PL170548B1 - Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladnikóww olejach roslinnych i zwierzecych PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladnikóww olejach roslinnych i zwierzecych PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL170548B1
PL170548B1 PL92294543A PL29454392A PL170548B1 PL 170548 B1 PL170548 B1 PL 170548B1 PL 92294543 A PL92294543 A PL 92294543A PL 29454392 A PL29454392 A PL 29454392A PL 170548 B1 PL170548 B1 PL 170548B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oil
phospholipase
ppm
carried out
content
Prior art date
Application number
PL92294543A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294543A1 (en
Inventor
Erik Aalrust
Wolfgang Beyer
Hans Ottofrickenstein
Georg Penk
Hermann Plainer
Roland Reiner
Original Assignee
Metallgesellschaft Ag
Roehm Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6431742&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL170548(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Metallgesellschaft Ag, Roehm Gmbh filed Critical Metallgesellschaft Ag
Publication of PL294543A1 publication Critical patent/PL294543A1/xx
Publication of PL170548B1 publication Critical patent/PL170548B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/003Refining fats or fatty oils by enzymes or microorganisms, living or dead

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladników w olejach roslinnych i zwierzecych, droga enzymatycznego rozpadu za pomoca fosfolipazy, znam ien- ny tym, ze olej roslinny lub zwierzecy o zawartosci fosforu 50 - 250 ppm traktuje sie wobec odczynu o wartosci pH = 4 - 6 za pomoca zemulgowanego na drobne kropelki, wodnego roztworu fosfolipazy A 1 , A2 lub B az do osiagniecia zawartosci fosforu ponizej 10 ppm i te faze wodna oddziela sie od traktowanego oleju. PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób zmniejszania zawartości fosforo- i żelazonośnych składników w olejach roślinnych i zwierzęcych, korzystnie we wstępnie odśluzowanych olejach, drogą enzymatycznego rozpadu za pomocą fosfolipazy.
Surowy olej sojowy i inne surowe oleje roślinne poddaje się wstępnemu odśluzowywaniu, podczas którego usuwa się fosfatydy, takie jak lecytyna, i inne hydrofilowe składniki uboczne. Jeśli zachodzi to na drodze ekstrahowania wodą, to nazywa się to też odśluzowywaniem na mokro. W przypadku tej obróbki w oleju pozostaje część fosfatydów, które obejmuje się zbiorczym pojęciem nie hydratowalnych fosfatydów (NHP). W celu wytwarzania olejów jadalnych niezbędne jest usunięcie tej zawartości; wedle panującego przekonania zawartość fosforu nie powinna przewyższać 5 ppm (porównaj Hermann Pardun, Die Pflanzenlecithine, wyd. Verlag fur chemische Industrie H. Ziolkowsky KG, Augsburg, 1988, strony 181 - 194).
Te NHP powstają wskutek działania enzymów swoistych dla rośliny. Inaktywuje się je podczas sposobu-Alcon przez traktowanie parą płatków sojowych, tak więc przerywa się
170 548 tworzenie tych NHP i w przypadku odśluzowywania na mokro oleju surowego można ten udział fosfatydów niemal całkowicie usunąć.
Ze wstępnie odśluzowanego oleju można za pomocą wodnych roztworów substancji powierzchniowo czynnej wyekstrahować znaczną część tych NHP, jednakże z reguły nie dochodzi się do zawartości poniżej 30 ppm. Skuteczniejsza jest obróbka kwasami lub alkaliami, wymaga jednak wielu etapów postępowania.
Znane jest traktowanie olejów roślinnych i zwierzęcych enzymami, wskutek czego składniki rozszczepialne enzymatycznie powinny rozpadać się na łatwe do ekstrahowania substancje rozpuszczalne w wodzie. I tak według opisu patentowego DE nr 1617001 tłuszcze do wytwarzania mydła odwadnia się za pomocą enzymów proteolitycznych. W celu klarowania olejów roślinnych zgodnie z opisem patentowym GB nr 1440462 stosuje się enzymy amylolityczne i pektolityczne. Według opisu zgłoszenia patentowego EP nr 70269 zwierzęce lub roślinne tłuszcze lub oleje w stanie surowym, półprzetworzonym lub rafinowanym traktuje się jednym lub wieloma enzymami, aby rozszczepić i oddzielić wszystkie składniki, które nie są glicerydami. Jako odpowiednie enzymy wspomina się fosfatazy, pektynazy, celulazy, amylazy i proteazy. Jako przykład fosfatazy podaje się fosfolipazę C. Stosowanie enzymów do zupełnego odlecytynowania lub całkowitego odśluzowania, jak niekiedy nazywa się też usuwanie-NHP ze wstępnie odśluzowanych olejów, nie jest znane.
Natura tych NHP nie jest dokładnie poznana. Według Pardun’ a (cytowanego wyżej) chodzi o lizofosfatydy i kwasy fosfatydowe bądź z nich utworzone sole wapniowe i magnezowe, które powstają wskutek rozpadu fosfatydów w warunkach oddziaływania fosfolipaz swoistych dla roślin.
