PL100430B1 - Sposob wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla - Google Patents

Sposob wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla Download PDF

Info

Publication number
PL100430B1
PL100430B1 PL1974171291A PL17129174A PL100430B1 PL 100430 B1 PL100430 B1 PL 100430B1 PL 1974171291 A PL1974171291 A PL 1974171291A PL 17129174 A PL17129174 A PL 17129174A PL 100430 B1 PL100430 B1 PL 100430B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zone
reaction zone
reaction
ammonia
stripping
Prior art date
Application number
PL1974171291A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL100430B1 publication Critical patent/PL100430B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C273/00Preparation of urea or its derivatives, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups
    • C07C273/02Preparation of urea or its derivatives, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups of urea, its salts, complexes or addition compounds
    • C07C273/04Preparation of urea or its derivatives, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups of urea, its salts, complexes or addition compounds from carbon dioxide and ammonia

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest spos6b wytwarza¬ nia mocznika przez reakcje amoniaku z dwutlen¬ kiem wegla, przy czym karbaminian amonu znaj¬ dujacy sie w roztworze otrzymywanym w wyniku syntezy rozklada sie nastepnie w kolumnie odpe- dowej, w której cisnienie jest zasadniczo takie samo jak w strefie reakcji i która styka sie ze strefa reakcji za pomoca co najmniej jednej po¬ wierzchni umozliwiajacej wymiane cieplna, zas produkty rozkladu wypycha sie z kolumny za po¬ moca gazowego dwutlenku wegla, amoniaku lub obojetnego gazu albo ich mieszaniny.
W znanych procesach tego typu strefa reakcji znajduje sie na zewnatrz rurowego wymiennika ciepla, w którym zachodzi odpedzanie i w prak¬ tyce trudno jest uzyskac w strefie reakcji dosta¬ tecznie wysokie stezenie karbaminianu, poniewaz amoniak jest wprowadzany do dolnej czesci strefy reakcyjnej i styka sie z gazowym dwutlenkiem wegla niezbednym do wytworzenia karbaminianu i mocznika tylko w komorze gazowej powyzej prze¬ wodów rurowych, poniewaz dwutlenek wegla jest najpierw stosowany jako gaz do odpedzania w ru¬ rach, a nastepnie, po zmieszaniu sie z wypchnie¬ tym dwutlenkiem wegla, amoniakiem i woda, wy¬ plywa z rur u wierzcholka.
Z brytyjskiego opisu patentowego nr 1106 024 /str. 2, wiersze 76—85/ znany jest proces wytwa¬ rzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla, prowadzony/ w urzadzeniu umozliwiajacym bezpo- srednia wymiane ciepla pomiedzy strefa reakcji i strefa odpedzania. W strefie reakcji utrzymuje sie temperature 140^200°C, korzystnie 160—180°C i cisnienie 100—300 atm., korzystnie 100—150 atm. i oba skladniki wprowadza sie do strefy reakcji w stosunku stechiometrycznym. W tych warun¬ kach, jezeli nawet uzyska sie dostateczny stopien przemiany w strefie reakcji, to jednak karbami¬ nian zawarty w roztworze po syntezie nie moze byc rozlozony w kolumnie odpedowej w dostatecz¬ nym stopniu bez doprowadzenia ciepla z zewnetrz¬ nego zródla. Mianowicie, w procesie tym C02 wprowadza sie najpierw do ukladu pionowych ru¬ rek w reaktorze, w którym ma zachodzic zarów¬ no synteza karbaminianu amonu, jak i jego prze¬ ksztalcanie w mocznik.
