PL170449B1 - Sposób i urzadzenie do wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego PL

Info

Publication number
PL170449B1
PL170449B1 PL92300260A PL30026092A PL170449B1 PL 170449 B1 PL170449 B1 PL 170449B1 PL 92300260 A PL92300260 A PL 92300260A PL 30026092 A PL30026092 A PL 30026092A PL 170449 B1 PL170449 B1 PL 170449B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
discount
cumulative
evidence
customer
price
Prior art date
Application number
PL92300260A
Other languages
English (en)
Inventor
Tommy D Greer
Timothy L Cherney
George W Off
Original Assignee
Catalina Marketing Int
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24616428&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL170449(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Catalina Marketing Int filed Critical Catalina Marketing Int
Publication of PL170449B1 publication Critical patent/PL170449B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q30/00Commerce
    • G06Q30/02Marketing; Price estimation or determination; Fundraising
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06QINFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY [ICT] SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES; SYSTEMS OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR ADMINISTRATIVE, COMMERCIAL, FINANCIAL, MANAGERIAL OR SUPERVISORY PURPOSES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G06Q20/00Payment architectures, schemes or protocols
    • G06Q20/38Payment protocols; Details thereof
    • G06Q20/387Payment using discounts or coupons

Abstract

1. Sposób wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego posiadajacego terminale w punktach rozliczania sie z klientem, z których kazdy posiada urzadzenie do od- czytu kodów produktów na kupowanych pozycjach w zamówieniu klienta, znamienny tym, ze zapamietuje sie w bazie danych skumulowanych znizek cen dane o warunkach znizek cen zwiazanych z produktami podlegajacymi znizce, dla których mozna wystawic dowód skumulowanej znizki ceny, nastepnie odczytu- je sie z bazy danych skumulowanych znizek cen dane o warunkach znizki ceny zwiazanej z produktem zidentyfikowanym jako podlegajacy znizce i wybra- nym przez klienta, po czym wytwarza sie, na podsta- wie generowanych przez komputer osobisty danych zwiazanych z warunkami znizki ceny kazdego z wy- branych przez klienta produktów, dowód skumulowa- nej z n iz k i ceny d la w sz y stk ic h p ro d u k tó w podlegajacych znizce zidentyfikowanych w zamówie- niu klienta. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny w punktach sprzedaży sklepu detalicznego.
Punkty sprzedaży w sklepach detalicznych posiadają terminale, które mają możliwość odczytu kodu wydrukowanego na każdym opakowaniu produktu, i przez to określenia ceny na podstawie wewnętrznego zbioru danych, do którego ma dostęp sklepowy komputer sterujący. Produkty są zakodowane za pomocą rzędów równoległych, według konwencji zwanej Uniwersalnym Kodem Produktu.
Znane jest rozprowadzanie przez producentów kuponów ze zniżką ceny na ich produkty za pośrednictwem poczty, albo przez ich druk w czasopismach lub gazetach lub zamykając je w opakowaniach podobnych do produktu lub z nim związanych. Gdy klient przedstawia kupon ze zniżką podczas zakupu odpowiedniego produktu, kasjerka sklepu obsługująca terminal zwykle wczytuje wartość kuponu i zniżka zostaje odjęta od rachunku klienta.
Procedura ta posiada często tę wadę, że klient może w rzeczywistości nie zakupić produktu o obniżonej cenie i kupon będzie wtedy wykupiony w sposób nieprawidłowy. Dalszą wadą, z punktu widzenia klienta, jest to, że zbieranie kuponów i zabieranie ich do sklepu jest niewygodne, i wielu klientów po prostu nie bierze udziału w programie promocyjnym związanym z rozprowadzanymi kuponami. Przedstawia to znaczne straty dla producenta lub detalisty, który rozprowadza kupony.
W opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 910 672 i 4 723 212 przedstawiono rozwiązania dotyczące wystawiania wydrukowanych kuponów zniżkowych przy kasie, w wyniku zakupu jednego lub więcej produktów inicjujących. Klient może zatem otrzymać kupon zniżkowy celem wykorzystania przy następnej wizycie w sklepie. Te rozwiązania dowiodły swej użyteczności przy rozprowadzaniu pojedynczych kuponów w odpowiedzi na zakup wybranych produktów lub grup produktów, ale nie uwzględniają innych ważnych marketingowych celów detalistów.
Detaliści wypróbowali różne strategie marketingowe celem pozyskania wierności i stałości klienta. Jednym z podejść jest wydawanie kart identyfikacyjnych dla klientów i nagradzanie klienta na podstawie częstości stosowania karty. Trudności występujące przy tym schemacie postępowania to opór klienta przy uzyskaniu, noszeniu ze sobą i stosowaniu tej karty i ogólne koszty prowadzenia rejestru klientów i wykonywania kart. Wytwórcy produktu często potrzebują pomocy w programie promocyjnym kształtującym wierność klienta, jednak także bez kosztów ogólnych związanych z konwencjonalnym rozprowadzaniem kuponów. Wytwórca oferujący zniżkę na produkt lub grupę produktów chciałby być pewien, że każdy produkt dla którego jest rozprowadzany i wykupywany kupon zniżkowy jest rzeczywiście nabywany, ale występuje to nie zawsze, ponieważ mogą być one wykupywane nieprawidłowo lub po prostu nigdy nie wykupywane.
Na podstawie powyższego można stwierdzić, że istnieje potrzeba dalszych ulepszeń rozprowadzania kuponów lub dowodów zniżki. W idealnym przypadku korzyści odnieśliby klienci, detaliści i wytwórcy, gdyby istniały sposoby automatycznego nagradzania zakupu wielu wybranych produktów, w celu zapewnienia zakupu produktów z rabatem, aby umożliwić dużej liczbie klientów uczestniczenie bez wpisywania się do klubów zniżkowych lub kart identyfikacyjnych, i aby zachęcić klientów do powtórnego odwiedzania tego samego sklepu. Powyższe potrzeby zaspokaja rozwiązanie według wynalazku, tak w zakresie sposobu wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny jak i w zakresie urządzenia do wystawiania takiego dowodu.
