PL164180B1 - Element obudowy, zwlaszcza dla górnictwa podziemnego PL - Google Patents

Element obudowy, zwlaszcza dla górnictwa podziemnego PL

Info

Publication number
PL164180B1
PL164180B1 PL90285206A PL28520690A PL164180B1 PL 164180 B1 PL164180 B1 PL 164180B1 PL 90285206 A PL90285206 A PL 90285206A PL 28520690 A PL28520690 A PL 28520690A PL 164180 B1 PL164180 B1 PL 164180B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filled
element according
inner tube
chamber
tube
Prior art date
Application number
PL90285206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL285206A1 (en
Inventor
Heinrich Quante
Original Assignee
Quante Heinrich Berg Ing
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE3915837A external-priority patent/DE3915837A1/de
Application filed by Quante Heinrich Berg Ing filed Critical Quante Heinrich Berg Ing
Publication of PL285206A1 publication Critical patent/PL285206A1/xx
Publication of PL164180B1 publication Critical patent/PL164180B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D15/00Props; Chocks, e.g. made of flexible containers filled with backfilling material
    • E21D15/14Telescopic props
    • E21D15/16Telescopic props with parts held together by positive means, with or without relative sliding movement when the prop is subject to excessive pressure
    • E21D15/18Telescopic props with parts held together by positive means, with or without relative sliding movement when the prop is subject to excessive pressure with one part resting on a supporting medium, e.g. rubber, sand, bitumen, lead, located in the other part, with or without expulsion or displacement of the medium upon excessive pressure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D15/00Props; Chocks, e.g. made of flexible containers filled with backfilling material
    • E21D15/48Chocks or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1 . Element obudowy, zwlaszcza dla gór­ nictwa podziemnego i budowy tuneli, jedno- drogowy, w szczególnosci do zabezpieczania wykonanych metoda górnicza wyrobisk w scia­ nach i chodnikach, z uksztaltowana wzajemnie przesuwnie rura wewnetrzna i zewnetrzna i z utwardzalnym rdzeniem tworzywowym, utrzy­ mujacym obie rury w odstepie wzgledem sie­ bie, przy czym rury zewnetrzne i wewnetrzne sa uksztaltowane teleskopowo, jako przelotowe wewnatrz, a zamkniete od strony konca, zna- mienny tym, ze tworzace stojak (1) rura zew­ netrzna (4) i co najmniej jedna rura wewnetrzna (5) - wyposazone sa w tasmy (7, 8) naprezajace wstepnie mechanicznie rure zewnetrzna (4) i co najmniej jedna rure wewnetrzna (5) na rózne dlugosci miedz y stropem (37) a spagiem (36) chodnika, przy czym rura zewnetrzna (4) ma otwory odwadniajace. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest element obudowy zwłaszcza dla górnictwa podziemnego i budowy tuneli, zwłaszcza do zabezpieczania wykonanych przez górników pustych przestrzeni w ścianie i chodniku, z wykonanymi z możliwością wzajemnego usuwania w siebie rurą zewnętrzną i rurą wewnętrzną i utrzymującym obie rury w odstępie względem siebie wypełnieniem.
W wielu obszarach górnictwa podziemnego znajduje zastosowanie także tak zwana obudowa jednorazowa. Składa się ona przeważnie z posiadających odpowiednie wymiary stojaków drewnianych, wsporników o kształcie rynnowym, dźwigarów dautecwniWcwtch i temu podobnych. Często są jednak do nich stosowane również lub wyłącznie także hydrauliczne stojaki ρcadayńzze, co jednak pociąga za sobą znaczne obciążenie kosztami z powodu wysokich nakładów przy wytwarzaniu. Wymagane ciśnienie pcdpłzcia obudowy może w tych systemach hydraulicznych być korzystnie utrzymywane poprzez ciśnienie w układzie hydraulicznym (300 do 900 bar) i poprzez pracujące dcWładnίd zawory ograniczające ciśnienie. Wszystkie znajdujące się w układzie stojaki cechuje jednakown charakterystyka. Podparcie górotworu jest przy pomocy takich systemów hydraulicznych w wykonaniu ruchomym rozwiązane crttaaUnid pod względem technicznym.
W wykonaniu stacjonarnym jednak występują opisane powyżej wady. Na chodnikach, gdzie należy się spodziewać zbieżności, stosowane są tak zwane podatne kształtowniki zyencad, przy czym współczynnik tarcia jest niedokładny i w związku z tym nie można zapewnić niezawodnego i równomiernego podparcia stropów ewentualnie pułapów. Ma to miejsce również w przypadku znanych z opisu patentowego RFN nr 318 332 dwuczęściowych stojaków górniczych lub stojaków chodnikowych, przy czym stojak zewnętrzny jest wypełniony wyciskaną masą wypełniającą. Ozięki temu powinna zostać osiągnięta celowa podatność sztywnej w przeciwnym razie obudowy. Niekorzystne jest jednak, że tego typu elementy nie są tak szczelne, aby mogły być stosowane skuteczne masy wypek4
164 180 niające. Stosowane plastyczne masy wypełniające typu bitumicznego nie dają jednak w efekcie niezbędnych i wymaganych ciśnień podparcia. To samo ma miejsce również w przypadku znanego z opisu wyłożeniowego RFN nr 32 36 421.0 rozwiązania, w którym takie masy o konsystencji pasty są umieszczone między dwiema rurami i stamtąd przepychane.
Celem wynalazku jest opracowanie wczesnopodporowego, przejmującego wysokie ciśnienia, łatwego w obsłudze, służącego jako obudowa jednorazowa elementu obudowy.
Cel ten został zgodnie z wynalazkiem osiągnięty w ten sposób, że tworzące stojak rura wewnętrzna i co najmniej jedna rura wewnętrzna wyposażone są w taśmy naprężające wstępnie mechanicznie rurę zewnętrzną i co najmniej jedną rurę wewnętrzną na różne długości między stropem a spągiem chodnika, przy czym rura zewnętrzna ma otwory odwadniające.
