HUT67196A - Communication apparatus and method for transferring data from a source to one (or) more receivers - Google Patents

Communication apparatus and method for transferring data from a source to one (or) more receivers Download PDF

Info

Publication number
HUT67196A
HUT67196A HU9400175A HU9400175A HUT67196A HU T67196 A HUT67196 A HU T67196A HU 9400175 A HU9400175 A HU 9400175A HU 9400175 A HU9400175 A HU 9400175A HU T67196 A HUT67196 A HU T67196A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
data
receiver
signal
source
hppi
Prior art date
Application number
HU9400175A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9400175D0 (en
Inventor
Sung Min Choi
Leon Lumelsky
Alan Wesley Peevers
John Louis Pittas
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of HU9400175D0 publication Critical patent/HU9400175D0/hu
Publication of HUT67196A publication Critical patent/HUT67196A/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09BEDUCATIONAL OR DEMONSTRATION APPLIANCES; APPLIANCES FOR TEACHING, OR COMMUNICATING WITH, THE BLIND, DEAF OR MUTE; MODELS; PLANETARIA; GLOBES; MAPS; DIAGRAMS
    • G09B5/00Electrically-operated educational appliances
    • G09B5/08Electrically-operated educational appliances providing for individual presentation of information to a plurality of student stations
    • G09B5/14Electrically-operated educational appliances providing for individual presentation of information to a plurality of student stations with provision for individual teacher-student communication
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F15/00Digital computers in general; Data processing equipment in general
    • G06F15/16Combinations of two or more digital computers each having at least an arithmetic unit, a program unit and a register, e.g. for a simultaneous processing of several programs
    • G06F15/163Interprocessor communication
    • G06F15/173Interprocessor communication using an interconnection network, e.g. matrix, shuffle, pyramid, star, snowflake
    • G06F15/17337Direct connection machines, e.g. completely connected computers, point to point communication networks

Description

A találmány tárgya nagy adatblokkok, például képadat blokkok gyors átvitelére alkalmas kommunikációs berendezésre és eljárásra vonatkozik.
Egy közepes felbontású, például 1024 vízszintes és 1024 függőleges képpontból álló, számítógép által létrehozott kép, amelynél mindegyik képpont 8-8 bitet tartalmaz vörös, zöld és kék színenként, hozzávetőleg 3 000 000 byte (3 MB) nagyságú. Egy ilyen nagy adatfájl adatfeldolgozó egységek, például munkaállomások közötti átvitele a hagyományos nagysebességű soros hálózatokba jelentős akadályt, keresztmetszet szűkülést visz be.
-2Ezen túlmenően a jelenleg elérhető soros interfész technológiákkal arra sincs lehetőség, hogy a valósidőben legalább 30 keret/másodperc vagy azt meghaladó felfrissítési ütemet igénylő mozgó képszekvenciákat egyik helyről a másikra továbbítsuk.
Ezért célszerűnek tűnik a párhuzamos adattovábbítási technológia alkalmazása oly módon, hogy megnöveljük a kommunikációs busz sávszélességét. Ilyen párhuzamos kommunikációs interfész technológiát ír le az American National Standard fór Information Systems (ANSI) ”High Performance Parallel Interface Mechanical, Electrical, and Signalling Protokol's Specifícation (HPPI-PH) című, 1989 november 1-i dátumú, X3T9/88-127, X3T9.3/88-032, REV6.9 jelzésű kiadványa, amelynek ismeretanyagát jelen leírásunkban referenciaként nevezzük meg.
A HPPI interfész specifikáció 32 bites port felhasználásával 100 MB/s sebességű, 64 bites port felhasználásával 200 MB/s sebességű átvitelt tesz lehetővé. Ez a különleges interfész technológia ezért különösen jelentős, például digitális képanimációk munkaállomások közötti átvitele esetén.
Sajnos a HPPI interfész specifikáció csupán két mainframe számítógép, vagy egy mainframe számítógép és egy nagysebességű lemezes tárolórendszer közötti egyszerű kapcsolatot tesz lehetővé. A csomópontok közötti távolság legfeljebb 25 m lehet, és általános üzenetterítést vagy többségre szóló üzenetküldést megvalósító, több csomópont közötti kommunikáció nem lehetséges.
