LT5413B - Poliesterių gamybos būdas - Google Patents

Poliesterių gamybos būdas Download PDF

Info

Publication number
LT5413B
LT5413B LT2006050A LT2006050A LT5413B LT 5413 B LT5413 B LT 5413B LT 2006050 A LT2006050 A LT 2006050A LT 2006050 A LT2006050 A LT 2006050A LT 5413 B LT5413 B LT 5413B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
column
product
production
segment
polyesters
Prior art date
Application number
LT2006050A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2006050A (lt
Inventor
Stefan Deiss
Klaus Kirsten
Lutz Janko
Mike Rau
Original Assignee
Zimmer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zimmer Aktiengesellschaft filed Critical Zimmer Aktiengesellschaft
Publication of LT2006050A publication Critical patent/LT2006050A/lt
Publication of LT5413B publication Critical patent/LT5413B/lt

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/78Preparation processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/78Preparation processes
    • C08G63/785Preparation processes characterised by the apparatus used
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J19/00Chemical, physical or physico-chemical processes in general; Their relevant apparatus
    • B01J19/32Packing elements in the form of grids or built-up elements for forming a unit or module inside the apparatus for mass or heat transfer
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Abstract

Termoplastinių poliesterių gamybos būdas, išankstinei kondensacijai naudojant koloną su struktūriniu užpildu, sudarytą iš kelių segmentų. Kolonos struktūrinio užpildo specifinis paviršius yra 50-290 m2/m3, geriau 100-280 m2/m3, geriausiai 150-251 m2/m3. Darbinės temperatūros svyruoja 180-350 oC, geriau 210-320 oC.

