PL160467B1 - Sposób i urzadzenie do balotowania sadzonek krzewów PL PL PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do balotowania sadzonek krzewów PL PL PL

Info

Publication number
PL160467B1
PL160467B1 PL1989278781A PL27878189A PL160467B1 PL 160467 B1 PL160467 B1 PL 160467B1 PL 1989278781 A PL1989278781 A PL 1989278781A PL 27878189 A PL27878189 A PL 27878189A PL 160467 B1 PL160467 B1 PL 160467B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wire mesh
substrate
station
gutter
edges
Prior art date
Application number
PL1989278781A
Other languages
English (en)
Other versions
PL278781A1 (en
Inventor
Bernd Helms
Original Assignee
Kordes Soehne Rosenschulen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kordes Soehne Rosenschulen filed Critical Kordes Soehne Rosenschulen
Publication of PL278781A1 publication Critical patent/PL278781A1/xx
Publication of PL160467B1 publication Critical patent/PL160467B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B25/00Packaging other articles presenting special problems
    • B65B25/02Packaging agricultural or horticultural products

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Packaging Of Special Articles (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Sanitary Device For Flush Toilet (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Control Of Steam Boilers And Waste-Gas Boilers (AREA)

Abstract

1 . Sposób balotowania sadzonek krzewów, zwla- szcza róz, w którym z drucianej siatki uformowanej w plaskie odcinki i posiadajacej wystajace konce drutów na co najm niej jednej z dwóch powstajacych w wyniku ciecia krawedzi, uksztaltowane zostaje korytko, napel­ nione czesciowo utrzym ujacym wilgoc substratem . zwlaszcza torfem, na którym uklada sie oczyszczone z gleby korzenie sadzonki, przykrywa je nastepna porcja substratu, po czym siatke ksztaltuje sie w rure przez przygiecie ku sobie obydwóch wymienionych krawedzi i polaczenie ich trwale ze soba przez przelkniecie wysta­ jacych drutów przez oczka przeciwleglej krawedzi i ich zagiecie, znamienny tym, ze druciana siatke (16) zagi­ na sie pod katem w przyblizeniu prostym w zdluz pier­ wszej linii giecia (32) znajdujacej sie w poblizu srodka odleglosci pomiedzy obydwiema w spom nianym i krawe­ dziam i (24, 26), po czy m siatke (16) po naniesieniu substratu (14), polozeniu korzeni (12) i ponownym nasypaniu substratu (14), polozeniu korzeni (12) i po­ nownym nasypaniu substartu (14) ponownie zagina sie pod katem w przyblizeniu prostym w zdluz drugiej linii giecia (34), znajdujacej sie w poblizu srodka odleglosci pomiedzy pierwsza linia giecia (32) i j edna (26) z wymie­ nionych krawedzi, przy czym d ruciana siatka (16) jest um ocow ana przy tej drugiej linii giecia (34) oraz zagina pod katem mniej wiecej prostym wzdluz trzeciej linii giecia (36), znajdujacej sie w poblizu srodka odleglosci pomiedzy pierwsza linia giecia (32) i druga (24) z wy­ mienionych krawedzi, przy czym druciana siatka (16) jest um ocowana przy tej trzeciej linii giecia. F IG 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do oBlotowema sadzonek krzewów, zwłaszcza róz.
Podczas oBlotowenia z drucianej siatki, uformowanej w płas.Kie odcinki, posiadające wystające końce drutów na co najmilej jednej z dwóch powstających w wsiku cięcia krawęddi, ukształtowane zostaje korytko. Korytko to napełnia się częściowo utrzymującym wilgoć substratem, takim jak torf. Na substracie układa się w zasadzie oczyszczone z gleby korzenie przygotowanej sadzonki, na które nanosi się następną porcję subssratu. Drucianą siatkę kształtuje się w rurę przez przygięcie ku sobie wymienionych krawędzi. Krawędzie te zostają trwale połączone ze sooą, przez to ze końce drutów na jednej z krawędzi zostają przełknięte przez ocuca wzdłuz drugiej krawędzi a następnie zagięte.
Urządzenie do balotowania sadzonek krzewów stanowi co najmilej jedna rynienka, na którą nakładana jest druciana siatka.
