PL180263B1 - Method of cutting web material incorporating reinforcement inlays and apparatus therefor - Google Patents

Method of cutting web material incorporating reinforcement inlays and apparatus therefor

Info

Publication number
PL180263B1
PL180263B1 PL96313206A PL31320696A PL180263B1 PL 180263 B1 PL180263 B1 PL 180263B1 PL 96313206 A PL96313206 A PL 96313206A PL 31320696 A PL31320696 A PL 31320696A PL 180263 B1 PL180263 B1 PL 180263B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
knife
cutting
carriage
belt
clamping
Prior art date
Application number
PL96313206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313206A1 (en
Inventor
Etienne Ehkirch
Original Assignee
Wagener Schwelm Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wagener Schwelm Gmbh & Co filed Critical Wagener Schwelm Gmbh & Co
Publication of PL313206A1 publication Critical patent/PL313206A1/xx
Publication of PL180263B1 publication Critical patent/PL180263B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26DCUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
    • B26D1/00Cutting through work characterised by the nature or movement of the cutting member or particular materials not otherwise provided for; Apparatus or machines therefor; Cutting members therefor
    • B26D1/01Cutting through work characterised by the nature or movement of the cutting member or particular materials not otherwise provided for; Apparatus or machines therefor; Cutting members therefor involving a cutting member which does not travel with the work
    • B26D1/04Cutting through work characterised by the nature or movement of the cutting member or particular materials not otherwise provided for; Apparatus or machines therefor; Cutting members therefor involving a cutting member which does not travel with the work having a linearly-movable cutting member
    • B26D1/045Cutting through work characterised by the nature or movement of the cutting member or particular materials not otherwise provided for; Apparatus or machines therefor; Cutting members therefor involving a cutting member which does not travel with the work having a linearly-movable cutting member for thin material, e.g. for sheets, strips or the like
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26DCUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
    • B26D7/00Details of apparatus for cutting, cutting-out, stamping-out, punching, perforating, or severing by means other than cutting
    • B26D7/08Means for treating work or cutting member to facilitate cutting
    • B26D7/084Means for treating work or cutting member to facilitate cutting specially adapted for cutting articles composed of at least two different materials, e.g. using cutters of different shapes

Abstract

3. Urzadzenie do ciecia tasm, zaopa- trzonych we wkladki wzmacniajace, zwlasz- cza do tasm przenosnikowych ze zbrojonego elastomeru, zawierajace urzadzenie zacisko- we z dwiema szczekami zaciskowymi, umie- szczonymi poprzecznie do tasmy 1 wzajemnie sciskanymi poprzez posrednio ulozona tasme i ruchomy wzdluz urzadzenia zaciskowego za pom oca napedu nóz z co najmniej jedna kraw edzia tnaca, znam ienne tym , ze kra- wedz tnaca (36, 70, 50') noza (17) przebiega korzystnie prosto lub wypukle w kierunku do tasmy (41), a pod katem ostrym do krawedzi tnacej (36, 70, 50') jest umieszczona druga kra- wedz tnaca (37,71,56') z tym, ze podczas ciecia, pomiedzy obydwiema krawedziami tnacymi (36, 70, 50') jest umieszczona tasma (41). P L 180263 B 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób cięcia taśm, zaopatrzonych we wkładki wzmacniające, zwłaszcza do cięcia taśm przenośnikowych ze zbrojonego elastomeru. Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie tnące dla taśm, zaopatrzonych we wkładki wzmacniające, zwłaszcza do taśm przenośnikowych ze zbrojonego elastomeru.
Sposób oraz urządzenie tnące są opisane we francuskim świadectwie wzoru użytkowego nr 2 458 497. Elastyczna taśma, którą może być tkanina z włóknami pokrytymi gumą, przez wiele poprzecznie przebiegających cięć jest rozdzielana na pojedyncze paski, które później są stosowane do wytwarzania osnowy opon. Materiał taśmy przylega na taśmie transportowej do gumy. Taśma jest zamocowana pomiędzy dwiema wzajemnie ściskanymi szczękami zaciskowymi, a następnie poziomo przesuwany nóż jest przeprowadzany przez materiał taśmy. Aby uniknąć, że także taśma transportowana zostanie przecięta przez nóż, na dolnej krawędzi noża, zaopatrzonego w dwa ostrza w rodzaju sierpa, znajduje się rozszerzenie w rodzaju ćwierćwałka, zaopatrzone w zaokrąglenia. Podczas cięcia ćwierćwałek naciska elastyczną taśmę transportową częściowo do dołu, w szeroki rowek dolnej szczęki zaciskowej tak, że podczas cięcia taśma transportowa nie doznaje żadnych uszkodzeń. Nóż jest mocno zamocowany do wózka, prowadzonego dokładnie wzdłuż górnej szczęki zaciskowej. Wysokość cięcia noża jest tak nastawiona, że krawędź przecinanej taśmy podczas cięcia ślizga się wzdłużnie po stronie górnej ćwierćwałka i dzięki temu ślizga się wzdłużnie w przejściu pomiędzy ćwierćwałkiem a ostrzem noża w postaci sierpa.
