpowiadającej dominującej częstotliwości dźwięków emitowanych przez źródło.
Pochłaniacz fal dźwiękowych według wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia układ warstw pochłaniacza dźwięków w przekroju poprzecznym; fig. 2 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw i przekładek dystansowych w przekroju poprzecznym; fig. 3 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych i poprzecznych żeber oraz z zamkniętych między nimi warstw powietrza, w przekroju poprzecznym; fig. 4 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych i poprzecznych żeber oraz wypełniających przestrzenie między nimi - przekładek dystansowych, w przekroju poprzecznym; fig. 5 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych, ukształtowanych w procesie termoformowania lub prasowania na gorąco oraz wypełniających przestrzeń między nimi warstw powietrza, w przekroju poprzecznym; fig. 6 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych oraz z wypełniających przestrzeń między nimi przekładek dystansowych, w przekroju poprzecznym; fig. 7 - pochłaniacz dźwięków złożony z ułożonych na sobie cienkich warstw membranowych, ukształtowanych w procesie termoformowania lub prasowania na gorąco i utworzonych między nimi warstw powietrza, w przekroju poprzecznym; fig.. 8 - pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw z zagłębieniami, przyspawanych do osłony nośnej, w przekroju poprzecznym; fig. 9 oraz 9a - pochłaniacz dźwięków z osłoną nośną w postaci misy oraz z przekładkami dystansowymi w postaci żeber lub płyt, w przekroju poprzecznym; fig. 10 - pochłaniacz dźwięków z osłoną nośną w postaci misy oraz z przekładkami dystansowymi wykonanymi z taśmy piankowej, w przekroju poprzecznym, a fig. 11 - inne rozwiązanie konstrukcji pochłaniacza dźwięków z osłoną nośną w postaci misy i przekładkami dystansowymi z materiału głęboko tłoczonego, pokrytymi cienką warstwą membranową, w przekroju poprzecznym.
Figura 1 przedstawia przykład rozwiązania konstrukcyjnego pochłaniacza dźwięków według wynalazku, złożonego z układu równoległych do siebie, cienkich warstw 2, wykonanych z folii, sprasowanej włókniny lub pianki poliuretanowej i oddzielonych od siebie przekładkami dystansowymi 3a, stanowiącymi stosunkowo grube warstwy powietrza, tworzące płaskie komory rezonansowe 4. Układ ten jest korzystnie zamknięty osłoną nośną 1, stanowiącą warstwę o stosunkowo dużej masie, przymocowaną na przykład do osłony silnika spalinowego.
Figura 2 przedstawia podobne rozwiązanie konstrukcyjne pochłaniacza dźwięków, w którym przekładki dystansowe 3 a, między cienkimi warstwami 2, są wykonane z materiału porowatego, pochłaniającego dźwięki, na przykład pianki poliuretanowej lub włókniny. Materiały te poprawiają właściwości tłumienia dźwięku dzięki rezonansowi cząstek powietrza zamkniętych w powietrznych komorach rezonansowych 4, prowadząc do poszerzenia krzywej absorpcji w zakresie częstotliwości bliskich częstotliwościom rezonansowym.
Figura 3 przedstawia pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych 2 i przekładek dystansowych 3a, stanowiących komoiy powietrzne zamknięte przez poprzeczne
180 618 przekładki dystansowe 3b, będące rodzajem podpór, ścianek oporowych, względnie żeber, które w korzystnym rozwiązaniu tworzą jednolity element konstrukcyjny z osłoną nośną 1, a równocześnie określają położenie poszczególnych warstw cienkich 2 pochłaniacza. W różnych miejscach pochłaniacza położenie cienkich warstw 2 może być różne, umożliwiając w ten sposób utworzenie komór rezonansowych o różnej wielkości, stosownie do żądanych zmian widma absorpcyjnego pochłaniacza.
Figura 4 przedstawia odmianę rozwiązania konstrukcyjnego pochłaniacza dźwięków, którego przekładki dystansowe 3a, między cienkimi warstwami 2, stanowią przestrzenie wypełnione włókniną, względnie pianką na przykład poliuretanową.