Z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr 1857927 znane jest uruchamiane ręcznie urządzenie do balotowania sadzonek krzewów, w którym na wierzchu ukształtowanego w postaci skrzynki, w widoku z góry prostokątnego zbiornika, na pierwszej sztywnej poziomej listwie zawieszona jest mata z elastycznego materiału. Listwa ta ułożyskowana jest za pomocą drążka na zbiorniku obrotowo, z mcożiwością ruchu wokół osi równooegłej do niej. Mata w położeniu spoczynkowym wisi na pierwszej listwie, tworzy w zbiorniku rynienkę o przekroju poprzecznym zblż^nym do półokręgu, ciągnie się ponad znajdującą się w pewnej odległości od pierwszej lśstwy górną krawędzią zbiornika i ma swobodną krawędź, do której umocowane jest druga sztywna liswva, wyposażona w uchwt. Na utworzoną z maty rynienkę kładziona jest druciana plecionka, na którą sypie się nieco rattr;ału używanego do balotowania, kładzie się na nim sadzonkę z korzeniami, nasypuje się ponownie mat^riiał używany do balotowania, a następnie drugą listwę, wyposażoną w uchwyt i umocowaną do swoDoanej krawędzi elastycznej macy, dociska się do nieco ptćnie3ltnej, umocowwnej przy drążku, pierwszej liesto/y. Dzięki temu poddawany belkowaniu mateiał przyjmuje kształt cylindryczny i zostaje jednocześnie pod pewnym ciśnientom otulony drucianą plecionką. Końce drutów, wstępujące na krawędzi drucianej plecionki., powinny przy tym przenikać przez oczka plecionki, znajdujące się przy jej przeciwnej krawędzi oraz zostać przygięte pod wpływem nacisku wywieranego przez pierwszą li^toę, przez co zamkną utworzony z drucianej plecionki cylinder.
i porównaniu ze ściśle ręcznym caloto..aniem sadzonek krzewów, urządzenie to posiada szereg zalet) jego obsługiwanie jest jednak dosyć uciążliwe. Tylko przy dużej zręczności, a i to często niecałkowicie, udaje się tak wcisnąć końce drutów, wstępujące na jednej krawędzi drucianej plecionki, w oczka znajdujące się przy jej drugiej krawęddi, żeby
160 467 mogły zostać bez dalszych mnipulacji zagięte haczykowato tak, zęby zamknęły pewnie utworzony cylinder. Trudno tu mówić o meeChanzaaci, ponieważ druciana plecionka zgina się różnie, w zależności od przypadku.
Balotowanie sadzonek stosuje się przede wszystkim w celu ich rozsyłania. Grommdzi się wtedy zwykle w pęku większą liczbę balotowanych sadzonek i imeazcza się je na przykład w skrzynce lub na palecie. Przy sadzonkach poddanych balotowaniu w znany sposób, w którym powstają cylindryczne otoczki., podczas łączenia ich w pęki pozostają pomiędzy nimi puste przestrzenie, stanowiące czystą i znaczną stratę wykorzjratywanej powierzchni transportowej i sprzyjające wysychaniu balotowanych sadzonek podczas ich transportu i składowania.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia, unozZiwLających takie balotowanie sadzonek róż i innych, podobnych do nich krzewów, które dawałyby jednolity przekrój poprzeczny, pozwaaający na zaoszczędzenie przestrzeni podczas gromaazenia sadzonek, i zabezpieczałyby je przez to lepiej przed wysychaniem i uszkodzeniami.
Sposóc bniztownnin sadzonek, w którym z drucianej siatki kształtuje się korytko do sytuowania korzeni sadzonki w substracie utrzymującym wilgoć, polega według wrnalazku na tym, ze drucianą siatkę zagina się pod kątem w przybliżeniu prostym wzdłuż pierwszej linii gięcia znajdującej się w pobliżu środka odległości pomiędzy dwiema krawędziami siatki, na siatkę nakłada się substrat, następnie korzenie i ponownie substrat, po czym zagina się również pod kątem w przybliżeniu prostym siatkę wzdłuż drugiej linii gięcia, znajdującej się w pobliżu środka odległości pomiędzy pierwszą linią gięcia i jedną z krawędzi, przy czym druciana siatka jest umocowana przy tej drugiej linii gięcia oraz zagina pod kątem w przybliżeniu prostym wzdłuż trzeciej linii gięcia, znajdującej się w pobliżu środka odległości pomiędzy pierwszą linią gięcia i drugą kraweędią, przy czym siatka jest umocowana przy tej trzeciej linii gięcia.