Istotą sposobu wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny według wynalazku w punktach sprzedaży sklepu detalicznego posiadającego terminale w punktach rozliczania się z klientem, z których każdy posiada urządzenie do odczytu kodów produktów na kupowanych pozycjach w zamówieniu klienta, jest to, że zapamiętuje się w bazie danych skumulowanych zniżek cen dane o warunkach zniżek cen związanych z produktami podlegającymi zniżce, dla których można wystawić dowód skumulowanej zniżki ceny, następnie odczytuje się z bazy danych skumulowanych zniżek cen dane o warunkach zniżki ceny związanej z produktem zidentyfikowanym jako podlegający zniżce i wybranym przez klienta, po czym wytwarza się, na podstawie generowanych przez komputer osobisty danych związanych z warunkami zniżki
170 449 ceny każdego z wybranych przez klienta produktów, dowód skumulowanej zniżki ceny dla wszystkich produktów podlegających zniżce zidentyfikowanych w zamówieniu klienta.
Korzystne jest, gdy zgodnie z wynalazkiem w trakcie wytwarzania dowodu skumulowanej zniżki ceny tworzy się w pamięci komputera osobistego listę dowodów zniżki, na której każda pozycja odpowiada innemu produktowi podlegającemu zniżce ceny zidentyfikowanemu w zamówieniu klienta, po czym dołącza się do listy dowodów zniżki dane o zidentyfikowanym produkcie podlegającym zniżce, który nie posiada swojej pozycji na liście dowodów zniżki, oraz zwiększa się o jeden stan licznika pozycji na liście dowodów znizki, gdy zostaje zidentyfikowany produkt podlegający zniżce, który posiada swoją pozycję na liście dowodów zniżki. Następnie wykrywasię koniec transakcji z klientem, określa się czy jakaś pozycja na liście dowodów zniżki ma być wyłączona z dowodu skumulowanej zniżki ceny i tworzy się dowód skumulowanej zniżki ceny tylko na podstawie zakwalifikowanych pozycji na liście dowodów zniżki, przy czym w trakcie tworzenia dowodu skumulowanej zniżki ceny drukuje się dowód skumulowanej zniżki ceny i rejestruje się wydrukowane dowody skumulowanej zniżki ceny.
Ponadto jest korzystne, gdy zgodnie z wynalazkiem w trakcie wytwarzania dowodu skumulowanej zniżki ceny przetwarza się dane z co najmniej jednego wcześniej wystawionego dowodu skumulowanej zniżki ceny. W takim przypadku rejestruje się dane z wcześniej wystawionych dowodów skumulowanej zniżki ceny i uwzględnia się kwoty uzyskanych zniżek cen w dowodzie skumulowanej zniżki ceny przy aktualnym zamówieniu klienta.
Istotą urządzenia do wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny według wynalazku w punktach sprzedaży sklepu detalicznego posiadającego zespół terminali w punktach rozliczania się z klientem, z których każdy posiada urządzenie do odczytu kodów produktów na kupowanych pozycjach w zamówieniu klienta, oraz sklepowy komputer sterujący, z którym terminale są połączone w pętli przetwarzania terminalowego, przy czym sklepowy komputer sterujący posiada dostęp do zbioru rekordów pozycji zawierających cenę i inne informacje dla każdej pozycji produktu, jest to, że do pętli przetwarzania terminalowego ze sklepowym komputerem sterującym i zespołem terminali jest dołączony komputer osobisty, który z kolei posiada dostęp do zbiorów rejestrów skumulowanych zniżek i bazy danych skumulowanych zmzek oraz jest połączony z drukarką poprzez wyjściową szynę.
Rozwiązanie według wynalazku oferuje wygodny sposób wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny, który może być także wykupiony przy następnej wizycie w sklepie. Dowód skumulowanej zniżki pozwala uniknąć wielu problemów związanych z konwencjonalnymi kuponami zniżkowymi i z kuponami dla poszczególnych produktów lub wytwórców.
Podstawową zaletą wynalazku jest jego prostota. Nie są konieczne żadne specjalne karty klienta ani udziałów klienta inny niż wybór przy zakupie specjalnie reklamowanych produktów inicjujących. Reklama może mieć miejsce w sklepie, tak że unika się całkowicie problemów z rozprowadzaniem kuponów i wszyscy wchodzący do sklepu są potencjalnymi uczestnikami programu zniżek. Z punktu widzenia detalisty, rozwiązanie jest idealne ze względu na jego prostotę i elastyczność. Zniżki są płacone przez wytwórców, nie ma kosztów opłat pocztowych, zaangażowana jest duża liczba klientów i dana jest zachęta do powrotu do sklepu. Sposób wykupywania jest prosty i wydajny oraz łatwy do zastosowania, zmodyfikowania lub przerwania. Z punktu widzenia wytwórcy, wynalazek jest także atrakcyjny pod tym względem, że pozwala uniknąć kosztów rozprowadzania kuponów, angażuje dużą liczbę klientów, gwarantuje zakup każdego produktu, do którego odnosi się zniżka i może być zorganizowany łatwo i w krótszych okresach czasowych niż kupony konwencjonalne.
Ważną zaletą wynalazku jest to, że dowód zniżki, który zostaje przez niego wydany, jest dowodem skumulowanym i może zawierać zniżki dla różnych produktów i różnych producentów na tym samym dowodzie. Całkowita kwota zniżki jest najważniejsza dla klienta, ale ta suma w dolarach jest zwykle trudna do określenia w znanym sposobie stosowania kuponów zniżki. W przypadku skumulowanego dowodu zniżki, klient jest bardziej świadomy zalet kupowania promowanych produktów, wszystkie z nich są wymienione na liście w dowodzie. Chociaż te produkty mogą pochodzić od różnych wytwórców, detalista może także w łączności z wytwórcami uruchomić program promocyjny, w którym określona jest jedna lub kilka grup wytwórców, celem kształtowania świadomości klientów wybranej grupy produktów.
