HU205734B - Method and apparatus for baling bushy plants particularly foots of rose-trees - Google Patents

Method and apparatus for baling bushy plants particularly foots of rose-trees Download PDF

Info

Publication number
HU205734B
HU205734B HU892143A HU214389A HU205734B HU 205734 B HU205734 B HU 205734B HU 892143 A HU892143 A HU 892143A HU 214389 A HU214389 A HU 214389A HU 205734 B HU205734 B HU 205734B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
wire mesh
trough
substrate
edge
wire
Prior art date
Application number
HU892143A
Other languages
English (en)
Other versions
HU892143D0 (en
HUT51555A (en
Inventor
Bernd Helms
Original Assignee
Kordes Soehne Rosenschulen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kordes Soehne Rosenschulen filed Critical Kordes Soehne Rosenschulen
Publication of HU892143D0 publication Critical patent/HU892143D0/hu
Publication of HUT51555A publication Critical patent/HUT51555A/hu
Publication of HU205734B publication Critical patent/HU205734B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B25/00Packaging other articles presenting special problems
    • B65B25/02Packaging agricultural or horticultural products

Landscapes

  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Packaging Of Special Articles (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Control Of Steam Boilers And Waste-Gas Boilers (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
  • Sanitary Device For Flush Toilet (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás bokros növények, különösképpen rőzsatövek bálázására, melynek során huzalrácsból kialakított sík rácsdarabból, amelynek a két szemben lévő szélein lévő végek egyikénél kinyúló huzalvégek vannak, egy vályút alakítunk ki, a vályút egy a nedvességet megtartó szubszírátummal, például tőzeggel töltjük ki, mikor is a földlabdátől lényegében megtisztított növényi gyökérzetet a szubsztrátumra helyezzük, majd a gyökérzetre további szubsztrátumot viszünk fel, majd a huzalrácsozatot a két említett vég összehajlításával cső alakúra hajtjuk össze; ezt követően a széleket szorosan egymással összekötjük, azaz az egyik szélrész szélvégeit a másik szél lyukain áthúzzuk és a drótvégeket áthajlítjuk.
Atalálmány vonatkozik továbbá a bálázás foganatosítására alkalmas berendezésre is, bokros növények, különösképpen rózsatövek bálázására, legalább egy vályúval, amelyre a drótháló felhelyezhető.
Az 1 857 927 1. számú DE használati mintából ismeretes egy kézzel működtetett berendezés a bokros növények bálázására, amelynél egy szekrény formájú, felülnézetben négyszögletes tartó felső oldalára egy elasztikus anyagból készített fonat van egy első merev vízszintes lécre felfüggesztve. Ez a léc egy rudazat segítségével a léccel párhuzamos tengely körül elforgathatóan yan a tartóban csapágyazva. Nyugalmi állapotban a fonat lelőg az említett első lécről és a tartóban mintegy félkör keresztmetszetű vályút alkot, elnyúlik az első léctől távolabbi felső tartőszélen túl, az egyik vége szabadon van, amelyre egy második merev, fogantyúval ellátott léc van rögzítve. A fonadék által alkotott vályúra egy drótfonatot helyeznek, erre lesz valamennyi bálázőanyag ráöntve, erre helyezik a gyökeres bokros növényt, majd ismét bálázóanyagot szórnak rá, végül pedig a fogantyúval ellátott, szabad végével az elasztikus fonathoz rögzített második lécet a kissé megemelt, a rudazathoz rögzített első léchez nyomják. Ezáltal a bálázóanyag henger alakot vesz fel és ezzel egyidejűleg egy meghatározott nyomás alatt a drótfonatba lesz beburkolva. Ekkor a drótfonat szabad végénél lévő drótvégeket a közbenső nyílásokon át az ellenkező oldalra dugják be, majd az első léc lenyomásával lehajlítjuk és ezáltal a drótfonat alkotta hengert lezárjuk.
A tisztán kézzel történő bálázáshoz képest ez az ismén növénybáláző berendezés előnyösnek tekinthető; mindazonáltal kezelése meglehetősen komplikált. Ugyanakkor nagy ügyesség kell ahhoz, és még nem is biztos, hogy tökéletesen sikerül, hogy a drótfonat egyik végén lévő drőtvégeket a másik végén lévő lyukakba úgy vezessük be, hogy ezt követően a drótvégek minden további nélkül, kampőszerűen áthajthatők legyenek, hogy a keletkezett hengert lezárjuk. Gépesítésre nincs eshetőség, mivel a drótfonat esetenként másképp hajlik.
