PL166938B1 - Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów PL PL PL - Google Patents

Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów PL PL PL

Info

Publication number
PL166938B1
PL166938B1 PL91295418A PL29541891A PL166938B1 PL 166938 B1 PL166938 B1 PL 166938B1 PL 91295418 A PL91295418 A PL 91295418A PL 29541891 A PL29541891 A PL 29541891A PL 166938 B1 PL166938 B1 PL 166938B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
frame
container
cart
cart according
Prior art date
Application number
PL91295418A
Other languages
English (en)
Inventor
Derk Nijenhuis Sr
Original Assignee
Nch Hydraul Systemen Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nch Hydraul Systemen Bv filed Critical Nch Hydraul Systemen Bv
Publication of PL166938B1 publication Critical patent/PL166938B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D90/00Component parts, details or accessories for large containers
    • B65D90/12Supports
    • B65D90/18Castors, rolls, or the like; e.g. detachable

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Special Conveying (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Container Filling Or Packaging Operations (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Abstract

1. Wózek do podnoszenia i przemiesz- czania kontenerów zawierajacy pozioma rame majaca osadzony na kazdym jej koncu zespól chwytajacy i zamocowane co naj- mniej jedno kolo polaczone z silownikiem hydraulicznym, znamienny tym, ze na kaz- dym koncu ramy (6) wózka (5) jest zamo- cowane podwozie (11) zawierajace pare pie- rwszych kól (8, 9), przy czym kola pary pie- rwszych kól (8, 9) sa ustawione poziomo z odstepem miedzy nimi w kierunku podlu- znej osi wózka (5) i sa zamontowane ru- chomo wzgledem siebie w kierunku piono- wym. f i g - 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów.
Znany z opisu patentowego DE-A - 1 556 200 wózek zawiera ramę mającą osadzony w pobliżu każdego końca, wystający na bok zespół chwytający do chwytania kontenera i zamocowane koła z poziomą poprzeczną osią, za pomocą których wózek jest przemieszczany w jego kierunku wzdłużnym. Wózek zawiera również siłowniki hydrauliczne służące do podnoszenia i opuszczania kontenera za pomocą zespołu chwytającego dwóch takich wózków umieszczonych przy każdym końcu kontenera. W tym rozwiązaniu koła posiadają oś zamocowaną w wózku. Zespół chwytający, który stanowią obrotowe ramiona z uchami zaczepiającymi się w dowolnych bocznych odlewach narożnikowych tak zwanych ISO kontenerów lub kontenerów do transportu morskiego, jest połączony z siłownikami hydraulicznymi, które są przystosowane do poruszania zespołu chwytającego w górę i do dołu w stosunku do wózka.
Wózek taki stanowi prosty układ podnoszenia kontenerów na krótką odległość i poruszania ich, na przykład z nadbrzeża na pokład statku lub na pomost załadowczy pojazdu samochodowego lub szynowego. Jednakże wózek ten nie zapewnia pokonania nawet małych
166 938 wysokości powstających na przykład na skutek ugięcia resoru sprężyn pojazdów samochodowych i szynowych.
Znane są również z opisu patentowego FR-A-1 - 1 056 947, kontenery posiadające przy każdej z jego przeciwległych końcowych powierzchni czołowych konstrukcje nośne sztywno i trwale do niego zamocowane, zawierające trzy zespoły kół z ich osiami prostopadle położonymi względem wymienionych końcowych powierzchni czołowych kontenera. W pobliżu obu boków każdej konstrukcji nośnej każdy zespół zawiera jedno koło umieszczone na wahliwym ramieniu przystosowanym do wahnięcia z przyłożenia nieczynnego, do położenia w kierunku do dołu, tak aby wystawało na zewnątrz końcowej powierzchni czołowej kontenera, w położeniu dolnym. W tym położeniu koło jest ryglowane i podpiera kontener po jednej stronie na powierzchni nośnej, na której kontener musi się przemieszczać. W pobliżu każdego z kół, na wahliwym ramieniu znajduje się koło umieszczone na pionowym pręcie. Koło to jest ruchome w pionie do znacznej wysokości, tak aby podnieść kontener na znaczną wysokość, ale także i na małą wysokość.
W ten sposób kontener jest podnoszony do żądanego poziomu i podparty przez koła, pozwalające na ruchy poprzeczne, na przykład w pojazdach kolejowych, na skutek używania jednego z kół osadzonego na wahliwym ramieniu.
Trzeci zespół kół jest położony w środku konstrukcji nośnej i jest ruchomy w kierunku do góry i na dół w celu podparcia kontenera przechodzącego, na lub z powierzchni podpierającej, kiedy jeden z innych zespołów kół jest schowany.
Ponieważ koło na wahliwym ramieniu, jakkolwiek zdolne do uniesienia części ciężaru kontenera w jego najniższym położeniu gdy jest zaryglowane, nie ma środków napędowych dla podnoszenia lub opuszczania kontenera, to ten znany układ może jedynie wypełniać niewielkie różnice w wysokości pomiędzy powierzchniami nośnymi, nadbrzeżami, pomostami i platformami na pojazdach przez złożoną operację podnoszenia i opuszczania kół. Wahające ramiona muszą być odblokowane oraz przesunięte do niewystającego położenia, kiedy kontener jest magazynowany w zwartym upakowaniu z innymi kontenerami lub transportowany drogą lub koleją.
Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów, według wynalazku, zawierający poziomą ramę mającą osadzony na każdym jej końcu zespół chwytający i zamocowane co najmniej jedno koło połączone z siłownikami hydraulicznymi charakteryzuje się tym, że na każdym końcu ramy wózka jest zamocowane podwozie zawierające parę pierwszych kół, przy czym koła pary pierwszych kół są ustawione poziomo z odstępem między nimi w kierunku podłużnej osi wózka i są zamontowane ruchomo względem siebie w kierunku pionowym.
Korzystnie podwozie jest osadzone w ramie wahliwie wokół poprzecznej poziomej osi leżącej w płaszczyźnie pionowej pomiędzy pierwszymi kołami i jest połączone z siłownikiem, zaś każde pierwsze koło jest zamocowane w podwoziu obrotowo na osiach odsuniętych na stałą odległość od siebie.
Korzystnie pierwsze koła są połączone z zespołem napędowym.
Korzystnie w ramie na wysokości odpowiadającej wysokości umieszczenia uch kontenera jest osadzony zespół chwytający.
Korzystnie odległość pomiędzy zespołami chwytającymi osadzonymi na każdym końcu ramy jest równa odległości pomiędzy uchami kontenera.
Korzystnie zespół chwytający jest zamocowany przesuwnie pomiędzy położeniem schowanym wewnątrz ramy wózka a położeniem wysuniętym poza ramę wózka.
Korzystnie zespół chwytający zawiera obrotowy rygiel zamocowany ruchomo wzdłuż swojej osi, mający na jednym końcu ukształtowaną głowicę o kształcie nieokrągłym.
Korzystnie drugi koniec obrotowego rygla stanowi trzpień mający ukształtowany otwór, w którym jest zamocowany rozłącznie pręt.
Korzystnie na ramie jest osadzona para drugich kół połączonych za pomocą ramienia z siłownikiem hydraulicznym, przy czym drugie koła są osadzone obrotowo wokół poziomych osi, prostopadłych do osi pierwszych kół i są zamocowane ruchomo względem ramy w kierunku pionowym.
166 938
Konstrukcja wózka według wynalazku gwarantuje możliwość bezpiecznego podnoszenia kontenera i ponownego ustawienia w odpowiednim miejscu. W przypadku załadunku i rozładunku statków oraz w wielu innych sytuacjach, w których należy przemieszczać duże liczby kontenerów na składowiskach i załadowywać na pojazdy albo z nich wyładowywać, jest to rozwiązanie odpowiednie, usprawiedliwiające niezbędne nakłady inwestycyjne.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rampę załadunkową i/lub rozładunkową w rzucie perspektywicznym, z wózkiem według wynalazku, z umieszczonym na nim kontenerem do transportu morskiego, który właśnie jest zdejmowany z ciężarówki i stawiany na rampie; fig. 2 - część wspomnianej rampy z wagonami kolejowymi i rampą z drugiej strony w takim samym rzucie perspektywicznym, ze znajdującymi się na nich kontenerami i wózkami; fig. 3 - widok z boku wózka według wynalazku z przekrojem przez część środkową w częściowo schematycznym rzucie; fig. 4 częściowy przekrój wózka wzdłuż linii IV-IV z fig. 3 w powiększeniu; fig. 5 - wózek w przekroju wzdłuż linii V-V z fig. 3 w powiększeniu; fig. 6 - wózek w przekroju wzdłuż linii VI-VI z fig. 3 w powiększeniu; fig. 7 i 8 - zespół kół wózka według poprzednich rysunków, z sąsiadującymi ze sobą częściami rampy lub nadbrzeża i, na przykład, burtą ładunkową wagonu kolejowego, znajdującymi się podczas przemieszczania wózka w różnych położeniach względem siebie, w widoku schematycznym; fig. 9 - wózek z fig. 3 w pionowym przekroju płaszczyzną równoległą do jego osi podłużnej, z pokazaną tylko częścią centralną.
Platforma kolejowa 2 znajduje się pomiędzy dwiema rampami załadowczymi i/lub wyładowczymi 1 i 3. Na rampach znajdują się specjalnie wzmocnione pasy jezdne 4, odporne na obciążenia powstające podczas przemieszczania po nich kontenerów.
Wózki 5 poruszają się wzdłuż wspomnianych ramp 1 i 3. Zawierają one poziomą ramę 6 z belek o profilu zamkniętym, przy czym mogą one mieć na całej długości, albo tylko na końcach, profil ceowy, zwrócony otwartą częścią ku dołowi. W górnej części belki są ukształtowane otwory, a na obu jej końcach są zamocowane pierwsze koła 8 i 9. Koła są na tyle szerokie, że wózek może przemieszczać się bez groźby przechylenia. W rzeczywistości każde koło składa się z dwóch węższych kółek, osadzonych na wspólnej osi z odstępem między nimi. W powstałej pomiędzy kółkami przestrzeni znajduje się trwale z nimi połączone kółko zębate 10, jak to przedstawiono na fig. 5.