Ezért a találmánnyal célunk olyan nagysebességű, nagy sávszélességű párhuzamos kommunikációs csatorna előállítása, amellyel egy képadat szervertől több munkaállomáshoz egyidejűleg tudunk képadatokat továbbítani.
A találmánnyal célunk továbbá olyan kommunikációs eljárás és berendezés létrehozása, amelyet több munkaállomás tud használni arra, hogy egy képadat szervertől képadatokat fogadjon és hogy a szerver felé kommunikációs busz vezérlőjeleket továbbítson.
A kitűzött feladat megoldása során olyan eljárást vettünk alapul adatok továbbítására egy forrástól egy vagy több, párhuzamos kommunikációs csatornán át láncba kapcsolt vevőhöz, ahol a kommunikációs csatornához kapcsolódó néhány vevő között, melyek a kommunikációs csatornától jeleket fogadó vevőkapuval és a következő vevő vevőkapujához jeleket továbbító kimeneti kapuval rendelkeznek, az adatokat egytől N-ig számú csomagban továbbítjuk, ahol N értéke legalább 2, és legalább egy vevő egynél több csomag közbenső tárolására alkalmas. Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy mindegyik vevővel egytől legalább N-ig teijedő számú INTREADY (belső készenlét) jelet állítunk elő, « ♦ ♦
-3a jelek számát a vevő által tárolni képes csomagok számának függvényében határozzuk meg, az 1- legalább N számú INTREADY jelet a vevőben tároljuk, és meghatározzuk, hogy egy rákövetkező létező vevő előállított-e legalább egy külső READY jelet, jelezve ezzel, hogy készen áll adatok fogadására, és ha nincs rákövetkező vevő, úgy minden egyes tárolt belső KÉSZ jelhez külső KÉSZ jelet állítunk elő és azt egy megelőző létező vevőhöz továbbítjuk, és ha ilyen nem létezik, úgy a létrehozott külső KÉSZ jelet vagy jeleket a forráshoz továbbítjuk, illetve, ha a rákövetkező vevő nem állított elő legalább egy külső KÉSZ jelet, úgy mindaddig várunk, amíg a rákövetkező vevő ezt a legalább egy külső KÉSZ jelet előállítja, és ha a rákövetkező vevő legalább egy külső KÉSZ jelet előállított, úgy azt vesszük és eltároljuk, majd minden egyes, megfelelő tárolt külső KÉSZ jellel rendelkező, tárolt belső KÉSZ jelhez külső KÉSZ jelet állítunk elő, és a legalább egy ilyen előállított külső KÉSZ jelet a megelőző létező vevőhöz továbbítunk, ha pedig nem létezik, úgy az előállított külső KÉSZ jelet közvetlenül a forráshoz továbbítjuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja értelmében az adat forráson keresztül fogadjuk az előállított KÉSZ jeleket és azokra válaszolva egy vagy több adat vevőt megcímezve információt továbbítunk a kommunikációs csatornára, és mindegyik megcímzett adat vevővel vesszük a kommunikációs csatornáról a továbbított adatokat.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha az adatok továbbítása során adatszavakból álló adatköteget továbbítunk, ahol legalább egy adatszó bitekből álló címszót határoz meg, ahol a bitek némelyike az adat vevők egyikét azonosítja.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha az adatok fogadása során meghatározzuk, hogy egy eltárolt címbit meghatározóval definiált bit megtalálható-e a címszóban és ha igen, úgy az adat vevő megcímzettségét jelző jelet állítunk elő.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében egy másik vett külső KÉSZ jel vételére válaszként az adat forrással adatot továbbítunk a kommunikációs csatornára, ahol a továbbított adatot adatszavakból összeállított kötegként alakítjuk ki, amelyben minden egyes adatszóval legalább egy képpont paramétereit határozzuk meg.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha adatszavakként 32 bites szavakat használunk, amelyekben a meghatározott képpont jellemzők vörös, zöld és kék képpont színeket meghatározó 24 bitet vesznek igénybe.
Előnyös továbbá, ha az adatszavak maradék bitjeivel a képpont egy másik képponttal történő keverésénél használt értéket határozunk meg.
• ·
-4Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a kép fejcímkével a kijelzőn a képet tartalmazó ablak méretét és helyzetét határozzuk meg, és az ablakot legalább egy további köteggel meghatározott képpontokból állítjuk össze.
