PL159938B1 - Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych PL - Google Patents

Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych PL

Info

Publication number
PL159938B1
PL159938B1 PL1989279609A PL27960989A PL159938B1 PL 159938 B1 PL159938 B1 PL 159938B1 PL 1989279609 A PL1989279609 A PL 1989279609A PL 27960989 A PL27960989 A PL 27960989A PL 159938 B1 PL159938 B1 PL 159938B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
membrane
container
dried
drying
sterile
Prior art date
Application number
PL1989279609A
Other languages
English (en)
Other versions
PL279609A1 (en
Original Assignee
Boehringer Mannheim Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boehringer Mannheim Gmbh filed Critical Boehringer Mannheim Gmbh
Publication of PL279609A1 publication Critical patent/PL279609A1/xx
Publication of PL159938B1 publication Critical patent/PL159938B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B5/00Drying solid materials or objects by processes not involving the application of heat
    • F26B5/04Drying solid materials or objects by processes not involving the application of heat by evaporation or sublimation of moisture under reduced pressure, e.g. in a vacuum
    • F26B5/06Drying solid materials or objects by processes not involving the application of heat by evaporation or sublimation of moisture under reduced pressure, e.g. in a vacuum the process involving freezing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Freezing, Cooling And Drying Of Foods (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych, szczególnie biologicznego albo farmaceuty- cznego materialu, znamienny tym, ze do pojemnika którego sciany co najmniej czesciowo stanowi hydrofobowa, porowata, zarodkoszczelna, przepuszczajaca pare wodna membrana, wprowadza sie przeznaczony do suszenia material, pojemnik zamyka sie hermetycznie i nastep- nie material poddaje sie liofilizacji w zamknietym pojemniku w zwyklych warunkach. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób liofilizacji w sterylnych warunkach, szczególnie biologicznego albo farmaceutycznego materiału.
W przypadku biologicznego i farmaceutycznego materiału często konieczne jest składowanie substancji w całkowicie suchym stanie aż do ich zastosowania. Prawie zawsze takie wrażliwe substancje dostępne są tylko przez liofilizację. Do tego z reguły istnieje konieczność trzymania ich całkowicie wolnych od mikrobiologicznych zarodków, a mianowicie zarówno z powodu rozkładu biologicznych substancji spowodowanego przez mikroby, jak też, aby przeszkodzić możliwym infekcjom przy ich stosowaniu.
Liofilizacja biologicznych i farmaceutycznych substancji jest na ogół znana (patrz także Ullmanns Enzyklopadie der Technischen Chemie, 3 wydanie, tom I, str. 556 i dalsze). Przy tym, aby uniknąć kontaminacji wysuszonego materiału zarodkami i innymi zanieczyszczeniami, potrzebne są kosztowne aparaturowe i technologiczne zabiegi.
Przy suszeniu preparatów farmaceutycznych w ampułkach albo buteleczkach postępuje się na przykład w ten sposób, że buteleczki, które zawierają zamrożony materiał, zaopatruje się w filtr bakteryjny i materiał w buteleczkach suszy się w pierwszym etapie suszenia tak dalece, że kończy się sublimacja zamrożonego rozpuszczalnika.
Następnie w drugim etapie suszenia, tak zwanym dosuszaniu albo suszeniu końcowym, z materiału odciąga się pozostałą resztkę wilgoci. Ze względu na to, że ten drugi etap suszenia przeprowadza się przeważnie w oddzielnej aparaturze, ampułki albo fiołki muszą być pobrane z pierwszego suszenia i przeniesione do drugiej aparatury suszącej dalej w wrażliwym na kontaminację procesie. W tym celu usuwa się filtr bakteryjny i zastępuje go przez kapturek aluminiowy zaopatrzony w diafragmę gumową i wydrążoną igłę. Zależnie od rodzaju suszonego materiału suszenie końcowe trwa kilka dni i po nim suszarnię wypełnia się gazem obojętnym z lekkim nadciśnieniem i otwór diafragmy zamyka jak najbardziej paroszczelnie za pomocą masy zalewowej.