Description

Išradimo objektas yra termoplastinių poliesterių gamybos būdas.
Yra žinomi termoplastinių poliesterių, ypač stambiamolekulių poliesterių, gamybos būdai, skirti pluoštams, folijoms, buteliams, pakuotėms gaminti. Kaip pradiniai junginiai čia naudojamos dikarboksirūgštys arba jų esteriai ir bifunkciai alkoholiai, transformuojami lydale. Pirmojoje reakcijos pakopoje jie suesterinami arba peresterinami į monoesterius, diesterius ir oligoesterius. Kitas apdorojimo etapas yra išankstinė polikondensacija, kurios metu sumažintame slėgyje atskilus kondensacijos produktams - vandeniui ir alkoholiui - susiformuoja ilgesnės grandinės. Lydalo klampa šioje apdorojimo pakopoje palaipsniui didėja. Kita apdorojimo pakopa yra polikondensacija, kurioje smarkiai sumažintame slėgyje (vakuume) vyksta tolesnis grandinių formavimasis, smarkiai didėjant klampai. Tiek išankstinės kondensacijos, tiek polikondensacijos metu svarbu, kad susidarantys mažamolekuliai kondensacijos produktai ir išsiskiriantys monomerai būtų kuo sparčiau pašalinti iš reakcijos mišinio, t.y. iš skystosios fazės kuo greičiau patektų į dujinę fazę. Priklausomai nuo klampos tai galima pasiekti maišant ir/arba tikslingai didinant paviršių ir tuo pat metu mažinant slėgį iki vakuumo. Todėl, pavyzdžiui, išankstinės kondensacijos pakopoje, kurioje dar susidaro didelis kondensato kiekis, dažniausiai naudojami katilai maišytuvai, kadangi klampa dar palyginti nedidelė, dėl degazuojančių mažamolekulių produktų vyksta papildomas maišymas ir katilai maišytuvai laikomi standartine aparatūra ir žemam slėgiui. Tačiau, siekiant išvengti katilo maišytuvo trūkumų, kaip ilgesni difuziniai keliai dėl nepalankaus paviršiaus ir tūrio santykio, neaktyvių vietų pavojus ir netolygios išlaikymo trukmės, t.y. platesnio išlaikymo trukmių spektro bei pašalinti potencialius trikčių šaltinius, kaip maišyklės veleno sandarikliai, netrūko bandymų pakeisti jį kitais prietaisais.
EP 918 aprašomas poliesterių plonasluoksnės polikondensacijos būdas. Siekiant gauti ploną tinkamos difuzijos sluoksnį, išankstinės kondensacijos produktas įkaitinamas šilumokaityje iki 270 - 340°C ir vakuume (1,33 mbar) polikondensuojamas adiabatiniu režimu, nuolat mažinant temperatūrą 30 - 50 0 C.
Gauti ploniems sluoksniams siūloma naudoti vamzdžius su įdėklais (kaitinamos nuožulnios plokštumos) arba kaitinamus skirtingo skersmens vamzdžius. Trūkumas yra didelės vamzdžių kaitinimo sąnaudos reikalingam temperatūros pokyčiui išlaikyti ir tinkamam plėvelės susidarymui visose vietose užtikrinti, taip pat neaktyvių vietų susidarymo galimybė. Be to, nenurodoma, kaip išlaikyti stabilias sąlygas esant gamybos svyravimams.
EP 123 377 paviršius polikondensacijai padidinamas purškiant pirminį kondensatą į išgarinimo reaktorių. To dėka polikondensaciją vyksta kietojoje fazėje, o susidarantis produktas iškart purškiamas tolesniam apdorojimui į ekstruderį. Ši daugiausia poliamidų gamybai skirta technologija, nepagrindžiant jokiais pavyzdžiais, siūloma ir poliesterių procesams, šis panaudojimas nėra žinomas.
JAV patentas 2 727 882 aprašo lėkštinę koloną polietilentereftalato proceso išankstinės kondensacijos pakopai su specialios konstrukcijos pratakomis, kai peresterinimo pakopos produktas tiekiamas iš apačios į viršų ir tuo pat metu didinant temperatūrą ties kiekviena lėkšte mažinamas slėgis. Pradinis slėgis maždaug 30 130 mbar, galinis slėgis kolonos galvinėje dalyje 13 mbar, temperatūra padidinama 5 - 25° C. Ypatingai svarbu, kad būdingoji klampa (IV) būtų ne didesnė kaip 0,3. Tai reiškia, kad šios kolonos funkcionavimui užtikrinti lydalas turi būti gana takus.
Esant kiek didesnei klampai blogėja maišymas, monomerų ir oligomerų degazavimas ir nepageidautinai ilgėja išlaikymo trukmė. Tai riboja kopoliesterių ir kitų poliesterių panaudojimo galimybes. Nieko nesakoma apie antrinių garų apdorojimą. US 2 727 882 aprašyta kolona eksploatuojama iš apačios į viršų. Dėl to ji labai neatspari gedimams, pvz. svyruojant pralaidumui. Trikties atveju kolona labai greitai išsituština ir pašalinus gedimąją reikia paleisti iš naujo. Tokie gedimai labai atsiliepia toliau esančio galinio reaktoriaus eksploatavimui bei produkto kokybei.
EP 346 735 aprašytai išankstinei kondensacijai yra naudojama kolona su įdėklais, kuriai būdingas didelis ilgio ir skersmens santykis (133 iki 80:1). Nurodytas labai mažas 50 mm skerspjūvis leidžia suabejoti panaudojimo pramoniniuose įrenginiuose galimybėmis. Srautas eina iš viršaus į apačią, minėtos išlaikymo trukmės itin mažos (< 10 min), įėjimo slėgis yra 500 - 800 mbar, išėjimo slėgis 13-0,7 mbar, minimos temperatūros svyruoja 260 - 320 0 C. Dokumente nurodyti įdėklai yra užpildai (kaip