Przy tego rodzaju obudowie zaletę stanowi po pierwsze możliwość mocowania rury teleskopowej między pułapem a spodkiem, do czego stosowana jest prosta mechanika. Od początku zatem zgodna z wynalazkiem obudowa jednorazowa może wprowadzać znaczne siły do górotworu, o ile zostanie wprowadzony i utwardzony materiał budowlany. Stąd też jest on korzystnie zakotwiczony w miejscu, ta< że napełnianie betonem lub materiałem budowlanym może następować bez niebezpieczeństwa. Ponieważ materiał budowlany jest wprowadzany dopiero potem, stworzone jest zatem wygodne w obsłudze rozwiązanie obudowy jednoramowej, która wyróżnia się ponadto tym, że beton lub materiał budowlany może być wpompowywany w postaci płynnej, ponieważ nadmiarowa woda jest odprowadzana i odbierana poprzez urządzenie do odwadniania materiału budowlanego, tzn. przez otwory odwadniające. Wpuszczany materiał budowlany tworzy na skutek tego odwodnienia zdolny do tworzenia podpory rdzeń materiału budowlanego, który jest w znacznym stopniu stabilizowany przez otaczającą rurę stalową i jest tak ukształtowany, Z e mooe on prjejmowai wysokiesiły podparaladaleko powyżej 100 ton i siły nacisku. Ponieważ rdzeń z materiału budowlanego po utwardzeniu tkwi w obu elementach rurowych jako kolumna nośna, wówczas mająca na celu zamocowanie wstępne mechanika nie ma już znaczenia, tak że można się tutaj ograniczyć do prostej i ekonomicznej mechaniki. Zgodny z wynalazkiem stojak teleskopowy powoduje naprężenie wstępne około 47 Kg/N.
Według korzystnego przykładu wykonania wynalazku przewidziano, że kilka prowadzonych między rurą zewnętrzną i wewnętrzną taśm jest z jednej strony przybitych do górnego końca rury zewnętrznej, a z drugiej strony jest poprowadzonych przez otwory w dolnym i wokół dolnego końca rury wewnętrznej i zamocowanych na umieszczonej w rurze wewnętrznej tarczy zbiorczej i że tarcza zbiorcza jest jednocześnie połączona poprzez taśmę centralną z osadzoną obrotowo w i na przeciwległym końcu rury wewnętrznej rolką nawijającą. W ten sposób, taśmy mogą spełniać swoją funkcję bez niebezpieczeństwa zerwania, aby osiągnąć wysuwanie z siebie obu rur zewnętrznych i wewnętrznych.
Aby uczynić jednocześnie rolkę nawijającą zdolną do zastosowania jako króciec napełniający, wynalazek przewiduje, że rolka nawijająca jest przyporządkowana mocowanej dwiema blachami ceowymi, wykonanej w typie głowicy koronowej płycie wieńczącej i jest wykonana jako otwarta obustronnie pusta rura, która jest osadzona w obu blachach ceowych i w otworze w rurze wewnętrznej i jest wyposażona w umieszczoną na przeciwległym końcu, kończącym się przed ścianką wewnętrzną rury wewnętrznej końcu, klapę zwrotną lub suwak sprężynowy. Ponieważ rolka nawijająca umieszczona jest na górnym końcu, to znaczy u obszarze płyty wieńczącej, zapewnione jest całkowite wypełnienie rury teleskopowej materiałem budowlanym, przy czym dzięki klapie zwrotnej ewentualnie suwakowi jest zapewnione to, że po napełnieniu nadal płynny materiał budowlany nie może wypływać.
W celu zachowania wytworzonego pierwotnie naprężenia wstępnego przewiduje, że w obszarze drugiego ceownika umieszczona jest blokada ruchu zwrotnego w postaci owijającej kilkakrotnie rolkę nawijającą i zamocowanej obustronnie liny i sprężyny zaczepiającej o środek liny. Ta blokada ruchu zwrotnego pracuje na zasadzie tarcia liny. Przy pomocy liny, która wielokrotnie opasuje rolkę nawijającą w ten sposób, że jej końce są przybite, a w środku liny zawieszona sprężyna, uzyskiwane są niezbędne siły tarcia, które wstrzymuje ruch powrotny raz nawiniętej rolki nawijającej. Obrót rolki nawijającej jest uzyskiwany przy pomocy trzpienia rolki, który zaczepia o przechodzący przez rolkę nawijającą kołek sprężysty.
Mechanikę mocowania obu wsuwanych w siebie elementów rurowych stanowi zgodnie z wynalazkiem również ta, której rolka nawijająca jest wykonana jako przyciągarka bębnowa i jest nasa164 180 dzona z zewnątrz na górną krawędź rury zewnętrznej i że na ściance zewnętrznej rury wewnętrznej są umieszczone odpowiadające przyciągarce bębnowej taśmy. Tolerancja średnic między rurą wewnętrzną i zewnętrzną jest tak dobrana, że na rurze wewnętrznej są naprężone dwie lub trzy cienkie liny lub taśmy w ten sposób, że przytrzymywana w ten sposób rura wewnętrzna może być nadal wsuwana w rurę zewnętrzną. Liny są również tutaj na dolnym końcu rury wewnętrznej owinięte wokół języków, tak, że nie mogą występować zakłócenia lub uszkodzenia. Dzięki przyciągarce bębnowej jest zapewniony korzystny moment obrotowy i wyeliminowane jest nieprzewidziane odwijanie .
Według innego przykładu wykonania rura wewnętrzna posiada przebiegające na zewnątrz w kierunku wzdłużnym pasy blach z półgwintem, rolki nawijające są przewidziane jako umieszczone na górnej krawędzi rury zewnętrznej, korespondujące śruby bez końca z wewnętrznym sześciokątem na swobodnym końcu i całość daje się w ten sposób łatwo obracać, przy czym przy pomocy śrub bez końca rura wewnętrzna jest wykręcana z rury zewnętrznej. Możliwe jest również, aby rurze zewnętrznej i wewnętrznej przyporządkować oddzielne taśmy i przesuwać je wówczas względem siebie przy pomocy urządzenia mocującego lub zamykającego, jak· to ma miejsce w przemyśle opakowaniowym, w ten sposób, że jednocześnie rura wewnętrzna jest wyciągana z rury zewnętrznej. Niezbędna niezawodność jest osiągana zwłaszcza wówczas, gdy taśma i taśma centralna jest wykonana z tworzywa sztucznego, przeważnie z laminatu poilestrowo-szklanego.
