PL172066B1 - Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów PL - Google Patents

Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów PL

Info

Publication number
PL172066B1
PL172066B1 PL93300927A PL30092793A PL172066B1 PL 172066 B1 PL172066 B1 PL 172066B1 PL 93300927 A PL93300927 A PL 93300927A PL 30092793 A PL30092793 A PL 30092793A PL 172066 B1 PL172066 B1 PL 172066B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
disc
knife
cut
knives
Prior art date
Application number
PL93300927A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300927A1 (en
Inventor
Bernhard Winkelhage
Original Assignee
Krefft Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krefft Gmbh filed Critical Krefft Gmbh
Publication of PL300927A1 publication Critical patent/PL300927A1/xx
Publication of PL172066B1 publication Critical patent/PL172066B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26DCUTTING; DETAILS COMMON TO MACHINES FOR PERFORATING, PUNCHING, CUTTING-OUT, STAMPING-OUT OR SEVERING
    • B26D3/00Cutting work characterised by the nature of the cut made; Apparatus therefor
    • B26D3/18Cutting work characterised by the nature of the cut made; Apparatus therefor to obtain cubes or the like
    • B26D3/22Cutting work characterised by the nature of the cut made; Apparatus therefor to obtain cubes or the like using rotating knives
    • B26D3/225Cutting work characterised by the nature of the cut made; Apparatus therefor to obtain cubes or the like using rotating knives with adjustable knives