Rašigo arba Palio žiedai), kurių laisvasis paviršius pirmajame trečdalyje turi būti 0,9 1,5 m2/l_, o abiejų kitų trečdalių - 0,3 - 0,5 m2/L. Separatoriuje išsiskiriantys antriniai garai distiliuojami ir dioliai sugrąžinami į procesą. Taip gautas pirminis kondensatas kitoje pakopoje toliau kondensuojamas, kol gaunamas besigranuliuojantis produktas, t.y. iš esmės atliekama antroji išankstinė kondensacija arba prijungiama polikondensacija į stambiamolekulius poliesterius.
Dokumentuose US 2 727 882 ir EP 346 735 aprašyti įrenginiai yra lėkštinės kolonos arba kolonos su užpildais, turinčios šiam kolonų tipui būdingų privalumų bei trūkumų. Lėkštinei kolonai, kaip pabrėžta patente, būdingi geri mainai atskirose lėkštėse, tačiau ilgesnė išlaikymo trukmė ir ribojanti klampa yra dideli trūkumai, ypač gaminant kopoliesterius ar kitus poliesterius, pavyzdžiui, PTT ar PBT. Yra pavojus, kad ilgesnės išlaikymo trukmės sukels šalutines reakcijas kaip alilo alkoholio ir akrilaldehido susidarymą, gaminant PTT arba tetrahidrofurano susidarymą, gaminant PBT. Be to, eksploatuojant lėkštinę koloną iš apačios į viršų, reikia žymiai daugiau diolio.
Tai energetiniu požiūriu labai neparanku ir skatina šalutinių produktų susidarymą. Kolonos su užpildais privalumas yra trumpesnė išlaikymo trukmė, tačiau dokumente pateiktas vertes sudėtinga perkelti į pramoninius procesus.
Apibendrinant tenka pažymėti, kad pirmiau minėtuose dokumentuose pasiūlyti sprendimai nėra arba yra neįtikinama įprastinio, plačiai naudojamo ir technologiškai patvaraus katilo maišytuvo alternatyva.
Todėl buvo iškeltas uždavinys išrasti linijinių termoplastinių poliesterių nenutrūkstamosios ir nutrūkstamosios gamybos būdą, kuriame išankstinė kondensacija vyktų kolonoje, išvengiant žinomų sprendimų trūkumų.
Šis uždavinys išspręstas, naudojant linijinių termoplastinių poliesterių nenutrūkstamosios ir nutrūkstamosios gamybos būdą, kai peresterinimo arba esterinimo produktas sumažinus slėgį leidžiamas kolona iš viršaus į apačią išsiskiriantį tuo, kad ši kolona susideda iš kelių segmentų su struktūriniu užpildu ir kiekviename segmente įrengta skysčio skirstytuvas, antrinių garų išvestis ir apačioje produkto išvestis.
Kolonos su struktūriniu užpildu naudojamos pramonėje nuo praėjusiojo šimtmečio septyniasdešimtųjų metų, t.y. jos buvo žinomos ir EP 346 735 išradėjams. Keista, kad neužsimenama apie jų panaudojimą poliesterių procesuose, nors jos teikia daug technologinių privalumų. Jos tarsi apjungia lėkštinių kolonų ir kolonų su užpildais privalumus, išvengdamos jų trūkumų. Šių kolonų teikiami privalumai yra dideli paviršiai, maži slėgio nuostoliai, trumpa išlaikymo trukmė, mažiau neaktyvių vietų, kintami skerspjūviai, kintamas prisotinimas skysčiais, greitesnė reakcija dėl trumpesnių difuzijos kelių, be to, nukreipus skysčius bei dujas bei tikslingai didinant paviršių žymiai padidėja efektyvumas ir galia.
Kolonos su struktūriniu užpildu nuo kolonų su palaidu barstalu (chaotiškas užpildas) ypač skiriasi dviem dalykais, pirmiausia, paviršių vilgymo tolygumu ir skystosios fazės tėkmės greičiais įdėkluose. Priklausomai nuo užpildo formos ir padėties (pvz. pakraščio zonos, srauto profilis), kai užpildas - palaidas barstalas, jame gali susidaryti skirtingi tėkmės greičiai ir skirtingo storio sluoksniai. Didelės klampos skysčiuose, pavyzdžiui, kaip poliesterių gamyboje, ši problema ypač aktuali dėl padidėjusio srauto pasipriešinimo. Dėl to susidaro žymiai ilgesnės išlaikymo trukmės zonos, kurių metu susiformuoja ilgesnės grandinės, sąlygojančios netolygaus produkto gavimą, arba susidaro kolonų sąlygomis nebe tirpūs oligomerai, arba iš peresterinimo ar esterinimo nusėda netransformuoti monomerai, kuriems kaupiantis užsikemša kolona. Kolonose su struktūriniu užpildu užpildo elementų paviršiai ir įstatymo kampai užtikrina nuolatinį tolygų vilgymą ir tolygius tėkmės greičius. Tai leidžia maksimaliai išvengti užsikimšimų, labai padidėja eksploatacinis patikimumas įjungiant, išjungiant įrangą bei trikčių atveju.
Specialiai suprojektuoti struktūrinio užpildo paviršiai leidžia ir mažesnės apimties paviršiuose pasiekti tą patį efektą kaip didesniuose kolonų su palaidu barstalu paviršiuose. Mūsų bandymuose pakako mažesnių nei EP 346 735 nurodytų paviršių. Kad pirmiau minėtais privalumais būtų galima naudotis nuolat, skystis turi būti gerai pasiskirstęs vienos iš šių kolonų arba jos segmento galvinėje dalyje. Tokie skysčių skirstytuvai, tačiau be kaitinimo, yra žinomi. Kadangi kolonų įdėklai - struktūrinis kamšalas arba užpildas - praktiškai nešildomi ir lydymo procesuose yra didelis lydalo sustingimo pavojus, o, pavyzdžiui, naudojant katilus maišytuvus, yra galimybė papildomai pakaitinus vėl aplydyti sustingusį produktą, skysčių skirstytuvuose numatyta kaitinimo galimybė. Tai padidina saugumą paleidžiant ar išjungiant įrangą bei trikčių atveju.