Pierwsze koła 8 i 9 są osadzone obrotowo w podwoziu 11 na osiach odsuniętych na stałą odległość od siebie (fig. 3 i 5), zaś podwozie jest osadzone w ramie 6 wahliwie wokół poprzecznej poziomej osi 12, leżącej w płaszczyźnie pionowej pomiędzy pierwszymi kołami 8 i 9. Na jednym końcu każdego podwozia 11, korzystnie po jego stronie wewnętrznej, patrząc wzdłuż osi wózka, znajduje się przegub 15, z którym połączony jest trzon tłokowy 13 siłownika hydraulicznego 14. Takie rozwiązanie zapewnia podwoziu możliwość poziomego przemieszczania się, co jest konieczne ze względu na to, że wspomniany siłownik 14 jest przymocowany do ramy 6, a przegub 15 ma możliwość wykonania pewnych niewielkich ruchów w płaszczyźnie poziomej podczas wahliwych ruchów podwozia 11.
Z każdej strony wózka 5 znajduje się obrotowy rygiel 17 z głowicą 18 o kształcie nieokrągłym. Przedstawiony na fig. 4 trzpień 19 rygla 17 jest umieszczony w tulei 20, przyspawanej miejscowo do ramy 6. Jeden koniec tulei 20, znajdujący się od strony głowicy 18 rygla 17 i jest zaopatrzony w szerszą część 24, natomiast koniec leżący po jej drugiej stronie względem wspomnianej głowicy 18, wystaje poza obręb ramy 6. W górnej części tulei 20 znajduje się osiowa szczelina 21, która w miejscu najbliższym ramy 6 przechodzi w szczelinę obwodową 22. W trzpieniu 19 rygla 17 jest wybranie, w którym jest mocowany na stałe lub rozłącznie pręt 23.
Wał mający oś 12 jest osadzony obrotowo w ramie 6 (fig. 6). Jest on napędzany silnikiem hydraulicznym 16, znajdującym się na zewnętrznej powierzchni ramy 6. Na wale, w pobliżu płaszczyzny symetrii podłużnej ramy 6, jest osadzone na wypuście kółko zębate 28 (fig. 6). Kółko to jest zazębione z odpowiednią zębatą częścią 10 pary pierwszych kół 8 i 9 tego samego podwozia 11.
166 938
W sytuacji kiedy podwozie 11 znajduje się w położeniu poziomym, tak jak to pokazano po lewej stronie fig. 3, koła 8 i 9 pary pierwszych kół leżą na tym samym poziomie i rama 6 znajduje najniższe położenie. Rygle 17 leżą dokładnie na poziomie szczeliny 27 w dolnym, tak zwanym uchu 25 naroża kontenera 26, który ma znormalizowaną konstrukcję, stosowaną w kontenerach do transportu morskiego (fig. 1, 2 i 4). Wychylenia podwozia 11, wskutek wydłużenia bądź skrócenia siłownika hydraulicznego 14, powoduje obniżenie jednego z kół pary pierwszych kół 8, 9. Ponieważ powierzchnię podparcia stanowi leżąca na tej samej wysokości powierzchnia, po której porusza się wózek 5, następuje podniesienie ramy 6 na wyższy poziom.
Wskutek działania pręta 23, każdy rygiel 17 jest przesuwany do prawego, skrajnego położenia, pokazanego liniami ciągłymi na fig. 4, do chwili schowania się głowicy 18 w rozszerzonej części 24 tulei 20, co pokazano na fig. 4 liniami przerywanymi (położenie 18'). Wózek 5 jest przesuwany z położenia pokazanego na fig. 1 do położenia równoległego do krótszego boku kontenera 26, znajdującego się na pojeździe (fig. 1). Jeżeli w tym samym momencie koła pierwszej pary kół 8 i 9 każdego podwozia 11 znajdują się na tej samej wysokości, jak pokazano na fig. 3, to każda z głowic 18 znajduje się bezpośrednio na przeciwko szczeliny 27 w uchu 25 każdego z naroży kontenera. Pod działaniem prętów 23 następuje wysunięcie rygli 17 w lewo, patrząc na fig. 4, a głowice 18 wychodzą na zewnątrz ramy 6 i przechodzą przez szczelinę 27 do wnętrza odpowiednich uch 25. Głowice są obracane za pomocą pręta 23 przesuwanego w obwodowej szczelinie 22, dzięki czemu następuje sprzęgnięcie wózka 5 z kontenerem 26 i zablokowanie złącza w tym położeniu. Głowica 18 w położeniu obróconym i zablokowanym pokazana jest w rzucie bocznym linią przerywaną i kropkowaną 18. Na fig. 4 pokazano ramę 6 w pewnej odległości w poziomie od ucha 25, ale w rzeczywistości po jej zablokowaniu wózek 5 znajdzie się bezpośrednio przy kontenerze 26, równolegle do jego ścianki.