Roztwór produktu syntezy ma przeplywac ze strefy reakcji znajdujacej sie ponizej zestawu ru¬ rek, po zewnetrznej stronie tych rurek i wplywac od góry do rurek, z których równoczesnie ulatuje gazowy NHS, C02 i H20, odpedzone z roztworu produktu syntezy w tych rurkach. Gazy te ulatuja do komory znajdujacej sie ponad ukladem rurek i laczacej sie ze strefa reakcji ISzaca ponizej tego ukladu. Przez te komore C02 ma stykac sie i re¬ agowac z amoniakiem dostarczanym przez belkotke w dolnej czesci strefy reakcji i wytwarzac karba¬ minian amonu. Jednakze w takim ukladzie nie ma zadnej sily, zmuszajacej CC2 do splywania w dól reaktora, do strefy reakcji, totez strefa ta jest 100 430100 430 3 4 wypelniona prawie wylacznie amoniakiem i tylko w górnej czesci urzadzenia, gdzie C02 moze sty¬ kac sie z >amoniakiem, moze wytwarzac sie kar- baminian amonu. W wyniku tego, tylko czesc cie¬ pla wytwarzajacego sie podczas egzotermicznej re¬ akcji syntezy karbaminianu moze byc wykorzysty¬ wane do rozkladania karbaminianu, który znajduje sie jeszcze w mieszaninie splywajacej w dól przez furki. Jest wiec rzecza oczywista, ze w strefie re¬ akcji nie wytwarza sie, mocznik praktycznie bio¬ rac wcale, a w strefie odpedzania rozklad karba¬ minianu nie jest mozliwy w istotnych rozmiarach, poniewaz nie ma ciepla, niezbednego do wywoly¬ wania tego rozkladu., Z tych tez wzgledów proces ten nie nadaje sie do stosowania w praktyce.
Z opisu patentowego nr 68 005 znany jest równiez sposób prowadzenia syntezy mocznika w tempera¬ turze wyzszej od 200°C, przy stosunku iloscio¬ wym NH8:C02 wynoszacym 2,5:1—8:1, przy jedno¬ czesnym zawracaniu czesci mieszaniny gazowej, otrzymanej po etapie odpedzania, do strefy reak¬ cji. Jak wynika z czesci opisowej, proces ten pro¬ wadzi sie jednak w temperaturze nizszej od 2O0°C, mianowicie 170—190°CV cisnienie w strefie synte¬ zy wynosi 200 atm, a w strefie odpedzania 110— —150 atm. Rozklad karbaminianu amonu w roz¬ tworze produktu syntezy powoduje sie przez zmniejszenie cisnienia i ogrzewanie, przy czym po¬ miedzy strefa reakcji i strefa odpedzania nie ma wymiany ciepla i cieplo niezbedne w strefie od¬ pedzania doprowadza sie z zewnatrz, mianowicie ogrzewa sie za pomoca pary wodnej. Wada tego procesu jest przede wszystkim koniecznosc stoso¬ wania dodatkowego zródla ciepla oraz niedogod¬ nosci w prowadzeniu samego procesu.
Sposób wedlug wynalazku nie ma opisanych wy¬ zej wad i umozliwia wytwarzanie mocznika przez reakcje amoniaku z dwutlenkiem wegla w stre¬ fie reakcji polaczonej ze strefa odpedzania pro¬ duktów reakcji, przy czym cisnienie w strefie odpedzania jest w obu tych strefach zasadniczo jednakowe i strefa odpedzania styka sie ze strefa reakcji za pomoca co najmniej jednej powierzchni umozliwiajacej wymiane ciepla. Wytworzony w roz¬ tworze karbaminian amonu ulega rozkladowi w strefie odpedzania i produkty rozkladu sa wypy¬ chane za pomoca gazowego dwutlenku wegla, amo¬ niaku lub obojetnego gazu albo mieszaniny co naj¬ mniej tych dwóch skladników, a z roztworu od¬ plywajacego ze strefy odpedzania wyosobnia sie mocznik.
Cecha sposobu wedlug wynalazku jest to, ze w strefie reakcji utrzymuje sie temperature 210— —245°C i cisnienia 250—600 atm, stosunek molowy brutto NH3:C02 w fazie cieklej w strefie reakcji wynosi od 2,5:1 do 8:1, a co najmniej czesc gazo¬ wej mieszaniny odprowadzanej ze strefy odpedza¬ nia wprowadza sjft-do dolnej czesci strefy reak¬ cyjnej. Korzystnie jest utrzymywac w strefie re¬ akcyjnej temperature 215—230°C. Zachowanie tych 4 warunków jest niezbedne dla prawidlowego prze¬ biegu procesu.