170 449
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy urządzenia do wystawiania dowodów skumulowanej zniżki ceny do stosowania w punktach sprzedaży sklepu detalicznego, fig. 2 - sieć działań pokazującą funkcje wykonywane w pętli przetwarzania podstawowego stanu oczekiwania, fig. 3 - sieć działań pokazującą funkcje wykonywane przy przetwarzaniu danych wejściowych i wytwarzaniu dających się wydrukować dowodów zniżki, zaś fig. 4 - sieć działań pokazującą funkcje wykonywane przy przetwarzaniu danych wyjściowych.
Przedstawione na figurze 1 urządzenie przeznaczone dla punktów sprzedaży sklepu detalicznego jest zbudowane ze sklepowego komputera sterującego 10 i zespołu terminali kasowych 12 z urządzeniem do odczytu kodów produktów w postaci skanera optycznego 13. Z komputerem sterującym 10 związany jest zespół zbiorów danych, z których jeden jest zbiorem rekordów pozycji, pokazanym jako 14, i zbiory te są wykorzystywane przez komputer sterujący 10 do podawania informacji do terminali 12. Zbiór rekordów pozycji 14 zawiera po jednym rekordzie dla każdego produktu sprzedawanego w sklepie i jest przeznaczony do uzyskania dostępu do ceny i innej informacji o produkcie.
W typowym urządzeniu sklepu, terminale 12 i komputer sterujący 10 są połączone ze sobą w pierścieniową konfigurację magistrali, znaną jako pętla przetwarzania terminalowego 16. Połączenie pomiędzy komputerem sterującym 10 a terminalami 12 jest realizowane w pętli przetwarzania terminalowego 16.
Opisane składowe urządzenia, w tym komputer sterujący 10, terminale 12, zbiór rekordów pozycji 14 i pętla przetwarzania terminalowego 16, tworzą razem konwencjonalny system punktów sprzedaży detalicznej. Zgodnie z wynalazkiem, transakcje odbywające się na terminalach 12 są śledzone na bieżąco w celu określenia sprzedaży wybranych inicjujących produktów i w zależności od wymagania wystawiane są przeznaczone do wydrukowania dowody skumulowanej zniżki. Urządzenie według wynalazku zawiera komputer osobisty 20, który jest połączony z pętlą przetwarzania terminalowego 16, jak pokazano przy pomocy linii 22, w taki sposób, że komputer osobisty jest widziany przez komputer sterujący 10 jako inny terminal. Następnie z komputerem osobistym 20 skojarzone są dwa systemy zbiorów danych: baza danych skumulowanych zniżek 24 i zbiory rejestrów skumulowanych zniżek 23. Komputer osobisty 20 wykrywa zakup wyzwalających produktów na terminalach 12, odczytuje warunki każdej przetwarzanej zniżki z bazy danych skumulowanych zniżek 24, wystawia przeznaczone do wydrukowania dowody zniżki i rejestruje każdy dowód zniżki w zbiorach rejestrów 22. Komputer osobisty 20 steruje także drukowaniem skumulowanych dowodów zniżek, przez wyjściową szynę drukarki 26, która jest połączona z drukarką na każdym terminalu 12, jedna z drukarek jest pokazana jako 28.
Komputer osobisty 20 jest połączony także z macierzystym komputerem detalisty 30, jak pokazano przy pomocy następnej linii 32, która może być linią telefoniczną lub innym łączem telekomunikacyjnym. Macierzysty komputer detalisty 30 steruje komunikacją ze wszystkimi komputerami sterującymi sklepu w różnych sklepach detalisty, i jest odpowiedzialny za wytwarzanie różnych raportów księgowych, jak pokazano na 34. Macierzysty komputer detalisty 30 posiada własną bazę danych 36 różnych zbiorów związanych z całością operacji sklepowych detalisty.
Zbiór rekordów pozycji 14 jest standardowym zbiorem cen stosowanych w systemach punktów sprzedaży, z wyjątkiem tego, że zawiera znacznik inicjacji, który jest dodatkowym polem jednobitowym. W procesie wystawiania kuponu, ma miejsce dostęp do zbioru 14 celem określenia, czy produkt zakupiony jest produktem inicjującym. Jeżeli tak, odpowiedni rekord jest odczytywany z bazy danych skumulowanych zniżek 24. Daje to dodatkową informację, szczególnie o wielkości zniżki. Jednakże, w miejsce natychmiastowego tworzenia kuponu zniżkowego, kumuluje tę zniżkę z wszystkimi innymi znalezionymi w tym samym zamówieniu klienta. Następnie, na końcu transakcji z klientem zostaje wytworzony dowód skumulowanej zniżki i wydrukowany. Zasadniczo dowód zniżki określa skumulowaną zniżkę przy kasie, gdy klient zwraca dowód do sklepu przy następnej wizycie. Operacje te zostaną omówione teraz bardziej szczegółowo.
170 449
Funkcje tworzenia kuponu wykonywane przez urządzenie według wynalazku są przedstawione w postaci sieci działów na figurach 2, 3 i 4. Figura 2 przedstawia stan podstawowego oczekiwania w przetwarzaniu odbywającym się w komputerze osobistym 20, na który składa się cykliczne sprawdzanie mające na celu określenie, czy ma być wykonane jakieś szczególne zadanie przetwarzania. Gdy przetwarzanie zostanie rozpoczęte w pewnej fazie, następuje powrót do stanu podstawowego oczekiwania, jak zostanie wyjaśnione dalej. Dla objaśnienia, fazy przetwarzania są narysowane jako transakcje na pojedynczym terminalu 12. Należy jednakże rozumieć, że komputer osobisty 20 daje efektywnie równoczesne przetwarzanie dla wszystkich terminali 12, niemniej przedstawienie przetwarzania dla wielu terminali 12 uczyniłoby sieć działań niepotrzebnie skomplikowaną.