Po połączeniu i zablokowaniu z kontenerem dwóch wózków 5, po jednym wózku na każdym krótszym boku kontenera, sprzęgniętych za pomocą dwóch rygli 17 z jego obu narożami na tym boku, następuje skrócenie albo wydłużenie siłowników hydraulicznych 14 i ich zablokowanie w takim wydłużonym albo skróconym położeniu. Podczas skracania i wydłużania siłownika hydraulicznego 14 następuje przesunięcie ku dołowi, odpowiednio kół zewnętrznych 8 i wewnętrznych 9. W obu przypadkach, w wyniku tego ruchu, następuje podniesienie do góry ramy 6, w której są one osadzone, a wraz z nią kontenera 26, sprzęgniętego obu końcami z dwoma wózkami. W zależności od kierunku, w którym ma być przemieszczany kontener, korzystne jest, aby jedno z kół 8 pary pierwszych kół 8, 9 było podniesione z jednoczesnym podniesieniem na drugim końcu koła 9, dzięki czemu podniesione są te koła, które w odniesieniu do kierunku ruchu są kołami przednimi w każdym zespole. Po uruchomieniu silników hydraulicznych 16, a tym samym włączeniu napędu pary pierwszych kół 8 i 9, można przemieszczać kontener 26 w bok, na przykład z rampy 1 na pokład ładunkowy 2 stojącego na szynach 2 wagonu kolejowego 2', albo z wagonu kolejowego na rampę, na przykład rampę 3 (fig. 1 i 2), znajdującą się po drugiej stronie toru kolejowego 2. Po kolejnym wydłużeniu albo skróceniu odpowiednich siłowników hydraulicznych 14 para pierwszych kół 8 i 9 każdego podwozia jest ponownie sprowadzana do tej samej wysokości (z lewej strony na fig. 3), rama 6 obniża się wraz z kontenerem i stawia go na wagonie albo rampie. Każdy rygiel 17 jest obracany za pomocą pręta 23 do takiego położenia, w którym głowica 18 zajmie pozycję pokazaną liniami ciągłymi na fig. 4, po czym rygiel 17 jest cofany (w prawo na fig. 4) do chwili, kiedy głowica 18 wyjdzie z odpowiedniego ucha 25 i wózek 5 zostanie odłączony od kontenera i odsunięty na bok. W razie konieczności przemieszczania kontenerów w późniejszym terminie, można wózki pozostawić wraz z nimi, zarówno na rampie jak i na wagonie kolejowym.
Wyładunek kontenerów 26 ze statku na nadbrzeże i ich załadunek na statek odbywa się dokładnie w taki sam sposób.
Na fig. 7 i 8 pokazano ustawienie pary pierwszych kół 8 i 9 podczas przemieszczania kontenera 26 w prawo. Po podniesieniu kontenera 26 do góry, pierwsze koło 8 leży wyżej od odpowiedniego pierwszego koła 9. Jeżeli kontener jest przemieszczony z pokładu ładunkowego A na pokład ładunkowy B, to oba wózki 5 ze spoczywającym na nich kontenerem 26 są przesuwane do położenia, w którym pierwsze koło 8 prawego zespołu zajmie pozycję ponad
166 938 pokładem ładunkowym B, a tym samym przekroczy odstęp C pomiędzy tymi pokładami. W tej sytuacji podwozia 11 pary pierwszych kół są wychylane do położenia, w którym pierwsze koło 8 opadnie na pokład ładunkowy B, czyli przemieści się z położenia pokazanego na fig. 7 i 8 liniami przerywanymi do położenia zaznaczonego liniami ciągłymi.
Podwozia 11 są wychylane nieco dalej, do położenia, w którym oderwą się od pokładu ładunkowego A i kontener 26 jest dalej przemieszczany na wózkach 5 po pokładzie ładunkowym B. Podczas przemieszczania kontenera 26 z rampy na wagon kolejowy, pokład ładunkowy 2 wagonu nieobciążonego zazwyczaj leży nieco wyżej od rampy, natomiast po jego obciążeniu nastąpi lekkie ugięcie sprężyn zawieszenia wagonu, wskutek czego jego pokład ładunkowy znajduje się w przybliżeniu na wysokości rampy albo nieco niżej.
Po zbliżeniu się do tego miejsca następnej pary pierwszych kół tego samego wózka 5, powtarzane są te same operacje, ale tym razem pierwsze koło 9 znajduje się w położeniu podniesionym jest obniżane na pokład ładunkowy B do chwili oderwania pierwszego koła 8 od pokładu ładunkowego A.
Ponieważ pary pierwszych kół 8, 9 każdego podwozia 11 przechodzą przez położenie, w którym oba znajdują się na tej samej wysokości, kontener dotyka swoim dnem wyższego z pokładów ładunkowych. W chwili unieruchomienia wózków wraz z kontenerem koła są korzystnie wychylone, wskutek czego nie zostaną uszkodzone ani rampa, ani pokład ładunkowy, ani też kontener. W razie potrzeby należy unikać takich sytuacji, przesuwając w dół w danej chwili tylko jedno pierwsze koło (np. 8 na fig. 7 i 8), do chwili przeniesienia przez nie dużej części wagi kontenera na pokład ładunkowy B, a następnie przemieszczenie w dół tego samego pierwszego koła (8 na fig. 7 i 8) z drugiej strony. W takim przypadku kontener spoczywa chwilowo na trzech punktach. Dotykanie kontenera do pokładu ładunkowego można również wyeliminować poprzez wyposażenie podwozi 11 w mechanizm umożliwiający ich ruch pionowy względem wózka, ale w większości przypadków jest to zbędną komplikacją konstrukcji.