Előnyös a találmány értelmében továbbá, ha a kommunikációs csatornáról érkező adatokat FIFO memóriában tároljuk.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha az egyik megcímzett adat vevővel meghatározzuk, hogy az adattároló eszköz elegendő nagyságú fel nem használt memóriát tartalmaz-e egy előre meghatározott számú adatszóból összeállított adatköteg eltárolására.
Előnyös továbbá, ha az előre meghatározott szám 256.
A találmány szerinti eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében az adatok továbbítása során egy ablak méretét és elhelyezkedését meghatározó adatszavakat továbbítunk.
A kitűzött feladatot továbbá olyan berendezéssel oldottuk meg adatok kijelzésére több kijelző eszközön, mely berendezésnek adatokat legfeljebb N számú adatcsomagként tartalmazó forrása van, ahol N értéke legalább 2, továbbá vevői vannak, ahol legalább egy vevő több mint egy adatcsomag tárolására alkalmas, és párhuzamos kommunikációs csatornája van, amely a forrást és a vevőket láncoltán kapcsolja össze adatoknak a forrásból egy vagy több vevőhöz továbbítása céljából, és ahol néhány kiválasztott vevő a kommunikációs csatornához kapcsolódik, és annak jelét fogadó vevőkapuval és a rákövetkező vevő vevőkapujához jeleket továbbító kimeneti kapuval rendelkezik. A továbbfejlesztés értelmében minden egyes vevőnek a forrástól érkező legfeljebb N számú adatcsomag vételének készségére vonatkozó jelet előállító és tároló egysége, a rákövetkező vevő ugyanerre vonatkozó jelét vevő és tároló egysége, valamint a forrástól érkező legalább egy adatcsomag vételének készségére vonatkozó előállított és tárolt jelzés meglétének valamint a rákövetkező vevő ugyanerre vonatkozó jele meglétének függvényében a forrás felé a forrástól egészen Y-ig számú adatcsomag vételének készségét jelző Y számú jelet továbbító egysége van, ahol Y az előállított és tárolt, vagy a vett és tárolt jelek közül a kisebb értékével azonos, és ahol Y = N, ha az előállított és tárolt jelek és a vett és tárolt jelek megegyeznek N-nel.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakja értelmében az adatforrás adót tartalmaz, a kommunikációs csatornán párhuzamos adatszavak továbbítására.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha az adónak KÉRELEM jelet a kommunikációs csatornára kiadó fokozata, a kommunikációs csatornától KAPCSOLAT jelet vevő fokozata, a • · • ·
-5kommunikációs csatornára CSOMAG jelet kiadó fokozata, és az adatszavakat a CSOMAG jel kiadása alatt adatszó kötegként továbbító fokozata van.
Előnyös továbbá, ha az első kötegek valamelyike a többi köteget vevő valamelyik adat vevőt kiválasztó információt tartalmaz, és mindegyik adat vevőnek azt meghatározó fokozata van, vajon az információ a képadat vevőt olyan vevőként határozza-e meg, amelynek vennie kell az összes többi köteget.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a többi köteg adatszavakból áll, amelyek mindegyike legalább egy képpont paramétereit meghatározó adatszó.
Előnyös továbbá, ha az adatszavak 32 bites adatszavak és a képpont paraméter vörös, zöld és kék képpont színek meghatározására 24 bitet foglal el.
Előnyös továbbá a találmány értelmében, ha mindegyik adatszóban a megmaradó bitek a képpont egy másik képponttal való keveréséhez használt értéket definiálnak.
Ugyancsak előnyös, ha mindegyik adat vevő első listafokozatot tartalmaz az adat forrásból érkező adatok vételkészségét jelző jel tárolására, és második listafokozatot tartalmaz, a forrástól távolabb elhelyezkedő adat vevő forrástól származó adatok vételkészségét jelző vett jelének tárolására.
Előnyös a találmány értelmében továbbá, ha a továbbítófokozat az adat forrástól érkező adatok vételének készségét jelző jelet előállító fokozatot tartalmaz, amely a jel előállítását jelző tárolt jeleket tároló első és második listafokozattal áll összeköttetésben.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a vételkészséget jelző jelet előállító fokozat csak abban az esetben állítja elő a jelet, ha az adat vevőket azt megelőzően az adat forrás megcímezte, és ha egy tárolófokozat elegendő mennyiségű fel nem használt memóriahellyel rendelkezik az adat tárolására.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakja értelmében a továbbítófokozat a forrás felé csak abban az esetben továbbítja a jelet, ha
- a vevőt korábban a forrás megcímezte, és ha a vevőben lévő tárolófokozat elegendő nagyságú fel nem használt memóriahelyet tartalmaz az adat eltárolására, és ha a vett jel mutatja a rákövetkező adat vevő készségét a forrástól érkező adatok vételére, vagy ha
- az adat vevőt az adat forrás korábban nem címezte meg, és ha a vett jel jelzi, hogy a rákövetkező adat vevő kész a forrástól érkező adatok vételére.