Urządzenie według wmalazku zawierające co najmniej jedną rynienkę, na którą nakładana jest druciana siatka charakteryzuje się tym, że rynienka o przekroju poprzecznym w kształcie litery V, posiada dwie ściany, z których każda nachylona jest do poziomu pod kątem równym w przybliżeniu 45° a ufomowany przez nie wierzchołek skierowany jest ku dołowi. Z rynienką współpracuje stempel posiadający kształt dopełniający do kształtu rynienki.
Każda z wymienionych ścian rynienki połączona jest zawiasą, znajdującą się w pewnej odległości od Wierzchołka z klapą, która z położenia, określonego jako położenie otwurcia, w którym leży mnej więcej w tej samej płaszczyźnie co sąsiadująca z nią ściana, może być odchylana do położenia, określonego jako położenie znIninęicia, w którym z sąsiadującą z nią ścianą tworzy w przybliżeniu kąt prosty.
Na każdej wzdłużnej krawędzi rynienki usytuowany jest chwytak do przytrzymywania drucianej siatki.
Urządzenie może zawierać co najmnej jeden haczykowaty chwytak przenikający do wnętrza uk^ztnłZownęego z drucianej siatki korytka usytuowany przy każdej zawiasie. Dla zwiększenia wyódamści pracy, urządzenie może meć wokół centralnej osi umieszczoną obrotowo większą ilość rozmieszczonych kątowo rynienek oraz rozmieszczoną w odstępach kątowych, oZpowiadających odstępom pomiędzy rynienkami, większą ilość następujących stanowisk roboczych: stanowisko tłoczenia ze stemplem do kształtowania drucianej siatki w korytko, pierwsze stanowisko napełniania z dozownikiem substratu, stanowisko układania do układania po jednej sadzonce w rynience, drugie stanowisko napełniania z dozownikiem substratu, stanowisko za^y^l^^i^ia do zamykania klap na rynienkach jak również do łączenia krawędzi drucianej siatki oraz stanowisko odbierania do odbierania poddanych balotowaniu sadzonek.
W takiej odmianie wykonania urządzenia korzystnym jest jeśli na drugim stanowisku napełniania usytuowany jest przesuwany w położenie robocze na przemian z dozownikiem stempel do prasowania sub^tratu, a na stanowisku zamykania usytuowane są dwa przemieszczające się w przeciwnych kierunkach popychacze za^^yk^y^ące klapy oraz dodatkowy
160 467 jeszcze jeden popychacz, przyginający końce drutów drucianej siatki.
Na stanowisku odbierania usytuowany jest podnoszący się i opuszczający chwytak, posiadający haczyki, zaczepiające się o drucianą siatkę, uformowaną w rurę. Urządzenie może posiadać chwytak z otwartą ku dołowi rynienką do powtórnego sprasowywania aubstratu, otoczonego ukształtowaną w postaci rury siatką drucianą.
Dzięki zaginaniu drucianej siatki zgodnie z wynalazkiem wzdłuz dokładnie określonych linii gięcia, poddana balotowaniu sadzonka uzyskuje regularny, wielokątny, zwłaszcza kwadratowy przekrój poprzeczny, gwirantiujący pewne, a zatem dające się autoratyzowac, przenikanie wolnych końców drutów w lezące naprzeciw oczka drucianej siatki. Utworzona w ten sposób z drucianej siatki otoczka jest niezawodnie zamknnęta. Dzięki wielokątnemu przekrojowi poprzecznemu unika się pustych przestrzeni pomiędzy zebranymi w pęk balotovanymi sadzonkami, co chroni je przed wysychaniem. Nawet po oddzieleniu opakowanej zgodnie z wynalazkiem sadzonki od większego pęku, otoczka z drucianej siatki pozostaje prawie zamknnęta. Gwaaaanuje to, że poddane balotowaniu sadzonki pozostają do czasu sadzenia bez istotniejszych ubytków substratu.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony na przykładzie wykonania pokazanym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku i w częs^cowym przekroju pionowym I-I według fig. 2, fig. 2 - to samo urządzenie w przekroju poziomym II - II według fig. 1, fig. 3 do 5 - pierwszy, drugi i trzeci krok roboczy przy balotowaniu sadzonki róży urządzeniem widocznym w odnośnym fragmencie z boku, fig. 6 odnośny fragment urządzenia w kroku roboczym, przedstawionym na fig. 5, widziany z góry, fig. 7 do 11 - czwarty do ósmego krok roboczy odnośnego fraimentu urządzenia w widoku z boku, fig. 12 - sadzonkę róży po zakończeniu balotowania i po opakowaniu.