Pętla podstawowego stanu oczekiwania przy przetwarzaniu pokazana na fig. 2 zawiera szereg czterech bloków decyzyjnych 40-43. W bloku 40 komputer osobisty 20 określa czy istnieją jakieś dane wejściowe do przetwarzania. Dane wejściowe przychodzą albo ze skanera kodu paskowego terminala (nie pokazanego) albo z klawiatury terminala (nie pokazanej). Jeżeli istnieją dane wejściowe do przetwarzania, komputer osobisty 20 wprowadza sekwencję przetwarzania danych wejściowych, pokazaną na 44, i bardziej szczegółowo na fig. 3. W bloku 41, komputer ten określa czy istnieją dane wyjściowe po przetwarzaniu. Jeżeli tak, wprowadzana zostaje sekwencja przetwarzania danych wyjściowych, jak pokazano w bloku 46 i bardziej szczegółowo, na fig. 4.
Blok 42 w pętli podstawowego stanu oczekiwania przy przetwarzaniu określa, czy została odebrana jakaś odpowiedź z poprzedniego żądania dostępu do zbioru zgłoszonego komputerowi sterującemu 10. Zgłaszanych jest wiele żądań dostępu do zbioru, jednakże przetwarzanie, jako że uzyskanie dostępu do pliku może zabierać względnie dużo czasu, odbywa się w pętli stanu podstawowego oczekiwania aż do uzyskania reakcji na żądanie. Dawana jest wtedy odpowiedź zwrotna, co pokazano jako 48, co oznacza po prostu, że sterowanie jest przenoszone z powrotem do punktu w programie, w którym było zgłaszane żądanie dostępu do pliku tak, że program może wykonywać się dalej w swej własnej kolejności. Ostatecznie, blok decyzyjny 43 w pętli stanu podstawowego oczekiwania określa, czy czas cyklu jest zakończony. Drukowanie dowodów skumulowanych zniżek może być realizowane bez oddzielnej drukarki stosowanej do tego celu, przy czym może występować oddzielna stacja drukowania do drukowania dowodów, zaś głowica drukująca może wykonywać inne funkcje drukowania, takie jak drukowanie pokwitowań dla klienta. W tym przypadku może być konieczne pozbycie się konieczności drukowania tak wielu dowodów zniżki (i ewentualnie innych rodzajów kuponów zniżki), że zakłócone będą inne funkcje drukowania. Dlatego, po drukowaniu dowodu zniżki lub zasadniczej części dowodu może następować zapytanie o czas cyklu, aby umożliwić dostęp do drukarki innych funkcji drukowania. Aż do zakończenia czasu cyklu, jak określono w bloku 43, przetwarzanie pozostaje w pętli stanu podstawowego oczekiwania. Gdy czas cyklu zostaje zakończony, następuje podanie informacji o zakończeniu cyklu, jak pokazano w bloku 50, celem kontynuowania przetwarzania w punkcie, z którego zostało postawione pytanie o czas cyklu.
Figura 3 pokazuje sekwencję przetwarzania danych wejściowych 44 bardziej szczegółowo. Po pierwsze w bloku 52, dane wejściowe są sprawdzane celem określenia czy są to dane dotyczące wykupu. Każdy drukowany dowód zniżki będzie posiadać specjalny kod paskowy, który może być odczytywany w liczniku kasy i rozróżniany na podstawie Jednolitych Kodów Produktów, które identyfikują produkty. Jeżeli dane na wejściu nie dotyczą wykupu, sprawdza się następnie, w bloku 54, czy są to dane standardu Jednolitego Kodu Produktów (UPC). Jeżeli tak, rekord odpowiadający standardowi UPC w danych na wejściu jest odczytywany ze zbioru rekordów zawierających pozycje 14 (fig. 1) i jest sprawdzany celem określenia, czy pozycja ta jest pozycją, która powinna zainicjować wystawianie dowodu skumulowanej zniżki, jak pokazano w bloku 56. Jeżeli pozycja ta nie jest pozycją, która została wybrana w celu inicjacji wystawiania dowodu, nie potrzebne jest żadne dalsze przetwarzanie dla tej pozycji i następuje powrót do stanu oczekiwania podstawowego, jak pokazano na 58. Jeżeli pozycja jest pozycją inicjującą, odpowiedni rekord j est odczytywany z bazy danych skumulowanych zniżek 24 (fig. 1), jak pokazano w bloku 60. Kolejny krok przetwarzania wytwarza listę skumulowanych zniżek (CD) dla zamówienia klienta aktualnie przetwarzanego. Jeżeli przetwarzana pozycja nie
170 449 jest już na liście, jak określono w bloku decyzyjnym 62, zostaje umieszczona na liście, jak pokazano w bloku 64. Jeżeli pozycja jest już na liście, lista zakupów tej pozycji zostaje zwiększona o jeden, jak pokazano w bloku 66, i następuje powrót do pętli stanu oczekiwania podstawowego, jak pokazano na 58. Powtórzone przetwarzanie danych odpowiadających zamówionym pozycjom, w blokach 54 do 66, powoduje generację listy zniżek na podstawie której można drukować dowód. Lista ta jest zapamiętywana wewnętrznie w komputerze 20 aż do końca transakcji z klientem, co jest wskazywane przez stan oferty na klawiaturze kasy.
