PL170110B1 - Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego PL PL

Info

Publication number
PL170110B1
PL170110B1 PL92295383A PL29538392A PL170110B1 PL 170110 B1 PL170110 B1 PL 170110B1 PL 92295383 A PL92295383 A PL 92295383A PL 29538392 A PL29538392 A PL 29538392A PL 170110 B1 PL170110 B1 PL 170110B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
section
vinyl ether
round cross
self
Prior art date
Application number
PL92295383A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295383A1 (en
Inventor
Vincenzo Arcella
Giulio Brinati
Margherita Albano
Anna Minutillo
Graziella Chiodini
Original Assignee
Ausimont Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ausimont Spa filed Critical Ausimont Spa
Publication of PL295383A1 publication Critical patent/PL295383A1/xx
Publication of PL170110B1 publication Critical patent/PL170110B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F214/00Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F214/18Monomers containing fluorine
    • C08F214/22Vinylidene fluoride
    • C08F214/222Vinylidene fluoride with fluorinated vinyl ethers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F214/00Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F214/18Monomers containing fluorine

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego, znam ienny tym, ze pod- daje sie kopolimeryzacji mieszanine komonomerów o nastepujacym skladzie: 48-65% wa- gowych fluorku winylidenu, 18-36% wagowy heksafluoropropylenu, 3-12% wagowych eteru perfluoroalkilo-winylowego oraz 0-17% wagowych tetrafluoroetylenu, w której minimalna laczna zawartosc heksafluoropropylenu i eteru perfluoroalkilo-winylowego wynosi 27%, w obecnosci rodnikowego inicjatora. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego, nadającego się do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym, zawierającego mery pochodzące od fluorku winylidenu (VDF), heksafluoropropenu (HFP) oraz, jeśli jest to wskazane, od tetrafluoroetylenu (TFE), który nadaje się do wulkanizacji jonowej i wykazuje dobre właściwości elastomeryczne zarówno w wysokich jak i w niskich temperaturach oraz charakteryzuje się dobrymi właściwościami przetwórczymi, a zwłaszcza daje się łatwo wyjmować z formy po wulkanizacji.
Znane kopolimery fluoroelastomeryczne nadające się do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym składają się z vDf i HFP. Kopolimery takie wykazują dobre właściwości w wysokich temperaturach, ale znacznie gorsze właściwości w niskich temperaturach.
W opisie patentowym Stanów Zjedn. Amer. nr 4 123 603 oraz w zgłoszeniu patentowym włoskim nr 41 003 A/90 ujawniono terpolimery zawierające mery VDF, HFP i TFE w stężeniach w bardzo wąskim zakresie, które wulkanizowane sąjonowo, wykazują zadawalającą kombinację właściwości w niskich i wysokich temperaturach oraz charakteryzują się dobrymi właściwościami przetwórczymi, zwłaszcza dają się łatwo wyjmować z formy po wulkanizacji, tak że są szczególnie przydatne do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym.
Wadą tych terpolimerów jestjednak to, że z uwagi na ściśle określony i wąski zakres składu monomerów, nie jest możliwe ich wykorzystanie w innych zastosowaniach.
W przypadku wyżej wspomnianych terpolimerów optymalizacja składu monomerów powoduje podwyższenie TR 10 (retrakcji temperaturowej o 10%) (ASTM D1329) o nie więcej niż około 3°C w stosunku do kopolimerów zawierających mery VDF i HFP.
170 110
Wiadomo, że do fluoroelastomerów wykazujących lepsze charakterystyki niskotemperaturowe należą te, które oparte są na merach VDF, PAVE i ewentualnie TEE oraz zawierają niewielkie ilości olefin zawierających brom lub eterów bromoalkilo-winylowych, ulegające wulkanizacji wolnorodnikowej za pomocą nadtlenków i środków sieciujących.
Jednakże wyroby uzyskane przy wykorzystaniu tego typu sieciowania charakteryzują się niezadawalającym odkształceniem po ściskaniu, tak że nie nadają się do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym.
W przypadku powyższych fluoroelastomerów nie można zastosować wulkanizacji jonowej, której zaletą jest możliwość łatwego wytwarzania wyrobów o lepszej charakterystyce odkształceń po ściskaniu w porównaniu z układem wolnorodnikowym.
