PL171291B1 - Ozone generating apparatus - Google Patents

Ozone generating apparatus

Info

Publication number
PL171291B1
PL171291B1 PL92300475A PL30047592A PL171291B1 PL 171291 B1 PL171291 B1 PL 171291B1 PL 92300475 A PL92300475 A PL 92300475A PL 30047592 A PL30047592 A PL 30047592A PL 171291 B1 PL171291 B1 PL 171291B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrodes
layers
dielectric
ozone
pct
Prior art date
Application number
PL92300475A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Rimpler
Original Assignee
Manfred Rimpler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Manfred Rimpler filed Critical Manfred Rimpler
Publication of PL171291B1 publication Critical patent/PL171291B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B13/00Oxygen; Ozone; Oxides or hydroxides in general
    • C01B13/10Preparation of ozone
    • C01B13/11Preparation of ozone by electric discharge
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B2201/00Preparation of ozone by electrical discharge
    • C01B2201/10Dischargers used for production of ozone
    • C01B2201/12Plate-type dischargers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B2201/00Preparation of ozone by electrical discharge
    • C01B2201/20Electrodes used for obtaining electrical discharge
    • C01B2201/22Constructional details of the electrodes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B2201/00Preparation of ozone by electrical discharge
    • C01B2201/30Dielectrics used in the electrical dischargers
    • C01B2201/32Constructional details of the dielectrics