Gdy klient płaci za zamówienie, operator uruchamia klawisz oferta celem zakończenia transakcji i szufladę kasową w kasie. Naciśnięcie klawisza oferty jest wykrywane, jak pokazano w bloku decyzyjnym 68. Przed wciśnięciem klawisza przetwarzanie przechodzi z bloku 68 do pętli stanu podstawowego oczekiwania, jak pokazano na 58. Po wykryciu uruchomienia klawisza oferty, lista skumulowanej zniżki jest sprawdzana celem wykrycia, czy zawiera ona jakieś pozycje, jak pokazuje blok 70. Jeżeli lista jest pusta, następuje powrót do pętli stanu podstawowego oczekiwania, przez blok 58. Jeżeli lista zawiera jedną lub kilka pozycji, podejmowana jest decyzja czy dowód zbiorczej zniżki ma być drukowany, jak pokazano w bloku 72. Ta decyzja może być oparta najednym lub kilku wymaganych kryteriach, na przykład czy zostały zakupione pozycje o łącznej wartości określonej liczby dolarów. Jeśli kryteria nie zostały spełnione, lista skumulowanych zniżek dla transakcji zostaje wyzerowana, jak pokazano w bloku 74, i następuje powrót pętli stanu oczekiwania podstwowego, przez blok 58. Jeżeli wymagane kryteria zostały spełnione, jak pokazano w bloku decyzyjnym 72, zostaje wytworzony dający się wydrukować dowód skumulowanej znizki, jak pokazano w bloku 76, i jest umieszczony w kolejce drukowania, jak pokazano w bloku 78, przed zerowaniem listy (blok 74) i powrotem do pętli stanu oczekiwania podstawowego przez blok 58.
Drukowanie dowodu jest zrealizowane w fazie przetwarzania danych wyjściowych, jak pokazano bardziej szczegółowo na fig. 4. Zasadniczo na przetwarzanie danych wyjściowych składają się trzy etapy: drukowanie dowodu z kolejki drukowania, jak pokazano w bloku 80, usuwanie z kolejki drukowania pozycji odpowiadającej drukowanemu dowodowi (blok 82) i rejestrowanie drukowania dowodu (blok 84) w zbiorze rejestrów 23 dowodów skumulowanej zniżki (fig. 1). Następnie wykonywany jest powrót do pętli przetwarzania stanu oczekiwania podstawowego, przez blok 58. Jeżeli drukowane są nadal inne dowody, będą one odczytywane z kolejki drukowania przy kolejnym powrocie do tych kroków przetwarzania danych wyjściowych.
Jedynym aspektem wynalazku jeszcze nie dyskutowanym jest wykupienie dowodu. Każdy drukowany dowód skumulowanej zniżki może być wykupiony podczas następnej wizyty w sklepie. Po przedstawieniu dowodu operator kasy skanuje kod paskowy na dowodzie i ta czynność wytwarza dane wejściowe dla komputera osobistego 20 (fig. 1). Dane wejściowe odnoszące się do wykupienia zostają rozpoznane, jak pokazano w bloku decyzyjnym 52 (fig. 3), i wykup jest rejestrowany, jak pokazano w bloku 86 na fig. 3. Rejestrowanie wykupu zawiera dwie podstawowe funkcje: prowadzenie skumulowanego rejestru dowodów, które zostały wykupione, w zbiorach rejestrów 23 (fig. 1) i udzielenie zniżki na zamówienie klienta.
SKANER TERMINAL 1
SKANER TERMINAL 2
Γα·. Ir
SKANER TERMINAL. U
170 449
DRUKARKA
/-© ... KOMPUTER OSOBISTY
BAZA DANYC SKUMULCMANYCH ZNIŻEK .30 .34
BAZA
DANYCH
KOMPUTER DETALE STY
RAPORTY
CD= SKUMULOWANA ZNIŻKA
170 449
Fig. 2 Fig. 4
PĘTLA STANU OCZEKIWANIA POD-
POWRÓT 30 PĘTLI STANU OCZEKIWANIA PODSTAWOWEGO
170 449
CD =SKUMULOWANA ZNIŻKA
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny w punktach sprzedaży sklepu detalicznego posiadającego terminale w punktach rozliczania się z klientem, z których każdy posiada urządzenie do odczytu kodów produktów na kupowanych pozycjach w zamówieniu klienta, znamienny tym, że zapamiętuje się w bazie danych skumulowanych zniżek cen dane o warunkach zniżek cen związanych z produktami podlegającymi zniżce, dla których można wystawić dowód skumulowanej zniżki ceny, następnie odczytuje się z bazy danych skumulowanych zniżek cen dane o warunkach zniżki ceny związanej z produktem zidentyfikowanym jako podlegający zniżce i wybranym przez klienta, po czym wytwarza się, na podstawie generowanych przez komputer osobisty danych związanych z warunkami zniżki ceny każdego z wybranych przez klienta produktów, dowód skumulowanej zniżki ceny dla wszystkich produktów podlegających zniżce zidentyfikowanych w zamówieniu klienta.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie wytwarzania dowodu skumulowanej zniżki ceny tworzy się w pamięci komputera osobistego listę dowodów zniżki, na której każda pozycja odpowiada innemu produktowi podlegającemu zniżce ceny zidentyfikowanemu w zamówieniu klienta, po czym dołącza się do listy dowodów zniżki dane o zidentyfikowanym produkcie podlegającym zniżce, który nie posiada swojej pozycji na liście dowodów zniżki, oraz zwiększa się o jeden stan licznika pozycji na liście dowodów zniżki, gdy zostaje zidentyfikowany produkt podlegający zniżce, który posiada swoją pozycję na liście dowodów zniżki.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wykrywa się koniec transakcji z klientem, określa się czy jakaś pozycja na liście dowodów zniżki ma być wyłączona z dowodu skumulowanej zniżki ceny i tworzy się dowód skumulowanej zniżki ceny tylko na podstawie zakwalifikowanych pozycji na liście dowodów zniżki.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że w trakcie tworzenia dowodu skumulowanej zniżki ceny drukuje się dowód skumulowanej zniżki ceny i rejestruje się wydrukowane dowody skumulowanej zniżki ceny.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie wytwarzania dowodu skumulowanej zniżki ceny przetwarza się dane z co najmniej jednego wcześniej wystawionego dowodu skumulowanej zniżki ceny.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że rejestruje się dane z wcześniej wystawionych dowodów skumulowanej zniżki ceny i uwzględnia się kwoty uzyskanych zniżek cen w dowodzie skumulowanej zniżki ceny przy aktualnym zamówieniu klienta.