W górnictwie podziemnym stosowane są dwuskładnikowe tworzywa sztuczne do umacniania górotworu. Materiał ten może być również stosowany jako wypełnienie, przy czym przewidziano, że w przypadku rezygnacji z otworów wypełnienie jest utworzone z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego i jest wyposażone w zbrojenie, przeważnie w obszarze nachodzenia na siebie rury zewnętrznej i wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu włókien stalowych lub podobnego zbrojenia daje się uzyskiwać wysokowytrzymały rdzeń z materiału budowlanego, tak że tego typu obudowa jednorazowa może przejmować odpowiedzialne funkcje podparcia i bezpieczeństwa.
Aby zachować w przybliżeniu jednakową charakterystykę i stworzyć podatny element obudowy, wynalazek przewiduje, że wypełnieniu jest przyporządkowany hamujący wydłużenia poprzeczne element odkształcalny, przeważnie w postaci wypełnionych lekkim betonem i posiadających wsuwane w siebie krawędzie wkładów. Ten element odkształcalny ewentualnie wkłady mogą być wykonane w ten sposób, że określony jest dokładny próg zadziałania. Ograniczone wsuwanie zapewnia, zwłaszcza przy niekorzystnych parametrach ciśnienia, wysoką trwałość tego typu obudowy jednorazowej. Jeżeli poszczególne elementy obudowy jednorazowej będą miały przyporządkowane stale te same elementy odkształcalne, wówczas elementy obudowy będą miały korzystnie tę samą charakterystykę. Przy zastosowaniu gotowych patronów zapewnione jest, że powstające w patronie ciśnienie pozwala na zajście ściskania dopiero wówczas, gdy zostanie przekroczony zadany próg zadziałania i dociskanie (mierzone w %) będzie zachodziło przy całkowicie wyeliminowanym lub wykluczonym odkształceniu poprzecznym.
Odkształcenia poprzeczne mogą być korzystnie wyeliminowane w ten sposób, że wkład posiada jedną lub więcej komór, z których jedna jest napełniana pastowatą masą lub materiałem ziarnistym i obie są połączone ze sobą poprzez płytę bezpieczeństwa lub zawór i/lub atmosferę lub że jedna komora jest napełniona nieutwardzonym kitem, a druga komora jest napełniona kulkami stalowymi lub żwirem. Poprzez wypychanie pastowatego materiału lub pastowatej masy lub także poprzez przezwyciężanie oporu płyty bezpieczeństwa lub zaworu przyjmowane są celowo wysokie siły, zanim zostanie uzyskana żądana podatność.
Wysokie siły mocowania mogą być uzyskiwane zwłaszcza wówczas, gdy stojak nie wysuwa się z zadanego położenia, co jest zapewnione w ten sposób, że płycie wieńczącej przyporządkowana jest napełniana materiałem budowlanym poduszka tkaninowa, mocowana na zewnątrz między zderzakami. Tego rodzaju poduszka tkaninowa tworzy korzystnie zamknięcie kształtowe między obu przeznaczonymi do łączenia elementami obudowy. Typ obudowy pierścieniowej jest osiągany w ten sposób, że płyta wieńcząca i płyta podstawy są wyposażone w odpowiadające sobie nakładki łączące z otworami pod trzpienie i są połączone w całość z innymi elementami dla utworzenia wieloczłonowego łuku obudowy. Dzięki poduszkom tkaninowym mogą być tutaj przyjmowane dodatkowe siły, jeżeli są one przykładowo umieszczone w obszarach przegubowych.
Wynalazek wyróżnia się zwłaszcza tym, że stworzona została bardzo wszechstronna i dająca w szczególności możliwość naprężania wstępnego obudowa jednorazowa, która jest w związku z tym
164 180 łatwa w obsłudze i moZe być korzystnie transportowana. Ta obudowa jednorazowa podwyższa w istotny sposób bezpieczeństwo obudowy, ponieważ jest ona odpowiednio dostosowana do wszystkich przypadków zastosowania i można ją wyposażyć w przejmujący wysokie siły podparcia rdzeń z materiału budowlanego. Materiał budowlany jest przy tym wprowadzany pod ciśnieniem przez rurę wewnętrzną, po czym obie rury są przy pomocy urządzenia naprężającego wysuwane z siebie lub wsuwane w siebie, na skutek czego zapewnione jest jednocześnie równomierne i całkowite napełnienie. Po utwardzeniu rdzenia z materiału budowlanego szczególnie korzystne oddziaływanie ma osłona z elementów rurowych, która są przeznaczone do tego i są w ten sposób wykonane, że mogą przejmować również siły rozciągające, przykładowo przy odpowiednim obciążeniu. Przedwczesne uszkodzenie tworzących tego typu oszalowanie rur zewnętrznych i wewnętrznych jest praktycznie wykluczone, przy czym poprzez dobór jakości odpowiednich rur może być w znacznym stopniu podwyższona również trwałość rur, przede wszystkim również poprzez umieszczenie posiadających ograniczoną podatność elementów odkształcalnych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia stojak jednorazowy w przekroju, fig. 2 - chodnik z obudową jednorazową w przekroju poprzecznym, fig. 3 - obszar połączenia między łukiem obudowy i stojakiem teleskopowym w powiększeniu, fig. 4 - stojak jednorazowy według fig. 1 w innym przekroju wzdłużnym, fig. 5 obszar głowicy stojaka jednorazowego w powiększeniu z rolką nawijającą w przekroju wzdłużnym, fig. 6 - obszar głowicy stojaka jednorazowego z rolką nawijającą w przekroju poprzecznym, fig.