I rzeczywiście wulkanizacja wolnorodnikowa powoduje degradację polimeru i pogorszenie pewnych właściwości, między innymi charakterystyki odkształcenia po ściskaniu w wysokich temperaturach.
Można w tym aspekcie zacytować publikację W.W. Schmiegela Crosslinking of Elastomeric Vinylidene Fluoride Copolymers with Nucleophiles w Die Angewandte Makromolekulare Chemie, nr 76/77/1979.
W opisie patentowym francuskim nr 2 259 849 ujawniono kopolimery fluoroelastomeryczne ulegające wulkanizacji jonowej, zawierające mery VDF, hFp, TFE i PAVE, przy czym zawartość tego ostatniego stanowi 17 - 30% wagowych w stosunku do całości monomerów.
W opisie patentowym francuskim 2 347 389 ujawniono analogiczne kopolimery fluoroelastomeryczne, w których zawartość merów PAVE wynosi 10 - 17% wagowych.
Fluoroelastomery ujawnione w tych opisach patentowych wykazują lepsze charakterystyki odnośnie TR 10 i odkształcenia po ściskaniu w niskich temperaturach. Jednakże charakterystyki dotyczące odkształcenia po ściskaniu w wysokich temperaturach są niezadawalające. Badania kopolimerów o składzie monomerycznym podanym w przykładach wspomnianych opisów patentowych francuskich wykazują w 200°C odkształcenie po ściskaniu ponad 24%. Ponadto w czasie wulkanizacji jonowej kopolimery wykazują skłonność do tworzenia porowatej struktury lub zawierają na powierzchni pęcherze na skutek powstawania lotnych produktów rozkładu takich jak F2CO i HF, oraz powodują zarastanie formy. Z tych względów polimery ujawnione w tych opisach nie nadają się do stosowania w produkcji pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym.
Według wynalazku nieoczekiwanie stwierdzono, że kopolimery fluoroelastomeryczne zawierające mery VDF, HFP, PAVE oraz ewentualnie TFE, w których zawartość merów PaVE wynosi 3 -9% wagowych, korzystnie 4-8% wagowych, w stosunku do całkowitej zawartości monomerów, można wulkanizować jonowo bez wyżej wspomnianych wad, nie stwarzają problemów związanych z zarastaniem formy, a ponadto wykazują nieoczekiwane właściwości niskotemperaturowe, w szczególności wielkości TR 10przy równocześnie wystarczająco małym odkształceniu po ściskaniu w wysokich temperaturach, zawsze niższym od 20%. W szczególności kopolimery mogą spełniać normy przemysłowe takie jak Military Specification (MIT-R832488, która wymaga, aby w przypadku pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym maksymalne odkształcenie po ściskaniu w 200°C po 70 godzinach wynosiło 20%.
Sposobem według wynalazku wytwarza się kopolimery o następującym składzie merów w procentach wagowych:
VDF 48-65%
HFP 18-36%
PAVE 3-9%
TFE 0-17% przy czym suma HFP + PAVE wynosi co najmniej 27%.
Kopolimery takie są szczególnie przydatne do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym. W porównaniu z terpolimerami ujawnionymi w opisie patentowym Stanów Zjedn. Amer. nr 4 123 603 i w zgłoszeniu patentowym włoskim nr
003 A/90 kopolimery według wynalazku przy zasadniczo równoważnej zawartości innych
170 110 monomerów, a zwłaszcza VFD wykazują nieoczekiwanie ulepszone charakterystyki niskotemperaturowe.
Ponadto kopolimery wytwarzane sposobem według wynalazku wykazują tą zaletę, że nadają się również do wytwarzania wyrobów, odnośnie których wymagana jest odporność chemiczna na polarne płyny, np. na metanol, jeśli zawartość VDf jest wystarczająco niska, np. wynosi poniżej 55% wagowych, korzystnie około 50% wagowych.
Takiej kombinacji właściwości nie można było uzyskać w przypadku znanych kopolimerów.
Szczególnie korzystne z uwagi na optymalną kombinację charakterystyk nisko- i wysokotemperaturowych, a także właściwości przetwórcze, są kopolimery o następującym składzie merów w procentach wagowych:
VDF 60,5-64%
HFP + PAVE 30-33%
TFE 0-8%
PAVE 5-8%
Pierścienie samouszczelniające o przekroju okrągłym według wynalazku wykonane są z kopolimerów charakteryzujących się następującym składem merów w procentach wagowych:
VDF 48-65%
HFP 18-36%
PAVE 0-12%, korzystnie 0-9%
TFE 0-17% przy minimalnej zawartości HFP + PAVE podanej wyżej.