Urządzenie okazało się nieodpowiednie do rozdzielania taśm przenośnikowych, przeznaczonych do wysokich obciążeń, zwłaszcza taśm przenośnikowych zbrojonych drutami stalowymi, jakie np. są stosowane do transportu węgla i nakładu w górnictwie odkrywkowym i podziemnym.
Taśmy przenośnikowe, które są wzmocnione przez liny stalowe lub siatkę drucianą, do chwili obecnej sąjeszcze rozdzielane ręcznie. Z reguły najpierw z obu stron taśmy w postaci możliwie głębokich klinów, jest wycinany elastomer otaczający zbrojenie Następnie za pomocą zwykłej szlifierki-przecinarki, prowadzonej ręcznie jest przecinany każdy pojedynczy drut stalowy. Praca, do której przeprowadzenia są potrzebne co najmniej trzy osoby, jest nadzwyczaj trudna i połączona ze znacznym hałasem i dużą ilością powstającego pyłu Podczas pracy szlifierka-przecinarka podchwytuje również materiał gumowy, przez co ta praca dodatkowo jest połączona z powstawaniem par oraz z przykrym obciążeniem zapachem. Zbrojoną stalą taśmę przenośnikową o szerokości 2 m przecina się w czasie od pół godziny do godziny. Taki okres czasu jest ostatecznie możliwy do zaakceptowania, gdy chodzi o jednorazowe przecinanie taśmy, w celu jej reperacji. Jest natomiast zupełnie nieodpowiedni, gdy całą zużytą taśmę przenośnikową należy poprzecinać na pojedyncze krótkie odcinki w celu ich dalszego wykorzystania, co w przyszłości będzie wymagane z powodu coraz surowszego prawa o ochronie środowiska.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu cięcia, za pomocąktórego można by szybko przecinać wszystkie rodzaje taśm, zaopatrzonych we wkładki wzmacniające, zwłaszcza taśmy przenośnikowe, zaopatrzone w zbrojenie stalowe i z długą żywotnością stosowanego narzędzia przecinającego.
Zadanie wynalazku w odniesieniu do sposobu zostało rozwiązane dzięki temu, że podczas przecinania taśmę obustronnie chwyta się krawędziami tnącymi noża.
Korzystnie podczas przecinania nóż z widocznym pionowym luzem przeprowadza się przez taśmę, a nóż samoczynnie centruje się w odniesieniu do wkładek wzmacniających umieszczonych w taśmie.
Zadanie w odniesieniu do urządzenia zostało rozwiązane dzięki temu, ze krawędź tnąca noża przebiega korzystnie prosto lub wypukłe w kierunku do taśmy, a pod kątem ostrym do krawędzi tnącej jest umieszczona druga krawędź tnąca z tym, że podczas cięcia pomiędzy obydwiema krawędziami tnącymi jest umieszczona taśma.
Według uprzywilejowanego wykonania obie krawędzie tnące są ukształtowane na nożu. Przy tym obie krawędzie tnące są ukształtowane do siebie symetrycznie i wspólnie tworzą ostrze tnące w przybliżeniu kształt V.
180 263
Korzystnie nóż w kierunku prostopadłym do boku płaskiego taśmy ma widoczny luz, natomiast w kierunku wzdłużnym taśmy jest zamocowany nieruchomo.
Wynalazek dalej przewiduje, że nóż jest umieszczony na wózku ruchomym w dwóch kierunkach wzdłuż urządzenia.
Korzystnie nóż jest zamocowany sztywno do wózka, który ma widoczny pionowy luz do jednej z obu szczęk zaciskowych.
Według wynalazku wózek na swoim boku wzdłużnym, odwróconym od noża jest zaopatrzony w krążki podporowe, które są usytuowane na powierzchniach prowadzących szczęki zaciskowej, przyjmujących wózek i, że wózek jest zaopatrzony w środek ciągnący, który jest zamocowany do wózka na wysokości połowy wózka, zwróconej do noża.
Korzystnie szczęka zaciskowa jest zaopatrzona w szczelinę wzdłużną w której w położeniu roboczym jest usytuowany nóż.