Ze względu na to, że szybkość sublimacji w tego rodzaju liofilizacji jest tylko połowę tak duża, jak szybkość sublimacji otwartego, rozprzestrzenionego materiału, liofilizację biologicznego i farmaceutycznego materiału przeprowadza się także na płytach w sterylnych warunkach. Przy tym zostaje sterylizowany najpierw roztwór przeznaczonego do suszenia materiału, na przykład drogą filtracji przez filtr sterylny, następnie w sterylnych warunkach wylewa się go na płyty i liofilizuje znanymi metodami.
Sposób ten jednak wymaga, aby cała instalacja liofilizacyjna nadawała się do sterylizacji. Do tego wymagane jest także utrzymanie otoczenia instalacji suszącej wolne od zarodków. Po suszeniu konieczne jest, aby materiał z samej instalacji suszącej albo jej otoczenia usunąć sposobami mechanicznymi z płyt w sterylnych warukach i również sterylnie napełnić nim pojemniki magazynowe. Sposób ten wymaga kosztownej instalacji i sterylnego pomieszczenia oraz szczególnie starannej pracy z przeznaczonym do suszenia względnie już wysuszonym materiałem aż do jego użytkowego konfekcjonowania.
A zatem celem wynalazku jest przezwyciężenie wyżej wykazanych niedogodności i opracowanie prostego sposobu, za pomocą którego bez wyżej podanych kosztownych wymagań sterylizacji instalacji suszącej oraz jej otoczenia można uzyskać sterylny, liofilizowany materiał.
Ten cel uzyskano według wynalazku w ten sposób, że przeznaczony do suszenia materiał wprowadza się w sterylnych warunkach do zarodkoszczelnie dającego się zamknąć pojemnika, którego ograniczające powierzchnie ścian co najmniej częściowo wykonane są z zarodkoszczelnej, porowatej, przepuszczającej parę wodną, hydrofobowej membrany, że pojemnik zamyka się zarodkoszczelnie i hermetycznie, szczególnie zakleja albo zaspawa i materiał wprost w zamkniętym pojemniku liofilizuje się w zwykłych warunkach.
Wynalazek polega na niespodziewanym rozpoznaniu, że wbrew oczekiwaniom membrana stosowana w sposobie według wynalazku tylko w małym zakresie przeszkadza przepływowi od suszonego materiału do kondensatora strumienia pary powstającego przez sublimację cząsteczek rozpuszczalnika, szczególnie cząsteczek wody. Zatem niespodziewanie liofilizacja materiału, który zamknięty jest membraną, przebiega prawie tak samo szybko, jak liofilizacja takiego samego materiału otwartego, nieopakowanego.
W przypadku stosowanych w sposobie według wynalazku membran chodzi o hydrofobowe membrany, które zawierają pory, które z jednej strony są przepuszczalne dla pary wodnej, a z drugiej strony jednak są tak małe, że nie mogą przez nie przechodzić mikroorganizmy.
Takie pory mają przeważnie wielkość ©0,5μιη, szczególnie ©0,2μιη. Zgodnie z wynalazkiem stosuje się przeważnie membrany, które także jeszcze w mokrym stanie są odporne na rozerwanie w danych warunkach procesu. Wprawdzie sposób według wynalazku można przeprowadzać z mniej stabilnymi membranami, o ile są one wzmocnione materiałem nośnym albo nie są nadmiernie obciążone mechanicznie.
Wybrany każdorazowo w sposobie według wynalazku udział membrany w powierzchni ścian stosowanego pojemnika zależy od każdorazowo wybranych warunków oraz czasu trwania suszenia i może go łatwo znaleźć specjalista drogą prostych wypróbowań. W wyróżniającej się postaci wykonania wynalazku cała powierzchnia ścian wykonana jest z folii membranowej, w dalszej korzystnej postaci wykonania mniej więcej do połowy. Sposób według wynalazku można niespodziewanie przeprowadzać korzystnie także jeszcze wówczas, gdy powierzchnia ścian wykonana jest z folii membranowej także tylko do 10%. Szczególnie nadają się półprzepuszczalne papiery z celulozy i zwykłych pochodnych celulozy, jak octanu celulozy. W sposobie według wynalazku przeważnie znajdują zastosowanie także membrany z folii związków polimerycznych, jak folie politetrafluoroetylenowc albo polipropylenowe. Całkiem szczególnie jako przepuszczalne dla pary wodnej membrany nadają się także folie ze sterylizowanego papieru według DIN 58 953.