Według wynalazku kopolimery fluoroelastomeryczne wytwarza się przez kopoli meryzację odpowiednich komonomerów w obecności rodnikowego inicjatora. W szczególności jako sposoby polimeryzacji wymienić można polimeryzację w masie, w roztworach w rozpuszczalnikach organicznych oraz w emulsji lub zawiesinie wodnej.
Do rodnikowych inicjatorów polimeryzacji, które można zastosować, należą np. nadtlenki organiczne takiejak nadsiarczan amonowy i potasowy, układy redoksy takiejak nadsiarczan/wodorosiarczyn i nadsiarczan żelaza, nadtlenki organiczne takie jak nadtlenek benzoilu, nadtlenek dikumylu, peroksydiwęglan diizopropylu, peroksydiwęglan di(etyloheksylu) itp.
Korzystnie kopolimery wytwarza się w emulsji wodnej. W polimeryzacji według wynalazku stosować można dowolnego typu emulgator, fluorowany lub częściowo fluorowany, albo jego mieszaniny z emulgatorami uwodornionymi; przykładowe emulgatory stanowią fluorowane kwasy karboksylowe.
Do środków przenoszących łańcuch, które można zastosować, należy octan etylu i malonian dietylu; stosować można także środki przenoszące łańcuch zawierające jod i/lub brom, takie jak np. związki o wzorze ogólnym Rf(J)x(Br)y, w którym Rf oznacza perfluorowaną grupę węglowodorową zawierającą 1-8 atomów węgla, a x oraz y oznaczają liczby całkowite od 0 do 2, przy czym co najmniej x lub y równe jest 1, a ponadto x + y <2.
Ponadto jako środki przenoszące łańcuch zastosować można jodki i/lub bromki alkaliczne lub metali ziem alkalicznych, jak to opisano w zgłoszeniu patentowym europejskim nr 407 907.
Temperatura polimeryzacji wynosi od 25 do 150°C, a ciśnienie polimeryzacji od 0,8 do 8,0 MPa.
Do eterów perfluoroalkilo-winylowych (PAVE), które stosuje się do wytwarzania kopolimerów według wynalazku, należą te, które zawierają grupy alkilowe o 1 - 0 atomach węgla, takie jak eter perfluorometylo-winylowy (PMVE), eter perfluoroetylowinylowy (PEVE) i eter perfluoropropylo-winylowy (PPVE).
Korzystnie stosuje się PMVE.
Według wynalazku kopolimery korzystnie wytwarzać można w polimeryzacji zawiesinowej w wodzie w obecności mikroemulsji wytworzonej przez jeden lub więcej perfluoropolioksyalkilenów oraz wodę, jak to opisano w zgłoszeniach patentowych europejskich nr 247 079 i 250 767.
Układy wulkanizacji nadające się do polimerów według wynalazku są dobrze znane i zawierają środek sieciujący i przyśpieszacz wulkanizacji.
170 110
Do odpowiednich środków sieciujących, ujawnionych np. opisach patentowych Stanów Zjedn. Amer. nr 4 259 463, 3 876 654 i 4 233 421, należą np. aromatyczne i alifatyczne związki wielohydroksylowe.
Do reprezentatywnych związków aromatycznych należą pochodne di-, tri- i tetrahydroksybenzenu, -naftalenu, -antracenu i bisfenolu. Do korzystnych związków aromatycznych należą: 4,4-tiodifenol, izopropylideno-bis(4-hydroksybenzen) (bisfenol A) oraz heksafluoroizopropylideno-bis(4-hydroksybenzen) (bisfenol AF), ujawnione w opisie patentowym Stanów Zjedn. Amer. nr 4 233 421.
Związki, które można zastosować jako przyśpieszacze wulkanizacji, są znane i ujawnione np. w opisach patentowych Stanów Zjedn. Amer. nr 3 655 727, 3 712 877,3 857 807,3 686 143, 3 933 732, 3 876 654, 4 233 421 i 4 259 463 oraz w zgłoszeniach patentowych europejskich nr 0 182 299 i 0 120 462. Do korzystnych związków tego typu należą czwartorzędowe sole fosfoniowe i aminofosfoniowe ujawnione w opisach patentowych Stanów Zjedn. Amer. nr 3 876 654 i 4 259 463.