Z opisu JP-A 2-153997 znane jest traktowanie surowego lub wstępnie odśluzowanego oleju enzymem, wykazującym czynność fosfolipazy-A. Regulowanie wartości-pH nie jest przewidziane. W przypadku oleju sojowego początkowa zawartość fosforu plasuje się powyżej 1000 ppm, przykładowo 1300 - 2000 ppm. Dzięki znanemu sposobowi obróbki enzymatycznej zawartość fosforu nie zmniejsza się wystarczająco; dla przykładu z 1410 ppm do 1050 ppm. Dopiero na drodze następczej obróbki ziemią bielącą można tę zawartość fosforu obniżyć do najwyższego, dla dalszej przeróbki dopuszczalnego poziomu 15 ppm. W przypadku obróbki wstępnie odśluzowanego oleju zmniejszono zawartość fosforu na drodze obróbki enzymatycznej wobec dodatkowego stosowania ziemi bielącej z 1300 ppm do 670 ppm (przykład I) albo - bez dodawania ziemi bielącej - z 1638 ppm do 81 - 1081 ppm (przykład IlI).
W opisie JP-A 2-49593 omawia się podobną obróbkę enzymatyczną olejów, która natomiast zmierza nie do odśluzowania tego oleju, lecz do uzyskania lizolecytyny. Przy tym nastawianie specjalnej wartości-pH jest zbyteczne. Również w przypadku sposobu według opisu patentowego EP-A 328 789 chodzi o przekształcenie lecytyny z oleju sojowego w lizolecytynę dzięki fosfolipazie A podczas wytwarzania produktów majonezopodobnych.
Celem wynalazku jest dalsze zmniejszenie zawartości fosforo- i żelazonośnych składników w ewentualnie wstępnie odśluzowanych olejach roślinnych lub zwierzęcych do zawartości fosforu poniżej 10 ppm, korzystnie do wartości 1 - 5 ppm, oraz wyeliminowanie niedogodności znanych sposobów, takich jak np. stosowanie ziemi bielącej lub podobnych adsorbentów.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że eliminując niedogodność znanego stanu techniki, taką jak stosowanie ziemi bielącej, można traktowanie olejów roślinnych lub zwierzęcych, wykazujących zawartość fosforu 50 - 250 ppm, prowadzić za pomocą fosfolipazy A1, A2 lub B, uzyskując zawartość fosforu poniżej 10 ppm, jeśli obróbkę wobec odczynu o wartości pH = 4-6 przeprowadza się tym enzymem w postaci zemulgowanego na drobne krople roztworu wodnego. Uzyskano zawartości fosforu poniżej 5 ppm 1 zawartości żelaza poniżej 1 ppm. Niska zawartość żelaza jest korzystna dla trwałości oleju.
To drastyczne zmniejszenie zawartości fosforu jest o tyle zaskakujące, że fosfolipazy A1, A2 i B mają optymalną wartość-pH w zakresie od obojętnego do lekko zasadowego; tak więc dla oznaczania aktywności tych enzymów stosuje się wartość pH = 8. Było nie do przewidzenia, że poprzez obniżenie wartości-pH do słabo kwaśnego zakresu osiągnie się poważne wzmożenie działania i że uzyska się zawartości fosforu, które dotychczas wydawały się być nieosiągalnymi
170 548 na drodze sposobów enzymatycznych. Za pomocą fosfolipazy C lub D nie można osiągnąć celu postępowania.
Sposób zmniejszania zawartości fosforo- i żelazonośnych składników w olejach roślinnych i zwierzęcych drogą enzymatycznego rozpadu za pomocą fosfolipazy zatem polega według wynalazku na tym, że olej roślinny lub zwierzęcy o zawartości fosforu 50 - 250 ppm traktuje się wobec odczynu o wartości pH = 4 - 6 za pomocą zemulgowanego na drobne kropelki, wodnego roztworu fosfolipazy A1, A2 lub B aż do osiągnięcia zawartości fosforu poniżej 10 ppm, i tę fazę wodną oddziela się od traktowanego oleju.
W sposobie tym korzystnie stosuje się olej wstępnie odśluzowany, zwłaszcza olej odśluzowany na mokro.
Korzystnie w sposobie według wynalazku dodatkowo stosuje się cytrynian, taki jak cytrynian litowca, wapnia lub amonu.
Nadto w sposobie według wynalazku korzystnie stosuje się dodatkowo emulgator.
Postępowanie sposobem według wynalazku korzystnie prowadzi się w temperaturze 20 - 80°C.
W sposobie według wynalazku szczególnie korzystnie stosuje się olej sojowy, zwłaszcza odśluzowany wstępnie.
Także szczególnie korzystnie stosuje się w sposobie według wynalazku olej rzepakowy lub słonecznikowy, zwłaszcza odśluzowany wstępnie.
W korzystnej postaci wykonania sposobu według wynalazku wodny roztwór fosfolipazy emulguje się w oleju na kropelki o wielkości poniżej 10 gm.
Korzystnie wodny roztwór fosfolipazy po oddziaływaniu oddziela się od traktowanego oleju i stosuje ponownie.
Postępowanie sposobem według wynalazku korzystnie prowadzi się periodycznie.
Również korzystnie można postępowanie sposobem według wynalazku prowadzić nieprzerwanie.
Nadto w sposobie według wynalazku postępowanie korzystnie prowadzi się dwuetapowo, przy czym pierwszy etap przeprowadza się w temperaturze 40 - 60°C, a drugi etap przeprowadza się w wyższej temperaturze 50 - 80°C.
W sposobie według wynalazku także korzystnie wprowadza się dodatkowo kwas cytrynowy.