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do wytwarzania ozonu, zawierajace zródlo wysokiego napiecia i co najmniej dwie elektrody plytowe umieszczo- ne w pewnej odleglosci od siebie, pomiedzy którymi jest umieszczony dielektryk, a po- miedzy elektrodami i dielektrykiem jest usy- tuow any co n ajm n iej je d en kanal przeplywowy, znamienne tym, ze co naj- mniej jedna z elektrod (5) jest podatna na drgania i ta elektroda (5) ma dwie warstwy (3, 4) z materialu przewodzacego prad ele- ktryczny, z których co najmniej jedna war- stw a (3, 4) jest podatna na drgania, a pomiedzy tymi dwiema warstwami (3, 4) jest umieszczone sprezysto-tlumiace podloze (2) oraz te dwie warstwy (3, 4) sa zamocowane i korzystnie polaczone ze soba. P L 17129 1 B 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania ozonu, zawierające źródło wysokiego napięcia i co najmniej dwie elektrody płytowe.
Ozon stanowi trójatomową postać tlenu i powstaje na przykład pod wpływem pola elektrycznego występującego podczas wyładowania koronowego, które jest stosowane do wytwarzania ozonu na wielką skalę. Przy ogrzewaniu natomiast ozon ulega rozpadowi. Podczas procesu wyładowania koronowego tlen lub mieszanina gazów zawierająca tlen przepływa przez płaski lub pierścieniowy kanał między dwiema elektrodami i umieszczonym między nimi dielektrykiem.
171 291
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 3108563 urządzenie do wytwarzania ozonu, które zawiera układ sterowania częstotliwością i amplitudą napięcia wytwarzającego pole
CdCKiiyczaio, uz.i^is.1 uzahiu z-wi^jk^ao. w ju.ajnvdv icojauji puwóidwanid uzajhu.
Znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr 2853436 sposób wytwarzania przepływu turbulentnego w obszarach wyładowania, co prowadzi do zwiększenia ilości otrzymywanego ozonu, lecz również do znacznego zwiększenia kanałów przepływowych i pociąga za sobą konieczność wzrostu natężenia pola.
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 2644978 urządzenie do wytwarzania ozonu przy zastosowaniu wysokonapięciowego prądu przemiennego bez użycia dielektryka. Urządzenie to zawiera dwie elektrody płytowe umieszczone w pewnej odległości od siebie, pomiędzy którymi jest wstawiona elektroda bipolarna.
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 299248 urządzenie z elektrodami stałymi, odstęp pomiędzy którymi jest zachowany z dużą dokładnością dzięki zamocowanemu na stałe izolatorowi pokrytemu metalową powłoką. Taka konstrukcja zapobiega występowaniu wyładowań ostrzowych.
Znane jest ze świadectwa autorskiego ZSRR nr 768751 urządzenie do wytwarzania ozonu, zawierające korpus z elektrodami współosiowymi, stożkowymi, które mają kształt litery W. Jedna z elektrod ma możliwość przemieszczania się wzdłuż osi i podlegania drganiom.
Znane jest z japońskiego opisu patentowego nr 1242405 urządzenie do wytwarzania ozonu, zawierające elektrody płytowe umieszczone po obu stronach cienkiej płyty dielektrycznej. Poprzyłożeniu impulsowego napięcia rozładowania pomiędzy elektrody, płyta dielektryczna drga, przekazując te drgania elektrodom, a ozon wytwarzany wokół elektrod po obu stronach płyty rozprzestrzenia się zwiększaj ąc wydajność urządzenia
W urządzeniu według wynalazku co najmniej jedna z elektrod jest podatna na drgania i ta elektroda ma dwie warstwy z materiału przewodzącego prąd elektryczny, z których co najmniej jedna warstwa jest podatna na drgania, a pomiędzy tymi dwiema warstwami jest umieszczone sprężysto-tłumiące podłoże oraz te dwie warstwy są zamocowane i korzystnie połączone ze sobą.
Korzystnie obie warstwy elektrod są podatne na drgania.
Korzystnie dwie warstwy są połączone ze sobą ich krawędziami.
Urządzenie według wynalazku zawiera korzystnie wiele elektrod, pomiędzy których parami jest umieszczony dielektryk oraz elektrody są połączone w jeden zespół i są połączone równolegle tak, że jedna grupa elektrod jest uziemiona i druga grupa elektrod jest ipodłączona do wysokiego napięcia.
Korzystnie wiele podzespołów jest połączonych w agregat.
Agregat jest dołączony do wspólnego rozdzielnika gazu.
Korzystnie elektrody mają otwory przelotowe usytuowane prostopadle do kanałów przepływowych.
Korzystnie warstwy stanowią siatki druciane.
Korzystnie krawędzie warstw są umieszczone w rowkach prowadzących obudowy.
Elektrody są oddalone od dielektryka o regulowaną odległość.
Elektrody tworzą kanały przepływowe o regulowanej szerokości.
Rozkład warstw elektrod jest regulowany.
Podłoże elektrod stanowią korzystnie włókna szklane.
Zaletą wynalazku jest opracowanie urządzenia do wytwarzania ozonu, w którym w prosty sposób wywoływany jest przepływ turbulentny w kanałach przepływowych i równocześnie bardziej równomierny rozkład kanałów wyładowczych, co zwiększa wydajność urządzenia.
Urządzenie według wynalazku umożliwia, poprzez przyłożenie napięcia przemiennego o małej częstotliwości i/lub dobór prędkości przepływu środka poddawanego obróbce, wprawienie elektrod w drgania, wskutek czego w kanałach przepływowych między elektrodami i dielektrykiem występuje przepływ turbulentny. Drgania elektrod zapewnia oderwanie warstw granicznych, w których ma miejsce zwykle przepływ laminarny.
171 291
Szerokość kanałów przepływowych i prędkość przepływu są dobrane tak, że zapewniają przepływ turbulentny. Rodzaj przepływu, laminarny lub turbulentny, wynika z wartości liczby Reynoldsa wyrażonej wzorem:
_ w*d*pw*d e_ μ·ν gdzie w jest średnią prędkością przepływu w m/s, d jest średnią rury w m, μ jest lepkością dynamiczną w kg/m-s, p jest gęstością cieczy w kg/m oraz v jest lepkością kinematyczną w m/s.
Jeżeli przekrój poprzeczny przepływu nie jest kołowy, we wzorze na liczbę Reynoldsa Re stosuje się średnicę zastępczą, która odpowiada wielokrotności promienia hydraulicznego. Promień hydrauliczny rh wyznacza się ze stosunku powierzchni przekroju poprzecznego strumienia do obwodu omywanego przez strumień, tak zwanego obwodu zwilzanego, i jest wyrażony wzorem:
