PL178185B1 - Właz do studzienki przeciwpożarowej - Google Patents
Właz do studzienki przeciwpożarowejInfo
- Publication number
- PL178185B1 PL178185B1 PL95309911A PL30991195A PL178185B1 PL 178185 B1 PL178185 B1 PL 178185B1 PL 95309911 A PL95309911 A PL 95309911A PL 30991195 A PL30991195 A PL 30991195A PL 178185 B1 PL178185 B1 PL 178185B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cover
- guide rail
- support frame
- support
- manhole
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D29/00—Independent underground or underwater structures; Retaining walls
- E02D29/12—Manhole shafts; Other inspection or access chambers; Accessories therefor
- E02D29/14—Covers for manholes or the like; Frames for covers
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Paleontology (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
- Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
- Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
- Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)
- Temperature-Responsive Valves (AREA)
- Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
- Electroplating Methods And Accessories (AREA)
- Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
- Nozzles For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
- Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
- Ladders (AREA)
- Special Wing (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
- Replacement Of Web Rolls (AREA)
- Taps Or Cocks (AREA)
- Lubricants (AREA)
- Sewage (AREA)
Abstract
1. Wlaz do studzienki przeciwpozaro- wej, zawierajacy ograniczajaca go wsporcza rame oraz wyjmowalna pokrywe zamykajaca, przy czym dwie sciany wsporczej ramy za- opatrzone sa w zebra wspierajace pokrywe, znamienny tym, ze wsporcza rama (4) zawie- ra szyne prowadzaca (28) na kazdej ze swych bocznych scian (8,10), a pokrywa (6) zawiera na swych dwóch przeciwleglych bokach dwa slizgi (56, 58) dla szyny prowadzacej (28), przy czym górny slizg (58) jest przesuwalny na górnej powierzchni szyny (28), zas dolny slizg (56) jest umieszczony blokujaco wzgle- dem uniesionej pokrywy (6) w jej polozeniu czesciowo otwartym. FI G 1 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jtst właz do studzienki przeciwpożarowej, zawierające ograniczającą go, wsporczą ramę oraz wyjmowalną pokrywę zamykającą.
Często konieczne jest wykonanie na powierzchni gruntu, na przykład na powierzchni chodnika, przejścia, do którego niezbędny jest dostęp z przyczyn technicznych.
Tak jest na przykład w przypadku studni czy studzienek odpływowych, skrzyń umieszczonych w ziemi i zawierających zawory zasuwowe lub ujęcia wody dla straży pożarnej, albo rynsztoków.
Taki właz znany, z opisu patentowego GB 447063, stosowany jest szeroko do zamykania studzienek dostępu do rpónego rodzaju podziemnych przewodów instalacyjnych.
Zawiera on zasadniczo ramę, której ściany ograniczają przejście, ściany te sązaopatrzone w swej górnej części w brzegowe óebro wspierające, na którym opierają się brzegi pokrywy, gdy jest ona w położeniu zamkniętym. W pokrywie zazwyczaj wykonany jest otwór, do którego wsuwany jest element podważający w celu wyjęcia pokrywy.
Po wprowadzeniu elementu podważającego do otworu, pokrywa może zostać wyjęta poprzez podniesienie i ewentualne przesunięcie wzdłuż brzegowego żebra, a następnie położona obok ramy na ziemi.
Takie rozwiązania posiadają kilka niedogodności.
Po pierwsze, współpraca pokrywy z ramą nie zawsze pozwala na dostateczną ochronę urządzeń lub sprzętu znajdującego w studzience.
Po drugie, w czasie wyjmowania pokrywa może ześliznąć się z właściwego toru, lub niewygodne może być jej wyjmowanie.
Ponadto, jeśli rama wsporcza nie ma obwodu symetrycznego, trudno jest przy ponownym zamykaniu pokrywy nadać jej odpowiednie położenie.
W innych przypadkach, może okazać się niezbędne specjalne pozycjonowanie pokrywy w ramie z powodu obecności wewnątrz zamknięcia elementów rozmieszczonych w dowolny sposób, które mogą oddziaływać na pokrywę, jeśli jest ona źle zamocowana.
Wynalazek ma za zadanie usunięcie tych niedogodności poprzez opracowanie włazu, w którym możliwe jest otwieranie pokrywy, przy czym pokrywa jest wyjmowalna, pomimo że funkcjonalnie jest ona złączona z ramą wsporczą.