W dalszych wyróżniających się postaciach wykonania wynalazku stosuje się membranę Goretex i podobne albo także znajdujące się w handlu giętkie rury foliowe, jakie rozprowadzane są przez firmę Yihuri OY, Wipack, Finlandia, pod nazwą „Mediplast.
159 938
Zasadniczo można stosować każdą membranę foliową niezależnie od jej składników, o ile spełnia ona podane w normie DIN 58 953 wymagania odnośnie zarodkoszczelności, przepuszczalności powietrza, a szczególnie trwałości.
W wyróżniającej się postaci wykonania sposób według wynalazku przeprowadza się przy zastosowaniu torby lub rury giętkiej, która przeważnie składa się z dwu ścian połączonych ze sobą na ich krawędziach szczelnie i hermetycznie, z których jedna ściana wykonana jest ze szczelnego wobec cieczy materiału, a druga utworzona jest z membrany. Membrana jest przeważnie zespawana albo sklejona z naczyniem. Jako naczynia nadają się w sposobie według wynalazku szczególnie wanny.
W dalszej korzystnej postaci wykonania wanna wykonana jest ze szczelnego wobec cieczy tworzywa i ma przeważnie grubość ściany 0,5 do 1 mm.
Najkorzystniejsze warunki suszenia, jak ciśnienie, temperatura oraz ilość, są zależne od każdorazowo suszonego materiału, grubości membrany oraz wielkości i liczby jej porów, i drogą zwykłych i prostych wypróbować muszą być oznaczone dla każdorazowego materiału i opakowania.
Poniżej wynalazek objaśniony jest bliżej za pomocą kilku przykładów wykonania.
Przykład I. Badanie zarodkoszczelności membrany przeprowadzono według DIN 58 953 w ten sposób, że mikroorganizmy w kroplach wody naniesiono na próbki i po wyschnięciu kropel wody badano, czy mikroorganizmy przeszły na dolną stronę próbek.
Przeznaczoną do badania folię membranową pocięto na kwadraty o długości krawędzi około 50 mm. Próbki sterylizowano i wysuszono. Każdą próbkę sterylizowanej membrany stroną, która przy stosowaniu może być kontaminowana, położono do góry na sterylizowane podłoże i zaszczepiono 5 kroplami po 0,1 ml (odpowiednio 106 do 107 zarodków).
Próbki składowano w temperaturze pokojowej 20 do 25°C przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej 40 do 60%. Krople w ciągu 6 godzin muszą całkowicie wyschnąć. Każdą próbkę położono zaszczepioną powierzchnią do góry na powierzchni płyty agaru z krwią (1,5% agaru), tak że cała powierzchnia folii była w kontakcie z agarem. Po 5 do 6 sekundach usunięto papier. Płyty poddano wylęganiu przez 16 do 25 godzin w temperaturze 37°C.
Jeżeli potraktowane takimi próbkami foliowymi płyty agarowe nie wykazują żadnego wzrostu, oznacza to, że folia jest wystarczająco zarodkoszczelna. Dalsze dane o badaniu zarodkoszczelności membran, szczególnie wytwarzaniu zawiesin testowych zarodków, można przyjąć z 6 części normy DIN 58 953.
Przykład II. Wytworzono roztwór odżywczy, który składał się z 10 g peptonu, 5 g glukozy, 5g NaCl, 0,084 g KH2PO4, 0,187 g Na2HPO4X2H2O i apyrogennej wody do 1,01 wartość pH ustawiono na 7,0. Następnie sterylizowano go do końca w zamkniętej przekłutej butelce.