f rh_u
Dla rury o przekroju kołowym, który jest w pełni zwilżany, promień hydrauliczny jest wyrażony wzorem:
rh _ 4d _ 4
Przy przepływie przez przekrój niekołowy, zamiast średnicy stosuje się średnicę zastępczą wyrażoną wzorem:
da — 4lh — 4
Liczba Reynoldsa przy przepływie turbulentnym jest większa od 2.300, a w przypadku Re> 10.000 występoje w yłącznir przepływ trrbulentny.
Takie wykonani m kmakw przcpfyw owych n wymuszony przepływ turbulentny umożliwiają osiągnięcie eópnomiρrnρgo rozkładu wyładowyń iskrowych, a do powierzchni elektrod pociąrawjednostce „πι.. ζρρ,ρζπκ; więced czps1eceep gńzu. Kopęyhtna jest to, ze zachodzi wield małych wyładowań, które powodują wydzielanie znacznie mniejszej ilości ciepła obniżającego zw^le pydąjopśa reakcji ps>wstawapiy ozonu. tefotó cnemu nako ..jodek chłpdząsb wystarczo 'mwktrzm otoczeni a.
Przy wykonaniu obu warstw jako podatnych na drgania zwiększona jest możliwość wystąpieni a przo^ływu tytbplantnpgo. 'Wowczpi gdy obie wpasCy podanne na ©ganw ść ptfączoen eołicamil możhwc eesl: .zosIc osudza!ie dkktrody ptytmweć Koezystge jesa także Czerne ckktn^ w ζ^ου. Warstwo wywyeeϋe z pktyny, pcynkowcyągo żelaza lut dumimum w poditci hshp yl ach hib statto prpet,wcj capywn kyą wutwoęeenip włe^we^ pok elektrycznego.
Dzw.i zastosowaniu otworów przelotowych w warstwach podatnych na drgania zapewnione jest π tylko oderwanie warstwy zPanicpncJ, co zwiększa ppccpływ turbulentny, ale także w speżpądpu pęłęszodlr kku zmapokw zapewnion aie^ wymkną 'itru mfodzy poszczeg.toy m. krnąbrna prcepływowymi, pu ί^^ζε w więktezm stopmu uwłeksza ^epływ łurbukntóy.
Dzięki zastosowaniu ro pIsów pto wadzącyuh w pobliżu końców elcppwd cepwpiega się niepożądanej duzcj aruclitudzie drgań ClcPłcod. Po^zenie warstw nm lcrawędci^ch clePteod i nzpcsżeła tych kow^d w,eowkerg ńrpwpdzącyce ątodowy arpewma ęwpbecze wprawkni e elektcpn w dbania o mik, cz^totii whSPt, poewuhzeyk stmumiack p utwmozenk zmmktktegc okładu sctężysto-tłbmiąuec o.'
DaLęż zwlęcbuenie1wydajności urządzenia zapewnia wyposażenie go w więcej niż dwie warstwy pzdatpe na d^ank wykonciu z mzteeiałc przmwodpycego prąd ekkpyczn. i umłetzt czone wzdkż kicnipki przeppwo kuh couezecente do mk^.
PtzeclmiPl wbepkchujesl mu Μ^ζο^η' w przy ladach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawtp podsławową sutemat pokczmti UIOęd:eenia dm wytwerzama yzonu, w a ρζο^ό171 291 ju, fig. 2 - układ kilku zespołów z fig. 1, fig. 3 - podstawowy układ spolaryzowanych przeciwnie elektrod tworzących podzespół i fig. 4 - układ kilku podzespołów tworzących jeden agregat.
Figura 1 przedstawia schematycznie urządzenie do wytwarzania ozonu, w którym elektrody 5 są połączone z uzwojeniem wtórnym i transformatom wysokiego napięcia o wartości zawartej w zakresie od 5 do 30 kV. Przedstawiony na fig. 1 transformator wysokiego napięcia pracuje przy częstotliwości 50 Hz. Między obiema elektrodami 5 jest umieszczony dielektryk 6 w celu utworzenia na przykład dwóch kanałów przepływowych.
Każda elektroda 5 składa się ze sprężysto-tłumiącego podłoża 2 i umieszczonych na jego powierzchniach podatnych na drgania warstw 3,4 wykonanych z materiału przewodzącego prąd elektryczny. Elektrody 5 mają otwory przelotowe 12 usytuowane prostopadle do kanałów przepływowych 11. Podatne na drgania warstwy 3. 4 są wykonane korzystnie z platyny, tytanu, ocynkowanego zelaza lub aluminium i mają postać folii, blachy lub siatki drucianej. Możliwe jest również naparowanie na podłoże 2 lub warstwę 3, 4 materiału przewodzącego prąd elektryczny. Sprężyste podłoże 2 jest wykonane korzystnie z włókien szklanych.
Po przyłożeniu do urządzenia wysokiego napięcia w celu wytworzenia pola elektrycznego, elektrody 5 zostają wprawione w drgania o małej częstotliwości. Wywołuje to drgania gazu przepływającego w kanałach między elektrodami 5 i dielektrykiem 6, co ma korzystny wpływ na przepływ turbulentny. Do powierzchni elektrod jest doprowadzana większa ilość gazu w jednostce czasu i równocześnie jest uzyskiwany bardziej równomierny rozkład pola wyładowań iskrowych.
Przy pierwotnym napięciu sieciowym 220 V w urządzeniu z fig. 1 otrzymuje się po stronie uzwojenia wtórnego transformatora wysokie napięcie równe około 10 kV. Urządzenie to umożliwia uzyskanie o około 25% więcej ozonu z powietrza niz znane urządzenia do wytwarzania ozonu.
Figura 2 przedstawia układ kilku zespołów z fig. 1, w którym krawędzie 7 podatnych na drgania warstw 3, 4 są połączone ze sobą, tworząc wspólną krawędź. Krawędź ta jest umieszczona w rowkach prowadzących obudowy, co nie zakłóca drgań poszczególnych elektrod 5, lecz je ogranicza. Ponadto w elektrodach 5 są wykonane otwory przelotowe usytuowane prostopadle do kanałów przepływowych 11. Otwory te umożliwiają wymianę gazu między poszczególnymi kanałami przepływowymi, co z kolei zwiększa równomierność rozkładu i sprzyja przepływowi turbulentnemu.
Figura 3 przedstawia zespół 8 składający się z kilku elektrod 5 i umieszczonych między nimi dielektryków 6. W zespole 8 dwie grupy elektrod są połączone równolegle, przy czym jedna grupa elektrod jest uziemiona, natomiast druga grupa elektrod jest podłączona do wysokiego napięcia. Zespół 8 jest umieszczony w gazoszczelnej obudowie, dzięki czemu jest omywany przez gaz.
Figura 4 przedstawia agregat 9 składający się z kilku zespołów 8 z fig 3. Agregat 9 jest zasilany ze wspólnego rozdzielnika 10 gazu. Możliwajest prosta regulacja wymiarów urządzenia w zależności od potrzeb.
171 291
171 291
Fig. 2
171 291
FI». 3
171 291 <6>
Ul—........ -., IŁ———g-,-g-·-. -'. . - --^
ł— 77.,. „ , 'ii.'.· , ·' -rrrs1.
UV>/VVVVVy;
^>ννΝΛΑΑ>ν pVVy^Vv/VVAż
=--=.r-a.'.i;.r· - Tr.,-a =^.3'^— L. - -=
iAAAAĄAW A/lWVvW
t-g-SĄJ.. ' * ^-‘g r—— »*»* ' '- Τ ”1
|^V-VA©VA^-y/Vv1
„ . -.••rjy .... , - —1 i --- r --ίί.-7 7.^7:.-=¾
pWjAAAAM
)VVVVVVVF
>aaaaA/vn/v·
1~ - - '·- -===== '.-.sssł
171 291
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz
Cena 2,00 zł