Oprócz zastosowania do wytwarzania pierścieni samouszczelniających o przekroju okrągłym kopolimery według wynalazku można także wykorzystać do wytwarzania wyrobów wykazujących dobrą charakterystykę odkształcenia po ściskaniu w wysokich temperaturach.
Podane niżej przykłady ilustrują wynalazek.
Zdolność do odrywalności płytek od arkusza aluminiowego po obróbce w prasie w 170°C przez 10 minut określano symbolem A, gdy odrywanie przebiegało łatwo, albo B, gdy były z tym trudności.
Przykład I. Zastosowano 5-litrowy reaktor wyposażony w mieszadło o 630 obrotach/minutę.
Do reaktora załadowano 3500 g wody, po czym wtłoczono mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF ·8^%ο
HFP 39%
PMVE (eter perfluorometylo-winylowy) 13 %
Temperatura robocza wynosiła 85°C, a ciśnienie 2,0 MPa.
Następnie dodano kolejno: 4,2 g nadsiarczanu amonowego (PSA) rozpuszczonego w wodzie oraz 6,5 g octanu etylu jako środka przenoszącego łańcuch, przy czym porcję 3,2 g dodano po uzyskaniu konwersji monomerów 5%, a resztę podzielono na 4 porcje po 0,8 g i dodawano odpowiednio po uzyskaniu konwersji 24, 43, 62 i 81%.
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 78,5%
HFP 17,5%
PMVE 4,0%
Po 66 minutach uzyskano 1413 g polimeru. Reaktor schłodzono, emulsję wyładowano i skoagulowano dodając wodny roztwór siarczanu amonowego.
Polimer oddzielono, przemyto wodą i suszono w suszarce z cyrkulacją powietrza w 60°C przez 24 godziny.
W tabeli 1 podano wyniki dotyczące składu polimeru, wielkości temperatury zeszklenia Tz oraz lepkości Mooney'a.
W tabeli 2 podano składy mieszanek stosowanych do wulkanizacji polimeru, właściwości mieszanek oraz właściwości zwulkanizowanego polimeru po postwulkanizacji w suszarce w 230°C przez 24 godziny. Wulkanizację polimeru prowadzono w prasie w 170°C przez 10 minut.
Przykład II. Zastosowano ten sam reaktor co w przykładzie I.
Do reaktora wtłoczono mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 47 %>
HFP 45%
PMVE 7%
Temperatura robocza wynosiła 85°C, a ciśnienie 2,0 MPa.
PSA i octan etylu dodawano jak w przykładzie I.
170 110
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 78,5%
HFP 19,5%
PMVE 2,0%
Po 65 minutach uzyskano 1 450 g polimeru.
W tabelach 1 i 2 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Przykład III. (porównawczy). Polimeryzację prowadzono jak w przykładzie I, z tym, że ciśnienie w reaktorze wytworzono doprowadzając mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 53,5%
HFP 46,5%
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 78,5%
HFP 21,5%
Po 70 minutach uzyskano 1 560 g polimeru.
W tabelach 1 i 2 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Przykład IV. Zastosowano reaktor 10-litrowy wyposażony w mieszadło o 545 obrotach/minutę.
Do reaktora załadowano 6500 g wody, po czym wtłoczono mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 6161
HFP 28%
PMVE 7%
TFE 4%
Temperatura robocza wynosiła 85°C, a ciśnienie 2,0 MPa.
Następnie dodano kolejno: 7,8 g PSA rozpuszczonego w wodzie oraz 14,8 g octanu etylu jako środka przenoszącego łańcuch, przy czym porcję 7,4 g dodano po uzyskaniu konwersji monomerów 5%, a resztę podzielono na 4 porcje po 1,85 g i dodawano odpowiednio po uzyskaniu konwersji 24, 43, 62 i 81%.
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 76%
HFP 1^,^<%
PMVE 4,<^«%
TFE 7,5(7o
Po 52 minutach uzyskano 2 750 g polimeru.
W tabelach 3 4 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Przykład V (porównawczy). Polimeryzację prowadzono jak w przykładzie IV, z tym że ciśnienie w reaktorze wytworzono doprowadzając mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 59c0o
HFP 33%
TFE 5%
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 17,^0
HFP 11,5%
TFE 6,3%
Po 62 minutach uzyskano 2 800 g polimeru.