Przedstawione urządzenie przeznaczone jest do otaczania korzeni 12 sadzonki róży 10, dostarczonej z korzeniami poztaaiotymi gleby, utrzymującym wilgoć substratem 14, np. torfem i otoczenie substratu 14 drucianą siatką 16, tworzącą wąską rurę o stałm wzdłuz całej jej długości kwadratowym przekroju poprzecznym. Druciana siatka 16 powinna przy tym sięgać w pobliżu miejsca oczkowania 18 sadzonki róży 10, z którego wychodzą jej uszlachetnione pędy 20. Druciana siatka 16 posiada wydłużone poprzecznie oczka 22. Obydwie krawędzie 24 i 26 tej siatki, aóaαtOegłe do ułożonej w normalny sposób na drucianej siatce 16 sadzonki róży 10, tworzą druty aóanotegłe do tworzącej rury. Poprzeczne względem nich druty siatki 16 są na krawędzi 24 obcięte na krótko, ale ich końce 28 wystają znacznie poza drugą krawędź 26. Każdy koniec 28 zostaje w końcowym etapie pakowania krzewu przewleczony przez jedno z oczek 22, sąsiadujących z krawędzią 24 i w taki sposób zagięty, że obydwie krawędzie 24 i 26 zostają połączone mocno ze sobą w obrębie każdego oczka 22.
Utworzona w ten sposób z drucianej siatki 16 rura, zawierająca wewintrz substrat 14 i korzenie 12, jest ostatecznie w nlepazedatawltny sposób umieszczona w worku 30 z kurczliwej folii, obejmującym u góry końce pędów 20, poddanym w taki sposób procesowi kurczenia się wokół miejsca oczkowania 18 przez oddziaływanie zewnętrznego ciepła, ze foioowy worek 30 obejmuje ściśle ukształtawaną z drucianej siatki 16 rurę.
Ukształtowana z drucianej siatki 16 rura może być cylindryczna, zaleca się jednak przekrój wielokąty, który w przedstawionym przykładzie wykonania przyjął kształt kwadratu. Taki przekrój powstaje w ten apo3Ót, ze prostokątny kawwłek drucianej siatki 16 przez zagięcie pod kątem prostym wzdłuz usytuowanej centralnie pierwszej linii gięcia 32, zostaje ufoimowany w kształt korytka, które napełnia się mnej więcej połową przewidzianej do vykkfaystanla ilości substratu 14. Na sucstrat ten położone zostają następnie korzenie 12 sadzonki 10, a na nie naniesiona zostaje pozostała ilość substratu 14. Teraz druciana siatka 16 zostaje zagięta wzdłuż drugiej linii gięcia 34, lezącej w środku pomiędzy pieiwszą linią gięcia 32 i krawędzią 26, przy której znajdują się wystające końce drutów 28. Wrrezcie druciana siatka 16 zostaje zagięta wzdłuż trzeciej linii
G
16° 467 gięcia 36, lezącej w środku pomiędzy pierwszą linią gięcia 32 i krawędzią 24. Końce drutów 28 przenikają przy tym na wskroś przez każde oczko 22, znajdujące się przy krawędzi 24 i zostają zagięte haczykowato,przez co krawędzie 24 i 26 zostają połączone mocno ze sobą.
Nie przedstawioną alternatywą tej metody może być równocześnie przeprowadzane zaginanie wz^ituz linii gięcia 32 i 34, przed nasypaniem substratu 14 i ułożeniem korzeni 12 sadzonki.
Przedstawione urządzenie posiada korpus 38, na którymi znajduje się zasobnik torfu 40 z umieszczonymi wemntrz niego m.eszadłem 42. Pod zasobnikiem torfu 40 znajduje się umocowana na stałe kolumna 44, w której ułozyskowana jest obrotowo tarcza z kikkoma osadzonymi poziomo i rozchodzącymi się promieniście ramionami 46. W przedstawionym przykładzie ^konania jest sześć ramion 46, rozstawionych co 60°. Wokół kolumny 44, w odpowiednich odstępach kątowych, usytuowanych jest sześć stanowisk roboczych, a mianożcie: stanowisko tłoczenia - A, pierwsze stanowisko napełniania - B, stanowisko układania - C, drugie stanowisko napełniania - D, stanowisko zamykania - E i stanowisko odbierania - P.