W celu umożliwienia przemieszczania kontenerów zarówno w kierunku poprzecznym jak i podłużnym do ich osi, z obu stron ramy 6, w pobliżu ich końców, zainstalowano jedno albo dwa poprzeczne drugie koła 29 (fig. 1, 5 i 6). Każde z nich jest korzystnie napędzane silnikiem hydraulicznym 30 i może poruszać się w górę i w dół względem ramy 6, pomiędzy położeniem podniesionym, w którym nie pracuje, a położeniem obniżonym, w którym wystaje poniżej ramy 6 i pary pierwszych kół 8 i 9. Istnieje wiele możliwości konstrukcyjnego rozwiązania tego problemu. W rozwiązaniu pokazanym na fig. 3 wariant z lewej strony jest inny niż z prawej. Rozwiązanie pokazane z lewej strony fig. 3 przedstawiono na fig. 5 w przekroju wzdłuż ramy 6. Wynika to z tego, że jest ono dobrze widoczne bezpośrednio w płaszczyźnie przekroju V-V na fig. 3 w widoku na prawo, natomiast wariant przedstawiony z prawej strony fig. 3 jest dobrze widoczny z płaszczyzny przekroju VI-VI, a zatem pokazano go na fig. 6.
W rozwiązaniu pokazanym na fig. 5, pomiędzy dwoma kołami pary drugich kół 29, 38 znajduje się silnik hydrauliczny 30, którego obudowa jest połączona, w sposób umożliwiający obrót, z siłownikiem hydraulicznym 13, który jest przymocowany do ramy 6. Cylinder 31 naciska na koła pary drugich kół 29, 38 w dół, a rama 6 pozostaje w położeniu uniesionym, jak to pokazano na fig. 3, nawet wtedy, gdy pierwsze koła 8 i 9 znajdują się na tej samej wysokości. Po wyposażeniu każdego z wózków 5 w dwa takie mechanizmy, w sumie cztery na każdy kontener 26, po dwa z każdej strony, można go przesuwać po wysuniętych w dół i zablokowanych w tym położeniu drugich kołach 29 napędzanych silnikami hydraulicznymi 30.
W rozwiązaniu pokazanym na fig. 6 zastosowano do obniżania drugich kół 29 również siłownik hydrauliczny (nie pokazany). W tym przypadku drugie koło 29 jest osadzone na ramieniu 32, które na przykład składa się z widełek albo dwóch równoległych ramion. Drugie koło 29 znajduje się pomiędzy palcami widełek albo pomiędzy dwoma ramionami, natomiast silnik hydrauliczny 30 jest zamontowany na zewnętrznej powierzchni jednego z ramion albo palców widełek. Ramię 32 jest osadzone obrotowo na czopie 33, który jest zamontowany we wsporniku na bocznej ściance ramy 6. Oś drugiego koła 29 jest połączona ze stałym punktem 35 na ramie 6 za pomocą rozciąganej sprężyny 34. Punkt 35 leży na poziomie czopa 33. Na wsporniku czopa 33 znajduje się stoperek 41, ograniczający obrót ramienia 32 w dół oraz rę166 938 czny zatrzask 36, blokujący ramię 32 w dolnym położeniu, dzięki czemu może ono w tym położeniu amortyzować duże siły skierowane ku górze, nie przesuwając się jednocześnie w tym kierunku. W razie potrzeby zatrzask 36 może odchylić się w bok (w kierunku podłużnym wózka), pokonując słabą sprężynę podczas ruchu ramienia 32 w dół, wskutek działania, na przykład, skośnego występu na ramieniu albo zatrzasku, który w chwili stykania się tych części ze sobą, podczas ruchu w dół, jest odblokowany do momentu, w którym ramię 32 przechodzi poza blokadę. Sprężyna 34 przytrzymuje ramię 32 w najwyższym możliwym położeniu, ograniczonym stoperem (nie pokazany). Jeżeli występ (nie pokazany), znajdujący się na ramieniu 32 drugiego koła 29, zostanie naciśnięty ku dołowi, na przykład nogą, ramię 32 przechodzi przez położenie poziome, w którym nastąpi maksymalne naciągnięcie sprężyny 34. Dalszy ruch ramienia 32 ku dołowi jest wymuszony przez sprężynę 34, która sprowadzi je do najniższego położenia. Jeżeli pierwsze koła 8 i 9 znajdują się w takim położeniu, że drugie koło 29 nie może przesunąć się do swojego najniższego położenia, to uderza ono wtedy na przykład w rampę albo w podobną powierzchnię, taką jak 1 lub 3. Dla umożliwienia wózkowi 5 przemieszczanie się na drugich kołach 29, włączają się w tej sytuacji siłowniki hydrauliczne 14 i jedno z pierwszych kół 8 lub 9 każdego podwozia 11 unosi ramę 6 do poziomu wystarczającego do obniżenia drugich kół 29 do najniższego położenia i zablokowania ich w tym położeniu za pomocą zatrzasku 36. Do chwili zmniejszenia różnicy wysokości pomiędzy pierwszymi kołami 8 i 9 każdego