Figura 5 przedstawia jeszcze inną odmianę pochłaniacza dźwięków, który złożony jest z cienkich, głęboko tłoczonych warstw membranowych 2, ukształtowanych w procesie termoformowania lub prasowania na gorąco i zaopatrzonych w zagłębienia o różnych głębokościach. Cienkie warstwy 2 są ze sobą połączone w miejscach zetknięcia się z przekładkami dystansowymi 3b, mającymi postać żeber. Głębokość przekładek dystansowych 3ą równa odległości między poszczególnymi cienkimi warstwami 2, jest zależna od głębokości wytłoczonych zagłębień cienkich warstw 2, przy czym między tymi warstwami tworzą się powietrzne komory rezonansowe 4. Wielkość tych komór może być odpowiednio dobrana konstrukcyjnie, stosownie do żądanych zmian widma absorpcyjnego pochłaniacza.
Figura 6 przedstawia podobne do wyżej opisanego rozwiązanie konstrukcyjne pochłaniacza dźwięków, w którym przestrzenie przekładek dystansowych 3 a, między cienkimi warstwami membranowymi 2, są wypełnione włókniną pianką lub taśmą piankową tworząc komory rezonansowe 4 odpowiednie do żądanego widma absorpcyjnego pochłaniacza.
Pochłaniacz dźwięków przedstawiony na fig. 7 składa się z cienkich warstw 2, zaopatrzonych w wytłoczone zagłębienia, przy czym dna tych zagłębień, opierając się jedno na drugim, tworzy między cienkimi warstwami przekładki dystansowe 3 a wypełnione powietrzem. Również przestrzeń wewnątrz zagłębień tworzy powietrzne komory rezonansowe 4. Układ cienkich warstw 2 jest pokiyty zewnętrzną cienką warstwą membranową 5, szczelnie zamykającą komory rezonansowe 4 utworzone wewnątrz pochłaniacza.
Figura 8 przedstawia pochłaniacz dźwięków złożony z cienkich warstw membranowych 2, zaopatrzonych w zagłębienią których dna są przymocowane do osłony nośnej 1 przez sprasowanie, przyklejenie lub przyspawanie. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w przypadku stosowania cienkich warstw oraz przekładek dystansowych wykonanych z tego samego materiału (na przykład folia PES i włóknina PET lub folia PP i włóknina PP, albo folia PU i pianka PU), przy czym poszczególne przekładki dystansowe 3a mogą być korzystnie wypełnione materiałem (na przykład włókniną o różnej gęstości).
Pochłaniacz fal dźwiękowych przedstawiony na fig. 9 jest zbudowany na osłonie nośnej 1, wykonanej z tworzywa GMT w procesie głębokiego tłoczenia i mającej postać misy. Od strony wewnętrznej Ib do osłony nośnej 1 są przymocowane poprzeczne przekładki dystansowe 3b w postaci płyt prostopadłych do powierzchni tej osłony 1, podpierających rozpiętą nad nimi folię propylenową stanowiącą cienką warstwę 2. Obrzeże napiętej folii propylenowej jest sklejone z krawędzią la osłony nośnej 1. Między osłoną nośną 1 a cienką warstwą 2 są utworzone komory rezonansowe 4, ograniczone z boku przekładkami dystansowymi 3b. Przekładki dystansowe 3b w postaci płyt są wykonane korzystnie z tego samego materiału co osłona nośna 1, stanowiąc z nią jeden element konstrukcyjny, wytwarzany na przykład w procesie wyciskania przeciwbieżnego.
W pochłaniaczu dźwięków przedstawionym na fig. 9a zewnętrzna cienka warstwa 5 folii propylenowej jest pokryta warstwą 10 włókniny lub pianki, a ponadto korzystnie cienką warstwą 11 folii pokrywającej, w celu polepszenia absorpcji w zakresie drgań o wysokich częstotliwościach.