Właz do studzienki przeciwpożarowej, zawierający ograniczającą go wsporczą ramę oraz wyjmowalną pokrywę zamykającą, przy czym dwie ściany wsporczej ramy zaopatrzone są w żebra wspierające pokrywę, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wsporcza rama zawiera szynę prowadzącą na każdej ze swych bocznych ścian, a pokrywa zawiera na swych dwóch przeciwległych bokach dwa ślizgi dla szyny prowadzącej, przy czym górny ślizg jest przesuwalny na górnej powierzchni szyny, zaś dolny ślizg jest umieszczony blokująco względem uniesionej pokrywy w jej położeniu częściowo otwartym.
Ślizgi korzystnie znajdują się na wysięgnikach wsporczych, znajdujących się poniżej dolnej powierzchni pokrywy, prostopadle do niej, po bokach z każdej strony·
Wysięgniki wsporcze korzystnie zawierają części płaskie, które w zamkniętym położeniu pokrywy znajdują się obok szyn prowadzących i rozciągają się wzdłuż tych szyn.
W korzystnym wariancie wynalazku każda szyna prowadząca ma tylny koniec do uwalniania pokrywy, przy czym boczna ściana zawiera w swej tylnej części żebro blokujące, którego przynajmniej część znajduje się powyżej górnego ślizgu w jego położeniu przy zamkniętej pokrywie, za tylnym końcem do uwalniania pokrywy, zaś ten koniec i żebro blokujące są umieszczone blokująco względem ślizgów pokrywy.
Żebro blokujące korzystnie ma wydłużoną postać i jest nachylone do dołu i w stronę tylnego końca szyny.
178 185
Pokrywa może zawierać, w swej przedniej części, zamek ryglujący pokrywę w położeniu zamkniętym względem ramy wsporczej, przy czym rygiel zamka umieszczony jest sprzęgalnie z przednim żebrem wspierającym na przedniej ścianie ramy.
Każda szyna prowadząca zawiera przednią część prostoliniową, równoległą do płaszczyzny pokrywy w położeniu zamkniętym, oraz część tylną, nachyloną do dołu i znajdującą się między częścią prostoliniową, a tylnym końcem szyny, zaś ślizgi znajdują się, w zamkniętym położeniu pokrywy, prawie całkowicie za końcem szyny.
Ponadto, każda szyna prowadząca korzystnie posiada powierzchnie wspierającą pokrywę w jej położeniu zamkniętym, zaś pokrywa zawiera na każdym z bocznych brzegów swej dolnej powierzchni nachyloną powierzchnię naciskową, przesuwalną po górnej powierzchni nachylonej części szyny prowadzącej, stanowiącej powierzchnię wsporczą.
W korzystnym wariancie wynalazku, każdy górny ślizg jest umieszczony względem górnej powierzchni pokrywy w odstępie, który jest mniejszy niż suma maksymalnej grubości pokrywy i odległości pomiędzy górną powierzchnią przedniej części szyny prowadzącej, a powierzchnią gruntu otaczającego ramę wsporczą, zaś dolny ślizg jest umieszczony względem górnej powierzchni pokrywy w odstępie, który jest większy od sumy maksymalnej grubości pokrywy i odległości pomiędzy dolną powierzchnią przedniej części szyny prowadzącej, a wspomnianą powierzchnią gruntu.
W przedniej części dolnej powierzchni pokrywy korzystnie znajdują się łukowate powierzchnie uwalniające, zaś ślizgi umieszczone sąw pobliżu końca pokrywy, znajdującego się z tyłu względem kierunku otwierania, natomiast zarówno pokrywa jak i rama wsporcza stanowią jednolite części odlewane.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia widok od góry włazu według wynalazku, pokrywa pokazana jest w połowie w położeniu zamkniętym, a w połowie w położeniu otwartym; fig. 2 - przekrój wzdłuż linii 11-11 z fig. 1, gdzie pokrywajest w położeniu zamkniętym; fig. 3 - przekrój wzdłuż linii III-III z fig. 2; fig. 4 - przekrój wzdłuż linii II-II z fig. 1, gdzie pokrywa jest w położeniu otwartym.
Właz 2 pokazany na rysunku jest skrzynią dostępu do zaworu przeciwpożarowego. Zawiera on ramę wsporcza 4 i pokrywę zamykającą 6.
