PL178903B1 - Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów - Google Patents

Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów

Info

Publication number
PL178903B1
PL178903B1 PL95318653A PL31865395A PL178903B1 PL 178903 B1 PL178903 B1 PL 178903B1 PL 95318653 A PL95318653 A PL 95318653A PL 31865395 A PL31865395 A PL 31865395A PL 178903 B1 PL178903 B1 PL 178903B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
actuator
bolt
coupling according
containers
housing
Prior art date
Application number
PL95318653A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318653A1 (en
Inventor
Julius Donner
Thomas Niemann
Wilhelm Wilk
Original Assignee
Macgregor Conver Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25939345&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL178903(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Macgregor Conver Gmbh filed Critical Macgregor Conver Gmbh
Publication of PL318653A1 publication Critical patent/PL318653A1/xx
Publication of PL178903B1 publication Critical patent/PL178903B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D90/00Component parts, details or accessories for large containers
    • B65D90/0006Coupling devices between containers, e.g. ISO-containers
    • B65D90/0013Twist lock
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D5/00Tank wagons for carrying fluent materials
    • B61D5/08Covers or access openings; Arrangements thereof
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T24/00Buckles, buttons, clasps, etc.
    • Y10T24/28Freight container to freight container fastener

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Stackable Containers (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Time Recorders, Dirve Recorders, Access Control (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest złączka do rozłącznego łączenia narożnych okuć sąsiednich kontenerów, zwłaszcza kontenerów ustawionych jeden na drugim na pokładzie statku, według części przedznamiennej zastrzeżenia 1 albo 9.
Złączki tego typu są na ogół przez fachowców potocznie nazywane „Twistlock”. Złączki te są stosowane przeważnie, aby łączyć ze sobą kontenery transportowane na pokładach statków. Mają one zapobiegać przesunięciom kontenerów względem siebie w trakcie transportowania ich na statkach.
Aby zminimalizować ręczne czynności związane z ryglowaniem i odryglowywaniem złączek i w ten sposób skrócić czasy postoju statków przy załadunku i rozładunku kontenerów w portach, stosuje się złączki, działające na zasadzie półautomatycznej. Są one ręcznie ryglowane wstępnie na jednym z łączonych kontenerów. Ostateczne zaryglowanie następuje automatycznie po nasadzeniu na siebie łączonych kontenerów. Przy rozładunku złączkę należy uruchomić ręcznie w celu rozłączenia połączonych kontenerów. Ze zgłoszenia patentowego nr WO 8807006 znana jest złączka, zaopatrzona w urządzenie uruchamiające, które zawiera pojedyncze cięgło linowe. Cięgło to ma jednak tę wadę, że złączkę można zastosować tylko w jednym określonym usytuowaniu względem łączonych kontenerów. Nieprawidłowe ustawienie złączki uniemożliwia automatyczne ostateczne zaryglowanie. Kolejna wada polega na tym, że znana złączka nie daje się zaryglować ponownie w razie nieumyślnego odryglowania. Wreszcie złączki tej nie można alternatywnie odłączyć od górnego lub dolnego kontenera.
Celem wynalazku jest opracowanie, mające uniwersalne zastosowanie, półautomatycznej złączki, która zapewnia prostą i bezbłędną obsługę.
Zadanie to rozwiązano za pomocą złączki. Zaopatrzone w dwa cięgła urządzenie uruchamiające pozwala na przekręcanie sworznia ryglującego w przeciwnych kierunkach. Za pomocą podwójnego cięgła złączka według wynalazku eliminuje lub pozwala naprawić błędy w obsłudze, zwłaszcza nieprawidłowe zaryglowania. Poza tym złączka według wynalazku ma uniwersalne zastosowanie.
Korzystnie oba cięgła składają się z (półdługich) odcinków jednego, podatnego na zginanie lub elastycznego w zakresie zginania, elementu uruchamiającego, na przykład linki lub elementu linkowego. Każdy z przeciwległych końców elementu uruchamiającego jest zaopatrzony w końcówkę uruchamiającą. Możliwe jest także użycie dwóch oddzielnych, krótszych elementów uruchamiających do utworzenia poszczególnych cięgieł. W tym przypadku wolny koniec każdego z elementów uruchamiających ma własną końcówkę uruchamiającą.
