HUT69196A - Method for controlling brake pressure of vehicles - Google Patents

Method for controlling brake pressure of vehicles Download PDF

Info

Publication number
HUT69196A
HUT69196A HU9202713A HU9202713A HUT69196A HU T69196 A HUT69196 A HU T69196A HU 9202713 A HU9202713 A HU 9202713A HU 9202713 A HU9202713 A HU 9202713A HU T69196 A HUT69196 A HU T69196A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
brake pressure
brake
wheel
rear axle
slope
Prior art date
Application number
HU9202713A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Karl-Heinz Willmann
Juergen Binder
Werner Urban
Original Assignee
Bosch Gmbh Robert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bosch Gmbh Robert filed Critical Bosch Gmbh Robert
Publication of HUT69196A publication Critical patent/HUT69196A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1755Brake regulation specially adapted to control the stability of the vehicle, e.g. taking into account yaw rate or transverse acceleration in a curve
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T2230/00Monitoring, detecting special vehicle behaviour; Counteracting thereof
    • B60T2230/02Side slip angle, attitude angle, floating angle, drift angle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)

Description

A hagyományos gépjárműveknél a fékerőeloszlás az első és a hátsó tengely kerekeire ható fékerő arányát fejezi ki.
Ezt az eloszlást a járművezető nem tudja befolyásolni, mivel • · • · · · · • · · • · a fékpedál lenyomásával mindkét tengely kerekeit lefékezi, ezért a fékerőeloszlást a gépjármű fékrendszerének kialakításakor kell előre meghatározni.
Az ideális fékerőeloszlás meghatározásának célja egyrészt az első és a hátsó tengely kerekeinek egyenlő mértékű lefékezése (tekintettel a dinamikus tengelyterhelésekre), másrészt pedig a kanyarban való fékezés esetén a semleges menettulajdonság elérése. Ilyenkor a semleges menettulajdonság elsőbbséget élvez az egyenletes tengelyterheléssel szemben.
Az első és a hátsó tengely egyenlő mértékű lefékezése az egyenes útszakaszon biztosítható (tekintettel a dinamikus tengelyterhelésre) . Kanyarban való haladás esetén (főleg a kanyarszakasz határán) a semleges menettulajdonság érdekében a hátsó tengely lefékezését kisebbre kell választani mint az első tengely lefékezését.
Ennek oka az, hogy a tengelyterhelés eltolódása ellenére a centrifugális erő továbbra is a jármű súlypontjában hat, és ezért a dinamikus tengelyterhelésre vonatkoztatva a hátsó tengelyen nagyobb oldalirányú vezető erőt kell átvinni, mint az első tengelyen. Ez a nagyobb oldalirányú vezető erő a kisebb mértékű lefékezéssel érhető el.
Az első és a hátsó tengelyeken tehát az ideális fékerőeloszlás a következő tényezőktől függ:
- statisztikus súlyeloszlás és súlypontelhelyezkedés (az adott rakodási állapotnál),
- a jármű hosszirányú lassulása,
- a jármű keresztirányú gyorsulása,
- motor húzónyomaték, ·· · * »· ·· *···· ··· • ···« ·«· · * * *····· ·· · • ··· ·« · ·· φ β
- emelkedő/lejtő szöge
A hagyományos fékkiegyenlitésnél a fékerőeloszlás független ezektől a tényezőktől: az első és a hátsó fékerő aránya állandó, és ez úgy van megvalósítva, hogy elöl és hátul ugyanakkora hidraulikus nyomás hat különböző méretű fékekre.
A fékerőeloszlást a törvényes előírásoknak megfelelően úgy választják meg, hogy fékezésnél a hátsó tengely lehetőleg ne blokkolódjon előbb mint az első tengely. Ennek a követelménynek az az oka, hogy túl erősen fékezett hátsó tengely esetén a jármű instabillá válik a kanyarban való fékezésnél, azaz megpördülhet.