Na końcu każdego ramienia 46 znajduje się rynienka 48, umocowana w taki sposób, ze przy każdym obrocie tarczy przebiega przez wszystkie stanowiska robocze, od A do ?.
toizda ryżento 48 na dwie ściany 'boczne 5° i 52, nachylone do poziomu pod icą-tem 45° kazda, usytuowane wz^ędem sieże pod kątem 9°° i połączone w wierzctołito 54 tego kąta. Ściany rynienki 48 ułożone są pod kątem prostym względem odpowiedniego ramienia 46.
Każda z obydwóch ścian 5° i 52 jest połączona zawiasą 56 względnie 58 z klapą 6° względnie 62 na swokej krawędzi róimooegłej do krawęddi, wzdłuż której stykają się te ściany w wierzchołku 54. W położeniu spoczynkowym klapa 6° leży w tej samej płaszczyźnie, co ściana 5°, a klapa 62 - w tej samej płaszczyźnie, co ściana 52. Przy każdej z zawias 56 i 58 jest usytuowana pewna liczoa haczykoratych chwytaków 64.
Na stanowisku tłoczenia - A znajduje się szpula 66, z której odwijana jest druciana siatka 16. Siatka ta jest prowadzona w prowadnicy 68 a następnie dalej poziomo przez urządzenie tnące 7° az do urządzenia zaciskającego 72, priytizmaującegk każdorazowo chwilowo przednią krawędź drucianej siatki 16. W każdym kroku roboczym urządzenie tnące 7° odcina kawtłek drucianej siatki 16 o długości i^raźnie większej od odległości między znajdującymi się w stanie spoczynku u góry swobodnymi krawędziami klap 6° i 62, jest to pokazane na fig. 3, jest tam poza tym uwidoczniony stempel 74, posiadający kształt dopełniający do kształtu rynienki 48 z otwartymi obydwiema klapami 6° i 62, opuszczany podczas każdego kroku roboczego do więtrza znajdującej się wówczas na stanowisku tłoczenia A rynienki 48 w taki sposób, ze lezącą na niej drucianą siatkę 16 zgina pod kątem prostym wzdłuz jej, usytuowanej centralnie, pierwszej linii gięcia 32.
Rozpatrywana rynienka 48 dociera w następnym kroku roboczym do pierwszego stanowiska napełniania - B. Na stanowisku tym znajduje się dozownik 76, u^ikli.ar.ający napełnienie korytka, utworzonego z drucianej siatki 16, określoną ilością suostratu 14, wystarczającą do zapełnienia korytka w przybliżeniu aż po zawiasy 56 i 58, przy których druciana siatka 16 jest unieruchamiana haczykowatymi chwytakami 64, przechodzącymi przez każde oczko 22.
N następnym kroku roboczym rozpatrywana rynienka 48 dociera do stanowiska układania C, na którym kończy się przenośnik tamiony 78, dostarczający sadzonki róz 10. Pojedyncza sadzonka róży zostaje ta.< położona przez osobę nadzorującą na ukształkoaanej w opisany sposób drucianej siatce 16, ze korzenie 12 zostają lekko wciśnięte w substrat 14. Po tym kroku roboczym 'rrkzpt*:^y^..ana rynienka 48 dociera do drugiego stanowiska napełniania - D, znajdującego się pod drugim dkzova^lkiei 8°, z którego na korzenie 12 nasypywana jest ponownie określona ilość substratu 14, tak, że zostają one całkowicie przykryte.
Na drugim stanowisku napełniania - D znajduje się ponadto dodatkowo stempel 82, który w wyniku przesuwania zajmuje na przemian z dozownikiem 8° położenie dokładnie ponad rynienką 48, i który z tego położenia j'est opuszozany tak, ze zgniata suda^at 14 i ściska nieco korzenie 12.