Abstract

1. Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów, z elementem tnacym napedzanym silnikiem, przy czym element tnacy sklada sie ze sprzeganej z osia, napedo- wa tarczy, która tworzy powierzchnie oporo- wa dla krojonego materialu, a przy której zamocowany jest nóz do ciecia warstw, prze- stawny w kierunku pionowym, w obszarze szczeliny tarczy, którego krawedzie przed- nie, zgodnie z kierunkiem obrotu organu tna- cego, wykonane sa jako krawedzie tnace, znamienne tym, ze w kierunku obrotu ele- mentu tnacego (4), przed ostrzami noza (6) do ciecia warstw umieszczone sa noze (13) do ciecia pasm, wystajace prostopadle z po- wierzchni tarczy, przy czym noze (13) do ciecia pasm zamocowane sa do korpusu no- za (6) do ciecia warstw i wraz z nim przestaw- ne sa w kierunku pionowym wzgledem powierzchni tarczy tworzacej oparcie dla krojonego materialu. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do krojenia warzyw lub podobnych materiałów, z organem tnącym napędzanym silnikiem, przy czym organ tnący składa się ze sprzęganej z osią napędową tarczy, która tworzy powierzchnie oporową dla krojonego materiału, przy której w obszarze szczeliny tarczy, zamocowany jest przestawny w kierunku pionowym, nóż do cięcia warstw, którego krawędzie przednie, zgodnie z kierunkiem obrotu organu tnącego, wykonane są jako krawędzie tnące.
Tego rodzaju urządzenia znane są ze stanu techniki. Na przykład znane jest urządzenie, w którym w obudowie zamocowany jest wspomnianego rodzaju organ tnący napędzany silnikiem. Obudowa urządzenia, przed organem tnącym posiada otwarty na zewnątrz kanał doprowadzający krojony materiał, przy czym może tu być umieszczony uchwyt uruchamiający, za pomocą którego krojony materiał może być dociskany do organu tnącego. Po stronie organu tnącego przeciwnej do krajanego materiału znajduje się kanał odprowadzający krajankę wytworzoną za pomocą organu tnącego. W omawianym urządzeniu znajduje się sierpowaty organ tnący, służący do odkrojenia warstw z krojonego materiału. Istnieje korzystnie stopniowa, regulacja wysokości położenia noża tnącego względem tarczy stanowiącej oparcie dla krojonego materiału tak, że można nastawiać różne grubości warstw.
172 066
Ze stanu techniki znane jest również urządzenie, za pomocą którego, z krojonego materiału odcinać można pasma. W tym celu posiada ono prosty nóż do cięcia poziomego i wiele pionowych noży do cięcia pionowego krojonego materiału tak, ze z materiału tego można odcinać pasma. Jeśli chce się odcinać pasma o różnej wysokości, to prosty nóż z nożami odcinającymi pasma trzeba wymienić na inny. Wychodząc z powyższego stanu techniki zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia wspomnianego rodzaju, za pomocą którego, w prosty sposób możliwe jest odcinanie z krojonego materiału pasm o różnej wysokości, bez potrzeby wymiany noża wzgl. ostrzy odcinających pasma.
Według wynalazku zadanie to zostało rozwiązane w ten sposób, że w kierunku obrotu organu tnącego, przed ostrzami noża do cięcia warstw, znajdują się noże do cięcia pasm, wystające prostopadle z powierzchni tarczy, przy czym noże do cięcia pasm zamocowane są do korpusu noża do cięcia warstw i wraz z mm przestawne są w kierunku pionowym względem powierzchni tarczy tworzącej oparcie dla krojonego materiału. Za pomocą takiej konstrukcji uzyskuje się to, że w tym samym urządzeniu odcinane mogą być pasma o różnej wysokości, do czego konieczna jest tylko zmiana względnej wysokości położenia noża do cięcia warstw łącznie z nożem do cięcia pasm. Oba noże swymi obszarami cięcia umieszczone są na tym samym poziomie tak, że krojony materiał na początku przebiegu krojenia zostaje uchwycony przez noże do cięcia pasm i zostaje przez nie odpowiednio podzielony, a następnie nóż do cięcia warstw dokonuje końcowego cięcia pasm z krojonego materiału.
Korzystnie proponuje się, aby noże do cięcia pasm. które przyporządkowane są nożowi do cięcia warstw przynależnemu do organu tnącego, umocowane były do pałąka w kształcie litery U, umieszczonego na tylnej stronie powierzchni tarczy, który połączony jest za pomocą łączników z tylną stroną noża do cięcia warstw. W ten sposób cała konstrukcja jest uproszczona, a na powierzchni tarczy stanowiącej powierzchnię oporową dla krojonego materiału, nie istnieją żadne występy skierowane ku krojonemu materiałowi, lecz znajdują się tylko noże.