Wynalazek opiera sie na stwierdzeniu, ze w tem¬ peraturze wyzszej i pod cisnieniem wyzszym od stosowanych w znanych procesach oraz przy okres¬ lonych NH3:C02 mniejsza czesc skladników reakcji ulega przeksztalceniu w karbaminian amonu, ale wieksza czesc karbaminianu jest przeksztalcana w mocznik i ze w tych wysokich temperaturach cieplo niezbedne do odparowywania NH3 i CG2 jest mniejsze niz w temperaturach stosowanych w znanych procesach. Dzieki temu, zapotrzebowanie ciepla koniecznego do rozlozenia karbaminianu amonu i odpedzenia amoniaku i dwutlenku wegla z roztworu po syntezie jest mniejsze. Tylko w sto¬ sowanych zgodnie z wynalazkiem warunkach tem¬ peratury i cisnienia cieplo zawarte w mieszaninie reakcyjnej moze wystarczyc do rozkladu karbami¬ nianu w strefie odpedzania. Jednakze zasadniczym warunkiem jest przy tym mozliwie najsprawniej¬ sze przenoszenie tego ciepla przez scianki rurek w strefie odpedzania i aby to osiagnac, zgodnie z wynalazkiem utrzymuje sie w strefie reakcji przeplyw 2 faz, mianowicie, czesc gazowej mie¬ szaniny odplywajacej ze strefy odpedzania wpro¬ wadza sie do dolnej czesci strefy reakcji. Dzieki temu powoduje sie, ze co najmniej czesc C02 doprowadzonego do strefy odpedzania oraz C02 od¬ pedzony z roztworu produktu syntezy reaguje z amoniakiem w dolnej czesci. strefy reakcji. Nie trzeba przy tym doprowadzac ciepla z zewnetrzne¬ go zródla, a dodatkowa zaleta rozwiazania wedlug wynalazku jest zwarta budowa urzadzenia do sto¬ sowania sposobu wedlug wynalazku oraz to, ze wymiana ciepla odbywa sie poprzez powierzchnie po obu stronach której panuje jednakowe cisnie¬ nie.
W celu uzyskania najsprawniejszego przenosze¬ nia ciepla wskazane jest, aby ilosc gazowej mie¬ szaniny zawracanej w jednostce czasu do strefy reakcji byla wieksza od lacznej ilosci obojetnych gazów wprowadzanych w jednostce czasu do stre¬ fy reakcji wraz ze skladnikami reakcji i ilosci gazowej mieszaniny odprowadzanej w jednostce czasu ze strefy odpedzania. W tym celu, zgodnie z wynalazkiem, gazowa mieszanine, skladajaca sie z nie przereagowanego amoniaku i dwutlenku wegla i obojetnych, odprowadza sie z wierzcholka stre¬ fy reakcyjnej i pewna jej czesc, wynoszaca 10—50% wagowych gazowej mieszaniny odprowadzanej ze strefy odpedzania, zawraca do dolnej czesci stre¬ fy reakcyjnej. Nie jest konieczne, aby gazowa mie¬ szanina ze strefy odpedzania i gazowa mieszanina zawraca ze strefy reakcyjnej byly wprowadzane oddzielnie do dolnej czesci strefy reakcyjnej. Ko¬ rzystnie obie te mieszaniny wprowadza sie razem, ewentualnie na kilku poziomach, np. ze wspólnej komory zbiorczej, umieszczonej powyzej strefy re¬ akcji i strefy odpedzania. W tym celu mozna sto¬ sowac ejektor napedzany amoniakiem, dwutlen¬ kiem wegla lub roztworem zawierajacym karba¬ minian amonu.
Schemat urzadzenia do stosowania procesu pro¬ wadzonego sposobem wedlug wynalazku podano na rysunku. Urzadzenie to sklada sie z reaktora A zawierajacego strefe odpedowa i skladajacego sie z pionowego naczynia cylindrycznego 1 zawieraja¬ cego pionowo rozmieszczone rury 2, których dolne konce sa osadzone w sitowej scianie 3* Wnetrze rur 2 stanowi strefe odpedowa. Komora 4 miesz- 40 45 50 655 100 430 6 czaca rury 2 i tworzaca strefe reakcji jest u góry otwarta i górne wyloty rur 2 nie sa zamkniete sciana sitowa. W. komorze 4 moga znajdowac sie poziome przegrody 5. Gazowa mieszanine reakcyj¬ na doprowadza sie przewodem 6, a zawracany roz¬ twór wprowadza sie przewodem 7. Przestrzen znaj¬ dujaca sie ponizej sciany sitowej 3 jest polaczona przewodem 8 ze sprezarka 9, do której swiezy dwutlenek wegla doprowadza sie przewodem 10.