Kolejna złączka, rozwiązuje zadanie postawione przed wynalazkiem. Zgodnie z nim rygle poprzeczne sworznia ryglującego mają w zasadzie jednakowy kształt. Nie trzeba w związku z tym zwracać uwagi na to, aby złączka była wstępnie zaryglowana określonym ryglem poprzecznym na jednym z łączonych kontenerów. Złączkę można w zasadzie dowolnie przekręcać, czyli ryglować wstępnie na jednym z kontenerów zarówno górnym, jak i też dolnym ryglem poprzecznym. Pozwala to w nieoczekiwanie łatwy sposób uprościć wymagania dotyczące obsługi półautomatycznych złączek za pomocą dowolnych elementów uruchamiających. Zwłaszcza w połączeniu z, zawierającą urządzenie uruchamiające z dwoma cięgłami, złączką według poprzednio objaśnionych zastrzeżeń, daje to w efekcie prostą w obsłudze złączkę, w której praktycznie wykluczone są błędy obsługi i możliwe jest odryglowanie za pomocą alternatywnego odłączenia złączki od górnego lub dolnego kontenera. O ile zaistnieją Wędy w obsłudze, można je bez problemu naprawić za pomocą złączki według wynalazku.
Dalsze zastrzeżenia zależne odnoszą się do korzystnych przykładów wykonania złączki.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia złączkę w widoku bocznym, fig. 2 - złączkę w widoku bocznym, obróconym względem fig. 1 o 90°, fig. 3 - złączkę z odryglowaniem górnym ryglem poprzecznym w środkowym przekroju poziomym, fig. 4 - złączkę według fig. 3 w widoku z góry na górny rygiel poprzeczny, fig. 5 - dolny rygiel poprzeczny złączki ukazanej na fig. 3 i 4 w widoku analogicznym do fig. 4, fig. 6 - złączkę z zaryglowanym wstępnie górnym ryglem poprzecznym w środkowym przekroju poziomym, fig. 7 - zaryglowany wstępnie górny rygiel poprzeczny złączki według fig. 6 w widoku, fig. 8 - dolny rygiel poprzeczny widoku analo
178 903 gicznym do fig. 7, fig. 9 - zaryglowaną ostatecznie złączkę w środkowym przekroju poziomym, fig. 10 - górny rygiel poprzeczny zaryglowanej ostatecznie złączki według fig. 9 w widoku z góry, fig. 11 - dolny rygiel poprzeczny zaryglowanej ostatecznie złączki w widoku analogicznym do fig. 10, fig. 12 - sworzeń ryglujący złączki w widoku bocznym, fig. 13 sworzeń ryglujący w widoku ΧΙΠ, fig. 14 - alternatywny przykład wykonania złączki w zaryglowanym ostatecznie położeniu, w środkowym przekroju poziomym, i fig. 15 - złączkę według fig. 14 z odryglowanym górnym ryglem poprzecznym w środkowym przekroju poziomym.
Ukazana tutaj złączka służy do półautomatycznego łączenia ustawionych jeden na drugim kontenerów, które nie są przedstawione na figurach. Złączka składa się w zasadzie z obudowy 20, sworznia ryglującego 21, urządzenia uruchamiającego 22 i urządzenia blokującego 23.
Obudowa 20 ukazanej złączki jest dwuczęściowa. Składa się ona z dwóch połówek 24 i 25, skręconych ze sobą w środkowej płaszczyźnie podziału 26. Płaszczyzna podziału 26 biegnie przez środek przelotowego otworu 27 w obudowie 20. Płaszczyzna podziału 26 i otwór przelotowy 27 przebiegają w przedstawionym na fig. 1 i 2 roboczym położeniu złączki, pionowo przez obudowę 20.
Od zewnątrz obudowa 20 jest podzielona na trzy odcinki, mianowicie środkowe łożysko oporowe 28, które przy ustawionych jeden na drugim kontenerach leży jako element dystansowy pomiędzy sąsiednimi narożnymi okuciami, nie przedstawionych, kontenerów i dwóch, umieszczonych po przeciwnych stronach łożyska oporowego 28, elementów środkowych 29 i 30. Elementy środkowe 29 i 30 wchodzą przy połączonych kontenerach w odpowiednie podłużne otwory narożnych okuć, leżących jeden na drugim, kontenerów.