W celu pobrania sterylnego, przeznaczonego do liofilizacji roztworu odżywczego sporządzono sterylną torbę przezroczystą, składającą się z przezroczystej folii i odpowiedniego papieru. Ponadto z handlowej przezroczystej sterylnej folii torebkowej firmy Wipak Medical, typ SteriKing R 47, która znajduje się w postaci elastycznej rury, to znaczy dwustronnie spawanej, poza tym otwartej, na rolce (szerokości rolki 400 mm), odcina się kawałek o długości 800 mm. Ta giętka rura z obydwu otwartych stron została przyspawana do torby za pomocą znajdującego się w handlu przyrządu do folii.
Następnie torbę tę sterylizowano w autoklawie z programem filtracyjnym przy temperaturze 123°C i ciśnieniu pary 2 X 105Pa, sterylną torbę z przezroczystą folią na dole, dla lepszego operowania nią położono w niesterylnej wannie blaszanej (blacha VA, wymiary: długość 800 mm, szerokość 400 mm, wysokość 30 mm) i w boksie z laminarnym przepływem w sterylnych warunkach otwarto przez odcięcie narożnika wydezynfekowanymi nożycami. Przez ten otwór o około 30 mm między folią i papierem wlano 1,51 sterylnego roztworu odżywczego ptzez sterylną rurę wsuniętą w otwór. Tak wypełnioną torbę jeszcze w boksie z laminarnym przepływem w sterylnych warunkach zamknięto przez spawanie narożnika za pomocą znajdującego się w handlu przyrządu do spawania folii.
Cały układ (blaszaną wannę, torbę i sterylny roztwór odżywczy) umieszczono na płycie oziębionej wstępnie do temperatury -45°C znajdującego się w handlu, nie dającego się sterylizować urządzenia do liofilizacji firmy Edwards + Kniese o całkowitej powierzchni stanowiska 1,5 m
159 938 i roztwór zamrożono. Po całkowitym zamrożeniu roztworu w niesterylnych warunkach liofilizowano przy ciśnieniu 13,33 Pa i temperaturze płyty 22°C i produkt przy 0,13 Pa również w niesterylnych warunkach, suszono do końca. Całkowity czas suszenia wynosił około 72 godziny.
Tak otrzymany, jako jasnobrunatny proszek zanjdujący się w przezroczystej, sterylizowanej torbie, liofilizowany materiał łącznie z torbą przeniesiono do boksu z laminarnym przepływem i rozpuszczono w 1,51 sterylnej wody. W tym celu przewidziane na stronie papierowej miejsca do nałucia wydezynfekowano alkoholem, za pomocą sterylnej igły i odpowiedniej sterylnej strzykawki dodano do troby łącznie 1,51 sterylnej wody, rozpuszczono wysuszony materiał i roztwór przeprowadzono do sterylnej butelki. Roztwór ten poddano wylęganiu przez 4 dni w temperaturze 37°C i następnie w roztworze tym ustalono liczbę zarodków według metody filtru membranowego.
Okazało się, że przez liofilizację nie zawleczono żadnych zarodków.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych, szczególnie biologicznego albo farmaceutycznego materiału, znamienny tym, że do pojemnika którego ściany co najmniej częściowo stanowi hydrofobowa, porowata, zarodkoszczelna, przepuszczająca parę wodną membrana, wprowadza się przeznaczony do suszenia materiał, pojemnik zamyka się hermetycznie i następnie materiał poddaje się liofilizacji w zamkniętym pojemniku w zwykłych warunkach.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się membranę, której pory posiadają wielkość ¢0),5 μτη.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że stosuje się membranę, której pory posiadają wielkość ¢0,,2ym.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 3, znamienny tym, że jako membranę stosuje się folię o właściwościach według DIN 58953.