Przewód 11 z redukcyjnym zaworem 12 laczy ko¬ more otoczona oslona 4 z urzadzeniem B o niskim cisnieniu. Urzadzenie B sklada sie z kolumny rek¬ tyfikacyjnej 13, ogrzewacza 14 i separatora 15 do rozdzielania cieczy i gazu. Ogrzewacz 14 jest po¬ laczony przewodem 16 z kolumna 13 i przewodem 17 z separatorem 15, który jest za pomoca prze¬ wodu 18 polaczony z kolumna 13 i ma przewód odprowadzajacy 19. Kolumna rektyfikacyjna 13 jest polaczona ze skraplaczem 21 za pomoca prze¬ wodu 20 do odprowadzania gazów, a skraplacz 21 zawiera wezownice chlodzaca 22. Ciecz poddawana procesowi wprowadza sie do skraplacza 21 prze¬ wodem 23.
Przestrzen w reaktorze A ponad rurami 2 jest za pomoca przewodu 24 i odgalezienia 25 polaczo¬ na z ejektorem 27, a za pomoca przewodu 24 i od¬ galezienia 26 z pluczka" 30. Do ejektora 27 dopro¬ wadza sie amoniak przewodem 28, ewentualnie przez podgrzewacz 29. Pluczka 30 jest polaczona wspomnianym wyzej przewodem 7 z komora utwo¬ rzona przez oslone 4 w reaktorze A, a przewodem 31 z pompa 32 laczy sie ze skraplaczem 21. Plucz¬ ka 30 zawiera urzadzenie chlodzace 33. Przewód 34 z zaworem redukcyjnym 35 sluzy do odprowa¬ dzania gazów z pluczki 30, a za pomoca przewodu 36 mozna do pluczki wprowadzac w razie potrzeby amoniak.
Proces wedlug wynalazku prowadzi sie w ten sposób, ze do dolnej czesci komory 4, w reakto¬ rze A, stanowiacej strefe reakcyjna, przewodem 6 wprowadza sie gazowa mieszanine skladajaca sie glównie z NH3 i C02 oraz pary wodnej i sklad¬ ników obojetnych, a przewodem 7 wprowadza sie roztwór karbaminianu. W strefie reakcji utrzymuje sie temperature 210—220°C, a stosunek molowy brutto NH3:C02 w mieszaninie ciecz — gaz w tej strefie wynosi np. 3,5:1. W reaktorze A utrzymuje sie cisnienie np. 300—320 atm. W strefie reakcji czesc NH3 i C02 przereagowuje, dajac karbami¬ nian amonu, przy czym wydziela sie cieplo. Wy¬ tworzony karbaminian zostaje czesciowo przepro¬ wadzony w mocznik, do czego wykorzystuje sie czesc ciepla wydzielonego przy wytwarzaniu kar¬ baminianu. Poniewaz temperatura i cisnienie sa wyzsze niz przy stosowaniu sposobów znanych, przeto i predkosc procesu jest znacznie wieksza, a tym samym objetosc strefy reakcyjnej, to jest komory 4, moze byc odpowiednio mniejsza. Po¬ niewaz wytwarzanie karbaminianu i mocznika od¬ bywa sie w mieszaninie gaz — ciecz, przeto je¬ zeli w reaktorze sa przegrody 5, wówczas miesza¬ nina moze podnosic sie ku górze, przeplywajac praktycznie biorac poziomo wzdluz rur 2 az do ich wierzcholków i w przestrzeni ponad górnymi wylotami tych rur glówna czesc skladników gazo¬ wych oddziela sie od roztworu otrzymanego w wyniku syntezy. Roztwór ten wplywa do rur 2 przez nie uwidocznione na rysunku elementy roz- rzadcze i splywa ku dolowi cienka warstwa po wewnetrznych scianach rur 2. Roztwór ten sply¬ wa w przeciwpradzie do gazowego dwutlenku we¬ gla, doprowadzanego przewodem 8 pod wlasciwym cisnieniem ze sprezarki 9 i dzialajacego jako gaz do odpedzania. W czasie tego odpedzania, ta czesc io karbaminianu, która nie ulegla przemianie w mocz¬ nik, ulega rozlozeniu na NH8 i C02. Cieplo nie¬ zbedne do tego rozkladania jest dostarczane wy¬ lacznie przez mieszanine gaz — ciecz znajdujaca sie w komorze 4, a mianowicie jest to ta czesc ciepla powstalego przy wytwarzaniu karbaminianu, która nie zostala zuzyta przy przemianie karba¬ minianu w mocznik.