Sworzeń ryglujący 21 składa się z cylindrycznej części środkowej 31 i dwóch rygli poprzecznych 32 i 33. Sworzeń ryglujący jest jednoczęściowy, w związku z czym rygle poprzeczne 32 i 33 są uformowane na przeciwległych końcach części środkowej 31. Za pomocą środkowej części 31 sworzeń ryglujący 21 jest osadzony obrotowo wokół swej wzdłużnej osi symetrii 34 w otworze przelotowym 27 obudowy 20. Oba rygle poprzeczne 32 i 33 wystają z przeciwległych końców obudowy 20. Rygle poprzeczne 32 i 33 znajdują się wobec tego powyżej danego elementu środkowego 29 lub 30 obudowy 20.
Oba rygle poprzeczne 32 i 33 sworznia ryglującego 21 są według wynalazku w zasadzie jednakowe. Każdy z nich ma na swej, zwróconej ku odpowiedniemu elementowi środkowemu 29 lub 30 obudowy 20, (tylnej) stronie prostokątną powierzchnię podstawy (fig. 12). Wychodząc z tej powierzchni, każdy z rygli poprzecznych 32, 33 zwęża się stożkowo w kierunku swego wolnego końcą który wskutek tego ma płaski wierzchołek 35. Na równoległych, dłuższych bokach każdego z rygli poprzecznych 32 i 33 znajdują się, umieszczone naprzeciw siebie, występy 36. Występy te wystają lokalnie poza prostokątną powierzchnię podstawy każdego rygla poprzecznego 32, 33 (fig. 13). Górne powierzchnie występów 36 przebiegają ukośnie względem wierzchołka 35 danego rygla poprzecznego 32, 33. Wskutek tego rygle poprzeczne 32, 33 uzyskują skręcenie, biegnące od wierzchołka 35 do występów 36. Dolne powierzchnie występów 36 są w każdym z rygli poprzecznych 32 i 33 zaopatrzone w zukosowania 37. Zukosowania 37 i skręcenie górnej powierzchni każdego rygla poprzecznego 32 i 33 charakteryzują się nachyleniem, które jest tak dobrane, że w określonych położeniach danego rygla poprzecznego 32 i 33 względem narożnego okucia odpowiedniego kontenera rygiel ten przekręca samoczynnie sworzeń ryglujący 21 przy wkładaniu w narożne okucie lub wyciąganiu z narożnego okucia.
Ponadto według wynalazku jeden rygiel poprzeczny 32 jest obrócony względem drugiego rygla poprzecznego 33 o około 90° (fig. 13). Jeżeli złączka zostanie obrócona tak, że dolny rygiel poprzeczny 33 znajdzie się na górze, a następnie sworzeń ryglujący 21 zostanie obrócony o 90° wokół wzdłużnej osi symetrii 34, wówczas pierwotnie dolny rygiel poprzeczny 33 przechodzi w położenie, w którym znajdował się rygiel poprzeczny 32, znajdujący się poprzednio na górze.
Wewnątrz obudowy 20 znajduje się urządzenie blokujące 23, które blokuje sworzeń ryglujący 21 w trzech różnych położeniach według fig. 3, 6 i 9. Urządzenie blokujące 23 składa się z, osadzonego w obudowie 20, dociśniętego sprężyną popychacza 38 i, przy
178 903 porządkowanej sworzniowi ryglującemu 21, jarzma tarczowego 39, które współpracuje z popychaczem 38. Jarzmo tarczowe 39 jest osadzone nieobrotowo na środkowej części 31 sworznia ryglującego 21, w związku z czym jest obracane wspólnie ze sworzniem ryglującym 21. Dociśnięty sprężyną popychacz 38 jest przesuwny na, przebiegającej centralnie przez łożysko oporowe 28 obudowy 20 i przecinającej pod kątem prostym wzdłużną oś symetrii 34 sworznia ryglującego 21, poprzecznej osi symetrii 40. Płytka 41 dociśniętego sprężyną popychacza 38 jest dociśnięta sprężyną, mianowicie sprężyną dociskową 42, w kierunku sworznia ryglującego 21. Przecinająca pod kątem prostym poprzeczną oś symetrii, przednia powierzchnia przylegania 43 płytki 41 popychacza jest wskutek tego dociśnięta do jarzma tarczowego 39.
Gdy sworzeń ryglujący 21 złączki znajduje się w, łączącym oba sąsiednie kontenery, zaryglowanym ostatecznie położeniu według fig. 9, w którym oba rygle poprzeczne 32 i 33 nie pokrywają się z elementami środkowymi 29 i 30 na obudowie 20 (fig. 10 i 11), wówczas powierzchnia przylegania 44 jarzma tarczowego 39 przylega do powierzchni przylegania 43 płytki 41 popychacza. Dociśnięty sprężyną popychacz 38 blokuje przy tym, we współpracy z jarzmem tarczowym 39, sworzeń ryglujący 21 w ostatecznie zaryglowanym położeniu złączki (fig. 9).