A növények bálázása mindenek előtt a növények szállítása céljából történik. Ezen célból az a szokás, hogy nagyobb számú bálázott növényt összekötnek, amikor is egy ilyen köteget egy ládába vagy rakodólapra helyeznek el. Ekkor - ismert módon - a hengeresen beburkolt bálák között üregek keletkeznek, amelyek tekintélyes mértékű veszteséget idéznek elő az összekötési térfogat tekintetében és elősegítik a növénybálák kiszáradását a szállítás és a tárolás során.
Éppen ezért találmányunk elé azt a feladatot tűztük, hogy létrehozzunk egy eljárást és egy berendezést, melyek lehetővé teszik, hogy rózsákat és egyéb hasonló bokros növényeket oly módon tudjunk bálázni, hogy azok egységes keresztmetszettel rendelkezzenek, teret megtakarítva legyenek kötegelhetők és ily módon védve legyenek a kiszáradás és sérülések ellen.
A találmány elé tűzött célt egy olyan eljárással valósítjuk meg bokros növények, különösképpen rózsatövek bálázására, melynek során dróthálóból szegmentum formájában egy vályút alakítunk ki, amelynek két egymástól ellenkező oldali széleinek legalább egyik végén drótvégek állnak ki, a vályút részlegesen nedvességet visszatartó szubszírátummal, például tőzeggel töltjük ki, majd a fekvő helyzetben lévő növény földlabdától lényegében megtisztított gyökereit a szubsztrátumra fektetjük fel, majd a gyökerekre további szubsztrátumot viszünk fel, ezt követően a dróthálót a két szél összehajlításával cső alakra formáljuk, majd az említett széleket egymással szorosan összekapcsoljuk, éspedig oly módon, hogy az egyik szél mentén lévő lyukakba bedugjuk a másik szélen lévő drótvégeket, majd ezeket a drótvégeket áthajlítjuk, továbbá, hogy a vályú kialakításához a dróthálót egy élvonal mentén amely a két szél között mintegy középen helyezkedik el - megközelítőleg derékszögben meghajlítjuk, majdpedig a dróthálót a szubsztrátum felvitelét, a gyökerek felhelyezését és további szubsztrátum felvitelét követően, egy második élvonal mentén, amely az egyik szél és az első élvonal között mintegy középen helyezkedik el, ismét megközelítőleg derékszögben meghajlítjuk, miközben a dróthálót ezen a második élvonal mentén történt hajlítást követően rögzítjük, majd a dróthálót egy harmadik élvonal mentén, amely az első élvonal és a másik szél között mintegy középen helyezkedik el, meghajlítjuk, és a dróthálót ezen harmadik él mentén rögzítjük.
Az eljárás foganatosítására pedig egy olyan berendezés szolgál, mely rendelkezik legalább egy vályúval, amelyre drótháló helyezhető fel, ahol is a vályú V alakú keresztmetszetű és két fala van, amelyek a vízszinteshez képest előnyösen 45°-ot zárnak be és egy alul elhelyezkedő gerincet alkotnak, továbbá egy a vályú alakjának megfelelő, a dróthálóból készítendő a vályú kialakítására alkalmas nyomőfejjel rendelkezik, valamint a falakhoz a gerinctől megfelelő távolságra lévő csuklőpántokkal csatlakozó, a velük szomszédos falak síkjából azokkal mintegy derékszöget bezáró záróhelyzetbe fordítható csappantyúk vannak elrendezve, továbbá a vályú hosszanti szélein a drótháló rögzítésére szolgáló tartószerkezetek vannak, és minden csuklópánton legalább egy, a drótháló rögzítésére szolgáló, a drótháló alkotta vályúba befordítható kampó alakú tartószerkezet van elrendezve.
