PL167805B1 - ~Napinacz tasmy w tasmowym systemie bezpieczenstwa dla pojazdów PL - Google Patents

~Napinacz tasmy w tasmowym systemie bezpieczenstwa dla pojazdów PL

Info

Publication number
PL167805B1
PL167805B1 PL92293942A PL29394292A PL167805B1 PL 167805 B1 PL167805 B1 PL 167805B1 PL 92293942 A PL92293942 A PL 92293942A PL 29394292 A PL29394292 A PL 29394292A PL 167805 B1 PL167805 B1 PL 167805B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
belt tensioner
cylinder
linear drive
gas generator
Prior art date
Application number
PL92293942A
Other languages
English (en)
Other versions
PL293942A1 (en
Inventor
Artur Foehl
Original Assignee
Trw Repa Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Repa Gmbh filed Critical Trw Repa Gmbh
Publication of PL293942A1 publication Critical patent/PL293942A1/xx
Publication of PL167805B1 publication Critical patent/PL167805B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R22/4628Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up characterised by fluid actuators, e.g. pyrotechnic gas generators
    • B60R22/4652Mechanical triggering means therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)

Abstract

1. Napinacz tasmy w tasmowym systemie bez- pieczenstwa dla pojazdów, z napedem liniowym tlok/cylinder, aktywizowanym za pomoca pirotech- nicznego generatora gazowego i umieszczonym w obudowie wspierajacej, znamienny tym, ze naped liniowy tlok/cylinder jest lozyskowany w obudowie wspierajacej (32) w sposób wychylny miedzy poloze- niem spoczynkowym i polozeniem wyzwalania, przy czym naped liniowy tlok/cylinder (18) tworzy mase bezwladnosciowa czula na ruch pojazdu, która jest obciazona napieciem wstepnym sprezyny (54) w kie- runku polozenia spoczynkowego, a pod dzialaniem sil bezwladnosciowych wywolanych opóznieniem, moze sie poruszac w kierunku wyzwalania zas generator gazowy (30) jest zaopatrzony w zapalnik uderzenio- wy, a na obudowie wspierajacej (32) jest lozyskowany element uderzajacy, obciazony sprezyna, który ma kowadelko (50) do uderzenia w zapalnik uderzeniowy i który jest utrzymywany w pozycji gotowosci przez przylozenie do plaszczyzny przytrzymujacej (64) na- pedu liniowego tlok/cylinder (18). Fig.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest napinacz taśmy w taśmowym systemie bezpieczeństwa dla pojazdów, z napędem liniowym tłok/cylinder, aktywizowanym za pomocą pirotechnicznego generatora gazowego i umieszczonym w obudowie wspierającej.
Zapłon pirotechnicznego generatora gazowego w napinaczu taśmy dla taśmowego systemu bezpieczeństwa w pojazdach, może następować za pomocą zapalnika elektrycznego sterowanego przez centralę elektroniczną oceniającą opóźnienie pojazdu. Nakład na taką centralę elektroniczną i na elektryczne przewody sterujące dla każdego pojedynczego napinacza taśmy jest jednak wysoki.
Wyzwolenie mechaniczne pirotechnicznego generatora gazowego może nastąpić za pomocą mechanizmu sterującego, wyposażonego w czułą na ruch pojazdu, łożyskowaną ruchomo, masę bezwładnościową. Taki mechanizm sterujący wymaga jednak znacznej przestrzeni i dlatego nie wchodzi w rachubę w zawężonych warunkach zabudowy.
Zadaniem wynalazku jest stworzenie napinacza taśmy wymienionego typu, który przy niewielkim zapotrzebowaniu przestrzeni i nakładu materiałowego umożliwia mechaniczny zapłon generatora gazowego.