A hagyományos fékerőeloszlás hátrányai:
- rossz fékút, amíg az első kerekek nem blokkolódnak, illetve amit az ABS-szabályozás nem lép működésbe (főleg megrakott járműnél),
- az első kerekek fékjeinek nagy terhelése (fékbevonat kopása, fékek nagyobb helyigénye),
- korlátozott kormányozhatóság az első kerekek erős fékezése következtében,
- instabil viselkedés kanyarban való fékezés esetén, amit a következő tényezők befolyásolnak:
- motor húzónyomaték,
- lejtős út,
- nagy lassulás (a hagyományos eloszlás esetén optimális metszéspont felett),
- nagy hátsótengelyfékezésre méretezett fékerőeloszlás (a törvényesen előírt eloszlás egyenes útszakaszon még teljesülhet!),
- a súrlódási tűrések a fékbevonat és a féktárcsa között, • · • · • · · • · · · · «
- a fékberendezés változásai (forró első kerékfék, fading)
Ha egy gépjárműnél az ideális fékeröeloszlás erősen függ a jármű hosszirányú lassulásától, akkor általában a hátsótengelynél ható nyomáskorlátozót vagy -csökkentőt építenek be.
Ha egy járműnél az ideális fékeröeloszlás ezenkívül még a rakodási állapottól is erősen függ, akkor a hátsó tengelynél ható terhelésfüggő nyomáskorlátozót vagy -csökkentőt építenek be.
Ezek a nyomáskorlátozók vagy -csökkentők néhány járműnél tényleg szükségesek, viszont lerontják kanyarban való fékezésnél a stabilitást (a hagyományos kötött értékű kiegyenlítéshez képest).
További problémát jelent, hogy a nyomáskorlátozók vagy -csökkentők egy hiba folytán elveszíthetik működőképességüket, anélkül, hogy a járművezető erről a hibáról tudomást szerezhetne (a működőképességet általában a szervizek sem ellenőrzik).
Egy korábbi javaslat szerint (P 40 12 388.3 sz. DE szabadalmi bejelentés) a hátsó tengelynél ható nyomást úgy szabályozzák, hogy a leglassabb hátsó kerék kissé lassabban forogjon, mint a leggyorsabb első kerék. Egyenes vonalú úton ezáltal nagymértékű fékezés biztosítható a hátsó tengelyen. Kanyarban a körkinematika és a kerékterhelés (bal - jobb) áthelyeződése következtében a hátsó tengely kisebb mértékben fékeződik le mint az első tengely. Ehhez keréksebesség- és nyomásérzékelőkre van szükség az első és a hátsó tengely kerekeinél.
A találmány szerinti féknyomásszabályozó eljárásnál az első tengely féknyomását a vezető határozza meg, a hátsó tengely féknyomását pedig úgy szabályozzuk, hogy a hátsó tengely kitérési
·« szöge lényegében megegyezik az első tengely kitérésével.
A találmány egy előnyös kiviteli változata szerint a μ csúszásgörbe meredekségét mindkét tengelynél meghatározzuk, és a hátsó tengely féknyomását úgy szabályozzuk, hogy mindkét tengelyen lényegében azonos meredekségű legyen.
A meredekség meghatározásához mindkét tengelyen mérjük a keréksebességeket és a féknyomásokat.
A találmány szerinti féknyomásszabályozó eljárás egy további előnyös kiviteli példájánál a hátsó tengely féknyomását egy, az első tengelyen mért féknyomástól függő, a teljesen megrakodott gépjárműnél az ideális fékeröeloszlásnak megfelelő felső határértékre korlátozzuk.
A találmány értelmében olyan megoldás is lehetséges, amelynél a μ csúszásgörbe meredekségét lényegében a csúszásváltozási értékekből, a nyomásváltozási értékekből, a kerékgyorsulásváltozási értékekből és a kerékre ható nyomóerőkből határozzuk meg.
A találmány szerinti féknyomásszabályozó eljárással a korábbi javaslat szerinti megoldással ellentétben elérhető, hogy ne lépjen fel a hátsó tengely kerekeinek alulfékezése a körgeometria (éles kanyar a kanyar-határsebesség alatt) következtében, a köpeny tűrései ne legyenek hatással és hogy a stabilitás szabályozó alapjelét ne kelljen vezérelni, hanem azt a semleges menettulajdonság érdekében az első kerekek határozzák meg.