Ponieważ fosfolipazy Ai, A2 lub B atakowałyby lecytynę, nie jest sensowne w sposobie według wynalazku stosowanie olejów o wysokiej zawartości lecytyny, takich jak surowy olej sojowy. Korzystnie zatem w sposobie według wynalazku stosuje się oleje wstępnie odśluzowane, przede wszystkim oleje odśluzowane na mokro, zwłaszcza oleje jadalne, które z reguły wykazują zawartość fosforu w zakresie 50 - 250 ppm. Olej o fluktującej jakości można przetwarzać na tych samych urządzeniach. Korzystnie stosuje się takie wstępnie odśluzowane oleje, jak olej słonecznikowy, rzepakowy, a zwłaszcza sojowy. Uprzednie suszenie oleju jest zbyteczne.
Fosfolipazy celowo wprowadza się w roztworze wodnym, który w oleju emulguje się tak subtelnie, jak to jest tylko możliwe. Enzymatyczna reakcja powinna zachodzić na granicy faz olejowej i wodnej. Sprzyja się jej dzięki intensywnemu mieszaniu, np. dzięki mieszaniu burzliwemu, i dodatkowo dzięki wprowadzeniu substancji powierzchniowo czynnych. Produkty z rozpadu tych NHP są silnie hydrofilowe, toteż przechodzą do fazy wodnej. Z oleju usuwa się je zatem, tak samo jak jony metali, równocześnie z fazą wodną.
Fosfolipazy Ai, A2 i B są enzymami znanymi (porównaj Pardun, cytowana wyżej publikacja, strony 135 - 141). Fosfolipaza Ai rozszczepia grupę estrową kwasu tłuszczowego przy atomie=Ci cząsteczki fosfolipidu. Znajduje się ona np. w wątrobie szczurzej i w trzustce wieprzowej. Z kultury pleśniowej Rhizopus arrhizus można wyodrębniać enzym o aktywności fosfolipazy A1.
Fosfolipaza A2, wcześniej nazywana też lecytynazą A, rozszczepia grupę estrową kwasu tłuszczowego przy atomie-C2 cząsteczki fosfolipidu. Występuje ona, przeważnie stowarzyszona z innymi fosfolipazami, w prawie wszystkich komórkach roślinnych i zwierzęcych. Obficie znajduje się ją w jadzie wężowym grzechotnika i kobry oraz wjadzie pszczelim i skorpionowym. Na skalę techniczną można ją uzyskiwać z gruczołów trzustki po degradacji trypsyną towarzyszących protein, inhibitujących jej czynność.
170 548
Fosfolipaza B w przyrodzie występuje szeroko rozpowszechniona. Na lizolecytynę, powstałą pod działaniem fosfolipazy A1, oddziaływuje ona poprzez odszczepienie drugiej reszty estrowej kwasu tłuszczowego. Niekiedy uważa się ją również za mieszaninę fosfolipaz A1 i A2. Występuje ona w wątrobie szczurzej, a wytwarza się ją też z różnych pleśni, takich jak Penicillium notatum.
Fosfolipaza A2 i B są dostępne jako produktu handlowe. Do wykorzystania technicznego z reguły nie jest konieczne stosowanie enzymów oczyszczonych. Dla sposobu według wynalazku nadaje się preparat fosfolipazowy, który uzyskuje się z brzeczki zmielonych gruczołów trzustki i który przede wszystkim zawiera fosfolipazę A2. Enzym ten - zależnie od aktywności - stosuje się w ilości 0,001 - 1% wagowych w odniesieniu do ilości oleju. Dokładne rozproszenie tego enzymu w oleju zapewnia się wówczas, gdy rozpuści się go w ilości wody rzędu 0,5 - 5% wagowych w odniesieniu do ilości oleju i w tej postaci zemulguje go w oleju na kropelki o średnicy mniejszej niż 10 pm (wartość wagowo średnia). Burzliwe mieszanie o prędkości promieniowej powyżej 100 cm/sekundę okazało się skuteczne. Zamiast tego można olej przetłaczać do reaktora za pomocą zewnętrznej pompy wirnikowej. Reakcję enzymatyczną można wspomagać też za pomocą oddziaływania ultradźwięków.
Działanie enzymatyczne zwiększa się po dodaniu organicznego kwasu karboksylowego, który można wprowadzać przed lub po obróbce enzymatycznej, ale najlepiej równocześnie. Korzystnie dodaje się kwas cytrynowy; odpowiednio dodaje się 0,01 - 1% wagowych w odniesieniu do oleju, optymalnie 0,1% wagowych.
Za pomocą tego kwasu nastawia się odczyn na wartość pH = 3 - 7, korzystnie pH = 4 - 6. Optymalna wartość plasuje się około pH = 5. Nieoczekiwanie ta wartość pH jest optymalna również wtedy, gdy fosfolipazę stosuje się w postaci kompleksu enzymatycznego z trzustki. Trzustkowy kompleks enzymatyczny ma właściwie optymalną wartość pH = 8, a przy pH = 5 jest jeszcze tylko z trudem czynny. Widocznie na granicy faz, gdzie występuje działanie enzymu, nastawia się wyższa wartość pH niż wewnątrz fazy wodnej.