A találmány egy lehetséges kiviteli alakjánál, több egymáshoz képest szögosztásban elrendezett központi
HU 205 734 Β tengely körül együttesen elforgatható vályúk vannak kialakítva és egy központi tengely körül a vályúk szögosztásának megfelelő szöghelyzetben egy nyomófejjel ellátott, a dróthálónak vályúvá történő alakítására szolgáló préselő munkahely, egy adagolóberendezéssel ellátott a szubsztrátum bevitelére szolgáló töltő munkahely növényeknek, különösképpen rózsatöveknek a vályúkba való behelyezésére szolgáló behelyező munkahely egy adagolóberendezéssel ellátott, szubsztrátum felvitelére szolgáló második töltő munkahely, a csappantyúk zárására, valamint a drótháló széleinek összekötésére szolgáló lezáró munkahely, továbbá a bálázott növények, különösképpen rózsatövek levételére szolgáló levevő munkahely van elrendezve. E kiviteli alaknál a második töltő munkahelyen egy, az adagolóberendezéssel váltakozva függőlegesen a vályú feletti munkahelyzetbe tolható préselőfej van elrendezve a szubsztrátum tömörítésére, a lezáró munkahelyen pedig a csappantyúk zárására két ellenmozgású lökőrúd, továbbá a drótháló drótvégeinek áthajlítására legalább még egy ütőrúd és a levevő munkahelyen á dróthálóból kialakított cső megragadására kampókkal ellátott emelhető és süllyeszthető markoló van elrendezve. E markolón a cső alakú drótháló által körülburkolt szubsztrátum utántömörítésére szolgáló lefelé nyitott vályú van kialakítva.
Azáltal, hogy a találmány értelmében a drótrácsozatot egy pontosan meghatározott élvonal mentén leélezzük, a növénybála szabályos sokszögű, különösképpen négyzetes keresztmetszetet kap, amely teljes biztonsággal és automatikusan biztosítja, hogy a szabad drótvégek behatolhassanak a szemben lévő drótháló lyukaiba úgy, hogy a drótháló által képzett burkolat megbízhatóan tartóssá tehető. A bálák sokszögő keresztmetszete folytán az egy kötegbe összefogott bálák közötti üregek elkerülhetők, ilyen módon'a növények védve vannak a kiszáradás ellen. Még abban az esetben is, ha egy nagyobb kötegből kivesszük a találmány értelmében csomagolt növényeket, a drótháló képezte burkolat teljes biztonsággal zárva marad, ami által biztosítható, hogy a növénybálák említésre sem méltó szubsztrátumveszteséggel még az elültetésnél is épen maradnak.
A találmány szerinti berendezést, annak munkamódját és hatását egy kiviteli példa kapcsán, a csatolt rajzmellékletekben ismertetjük közelebbről, ahol az
1. ábra a találmány szerinti berendezés a 2. ábra I-I metszősík mentén vett oldalnézeti metszet, a
2. ábra. az 1. ábra II-II metszősíkja mentén vett feíülnézet, a
3-5. ábrák az első, második és a harmadik munkalépést mutatják be egy rózsatő bálázásakor, oldalnézetbe, a
6. ábra az 5. ábrához tartozó felülnézet, a 7-11. ábrák a 4-8. munkalépéseket ábrázolják, ugyancsak oldalnézetben, és a
12. ábra egy készen bálázott és csomagolt rózsatövet mutat be.
Az itt ábrázolt berendezésnek az a célja, hogy a (10) rózsatövet, melyet a földlabdától megtisztított (12) gyökerekkel szállítanak, a nedvességet megtartó (14) szubsztrátumba, például tőzegbe, ágyazzunk be, majd a (14) szubsztrátumot (16) dróthálóval körülburkoljuk, ami egy karcsú cső formáját veszi fel azonos négyzetes keresztmetszettel. A (20) nemeshajtástól kiindulva a (16) dróthálónak a (10) rózsatő (18) oltási helyéhez közel kell érnie.
A (16) drótháló négyszögletes, vízszintes irányban hosszirányban elnyúló (22) lyukakkal rendelkezik. A (16) drótháló két függőleges (24 és 26) szélét - az álló helyzetben lévő (10) rózsatő esetén - egy-egy függőleges drót képezi, amely a cső köpenyvonala mentén nyúlik el. A (16) drótháló vízszintes drótjai a (24) szélnél rövidre vannak vágva, ugyanakkor a másik (26) szélen messze túlnyúló (28) drótvégeket alkotnak. A (10) rózsatő csomagolásának végső fázisában ezeket a (28) drótvégeket egy-egy, a (24) széllel határos (22) lyukon dugjuk át és oly módon hajlítjuk vissza, hogy mindkét (24, 26) szél minden (22) lyuknál szorosan egymással össze legyen kötve.