Rama wsporcza 4, wykonana z jednej części w procesie odlewania, zawiera dwie boczne ściany 8,10, prawie pionowe i równoległe do siebie, rozciągające się po obu stronach, środkowej płaszczyzny P. Boczne ściany 8,10 sąpołączone ze sobąprzez boczne ściany 12,14 rozciągające się prawie pionowo i równolegle względem siebie, oraz prostopadle do płaszczyzny P, przez co wyznaczone jest przejście 16. Ściany 12 i 14 są, odpowiednio, ścianąprzedniąi tylną, biorąc pod uwagę kierunek otwierania F1 pokazany na fig. 1 i 2.
Wysokość ścian od 8 do 14 jest określona w zależności od zastosowania zamknięcia, ściany mogą mieć taki rozmiar, by można było między nimi przechowywać zespoły mechaniczne, takie jak na przykład zawór zasuwowy oznaczony przez K, jak to pokazano na fig. 2.
Jak to widać również na fig. od 2 do 4, ściany od 8 do 14 są przedłużone w swej dolnej części przez kryzę brzegową 18 skierowaną do zewnątrz. Ta kryza brzegowa 18 posiada otwory mocujące 20 o podłużnym kształcie rozmieszczone na całym obrzeżu ramy.
Węzłówki 22 wzmacniające łączą górną powierzchnię kryzy 18 z bocznymi ścianami od 8 do 14.
Wewnętrzne powierzchnie ścian 12, 14, wewnątrz przejścia 16, zawierają w swych górnych częściach żebra wspierające 24, 26, odpowiednio, wykonane w ścianach i rozciągające się na długości każdej z tych ścian. Przednie żebro 24 jest przedłużone na ściany boczne 8 i 10 przez szyny prowadzące identyczne do tych określonych przez 28. Żebro 24 zawiera również dwa identyczne rowki 24A w każdym z końców przedłużonych przez szyny prowadzące 28.
Szyny prowadzące mają tę samą grubość co żebro 24. Począwszy od żebra 24, szyny zawierająpierwszą przednią część prostoliniową28A, rozciągającą się w płaszczyźnie pokrywy w momencie, gdy jest ona w położeniu zamkniętym, przedłużoną część 28B nachyloną w stronę
178 185 przodu i do dołu. Te nachylone części 28B sązakończone końcem uwalniania oznaczonym przez 28C, odległym od ściany 14.
Podobnie, tylne żebro 26 jest przedłużone na każdej z bocznych ścianek 8 i 10 przez krótkie identyczne części żebrowe 32 przedłużone przez dwa identyczne żebra blokujące 36 nachylone do dołu i w stronę przodu w kierunku końców uwalniania 28C, lecz kończą się w pewnej małej od nich odległości.
Poza tym, tylne żebro 26 zawiera dwa identyczne wycięcia 26A przy każdym ze swych końców przedłużonych przez części żebrowe 32. Wycięcia 26A odpowiadają wycięciom 24A przedniego żebra 24.
Pokrywa 6 przedstawiona na każdej z figurjest wykonana zjednego elementu poprzez odlanie, oraz posiada obwód zewnętrzny wpasowujący się w mały luz brzegowy w przejściu 16. Pokrywa ta zawiera górnąpłaskąpowierzchnię 40, na której sąwyryte wzory 42 przeciwpoślizgowe, jak również napisy 44, które na przykład mogą opisywać elementy znajdujące się pod zamknięciem, etc.
Na brzegach swej dolnej powierzchni pokrywa 6 zawiera powierzchnie brzegowego nacisku 46 rozciągającą się równolegle do powierzchni górnej 40.
Na swych bocznych brzegach rozciągających się po obu stronach płaszczyzny P pokrywa 6 zawiera, w pobliżu swego tylnego końca, nachylone powierzchnie naciskowe 48 utrzymywane przez trójkątne żebra 50 rozciągające się prostopadle do powierzchni pokrywy zamykającej 6. Nachylone powierzchnie naciskowe 48 maja taki sam stopień nachylenia co nachylone części 28B szyn prowadzących.
Przy trójkątnych żebrach 50, po stronie przedniej, w części przedniej pokrywy są umieszczone wysięgniki wsporcze 52, które rozciągająsię w sposób wzdłużny, to znaczy równolegle do płaszczyzny P, z każdej ze stron i poniżej pokrywy 6 na długości powierzchni brzegowego nacisku 46. Wysięgniki wsporcze 52 zawierają na swej wewnętrznej powierzchni węzłówki wzmacniające 54 połączone z dolną powierzchnią pokrywy.