Pochłaniacz dźwiękowy przedstawiony na fig. 10 składa się z osłony nośnej 10, wykonanej z tworzywa GMT w postaci misy wykonanej w procesie prasowania. Na wewnętrznej powierzchni Ib osłony nośnej 1 znajdują się, w określonych od siebie odstępach, poprzeczne przekładki dystansowe 3b, wykonane z taśmy piankowej, z elastomeru poliuretanowego albo z włókniny poliestrowej. Między poprzecznymi przekładkami dystansowymi 3b utworzone są
180 618 komory rezonansowe 4, zamknięte od dołu osłoną nośną 1, a od góry cienką warstwą 2, rozpiętą nad poprzecznymi przekładkami dystansowymi i połączoną z krawędzią la osłony nośnej 1.
W pochłaniaczu dźwięków przedstawionym na fig. 11 osłona nośna 1 stanowi element konstrukcyjny w kształcie misy wykonanej z GMT i uformowanej przez głębokie tłoczenie. Do wewnętrznej strony lb osłony nośnej 1 dotykają wierzchołki 6 występów poprzecznych przekładek dystansowych 3b, wykonanych z polipropylenu i uformowanych w procesie głębokiego tłoczenia. Układ poprzecznych przekładek dystansowych 3b oraz ich poziomych części 7 stanowi jeden element konstnikcyjny, przy czym górna powierzchnia poziomych przekładek konstrukcyjnych 7 jest pokryta cienką warstwą 2, dzięki czemu przestrzenie między poprzecznymi przekładkami dystansowymi 3b tworzą powietrzne komory rezonansowe 4 szczelnie zamknięte, pokrywającą całość konstrukcji pochłaniacza cienką warstwą 2. Dodatkowe wykonanie otworków 4b w poziorąych przekładkach dystansowych 7 tworzy z odpowiednich komór 4 rezonatory Helmholtza, przy czym kształt i wielkość tych komór, a także materiał i grubość cienkiej warstwy 2 umożliwiają łatwe dostosowanie pochłaniacza dźwięków do wymaganej częstotliwości rezonansowej.
Jak wynika z powyższego opisu, pochłaniacz dźwięków według wynalazku składa się z kilku warstw o różnej gęstości i sztywności, wykonanych z materiałów sprężystych typu membran lub z tkanin, bądź też stanowiących warstwy gazowe, zwłaszcza powietrzne. Warstwy te są korzystnie oddzielone od siebie za pomocą żeber tworzących poprzeczne przekładki dystansowe. Właściwości pochłaniania dźwięków są w istotny sposób zależne od różnic gęstości i sztywności poszczególnych warstw, ponieważ od tych właściwości zależy zjawisko odbicia i załamania przechodzących przez nie fal dźwiękowych, mające wpływ na tłumienie dźwięków o określonym zakresie częstotliwości.
Korzystne jest poprzeczne ograniczenie układu warstwowego pochłaniacza fal dźwiękowych przez zastosowanie żeber, wyprasek lub poprzecznych przekładek dystansowych, co umożliwia nie tylko konstrukcyjne połączenie poszczególnych warstw, ale również zastosowanie w różnych miejscach pochłaniacza różnych grubości przekładek dystansowych, a tym samym pochłaniania w różnych miejscach pochłaniacza fal dźwiękowych o różnych zakresach częstotliwości.
Szczególnie celowe jest ukształtowanie jednej z warstw, korzystnie warstwy o dużej masie, jako warstwy nośnej. Może ona mieć postać osłony nośnej typu skorupowego w postaci wanny, misy lub pokrywy, do której przymocowane są poprzeczne przekładki dystansowe, utrzymujące pozostałe cienkie warstwy w określonej od siebie odległości i umożliwiające takie ich ukształtowanie lub uporządkowanie, aby między warstwami cienkimi i osłoną utworzone zostały komory rezonansowe.
Przestrzeń między cienkimi warstwami pochłaniacza fal dźwiękowych według wynalazku jest korzystnie wypełniona gazem, zwłaszcza powietrzem, dzięki czemu cząsteczki gazu, wprawione przez falę dźwiękową w ruch drgający o określonej częstotliwości, powodują intensywne tłumienie fali, zwłaszcza w obszarze częstotliwości rezonansowych.
Mechanicznym modelem pochłaniacza fal dźwiękowych według wynalazku jest układ szeregowego połączenia masy i sprężyny. Układ ten, pobudzony do drgań gasnących z częstotliwością rezonansową, powoduje przekształcenie energii drgań w ciepło, a więc ma własności tłumiące. Przez użycie materiałów o różnej grubości, sprężystości i gęstości można zmieniać częstotliwość rezonansową pochłaniacza, dostosowując ją do dominującej częstotliwości fali dźwiękowej.