Az ily módon a (16) drótháló által alkotott csövet, amely tartalmazza a (14) szubsztrátumot és a (12) gyökereket, itt nem ábrázolt módon kéttengelyesen zsugorodó fóliából készült (30) fóliazsákba bújtatjuk, amely egészen a (20) nemeshajtás felső végének magasságáig nyúlik el és a (18) oltási hely körül külső hőhatásra oly mértékben összezsugorodik, hogy a (30) fóliazsák a (16) drótháló által képzett csövet szorosan körülfogja.
A (16) drótháló által alkotott cső körhengeres keresztmetszetű lehet, de előnyösen többszögű keresztmetszete van, az itt ábrázolt példánál négyzetes keresztmetszetű. Ez a keresztmetszet azáltal jön létre, hogy a (16) drótháló négyszögletes szakaszát egy első központos (32) élvonal mentén derékszögben meghajlítva egy vályú formát alakítunk ki, amelyet először a felhasználni kívánt (14) szubsztrátum fele mennyiségével feltöltünk, erre ráhelyezzük az egyik (10) rózsatövet a (12) gyökerekkel, majd felvisszük a (14) szubsztrátum másik felét. Ekkor a (16) dróthálót egy másik (34) élvonal mentén - amely az első (32) élvonal és a (26) szél között helyezkedik el - lehajtjuk. A (26) szélnél helyezkednek el a kinyúló (28) drótvégek. Végezetül a (16) dróthálót egy harmadik (36) élvonal mentén élrehajlítjuk, amely az első (32) élvonal és a (24) szél között, középen fekszik. Eközben a (28) drótvégek áthatolnak egy-egy (22) lyukon a (24) szélnél, ezek kampó szerűen hátra lesznek hajtva, ami által a (24 és 26) szélek szorosan összekapcsolódnak.
Ezen eljárás itt nem ábrázolt alternatívájaként az élrehajtást a (32) élvonal és a (3.4) élvonal mentén egyidejűleg is el lehet végezni, még mielőtt felhelyeznénk a (14) szubsztrátumot, valamint a (10) növényt a (12) gyökerekkel.
Az itt ismertetett berendezés egy (38) gépállvánnyal rendelkezik, amely hordozza a (40) tőzegtartályt a benne lévő (42) keverővei. A (40) tőzegtartály alatt a (38) gépállványnak egy szilárdan rögzített (44) oszlopa van, amelyban csillag alakú elrendezésben több vízszintes (46) kar van elforgathatóan csapágyazva. Az itt bemutatott példánál hat (46) kar van egymástól 60’ alatt
HU 205 734 Β elrendezve. A (44) oszlop körül megfelelő szögtávolságokban hat munkahely van kialakítva, éspedig egy (A) préselő munkahely, egy első (B) töltő munkahely, egy (C) behelyező munkahely, egy második (D) töltő munkahely, egy (E) lezáró munkahely és végül egy (F) levevő munkahely. Minden egyes (46) kar végén egyegy (48) vályú van oly módon rögzítve, hogy azok a csillag alakban elrendezett karok minden egyes fordulatánál minden munkahelyen végigfutnak.
Minden (48) vályú két (50,52) oldalfallal van kialakítva, amelyek a vízszinteshez képest 45°-ot zárnak be, egymással 90°-os szöget alkotnak és eközben egy (54) gerincet alakítanak ki, amely derékszög alatt a hozzátartozó (46) karhoz csatlakozik. Mindkét (50, 52) oldalfal az (54) gerinctől legtávolabb fekvő, ezzel párhuzamos széléhez egy (56, illetve 58) csuklőpánt közbeiktatásával egy-egy (60, illetve 62) csappantyúval csatlakozik. Nyugalmi helyzetben a (60) csappantyú ugyanabban a síkban fekszik, mint az (50) oldalfal, míg a (62) csappantyú az (52) oldalfal síkjában fekszik. Mindegyik (56 és 58) csuklópánton több kampó alakú (64) tartószerkezet van elrendezve.
