NO782822L - Filtbane for papirmaskiner. - Google Patents

Filtbane for papirmaskiner.

Info

Publication number
NO782822L
NO782822L NO782822A NO782822A NO782822L NO 782822 L NO782822 L NO 782822L NO 782822 A NO782822 A NO 782822A NO 782822 A NO782822 A NO 782822A NO 782822 L NO782822 L NO 782822L
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
fabric
layer
coil
weft
free zone
Prior art date
Application number
NO782822A
Other languages
English (en)
Inventor
Bryan James Gisbourne
Original Assignee
Scapa Porritt Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scapa Porritt Ltd filed Critical Scapa Porritt Ltd
Publication of NO782822L publication Critical patent/NO782822L/no

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F1/00Wet end of machines for making continuous webs of paper
    • D21F1/0027Screen-cloths
    • D21F1/0054Seams thereof
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S162/00Paper making and fiber liberation
    • Y10S162/904Paper making and fiber liberation with specified seam structure of papermaking belt
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T24/00Buckles, buttons, clasps, etc.
    • Y10T24/16Belt fasteners
    • Y10T24/1608Hinged
    • Y10T24/1636Wire knuckles, common pintle
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T24/00Buckles, buttons, clasps, etc.
    • Y10T24/16Belt fasteners
    • Y10T24/1688Hinged ends of endless belts

