PL166586B1 - Srodek do regulowania wzrostu roslin PL - Google Patents

Srodek do regulowania wzrostu roslin PL

Info

Publication number
PL166586B1
PL166586B1 PL90288199A PL28819990A PL166586B1 PL 166586 B1 PL166586 B1 PL 166586B1 PL 90288199 A PL90288199 A PL 90288199A PL 28819990 A PL28819990 A PL 28819990A PL 166586 B1 PL166586 B1 PL 166586B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
growth
active
plants
image
Prior art date
Application number
PL90288199A
Other languages
English (en)
Other versions
PL288199A1 (en
Inventor
Elmar Kerber
Gerhard Leypoldt
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of PL288199A1 publication Critical patent/PL288199A1/xx
Publication of PL166586B1 publication Critical patent/PL166586B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N37/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids
    • A01N37/42Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom having three bonds to hetero atoms with at the most two bonds to halogen, e.g. carboxylic acids containing within the same carbon skeleton a carboxylic group or a thio analogue, or a derivative thereof, and a carbon atom having only two bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. keto-carboxylic acids

Abstract

1. Srodek do regulowania wzrostu ro- slin, dzialajacy synergicznie, zawierajacy substancje nosnikowe, pomocnicze i/lub do- datkowe oraz substancje czynne, znam ienny tym, ze zawiera jako substancje czynne 4 - -cyklopropylokarbonylo-cykloheksanodio- no-3,5-karboksylan-1 etylowy o wzorze 1 i chloroacetanilid o wzorze 2, w którym Rc oznacza rodnik metylowy lub etylowy, a R5 oznacza grupe 2-metoksy-1-metyloetylowa lub m etoksykarbonyloaminometylowa, w stosunku substancji czynnej o wzorze 1 do substancji czynnej o wzorze 2 równym od 1:1 do 1:8. W zór 1 Wzór 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek do regulowania wzrostu roślin, działający synergicznie, zawierający substancje nośnikowe, pomocnicze i/lub dodatkowe oraz substancje czynne.
Z europejskiego opisu patentowego nr 126 713 bądź z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki US-PS nr 4 693 475 znany jest 4-cyklopropylokarbonylo-cykloheksanodiono-3,5karboksylan-1- o wzorze 1. Ta substancja czynna wykazuje wyraźne właściwości regulujące wzrost roślin, zwłaszcza hamujące ten wzrost.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że regulujące wzrost roślin działanie tego związku może w synergicznym stopniu wzrosnąć poprzez domieszanie określonych substancji czynnych, wybranych ze zbioru obejmującego np. chloroacetanilidy.
Synergiczny środek do regulowania wzrostu roślin, zawierający substancje nośnikowe, pomocnicze i/lub dodatkowe oraz substancje czynne, wyróżnia się zatem według wynalazku tym, że zawiera jako substancje czynne 4-cyklopropy1okarbony1o-cyklo-heksanodiono-3,5-karboksylan-1 etylowy o wzorze 1 i chloroacetanilid o wzorze 2, w którym R& oznacza rodnik metylowy lub etylowy, a Rj oznacza grupę 2-metoksy-1-mety!oetylową lub metoksykarbonyloaminometylową, w stosunku substancji czynnej o wzorze 1 do substancji czynnej o wzorze 2 równym od 1 : 1 do 1 : 8.
środki regulujące wzrost roślin, zawierające substancję czynną o wzorze 1 wraz z synergicznie działającą ilością substancji czynnej o wzorze 2 stosuje się np. do hamowania wzrostu roślin.
Związki o wzorach 1 i 2 są znane.
4-cyklopropylokarbonylo-cykloheksanodiono-3,5-karboksylan-1 etylowy o wzorze 1 /związek nr 1/ wytwarza się np. w sposób omówiony niżej.
ml chlorku cyklopropylokarbonylu powali wkrapla się do mieszanego w temperaturze pokojowej roztworu 60 ml cykloheksanodiono-3,5-karboksylanu-1 etylowego i 25 ml pirydyny w 400 ml dwuchloroetanu. Po dodaniu całości chlorku miesza się nadal w temperaturze pokojowej w ciągu 15 godzin. Mieszaninę reakcyjną następnie sączy się, a przesącz przemywa się za pomocą 1N kwasu solnego, suszy i odparowuje do sucha. Pozostałość, czyli 0-acylowany produkt pośredni, rozprowadza się w 200 ml dwuchloroetanu i wraz z 4 g 4-dwumetyloaminopirydyny ogrzewa się w ciągu 4 godzin w temperaturze wrzenia wobec powrotu skroplin. Po ochłodzeniu roztwór przemywa się za pomocą 1N kwasu solnego, suszy i odparowuje do sucha. Pozostałość tę w celu oczyszczenia chromatografuje się heksanem w małej kolumnie na żelu krzemionkowym. Po odparowaniu rozpuszczalnika otrzymuje się 4-cyklopropylokarbonylo-cykloheksanodiono-3,5karboksylan-1 etylowy w postaci jasnego oleju o współczynniku załamania światła n30 «1,5350.