A találmányt az alábbiakban a csatolt rajz segítségével ismertetjük részletesebben, amelyen a javasolt eljárást és az azt megvalósító berendezés példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti berendezés egy lehetséges kiviteli alakját alko- tó hálózat topológia tömbvázlata, a
2. ábra egy további lehetséges kiviteli alak szerinti hálózat topológiát mu- tat be tömbvázlat szinten, a
3A. ábra három adatcsomag forrástól vevőhöz történő szinkron átvitelének idődiagramja, a
3B. ábra napjainkban előnyösen képadat átvitelre használt adatcsomag formátumot mutat be, a
4. ábra a 3. ábra szerinti kép fej címke adatköteg szervezését mutatja be részletesebben, az
5. ábrán az 1. ábra szerinti kommunikációs hálózathoz kapcsolódó munka- állomás kimeneti kapujának tömbvázlata látható, a
6. ábra az 5. ábra szerinti kapcsolási elrendezés várakozósor fokozatának tömbvázlata, a
7. ábrán egy meghatározott távolság felett HPPI kapuk kábelezési távol- ságának megnövelésére használt HPPI ismétlőegység tömbvázlata látható, a
8. ábra képadatok továbbítása esetén a képadat szerver és a munkaállo- mások közötti kapcsolatot bemutató folyamatábra, és a
9. ábrán egy munkaállomás várakozósor fokozatának működését bemutató folyamatábrát tüntettünk fel.
Az 1. ábra a találmány szerint felépített és a javasolt eljárás szerint működő nagysebességű 10 hálózatot ábrázol. A 10 hálózatnak a bevezetőben megnevezett HPPI specifikációnak megfelelő 11 kommunikációs csatornája van, amely fizikailag kommunikációs buszként van megvalósítva és amelyet HPPI busz (sín) topológiának is nevezhetünk. 12 adatszerver 14a HPPI vevőt és 16a HPPI adót tartalmaz. A bemutatott esetben a 12 adatszerver kép-7 adatokat előállító nagyszámítógép. All kommunikációs csatornára több 18 munkaállomás csatlakozik, amelyet leírásunkban egyszerűsítve vevőként is nevezünk. Általában mindegyik 18 munkaállomásnak van 18a kerettára, valamint a 12 adatszerver által előállított képadatokat megjelenítő 18b kijelzője. Mindegyik 18 munkaállomás rendelkezik 14b HPPI vevővel, de HPPI adóra nincs feltétlenül szüksége. Ehelyett mindegyik 18 munkaállomás 20 HPPI kimeneti kapuval van ellátva. A 18 munkaállomások úgy vannak egymással összekötve, hogy mindegyik 14b HPPI vevőjét a 12 adatszerver 16a HPPI adója vagy az őt megelőző 18 munkaállomás 20 HPPI kimeneti kapuja által szolgáltatott adatok és vezérlőjelek hajtják meg. A 18 munkaállomások 20 HPPI kimeneti kapui által előállított kézfogás jelek vagy a 12 adatszerverre, vagy egy megelőző 18 munkaállomás 20 HPPI kimeneti kapujára kerülnek fel, az adott 18 munkaállomás 11 kommunikációs csatornán belüli fizikai elhelyezkedésétől függően. Az 1. ábra 18L utolsó munkaállomás és a 12 adatszerver között egy opcionális 22 HPPI visszacsatoló összeköttetést is bemutat, amely lehetőséget biztosít különböző hálózati diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére valamint arra, hogy a 12 adatszerver üzeneteket küldjön a 18 munkaállomásokhoz illetve azoktól üzeneteket fogadjon. A bemutatott 10 hálózat harminckét 18 munkaállomást támogat, melyek mindegyike legfeljebb 25 m távolságban helyezkedik el egymástól. Ezt a távolságot megnövelhetjük, ha például a 7. ábra kapcsán részletesebben is ismertetett 24 ismétlőfokozatokat iktatunk közbe. A 12 adatszerver és a 18 munkaállomások közé 26 lokális hálózat is kapcsolódik, amely gondoskodik a 11 kommunikációs csatornához való hozzáférésekről és egyéb feladatokat lát el, például jelzi a 12 adatszerver számára a képadat iránti kérelmeket, a hibafeltételeket és más eseményeket. Ilyen 26 lokális hálózatként például az EBM Corp. Armonk, US. cég Tokén Ring elnevezésű hálózata használható.