Kolejność w jakiej umieszczone są poszczególne warstwy pochłaniacza i ich grubość winny być określone na podstawie krzywej absorpcji, odpowiadającej odpowiedniemu modelowi układu szeregowego połączenia mas i sprężyn.
Osłona nośna pochłaniacza fał dźwiękowych według wynalazku wykonywana jest zwykle z tworzywa sztucznego i formowana w procesie głębokiego tłoczenia, wyciskania przeciwbieżnego lub innego procesu formowania beznaprężeniowego. W przypadku, gdy osłona nośna jest wykonana ze struktur włóknistych, może być również formowana przez prasowanie. Zaleca się, aby kształt zewnętrznych powierzchni osłony nośnej komór rezonansowych pochłaniacza był dopasowany do kształtu elementów konstrukcyjnych źródła dźwięków
180 618 lub elementu oddzielającego wyciszaną przestrzeń od źródła dźwięków. Na przykład w celu ograniczenia przedostawania się fal dźwiękowych powstających w komorze silnika pojazdu mechanicznego do kabiny pasażerskiej, warstwa nośna powinna być odwzorowaniem kształtu tablicy wskaźników samochodu.
Warstwa nośna staje się zbędna wtedy, gdy pochłaniacz dźwięków stanowi zintegrowaną całość z elementem konstrukcyjnym urządzenia, na przykład pojazdu i jest łącznie z nim prefabrykowany i wmontowany w miejsce zastosowania. Na przykład blaszana przegroda karoserii samochodu nie wymaga stosowania w pochłaniaczu dźwięków dodatkowej osłony nośnej.
Pochłaniacz dźwięków według wynalazku może stanowić również pochłaniacz warstwo wo-rezonansowy, którego modelem jest szeregowe oraz ewentualnie równoległe połączenie kilku mas i sprężyn, zapewniające powstanie stosunkowo szerokiego maksimum krzywej absorpcji.
180 618
180 618
180 618
180 618
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Warstwowy pochłaniacz fal dźwiękowych złożony z układu w przybliżeniu równoległych, cienkich warstw, utrzymywanych w określonej od siebie odległości za pomocą przekładek dystansowych, przy czym cienkie warstwy i przekładki dystansowe pochłaniacza są wykonane z materiałów o różnej sztywności i różnych gęstościach, znamienny tym, że w obszarze przekładek dystansowych (3a i 3b), znajdujących się między warstwami cienkimi (2), utworzone są liczne komory rezonansowe (4).
  2. 2. Pochłaniacz według zastrz. 1, znamienny tym, że jednąz jego warstw, od strony elementu konstrukcyjnego urządzenia, do którego jest przymocowany, stanowi osłona nośna (1), o stosunkowo dużej masie, przy czym w obszarze przekładki dystansowej (3a i 3b), znajdującej się między tą osłoną nośną (1) a najbliższą cienką warstwą (2), są utworzone komory rezonansowe (4) wypełnione gazem.
  3. 3. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego osłona nośna (1) ma postać misy dostosowanej swym kształtem do kształtu elementu konstrukcyjnego urządzenia, do którego jest przymocowana.
  4. 4. Pochłaniacz według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że komory rezonansowe (4) są dostosowane do różnych częstotliwości pochłanianych fal dźwiękowych.
  5. 5. Pochłaniacz według zastrz. 1, znamienny tym, że jego przekładki dystansowe (3a) mają postać warstwy materiału.
  6. 6. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są wykonane z włókniny.
  7. 7. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są wykonane z pianki.
  8. 8. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są wykonane z folii.
  9. 9. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są wykonane z tworzywa sztucznego jednej z następujących grup: elastomeru poliuretanowego (PU), poliestru (PET), polipropylenu (PP), polietylenu (PE), kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS), poliakrylonitiylu (PAN).
  10. 10. Pochłaniacz według zastrz. 6, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są wykonane z termoplastu, względnie z duroplastu wzmocnionego włóknem.