166 586
Niżej omówiono związki o wzorze 2.
Do chloroacetanilinów o wzorze 2 zaliczją się związki nr 2, a mianowicie związki nr 2a/ i nr 2b:
2a/ 2-chloro-2’- etylo-6'-metylo-N-2/metyloksy-lmetyloetylo/-acetanilid o nazwie zwyczajowej Metolachlor /opisany w The Pesticide Manual, 8 th Ed. 1987 , strona 568, Ed. C.R.Worthing; The British Crop Protection Council, Thornton Heath, Wielka Brytania/; 2b/ 2-chloro-N-/metoksykarbonyloaminometylo/-2 6'- dwuetyloacetanilid o nazwie zwyczajowej Amidochlor.
Inne analidy o działaniu chwastobójczym lub regulacyjnym wzrost roślin, zmieszane z substancją czynną o wzorze 1, niespodziewanie wcale nie wykazują żadnego synergicznego wzmożenia działania.
Regulatorami wzrostu roślin są substancje, które w/na roślinach powodują agronomicznie żądane zmiany biochemiczne i/lub fizjologiczne i/lub morfologiczne.
Substancje czynne, zawarte w środkach według wynalazku, w różny sposób wywierają wpływ na wzrost roślin, zależnie od terminu aplikowania, dawkowania, sposobu aplikowania i warunków otoczenia. Mieszaniny regulatorów wzrostu według wynalazku mogą np. hamować wegetatywny wzrost roślin. Ten rodzaj oddziaływania jest interesujący na powierzchniach muraw, w hodowli roślin ozdobnych, w plantacjach owocowych, na skarpach ulicznych, na instalacjach sportowych i przemysłowych, ale również w przypadku celowego hamowania pędów bocznych, np. u tytoniu. W rolnictwie hamowania wzrostu wegetatywnego u zbóż prowadzi poprzez wzmacnianie źdźbła do zredukowanego składowiska, podobne działanie agronomiczne osiąga się w rzepaku, słonecznikach, kukurydzy i innych roślinach uprawnych.
Poza tym drogą hamowania wzrostu wegetatywnego można zwiększyć liczbę roślin na jednostkę powierzchni. Dalszą dziedziną zastosowania substancji hamujących wzrost jest selektywne kontrolowanie roślin okrywających glebę w plantacjach lub w szerokorzędowych uprawach poprzez silne zahamowanie wzrostu lecz bez niszczenia tych roślin okrywkowych, tak więc wyłączona zostaje konkurencja wobec upraw głównych, a utrzymane pozostają agronomicznie dodatnie skutki, takie jak ograniczenie erozji, wiązanie azotu i spulchnianie gleby.
Dzięki regulatorom wzrostu roślim można wywierać na plon wpływ ilościowy /np. wypływ lateksu/ lub jakościowy /np. zawartość cukru/, można przełamać dominowanie wierzchołkowe, sprzyjać tworzeniu się pędów bocznych /np. rośliny ozdobne/, wzmagać przedwczesne opadanie kwiatów i owoców /np. przerzedzenie u drzew owocowych w celu pokonania owocowania przemiennego ,spadania owoców w przypadku oliwek w celu zbioru mechanicznego/, nadto można za pomocą regulatorów wzrostu harmonizować, przyspieszać lub opóźniać dojrzewanie płodów /np. otwarcie torebek u bawełny, dojrzewanie pomidorów lub bananów/.
Za pomocą regulatorów wzrostu można roślinom nadać cechę odporności na stresy środowiskowe, takie jak susza, chłód lub zawartość soli w glebie. Wreszcie za pomocą regulatorów wzrostu roślin można czasowo wyindukować celowe zrzucanie liści przez rośliny uprawne, tak więc ułatwia bądź umożliwia się mechaniczny zbiór w uprawach, takich jak bawełna, ziemniaki lub winorośl.
Pod pojęciem sposobu hamowania wzrostu roślin należy rozumieć sterowanie naturalnym rozwojem roślin bez zmieniania, w sensie mutacji, determinowanego właściwościami genetycznymi cyklu rozwojowego roślin. Sposób regulowania wzrostu stosuje się do określanego w poszczególnych przypadkach momentu rozwojowego roślin. Aplikowanie mieszanin substancji czynnych według wynalazku może następować przed lub po wzejściu rośl.in, np. juZ ua nasiona lub siewki, na kkrzenie, kłQbii łodyg,, liście, kwiaty lub inne części roślńnu Może to zachodzić np. na drodze rozprowadzania samej substancji czynnej lub w postaci środka lub jako środka na roślinach i/lub na drodze traktowania pożywki roślin /gleby/.
Synergiczny środek według wynalazku korzystnie stosuje się do hamowania wzrostu w uprawach jidmrllściennychi takich jak zboża, trawy, ale także w uprawach dwuliściennych, w warunkach aplikowania po wzejściu.