Jak wyzej wspomniano, objetosc strefy reakcyj¬ nej moze byc stosunkowo mala, ale w zwiazku z tym moze byc zainstalowana tylko mala powierz¬ chnia wymiany ciepla, zas z zewnatrz nie dopro¬ wadza sie ciepla poza cieplem dostarczanym wraz z mieszaninami doprowadzanymi przewodami 6 i" 7 i wykorzystany moze byc tylko nadmiar ciepla z komory 4. Z tych tez wzgledów nalezy zapew¬ nic mozliwie najlepsze przenoszenie ciepla przez sciany rur 2, co uzyskuje sie przez wprowadzanie czesci gazowej mieszaniny oddzielanej w prze¬ strzeni ponad rurami 2 i skladajacej sie z nie przereagowanego NH8, C02, pary wodnej i sklad¬ ników obojetnych, do dolnej czesci komory 4 prze¬ wodem 24, przez ejektor 27 i przewód 6. Dzieki temu uzyskuje sie wydajne przenoszenie ciepla z mieszaniny gaz — ciecz na sciany rur 2. W celu uzyskania dostatecznej ilosci gazowej mieszaniny sluzacej do przenoszenia ciepla czas przebywania mieszaniny reakcyjnej w komorze 4 wybiera sie tak, aby nie wszystek C02 doprowadzany prze¬ wodem 6 ulegal przeksztalceniu w karbaminian, 40 lecz aby jego czesc, jak równiez czesc NH8, do¬ plywala do przestrzeni powyzej rur 2 w postaci gazu. Te czesc C02 i NH8 zawraca sie nastepnie do strefy reakcji 4.
W razie potrzeby ejektor 27 mozna napedzac za 45 pomoca C02 lub roztworu karbaminianu przezna¬ czonego do zawracania. Zamiast ejektora mozna do zawracania gazowej mieszaniny stosowac sprezar¬ ke czolowa. Ilosc zawracanego gazu ma wplyw na przenoszenie ciepla, a tym samym na bilans ciepl- 50 ny reaktora A bedacego równoczesnie urzadze¬ niem odpedowym i na stopien przemiany w stre¬ fie reakcji i wydajnosc procesu odpedzania. W zwiazku z tym korzystnie jest regulowac ilosc gazowej mieszaniny zawracanej do strefy reakcji 55 przewodem 25 w zaleznosci od temperatury lub skladu roztworu bedacego produktem syntezy, od¬ prowadzanego przewodem 11. Te czesc gazowej mieszaniny, która odprowadza sie z górnej czesci reaktora A i nie zawraca do komory 4, wprowa- 60 dza sie przewodem 26 do pluczki 30 w celu usu¬ niecia z ukladu obojetnych skladników gazowych.
Amoniak i dwutlenek wegla zawarte w gazowej mieszaninie sa w pluczce 30 pochlaniane w roz¬ cienczonym roztworze karbaminianu, przy czym 65 otrzymuje sie roztwór o wiekszym stezeniu kar- \9 1«0 48* n.y rur 2 do roztworu bedacego produktem syn¬ tezy, splywajacego w dól rur 2. Cieplo to wyko- 5 rzystuje sie do rozkladania karbaminianu i odpa¬ rowywania NH3 i C02. Ciepla ze zródla zewnetrz¬ nego nie dostarcza sie. Roztwór bedacy produk¬ tem syntezy odprowadza sie z reaktora A prze¬ wodem 11 i rozpreza w zaworze redukcyjnym 12 • io do cisnienia 3 kG/cm2.