- wbudowany w rurę wewnętrzną króciec napełniający w uproszczeniu, fig. 3 - przyporządkowany króćcowi napełniającemu suwak w widoku z góry, fig. 9 - dwukomorowe wykonanie elementu odkształcalnego, fig. 10 - wsuwalne wykonanie elementu odkształcalnego, fig. 11 - przekrój stojaka teleskopowego z automatycznym mocowaniem, fig. 12 - inny przykład wykonania stojaka jednorazowego, fig. 13 - zapożyczona z przemysłu opakowaniowego automatyka mocowania rury zewnętrznej i wewnętrznej, fig. 14 - stojak jednorazowy w przekroju z otworami odwadniającymi i zbrojeniem i fig. 15 - obudowa jednorazowa złożona z kilku połączonych przegubowo ze sobą elementów obudowy.
Na fig. 1 pokazano składającą się z elementów 1 obudowę jednorazową 2 w postaci stojaka. Obudowa jednorazowa 2 składa się tutaj z dwóch elementów rurowych, które mają takie wymiary, że mogą być wprowadzane jeden w drugi. Odpowiednio do tego rura wewnętrzna 4 ma mniejszą średnicę niż rura zewnętrzna 5. Po wyciągnięciu i zamocowaniu między nie przedstawionymi tutaj stropem i spodkiem ewentualnie pułapem i spągiem wprowadzone zostaje przedstawione na fig. 1 wypełnienie 6 w postaci rdzenia z materiału budowlanego, dzięki któremu obudowa jednorazowa 2 jest w stanie przejmować wysokie siły nacisku. Próby wykazały, że stojak o długości 4,4 m i średnicy 300 mm ma nośność 395 ton. Stojak o długości 6 m i tej samej średnicy ma nadal nośność 255 ton. Stojak o długości 4 m i średnicy 200 mm ma nośność 170 ton. Ponieważ rura wewnętrzna 4 przechodzi bez dna w rurę zewnętrzną 5, możliwe jest jednoczesne napełnianie obu rur materiałem budowlanym.
W celu umożliwienia mocowania obudowy jednorazowej 2 między stropem i spągiem, to znaczy umożliwienia osadzania jej z odpowiednim naorężeniem wstępnym, przewidziane są przebiegające między rurą wewnętrzną 4 i rurą zewnętrzną 5 taśmy 7, 3, które są przeprowadzone poprzez otwory 9 przez każdą ze ścian rury wewnętrznej lub rury zewnętrznej. Otwory 9 lub 9' posiadają specjalny kształt i tworzą język poprzez zagięcie odpowiedniego elementu. Fig. 2 pokazuje to szczególnie wyraźnie w dolnym obszarze.
Taśmy 7, 8 są zamocowane na swobodnym końcu rury zewnętrznej 5 i w obszzrze dolnego kkońa rury wewnętrznej 4 na umnezczonej ttm ttrczy zósitczoj 11. W na fig. 1 i 2 pprzkładzie wykonania każde trzy taśmy 7, 3 zamocowane są do tarczy zbiorczej 10 poprzez utworzenie pętli. Na górnej stronie tarczy zbiorczej 10 poprowadzona jest taśma centralna 11, która na przeciwległym końcu rury wewnętrznej 12 w obszarze płyty wieńczącej 13 jest osadzona na rolce nawijającej 14. Rolka nawijająca 14 ma być uruchamiana z zewnątrz, tak że poprzez nawijanie taśmy centralnej 11 zmieniane jest położenie tarczy zbiorczej 10, na skutek czego jednocześnie również rura wewnętrzna 4 jest wyciągana z rury zewnętrznej 5 i w ten sposób uzyskiwane jest mocowanie rury stalowej elementu 1. Ważne jest przy tym, że poszczególne taśmy 7, 8 są mocowane na górnej krawędzi 15 rury zewnętrznej 5 w ten sposób, że w wyniku skrócenia taśmy centralnej 11 rura wewnętrzna 4 wychodzi ttkZe z rury zzwnętrznej 5. Do tteo służy pierścień prowadzący 57 na otwartym końcu 56 rury zewnętrznej 5.
164 180
Rolka nawijająca 14 jest powolo osadzona przy pomocy nocowania 16, któro jest połączono z płytą wieńczącą 13. Jako mocowanie 16 służą dwa umieszczono w odstępie coowniki 17, 18, tak że polka nawijająca 14 jest osadzona w sumie w czterech punktach i dlatego toż możo być bez problemów obracana z zownąttz w rutzo stalowej οΙοποο^ 1.
Na fig. 2 pokazano przypadek zastosowania stojaka do obudowy jednorazowej. Chodnik 28 jest zabezpieczony przy pomocy łuku obudowy 29. Te łuki obudowy 29 składają się z różnych, utrzymywanych ptzy pomocy połączeń 30 segmentów 31, 32, któro ptzy przekroczeniu wprowadzanych poptzez połączenie 30 sił tarcia wsuwają się w siebie, tak żo przekrój zabezpieczanego przy pomocy obudowy chodnika 28 odpowiednio się zmniorsza. Aby to wsuwanie jak najbardziej opóźnić, obudowa jedcopszowa 2, 33 jost wprowadzana między spodek 36 chodnika i strop 37 chodnika w ten sposób, że może ona przejmować odpowiednie siły podparcia. W ten sposób zapewniono jest to, że niezbędny dla transporterów 34 i przenośników poziomych 35 przekrój utrzymuje się możliwie długo.
W obszarze płyty wieńczącej 13 w rutzo wewoęttznor 4 przewidziany jest otwór 65 (fig. 5), ptzez który materiał budowlany może być wprowadzany do całego ζΙζποο^ 1. Otwót ten jost zamykany ptzy pomocy klapy zwrotnej 67 w colu zapobieżenia po procesio napełniania powrotnemu wypłnwaclr wprowadzonego materiału budowlanego.
Figura 3 pokazuje górny obszat końcowy stojaka, który jest przewidziany do podpierania górnego segmentu łuku obudowy 29 zgodnie z fig. 2. Między tym łukiem obudowy 29 i płytą wieńczącą 13 umieszczona jost poduszka tkaninowa 91, która po utwardzeniu zawartego w poduszce tkaninowej 91 materiału budowlanego ciasno przylega do łuku obudowy 29 i płyty wieńczącej 13, tak żo stworzona jost opaska w postaci zamknięcia kształtowego.