Az (A) préselő munkahelyen a (66) csőrlő van csapágyazva, erről lehet lecsavami a (16) dróthálót. Innen a (16) drótháló egy (68) megvezetésen halad át, majd innen vízszintesen továbbhaladva a (70) vágókészüléken keresztül a (72) befogókészülékbe kerül, amely a (16) drótháló mindenkori elülső szélét átmenetileg szorosan megtartja. Minden munkaciklusban a (70) vágókészülék levág egy darabot a (16) dróthálóból, ennek hossza észrevehetően nagyobb, mint a (60 és 62) csappantyúk felső szabad élei közötti távolság, mikor ezek nyugalmi helyzetükben vannak, amint ez a 3. ábrán jól látható. Ez az ábra mutatja a (74) nyomőfejet is, amelynek keresztmetszete megfelel minden (48) vályúnak, ahol a (60 és 62) csappantyúkkal nyitott helyzetben vannak. A (74) nyomófejnek minden egyes munkaciklus során az (A) préselő munkahelyen lévő (48) vályúba történő besüllyesztése eredményeként a (48) vályún fekvő (16) drótháló középső első (32) élvonala mentén derékszögben kerül meghajlításra.
A szóban forgó (48) vályú a következő munkaciklus során eléri az első (B) töltőmunkahelyet. Itt van elrendezve a (76) adagolóberendezés,amely egy előre meghatározott mennyiségi (14) szubsztrátumot leperget a (16) drótháló alkotta (48) vályúba. Ez a szubsztrátummennyiség megközelítőleg elegendő ahhoz, hogy a (16) drótháló által képzett vályút az (56, 58) csuklópántok környezetéig feltöltse, amelyeken a (16) dróthálót az egyes (22) lyukakon átvezetett kampó alakú (64) tartószerkezetek rögzítik.
A következő munkaciklusban a szóban forgó (48) vályú eléri a (C) behelyező munkahelyet, ebben végződik a (10) rőzsatövek odavitelére szolgáló (78) szállítószalag. Itt a felügyelettel megbízott személy egy (10) rőzsatövet a már leírt módon úgy helyez az előkészített (16) dróthálóra, hogy a (12) gyökerek könnyen benyomhatők legyenek a (14) szubsztrátumba. Ezen munkaciklus után a (48) vályú a második (D) töltő munkahelyre kerül, itt egy további (80) adagolóberendezés meghatározott mennyiségű (14) szubsztrátumot perget rá a (12) gyökerekre úgy, hogy ezek teljesen el legyenek fedve.
A második (D) töltő munkahelyen egy további (82) préselőfej van elhelyezve, amely váltakozva a (80) adagolóberendezéssel egy, függőlegesen a (48) vályú feletti helyzetbe tolható, majd ebből a helyzetből leengedhető úgy, hogy ezáltal a (14) szubsztrátumot összetömöríti és a (12) gyökereket némileg összenyomja.
Az (E) lezáró munkahelyen két, vízszintes síkban eltolható (84 és 86) lökőrúd van elrendezve, ezeket a 8. és 9. ábrában csak egy-egy nyíllal jelezzük. Először a (84) lökőrudat működtetjük, mégpedig úgy, hogy a (60) csappantyút 90°-kal elforgatva párhuzamos helyzetbe billenti azt az (52) oldalfallal. Ezáltal a (16) drótháló a második (34) élvonal mentén derékszögben le lesz-hajlítva. Ekkor a (28) drótvégek, amelyek párhuzamosan az (52) oldalfallal felfelé nyúlnak ki szabadok, minthogy ezeket a (60) csappantyú nem fedi le. Ezt követően működésbe hozzuk a (86) lökőrudat, amely a (62) csappantyút ugyancsak elfordítja 90°-kaI, ami által a (16) drótháló a harmadik (36) élvonal mentén derékszögben le lesz hajlítva. Eközben a (28) drótvégek átszúródnak a (16) drótháló (24) széllel szomszédos (22) lyukain. Ezt követően, még mindig az (E) lezáró munkahelyen, a (60) csappantyú ismét nyűik és egy további (88) ütőrúd ingaszerű mozgást végez, ahogy az a 9. ábrán látható, az óramutató járásának megfelelő irányban, aminek folytán a (28) drótvégek át lesznek hajlítva. Közvetlen ezután vagy a (88) ütőmdat, vagy bármely függőleges irányban elmozdítható rudat oly mértékben lesüllyesztjük, hogy az a (28) drőtvégeket teljesen áthajlítsa. Ekkor a (16) drótháló a köpenyvonal mentén teljes biztonsággal lezárt hasáb alakú, négyzetes keresztmetszetű csövet alkot.
