PL174958B1 - Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania - Google Patents

Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania

Info

Publication number
PL174958B1
PL174958B1 PL93309248A PL30924893A PL174958B1 PL 174958 B1 PL174958 B1 PL 174958B1 PL 93309248 A PL93309248 A PL 93309248A PL 30924893 A PL30924893 A PL 30924893A PL 174958 B1 PL174958 B1 PL 174958B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
paging
message
radiotelephone
pager
signal
Prior art date
Application number
PL93309248A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309248A1 (en
Inventor
Kazimierz Siwiak
Robert J. Schwendeman
Original Assignee
Motorola Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola Inc filed Critical Motorola Inc
Publication of PL309248A1 publication Critical patent/PL309248A1/xx
Publication of PL174958B1 publication Critical patent/PL174958B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W88/00Devices specially adapted for wireless communication networks, e.g. terminals, base stations or access point devices
    • H04W88/18Service support devices; Network management devices
    • H04W88/185Selective call encoders for paging networks, e.g. paging centre devices
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M11/00Telephonic communication systems specially adapted for combination with other electrical systems
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M11/00Telephonic communication systems specially adapted for combination with other electrical systems
    • H04M11/02Telephonic communication systems specially adapted for combination with other electrical systems with bell or annunciator systems
    • H04M11/022Paging systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

1. Sposób transmisji sygnalów selektywnego wy- wolania w systemie przywolawczym polaczonym z systemem radiotelefonicznym, polegajacy na tym, ze w systemie przywolawczym, po nadaniu komunikatu do zespolu pagera/radiotelefonu, odbiera sie informa- cje komunikatu od inicjujacego komunikat i wyznacza sie zadanie sygnalu potwierdzenia zwrotnego w odpo- wiedzi na odebranie informacji komunikatu przez ze- spól pagera/radiotelefonu, znamienny tym, ze w systemie przywolawczym (10) przyporzadkowuje sie znacznik do informacji komunikatu, wskazujacy za- danie sygnalu potwierdzenia zwrotnego o odbiorze, o ile inicjator komunikatu wymaga takiego sygnalu, 1 nadaje sie ten oznakowany komunikat do zespolu pagera/radiotelefonu (40), nastepnie sprzega sie ope- racyjnie system przywolawczy (10) z zespolem page- ra /ra d io te le fo n u (40) p o p rz e z system radiotelefoniczny (15), odbiera sie w systemie przy- wolawczym (10), za posrednictwem systemu radio- telefonicznego (15), sygnal zadania potwierdzenia zwrotnego oraz zawiadamia sie inicjujacego komuni- kat o odbiorze komunikatu. FIG. 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania.
Systemy transmisji sygnałów selektywnego wywołania (np. systemy, przywoławcze) zapewniają jednokierunkową transmisję na częstotliwości radiowej RF komunikatów selektywnego wywołania, zwanych przywołaniami, od inicjatora komunikatu do odbiornika przywołania. Inicjator komunikatu łączy się z systemem przywoławczym poprzez system publicznej sieci telefonicznej lub inne wejściowe środki iterfejsu i podaje informacje komunikatu do terminalu przywoławczego. Informacje komunikatu są kodowane według konwencjonalnego protokółu transmisji, modulowane sygnałem nośnym i nadawane jako sygnał częstotliwości radiowej RF do odbiornika przywołania. Odbiornik przywołania odbiera ten sygnał, demoduluje go i dekoduje w celu odtworzenia komunikatu oraz przedstawia ten komunikat abonentowi systemu, który jest użytkownikiem odbiornika.
Ponieważ transmisja sygnałów selektywnego wywołania jest jednokierunkowym systemem łączności, inicjujący komunikat zwykle nie wie, czy abonent odbiera komunikat.
Aby umożliwić informację o odebraniu komunikatu przez odbiornik została wprowadzona potwierdzająca sygnalizacja zwrotna. Jednakże dla uniknięcia zakłóceń pomiędzy sygnałami przywoławczymi a sygnałami potwierdzenia zwrotnego, zarówno tor telekomunikacyjny, jak i systemowy czas antenowy musi być zarezerwowany dla sygnałów potwierdzenia zwrotnego. Czas antenowy jest cennym dobrem w systemach transmisyjnych selektywnego wywołania, zwłaszcza w systemie przywoławczym szerokiego zasięgu z dużą liczbą abonentów. Świadczący usługi w systemie selektywnego wywołania chce zapewnić usługi dla dużej liczby abonentów, by osiągnąć duży zysk. Pożądane jest zatem, aby czas antenowy nie był rezerwowany dla sygnałów potwierdzenia zwrotnego.
Wobec tego, że systemy transmisyjne selektywnego wywołania są systemami transmisji jednokierunkowej, budowa toru telekomunikacyjnego przeznaczonego dla sygnalizacji potwierdzenia zwrotnego musi powodować kosztowne inwestycje dla świadczącego te usługi. Dodatkowo, sygnały potwierdzenia zwrotnego nie są częste i zwykle wymagają niewielkiego czasu antenowego. Z tego względu przeznaczony na sygnalizację tor telekomunikacyjny byłby niewydajny i nie zapewniałby świadczącemu te usługi wystarczającego zwrotu nakładów poniesionych na wprowadzenie dodatkowej funkcji potwierdzenia zwrotnego w systemie.