Korzystnie szczęki zaciskowe sąumieszczone wzajemnie wychylnie w przegubie obrotowym Według wynalazku kąt otwarcia szczęk zaciskowych jest ograniczony przez zderzak.
Z powodu rozmieszczenia obu współpracujących krawędzi tnących w postaci V jest możliwe szybkie przecinanie taśm, zaopatrzonych nawet w zbrojenie stalowe i z dłuższą żywotnością ostrzy tnących. Przecinanie taśm gumowych ze zbrojeniem stalowym o szerokości około 2 m jest przeprowadzane w czasie mniejszym od 2 minut i odbywa się bez powstawania pyłu i przy małym hałasie. Podczas procesu jest wymagana co najwyżej jedna osoba dozorująca.
Dzięki ukształtowaniu krawędzi tnących w postaci V nóż samoczynnie centruje się w odniesieniu do wkładek wzmacniających, umieszczonych w taśmie, a największa siła cięcia koncentruje się tam, gdzie jest do pokonania największy opór materiału, a więc w obszarze przecinanego zbrojenia.
Ponieważ urządzenie na swoim końcu, odwróconym od przegubu obrotowego, jest całkowicie otwarte, to z tej strony można umieścić taśmę pomiędzy otwartymi szczękami zaciskowymi tak, że bez demontażu całego urządzenia tnącego jest możliwe przeprowadzanie cięcia na miejscu, np. na wymagającej reperacji taśmie przenośnikowej, wewnątrz klatki taśmociągu. W celu ułatwienia transportu urządzenia tnącego jest ono na górze zaopatrzone w ucha nośne tak, że całe urządzenie tnące może być podnoszone przez żuraw bramowy lub inny sprzęt podnoszący i transportowane do żądanego miejsca zastosowania lub kierowane do klatki taśmociągu.
Urządzenie według wynalazku jest uwidocznione w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku od czoła schematyczne urządzenie do cięcia, fig. 2 - widok z góry na urządzenie według fig. 1, fig. 3 - urządzenie według fig. 1 i 2 w perspektywie, fig 4 przekrój poprzeczny w płaszczyźnie IV-IV na fig. 1, fig. 5 - szczegół z fig. 4 w powiększonej podziałce, fig. 6 - w przekroju w płaszczyźnie VI-VI na fig. 5 widok wózka z zamocowanym na mm noże, fig. 7 - drugą postać wykonania urządzenia w przekroju odpowiadającym fig. 5, fig 8 urządzenie z fig. 7 w przekroju odpowiadającym fig. 6, fig. 9 - trzeciąpostać wykonania urządzenia w perspektywie odpowiadającej fig. 3, fig. 10 - szczegół urządzenia z fig. 9, fig. 11 - przekrój poprzeczny w obszarze noża urządzenia z fig. 9, w powiększeniu, a fig. 12 - przekrój w płaszczyźnie ΧΙΙ-ΧΙΪ na fig. 11.
Urządzenie według fig. 1 do 6 zawiera część dolną 1, na której zewnętrznych końcach są umieszczone dwa kozły podporowe 2. Wzajemnie przeciwległe są umieszczone dwa poziome profile U 8, które, jak pokazuje fig 4, tworzą górną szczękę zaciskową 10, przy czym oba profile 8 są mocno połączone ze sobą przez kabłąk 9.
Ruchoma rama 1' ślizga się pionowo po części dolnej 1 i zawiera parę poziomych profili U 3, które są umieszczone wzajemnie przeciwległe i w ten sposób tworzą dolną, nieckową szczękę zaciskową 13.
Dwie pary pionowych dźwigarów 4 sąumieszczone w pobliżu końców dolnej szczęki zaciskowej 13 i od strony czołowej są połączone przez poprzecznicę 5 Urządzenie posiada dwie poziome podhiżnice 6, pomiędzy którymi jest zamocowanych szereg równolegle wobec siebie umieszczonych krążków 7, aby w ten sposób utworzyć poziomą powierzchnię nośną dla przecinanej taśmy 41. Na górnych końcach pionowe dźwigary 4 parami są połączone przez poprzecznicę 4'.
180 263
Każda poprzecznica 4' zawiera podwójnie działający siłownik 12, którego tłoczysko jest połączone z jednym kabłąkiem 9, który jest zabudowany na górnej szczęce zaciskowej 101 znajduje się pomiędzy dźwigarami 4. Siłowniki 12 sąuruchamiane hydraulicznie lub pneumatycznie. Pracują one synchronicznie, aby podnosić lub opuszczać dolną ruchomą szczękę zaciskową 13, przez co pozostaje ona równoległa do górnej nieruchomej szczęki zaciskowej 10. Pomiędzy stałymi profilami U 8 a pionowo ruchomymi dźwigarami 4 są umieszczone przestawione elementy prowadzące 12, które mogą posiadać nie przedstawione na rysunku prowadnice. Górne kołnierze 14 profilu 3 tworząpowierzchnie zaciskowe dolnej szczęki zaciskowej 13 iznajdująsię prawie na jednej wysokości z powierzchnią górną krążków 7.