A következő munkaciklus során az említett (48) vályú az (F) levevő munkahelyre kerül. Itt egy függőleges és vízszintes irányban elmozdítható (90) markoló van elrendezve, amelyen számos (92) kampó van egy lefelé nyitott (94) vályún. A (92) kampók úgy lesznek vezérelve, hogy a (90) markoló lesüllyesztésekor azok a (16) drótháló által alkotott hasáb alakú cső mindkét felső felületébe beakaszkodnak és azokat megragadják. A (94) vályú ezeket a csöveket kismértékben összetömöríti, hogy a benne levő (14) szubsztrátum még tömörebb legyen, valamint a (28) drótvégek teljes egészében benyomódjanak a cső belsejébe, hogy azok a későbbi munkafolyamatok alatt, például mikor a bálázott (10) rózsatövet a (30) fólíazsákba helyezik, ne okozzanak zavart.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás bokros növények, különösképpen rózsatövek bálázására, melynek során dróthálóból (16) szegmentum formájában egy vályút alakítunk ki, amelynek két egymástól ellenkező oldali széleinek (24, 26) legalább egyik végén drótvégek (28) állnak ki, a vályút részlegesen nedvességet visszatartó szubsztrátummal (14) például tőzeggel töltjük ki, majd a fekvő helyzet4
    HU 205 734 Β ben lévő növény, különösképpen rózsatő (10) földlabdátől lényegében megtisztított gyökereit (12) a szubsztrátumra (14) fektetjük fel, majd a gyökerekre (12) további szubsztrátumot (14) viszünk fel, ezt követően a dróthálót (16) a két szél (24, 26) összehajlításával cső alakra formáljuk, majd az említett széleket (24, 26) egymással szorosan összekapcsoljuk, éspedig oly módon, hogy az egyik szél (24) mentén lévő lyukakba (22) bedugjuk a másik szélen (26) lévő drótvégeket (28), majd ezeket a drótvégeket (28) áthajlítjuk, azzal jellemezve, hogy a vályú (48) kialakításához a dróthálót (16) egy élvonal (32) mentén - amely a két szél (24, 26) között mintegy középen helyezkedik el - megközelítőleg derékszögben meghajlítjuk, majd pedig a dróthálót (16) a szubsztrátum (14) felvitelét, a gyökerek (12) felhelyezését és további szubsztrátum (14) felvitelét követően, egy második élvonal (34) mentén, amely az egyik szél (26) és az első élvonal (32) között mintegy középen helyezkedik el, ismét megközelítőleg derékszögben meghajlítjuk, miközben a dróthálót (16) ezen a második élvonal (34) mentén történt hajlítást követően rögzítjük, majd a dróthálót (16) egy harmadik élvonal (36) mentén, amely az első élvonal (32) és a másik szél (24) között mintegy középen helyezkedik el, meghajlítjuk, és a dróthálót (16) ezen harmadik él mentén rögzítjük.
  2. 2. Berendezés bokros növények, különösképpen rózsatövek bálázásához, legalább egy vályúval (48), amelyre drótháló (16) helyezhető fel, azzal jellemezve, hogy a vályú (48) Y alakú keresztmetszetű és két oldalfala (50, 52) van, amelyek a vízszinteshez képest előnyösen 45°-ot zárnak be és egy alul elhelyezkedő gerincet (54) alkotnak, továbbá egy a vályú (48) alakjának megfelelő, a dróthálóból (16) készítendő a vályú (48) kialakítására alkalmas nyomófejjel (74) rendelkezik, valamint az oldalfalakhoz (50,52) a gerinctől (54) megfelelő távolságra lévő csuklópántokkal (56, 58) csatlakozó, a velük szomszédos oldalfalak (50, 52) síkjából azokkal mintegy derékszöget bezáró záróhelyzetbe fordítható csappantyúk (60,62) vannak elrendezve, továbbá a vályú (48) hosszanti szélein a drótháló (16)'rögzítésére szolgáló tartószerkezetek (64) vannak.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy minden csuklópánton (56, 58) legalább egy a drótháló (16) rögzítésére szolgáló, a drótháló (16) alkotta vályúba (48) befordítható kampó alakú tartószerkezet (64) van elrendezve.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypontok szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vályúk (48) több, egymáshoz képest szögosztásban elrendezett központi tengely körül együttesen elforgathatóan vannak kialakítva, továbbá, hogy a központi tengely körül a vályúk (48) szögosztásának megfelelő szöghelyzetben egy nyomófejjel (74) ellátott, a dróthálónak (16) vályúvá történő alakítására szolgáló préselő munkahely (A), adagolóberendezéssel (76) ellátott a szubsztrátum (14) bevitelére szolgáló töltő munkahely (B), növényeknek, különösképpen rózsatöveknek (10) a vályúkba (48) való behelyezésére szolgáló behelyező munkahely (C), adagolóberendezéssel (80) ellátott, szubsztrátum (14) felvitelére szolgáló második töltő munkahely (D), a csappantyúk (60, 62) zárására, valamint a drótháló (16) széleinek összekötésére szolgáló lezáró munkahely (E), továbbá a bálázott növények, különösképpen rózsatövek (10) levételére szol-gáló levevőmunkahely (F) van elrendezve.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második töltő munkahelyen (D) egy, az adagolóberendezéssel (80) váltakozva, függőlegesen a vályú (48) feletti munkahelyzetbe tolható préselőfej (82) van a szubsztrátum (14) tömörítésére elrendezve.