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Oppfinnelsen vedrører forbindelse av stoffender og vedrører spesielt forbindelse av endene på flatvevede filtbaner eller stoffbaner for papirmaskiner for dannelsen av en endeløs bane.
Det er blitt foreslått forskjellige innretninger for forbindelse av endene på flate filtbaner og stoffbaner for papirmaskiner, og disse kjente forbindelser har vært mer eller mindre vellykket.
Det er f. eks. kjent å tilveiebringe respektive sett av trådløkker som er festet til endene som skal forbindes, idet løkkene utstrekker seg i lengderetning av filtbanen eller stoffet og er anordnet i fingerlignende inngrep for opptak av en festetråd for samvirke med løkkene. Trådløkkene har i det ve-sentlige en asymmetrisk U-form, idet benene til løkkene har ulik lengde og hvert slikt ben har en innoverrettet pigg eller hake ved sin ytterste ende for samvirke med filten eller med en bane som skal festes til filten. En typisk søm av denne type er beskrevet i britisk patent nr. 1040694.
Som en videreutvikling av den såkalte "clipper seam", som nevnt ovenfor, er det foreslått å benytte langstrakte tråd-løkker som vil gi en passasje med ovalt tverrsnitt i de sammen-flettede løkker og å plasere to sammenfestingstråder ved siden av hverandre i en slik tunnel, idet sammenfestingstrådene ved bruk holdes i rullende kontakt ved hjelp av strekk i filten når en bøyning av filten opptrer f. eks. ved passering over ruller. En slik søm med to tråder ved siden av hverandre er beskrevet i britisk patent nr. 1114602.
Ved en annen sømtype er løkkene til hver stoffende bestemt av etter hverandre følgende vindinger i en flatlagt skruelinjeformet spole som er anordnet ved enden og holdt på plass av varpgarnet til stoffet. I østerriksk patent nr. 288143 er det vist en anordning hvor spolen er delvis forbundet med et endeområde av filten eller stoffet hvor veftgarnet er blitt fjernet og en sammenfestingstråd eller lignende er plasert aksialt i spolen på baksiden av stoffet, og spolen trekkes utover fra stoffet for å fange sammenfestingstråden mellom de etter hverandre følgende vindinger i spolen og den bakre flate av stoffet. Stoffenden foldes rundt sammenfestingstråden i en anslagsstilling med den bakre flate og det overliggende stoff-lag syes sammen.
Som forbedring av utformingen i henhold til øster-risk-.. patent nr. 288143 er det foreslått at den skruelinjeformede spole er i fullt samvirke med et vektløst område av stoffenden og festes på plass i forhold til denne ganske enkelt ved å dreie stoffenden rundt vindingene til spolen og sy sammen de over hverandre lagte lag, idet en sammenfestingstråd er plasert aksialt i spolen før samvirke av denne med stoffet, hvis ønsket for å forbedre forbindelsens utforming. En typisk utforming her er vist i britisk patent nr. 1348098.
Et problem som fremkommer i forbindelse med spoletypen av sømmer er at enhver slitasje på varpgarnene i området ved sømmen og/eller ødeleggelse av stikkingen med hvilken stoffenden holdes i sin ^foldede tilstand fremkommet ved slitasje vil uhel-dig påvirke sikkerheten for sømmen og kan eventuelt føre til feil i sømmen med åpenbart skadelige følger.
Hensikten med foreliggende oppfinnelse er å tilveiebringe en forbindelse av spoletypen med spesiell anvendelse i sammenheng med flerlagsstoffer, og hvor de ovenfor nevnte prob-lemer unngås.
I henhold til foreliggende oppfinnelse er det foreslått en stoffbane eller filtbane eller lignende for papirmaskiner omfattende et flerlagsstoff hvor i endeområdene de enkelte lag er foldet tilbake mot stofflegemet og er festet sammen i overliggende plasering, og hvor en skruelinjeformet spole er festet til minst ett av lagene ved hver respektiv^ende av stoffet ved hjelp av varpgarn i laget ved samvirke mellom etter hverandre følgende vindinger i spolen i festende forhold til en veftfri sone i laget og hvor det rundt aksen til den veftfrie sone til endeområdet er foldet selve laget.
Oppfinnelsen innbefatter også en fremgangsmåte for tilveiebringelse av flere løkker ved siden av hverandre i en flerlags stoffende for samvirke med tilsvarende løkker i en motsatt stoffende, hvilke løkker er anordnet sammenflettet i forhold til hverandre med løkkene ved siden av hverandre anordnet for opptak av en sammenfestingstråd for samvirke med denne for dannelsen av en endeløs stoffbane, hvilken fremgangsmåte er kjennetegnet ved at lagene adskilles i endeområdet av stoffet, at veftgarnene fjernes fra hvert lag ved tilsvarende steder avstandsplasert fra ytterkanten av stoffet, at en skruélinjefdr1?-met spole bringes til samvirke med den veftfrie sone av et nedre lag i festende forhold til dette og at deretter endeneav det øvre lag foldes om aksen til den veftfrie sone og i samvirke med vindingene til spolen, slik at vindingene stikker frem ut fra dette.
Ifølge et foretrukket trekk vil endene til de påtenkte nedre lag være foldet innover mot stoffet rundt aksen til den deri værende veftfrie sone.
Ifølge et videre foretrukket trekk er den skruelinjeformede spole i samvirke med den veftfrie sone til det påtenkte nedre lag i festende forhold til dette i samsvar med den metode som er beskrevet i britisk patent nr. 1348098.
Oppfinnelsen skal i det følgende nærmere beskrives ved hjelp av et utførelseseksempel som er fremstilt på tegningen, som skjematisk viser i de forskjellige figurer etter hverandre følgende trinn ved anordningen av løkker ved siden av hverandre i stoffenden i samsvar med oppfinnelsen.
Tegningen viser et endeområde lia til et dobbeltlag-stoff 11 som er oppdelt i to lag 11b, lic ved fjerning av veft-bindetrådene 12, og veftgarnene er fjernet fra de enkelte lag ved tilsvarende steder for å gi respektive veftfrie soner 11b' lic' i avstand fra ytterkanten på hver av de adskilte lag 11b, lic.
En skrueformet spole 14 bringes i samvirke med den veftfrie sone lic1 ^tilodeti.nedrellagll-lc i samsvar med den metode som er beskrevet i britisk patent nr. 1348098, og festes på plass ved å sy sammen de overliggende elementer til det nedre lag, f. eks. ved stikking 15. Mer spesielt vil således de etter hverandre følgende vindinger i spolen være innrettet med de respektive mellomrom ved å presse spolen inn i og delvis gjennom laget til en videre gjennomgang forhindres ved anslag for vindingene mot varpgarnene. Stoffendene foldes så rundt aksen til den veftfrie sone for å holde spolen innfanget i en slik ende, idet enden festes på plass i forhold til laglegemet ved stikking 15. Hvis ønsket kan et forsterkningsgarn eller element bli plasert aksialt til spolen før dens anbringelse i det nedre lag, hvilke forsterkningsgarn eller elementer i fullt samvirkende stilling for spolen ligger mellom vindingene i denne og varpgarnene.
Endeområdet til det øvre lag 11b foldes nu rundt aksen til den veftfrie sone 11b' til laget f rem .til-.samvirke med vindingene til spolen 14 som utstrekker seg utover fra den foldede ende til det nedre lag, idet løkkene som dannes av etter hverandre følgende vindinger stikker frem gjennom åpningen som dannes i og av den veftfrie sone 11b' til det øvre lag 11b, og den frie ende til det øvre låg blir festet til undersiden av stoffet, f. eks. ved stikking 16. -Som det fremgår av ovenstående vil forbindelsen mellom spolen og det nedre lag i stoffet være beskyttet mot mekanisk ødeleggelse og slitasje fra utvendige midler ved tilstede-værelsen av det ytre lag, slik at det ytre lag ikke bare beskytter spole/varpgarngrenseflaten mot innledning av forurensninger og slipende materialer, men beskytter også stikkingen av det nedre lag mot mekanisk ødeleggelse og slitasje.
Oppfinnelsen er ikke begrenset til de nøyaktige trekk som er vist på den illustrerende utførelse, da mange alternati-ver vil være selvfølgelige for fagmannen.
Således kan f. eks. også andre metoder benyttes for å anbringe spolen i det nedre lag enn den som er beskrevet i det britiske patent nr. 1348098.