W rozwiązaniu według wynalazku napinacz taśmy ma napęd liniowy tłok/cylinder łożyskowany w obudowie wspierającej w sposób wychylny między położeniem spoczynkowym i położeniem wyzwalania, przy czym napęd liniowy tłok/cylinder tworzy masę bezwładnościową czułą na ruch pojazdu, która jest pod napięciem sprężyny obciążona w kierunku położenia spoczynkowego, a pod działaniem sił bezwładnościowych wywołanych opóźnieniem, może się poruszać w kierunku położenia wyzwalania. Generator gazowy jest zaopatrzony w zapalnik uderzeniowy, a na obudowie wspierającej jest łożyskowany element uderzający, obciążony sprężyną, który ma kowadełko do uderzania w zapalnik uderzeniowy i który jest utrzymywany w pozycji gotowości przez przyłożenie do płaszczyzny napędu liniowego tłok/cylinder. Napęd liniowy tłok/cylinder obejmuje, oprócz tłoka i cylindra, generator gazowy i blok łożyskowy w którym jest zamocowany cylinder i ujęty generator gazowy. Tak utworzony zespół wykazuje znaczną masę, która w napinaczu taśmy, zgodnym z wynalazkiem jest wykorzystana jako masa bezwładnościowa, czuła na ruch pojazdu.
Przez wyeliminowanie odrębnej masy bezwładnościowej, zapotrzebowanie przestrzeni i nakład materiałowy i montażowy jest niewielki. Aby zagwarantować pewny zapłon, musi kowadełko uderzyć w zapalnik uderzeniowy wywołując bardzo wysoki impuls mechaniczny. Niezbędną do tego celu energię mechaniczną dostarcza wstępnie napięta sprężyna. Aby, zawartą w napiętej wstępnie sprężynie energię mechaniczną, wykorzystać optymalnie, element uderzający, w jednej z zalecanych form wykonania wynalazku, jest ukształtowany jako dwuramienna dźwignia uderzająca, która w obudowie wspierającej jest łożyskowana przechylnie, i na której pierwszym ramieniu jest umocowane kowadełko. Za pomocą wstępnie napiętej sprężyny dźwignia uderzająca, w wypadku wyzwolenia, zostaje przyspieszona i swym kowadełkiem uderza w zapalnik uderzeniowy. Aby dźwignię uderzającą przyspieszyć do możliwie wysokiej prędkości kątowej, ma ona niewielką masę. Szczególnie wysoki impuls mechaniczny osiąga się przez to, że duża część masy dźwigni uderzającej jest skoncentrowana w obrębie jej kowadełka.
Korzystnie dźwignia uderzająca ma na swym pierwszym ramieniu, oprócz kowadełka, odsądzenie, którym wspiera się na powierzchni zatrzymującej napędu liniowego tłok/cylinder, a siła obciążająca wstępnie dźwignię uderzającą działa na drugie ramię dźwigni.
167 805
W szczególnie korzystnej formie wykonania, dźwignia uderzającajest obciążona sprężyną naciskową, która jest wsparta między końcem drugiego ramienia dźwigni i napędem liniowym tłok/cylinder. Miejsce wsparcia sprężyny na napędzie liniowym tłok/cylinder leży w pobliżu jego łożyska przechyłowego, a mianowicie na stronie bloku łożyskowego, odwróconej od zapalnika uderzeniowego, w którym jest umieszczony cylinder i generator gazowy. W ten sposób sprężyna naciskowa spełnia podwójną funkcję: po pierwsze dostarcza energii mechanicznej, niezbędnej do wyzwolenia zapalnika uderzeniowego, a poza tym obciąża ona, utworzoną przez napęd liniowy tłok/cylinder, czułą na ruch pojazdu, masę bezwładnościową w kierunku jej położenia spoczynkowego i w ten sposób określa próg wyzwalania, przy którym następuje zapłon generatora gazowego.
Korzystnie sprężyna naciskowa obciąża zarówno dźwignię uderzającą jak i napęd liniowy tłok/cylinder.
Sprężyna naciskowa, od strony napędu liniowego tłok/cylinder może wspierać się na nim za pośrednictwem popychacza, który tak samo, jak sprężyna naciskowa jest prowadzony w cylindrycznej tulei.
Zapalnik uderzeniowy jest korzystnie umieszczony jako zagłębiony na końcu generatora gazowego.
Korzystnie kowadełko jest otoczone osłoną utworzoną na elemencie uderzającym, ochraniającą koniec generatora gazowego zawierający zapalnik uderzeniowy.
Napęd liniowy tłok/cylinder może być w swym położeniu spoczynkowym unieruchomiony za pomocą zabezpieczenia montażowego, które utworzone jest korzystnie z części zabezpieczającej, przesuwnej osiowo na kołku łożyskowym, zaopatrzonej w hak zabezpieczający o napęd liniowy tłok/cylinder, która ma wystającą nasadkę uruchamiającą.