Korzystnym jest również, że noże do cięcia pasm wykonane są w postaci dużej liczby równolegle względem siebie umieszczonych ostrzy, przebiegających prostopadle do płaszczyzny tarczy i prostopadle do krawędzi tnącej noza do cięcia warstw, przy czym krawędzie tnące noża do cięcia warstw przebiegają promieniowo względem tarczy i są prostoliniowe.
Szczególnie korzystna postać wykonania jest wówczas, gdy powierzchnia oporowa dla krojonego materiału w obszarze noży do cięcia pasm posiada grzebieniowe szczeliny prowadzące i chwytające przeznaczone dla ostrzy. Uzyskuje się przez to dokładne prowadzenie i ustawienie noży do cięcia pasm w całym obszarze regulacji urządzenia.
Według korzystnej postaci wykonania przewiduje się, że obszary ostrzy wystające ponad powierzchnię tarczy, w widoku z boku, ukształtowane są trójkątnie i mają ostre spiczaste zakończenie na swobodnym końcu wystającym z tarczy, przy czym ich krawędź skierowana do ostrza noża do cięcia warstw, skierowana jest prostopadle do powierzchni tarczy, a krawędź oddalona od ostrza ścięta jest pod kątem 45° do 75°.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku w przekroju, fig. 2 - element w widoku z góry, afig. 3 i 4 przedstawiają elementy zgodnie z linią przekroju III-III z fig. 2, wróżnych położeniach.
Urządzenie do krojenia warzyw lub podobnych materiałów składa się z obudowy 1, w której osadzony jest wał obrotowy 2. Obrotowy wał 2 sprzęgnięty jest w punkcie 3 z wielokątną nasadką wału napędowego silnika napędowego. Na przeciwny koniec wału 2 nasadzony jest napędzany organ tnący 4 i jest z nim sprzęgnięty. Organ tnący 4 składa się ze sprzężonej z osią napędową 2, tarczy 5, która tworzy powierzchnię oporową dla krojonego materiału. Przy tarczy 5 umocowany jest sierpowaty nóż 6 do cięcia warstw, przestawny w kierunku pionowym w obszarze szczeliny 7 tarczy. Pod pojęciem sierpowaty rozumie się również nóż z podwójnym załamaniem, jak to widać zwłaszcza z fig. 2.
W celu przestawiania w kierunku pionowym, nóż przestawiany jest względem poziomu tarczy 5 za pomocą sprzęgania śrubowo-spręzynowego. Uchwyt przestawiający oznaczony jest liczbą 8. Krojony materiał może być wprowadzony, do obszaru leja załadowczego 9 obudowy 1 i za pomocą uchwytu 10 połączonego i odchylanego przegubowo dociskany jest do tarczy 5 tak, że przy obiegu tarczy 5 od krojonego materiału oddzielane są odpowiednie warstwy. Krojony
172 066 materiał odprowadzany jest z obudowy poprzez kanał wylotowy 11. Krawędź noża 6 do cięcia warstw leżąca na przedniej stronie tarczy 5 w kierunku obrotu 12, wykonana jest jako krawędź tno/O UiAicinl··u nhentu 10 nrupH V ł*iUi/mH7iunii tn2cvmi noB A iimipcarwonp ca 17 rł/' t » mvi WUl V VU Λ 1 V./ Μιΐΐΐνυ^ν^νΐΐν □(.£ l!VŁV L*\_/ cięcia pasm wystające prostopadle z powierzchni tarczy. W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 2 przed każdą krawędzią tnącą noża 6 umieszczone jest dwanaście noży 13 do cięcia pasm. Noże 13 do cięcia pasm, są zamocowane pośrednio lub bezpośrednio na korpusie noża 6 do cięcia warstw, i razem z nim przestawiane są w kierunku pionowym względem powierzchni tarczy 5 stanowiącej powierzchnię cięcia. Widać to zwłaszcza na fig. 3 i 4. Noże 13 do cięcia pasm, przyporządkowane nożowi 6 do cięcia warstw, umocowane są na pałąku 14 w kształcie litery U, który umieszczony jest na tylnej stronie tarczy 5 i za pomocą łączników 15 połączony jest z tylną stroną noża 6 do cięcia warstw.
Noże 13 do cięcia pasm składają się z dużej liczby równolegle względem siebie umieszczonych ostrzy, położonych prostopadle względem płaszczyzny tarczy i przechodzących prostopadle względem krawędzi tnącej noża 6 do cięcia warstw. Krawędzie tnące noża 6 przebiegają promieniowo względem tarczy 5 i są prostoliniowe. Przez podwójne załamanie noża uzyskuje się dokładnie promieniowe położenie obu krawędzi tnących noża, jak to widać zwłaszcza na fig. 2.