170 110
Ί
W tabelach 3 i 4 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Przykład VI. Polimeryzację prowadzono jak w przykładzie I, z tym że ciśnienie w reaktorze wytworzono doprowadzając mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 52%
HFP 32,2%
PMVE 7%o
TFE 8,8%
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 68855%
HFP 155,5%
PMVE 4%
TFE 12%
Po 54 minutach uzyskano 1 480 g polimeru.
W tabelach 5 i 6 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Przykład VII (porównawczy). Polimeryzację prowadzono jak w przykładzie I, z tym że ciśnienie w reaktorze wytworzono doprowadzając mieszaninę monomerów o następującym składzie molowym:
VDF 38%
HFP 53%
TFE 9%
W czasie polimeryzacji utrzymywano ciśnienie na stałym poziomie doprowadzając monomery o następującym składzie molowym:
VDF 77,0%
HFP 11,0%
TFE 11,0%
Po 65 minutach uzyskano 1 550 g polimeru.
W tabelach 5 i 6 podano wyniki dotyczące właściwości uzyskanego polimeru, mieszanek wulkanizacyjnych i zwulkanizowanego produktu.
Tabela 1
Przykład I II III
Skład polimeru (% wag.) VDF 58,3 58,6 60,7
HFP 32,8 36,9 39,3
PMVE 8,9 4,5 0,0
TFE 0 0 0
Lepkość Mooney'a (ML (1 + 10), 121 °C) 52 58 50
Tz (°C) -27 -26 -23
Tabela 2
Przykład I II III
1 2 3 4
Skład mieszanki wulkanizacyjnej: Polimer 100 100 100
Ml 4 4 4
M2 1,5 1,5 1,5
MgO DE 3 3 3
170 110
c.d. tabeli 2
1 2 3 4
Ca(OH)2 6 6 6
Sadza MT 30 30 30
Właściwości mieszanki: ODR 177°C ARC ±3 (ASTM D 2084-81) ML (funty x cale) 16 16 16
MH (funty x cale) 116 118 121
Ts2(s) 147 135 132
T90 (s) 243 234 228
Wydajność sieciowania (MH-ML) 100 102 108
Charakterystyka produktu: (Wulkanizacja w prasie w 170°C przez 10 minut i postwulkanizacja w 230°C przez 24 godziny) (ASTM D412-83) M 100 (MPa) 6,6 6,7 7
C.R. (MPa) 14,7 15,1 15,9
A.R. (%) 176 174 178
Twardość Shore'a A (ASTM D 2240-81) 73 74 73
Próba TR (ASTM Dl329) TR 10% (°C) -20 -19 -17
TR 30% (°C) -16 -15,0 -13
TR 50% (°C) -13 -12,4 -10,9
ORD 177°C ARC ± 3= Reomert z oscylującą tarczą, luk ±3°. ML - moment początkowy;
MH - moment końcowy; TS2 - czas wulkanizacji wstępnej; T90 - czas do osiągnięcia 90% zwulkanizowania M 100 - 100% moduł przy rozciąganiu; C.R. - wytrzymałość na zerwanie; A.R. - wydłużenie przy zerwaniu.