Na fig. 5 i 6 pokazano górny obszar obudowy jednorazowej 2. Dzięki powiększeniu widać proste i celowe osadzenie polki nawijającej 14 i jej zabezpieczenie przod oiekrzewiyziannm puchem powrotnym przy wprowadzaniu wypełnienia 6 w postaci materiału budowlanego. W przednim obszarze polki nawijającej 14 przewidziana jost uszczelka 64. Joj dokładno położenie jest ograniczone ścianką pupy eżwcęttzcor 4 i ceownikiem 17, który odpowiada w związku z tym za pozna osadzenie uszczelki 64, który skutecznie uszczelnia obszar wokół otworu 65. Coownik 17 odpowiada ponadto za zabezpieczenie w ogólności przod ptzosuwom położenie rolki nawijającej 14, jeżoli mildzy obiema ściankami coownika 17 osadzany jost piorścioń zewnętrzny 71, który dysponuje kołkiem sprężystym 70, któty jodnoczośnio służy jako mocowanie dla sprężyny powrotnej 69 klapy zwrotnej 67. Przy pomocy wyposażonej w.poowadzenie wownętpzno 68 klapy zwrotnej 67 wewnętrzna przestrzeń 66 ruty wewnętrznej 4 i rury zewnętrznej 5 jest w sposób.niezawodny zamykana w stosunku do otwartej w przeciwieństwlo do togo obustronnie rolki nawijającej 14. Poprzez napełnianie materiałom budowlanym klapa zwrotna 67 jost przesuwana tak, żo materiał budowlany mo ta wówczas wpływać do przestrzeni wewnętrznej 66. Jeżeli strumień materiału budowlanego ulega przerwaniu, klapa zwrotna automatycznie zamyka się ponownie.
Ceowcik 17 jest za pomocą połączenia śrubowego 72 połączony z płytą wiończącą 13, zaś ceowcik 18 jost za pomocą połączenia śrubowego zamocowany do płyty wieńczącej 13.
śruby mocująco 73 służą do zamocowania taśmy centralnej 11 do polki nawijającej 14.
Hamulec dla polki nawijającej 14 stanowi blokadę 74 puchu powrotnego, która składa się z cawlclętoj kilkakrotnie na polkę nawijającą 14 liny, któta na końcach jost zamocowana przy pomocy blokady 79 licy. Nad pętlą 76 liny znajduje się sprężyna 77, która odpowiada za to, aby licia 75 wtaz ze swoimi różnorodnymi skrętami stalo przylegała do polki nawijającej 14. Zasada działania i mocowania widoczne są zwłaszcza na fig. 6, przy czym blokada 79 liny obejmuje oba końce liny 75.
Figura 6 uwidacznia ponadto, żo nad polką nawijającą 14 umieszczony jost wygodny w załadunku któciec napełniający. Odpowiednio do togo rodzaju któćca napełniającego przewidziany jest trzpień nawijający, który może być wsuwany do rolki nawijającej 14 i któty jest zamocowany do kołka sprężystego 70 przy pomocy przyporządkowanych mu szczelin ukośnych i poprzecznych.
Figura 7 pokazuje iccy przykład wykonania któćca napełniającego 108, któty jost tutaj zabezpieczony przy pomocy suwaka 109, który ze swoj strony jest tak obciążany sprężyną 111, żo po wyciągnięciu węża napełniającego zamyka on automatycznie otwót 65 w tutzo weecęttzcżj 4.
Figura 8 pokazuje przedstawiony już na fig. 1, umieszczony w dolnym obszarze pupy zzwnęttzcoj 5 οΙοποοΙ oyksztαacaenn 95, a mianowicie w postaci gotowych wkładów 96. Uzupełniająco caloży
164 130 się tu odwołać do fig. 9 i 10, przy czym na fig. 10 pokazano przykład wykonania, w którym wewnątrz wkładów 96 umieszczony jest określony beton lekki 97, który zapobiega zsuwaniu się posiadających dopasowane do siebie krawędzie 98, 99 części wkładów 96. Poprzez odkształcanie lekkiego betonu 97 obudowa jednorazowa 2 moZe się poruszać o tyle, że rura wewnętrzna 4 i rura zewnętrzna 5 wsuwają się jedna w drugą i to w tym stopniu, jaki dopuszcza lekki beton.
Według fig. 9 przewidziany jest wkład 96 z dwiema komorami 100, 101, który jest wbudowany w obudowę jednorazową 2, przy czym dolna komora 101 jest napełniona masą o konsystencji pasty 102. Obie komory 100, 101 są oddzielone płytą bezpieczeństwa 103, dzięki czemu zapewnione jest to, że nie występuje nieprzewidziane zsunięcie się elementu odkształcalnego. W górnej komorze 100 zasypany jest żwir 104, w który przy rozerwaniu płyty bezpieczeństwa 103 musi zostać wciśnięta masa o konsystencji pasty 102. Wraz z wciskaniem masy o konsystencji pasty 102 do komory 100, a w związku z tym w żwir 104 następuje ściskanie elementu odkształcalnego 95, a w związku z tyra poddanie się obudowy jednorazowej 2.
Figura 11 pokazuje dalszy przykład wykonania, w którym odpowiednia taśma 7, 8 jest zamocowana z jednej strony w punkcie ustalenia 113, a następnie poprowadzona dołem wokół dolnego końca i umieszczonych tam rolek zaginających 112 i z powrotem do góry do krawędzi 15, gdzie jest w ustalonym położeniu zamocowana umieszczona w obudowie 110 rolka nawijająca 14. Przy pomocy tej rolki nawijającej 14 następuje wraz z nawijaniem taśmy 7, 0 podnoszenie ewentualnie wysuwanie rury wewnętrznej 4 z rury zewnętrznej 5.