Przy zapalniku uderzeniowym konieczne jest, aby uderzenie było prowadzone dokładnie centrycznie na płaszczyznę uderzaną. Przy opisanym wykonaniu napinacza taśmy są jednak: zapalnik uderzeniowy, który stanowi część składową ruchomej i czułej na ruch pojazdu masy bezwładnościowej, oraz kowadełko, względem siebie wzajemnie ruchome. Aby jednak uzyskać dokładnie centryczne uderzenie na powierzchnię uderzaną zapalnika uderzeniowego, w zalecanej formie wykonania, generator gazowy ma przed swym zapalnikiem uderzeniowym umieszczony element przenoszący uderzenie, który jest osadzony w otworze prowadzącym obudowy generatora gazowego i skierowany na płaszczyznę uderzaną zapalnika uderzeniowego. Ten element przenoszący uderzenie wystaje z obudowy generatora gazowego. Jest on ukształtowany jako kołek lub kulka. Kowadełko zakończone tępą powierzchnią uderzającą musi jedynie trafić w wystający koniec kołka lub kulki; jego oś może odchylać się znacznie od osi zapalnika uderzeniowego.
Wynalazek zostanie bliżej przedstawiony w przykładach wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok perspektywiczny napinacza taśmy, zintegrowanego w jeden zespół ze zwijaczem taśmy; fig, 2 - rozstrzelony widok napinacza taśmy pokazanego na fig. 1; fig, 3 - wykrój widoku napinacza taśmy pokazanego na fig. 1 i 2, w położeniu spoczynkowym; fig. 4 - widok szczegółu napędu liniowego tłok/cylinder dla napinacza taśmy, w przekroju osiowym; fig. 5 - wykrój widoku napinacza taśmy analogiczny do fig. 3, ale w położeniu wyzwolenia.
Zespół pokazany na fig. 1 obejmuje zwijacz taśmy 10 i napinacz taśmy 12. Napinacz taśmy 12 działa w znany sposób za pośrednictwem linki naciągowej 14 na obwodzie tarczy linki 16, która może być sprzęgnięta ze szpulą taśmy zwijacza taśmy 10. Napinacz taśmy 12 obejmuje napęd liniowy tłok/cylinder 18, którego tłok 20 jest zamocowany na końcu linki naciągowej 14.
Ten napęd liniowy tłok/cylinder 18 ma blok łożyskowy 22 z otworem 24, w który jest wkręcony jeden koniec cylindra 26 napędu liniowego tłok/cylinder 18. Otwór ten jest połączony z komorą 28, w której jest osadzony generator gazowy 30.
Blok łożyskowy 22 jest za pomocą kołków łożyskowych 34 osadzony przechylnie w obudowie wspierającej 32 w ogólnym kształcie U. Dwa przeciwległe podłużne otwory 36 o kształcie łukowym, w które wchodzą kołki oporowe 38, osadzone z obu stron bloku łożyskowego 22, ograniczają przy współdziałaniu ze sobą, ruch przechyłowy napędu linio167 805 wego tłok/cylinder 18 względem obudowy wspierającej 32, która jest trwale połączona z obudową zwijacza taśmy 10.
Generator gazowy 30 jest na swym końcu wystającym z bloku łożyskowego 22 zaopatrzony w zapalnik uderzeniowy. Przed tym zapalnikiem uderzeniowym /rozwiązanym konwencjonalnie i dlatego nie pokazanym/ jest umieszczony kołek uderzeniowy 40 prowadzony w otworze 42 w obudowie generatora gazowego 30, dokładnie współosiowo z zapalnikiem uderzeniowym generatora gazowego. Zewnętrzny koniec kołka uderzeniowego 40 wystaje z powierzchni dna generatora gazowego, która jest otoczona osłoną uformowaną na obudowie generatora gazowego 44.
Pomiędzy płytami bocznymi obudowy wspierającej 32 jest łożyskowana przechylnie dwuramienna dźwignia uderzająca 46 na sworzniu łożyskowym 48. Na pierwszym ramieniu tej dźwigni uderzającej 46, w którym skupiona jest większa część masy tej dźwigni, znajduje się kowadełko 50 o tępej powierzchni uderzającej. Kowadełko 50 jest otoczone osłoną 52, która jak widać z fig. fig. 3 i 5 - chroni koniec generatora gazowego 30 zaopatrzony w zapalnik uderzeniowy. W ten sposób kołek uderzeniowy 40 przez współdziałanie osłon 44 i 52 jest chroniony przed niezmierzonym wpływem zewnętrznym, który mógłby spowodować wyzwolenie generatora gazowego.