Aby fosfolipazy A1, A2 i B z zawierającej tłuszcz pankreatyny lub z produktów trzustki przeprowadzić do roztworu, potrzebne są dodatki emulgujące. Odpowiednimi są emulgatory rozpuszczalne w wodzie, zwłaszcza emulgatory o wartości-HLB (równowagi hydrofilno-lipofilnej) powyżej 9, takie jak siarczan dodecylowo-sodowy. Jest on skuteczny w ilości np. 0,001 % wagowych w odniesieniu do oleju, jeżeli doda się go do roztworu enzymatycznego przed zemulgowaniem w oleju.
Dodanie dalszych enzymów, przede wszystkim proteinaz i amylaz, często oddziaływuje korzystnie. Także dodatki proteinowe mogą być korzystne wskutek pewnego działania powierzchniowo czynnego.
Temperatura w przypadku tej obróbki enzymatycznej nie stanowi ograniczenia. Odpowiednią jest temperatura 20 - 80°C. Optymalną jest temperatura 50°C, lecz krótkotrwale można ogrzewać też do temperatury 70°C. Czas trwania obróbki zależy od temperatury i wraz z rosnącą temperaturą może być skrócony. Z reguły wystarczający jest czas trwania 0,1 - 10 godzin, korzystnie 1 - 5 godzin. Szczególnie przydatne okazało się postępowanie etapowe, w którym pierwszy etap przeprowadza się w temperaturze 40 - 60°C, a drugi etap przeprowadza się w wyższej temperaturze w zakresie 50 - 80°C. Dla przykładu postępowanie prowadzi się najpierw w ciągu 3 godzin w temperaturze 50°C, po czym miesza się w ciągu 1 godziny w temperaturze 75°C.
Po zakończeniu tej obróbki roztwór enzymatyczny wespół z wchłoniętymi weń produktami rozpadu NHP oddziela się od fazy olejowej, korzystnie drogą odwirowania. Ponieważ enzymy te odznaczają się wysoką stabilnością, a ilość wchłoniętych produktów rozpadu jest mała, można ten sam roztwór enzymatyczny kilkakrotnie stosować ponownie.
Korzystnie sposób ten prowadzi się metodą ciągłą. W przypadku celowej drogi nieprzerwanego postępowania olej w pierwszym mieszalniku emulguje się z roztworem enzymatycznym, w jednym lub kilku kolejno następujących reaktorach, ewentualnie w rosnącej temperaturze, poddaje reakcji w warunkach burzliwego poruszania, po czym w wirówce oddziela się wodny roztwór enzymatyczny. Aby uniknąć nagromadzania się produktów rozpadu w roztworze enzymatycznym, można jego część na bieżąco zastępować przez świeży roztwór enzymatyczny i tę resztę zawracać do procesu.
170 548
Otrzymany olej wykazuje zawartość fosforu poniżej 5 ppm i tym samym nadaje się do fizycznej rafinacji na olej jadalny. Dzięki uzyskanej niskiej zawartości żelaza ma on dobre przesłanki na osiągnięcie po rafinacji wysokiej odporności na utlenianie.
Podane niżej przykłady objaśniają bliżej sposób według wynalazku.
Przykład I. 1 litr odśluzowanego oleju sojowego o resztkowej zawartości 130 ppm fosforu ogrzewa się w kolbie kulistej do temperatury 50°C. 0,1 g czystej fosfolipazy A2 o aktywności 10000 jednostek/g (1 jednostka fosfolipazy A2 w temperaturze 40°C wobec pH = 8 uwalnia z żółtka 1 μmol kwasu tłuszczowego na 1 minutę), 1 g cytrynianu sodowego i 20 mg siarczanu dodecylowo-sodowego rozpuszcza się w 33,3 g wody (pH około 5,2) i roztwór ten w oleju emulguje się w postaci kropelek o średnicy 0,1 pm. W tym celu olej za pomocą zewnętrznej pompy wirnikowej przetłacza się trzykrotnie w ciągu 1 minuty. Po obróbce trwającej w ciągu 3 godzin stwierdza się w odwirowanej próbce zawartość-NHP rzędu 34 ppm fosforu. Po podwyższeniu temperatury do 75°C i po jednogodzinnej dalszej obróbce zawartość- NHP obniża się do 3 ppm fosforu. Tak obrobiony olej stosuje się wówczas do rafinacji fizycznej.
Przykład II. Postępowanie z przykładu I powtarza się z tą różnicą, że zamiast fosfolipazy A2 stosuje się 1 g preparatu fosfolipazy B z Corticium species (doświadczalny produkt firmy Amano, bez danych o aktywności). Zawartość fosforu w oleju sojowym zmniejsza się do poniżej 1 ppm.
Przykład porównawczy. Postępowanie z przykładu I powtarza się z tą różnicą, że zamiast fosfolipazy A2 stosuje się 1 g preparatu fosfolipazy C (doświadczalny produkt firmy Amano, bez danych o aktywności). Zawartość fosforu w oleju sojowym zmniejsza się tylko do 45 ppm.
W przypadku zastosowania 1 g preparatu fosfolipazy D o aktywności 1250 jednostek fosfolipazowych/g (produktu firmy Sigma Chemie GmbH, Deisenhofen) osiąga się zawartość fosforu równą 48 ppm. Zastosowanie 1 g kwaśnej fosfatazy (produktu firmy Sigma Chemie OmbH, Deisenhofen) daje w wyniku zawartość fosforu równą 47 ppm.
Prawie taką samą zawartość fosforu stwierdza się, gdy postępowanie przeprowadzi się bez dodatku enzymu.