Na obu przeciwległych końcach powierzchni przylegania 44 jarzma tarczowego 39 znajduje się po jednym wystającym nosku 45 i 46. We wstępnie zaryglowanym położeniu złączki, w którym górny rygiel poprzeczny 32 nie pokrywa się ze środkowym elementem 29 obudowy 20 (fig. 6 i 7), zaś dolny rygiel poprzeczny 33 pokrywa się ze środkowym elementem 30 obudowy 20 aż po występy 36, nosek 45 jarzma tarczowego 39 leży w centralnym wgłębieniu 47 rowka 48 w powierzchni przylegania 44 płytki 41 popychacza (fig. 6). Wskutek tego sworzeń ryglujący 21 złączki jest zablokowany we wstępnie zaryglowanym położeniu. Przeciwległy nosek 46 płytki 41 popychacza leży natomiast we wgłębieniu 47 rowka 48 płytki 41 popychacza (fig. 3), gdy górny rygiel poprzeczny 32 znajduje się w swoim odryglowanym położeniu (fig. 4), zaś dolny rygiel poprzeczny 33 jest zaryglowany (fig. 5).
Urządzenie uruchamiające 22 ma według wynalazku dwa, elastyczne w zakresie zginania i/lub podatne na zginanie, cięgła 57 i 58. Oba cięgła 57 i 58 są utworzone z jednego elementu uruchamiającego, który w ukazanym przykładzie wykonania stanowi ciągła linka 49. W przybliżeniu połowy linki 49 tworzą cięgła 57 lub 58. Środkowa część linki 49, która łączy ze sobą cięgła 57 i 58, jest w miejscu 50 połączona z jarzmem tarczowym 39 sworznia ryglującego 21. W tym celu linka 49 jest przeprowadzona przez poprzecznie ustawione ucho 51 na, odwrotnej względem powierzchni przylegania 44, tylnej stronie płytki 44 popychacza i z obu przeciwnych stron ucha 51 jest zablokowana przed przesuwem wzdłużnym za pomocą pogrubień w postaci tulejek zaciskowych 52 umieszczonych na lince 49. W ten sposób sworzeń ryglujący 21 można przekręcać w kierunku ruchu wskazówek zegara, ciągnąc za koniec linki 49, tworzący cięgło 57, i w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ciągnąc za przeciwny koniec linki 49, tworzący cięgło 58.
Rozciągające się po obu stronach ucha 51, mające jednakową długość cięgła 57 i 58 linki 49 są wyprowadzone z obudowy 20 przez płaską boczną powierzchnię 53 łożyska oporowego 28. W tym celu po przeciwnych stronach poprzecznej osi symetrii 40, w łożysku oporowym 28 obudowy 20, umieszczone są odpowiadające cięgłom 57 lub 58, otwory przelotowe 54. Otwory przelotowe 54 przebiegają równolegle w jednakowym odstępie względem poprzecznej osi symetrii 40 (fig. 3, 6 i 9). Wychodzące z obudowy 20 końce cięgieł 57 i 58 są ukształtowane w postaci końcówek uruchamiających. W tym celu każda z obu końcówek uruchamiających jest zaopatrzona w gałkę 55, 56. Złączka według wynalazku ma zatem dwie, usytuowane symetrycznie względem poprzecznej osi symetrii 40, końcówki uruchamiające na każdym z cięgieł 57, 58, które to końcówki są obsługiwane ręcznie za pomocą gałek 55, 56.