160 467
Na stanowisku zamieni0 - R usytuowane są dwa, przesuwane poziomo, popychacze B4 i 86, odwzorowane na fig. 8 względnie 9 strzałką. Jako pierwszy pobudzony zostaje popychacz 84, w wmiku czego klapa 60 obraca się o 90°, przyjmując położenie rówioległe do ściany 52 i zagina przy tym drucianą siatkę 16 wzdłuz drugiej linii gięcia 34. Krawędź 26 znajduje się wtedy dokładnie ponad pierwszą linią gięcia 32, końce drutów 28, witające na zewnątrz ku górze, równdegle do ściany 52, są wolne, a więc nie są zakryte klapą 60. Jako drugi pobudzony zostaje popychacz 86, obracający klapę 62, również o 90° i zaginający przez to pod kątem prostym drucianą siatkę 16 wzdłuż trzeciej linii gięcia 36. Końce drutów 28 przenikają przy tym przez każde sąsiadujące z krawędzią 24 oczko 22 drucianej siatki 16. Po tym, wciąż na stanowisku zamykania - E, klapa 60 zostaje ponownie otworzona, a drugi popychacz 88 zaczyna wykonywać ruchy wiłuadłowe, jak na fig. 9, zaginając podczas ruchu zgodnego z kierunkiem ruchu wskazówek zegara końce drutów 28. Bezpośrednio po tym ten sam popychacz 88, ewentiualnie inny popychacz, poruszający się wyłącznie pionowo, opuszcza się w taki sposób, że dogina ostatecznie końce drutów 28. Druciana siatka 16 tworzy teraz pewnie złączoną wzdłuz tworzącej pryzmatyczną rurę o przekroju kwadratowym.
W następnym kroku roboczym rozpatrywana rynienka 48 znajduje się na stanowisku odbierania - P. Tu znajduje się poziomo i pionowo chwrtak 90, posiadający pewną liczbę haczyków 92 na otwartej ku dołowi rynience 94.
Haczyki 92 mogą wykonywać takie ruchy, ze przy opuszczaniu chwytaka 90 zahaczają o obydwie górne powerzchnie ukształtowanej z drucianej siatki 16 rury pryzmatycznej i obejmują ją· Rynienka 94 przygniata jeszcze nieznacznie rurę, wskutek czego znajdujący się w niej substrat 14 ulega jeszcze żększemu sprasowaniu, a końce drutów 28 zostają całkowicie wciśnięte do wnętrza rury tak, ze nie mogą zawidzać przy późniejszych manipulacjach, np. przy wkładaniu poddanej balotowmiu sadzonki róży 10 w foliowy worek 30.
160 467
160 467
160 467
160 467
160 467
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób balotowania sadzonek krzewów, zwłaszcza róż, w którym z drucianej siatki, uformowanej w płaskie odcinki i posiadającej wystające końce drutów na co najmilej jednej z dwóch powstających w wyniku cięcia krawęddz, ukształtowane zostaje korytko, napełniane częściowo utrzymującym wilgoć substratem, zwłaszcza torfem, na którym układa się oczyszczone z gleby korzenie sadzonki., przykrywa je następną porcją substratu, po czym siatkę kształtuje się w rurę przez przygięcie ku sobie obydwóch wnoiinionych krawędzi i połączenie ich trwale ze sobą przez przełknięcie wystających drutów przez oczka przeciwległej krawędzi i ich zagięcie, znamienny tym, ze drucianą siatkę /16/ zagina się pod kątem w przybliżeniu prostym wzdłuz pierwszej linii gięcia /32/ znajdującej się w pobliżu środka odległości pomiędzy obydwiema wspomnianymi krawędziami /24, 26/, po czym siatkę /16/ po naniesieniu substratu /14/, położeniu korzeni /12/ i ponownym nasypaniu substratu /14/ ponowiie zagina się pod kątem w przybliżeniu prostm wzdłuż drugiej linii gięcie /34/, znajdującej się w pobliżu środka odległości pomędzy pierwszą linią gięcia /32/ i jedną /26/ z wymienionych krawęddi, przy czym druciana siatka /16/ jest umocowana przy tej drugiej linii gięcia /34/ oraz zagina pod kątem miej więcej prostm wzdłuz trzeciej linii gięcia /36/, znajdującej się w pobliżu środka odległości pomędzy pierwszą linią gięcia /32/ i drugą /24/ z wycenionych krawęddż, przy czym druciana siatka /16/ jest umocowana przy tej trzeciej linii gięcia.