A találmány szerint a rendelkezésre álló nyomásinformációkat és a megfelelő kerékreakciókat használjuk fel a fontosabb üzemi paraméterek, mint például a kerékerők (F_br, F_nor) illetve a fékcsúszás (lambda), meghatározásához. Ezáltal a találmány szerinti megoldás egy zárt megoldást ad az első és a hátsó tengely azonos szögű kitérésére, és ezzel a semleges menettulajdonság biztosítására. Ez egyaránt érvényes minden útviszony esetén, tehát éles kanyarokban is.
A semleges menettulajdonságot a közel azonos kitérési szög jellemzi az első és a hátsó tengelyen. Ezzel a kitérési szög ideális szabályozási érték.
A rendelkezésre álló érzékelőkkel (keréksebességek és nyomások) ez az érték explicit módon kifejezhető. Mivel azonban az elektromos fékeröelosztásos stabilitásszabályozásnál nem abszolút értékekre szabályozunk, hanem csak az első és a hátsó tengely azonos kitérési szöge a cél, elegendő egy megfelelő állapotjellemzőt találni, amely egyrészt a kitérési szögtől függ, másrészt pedig a rendelkezésre álló szenzorokkal érzékelhető.
Az erőzárási együttható/csúszásgörbe meredeksége a lineáris tartományban megfelel a kitérési szög mértékének és .ezért ezt választjuk a stabilitásszabályozás szabályozási jellemzőjének.
A találmány szerinti eljárás során az m meredekség meghatározásához szükséges F_Br, F_N és Ά. értékeket a fennálló keréknyomás és V
Rí keréksebesség értékekből becsüljük a következők szerint:
fékjellemzőkből meghatározzuk az F_Br fékeröket.
első kerekeknél:
FBr,vl FBr,vr C*VA*pva*AK,VA*rBr,VA/rdyn,vorn’^VA hátsó kerekeknél:
FBr,hl FBr,hr C*HA*pha* AK, HA* rBr, HA/rdyn, hint *%A ·· · · »« ·· ····· ··· * · · · · ··· · * · ······ · · · ···· ♦ · * ··
- 7 ahol
C* a fék belső áttétele (a kerületi erő és a feszítőerő aránya).
Tárcsafékeknél C* = 2/2Br, ahol ^Br a fékbevonat súrlódási együtthatója.
AR A kerékfékhenger dugattyúfelülete rBr a hatásos súrlódó sugár ^7 hatásfok
Tj dinamikus keréksugár
2. A v_R, pva, F_Br és jármütömeg értékekből kiszámítjuk a jármű a_l lassulását:
Először egy vonali szűrővel meghatározzuk a leggyorsabb első kerék (nem hajtott kerék) lassulását; eközben a keréksebesség n pontján keresztül (az egyenes pontjai és a sebesség értékek közötti távolságnégyzetek minimumát képező) optimális egyenest fektetünk és meghatározzuk annak VR meredekségét.
Ebből a keréklassulásból számítjuk ki a szabadon guruló kerék lassulásának közelítő értékét az a_l = VR / (1 - XR) képlet alapján.
Mivel a figyelembe vett fékezési résztartományban (a μ -Λ. görbe lineáris ága) a XR kerékcsúszás jó közelítéssel egyenesen arányos a fennálló keréknyomással (függetlenül a μ értékétől), a szabadon guruló kerék lassulásának közelítő értékét az a_l = VR / (1 - c*pva) képlet alapján számítjuk ki, ahol a c állandót egy alkalommal határozzuk meg egy standard szituáció- 8 bán (-» a szabályozás kezdeti értéke) majd pedig a szabályozás folyamán a referencia sebesség kiegyenlítési fázisában (lásd a 3. pontot) a menethelyzetnek megfelelően módosítjuk.
Annak érdekében, hogy a meghatározott referencia lassulási értékeket fizikailag elfogadható korlátok között tartsuk, az Impulzustétel alapján a legnagyobb és a legkisebb jármütömeghez tartozó kiszámított fékerőkből meghatározzuk a referencia lassulás határértékeit:
a_lmin = -1/mFZ/max^FBr (i) -£ a_lmax = ahol E biztonsági módosítóérték (pl. hegyi fékezés esetére)
3. Az a_l, v_Rad, pva értékekből megkapjuk a v_ref referenciasebességet a jármű bal és a jobb oldalára.
A referencia lassulással ellentétben, amely általában mindegyik keréksebességhez érvényes, a két járműoldalhoz (bal/jobb) saját referenciasebességet határozunk meg.
A következőkben a referenciasebesség meghatározását csak az egyik járműoldal esetében mutatjuk be, a másik járműoldalnál ezt analóg módon végezzük el.
A referenciasebesség meghatározásánál lényegében két fázist különböztetünk meg. Ezek az
- extrapolációs fázis és a
- kiegyenlítési fázis, ahol az extrapolációs fázis bizonyos időt vesz igénybe, amelyet követően egy rövid kiegyenlítési fázisban (1 ciklus) meg·· · ί • · · · · • · · * • · · ·«·· · · · · ···· ·· · .. tt
- 9 szakítunk és ekkor korrigáljuk a referenciasebesség meredekségét és abszolútértékét.
Extrapolációs fázis:
Az előző referencia sebesség és a korábban meghatározott al keréklassulás meredekség alapján extrapoláljuk az új, aktuális referenciasebesség értéket.
Kiegyenlítési fázis:
A kiegyenlítési fázisban két értéket korrigálunk. Ezek
a) a fékcsúszás/-nyomás arányossági tényezője és
b) a referenciasebesség abszolútértéke.
Az a) érték korrekciójánál megvizsgáljuk, hogy hova esik az extrapolált referenciasebesség a hozzátartozó jármüoldal keréksebességeihez képest.
Mivel a szabadon guruló kerék sebessége a fennálló fékcsúszáson keresztül összefüggésben van a keréksebességgel, (v_ref = VR vorn/(1_Abr) várható referenciaérték) eldönthető, hogy helyesen, túl meredeken, vagy túl laposan extrapoláltunk, aminek alapján a következők szerint korrigálhatjuk az arányossági tényezőt:
túl lapos extrapoláció: cn.„ = c_14_ + c eps tűi meredek extrapoláció: cReu = calt - c_eps.
A c arányossági tényező korrekciójánál mindkét referenciaértéket kölcsönösen figyelembe vesszük, és az a járműoldal lesz a meghatározó a c arányossági tényező korrekciójánál, amelynek az extrapolált referenciaértéke kisebb mértékben tér el a várható referenciaértéktöl.
b) A referenciasebesség abszolútértékének kiegyenlítését úgy végezzük, hogy azt a kiegyenlítési fázisban a
várható referenciasebbesség értékre állítjuk. Itt is kölcsönösen függnek egymástól a referenciasebesség értékek:
Az a szabály érvényesül, hogy alapvetően az a referenciase besség a megbízhatóbb, nem annyira lefelé, hanem inkább felfelé kell korrigálni. Ennek megfelelően a referenciasebesség értékét a v_referw várható referenciasebesség értékére állítjuk.
A másik járműoldal referenciasebességének korrekcióját egy PTl-szűrőn keresztül a megbízhatóbb referenciasebesség korrekciója alapján végezzük. Ezzel megakadályozzuk azt, hogy egy erősen csúszni kezdő elsökerék magával vigye a megfelelő referenciaérté ket .
A kiegyenlítési fázisra mindig akkor kerül sor, amikor
- egy meghatározott extrapolációs idő letelt, vagy
- a két referencia egyike kisebb, mint a megfelelő elsőkerék előnyomástól függő minimális csúszása.
4. A keréksebességekből és a nyomtávolságból hozzávetőlegesen meghatározható a kr kanyarodási sugár.
A Vpz járműsebesség és a kr kanyarodási sugár közelítő meghatározásához annak a tengelynek a keréksebességeit vesszük alapul, amelynél kisebb a keréksebességek közti különbség.
Ezen keréksebességekből a
VpZ = 0.5 * (Vj + Vr) képlet alapján határozzuk meg a járműsebességet és a kr = nyomtáv * VpZ/(|Vj_ - Vr |) képlet alapján határozzuk meg a kr
kanyarodási sugarat, ahol az adott tengely bal kerekének sebessége
Vr az adott tengely jobb kerekének sebessége.
5. A kr kanyarodási sugár és a VpZ jármüsebesség (bal/jobb) alapján meghatározzuk az a_q keresztirányú gyorsulást az a_q = F2 pz/kr képlet alapján.