Na fig. 12 pokazano przykład wykonania, w którym rolka nawijająca 14 jest nasadzona na górną krawędź 15 rury zewnętrznej 5. Rolka nawijająca 14 składa się tu zasadniczo z wchodzącej w nasadzony na ściankę zewnętrzną rury wewnętrznej 4 pas blachy 19 śruby bez końca 20. śruba bez końca 20 posiada sześciokąt wewnętrzny 21 na swobodnym końcu 22, tak że może być łatwo obra cana. Pas blachy 19 jest wyposażony w pólgwint, jaki jest wykonany na dołączanych zaciskach węża. .‘a górnej krawędzi 15 rury zewnętrznej 5 wspiera się wyposażona w sześciokąt wewnętrzny 21 śruba oez końca 20, przy czym mocowanie 16 przedstawione jest w postaci uproszczonego nasuwanego kołpaka.
W innym przykładzie wykonania, pokazano na fig. 13, przewidziane są rozmieszczone na obwodzie liny lub taśmy. Stalowe taśmy 24 są tu zamocowane na dolnym końcu rury wewnętrznej 4, przy kładowo przy pomocy tarczy ustalającej, a następnie poprowadzone przez przestrzeń pośrednią mię dzy rurą wewnętrzną 4 i rurą zewnętrzną 5, aby na górnym końcu ponownie być poprowadzone na zewnątrz. Na górnym końcu rury zewnętrznej 5 jest ponadto zamocowana taśma 25 także w postaci taśmy stalowej, tak że w celu rozsunięcia teleskopu obie taśmy są w prosty sposób przesuwane względem siebie przy pomocy dostępnych w handlu urządzeń do mocowania i zamykania. W końcowym położeniu następuje wówczas unieruchomienie poprzez zabezpieczenie 26. Odpowiednie urządzenia, jak również połączenie stalowych taśm 24, 25 jest znane przykładowo z przemysłu opakowaniowego.
Przy pomocy fig. 14 uwidocznione jest, jak wprowadzony rdzeń z materiału budowlanego stanowiący wypełnienie 6, to znaczy odpowiednie wypełnienie może być możliwe szybko i równomiernie odwodnione. Przewidziane odoowiednio równomiernie na długości rury wewnętrznej 4 i rury zewnętrznej 5 elementy nawadniające 47 składają się z umieszczonych w ściance 48 otworów odwadniających 49, 50, które są uszczelnione przy pomocy pokrywającego wewnętrzną stronę rury wewnętrznej 4 ewentualnie rury zewnętrznej 5 materiału filtracyjnego 51 lub 52. Podczas gdy woda może wychodzić bez przeszkód, materiał budowlany jest skutecznie zatrzymywany, tak że tworzy się w rurach stabilny rdzeń z materiału budowlanego stanowiący wypełnienie 6. W obszarze przejściowym 46 osadzone jest zbrojenie 45, które może być przewidziane także w innych obszarach w celu stabilizowania rdzenia z materiału budowlanego.
Ponadto wspomniano już wcześniej, ze z obudowy jednorazowej 2 może być utworzony łuk obudowy 39 poprzez łączenie ze sobą różnych rur stalowych 1, 1', 1'', 1'*’, w którym to celu pojedyńcze rury stalowe ewentualnie stojaki posiadają na końcach nakładki łączące 85, 86 z otworami pod trzpienie 88 i trzpieniami 87. W ten sposób ułatwiony jest montaż i umożliwione jest mocowanie, jeżeli niektóre z tych stojaków składają się, jak opisano, z rur teleskopowych, a pozostałe ze zwykłych rur. W obszarze punktów przegięcia ewentualnie połączeń mogą być umieszczone poduszki tkaninowe 92, które są napełniane materiałem budowlanym. Stąd wynika w ogólności kształt łuku, który zbliża się do obudowy pierścieniowej.
164 100
F,g ϊ
164 180
Fig.1
«· β» 111
Fig i
Fig. 1
V///7ZZ£ ·/ v
OT
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. ElemenE obudowy, zwłas zeza dla górni ctwa potJziemnego il bud ow y tunel i, jedno drogowy, w szczególności dn eaboepioceaoia zyknoaoych metodą górniczą zyrnbisk z ścianach i chodnikach, e uksztaWtowaną wrajemeoe przesuwoie ruoę wewnęZnzoą i zewnęZnzoę i z utwardzałnym rdzeniem tznrzyzozym, utrzymującym obie rury z występie względem siebie, przy czym rury zewnętrzna i zewnętrzna są ukształtowane teleskopowo, jako przelotowe zewnątrz, a zamknięte od strony końca, znamienny tym, że tworzące stojak (1) rura zewnętrzna (4) i cn najmniej jedna rura wewnętrzna (5) - wyposażone są w taśmy (7, 8) naprężające wstępnie mechanicznie rurę zewnętrzną (4) i cn najmniej jedną rurę wewnętrzną (5) na różne długości między stropem (37) a spągiem (36) chodnika, przy czym rura zewnętrzna (4) ma otwory odwadniające.
  2. 2. Element według zastrz. 1, znamienny tgm, ki kilkn poprowadzonymi! między rurą ewnęt^z^z^n g (5 ) i ruą g obor^zi^ g (4 ) aśmrn (7 , 8 ) est t z ο^Ιγτ j ttnciy g pzybt^tyy^c 0 Oo óPndegn końca rury zewnętrznej (5), a z drugiej strony poprowadzonych przez otwory (9) i wokół dolnego końca rury wewnętrznej (4) i zamocowanych dn umieszczonej w rurze wewnętrznej (4) tarczy zbiorczej (10), przy czym tarcza zbiorcza jest jednocześnie przy pomocy taśmy centralnej (11) połączona z osadzoną w sposób obrotowy na przeciwległym końcu (12) rury wewnętrznej rolką nawijającą (14).
  3. 3. Element według zastrz. 2, znamienny tym, że rolka nawijająca (14) jest przyporządkowana wykonanej w postaci głowicy koronowej płyty wieńczącej (13), przytrzymywanej dwoma coownikami (17, 18), i jest wykonana jako obustronnie otwarta pusta rura, która jest osadzona w obu cenwclkach (17, 18) i otworze (65) w rurze wewnętrznej (4) i jest wyposażona w umieszczoną na przeciwległym, kończącym się przed ścianką wewnętrzną rury wewnętrznej końcu klapę zwrotną (67) lub naciągany sprężynowo suwak (109).