  11. 11. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1) oraz cienkie warstwy (2) zawierają włókninę z włókien z tworzyw sztucznych jednej z następujących grup: poliestru (PET), polipropylenu (PP), węgla (C), poliakrylonitrylu (PAN), poliimidu (PI).
  12. 12. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1) oraz cienkie warstwy (2) zawierają włókninę z włókien z tworzyw naturalnych.
  13. 13. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że jego warstwa nośna (1), warstwy cienkie (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a i 3b) są sprasowane pod wysokim ciśnieniem.
  14. 14. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że przekładka dystansowa (3a i 3b) stanowi wraz z osłoną nośną (1) oraz korzystnie z cienką warstwą (2) - jednolity element konstrukcyjny.
  15. 15. Pochłaniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że obrzeże cienkiej warstwy (2) oraz ewentualnie przekładki dystansowe (3a) są przymocowane do krawędzi (la) osłony nośnej (1).
    180 618
  16. 16. Pochłaniacz według zastrz. 1, znamienny tym, że jego zewnętrzna cienka warstwa (5), znajdująca się od strony źródła dźwięków, jest wykonana z folii typu membranowego i pokrywa komory rezonansowe (4).
  17. 17. Pochłaniacz według zastrz. 16, znamienny tym, że jego zewnętrzna cienka warstwa (5) jest pokryta od strony źródła dźwięków - warstwą (10) włókniny, względnie pianki.
    * * *
PL95316782A 1994-09-14 1995-08-29 Warstwowy pochlaniacz fal dzwiekowych PL PL PL PL PL PL PL180618B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9414943U DE9414943U1 (de) 1994-09-14 1994-09-14 Folienresonanzabsorber
PCT/EP1995/003401 WO1996008812A1 (de) 1994-09-14 1995-08-29 Schichtenabsorber zum absorbieren von akustischen schallwellen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316782A1 PL316782A1 (en) 1997-02-17
PL180618B1 true PL180618B1 (pl) 2001-03-30

Family

ID=6913704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316782A PL180618B1 (pl) 1994-09-14 1995-08-29 Warstwowy pochlaniacz fal dzwiekowych PL PL PL PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6186270B1 (pl)
EP (1) EP0781445B1 (pl)
JP (1) JP3307648B2 (pl)
KR (1) KR100285319B1 (pl)
CZ (1) CZ288450B6 (pl)
DE (2) DE9414943U1 (pl)
ES (1) ES2119468T3 (pl)
PL (1) PL180618B1 (pl)
WO (1) WO1996008812A1 (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29605599U1 (de) * 1996-03-26 1997-07-31 Faist M Gmbh & Co Kg Mehrschichtiges, schallabsorbierendes Bauteil
DE29606817U1 (de) * 1996-04-15 1997-08-14 Faist M Gmbh & Co Kg Mehrschichtiges schallabsorbierendes Bauteil
FR2750527B1 (fr) 1996-06-28 1998-08-21 Bertin & Cie Structures d'absorption de bruit et parois constituees de ces structures
DE19634615A1 (de) * 1996-08-27 1998-03-05 Faist M Gmbh & Co Kg Schallabsorbierender Bauteil
US5939212A (en) * 1997-06-09 1999-08-17 Atd Corporation Flexible corrugated multilayer metal foil shields and method of making
US6029962A (en) * 1997-10-24 2000-02-29 Retama Technology Corporation Shock absorbing component and construction method
DE29803675U1 (de) * 1998-03-03 1999-07-15 Faist M Gmbh & Co Kg Schallschutzabschirmung