  7. 7. Urządzenie do wystawiania dowodu skumulowanej zniżki ceny w punktach sprzedaży sklepu detalicznego posiadające zespół terminali w punktach rozliczania się z klientem, z których każdy posiada urządzenie do odczytu kodów produktów na kupowanych pozycjach w zamówieniu klienta, oraz sklepowy komputer sterujący, z którym terminale są połączone w pętli przetwarzania terminalowego, przy czym sklepowy komputer sterujący posiada dostęp do zbioru rekordów pozycji zawierających cenę i inne informacje dla każdej pozycji produktu, znamienne tym, że do pętli przetwarzania terminalowego (16) ze sklepowym komputerem sterującym (10) i zespołem terminali (12) jest dołączony komputer osobisty (20), który z kolei posiada dostęp do zbiorów rejestrów skumulowanych zniżek (23) i bazy danych skumulowanych zniżek (24) oraz jest połączony z drukarką (28) poprzez wyjściową szynę (26).
    170 449
PL92300260A 1991-02-06 1992-02-06 Sposób i urzadzenie do wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego PL PL170449B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US65232491A 1991-02-06 1991-02-06
PCT/US1992/001006 WO1992014213A1 (en) 1991-02-06 1992-02-06 Method and apparatus for generating cumulative discount certificates

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170449B1 true PL170449B1 (pl) 1996-12-31

Family

ID=24616428

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92300260A PL170449B1 (pl) 1991-02-06 1992-02-06 Sposób i urzadzenie do wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego PL

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP0511463B1 (pl)
JP (1) JP2665272B2 (pl)
AT (1) ATE183324T1 (pl)
AU (1) AU658867B2 (pl)
BG (1) BG98024A (pl)
CA (1) CA2060630C (pl)
DE (1) DE69229761T2 (pl)
DK (1) DK0511463T3 (pl)
ES (1) ES2088831T3 (pl)
FI (1) FI933358A (pl)
GR (1) GR3031688T3 (pl)
HK (1) HK1014602A1 (pl)
HU (1) HU216497B (pl)
IL (1) IL100879A (pl)
MX (1) MX9200483A (pl)
NO (1) NO933750L (pl)
NZ (1) NZ241520A (pl)
PL (1) PL170449B1 (pl)
TW (1) TW197504B (pl)
WO (1) WO1992014213A1 (pl)
ZA (1) ZA92855B (pl)

Families Citing this family (63)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8700458B2 (en) 1989-05-01 2014-04-15 Catalina Marketing Corporation System, method, and database for processing transactions
CA2143943C (en) * 1992-09-04 2003-03-18 Jens H. Molbak Coupon/voucher dispensing machine and method
US6494776B1 (en) 1992-09-04 2002-12-17 Coinstar, Inc. Coin counter/sorter and coupon/voucher dispensing machine and method
US5620079A (en) * 1992-09-04 1997-04-15 Coinstar, Inc. Coin counter/sorter and coupon/voucher dispensing machine and method
US5909794A (en) * 1992-09-04 1999-06-08 Coinstar, Inc. Donation transaction method and apparatus
US7028827B1 (en) 1992-09-04 2006-04-18 Coinstar, Inc. Coin counter/sorter and coupon/voucher dispensing machine and method
US6736251B2 (en) 1992-09-04 2004-05-18 Coinstar, Inc. Coin counter and voucher dispensing machine and method
US6965869B1 (en) * 1993-04-09 2005-11-15 Fujitsu Limited Service point management system for use in sales promotion services
JP3022053B2 (ja) * 1993-05-28 2000-03-15 富士通株式会社 Posターミナル装置
WO1995003570A2 (en) * 1993-07-23 1995-02-02 Credit Verification Corporation Method and system for selective incentive point-of-sale marketing in response to customer shopping histories
US5819034A (en) * 1994-04-28 1998-10-06 Thomson Consumer Electronics, Inc. Apparatus for transmitting and receiving executable applications as for a multimedia system
US5746299A (en) * 1995-04-27 1998-05-05 Coinstar, Inc. Coin counter dejamming method and apparatus
FR2734936A1 (fr) * 1995-05-31 1996-12-06 Saint Gal De Pons Renaud Marie Procede d'enregistrement d'informations sur un ticket de caisse et dispositif pour sa mise en oeuvre
FR2741736B1 (fr) * 1995-11-29 1998-01-30 Ckd Sa Procede de gestion des remises sur des achats ulterieurs sur articles achetes
GB2345171B (en) * 1995-12-19 2000-08-09 Brad Wendkos A communications system and interactive computerized methods and apparatus for conducting an incentive awards program
FR2743916B1 (fr) 1996-01-22 1998-03-27 Marketlink Procede et dispositif de traitement d'informations codees avec carte a puce
US6419161B1 (en) 1996-01-22 2002-07-16 Welcome Real-Time Apparatus and method for processing coded information stored on an integrated circuit card
US6047808A (en) * 1996-03-07 2000-04-11 Coinstar, Inc. Coin sensing apparatus and method
US6520308B1 (en) 1996-06-28 2003-02-18 Coinstar, Inc. Coin discrimination apparatus and method
US6056104A (en) * 1996-06-28 2000-05-02 Coinstar, Inc. Coin sensing apparatus and method
US5988348A (en) 1996-06-28 1999-11-23 Coinstar, Inc. Coin discrimination apparatus and method
ES2116939B1 (es) * 1996-12-04 1999-04-16 Supermercats Supeco S L Metodo y dispositivo para generar bonos a partir de una compra.