Claims (8)

1. Filtbane, stoffbane eller lignende for papirmaskiner, karakterisert ved at den omfatter et flerlags-stof f, hvor de enkelte lag i endeområdene er foldet tilbake mot stofflegemet og er festet sammen i overliggende stilling og hvor en skruelinjeformet spole er festet til minst ett av lagene i hver respektiv ende av stoffet ved hjelp av varpgarnene til laget ved samvirke mellom etter hverandre følgende vindinger i spolen i festende forhold til en veftfri sone i laget, og hvor det rundt aksen til den veftfrie sone er foldet endeområdet til lagene.
2. Filtbane eller lignende ifølge krav 1, k a r a k tV-e-?.-r iis e r t ved at watf.pgarnet utstrekker seg rundt vindingene til spolen og derved holder spolen på plass i forhold til stoffet.
3. Filtbane ifølge krav 1 eller 2, karakterisert ved at laget omfatter det ved bruk nedre lag til flerlagsstoffet.
4. Filtbane eller lignende ifølge ett eller flere av de foranstående krav, karakterisert ved at stoffet eller lignende omfatter to lag og at den skruelinjeformede spole ved hver respektiv ende av stoffet er festet på plass av varpgarnene til begge lag, idet det øvre lag under bruk derved beskytter spoleholdevarpgarnet i det nedre lag.
5. Fremgangsmåte for tilveiebringelse av et flerlagsstoff med flere ved siden av hverandre liggende løkker ved enden av stoffet for samvirke med tilsvarende løkker ved en motsatt stoffende og som er anordnet i sammenflettet forhold med de ved siden av hverandre anordnede løkker for opptak av en sammenfestingstråd i samvirke med løkkene for dannelsen av en endeløs stoffbane, karakterisert ved at lagene adskilles i endeområdet til stoffet, at veftgarnene fjernes fra hvert lag ved tilsvarende steder avstandsplasert fra ytterkanten til stoffet, at en skruelinjeformet spole bringes til samvirke med den veftfrie sone til det ved bruk nedre lag i festende forhold til dette og at deretter enden_til det under bruk øvre lag foldes rundt aksen til den veftfrie sone til samvirke med vindingene til spolen, slik at vindingene stikker frem ut fra laget.
6. Fremgangsmåte ifølge krav 5, karakterisert ved at enden-„til_det under bruk nedre lag foldes innover mot stoffet rundt aksen til dets veftfrie sone.
7. Fremgangsmåte ifølge krav 5 eller 6, karakterisert ved at den skruelinjeformede spole bringes til samvirke med den veftfrie sone til det under bruk nedre lag i festende forbindelse med dette ved å presse_spolen til samvirke med mellomrommene i den veftfrie sone og at enden til det under bruk nedre lag foldes rundt vindingene til spolen.
8. Fremgangsmåte ifølge krav 7, karakterisert ved at det innføres et forsterkningsgarn eller element i spolen før anbringelsen av denne i den veftfrie sone.
NO782822A 1977-08-31 1978-08-18 Filtbane for papirmaskiner. NO782822L (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB36421/77A GB1575123A (en) 1977-08-31 1977-08-31 Jointing of fabric ends