JP2002527270A (ja) 1998-10-20 2002-08-27 エイティーディー コーポレイション 波形多層金属フォイル絶縁パネル及びその製造方法
DE19856377A1 (de) * 1998-12-07 2000-06-08 Illbruck Industrieprodukte Gmb Mehrlagiges Isolationselement
GB0019913D0 (en) * 2000-08-15 2000-09-27 Ventures & Consultancy Bradfor Sound absorbing material
DE10154364A1 (de) * 2001-11-06 2003-05-15 Cognis Deutschland Gmbh Dämmstoff für Schallwellen
DE10228395C1 (de) * 2002-06-25 2003-12-04 Carcoustics Tech Ct Gmbh Schall-Absorber
JP2004062074A (ja) * 2002-07-31 2004-02-26 Toyota Motor Corp 吸音装置
DE10253832A1 (de) * 2002-11-18 2004-05-27 Carcoustics Tech Center Gmbh Schallisolierender Hitzeschutzschild
JP2004264374A (ja) * 2003-02-24 2004-09-24 Kobe Steel Ltd 薄膜を用いた吸音構造
JP4050632B2 (ja) 2003-02-24 2008-02-20 株式会社神戸製鋼所 吸音構造体
CN1846251A (zh) * 2003-09-05 2006-10-11 株式会社神户制钢所 吸声结构及其制造方法
JP2005134653A (ja) * 2003-10-30 2005-05-26 Kobe Steel Ltd 吸音構造体
CN1879145B (zh) * 2003-11-11 2010-11-24 株式会社小松制作所 内部材料、板形成体以及制造内部材料的方法
DE20320100U1 (de) * 2003-12-23 2005-05-12 Carcoustics Tech Center Gmbh Luftschallabsorbierendes Bauteil
KR100692509B1 (ko) * 2004-10-20 2007-03-09 강춘원 목질 흡음성 개선방법 및 목질 흡음재
JP4754836B2 (ja) * 2005-01-27 2011-08-24 株式会社神戸製鋼所 二重壁構造体
FR2889616B1 (fr) * 2005-08-02 2008-05-30 Hutchinson Sa Panneau acoustique du type a lame d'air
FR2917046B1 (fr) * 2007-06-11 2009-12-18 Peugeot Citroen Automobiles Sa "element de structure a caracteristique anti-bruit d'un vehicule automobile"
JP5210099B2 (ja) * 2008-09-17 2013-06-12 株式会社イノアックコーポレーション 衝撃吸収吸音材
JP2011039357A (ja) * 2009-08-14 2011-02-24 Riken Technos Corp 吸音体および吸音構造
JP2011039355A (ja) * 2009-08-14 2011-02-24 Riken Technos Corp 吸音体および吸音構造
EP2593614B1 (en) * 2010-07-13 2016-04-13 Bellmax Acoustic Pty Ltd An acoustic panel
US8474572B2 (en) * 2011-08-25 2013-07-02 General Electric Company Apparatus and method to attenuate vibration and acoustic noise
DE202012101648U1 (de) * 2012-05-04 2013-08-06 Faist Chemtec Gmbh Schalldämpfende Folie
US9027706B2 (en) * 2013-02-11 2015-05-12 Federal-Mogul Powertrain, Inc. Enhanced, lightweight acoustic scrim barrier
DE102014003725A1 (de) * 2013-12-11 2015-06-11 Burkhard Schmitz Wandelement
US9630575B2 (en) * 2015-09-30 2017-04-25 GM Global Technology Operations LLC Panel assembly with noise attenuation system
KR101887740B1 (ko) * 2016-03-31 2018-08-10 홍익대학교 산학협력단 공간 스케일링을 이용한 소리 차단 방법 및 장치
JP6996913B2 (ja) * 2017-09-06 2022-01-17 旭化成株式会社 構造体、並びに該構造体を含む遮音材、制振材、材料及び各種部材
DE102019128209B4 (de) * 2019-10-18 2023-02-02 Daniel Mohr Schallabsorbierende Vorrichtung mit Noppenfolienverbund und Verwendung
CN111128108B (zh) * 2019-12-19 2023-05-23 中国航空工业集团公司西安飞机设计研究所 一种消音蜂窝结构
US20230326444A1 (en) * 2022-04-12 2023-10-12 GM Global Technology Operations LLC Cast cover with integrated noise mitigation method

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE554083A (pl) * 1956-02-18
US3087571A (en) 1959-05-05 1963-04-30 Bolt Beranek & Newman Apparatus for damping
US3087573A (en) * 1959-08-10 1963-04-30 Bolt Beranek & Newman Damping structure
US3439774A (en) 1966-01-21 1969-04-22 Boeing Co Sound energy absorbing apparatus