Tabela 2 (ciąg dalszy)
Przykład I II ΙΠ
Odkształcenie po ściskaniu (200°C, 70 godz.) (ASTM D1414-78) Pierścień (%) 23°C/70 godz. (ASTM D395B) 18 15 14
Pierścień (%) 0°C/70 godz. (ASTM D395B) 11 11 11
Krążek 12,5 mm x 29 mm Odczyt po 30 minutach w 23°C (%) 5,8 4,5 3,9
Odczyt po 24 godz. w 23°C (%) 2,8 2,2 2
Odchodzenie płytki od folii Al (po obróbce w prasie w 170°C/10 min. A A A
Ml: Przedmieszka: 50% elastomeru/50% bisfenolu AF
M2: Przedmieszka 70% elastomeru/30% chlorku difenylobenzylo-N-dietylofosfoniowego
Tabela 3
Przykład IV V
Skład polimeru (% wag.) VDF HFP PMVE TFE 61,0 23,0 8,0 8,0 61,4 30,8 0,0 7,8
170 110
c. d. tabeli 3
1 2 3
Lepkość Mooney'a (ML (1 + 10), 121°C) 38 36
Tz (°C) -30,9 -29,0
Tabela 4
Przykład IV V
Skład mieszanki wulkanizacyjnej: Polimer 100 100
Ml 4 4
M2 1,5 1,5
MgO DE 3 3
Ca(OH)2 6 6
Sadza MT 30 30
Właściwości mieszanki: ODR 177°C ARC ± 3 (ASTM D 2084-81) ML (funty x cale) 12 13
MH (funty x cale) 98 100
TS2 (s) 129 117
T90 (s) 193 186
Wydajność sieciowania (MH-ML) 86 87
Charakterystyka produktu: (Wulkanizacja w prasie w 170°C przez 10 minut i postwulkanizacja w 230°C przez 24 godziny) (ASTM D412-83) M 100 (MPa) 5,2 5,7
C.R. (MPa) 15,0 15,4
A.R. (%) 196 186
Twardość Shore'a A (ASTM D 2240-81) 70 70
Próba TR (ASTM Dl329) TR 10% (°C) -22 -19
TR 30% (°C) -18 -15
TR 50% (°C) -15,5 -12
ORD 177°C ARC± 3 = Reomert z oscylującą tarczą, łuk± 3°. ML - moment początkowy; MH - moment końcowy; TS2 - czas wulkanizacji wstępnej; T 90 - czas do osiągnięcia 90% zwulkanizowania M 100 - 100% moduł przy rozciąganiu; C.R. - wytrzymałość na zerwanie; A.R. - wydłużenie przy zerwaniu
Tabela 4 (ciąg dalszy)
Przykład IV V
Odkształcenie po ściskaniu (200°C, 70godz.) (ASTM Dl414-78) Pierścień (%) 23°C/70 godz. (ASTM D395B) 18 15
Pierścień (%) 0°C/70 godz. (ASTM D395B) 20 18
Krążek 12,5 mm x 29 mm Odczyt po 30 minutach w 23°C (%) 18 17
Odczyt po 24 godz. w 23°C (%) 11 9
Odchodzenie płytki od folii Al (po obróbce w prasie w 170°C/10 min. A A
Ml: Przedmieszka: 50% elastomeru/50% bisfenolu AF
M2: Przedmieszka 70% elastomeru/30% chlorku difenylobenzyło-N-dietyłofosfoniowego
170 110
Tabela 5
Przykład VI VII
Skład polimeru (% wag.) VDF 53,5 51,3
HFP 26,7 36,1
PMVE 8,0 0,0
TFE 11,8 12,6
Lepkość Mooney'a (ML (1+10), 121°C) 55 62
Tz (°C) -28,5 -21,6
Tabela 6
Przykład VI VII
Skład mieszanki wulkanizacyjnej: Polimer 100 100
Ml 4 4
M2 1,5 1,5
MgO DE 3 3
Ca (OH)2 6 6
Sadza MT 30 30
Właściwości mieszanki: ODR 177°C ARC + 3 (ASTM D 2084-81) ML (funty x cale) 14 15
MH (funty x cale) 111 99
Ts2 (s) 135 162
T'90 (S) 255 300
Wydajność sieciowania (MH-ML) Charakterystyka produktu: (Wulkanizacja w prasie w 170°C przez 10 minut 97 84
i postwulkanizacja w 230°C przez 24 godziny) (ASTM D412-83) 5,7 5,2
M 100 (MPa) 14,9 15,2
C.R. (MPa) 209 234
A.R. (%) 72 73
Twardość Shore'a A (ASTM D 2240-81) Próba TR (ASTM D1329) -20 -15,8
TR 10% (°C) -16,2 -12
TR 30% (°C) TR 50% (0C) -13,8 -9,8
ORD 177°C ARC ± 3 = Reomert z oscylującą tarczą, łuk± 3°. ML - moment początkowy; MH - moment końcowy; Ts2 - czas wulkanizacji wstępnej; T90 - czas do osiągnięcia 90% zwulkanizowania.
M 100 - 1001% moduł przy rozciąganiu; C.R. - wytrzymałość na zerwanie; A. R. - wydłużenie przy zerwaniu
Tabela 6 (ciąg dalszy)
Przykład VI VII
1 2 3
Odkształcenie po ściskaniu (200°C, 70 godz.) (ASTM D1414-78) Pierścień (%) 23°C/70 godz. (ASTM D395B) 19 19
Pierścień (%) 0°C/70 godz. (ASTM D395B) 14 12
170 110
c.d. tabeli 6
1 2 3
Krążek 12,5 mm x 29 mm Odczyt po 30 minutach w 23°C (%) 11 10
Odczyt po 24 godz. w 23°C (%) 5 3
Odchodzenie płytki od folii Al (po obróbce w prasie w 170°C/10 min.) A A
M1: Przedmieszka: 50% elastomeru/50% bisfenolu AF
M2: Przedmieszka 70% elastomeru/30% chlorku difenylobenzylo-N-dietylofosfoniowego.
