LT3683B - Carboxylic acid partial ester-containing fulling oils - Google Patents

Carboxylic acid partial ester-containing fulling oils Download PDF

Info

Publication number
LT3683B
LT3683B LTIP1438A LTIP1438A LT3683B LT 3683 B LT3683 B LT 3683B LT IP1438 A LTIP1438 A LT IP1438A LT IP1438 A LTIP1438 A LT IP1438A LT 3683 B LT3683 B LT 3683B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
esters
fully
groups
fur
monokarboksirūgšties
Prior art date
Application number
LTIP1438A
Other languages
English (en)
Inventor
Reinhard Bunte
Hans-Herbert Friese
Jochen Hieber
Friedrich Pieper
Rudolf Zauns-Huber
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6391797&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=LT3683(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of LTIP1438A publication Critical patent/LTIP1438A/xx
Publication of LT3683B publication Critical patent/LT3683B/lt

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C9/00Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes
    • C14C9/02Impregnating leather for preserving, waterproofing, making resistant to heat or similar purposes using fatty or oily materials, e.g. fat liquoring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Description

Išradimas susietas su kailių riebikliais, kailių riebinimo minkant būdu, o taip pat tam tikrų nepilnai suesterintų monokarborūgšties esterių panaudojimu kailių riebinimui minkant.
Kailių riebinimui kūjinėse minkymo mašinose arba panašiose šiam tikslui sukurtuose įrenginiuose naudojami, taip vadinami, riebikliai, kurių pagrindinės sudėtinės dalys yra lanolinas ir mineralinės alyvos (Kailių gamyba ir prekyba jais, psl. 123, VEB Techninių knygų leidykla, Leipcigas, 1970).
Pats riebiklis, dėl jo pastos pavidalo konsistencijos, sunkiai įtrinamas į kailį. Todėl jis paprastai yra skiedžiamas mineralinėmis alyvomis, to pasėkoje žymiai pagerinamas riebiklio įsiskverbimas į kailį.
Po minkymo proceso su lanoliną turinčiais riebikliais ir, esant reikalui, plono kailių sluoksnio nuėmimo, kailiai pradžioje ekstrahuojami tirpikliais; šiuo atveju mineralinės alyvos yra praktiškai kiekybiškai išekstrahuojamos, o lanolino, dėl jo blogesnio tirpumo, išekstrahuojama tik nedidelė dalis. Tam, kad iš kailių būtų pašalintas įsigėręs lanolinas, pabaigoje kailius volioj a.
Riebinimo, minkant su lanoliną turinčiais riebikliais, pasėkoje kailiai įgyja tinkamas vartojamasias savybes, ypač minkštumą, tolygumą ir švelnumą. Tačiau lanolino naudojimas riebikliuose susijęs su kai kuriais trūkumais: gautos išminkytų kailių vartojamosios savybės priklauso nuo visą laiką svyruojančios gamtinio produkto - lanolino kokybės. Todėl tam, kad būtų išlaikytos pastoviai geros kailių vartojamosios savybės, būtina suderinti lanolino ir mineralinės alyvos mišinio santykį ir/arba priderinti minkymo trukmę prie panaudoto lanolino kokybės. Be to, mineralinės alyvos priLT 3683 B dėjimas į lanoliną turinčius riebiklius, reikalauja mineralinių alyvų ekstrakcijos tirpikliais, pavyzdžiui halogenintais angliavandeniliais. To pasėkoje atsiranda problemų, susijusių su tirpiklį turinčių ekstrakcijos liekanų utilizavimu. Dar daugiau, kailiai, apdoroti lanoliną turinčiais riebikliais, visada turi tipišką lanolino kvapą.
Todėl išradimo uždavinys buvo sukurti pastovios kokybės riebiklius, suteikiančius kailiams pastovias vartojamąsias savybes. Toliau, kuriami riebikiiai neturi turėti specifinio kvapo, turi būti skysti ir gerai įsiskverbti į kailį.
Buvo nustatyta, kad kuriamiems riebikliams iškeltus aukštus reikalavimus patenkina tam tikri nepilnai suesterinti monokarboksirūgšties esteriai.
Tokiu būdu išradimo objektas yra riebikiiai kailiams, besiskiriantys tuo, kad jie savo sudėtyje turi nepilnai suesterintus C6_36 monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 3 iki 22 OH-grupių, esterius.