zespołu, pierwsze koło 8 lub 9 stanowiące podporę wózka 5 jest unoszone tak, żeby wózek spoczął na drugich kołach 29. W razie potrzeby osiągnięcia tego położenia nawet w sytuacji, kiedy wózek 5 nie jest połączony z kontenerem· 26, zaleca się zamontowanie w ramie 6 jednego lub więcej następnych kół, których kierunek osi odpowiada kierunkowi osi drugich kół 29 i które poruszają się w górę i w dół pod działaniem, na przykład, siłownika hydraulicznego. Takie rozwiązanie uniemożliwia kołysanie się wózka 5 wzdłuż osi podłużnej. Wariant ten przedstawiono na fig. 9, na której pokazano część środkową ramy 6 (nie pokazaną na fig. 3) wózka 5 w przekroju poprzecznym płaszczyzną pionowią równoległą do podłużnego kierunku wózka 5. W środkowej części ramy 6 zamontowany jest w położeniu stojącym siłownik hydrauliczny 37. Na jego trzonie tłokowym osadzone są dwa, swobodnie obracające się drugie koła 38, znajdujące się w środku pomiędzy pionowymi ściankami bocznymi ramy 6 albo, w przypadku gdy pozwala na to odległość pomiędzy tymi ściankami, możliwie daleko od środka w kierunku tej ścianki bocznej, która stoi na przeciw podnoszonego kontenera 26. W razie potrzeby przemieszczenia wózka 5, z kontenerem 26 albo bez niego, na drugich kołach 29 z fig. 5 lub 6, drugie koła 38 są obniżane za pomocą cylindra 37 do tego samego położenia, które zajmują drugie kołą 29, wskutek czego wózek 5 spoczywa na podłożu na trzech punktach, nie leżących na jednej prostej, którymi są drugie koła 29 i 38. Dzięki temu wózek 5 nie może przechylić się pod kątem prostym do swojej osi podłużnej, nawet gdy nie niesie kontenera.
Drugie koła 29 wraz z ich mechanizmem nośnym i wykonawczym, pokazanymi na fig. 5 i 6, można byłoby w całości wyeliminować pod warunkiem, że drugie koła 38 wraz z cylindrami 37 dałyby się zainstalować po obu stronach w znacznej odległości od środka odcinka pomiędzy ściankami bocznymi ramy 6. Na ogół w ramie nie ma na to wystarczająco dużo miejsca, ze względu na to, że w przestrzeniach po obu stronach jej środka znajdują się wahliwie osadzone podwozia 11 i rygle 17.
Na fig. 9 pokazano również rozmieszczenia prostokątnych otworów 39 po obu stronach środka, w pobliżu dolnej części jednej albo obu ścianek bocznych ramy 6. W tym przypadku otwory 39 są połączone prostokątnymi tulejami 40, przyspawanymi pomiędzy ścianki boczne. Można do nich wprowadzić widły podnośnikowego wózka widłowego, co umożliwia przenoszenie całego wózka. W razie konieczności tuleje 40 można również przyspawać do dolnej części wspomnianych ścian bocznych zamiast lekko powyżej dolnej krawędzi.
Dwa wózki 5 z kontenerem 26 albo bez niego, przemieszczane są pod kątami prostymi do ich osi podłużnej oraz w kierunku równoległym do podłużnej osi kontenera 26, napędzając drugie koła 29 ich silnikami hydraulicznymi 30. W razie konieczności drugie koła 38 również posiadają hydrauliczne silniki napędowe.
166 938
Nie pokazane na rysunkach urządzenia do zasilania silników elektrycznych, takie jak: pompy ze zbiornikami magazynowymi i wyrównawczymi na czynnik roboczy, silnik do napędu pomp, instalacje hydrauliczne, przełączniki etc, można zainstalować w (albo na) ramie 6 każdego wózka 5. Silnik napędowy może być silnikiem elektrycznym, zasilanym z akumulatora zainstalowanego na wózku 5, posiadającego końcówkę elektryczną do ładowania na odpowiednim stanowisku, na przykład w nocy albo w czasie, gdy wózek 5 nie jest eksploatowany.
166 938 •Fig - 2
z
166 938
Fig - Ζι
χ i i
B 12W9)X}t5 6 29 29
Ł ri
Uaafe.....,γ
Fig -4b
20
166 938
166 938
Fig - 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,100 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów zawierający poziomą ramę mającą osadzony na każdym jej końcu zespół chwytający i zamocowane co najmniej jedno koło połączone z siłownikiem hydraulicznym, znamienny tym, że na każdym końcu ramy (6) wózka (5) jest zamocowane podwozie (11) zawierające parę pierwszych kół (8, 9), przy czym koła pary pierwszych kół (8, 9) są ustawione poziomo z odstępem między nimi w kierunku podłużnej osi wózka (5) i są zamontowane ruchomo względem siebie w kierunku pionowym.