US20010001203A1 (en) * 2000-04-04 2001-05-17 Mccall Don C. Fuel dispensing system
FR2765988B1 (fr) * 1997-07-09 1999-08-27 Infomil Dispositif, procede et systeme informatique d'encaissement pour delivrer automatiquement des billets d'avantages commerciaux
FR2768830B1 (fr) * 1997-09-25 2000-03-17 Jean Berard Procede et dispositif de traitement d'informations, notamment de coupons de reduction
US6009411A (en) * 1997-11-14 1999-12-28 Concept Shopping, Inc. Method and system for distributing and reconciling electronic promotions
US6741968B2 (en) * 1998-04-24 2004-05-25 Fuel Partners, L.P. Method for processing information through a clearinghouse
US7653571B2 (en) 1998-04-24 2010-01-26 Excentus Corporation System and method for generating price-per-gallon discounts for fuel
FR2781103B1 (fr) * 1998-07-07 2000-09-29 C2B Limited Procede de traitement d'informations provenant de titulaires identifies, en vue de permettre l'emission de donnees en retour vers lesdits titulaires
US6332128B1 (en) * 1998-07-23 2001-12-18 Autogas Systems, Inc. System and method of providing multiple level discounts on cross-marketed products and discounting a price-per-unit-volume of gasoline
US7225143B1 (en) 1999-04-30 2007-05-29 Concept Shopping, Inc. System and method for inverted promotions
US6389401B1 (en) 1999-04-30 2002-05-14 Concept Shopping, Inc. System and method for inverted promotions
US6609104B1 (en) 1999-05-26 2003-08-19 Incentech, Inc. Method and system for accumulating marginal discounts and applying an associated incentive
US6993498B1 (en) 1999-07-15 2006-01-31 Midnight Blue Remote Access, Llc Point-of-sale server and method
US6778967B1 (en) 1999-10-05 2004-08-17 Auto Gas Systems, Inc. System and method of cross-selling products and increasing fuel sales at a fuel service station
US7228285B2 (en) * 1999-12-01 2007-06-05 Catalina Marketing Corporation Automated method and system for automated tracking, charging and analysis of multiple sponsor discount coupons
AU2458901A (en) 1999-12-23 2001-07-03 Concept Shopping, Inc. Techniques for optimizing promotion delivery
US7415425B1 (en) 2000-06-02 2008-08-19 Walker Digital, Llc Systems and methods wherein a security deposit facilitates a transaction in which a benefit is applied in exchange for performance of a task
AU785279B2 (en) * 2001-02-13 2006-12-14 Poslogic Pty Limited A point of sale advertising system
US6602125B2 (en) 2001-05-04 2003-08-05 Coinstar, Inc. Automatic coin input tray for a self-service coin-counting machine
EP1470525A4 (en) * 2001-12-07 2005-02-02 Catalina Marketing Int METHOD AND SYSTEM FOR REBUILDING
US7865432B2 (en) 2002-02-15 2011-01-04 Coinstar, Inc. Methods and systems for exchanging and/or transferring various forms of value
EP1481374A4 (en) 2002-02-15 2010-04-28 Coinstar Inc METHOD AND SYSTEMS FOR THE EXCHANGE AND / OR TRANSFER OF DIFFERENT TYPES OF VALUES
US8033375B2 (en) 2002-02-15 2011-10-11 Coinstar, Inc. Methods and systems for exchanging and/or transferring various forms of value
CA2457521A1 (en) 2003-02-14 2004-08-14 Concept Shopping, Inc. Techniques for using loyalty cards and redeeming accumulated value
US20060293953A1 (en) 2005-06-22 2006-12-28 Nicholson G R System and method for influencing customer behavior
US7742942B2 (en) 2005-06-22 2010-06-22 Excentus Corporation System and method for discounting fuel
US7469826B2 (en) 2005-10-31 2008-12-30 The Kroger Co. Combined in-store and fuel center point-of-sale system
GB2446000A (en) * 2006-12-15 2008-07-30 Anthony Marsh Identifying target purchased items at a checkout
WO2008124712A1 (en) 2007-04-09 2008-10-16 Pricelock, Inc. System and method for constraining depletion amount in a defined time frame
US7945500B2 (en) 2007-04-09 2011-05-17 Pricelock, Inc. System and method for providing an insurance premium for price protection
US8160952B1 (en) 2008-02-12 2012-04-17 Pricelock, Inc. Method and system for providing price protection related to the purchase of a commodity
US9064268B2 (en) 2010-11-01 2015-06-23 Outerwall Inc. Gift card exchange kiosks and associated methods of use
US8874467B2 (en) 2011-11-23 2014-10-28 Outerwall Inc Mobile commerce platforms and associated systems and methods for converting consumer coins, cash, and/or other forms of value for use with same
US9129294B2 (en) 2012-02-06 2015-09-08 Outerwall Inc. Coin counting machines having coupon capabilities, loyalty program capabilities, advertising capabilities, and the like
US9036890B2 (en) 2012-06-05 2015-05-19 Outerwall Inc. Optical coin discrimination systems and methods for use with consumer-operated kiosks and the like
US8967361B2 (en) 2013-02-27 2015-03-03 Outerwall Inc. Coin counting and sorting machines
US9022841B2 (en) 2013-05-08 2015-05-05 Outerwall Inc. Coin counting and/or sorting machines and associated systems and methods
JP6098385B2 (ja) * 2013-06-12 2017-03-22 富士通株式会社 精算システム、商品登録装置、クーポン券発行方法、及び、プログラム