Ciągnięcie odpowiedniej końcówki uruchamiającej, a mianowicie gałki 55 lub 56, powoduje przekręcanie sworznia ryglującego 21 albo zgodnie z ruchem wskazówek zegara, albo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Procesy ryglowania i odryglowywania przebiegają w sposób następujący:
W wyniku pociągnięcia gałki 56 złączka przechodzi w położenie ukazane na fig. 3 do 5. Górny rygiel poprzeczny 32 znajduje się przy tym w położeniu odryglowanym w celu włożenia w dolne narożne okucie górnego kontenera. Następnie poprzez pociągnięcie gałki 55
178 903 sworzeń ryglujący 21 jest przekręcany w kierunku ruchu wskazówek zegara na tyle, że górny rygiel poprzeczny 32 znajduje się w położeniu zaryglowanym, ale dolny rygiel poprzeczny 33 zajmuje położenie, w którym złączkę można włożyć w górne narożne okucie dolnego kontenera (fig. 6 do 8). Przy wkładaniu złączki, zaryglowanej w ten sposób wstępnie pod górnym kontenerem, w narożne okucie dolnego kontenera sworzeń ryglujący 21 jest przekręcany przez leżące naprzeciw siebie występy 36 na dolnym ryglu poprzecznym 33 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w położenie, które po całkowitym nasadzeniu górnego kontenera na dolny kontener umożliwia dalsze przekręcenie sworznia ryglującego 21 przez dociśnięty sprężyną popychacz 38 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w położenie ukazane na fig. 9 do 11. W tym położeniu złączka jest ostatecznie zaryglowana, ponieważ oba rygle poprzeczne 32 i 33 znajdują się w położeniu zaryglowanym, zaś położenie to jest zablokowane przez przyleganie powierzchni przylegania 43 dociśniętego sprężyną popychacza 38 do powierzchni przylegania 44 jarzma tarczowego 39 na sworzniu ryglującym 21 (fig. 9).
Złączka według wynalazku daje dwie alternatywne możliwości rozłączenia połączonych kontenerów.
Według pierwszej alternatywy pociągnięciem gałki 55 przekręca się sworzeń ryglujący 21 w kierunku ruchu wskazówek zegara w położenie ukazane na fig. 6 do 8. W tym położeniu złączkę z odryglowanym dolnym ryglem poprzecznym 33 można wyciągnąć z górnego narożnego okucia dolnego kontenera. W tym celu zukosowania 37 na zwróconej ku obudowie 20, (dolnej) powierzchni dolnego rygla poprzecznego 33 obracają z powrotem nieznacznie sworzeń ryglujący w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, powodując wyjście, leżących naprzeciw siebie, występów 36 na ryglu poprzecznym 33 z podłużnego otworu odpowiedniego narożnego okucia górnego kontenera. W tym przypadku złączka jest unoszona wraz z górnym kontenerem z dolnego kontenera.
W drugiej alternatywie sworzeń ryglujący jest przekręcany poprzez ciągnięcie gałki 56 przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na tyle, że odryglowany górny rygiel poprzeczny 32 można wyciągnąć z dolnego narożnego okucia górnego kontenera. W tym przypadku górny kontener można podnieść bez złączki, która wskutek przytwierdzenia do górnego narożnego okucia pozostaje na dolnym kontenerze (fig. 3 do 5).
Obie, utworzone przez gałki 55 i 56, końcówki uruchamiające lub cięgła 57, 58 złączki według wynalazku umożliwiają ponowne zamknięcie złączki, otworzonej nieumyślnie w wyniku pociągnięcia gałki 55, poprzez takie pociągnięcie przeciwległej gałki 56, by obie końcówki uruchamiające lub gałki 55, 56 znalazły się w przybliżeniu w jednakowej odległości od bocznej powierzchni 53 obudowy 20, a złączka przeszła w położenie ostatecznego zaryglowania, ukazane na fig. 9.
Ponadto jednakowe ukształtowanie rygli poprzecznych 32, 33 i obrócone korzystnie o 90° wzajemne usytuowanie tych rygli poprzecznych 32, 33 w połączeniu z symetrycznie ukształtowaną obudową 20 i obydwoma cięgłami 57, 58, wystającymi z obudowy w jednakowej odległości od poprzecznej osi symetrii 40 sprawia, że złączkę można zaryglować wstępnie w dolnym narożnym okuciu górnego kontenera przy użyciu dowolnego rygla poprzecznego, to znaczy zarówno ukazanego na figurach górnego rygla poprzecznego 32, jak też alternatywnie dolnego rygla poprzecznego 33. Pozwala to na wyeliminowanie błędów obsługi w złączce według wynalazku.
Figury 14 i 15 ukazują drugi przykład wykonania złączki według wynalazku. Różni się on od złączki według pierwszego przykładu wykonania ukazanego na fig. 1 do 13 urządzeniem blokującym. Poza tym złączka na fig. 14 i 15 odpowiada złączce na fig. 1 do 13, w związku z czym odpowiadające sobie części opatrzono jednakowymi odnośnikami.