Synergiczne mieszaniny wedłu g wynalazk u stojuje się na ogó 1 w dawkac h 0 g na 1 hektar. Stosunek ilościowy między związkiem o wzorze 1 i syne^^rnie działającą ilością związku o wzorze 2 można zmieniać w szerokim zakresie. Z reguły stosunek ilościowy między związkiem o wzorze 1 a synergicznie działającym składnikiem o wzorze 2 mieści się w zakresie od 1 : 1 do 1 : B.
166 586
Sposdb wytwarzania środka agrochemicznego według wynalazku polega na tym, że substancję czynną miesza się z jedną lub wieloma składowymi, omdwionymi substancjami lub grupami substancji. Sposób traktowania roślin polega na aplikowaniu środka według wynalazku.
Czynne mieszaniny związków o wzorze 1 i o wzorze 2 stosuje się zwykle w postaci preparatów i można je wprowadzić równocześnie lub kolejno z dalszymi substancjami czynnymi na poddawane traktowaniu powierzchnie lub rośliny.
Stosowane nośniki i dodatki mogą być substancjami stałymi lub ciekłymi i odpowiadają substancjom przewidzianym do tego celu w technice preparatywnej, takim jak naturalne lub regenerowane substancje mineralne, rozpuszczalniki, dyspergatory, zwilżacze, środki polepszające przyczepność, zagęszczacze, lepiszcza lub nawozy sztuczne.
Mieszaniny substancji czynnych według wynalazku stosuje się przy tym w niezmienionej postaci lub korzystnie razem ze znanymi w technice preparatywnej środkami pomocniczymi i przeto powtarza się je w znany sposób do postaci np. koncentratów emulsyjnych, roztworów gotowych do bezpośredniego oprysku mgławicowego lub roztworów rozcieńczalnych, emulsji rozcieńczonych, proszków zwilżalnych, proszków rozpuszczalnych, środków do opylania, granulatów przez kapsułkowanie np. w substancjach polimerycznych. Sposoby stosowania, takie jak opryskiwanie drobnokropliste, opryskiwanie mgławicowe, opylanie, rozsiewanie , malowanie lub polewanie, dobiera się tak, jak i rodzaj środków odpowiednio do zamierzonego celu i do podanych warunków. Korzystnie dawki odpowiadają na ogół ilości 10 g - 5 kg substancji czynnej /AS/ na 1 ha, korzystnie 100 g - 2 kg substancji czynnej /AS/ na 1 ha.
Preparaty, tzn. środki, mieszanki lub zestawy zawierające czynną mieszaninę związku a wzorze 1 i związku o wzorze 2 oraz ewentualnie stałą lub ciekłą substancję pomocniczą, sporządza się w znany sposób, np. drogą dokładnego zmieszania i/lub zmielenia substancji czynnych z rozdzielnikami, takimi jak rozpuszczalniki, stałe nośniki i ewentualnie związki powierzchniowo czynne /tensydy/.
Jako rozpuszczalniki wchodzą w rachubę aromatyczne węglowodory, korzystnie frakcje o 6-12 atomach węgla, takie jak mieszaniny ksylenów lub podstawione naftaleny, estry kwasu ftalowego, takie jak ftalan dwubutylowy lub dwuoktylowy, alifatyczne węglowodory, takie jak cykloheksan lub parafiny, alkohole i glikole oraz ich etery i estry, takie jak etanol, glikol etylenowy, jednometylowy lub jednoetylowy eter glikolu etylenowego, ketony, takie jak cykloheksanon, rozpuszczalniki silnie polarne, takie jak N-metylopirolidon-2, sulfotlenek dwumetylowy lub dwumetyloformamid, oraz ewentualnie epoksydowane oleje roślinne, takie jak epoksydowany olej kokosowy lub olej sojowy, oraz woda.
Jako stałe nośniki, np. do środków do opylania i do proszków dyspergowalnych, z reguły stosuje się mączki ze skał naturalnych, takich jak kalcyt, talk, kaolin, montmorylonit lub attapulgit. W celu polepszenia właściwości fizycznych można dodawać też krzemionkę wysokodyspersyjną lub wysokodyspersyjne polimery nasiąkłiwe. Jako ziarnisty, adsorpcyjny nośnik granulatorowy wchodzą w rachubę typy porowate, np. pumeks, kruszonka ceglana, sepiolit lub bentonit, a jako niesorpcyjne substancje nośnikowe np. kalcyt lub piasek. Ponadto można stosować cały szereg wstępnie zgranulowanych substancji pochodzenia nieorganicznego, takich zwłaszcza jak dolomit, albo rozdrobnione pozostałości roślinne. Szczególnie odpowiednimi substancjami dodatkowymi są nadto fosfolipidy.