  2. 2. Urządzenie do balotowania sadzonek krzewów, zwłaszcza róz, zawierające co najmnńej jedną rynienkę, na którą nakładana jeet druciana siatka, znamienne t y m, ze rynienka /48/ o przekroju poprzecznym w kształcie litery V, posiada dwie ściany /50, 52/, z których każda nachylona jest do poziomu pod kątem równym w przybliżeniu 45° a uformowany przez nie wierzchołek skierowany jest ku dołowi, zaś z rynienką /48/ współpracuje stempel /74/, posiadający kształt dopełniający do kształtu rynienki /48/, a każda ze wspominanych ścian /50, 52/, połączona jest zawiasą /56, 58/, znajdującą się w pewnej odległości od wierzchołka /54/, z klapą /60, 62/, która z położenia, określonego jako położenie otwarcia, w którym leży mżej więcej w tej samej płaszczyźnie co Bąsiadująca z nią ściana /50, 52/, może być odchylana do położenia, określonego jako położenie iamkniicia, w którym z sąsiadującą z nią ścianą /50, 52,/ tworzy w przybliżeniu kąt prosty, a na każdej wzdłużnej krawędzi rynienki /48/ usytuowany jest chwytak do przytrzymywania drucianej siatki /16/.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden haczykowaty chwytak /64/ przenikający do wnętrza ukształtowanego z drucianej siatki /16/ korytka, usytuowany przy każdej zawiasie /56, 58/.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że wokół centralnej osi ma mieszczoną obrotowo większą ilość rozmieszczonych kątowo rynienek /48/, a ponadto wokół tej centralnej osi w odstępach kątowych, odpowiadających odstępom pomiędzy rynienkami /48/ rozmieszczone są następujące stanowiska robocze: stanowisko tłoczenia /A/ ze stemplem /74/ do kształtowania drucianej siatki /16/ w korytko, pierwsze stanowisko napełniania /3/ z dozownikiem /76/ substratu /14/, stanowisko układania /0/ do układania po jednej sadzonce /10/ w rynience /48/, drugie stanowisko napełniania /D/ z dozownikiem /80/ substratu /14/, stanowisko zamykania /£/ do zamykania klap /60, 62/ na rynienkacn /47/ jak również do łączenia krawędzi /24, 26/4 drucianej siatki /16/, stanowisko odbierania /P/ do odbierania poddanych balotowemu sadzonek /10/.
    1δΟ 467
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne ty m, ze na drugim stanowisku napełniania /D/ usytuowany jest przesuwany w położenie robocze na przemian z dozownikiem /80/ stempel /82/ do prasowania substratu /14/.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że na stanowisku zamykania /E/ usytuowane są dwa, przemieszczające się w przeciwnych kieriwkach popychacze /84, 86/, zamykające klapy /60, 62/ oraz dodatkowy jeszcze jeden popychacz /88/, przyginający końce drutów /28/ drucianej siatki /16/.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że na stanowisku odbierania /P/ usytuowany jest podnoszący się i opuszczający chwtak /90/, posiadający haczyki /92/, zaczepiające się o drucianą siatkę /16/, uformowaną w rurę.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, ze chwytak /90/ posiada otwartą ku dołowi rynienkę /94/ do powtórnego sprasowywania substratu /14/, otoczonego ukształtowaną w postaci rury siatcą drucianą /16/.
    • * *
PL1989278781A 1988-04-13 1989-04-11 Sposób i urzadzenie do balotowania sadzonek krzewów PL PL PL PL160467B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3812273A DE3812273A1 (de) 1988-04-13 1988-04-13 Verfahren und maschine zum ballieren von strauchpflanzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL278781A1 PL278781A1 (en) 1989-12-11
PL160467B1 true PL160467B1 (pl) 1993-03-31

Family

ID=6351890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989278781A PL160467B1 (pl) 1988-04-13 1989-04-11 Sposób i urzadzenie do balotowania sadzonek krzewów PL PL PL

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5020301A (pl)
EP (1) EP0337319B1 (pl)
JP (1) JPH0667292B2 (pl)
AT (1) ATE71900T1 (pl)
CA (1) CA1330012C (pl)
DD (1) DD280460A5 (pl)
DE (2) DE3812273A1 (pl)
DK (1) DK168112B1 (pl)
ES (1) ES2028402T3 (pl)
GR (1) GR3004443T3 (pl)
HU (1) HU205734B (pl)
LT (1) LT3432B (pl)
LV (1) LV10415B (pl)
PL (1) PL160467B1 (pl)
RU (1) RU1805836C (pl)
WO (1) WO1989009728A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3904043C1 (pl) * 1989-02-10 1990-05-17 W. Kordes' Soehne Rosenschulen Gmbh & Co Kg, 2206 Klein Offenseth-Sparrieshoop, De
FR2680752B1 (fr) * 1991-09-02 1994-11-25 Grillet Sarl Procede de conditionnement des racines d'une plante et machine pour sa mise en óoeuvre.