Dźwignia uderzająca 46 jest obciążona sprężyną naciskową 54 w celu spowodowania ruchu kowadełka 50 na kołek uderzeniowy 40. Ta sprężyna naciskowa jest osadzona wewnątrz tulei prowadzącej 56, która jednym swym końcem opiera się na wolnym końcu drugiego ramienia dźwigni uderzającej 46 i oprócz sprężyny naciskowej 54 zawiera przesuwny popychacz 58. Koniec popychacza 58, wystający z tulei prowadzącej 56 jest ukształtowany stożkowo i opiera się w nacięciu 60 w bloku łożyskowym 22. Nacięcie 60 znajduje się w niewielkim odstępie od osi łożyskowych 34 i to na stronie odwróconej od zapalnika uderzeniowego generatora gazowego 30. W ten sposób sprężyna naciskowa 54 obciążona nie tylko dźwignią uderzeniową 46, lecz również blok łożyskowy 22, tak że jest on utrzymywany w stabilnej pozycji spoczynkowej, określonej przez oparcie się kołków oporowych 38 na jednym końcu otworów podłużnych 36.
To położenie spoczynkowe jest przedstawione na fig. 3.
Dźwignia uderzająca 46 jest ze swej strony utrzymywana w tym położeniu spoczynkowym w ten sposób, że uformowane na jej pierwszym ramieniu, wystające w kierunku bloku łożyskowego 22, odsądzenie 62 z powierzchnią o kształcie stopnia, przylega do powierzchni oporowej 64 na sąsiednim końcu bloku łożyskowego 22.
Ażeby napinacz taśmy, aż do jego wbudowania w pojazd, chronić przed niezamierzonym wyzwoleniem, przewidziano zabezpieczenie montażowe, które napęd liniowy tłok/cylinder 18 unieruchamia w pokazanym na fig. 3 położeniu spoczynkowym, jednakże to unieruchomienie jest likwidowane automatycznie, gdy zespół złożony ze zwijacza taśmy i napinacza taśmy zostanie wmontowany w pojazd. Zabezpieczenie montażowe składa się z części zabezpieczającej 66 w kształcie dźwigni dwuramiennej, która za pomocą piasty jest na kołku łożyskowym 68 osadzona przesuwnie osiowo. Kołek łożyskowy 68 jest umocowany w otworze 70 płyty bocznej obudowy wspierającej 32. Przeciwległa płyta boczna obudowy wspierającej 32 ma wybranie 72, które jest tak ukształtowane, że część zabezpieczająca 66 może zostać wprowadzona osiowo w przestrzeń utworzoną pomiędzy obu płytami bocznymi części wspierającej 32. Część zabezpieczająca 66 ma na jednym ze swych ramion dźwigni hak 74, który zaczepia od tyłu odpowiedni hak 76 utworzony na bloku łożyskowym 22, aby zabezpieczyć napęd liniowy tłok/cylinder w jego położeniu spoczynkowym. Część zabezpieczająca 66 jest w swym położeniu zabezpieczającym obciążona wstępnie za pomocą sprężyny naciskowej 77. Drugie ramię dźwigni części zabezpieczającej 66 tworzy nasadkę uruchamiającą lub przycisk 78, który wystaje z boku obudowy wspierającej 22. Przy montażu zespołu złożonego ze zwijacza taśmy 10 i napinacza taśmy 12 w nadwoziu pojazdu, przycisk 78 zazębia się z przeciwległą płaszczyzną nadwozia pojazdu, tak że część zabezpieczającą 66 zostaje przesunięta osiowo przeciw działaniu sprężyny naciskowej 77 w tym celu, aby zwolnić hak 74 z haka 76 i tym samym odbezpieczyć napęd liniowy tłok/cylinder.
