PL100732B1 - Krosno tkackie bezczolenkowe jedno lub dwu przesmykowe - Google Patents

Krosno tkackie bezczolenkowe jedno lub dwu przesmykowe Download PDF

Info

Publication number
PL100732B1
PL100732B1 PL1976191584A PL19158476A PL100732B1 PL 100732 B1 PL100732 B1 PL 100732B1 PL 1976191584 A PL1976191584 A PL 1976191584A PL 19158476 A PL19158476 A PL 19158476A PL 100732 B1 PL100732 B1 PL 100732B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
needles
loom
needle
plane
lever
Prior art date
Application number
PL1976191584A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL100732B1 publication Critical patent/PL100732B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/271Rapiers
    • D03D47/273Rapier rods
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/275Drive mechanisms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest krosno tkackie bezczólenkowe jedno- lub dwuprzesmykowe , z przesmykami usytuowanymi jeden nad drugim.
Znane sa z francuskiego opisu patentowego krosna tkackie zwane krosnami z,iglami, w których wewnetrzny koniec, czyli glówka kazdej igly spoczywa swobodnie na dolnym podkladzie nici osnowy, w poblizu grzebienia, a zewnetrzny koniec kazdej igly jest swobodnie przemieszczany przez element pociagajacy, wprawiany w ruch posuwisto-zwrotny zgodnie z kierunkiem osi igly. W krosnach takich wszystkie prowadnice wewnetrzne w stosunku do przesmyku sa wyeliminowane, a igly sa utrzymywane w dokladnym polozeniu przez sile grawitacji i bezwladnosci, w kacie dwusciennym utworzonym przez dolny poklad nici osnowy i plaszczyzne grzebienia.
Dotychczas igla (lub w przypadku krosna dwuprzesmykowego, obie blizniacze igly) byla ruchoma za posrednictwem na przyklad przegubu znajdujacego sie bezposrednio na koncu przegubowej dzwigni zamontowanej w sposób taki, ze jej koniec (stanowiacy wyzej wymieniony element uruchamiajacy) wykonuje prostoliniowy ruch posuwisto-zwrotny.
Z uwagi na fakt, ze dzwignia przegubowa jest wzglednie dluga oraz, ze jest ona przegubowa i prowadzona przez elementy, które sa równiez ruchome, nalezy jej zapewnic duza sztywnosc, aby zapobiec drganiom wystepujacym w jej górnym koncu, do którego przymocowana jestigla. ; Okazalo sie jednak, ze przy próbach zwiekszania predkosci dzialania krosna lub w przypadku gdy dzwignia musi uruchamiac dwie igly (w krosnie dwu przesmykowym) wystepuja'szkodliwe drgania na górnym koncu dzwigni, a tym samym na igle lub iglach, bez wzgledu na kroki poczynione w kierunku zwiekszenia sztywnoscidzwigni. j Celem wynalazku jest polepszenie prawidlowosci przesuwu zewnetrznego konca igiel i usuniecie drgan, którym podlegal tenkoniec. '2 100 732 Krosno tkackie bezczólenkowe jedno- lub dwuprzesmykowe z przesmykami usytuowanymi jeden nad drugim z iglami wprowadzajacymi watek do przesmyku, w którym zewnetrzny koniec igiel polaczony jest z elementem wprawianym w ruch posuwisto-zwrotny, w kierunku osi igiel wedlug wynalazku charakteryzuje sie tym, ze ma na calej dlugosci toru przesuwu zewnetrznych konców igiel oraz z tylu za iglami usytuowana listwe, z której plaska powierzchnia odwrócona w strone igiel styka sie przesuwny klocek.