Jako związki powierzchniowo czynne, w zależności od prztwarzanej w preparat mieszaniny substancji czynnych, wchodzą w rachubę niejonowe, kationowe i/lub anionowe tensydy o silnych właściwościach emulgujących, dyspergujących i zwilżających. Pod określeniem tensydy należy rozumieć także mieszaniny tensydów.
Odpowiednimi tensydami anionowymi mogą być zarówno tzw. mydła rozpuszczalne w wodzie, jak i w wodzie rozpuszczalne, syntetyczne związki powierzchniowo czynne.
Jako mydła należy wspomnieć litowcowe, wapniowcowe lub ewentualnie podstawione amoniowe sole wyższych kwaów tłuszczowych o 10-22 atomach węgla, takie jak sodowe lub potasowe sole kwasu oleinowego lub stearynowego lub sole mieszanin naturalnych kwasów tłuszczowych , które można uzyskać np. z oleju koksowego lub z oleju łojowego. Należy też wspomnieć sole metylotauryny z kwasem tłuszczowym.
166 586
Częściej jednak stosuje się tzw. tensydy syntetyczne, zwłaszcza wyższe alkanosulfoniany, wyższe siarczany alkilowe, sulfonowane pochodne benzimidazolu lub alkiloarylosulfoniany.
Te wyższe alkanosulfoniany bądź siarczany alkilowe z reguły występują jako sole litowcowe, wapniowcowe lub ewentualnie podstawione amoniowe i wykazują rodnik alkilowy o 8-22 atomach węgla, przy czym alkil obejmuje również część alkilową rodników acylowych, np. sól sodowa lub wapniowa kwasu ligninosulfonowego, kwasu dodecylosiarkowego lub mieszaniny siarczanu alkoholu tłuszczowego, wytworzonej z naturalnych kwasów tłuszczowych.
Należą tu również sole estrów kwasu siarkowego i kwasów sulfonowych z adduktów alkohol tłuszczowy-tlenek etylenu. Sulfonowane pochodne benzimidazolu zawierają korzystnie 2-grupy sulfonowe i rodnik kwasu tłuszczowego o 8-22 atomach węgla. Alkiloarylosulfonianami są np. sodowe , wapniowe lub trójetanoloaminowe sole kwasu dodecylobenzenosulfonowego, kwasu dwubutylonaftalenosulfonowego lub produktu kondensacji formaldehydu z kwasem naftalenosulfonowym.
Nadto wchodzą też w rachubę odpowiednie fosforany, takie jak sole estru kwasu fosforowego z adduktem p-nonylofenol-/4-14/-tlenek etylenu.
Do niejonowych tensydów zaliczają się przede wszystkim pochodne eterów glikolu polietylenowego z glikolu polietylenowego z alkoholami alifatycznymi lub cykloalifatycznymi, z nasyconymi lub nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i alkilofenolami, które mogą zawierać 3-30 grup glikoloeterowych i 8-20 atomów węgla w /alifatycznym/ rodniku węglowodorowym i 6-18 atomów węgla w rodniku węgla w rodniku alkilowym tych alkiiofenoli.
Dalszymi odpowiednimi tensydami niejonowymi są rozpuszczalne w wodzie i 20-250 grup eteru glikolu etylenowego oraz 10-100 grup eteru glikolu propylenowego zawierające, polioksyetylenowe addukty z glikolem polipropylenowym, etylenodwuamino-polipropylenowym i alkilopolipropylenowym o 1-10 atomach węgla w łańcuchu alkilowym. Wspomniane związki zwykle zawierają na jednostkę glikolu propylenowego 1-5 jednostek glikolu etylenowego.
Jako przykłady niejonowych tensydów należy podać nonylofenololletoksyetanole, etery oleju ręcznikowego z glikolem polietylenowym, addukty polioksypropyleno-polioksyetylenowe, trójbutylofenoksypolietoksyetanol, glikol polietylenowy i oktylofenoksypolietoksyetanol.
Dalej wchodzą w rachubę też estry kwasów tłuszczowych z polioksyetylenoanhydrosorbitem, takie jak trójoleinian polioksyetylenoanhydrosorbitu.
W przypadku tensydów kationowych chodzi przede wszystkim o czwartorzędowe sole amoniowe, które jako N-podstawnik zawierają co najmniej jeden rodnik alkilowy o 8-22 atomach węgla i jako dalsze podstawniki wykazują niższe, ewentualnie chlorowcowane rodniki alkilowe, benzylowe lub niższe rodniki hydroksyalkilowe. Sole te występują korzystnie jako halogenki, metylosiarczany lub etylenosiarczany, takie jak chlorek stearylotrójmetyloamoniowy lub bromek benzylodwu /2-chloroetylo/etyloamoniowy.
Tensydy rozpowszechnione w technice preparatywnej są omówione m. in. w następujących publikacjach: Mc Cutcheon’s Detergents and Emulsifiers Annual MC Publishing Corp., Ringwood New Jersej, 1980 Sisely and Wood, Encyclopedia of Surface Active Agents, Chemical Publishing Co., Inc. Kawy Jork, 1980.