W opisany wyzej sposób przeprowadza sie pró¬ be, w której ilosci skladników reakcji i produktu przeplywajace przez poszczególne elementy urza¬ dzenia, jak równiez temperature i cisnienie poda- 15 no w tablicy. Dla uproszczenia urzadzenie niskocis¬ nieniowe B uwaza sie za jeden element i dane ogranicza do podania warunków panujacych w przewodzie wlotowym 11 i przewodach odplywo¬ wych 19 i 20. Do pluczki 30 nie doprowadza sie 20 amoniaku, a ilosc ciepla odprowadzanego przez element chlodniczy 33 wynosi 3,0 X108 Kcal/godzi¬ ne. Ilosci przeplywajacych skladników i otrzyma¬ nego produktu podano w tablicy w kg/godzine.

Claims (8)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania mocznika przez reakcje amoniaku z dwutlenkiem wegla w strefie reak¬ cyjnej polaczonej ze strefa odpedzania produk¬ tów reakcji, przy czym cisnienie jest w obu tych strefach zasadniczo jednakowe i strefa odpedza¬ nia styka sie ze strefa reakcji za pomoca co naj¬ mniej jednej powierzchni umozliwiajacej wymiane cieplna, zas produkty rozkladu karbaminianu o- trzymane w strefie odpedzania przez rozklad kar¬ baminianu amonowego zawartego w roztworze sta¬ nowiacym produkt reakcji, sa wypychane za po¬ moca gazowego dwutlenku wegla, amoniaku, obo¬ jetnego gazu lub mieszaniny co najmniej 2 tych skladników, a z roztworu odplywajacego ze stre¬ fy odpedzania wyosobnia sie mocznik, znamienny tym, ze w strefie reakcyjnej utrzymuje sie tem¬ perature 210—245°C i cisnienie 250—600 atm, sto¬ sunek molowy brutto NH3:C02 w cieklej fazie w strefie reakcyjnej 2,5:1 do 8:1 i co najmniej czesc gazowej mieszaniny odprowadzanej ze strefy od¬ pedzania zawraca sie do dolnej czesci strefy reak¬ cyjnej.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze w strefie reakcyjnej utrzymuje sie temperature 215—230°C.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze gazowa mieszanine skladajaca sie z nie przereago- wanego amoniaku i dwutlenku wegla oraz gazów obojetnych odprowadza sie z wierzcholka strefy reakcyjnej i 10—50% wagowych tej mieszaniny, zawraca sie do strefy reakcyjnej na nizszym po¬ ziomie.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze co najmniej czesc gazowej mieszaniny odprowa¬ dzanej ze strefy reakcyjnej i przeznaczonej do za¬ wracania do tej strefy, miesza sie przed zawró¬ ceniem z gazowa mieszanina odprowadzana ze strefy odpedzania.
5. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze gaz zawracany do strefy reakcyjnej wprowadza sie dc tej strefy na róznych poziomach, ponizej po¬ ziomu odprowadzania gazowej mieszaniny ze stre¬ fy odpedzania.
6. Sposób wedlug zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, ze gazowa mieszanine zawracana do strefy reakcyjnej wprowadza sie do tej strefy za pomo¬ ca ejektora napedzanego amoniakiem, dwutlenkiem wegla lub roztworem zawierajacym karbaminian amonu.
7. Sposób wedlug zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, ze ilosc zawracanego gazu reguluje sie w za¬ leznosci od temperatury lub skladu roztworu pro¬ duktu po procesie odpedzania.