Urządzenie blokujące 59 ma dociśnięty sprężyną popychacz 60, którego płytka 61 ma wypukłą powierzchnię przylegania 62. Powierzchnia przylegania 62 ma kształt litery V i składa się z dwóch, zbiegających się pod kątem rozwartym, większym niż 90°, powierzchni częściowych 63. Obie powierzchnie częściowe 63 spotykają się na pionowej linii wierzchołkowej 64, która leży w pionowej płaszczyźnie symetrii złączki, przebiegającej przez wzdłużną oś symetrii 34 sworznia ryglującego 21. Współpracujące z dociśniętym sprężyną
178 903 popychaczem 60 jarzmo tarczowe 65 urządzenia blokującego 59 jest połączone nieobrotowo ze sworzniem ryglującym 21 i ma trzy powierzchnie przylegania 66, 67 i 68. Gdy złączka jest ostatecznie zaryglowana, wówczas środkowa powierzchnia przylegania 66 przylega całkowicie do powierzchni przylegania 62 dociśniętego sprężyną popychacza 60 (fig. 14). W tym celu powierzchnia przylegania 66 jest ukształtowana odpowiednio do, mającej kształt litery V, powierzchni przylegania 62 na płytce 61 popychacza. Powierzchnia przylegania 66 zawiera również dwie powierzchnie częściowe 69, zbiegające się w kształcie wklęsłej litery V. Po przeciwnych stronach powierzchni przylegania 66 łączy się z nią jedna z powierzchni przylegania 67 lub 68. Gdy rygiel poprzeczny 32 jest odryglowany, wówczas powierzchnia przylegania 68 jarzma tarczowego 65 przylega do powierzchni częściowej 63 powierzchni przylegania 62 dociśniętego sprężyną popychacza 60 (fig. 15). Powoduje to zablokowanie sworznia ryglującego 21 przy odryglowanym górnym ryglu poprzecznym 32. Jeżeli natomiast dolny rygiel poprzeczny 33 znajduje się w stanie odryglowanym, wówczas przeciwległa powierzchnia przylegania 67 przylega do powierzchni częściowej 63 powierzchni przylegania 62 dociśniętego sprężyną popychacza 60.
Pod względem działania drugi przykład wykonania złączki (fig. 14 i 15) odpowiada pierwszemu przykładowi wykonania złączki (fig. 1 do 13). Dlatego też w tym miejscu należy odwołać się do opisu zasady działania pierwszego przykładu wykonania złączki w jego pełnym brzmieniu.
178 903
178 903
178 903
178 903
178 903
ΧΙΠ
178 903
57 59 62 60 61 28 54
178 903
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów, zwłaszcza kontenerów ustawionych jeden na drugim na pokładzie statku, z obudową, obrotowym sworzniem ryglującym, który zawiera osadzoną obrotowo w obudowie część środkową i umieszczone na przeciwległych końcach części środkowej rygle poprzeczne, oraz z urządzeniem uruchamiającym do przekręcania sworznia ryglującego, znamienna tym, że urządzenie uruchamiające (22) zawiera co najmniej dwa cięgła (57, 58) do przekręcania sworznia ryglującego (21) w przeciwnych kierunkach.
  2. 2. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, że każde cięgło (57, 58) wystaje końcówką uruchamiającą z obudowy (20).
  3. 3. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, że każde cięgło (57,58) jest połączone ze sworzniem ryglującym (21).
  4. 4. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, że cięgła (57, 58) składają się z pojedynczego elementu uruchamiającego.
  5. 5. Złączka według zastrz. 4, znamienna tym, że element uruchamiający jest zamocowany odcinkiem, leżącym centralnie pomiędzy cięgłami (57, 58), na środkowej części (31) sworznia ryglującego (21).
  6. 6. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie uruchamiające (22) zawiera dwa oddzielne elementy uruchamiające, przy czym każdy z elementów uruchamiających stanowi jedno cięgło (57 albo 58).
  7. 7. Złączka według zastrz. 6, znamienna tym, że każdy element uruchamiający ewentualnie każde cięgło (57, 58) swym końcem, leżącym naprzeciwko końcówki uruchamiającej, zamocowany jest na środkowej części (31) sworznia ryglującego (21).
  8. 8. Złączka według zastrz. 1, znamienna tym, że element uruchamiający albo każdy z elementów uruchamiających jest dla utworzenia cięgieł (57,58) podatny na zginanie i/lub elastyczny w zakresie zginania, zwłaszcza jest ukształtowany w postaci linki (49) albo elementu linkowego.