Na fig. 3 jest przedstawiona przecinana taśma 41, np. gumowa taśma transportowa, wzmocniona przez druty lub liny metalowe 42, która jest przecinana poprzecznie według linii cięcia 43. Dalsze wyjaśnienie tej figury będzie podane po przedstawieniu na fig. 5, 8.
Jak pokazuje fig. 5 kołnierze 14 sąrozdzielone przez szczelinę 16, w którą wchodzi ślizgowo nóż 17. Górne kołnierze 18 profili U 8 tworzą powierzchnię zaciskową górnej szczęki zaciskowej 10 i są również rozdzielone przez szczelinę 19, która umożliwia przejście noża 17. Wzajemnie przeciwległe kołnierze 14 i 18 z ukształtowanymi na nich powierzchniami zaciskowymi sąna rysunku przedstawionejako płaskie. Mogą one posiadać podwyższenia lub dodatkowe ukształtowania w postaci pazurów, pryzm itd., aby móc lepiej przytrzymać przecinaną taśmę, zwłaszcza wtedy, gdy taśma jest wykonana z bardzo elastycznego materiału i posiada rozpoznawalne zużycie.
Oba profile 8, które tworzą górną stałą szczękę zaciskową 10, zawierają zespół tnący, składający się z wózka 20 z nożem 17 oraz napędu 21 w postaci łańcucha, który obiega dwa koła łańcuchowe 22,23, które sązamontowane na końcach profilu U 8 Koło łańcuchowe 22 jest napędzane przez elektryczny silnik przekładniowy 24. Drugie koło łańcuchowe 23 jest umieszczone na urządzeniu naprężającym łańcuch 25, w którego pobliżu każdy profil U 8 posiada boczny otwór 26, który ułatwia montaż i demontaż noża 17 w wózku 20. Odejmowalna obudowa 27, umieszczona powyżej dolnej szczęki zaciskowej 13 chroni nóz 17 w tym obszarze. Druga obudowa 28 chroni łańcuch, stosowany do napędu wózka 20.
Wózek 20 jest przedstawiony na fig. 5 i 6, który składa się z dwóch bocznych płyt 30, pomiędzy którymi znajduje się nóż 17. Do końca dwóch płyt 30 sązamocowane końce łańcucha.
Za pomocą łożysk kulkowych 33, służących jako krążki 7, wózek 20 jest prowadzony we wnętrzu profilu U 8. Przy tym średnica zewnętrzna łożyska kulkowego 33 jest mniejsza od prześwitu profilu 8, aby uzyskać pionowy luz 34 wózka 20 i zapewnić samoczynne centrowanie noża 17 na przycinanej taśmie 41, jak to będzie jeszcze opisane.
Z fig. 6 jest widoczne, że na końcach nóż 17 jest zaopatrzony w ostrze tnące, które ma w przybliżeniu postać V i zawiera dwie wzajemnie przeciwległe krawędzie tnące 36137, symetryczne w odniesieniu do poziomej osi symetrii 38. Każde ostrze tnące w postaci V jest zakończone środkowym odcinkiem wklęsłym 39. Nóż 17 uprzywilejowanie jest wykonany ze stali szybkotnącej, z której jest wycinany za pomocą lasera. Obróbka ostrzy tnących w postaci V i kąt ostrza zależy od przecinanego materiału. Taka konstrukcja noża 17 pozwala na wytwarzanie względnie cienkiego noża 17, który przecina gumę, a także zbrojenia metalowe i inne materiały, które są umieszczone w gumie, a symetryczny układ obu krawędzi tnących 36 i 37 noża 17 pozwala na stworzenie samoczynnego centrowania noża 17 w odniesieniu do przecinanej taśmy 41, która jest zamocowana pomiędzy dwoma szczękami zaciskowymi 10, 13. Jak już wspomniano, istnieje pionowy luz 34 wózka 20 w górnej szczęce zaciskowej 10, który pozwala na samoczynne centrowanie noża 17.
Ponieważ nóż 17 posiada dwie pary krawędzi tnących 36, 37 to istnieje możliwość zmiany ewentualnych cięć w jednym a następnie w drugim kierunku. Nawet w tych przypadkach, w których nie jest zamierzona zmiana kierunku cięcia, ten rodzaj noża 17 zapewnia, że po stępieniu jednego ostrza tnącego, wystarczający zmienić kierunki pracy i używać drugiego ostrza tnącego.