Tolesnis išradimo objektas nepilnai suesterintų C6_36 - monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 3 iki 22 OH-grupių, esterių panaudojimas kailių riebinimui minkant .
Pirmenybę turinčių riebiklių sudėtyje yra nepilnai suesterintas C6_36 monokarboksirūgšties, dažniausia C12_18 - monokarboksirūgšties, esteris su polioliais, turinčiais nuo 4 iki 15 OH-grupių. Ypatingą pirmenybę turinčių riebiklių sudėtyje yra nepilnai suesterintas C12-i8 - monokarboksirūgšties diglicerino esteris ir/arba C12_18 nokarboksirūgšties triglicerino esteris.
moLT 3683 B
Išradimą atitinkantys riebikliai gali turėti savo sudėtyje nelakius angliavandenius, pavyzdžiui mineralines alyvas ir/arba alkibenzenus, kur angliavandenilių kiekis priklauso nuo naudojamo riebiklio pageidaujamo riebumo ir įsiskverbimo sugebėjimo. Dauguma pačių pagal išradimą naudojamų skystų nepilnai suesterintų monokarboksirūgšties esterių pasižymi tokiu geru sugebėjimu įsiskverbti į kailius, kad angliavandenilių pridėjimas tampa nebereikalingas. Toliau išradimą atitinkantys riebikliai gali turėti savo sudėtyje joninius emulgatorius, pavyzdžiui citrinos rūgšties C8_22 “ alkilo esterį ir/arba alkoksinto C8_22 - riebiojo alkoholio fosforo rūgšties esterį, ir/arba tokius nejoninius emulgatorius, kaip alkoksinti C8.22 - riebieji alkoholiai.
Ypatingą pirmenybę turi riebikliai, sudaryti iš nepilnai suesterintų monokarboksirūgšties esterių.
Pagal išradimą riebikliuose naudojami nepilnai suesterinti monokarboksirūgšties esteriai gali būti gauti žinomu būdu esterinant linijines ir/arba turinčias šakotą grandinę, sočias ir/arba nesočias C6_36 - monokarboksirūgštis su polioliais, turinčiais nuo 3 iki 22 OH-grupių, esant katalizatoriui, pavyzdžiui sieros rūgščiai, p-toluensulforūgščiai arba natrio šarmui. Esterifikacij a atliekama aukštesnėse temperatūrose, su arba be tirpiklio (Drew Myers: Surfactant Science and Technology, psl. 69-71, VCH leidyklos bendrovė su ribota atsakomybe, Venheimas, 1988; Fetle Seifen, Anstrichmittel 82, 93 (1980); J. Am. Oil Chem. Soc. 66, 153 (1989)). Tinkamos gamtinės ir/arba sintetinės kilmės C6_36 monokarboksirūgštys yra, pavyzdžiui, kaprono rūgštis, kaprilo rūgštis, laurino rūgštis, miristino rūgštis, palmitino rūgštis, C16-guerbeto rūgštis, palmitoleino rūgštis, stearino rūgštis, 2-metilheptadekano rūgštis, oleino rūgštis, C20-guerbeto rūgštis, begeno rūgštis, C32-guerbeto rūgštis ir/arba C36-guerLT 3683 B beto rūgštis. Guerbeto rūgštys gali būti gautos iš riebiųjų alkoholių, kurie, esant šarminiams katalizatoriams, pervedami į guerbeto alkoholius, kurie po to oksiduojami iki atitinkamų guerbeto rūgščių (H. Dieckelmann ir H. J. Heinz The Basic of Industrial Oleochemistry, psl. 145-147, Peter Pomp GmBH 1988). Pirmenybę turi prisotintos ir/arba neprisotintos gamtoje sutinkamos monokarboksirūgštys su nuo 12 iki 18 Catomų. Tinkami polioliai, turintys nuo 3 iki 22 OHgrupių, dažniausiai nuo 4 iki 15 OH-grupių, kurie, esant reikalui, alkoksinami etileno oksidu ir/arba propileno oksidu, yra, pavyzdžiui, diglicerinas, poliglicerinai, pentaeritritas, dipentaeritritas ir/arba tokie daugiahidroksiliai alkoholiai, iš kurių oksidacijos metu susidaro monosacharidai, kaip sorbitas ir/arba manitas. Kaip alkoholio komponentai ypatingą pirmenybę turi diglicerinas.
Tolesnis išradimo objektas yra kailių riebinimo minkant būdas, besiskiriantis tuo, kad kad kailius minko 3050°C temperatūroje su riebikliais, turinčiais savo sudėtyje nepilnai suesterintą C6_36 - monokarboksirūgšties ir poliolio, turinčio nuo 3 iki 22 OH-grupių esterį. Baigiant kailių paviršiuje įsigėrę esteriai pašalinami žinomu būdu voliojant.
Vienam kailiui naudojama nuo 50 iki 400 g nepilnai suesterinto monokarboksirūgšties esterio.