Na swej powierzchni zewnętrznej, wysięgniki wsporcze 52 zawierają, każdy, dolny ślizg 56, oraz górny ślizg 58, umieszczony ponad ślizgiem 56 i oddalony od niej. Pomiędzy tymi dwiema płytami umieszczona jest wzdłużnie część płaska 59, której wysokość jest większa niż szerokość szyn prowadzących i której wymiar podłużny jest około cztery razy większy od tej wysokości i wystarczy do przeciwstawiania się wycofaniu pokrywy poprzez jej obrót w położeniu przynajmniej częściowo otwartym.
Dwa rzędy żeber wzmacniających oznaczonych w sumie przez 60 nachodzą prostopadle jedne na drugie na dolnej powierzchni pokrywy 6. Niektóre wzdłużne żebra posiadają na swym przednim końcu łukowate powierzchnie uwalniające 62 o zakrzywionym profilu, stanowiącym w przybliżeniu ćwiartkę koła o dużym promieniu.
W przedniej części pokrywy umieszczony jest otwór 64 do podważania pokrywy.
Na fig. 2 pokrywa została pokazana w położeniu zamkniętym. W tym położeniu, powierzchnie 46 brzegowego nacisku pokrywy spoczywają na górnych powierzchniach żeber wspierających 24 i 26, jak również na górnych powierzchniach części prostoliniowych 28A szyn prowadzących tworzących w ten sposób powierzchnie wsporcze. Podobnie, nachylone powierzchnie naciskowe 48 spoczywają na górnych powierzchniach nachylonych części 28B szyn prowadzących tworzących powierzchnię wsporczą. W położeniu zamkniętym, pokrywa 6 jest przystosowana do wytrzymywania dużych nacisków powodowanych na przykład przez przejeżdżające ciężkie pojazdy'.
W położeniu zamkniętym, w widoku bocznym (fig. 2), wysięgniki wsporcze 52 zachodzą na końce uwalniania 28C szyn prowadzących 28 i na żebra blokujące 36. W szczególności, po każdej ze stron, ślizg 58 znajduje się częściowo poniżej dolnego końca żebra blokującego 36 i częściowo powyżej końca uwalniania 28C, podczas gdy ślizg 56 znajduje się częściowo poniżej każdego z tych elementów.
W celu wykonania otwarcia pokrywy, operator wprowadza do otworu 64 odpowiednie narzędzie umożliwiające oddzielanie końca pokrywy 6 zaopatrzonego w ten otwór od ramy wsporczej 4, do momentu gdy żebra wzmacniające 60 znajdują się powyżej włazu. To rozłączanie
178 185 przedniego końca pokrywy 6 powoduje prowadzenie ślizgów 56 poniżej szyn prowadzących 28, podczas gdy ślizgi 58 prowadzone są powyżej górnej powierzchni szyn prowadzących.
Po tym oddzieleniu, tor pokrywy 6 zgodny z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę FI na fig. 2, odpowiadający kierunkowi otwierania, umożliwia ślizganie się pokrywy 6 względem ramy wsporczej 4. Ślizgi 58 spoczywają wówczas na górnych powierzchniach nachylonych części 28B szyn prowadzących, prowadząc do stopniowego usuwania pokrywy 6 z ramy wsporczej
4. Gdy ślizgi 58 osiągną części prostoliniowe 28A szyn prowadzących, kontynuują ślizganie na górnych powierzchniach części prostoliniowych do momentu, aż pokrywa 6 znajdzie się w położeniu maksymalnego otwarcia, pokazanym na fig. 4. W tym położeniu, przedni koniec wysięgników wsporczych 52 znajduje się w wycięciach 24A wykonanych w żebrze wspierającym 24, umożliwiających szerokie otwarcie pokryw'}'.
W przykładzie wykonania pokazanym na rysunku, odległość pomiędzy dolną częściąślizgu 58 i gómąpowierzchnią40 pokrywy 6 jest mniejsza niż suma maksymalnej grubości pokrywy o odległości pomiędzy górną powierzchnią przedniej części szyny prowadzącej, a powierzchnią gruntu § otaczającego ramę wsporczą. Poza tym, odległość pomiędzy górną częścią ślizgów 56 i górna powierzchnią pokrywy jest większa niż suma maksymalnej grubości pokrywy i odległości pomiędzy dolną powierzchniąprzedniej części szyny prowadzącej, a powierzchnią gruntu S otaczającego ramę wsporczą.
Pokrywa może być odkładana na powierzchni gruntu S, jak to pokazano na fig. 4.