  9. 9. Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów, zwłaszcza kontenerów ustawionych jeden na drugim na pokładzie statku, z obudową, obrotowym sworzniem ryglującym, który zawiera osadzoną obrotowo w obudowie część środkową i umieszczone na przeciwległych końcach części środkowej rygle poprzeczne, oraz z urządzeniem uruchamiającym do przekręcania sworznia ryglującego, znamienna tym, że rygle poprzeczne (32, 33) sworznia ryglującego (21) mają w zasadzie jednakowy kształt.
  10. 10. Złączka według zastrz. 9, znamienna tym, że rygle poprzeczne (32,33) są obrócone względem siebie o około 90°.
  11. 11. Złączka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że obie końcówki uruchamiające cięgieł (57, 58) wychodzą z tej samej powierzchni bocznej (53) łożyska oporowego (28) obudowy (20) i leżą w jednakowym odstępie-po przeciwnych stronach płaszczyzny symetrii obudowy (20), przebiegającej przez wzdłużną oś symetrii (34) sworznia ryglującego (21).
  12. 12. Złączka według zastrz. 9, znamienna tym, że sworzeń ryglujący (21) ma, leżące w obudowie (20), jarzmo tarczowe (39; 65) z co najmniej jedną powierzchnią przylegania (44; 66, 67, 68), przy czym jarzmo tarczowe (39; 65) jest połączone czynnie z osadzonym przesuwnie w kierunku wzdłużnym, dociśniętym sprężyną popychaczem (38; 60).
  13. 13. Złączka według zastrz. 12, znamienna tym, że dociśniętemu sprężyną popychaczowi (38; 60) przyporządkowana jest, współpracująca z powierzchnią przylegania (44; 66) jarzma tarczowego (39, 65) w zaryglowanym położeniu obu rygli poprzecznych (32, 33), powierzchnia przylegania (43; 62).
    178 903
PL95318653A 1994-08-19 1995-08-02 Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów PL178903B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4429358 1994-08-19
DE19504635A DE19504635A1 (de) 1994-08-19 1995-02-13 Kuppelstück zur lösbaren Verbindung von Containern
PCT/EP1995/003070 WO1996006026A1 (de) 1994-08-19 1995-08-02 Kuppelstück zur lösbaren verbindung von containern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318653A1 PL318653A1 (en) 1997-07-07
PL178903B1 true PL178903B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=25939345

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95318653A PL178903B1 (pl) 1994-08-19 1995-08-02 Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5758391A (pl)
EP (1) EP0776302B1 (pl)
JP (1) JP3073771B2 (pl)
KR (1) KR100254170B1 (pl)
CN (1) CN1057270C (pl)
CZ (1) CZ290634B6 (pl)
DE (2) DE19504635A1 (pl)
DK (1) DK0776302T3 (pl)
EE (1) EE9700069A (pl)
ES (1) ES2139232T3 (pl)
PL (1) PL178903B1 (pl)
RU (1) RU2128611C1 (pl)
TW (1) TW303331B (pl)
UA (1) UA28073C2 (pl)
WO (1) WO1996006026A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19734813A1 (de) 1997-08-12 1999-02-18 Juergen Gloystein Staustück
US6537002B2 (en) 1998-08-08 2003-03-25 Macgregor-Conver Gmbh Method for holding containers
DK1063178T3 (da) * 1998-10-19 2004-12-06 Marifit Kk Containerforbindelsesanordning
EP1666378A4 (en) * 2003-06-02 2007-10-17 Marifit Kk METAL FIXATION CONNECTED TO A CONTAINER
DE602005013585D1 (de) * 2005-06-21 2009-05-07 Macgregor Swe Ab Vollautomatisches twistlock
CN100450895C (zh) * 2006-06-05 2009-01-14 张宏生 防台风的集装箱快速锁紧器
DE102006060901A1 (de) * 2006-12-20 2008-06-26 Macgregor (Deu) Gmbh Kuppelstück zum lösbaren Verbinden von Containern
SG144778A1 (en) * 2007-02-07 2008-08-28 Nsl Engineering Pte Ltd Method and apparatus for twist lock manipulation
US8348564B2 (en) 2008-04-16 2013-01-08 Sanwa Co., Ltd. Container coupling device
CA2692016C (en) * 2010-02-05 2011-07-19 Open Range Energy Corp. Container fastening assembly