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a lezáró munkahelyen (E) a csappantyúk (60, 62) zárására két ellenmozgású lökőrúd (84, 86), továbbá a drótháló (16) drótvégeinek (28) áthajlítására legalább még egy ütőrúd (88) van elrendezve.
  7. 7. A 4-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy a levevő munkahelyen (F) a dróthálóból (16) kialakított cső megragadására kampókkal (92) ellátott emelhető és süllyeszthető markoló (90) vari elrendezve.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a markolón (90) a cső alakú drótháló (16) által körülburkolt szubsztrátum (14) utántömörítésére szolgáló lefele nyitott vályú (94) van kialakítva.
HU892143A 1988-04-13 1989-04-07 Method and apparatus for baling bushy plants particularly foots of rose-trees HU205734B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3812273A DE3812273A1 (de) 1988-04-13 1988-04-13 Verfahren und maschine zum ballieren von strauchpflanzen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU892143D0 HU892143D0 (en) 1990-03-28
HUT51555A HUT51555A (en) 1990-05-28
HU205734B true HU205734B (en) 1992-06-29

Family

ID=6351890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU892143A HU205734B (en) 1988-04-13 1989-04-07 Method and apparatus for baling bushy plants particularly foots of rose-trees

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5020301A (hu)
EP (1) EP0337319B1 (hu)
JP (1) JPH0667292B2 (hu)
AT (1) ATE71900T1 (hu)
CA (1) CA1330012C (hu)
DD (1) DD280460A5 (hu)
DE (2) DE3812273A1 (hu)
DK (1) DK168112B1 (hu)
ES (1) ES2028402T3 (hu)
GR (1) GR3004443T3 (hu)
HU (1) HU205734B (hu)
LT (1) LT3432B (hu)
LV (1) LV10415B (hu)
PL (1) PL160467B1 (hu)
RU (1) RU1805836C (hu)
WO (1) WO1989009728A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3904043C1 (hu) * 1989-02-10 1990-05-17 W. Kordes' Soehne Rosenschulen Gmbh & Co Kg, 2206 Klein Offenseth-Sparrieshoop, De
FR2680752B1 (fr) * 1991-09-02 1994-11-25 Grillet Sarl Procede de conditionnement des racines d'une plante et machine pour sa mise en óoeuvre.
US6006500A (en) 1992-09-30 1999-12-28 Southpac Trust International, Inc. Article packaging system
CA2099438C (en) * 1992-09-30 2000-02-22 Donald E. Weder Article packaging system
WO1994013540A1 (en) * 1992-12-14 1994-06-23 Highland Supply Corporation Bouquet wrap machine
CN104871931B (zh) * 2015-05-07 2017-04-05 浙江大学 小型苗木根系土球打包机

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2252073A (en) * 1939-03-16 1941-08-12 Gray Harrict Tyng Bulb protector
US2907157A (en) * 1955-12-16 1959-10-06 Greening Nursery Company Method of and apparatus for wrapping packages
US3063197A (en) * 1960-02-08 1962-11-13 Manuel D Brooks Horticultural procedure and apparatus
DE1857927U (de) * 1962-04-14 1962-08-30 Anton Holzheu Verpackung zum verschicken von pflanzen, insbesondere von jungen gehoelzen.