CA2918399C (en) 2013-07-29 2020-03-10 Exxonmobil Research And Engineering Company System and method to purchase and dispense fuel and other products using a mobile device with improved user experience
US9443367B2 (en) 2014-01-17 2016-09-13 Outerwall Inc. Digital image coin discrimination for use with consumer-operated kiosks and the like
US9235945B2 (en) 2014-02-10 2016-01-12 Outerwall Inc. Coin input apparatuses and associated methods and systems
US10346819B2 (en) 2015-11-19 2019-07-09 Coinstar Asset Holdings, Llc Mobile device applications, other applications and associated kiosk-based systems and methods for facilitating coin saving

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3959624A (en) * 1974-12-13 1976-05-25 Walter Kaslow Coded merchandising coupon
JPS5994166A (ja) * 1982-11-19 1984-05-30 Casio Comput Co Ltd 電子レジスタの登録方式
JPS59184965A (ja) * 1983-04-05 1984-10-20 Omron Tateisi Electronics Co 電子式キヤツシユレジスタ
US4674041A (en) * 1983-09-15 1987-06-16 James K. Appleton Method and apparatus for controlling the distribution of coupons
US4723212A (en) * 1984-07-18 1988-02-02 Catalina Marketing Corp. Method and apparatus for dispensing discount coupons
US4910672A (en) * 1984-07-18 1990-03-20 Catalina Marketing Corporation Method and apparatus for dispensing discount coupons
US4882675A (en) * 1984-11-26 1989-11-21 Steven Nichtberger Paperless system for distributing, redeeming and clearing merchandise coupons
EP0253240B1 (en) * 1986-07-03 1992-03-25 OMRON Corporation Pos terminal device
US4833308A (en) * 1986-07-24 1989-05-23 Advance Promotion Technologies, Inc. Checkout counter product promotion system and method
US4825045A (en) * 1986-07-24 1989-04-25 Advance Promotion Technologies, Inc. System and method for checkout counter product promotion
US4949256A (en) * 1988-05-06 1990-08-14 Humble David Raymond Coupon validation network with storage of customer coupon data for credit on future purchases
US4908761A (en) * 1988-09-16 1990-03-13 Innovare Resourceful Marketing Group, Inc. System for identifying heavy product purchasers who regularly use manufacturers' purchase incentives and predicting consumer promotional behavior response patterns
US5047614A (en) * 1989-01-23 1991-09-10 Bianco James S Method and apparatus for computer-aided shopping
US5056019A (en) * 1989-08-29 1991-10-08 Citicorp Pos Information Servies, Inc. Automated purchase reward accounting system and method

Also Published As

Publication number Publication date
NO933750L (no) 1993-10-18
TW197504B (pl) 1993-01-01
FI933358A0 (fi) 1993-07-27
DE69229761T2 (de) 2000-02-17
CA2060630A1 (en) 1992-08-07
FI933358A (fi) 1993-08-06
DK0511463T3 (da) 2000-01-31
BG98024A (en) 1994-03-24
IL100879A0 (en) 1992-11-15
AU658867B2 (en) 1995-05-04
JPH06508453A (ja) 1994-09-22
HK1014602A1 (en) 1999-09-30
MX9200483A (es) 1992-08-01
ZA92855B (en) 1993-08-06
GR3031688T3 (en) 2000-02-29
HUT64424A (en) 1993-12-28
CA2060630C (en) 1999-02-02
ES2088831T1 (es) 1996-10-01
HU9302279D0 (en) 1993-10-28
EP0511463B1 (en) 1999-08-11
NZ241520A (en) 1995-07-26
HU216497B (hu) 1999-07-28
JP2665272B2 (ja) 1997-10-22
ATE183324T1 (de) 1999-08-15
EP0511463A3 (en) 1992-12-02
EP0511463A2 (en) 1992-11-04
DE69229761D1 (de) 1999-09-16
IL100879A (en) 1996-06-18
WO1992014213A1 (en) 1992-08-20
AU1374492A (en) 1992-09-07
ES2088831T3 (es) 1999-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170449B1 (pl) Sposób i urzadzenie do wystawiania dowodu skumulowanej znizki ceny w punktach sprzedazy sklepu detalicznego PL
US7578435B2 (en) Couponing system
US6321210B1 (en) Method and apparatus for selective distribution of discount coupons
US6282516B1 (en) Process, system and computer readable medium for in-store printing of discount coupons and/or other purchasing incentives in various departments within a retail store
CA2273971C (en) In-store points redemption system and method
US6564189B1 (en) Universal methods and apparatus for determining prices and rewards within retail transactions
KR20010022751A (ko) 쿠폰을 발부하기 위한 시스템 및 장치
US20020046082A1 (en) Process, system and computer readable medium for in-store printing of rainchecks for discount coupons and/or other purchasing incentives in a retail store
JPH06203274A (ja) 販売管理装置
JP3272525B2 (ja) Posシステム
US7640183B1 (en) Electronic coupon processing system
GB2306740A (en) Store checkout system and method
JPH07121772A (ja) Posシステムにおけるクーポン処理方法
JP3142367B2 (ja) 割引クーポン券発行方法及び装置
JP2004054434A (ja) 商品の購入情報提供方法、購入情報提供システム及びレシート
JP7266837B2 (ja) 登録装置及び商品販売データ処理システム
KR20020051090A (ko) 바코드를 이용한 고객별 판매정보 관리 시스템 및 서비스제공 방법과 그 프로그램 소스를 기록한 기록매체
JPH10124592A (ja) 取引処理システム
JPH02226394A (ja) 光カード買物システム
JPH08202768A (ja) 商品の精算システム
JP2004178054A (ja) Posサーバ、ポイントサービス方法、ポイントサービスプログラム、及び記録媒体。
JPH0674362U (ja) クーポン付レシート
JPH02287695A (ja) 商品販売データ処理装置
JPH0486992A (ja) 商品販売データ処理装置
JPH07282359A (ja) Posシステム