W opisie patentowym US 5 202 912 zostało ujawnione rozwiązanie połączenia mikrotelefonu i pagera, w którym użytkownik 1 inicjujący transmisję łączy się z terminalem przywoławczym za pośrednictwem stacji bazowej punktu telefonicznego TBS1. Terminal przywoławczy wysyła przywołanie do użytkownika 2. Do mikrotelefonu użytkownika 1 z powrotem zostają wysłane, za pośrednictwem stacji bazowych TBS1 i TBS2, jedynie numer dostępu telefonu i numer dostępu pagera użytkownika 1. Jedynym sygnałem dochodzącym do stacji bazowej przywołania jest specjalny komunikat danych wysłany przez stację bazową TBS1, który jest
174 958 częścią informacji żądającej połączenia jednego mikrotelefonu z drugim. Nie jest to jednak żądanie potwierdzenia. Nigdy też nie następuje wysłanie potwierdzenia zwrotnego do terminalu przywoławczego.
W opisie patentowym US 4 882 579 zostało ujawnione przywołanie potwierdzenia zwrotnego ale nie dotyczy ono wykorzystania do tego celu zespołu pagera połączonego z radiotelefonem, ani też wykorzystania do zwrotnej sygnalizacji systemu radiotelefonicznego.
W opisie patentowym US 5168 502 został ujawniony ogólnie sposób wykrywania błędów oraz ich korygowania w środowisku bezprzewodowym.
Potrzebny jest zatem system sygnalizacji potwierdzenia zwrotnego, który nie zajmuje czasu antenowego w systemie transmisji sygnałów selektywnego wywołania i nie wymaga oddzielnie przeznaczonego do tego celu toru telekomunikacyjnego.
Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania w systemie przywoławczym połączonym z systemem radiotelefonicznym, polegający na tym, że w systemie przywoławczym, po nadaniu komunikatu do zespołu pagera/radiotelefonu, odbiera się informacje komunikatu od inicjującego komunikat i wyznacza się żądanie sygnału potwierdzenia zwrotnego w odpowiedzi na odebranie informacji komunikatu przez zespół pagera/radiotelefonu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w systemie przywoławczym przyporządkowuje się znacznik do informacji komunikatu, wskazujący żądanie sygnału potwierdzenia zwrotnego o odbiorze, o ile inicjator komunikatu wymaga takiego sygnału, i nadaje się ten oznakowany komunikat do zespołu pagera/radiotelefonu. Następnie sprzęga się operacyjnie system przywoławczy z zespołem pagera/radiotelefonu poprzez system radiotelefoniczny. W systemie przywoławczym odbiera się, za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego, sygnał żądania potwierdzenia zwrotnego oraz zawiadamia się inicjującego komunikat o odbiorze komunikatu.
System transmisji sygnałów selektywnego wywołania obejmujący system radiotelefoniczny, pager i radiotelefon oraz system przywoławczy z terminalem przywoławczym wyznaczającym żądanie przywołania sygnału potwierdzenia zwrotnego, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że system przywoławczy zawiera zespół znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym połączony z terminalem przywoławczym, który jest operacyjnie sprzężony z sekcją odbiornika przywoławczego zespołu pagera/radiotelefonu. Zawiera ona dekoder sygnału selektywnego wywołania połączony ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza, który jest operacyjnie sprzężony z zespołem znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym systemu przywoławczego. Sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej zawierająca przełącznik nadawanie/odbiór, nadajnik kanału telefonicznego, odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej i układ logiki sterowania telefonu, jest operacyjnie sprzężona z systemem radiotelefonicznym. Wyjście sygnału potwierdzenia zwrotnego sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej połączone jest, za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego, z terminalem przywoławczym systemu przywoławczego. Nadajnik kanału telefonicznego i odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej, poprzez układ logiki sterowania telefonu, są połączone ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza.
Korzystnie układ logiki sterowania telefonu jest operacyjnie sprzężony z wyjściem liczby błędów w przywołaniu sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza oraz z wyjściem żądania retransmisji sygnału potwierdzenia zwrotnego. Układ logiki sterowania telefonu zespołu pagera/radiotelefonu ma wyjście sygnału identyfikacji pagera dołączone operacyjnie do terminalu przywoławczego systemu przywoławczego, za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego.
Korzystnie układy wejściowe użytkownika są sprzężone z układem logiki sterowania telefonu. Sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej zespołu pagera/radiotelefonu jest sprzężona z nadbiornikiem punktu wywołania systemu radiotelefonicznego.
Zespół pagera/radiotelefonu, stanowiący odbiornik sygnałów selektywnego wywołania systemu przywoławczego i systemu radiotelefonicznego, zawiera odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej z wejściem sygnałów przywołania pochodzących z terminalu przywoławczego systemu przywoławczego, połączony z dekoderem sygnałów selektywnego wywołania. Wyjście zdekodowanego i odtworzonego przywołania dekodera połączone jest ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza mającym z kolei wyjście sygnału wyznaczania przywołania jako przywołanie żądające potwierdzenia zwrotnego oraz wyjście generowania
174 958 sygnału potwierdzenia zwrotnego. Zespół pagera/radiotelefonu ma także sekcję nadbiornika telefonii bezprzewodowej z przełącznikiem nadawanie/odbiór, połączonym z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej i nadajnikiem kanału telefonicznego, które są połączone, poprzez układ logiki sterowania telefonu, ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza.