Preparaty agrochmiczne zawierają z reguły 0,1-99%, zwłaszcza 0,1-95% zgodniej z wynalazkiem mieszaniny substancji czynnych, 99,9-1%, zwłaszcza 99,9-5% stałego lub ciekłego dodatku, z którego 0,1-25%, zwłaszcza 0,1-25% stanowi tensyd.
Chociaż jako wyrób handlowy jest korzystny środek stężony, to jednak z reguły użytkownik ostateczny stosuje środki rozcieńczone.
Środki te mogą też zawierać dalsze dodatki, takie jak stabilizatory, substancje przeciwpieniące, regulatory lepkości, lepiszcza, środki polepszające przyczepność oraz nawozy syntetyczne lub inne substancje czynne dla uzyskania efektów specjalnych.
Ze środkami według wynalazku można mieszać też inne biobójcze substancje czynne lub środki. I tak te nowe środki oprócz wyszczególnionych związków o wzorze 1 i o wzorze 2 mogą zawierać np. substancje owadobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze, fungistatyczne, bakteriostatyczne lub nicieniobójcze.
166 586
Podany niżej przykład I objaśnia bliżej sporządzanie różnych postaci środka według wynalazku.
Przykład I. Sporządzanie synergicznych mieszanin substancji czynnych o wzorach 1 i 2 A oznaczają procenty wagowe/.
Proszek zwilżany a/ b/ c/
mieszanina substancji czynnej o wzorze 1
i substancji czynnej o wzorze 2 25% 50% 75%
ligninosulfonian sodowy 5% 5%
siarczan laurylαwodosαdαwy 3% - 5%
dwuizobutylonaftalenosulfonian sodowy - 6% 10%
eter oktylofenolu z glikolem polietylenowym
/7-8 moli tlenku etylenu/ - 2% -
wysokodyspersyjna krzemionka 5% 10% 10%
kaolin 62% 27% -
Mieszaninę substancji czynnych starannie miesza się z ^Instancjami dodatkowy^ i dokła-
dnie miele w odpowiednim płynie. Otrzymuje się proszek zwilżany, który za pomocą wody można
rozcieńczyć do postaci zawiesiny o żądanym stężeniu.
Koncentrat emulsyjny
mieszanina substancji czynnej o wzorze 1
i substancji czynnej o zorrze 2 10%
eter glikolu polietylenowego /4-5 moli tlenku
etylenu/ z αktylαfenolem 3%
dodecylobenzenasulfonian wapniowy 3%
eter glikolu polietylenowego /36 moli tlenku
etylenu/ z olejem ręcznikowym 4%
cykloheksanom 30%
mieszanina ksylenów 50%
Z koncentratów takich rnnżpa pez pz zcrniczenie ie dąją orządzazpó umsje je o dabemy!!!
stężeniu.
środek do opylania a/ b/
mieszanina substancji czynnej o wzorze 1
i substancji czynnej o wzorze 2 5%
talk 95%
kaolin 922
Po zmieszaniu mieszaniny substancji czynnych z nośnikiem i p o zmieleni u w odpowiednim młynie otrzymuje się gotowy do użytku środek do opylania.
Granulat wytłaczany mieszanina substancji czynnej o wzorze 1 i substancji czynnej o wzorze 2 10¾ ligninosulfanian sodowy 2% karboksymetyloceluloza 1% kaolin 87%.
Mieszaninę substancji czynnych miesza się z dodatkami, miele się i nawilża wodą. Mieszankę tę wytłacza się i następnie suszy w strumieniu powietrza.
Granulat powlekany mieszanina substancji czynnej o wzorze 1 i substancji czynnej o wzorze 2 3% glikol polietylenowy /o masie cząsteczkowej 200/ 3% kaolin 94%.
166 586
Drobno zmieloną mieszaninę substancji czynnych równomiernie nanosi się w mieszarce na kaolin zwilżony glikolem polietylenowym. Tą drogą otrzymuje się niepylące granulaty powlekane.
Koncentrat zawiesinowy mieszanina substancji czynnej o wzorze 1 i substancji czynnej o wzorze 2 40% glikol etylenowy 10% eter glikolu polietylenowego /15 moli tlenku etylenu/ z nonylofenolem 6% ligninosulfonian sodowy 10% karboksymetyloceluloza 1% olej silikonowy w postaci 75%-owej emulsji wodnej 1% woda 32%
Drobno zmieloną mieszaninę substancji czynnych starannie miesza się z dodatkami . Otrzymuje się koncentrat zawiesinowy, z którego drogą rozcieńczania wodą sporządza się zawiesiny o żądanym stężeniu.