8. Sposób wedlug zastrz. 1 albo 3, znamienny tyni, ze te czesci gazowych mieszanin odprowa¬ dzanych ze strefy reakcyjnej i ze strefy odpedza¬ nia, które nie sa przeznaczone do zawracania, wprowadza sie do pluczki, w której amoniak i dwutlenek wegla absorbuje sie w cieczy, przy czym ilosc ciepla wydzielanego podczas tej ab¬ sorpcji reguluje sie w zaleznosci od temperatury lub skladu roztworu produktu reakcji po procesie odpedzania. • 10 15 20 25 31 35 40100 430 . 1b^Wbi 14 /\ 17 Bltk 1948/78 r. 95 egz. A4 Cena 45 zl
PL1974171291A 1973-05-21 1974-05-21 Sposob wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla PL100430B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL7307036A NL7307036A (pl) 1973-05-21 1973-05-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100430B1 true PL100430B1 (pl) 1978-10-31

Family

ID=19818895

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1974171291A PL100430B1 (pl) 1973-05-21 1974-05-21 Sposob wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla

Country Status (30)

Country Link
US (1) US3957868A (pl)
JP (1) JPS6117821B2 (pl)
AR (1) AR198940A1 (pl)
AT (1) AT347966B (pl)
BE (1) BE815333A (pl)
BG (1) BG27895A3 (pl)
BR (1) BR7404152D0 (pl)
CA (1) CA1020578A (pl)
CS (1) CS195684B2 (pl)
DD (1) DD113528A5 (pl)
DE (1) DE2424618C2 (pl)
EG (1) EG11438A (pl)
ES (1) ES426480A1 (pl)
FI (1) FI61305C (pl)
FR (1) FR2230626B1 (pl)
GB (1) GB1447914A (pl)
HU (1) HU176432B (pl)
IE (1) IE39437B1 (pl)
IL (1) IL44851A (pl)
IN (1) IN141227B (pl)
IT (1) IT1013202B (pl)
NL (1) NL7307036A (pl)
NO (1) NO149812C (pl)
PL (1) PL100430B1 (pl)
RO (1) RO70082A (pl)
SE (1) SE419215B (pl)
SU (1) SU602115A3 (pl)
TR (1) TR18194A (pl)
YU (1) YU39306B (pl)
ZA (1) ZA743141B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4210600A (en) * 1976-10-28 1980-07-01 Snamprogetti, S.P.A. Method for the preparation of urea with a high-yield reactor
JPS5811432B2 (ja) * 1979-10-08 1983-03-02 三井東圧化学株式会社 尿素合成法
JPS57128669A (en) * 1981-02-03 1982-08-10 Toyo Eng Corp Improvement of urea preparation process
NL8101174A (nl) * 1981-03-11 1982-10-01 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor de bereiding van ureum.
NL8104039A (nl) * 1981-09-01 1983-04-05 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor de bereiding van ureum.
NL8104040A (nl) * 1981-09-01 1983-04-05 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor de bereiding van ureum.
NL8204979A (nl) * 1982-12-24 1984-07-16 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor het bepalen en regelen van de samenstelling van waterige oplossingen van nh3 en co2.
NL8303425A (nl) * 1983-10-06 1985-05-01 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor de bereiding van ureum.
EP3178535A1 (en) 2015-12-11 2017-06-14 Casale SA A urea process with high-temperature stripping
AU2020288071B2 (en) * 2019-06-07 2021-11-11 Stamicarbon B.V. Urea plant with stripper and stripping method

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL108593C (pl) * 1958-05-07
GB948786A (en) * 1959-10-23 1964-02-05 Toyo Koatsu Ind Inc An improvement in synthesis of urea
NL101446C (pl) * 1960-04-08
US3406201A (en) * 1965-06-18 1968-10-15 Exxon Research Engineering Co Urea synthesis
AT284138B (de) * 1968-02-06 1970-09-10 Snam Progetti Verfahren zur Herstellung von Harnstoff
US3579636A (en) * 1968-05-16 1971-05-18 Ivo Mavrovic Urea synthesis process
US3607937A (en) * 1968-06-26 1971-09-21 Mitsui Toatsu Chemicals Two-stage urea synthesis
NL165712C (nl) * 1970-05-30 1981-05-15 Stamicarbon Werkwijze en inrichting voor het bij synthesedruk terug- winnen van ammoniak en kooldioxyde uit het spuigas van een ureumsynthese.