Publications (1)

Publication Number Publication Date
NO782822L true NO782822L (no) 1979-03-01

Family

ID=10387988

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO782822A NO782822L (no) 1977-08-31 1978-08-18 Filtbane for papirmaskiner.

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4244084A (no)
JP (1) JPS5446968A (no)
AU (1) AU3792178A (no)
CA (1) CA1071914A (no)
DE (1) DE2837163A1 (no)
ES (1) ES472481A1 (no)
FI (1) FI782266A7 (no)
FR (1) FR2402034A1 (no)
GB (1) GB1575123A (no)
NO (1) NO782822L (no)
SE (1) SE7807980L (no)
ZA (1) ZA783550B (no)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4315049A (en) * 1979-12-06 1982-02-09 Asten Group, Incorporated Stitchless low bulk, pin-type seam for use in paper making equipment fabrics, such as dryer felts
US4469142A (en) * 1980-09-30 1984-09-04 Scapa Inc. Papermakers belt having smooth surfaces and enlarged seam loops
US4438788A (en) * 1980-09-30 1984-03-27 Scapa Inc. Papermakers belt formed from warp yarns of non-circular cross section
FI64818C (fi) * 1982-04-05 1984-01-10 Ojanperae Heimo K Vaevd textilprodukt saosom en matta med fransfoersedda kanter och foerfarande foer framstaellning av densamma
US4476902A (en) * 1982-08-13 1984-10-16 Scapa Inc. In-line pintle loop seam
DE3448581C2 (de) * 1983-08-22 2000-05-25 Albany International Corp N D Verfahren zum Anbringen einer Wendel an einem Ende eines aus Längs- und Quergarnen bestehenden Gewebebandes für eine Papiermaschine
US4539730A (en) 1983-08-22 1985-09-10 Albany International Corp. Seaming means and a tool for forming the seam
US4870998A (en) * 1987-02-13 1989-10-03 Scapa, Inc. Low stretch papermaking fabric
US4887648A (en) * 1987-06-24 1989-12-19 Asten Group, Inc. Method for making a multi-layered papermakers fabric with seam
US4892781A (en) * 1987-10-14 1990-01-09 Asten Group, Inc. Base fabric structures for seamed wet press felts
US4824525A (en) * 1987-10-14 1989-04-25 Asten Group, Inc. Papermaking apparatus having a seamed wet press felt
JPH0238500U (no) * 1988-09-03 1990-03-14
US4896702A (en) * 1988-12-01 1990-01-30 Niagara Lockport Industries Inc. Seam construction for papermaking fabrics
US4976293A (en) * 1990-01-31 1990-12-11 Niagara Lockport Industries Inc. Built up seam for papermakers fabric
FI88944C (fi) * 1992-02-24 1993-07-26 Tamfelt Oy Ab Vikt spiralsoem
US6302155B1 (en) * 2000-07-14 2001-10-16 Albany International Ab Four-layer seamed press fabric
US6776878B2 (en) * 2002-04-02 2004-08-17 Albany International Corp. Laminated multiaxial press fabric
US6880583B2 (en) * 2002-05-29 2005-04-19 Albany International Corp. Papermaker's and industrial fabric seam
US7273074B2 (en) * 2002-07-24 2007-09-25 Albany International Corp. On-machine-seamable industrial fabric having seam-reinforcing rings
DE102005029573A1 (de) * 2005-06-25 2007-01-04 Voith Patent Gmbh Papierherstellungsbespannung
US7168456B1 (en) * 2005-10-26 2007-01-30 North Rocky Robot Technology, Inc. (Nortec) Method and apparatus to remove yarns from the fringes of an industrial textile
EP1808527A1 (en) * 2006-01-17 2007-07-18 Voith Patent GmbH Seam press fabric and method for its production
US8640862B2 (en) * 2006-04-10 2014-02-04 Albany International Corp. Seam-on laminated belt
US12540435B2 (en) * 2022-08-28 2026-02-03 Voith Patent Gmbh Fabric for a fiber web producing machine and a method for making the same