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wytwarzania ozonu, zawierające źródło wysokiego napięcia i co najmniej dwie elektrody płytowe umieszczone w pewnej odległości od siebie, pomiędzy którymi jest umieszczony dielektryk, a pomiędzy elektrodami i dielektrykiem jest usytuowany co najmniej jeden kanał przepływowy, znamienne tym, że co najmniej jedna z elektrod (5) jest podatna na drgania i ta elektroda (5) ma dwie warstwy (3, 4) z materiału przewodzącego prąd elektryczny, z których co najmniej jedna warstwa (3, 4) jest podatna na drgania, a pomiędzy tymi dwiema warstwami (3, 4) jest umieszczone sprężysto-tłumiące podłoże (2) oraz te dwie warstwy (3, 4) są zamocowane i korzystnie połączone ze sobą.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obie warstwy (3, 4) elektrod (5) są podatne na drgania.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że dwie warstwy (3, 4) są połączone ze sobą ich krawędziami (7).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zawiera wiele elektrod (5), pomiędzy których parami jest umieszczony dielektryk (6) oraz elektrody (5) są połączone w jeden zespół (8) i są połączone równolegle tak, że jedna grupa elektrod (5) jest uziemiona i druga grupa elektrod (5) jest podłączona do wysokiego napięcia.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że wiele podzespołów (8) jest połączonych w agregat (9).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że agregat (9) jest dołączony do wspólnego rozdzielnika (10) gazu.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elektrody (5) mają otwory przelotowe (12) usytuowane prostopadle do kanałów przepływowych (11).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że warstwy (3, 4) stanowią siatki druciane.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że krawędzie (7) warstw (3, 4) są umieszczone w rowkach prowadzących obudowy.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elektrody (5) są oddalone od dielektryka (6) o regulowaną odległość.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że elektrody (5) tworzą kanały przepływowe o regulowanej szerokości.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze rozkład warstw (3, 4) elektrod (5) jest regulowany.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podłoże (2) elektrod (5) stanowią włókna szklane.
PL92300475A 1991-12-12 1992-12-11 Ozone generating apparatus PL171291B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4141025A DE4141025C2 (de) 1991-12-12 1991-12-12 Vorrichtung zur Erzeugung von Ozon
PCT/EP1992/002875 WO1993012035A1 (de) 1991-12-12 1992-12-11 Vorrichtung zur erzeugung von ozon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171291B1 true PL171291B1 (en) 1997-03-28