  5. 5. Sposób według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że stosuje się membranę z półprzepuszczalnego papieru przeważnie z celulozy i pochodnych celulozy.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się membranę z octanu celulozy.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że jako membranę stosuje się folię z polimerycznego związku, przeważnie z politetrafluoroetylenu albo polipropylenu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że jako pojemnik stosuje się giętką rurę albo torbę, która przeważnie posiada nieprzepuszczalną dla wody ścianę, która połączona jest hermetycznie z dalszą ścianą utworzoną przez membranę.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że jako pojemnik stosuje się butelkę, ampułkę albo fiolkę, które zamknięte są membraną.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że jako pojemnik stosuje się wannę, która połączona jest hermetycznie z membraną jako osłoną.
    * -* *
PL1989279609A 1988-05-26 1989-05-24 Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych PL PL159938B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3817906A DE3817906A1 (de) 1988-05-26 1988-05-26 Verfahren und behaeltnis zum gefriertrocknen unter sterilen bedingungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL279609A1 PL279609A1 (en) 1990-01-22
PL159938B1 true PL159938B1 (pl) 1993-01-29

Family

ID=6355171

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989279609A PL159938B1 (pl) 1988-05-26 1989-05-24 Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych PL

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0343596B1 (pl)
JP (1) JPH0229256A (pl)
AT (1) ATE73226T1 (pl)
CA (1) CA1337974C (pl)
DD (1) DD283864A5 (pl)
DE (2) DE3817906A1 (pl)
DK (1) DK173643B1 (pl)
ES (1) ES2030556T3 (pl)
FI (1) FI91442C (pl)
GR (1) GR3004584T3 (pl)
HU (1) HU204126B (pl)
IE (1) IE61012B1 (pl)
PL (1) PL159938B1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5045446A (en) * 1988-08-26 1991-09-03 Cryopharm Corporation Lyophilization of cells
IL90188A0 (en) * 1988-05-18 1989-12-15 Cryopharm Corp Process and medium for the lyophilization of erythrocytes
US5257983A (en) * 1991-04-12 1993-11-02 Cryopharm Corporation Blood bag for lyophilization
WO1995027180A1 (en) * 1994-04-04 1995-10-12 W.L. Gore & Associates, Inc. Improved method for minimizing contamination of freeze-dried products
EP0776297B1 (en) * 1994-08-19 1998-08-05 W.L. Gore & Associates, Inc. Vented vial for freeze-drying and method of minimizing contamination of freeze-dried products
FR2738057B1 (fr) * 1995-08-22 1997-11-07 Lab Francais Du Fractionnement Emballage etanche pour sechage, notamment lyophilisation, et procede de sechage, notamment de lyophilisation, a l'aide d'un tel emballage
FR2740108B1 (fr) * 1995-08-22 1998-03-27 Lab Francais Du Fractionnement Emballage etanche pour sechage, notamment lyophilisation, et procede de sechage, notamment de lyophilisation, a l'aide d'un tel emballage
US5958778A (en) * 1995-09-22 1999-09-28 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Container for drying biological samples, method of making such container, and method of using same
US5596814A (en) * 1995-11-06 1997-01-28 W. L. Gore & Associates, Inc. Vented vial stopper for processing freeze-dried products
AT1399U1 (de) 1995-11-29 1997-04-25 Immuno Ag Verfahren und einrichtung zum lyophilisieren
DE19751031A1 (de) 1997-11-19 1999-06-24 Ingo Dipl Ing Heschel Verfahren zur Herstellung poröser Strukturen