Tačiau pirmiau minėti struktūrinio užpildo ypatumai palyginti su barstalu ar kitokiu chaotišku įdėklų paskirstymu smarkiai pagerina produkto kokybę ir eksploatacinį stabilumą.
Tinkamesnė kolonos konstrukcija, kai ją sudaro 2 iki 5 segmentų, kiekvieno segmento dugne įrengta produkto išvestis, antrinių garų išvestis ir yra galimybė įrengti šilumokaičius. Produktas pakraunamas iš viršaus, antriniai garai ištraukiami kiekvienam segmentui bei eksploatavimo sąlygoms tinkamiausioje pozicijoje ir, atskyrus lengvai verdančias medžiagas, grąžinami į bendrą procesą. Antriniai garai gali būti išleidžiami žemiau užpildo, pavyzdžiui, siekiant išvengti nekontroliuojamo kolonos užtvindimo, arba virš užpildo, pavyzdžiui, siekiant sudaryti papildomus paviršių efektus dujų bei skysčio priešinio srauto pagalba. Priklausomai nuo proceso sąlygų, centrinėje kolonos dalyje galima įtaisyti antrinių garų išvestį minėtiems efektams kombinuoti.
Kaip pirminė medžiaga naudojama lydalas iš esterinimo arba peresterinimo, kuris šilumokaičiu pašildomas iki darbinės temperatūros ar kiek daugiau ir per skysčio skirstytuvą paduodamas į pirmąjį segmentą. Apatiniame segmento gale lydalas surenkamas, lydalo dalis vėl pumpuojama į segmento gaivinę dalį, jei reikia, naudojant šilumokaitį, o kita lydalo dalis per lydalo skirstytuvą vėl patenka į sekantį segmentą arba į tolesnę proceso pakopą. Darbinės temperatūros svyruoja 180 - 350 °C, geriau 210 - 320 °C, darbinis slėgis lygus arba mažesnis už atmosferinį, geriau 3 - 600 mbar. Struktūrinio užpildo paviršius yra 50 - 290 m2/m3, geriau 100 - 280 m2/m3, geriausia 150 - 251 m2/m3. Polinkio į vertikalę kampas yra 15 - 65°, geriau 20 - 60 °, geriausia 30 - 45 °. Didelis privalumas yra tas, kad kiekvienas segmentas, ypač jo forma, dydis ir struktūrinio paviršiaus nustatymo kampai, gali kisti priklausomai nuo poliesterio rūšies bei kintančių produkto savybių, ypač didėjant klampai, taip pat besikeičiančių eksploatavimo sąlygų, pvz. temperatūros, slėgio, užpildo prisotinimo skysčiais, pro kamšalą einančio antrinių garų srauto. Tai leidžia kiekviename segmente nustatyti tam tikrą prisotinimą skysčiais, slėgį ir temperatūrą, kitaip tariant, optimalų kolonos darbo režimą.
Ypatingas išradimo proceso privalumas yra tas, kad kuo spartesnio įvairiausių poliesterių proceso technologiniai reikalavimai įgyvendinami kompaktiškų ir palyginti paprastos konstrukcijos prietaisų pagalba. Be to, paleidžiant ir išjungiant koloną bei esant triktims, išradimo būdas užtikrina didesnį eksploatacinį patikimumą ir mažesnį atliekų kiekį.
Šios koncepcijos taikymas leidžia išplėsti kolonos darbo diapazoną mažiausiai 30 130 % palyginti su esamo technikos lygio įrangos 50 - 110 % pralaidumu. Be to, galima labai tiksliai nustatyti klampą būdingosios klampos (IV) = 0,2 - 0,4 dL/g srityje ir 30-150 meq/kg COOH galutines grupes.
Produkto dalies srauto recirkuliacija bei kolonos su struktūriniu užpildu naudojimas leidžia atlikti kiekvienam poliesteriui pritaikytą išankstinę kondensaciją, kuri dėl lengvai keičiamos recirkuliacijos yra visiškai nejautri triktims ir svyravimams eksploatuojant įrangą, susijusiems su didesniais įrangos pralaidumo reikalavimais. Tai palyginti su ligšioliniais sprendimais yra didelė technologinė ir ekonominė pažanga.
Toliau iliustruosime išradimą jokiu būdu jo neribojančiais įgyvendinimo pavyzdžiais. Etaloninių pavyzdžių ir pavyzdžių bandymų rezultatai apibendrinti 1 lentelėje.
Nurodytos savybių vertės apskaičiuotos taip:
COOH galutinių grupių koncentracija nustatyta fotometrijos būdu titruojant poliesterio pradinio produkto tirpalą o-krezolio ir chloroformo mišinyje (70:30 svorio dalių) su 0,05 n kalio hidroksido etanoliniu tirpalu prieš bromtimolio mėlynąjį.
Muilinimo skaičius (VZ) nustatytas muilinant kalio hidroksidu n-propanolyje ir fotometriniu titravimu dimetilformamide.
Pamatuota 500 mg poliesterio tarpinio produkto tirpalo 100 mL fenolio ir 1,2 dichlorbenzolio (3:2 svorio dalys) mišinyje būdingoji klampa (IV) 25 °C temperatūroje.
Polimerizacijos laipsnis apskaičiuotas iš IV (būdingosios klampos).
etaloninis pavyzdys