Często jest bardziej praktycznym sporządzanie preparatów oddzielnie substancji czynnej o wzorze 1 i składnika o wzorze 2 i dopiero na krótko przed rozprowadzaniem złączenie tych preparatów w wodzie w aplikatorze w żądanym stosunku zmieszania jako mieszanki zbiornikowej
Efekt synergiczny występuje zawsze wtedy, gdy działanie kombinacji substancji czynnej o wzorze 1 i substancji czynnej o wzorze 2 jest silniejsze niż oczekiwanie według Colby'ego działanie pojedynczo aplikowanych substancji czynnych.
Oczekiwane działanie hamujące wzrost We dla daeej kombinajji dwwóc ssustancji można /porównaj C01BY, S.R., Cnlculatlng synergistlj and antagonistic response of herbijide ddniinnaions, Weeds 15, strony 20-22, 1967/ obliczać z następującego równania:
Y . /100-Χ/
We = X + 1Q0 w którym:
X oznacza procent zahamowania wzrostu w przypadku traktowania związkiem o wzorze 1 w dawce p kg na 1 ha w porównaniu z cbearakaownną próbą sprawdzianową /=0%/,
Y oznacza procent zahamowania wzrostu w przypadku traktowania związkiem o wwzoze 2 w dawce q kk nn i hh w porównaniu z nietraktowanę próbą sprawdzianową, a We oznacza oczekiwane działanie hamujące wzrost /procent zahamowania wzrostu w porównaniu z nlearaktowacą próbą sprawdzianową/ po traktowaniu związkiem o wzorze 1 i związkiem o wzorze 2 w dawce p+q kg substancji czynnych na 1 ha.
Jeśli faktycznie zaobserwowane działanie jest silniejsze niż oczekiwana wartość We, to występuje synergia:.
Synergijzny efekt kombinacji substancji czynnych o wzorze 1 i o wzorze 2 zilustrowano w podanych niżej przykładach biologicznych.
Przykład II. Zahamowanie wzrostu u zbóż. Jęczmień jary odmiany Iban wysiewa się w dwoCba0anC z tworzytw sztuczszgo o roamiarzz 15 cm, zawierzewień gceb^g gruntową i hadaje w komorze klimatycznej za dnia w temperaturze 10-15°C a w nocy w temperaturze 5-10°C. Naświetlanie o natężeniu około 25000 luksów trwa dziennie w ciągu 13,5 godzin. W 34-tym dniu od wysiania i rozrzedzenia do 4 roślin na 1 doniczkę następuje aplikowanie, w postaci brzeczki wodnej, substancji czynnej lub mieszaniny substancji czynnych w ilości na 1 ha wyszczególnionej w niżej podanej tablicy 1 wyników. Wodę stosuje się w dawce 500 litrów na 1 ha. Po tej aplikacji rośliny przechowuje się w cieplarni za dnia w temperaturze co najmniej 10°C. Dziennie naświetla się je w ciągu co najmniej 13,5 B°Wobce.
166 586
Po upływie 14-35 dni od tego traktowania /czas trwania podano w tablicy 1 wyników/ dokonuje się ocenę. Działanie podaje się jako procent zahamowania nowego przyrostu w porównaniu z roślinami nietraktowanymi. 0% oznacza brak działania hamującego /przyrost jak w nietraktowanych roślinach sprawdzianowych/, 100% oznacza całkowite zastopowanie wzrostu. Przy tym wysokość nowego przyrostu przedstawia się w % wartości średniej z nietraktowanych roślin sprawdzianowych.
Wyniki zahamowania wzrostu u zbóż zestawiono w niżej podanej tabeli 1« Zbadane mieszaniny według wynalazku wykazują wyraźne synergiczne zwiększenie działania.
Tabela 1
Substancja czynna/dawka g/ha Moment oceny w dniu: po traktowaniu % zahamowania wzrostu
zaobserwowany oczekiwany /obliczony według Colby'ego/
nr 1 nr 2a 35 dzień
250 - 8
500 - 23 -
- 1000 2 -
- 2000 2 -
250 + 1000 17 10
250 + 2000 29 10
500 + 1000 32 25
500 + 1000 46 25
nr 1 nr 2b 32 dzień
125 3
250 - 8 -
- 250 7 -
- 500 12 -
- 1000 12 -
125 + 250 30 10
125 + 500 48 14
125 + 1000 53 23
250 + 250 41 14
250 + 250 58 19
250 + 250 69 28
166 586
Przykład III. Zahamowanie wzrostu u traw.
Mieszankę traw Poa, Festuca, Lolium, Bromus i Cynosurus wysiewa się w doniczkach z tworzywa sztucznego o rozmiarze 15 cm, zawierających glebę gruntową i hoduje w cieplarni za dnia w temperaturze 21*C a w nocy w temperaturze 17*C. Naświetlanie o natężeniu co najmniej 7000 luksdw trwa dziennie w ciągu 13,5 godziny. Po wzejściu rośliny co tydzień przycina się do wysokości około 6 cm. Około 42 dnia od wysiania i 1 dzień po ostatnim przycięciu następuje aplikowanie, w postaci wodnej brzeczki, substancji czynnej lub mieszaniny substancji czynnych w ilości na 1 ha wyszczególnionej w niżej podanej tablicy 2 wyników. Wodę stosuje się w ilości około 500 litrów na 1 ha. Po upływie 20 dni od tego traktowania dokonuje się ocenę. Mierzy się przy tym wysokość nowego przyrostu i przedstawia Jako H wartości średniej z nletraktowanych prób sprawdzianowych.