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE699989C (de) * 1938-02-10 1940-12-11 Hans Kurtz Stecknaht zum Verbinden der Stirnkanten von Siebbaendern, insbesondere Metallsiebgeweben
GB1040694A (en) * 1961-10-10 1966-09-01 Scapa Dryers Ltd Improvements in and relating to mechanical seams for belts, paper-machine dryer felts and the like
GB1114602A (en) 1965-07-07 1968-05-22 Scapa Dryers Ltd Improvements relating to hinge seams for dryer felts and the like
AT288143B (de) * 1967-05-26 1971-02-25 Marx Gmbh J J Nahtverbindung von endlosen Gewebebändern, insbesondere Trockenfilze und Siebe für die Papier- und Zellstoffindustrie
SE325773B (no) * 1967-12-04 1970-07-06 Nordiska Maskinfilt Ab
DE1905544A1 (de) * 1969-02-05 1970-09-03 Heinz Kerber Verbindung fuer Enden von Gewebebaendern
BE788996A (fr) 1972-03-29 1973-01-15 Scapa Porritt Ltd Assemblage de structures en nappes
GB1572905A (en) * 1976-08-10 1980-08-06 Scapa Porritt Ltd Papermakers fabrics
US4141388A (en) * 1977-03-23 1979-02-27 Albany International Corporation Paper machine dryer fabric

Also Published As

Publication number Publication date
SE7807980L (sv) 1979-03-01
ZA783550B (en) 1979-07-25
FR2402034A1 (fr) 1979-03-30
JPS5446968A (en) 1979-04-13
AU3792178A (en) 1980-01-17
DE2837163A1 (de) 1979-03-08
GB1575123A (en) 1980-09-17
FI782266A7 (fi) 1979-03-01
CA1071914A (en) 1980-02-19
ES472481A1 (es) 1979-10-16
US4244084A (en) 1981-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO782822L (no) Filtbane for papirmaskiner.
NO146211B (no) Vire for papirmaskin og fremgangsmaate til fremstilling av denne
KR950013197B1 (ko) 기계펠트 및 그 제작방법
CN101978111B (zh) 造纸机输送带及其制造方法
FI60351C (fi) Dragkedja
JP3871712B2 (ja) 縫目を有するマシン衣料およびその縫目において使用するためのら旋
DK158297B (da) Loekke, og en strop eller en maatte fremstillet deraf.
CN104053835A (zh) 用于制备造纸机用布基底织物中的接缝区域的过程
NO855104L (no) Fremgangsmaate til fremstilling av en stikksoem for tilveiebringelse av et endeloest vevnadsbaand, og symaskin.
US4311172A (en) Multi-layer spliced drainage sieve belt and method for splicing same
FI86658B (fi) Maskintillbehoer, saerskilt filt eller vira foer pappersmaskin.
NO311770B1 (no) Skjöteforbindelse for höystrekkfaste vevnader
CN1950566B (zh) 用于多轴造纸织物的改良式接缝
US4206787A (en) Method of providing a seam in double-layer forming fabrics
US2393151A (en) Bag closure
US4286631A (en) Method of providing a seam in double-layer forming fabrics
US20100252219A1 (en) Seamable press felt with flat manufactured carrier structure which is not woven
NO863153L (no) Papirmaskinbane og lignende.
JP6794399B2 (ja) 縫い構造の製造方法及び服地
US1440159A (en) Seam for woven-wire fabric
JPH0324639Y2 (no)
US3431876A (en) Single needle,three-thread edge stitch
JPH01306696A (ja) 抄紙用シームフェルト
US1973189A (en) Wire fabric seam
US2879580A (en) Flexible hinges