Kaip pradinė išankstinės polikondensacijos medžiaga panaudotas pramoniniu būdu pagamintas oligomeras iš nenutrūkstamosios polietilentereftalato gamybos įrangos antrosios esterinimo pakopos. 6,5 kg oligomero aplydyta ekstruderyje ir esant normaliam slėgiui įdėta į reakcijos indą. Pradinės būklės specifikacijai paimtas mėginys. Po to 10 mbar slėgyje ir 272 0 C temperatūroje maišant 60 min. buvo atliekama išankstinė polimerizacija. Lyginant su įprastiniais išankstinės polimerizacijos reaktoriais su maišykle, reaktoriaus turinys maišytas cirkuliaciniu siurbliu 100 kg/h intensyvumu. Susidariusios reakcijos dujos buvo nuolat šalinamos nustačius 10 mbar vakuumą. Pasibaigus bandymui paimtas mėginys.
pavyzdys
Atlikta to paties oligomero kaip 1 etaloniniame pavyzdyje išankstinė polikondensaciją bandomajame įrenginyje, kurį sudaro rinktuvas, cirkuliacinis vamzdynas su cirkuliaciniu siurbliu ir kolona su užpildu. Kolonos struktūrinio užpildo specifinis paviršius 200 m2/m3, polinkio į vertikalę kampas 30°. 6,5 kg oligomero aplydyta ekstruderyje ir esant normaliam slėgiui įdėta į rinktuvą. Pradinės būklės specifikacijai paimtas mėginys. Po to 10 mbar slėgyje ir 272 °C temperatūroje maišant 60 min. atliekama išankstinė polimerizacija. Tuo metu 100 kg/h cirkuliacijos intensyvumu oligomeras buvo nuolat transportuojamas iš rinktuvo ir iš viršaus paduodamas į koloną su užpildu, kurios ištakis vėl sujungtas su rinktuvu. Susidariusios reakcijos dujos buvo nuolat šalinamos virš užpildo nustačius 10 mbar vakuumą. Pasibaigus bandymui paimtas dar vienas mėginys.
Išankstinėje polimerizacijoje naudojant koloną su užpildu 1 pavyzdyje palyginti su 1 etaloniniu pavyzdžiu gautas apie 48 % didesnis polimerizacijos laipsnio prieaugis, esant vienodoms kitoms bandymo sąlygoms.
etaloninis pavyzdys
Bandymas atliktas kaip aprašyta 1 etaloniniame pavyzdyje, tačiau pradinė medžiaga buvo kitas oligomeras.
pavyzdys
Atlikta to paties oligomero, kaip 2 etaloniniame pavyzdyje, išankstinė polikondensacija 1 pavyzdyje aprašytame bandomajame įrenginyje pagal 1 pavyzdyje aprašytą procedūrą. Kolonos su užpildu viduje esančio struktūrinio užpildo specifinis paviršius buvo 250 m2/m3, o polinkio į vertikalę kampas 30°.
Išankstinėje polimerizacijoje naudojant koloną su užpildu, 2 pavyzdyje, palyginti su 2 etaloniniu pavyzdžiu, buvo pasiektas apie 68 % didesnis polimerizacijos laipsnio prieaugis, esant vienodoms kitoms bandymo sąlygoms.
etaloninis pavyzdys
Reakcijos inde 60 min. buvo atliekama išankstinė oligomero polimerizacija 10 mbar slėgyje ir 269° C temperatūroje. Palyginus su įprastiniais išankstinės polimerizacijos reaktoriais be maišyklės, kuriuose produktas lėtai teka plonais apie 200 - 500 mm sluoksniais, buvo nustatytas apie 200 mm statinis sluoksnio storis. Sunaudota 3,5 kg oligomero. Susidariusios reakcijos dujos buvo nuolat šalinamos nustačius 10 mbar vakuumą. Pradinės būklės specifikacijai prieš pat bandymo pradžią paimtas mėginys. Pasibaigus bandymui paimtas dar vienas mėginys.
pavyzdys
Atlikta to paties oligomero, kaip 3 etaloniniame pavyzdyje, išankstinė polikondensacija bandomajame įrenginyje, kurį sudarė rinktuvas, cirkuliacinis vamzdynas su cirkuliaciniu siurbliu ir kolona su užpildu. Kolonoje esančio struktūrinio užpildo specifinis paviršius 250 m2/m3, polinkio į vertikalę kampas 45°. 6,5 kg oligomero aplydyta ekstruderyje ir esant normaliam slėgiui įdėta į rinktuvą.
Pradinės būklės specifikacijai prieš pat pradedant bandymą paimtas mėginys. Po to 10 mbar slėgyje ir 269° C temperatūroje maišant 60 min. atliekama išankstinė polimerizacija. Čia oligomeras 100 kg/h cirkuliacijos intensyvumu buvo nuolat tiekiamas iš rinktuvo ir paduodamas iš viršaus į koloną su užpildu, kurios ištakis vėl buvo sujungtas su rinktuvu. Susidariusios reakcijos dujos žemiau užpildo buvo nuolat šalinamos, nustačius 10 mbar vakuumą. Baigus bandymą paimtas mėginys.
Išankstinėje polimerizacijoje naudojant koloną su užpildu, 3 pavyzdyje palyginti su 3 etaloniniu pavyzdžiu gautas apie 117 % didesnis grandinės pailgėjimas, esant kitoms vienodoms sąlygoms.
lentelė: Bandymų rezultatai
Reakcijos laikas COOH galutinė gr. Būdingoji klampa Muilinimo skaičius Polimerizacijos laipsnis Sb kiekis
min meq/kg dL/g KOH g/kg min.m.d.
1 0 279 0.135 570 8.7 205
etaloninis pavyzdys 60 91 0.253 582 22.8 205
1 0 231 0.132 568 8.4 205
pavyzdys 60 67 0.297 579 29.2 205
2 0 163 0.125 572 7.6 212
etaloninis pavyzdys 60 49 0.217 578 18.0 212
2 0 205 0.121 565 7.3 213
pavyzdys 60 52 0.267 575 24.8 213
3 0 110 0.118 560 7.0 185
etaloninis pavyzdys 60 32 0.186 572 14.2 185
3 0 143 0.116 560 6.8 186
pavyzdys 60 36 0.250 578 22.4 186