Przykład III. 1 litr odśluzowanego oleju sojowego o resztkowej zawartości 110 ppm fosforu ogrzewa się w kolbie kulistej do temperatury 75°C. Wobec energicznego mieszania za pomocą mieszadła łopatkowego o średnicy 5 cm z prędkością 700 obrotów/min, dodaje się 10 ml wody, zawierającej 1 g kwasu cytrynowego, i nadal miesza się w ciągu 1 godziny. Następnie chłodzi się do temperatury 40°C i dodaje 0,1 g fosfolipazy A2 o jakości podanej w przykładzie I oraz roztwór w 20 ml 0,1 molowego buforu octanowego o pH = 5,5. Po dalszym 5-godzinnym energicznym mieszaniu fazę wodną odwirowuje się. Otrzymany olej zawiera 2 ppm fosforu i nadaje się do rafinacji fizycznej. Zmiany innych wartości znamionowych wynikają z podanej niżej tabeli.
Tabela
Cecha. Olej wyjściowy Olej obrobiony
Fosfor 110 ppm 2 ppm
Żelazo 3,3 ppm < 0,1 ppm
Wapń 65,4 ppm 5,3 ppm
Magnez 38,4 ppm < 0,1 ppm
Liczba nadtlenkowa 18,3 18,50
Liczba kwasowa 0,91 1,10
Liczba zmydlenia 191,2 190,4
Przykład IV. Postępowanie z przykładu III powtarza się z tą różnicą, że zamiast fosfolipazy A2 stosuje się 1 g preparatu z trzustki (pankreatyna o aktywności 800 jednostek fosfolipazowych/g). Preparat ten zawiera fosfolipazę A2, proteinazę, amylazę, lipazę. Zawartość fosforu zmniejsza się po poniżej 1 ppm. Wskutek oddziaływania lipazy występuje tylko nieznaczny wzrost liczby kwasowej z wartości 0,91 do wartości 1,49.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób zmniejszania zawartości fosforo- i żelazonośnych składników w olejach roślinnych i zwierzęcych, drogą enzymatycznego rozpadu za pomocą fosfolipazy, znamienny tym, że olej roślinny lub zwierzęcy o zawartości fosforu 50 - 250 ppm traktuje się wobec odczynu o wartości pH = 4-6 za pomocą zemulgowanego na drobne kropelki, wodnego roztworu fosfolipazy At, A2 lub B aż do osiągnięcia zawartości fosforu poniżej 10 ppm, i tę fazę wodną oddziela się od traktowanego oleju.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się olej wstępnie odśluzowany, zwłaszcza olej odśluzowany na mokro.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo stosuje się cytrynian, taki jak cytrynian litowca, wapnia lub amonu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo stosuje się emulgator.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że postępowanie prowadzi się w temperaturze 20 - 80°C.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się olej sojowy, korzystnie wstępnie odśluzowany.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się olej rzepakowy lub słonecznikowy, korzystnie wstępnie odśluzowany.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wodny roztwór fosfolipazy emulguje się w oleju na kropelki o wielkości poniżej 10 tum
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wodny roztwór fosfolipazy po oddziaływaniu oddziela się od traktowanego oleju i stosuje ponownie.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że postępowanie prowadzi się periodycznie.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że postępowanie prowadzi się nieprzerwanie.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1, albo 10, albo 11, znamienny tym, że postępowanie prowadzi się dwuetapowo i że pierwszy etap przeprowadza się w temperaturze 40 - 60°C, a drugi etap przeprowadza się w wyższej temperaturze 50 - 80°C.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo wprowadza się kwas cytrynowy.
PL92294543A 1991-05-16 1992-05-14 Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladnikóww olejach roslinnych i zwierzecych PL PL PL PL PL PL PL170548B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4115938A DE4115938A1 (de) 1991-05-16 1991-05-16 Enzymatisches verfahren zur verminderung des gehaltes an phosphorhaltigen bestandteilen in pflanzlichen und tierischen oelen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294543A1 PL294543A1 (en) 1993-01-25
PL170548B1 true PL170548B1 (pl) 1996-12-31

Family

ID=6431742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92294543A PL170548B1 (pl) 1991-05-16 1992-05-14 Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladnikóww olejach roslinnych i zwierzecych PL PL PL PL PL PL

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5264367A (pl)
EP (1) EP0513709B2 (pl)
CN (1) CN1034587C (pl)
AR (1) AR245193A1 (pl)
AT (1) ATE120482T1 (pl)
BR (1) BR9201859A (pl)
CA (1) CA2068933C (pl)
DE (2) DE4115938A1 (pl)
DK (1) DK0513709T4 (pl)
ES (1) ES2072043T5 (pl)
GR (2) GR3015920T3 (pl)
HU (1) HU213754B (pl)
PL (1) PL170548B1 (pl)
RU (1) RU2033422C1 (pl)
TW (1) TW203625B (pl)

Families Citing this family (82)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2937746B2 (ja) * 1993-04-25 1999-08-23 昭和産業株式会社 油脂の精製方法