FR1346378A (fr) * 1962-11-05 1963-12-20 Procédé de conditionnement de végétaux en vue de leur transport ultérieur, gaine permettant sa mise en oeuvre, et produits obtenus
DE1511539B1 (de) * 1966-09-13 1970-08-20 B & B Engineering Co Maschine zum Verpacken von empfindlichen Gegenstaenden,insbesondere von Pflanzen und-setzlingen in Packmaterial
GB1187620A (en) * 1967-12-20 1970-04-08 W G Grant & Company Ltd New or Improved means for Propagating Plants
FR2421551A2 (fr) * 1976-05-07 1979-11-02 Foret Cellulose Dispositif pour la realisation d'une motte de culture
CH632208A5 (en) * 1978-08-22 1982-09-30 Seeland Baumschulen Ag Method for the packaging of fine roses

Also Published As

Publication number Publication date
US5020301A (en) 1991-06-04
GR3004443T3 (hu) 1993-03-31
DK614889D0 (da) 1989-12-06
DE3812273A1 (de) 1989-10-26
LV10415A (lv) 1995-02-20
LTIP880A (en) 1995-03-27
JPH02503749A (ja) 1990-11-08
PL278781A1 (en) 1989-12-11
DK168112B1 (da) 1994-02-14
DE3812273C2 (hu) 1990-03-01
ATE71900T1 (de) 1992-02-15
ES2028402T3 (es) 1992-07-01
PL160467B1 (pl) 1993-03-31
DK614889A (da) 1989-12-06
RU1805836C (ru) 1993-03-30
HU892143D0 (en) 1990-03-28
LT3432B (en) 1995-10-25
LV10415B (en) 1995-04-20
DE58900744D1 (de) 1992-03-05
EP0337319B1 (de) 1992-01-22
EP0337319A1 (de) 1989-10-18
DD280460A5 (de) 1990-07-11
HUT51555A (en) 1990-05-28
WO1989009728A1 (en) 1989-10-19
CA1330012C (en) 1994-06-07
JPH0667292B2 (ja) 1994-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3732662A (en) Method of forming, filling, closing and labelling tubular netting bags
US4619193A (en) Standing tree baler
HU205734B (en) Method and apparatus for baling bushy plants particularly foots of rose-trees
US20220346325A1 (en) Method for gripping and removing the tie means from a bale and machine intended to load, shred, distribute and/or transform such a bale and fitted with a grip and a removal device
EP0114798B1 (en) An arrangement for protecting plants against attack from insects
CN106922452A (zh) 一种新型园林果实套袋机
DE102005055518A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Bündeln von Gegenständen
DE202005018176U1 (de) Vorrichtung zum Bündeln von Gegenständen
US5590592A (en) Device for banding branches of a palm tree
EP2020842B1 (en) Agricultural machine for collecting and bundling vine branches
CN218737173U (zh) 一种烟叶杠杆式打捆箱
DE10119194C1 (de) Kombinierte Rodemaschine
CN214178181U (zh) 捆扎辅助装置
NL1044275B1 (en) Method of preparing a plant for transport, and an apparatus
DE1958088A1 (de) Verfahren zur Emballierung kleinerer,verschiedene Formen aufweisender Verpackungen von Knollengewaechsen zu groesseren Einheiten und Maschine zur Durchfuehrung dieses Verfahrens
EP0076792B1 (en) A method and apparatus for harvesting cones from trees, particularly from pine and spruce trees
DE141719C (hu)
US550640A (en) Michael neil
CA1151046A (en) Method and apparatus for harvesting cones from trees, particularly from pine and spruce trees
RU140300U1 (ru) Валочно-сучкорезно-раскряжевочная машина с устройствами для накопления, прессования и обвязывания сучьев
RU2298912C1 (ru) Способ машинизированной заготовки сучьев и хвойных лапок
DE1857927U (de) Verpackung zum verschicken von pflanzen, insbesondere von jungen gehoelzen.
CH632208A5 (en) Method for the packaging of fine roses
DE1171801B (de) Verfahren und Vorrichtung zum topflosen Einballieren von Pflanzen, insbesondere von jungen Gehoelzen
KR20010044600A (ko) 육과 봉지

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee