HUT71575A - Device and methods for dethaching of animal heads - Google Patents

Device and methods for dethaching of animal heads Download PDF

Info

Publication number
HUT71575A
HUT71575A HU9403053A HU9403053A HUT71575A HU T71575 A HUT71575 A HU T71575A HU 9403053 A HU9403053 A HU 9403053A HU 9403053 A HU9403053 A HU 9403053A HU T71575 A HUT71575 A HU T71575A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
animal
lower jaw
station
head
conveyor
Prior art date
Application number
HU9403053A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9403053D0 (en
Inventor
Bob Passchier
Original Assignee
Passchier
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Passchier filed Critical Passchier
Publication of HU9403053D0 publication Critical patent/HU9403053D0/hu
Publication of HUT71575A publication Critical patent/HUT71575A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C17/00Other devices for processing meat or bones
    • A22C17/004Devices for deboning meat
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/0017Apparatus for cutting, dividing or deboning carcasses
    • A22B5/0052Severing the head or the jaw of a carcass, slaughterhouse operations on animal heads
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C17/00Other devices for processing meat or bones
    • A22C17/02Apparatus for holding meat or bones while cutting

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya berendezés hús és egyéb szövetek állatfejről történő leválasztására és/vagy eltávolítására, amely szállítószalaggal rendelkezik, amelyen egymástól meghatározott távolságonként tartók vannak rögzítve, amelyek hasonló méretű és formájú állatfejek felvételére szolgálnak. A szállítószalag mentén meghatározott távolságonként feldolgozó állomások vannak kialakítva, amelyeken az állatfejek áthaladnak.
A WO/NL 88/00011 számú PCT bejelentésből olyan, állatfejek feldolgozására szolgáló berendezés ismerhető meg, amely hasonlóképpen tartókkal felszerelt szállítószalaggal rendelkezik, amely feldolgozó állomásokon halad keresztül. Az állatfejeket kézzel helyezik a tartókra, és az egyes állomásokon ugyancsak kézi úton végzik el az előkészítő műveleteket. Az előkészített állatfejek ezután egy olyan állomáson haladnak át, ahol mechanikusan működtetett leválasztóeszközök veszik kezelésbe az orrtól a fej hátsó részéig, úgy, hogy a fej külső részéről a húst lényegében eltávolítják. A fejek ezután egy sor továbbfeldolgozó állomáson haladnak keresztül, ahol többnyire kézi műveletek útján elvégzik a további lépéseket, például a meglazított szövetek eltávolítását, a fej belsejében lévő szövetek eltávolítását, az alsó állkapocs leválasztását és kicsontozását stb. A koponyatartalom eltávolításához a fejet hosszirányban, lényegében a középvonal mentén kettéfurészelik, egy külön e célra rendelt állomáson.
Az ismert módszer hátránya, hogy a műveletek jelentős részét manuálisan kell végrehajtani. Ez nem csak rendkívül időigényes és költséges, hanem hatékonysága sem kielégítő, az eljárás nyomán még jelentős mennyiségű felhasználható hús és szövet marad a csontokon, nem beszélve arról, hogy az állatfej kézi feldolgozása, figyelembe véve a lehetséges munkakörülményeket is, nem tartozik a kellemes feladatok közé.
·· · · • · · · • ·
A találmánnyal célunk olyan berendezés kialakítása, amelynek segítségével az állatfejek feldolgozása alapvetően kézi közreműködés nélkül, folyamatos műveletsorozat keretében elvégezhető.
A kitűzött feladat megoldására olyan berendezést alakítottunk ki, amely szállítószalaggal és a szállítószalag mentén egymást követően elrendezett állomásokkal rendelkezik, ahol a szállítószalagon hosszirányban egymástól adott távközönként egy-egy állatfej felvételére szolgáló tartók vannak rögzítve, amely tartókon lévő állatfejek sorban keresztül vannak vezetve az állomásokon, továbbá legalább egy első húsleválasztó állomása van, amely egy vagy több előkészítő állomást követően van elrendezve. A találmány lényege, hogy az első húsleválasztó állomást megelőző vagy azt követő egy vagy több olyan állomása van, amely mechanikusan hajtott előkészítő illetve továbbfeldolgozó leválasztóeszközzel rendelkezik, amelyek a feldolgozandó állatfejekhez igazodóan vannak kialakítva, és legalább egy leválasztóeszköz rugalmasan mozgatható módon rögzített, a szállítószalaghoz képest változtatható relatív helyzetű - közelíthető, távolítható - hegyes eszközökkel van megvalósítva. Magától értetődő, hogy a találmány szerinti berendezés akkor működik igazán hatékonyan, ha egy cikluson belül az egymást követő tartókra lényegében hasonló méretű és formájú állatfejek kerülnek.
A találmány szerinti berendezésnek előnyösen az alsó állkapcsot az állatfejről leválasztó állomása is van, amely az alsó állkapocs állkapoccsúcsát az állatfejtől távolító eszközzel rendelkezik. Az alsó állkapcsot az állatfejről leválasztó eszköz adott esetben hosszanti rúddal rendelkezik, amely a szállítószalaghoz képest úgy van elrendezve, hogy benyúlik az előrehaladó állatfej és alsó állkapoccsúcs közé; a hosszanti rúdhoz leágazó rúd kapcsolódik, amely a szállítószalag előrehaladási irányában távolodik a hosszanti rúd középvonalától. Az alsó állkapcsot leválasztó állomás előnyösen a leválasztott alsó állkapcsot továbbszállító eszközt is magában foglal. A továbbszállító eszköznek előnyösen végtelenített szalagja van, amely továbbítópofákkal van felszerelve, amelyek a végtelenített szalag mentén meghatározott távközönként helyezkednek el, és a leválasztott alsó állkapcsokat a leágazó rúd mentén továbbvivő kialakításúak.