DE4339556C1 (de) * 1993-11-19 1995-02-02 Metallgesellschaft Ag Verfahren zum Entschleimen von Pflanzenöl mittels Enzymen
US6936289B2 (en) 1995-06-07 2005-08-30 Danisco A/S Method of improving the properties of a flour dough, a flour dough improving composition and improved food products
CA2225475A1 (en) * 1995-06-27 1997-01-16 Unilever Plc Immobilized enzyme and its use for the processing of triglyceride oils
DE19527274A1 (de) * 1995-07-26 1997-01-30 Metallgesellschaft Ag Enzymatisches Verfahren zur Entschleimung von pflanzlichen Ölen mit Aspergillus-Phospholipase
US6127137A (en) * 1996-10-31 2000-10-03 Novo Nordisk A/S Acidic phospholipase, production and methods using thereof
CN1235636A (zh) * 1996-10-31 1999-11-17 诺沃挪第克公司 新型磷脂酶,及其生产和应用
US6103505A (en) * 1996-12-09 2000-08-15 Novo Nordisk A/S Method for reducing phosphorus content of edible oils
ATE226974T1 (de) * 1996-12-09 2002-11-15 Novozymes As Verringerung von phosphorhaltigen substanzen in speiseölen mit hohem anteil an nicht- hydratisierbarem phosphor unter verwendung einer phospholipase, eine phospholipase aus fädenförmigen pilz, welche eine phospholipase a und/oder b-aktivität aufweist
AU741174B2 (en) * 1996-12-19 2001-11-22 Unilever Plc Immobilized enzyme and its use for the processing of triglyceride oils
ATE272107T1 (de) 1997-04-09 2004-08-15 Danisco Lipase und verwendung davon zur verbesserung von teigen und backwaren
BR9909502A (pt) * 1998-04-08 2000-12-12 Novo Nordisk As Processo para redução do teor de componentes contendo fósforo em um óleo edìvel
EP1098988B9 (en) 1998-07-21 2007-10-24 Danisco A/S Foodstuff
EP2716753A1 (en) 1998-11-27 2014-04-09 Novozymes A/S Lipolytic enzyme variants
US7312062B2 (en) * 1998-11-27 2007-12-25 Novozymes A/S Lipolytic enzyme variants
DE60018267T3 (de) * 1999-03-16 2014-02-06 Novozymes A/S Verfahren zur herstellung von käse
US6464875B1 (en) 1999-04-23 2002-10-15 Gold Kist, Inc. Food, animal, vegetable and food preparation byproduct treatment apparatus and process
WO2001083559A2 (en) 2000-04-28 2001-11-08 Novozymes A/S Production and use of protein variants having modified immunogenecity
AU2001267333A1 (en) 2000-06-26 2002-01-08 Novozymes A/S Lipolytic enzyme
AU2002339115B2 (en) 2001-05-18 2007-03-15 Dupont Nutrition Biosciences Aps Method of preparing a dough with an enzyme
US7943360B2 (en) 2002-04-19 2011-05-17 Verenium Corporation Phospholipases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
US7226771B2 (en) 2002-04-19 2007-06-05 Diversa Corporation Phospholipases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
CN1659276A (zh) 2002-04-19 2005-08-24 戴弗萨公司 磷脂酶,编码磷脂酶的核酸以及制备和应用磷脂酶的方法
AR039839A1 (es) * 2002-05-21 2005-03-02 Dsm Ip Assets Bv Fosfolipasas y usos de las mismas
CN100347278C (zh) * 2002-05-30 2007-11-07 科学与工业研究委员会 物理精炼植物油的预处理方法
US7955814B2 (en) 2003-01-17 2011-06-07 Danisco A/S Method
US20050196766A1 (en) 2003-12-24 2005-09-08 Soe Jorn B. Proteins
MXPA05007653A (es) 2003-01-17 2005-09-30 Danisco Metodo.
EP1601332A4 (en) 2003-03-07 2012-05-02 Verenium Corp HYDROLASES, NUCLEIC ACIDS ENCODING THEM, AND METHODS OF MAKING AND USING SAME
PL1620551T3 (pl) 2003-04-28 2014-03-31 Novozymes As Fosfolipaza i sposób jej wytwarzania
RU2347804C2 (ru) 2003-12-19 2009-02-27 Банджи Оилс, Инк. Способ ферментативного удаления слизи из растительных масел и снижения нарастания на технологическом оборудовании
US7906307B2 (en) 2003-12-24 2011-03-15 Danisco A/S Variant lipid acyltransferases and methods of making
WO2008090395A1 (en) 2007-01-25 2008-07-31 Danisco A/S Production of a lipid acyltransferase from transformed bacillus licheniformis cells
GB0716126D0 (en) 2007-08-17 2007-09-26 Danisco Process
US7718408B2 (en) 2003-12-24 2010-05-18 Danisco A/S Method
GB0405637D0 (en) 2004-03-12 2004-04-21 Danisco Protein
PL2468853T3 (pl) 2004-06-16 2015-08-31 Dsm Ip Assets Bv Sposób enzymatycznego odbarwiania feofityny
US20080070291A1 (en) 2004-06-16 2008-03-20 David Lam Compositions and Methods for Enzymatic Decolorization of Chlorophyll
CN101818177A (zh) 2004-07-16 2010-09-01 丹尼斯科公司 脂肪分解酶及其在食品工业中的应用
WO2006031699A2 (en) 2004-09-10 2006-03-23 Diversa Corporation Compositions and methods for making and modifying oils
JP5113044B2 (ja) 2005-06-13 2013-01-09 ノボザイムス アクティーゼルスカブ デガミングされた脂肪酸アルキルエステルの生成
US20070148311A1 (en) * 2005-12-22 2007-06-28 Bunge Oils, Inc. Phytosterol esterification product and method of make same
WO2007092314A2 (en) 2006-02-02 2007-08-16 Verenium Corporation Esterases and related nucleic acids and methods
MX2009003034A (es) 2006-09-21 2009-11-18 Verenium Corp Fosfolipasas, acidos nucleicos que las codifican, y metodos de hacerlas y usarlas.