Plaska powierzchnia listwy jest równolegla do plaszczyzny grzebienia i jest zamocowana za pomoca srub i lapek na czesci krosna zespolonej z bidlem. Przesuwny klocek jest trwale polaczony z koncem igly a poprzez przegub z koncem ramienia zamontowanego na dzwigni przegubowej, przy czym plaszczyzna srodkowa dzwigni przechodzi przez srodek przegubu. Obie igly przesmyku dolnego i przesmyku górnego zamontowane sa równolegle w klocku. Srodek przegubu znajduje sie w polowie odleglosci pomiedzy osiami obu igiel. Uklad taki eliminuje drgania wystepujace na koncach igiel i umozliwia zwiekszenie predkosci dzialania krosna, nawet w przypadku krosna dwuprzesmykowego, w którym dwie igly umieszczone jedna nad druga uruchamiane sa przez kazda dzwignie.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykladzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia krosno tkackie wedlug wynalazku w rzucie pionowym, fig. 2 - czesc dzwigni pociagajacej, klocka i powierzchni przesuwu w perspektywie, w przypadku zastosowania w krosnie jednoprzesmykowym i> fig. 3 - elementy z fig. 2 w przekroju, fig. 4 i 5 - podobne elementy jak na fig. 2 i 3 lecz w przypadku zastosowania w krosnie dwuprzesmykowym.
Krosno tkackie bezczólenkowe, jedno przesmykowe przedstawione schematycznie na fig.,1 zawiera obudowe 1, grzebien 2 zamontowany na bidle 3, którego nogi 4 sa przegubowo ruchome na wale 4'. Igla doprowadzajaca 5 przechodzaca przez watek oraz igla wyjsciowa 6 przechodzaca przez watek sa wprawione w ruch przez mechanizm pociagowy 7 zawierajacy dzwignie przegubowa 8 uruchamiana przez dzwignie zgieta 9.
Koniec 10 dzwigni zgietej 9 wprawiony jest w ruch dowolnym systemem, znanym i nie przedstawionym na rysunku, na przyklad przez mechanizm z krzywka. Caly mechanizm 7 obraca sie razem z bidlem wokól walu 4'.
Na fig. 2 przedstawiono czesc krosna otoczona kolem wykreslonym linia przerywana 11 na fig. 1. Uklad ten jest identyczny po stronie przeciwleglej w stosunku do grzebienia.
Zgodnie z wynalazkiem, wzdluzna powierzchnia przesuwu utworzona z listwy 12 o jednej plaskiej powierzchni 14 zamontowana jest za pomoca regulowanych lapek 13 na czesci krosna zespolonej z bidlem.
Plaska powierzchnia 14 (fig. 3) listwy 12 ma plaszczyzne równolegla do plaszczyzny grzebienia 2 i jest korzystnie w tej samej plaszczyznie co przednia plaszczyzna zebów 15 grzebienia 2, przy czym regulacja tego ustawienia w jednej plaszczyznie zapewniona jest przez sruby 17 lapek 13.
Igla zamontowana jest w klocku przesuwnym 18 posiadajacym jedna plaska powierzchnie styczna i równolegla do plaszczyzny grzebienia, a tym samym do plaskiej plaszczyzny listwy 12.
Igla 6 zaopatrzona jest w znany sosób w plozy prowadzace przesuwne wzdluz grzebienia i jest zamontowana na klocku 18 w sposób taki, aby powierzchnie styku plóz igiel i klocka umieszczone byly w jednej plaszczyznie.
Igla 6 uruchamiana jest przez koniec dzwigni przegubowej 8, przy czym koniec ten utworzony jest z ramienia 19 zamontowanego na dzwigni 8 za pomoca rozporek 20 (podkladek) w sposób taki, ze plaszczyzna srodkowa dzwigni 8 przechodzi przez srodek 21 przegubu 22, na przyklad przegubu ze sworzniem kulistym za pomoca którego koniec ramienia 19 przytwierdzony jest do klocka 18 w osi igly 6. Mozliwe jest równiez zastosowanie dzwigni 19 wygietej tak aby zapewnic utrzymanie wspólnej plaszczyzny zapobiegajacej wyginaniu srodnika dzwigni 8 podczas jej dzialania na igle.
Zgodnie z wynalazkiem, koniec dzwigni 8 jest elastycznie pociagany w kierunku przedstawionym przez strzalke 23 (fig. 3) w sposób zapewniajacy ciagly styk z listwa 12 co zapobiega drganiom prowadzenia i umozliwia zwiekszenie predkosci dzialania krosna, pozwalajac jednoczesnie na latwe demontowanie igly.
Mozna takze wybrac rozwiazanie odwrotne polegajace na sztywnym zamontowaniu klocka na koncu ramienia przegubowego i na zamocowaniu konca igly do klocka za pomoca elementu przegubowego.