A találmány szerinti berendezés nyelvkivágó eszközzel is rendelkezhet, ahol a nyelvkivágó eszköz célszerűen az alsó állkapcsot leválasztó állomás leágazó rúdjához kapcsolódik. A találmány szerinti berendezés előnyös változatánál az alsó állkapcsot leválasztó állomás a hosszanti rúd előtt elrendezett oldalirányú kitérítőeszközzel rendelkezik, amely az alsó állkapocs oldalirányban történő kimozdításához megfelelő helyzetben van elrendezve.
A találmány szerinti berendezés további változatánál az alsó állkapocs leválasztására szolgáló állomás a felső állkapoccsal való kapcsolatok, például inak legalább részben történő szétroncsolására alkalmas kialakítású és helyzetű hegyes eszközökkel rendelkezik.
A találmány szerinti berendezésnek előnyösen továbbá az állatfejről leválasztott alsó állkapocs további feldolgozására szolgáló állomása van, amely adott esetben vízszintes forgástengely körül forgatható, forgatóhajtással ellátott koronggal rendelkezik, amelyre a felületéből kiálló elemek vannak szerelve, egymástól távközei, az alsó állkapocs állkapoccsúcsának felütköztetéséhez alkalmas helyzetben.
A találmány szerinti berendezés további előnyös kivitek alakjának a fej csontról vagy az állkapocs-csontról a húst és egyéb szöveteket eltávolító eszköze van, amely a szállítószalag két oldalán, az állatfej vagy az alsó állkapocs előtt elrendezett, a szállítószalaggal lényegében párhuzamos befogóhézagjai vannak, amelyek a szállítószalag előrehaladási irány felé eső végén záródnak. A befogóhézagokba befogott hús és egyéb szövetek • · .:.. ·..· ·..··..·..
megragadására a szállítószalag mindkét oldalán összenyomó eszközök rendezhetők el.
A találmány szerinti berendezésnek továbbá egy vagy több olyan állomása is lehet, amelyek az érkező állatfej helyzetét megfordító eszközzel rendelkeznek. Ez esetben az állatfejeket felvevő tartók célszerűen elfordíthatóan rögzített tüskével vannak felszerelve, amely az állatfejnek nyomódik. Az állatfej helyzetét megváltoztató eszköz a szállítószalag előrehaladási irányába mutató fordítóívként van kialakítva. Az állatfejek helyzetét változtató eszközzel ellátott állomások adott esetben forgatóhajtással ellátott fordítókarral rendelkeznek, amely a szállítószalag oldalán van elrendezve, és a szállítószalaggal előrehaladó állatfejre a tüske csuklópontjától meghatározott távolságban fejt ki erőhatást.
Az állatfejeket felvevő tartók tüskével rendelkeznek, amelyre az állatfej rátolható, továbbá a berendezés egy vagy több felütköző felülettel rendelkezik, amelyek a szállítószalag előrehaladási irányában visszatérítő erőhatás ellenében kimozdíthatók és amelyek az állatfej tüskével ellentétes oldalán fejtenek ki erőhatást, úgy, hogy az állatfej a tartóra rányomódik.
A találmány szerinti berendezésnek továbbá az állatfejen lévő húsba és szövetekbe bemetsző vágóeszközei, például köralakú bemetszések kialakítására alkalmas vágóeszközök, adott esetben lyukvágók vagy körvágók vannak elrendezve, amelyek relatív helyzete a szállítószalag középvonalához képest változtatható. A lyukvágók és/vagy körvágók centerezőelemmel vannak ellátva, amely az állatfej meghatározott pontjába, adott esetben szemüregébe tolható be.
A találmány szerinti berendezés lényegében teljesen automatikus eljárást tesz lehetővé. Az eljárás keretében az állrészen végzünk egy hoszszirányú, centrikus metszést, majd az alsó állkapocs külső részén lévő szövetet az állkapocs mentén mozgatott eszközök segítségével fellazítjuk. Az • · · alsó állkapocsban lévő mandulákat és egyéb szöveteket megfelelő hegyes eszközök segítségével eltávolítjuk, és a húst az alsó állkapocsról az állkapocs belseje mentén mozgatott hegyes eszközök segítségével távolítjuk el. A szemgödrök és a felső ajak illetve orrész körül köralakú metszéseket végzünk, majd húsleválasztó illetve lekaparó eszközök segítségével, amelyek az állatfej körvonalát követik a koponya és állkapcsok mentén, az orrrésztől hosszirányban hátrafelé haladva, eltávolítjuk a külső szövetek jelentős részét. Ezt követően hegyes eszközök segítségével a halántékoknál szétroncsoljuk az állkapcsokat összekötő izmok csatlakozásait, és az alsó állkapcsot leválasztjuk, majd a koponya mentén hosszirányban, lényegében az alsó állkapocs helyének vonalát követve mozgatott lekaparó eszközök segítségével eltávolítjuk a koponya belsejében maradt szövetek jelentős részét.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük. A rajzon: az la, lb, le, ld, le és lf ábrákon a találmány szerinti berendezés egy-egy példakénti állomását tüntettük fel oldalnézetben;
a 2a, 2b, 2c, 2d, 2d és 2f ábrákon a fenti állomások vázlata felülnézetben látható;
a 3. ábrán az alsó állkapocs eltávolítását végző állomás példakénti kiviteli alakjának vázlatát tüntettük fel, oldalnézetben;
a 4. ábrán a fejtől elválasztott alsó állkapcson lévő maradék hús leválasztását végző eszköz példakénti változatának vázlata látható, oldalnézetben;
az 5. ábra a találmány szerinti berendezés azon állomásának példakénti kivitek alakját mutatja, perspektivikus nézetben, amely a fejről már fellazított szövetek végleges leválasztására szolgál;
a 6. ábra a 4. ábrán feltüntetett eszközt felülnézetben mutatja.