Należy zauważyć, że gdy ślizgi 56 współpracująz szynami prowadzącymi 28,30, niemożliwe jest wycofanie pokrywy zamykającej 6 z ramy wsporczej 4. W rezultacie, jeśli chce się podnieść i zabrać pokrywę 6, dolne ślizgi 56 napierają na dolną powierzchnię szyn prowadzących, uniemożliwiając wyjęcie. Poza tym, jeśli chce się obrócić pokrywę 6 wokół pewnej osi pionowej, w celu zwolnienia płyt z szyn, części płaskie 59 wysięgników wsporczych 52 wchodzą w kontakt z wewnętrznymi brzegami szyn, uniemożliwiając większy obrót i uniemożliwiając przez to wyjęcie pokrywy.
Tak więc, po rozpoczęciu otwierania zamknięcia niemożliwe jest wyjęcie, a przez to kradzież, pokrywy zamykającej.
W celu ponownego zamknięcia wystarczy popchnąć pokrywę zamykającą w kierunku przeciwnym do pokazywanego przez strzałkę FI, na przykład nogą operatora równolegle do powierzchni drogi.
Dzięki takiemu popchnięciu, ślizgi 58 podążają wzdłuż górnych powierzchni szyn prowadzących 28 tak długo, jak pokrywa nie znajdzie w położeniu zamkniętym, jak to pokazano na fig. 2. Tylny koniec wysięgników wsporczych 52 znajduje się częściowo w wycięcia 26A w żebrach 26.
Podczas tej fazy zamykania, powierzchnia uwalniająca 62 posiadająca duży promień krzywizny, gwarantujący nieniszczenie powierzchni gruntu w czasie ślizgu pokrywy po tej powierzchni i jej łatwe umieszczenie na miejscu dzięki łatwemu przejściu powierzchni uwalniających 62 poniżej brzegu ramy i żebra wspierającego 24. Gwarantują one zakończenie zamykania w położeniu nachylonym pokrywy, wystarczającym do uniknięcia kontaktu z żebrem 60 i górnymi częściami zaworu K.
Demontaż wyjmowalnej pokrywy 6 przez osobę bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażeniajest utrudniony, dzięki zastosowaniu żebra blokującego 36. W efekcie, jeśli chce się podnieść do góry zamkniętą pokrywę, górne ślizgi 58 uderzająw dolne końce nachylonych żeber blokujących 36, które wraz z końcami 28C szyn prowadzących stanowią blokadę dla ślizgów 56 i 58.
W celu wyjęcia pokrywy 6 niezbędne jest podniesienie pokrywy 6 poprzez wprowadzenie odpowiedniego narzędzia do otworu 64, następnie lekkie oddzielenie pokrywy w kierunku strzałki FI, następnie umieszczenie drugiego odpowiedniego narzędzia podważającego, na przykład śrubokrętu, pod powierzchnię przedniego nacisku 46 znajdującą się na przeciwko otworu 64. Drugie narzędzie podważania umożliwia podniesienie do góry części pokrywy 6 leżącej w pobliżu ślizgów.
178 185
Możliwe jest wówczas oddzielenie ślizgów 58 od górnych powierzchni nachylonych części 28C szyn prowadzących 28 poprzez jednoczesne podniesienie do góry dwóch końców pokrywy, a następnie, poprzez przemieszczenie pokrywy w kierunku przeciwnym do strzałki FI, przemieszczenie ślizgów 58 poniżej żeber blokujących 36.
Kontynuując podnoszenie pokrywy 6 i ponownie przemieszczając ją w kierunku strzałki FI, możliwe jest zwolnienie ślizgów 56 powyżej nachylonych części 28B szyn prowadzących. Możliwe jest wówczas całkowite wyjęcie pokrywy 6 z ramy wsporczej 4.
Należy zrozumieć, że wyjęcie pokrywy z ramy wsporczej jest stosunkowo trudne, ponieważ wymaga zastosowania dwóch narzędzi oraz procedury wymagającej dobrej znajomości urządzenia.
W celu ponownego umieszczenia pokrywy 6 na ramie wsporczej 4 wystarczy umieścić pokrywę w położeniu otwartym, gdzie spody dolnych ślizgów 56 spoczywająna górnej powierzchni szyn prowadzących 28, następnie należy popychać pokrywę w kierunku przeciwnym do kierunku wskazywanego przez strzałkę F1, do momentu aż pokrywa przyjmie swe położenie zamknięte, ślizgi 56 i 58 stopniowo zwalniają końce 28C naprowadzane przez nachylone części 28B.