CA2099438C (en) * 1992-09-30 2000-02-22 Donald E. Weder Article packaging system
US6006500A (en) 1992-09-30 1999-12-28 Southpac Trust International, Inc. Article packaging system
WO1994013540A1 (en) * 1992-12-14 1994-06-23 Highland Supply Corporation Bouquet wrap machine
CN104871931B (zh) * 2015-05-07 2017-04-05 浙江大学 小型苗木根系土球打包机

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2252073A (en) * 1939-03-16 1941-08-12 Gray Harrict Tyng Bulb protector
US2907157A (en) * 1955-12-16 1959-10-06 Greening Nursery Company Method of and apparatus for wrapping packages
US3063197A (en) * 1960-02-08 1962-11-13 Manuel D Brooks Horticultural procedure and apparatus
DE1857927U (de) * 1962-04-14 1962-08-30 Anton Holzheu Verpackung zum verschicken von pflanzen, insbesondere von jungen gehoelzen.
FR1346378A (fr) * 1962-11-05 1963-12-20 Procédé de conditionnement de végétaux en vue de leur transport ultérieur, gaine permettant sa mise en oeuvre, et produits obtenus
DE1511539B1 (de) * 1966-09-13 1970-08-20 B & B Engineering Co Maschine zum Verpacken von empfindlichen Gegenstaenden,insbesondere von Pflanzen und-setzlingen in Packmaterial
GB1187620A (en) * 1967-12-20 1970-04-08 W G Grant & Company Ltd New or Improved means for Propagating Plants
FR2421551A2 (fr) * 1976-05-07 1979-11-02 Foret Cellulose Dispositif pour la realisation d'une motte de culture
CH632208A5 (en) * 1978-08-22 1982-09-30 Seeland Baumschulen Ag Method for the packaging of fine roses

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0667292B2 (ja) 1994-08-31
DD280460A5 (de) 1990-07-11
LV10415B (en) 1995-04-20
ES2028402T3 (es) 1992-07-01
RU1805836C (ru) 1993-03-30
DK614889D0 (da) 1989-12-06
JPH02503749A (ja) 1990-11-08
DK168112B1 (da) 1994-02-14
CA1330012C (en) 1994-06-07
LT3432B (en) 1995-10-25
US5020301A (en) 1991-06-04
ATE71900T1 (de) 1992-02-15
HU205734B (en) 1992-06-29
EP0337319A1 (de) 1989-10-18
DE3812273A1 (de) 1989-10-26
HUT51555A (en) 1990-05-28
WO1989009728A1 (en) 1989-10-19
LV10415A (lv) 1995-02-20
HU892143D0 (en) 1990-03-28
DK614889A (da) 1989-12-06
DE58900744D1 (de) 1992-03-05
PL278781A1 (en) 1989-12-11
LTIP880A (en) 1995-03-27
DE3812273C2 (pl) 1990-03-01
EP0337319B1 (de) 1992-01-22
GR3004443T3 (pl) 1993-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2006241576B2 (en) Apparatus for removal of packaging material from a big bale
DE3590024T1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Verpacken eines Produkts in einzelne Packungen
EP1647180A2 (en) Device, assembly and method for filling a container with substrate
PL160467B1 (pl) Sposób i urzadzenie do balotowania sadzonek krzewów PL PL PL
DE60013499T2 (de) Verpackung für eine Gruppe von länglichen Gegenständen und Herstellungsmethoden
AU3742793A (en) Process and apparatus for planting plantlets
KR20110060111A (ko) 과일 보호용 봉지 피복장치
EP0137399A2 (en) Method and equipment for planting of band ball plants
US3611634A (en) Apparatus and method for planting seedlings
NL1020379C1 (nl) Chrysanteninhoesmachine.
EP2020842B1 (en) Agricultural machine for collecting and bundling vine branches
JP3928896B2 (ja) 収穫機の結束装置
NL1040306C2 (nl) Beschermcontainer voor bloembollen.
AU2023228786A1 (en) Method of preparing a tree for transport and a corresponding apparatus
JPH0332961B2 (pl)
PL209715B1 (pl) Urządzenie do wysadzania roślin
JPS5863301A (ja) 苗移植機における植付装置
JPH04346723A (ja) 育苗用床材
BE686758A (pl)
NZ249818A (en) Planting small seedlings: forming notches in cylinders of potting mix and placing roots in notch
JPS6343051B2 (pl)