Figury 7 i 8 przedstawiają w porównaniu do fig. 1 do 6 odmianę prowadzenia noża, aby przecinać specjalne cienkie taśmy, które są wzmocnione przez bardzo mocne liny stalowe.
180 263
Nóż 50 stanowi istotny element wózka 51, przy czym górna szczęka zaciskowa 10 posiada wałek 52 z dwoma łożyskami kulkowymi 53, a w dolnej szczęce zaciskowej 13 jest umieszczony wałek 54 z dwoma łożyskami kulkowymi 55. Nóż 50 ma prostą przebiegającąukośnie do kierunku cięcia krawędź tnącą 507 i jest korzystnie wykonany ze stali szybkotnącej. Kołnierze 14 dolnej szczęki zaciskowej 13 są zaopatrzone w stałe ostrza 56, które również są wykonane ze stali szybkotnącej. Ostrza 56 są utworzone z dwóch krawędzi tnących 56', usytuowanych z obu stron szczeliny 16 dolnej szczęki zaciskowej 13. Jeżeli nóż 50 podczas cięcia natrafi na opór, to jest on utrzymywany w położeniu, w którym łożyska kulkowe 53 wózka 51 są dociskane do górnego kołnierza profili 8, a łożyska kulkowe 55 do strony dolnej kołnierza 14 profili 3 W tym położeniu krawędź tnąca 50'wywołuje na przecinaną taśmę siłę tnącą której część jest kierowana na dolną szczękę zaciskową 13 i powoduje wgniatame wewnętrznych lin przecinanej taśmy pomiędzy krawędź tnącą50'noża 50 i krawędź tnącą 56' ostrza 56. W odmianie jest możliwe, że nóz 50 za wiera ostrze tnące ukształtowane w postaci V, odpowiadający powyżej opisanemu przykładowi wykonania.
Urządzenie zawiera także inne odpowiednie urządzenia obsługowe, umieszczone w skrzynce sterującej 40 między innymi elektrycznąjednostkę sterującą i zasilacz prądowy dla silnika przekładniowego 24 oraz elektrohydrauliczne lub elektropneumatyczne jednostki do uruchamiania siłowników 12.
Wracając ponownie do fig. 3, taśma 41, spoczywająca na krążkach 7, zanim rozpocznie się przecinanie, może być przez obsługującego ręcznie przesuwana pomiędzy szczękami zaciskowymi 10 i 13. W ten sposób jest możliwe szybkie rozdrabnianie na łatwe w manipulowaniu kawałki starej, zużytej taśmy transportowej.
Jeżeli taśma 41 znajduje się w prawidłowym położeniu, w żądanej linii cięcia 43 pomiędzy szczękami zaciskowymi 10, 13 to przez uruchomienie siłowników 12 szczęki zaciskowe 10, 13 są wzajemnie ściskane. Następnie rozpoczyna się ruch noża 17 znajdującego się najednym końcu szczęk zaciskowych 10, 13. Ponieważ obie krawędzie tnące noża 17 są umieszczone pod ostrym kątem wobec siebie, to taśma 41 podczas cięcia znajduje się pomiędzy tymi obydwoma krawędziami tnącymi, to znaczy nóż 17 samoczynnie centruje się wobec taśmy 41. Przy tym materiał taśmy 41 jest uchwycony z obu stron przez krawędzie tnące noża 17 tak, że zachodzi symetryczne i szczególnie silne przecinanie, które przecina także zbrojenie metalowe.
Na fig. 9 do 12 jest przedstawiona inna postać wykonania urządzenia tnącego. Szczęki zaciskowe 10,13 na swoim jednym końcu sąpołączone przez przegub obrotowy 60. Aby móc przesuwać taśmę 41 na drugą stronę pomiędzy otwartymi szczękami zaciskowymi 10, 13 są one na końcu 61 urządzenia, przeciwległym do przegubu obrotowego 60, całkowicie otwarte. Przy tym, jak pokazuje fig. 10, tłoczysko 62 siłownika 12 po wyjęciu sworznia zabezpieczającego 63 może być oddzielone od dolnej szczęki zaciskowej 13. Następnie dolna szczęka zaciskowa 13 przez wychylenie wokół przegubu obrotowego 60 jest obniżana w odniesieniu do górnej szczęki zaciskowej 10 i taśma 41 bocznie jest wsuwana lub wysuwana. Jest to szczególną zaletą przy reperacji taśm przenośnikowych bez końca, które nie mogąbyć wsuwane swojąstronączołową. Na tym samym końcu, na którym znajduje się przegub obrotowy 60, pomiędzy obydwoma szczękami zaciskowymi 10,13 jest zamocowany wychylny zderzak 64, za pomocą którego można ograni czyć maksymalny kąt otwarcia szczęk zaciskowych 10, 13. .