Napinacz taśmy 12 zostaje wbudowany w pojazd w takim zorientowaniu, aby blok łożyskowy 22 wskutek sił bezwładnościowych, występujących przy opóźnieniu pojazdu, dążył
167 805 do wychylenia się z pokazanego na fig. 3 położenia spoczynkowego w kierunku położenia wyzwalania, które jest określone przez oparcie się kołka zderzakowego 38 o koniec otworu podłużnego 36 sąsiadujący z dnem bloku łożyskowego 22. Kierunek jazdy jest na fig. 3 oznaczony strzałką F. Wychylenie bloku łożyskowego 22 z umocowanym na nim cylindrem 26 następuje przeciw działaniu sprężyny naciskowej 54, która jeżeli próg wyzwalania nie został osiągnięty, wciska go z powrotem w położenie spoczynkowe. Przy wychylaniu się bloku łożyskowego 22 w kierunku położenia wyzwalania, ślizga się powierzchnia stopnia na końcu odsadzenia 62 dźwigni uderzającej 46 po powierzchni trzymającej 64 na bloku łożyskowym 22. Gdy odsądzenie 62 wysunie się poza konieo krawędzi płaszczyzny trzymającej 64, dźwignia uderzająca 46 zostaje zwolniona. Za pomocą sprężyny naciskowej 54 zostaje ona przyspieszona tak, że kowadełko 50 kieruje się na wolny koniec kołka uderzeniowego 40, który teraz, jeżeli generator gazowy 30 z blokiem łożyskowym 22 zostanie wychylony, przynajmniej w przybliżeniu, w położenie wyzwalania, pokazane na fig. 5, znajduje się naprzeciw kowadełka 50. Kowadełko 50 uderza w kołek uderzeniowy 40 i wbija go w zapalnik uderzeniowy, wskutek czego zostaje wyzwolony generator gazowy 30. Wskutek zapłonu generatora gazowego 30 wyzwalają się gazy, które przez komorę 28 w bloku łożyskowym 22 wpływają do dolnego końca cylindra 26 i napędzają ku górze tłok 20 w cylindrze 26 zabezpieczając równocześnie linkę naciągową 14. Wprawia ona w obrót tarczkę linki 16, która sprzęga się samoczynnie ze szpulą taśmy, aby przez jej obrót wyciągnąć luźną taśmę z taśmowego systemu bezpieczeństwa.
167 805
167 805
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,50 zł

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Napinacz taśmy w taśmowym systemie bezpieczeństwa dla pojazdów, z napędem liniowym tłok/cylinder, aktywizowanym za pomocą pirotechnicznego generatora gazowego i umieszczonym w obudowie wspierającej, znamienny tym, że napęd liniowy tłok/cylinder jest łożyskowany w obudowie wspierającej (32) w sposób wychylny między położeniem spoczynkowym i położeniem wyzwalania, przy czym napęd liniowy tłok/cylinder (18) tworzy masę bezwładnościową czułą na ruch pojazdu, która jest obciążona napięciem wstępnym sprężyny (54) w kierunku położenia spoczynkowego, a pod działaniem sił bezwładnościowych wywołanych opóźnieniem, może się poruszać w kierunku wyzwalania zaś generator gazowy (30) jest zaopatrzony w zapalnik uderzeniowy, a na obudowie wspierającej (32) jest łożyskowany element uderzający, obciążony sprężyną, który ma kowadełko (50) do uderzenia w zapalnik uderzeniowy i który jest utrzymywany w pozycji gotowości przez przyłożenie do płaszczyzny przytrzymującej (64) napędu liniowego tłok/cylinder (18).
  2. 2. Napinacz taśmy według zastrz. 1, znamienny tym, że element uderzający jest ukształtowany jako dwuramienna dźwignia uderzająca (46), łożyskowana przechylnie w obudowie wspierającej (32), na której pierwszym ramieniu jest umieszczone kowadełko (50) i że dźwignia uderzająca (46) jest obciążona wstępnie siłą sprężyny (54) w kierunku ruchu kowadełka (50) na zapalnik uderzeniowy.
  3. 3. Napinacz taśmy według zastrz. 2, znamienny tym, że dźwignia uderzająca (46) ma na swym pierwszym ramieniu, oprócz kowadełka (50), odsądzenie (62), którym wspiera się na powierzchni zatrzymującej (64) napędu liniowego tłok/cylinder (18).
  4. 4. Napinacz taśmy według zastrz. 2 lub 3, znamienny tym, że siła sprężyny obciążająca wstępnie dźwignię uderzającą (46), działa na drugie ramię dźwigni.
  5. 5. Napinacz taśmy według zastrz. 4, znamienny tym, że siła sprężyny jest wytworzona przez sprężynę naciskową (54), która wspiera się między końcem drugiego ramienia dźwigni i napędem liniowym tłok/cylinder (18).