  2. 2. Wózek według zastrz. 1, znamienny tym, że podwozie (11) jest osadzone w ramie (6) wahliwie wokół poprzecznej poziomej osi (12) leżącej w płaszczyźnie pionowej pomiędzy pierwszymi kołami (8, 9) i jest połączone z siłownikiem (13, 14), zaś każde pierwsze koło (8, 9) jest zamocowane w podwoziu (11) obrotowo na osiach odsuniętych na stałą odległość od siebie.
  3. 3. Wózek według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze koła (8, 9) są połączone z zespołem napędowym (10,16, 28).
  4. 4. Wózek według zastrz. 1, znamienny tym, że w ramie (6), na wysokości odpowiadającej wysokości umieszczenia uch (25) kontenera (26) jest osadzony zespół chwytający (17,18).
  5. 5. Wózek według zastrz. 4, znamienny tym, że odległość pomiędzy zespołami chwytającymi (17,18) osadzonymi na każdym końcu ramy (6) jest równa odległości pomiędzy uchami (25) kontenera (26).
  6. 6. Wózek według zastrz. 5, znamienny tym, że zespół chwytający (17, 18) jest zamocowany przesuwnie pomiędzy położeniem schowanym wewnątrz ramy (6) wózka (5) a położeniem wysuniętym poza ramę (6) wózka (5).
  7. 7. Wózek według zastrz. 5, znamienny tym, że zespół chwytający (17, 18) zawiera obrotowy rygiel (17) zamocowany ruchomo wzdłuż swojej osi, mający na jednym końcu ukształtowaną głowicę (18) o kształcie nieokrągłym.
  8. 8. Wózek według zastrz. 7, znamienny tym, że drugi koniec obrotowego rygla (17) stanowi trzpień (19) mający ukształtowany otwór (22), w którym jest zamocowany rozłącznie pręt (23).
  9. 9. Wózek według zastrz. 1, znamienny tym, że na ramie (6) jest osadzona para drugich kół (29, 38) połączonych za pomocą ramienia (32) z siłownikiem hydraulicznym (31, 37), przy czym drugie koła (29, 38) są osadzone obrotowo wokół poziomych osi, prostopadłych do osi pierwszych kół (8, 9) i są zamocowane ruchomo względem ramy (6) w kierunku pionowym.
PL91295418A 1990-01-05 1991-01-04 Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów PL PL PL PL166938B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9000030A NL9000030A (nl) 1990-01-05 1990-01-05 Wagen voor het opnemen en verplaatsen van containers en werkwijze voor het gebruiken daarvan.
PCT/NL1991/000002 WO1991009792A1 (en) 1990-01-05 1991-01-04 Carriage for picking up and moving containers, and method for the use thereof

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL166938B1 true PL166938B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=19856370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91295418A PL166938B1 (pl) 1990-01-05 1991-01-04 Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów PL PL PL

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5356257A (pl)
EP (1) EP0509028B1 (pl)
JP (1) JP2815098B2 (pl)
KR (1) KR100191962B1 (pl)
AT (1) ATE93479T1 (pl)
AU (1) AU641469B2 (pl)
BR (1) BR9105925A (pl)
CA (1) CA2073187C (pl)
DE (1) DE69100310T2 (pl)
DK (1) DK0509028T3 (pl)
ES (1) ES2044720T3 (pl)
FI (1) FI96197C (pl)
HU (1) HU210335B (pl)
NL (1) NL9000030A (pl)
NO (1) NO180372C (pl)
PL (1) PL166938B1 (pl)
RU (1) RU2085455C1 (pl)
WO (1) WO1991009792A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO915086D0 (no) * 1991-12-23 1991-12-23 Haegglunds Moelv As Loeftemakanisme for containere o.l.
NL1005456C2 (nl) 1997-03-06 1998-09-08 Harry Nijenhuis Management B V Spoorterminal voor containers en spoorwagon.