Riebinimas minkant atliekamas po kailių rauginimo, pavyzdžiui, kūjinėje arba turinčioje skriejiką minkymo mašinoje. Riebikliai yra užnešami ant kailių arba prieš minkymą, arba pridedami betarpiškai minkymo metu. Paprastai minkoma nuo 1 iki 3 valandų. Po minkymo proceso, jei buvo naudojami nerauginti ir pilnai nenuskusti kailiai, žinomu būdu nuimamas plonas kailio sluoksnis, ir kailiai voliojami voliojimo būgne su pjuLT 3683 B venomis, kurios yra sudrėkintos vandeniu ir drėkinančia priemone. Tai atliekama tam, kad iš kailių būtų pašalintas į jų paviršių įsigėręs nepilnai suesterintas monokarboksirūgšties esteris.
Išradimą attinkantys riebikliai yra skysti ir gali sugerti vandeni arba emulguotis, o tai atitinka aukštesnę, nei vidutinė, lanolino kokybę. Toliau dauguma nepilnai suesterintų monokarboksirūgšties esterių pasižymi tokiu geru sugebėjimu Įsiskverbti i kailius, kad angliavandenilių, pavyzdžiui mineralinių alyvų ir/arba alkilbenzenų, panaudojimas kartu su jais tampa nebereikalingas. Jei riebinimas minkant atliekamas su riebikliais, kuriuose iš viso nėra arba yra nedideli kiekiai mineralinių alyvų, tai ekstrakcija tirpikliais prieš voliojimo procesą tampa nebereikalinga ir atkrenta tirpikli turinčių ekstrakcijos liekanų utilizavimo problema .
Kailiai, kurie buvo riebinti riebikliais, turinčiais savosudėtyje nepilnai nuesterintus monokarboksirūgšties esterius, yra labai minkšti ir elastingi, ir, lyginant su kailiais, apdorotais lanolinu, turi aiškiai geresnį kvapą, o taip pat pasižymi labai geru atsparumu šviesai ir pageltimui.
Su išradimą atitinkančiais riebikliais galima pasiekti geras visų rūšių kailių tipų, pavyzdžiui triušių kailių, audinės kailių, ondatros kailių ir nutrijos kailių, vartojamasias savybes.
Pavyzdžiai
Įprastu būdu rauginti, plonai nuskusti triušio kailiai kūjinėje minkymo mašinoje buvo apdoroti vienu iš žemiau pateiktų riebiklių:
A riebiklis:
Diglicerino monooleatas
B riebiklis:
Diglicerino dioleatas
C riebiklis:
Triglicerinas, esterintas su 2,5 molio oleino rūgšties
D riebiklis:
Prekyboje esantis riebiklis, susidedantis iš 50 svorio % lanolino ir 50 svorio % mineralinės alyvos.
Kiekvienam kailiui buvo panaudota 200 g riebiklio. Buvo minkoma 2 valandas, minkymo temperatūra buvo nuo 33 iki 40°C. Baigus kailiai buvo laikomi per naktį ir po to pakabinus džiovinami 24 valandas.
Toliau buvo apdirbami kailiai, apdoroti A, B arba C riebikliais. Jie 1 valandą buvo voliojami voliojimo būgne su pjuvenomis, sudrėkintomis vandeniu ir trupučiu drėkinančios priemonės. Po to panaudotos pjuvenos buvo pakeistos naujomis, taip pat vandeniu ir drėkinančia priemone sudrėkintomis pjuvenomis ir toliau buvo voliojama 1 valandą. Po to panaudotos pjuvenos buvo pakeistos sausomis ir vėl buvo voliojama vieną valandą.
Kailiai, apdoroti prekyboje esančiu riebikliu, buvo ekstrahuojami perchloretilenu 2x3 minutes uždaroje sistemoje Biovės nuriebalinimo Įrenginyje ir po to 2 valandas voliojami voliojimo būgne su pjuvenomis, kurios buvo sudrėkintos vandeniu ir trupučiu drėkinančios priemonės.
Po voliojimo proceso kailiai, apdoroti A-D riebikliais, buvo sudėti į vibracinį būgną, ir per 30 minučių nuo jų buvo pašalintos prikibusios pjuvenos. Ištempus ant kailininko suolo, kailiai buvo voliojami vieną valandą voliojimo būgne su sausomis pjuvenomis, ir po to vibraciniame būgne per 30 minučių nuo jų buvo pašalintos prikibusios pjuvenos.
Žemiau esančioje lentelėje pateiktas A-D riebikliais 10 apdorotų kailių įvertinimas.
Lentelė
Riebiklis A B C D
Švelnumąs/minkštumas 5 5 5 3
Vientisumas 5 5 5 3
Riebalinimas 4 4 4 4
(5=riebalintas)
Atspalvis 5 5 5 4
Atspalvis/oda 5 5 5 4
Blizgesys 5 5 5 4
Kailio plaukų tviskėjimas 5 5 5 4
Bendras įvertinimas1 5 5 5 4
įvertinimas: 5 = labai gerai = labai blogai bendras įvertinimas nėra atskirų reikšmių vidurkis. 20 Bendrame įvertinime buvo vertintas bendras įspūdis.
IŠRADIMO APIBRĖŽTIS

Claims (5)

IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
1. Kailių riebinimo minkant būdas, besiskiriant i s tuo, kad kailiai 30-50°C temperatūroje minkomi su riebikliais, turinčiais savo sudėtyje nepilnai suesterintus C6_36-monokarboksirūgšties ir poliolio, turinčio nuo 3 iki 22 OH-grupių, esterius, po to kailių paviršiuje įsigėrę nepilnai suesterinti monokarboksirūgšties esteriai pašalinami žinomu būdu voliojant.
2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad kailiai minkomi su riebikliais, turinčiais savo sudėtyje nepilnai suesterintus C6_36-monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 4 iki 15 OH-grupių, esterius, dažniausiai nepilnai suesterintus C12_18-monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 4 iki 15 OH-grupių, esterius.
3. Būdas pagal 1-2 punktus, arba vieną iš šių punktų, besiskiriantis tuo, kad kailiai minkomi su riebikliais, turinčiais savo sudėtyje nepilnai suesterintą C12_18-monokarboksirūgšties diglicerino esterį ir/arba nepilnai suesterintą C12_18-monokarboksirūgšties triglicerino esterį.
4. Būdas pagal vieną ar kelis punktus 1-3, besiskiriantis tuo, kad kailiai minkomi su riebikliais, susidedančiais iš nepilnai suesterintų monokarboksirūgšties esterių.
5. Nepilnai suesterintų C6_36-monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 3 iki 22 OH-grupių, esterių panaudojimas kailių riebinimui minkant.
6. Panaudojimas pagal 5 punktą, besiskiriantis tuo, kad naudojami nepilnai suesterinti C6.36-monokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 4 iki 15
OH-grupių, esteriai, dažniausiai nepilnai suesterinti C12_i8_nionokarboksirūgšties ir poliolių, turinčių nuo 4 iki 15 OH-grupių, esteriai.
5 7. Panaudojimas pagal vieną arba abu punktus 5-6, b esiskiriantis tuo, kad naudojamas nepilnai suesterintas C12_18-monokarboksirūgšt ies diglicerino esteris ir/ arba nepilnai suesterintas C12_18-monokarboksirūgšties triglicerino esteris.
LTIP1438A 1989-10-19 1993-11-05 Carboxylic acid partial ester-containing fulling oils LT3683B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3934902A DE3934902A1 (de) 1989-10-19 1989-10-19 Carbonsaeurepartialesterhaltige walkoele