Należy zauważyć, że odległość pomiędzy końcem 28C i dolnym końcem żebra blokującego 36 jest ustawialna w celu umożliwienia przechodzenia kolejnych ślizgów 56 i 58 z bardzo małym luzem, zgodnie z wyznaczonym torem prawie prostoliniowym. Poza tym, dzięki takiej orientacji żeber blokujących 36 i części nachylonych 28B, praktycznie niemożliwe jest wyjęcie pokrywy przy próbie przemieszczenia płyt wzdłuż tej samej trajektorii lecz w przeciwnym kierunku. W rezultacie, waga pokrywy i brak widoczności sprawiają, że operacja wyjmowania musi być wykonywana bardzo precyzyjnie.
W celu wyjęcia pokrywy, konieczne jest więc wykonywanie opisanej powyżej procedury składającej się z wykonywania ruchów w tę i z powrotem w czasie podnoszenia.
Zgodnie z przykładem wykonania nie pokazanym na figurach, możliwe jest zamocowanie poniżej otworu podważania wzdłuż tej samej trajektorii lecz w przeciwnym kierunku. W rezultacie, waga pokrywy i brak widoczności sprawiają, że operacja wyjmowania musi być wykonywana bardzo precyzyjnie.
W celu wyjęcia pokrywy, konieczne jest więc wykonywanie opisanej powyżej procedury składającej się z wykonywania ruchów w te i z powrotem w czasie podnoszenia.
Zgodnie z przykładem wykonania nie pokazanym na figurach, możliwe jest zamocowanie poniżej otworu 64 zamka ryglującego, którego rygiel jest dostosowany do współpracy z dolną powierzchnią żebra wspierającego 24, tworzącą powierzchnię utrzymującą.
Taki zamek umożliwia zaryglowanie pokrywy 6 na ramie wsporczej 4, uniemożliwiając otwarcie i wyjęcie pokrywy, gdy zamek jest zaryglowany.
178 185
FIG. 2
FIG.3
178 185
7$
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (14)
- Zastrzeżenia patentowe1. Właz do studzienki przeciwpożarowej, zawierający ograniczającą go wsporczą ramę oraz wyjmowalną pokrywę zamykającą, przy czym dwie ściany wsporczej ramy zaopatrzone są w żebra wspierające pokrywę, znamienny tym, że wsporcza rama (4) zawiera szynę prowadzącą (28) na każdej ze swych bocznych ścian (8, 10), a pokrywa (6) zawiera na swych dwóch przeciwległych bokach dwa ślizgi (56,58) dla szyny prowadzącej (28), przy czym górny ślizg (58) jest przesuwalny na górnej powierzchni szyny (28), zaś dolny ślizg (56) jest umieszczony blokująco względem uniesionej pokrywy (6) w jej położeniu częściowo otwartym.
- 2. Właz według zastrz. 1, znamienny tym, że ślizgi (56,58) znajdująsię na wysięgnikach wsporczych (52) znajdujących się poniżej dolnej powierzchni pokrywy (6) prostopadle do niej, po bokach z każdej strony.
- 3. Właz według zastrz. 1, znamienny tym, że wysięgniki wsporcze (52) zawierają części płaskie (59), które w zamkniętym położeniu pokrywy znajdująsię obok szyn prowadzących (28) i rozciągają się wzdłuż szyn prowadzących (28).
- 4. Właz według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że każda szyna prowadząca (28) ma tylny koniec (28C) do uwalniania pokrywy (6), przy czym boczna ściana (8,10) zawiera w swej tylnej części żebro blokujące (36), którego przynajmniej część znajduje się powyżej górnego ślizgu (58) w jego położeniu przy zamkniętej pokrywie, za tylnym końcem (28C) do uwalniania pokrywy, zaś koniec (28C) i żebro blokujące (36) sąumieszczone blokująco względem ślizgów (56,58) pokrywy.
- 5. Właz według zastrz. 4, znamienny tym, że żebro blokujące (36) ma wydłużoną postać i jest nachylone do dołu i w stronę tylnego końca (28C) do uwalniania pokrywy.
- 6. Właz według zastrz. 4, znamienny tym, że pokrywa (6) zawiera, w swej przedniej części, zamek ryglujący pokrywę (6) w położeniu zamkniętym względem wsporczej ramy (4), przy czym rygiel zamka umieszczony jest sprzęgalnie z przednim żebrem wspierającym (24) na ścianie ramy (4).