Korzystnie sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza ma wyjście wykrywania liczby błędów w przywołaniu i retransmisji żądania przesłania sygnału potwierdzenia zwrotnego gdy liczba błędów jest większa od uprzednio określonej liczby, do którego to wyjścia dołączony jest układ logiki sterowania telefonu.
Korzystnie detektor błędu jest wmontowany w sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy połączonego systemu przywoławczego i systemu radiotelefonicznego; fig. 2 przedstawia sieć działań terminalu przywoławczego w połączonych systemach przywoławczym i radiotelefonicznym z fig. 1; fig. 3 przedstawia schemat blokowy zespołu pagera/radiotelefonu z fig. 1, zaś fig. 4 przedstawia sieć działań sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza w zespole pagera/radiotelefonu z fig. 3.
Nawiązując do fig. 1, system transmisji sygnałów selektywnego wywołania stanowiący połączenie systemu przywoławczego 10 o szerokim zasięgu i systemu radiotelefonicznego 15, takiego jak telefoniczny system bezprzewodowy, wykorzystuje publiczną sieć telefoniczną PSTN 20 do łączności pomiędzy nimi. W przykładzie realizacji wynalazku wykorzystano system radiotelefoniczny drugiej generacji (CT-2), który jest mniej kosztowny niż inne systemy radiotelefoniczne, np. systemy telefonii komórkowej. Inicjujący komunikat wykorzystuje urządzenie wprowadzania przywołań 25 do wprowadzenia informacji przywołania poprzez sieć PSTN 20, zakodowania i nadania jej do abonenta systemu przywoławczego 10.
Zwykle urządzenie wprowadzania przywołań 25 jest aparatem telefonicznym do wprowadzenia informacji głosowej lub cyfrowej. Może ono również zawierać urządzenie przetwarzania danych, jak terminal komputerowy wytwarzający informacje przywoławcze graficzne, faksymilowe lub alfanumeryczne.
Inicjujący komunikat rozpoczyna sekwencję nadawania komunikatu poprzez urządzenie wprowadzania przywołań 25 od wprowadzenia komunikatu głosowego lub komunikatu danych w postaci wywołania numeru dostępu określonego urządzenia przywoławczego (np. zespołu pagera/radiotelefonu 40), które ma być wywołane. Inicjujący komunikat zostaje sprzężony z terminalem przywoławczym 32 poprzez łącze 20a sieci pStN 20 i interfejs sieci telefonicznej 30 systemu przywoławczego 10 w celu przetwarzania przez terminal przywoławczy 32. Kiedy terminal przywoławczy 32 odpowie na przychodzące wywołanie, wówczas odtwarzany jest uprzednio zarejestrowany komunikat, który wita inicjującego komunikat w systemie przywoławczym 10 i opisuje, w jaki sposób ten inicjujący może wprowadzić komunikat przywoławczy oraz żąda ewentualnego potwierdzenia, że komunikat ten został odebrany. Inicjujący odpowiada następnie wprowadzając informację głosową lub dane i specjalny sygnał kodowy, aby wskazać, że pożądane jest potwierdzenie pomyślnego odbioru komunikatu.
W terminalu przywoławczym 32 komunikat zostaje początkowo wprowadzony do pamięci buforowej. Następnie, kiedy inicjujący zakończy sekwencję wprowadzania komunikatu, terminal przywoławczy 32 uzyskuje dostęp do abonenckiej bazy danych 34, aby otrzymać adres abonenta, powiązać go z informacją przywoławczą i uformować przywołanie. Jeśli inicjujący wprowadził specjalny sygnał kodowy oznaczający, że pożądane jest potwierdzenie, wówczas zespół znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym 42 w terminalu przywoławczym 32 znakuje komunikat, a terminal przywoławczy 32 wprowadza oznakowany komunikat do kolejki systemu przywoławczego 36 w celu późniejszego nadania komunikatu. Zespół znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym 42 może przykładowo znakować komunikat przez zastosowanie adresu, który jest zarezerwowany dla komunikatów z żądaniem potwierdzenia lub też może dołączyć znacznik żądania potwierdzenia do ogólnej funkcjonalnej adresowej części komunikatu.
174 958
Przywołania zapisane w kolejce systemu przywoławczego 36 są kolejno odtwarzane przez terminal przywoławczy 32, podawane do nadajników przywoławczych 38 i nadawane w postaci sygnałów selektywnego wywołania.
Sygnały selektywnego wywołania nadawane przez system przywoławczy 10 są odbierane przez zespół pagera/radiotelefonu 40. Pager odbiera sygnały selektywnego wywołania. Radiotelefon CT-2, sprzęga się z siecią PSTN 20 poprzez system radiotelefoniczny 15 i łączy się z tą siecią.
Według korzystnego przykładu realizacji przedmiotowego wynalazku zespół pagera/radiotelefonu 40 odbiera sygnały selektywnego wywołania nadawane rozgłoszeniowo poprzez system przywoławczy 10 za pośrednictwem nadajników przywoławczych 38. W przypadku gdy zespół pagera/radiotelefonu 40 odbierze oznakowany komunikat, wówczas pomiędzy zespołem pagera/radiotelefonu 40 a systemem radiotelefonicznym 15 zostaje utworzone łącze telefonii bezprzewodowej.
Nadbiornik punktu wywołania 50 zawierający część odbiorczą 50a i część nadawczą 50b odbiera sygnał potwierdzenia od pagera/radiotelefonu 40 wraz z informacją identyfikującą numer dostępu do systemu przywoławczego 10 poprzez sieć PSTN 20. Ten sygnał potwierdzenia i informacja dostępu są przekazywane do sterownika punktu wywołania 52, który wykorzystuje informację dostępu do wywołania systemu przywoławczego 10 poprzez interfejs sieci telefonicznej 54 systemu radiotelefonicznego 15. Po utworzeniu połączenia pomiędzy sterownikiem punktu wywołania 52 a terminalem przywoławczym 32, poprzez łącze 20b sieci PSTN 20 i interfejs sieci telefonicznej 30, sygnał potwierdzenia oznaczający komunikat odebrany jest podawany do terminalu przywoławczego 32. Terminal przywoławczy 32, w odpowiedzi na odebranie sygnału potwierdzenia, generuje sygnał odpowiedzi na odebrany komunikat, który jest nadawany do urządzenia wprowadzania przywołań 25 inicjującego komunikat. Ten sygnał odpowiedzi do inicjującego komunikat może być skierowany przez interfejs sieci telefonicznej 30, w trakcie gdy wywołujący jest na linii telefonicznej, lub może być kierowany do pagera albo innego urządzenia łączności, które może odebrać sygnał odpowiedzi.
Alternatywnie sygnał potwierdzenia może określać typ odebranego komunikatu (to znaczy komunikat głosowy, cyfrowy lub alfanumeryczny), czas odebrania komunikatu, czy komunikat został odebrany bezbłędnie czy też nie, albo sygnał potwierdzenia osobistego. Terminal przywoławczy 32 może przekazać dodatkowe odebrane informacje inicjującemu komunikat. Ponadto sygnał potwierdzenia może być również wykorzystywany przez terminal przywoławczy 32 do inicjowania powtórnego nadawania komunikatu, który został odebrany z błędami.
System przywoławczy 10 nie wymaga specjalnie przeznaczonego czasu radiowego ani specjalnie przeznaczonego kanału do odbioru sygnałów potwierdzenia z pagerów. Zespół pagera/radiotelefonu 40 wykorzystuje łącze telefonii bezprzewodowej do przekazania sygnału potwierdzenia do systemu przywoławczego 10, potwierdzając w czasie rzeczywistym inicjującemu komunikat, że komunikat został odebrany.
Nawiązując następnie do fig. 2, odbiór wywołania w terminalu przywoławczym 32 rozpoczyna się od włączenia 100 systemu przywoławczego 10. Potem oczekuje się 102 na odbiór wywołania przychodzącego od inicjującego komunikat. Kiedy wywołanie przychodzące poprzez interfejs sieci telefonicznej 30 zostanie odebrane, następuje odpowiedź 104 na to wywołanie i terminal przywoławczy 32 przekazuje głosową podpowiedz 106 zapraszająca wywołującego (inicjatora komunikatu) do wprowadzenia komunikatu poprzez urządzenie wprowadzania przywołań 25. Gdy komunikat zostanie wprowadzony, zapisuje się 108 go w pamięci buforowej terminalu przywoławczego 32 aż do chwili wykrycia 110 końca komunikatu. Kiedy koniec komunikatu zostanie wykryty 110, określa się czy jest wymagany 112 sygnał potwierdzenia zwrotnego. Jeżeli nie jest on wymagany, komunikat zostaje odtworzony przez terminal przywoławczy 32 z tymczasowej pamięci komunikatu i umieszczony w kolejce systemu przywoławczego 36. Tam oczekuje w kolejce do nadawania przywołań 114. Następnie oczekuje się na odebranie 102 następnego przychodzącego wywołania.
Jeżeli jest wymagane 112 przesłanie sygnału potwierdzenia zwrotnego, komunikat zostaje wywołany z pamięci i przekazany do kolejki systemu przywoławczego 36 gdzie oczekuje w kolejce do nadawania na podstawie priorytetu 116. Następnie odtwarza się 118 wywołującemu
174 958 zapis proszący go o poczekanie na sygnał potwierdzenia zwrotnego. Oczekuje się na odebranie 120 sygnału potwierdzenia zwrotnego lub na upłynięcie 122 uprzednio określonego czasu. Jest to czas, w ciągu którego system utrzymuje wywołującego na linii w oczekiwaniu na odebranie sygnału potwierdzenia zwrotnego. Po upłynięciu 122 tego czasu odtwarza się wywołującemu komunikat informujący, że odpowiedź nie została odebrana 124. Terminal przywoławczy 32 odłącza się 126 i system powraca do oczekiwania na odebranie 102 następnego przychodzącego wywołania. Jeśli sygnał potwierdzenia zwrotnego zostanie odebrany 120 przed upływem wyznaczonego czasu, wówczas sprawdza się 127 czy z sygnałem potwierdzenia zwrotnego został odebrany uprzednio określony zabezpieczający kod identyfikacyjny ID. Jeżeli kod identyfikacyjny ID nie został odebrany 127 z sygnałem potwierdzenia zwrotnego, system powraca do oczekiwania na odbiór innego sygnału 120 potwierdzenia zwrotnego lub na upływ czasu 122. Sprawdzanie kodu identyfikacyjnego ID chroni przed zafałszowaniem, czy sygnał potwierdzenia zwrotnego został wytworzony w odpowiedzi na właściwy komunikat wywołującego. Przykładowo pożądanejest, aby szpital odbierał sprawdzone potwierdzenie, że lekarz został przywołany. Jeżeli kod identyfikacyjny ID zostanie wykryty 127 przekazuje się 128 wywołującemu odpowiedź potwierdzenia zwrotnego, standardowy komunikat (np. nie odebrano żadnego potwierdzenia sygnału) albo komunikat generowany przez użytkownika pagera. Terminal przywoławczy 32 następnie odłącza się 126 i system powraca do oczekiwania na odebranie następnego przychodzącego wywołania 102.
Nawiązując do fig. 3, zespół pagera/radiotelefonu 40 zawiera sekcję odbiornika przywoławczego 200, sekcję nadbiornika telefonii przewodowej 205 i sekcję sterownika komunikatu i wyświetlacza 210. Sekcja odbiornika przywoławczego 200 zawiera antenę odbiorczą 212 do odbierania sygnałów selektywnego wywołania, sprzężony z tą anteną odbiorczą 212 odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej 214 przeznaczony do demodulowania sygnałów selektywnego wywołania, oraz dekoder sygnałów selektywnego wywołania 216 do dekodowania zdemodulowanego sygnału w celu odtworzenia nadanego przywołania.
Zdekodowane przywołanie przekazuje się do sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza 220 w celu przetworzenia. Zgodnie z konwencjonalnymi operacjami przywoławczymi zdekodowane przywołanie jest zapisywane w pamięci komunikatu 222, a użytkownik (abonent) zostaje zawiadomiony przez urządzenie alarmowe 224, że przywołanie zostało odebrane. Użytkownik może uruchomić sterownik wyświetlacza 226 aby odtworzyć przywołanie z pamięci komunikatu 222 i wyświetlić je na wyświetlaczu komunikatu 228. Sterownik wyświetlacza 226 może w znany sposób manipulować wyświetlaczem komunikatu 228 lub zmieniać parametry odbioru.
Pewne kody adresowe przywołania lub sygnały znaczników dołączone do komunikatu powodują, że sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 inicjuje połączenie telefoniczne poprzez sekcję nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205, jeśli zespół ten znajduje się w zasięgu systemu radiotelefonicznego 15. Kiedy jest wytwarzany sygnał alarmu, urządzenie alarmowe 224 informuje użytkownika, że komunikat został odebrany i, w zależności od żądanej operacji, może albo wskazać, że wymagane jest przesłanie zwrotnego sygnału potwierdzenia aby użytkownik mógł zainicjować odpowiedź, albo też automatycznie wygenerować sygnał potwierdzenia zwrotnego. Ten sygnał potwierdzenia zwrotnego jest generowany przez uaktywnienie sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 zespołu pagera/radiotelefonu 40.
Działanie sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 jest sterowane przez układ logiki sterowania telefonu 230. Antena 232 jest wykorzystywana do nadawania i odbierania sygnałów podczas konwencjonalnego działania nadbiornika. Antena 232jest sprzężona z przełącznikiem nadawanie/odbiór 234, który jest sterowany przez układ logiki sterowania telefonu 230. Przełącznik nadawanie/odbiór 234 w jednej pozycji łączy antenę 232 z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej 236, w celu przetworzenia odebranych sygnałów częstotliwości radiowej i przekazania ich do układu logiki sterowania telefonu 230. W drugim położeniu przełącznik nadawanie/odbiór 234 sprzęga antenę 232 z nadajnikiem kanału telefonicznego 240, który przetwarza sygnały odebrane z układu logiki sterowania telefonu 230 w celu nadania ich w postaci sygnału częstotliwości radiowej z anteny 232.
174 958
Alternatywnie z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej 236 może być sprzężony głośnik 238, a z nadajnikiem kanału telefonicznego 240 może być sprzężony mikrofon 242 aby funkcjonować jak konwencjonalny telefon bezprzewodowy.
W jeszcze innym przykładzie realizacji odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej 236 będzie przekazywać części głosowe sygnałów do głośnika 238, a części cyfrowe sygnałów do układu logiki sterowania telefonu 230. Nadajnik kanału telefonicznego 240 będzie przetwarzać sygnały głosowe odebrane z mikrofonu 242, a sygnały cyfrowe odebrane z układu logiki sterowania telefonu 230 i będzie nadawał je poprzez antenę 232. Ponadto, mikrofon 242 pozwala użytkownikowi na przekazanie inicjującemu komunikat osobistej odpowiedzi potwierdzającej.
Według przedmiotowego wynalazku, kiedy sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 działa w trybie potwierdzania, odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej 236 szuka sygnału pochodzącego z systemu radiotelefonicznego 15. W przypadku stwierdzenia, że zespół pagera/radiotelefonu 40 jest w zasięgu systemu radiotelefonicznego 15, wówczas układ logiki sterowania telefonu 230 uruchamia nadajnik kanału telefonicznego 240, aby przekazać wywołanie z systemu radiotelefonicznego 15 do terminalu przywoławczego 32. Jeśli terminal przywoławczy 32 odpowie na wywołanie z potwierdzeniem, sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 przekaże do niego specjalny kod, co identyfikuje określony zespół pagera/radiotelefonu 40, będący w stanie wywoływania, oraz sygnał potwierdzenia odebranego komunikatu. Sygnał potwierdzenia może ewentualnie określać typ komunikatu, który został odebrany (np. komunikat głosowy, cyfrowy lub alfanumeryczny), czas odebrania komunikatu, osobisty sygnał potwierdzenia oraz to czy komunikat był odebrany bezbłędnie, czy też nie. Ponadto sygnał potwierdzenia może być również wykorzystywany przez terminal przywoławczy 32 do zażądania powtórnego nadawania komunikatu, który był odebrany z błędami.
Nawiązując teraz do fig. 4, działanie sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza 220 rozpoczyna się 300 od włączenia zasilania zespołu pagera/radiotelefonu 40. Następnie oczekuje się na odebranie komunikatu posiadającego kod adresu przywołania przypisany do tego zespołu pagera/radiotelefonu 40. Kiedy zostanie odebrany 302 przypisany kod adresowy przywołania, określa się 304, czy żądane jest nadanie sygnału potwierdzenia zwrotnego. Jeśli komunikat jest komunikatem oznakowanym przez zespół znakowania komunikatu 42 wówczas wymagany jest sygnał potwierdzenia zwrotnego. Także przydzielony określony kod adresowy przywołania może oznaczać, że wymagany jest sygnał potwierdzenia zwrotnego.
Jeżeli sygnał potwierdzenia zwrotnego nie jest wymagany, komunikat zostaje zapisany 306 do późniejszego odtworzenia przez użytkownika zgodnie z konwencjonalnym działaniem pagera i zostaje wygenerowany 308 alarm zawiadamiający użytkownika, że komunikat został odebrany i jest zapisany. Następnie oczekuje się 302 na odbiór następnego komunikatu posiadającego przydzielony kod adresu przywołania.
Jeżeli jest wymagany 304 sygnał potwierdzenia zwrotnego, komunikat zostaje zapisany 310 i generowany jest 312 alarm. Wytwarzana jest także 314 odpowiedź sygnału potwierdzenia zwrotnego zawierająca kod identyfikacyjny ID przyporządkowany pagerowi. Sygnał potwierdzenia może być także generowany automatycznie lub też może istnieć możliwość osobistego działania użytkownika przez uruchomienie sterownika wyświetlacza 226, albo przez wprowadzenie komunikatu głosowego do mikrofonu 242. Ponadto sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220, w odpowiedzi na wykrycie określonej liczby błędów w odebranym komunikacie, może generować szczególną odpowiedź żądającą powtórnego nadania, aby zasygnalizować, że komunikat nie został odebrany poprawnie. Kod identyfikacyjny ID weryfikuje pochodzenie sygnału potwierdzenia zwrotnego z zespołu pagera/radiotelefonu
Po wygenerowaniu 314 sygnału potwierdzenia zwrotnego sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 uaktywnia sekcję nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 w trybie potwierdzenia 316. Następnie odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej 236 poszukuje 318 sygnału nadbiornika punktu wywołania 50 w systemie radiotelefonicznym 15. W przypadku gdy zostanie wykryty sygnał nadbiornika punktu wywołania 50, pomiędzy sekcją nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 a nadbiornikiem punktu wywołania 50 zostaje utworzone łącze telefonii bezprzewodowej. Sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220
174 958 sygnalizuje układowi logiki sterowania telefonu 230 wywołanie 320 terminala przywoławczego 32. Kiedy sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 zostanie sprzężona z terminalem przywoławczym 32 poprzez łącze telefonii bezprzewodowej, generowany sygnał potwierdzenia jest przekazywany 322 do terminalu przywoławczego 32. Połączenie zostaje następnie zakończone 324 i powraca się do oczekiwania 302 na odebranie następnego komunikatu posiadającego przydzielony kod adresu przywoławczego.
Według przedmiotowego wynalazku komunikaty przywoławcze nadawane z terminalu przywoławczego 32 i odbierane przez pager radiowy mogą być zatem potwierdzane poprzez łącze telefonii bezprzewodowej pomiędzy radiotelefonem sprzężonym z tym pagerem a terminalem przywoławczym 32.
Sposób i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania z transmisją sygnałów potwierdzenia zwrotnego, według wynalazku, nie zajmuje czasu radiowego w systemie transmisji sygnałów selektywnego wywołania i nie wymaga oddzielnego łącza telekomunikacyjnego.
FIG. 1
174 958
-100
PRZEKAZANIE ODPOWIEDZI
POTWIERDZENIA ZWROTNEGO DO WYWOŁUJĄCEGO “T
FIG.2
174 958
210
174 958
-300
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania w systemie przywoławczym połączonym z systemem radiotelefonicznym, polegający na tym, że w systemie przywoławczym, po nadaniu komunikatu do zespołu pagera/radiotelefonu, odbiera się informacje komunikatu od inicjującego komunikat i wyznacza się żądanie sygnału potwierdzenia zwrotnego w odpowiedzi na odebranie informacji komunikatu przez zespół pagera/radiotelefonu, znamienny tym, że w systemie przywoławczym (10) przyporządkowuje się znacznik do informacji komunikatu, wskazujący żądanie sygnału potwierdzenia zwrotnego o odbiorze, o ile inicjator komunikatu wymaga takiego sygnału, i nadaje się ten oznakowany komunikat do zespołu pagera/radiotelefonu (40), następnie sprzęga się operacyjnie system przywoławczy (10) z zespołem pagera/radiotelefonu (40) poprzez system radiotelefoniczny (15), odbiera się w systemie przywoławczym (10), za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego (15), sygnał żądania potwierdzenia zwrotnego oraz zawiadamia się inicjującego komunikat o odbiorze komunikatu.
  2. 2. System transmisji sygnałów selektywnego wywołania obejmujący system radiotelefoniczny, pager i radiotelefon oraz system przywoławczy z terminalem przywoławczym wyznaczajacym żądanie przywołania sygnału potwierdzenia zwrotnego, znamienny tym, że system przywoławczy (10) zawiera zespół znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym (42) połączony z terminalem przywoławczym (32), który jest operacyjnie sprzężony z sekcją odbiornika przywoławczego (200) zespołu pagera/radiotelefonu (40) zawierającą dekoder sygnału selektywnego wywołania (216) połączony ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza (220), który jest operacyjnie sprzężony z zespołem znakowania komunikatu z potwierdzeniem zwrotnym (42) systemu przywoławczego (10), zaś sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) zawierająca przełącznik nadawanie/odbiór (234), nadajnik kanału telefonicznego (240), odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej (236) i układ logiki sterowania telefonu (230), jest operacyjnie sprzężona z systemem radiotelefonicznym (15), a wyjście sygnału potwierdzenia zwrotnego sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) połączone jest, za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego (15), z terminalem przywoławczym (32) systemu przywoławczego (10), zaś nadajnik kanału telefonicznego (240) i odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej (236), poprzez układ logiki sterowania telefonu (230), są połączone ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza (220).
  3. 3. System według zastrz. 2, znamienny tym, że układ logiki sterowania telefonu (230) jest operacyjnie sprzężony z wyjściem liczby błędów w przywołaniu sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza (220) oraz z wyjściem żądania retransmisji sygnału potwierdzenia zwrotnego.
  4. 4. System według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że układ logiki sterowania telefonu (230) zespołu pagera/radiotelefonu (40) ma wyjście sygnału identyfikacji pagera dołączone operacyjnie do terminalu przywoławczego (32) systemu przywoławczego (10), za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego (15).
  5. 5. System według zastrz. 4, znamienny tym, że układy wejściowe użytkownika są sprzężone z układem logiki sterowania telefonu (230).
  6. 6. System według zastrz. 2, znamienny tym, że sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) zespołu pagera/radiotelefonu (40) jest sprzężona z nadbiornikiem punktu wywołania (50) systemu radiotelefonicznego (15).
  7. 7. System według zastrz. 2, znamienny tym, że zespół pagera/radiotelefonu (40), stanowiący odbiornik sygnałów selektywnego wywołania systemu przywoławczego (10) i systemu radiotelefonicznego (15), zawiera odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej (214) z wejściem sygnałów przywołania pochodzących z terminalu przywoławczego (32) systemu
    174 958 przywoławczego (10), połączony z dekoderem sygnałów selektywnego wywołania (216), którego wyjście zdekodowanego i odtworzonego przywołania połączone jest ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza (220) mającym wyjście sygnału wyznaczania przywołania jako przywołanie żądające potwierdzenia zwrotnego i wyjście generowania sygnału potwierdzenia zwrotnego, oraz zawiera sekcję nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) z przełącznikiem nadawanie/odbiór (234), połączonym z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej (236) i nadajnikiem kanału telefonicznego (240), które są połączone, poprzez układ logiki sterowania telefonu (230), ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza (220).
  8. 8. System według zastrz. 7, znamienny tym, że sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza (220) ma wyjście wykrywania liczby błędów w przywołaniu i retransmisji żądania przesłania sygnału potwierdzenia zwrotnego gdy liczba błędów jest większa od uprzednio określonej liczby, do którego to wyjścia dołączony jest układ logiki sterowania telefonu (230).
  9. 9. System według zastrz. 8, znamienny tym, że detektor błędu jest wmontowany w sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza (220).