6. Az a_l keréklassulás és az a_q keresztirányú gyorsulás értékeiből meghatározzuk a kerékre ható dinamikus FN nyomóerőket.
FNhátul,kívül °·5*
0.5* FNelöl,kívül = °-5*<GVA + d^nl + d^nq) FNelöl,belül = °-5*‘GVA + d^nl ~ d^V (Cha - dyni + dynq) <gha - d^nl - d^V' FNhátul,belül ahol dynl = G*a1/bez«x1 a összetevője, hosszirányú jármülassulás dinamikus dynq
G*a„ *X„ a q,bez q összetevője.
keresztirányú jármülassulás dinamikus a jármű súlya GVA az első tengely statikus terhelési összetevője gha a hátsó tengely statikus terhelési összetevője a, . vonatkoztatott
1, bez a„ vonatkoztatott q, bez X1 hosszirányú járműlassulás (al/g) keresztirányú jármülassulás (aq/g) kerékhelyzetre vonatkoztatott súlypontmagasság (súlypontmagasság/tengelytávolság) nyomtávolságra vonatkoztatott súlypontmagasság Xq e · (súlypontmagasság/nyomtávolság)
FNfceiüi/kíVüi a belső illetve külső kanyarodó kerékre ható nyomóerő
7. A v_Rad és v_ref értékekből meghatározzuk a λ. fékcsúszást a = 1 - (VR/Vref) képlet alapján.
8. Az F_Br, F_N és X értékekből meghatározzuk a csúszásgörbe m meredekségét.
A figyelembe vett fékezési résztartományban a μ -X görbék lineárisnak tekinthetők. A referencia meredekségeket ezért közelítőleg meghatározhatjuk a kiszámított fékerőkből, a kerék nyomóerőkből, valamint a fékcsúszás hozzávetőleges értékeiből a
tan - - ü/K = FBr/(FN*X)' F
ahol Br // = --------. fn Ha m soll = m vorn = mv és m ist = m hinten =mh, akkor az
azonos kitérési szögekre történő szabályozás lehetséges és ezzel a semleges járműviselkedés biztosítható.
A fentiekben olyan eljárást ismertettünk, amely lehetővé teszi az FBr, Fn és 7t abszolút értékei alapján az erőzárási együtthatő/csúszásgörbe meredekségének meghatározását.
Ez a meredekség természetesen meghatározható a következő változó értékekből is tan rdyn
PRad
*4 ahol a kerék tehetetlenségi nyomatéka
dinamikus keréksugár
VR kerékgyorsulás változása kBr fékjellemző 2 ‘ ^Ef rBr Ak’^ ahol a fékbevonat súrlódási együtthatója rBr a hatásos súrlódó sugár és a hatásfok PRad keréknyomás változás
Λ/ csúszásváltozás
A kiértékelésnek ez a változata azzal az előnnyel jár, hogy az ismertetett szabályozás függetlenül működik a köpenyméret esetleges szórásától.
Az 1. ábrán az látható, hogy a μ-csúszásgörbe az a kitérési szögtől függ.
A találmány egy konkrét kiviteli példáját a 2. ábrán látható blokkvázlattal ábrázolt szabályozás alapján ismertetjük.
Az első tengely féknyomását a járművezető határozza meg az 1 fékvezetékre adott pva féknyomással, amely az első tengely 2 fékeire hat. Az eközben létrehozott Mb fékezőnyomaték a 3 blokkra hat, amely az első kerekeket, a köpenyeket és az utat tartalmazza. Ebből adódóan változnak a v_vl és v_vr elsőkeréksebességek.
A 4 kapcsoló ábrázolt helyzetében a tengelynyomások szabályozása azonos kitérési szögeket biztosít. A pva első tengely nyomást, a pha hátsó tengely nyomást és a VRi keréksebességeket 12 számító egységbe vezetjük. A 12 számító egységben határozzuk meg az 1 - 8. pontokban ismertetett összefüggések alapján mindkét tengelyen a μ-csúszásgörbe pillanatnyi mv és mh meredekségét. Az *·· - ζ ·· *· ♦··<· · · V • · · ·· · · .:.. ·..· ··;♦ ·..· ·..·
- 14 amelybe szabályozott értékként bevezetjük a hátsó tengely mh meredekségét is.
Az m meredekség értékek különbségét lényegében PD jellegű 14 stabilitásszabályozóra vezetjük, amely psoll-korr szabályozójelet állít elő a hátsó tengely féknyomásának szabályozására. Ez a jel 6 nyomásszabályozóra kerül, amely 7 mágnesszelepre ható UK vezérlőjelet állít elő. A 7 mágnesszelep a rajzon nem ábrázolt nyomásforráshoz csatlakozik. A 7 mágnesszelep kimenetén és a 8 hátsó kerékfékekben a féknyomásnak megfelelő jelnek 9 vezetéken 10 komparátorra visszavezetésével olyan értékre szabályozzuk a féknyomást, ami megfelel az előre megadott alap féknyomásnak. Az előállított Mb fékező nyomaték itt is (a hátsó kerekeket, köpenyt és utat tartalmazó) 11 blokkon keresztül befolyásolja a hátsó kerekek vhl és vhr sebességét.
Az első kerékre ható pva féknyomás értékéből az ideális fékerőeloszlásnak megfelelően teljesen megrakodott 5 jármű esetére meghatározzuk a hátsó tengely féknyomásának psha felső határértékét.
Ha a 14 stabilitásszabályozóban előállított psoll-korr szabályozó jel túllépi ezt a határértéket, akkor a 4 kapcsoló a rajzon nem ábrázolt helyzetbe kapcsol át.
A 2. ábrán látható szabályozás az egyik járműoldalra vonatkozik. A találmány szerinti nyomásszabályozó mellé ABS (blokkolásgátló rendszer) és/vagy ASR (kerékcsúszás szabályozó) rendelhető .

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás járművek féknyomásának szabályozására ahol az első tengely féknyomását a vezető határozza meg, és a hátsó tengely féknyomását beállítják, azzal jellemezve, hogy a hátsó tengelyen a féknyomást úgy szabályozzuk, hogy a hátsó tengely kitérési szöge lényegében megegyezik az első tengely kitérésével.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti féknyomásszabályozó eljárás, azzal jellemezve, hogy a μ csúszásgörbe meredekségét mindkét tengelynél meghatározzuk, és a hátsó tengely féknyomását úgy szabályozzuk, hogy mindkét tengelyen lényegében azonos meredekségű legyen.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti féknyomásszabályozó eljárás, azzal jellemezve, hogy a meredekség meghatározásához mindkét tengelyen mérjük a keréksebességeket és a féknyomásokat.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti féknyomásszabályozó eljárás, azzal jellemezve, hogy a hátsó tengely féknyomását egy, az első tengelyen mért féknyomástól függő, a teljesen megrakodott gépjárműnél az ideális fékerőeloszlásnak megfelelő felső határértékre korlátozzuk.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti féknyomásszabályozó eljárás, azzal jellemezve, hogy μ csúszásgörbe meredekségét lényegében a csúszásváltozási értékekből, a nyomásváltozási értékekből, a kerékgyorsulás-változási értékekből és a kerékre ható nyomóerőkből határozzuk meg.
HU9202713A 1991-08-24 1992-08-19 Method for controlling brake pressure of vehicles HUT69196A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4128087A DE4128087A1 (de) 1991-08-24 1991-08-24 Bremsdruckregelanlage fuer ein fahrzeug

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT69196A true HUT69196A (en) 1995-08-28

Family

ID=6439020

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202713A HUT69196A (en) 1991-08-24 1992-08-19 Method for controlling brake pressure of vehicles

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0529280B1 (hu)
JP (1) JPH06166367A (hu)
DE (2) DE4128087A1 (hu)
HU (1) HUT69196A (hu)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4243668C2 (de) * 1992-12-23 2003-01-23 Bosch Gmbh Robert Bremsanlage für ein Kraftfahrzeug
DE4417935A1 (de) * 1994-05-21 1995-11-23 Teves Gmbh Alfred Schaltungsanordnung für eine Bremsanlage mit elektronischer Regelung der Bremskraftverteilung
DE19515055A1 (de) * 1994-11-25 1996-05-30 Teves Gmbh Alfred Fahrstabilitäts-Regelschaltung mit geschwindigkeitsabhängigem Wechsel des Fahrzeugmodells
JP3132371B2 (ja) * 1995-10-06 2001-02-05 トヨタ自動車株式会社 車輌の挙動制御装置
US5941608A (en) 1996-03-07 1999-08-24 Kelsey-Hayes Company Electronic brake management system with manual fail safe
DE19617590A1 (de) * 1996-05-02 1997-11-06 Teves Gmbh Alfred Verfahren zur Bestimmung eines Fahrzeug-Sollverhaltens
JP3826524B2 (ja) 1997-11-26 2006-09-27 アイシン精機株式会社 車両の制動制御装置
US6233513B1 (en) * 1997-11-27 2001-05-15 Masato Abe Method and system for computing a vehicle body slip angle in a vehicle movement control
DE59914189D1 (de) * 1998-08-08 2007-03-29 Volkswagen Ag Verfahren zur Bestimmung des Kurvenradius einer Fahrbahn
DE19954198B4 (de) * 1999-02-11 2011-08-18 Continental Teves AG & Co. OHG, 60488 Verfahren und Vorrichtung zur Ermittlung einer in der Aufstandsfläche eines Rades eines Fahrzeugs wirkenden Bremskraft
WO2000047458A1 (de) * 1999-02-11 2000-08-17 Continental Teves Ag & Co. Ohg Verfahren und vorrichtung zur ermittlung einer in der aufstandsfläche eines rades eines fahrzeugs wirkenden bremskraft
DE19955094A1 (de) * 1999-11-16 2001-05-23 Siemens Ag Verfahren zur Bremsregelung eines Kraftfahrzeugs und Bremsvorrichtung für ein Kraftfahrzeug
DE10014220A1 (de) * 2000-03-22 2001-09-27 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur Bestimmung der Querbeschleunigung eines Kraftfahrzeugs
DE10160069A1 (de) 2000-12-30 2002-09-19 Bosch Gmbh Robert System und Verfahren zur Steuerung und/oder Regelung des Fahrverhaltens eines Kraftfahrzeugs
DE10141548B4 (de) * 2001-01-05 2013-01-17 Continental Teves Ag & Co. Ohg Verfahren zur Regelung des Motorschleppmomentes in Personenkraftfahrzeugen
US6860569B1 (en) 2002-05-23 2005-03-01 Kelsey-Hayes Company Electro-hydraulic brake system with four wheel push through
DE10316090A1 (de) * 2003-04-09 2004-10-28 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Reduzierung der Bremslast an wenigstens einer Radbremse
DE102004053880A1 (de) * 2004-11-04 2006-05-11 Daimlerchrysler Ag Verfahren zur Bestimmung des maximalen Reibwertes zwischen Fahrzeugreifen und Fahrbahnoberfläche
DE102008002348A1 (de) 2008-06-11 2009-12-17 Robert Bosch Gmbh Bremseinrichtung für ein Kraftfahrzeug mit einem Druckspeicher
DE102008002345A1 (de) 2008-06-11 2009-12-17 Robert Bosch Gmbh Bremseinrichtung für ein Kraftfahrzeug mit wenigstens drei Bremskreisen
DE102008041760A1 (de) 2008-06-11 2009-12-17 Robert Bosch Gmbh Bremseinrichtung für ein Kraftfahrzeug
JP6109894B2 (ja) * 2015-08-27 2017-04-05 富士重工業株式会社 車両制御装置および車両制御方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3301948A1 (de) * 1983-01-21 1984-07-26 Alfred Teves Gmbh, 6000 Frankfurt Verfahren und vorrichtung zur steuerung der bremskraftverteilung
DE3306611A1 (de) * 1983-02-25 1984-08-30 Alfred Teves Gmbh, 6000 Frankfurt Verfahren und vorrichtung zur steuerung der bremskraftverteilung
JPH0613287B2 (ja) * 1984-05-21 1994-02-23 日産自動車株式会社 車両用制動力制御装置
DE3432841A1 (de) * 1984-09-07 1986-03-20 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Bremskraftregelanlage
DE3535843A1 (de) * 1985-10-08 1987-04-16 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur fortlaufenden bestimmung des kraftschlussbeiwerts (my)
DE3731756A1 (de) * 1987-09-22 1989-03-30 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur regelung der fahrstabilitaet eines fahrzeugs
DE3817546A1 (de) * 1988-05-24 1989-12-07 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur erhoehung der beherrschbarkeit eines gebremsten fahrzeuges
DE3833211C2 (de) * 1988-09-30 1996-07-25 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur fortlaufenden Bestimmung des Kraftschlußbeiwerts mu
DE3840456A1 (de) * 1988-12-01 1990-06-07 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur erhoehung der beherrschbarkeit eines fahrzeugs
DE3912014C2 (de) * 1989-04-12 1998-07-09 Bayerische Motoren Werke Ag Verfahren zur Ermittlung des Reibwertes zwischen der Fahrbahn und den Reifen eines Fahrzeuges
DE3934307C3 (de) * 1989-10-13 1998-10-01 Lucas Ind Plc Verfahren zum Steuern des Bremsdruckes in einer blockiergeschützten Bremsanlage
DE3935588A1 (de) * 1989-10-23 1991-04-25 Forschungsgesellschaft Kraftfa Verfahren zur gewaehrleistung der fahrstabilitaet von kraftfahrzeugen
DE3941409C1 (en) * 1989-12-15 1991-04-18 Mercedes-Benz Aktiengesellschaft, 7000 Stuttgart, De Hydraulic dual circuit brake installation for motor vehicle - has electronic control stage for pressure modulator with drive pressure chamber for automatic braking force distribution approaching ideal
DE4026627A1 (de) * 1990-08-23 1992-02-27 Bosch Gmbh Robert Fahrzeug
DE4026626A1 (de) * 1990-08-23 1992-02-27 Bosch Gmbh Robert Verfahren zur regelung der fahrzeugdynamik

Also Published As

Publication number Publication date
EP0529280A3 (en) 1993-05-19
EP0529280A2 (de) 1993-03-03
DE59206162D1 (de) 1996-06-05
EP0529280B1 (de) 1996-05-01
DE4128087A1 (de) 1993-02-25
JPH06166367A (ja) 1994-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT69196A (en) Method for controlling brake pressure of vehicles
JP4285902B2 (ja) 横転を回避するための車両の安定化方法および装置
JP2943074B2 (ja) 車両の制動圧力を荷重に関係して調整する方法
US8332113B2 (en) Brake control apparatus for vehicle
US5163742A (en) Method of distributing brake pressure to the axles of a motor vehicle with an abs pressure-medium brake
KR100572502B1 (ko) 자동차 속도에 따른 자동차 안정화 방법 및 장치
US7134733B2 (en) Method and system for controlling brake-application energy in a vehicle combination
US5357434A (en) Method and apparatus for adapting motor vehicle drive slip threshold values for a drive slip and/or a brake slip control system to tires
KR100572501B1 (ko) 자동차 안정화 방법 및 장치
US7681959B2 (en) Method for brake pressure distribution between the axles of a vehicle
JP2004131080A (ja) 車両列車の制動装置を制御する方法
GB2367044A (en) Vehicle wheel lift detection system
US20110112723A1 (en) Method and device for controlling the stability of a vehicle, in particular a utility vehicle
JP2002520604A (ja) 自動車のロールオーバーの危険を検出する方法と装置
JP6830488B2 (ja) 自動車の圧縮空気式に操作される複数の車輪ブレーキに対するブレーキ圧力を調整するための方法、当該方法を実行するためのブレーキ装置、及び自動車
JP3350042B2 (ja) 多軸自動車の圧力媒体作動式の制動装置
JP2007008450A (ja) 自動車の運転動特性調整方法
US6079801A (en) Method for electrically actuated braking of a motor vehicle and electrically actuated brake system
US5855419A (en) Process for controlling a distribution of braking force in a vehicle
CN108025709B (zh) 机动车牵引力控制系统和方法
JP2004527413A (ja) 制御される自動車ブレーキシステムの制御応答を改善する方法
JP2000504291A (ja) 車両のブレーキ作用の調整方法および装置
JP2000508990A (ja) 動的走行パラメータに影響を与える方法
US20010053953A1 (en) Antilock braking control method and system
KR102663608B1 (ko) 차량의 쏠림 방지방법

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary prot. due to refusal