- 7. Właz według zastrz. 1, znamienny tym, że każda szyna prowadząca (28) zawiera przednią część prostoliniową (28A), równoległą do płaszczyzny pokrywy (6) w położeniu zamkniętym, oraz część tylną (28B), nachyloną do dołu i znajdującą się między częścią prostoliniową (28A), a tylnym końcem (28C) do uwalniania pokrywy (6).
- 8. Właz według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że ślizgi (56,58) znaj^^u^się, w zamkniętym położeniu pokrywy (6), prawie całkowicie za końcem (28C) do uwalniania pokrywy (6).
- 9. Właz według zastrz. 1, znamienny tym, że każda szyna prowadząca (28) posiada powierzchnię wspierającą pokrywę (6) w jej położeniu zamkniętym .
- 10. Właz według zastrz. 7, znamienny tym, że górna powierzchnia nachylonej części tylnej (28B), szyny prowadzącej (28) stanowi powierzchnię wsporczą dla przesuwnej po niej nachylonej powierzchni naciskowej (48), znajdującej się na każdym z bocznych brzegów dolnej powierzchni pokrywy (6).
- 11. Właz według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że każdy górny ślizg (58) jest umieszczony względem górnej powierzchni pokrywy (6) w odstępie, który jest mniejszy niż suma maksymalnej grubości pokrywy (6) i odległości pomiędzy górnąpowierzchniąprzedniej części (28A) szyny prowadzącej (28), a powierzchnią gruntu otaczającego wsporczą ramą (4), zaś dolny ślizg (56) jest umieszczony względem górnej powierzchni pokrywy (6) w odstępie, który jest większy od sumy maksymalnej grubości pokrywy i odległości pomiędzy dolną powierzchnią przedniej części (28A) szyny prowadzącej (28), a wspomnianą powierzchnią gruntu.
- 12. Właz według zastrz. 2, znamienny tym, że w przedniej części dolnej powierzchni pokrywy (6) znajj^iu^się łukowate powierzchnie uwalniające (62).
- 13. Właz według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ślizgi (56,58) umieszczone sąw pobliżu końca pokrywy (6), znajdującego się z tyłu względem kierunku otwierania.178 185
- 14. Właz według zastrz. 1, znamienny tym, że zarówno pokrywa (6) jak i wsporcza rama (4) stanowią jednolite części odlewane.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9409817A FR2723384B1 (fr) | 1994-08-08 | 1994-08-08 | Trappe, notamment pour regard technique de bouche d'incendie et ses elements constitutifs |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL309911A1 PL309911A1 (en) | 1996-02-19 |
PL178185B1 true PL178185B1 (pl) | 2000-03-31 |
Family
ID=9466170
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL95309911A PL178185B1 (pl) | 1994-08-08 | 1995-08-07 | Właz do studzienki przeciwpożarowej |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0698692B1 (pl) |
AT (1) | ATE194184T1 (pl) |
CZ (1) | CZ285855B6 (pl) |
DE (1) | DE69517636T2 (pl) |
DK (1) | DK0698692T3 (pl) |
ES (1) | ES2141063T3 (pl) |
FI (1) | FI107069B (pl) |
FR (1) | FR2723384B1 (pl) |
GR (1) | GR3033810T3 (pl) |
NO (1) | NO310309B1 (pl) |
PL (1) | PL178185B1 (pl) |
PT (1) | PT698692E (pl) |
RO (1) | RO116306B1 (pl) |
SK (1) | SK281935B6 (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2751999B1 (fr) * | 1996-08-01 | 1998-09-04 | Mecelec Ind | Dispositif de couronnement pour coffret de branchement enterre |
FR2762024B1 (fr) * | 1997-04-09 | 1999-06-18 | Pont A Mousson | Bouche d'incendie a coffre independant et son procede d'installation |
DE202008006008U1 (de) * | 2008-04-30 | 2008-07-24 | Hailo-Werk Rudolf Loh Gmbh & Co. Kg | Schachtabdeckungsplatte für hohe Lasten |
CN102748058B (zh) * | 2012-06-27 | 2014-07-02 | 山东康威通信技术股份有限公司 | 一种通风亭防护窗遭到破坏后自动锁井的装置 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
NL24207C (pl) * | 1900-01-01 | |||