FI124229B (fi) * 2012-12-21 2014-05-15 Macgregor Finland Oy Konttilukko
CN203064554U (zh) * 2013-01-16 2013-07-17 南通中集特种运输设备制造有限公司 一种吊装平台及集装箱单元
FI127410B (fi) 2016-04-28 2018-05-15 Macgregor Finland Oy Lukkomekanismi
RU180921U1 (ru) * 2016-12-12 2018-06-29 "Головное специализированное конструкторское бюро вагоностроения имени Валерия Михайловича Бубнова" Затвор поворотный откидной фитинговый
FI128076B (fi) 2017-10-25 2019-09-13 Macgregor Finland Oy Kytkentäelin laivassa kuljetettavien konttien kulmakappaleiden lukitsemiseksi toisiinsa
US11453613B2 (en) * 2017-11-07 2022-09-27 United States Gypsum Company Joint compounds, activators and methods for setting a joint compound and preventing seed setting
CN114103789B (zh) * 2022-01-27 2022-04-26 河南凯翔智能科技有限公司 一种半挂车

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2632530A1 (de) * 1976-07-20 1978-01-26 Gert Dipl Ing Dr Heldt Vorrichtung zum befestigen eines behaelters
SE8701073D0 (sv) * 1987-03-16 1987-03-16 Spanset Marine Ab Halvautomatiskt vridlas, speciellt for sammankoppling av containrar
DE3710419A1 (de) * 1987-03-28 1988-10-06 Conver Osr Ozean Service Repar Kuppelstueck sowie verfahren zum ent- und verriegeln desselben zwischen zwei eckbeschlaegen benachbarter container
JPH0443507Y2 (pl) * 1987-04-15 1992-10-14
DE4030140A1 (de) * 1990-09-24 1992-03-26 Marine Equip & Consult Vorrichtung zum loesbaren verbinden aufeinander gestapelter transportbehaelter
SE467459B (sv) * 1990-09-25 1992-07-20 Allset Marine Lashing Ab Vridlaas foer hoernlaadorna till containrar
DE4133498A1 (de) * 1991-10-09 1993-04-15 Ceman Maritime & Ind Service Verfahren und vorrichtung zum stauen von behaeltern

Also Published As

Publication number Publication date
DE19504635A1 (de) 1996-02-22
CN1155871A (zh) 1997-07-30
JPH10507984A (ja) 1998-08-04
ES2139232T3 (es) 2000-02-01
KR970705503A (ko) 1997-10-09
EP0776302A1 (de) 1997-06-04
US5758391A (en) 1998-06-02
WO1996006026A1 (de) 1996-02-29
EP0776302B1 (de) 1999-11-03
EE9700069A (et) 1997-10-15
CN1057270C (zh) 2000-10-11
DE59507191D1 (de) 1999-12-09
JP3073771B2 (ja) 2000-08-07
CZ290634B6 (cs) 2002-09-11
TW303331B (pl) 1997-04-21
RU2128611C1 (ru) 1999-04-10
KR100254170B1 (ko) 2000-04-15
UA28073C2 (uk) 2000-10-16
CZ44997A3 (en) 1997-12-17
PL318653A1 (en) 1997-07-07
DK0776302T3 (da) 2000-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL178903B1 (pl) Złączka do rozłącznego łączenia kontenerów
US5564935A (en) Connector engagement device
JP4177870B2 (ja) ツイストロック・ハウジング
DE69924430T2 (de) Elektrischer Steckverbinder mit Verriegelungshebel
KR101120767B1 (ko) 래치 장치를 구비한 전기 커넥터
PL179915B1 (pl) Zlaczka do rozlacznego laczenia kontenerów PL PL PL PL PL PL PL
CA2500786C (en) Multicoupling device
GB2300078A (en) Connector with pivotable coupling lever
CN105406283A (zh) 具有连接件位置保证装置的连接件
US8807602B2 (en) Fluid coupling assembly
US6089898A (en) Electrical connector having an improved latch member
PL179662B1 (pl) Dzwigniowy mechanizm zaciskowy PL PL PL
US6102717A (en) Cam mechanism for attaching and detaching interconnecting structures with a low insertion force
US7625225B2 (en) Lever-type connector
EP0493547B1 (de) Vielpolige elektrische kupplungsvorrichtung
WO1997007567A1 (de) Steckeranordnung mit einem betätigungsschieber
PL180656B1 (en) Modular electric connecting assembly
US4273371A (en) Claw hook assembly
CN112896225A (zh) 车钩以及具有其的车辆
US2499750A (en) Automatic coupler for trailers
US4902161A (en) Hermaphrodite connector for land and seas and air and space applications
WO1994023473A1 (en) Extension plug-in unit
PL71439B1 (pl)
JPH06349546A (ja) コネクタ
GB2074965A (en) Structural connection