Family

ID=6446906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92300475A PL171291B1 (en) 1991-12-12 1992-12-11 Ozone generating apparatus

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5366702A (pl)
EP (1) EP0571592B1 (pl)
JP (1) JP2584410B2 (pl)
AT (1) ATE136007T1 (pl)
AU (1) AU652501B2 (pl)
BG (1) BG61228B1 (pl)
CA (1) CA2103890C (pl)
CZ (1) CZ279802B6 (pl)
DE (2) DE4141025C2 (pl)
DK (1) DK0571592T3 (pl)
ES (1) ES2085052T3 (pl)
FI (1) FI933525A (pl)
GR (1) GR3020234T3 (pl)
HU (1) HU216043B (pl)
MD (1) MD1004G2 (pl)
NO (1) NO932839D0 (pl)
PL (1) PL171291B1 (pl)
RO (1) RO112019B1 (pl)
RU (1) RU2103225C1 (pl)
WO (1) WO1993012035A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2983153B2 (ja) * 1994-04-28 1999-11-29 三菱電機株式会社 オゾン発生装置
US5512254A (en) * 1994-12-27 1996-04-30 Landgraf; Peter C. Floating dielectric plate
US5770168A (en) * 1995-07-18 1998-06-23 Val Priotte Ozone-generator self adjusting push-pull circuit
DE19627509C2 (de) * 1996-07-09 1998-08-13 Ehmer Karin Vorrichtung und Verfahren zur Erzeugung von Ozon
WO1998019961A2 (de) * 1996-11-02 1998-05-14 Ehmer, Karin Vorrichtungen und verfahren zur erzeugung und verwendung von ozon
US6193852B1 (en) 1997-05-28 2001-02-27 The Boc Group, Inc. Ozone generator and method of producing ozone
SE514694C2 (sv) 1999-03-05 2001-04-02 Ozonator Ltd Anordning och förfarande för generering av ozon där tryckförändringar utjämnas
US6599486B1 (en) 2000-09-15 2003-07-29 Ozonator, Ltd. Modular ozone generator system
JP5750938B2 (ja) * 2011-02-28 2015-07-22 株式会社村田製作所 オゾン発生装置

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE299248C (pl) * 1916-03-07 1917-06-26
US3899682A (en) * 1969-06-04 1975-08-12 Purification Sciences Inc Corona reactor method and apparatus
US4027169A (en) * 1974-03-29 1977-05-31 Union Carbide Corporation High frequency power supply
DE2644978C3 (de) * 1976-10-06 1980-10-30 Pavel Dr.-Phys. 3257 Springe Imris Vorrichtung zur Herstellung von Ozon
SU768751A1 (ru) * 1978-06-29 1980-10-07 Комплексный Экспериментальный Отдел Всесоюзного Государственного Проектно-Го Института Сооружения Защищенного Грунта "Гипропромтеплица" Генератор озона
DE2837492C2 (de) * 1978-08-28 1985-10-31 Franz Kuhlmann KG, Präzisionsmechanik und Maschinenbau, 2940 Wilhelmshaven Betätigungsvorrichtung für Feststellbremsen von Zeichenanlagen
DE2853436A1 (de) * 1978-11-29 1980-06-12 Bbc Brown Boveri & Cie Verfahren und vorrichtung zur erzeugung von ozon
JPS55176336U (pl) * 1979-06-07 1980-12-17
US4495043A (en) * 1980-03-06 1985-01-22 Trailigaz, Compagnie Generale De L'ozone Process for supplying electric power to an ozonizer
RO81423B1 (ro) * 1981-12-11 1983-02-28 INSTITUTUL DE îNVATAMîNT SUPERIOR Generator de ozon
DE3208895C2 (de) * 1982-03-12 1986-05-15 Rudolf 3501 Schauenburg Gesslauer Schaltungsanordnung zum impulsförmigen Betreiben von einem oder mehreren Hochfrequenz-Ozonisatoren
US4545960A (en) * 1983-03-04 1985-10-08 Erz Gerhard J Fluid treatment system and ozone generator therefor
US4606892A (en) * 1984-06-26 1986-08-19 Bruno Bachhofer Ozone generator of stack-type design, employing round plate-electrodes
JPS63190702A (ja) * 1987-02-04 1988-08-08 Koji Takamura オゾン発生方法及び装置
JP2587836B2 (ja) * 1987-11-04 1997-03-05 東京エレクトロン株式会社 オゾン発生装置
JP2641886B2 (ja) * 1988-02-15 1997-08-20 東京エレクトロン株式会社 オゾン発生装置
JP2585696B2 (ja) * 1988-03-24 1997-02-26 ユニソイド株式会社 オゾナイザ
US4892713A (en) * 1988-06-01 1990-01-09 Newman James J Ozone generator
JP2822062B2 (ja) * 1989-08-30 1998-11-05 京セラ株式会社 オゾン発生用放電体