• · · ·
Amint az la-2a ábrákból kitűnik, a találmány szerinti berendezés 1, 10 és 20 állomásokkal rendelkezik, amelyek 4 szállítószalag mentén vannak kialakítva. Az 1 állomáson a feldolgozandó 2 állatfejek 3 tartóra kerülnek. A 3 tartók meghatározott távolságonként a 4 szállítószalagra vannak szerelve. A 3 tartók kialakítása önmagában ismert, példaként említhetjük a technika állásával kapcsolatban hivatkozott nemzetközi szabadalmi bejelentést.
A 2 állatfejek a 3 tartókon a 4 szállítószalaggal együtt A -> irányában haladnak. Az la-2a ábrák szerint a feldolgozandó sertésfejek úgy haladnak előre, hogy lefelé vannak fordítva, és orrészük néz hátrafelé, így a sertésfejek hátsó része ütközik fel az 1 állomás 5 felütközőfelületén, amely 6 csuklópont körül a B -> irányában felbillenthetően van elrendezve. A 2 állatfej ennek hatására kíméletesen rányomódik a 3 tartó 7 tüskéjére, amely példánk esetében az orrészbe nyomul be.
Az 1 állomást követő 10 állomás 11 vágóeszközzel és 14 nyomópofákkal van felszerelve. A 11 vágóeszköz 13 csuklópont körül elfordíthatóan úgy van elrendezve, hogy az előrehaladó 2 állatfej felfelé néző 22 alsó állkapcsának közepén hosszirányú bemetszést képez. Látható, hogy all vágóeszköz a 13 csuklópont körül C -> irányában billenthető. A 14 nyomópofák a 2 állatfej körvonalát követik, és feladatuk, hogy a 22 alsó állkapocs külső részén lévő hús kővetkező 20 állomáson történő lefejtését előkészítsék.
A 10 állomás után a 2 állatfej a 20 állomásra érkezik, ahol a -> szerint lefelé/felfelé mozgatható 21 hegyes eszközök lehúzzák az előzőekben már fellazított húst a 22 alsó állkapocs külső oldaláról. A 20 állomáshoz 15 rúd tartozik, amely centrikus helyzetben a 4 szállítószalag fölött helyezkedik el, úgy, hogy a 2 állatfej alatta halad el, és így a 15 rúd megakadályozza, hogy a 2 állatfej a 21 hegyes eszköz beavatkozása nyomán felfelé elbil• · · • · · lenjen. A 2 állatfej előrehaladása során a 21 hegyes eszközök beleakadnak a 22 alsó állkapocs külső részén lévő hússzövetbe, és azt a 2 állatfej előrehaladása során lehúzzák a csontról. A hatékonyabb működés érdekében a hegyes eszközök rugalmasan vannak ágyazva, így viszonylag pontosan képesek követni a fejforma változásait.
Amint a 2a ábrából kitűnik, a 21 hegyes eszközök példánk esetében kétoldalt, szimmetrikus elrendezésben találhatók. Miközben a 2 állatfej a 20 állomáson keresztülhalad, a 21 hegyes eszközök - a 22 alsó állkapocs körvonalát követve - egészen az orrészig fokozatosan közelednek egymáshoz. A 21 hegyes eszközök rugalmas ágyazása például gumiban való befogással oldható meg, ami lehetővé teszi, hogy a 21 hegyes eszközök hegye a alsó állkapocs és az áll vonalát kellő pontossággal kövesse. A 21 hegyes eszközök adott esetben úgy vannak működtetve, hogy a 2 állatfej előrehaladása során hosszirányban kb. félúton vágnak bele a 22 alsó állkapcson lévő húsba, és a metszést egészen a szájig végrehajtva a 2a ábra szerint hasítják fel a szöveteket.