PL335722A1 (en) * 1997-03-06 2000-05-08 Harry Nijenhuis Management Bv End station for reloading cargo containers onto railway cars and cargo container carrying railway car as such
US6062545A (en) * 1998-03-10 2000-05-16 Peavler; Derrick C. Trailer jacking device
YU80103A (sh) * 2002-02-12 2004-11-25 Tynecat Technologies Pty Ltd. Transportna kolica koja imaju kućište sa valjcima
US7534082B2 (en) 2005-07-27 2009-05-19 The Boeing Company Cargo container handling system and associated method
DE102007012468A1 (de) * 2007-03-15 2008-09-18 Epcos Ag Keramikmaterial und elektrokeramisches Bauelement mit dem Keramikmaterial
FI124183B (fi) 2009-05-28 2014-04-15 Pasi Yski Kontin siirtopyörästö
CN106347520A (zh) * 2016-10-31 2017-01-25 榆林学院 一种推车助力装置
CN114537250B (zh) * 2022-03-02 2023-08-25 北京斯年智驾科技有限公司 无接触控制无人集装箱卡车锁定与解锁的分布式系统

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1693700A (en) * 1926-12-21 1928-12-04 Int Motor Co Container bogie
US2178647A (en) * 1938-03-25 1939-11-07 Lyon Iron Works Lift truck
FR1056947A (fr) * 1952-02-12 1954-03-03 Cie Generale Du Rail Et De La Matériel de transport sur route et sur rail
DE1106691B (de) * 1957-12-27 1961-05-10 Deutsche Bundesbahn Abstuetzvorrichtung mit Gasfeder (Luftfeder) an einem mit an- und abhebbaren Rollen ausgestatteten, verfahrbaren Behaelter
US3096995A (en) * 1962-07-16 1963-07-09 Truck Accessories Inc Axle lift
US3414072A (en) * 1965-09-16 1968-12-03 Lockheed Aircraft Corp Vehicle capable of articulating about roll, pitch, and yaw axes
DE1556200B1 (de) * 1967-10-07 1970-07-09 Spaeter Gmbh Carl Vorrichtung zum Verfahren eines Containers
FR1573174A (pl) * 1968-04-10 1969-07-04
DE1904938B1 (de) * 1969-02-01 1970-10-22 Fries Gmbh Heinrich De Transportvorrichtung fuer Grossbehaelter
US3682423A (en) * 1970-08-19 1972-08-01 Philip H Scarborough Retractable twist lock
FR2122760A5 (pl) * 1971-01-22 1972-09-01 Hauser Jean
US4419034A (en) * 1981-01-12 1983-12-06 Line Fast Corporation Telescopable retractable stacker key locking device
US4611816A (en) * 1984-10-10 1986-09-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Cargo handling system

Also Published As

Publication number Publication date
FI923090A (fi) 1992-07-03
HU210335B (en) 1995-03-28
NO922593D0 (no) 1992-07-01
EP0509028A1 (en) 1992-10-21
KR100191962B1 (ko) 1999-06-15
JPH05502843A (ja) 1993-05-20
ES2044720T3 (es) 1994-01-01
DE69100310T2 (de) 1993-12-23
EP0509028B1 (en) 1993-08-25
US5356257A (en) 1994-10-18
CA2073187A1 (en) 1991-07-06
NL9000030A (nl) 1991-08-01
AU641469B2 (en) 1993-09-23
NO922593L (no) 1992-07-01
NO180372C (no) 1997-04-09
HUT61941A (en) 1993-03-29
AU7068691A (en) 1991-07-24
FI96197B (fi) 1996-02-15
FI96197C (fi) 1996-05-27
FI923090A0 (fi) 1992-07-03
WO1991009792A1 (en) 1991-07-11
JP2815098B2 (ja) 1998-10-27
ATE93479T1 (de) 1993-09-15
NO180372B (no) 1996-12-30
DE69100310D1 (de) 1993-09-30
RU2085455C1 (ru) 1997-07-27
BR9105925A (pt) 1992-11-10
DK0509028T3 (da) 1993-10-18
CA2073187C (en) 1997-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168025B1 (pl) Wózek nosny s zynowy PL
PL176481B1 (pl) Kontener transportowy dużej pojemności
CN1013846B (zh) 提升及运输设备
RU2272727C2 (ru) Вагон для комбинированных железнодорожно-автомобильных перевозок, содержащий две концевые площадки с установленной на них грузовой железнодорожной конструкцией для перевозки автомобильного груза
CN110884513B (zh) 驮背运输车
CN111361587B (zh) 锁闭装置、凹底架及具有其的驮背运输车
RU2705461C2 (ru) Челночная балка для транспортировки вагонных надставок, устройство для перевалки грузов с такой челночной балкой и способ перевалки грузов
RU2741659C2 (ru) Транспортная платформа
EA036512B1 (ru) Способ погрузки (выгрузки) автомобильного полуприцепа на вагон-кенгуру и вагон-кенгуру, подходящий для этого способа
PL166938B1 (pl) Wózek do podnoszenia i przemieszczania kontenerów PL PL PL
RU2141905C1 (ru) Автомобиль с кузовом
PL180255B1 (pl) Platforma kolejowa PL PL PL
US6283699B1 (en) Container handling systems
CN212148844U (zh) 锁闭装置、凹底架及具有其的驮背运输车
EP0463283B1 (en) A rail car for the carriage and transportation of commercial road vehicles
AU729991B2 (en) Terminal for transferring containers, and a container car
HU217280B (hu) Vasúti teherkocsi
CN216467769U (zh) 一种铁路驮背运输车
US4865510A (en) Inside loader for road traffic, designed as a semi-trailer for a semi-tractor, especially for transporting plate glass
US4753566A (en) Inside loader for road traffic, designed as a semi-trailer for a semi-tractor, especically for transporting plate glass
US4865511A (en) Inside loader for road traffic, designed as a semi-trailer for semi-tractor, especially for transporting plate glass
PL237854B1 (pl) Wagon, zwłaszcza do transportu kombinowanego kolejowego- -drogowego
CN110155912A (zh) 一种叉车
JPS64242B2 (pl)
EP0539111B1 (en) A method and apparatus for handling a plurality of cargo spaces