Claims (4)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Nenutrūkstamosios ir nutrūkstamosios termoplastinių poliesterių gamybos būdas, kuriame peresterinimo ir esterinimo produktas esant sumažintam slėgiui nukreipiamas kolona iš viršaus žemyn, besiskiriantis tuo, kad ši kolona sudaryta iš kelių segmentų su struktūriniu užpildu ir kiekviename segmente įrengtas skysčių skirstytuvas, antrinių garų nuvestis, o dugne produkto nuvestis.
  2. 2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad struktūrinio užpildo paviršius svyruoja 50 - 290 m2/m3, geriau 100 - 280 m2/m3, geriausia 150 - 251 m2/m3, o polinkio į vertikalę kampas 15 - 65°, geriau 20 - 60°, geriausia 30 - 45°.
  3. 3. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad skysčių skirstytuvai gali būti kaitinami.
  4. 4. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad produkto srauto dalis per šilumokaitį sugrąžinama į segmento gaivinę dalį.
LT2006050A 2004-04-23 2006-06-19 Poliesterių gamybos būdas LT5413B (lt)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102004019810A DE102004019810A1 (de) 2004-04-23 2004-04-23 Verfahren zur Herstellung von Polyestern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2006050A LT2006050A (lt) 2006-12-27
LT5413B true LT5413B (lt) 2007-03-26