DE102006046857A1 (de) 2006-10-02 2008-04-03 Ab Enzymes Gmbh Klonierung, Expression und Verwendung saurer Lysophospholipasen
DE102006046719A1 (de) 2006-10-02 2008-04-03 Ab Enzymes Gmbh Klonierung, Expression und Verwendung saurer Phospholipasen
US8460905B2 (en) * 2007-09-11 2013-06-11 Bunge Oils, Inc. Enzymatic degumming utilizing a mixture of PLA and PLC phospholipases with reduced reaction time
US8956853B2 (en) * 2007-01-30 2015-02-17 Bunge Oils, Inc. Enzymatic degumming utilizing a mixture of PLA and PLC phospholipases
WO2009046988A2 (en) * 2007-10-10 2009-04-16 Chr. Hansen A/S Process for producing a water-in-oil emulsion
US8241876B2 (en) 2008-01-07 2012-08-14 Bunge Oils, Inc. Generation of triacylglycerols from gums
US8357503B2 (en) 2008-08-29 2013-01-22 Bunge Oils, Inc. Hydrolases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
US8198062B2 (en) 2008-08-29 2012-06-12 Dsm Ip Assets B.V. Hydrolases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
US8153391B2 (en) 2008-08-29 2012-04-10 Bunge Oils, Inc. Hydrolases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
DE102009006920B4 (de) 2009-02-02 2016-03-17 Air Liquide Global E&C Solutions Germany Gmbh Verfahren zur Vermeidung von Sterolglycoside enthaltenden Ausfällungen bei der Herstellung von Fettsäurealkylestern
DE102009006921A1 (de) 2009-02-02 2010-08-05 Lurgi Gmbh Verfahren, Anlage und Mittel zur Vermeidung von Sterolglycoside enthaltenden Ausfällungen bei der Herstellung von Fettsäurealkylestern
GB0904787D0 (en) * 2009-03-20 2009-05-06 Desmet Ballestra Engineering Sa Improved enzymatic oil recuperation process
AR077042A1 (es) 2009-06-12 2011-07-27 Danisco Metodo para tratar una composicion que contiene pirofiofitina
UA109884C2 (uk) 2009-10-16 2015-10-26 Поліпептид, що має активність ферменту фосфатидилінозитол-специфічної фосфоліпази с, нуклеїнова кислота, що його кодує, та спосіб його виробництва і застосування
UA111708C2 (uk) 2009-10-16 2016-06-10 Бандж Ойлз, Інк. Спосіб рафінування олії
DE102009051013A1 (de) 2009-10-28 2011-06-09 Ab Enzymes Gmbh Klonierung, Expression und Verwendung saurer Phospholipasen
CN102844418B (zh) 2010-03-12 2015-11-25 杜邦营养生物科学有限公司 方法
CN103003420A (zh) 2010-06-17 2013-03-27 杜邦营养生物科学有限公司 方法
DE102010025764A1 (de) 2010-07-01 2012-01-05 Süd-Chemie AG Phospholipase-Träger-Komplex
CA2812751C (en) * 2010-09-30 2018-05-01 National University Corporation Tokyo University Of Marine Science And Technology Composition containing 2-acyl-lysophosphatidylserine and method for producing the same
DE102010055159A1 (de) 2010-12-18 2012-06-21 Lurgi Gmbh Verfahren zur enzymatischen Reinigung von Ölen pflanzlicher oder tierischer Herkunft
CA3004088A1 (en) 2011-02-23 2012-08-30 Dupont Nutrition Biosciences Aps Enzymatic treatment of plant oil
AR085251A1 (es) 2011-02-23 2013-09-18 Danisco Proceso para tratar aceite vegetal
WO2013104659A2 (en) 2012-01-13 2013-07-18 Dupont Nutrition Biosciences Aps Process
WO2013104660A1 (en) 2012-01-13 2013-07-18 Dupont Nutrition Biosciences Aps Process for treating a plant oil comprising hydrolysing chlorophyll or a chlorophyll derivative and involving partial caustic neutralisation
WO2013121047A1 (de) 2012-02-17 2013-08-22 Clariant Produkte (Deutschland) Gmbh Verfahren für die enzymatische ölentschleimung
WO2013160374A1 (en) 2012-04-27 2013-10-31 Dupont Nutrition Biosciences Aps Process for refining crude plant oil involving enzymatic hydrolysis and gum recycling
WO2013160372A1 (en) 2012-04-27 2013-10-31 Dupont Nutrition Biosciences Aps Process for treating plant oil involving addition of serial doses of chlorophyll or chlorophyll derivative degrading enzyme
BR112014031377B1 (pt) 2012-06-14 2020-09-01 Bunge Global Innovation Llc Processo para a produção de óleos saturados baixos
EP3533866A1 (en) 2013-03-21 2019-09-04 Novozymes A/S Polypeptides having phospholipase a activity and polynucleotides encoding same
EP2799531A1 (de) 2013-05-03 2014-11-05 Clariant Produkte (Deutschland) GmbH Einsatz von Phosphatasen zur enzymatischen Entschleimung von Triglyceriden