  6. 6. Napinacz taśmy według zastrz. 5, znamienny tym, że sprężyna naciskowa (54) działa na napędzie liniowym tłok/cylinder (18) na tej stronie jego łożyska przechylnego (34), która jest odwrócona od strony, na której jest zamocowany zapalnik uderzeniowy.
  7. 7. Napinacz taśmy według zastrz. 6, znamienny tym, że sprężyna naciskowa (54) obciąża zarówno dźwignię uderzającą (46), jak i napęd liniowy tłok/cylinder (18).
  8. 8. Napinacz taśmy według zastrz. 5 lub 6 lub 7, znamienny tym, że sprężyna naciskowa (54), od strony napędu liniowego tłok/cylinder (18) wspiera się na nim za pośrednictwem popychacza (58), który tak samo, jak sprężyna naciskowa (54) jest prowadzony w cylindrycznej tulei (56).
  9. 9. Napinacz taśmy według zastrz. 1, znamienny tym, że zapalnik uderzeniowy jest umieszczony jako zagłębiony na końcu generatora gazowego (30).
  10. 10. Napinacz taśmy według zastrz. 1 lub 9, znamienny tym, że kowadełko (50) jest otoczone osłoną (52) utworzoną na elemencie uderzającym, ochraniającą koniec generatora gazowego (30) zawierający zapalnik uderzeniowy.
  11. 11. Napinacz taśmy według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd liniowy tłok/cylinder (18) może być w swym położeniu spoczynkowym uruchomiony za pomocą zabezpieczenia montażowego (66, 74, 76,78).
  12. 12. Napinacz taśmy według zastrz. 11, znamienny tym, że zabezpieczenie montażowe jest utworzone z części zabezpieczającej (66), przesuwnej osiowo na kołku łożyskowym (68), zaopatrzonej w hak (74) zabezpieczający o napęd liniowy tłok/cylinder (18), która ma wystającą nasadkę uruchamaiąjącą (78).
    167 805
  13. 13. Napinacz taśmy według zastrz. 1, znamienny tym, że generator gazowy (30) jest zaopatrzony w element przenoszący uderzenie (40), umieszczony przed jego zapalnikiem uderzeniowym, który jest osadzony w otworze prowadzącym (42) obudowy generatora gazowego (30) i skierowany do powierzchni uderzanej zapalnika uderzeniowego i, że ten element przenoszący uderzenie (40) wystaje z obudowy generatora gazowego (30).
  14. 14. Napinacz taśmy według zastrz. 13, znamienny tym, że element przenoszący uderzenie jest ukształtowany jako kołek (40), albo jako kulka.
PL92293942A 1991-03-25 1992-03-23 ~Napinacz tasmy w tasmowym systemie bezpieczenstwa dla pojazdów PL PL167805B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4109776A DE4109776A1 (de) 1991-03-25 1991-03-25 Gurtstraffer in einem sicherheitsgurtsystem fuer fahrzeuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL293942A1 PL293942A1 (en) 1992-10-05
PL167805B1 true PL167805B1 (pl) 1995-11-30

Family

ID=6428160

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92293942A PL167805B1 (pl) 1991-03-25 1992-03-23 ~Napinacz tasmy w tasmowym systemie bezpieczenstwa dla pojazdów PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5261697A (pl)
EP (1) EP0505823B1 (pl)
JP (1) JPH0811520B2 (pl)
CZ (1) CZ282319B6 (pl)
DE (2) DE4109776A1 (pl)
ES (1) ES2035809T3 (pl)
HU (1) HU212557B (pl)
PL (1) PL167805B1 (pl)
RU (1) RU2035331C1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4201359A1 (de) * 1992-01-20 1993-07-22 Trw Repa Gmbh Gurtstraffer mit pyrotechnischem kolben/zylinder-antrieb
DE4227822C2 (de) * 1992-08-21 2001-08-23 Trw Repa Gmbh Gurtstraffer in einem Sicherheitsgurtsystem für Fahrzeuge
DE4227780C2 (de) * 1992-08-21 2001-05-03 Trw Repa Gmbh Gurtstraffer in einem Sicherheitsgurtsystem für Fahrzeuge