FR2332586A2 (fr) * 1975-11-24 1977-06-17 Cuniac Alain Panneau isolant phonique
DE3039651C2 (de) * 1980-10-21 1985-07-25 Fa. Carl Freudenberg, 6940 Weinheim Luftschallschluckende, verformte Platte
US4479992A (en) * 1981-05-28 1984-10-30 Matec Holding Ag Sound absorbing structural element
DE3531886A1 (de) * 1985-09-06 1987-03-19 Stankiewicz Alois Dr Gmbh Hohlkammern
DE3615360A1 (de) * 1986-05-06 1987-11-12 Stankiewicz Alois Dr Gmbh Bauelement mit akustischen eigenschaften
DE3624427A1 (de) * 1986-07-18 1988-01-21 Stankiewicz Alois Dr Gmbh Adhaesives zerstoerungsfrei entfernbares isolationssystem
DE8700264U1 (pl) * 1987-01-07 1988-05-11 Irbit Research + Consulting Ag, Freiburg/Fribourg, Ch
DE8715142U1 (pl) * 1987-11-13 1988-06-01 Stankiewicz Alois Dr Gmbh
DE4011705A1 (de) * 1990-04-11 1991-10-17 Freudenberg Carl Fa Luftschall absorbierendes formteil
FR2671899A1 (fr) * 1991-01-21 1992-07-24 Composite Ind Revetement pour l'absorption acoustique passive large bande dans un liquide.
DE4237513A1 (de) * 1992-11-07 1994-05-11 Helmut Pelzer Luftschall absorbierendes Formteil
DE4317828C1 (de) * 1993-05-28 1994-06-09 Freudenberg Carl Fa Luftschall absorbierendes Formteil
DE4334984C1 (de) * 1993-10-14 1995-01-19 Freudenberg Carl Fa Schall absorbierendes Formteil

Also Published As

Publication number Publication date
WO1996008812A1 (de) 1996-03-21
DE59503008D1 (de) 1998-09-03
PL316782A1 (en) 1997-02-17
EP0781445B1 (de) 1998-07-29
CZ288450B6 (en) 2001-06-13
JP3307648B2 (ja) 2002-07-24
ES2119468T3 (es) 1998-10-01
CZ341796A3 (en) 1997-03-12
US6186270B1 (en) 2001-02-13
DE9414943U1 (de) 1996-01-18
KR970703574A (ko) 1997-07-03
KR100285319B1 (ko) 2001-11-22
JPH10506477A (ja) 1998-06-23
EP0781445A1 (de) 1997-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180618B1 (pl) Warstwowy pochlaniacz fal dzwiekowych PL PL PL PL PL PL
US5633067A (en) Engine compartment casing element with perforated foam layer
US6305494B1 (en) Device for absorbing and/or damping sound waves
US9284727B2 (en) Acoustic barrier support structure
US9270253B2 (en) Hybrid acoustic barrier and absorber
US6290022B1 (en) Sound absorber for sound waves
US8051950B2 (en) System for reducing acoustic energy
CA2040076C (en) Sound absorbing panel
US8091685B2 (en) Sound absorbing structure built into luggage compartment of vehicle
ZA200503953B (en) Soundproof thermal shield
JPH0518439B2 (pl)
WO2013052702A1 (en) High bandwidth antiresonant membrane
JP2009540183A (ja) 音および熱の効果的な遮蔽体
CZ304657B6 (cs) Zvukově pohltivý prostředek obsahující alespoň jeden dutinový rezonátor
JPWO2020084802A1 (ja) 自動車用遮音材
JP2009167702A (ja) 吸音体及びその製造方法
MXPA04012835A (es) Fono-absorbedor con dos partes que delimitan una cavidad.
US6153286A (en) Sound absorbent component and process for manufacture of the same
JP2004170665A (ja) 吸遮音構造
JP2001105521A (ja) 吸音構造体
KR100765842B1 (ko) 흡차음 기능을 갖는 대쉬패널
US20220153210A1 (en) Lightweight perforated films and their use in acoustical insulators for increased sound absorption
KR20010033815A (ko) 방음 칸막이
RU2756657C1 (ru) Экран энергетического отсека
JP2005017636A (ja) 吸音構造体

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070829