Na fig. 2 i 3 przedstawiono uklad klasyczny, w którym plaszczyzna grzebienia 2, a tym samym plaszczyzna listwy 12, nachylona jest w kierunku do przodu w stosunku do plaszczyzny obrotu dzwigni 8, przy czym jest oczywiste, ze wynalazek dotyczy przypadku, w którym grzebien umieszczony jest prosto i wystarczy wówczas odpowiednio dobrac kat plaszczyzn styku listwy i klocka aby plaszczyzny te byly ciagle równolegle do plaszczyzny grzebienia.
Wyzej opisany uklad jest latwo przeksztalcalny w celu dostosowania go do krosna dwuprzesmykowego.
W takim przypadku wynalazek ma jeszcze wieksze znaczenie, gdyz ciezar obu igiel zwieksza jeszcze ryzyko drgan na koncu dzwigni przegubowej.
Uklad stosowany w krosnie dwuprzesmykowym przedstawiony jest na fig. 4 i 5.100 732 3 Listwa prowadzaca 12 oraz jej system zamocowania sa identyczne jak poprzednio przedstawione wprzykTadLTuTtrowanymna fig. 2 i 3, przy czym plaszczyzna powierzchni styku hstwy prowadzacej jest równolegla i korzystnie pokrywa sie z plaszczyzna poprzedniej powierzchni grzebienia 2.
Igla 6 przesmyku dolnego oraz igla 6' przesmyku górnego zamontowane sa równolegle wklocku 18 \ctóreco nlaszczvzna styku z listwa 12 jest równolegla do plaszczyzny grzebienia. U(Vl . ..
^W^ST^fanl. 19 dzwi ni przegubowej 8 przymocowanyjest do klocka przez przegub 22 którego srodek Sku znajduje sie w polowie drogi miedzy osiami igiel 6 i 6*, oraz na prostej przechodzacej prz.z t osielaflprzypadku'poprzednio omawianym, srodek docisku 21' usytuowany jest w plaszczyzn.e srodmka S^L Kontec dzwigni jest elastycznie pociagany w kierunku oznaczonym przez strzalke 23 w celu ^^^Z^C^^ k— przesmykowego, igly pozostaja zawsze dok^dnie umieszczone równolegle i prowadzone bez drgan tylko przez swe konce zewnetrzne, co zapewnia dokladna S^S^W doprowadzajacymi a iglami wyjsciowymi i umozliwia zwiekszenie predkosci dzialania krosna w sposób zauwazalny.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Krosno tkackie bezczólenkowe jedno- lub dwuprzesmykowe, z przesmykami usytuowanymi jeden nad drugim' z glami wprowadzajacymi watek do przesmyku, w którym zewnetrzny komec igiel polaczony zSntemwmawianym w uch posuwisto-zwrotny w kierunku osi igiel, znamiennety m,ze ma na calej dCcforu przesuwu zewnetrznych konców igiel (5), (6) oraz z*lu za iglami (5), (6) usytuowana, tatwe
2. ) z której plaska powierzchnie (14) odwrócona w strone igiel (5) i (6) styka sie przesuwny klocek (18). ( ¦ 2 3o wedlug zastrz.l, z n a m i e n n e t y m, k ze plaska powierzchnia listwy (12)jest równoleg a do plaszczyzTgrZebien^(2) i jest zamocowana za pomoc, srub (17) i lapek (1
3. ) na czesci krosna zespolonej Z ^^rKrosno wedlug zastrz. 1 ,z n a m i e n n e t y m,ze klocek (18)jest trwale polaczony z koncem igly (5) lub (6^ poprzez przegub (22) z koncem ramienia (19) zamontowanego na dzwigni przegubowej (8), przy czym nlaszczvzna srodkowa dzwigni przechodzi przez srodek (21) przegubu (25). P 7Zloledlug Jtrz 1, z n a m i e n n e t y m, ie obie igly (6, 6') przesmyku dolnego i przesmyku córnefio zamontowane sa równolegle w klocku (18). 5 Sosno wedlug zastrz. 4f znamienne tym, ze srodek przegubu (22) znajduje s,e w polowie odleglosci pomiedzy osiami obu igiel (6, 6')- fK.1 11 it^Jlilil100 732 Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 45 zl
PL1976191584A 1975-08-04 1976-08-02 Krosno tkackie bezczolenkowe jedno lub dwu przesmykowe PL100732B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7524220A FR2320371A1 (fr) 1975-08-04 1975-08-04 Metier a tisser sans navette a simple ou double nappe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100732B1 true PL100732B1 (pl) 1978-11-30