A 10 hálózat felépítésének köszönhetően nagy sebességű, kedvező HPPI adatútvonalat biztosít a képadatok számára a 12 adatszervertől az egyes 18 munkaállomások felé. A 18 munkaállomásoktól a 12 adatszerver felé történő lassabb visszautat az említett 26 lokális hálózat biztosítja.
Azokban az alkalmazásokban, ahol több felhasználó 18 munkaállomás kér azonos vagy eltérő képadat fájl átvitelt a 12 adatszervertől, a mindegyik képadat fájl adatszavában megtalálható logikai bitcímző mechanizmus biztosítja a 12 adatszerver számára az összes 18 munkaállomáshoz eljutó általános üzenetterítési, a csupán néhány 18 munkaállomáshoz eljutó többséghez szóló üzenetküldési, vagy csupán egyetlen 18 munkaállomáshoz eljutó egyszerű üzenetküldési funkciókat. A 26 lokális hálózat és valamelyik 18 munkaállomás processzora segítségével a 12 adatszerver LUN logikai egység számot rendel mindegyik, a 11 kommunikációs csatornára csatlakozó 18 munkaállomáshoz. Ezt az LUN logikai egység •« · · ······ • · · f · · • ··· · ·· • ♦ ·
-8számot HPPI címkomparátorban tárolja és egy bejövő adatfájl bitcímével való összehasonlításra használja. Ha az összehasonlítás eredménye pozitív, az adatokat kijelzés céljából a 18 munkaállomás 18a kerettárában helyezi el.
A következőkben egy 32 bites HPPI kaput használó, csupán vételre feljogosított, grafikus 18 munkaállomás jelenleg használt előnyös kiviteli alakját mutatjuk be.
Előbb utalunk a 3A. ábrára, amelyen a HPPI specifikációnak megfelelően forrástól célállomáshoz, azaz a 12 adatszervertől egy 18 munkaállomáshoz történő, három adatköteg szinkron átvitelének idődiagramját tüntettük fel. Mindegyik adatköteggel egy hosszúság/ longitudinális redundancia ellenőrző LLRC szó van társítva, amelyet a forrás egy 32 bites adatbuszon keresztül küld el a célállomásnak az adatköteget követő első órajel periódus alatt. Az adatköteg csomagokat igaznak minősített csomag jel határolja le. A köteg jel ugyancsak határoló, amely a HPPI adatbuszon jelenlévő szócsoportot kötegként jelöli meg. A köteg jelet a forrás bocsátja ki a köteg első szavával együtt, és az utolsó szóval egyidejűleg érvényteleníti. Mindegyik köteg 1-től 256-ig tartalmazhat 32 bites adatszavakat. A forrás ezen kívül KÉRELEM jelet is kibocsát, amellyel a célállomást értesíti a kívánt kapcsolatról. A célállomás a kérelem jelre válaszként KAPCSOLAT jelet bocsát ki. A célállomás a kapcsolat létrehozása után, azaz a KAPCSOLAT jel vétele után egy vagy több KÉSZ jelet is kibocsát. Pontosabban, a célállomás minden egyes, a forrástól érkező és vételre kész köteghez kibocsát egy KÉSZ jelet. A célállomás több KÉSZ jelet is kibocsáthat, amellyel jelezheti a fogadni képes kötegek számát. Minden egyes vett KÉSZ jelzés alapján a forrás egy köteget adhat. A 3A. ábrán nem tüntettük fel az órajelet, amely például 25 MHz frekvenciájú, azaz 40 ns periódusidejű szimmetrikus jel, amellyel a berendezés az adatszavak és a különböző vezérlőjelek átviteli idejét szinkronizálja.