170 110
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4,00 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego, znamienny tym, że poddaje się kopolimeryzacji mieszaninę komonomerów o następującym składzie: 48-65% wagowych fluorku winylidenu, 18-36% wagowych heksafluoropropylenu, 3-12% wagowych eteru perfluoroalkilo-winylowego oraz 0-17% wagowych tetrafluoroetylenu, w której minimalna łączna zawartość heksafluoropropylenu i eteru perfluoroalkilo-winylowego wynosi 27%, w obecności rodnikowego inicjatora.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że poddaje się kopolimeryzacji mieszaninę monomerów o następującym składzie: 48-65% wagowych fluorku winylidenu, 21-36% wagowych heksafluoropropylenu, 3-9% wagowych eteru perfluoroalkilo-winylowego i 0-17% wagowych tetrafluoroetylenu, w której minimalna łączna zawartość heksafluoropropylenu i eteru perfluoroalkilo-winylowego wynosi 27%.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zawartość eteru perfluoroalkilo-winylowego wynosi 4-8% wagowych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że poddaje się kopolimeryzacji mieszaninę komonomerów o następującym składzie: 60,5-64% wagowych fluorku winylidenu, 30-33% wagowych heksafluoropropylenu + eteru perfluoroalkilo-winylowego, 0-8% wagowych tetrafluoroetylenu oraz 5-8% wagowych eteru perfluoroalkilo-winylowego.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kopolimeryzację prowadzi się w wodnej emulsji.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kopolimeryzację prowadzi się w wodnej zawiesinie, w obecności mikroemulsji zawierającejjeden lub więcej perfluoropolioksyalkilenów i wodę.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 5 albo 6, znamienny tym, że kopolimeryzację prowadzi się w obecności środka przenoszącego łańcuch.
PL92295383A 1991-07-24 1992-07-23 Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego PL PL PL170110B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI912040A IT1250699B (it) 1991-07-24 1991-07-24 Copolimeri fluoroelastomerici a base di vinilidenfluoruro modificati con perfluoroalchilviniletere

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295383A1 PL295383A1 (en) 1994-06-27
PL170110B1 true PL170110B1 (pl) 1996-10-31

Family

ID=11360415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92295383A PL170110B1 (pl) 1991-07-24 1992-07-23 Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego PL PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0525685B1 (pl)
JP (1) JPH06128334A (pl)
KR (1) KR100233691B1 (pl)
AR (1) AR246282A1 (pl)
AU (1) AU646583B2 (pl)
CA (1) CA2074638C (pl)
DE (1) DE69219026T2 (pl)
FI (1) FI105821B (pl)
IT (1) IT1250699B (pl)
PL (1) PL170110B1 (pl)
TW (1) TW205048B (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1269514B (it) * 1994-05-18 1997-04-01 Ausimont Spa Fluoroelastomeri vulcanizzabili per via perossidica,particolarmente adatti per la fabbricazione di o-ring
IT1269846B (it) 1994-05-27 1997-04-15 Ausimont Spa Composizioni fluoroelastomeriche vulcanizzabili
IT1269845B (it) * 1994-05-27 1997-04-15 Ausimont Spa Composizioni fluoroelastomeriche vulcanizzabili
JP3327016B2 (ja) * 1994-12-06 2002-09-24 ダイキン工業株式会社 低温シール性に優れたフッ素ゴム共重合体及びその硬化用組成物
JP3178312B2 (ja) * 1995-10-13 2001-06-18 日本メクトロン株式会社 フルオロエラストマーおよびその架橋性組成物
DE19542501A1 (de) 1995-11-15 1997-05-22 Bayer Ag Peroxidisch vernetzbare Fluorkautschuke, ein Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
IT1302986B1 (it) * 1997-02-11 2000-10-18 Ausimont Spa Blends di elastomeri fluorurati e acrilici
US6489420B1 (en) * 2000-06-27 2002-12-03 Dyneon Llc Fluoropolymers with improved characteristics
IT1318683B1 (it) 2000-08-22 2003-08-27 Ausimont Spa Miscele di elastomeri fluorurati ed acrilici.