  4. 4. Element według zzstrz. 1 abOo ,, znamienno tmm , żoo bbzzrzzo rugi^no coownika (18) umieszczona jest blokada (74) ruchu zwrotnego w postaci opasującej kilkakrotnie polkę nawijającą (14) i obustronnie zamocowanej liny (75) oraz zaczepiającej o środek liny sprężyny (77).
  5. 5. Eeżmżnt według zastrz. 1, znamienny tym, że rolka nawijająca (14) jest wykonana jako przyciągarka bębnowa i jest nasadzana na zewnątrz na górną krawędź (15) rury zewnętrznej (5), zaś na ściance zewnętrznej tuty wewnętrznej (4) umieszczone są korespondujące z przyciągarką bębnową taśmy (7, 8).
  6. 6. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że rura wewnętrzna (4) posiada przebiegające na zewnątrz w kierunku wzdłużnym pasy blach (19) z pół gwintem, zaś polka nawijająca (14) jest przewidziana jako umieszczona na górnej krawędzi (15) ruty zewnętrznej (5), korespondująca śruba bez końca (20) z wewnętrznym sześclokątei (21) na swobodnym końcu (22).
  7. 7. weeług zzatrz. 1 lbOo , o znamiccni tmm o z o aa^o 7, o ) O o aamaa centralna (11) są wykonane z tworzywa zftucznego, pzzeaażnie z Simcnttu oelzssPoeo-bZzeScetoo.
  8. 8. Element według zasttz. 1, znamienny tym, że posiadające zbrojenie (45) zasadniczo w obszarze przejściowym między turą zewnętrzną (5) i tutą wewnętrzną (4) wypełnienie utworzone jest z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego, przy czym ruty te są pełne bez otworów oywsdciających.
  9. 9. E^eme! weegau zzastz. 8, caimlenn y y y o, Oe kzaclecwuo u )op pnkopozządk-wscn jost powstrzymujący odkształcenia poprzeczne element oyksztsacsenn (95), przeważnie w postaci wypełnionego lekkim betonem (97) i posiadającego wsuwano w siebie krawędzie (98, 99) wkładu (96).
  10. 10. Element według zastrz. 9, z n a m i e η n y t y m, żż wkład (96) posiada co najmniej dzid komory (100, 101), z których jedna jost wypełniona masą o konsystencji pasty (102) i obie są połączone zz sobą i z atmosferą poprzez płytę bezpieczeństwa (103) lub zawór, przy czym jedna komora jost wypełniona ciżutwspyzsennm kitem, a druga komora kulkami stalowymi lub żwirem (104).
    164 180
  11. 11. Element według zas^l^i^z. 9, znamienny tym, że wkład (96) posiada co najmniej dwie wpmcry (100, 101), z których jeden jeot wypełnieni masą c konsystencji piaty (102) i obie są połączone ze oebą poprzez płytę bezpieczeństwa (103) lub znwór, przy czym jedni komorn jest wypełniona nieutwirdznlnym Witem, n drugi komora kulkami stalowymi lub żwirem (104).
  12. 12. Element według as^^rz . 9 , znamienny yyra , e e nHa d (96 ) osiada a oo nj-mniej dwie komory (100, 101), z których jedna jest wypełniona masą o konsystencji pasty (102) i obie są odłączone z tteosfeΓą pporrez płłtę beipisizeesawa (103) lub zawór, przy czzm jjdna komora jest wypełniona nieutwardzonym kitem, a druga komora kulkami stalowymi lub żwirem (104).
  13. 13. Element według zastrz. 9, znaieenny tym, że wkład (96) posiada co mniej dwie komory (100, 101), z których jedna jest wypełniona materiałem ziarnistym i obie są połączone ze sobą i z atmosferą opprzez Ottę beipłsezeńsawa ((10) lut) zznór, ppzy cczm jjdna komora jest wypełniona nieutwardzonym kitem, a druga komora kulkami stalowymi lub żwirem (104).
  14. 14. Element według zastrz. , , znaminety t m m > ż m wIZi 6 (96 ) cosłałm om nj-mniej dwie komory (100, 101), z których jedna jest wypełniona materiałem ziarnistym i obie są połączone ze sobą poprzez płytę bezpieczeństwa 1106) lub zawóż, prz y czy m jedna komora jest wypełniona eSdutaιrdzalnta kitem, a druga Wcmcrι kulkami stalowymi lub żwirem 1O346.
  15. 15. Element według issI. . 9 , znaminnn y y y m , e e wIZi d (96 ) cosład a oo njjaeida dwie komory (100, 101), z których jedna jest wypełniona materiałem ziarnistym i obie są połączone z atmosferą poprzez płytę bezpieczeństwa (103) lub zawór, przy czym jedna komora jest wypełniona nίeutaazdzalnym kitem, a druga komora kulkami stalowymi lub żwirem (104).
    19. Element według zastrz. 3, znamienny tym, że płycie wieńczącej (13) przyporządkowana jest wypełniona materiałem budowlanym poduszka tkaninowa (91) i jest onn zamocowana na zewnątrz między zderzakami.
  16. 17. Element według zastrz. 19, znamienny tym, że płyta wieńcząca (13) i płyta pcdpczcaa (55) są wyposażone w carcasadaaąze sobie nakładki łączące (85, 89) z otworami pod trzpienie (88) i są przy pomocy dalszych elementów (1, 1' 1'*) złączone w wieloczłonowy kuk obudowy (89).