Ucha nośne 65 na stronie górnej urządzenia tnącego pozwalająna jego podnoszenie i przenoszenie za pomocą żurawia do żądanego miejsca zastosowania i przeprowadzania cięcia w podniesionym położeniu. Zamiast uch nośnych 65 lub dodatkowo do nich mogą być umieszczone prowadnice dla wczepiania wózka widłowego podnośnego lub innego sprzętu transportowego.
W postaci wykonania przedstawionej na fig. 11 i 12 szczęki zaciskowe 10,13 składają się z dwóch równoległych dźwigarów w postaci podwójnego T. Górna para dźwigarów tworzy górną szczękę zaciskową 10, a dolna para dźwigarów dolną szczękę zaciskową 13.
180 263
Odpowiednie elementy dystansowe utrzymują odstęp pomiędzy dźwigarami tak mały, ze utworzone szczeliny wzdłużne 16,19 wystarczają dla przejścia noża 17. Nóż 17 jest prowadzony na krawędziach 16,19. To prowadzenie jest tak wąskie, że nóż 17 jest pewnie prowadzony w kierunku wzdłużnym taśmy 41.
Natomiast w kierunku prostopadłym do boków 66 taśmy 41 nóż 17 ma widoczny luz 34. Ten luz 34 zgodnie z fig. 12 jest utworzony z górnego luzu 34' i dolnego luzu 34. Górny luz 34' istnieje pomiędzy krążkami podporowymi 67 w obszarze górnego boku wzdłużnego wózka 20 i tam umieszczonych powierzchni prowadzących 68 szczęki zaciskowej 10, przyjmującej wózek 20. Dolny luz 34 istnieje pomiędzy stronądolną69 wózka 20 a kołnierzem 18 szczęki zaciskowej 10. Napęd 21, w postaci łańcucha, jest zamocowany przez trzpień 69' w pobliżu strony dolnej 69 wózka 20, aby osiągnąć kierowanie siły w pobliże noża 17.
Z powodu luzu wózka 20, nóż 17, mocno połączony z wózkiem 20, samoczynnie centruje się w pionowym kierunku, w odniesieniu do taśmy 41, względnie w niej umieszczonych drutów i lin metalowych 42. Druty 42 przy przecinaniu dochodzą dokładnie do wklęsłego odcinka 39, w którym zbiegają się obie symetrycznie, zaszlifowane krawędzie tnące 70, 71 noża 17. Odstęp krawędzi tnących 70, 71 jest mniejszy od średnicy przecinanego drutu 42. W przykładzie wykonania według fig. 12 krawędzie tnące 70,71 są umieszczone w postaci V, a więc są one umieszczone pod kątem ostrym do siebie. Jest także możliwe wykonanie krawędzi tnących 70, 71 z lekko wypukłym zarysem w kierunku do taśmy 41, np. z zarysem parabolicznym. Przy tym krawędzie tnące 70,71 w kierunku do końca karbu tnącego przy odcinku 39 majązawsze kąt ostry.
Średni kąt pomiędzy krawędziami tnącymi 70,71 powinien także w tym przypadku wynosić co najmniej 10°, a co najwyżej 45°.
Zamiast tak wykonanego noża 17 jest także możliwe ukształtowanie go jako korpusu, w którym są osadzone odpowiednie wkładki tnące, np. widiowe lub z ceramiki. W tym przypadku po stępieniu nie jest wymagany demontaż noża, a nawet wózka, a jedyne wymienia się wkładki tnące.
Aby osiągnąć jednakowy docisk szczęk zaciskowych 10, 13 na ich całej długości, może być przewidziana odpowiednia kompensacja linii gięcia, np. przez dokładnie określone, wypukłe gięcie wstępne obu szczęk zaciskowych 10, 13 do siebie
180 263
180 263
180 263
180 263
Fig.8
180 263
Fig,9
180 263
Μ
180 263
Fig.l
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób cięcia taśm, zaopatrzonych we wkładki wzmacniające, zwłaszcza do cięcia taśm przenośnikowych ze zbrojonego elastomeru, w którym pomiędzy dwiema szczękami zaciskowymi umieszcza się taśmę, którą to taśmę wzajemnie zaciska się, a jednocześnie nóż wzdłuż szczęk zaciskowych i poprzecznie do kierunku wzdłużnego taśmy nóż przeprowadza się przez taśmę, przy czym przecinanie taśmy odbywa się jednocześnie z dociskiem szczęk zaciskowych, znamienny tym, że podczas przecinania taśmę obustronnie chwyta się krawędziami tnącymi noża.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas przecinania nóż z widocznym pionowym luzem przeprowadza się przez taśmę, a nóz samoczynnie centruje się w odniesieniu do wkładek wzmacniających umieszczonych w taśmie.