Family

ID=9158709

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976191584A PL100732B1 (pl) 1975-08-04 1976-08-02 Krosno tkackie bezczolenkowe jedno lub dwu przesmykowe

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4040453A (pl)
JP (1) JPS5221464A (pl)
BE (1) BE844686A (pl)
BR (1) BR7605076A (pl)
CA (1) CA1055807A (pl)
DD (1) DD125766A5 (pl)
DE (1) DE2634883A1 (pl)
ES (1) ES450911A1 (pl)
FR (1) FR2320371A1 (pl)
GB (1) GB1507416A (pl)
IN (1) IN144917B (pl)
IT (1) IT1067431B (pl)
PL (1) PL100732B1 (pl)
SU (1) SU654186A3 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2518131A1 (fr) * 1981-12-11 1983-06-17 Alsacienne Constr Meca Perfectionnement a la commande des aiguilles passe-trame d'une machine a tisser
CH664985A5 (de) * 1984-02-17 1988-04-15 Sulzer Ag Fuehrung fuer schubartig bewegte teile einer webmaschine, insbesondere projektilwebmaschine.
BE1000994A3 (nl) * 1987-10-12 1989-05-30 Wiele Michel Van De Nv Inrichting voor het geleiden van de grijperstangen in een grijperweefmachine.
DE3901549A1 (de) * 1988-07-25 1990-02-08 Dornier Gmbh Lindauer Greifer mit fuehrungsholz fuer webmaschinen
DE4204014A1 (de) * 1992-02-12 1993-08-19 Chemnitzer Webmasch Gmbh Schusseintragsvorrichtung an doppelteppichwebmaschinen
WO2024018306A1 (en) * 2022-07-18 2024-01-25 Loophole Ltd. Methods and systems for interlacing fibers in a crisscross configuration

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1957024A (en) * 1931-05-17 1934-05-01 Emil Jaeger Weft mechanism for positive motion looms
US2688344A (en) * 1950-07-13 1954-09-07 Dewas Raymond Drive of weft inserters in shuttleless looms
CH321477A (fr) * 1953-06-09 1957-05-15 Joseph Ancet Victor Marie Métier à tisser sans navette
US3159186A (en) * 1961-02-14 1964-12-01 Alsacienne Constr Meca Weaving frame
FR1482029A (fr) * 1966-02-21 1967-05-26 Métier à tisser sans navette
IT992532B (it) * 1973-05-04 1975-09-30 Doriguzzi Sas Dispositivo per l azionamento degli aghi portatrama nei telai tessili senza navetta
US3916956A (en) * 1974-12-10 1975-11-04 Joan Fabrics Corp Needle loom for weaving plush fabric

Also Published As

Publication number Publication date
GB1507416A (en) 1978-04-12
DE2634883A1 (de) 1977-02-17
CA1055807A (en) 1979-06-05
FR2320371B1 (pl) 1979-03-30
IN144917B (pl) 1978-07-29
FR2320371A1 (fr) 1977-03-04
ES450911A1 (es) 1977-08-16
BE844686A (fr) 1977-01-31
DD125766A5 (pl) 1977-05-18
BR7605076A (pt) 1977-08-02
JPS5221464A (en) 1977-02-18
IT1067431B (it) 1985-03-16
US4040453A (en) 1977-08-09
SU654186A3 (ru) 1979-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL100732B1 (pl) Krosno tkackie bezczolenkowe jedno lub dwu przesmykowe
US3952778A (en) Selvage forming device
US4653545A (en) Projectile guide for a weaving machine
DE102005028127A1 (de) Frottierwebmaschine
GB2144155A (en) Device for relieving the load of a driving mechanism in oscillating or reciprocating motion of a part between two end positions
US3851679A (en) Device for retaining the end of a weft thread in looms
US3593752A (en) Loom
US6386241B1 (en) Leno weaving
US4007762A (en) Selvage forming device for a weaving loom
CS275691B6 (en) Device for supporting and guiding of mechanical weft inserter in a shuttleless loom
US2382511A (en) Weft beat-up mechanism of looms for weaving
US904538A (en) Shuttle.
US5431194A (en) Series shed loom
US3334602A (en) Slide operating device on shuttle embroidery machine
US4449382A (en) Warp knitting machine equipped with latch-type needles
US1812481A (en) Loom reed motion and mechanism
US2915092A (en) Picker stick check for looms
SE456020B (sv) Symaskin med zick-zacksom
US2399763A (en) Shuttle check for looms
US2356090A (en) Axminster loom
JPS6018344B2 (ja) 織機のジヤカードー通糸装置
SU556203A1 (ru) Бердо дл выработки изделий переменной ширины к ткацкому станку
US2684693A (en) Harness for high-speed narrow-web looms
SU328760A1 (ru) Компенсатор основы дл мнозевной ткацкой машины
US1752443A (en) Steel lay brace