Wyniki zahamowania wzrostu u traw zestawiono w niżej podanej tabeli 2. Zbadane mieszaniny wykazują wyraźne działanie synergiczne.
Tabela 2
Substancja czynna/dawka g/ha Moment oceny w dniu: po tralktowaniu % zahamowania wzrostu
zaobserwowany oczekiwany /obliczony według Colby'ego/
nr 1 nr 2a 20 dzień
nr 1 nr2b 20 dzień
250 15
500 - 33 -
- 1000 35 -
- 2000 60 -
250 + 1 000 66 45
250 + 2000 86 66
500 + 1000 79 56
500 + 2000 83 73
166 586
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1 ,<00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. środek do regulowania wzrostu roślin, działający synergicznie, zawierający substancje nośnikowe, pomocnicze i/lub dodatkowe oraz substancie czynne, znamienny tym, że zawiera jako substancje czynne 4-cyklopropylokarbonylo-cykloheksanodiono-3,5-karboksylan-1 etylowy o wzorze 1 i chloroacetanilid o wzorze 2, w którym R^ oznacza rodnik metylowy lub etylowy, a R5 oznacza grupę 2-metoksy-1-metyloetylową lub metoksykarbonyloaminometylową, w stosunku substancji czynnej o wzorze 1 do substancji czynnej o wzorze 2 rdwnym od 1 : 1 do 1 : 8.
  2. 2. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że obok 99,9-5% stałych lub ciekłych substancji dodatkowych, z czego 0,1-25% stanowi substancja powierzchniowo czynna, zawiera 0,1-95% mieszaniny substancji czynnych, wykazującej stosunek związku o wzorze 1 do związku o wzorze 2 równy od 1 : 1 do 1 : 8.
    • * *
PL90288199A 1989-12-13 1990-12-11 Srodek do regulowania wzrostu roslin PL PL166586B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH447989 1989-12-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL288199A1 PL288199A1 (en) 1991-12-02
PL166586B1 true PL166586B1 (pl) 1995-06-30

Family

ID=4276865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90288199A PL166586B1 (pl) 1989-12-13 1990-12-11 Srodek do regulowania wzrostu roslin PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0434613B1 (pl)
JP (1) JP2913214B2 (pl)
AU (1) AU640720B2 (pl)
DE (1) DE59009012D1 (pl)
ES (1) ES2071079T3 (pl)
IE (1) IE66326B1 (pl)
PL (1) PL166586B1 (pl)
RU (1) RU2054869C1 (pl)
ZA (1) ZA909981B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9219631D0 (en) * 1992-09-16 1992-10-28 Ici Plc Herbicidal compositions
JP3266674B2 (ja) * 1992-11-19 2002-03-18 クミアイ化学工業株式会社 植物成長調整剤組成物
GB9313210D0 (en) * 1993-06-25 1993-08-11 Sandoz Ltd Novel combinations
AU756018B2 (en) * 1997-10-20 2003-01-02 Basf Aktiengesellschaft Plant growth regulating composition
WO2000078142A2 (de) * 1999-06-17 2000-12-28 Basf Aktiengesellschaft Verfahren zur erhöhung der widerstandskraft von kulturpflanzen gegen chemischen stress
GB0022828D0 (en) * 2000-09-18 2000-11-01 Aventis Cropscience Sa New herbicidal composition
KR20060063936A (ko) * 2003-08-08 2006-06-12 바스프 악티엔게젤샤프트 이과의 처리를 위한 아실시클로헥산디온 유도체 및에테폰의 조합물의 용도
NZ567121A (en) * 2005-10-07 2010-03-26 Basf Se Fungicides and bioregulatory mixtures
ES2330376T3 (es) * 2005-10-07 2009-12-09 Basf Se Mezclas fungicidas biorreguladoras.
CN101228869B (zh) * 2007-01-25 2011-03-09 浙江禾田化工有限公司 氟节胺和二甲戊乐灵烟草抑芽复配制剂
CN101801184B (zh) * 2007-08-06 2014-04-23 辛根塔有限公司 除草组合物
WO2009019432A2 (en) * 2007-08-06 2009-02-12 Syngenta Limited Herbicidal composition and method of use thereof
JP5694937B2 (ja) * 2008-09-26 2015-04-01 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se イネ科植物の生育を改善するための、アシルシクロヘキサンジオンカルボン酸エステルと組み合わされたアシルシクロヘキサンジオンカルボン酸またはその塩の使用
KR101612855B1 (ko) * 2008-10-20 2016-04-15 가부시키가이샤 리켄그린 벼과 잡초용 생육 조절제
WO2011063948A2 (en) * 2009-11-27 2011-06-03 Syngenta Participations Ag Plant growth regulation

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3617252A (en) 1969-04-01 1971-11-02 United States Borax Chem Herbicidal dinitro-1,3-phenylenediamine compounds
US3776715A (en) 1969-04-25 1973-12-04 Mobil Oil Corp Halophenoxy benzoic acid herbicides
US3879188A (en) 1969-10-24 1975-04-22 Amchem Prod Growth regulation process
BE795534A (fr) 1972-02-18 1973-08-16 Basf Ag Agents pour la regulation de la croissance des plantes, contenant comme principe actif un sel azote
US4022611A (en) * 1972-06-06 1977-05-10 Ciba-Geigy Corporation Plant growth regulating agent
US4169721A (en) 1975-11-05 1979-10-02 Ciba-Geigy Corporation N-(ortho-substituted benzyl)-dinitro-trifluoromethyl-anilines as plant growth regulants
US4199669A (en) 1978-02-21 1980-04-22 Coin Acceptors, Inc. Coin-sensing assembly
EP0126713B1 (de) * 1983-05-18 1989-01-18 Ciba-Geigy Ag Cyclohexandion-carbonsäurederivate mit herbizider und das Pflanzenwachstum regulierender Wirkung
DE3344329A1 (de) 1983-12-08 1985-06-13 Karl Friedrich 4150 Krefeld Keilhau Verstellvorrichtung fuer stufenlos drehbaren tennisschlaegergriff
EP0224441B1 (de) * 1985-11-08 1990-06-20 Ciba-Geigy Ag Pflanzenwuchsregulierendes Mittel
ES2014493B3 (es) 1986-04-24 1990-07-16 Ciba-Geigy Ag Acil-ciclohexandionas y sus eteres de oximas con efecto herbicida y regulador del crecimiento de las plantas.
EP0338986B1 (de) * 1988-04-19 1993-01-07 Ciba-Geigy Ag Pflanzenwuchshemmendes Mittel

Also Published As

Publication number Publication date
DE59009012D1 (de) 1995-06-08
AU6800490A (en) 1991-06-20
EP0434613A3 (en) 1991-10-09
PL288199A1 (en) 1991-12-02
ES2071079T3 (es) 1995-06-16
EP0434613B1 (de) 1995-05-03
IE66326B1 (en) 1995-12-27
IE904480A1 (en) 1991-06-19
AU640720B2 (en) 1993-09-02
ZA909981B (en) 1991-08-28
JP2913214B2 (ja) 1999-06-28
EP0434613A2 (de) 1991-06-26
JPH04234801A (ja) 1992-08-24
RU2054869C1 (ru) 1996-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0820227B1 (en) Synergistic herbicidal compositions of metolachlor
CS225838B2 (en) The fungicide agent and the agent for the regulation of the plant growth
EA001470B1 (ru) Синергетическая гербицидная композиция и способ борьбы с сорняками
BG62469B1 (bg) Синергитичен състав и метод за селективна борба с плевели
PL166586B1 (pl) Srodek do regulowania wzrostu roslin PL
US6271177B1 (en) Selective herbicidal composition
JP3065345B2 (ja) 相乗的除草剤
JPH01135702A (ja) 多置換酪酸類、それらのエステル類および誘導体類を使用する植物の生長を調節する方法
EA009211B1 (ru) Синергические гербицидные средства, содержащие гербициды из группы бензоилпиразолов
JP3350779B2 (ja) 除草性相乗性組成物および雑草を防除する方法
US5108488A (en) Synergistic herbicidal composition
HU202846B (en) Herbicidal and plant growth regulating compositions comprising alkyl- and alkenylsulfonylurea derivatives substituted by heterocyclic group and process for producing the active ingredients
JPH0774126B2 (ja) イネにおける有害植物の防除方法
JP3084102B2 (ja) 相乗的除草剤組成物
US5407898A (en) Synergistic composition and method for the selective control of weeds
EP0493321A1 (de) Pyrimidinyl- und Triazinyl-salicylamide sowie deren Verwendung und Herstellung
CS276154B6 (en) Agent for plant growth regulation
CA1293620C (en) Herbicidal composition
DE3426659A1 (de) 2-methyl-4&#39;-isopropyl-2-pentenoyl-anilid
JPH07196423A (ja) 稲作における雑草類を防除するための除草剤組成物
CA3211838A1 (en) Herbicidal composition comprising of phenylpyrazoline and triazinone compounds
JPS5815903A (ja) 選択除草剤組成物及び選択的除草方法
DE3639563A1 (de) N-arylsulfonyl-n&#39;-pyrimidyl(triazinyl) -harnstoffe
KR19990006876A (ko) 제초제 혼합물
KR910001439B1 (ko) 2-치환페닐-4,5,6,7-테트라히드로-2h-이소인돌-1,3-디온의 제조방법