A 22 alsó állkapocs kicsontozása a 30 állomáson történik. Amint az lb-2b ábrákon látható, a 15 rúd a 4 szállítószalag fölött a 30 állomás mentén is megtalálható. A 30 állomás továbbá három pár 36, 37 és 38 hegyes eszközzel van felszerelve. A párok egyik tagja a 15 rúd egyik oldalán, másik tagja a másik oldalán helyezkedik el, célszerűen gumiágyazásban felfüggesztve, így a 36, 37 és 38 hegyes eszközök az lb illetve 2b ábrákon látható nyilak szerint mind fel/le, mind pedig jobbra/balra kimozdíthatok, tehát követni tudják a 2 állatfej körvonalát. A 36 hegyes eszközök vannak legelöl, egymástól mért távolságuk mintegy 8 cm. A 36 hegyes eszközök segítségével a mandulák leválaszthatók a belső rágóizmokról. A 36 hegyes eszközök mögött helyezkednek el a 37 hegyes eszközök, amelyek a 37 rágóizmok kihúzására szolgálnak. A hatékonyabb működés érdekében a 37 hegyes eszközök egy a rajzon nem jelölt, mind a vízszintes, mind a függő • · a · leges síkhoz képest ferde helyzetű forgástengely körül kifelé és felfelé irányuló körkörös mozgást végeznek. A 22 alsó állkapocsba történő bemélyedéskor a 37 hegyes eszközök egymástól mért távolsága mintegy 6 cm. Miközben a 2 állatfej előrehalad, a 37 hegyes eszközök egymástól távolodnak, és a 2 állatfej hátsó részénél az egymástól mért távolság már mintegy
9-10 cm. A 37 hegyes eszközök ekkor az eredetileg függőleges helyzetből már mintegy 45° dőlt helyzetbe kerülnek. A különböző állkapocsformákhoz és méretekhez való pontos illeszkedés érdekében a 37 hegyes eszközök is gumiba vannak ágyazva.
A 37 hegyes eszközök mögött helyezkednek el a 38 hegyes eszközök, amelyek egymástól mért távolsága mintegy 9,2 cm. A 38 hegyes eszközök ugyancsak gumiágyazásba vannak befogva, és feladatuk az állkapoccsont belsejében lévő maradék szövetek eltávolítása.
A 30 állomás 36, 37 és 38 hegyes eszközeinek viszonylagos helyzete és az eszközpárok egymástól mért távolságai minden esetben a feldolgozandó 2 állatfejek méreteinek és alakjának megfelelően határozandók meg.
Amint az lc-2c ábrákból kitűnik, a 40 állomáson a 2 állatfejek eredeti helyzetükből vissza lesznek fordítva. A 40 állomás 41 fordítóíwel van felszerelve. A 2 állatfej a 41 fordítóív alatt halad, amely az le ábrán látható módon beakad a 22 alsó állkapocs mögé, aminek eredményeképpen a 2 állatfej a szaggatott vonallal jelölt eredeti helyzetből a folytonos vonallal jelölt előrenéző helyzetbe kerül. A 2 állatfej ezután a 40' állomáson előrenéző orrával bele lesz nyomva a 3 tartó 7 tüskéjébe. Ennek biztosításához a 40' állomás 42 nyomófelülettel, valamint 43 görgővel felszerelt 44 csuklós karral rendelkezik. A 42 nyomófelület, amely az le ábrán feltüntetett nyíl irányában előre/hátra billenthető, a 2 állatfej hátsó részének nyomódik. A 2 állatfej orrészét az ugyancsak billenthetően elrendezett 44 csuklós kar szorítja le, amelynek 43 görgője végiggördül az előrehaladó 2 állatfej felfelé néző felületén.
··· »· «· • · · · · 4
.... ·..· ·.,·
A 40' állomást követő 45 állomás 46 lyukvágókkal és 47 körvágókkal van felszerelve. Amint az ld-2d ábrákból kitűnik, a 4 szállítószalag középvonalára szimmetrikus helyzetű 46 lyukvágók a szemgödrök mentén metélik körül a fejhúst, annak érdekében, hogy a hús 2 állatfejről történő későbbi teljes eltávolításakor a szemek és a szemhéjak a koponyán maradjanak. Amint a későbbiekben látni fogjuk, a fejhúsban vágott lyukak lehetővé teszik továbbá az 50 állomáson a koponyáról leválasztott 53 hús egyszerű felakasztását. A 45 állomásra visszatérve látható, hogy a 47 körvágó körkörös metszéssel az orrész környezetében választja le a felső ajkat. Ennek köszönhetően a későbbiekben a bőr is mechanikus úton eltávolítható. A 46 lyukvágók és a 47 körvágók a 2 állatfejhez az ld ábrán jelölt nyilak szerint közelíthetők illetve távolíthatók. A vágás művelete közben mind a 46 lyukvágók, mind a 47 körvágók a 2 állatfejjel együtt mozognak előre.
Továbbra is az ld ábránál maradva látható, hogy a 45 állomást az 50 állomás követi. A 45 és 50 állomások között helyezkedik el egy önmagában ismert állomás - lásd például a technika állásával kapcsolatban hivatkozott nemzetközi szabadalmi bejelentés 4. ábráját, ahol a hús jelentős része el lesz távolítva a koponya külső oldaláról. Amint az ld-2d ábrákon látható, az 50 állomáson azután 51 hegyes eszközök a halántékoknál lévő 52 bemélyedésekben található állkapocsizom-összeköttetéseket. Az ábrákon jól látható, hogy az előző állomáson lehúzott 53 hús még mindig kapcsolódik a koponya hátsó részéhez. A maszknak is nevezett 53 húst a soron következő 55 állomás előtt célszerűen kézi úton leválaszthatjuk a koponyáról.
Továbbra is az ld-2d ábráknál maradva látható, hogy az 55 állomás egy pár 54 vágóeszközzel van felszerelve, amelyek segítségével a koponya külső részén még megmaradt 153 hús is leválasztható. Az 55 állomás példaként! felépítését részletesen az 5. ábra alapján még ismertetni fogjuk.
Amint az le-2e ábrákon látható, az 55 állomást követő 60 állomás 61 fordítókarral van felszerelve, amely lényegében vízszintes 62 csuklópont körül billenthető. A 61 fordítókar D -> szerint történő elfordításával a 2 állatfej még megmaradt része a szaggatott vonallal jelölt eddigi helyzetéből a folytonos vonallal jelölt, a 40 állomást megelőző helyzettel egyébként megegyező helyzetbe fordul vissza. A 2 állatfejet a 60 állomás 63 felütközőfelülete nagy erővel nyomja rá a 7 tüskére, hasonlóképpen az 1 állomás 5 felütközőfelületéhez. Megjegyezzük, hogy a 40 állomás is megvalósítható a 60 állomáshoz hasonlóan, tehát a 41 fordítóív helyett a 61 fordítókar segítségével.
Az le-2e ábráknál maradva látható, hogy a 60 állomást követő 65 állomás 66 hegyes eszközökkel rendelkezik, amelyek a maradék szöveteknek, például inaknak a koponya külső részéről történő eltávolítására szolgálnak. A 66 hegyes eszközök is rugalmasan vannak rögzítve, így oldalirányban a fejhez közelíthetők/távolíthatók.
A nyelv eltávolításához a 65 állomás 120 oldalirányú kitérítőeszközzel van felszerelve, amely a most felül elhelyezkedő 22 alsó állkapocs oldalirányban történő kitolására szolgál. Ennek köszönhetően a nyelv a 4 szállítószalag fölött húzódó 71 hosszanti rúd egyik oldalára kiesik. A 71 hosszanti rúd a 4 szállítószalag fölött olyan helyzetben van rögzítve, hogy benyúlik a 22 felső állkapocs és a most alul lévő felső állkapocs közé. Ez azért különösen lényeges, mert a 71 hosszanti rúd a következő 70 állomáson 72 leágazórúdba megy át, amely a 4 szállítószalag előrehaladási irányában távolodik a 71 hosszanti rúdtól, és ily módon a 22 alsó állkapocs mintegy leszakad a koponya többi részéről. A 72 leágazó rúd fölött 73 végtelenített szalag van elrendezve, amelyre 74 továbbítópofák vannak szerelve. Amint a 3. ábrán látható, az E -> irányában hajtott 73 végtelenített szalag 74 továbbítópofái továbbviszik a leszakított 22 alsó állkapcsot. A 74 továbbítópofák a 22 alsó állkapocs 76 állkapoccsúcsába akadnak be.
A nyelv kivágása is a 70 állomáson történik, mégpedig a 72 leágazó rúdhoz kapcsolódó 121 nyelvkivágó eszköz segítségével, automatikusan. Mivel a nyelv a 65 állomáson a 120 oldalirányú kitérítőeszköz révén a 71 hosszanti rúd, és így a 72 leágazó rúd egyik oldalára került, a 121 nyelvkivágó eszköz magát a nyelvet nem vághatja ketté.
Amint a 3. ábrán látható, a 72 leágazó rúd egy lefutó szakaszban végződik, amelynek mentén a 22 alsó állkapocs a további feldolgozás helyére, vagyis a 4. ábra alapján a későbbiekben ismertetett 95 állomásra kerül.
Az le-2e ábrákra visszatérve látható, hogy a 70 állomás továbbá 75 kaparókésekkel van felszerelve, amelyek kétoldalt, az alsó és felső állkapcsok közötti kapcsolat magasságában helyezkednek el, és elsődlegesen az a feladatuk, hogy ezen a vonalon végigkaparva a koponyán megmaradó húst a 22 alsó állkapocstól elválasszák. A megfelelő illeszkedés érdekében a 75 kaparókések is rugalmasan vannak ágyazva.
A 22 alsó állkapocstól megszabadított részek - a koponya a felső állkapoccsal és a maradék szövetekkel - a 70 állomás után a 80 állomásra érkeznek. Amint az lf-2f ábrákból kitűnik, a 80 állomás két pár 81 és 82 kaparókéssel van felszerelve. A 81 és 82 kaparókések ugyancsak gumiágyazásban vannak rugalmasan rögzítve, és feladatuk a maradék hús eltávolítása a felső állkapocs és a pofacsont felületéről. A 81 kaparókések rugalmasan rögzített helyzetűek, míg a 82 kaparókések a 2f ábra szerinti nyilaknak megfelelően oldalirányban mozgathatóak.
A 80 állomást követő 85 állomás 86 hegyes eszközökkel van felszerelve, amelyek a korábban a 22 alsó állkapocs által takart húsnak és egyéb szöveteknek a fej belsejéből történő eltávolítására szolgálnak. Amint a 2f
ábrán látható, a 86 hegyes eszközök is szimmetrikus párban vannak elrendezve.
A 85 állomást követő 90 állomás 91 vágóeszközzel van felszerelve, amely hajtott vágóeszközként van kialakítva, és feladata a hús eltávolítása a koponyaüregből.
A már említett 4. ábrára visszatérve látható, hogy a 95 állomáson a 22 alsó állkapocs maradék részének további feldolgozására kerül sor. A 95 állomás 96 koronggal rendelkezik, amely lényegében vízszintes 97 forgástengely körül a nyíl irányában hajtott. A 96 korong síkjából oldalra 98 kiálló elemek nyúlnak ki. A 4. ábrán látható, hogy a 22 alsó állkapocs tangenciálisan fekszik fel a 96 korong peremén, ahol az állkapoccsontot egy-egy kiálló elem veszi fel és viszi magával körpályán. A 76 állkapoccsúcsokat 110 pálca tartja leszorított helyzetben.
A 96 korong mindkét oldalán 99 szövetvágók vannak elrendezve, amelyek a 22 alsó állkapcson még megmaradt lelógó 100 húst levágják. A szövetvágók működését részletesebben a 6. ábra alapján ismertetjük. Amint az ábrán látható, a szaggatott vonallal jelölt 22 alsó állkapcson lévő, ugyancsak szaggatott vonallal jelölt 100 hús bekerül a 99 szövetvágó 103 vágópofáiba. A 99 szövetvágó a 96 korong két oldalán két párhuzamos 103 vágópofával rendelkezik. A 103 vágópofák lényegében keskeny hézagok, amelyek a forgásirány felé eső végződésüknél zártak. A 103 vágópofák zárt végződéseinek környezetében a 100 hús 101 munkahengerrel működtetett 102 nyomótagok segítségével befogható, és leszakítható az alsó állkapoccsontról.
Az 5. ábra a találmány szerinti berendezés 55 állomásának példakénti kialakítását mutatja. Amint az ld ábra kapcsán már említettük, az 55 állomáson történik a 153 hús eltávolítása a 2 állatfejről. Ehhez az 55 állomás 54 vágóeszközzel rendelkezik, amely a 4 szállítószalag mentén kétoldalt elrendezett 56 vezetőbordák végződéséhez kapcsolódnak. Az 54 vágóeszközök az 56 vezetőbordák végétől kifelé V-alakban hátrafutnak, ily módon lényegében befogják az 56 vezetőbordák mellett végigvezetett 153 húst az 54 vágóeszközhöz, továbbá 58 rugalmas nyomóidom van illesztve, amely 57 munkahenger segítségével a nyíl irányában mozgatható. Az 54 vágóeszköz és az 58 nyomóidom segítségével levágott illetve leszakított húsdarab az 55 állomásról 59 csúszdán keresztül például gyűjtőtartályba vezethető.
Hangsúlyozzuk, hogy a rajz alapján a találmánynak csak néhány lehetséges kiviteli változatát ismertettük. Az igényelt oltalmi kör azonban nem korlátozódik az ismertetett kiviteli példákra, azt az alábbi igénypontokban fogalmazzuk meg.

Claims (21)

1. Berendezés hús és egyéb szövetek állatfejről történő leválasztására és/vagy eltávolítására, amely szállítószalaggal és a szállítószalag mentén egymást követően elrendezett állomásokkal rendelkezik, ahol a szállítószalagon hosszirányban egymástól adott távközönként egy-egy állatfej felvételére tartók vannak rögzítve, úgy, hogy a tartókon lévő állatfejek sorban keresztül vannak vezetve az állomásokon, továbbá legalább egy első húsleválasztó állomása van, amely egy vagy több előkészítő állomást követően van elrendezve, azzal jellemezve, hogy az első húsleválasztó állomást megelőző vagy azt követő egy vagy több olyan állomása (10, 20, 30, ill. 50, 55, 65, 70) van, amely mechanikusan hajtott előkészítő illetve továbbfeldolgozó leválasztóeszközzel rendelkezik, amely/ek/ a feldolgozandó állatfejekhez (2) igazodóan van/nak/ kialakítva, és legalább egy leválasztóeszköz rugalmasan mozgatható módon rögzített, a szállítószalaghoz képest változtatható relatív helyzetű - közelíthető, távolítható - hegyes eszközökkel (21, 36, 37, 51, 66) van megvalósítva.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapcsot (22) az állatfejről (2) leválasztó állomása (70) van.
3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapcsot (22) az állatfejről (2) leválasztó állomás (70) az alsó állkapocs (22) állkapoccsúcsát (76) az állatfejtől (2) távolító eszközzel rendelkezik.
• · ·
16 .:.. ·..· ·..· ·..*
4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapcsot (22) az állatfejről (2) leválasztó eszköz hosszanti rúddal (74) rendelkezik, amely a szállítószalaghoz (4) képest úgy van elrendezve, hogy benyúlik az előrehaladó állatfej (2) és alsó állkapoccsúcs (76) közé, és a hosszanti rúdhoz (71) leágazó rúd (72) kapcsolódik, amely a szállítószalag (4) előrehaladási irányában távolodik a szállítószalag (4) középvonalától.
5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapcsot (22) leválasztó állomás (70) a leválasztott alsó állkapcsot (22) továbbszállító eszközt foglal magában.
6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a leválasztott alsó állkapcsot (22) továbbszállító eszköznek végtelenített szalagja (73) van, amely továbbítópofákkal (74) van felszerelve, amelyek a végtelenített szalag (73) mentén meghatározott távközönként helyezkednek el, és a leválasztott alsó állkapcsokat (22) a leágazó rúd (72) mentén továbbvivő kialakításúak.
7. A 2-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy nyelvkivágó eszköze (121) van.
8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyelvkivágó eszköz (121) az alsó állkapcsot (22) leválasztó állomás (70) leágazó rúdjához (72) kapcsolódik.
• · ·
9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapcsot (22) leválasztó állomás (70) a hosszanti rúd (71) előtt elrendezett oldalirányú kitérítőeszközzel (120) rendelkezik, amely az alsó állkapocs (22) oldalirányban történő kimozdításához megfelelő helyzetben van elrendezve.
10. A 2-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az alsó állkapocs (22) leválasztására szolgáló állomás (70) a felső állkapoccsal való kapcsolatok, például inak legalább részben történő szétroncsolására alkalmas kialakítású és helyzetű hegyes eszközökkel (66) rendelkezik.
11. A 2-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az állatfejről (2) leválasztott alsó állkapocs (22) további feldolgozására szolgáló állomása (95) van.
12. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a leválasztott alsó állkapocs (22) további feldolgozására szolgáló állomás (95) vízszintes forgástengely (97) körül forgatható, forgatóhajtással ellátott koronggal (96) rendelkezik, amelyre a felületéből kiálló elemek (98) vannak szerelve, egymástól távközei, az alsó állkapocs (22) állkapoccsúcsának (76) felütköztetéséhez alkalmas helyzetben.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fejcsontról vagy az állkapocs-csontról a húst és egyéb szöveteket eltávolító eszköze van, amely a szállítószalag (4) két oldalán, az állatfej (2) vagy az alsó állkapocs (22) előtt elrendezett, a szállítószalaggal (4) lényegében párhuzamos befogóhézagjai vannak, ··· β · • · · ·· « · · · · amelyek a szállítószalag (4) előrehaladási irány felé eső végén záródnak (14).
14. A 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a befogóhézagokba befogott hús és egyéb szövetek megragadására a szállítószalag (4) mindkét oldalán összenyomó eszközök vannak elrendezve.
15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy egy vagy több olyan állomása (40, 60) van, amelyek az érkező állatfej (2) helyzetét megfordító eszközzel rendelkeznek.
16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az állatfejeket (2) felvevő tartók (2) elfordíthatóan rögzített tüskével (7) vannak felszerelve, amely az állatfejnek (2) nyomódik, továbbá az állatfej (2) helyzetét megváltoztató eszköz a szállítószalag (4) előrehaladási irányába mutató fordítóívként (41) van kialakítva.
17. A 14. vagy 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az állatfejek (2) helyzetét változtató eszközzel ellátott állomások (40, 60) forgatóhajtással ellátott fordítókarral (61) rendelkeznek, amely a szállítószalag (4) oldalán van elrendezve, és a szállítószalaggal (4) előrehaladó állatfejre (2) a tüske (7) csuklópontjától meghatározott távolságban fejt ki erőhatást.
18. Az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, • · • · • · Λ azzal jellemezve, hogy az állatfejeket (2) felvevő tartók (3) tüskével (7) rendelkeznek, amelyre az állatfej (2) rátolható, továbbá a berendezés egy vagy több felütköző felülettel (5, 42) rendelkezik, amely/ek/ a szállítószalag (4) előrehaladási irányában visszatérítő erőhatás ellenében kimozdítható/k/ és amely/ek/ az állatfej (2) tüskével (7) ellentétes oldalán fejtenek ki erőhatást, úgy, hogy az állatfej (2) a tartóra (3) rányomódik
19. Az 1-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az állatfejen (2) lévő húsba és szövetekbe bemetsző vágóeszköze/i/ van/nak/.
20. A 19. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szállítószalag (4) mindkét oldalán köralakú bemetszések kialakítására alkalmas vágóeszközök, adott esetben lyukvágók (46) vagy körvágók (47) vannak elrendezve, amelyek relatív helyzete a szállítószalag (4) középvonalához képest változtatható.
21. A 20. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a lyukvágók (46) és/vagy körvágók (47) centerezőelemmel vannak ellátva, amely az állatfej (2) meghatározott pontjába, adott esetben szemüregébe tolható be.
HU9403053A 1992-04-22 1993-04-22 Device and methods for dethaching of animal heads HUT71575A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9200733A NL9200733A (nl) 1992-04-22 1992-04-22 Inrichting en werkwijzen voor het losnemen en/of verwijderen van vlees en dergelijke van dierkoppen.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9403053D0 HU9403053D0 (en) 1994-12-28
HUT71575A true HUT71575A (en) 1995-12-28

Family

ID=19860724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403053A HUT71575A (en) 1992-04-22 1993-04-22 Device and methods for dethaching of animal heads

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5512013A (hu)
EP (1) EP0637204B1 (hu)
JP (1) JPH07508405A (hu)
AT (1) ATE139883T1 (hu)
AU (1) AU670797B2 (hu)
CA (1) CA2134078A1 (hu)
DE (1) DE69303479T2 (hu)
DK (1) DK0637204T3 (hu)
FI (1) FI944952A (hu)
HU (1) HUT71575A (hu)
NL (1) NL9200733A (hu)
NZ (1) NZ252752A (hu)
RU (1) RU94045878A (hu)
WO (1) WO1993020703A1 (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPM629594A0 (en) * 1994-06-16 1994-07-07 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Meat deboning
US5533928A (en) * 1995-02-27 1996-07-09 Kentmaster Mfg. Co., Inc. Animal head processing apparatus
AUPN461995A0 (en) * 1995-08-04 1995-08-31 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Head meat recovery
FR2749737B1 (fr) * 1996-06-17 1998-09-11 Mace Jacques Dispositif d'assistance pour le desossage et la recuperation des joues d'une tete d'animal de boucherie
US5584757A (en) * 1996-07-03 1996-12-17 Kentmaster Mfg. Co., Inc. Animal head processing apparatus with hog snout puller
ES2157133B1 (es) * 1997-05-21 2002-03-01 Gelada Giralt Lluis Maquina para el despiece de cabezas de animales sacrificados, especialmente de ganado vacuno.
DK200000459A (da) 2000-03-20 2001-09-21 Slagteriernes Forskningsinst Udstyr og fremgangsmåde til automatisk udstikning af kæbesnitten på en slagtekrop
DK175567B1 (da) 2001-07-03 2004-12-06 Slagteriernes Forskningsinst Fremgangsmåde og apparat til friskæring af indre knogler i en forende
CA2578740A1 (en) * 2004-09-01 2006-03-09 Cargill, Incorporated Head meat system
EP1967071B1 (en) * 2007-03-06 2010-10-20 Slagteriernes Forskningsinstitut A device and a method for fixing a carcass
EP3162214A4 (en) * 2014-06-30 2017-09-06 Mayekawa Mfg. Co., Ltd. Chicken-tenderloin extraction device

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2186273A (en) * 1938-07-13 1940-01-09 Cincinnati Butchers Supply Co Jaw puller
IE780349L (en) * 1978-02-17 1979-08-17 Desmond Francis Corasdell Severing the jowel muscles of a half pig's head
US4543689A (en) * 1983-08-01 1985-10-01 Ibp, Inc. Method and apparatus for removing cheek meat from the skulls of slaughtered animals
NL8501077A (nl) * 1985-04-11 1986-11-03 Dirk Johan Bruil Inrichting voor het losbreken van de onderkaak van de kop van een geslacht dier.
IE59198B1 (en) * 1987-03-24 1994-05-18 Passchier Bob Improvements in meat recovery from carcase sections
NL8701609A (nl) * 1987-07-08 1989-02-01 Torenco B V Inrichting voor het prepareren van halve varkenskoppen voor het uitbenen daarvan.
EP0380714B1 (de) * 1989-01-28 1992-08-19 Nordischer Maschinenbau Rud. Baader Gmbh + Co Kg Verfahren zum maschinellen Gewinnen des Fleisches von Geflügelkörpern und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
NL9001382A (nl) * 1990-06-18 1992-01-16 Bauke Toren Werkwijze en inrichting voor het uitbenen van een kop van een geslacht stuk vee.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2134078A1 (en) 1993-10-28
AU670797B2 (en) 1996-08-01
JPH07508405A (ja) 1995-09-21
ATE139883T1 (de) 1996-07-15
US5512013A (en) 1996-04-30
EP0637204A1 (en) 1995-02-08
HU9403053D0 (en) 1994-12-28
DE69303479D1 (de) 1996-08-08
AU4273093A (en) 1993-11-18
WO1993020703A1 (en) 1993-10-28
RU94045878A (ru) 1997-05-10
NL9200733A (nl) 1993-11-16
FI944952A (fi) 1994-12-19
DE69303479T2 (de) 1996-11-07
FI944952A0 (fi) 1994-10-21
NZ252752A (en) 1997-01-29
DK0637204T3 (da) 1996-07-29
EP0637204B1 (en) 1996-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU609473B2 (en) Process and apparatus for recovering meat from carcase sections in particular severed animal heads
EP1346639B1 (en) Method for filleting slaughtered poultry
US5833527A (en) Poultry breast filleting apparatus
US20080171506A1 (en) Processing of Carcass Parts of Slaughtered Poultry
US5697837A (en) Poultry breast filleting apparatus
US3348261A (en) Method for removing meat from poultry legs
JPH0675467B2 (ja) 家禽ボディーから機械的に肉を得る方法および装置
JPS6125438A (ja) 家禽から胸肉を分離する方法および家禽処理装置
US8408978B2 (en) Device for processing poultry wings
HU203952B (en) Method and apparatus for gaining the meat opf slaughtered poultry
HUT71575A (en) Device and methods for dethaching of animal heads
US5030163A (en) Process and device for filleting of meat
HU202071B (en) Method and device for cutting-off the wings from slaughtered poultry
US7367878B2 (en) Method and apparatus for use in removal of internal bones in a fore-end
US3216056A (en) Apparatus for removing meat from poultry legs
US5954574A (en) Wing remover
CA2624212A1 (en) A method and apparatus for loosening a plucks set
EP1190625B1 (en) Method and apparatus for filleting fish
EP0849995A1 (en) Head meat recovery
DK176713B1 (da) Fremgangsmåde og anordning til forarbejdning af fisk
CN114223696B (zh) 一种牛蛙自动宰杀加工设备
EP0784932B1 (en) Wing Remover
JP2000125752A (ja) 屠殺した動物の頭から肉を回収する装置
AU698532B2 (en) Head meat recovery
NZ264541A (en) Removing meat from adjacent dorsal protrusions of carcass: moving scraper with vertical non-cutting blade

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee