PL172697B1 - Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodlogowych PL PL PL - Google Patents

Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodlogowych PL PL PL

Info

Publication number
PL172697B1
PL172697B1 PL93301058A PL30105893A PL172697B1 PL 172697 B1 PL172697 B1 PL 172697B1 PL 93301058 A PL93301058 A PL 93301058A PL 30105893 A PL30105893 A PL 30105893A PL 172697 B1 PL172697 B1 PL 172697B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
driving mechanism
articulated
frame
running gear
rocker
Prior art date
Application number
PL93301058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301058A1 (en
Inventor
Guido Bieker
Herbert Buedenbender
Rene Tutzauer
Alfred Lohmann
Original Assignee
Abb Henschel Waggon Union
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6472951&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL172697(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Abb Henschel Waggon Union filed Critical Abb Henschel Waggon Union
Publication of PL301058A1 publication Critical patent/PL301058A1/xx
Publication of PL172697B1 publication Critical patent/PL172697B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D13/00Tramway vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F3/00Types of bogies
    • B61F3/16Types of bogies with a separate axle for each wheel
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F5/00Constructional details of bogies; Connections between bogies and vehicle underframes; Arrangements or devices for adjusting or allowing self-adjustment of wheel axles or bogies when rounding curves
    • B61F5/26Mounting or securing axle-boxes in vehicle or bogie underframes
    • B61F5/30Axle-boxes mounted for movement under spring control in vehicle or bogie underframes
    • B61F5/301Axle-boxes mounted for movement under spring control in vehicle or bogie underframes incorporating metal springs
    • B61F5/302Leaf springs

Abstract

1 Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopod logowych z rama, przy której poszczególne kola ulozyskowane sa obrotowo za pomoca wahacza, a wahacz zamocowany jest przegu- bowo wspierajac sie na sprezynach pierwotnych, przy czym pola- czenie ramy mechanizmu jazdy z pudlem wagonu pojazdu kolejowego niskopodlogowego nastepuje za pomoca dwóch drazków polaczenia przegubowego umieszczonych w odstepie wzgledem siebie i prze- gubowo ulozyskowanych przy poprzecznicy ramy mechanizmu jazdy, które to drazki z drugiej strony umocowane sa, równiez przegubowo, do pudla wagonu, a pudlo wagonu wspiera sie, poprzez wtórne sprezyny, na ramie mechanizmu jazdy, które osadzone sa w kieszeniach w poblizu poprzecznych konców poprzecznicy, przy czym w poprze- cznicy, w odstepie wzgledem siebie, umieszczone sa opory poprzeczne ograniczajace ruch poprzeczny pudla wagonu wzgledem mechanizmu jazdy, znamienny tym, ze wahacz (7) osadzony na poziomej osi (6) skierowanej poprzecznie do mechanizmu jazdy, ulozyskowany jest w lawie (4), która umocowana jest do ramy mechanizmu jazdy, przegubowo wzgledem osi pionowej Fig. 1 PL PL PL

Description

Z opisu EP 03 84 512 znany jest mechanizm jazdy, w którym rama mechanizmu jazdy, w kształcie litery H, wykonana jest z podwójną belką poprzeczną. Podwójne belki poprzeczne na swych końcach połączone są ze sobą przez podłużnice zewnętrzne, które nieznacznie wystają poza podwójną belkę poprzeczną w kierunku wzdłużnym mechanizmujazdy. Pomiędzy podwójnymi belkami poprzecznymi umieszczona jest poprzeczna belka bujakowa, ruchoma w kierunku pionowym i poziomym. Ta belka bujakowa, na swych końcach poprzecznych zawieszona jest, poprzez zawieszenie wahliwe, na sprężynach wtórnych, które wspierają się na podłużnicach zewnętrznych mechanizmu jazdy. Poprzeczna belka bujakowa ma pośrodku osadzenie dla czopa skrętu pudła wagonu. Po obu stronach osadzenia dla czopa skrętu, w kierunku poprzecznym mechanizmu jazdy, na poprzecznej belce bujakowej znajdują się łożyska współpracujące, na których pudło wagonu wspiera się podczas jazdy na zakręcie.
Podłużnice zewnętrzne ramy mechanizmu jazdy, w pobliżu swych końców wzdłużnych mają umocowane na wahaczach pojedyncze koła, przy czym wahacze umocowane są do podłużnie zewnętrznych przegubowo, a wahacze, za pomocą sprężyn pierwotnych, wspierają się o siebie i na ramie mechanizmu jazdy.
Wadą tego znanego wykonania jest taki układ poprzecznej belki bujakowej i takie jej zawieszenie na sprężynach wtórnych, że stanowi to pracochłonną konstrukcję, oraz w obszarze pomiędzy poszczególnymi kołami, po jednej stronie mechanizmu jazdy, wymaga tak dużej wysokości, że znacznie utrudnia to zachowanie niskopodłogowości pojazdu kolejowego w tym obszarze i uniemożliwia umieszczanie poprzecznych siedzeń. Inną wadą tej znanej konstrukcji jest to, że na skutek prowadzenia mechanizmu jazdy przy pudle wagonu za pomocą czopa skrętu, przy zastosowaniu tego w niskopodłogowych pojazdach kolejowych konieczne są dodatkowe amortyzatory kołysania, zmniejszające ekonomiczność mechanizmu jazdy. Mechanizmy jazdy z pojedynczymi kołami znane są również z opisu EP 01 29 772. W tym mechanizmie jazdy pojedyncze koła są ułożyskowane w ramie mechanizmu jazdy również poprzez wahacze. Mechanizm jazdy z tej publikacji jest jednak rozbudowany pomiędzy kołami jednej strony mechanizmu jazdy tak wysoko, że nie nadaje się do stosowania dla niskopodłogowych pojazdów kolejowych z przechodnią podłogą wagonu.
Pojedyncze koła dla mechanizmów jazdy dla kolei podziemnych znane są z opisu DE-OS-35 38513. Opisane w tej publikacji pojedyncze koła zawieszone są przy pudle wagonu na wahaczach. Z praktyki znane są również wahacze do przegubowego łączenia osi kół w kolejnictwie, przy których wahacze wspierają się na sprężynach o ramę wózka wagonu.
Celem wynalazku jest opracowanie mechanizmów jazdy dla niskopodłogowych pojazdów kolejowych, w których ta niskopodłogowość pudła wagonu utrzymana zostaje w pełni, przy czym tylko wnęki koła w obszarze kół w mechanizmie jezdnym, wystają do wnętrza pudła wagonu i mogą być umieszczone pod siedzeniami tak, że cała służąca do chodzenia podłoga wagonu może być wykonana jako przechodnia, przy czym dalszym celem wynalazku jest przegubowe umieszczenie kół mechanizmu jezdnego.
Według wynalazku cel ten został osiągnięty w ten sposób, że wahacz osadzony na poziomej osi skierowanej poprzecznie do mechanizmu jazdy, ułożyskowany jest w ławie, która umocowana jest do ramy mechanizmu jazdy, przegubowo względem osi pionowej. Przez wykonanie mechanizmu jazdy według wynalazku zarówno obszar pomiędzy pojedynczymi kołami w kierunku poprzecznym do mechanizmu jazdy, jak i obszar pomiędzy pojedynczymi kołami po stronie wzdłużnej mechanizmu jazdy, pozbawione są elementów rozbudowujących konstrukcję do góry.
Pudło wagonu niskopodłogowego pojazdu kolejowego może być wykonane jako przechodnie aż do wnęk koła i pozbawione jest przeszkadzających stopni. Dalsza zaleta wynalazku polega na tym, że pojedyncze koła odchylają się poziomo względem ramy mechanizmu jezdnego tak, że przy ruchu miejskim, na ostrych zakrętach można się liczyć ze znacznym zredukowaniem zużywania się kół i szyn oraz ze zmniejszeniem hałasu.
172 697
Korzystnie pozioma wychylność ławy względem ramy mechanizmu jazdy, zresorowana i/lub zamortyzowana jest za pomocą sprężyn i/lub amortyzatorów umieszczonych pomiędzy ławą i ramą mechanizmu jazdy. Przez taki układ sprężyn i/lub amortyzatorów unika się poziomych drgań kół i uzyskuje się powrót ławy i pojedynczego koła do ustawienia na prostej.
Według korzystnej postaci wykonania wynalazku sprężyna pierwotna wykonana jest jako resor piórowy, przy czym dla każdego pojedynczego koła przewidziane są dwa resory, które umieszczone są w kierunku wzdłużnym mechanizmu jazdy po obu stronach obręczy koła, pomiędzy wahaczem i ławą. Przez umieszczenie i wykonanie sprężyny pierwotnej jako resoru piórowego znajdującego się pomiędzy wahaczem i ławą uzyskuje się niewielką wysokość konstrukcji, co dla niskopodłogowości pudła wagonu jest bardzo korzystne.
Według wynalazku wahacz w przekroju poprzecznym ma kształt litery U otwartej do dołu, przy czym w ścianach bocznych wahacza umieszczona jest trwale oś dla pojedynczego koła. Przez takie wykonanie konstrukcyjne wahacza, stanowi on statycznie sztywny element, co działa korzystnie na jakość jazdy.
Według wykonania wynalazku ława zablokowana jest względem mechanizmu jazdy przez sztywne elementy umieszczone pomiędzy ramą mechanizmu jazdy i ławą.
Według innej postaci wykonania wynalazku pojedyncze koła mechanizmu jazdy umieszczone są tak, że odchylane i blokowane są zawsze parami. Blokowanie dwóch położonych obok siebie pojedynczych kół mechanizmu jazdy, w warunkach pojazdu kolejowego niskopodłogowego, mogącego się składać z wielu członów, z których każdy osadzony jest najednym lub wielu mechanizmach jazdy, może być o tyle korzystne, że z blokowanymi pojedynczymi kołami środkowych mechanizmów jazdy można uzyskiwać wyższe szybkości przy wyjeżdżaniu na prostą.
Korzystne jest, gdy ławy lub wahacze lub osie pojedynczych kół umieszczonych obok siebie, połączone są mostkiem osiowym, przy czym w jednym z rodzajów wykonania wynalazku mostki umieszczone są przegubowo pomiędzy ławami lub wahaczami lub osiami, a w innym wykonaniu wynalazku umieszczone są one trwale.
Według korzystnej postaci wykonania wynalazku, oś w obszarze ścian bocznych wahacza wykonana jest jako wał wieloboczny, który zamocowany jest trwale w ścianach bocznych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry mechanizmu jazdy według wynalazku, fig. 2 - widok z boku mechanizmu jazdy z fig. 1, fig. 3 - widok z przodu mechanizm jazdy z fig. 1, fig. 4 - widok zgodnie z linią IV z fig. 1, w powiększeniu, a fig. 5 - przedstawia widok z góry na fragment przedstawiony na fig. 4.
Rama mechanizmu jezdnego według wynalazku wykonana jest zasadniczo w postaci poprzecznicy 1. Poprzecznica 1 wykonana jest w formie płaskiej konstrukcji skrzynkowej. W pobliżu końców poprzecznicy 1 umocowane są trwale wsporniki 2 skierowane do góry, które na swojej zewnętrznej stronie posiadają pionowe łożyska 3 dla osadzania ław 4. Ławy 4 wykonane są kątowo i swymi pionowymi ramionami ułożyskowane są przegubowo na łożysku 3 wspornika 2. Każda ława 4 na swym pionowym ramieniu posiada poziome łożysko 6, w którym osadzony jest wahacz 7 ruchomy pionowo. Wahacz 7, który w przekroju poprzecznym posiada kształt litery U otwartej do dołu, w swych ramionach 7a ma zamocowaną trwale poziomą oś 8, na której ułożyskowane jest obrotowo pojedyncze koło 9. Oś 8, w obszarze ramienia 7a wahacza 7, wykonana jest jako wał wieloboczny i zamocowana jest trwale w ramionach 7a. Od góry, na wahaczu 7, po obu stronach pojedynczego koła 9 umieszczone są resory piórowe 10, które opierają się o dolną stronę swobodnego, poziomego ramienia ławy 4. Amortyzatory 11, umieszczone pomiędzy ławą 4 i wahaczem 7, amortyzują ruchy pionowe koła 9. Pomiędzy ławami 4, wahaczami 7 lub osiami 8 sąsiednich kół 9, umieszczony jest mostek osiowy 12, który, przy przegubowo ułożyskowanych ławach 4, umocowany jest również przegubowo do ław 4, wahaczy 7 lub do osi 8.
W nie uwidocznionym przykładzie wykonania wynalazku, w którym ławy 4 są zablokowane względem poprzecznicy 1. tzn. umieszczone są niewychylnie, mostek osiowy 12 może być umocowany trwale do ław 4, wahaczy 7 lub osi 8. W tym przykładzie wykonania wynalazku
172 697 blokowanie ław 4 względem poprzecznicy 1 następuje za pomocą środków nieistotnych dla wynalazku, przykładowo przez przyspawanie lub wmontowanie sztywnych elementów. W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, poziome ruchy ławy 4 względem poprzecznicy 1 amortyzowane są przez sprężyny 13 i amortyzatory 14, które z jednej strony umocowane są do ławy a z drugiej strony do poprzecznicy.
Nie uwidocznione pudło wagonu, wspiera się pionowo na sprężynach wtórnych 15 mechanizmu jazdy. Sprężyny wtórne 15 osadzone są w kieszeniach 16, w pobliżu poprzecznych końców poprzecznicy 1. Do poprzecznicy 1 ramy mechanizmu jezdnego, umocowane są przegubowo w odstępie względem siebie, drążki przegubowe 17, które swymi drugimi końcami umocowane są również przegubowo, do pudła wagonu. Łożyska drążków przegubowych 17 wykonane są sferycznie. W pobliżu środkowej osi wzdłużnej wagonu, w pewnym odstępie względem siebie, w poprzecznicy 1 znajdują się opory poprzeczne 18, które współdziałają z odpowiednimi łożyskami współpracującymi z pudłem wagonu i ograniczają wychylenie poprzeczne wagonu względem mechanizmu jazdy. Pomiędzy poprzecznicą 1 ramy mechanizmu jezdnego i pudła wagonu znajdują się amortyzatory 19 służące do poprawy jakości jazdy.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodłogowych z ramą, przy której poszczególne koła ułożyskowane są obrotowo za pomocą wahacza, a wahacz zamocowany jest przegubowo wspierając się na sprężynach pierwotnych, przy czym połączenie ramy mechanizmu jazdy z pudłem wagonu pojazdu kolejowego niskopodłogowego następuje za pomocą dwóch drążków połączenia przegubowego umieszczonych w odstępie względem siebie i przegubowo ułożyskowanych przy poprzecznicy ramy mechanizmu jazdy, które to drążki z drugiej strony umocowane są, również przegubowo, do pudła wagonu, a pudło wagonu wspiera się, poprzez wtórne sprężyny, na ramie mechanizmu jazdy, które osadzone są w kieszeniach w pobliżu poprzecznych końców poprzecznicy, przy czym w poprzecznicy, w odstępie względem siebie, umieszczone są opory poprzeczne ograniczające ruch poprzeczny pudła wagonu względem mechanizmu jazdy, znamienny tym, że wahacz (7) osadzony na poziomej osi (6) skierowanej poprzecznie do mechanizmu jazdy, ułożyskowany jest w ławie (4), która umocowana jest do ramy mechanizmu jazdy, przegubowo względem osi pionowej.
  2. 2. Mechanizm jazdy według zastrz. 1, znamienny tym, że pozioma wychylność ławy (4) względem ramy mechanizmu jazdy zresorowana i zamortyzowana jest za pomocą sprężyn (13) i amortyzatorów (14) umieszczonych pomiędzy ławą (4) i ramą mechanizmu jazdy.
  3. 3. Mechanizm jazdy według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy wahaczem (7) i ławą (4), po obu stronach obręczy koła, dla każdego pojedynczego koła (9) usytuowane są dwa resory piórowe (10), które umieszczone są w kierunku wzdłużnym, mechanizmu jazdy, a pierwotna sprężyna wykonana jest jako resor piórowy (10).
  4. 4. Mechanizm jazdy według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że wahacz (7) w przekroju poprzecznym ma kształt odwróconej litery U, a w ściankach (7a) wahacza (7) zamocowana jest trwale oś (8) dla pojedynczego koła (9).
  5. 5. Mechanizm jazdy według zastrz. 3, znamienny tym, że pojedyncze koła (9) mechanizmu jazdy umieszczone są tak, że odchylane i blokowane są zawsze parami.
  6. 6. Mechanizm jazdy według zastrz. 4, znamienny tym, że ławy (4), wahacze (7), osie (8) pojedynczych kół (9) umieszczonych obok siebie, połączone są ze sobą przegubowo za pomocą mostka osiowego (12).
  7. 7. Mechanizm jazdy według zastrz. 4, znamienny tym, że ławy (4), wahacze (7), osie (8) pojedynczych kół (9) umieszczonych obok siebie, połączone są ze sobą trwale za pomocą mostka osiowego (12).
  8. 8. Mechanizm jazdy według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że oś (8) w obszarze ściany bocznej (7a) wahacza (7) wykonana jest jako wał wieloboczny i zamocowana jest trwale w ścianach bocznych (7a).
    Wynalazek dotyczy mechanizmu jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodłogowych, z ramą, przy której poszczególne koła ułożyskowane są obrotowo za pomocą wahacza, a wahacz zamocowany jest przegubowo, wspierając się na sprężynach pierwotnych, przy czym połączenie ramy mechanizmu jazdy z pudłem wagonu pojazdu kolejowego niskopodłogowego następuje za pomocą dwóch, w odstępie względem siebie przegubowo ułożyskowanych przy poprzecznicy ramy mechanizmu jazdy, drążków połączenia przegubowego, które z drugiej strony umocowane są, również przegubowo, do pudła wagonu, a pudło wagonu wspiera się, poprzez wtórne sprężyny, na ramie mechanizmu jazdy, które to sprężyny ułożyskowane są na poprzecznicy w pobliżu jej poprzecznych końców, przy czym w poprzecznicy, w odstępie względem siebie,
    172 697 umieszczone są opory poprzeczne ograniczające ruch poprzeczny pudła wagonu względem mechanizmu jazdy.
PL93301058A 1992-11-16 1993-11-15 Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodlogowych PL PL PL PL172697B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4238574A DE4238574A1 (de) 1992-11-16 1992-11-16 Fahrwerk für Niederflurbahnen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301058A1 PL301058A1 (en) 1994-05-30
PL172697B1 true PL172697B1 (pl) 1997-11-28

Family

ID=6472951

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93301058A PL172697B1 (pl) 1992-11-16 1993-11-15 Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodlogowych PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5448953A (pl)
EP (1) EP0598353B1 (pl)
AU (1) AU662659B2 (pl)
DE (2) DE4238574A1 (pl)
DK (1) DK0598353T3 (pl)
ES (1) ES2088212T3 (pl)
FI (1) FI111831B (pl)
HU (1) HU210635B (pl)
PL (1) PL172697B1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT407137B (de) * 1994-06-15 2000-12-27 Siemens Sgp Verkehrstech Gmbh Gliederzug
DE19515587C2 (de) * 1995-04-27 2001-06-07 Siemens Ag Fahrwerk für Schienenfahrzeuge
DE19823010A1 (de) * 1998-05-22 1999-11-25 Siemens Duewag Gmbh Schienenfahrzeug, insbesondere für den Nahverkehr
DE10128003A1 (de) * 2001-06-08 2002-12-12 Alstom Lhb Gmbh Sekundärfedersystem für Fahrwerke an Niederflurfahrzeugen
WO2009063569A1 (ja) * 2007-11-16 2009-05-22 Kawasaki Jukogyo Kabushiki Kaisha 低床式鉄道車両用台車及びそれを備えた低床式鉄道車両
JP5010629B2 (ja) * 2009-02-20 2012-08-29 三菱重工業株式会社 低床式車両
JP5010628B2 (ja) * 2009-02-20 2012-08-29 三菱重工業株式会社 低床式車両
JP5010630B2 (ja) * 2009-02-20 2012-08-29 三菱重工業株式会社 低床式車両
FR2991956B1 (fr) * 2012-06-18 2014-07-04 Alstom Transport Sa Bogie de vehicule ferroviaire a suspensions perfectionnees, notamment pour un tramway a plancher bas
DE102013219800A1 (de) * 2013-09-30 2015-04-02 Siemens Aktiengesellschaft Hauptquerträger für ein Schienenfahrzeug des Personenverkehrs
ES2861726T3 (es) * 2018-05-25 2021-10-06 Bombardier Transp Gmbh Bastidor de tren de rodaje para vehículo ferroviario
CN110329001A (zh) * 2019-08-08 2019-10-15 安徽万航轨道交通装备有限公司 一种动力转向架

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2056652A (en) * 1933-04-07 1936-10-06 Bonney Floyd Co Spring mounted car
CH170665A (de) * 1933-08-05 1934-07-15 Fiat Spa Schienenfahrzeug mit Drehgestellen.
US2059963A (en) * 1934-10-04 1936-11-03 Symington Co Railway vehicle
BE460041A (pl) * 1943-08-19
US2968258A (en) * 1955-06-06 1961-01-17 Gen Steel Castings Corp Railway vehicle mounting
FR1438445A (fr) * 1965-03-30 1966-05-13 Creusot Forges Ateliers Bogie de voiture à voyageurs, à faible inertie latérale
DE1936932C3 (de) * 1969-07-19 1974-02-07 O & K Orenstein & Koppel Ag, 1000 Berlin Drehgestelle für Schienenfahrzeuge mit Einzelaufhängung der Radsätze
AU471660B2 (en) * 1972-07-04 1976-04-29 MACKANESS and EDWARD POITRAS JAMES Improved bogie
US3939779A (en) * 1974-12-20 1976-02-24 United States Steel Corporation Railway truck assembly
LU83193A1 (fr) * 1981-03-05 1983-02-22 Ferroviaires Construct & Metal Dispositif de sustentation et de guidage de vehicules ferroviaires
US4589346A (en) * 1983-09-26 1986-05-20 Pullman Standard, Inc. Axle stop arrangement for single axle wheel truck for a skeleton type railway car
DE3715633A1 (de) * 1987-05-11 1988-11-24 Duewag Ag Drehgestell fuer schienenfahrzeuge, insbesondere fuer stadtbahnwagen
BE1000530A4 (fr) * 1987-05-13 1989-01-17 Ferroviaires & Metall Constr Dispositif de guidage et de sustentation d'un vehicule ferroviaire.
CA1330279C (fr) * 1988-06-17 1994-06-21 Jerome Charles Durand Bogie ferroviaire a stabilite et comportement en courbe ameliores
BE1001811A3 (fr) * 1988-06-22 1990-03-13 Ferroviaires & Metall Constr Dispositif articule de guidage et de sustentation d'un vehicule ferroviaire.
SU1595722A2 (ru) * 1988-07-29 1990-09-30 Днепропетровский горный институт им.Артема Ходова часть железнодорожного транспортного средства

Also Published As

Publication number Publication date
HUT66310A (en) 1994-11-28
PL301058A1 (en) 1994-05-30
HU9303241D0 (en) 1994-03-28
EP0598353B1 (de) 1996-03-13
EP0598353A1 (de) 1994-05-25
FI935035A0 (fi) 1993-11-15
AU4891293A (en) 1994-05-26
AU662659B2 (en) 1995-09-07
FI935035A (fi) 1994-05-17
FI111831B (fi) 2003-09-30
DE4238574A1 (de) 1994-05-19
HU210635B (en) 1995-06-28
ES2088212T3 (es) 1996-08-01
DK0598353T3 (da) 1996-07-22
DE59301888D1 (de) 1996-04-18
US5448953A (en) 1995-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2521893C2 (ru) Шарнирная колесная тележка рельсового транспортного средства
PL171699B1 (pl) Mechanizm jazdy dla kolejowych pojazdów niskopodlogowych PL
PL172697B1 (pl) Mechanizm jazdy dla pojazdów kolejowych niskopodlogowych PL PL PL
RU2331536C2 (ru) Ходовая часть рельсового транспортного средства с улучшенной системой поперечного рессорного подвешивания
CA2274118C (en) Truck frame for railway rolling stock
KR860000278B1 (ko) 철도 차량용 보우기대차
SK12393A3 (en) Bogie for high-speed railway vehicle
CN210971081U (zh) 轨道车辆的非动力转向架系统及轨道车辆
SU1838167A3 (ru) Пpиboдhaя teлeжka peльcoboгo tpahcпopthoгo cpeдctba
ES2235207T3 (es) Union de bogie para bogie de jacobs.
FI89028B (fi) Fordons chassi foer raelsbundna fordon, saerskilt raelsfordon
PL189315B1 (pl) Wózek z przegubową ramą
PL124025B1 (en) Four-axle bogie
US3817186A (en) Interaction railway track and vehicle stabilizing system
US5024166A (en) Bogie for rail vehicles
CZ263793A3 (en) Two-axled bogie
RU2061609C1 (ru) Трехосная тележка с радиально устанавливающимися колесными парами
FI85249B (fi) Boggie foer jaernvaegsvagnar med tippbar stomme.
PL188629B1 (pl) Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą
EP0271451A2 (en) Bogie for railway vehicle
JP2002067943A (ja) 振子型サスペンションを有する鉄道車両の外部サスペンション支持部を有する一軸車輪セット
EP0134201A2 (en) Two-axle load-bearing bogie
RU2238202C1 (ru) Двухосная рельсовая тележка для поддерживания смежных кузовов сочлененных вагонов
RU2033933C1 (ru) Железнодорожное транспортное средство
PL220023B1 (pl) Wózek obrotowy do pojazdu szynowego, zwłaszcza do tramwajów niskopodłogowych