  3. 3. Urządzenie do cięcia taśm, zaopatrzonych we wkładki wzmacniające, zwłaszcza do taśm przenośnikowych ze zbrojonego elastomeru, zawierające urządzenie zaciskowe z dwiema szczękami zaciskowymi, umieszczonymi poprzecznie do taśmy i wzajemnie ściskanymi poprzez pośrednio ułożoną taśmę i ruchomy wzdłuż urządzenia zaciskowego za pomocą napędu nóż z co najmniej jedną krawędzią tnącą, znamienne tym, że krawędź tnącą (36, 70, 50} noża (17) przebiega korzystnie prosto lub wypukłe w kierunku do taśmy (41), a pod kątem ostrym do krawędzi tnącej (36, 70, 50^ jest umieszczona druga krawędź tnącą (37, 71, 56') z tym, że podczas cięcia, pomiędzy obydwiema krawędziami tnącymi (36, 70, 50) jest umieszczona taśma (41).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że obie krawędzie tnące (36,70; 37,71) są ukształtowane na nożu (17).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3 lub 4, znamienne tym, że obie krawędzie tnące (36,70,37,71) są ukształtowane do siebie symetrycznie i wspólnie tworzą ostrze tnące, mające w przybliżeniu kształt V.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że nóż (17) w kierunku prostopadłym do boku płaskiego taśmy (41) ma widoczny luz (34,34', 34natomiast w kierunku wzdłużnym taśmy (41) jest zamocowany nieruchomo.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że nóz (17) jest umieszczony na wózku (20) ruchomym w dwóch kierunkach wzdłuż urządzenia.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że nóż (17) jest zamocowany sztywno do wózka (20), który ma widoczny pionowy luz (34,34', 34) do jednej z obu szczęk zaciskowych (10,13).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że wózek (20) na swoim boku wzdłużnym, odwróconym od noża (17), jest zaopatrzony w krążki podporowe (33, 67), które są usytuowane na powierzchniach prowadzących (68) szczęki zaciskowej (10), przyjmujących wózek (20) i, że wózek (20) jest zaopatrzony w środek ciągnący (21), który jest zamocowany do wózka (20) na wysokości połowy wózka (20), zwróconej do noża (17).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szczęka zaciskowa (10,13) jest zaopatrzona w szczelinę wzdhiżną(16,19), w której w położeniu roboczym jest usytuowany nóz (17).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że szczelina wzdłużna (16,19) co najmniej częściowo stanowi boczną prowadnicę noża (17).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że szczęki zaciskowe (10,13) są umieszczone wzajemnie wychylnie w przegubie obrotowym (60).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że kąt otwarcia szczęk zaciskowych (10, 13) jest ograniczony przez zderzak (64).
    180 263
PL96313206A 1995-03-15 1996-03-12 Method of cutting web material incorporating reinforcement inlays and apparatus therefor PL180263B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9503176A FR2731645B1 (fr) 1995-03-15 1995-03-15 Appareil pour couper un element plat flexible, notamment une bande transporteuse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313206A1 PL313206A1 (en) 1996-09-16
PL180263B1 true PL180263B1 (en) 2001-01-31

Family

ID=9477173

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96313206A PL180263B1 (en) 1995-03-15 1996-03-12 Method of cutting web material incorporating reinforcement inlays and apparatus therefor

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0732179B1 (pl)
CN (1) CN1141228A (pl)
CA (1) CA2171799A1 (pl)
CZ (1) CZ288169B6 (pl)
DE (1) DE59602509D1 (pl)
ES (1) ES2136334T3 (pl)
FR (1) FR2731645B1 (pl)
GR (1) GR3031676T3 (pl)
PL (1) PL180263B1 (pl)
RU (1) RU2159177C2 (pl)
ZA (1) ZA962086B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103737951B (zh) * 2013-12-26 2016-01-06 桂林橡胶机械有限公司 止水带反包调节装置
US11040509B2 (en) * 2014-12-17 2021-06-22 Pirelli Tyre S.P.A. Process and apparatus for building tyres for vehicle wheels
CN111284051A (zh) * 2016-08-31 2020-06-16 马鞍山锐生工贸有限公司 一种橡胶v带加工系统
CN109049775B (zh) * 2016-08-31 2023-09-29 马鞍山锐生工贸有限公司 一种传送带的生产方法
CN109866260B (zh) * 2019-03-11 2023-08-29 宇恒电池股份有限公司 裁膜机
CN114131676B (zh) * 2022-01-29 2022-04-12 胜利油田长龙橡塑有限责任公司 一种抽油机三角带生产用自动切割装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE927315C (de) * 1948-10-02 1955-05-05 Curt Matthaei Schneidevorrichtung fuer Foerderbaender u. dgl.