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LTIP1438A LTIP1438A (en) 1995-05-25
LT3683B true LT3683B (en) 1996-01-25

Family

ID=6391797

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LTIP1438A LT3683B (en) 1989-10-19 1993-11-05 Carboxylic acid partial ester-containing fulling oils

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0496745B2 (lt)
JP (1) JPH05501269A (lt)
AR (1) AR245227A1 (lt)
AT (1) ATE106455T1 (lt)
DE (2) DE3934902A1 (lt)
DK (1) DK0496745T3 (lt)
ES (1) ES2054374T5 (lt)
LT (1) LT3683B (lt)
RU (1) RU2066688C1 (lt)
WO (1) WO1991005878A1 (lt)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1210636A (fr) * 1957-03-20 1960-03-09 Nouvelles compositions de coesters basiques d'un acide gras et du glycérol et de l'inositol et leur procédé de préparation
DE2231162A1 (de) * 1972-06-26 1974-01-17 Henkel & Cie Gmbh Verfahren zur herstellung kaeltebestaendiger ester hoeherer fluessiger fettsaeuren mit mehrwertigen alkoholen
US4762522A (en) * 1987-03-02 1988-08-09 Gaf Corporation Agent for treatment of hides and pelts

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
H. DIECKELMAN AND H.J. HEINZ: "The Basic of Industrial Oleochemistry"
KUMAR N.T. ET AL.: "Preparation and surfactant properties of glycerol esters of fatty acids", J. AM. OIL CHEM. SOC., 1989, pages 153 - 157

Also Published As

Publication number Publication date
WO1991005878A1 (de) 1991-05-02
EP0496745B2 (de) 1997-09-03
EP0496745A1 (de) 1992-08-05
JPH05501269A (ja) 1993-03-11
ATE106455T1 (de) 1994-06-15
RU2066688C1 (ru) 1996-09-20
DK0496745T3 (da) 1994-09-26
DE59005964D1 (de) 1994-07-07
ES2054374T3 (es) 1994-08-01
ES2054374T5 (es) 1997-10-16
EP0496745B1 (de) 1994-06-01
LTIP1438A (en) 1995-05-25
AR245227A1 (es) 1993-12-30
DE3934902A1 (de) 1991-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0638128B1 (de) Verfahren zur hydrophobierung von materialien faseriger struktur und mittel zur durchführung des verfahrens
DE102009018232A1 (de) Verfahren zur Gerbung von Tierhäuten
EP0247490B1 (de) Sulfitierte Fettstoffe
US1985687A (en) Oiling and dressing fibers
LT3683B (en) Carboxylic acid partial ester-containing fulling oils
DE69431064T2 (de) Nassbehandlung von leder und pelzen
DE602004010548T2 (de) Verfahren zur behandlung von tierhäuten
EP1412539B1 (de) Lederentfettungsmittel
US2892673A (en) Fat-liquoring agents for the treatment of fur skins and process of applying them
EP0448948B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Leder und Pelzen
JP3839053B2 (ja) ハイド、スキン、革及び毛皮を界面活性剤により処理し、撥水効果を改善し、種々の湿潤青皮の品質に適合させる方法
US2347712A (en) Treating of leather
US2456587A (en) Soluble oil composition
DE19611076C1 (de) Mittel zur Entfettung von Häuten, Fellen, Ledern und Pelzen
GB440642A (en) Improvements in or relating to cleansing agents in the form of emulsions
DE2939741A1 (de) Verfahren zur fettung und impraegnierung von leder und pelzen
JPH0426000B2 (lt)
DE102006008190A1 (de) Verfahren zum Fetten von Leder
EP0651827B1 (de) Verwendung nichtionischer organischer dialkylverbindungen zur verhinderung von fettausschlag auf leder
DE812101C (de) Fetten von gegerbten Haeuten
SU609766A1 (ru) Состав дл жировани меховых шкурок
SU1370143A1 (ru) Жирующа композици
GB798464A (en) Oiling agents containing polyalkylene oxide wax derivatives for use in the treatment of fur skins
US2048030A (en) Process of treating fdr
DE651414C (de) Ersatz fuer Fettalkohole bzw. deren Derivate

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 19961105