US3816528A (en) * 1970-11-16 1974-06-11 Chemical Construction Corp Urea synthesis process
US3785458A (en) * 1972-04-14 1974-01-15 Caterpillar Tractor Co Lubrication system for a gear drive mechanism
JPS4910654A (pl) * 1972-05-23 1974-01-30

Also Published As

Publication number Publication date
IT1013202B (it) 1977-03-30
NO149812B (no) 1984-03-19
AT347966B (de) 1979-01-25
NO741833L (no) 1974-11-22
US3957868A (en) 1976-05-18
HU176432B (en) 1981-02-28
SE419215B (sv) 1981-07-20
IE39437L (en) 1974-11-21
GB1447914A (en) 1976-09-02
NO149812C (no) 1984-06-27
BG27895A3 (en) 1980-01-15
DE2424618A1 (de) 1974-12-12
FI61305C (fi) 1982-07-12
AR198940A1 (es) 1974-07-24
FI152174A (pl) 1974-11-22
TR18194A (tr) 1976-11-22
EG11438A (en) 1977-08-15
ATA421674A (de) 1978-06-15
AU6916374A (en) 1975-11-20
DE2424618C2 (de) 1982-10-07
NL7307036A (pl) 1974-11-25
IN141227B (pl) 1977-02-05
YU39306B (en) 1984-10-31
YU138774A (en) 1982-02-28
ES426480A1 (es) 1976-11-16
FR2230626A1 (pl) 1974-12-20
IL44851A (en) 1977-10-31
DD113528A5 (pl) 1975-06-12
IL44851A0 (en) 1974-07-31
SU602115A3 (ru) 1978-04-05
FR2230626B1 (pl) 1977-10-28
CS195684B2 (en) 1980-02-29
BE815333A (fr) 1974-11-21
CA1020578A (en) 1977-11-08
BR7404152D0 (pt) 1975-09-30
IE39437B1 (en) 1978-10-11
RO70082A (ro) 1981-06-30
JPS50116423A (pl) 1975-09-11
ZA743141B (en) 1975-05-28
JPS6117821B2 (pl) 1986-05-09
FI61305B (fi) 1982-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL100430B1 (pl) Sposob wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku wegla
US6149887A (en) Method and apparatus for degassing sulfur
US4410503A (en) Process for the removal of urea, ammonia, and carbon dioxide from dilute aqueous solutions
JP7094453B2 (ja) 尿素製造プロセス及び低圧回収部における熱統合を有するプラント
CA2422898C (en) Carbamate condensation unit
US20180258033A1 (en) Urea Manufacturing Method And Urea Manufacturing Apparatus
EP0002298A2 (en) Process and apparatus for the removal of ammonium carbamate from a urea-synthesis solution
SE446978B (sv) Isobariskt dubbelatercirkulationsforfarande for syntetisering av urea under bildning av ammoniumkarbamat som mellanprodukt
RU2394812C2 (ru) Способ и установка для получения мочевины
US3502443A (en) Chlorine dioxide generator
PL89777B1 (pl)
GB1580814A (en) Method and apparatus for producing or recovering an alkanolamine from a mixture containing an oxazolidone
US3592586A (en) Method for treating cyanide wastes
PL84195B1 (pl)
KR840001951A (ko) 요소 합성법
US6334984B1 (en) Hydrolysis reactor for removal of urea, ammonia and carbon dioxide from a liquid phase comprising urea in aqueous solution
CN100590121C (zh) 环氧丙烷生产过程中闭路循环氯醇化反应装置及方法
US4334096A (en) Process for synthesizing urea
SE430590B (sv) Forfarande for kontinuerlig bildning ur en blandning innehallande klordioxid, klorid och sulfat
CN213077573U (zh) 利用汽提提高解析效率的三聚氯氰用氯化氰合成系统
JP4925276B2 (ja) ミキサセトラ型ブンゼン反応器
CN207951057U (zh) 聚氯乙烯生产深度脱吸设备
BR112021016382A2 (pt) Processo e aparelho para produção de ureia
US1043212A (en) Process for manufacturing ammonium carbonate and sulfur from crude coal-gas.
JPS5462550A (en) Method of storing and converting heat energy