DE819802C (de) * 1950-09-07 1951-11-05 Hans Ziller Vorrichtung zum Durchschneiden von Foerderbaendern, Treibriemen o. dgl.
DE834951C (de) * 1950-12-09 1952-03-27 Matthias Schlebusch Querschneidevorrichtung
GB839441A (en) * 1958-10-28 1960-06-29 Ernest Arthur Timson Improved means for cutting webs of paper or the like
FR1361430A (fr) * 1963-03-29 1964-05-22 Cerclage Pierre Brunon Appareil pour dérouler et couper le papier en rouleau
FR2098592A5 (pl) * 1970-07-21 1972-03-10 Lagain Georges
FR2458497A3 (fr) * 1979-06-05 1981-01-02 Kt Dispositif pour la coupe d'un materiau elastique se presentant sous forme d'une bande
US4329896A (en) * 1980-04-09 1982-05-18 Karl Singer Slitter for severing laminated objects
WO1989012532A1 (en) * 1988-06-24 1989-12-28 Hot Roller Laminating Co. (Melb.) Pty. Ltd. Cutter devices
DE4125917A1 (de) * 1991-08-05 1993-02-11 Stork Gmbh Regelungstechnik Un Schneidevorrichtung fuer flexoplatten

Also Published As

Publication number Publication date
CZ288169B6 (en) 2001-05-16
FR2731645A1 (fr) 1996-09-20
DE59602509D1 (de) 1999-09-02
CZ61596A3 (en) 1996-10-16
ES2136334T3 (es) 1999-11-16
AU688669B2 (en) 1998-03-12
AU4805596A (en) 1996-09-26
CA2171799A1 (en) 1996-09-16
GR3031676T3 (en) 2000-02-29
EP0732179B1 (de) 1999-07-28
CN1141228A (zh) 1997-01-29
FR2731645B1 (fr) 1997-05-23
ZA962086B (en) 1996-11-27
RU2159177C2 (ru) 2000-11-20
PL313206A1 (en) 1996-09-16
EP0732179A1 (de) 1996-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT408856B (de) Vorrichtung zum automatischen säumen von plattenförmigen gegenständen
DE102007020445A1 (de) Automatisiertes System zum präzisen Schneiden von kurzen Bauholz-Stücken
PL180263B1 (en) Method of cutting web material incorporating reinforcement inlays and apparatus therefor
US3923157A (en) Bar handling and length determining apparatus
DE2714161C3 (de) Einrichtung zur Überführung des Bahnanfangs einer Papierbahn
DE1658304C3 (de) Maschine zum Abschleifen des Schweißgrates von stumpfgeschweißten, nichtverlegten Schienen
CA1055813A (en) Method and apparatus for severing fibrous articles such as trees
CH653282A5 (de) Kreissaege mit automatischem abtransport des schnittgutes.
DE3538889A1 (de) Streifenschneidanlage
US4437371A (en) Method for cutting polymeric belt body
DE19914580A1 (de) Verfahren zum Handhaben von Stapeln von Papier, Pappe o. dgl. an einer Schneidmaschine
US5001958A (en) Apparatus for preparing skived belting
US2534838A (en) Sod cutter
DE19910429C2 (de) Holzgreifer mit angebauter Kettensäge
CH693087A5 (de) Seilsägemaschine
DE102007001151A1 (de) Vorrichtung zum Schneiden und Spleissen von Bandabschnitten eines klebrigen Kordbandes
DE1918599C3 (de) Vorrichtung zur Aufbereitung von Rund holz
EP0017166B1 (de) Vorrichtung zum automatischen Aufteilen einer Platte
DE102004024715B4 (de) Spleißvorrichtung
DE102014103271A1 (de) Seilsägevorrichtung und Verwendung einer Seilsägevorrichtung
DE3123136A1 (de) "bandagentrenneinrichtung"
DD297043A7 (de) Vorrichtung zum schneiden von foerdergurten, vorzugsweise von stahlseilfoerdergurten
DE1481075A1 (de) Schneid-,So?tier- und Stopeleinrichtung fuer Bl?tter,insbesondere Bleche
EP1211056A3 (en) Method of building a tire and a longitudinal cutter for plies
DE76772C (de) Maschine zum Herstellen von Fafsdauben

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090312