Family

ID=34202550

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2006050A LT5413B (lt) 2004-04-23 2006-06-19 Poliesterių gamybos būdas

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7300999B2 (lt)
EP (1) EP1742982B1 (lt)
JP (1) JP2007533799A (lt)
KR (1) KR101148713B1 (lt)
CN (1) CN100371365C (lt)
AT (1) ATE461958T1 (lt)
DE (2) DE102004019810A1 (lt)
EA (1) EA009343B1 (lt)
ES (1) ES2342718T3 (lt)
LT (1) LT5413B (lt)
UA (1) UA86797C2 (lt)
WO (1) WO2005113635A1 (lt)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006025942B4 (de) 2006-06-02 2011-07-07 Uhde Inventa-Fischer GmbH & Co. KG, 13509 Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von hochmolekularen Polyestern durch Veresterung von Dicarbonsäuren und/oder Umesterung von Dicarbonsäuren mit Diolen und/oder deren Mischungen sowie Vorrichtung hierzu
DE102007057189A1 (de) * 2007-11-28 2009-06-04 Automatik Plastics Machinery Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Polyamid
EP3500615A1 (en) 2016-08-18 2019-06-26 Eastman Chemical Company Oriented films and shrink films comprising polyesters which comprise tetramethyl cyclobutanediol and ethylene glycol
EP3500616B1 (en) 2016-08-18 2021-03-24 Eastman Chemical Company Polyester compositions which comprise tetramethylcyclobutandiol and ethylene glycol, with improved catalyst system
WO2018035335A1 (en) 2016-08-18 2018-02-22 Eastman Chemical Company Polyester compositions which comprise tetramethyl cyclobutanediol and ethylene glycol, with improved catalyst system

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2727882A (en) 1952-10-14 1955-12-20 Du Pont Process and apparatus for the continuous polymerization of bis-2-hydroxyethyl terephthalate
EP0123377A2 (en) 1983-02-16 1984-10-31 Amoco Corporation Polycondensation process
EP0346735A2 (de) 1988-06-15 1989-12-20 BASF Aktiengesellschaft Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von linearen thermoplastischen Polyestern

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE627522A (lt) 1962-01-24
DD98691A1 (lt) * 1971-09-10 1973-07-12
IT1097584B (it) 1977-08-24 1985-08-31 Basf Ag Processo ed apparecchio per la preparazione di poliesteri macronolecolari linerai
US5254719A (en) * 1991-05-31 1993-10-19 Amoco Corporation Process for preparing purified dimethyl naphthalenedicarboxylate
DE19615886C1 (de) * 1996-04-22 1997-07-31 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur Herstellung von rohem Dimethylterephthalat
KR100568492B1 (ko) * 2001-03-01 2006-04-07 아사히 가세이 가부시키가이샤 코폴리카보네이트 디올 및 이로부터 수득한 열가소성폴리우레탄
EP1502931B1 (en) * 2003-08-01 2006-11-22 Kuraray Co., Ltd. Resin composition and method for producing the same

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2727882A (en) 1952-10-14 1955-12-20 Du Pont Process and apparatus for the continuous polymerization of bis-2-hydroxyethyl terephthalate
EP0123377A2 (en) 1983-02-16 1984-10-31 Amoco Corporation Polycondensation process
EP0346735A2 (de) 1988-06-15 1989-12-20 BASF Aktiengesellschaft Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von linearen thermoplastischen Polyestern

Also Published As

Publication number Publication date
WO2005113635A1 (de) 2005-12-01
UA86797C2 (ru) 2009-05-25
ES2342718T3 (es) 2010-07-13
LT2006050A (lt) 2006-12-27
EA009343B1 (ru) 2007-12-28
ATE461958T1 (de) 2010-04-15
CN100371365C (zh) 2008-02-27
DE102004019810A1 (de) 2005-03-24
US20050240005A1 (en) 2005-10-27
JP2007533799A (ja) 2007-11-22
EA200601754A1 (ru) 2007-02-27
KR101148713B1 (ko) 2012-05-21
CN1648152A (zh) 2005-08-03
EP1742982B1 (de) 2010-03-24
DE502004010949D1 (de) 2010-05-06
KR20070012403A (ko) 2007-01-25
EP1742982A1 (de) 2007-01-17
US7300999B2 (en) 2007-11-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100948229B1 (ko) 타워 반응기 및 고분자량 폴리에스테르의 연속 제조를 위한그의 사용
CN1613891B (zh) 连续聚酯装置
EP0866821B1 (en) Process of making polyester prepolymer
CN100469813C (zh) 连续制备高分子量聚酯的方法和实施该方法的装置
EP1901840B1 (en) Vertical staged polymerization reactor
LT5413B (lt) Poliesterių gamybos būdas
EA009105B1 (ru) Способ и устройство для непрерывного получения полимеров путем конденсации в расплаве
US3440019A (en) Polycondensation reactor
JP4276267B2 (ja) 重縮合ポリマー及びその成形体の製造方法及び製造装置
WO2003106530A1 (ja) ポリトリメチレンテレフタレート樹脂
US7649109B2 (en) Polyester production system employing recirculation of hot alcohol to esterification zone
KR101537424B1 (ko) 가열 및 상 분리가 최적화된 반응기 시스템
KR101573945B1 (ko) 내부 트레이를 갖는 다단계 관형 반응기
CN101595159A (zh) 废水处理系统的消除
CN204779449U (zh) 一种聚酰胺5x的生产设备
KR101563755B1 (ko) 수직방향-이격된 구역을 갖는 다단계 관형 반응기
CN1089270C (zh) 一种栅板式聚酯缩聚塔
CN113717355A (zh) 一种连续制备聚乙交酯和丙交酯嵌段共聚物的方法和装置
RU2478424C2 (ru) Горизонтальный тарельчатый реактор
KR20240038082A (ko) 방향족 폴리카르보네이트, 방향족 폴리카르보네이트의 제조 방법, 및 용기
CN101200538A (zh) 连续缩聚方法及设备
TW201534636A (zh) 製備聚對苯二甲酸乙二酯之高固有黏度塔型反應器

Legal Events

Date Code Title Description
PC9A Transfer of patents

Owner name: LURGI ZIMMER GMBH, DE

Effective date: 20070905

MM9A Lapsed patents

Effective date: 20131104