Összefoglalva, a HPPI-PH specifikáció olyan adatátviteli hierarchiát definiál, ahol az adatátvitel egy vagy több adatcsomagból áll össze. Minden egyes csomag egy vagy több adatkötegből áll, és az egyes kötegek legfeljebb 256 darab 32 bites, 25 MHz órajel frekvenciájú adatszóból állnak össze. Az adatszavak hibaészlelését bájt alapú páratlan paritásvizsgálattal végezzük. A hibaészlelést hosszirányban végezzük, a kötegben lévő bitoszlop mentén, páros paritással, amelyet aztán a köteg végéhez csatolunk. A kötegeket egy teljes köteget tárolni vagy más módon befogadni képes 18 vevők segítségével továbbítjuk. A 18 vevő KÉSZ jelzés kiadásával értesíti az adó forrástt arról, hogy kész egy köteg fogadására. A HPPI-PH specifikáció a HPPI-PH adó számára 63 különböző 18 vevőtől érkezett kész jel sorbaállítását engedélyezi.
·« ·4 ···· ···· « · · f · ♦ • ··* V ··· • · » *
-9A 3B. ábra a 3A. ábrán bemutatott HPPI adatok adaptálását mutatja, képadatok továbbításának találmány szerinti eljárásával összefüggésben. A javaslat értelmében az adatköteg csomag vagy egy teljes képkeretnek, vagy pedig annak egy négyszögletes részletének felel meg, amelyet ablaknak nevezünk. A csomag két vagy több köteget tartalmaz. Az első köteget egy fejcímke köteg határozza meg, és általános HPPI eszköz információt, HPPI fejcímkét valamint képadat információt tartalmaz, amelyet kép fej címkének nevezünk. A fejcímke köteg többi részét pillanatnyilag nem hasznosítjuk.
A fejcímke köteget egy vagy több, képpont adatot tartalmazó képadat köteg követi. A képpont adatok raszter formátumba szervezettek, azaz a legfelső kijelző letapogatási vonal bal szélső képpontja az első adatköteg első szava. Ez a sorrend az utolsó letapogatási vonal legutolsó képpontjáig változatlan. Az utolsó köteget szükség esetén teljes méretűre tölthetjük ki. Mindegyik adatszó egy meghatározott képpontra vonatkozó 8 bites vörös, zöld és kék (RGB) színinformációt tartalmaz. A 32 bites adatszó maradék 8 bitjét különböző módon hasznosíthatjuk. Két kép lineáris keverésére alkalmas rendszerekben a maradék 8 bitet felhasználhatjuk arra, hogy kulcsadatokat vigyünk át, amelyek meghatározzák, hogy a két bemeneti kép milyen módon egyesül kimeneti képpé. A maradék 8 bit egy másik lehetséges felhasználása szerint mindegyik színhez további két bitet rendelünk hozzá, hogy a kerettárak alkalmasak legyenek 10 bites RGB adatok fogadására. Ezen kívül számos adattömörítő módszert is alkalmazhatunk, ahol az egyes adatszavak maradék 8 bitjét arra használhatjuk, hogy hozzávetőlegesen harmadával megnöveljük az effektív HPPI képtovábbítási sávszélességet, ha 24 bit/képpont felbontású képeket használunk.
A 4. ábra részletesebben mutatja be a 3B. ábrán látható kép fejcímke szerverzését. A kép fej címke első szava az a HPPI bitcím, amelyre a kiválasztott 18 munkaállomás válaszol. Azáltal, hogy 32 bit szélességű adatszavakat használunk, legfeljebb 32 különálló 18 munkaállomás címet specifikálhatunk. A HPPI bitcím szót egy vezérlés/állapot szó követi, amely specifikus kép illetve csomaginformációt közöl a 18 munkaállomással. Ez a szó tartalmaz olyan bitet, amely jelzi a képpont adat tömörítettségét (C), olyan bitet, amely jelzi, ha a társított csomag az adott keret (EOF) utolsó csomagja (L), valamint olyan MEGSZAKÍTÁS jelet (I), amely ΑΤΊΈΝΤΙΟΝ jelként funkcionál. A kép fejcímke utolsó két szava (X adat és Y adat) az X és Y képirányra vonatkozó méret (offszet) információt tartalmaz. Például, ha a csomag egy teljes képernyőnyi képpont adatot továbbít, az X hosszúság és az Y hosszúság egyarát 1024 értékű lehet egy 1024x1024 képpont felbontású képernyő esetén, és mindkét offszet értéke nulla. Ha a csomag ehelyett valahol a képernyőn lévő ablakra vonatkozó képadatokat továbbít, az X hosszúság és az Y hosszúság az ablak méretét jelzi, míg a két offszet érték az ablak bal felső sarokpontjának a képernyő ti ·· ···« ···· • · · · · ♦ • · ·· » ··· • · * · •t·* »· * ···
- 10vonatkozási pontjához viszonyított helyzetét jelzik. A képernyő vonatkozási pontja általában a legfelső, bal szélső képpont.