Also Published As

Publication number Publication date
BG98018A (bg) 1994-03-31
AU652501B2 (en) 1994-08-25
US5366702A (en) 1994-11-22
ATE136007T1 (de) 1996-04-15
DK0571592T3 (da) 1996-04-29
CA2103890C (en) 1996-12-24
HU216043B (hu) 1999-04-28
CZ157193A3 (en) 1994-03-16
BG61228B1 (en) 1997-03-31
AU3086892A (en) 1993-07-19
NO932839L (no) 1993-08-10
RO112019B1 (ro) 1997-04-30
HUT69831A (en) 1995-09-28
EP0571592B1 (de) 1996-03-27
FI933525A0 (fi) 1993-08-10
DE4141025A1 (de) 1993-06-17
DE4141025C2 (de) 1996-01-18
CZ279802B6 (cs) 1995-06-14
EP0571592A1 (de) 1993-12-01
RU2103225C1 (ru) 1998-01-27
GR3020234T3 (en) 1996-09-30
MD1004G2 (ro) 1999-10-31
JP2584410B2 (ja) 1997-02-26
FI933525A (fi) 1993-08-10
HU9302255D0 (en) 1993-12-28
JPH06502381A (ja) 1994-03-17
NO932839D0 (no) 1993-08-10
CA2103890A1 (en) 1993-06-13
WO1993012035A1 (de) 1993-06-24
ES2085052T3 (es) 1996-05-16
DE59205865D1 (de) 1996-05-02
MD960177A (en) 1997-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171291B1 (en) Ozone generating apparatus
US4057723A (en) Compact corona charging device
CA1274738A (en) Electrical transdermal drug applicator system
US3755650A (en) Elongated heat-generating apparatus providing for a reduction in the highest voltage to be applied
NZ271290A (en) Ozone generation by corona discharge from taylor cones, apparatus therefor
US1835557A (en) Heat transfer
CN101999016B (zh) 静电场中对聚合物基质纺丝的方法和装置
CN108601191A (zh) 阵列式双介质阻挡放电装置
US3502845A (en) Apparatus for perforating film by electrical discharge
CN111010791A (zh) 基于多孔介质放电的等离子体发生装置
JP2000511347A (ja) 制御可能インダクタ
US3705844A (en) Apparatus for the corona treatment of plastics
JP2001009455A (ja) 電気分解用多層電極板構造及び電気分解装置
US897831A (en) Means for preventing offset in connection with printing.
JP3633665B2 (ja) 液体の表面波のエネルギーを電気エネルギーに変換する、またその逆のための装置
JPS59111902A (ja) オゾン発生装置
KR960007905B1 (ko) 카본섬유를 이용한 발열체
RU192987U1 (ru) Устройство для изготовления электретов
US6349024B1 (en) DC biased AC corona charging
KR100594489B1 (ko) 음이온 발생기
US1171936A (en) Means for preventing corona losses.
US1164407A (en) Telephone-relay.
DE201553C (pl)
GB558834A (en) Improvements in and relating to the electrical perforation of sheet material
JPS5883255A (ja) 電磁式超音波発生装置