US6312648B1 (en) 1998-01-12 2001-11-06 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Applicator system
DE19815993C2 (de) * 1998-04-09 2003-03-06 Schott Glas Behälter zur Gefriertrocknung und Aufbewahrung medizinischer Produkte
EP1958618A1 (de) 2007-02-15 2008-08-20 Octapharma AG Verfahren zur Gefriertrocknung mit optimierter Rekonstitution von Biopolymeren
JP2010124931A (ja) * 2008-11-26 2010-06-10 Kanae Co Ltd 凍結乾燥製剤の包装体の製造方法
EP2386399B8 (de) * 2010-04-23 2015-08-05 MC Beteiligungs-GmbH Verfahren zum Einbringen von Löchern in eine wasserdichte Beschichtung und Grundkörper mit solcher Beschichtung
WO2015162273A1 (en) 2014-04-25 2015-10-29 Merck Sharp & Dohme Bv A method to dry multiple individual frozen bodies and a system for applying this method
US10793327B2 (en) 2017-10-09 2020-10-06 Terumo Bct Biotechnologies, Llc Lyophilization container and method of using same
JP2019090596A (ja) * 2017-11-10 2019-06-13 エイブル株式会社 凍結乾燥生成物の製造方法、及び、凍結乾燥用袋、並びに、凍結乾燥装置
CA3130700A1 (en) 2019-03-14 2020-09-17 Terumo Bct Biotechnologies, Llc Lyophilization container fill fixture, system and method of use

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE620147A (pl) * 1961-07-17
NL283895A (pl) * 1961-11-28
GB1154320A (en) * 1965-09-24 1969-06-04 Unilever Ltd Freeze Drying
FR2284842A1 (fr) * 1974-09-11 1976-04-09 Nestle Sa Perfectionnement apporte la lyophilisation des produits solides, liquides ou pateux
JPS60168464A (ja) * 1983-11-18 1985-08-31 新技術事業団 血液保存方法及びその保存用容器
JPS6136942A (ja) * 1984-07-28 1986-02-21 Sony Corp 電子部品装置

Also Published As

Publication number Publication date
IE891541L (en) 1989-11-26
EP0343596B1 (de) 1992-03-04
DK252589D0 (da) 1989-05-24
FI91442C (fi) 1994-06-27
DD283864A5 (de) 1990-10-24
EP0343596A2 (de) 1989-11-29
ES2030556T3 (es) 1992-11-01
JPH0229256A (ja) 1990-01-31
CA1337974C (en) 1996-01-23
GR3004584T3 (pl) 1993-04-28
DE58900902D1 (de) 1992-04-09
FI892563A0 (fi) 1989-05-25
HUT52617A (en) 1990-07-28
PL279609A1 (en) 1990-01-22
DE3817906A1 (de) 1989-11-30
HU204126B (en) 1991-11-28
ATE73226T1 (de) 1992-03-15
DK173643B1 (da) 2001-05-14
FI892563A (fi) 1989-11-27
JPH0450830B2 (pl) 1992-08-17
EP0343596A3 (en) 1990-02-28
DK252589A (da) 1989-11-27
IE61012B1 (en) 1994-09-07
FI91442B (fi) 1994-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5309649A (en) Process and container for freeze drying under sterile conditions
PL159938B1 (pl) Sposób liofilizacji w warunkach sterylnych PL
JPS62228147A (ja) 殺菌工程用生物学的インジケ−タ
US5863496A (en) Sterile packaging
CA2616167C (en) Steam-sterilizable blood separating device
WO2006013360A1 (en) Freeze-drying apparatus
JPH0246450B2 (pl)
JPH11506786A (ja) 人工生体器官の貯蔵および運搬のための装置および方法
US20120195792A1 (en) Medical Instrument Sterilization System and Method
EP1291588B2 (en) Use of an apparatus for augmenting humidity
JP3643985B2 (ja) 半透膜によって材料を乾燥および/または材料を乾燥に保つ方法
JP3129610U (ja) 袋状湿度供給容器
JP2005295825A (ja) 袋状湿度供給容器
JP5592080B2 (ja) 細胞培養方法、細胞培養システム
JPH03671A (ja) 高圧蒸気滅菌用包装容器
Ford Sterile pharmaceutical products
RU2123353C1 (ru) Биологический индикатор раздельного типа
JPH0420281A (ja) 組織培養容器
Vogt et al. Use of plastic bags to maintain a humidified atmosphere for animal cell cultures
US20230136856A1 (en) Irradiated resin molding
JPS5980256A (ja) 長期間変質することのない薬液入りプラスチツク容器
JPS60198157A (ja) 滅菌及び無菌的保存方法
JP2010264059A (ja) 無菌性を維持する為の濾過装置システム
JPS60198156A (ja) プラスチツク製品の殺菌方法
CA3161528A1 (en) Systems, devices and methods for engineered tissue construct transport and containment