Powierzchnia oporowa krojonego materiału (tarcza 5), w obszarze noża 13 do cięcia pasm, posiada grzebieniowe szczeliny 16 prowadzące i uchwytowe przeznaczone dla ostrzy noży 13. Jak widać zwłaszcza na fig. 3 i 4, obszary ostrzy noży 13 wystające nad powierzchnię tarczy, w widoku z boku mają kształt trójkątny, przy czym ich krawędź 17 skierowana do ostrza noża 6 do cięcia warstw, położona jest prostopadle względem powierzchni tarczy 5, a krawędź 18 oddalona od ostrza ścięta jest pod kątem 60°. Ścięcie to korzystne jest przy rozpoczynaniu przebiegu krojenia.
Jak widać na fig. 3 i 4 obszary tnące ostrzy noża 6 do cięcia warstw i noży 13 do cięcia pasm umieszczone są na jednym poziomie, przy czym na skutek wspólnego przestawiania w kierunku pionowym noży 6 i noży 13 łatwiej uzyskuje się cięcie pasm o różnej wysokości. Dla zmiany pasma konieczne jest tylko wyjęcie tarczy 5 z urządzenia według fig. 1, do czego służą znajdujące się w tarczy otwory 19 przeznaczone jako uchwyt dla palcy. Po odchyleniu leja załadowczego 9 i uchwytu 10, tarcza może być zdjęta z wału napędowego 2. Przez obrót uchwytu 8 można wtedy odpowiednim manewrem dokonać żądanego nastawienia noży obu typów, po czym tarczę 5 osadza się ponownie w urządzeniu w jej właściwe położenie. Urządzenie jest ponownie gotowe do działania.
Wynalazek nie ogranicza się tylko do przykładu wykonania, lecz w ramach niniejszego ujawnienia może mieć wiele wykonań.
Wszystkie nowe ujawnione w opisie i/lub na rysunku poszczególne cechy lub kombinacje traktowane są jako istotne dla wynalazku.
172 066
172 066
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do krojenia warzyw lub podobnych materiałów, z elementem tnącym napędzanym silnikiem, przy czym element tnący składa się ze sprzęganej z osią, napędową tarczy, która tworzy powierzchnię oporową dla krojonego materiału, a przy której zamocowany jest nóż do cięcia warstw, przestawny w kierunku pionowym, w obszarze szczeliny tarczy, którego krawędzie przednie, zgodnie z kierunkiem obrotu organu tnącego, wykonane są jako krawędzie tnące, znamienne tym, że w kierunku obrotu elementu tnącego (4), przed ostrzami noża (6) do cięcia warstw umieszczone są noże (13) do cięcia pasm, wystające prostopadle z powierzchni tarczy, przy czym noże (13) do cięcia pasm zamocowane są do korpusu noża (6) do cięcia warstw i wraz z nim przestawne są w kierunku pionowym względem powierzchni tarczy tworzącej oparcie dla krojonego materiału.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że noże (13) do cięcia pasm, przyporządkowane nożowi (6) do cięcia warstw należącemu do elementu tnącego (4), umocowane są do pałąka (14) w kształcie litery U, który umieszczony jest na tylnej stronie powierzchni tarczy i połączony jest za pomocą łączników (15) z tylną stroną noża (6) do cięcia warstw.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że noże (13) do cięcia pasm wykonane są w postaci dużej liczby równolegle względem siebie umieszczonych ostrzy, przebiegających prostopadle do płaszczyzny tarczy i prostopadle do krawędzi tnącej noża (6) do cięcia warstw, przy czym krawędzie tnące noża (6) do cięcia warstw, przebiegają promieniowo względem tarczy (5) i skierowane są prostoliniowo.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia oporowa dla krojonego materiału, w obszarze noży (13) do cięcia pasm, posiada grzebieniowe szczeliny (16) prowadzące i chwytające, przeznaczone dla ostrzy.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obszary ostrzy wystające ponad powierzchnią tarczy, w rzucie bocznym mają kształt trójkątny i mają ostre, spiczaste zakończenia na swobodnym końcu wystającym z tarczy (5), przy czym ich krawędź (17) skierowana do ostrza noża (6) do cięcia warstw, skierowana jest do powierzchni tarczy, a krawędź (18) oddalona od ostrza, ścięta jest pod kątem 45° do 75°.
PL93300927A 1992-11-25 1993-11-03 Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów PL PL172066B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4239563A DE4239563C2 (de) 1992-11-25 1992-11-25 Vorrichtung zum Schneiden von Gemüse oder dergleichen Schneidgut