DE4307062A1 (de) * 1993-03-06 1994-09-08 Trw Repa Gmbh Gurtstraffer für Sicherheitsgurtsysteme in Fahrzeugen
GB9319746D0 (en) * 1993-09-24 1993-11-10 Allied Signal Ltd Safety restraint pretensioning apparatus
US5648634A (en) 1993-10-20 1997-07-15 Quantic Industries, Inc. Electrical initiator
US5728964A (en) 1993-10-20 1998-03-17 Quantic Industries, Inc. Electrical initiator
DE10126119C1 (de) * 2001-05-29 2002-11-07 Breed Automotive Tech Vorrichtung zum seitlichen Herausführen eines in einem Rohr verlegten elektrischen Kabels

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4955638A (en) * 1987-09-29 1990-09-11 Honda Giken Kogyo Kabushiki Kaisha Deceleration sensor having safety catch means
JPH023962U (pl) * 1988-06-17 1990-01-11
GB2237180B (en) * 1989-10-26 1994-02-02 Autoliv Dev Improvements in or relating to a seat belt pre-tensioner arrangement
JPH081985Y2 (ja) * 1990-03-28 1996-01-24 株式会社東海理化電機製作所 プリローダセンサ
DE4013046A1 (de) * 1990-04-24 1991-10-31 Walter Dr Knabel Einrichtung zum ausloesen wenigstens einer sicherheitseinrichtung, z.b. eines gurtstraffers
DE59007071D1 (de) * 1990-05-15 1994-10-13 Trw Repa Gmbh Ansteuermechanismus für Rückstrammeinrichtungen.
GB2250419B (en) * 1990-12-04 1994-09-28 Autoliv Sverige Ab Improvements in or relating to a pre-tensioner retractor arrangement

Also Published As

Publication number Publication date
JPH05193447A (ja) 1993-08-03
RU2035331C1 (ru) 1995-05-20
CS89692A3 (en) 1992-10-14
CZ282319B6 (cs) 1997-06-11
DE4109776A1 (de) 1992-10-01
EP0505823B1 (de) 1994-12-07
ES2035809T1 (es) 1993-05-01
JPH0811520B2 (ja) 1996-02-07
HU212557B (en) 1996-08-29
EP0505823A1 (de) 1992-09-30
HUT66109A (en) 1994-09-28
HU9201004D0 (en) 1992-06-29
PL293942A1 (en) 1992-10-05
ES2035809T3 (es) 1995-04-16
DE59200882D1 (de) 1995-01-19
US5261697A (en) 1993-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4932722A (en) Seat belt tightening system incorporated with a vehicle seat
US4889068A (en) Deceleration sensor
US5213365A (en) Inertially locking buckle for seat pretensioner
US5542697A (en) Trigger mechanism for belt pretensioner
US4244600A (en) Deactivatable locking retractor for vehicle seat belt systems
JPH0811518B2 (ja) 安全ベルト締付装置のための駆動機構
PL167805B1 (pl) ~Napinacz tasmy w tasmowym systemie bezpieczenstwa dla pojazdów PL
CZ279799B6 (cs) Lineární pohon pro utahovač popruhu
JPH07121675B2 (ja) 自動車における安全ベルト抑止装置のベルトを事前に緊締する緊締手段またはガスバッグ抑止装置のための解放機構
US5149128A (en) Control mechanism for pretensioners in vehicles
US5660347A (en) Safety device in conjunction with a tensioning mechanism of a safety belt system, including audible actuation indication
JPH06298041A (ja) ベルト予緊張装置
CA1244281A (en) Missile canister restraint device
US2870713A (en) Fuse for shells
US7370393B2 (en) Seat belt buckle for use with pretensioner
US6240848B1 (en) Device for firing a pyrotechnic propellent composition
JP2529783B2 (ja) 自動車安全ベルト抑止装置の緊張手段の駆動機構
US5197695A (en) Locking device for a band or the like, subject to a tensile force
US5193407A (en) Shock detecting device
PL167792B1 (pl) Zapalnik uderzeniowy do pirotechnicznego generatora gazu ze splonka PL PL PL
JPH03136951A (ja) 発火式ガス発生器のための発火機構
JPH0811519B2 (ja) 車両用ベルト引込器の安全ベルト予張力付加装置
US5415099A (en) Mechanical ignition sensor
US5186493A (en) Actuating mechanism for seat belt apparatus
US4538774A (en) Webbing tension device