GB318012A (en) * | 1928-03-05 | 1929-09-05 | Vivian Elkington | Improvements in or relating to man-hole covers and frames and the like |
GB447063A (en) * | 1934-11-09 | 1936-05-11 | Vivian Elkington | Improvements in or relating to covers and frames for manholes and the like |
FR2618468B1 (fr) * | 1987-07-24 | 1990-12-28 | Arnaud Bernard | Couvercle pour regard ou analogue |
-
1994
- 1994-08-08 FR FR9409817A patent/FR2723384B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1995
- 1995-08-02 DE DE69517636T patent/DE69517636T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-02 AT AT95470030T patent/ATE194184T1/de active
- 1995-08-02 PT PT95470030T patent/PT698692E/pt unknown
- 1995-08-02 DK DK95470030T patent/DK0698692T3/da active
- 1995-08-02 EP EP95470030A patent/EP0698692B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-02 ES ES95470030T patent/ES2141063T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-04 NO NO19953069A patent/NO310309B1/no unknown
- 1995-08-07 FI FI953744A patent/FI107069B/fi not_active IP Right Cessation
- 1995-08-07 SK SK983-95A patent/SK281935B6/sk unknown
- 1995-08-07 PL PL95309911A patent/PL178185B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1995-08-08 RO RO95-01450A patent/RO116306B1/ro unknown
- 1995-08-08 CZ CZ952023A patent/CZ285855B6/cs not_active IP Right Cessation
-
2000
- 2000-06-29 GR GR20000401415T patent/GR3033810T3/el not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ202395A3 (en) | 1996-02-14 |
CZ285855B6 (cs) | 1999-11-17 |
PL309911A1 (en) | 1996-02-19 |
DE69517636D1 (de) | 2000-08-03 |
DE69517636T2 (de) | 2001-03-01 |
ES2141063T3 (es) | 2000-09-16 |
FR2723384A1 (fr) | 1996-02-09 |
PT698692E (pt) | 2000-12-29 |
ES2141063T1 (es) | 2000-03-16 |
FR2723384B1 (fr) | 1996-12-20 |
FI953744A (fi) | 1996-02-09 |
EP0698692B1 (fr) | 2000-06-28 |
NO953069D0 (no) | 1995-08-04 |
SK281935B6 (sk) | 2001-09-11 |
FI953744A0 (fi) | 1995-08-07 |
FI107069B (fi) | 2001-05-31 |
SK98395A3 (en) | 1996-03-06 |
RO116306B1 (ro) | 2000-12-29 |
GR3033810T3 (en) | 2000-10-31 |
DK0698692T3 (da) | 2000-10-30 |
EP0698692A1 (fr) | 1996-02-28 |
NO953069L (no) | 1996-02-09 |
NO310309B1 (no) | 2001-06-18 |
ATE194184T1 (de) | 2000-07-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8974144B1 (en) | Rotatable wheel box service panel door and equalizer | |
AU2003273490B2 (en) | Grate for closing a drain and similar | |
US7975515B2 (en) | Tamper resistant locking device for underground enclosures and method | |
PL178185B1 (pl) | Właz do studzienki przeciwpożarowej | |
CN107237355A (zh) | 一种开启便捷的防盗型窨井盖 | |
EP0085306A2 (en) | Improvements in or relating to cover and frame assemblies | |
GB2120303A (en) | Road surface access covers and gratings | |
GB2079355A (en) | Locking gully gratings or manhole covers | |
KR200460838Y1 (ko) | 부분 개폐가 가능한 그레이팅 | |
KR102106515B1 (ko) | 역류해소와 소음저감이 가능한 맨홀뚜껑과 그 작동방법 | |
JP4315605B2 (ja) | マンホール立て坑内設置の中間ステージ | |
PL204270B1 (pl) | Urządzenie drogowe zawierające ramę i element pokrywowy | |
AU2003201290B2 (en) | Pit cover | |
US386768A (en) | John j | |
GB2533948B (en) | Flood defence apparatus and method | |
US3128037A (en) | Coin box anti-theft device | |
AU2021101353A4 (en) | Removably hinged safety grate assembly | |
GB2116611A (en) | Manhole frame and cover assembly | |
JPH0246506Y2 (pl) | ||
KR200220627Y1 (ko) | 맨홀뚜껑의 잠금장치 | |
AU735571B2 (en) | Roadway manhole cover hinged to a frame | |
PT796949E (pt) | Dispositivo de inspeccao com charneira que compreende uma tampa do tipo grade ou tampao e uma armacao de suporte | |
JP3585455B2 (ja) | 覆工板 | |
JPH081339U (ja) | インターロッキングブロック用鉄蓋のロック装置 | |
AU660563B2 (en) | Improvements to grates |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20060807 |