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300927A1 PL300927A1 (en) 1994-05-30
PL172066B1 true PL172066B1 (pl) 1997-07-31

Family

ID=6473585

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93300927A PL172066B1 (pl) 1992-11-25 1993-11-03 Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów PL

Country Status (6)

Country Link
CH (1) CH687135A5 (pl)
DE (1) DE4239563C2 (pl)
FR (1) FR2698307B1 (pl)
IT (1) IT1265208B1 (pl)
PL (1) PL172066B1 (pl)
SE (1) SE501337C2 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19739788A1 (de) * 1997-09-10 1999-03-11 Alpma Alpenland Masch Schneidmesser
JP2004510518A (ja) * 2000-10-11 2004-04-08 コーニンクレッカ フィリップス エレクトロニクス エヌ ヴィ 処理道具に関し軸方向に移動可能なディスクを有する台所器具
DE10149690A1 (de) * 2001-10-09 2003-04-24 Kronen Kuechengeraete Gmbh Maschine zum Bearbeiten von Lebensmitteln und zum Schneiden von Gemüse

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE313308C (pl) *
DE1621C (de) * 1878-01-21 FRAUER und BAUMART in Rödelheim bei Frankfurt a. M Neuerungen an Bohnenschneidemaschinen
FR1324653A (fr) * 1962-06-06 1963-04-19 Electrolux Ab Appareil ménager à couper les légumes
FR2109032A5 (pl) * 1970-04-09 1972-05-26 Brignard Francois
DE2749748A1 (de) * 1977-11-07 1979-05-10 Giuseppe Micheletto Schneideinrichtung fuer saftigen weichkaese, pilze und verschiedene gemuese
IT1169502B (it) * 1983-01-12 1987-06-03 Alfredo Cavalli Apparecchio elettrodomestico per tagliare frutta,verdura e simili prodotti alimentari,in tocchetti o bastoncini di spessore variabile
FR2567442A1 (fr) * 1984-07-12 1986-01-17 Gouttebarge Jean Claude Dispositif de coupe pour appareil menager de decoupage d'aliment

Also Published As

Publication number Publication date
DE4239563A1 (de) 1994-05-26
FR2698307B1 (fr) 1996-02-16
ITMI932467A1 (it) 1995-05-19
IT1265208B1 (it) 1996-10-31
SE501337C2 (sv) 1995-01-16
PL300927A1 (en) 1994-05-30
ITMI932467A0 (it) 1993-11-19
CH687135A5 (de) 1996-09-30
FR2698307A1 (fr) 1994-05-27
SE9303638D0 (sv) 1993-11-04
SE9303638L (sv) 1994-05-26
DE4239563C2 (de) 1994-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1145231A (en) Rotary cutter blade
EP0274220A2 (en) Serrated-edge knives
GB2033733A (en) Cutting discs for food processors
US4811642A (en) Kitchen guillotine
WO2016036665A1 (en) Improved cutting head assembly for slicing food
GB1140669A (en) Improvements in or relating to vegetable or fruit cutting or slicing machines
US4244102A (en) Carpet cutting machine
RU93056626A (ru) Устройство для обрезки плоских изделий, в частности многолистовой печатной продукции
PL172066B1 (pl) Urzadzenie do krojenia warzyw lub podobnych materialów PL
US4346744A (en) Wood waferizing apparatus
CA1209451A (en) Electric household appliance for cutting fruit, vegetables and similar food products into small sticks or chunks of variable thickness
US4372185A (en) Meat cutting band blade machine
US4913017A (en) Meat cutting device
JP4453065B2 (ja) 食品千切り器
US2442210A (en) Machine for dicing food products
GB2172494A (en) Bread slicing guide
US4255992A (en) Carpet cutting method
US7201339B2 (en) Method and apparatus for producing wood shavings
CN219132444U (zh) 肉片肉丝机
US4388847A (en) Envelope opener
CN215749443U (zh) 一种新型组合切刀
CN111113517B (zh) 一种蒜片生产设备
CA1138752A (en) Meat cutting band blade machine
CN108720060B (zh) 一种蔬菜根部自动化修剪设备
KR102308459B1 (ko) 농축산물 절단장치