WO2007049469A1 (ja) 2005-10-27 2007-05-03 Daikin Industries, Ltd. 架橋性組成物およびそれからなる成形品
CN115612087B (zh) * 2021-07-14 2024-04-02 中昊晨光化工研究院有限公司 一种全氟聚醚碘化物的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2457102C3 (de) * 1974-01-31 1981-07-02 E.I. Du Pont De Nemours And Co., Wilmington, Del. Vulkanisierbares Fluorelastomercobolymerisat
EP0002809B1 (de) * 1977-12-27 1981-10-14 Hoechst Aktiengesellschaft Thermoplastisches Fluorpolymerisat
IT1187684B (it) * 1985-07-08 1987-12-23 Montefluos Spa Procedimento per la preparazione di fluoroelastomeri vulcanizzabili e prodotti cosi' ottenuti
IT1235545B (it) * 1989-07-10 1992-09-09 Ausimont Srl Fluoroelastomeri dotati di migliore processabilita' e procedimento di preparazione
KR940000016A (ko) * 1992-06-24 1994-01-03 정을권 쑥차의 제조방법

Also Published As

Publication number Publication date
CA2074638A1 (en) 1993-01-25
ITMI912040A1 (it) 1993-01-25
IT1250699B (it) 1995-04-21
AR246282A1 (es) 1994-07-29
FI923352A0 (fi) 1992-07-23
EP0525685A1 (en) 1993-02-03
EP0525685B1 (en) 1997-04-16
KR100233691B1 (ko) 1999-12-01
CA2074638C (en) 2006-03-28
ITMI912040A0 (it) 1991-07-24
AU646583B2 (en) 1994-04-24
DE69219026T2 (de) 1997-10-30
PL295383A1 (en) 1994-06-27
DE69219026D1 (de) 1997-05-22
KR930002398A (ko) 1993-02-23
AU2042292A (en) 1993-01-28
FI105821B (fi) 2000-10-13
FI923352A (fi) 1993-01-25
TW205048B (pl) 1993-05-01
JPH06128334A (ja) 1994-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0446725B1 (en) Base resistant fluoroelastomers with improved processibility and curability
US7074862B2 (en) Emulsifier free aqueous emulsion polymerization process for making fluoropolymers
EP2601226B2 (en) Peroxide curable fluoroelastomers containing modifiers and iodine or bromine endgroups
EP0425259B1 (en) Peroxide-curable fluoroelastomers and chlorofluoroelastomers having bromine and iodine curesites and the preparation thereof
JP3574198B2 (ja) ビスオレフィンに由来するモノマー単位を含む新規フッ素エラストマー
US6326436B2 (en) Fluoroelastomer composition having excellent processability and low temperature properties
EP1109844B1 (en) Fluoroelastomer composition having excellent processability and low temperature properties
JP3369215B2 (ja) 有機塩基に優れた耐性を示すフッ化ビニリデン基剤フルオロエラストマー
JPH0352907A (ja) 改良された加工性を有する新規なフルオロエラストマーおよびその製造法
US6346587B1 (en) Method for the production of partially fluorinated fluoropolymers
EP1709113A1 (en) Fluoroelastomers with improved low temperature property and method for making the same
US5260393A (en) Vinylidene fluoride based fluoroelastomeric copolymers modified with perfluoroalkylvinylether
WO2004024788A1 (en) Fluoroelastomers with improved permeation resistance and method for making the same
PL170110B1 (pl) Sposób wytwarzania kopolimeru fluoroelastomerycznego PL PL
KR20050030629A (ko) 영구 압축 변형율이 향상된 플루오로 중합체
US5102965A (en) Base resistant fluoroelastomers with improved processibility and curability
US5719245A (en) Fluorine-containing copolymer and composition containing the same
EP1337583B1 (en) Fluoroelastomer composition having excellent processability and low temperature properties
US5260392A (en) Ionically vulcanizable fluoroelastomeric copolymers
EP1499652A2 (en) Curable base-resistant fluoroelastomers
GB2517481A (en) Method of making peroxide fluoropolymers using non-fluorindated emulsifiers
EP0525687A1 (en) Ionically vulcanizable fluoroelastomeric copolymers
EP1499651A1 (en) Curable base-resistant fluoroelastomers