    * * *
PL90285206A 1989-05-16 1990-05-16 Element obudowy, zwlaszcza dla górnictwa podziemnego PL PL164180B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3915837A DE3915837A1 (de) 1989-05-16 1989-05-16 Baustoff-teleskopstempel
DE4000310A DE4000310A1 (de) 1989-05-16 1990-01-08 Nachgiebiger baustoff-teleskopstempel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL285206A1 PL285206A1 (en) 1991-01-14
PL164180B1 true PL164180B1 (pl) 1994-06-30

Family

ID=25880898

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90285206A PL164180B1 (pl) 1989-05-16 1990-05-16 Element obudowy, zwlaszcza dla górnictwa podziemnego PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5240354A (pl)
EP (1) EP0472545B1 (pl)
CN (1) CN1028889C (pl)
AU (1) AU638249B2 (pl)
CA (1) CA2057922A1 (pl)
CS (1) CS239090A3 (pl)
DE (2) DE4000310A1 (pl)
ES (1) ES2044581T3 (pl)
HU (1) HUT61381A (pl)
MA (1) MA21845A1 (pl)
PL (1) PL164180B1 (pl)
WO (1) WO1990014499A2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2010257264B1 (en) * 2010-08-02 2011-06-23 Craig Barnet An Improved Prop for Mining, Construction and the Like
US20120148350A1 (en) * 2010-12-10 2012-06-14 Kenneth Poulson Mine prop jack and method of prestressing a mine prop
CN102135002A (zh) * 2011-01-27 2011-07-27 东北大学 一种远程遥控的机械式可伸缩支柱
CN104594924B (zh) * 2014-11-13 2017-03-08 广东安元矿业勘察设计有限公司 一种填砂式采矿支柱的使用方法
CN106640163B (zh) * 2017-01-09 2019-03-19 广东安元矿业勘察设计有限公司 组合支架盾构式全面采矿法
CN111927487B (zh) * 2020-08-08 2022-03-08 郑州航空工业管理学院 一种地下施工支护支架
CN117646639B (zh) * 2024-01-25 2024-04-02 北京科技大学 一种矿用的便捷式全断面支护金属网临时支撑装置及方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB128580A (en) * 1918-06-20 1919-12-18 Arrow Grip Mfg Company Inc Improvement in Roller Base Lifting Jack.
DE476783C (de) * 1927-10-21 1929-05-25 Ernest Windsor Bowen Trockenkammer, in welcher das Gut mittels eines endlosen Foerderbandes ueber Heizkoerper gefuehrt wird
DE818332C (de) * 1950-06-27 1951-10-25 Mannesmann Ag Zweiteiliger, nachgiebiger Gruben- oder Streckenstempel
US3396545A (en) * 1965-04-07 1968-08-13 Tech Inc Const Method of forming concrete bodies
US3469358A (en) * 1968-02-01 1969-09-30 Arlo Inc Method for pumping a column
US3891184A (en) * 1974-07-01 1975-06-24 Meredith Fields Multi-purpose lift device
US4185940A (en) * 1977-11-08 1980-01-29 Klaus Spies Method and system for supporting a roof
US4332512A (en) * 1979-05-22 1982-06-01 Bochumer Eisenhuette Heintzmann Gmbh & Co. Arrangement for erecting columnar supporting elements for underground excavations
US4255071A (en) * 1979-08-27 1981-03-10 Bochumer Eisenhutte Heintzmann Gmbh & Co. Supporting of excavation roofs
GB2100318A (en) * 1981-05-13 1982-12-22 Ogc Research & Dev Ltd Improvements in and relating to support members
GB2114183A (en) * 1982-01-19 1983-08-17 Barker And Company Limited R E Adjustable support element
DE3236421A1 (de) * 1982-10-01 1984-05-17 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Nachgiebiger streckenausbaustempel

Also Published As

Publication number Publication date
MA21845A1 (fr) 1990-12-31
WO1990014499A2 (de) 1990-11-29
EP0472545A1 (de) 1992-03-04
AU5553590A (en) 1990-12-18
CA2057922A1 (en) 1990-11-17
CN1028889C (zh) 1995-06-14
HUT61381A (en) 1992-12-28
PL285206A1 (en) 1991-01-14
CN1051608A (zh) 1991-05-22
EP0472545B1 (de) 1993-08-25
ES2044581T3 (es) 1994-01-01
DE59002491D1 (de) 1993-09-30
DE4000310A1 (de) 1991-07-11
CS239090A3 (en) 1992-07-15
AU638249B2 (en) 1993-06-24
WO1990014499A3 (de) 1991-02-21
HU904363D0 (en) 1992-04-28
US5240354A (en) 1993-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2292117C (en) Mine stopping, method of constructing same and panels thereof
US5474335A (en) Duct coupler with hinge interconnected locking rings
US20160333543A1 (en) Retainment wall for underground mine and method of construction
PL164180B1 (pl) Element obudowy, zwlaszcza dla górnictwa podziemnego PL
US4655644A (en) Binder-injecting rockbolt
CH574023A5 (en) Junction seal for channels or conduits - has ring expansion member anchored to one channel inflated to force ends apart
KR100680113B1 (ko) 도로 및 단지의 사면보강 쐐기식 지압형 앵커
PT1727967E (pt) Método e dispositivo para produzir corpos de ancoragem pré tencionados
US8429877B2 (en) Method for reinforcement of concreted plates in the region of support elements
DE3027661C2 (de) Streckenausbau zum Abfangen der Hangendschichten und zum Sichern des Streckensaums in Abbaustrecken des untertägigen Bergbaus
KR20160109032A (ko) 어스 앵커
KR100871467B1 (ko) 지압형 앵커 및 이 시공방법
KR102054994B1 (ko) 원통 쐐기형 지반 보강용 앵커 및 이의 방법
KR101030341B1 (ko) 양방향 확장형 지반 보강 장치 및 이 시공 방법
DE3033794C2 (de) Schlauch zum Hinterfüllen von Grubenausbau, insbesondere Streckenausbaurahmen im untertägigen Grubenbetrieb
IT201800001870A1 (it) Sistema di assemblaggio modulare per la realizzazione di vialetti e piste ciclabili
RU2260649C1 (ru) Анкер для закрепления строительной конструкции
GB2115457A (en) Gallery lining
DE3733344C2 (pl)
DE4125083C2 (de) Verfahren zum Ausbau von mit Schildvortriebsmaschinen aufgefahrenen Tunnels o. dgl. mit Tübbingen
DE1291310B (de) Streckenausbau
CN107326897B (zh) 钢筋混凝土地下连续墙
RU2258812C1 (ru) Сталеполимерный анкер глубокого заложения
KR101346635B1 (ko) Pc강연선을 이용한 지반보강장치 및 지반보강공법
PL240278B1 (pl) Obudowa podporowa-przykotwiona