US10294463B2 (en) 2013-07-03 2019-05-21 Keclon Sa Modified Bacillus cereus phospholipase C protein and method of processing vegetable oil
EP2910129A1 (de) 2014-02-21 2015-08-26 Clariant Produkte (Deutschland) GmbH Zusammensetzung für die enzymatische Ölentschleimung
WO2015140275A1 (en) 2014-03-19 2015-09-24 Novozymes A/S Polypeptides having phospholipase c activity and polynucleotides encoding same
EP3143135B1 (en) 2014-05-15 2019-04-10 Novozymes A/S Compositions comprising polypeptides having phospholipase c activity and use thereof
WO2017216382A1 (en) 2016-06-16 2017-12-21 Novozymes A/S Reduction of phospholipids in phospholipid-containing oil material
WO2018186734A1 (en) 2017-04-06 2018-10-11 Purac Biochem B.V. Enzymatic degumming of unrefined triglyceride oil
WO2023108233A1 (pt) * 2021-12-16 2023-06-22 Oliveira Jean Paulo De Processo de reaproveitamento da lisogoma aplicado no pré-tratamento de óleos vegetais degomados para posterior tratamento enzimático e transesterificação do biodiesel

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR70269E (fr) * 1956-06-18 1959-03-25 Dispositif disjoncteur-conjoncteur pour circuits hydrauliques
US3522145A (en) * 1966-07-20 1970-07-28 Colgate Palmolive Co Deodorization of fats
GB1440462A (en) * 1973-06-29 1976-06-23 Stork Amsterdam Process for the clarification and/or recovery of vegetable oils
LU83441A1 (fr) * 1981-06-19 1983-04-06 Tirtiaux Sa Procede de traitement des huiles et graisses et produits ainsi obtenus
US4420560A (en) * 1981-11-17 1983-12-13 Fuji Oil Company, Limited Method for modification of fats and oils
US4478940A (en) * 1981-12-24 1984-10-23 Novo Industri A/S Production of purified vegetable protein
US4478856A (en) * 1982-05-06 1984-10-23 Novo Industri A/S Production of purified vegetable protein
GB8506907D0 (en) * 1985-03-18 1985-04-24 Safinco Coordination Centre Nv Removal of non-hydratable phoshatides from vegetable oils
GB8604133D0 (en) * 1986-02-19 1986-03-26 Unilever Plc Spreads
DE3869948D1 (de) * 1988-02-18 1992-05-14 Unilever Nv Hitzesterilisierbare wasser-und-oel-emulsion.
JP2794574B2 (ja) * 1988-08-11 1998-09-10 昭和産業株式会社 リゾレシチンの製造方法
JP2709736B2 (ja) * 1988-08-11 1998-02-04 昭和産業株式会社 油脂の精製方法
JP2701387B2 (ja) * 1988-12-06 1998-01-21 三菱化学株式会社 記録液
JPH0738771B2 (ja) * 1989-01-17 1995-05-01 花王株式会社 液状食用油組成物

Also Published As

Publication number Publication date
EP0513709A3 (en) 1992-12-30
CA2068933A1 (en) 1992-11-17
CA2068933C (en) 1995-12-19
ES2072043T3 (es) 1995-07-01
HU213754B (en) 1997-09-29
CN1034587C (zh) 1997-04-16
TW203625B (pl) 1993-04-11
RU2033422C1 (ru) 1995-04-20
ATE120482T1 (de) 1995-04-15
HUT64578A (en) 1994-01-28
EP0513709B2 (de) 1999-10-06
PL294543A1 (en) 1993-01-25
US5264367A (en) 1993-11-23
EP0513709B1 (de) 1995-03-29
EP0513709A2 (de) 1992-11-19
DE59201753D1 (de) 1995-05-04
GR3015920T3 (en) 1995-07-31
ES2072043T5 (es) 2000-02-01
HU9201630D0 (en) 1992-08-28
BR9201859A (pt) 1993-01-05
GR3031804T3 (en) 2000-02-29
DK0513709T4 (da) 1999-12-27
CN1066679A (zh) 1992-12-02
AR245193A1 (es) 1993-12-30
DK0513709T3 (da) 1995-07-24
DE4115938A1 (de) 1992-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170548B1 (pl) Sposób zmniejszania zawartosci fosforo- i zelazonosnych skladnikóww olejach roslinnych i zwierzecych PL PL PL PL PL PL
US6001640A (en) Vegetable oil enzymatic degumming process by means of aspergillus phospholipase
US7494676B2 (en) Process for the pre-treatment of vegetable oils for physical refining
JP2937746B2 (ja) 油脂の精製方法
EP1201737B1 (en) Process for purifying vegetable oil
US8956853B2 (en) Enzymatic degumming utilizing a mixture of PLA and PLC phospholipases
RU2477746C2 (ru) Ферментативное обессмоливание с использованием смеси фосфолипаз pla и plc
US5696278A (en) Degumming of crude glyceride oils not exposed to prior enzymatic activity
EP1259584B1 (en) Process for preparing blown vegetable oil
CA1224173A (en) Process relating to triglyceride oils
CS214879B2 (en) Method of removing the impurities from the triglyceride oils
US20090069587A1 (en) Enzymatic Degumming Utilizing a Mixture of PLA and PLC Phospholipases with Reduced Reaction Time
US8435766B2 (en) Enzymatic oil recuperation process
JPH0481431B2 (pl)