PL93309248A 1992-11-27 1993-11-24 Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania PL174958B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US98232592A 1992-11-27 1992-11-27
PCT/US1993/011439 WO1994013093A1 (en) 1992-11-27 1993-11-24 Paging system and method with acknowledge back signaling using a radio telephone system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309248A1 PL309248A1 (en) 1995-10-02
PL174958B1 true PL174958B1 (pl) 1998-10-30

Family

ID=25529043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93309248A PL174958B1 (pl) 1992-11-27 1993-11-24 Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0682835A4 (pl)
JP (1) JPH08503825A (pl)
KR (1) KR100257138B1 (pl)
AU (1) AU672270B2 (pl)
BG (1) BG62308B1 (pl)
BR (1) BR9307699A (pl)
CA (1) CA2150387A1 (pl)
CZ (1) CZ284174B6 (pl)
FI (1) FI952618A (pl)
HU (1) HUT73111A (pl)
NO (1) NO952095L (pl)
NZ (1) NZ258753A (pl)
PL (1) PL174958B1 (pl)
RU (1) RU2119257C1 (pl)
SK (1) SK280994B6 (pl)
WO (1) WO1994013093A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU3088497A (en) * 1996-05-20 1997-12-09 Detemobil Deutsche Telekom Mobilnet Gmbh Process, device and terminal for expanding a unidirectional paging network to form a quasi-bidirectional paging network
JP3037156B2 (ja) * 1996-09-27 2000-04-24 静岡日本電気株式会社 双方向無線呼び出しシステム
JP3715087B2 (ja) * 1997-02-28 2005-11-09 パナソニック モバイルコミュニケーションズ株式会社 文字メッセージ送受信機能を持つ携帯電話装置
WO2007114730A1 (fr) * 2006-04-04 2007-10-11 Vladimir Anatolevich Matveev Système de communication radio destiné à un jeu de sport d'équipe

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4882579A (en) * 1988-01-07 1989-11-21 Motorola, Inc. Code division multiplexed acknowledge back paging system
FR2644655A1 (fr) * 1989-03-17 1990-09-21 Trt Telecom Radio Electr Procede de transmission d'informations dans un reseau de transmission de donnees par voie radioelectrique et systeme pour lequel est mis en oeuvre le procede
FI894371A (fi) * 1989-09-15 1991-03-16 Nokia Mobile Phones Ltd Telefonsystem.
US5153902A (en) * 1990-04-27 1992-10-06 Telefonaktiebolaget L M Ericsson Multi-exchange paging system for locating a mobile telephone in a wide area telephone network
US5153903A (en) * 1990-11-05 1992-10-06 Motorola, Inc. Integrated paging and radiotelephone system having improved paging reliability
KR960012483B1 (ko) * 1991-09-09 1996-09-20 모토로라 인코포레이티드 페이저가 장착된 핸드셋들간의 원격 지점간 통화를 제공하는 방법 및 장치

Also Published As

Publication number Publication date
AU5677894A (en) 1994-06-22
FI952618A (fi) 1995-07-12
FI952618A0 (fi) 1995-05-29
BG62308B1 (en) 1999-07-30
KR950704899A (ko) 1995-11-20
PL309248A1 (en) 1995-10-02
NZ258753A (en) 1995-10-26
CA2150387A1 (en) 1994-06-09
CZ133795A3 (en) 1996-09-11
EP0682835A1 (en) 1995-11-22
SK280994B6 (sk) 2000-10-09
NO952095D0 (no) 1995-05-26
HUT73111A (en) 1996-06-28
NO952095L (no) 1995-07-10
BG99746A (bg) 1995-12-29
SK70195A3 (en) 1998-05-06
RU2119257C1 (ru) 1998-09-20
EP0682835A4 (en) 1999-02-10
CZ284174B6 (cs) 1998-09-16
AU672270B2 (en) 1996-09-26
JPH08503825A (ja) 1996-04-23
WO1994013093A1 (en) 1994-06-09
BR9307699A (pt) 1999-11-16
HU9501549D0 (en) 1995-07-28
KR100257138B1 (ko) 2000-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5392452A (en) Selective call signaling system with combined wide area paging and high data rate transmissions via radio telephone transceivers
US5937355A (en) Emergency call handling in a cellular telecommunication system
US5845202A (en) Method and apparatus for acknowledge back signaling using a radio telephone system
JPH0473813B2 (pl)
US7848744B2 (en) Electronic communications device status determination
JPH11502688A (ja) 通信システムで督促メッセージを提供する方法および装置
EP0660624A1 (en) Wide area paging system having automatic service area log-in
KR100309381B1 (ko) 휴대용 무선 단말기의 단문메시지 동송 방법
JP3844503B2 (ja) 通信システム内で肯定応答を与える方法および装置
JP2765246B2 (ja) ページングシステムの制御方法
JPS5833740B2 (ja) 自動伝言通信方式
PL174958B1 (pl) Sposób transmisji sygnałów selektywnego wywołania i system transmisji sygnałów selektywnego wywołania
US20030045310A1 (en) Status enquiry in a wireless communication system
KR20050020159A (ko) 이동통신 단말기의 링백톤 서비스 방법
JPH11150766A (ja) 無線端末機