Az 5. ábrán a busz topológiájú 10 hálózatra csatlakozó 18 munkaállomás csatlakozó felületének tömbvázlatát tüntettük fel. Az egyes funkcionális blokkok 30 bemeneti regisztereket, órajellel vezérelt 32 fáziszárt hurok áramkört, 34 paritásellenőrző fokozatot, 36 FIFO memóriát, 38 HPPI címkomparátort, 40 várakozósort és 42 kapcsolat/készenlét regenerátor fokozatot tartalmaznak.
A 30 bemeneti regiszterek invertált HPPI CLKi órajellel ütemezetett első 30a D regiszter készletet tartalmaznak, amelyek minden egyes CLKi órajel ciklusban eltárolják a vett adatokat (P<31:0>), paritást (P<3:0>) és vezérlő biteket (kérelem, csomag, KÖteg).
Ezeket az adat, paritás és vezérlő információkat a 30 bemeneti regiszterek második 30b D regiszter készlete is eltárolja, amelyet viszont kimeneti CLKo órajel ütemez. A CLKo órajel frekvencia- és fázisstabil jel, és a bemeneti CLKi órajelhez a 32 fáziszárt hurok áramkör rögzíti, annak biztosítására, hogy a kimeneti CLKo órajel megtartsa a megválasztott fáziskapcsolatát a bemeneti CLKi órajelhez, ily módon annak frekvenciájától csupán korlátozott mértékben térhet el. A 32 fáziszárt hurok áramkör ezzel az intézkedéssel véd az elkülönülő, hiányzó vagy felesleges bemeneti órajelektől, mivel viszonylag érzéketlen a pillanatnyi bemenetijei instabilitásokkal szemben.
A 30b D regisztereket a 34 paritásellenőrző fokozat, a 38 HPPI címkomparátor és a 36 FIFO memória követi. A 34 paritásellenőrző fokozat a 18 munkaállomás processzorához (az ábrán ezt nem tüntettük fel) maszkolható hibamegszakítást generál, mire a processzor a korábban leírtaknak megfelelően a hiba felléptét visszajelzi a 26 lokális hálózaton keresztül a 12 adatszervernek. A 18 munkaállomás a 26 lokális hálózaton keresztül a hibásan vett képadat csomag újraküldését is kérelmezheti. A 34 paritásellenőrző fokozat különösen felügyel a fejcímke kötegben fellépő hibákra, mivel ezek az éppen a 18a kerettárban lévő hasznos adatokat is tönkretehetik. Ezért a 36a FIFO vezérlő a 34 paritásellenőrző fokozat hiba jelkimenetéhez is csatlakozik, hogy elkerüljük a képadatok beírását a 36 FIFO memóriába a fejcímke kötegben jelentkezőp hiba észlelése esetén.
Hivatkozunk itt a 9. ábra folyamatábrájára is, amelyben a 18 munkaállomás vevő és kimenet kapuinak működését magyarázzuk. A 38 HPPI címkomparátor INTCNCT (belső kapcsolat) jelet bocsát ki, ha a 4. ábrán feltüntetett bejövő csomag bitcím szavában a 18 munkaállomásra utaló címet észlel. Ezt az ötbites címkódot a 38 HPPI címkomparátorban lévő írható regiszter tárolja, amelyet oda a 18 munkaállomás processzora ír be. Az ötbites cím- 11 •4 ·« ········ • · · · · ♦ • ·«« 9··· • 9 ·· *··· »» * ··· kód azonosítja, hogy a bitcím szó 32 bitje közül melyek vonatkoznak az adott 18 munkaállomásra. A 26 lokális hálózat és a 18 munkaállomás processzora révén a 12 adatszerver dinamikusan rekonfigurálhatja a 18 munkaállomás HPPI címeit. Ez találmányunk egyik igen hasznos jellemzője, amennyiben a HPPI kommunikációs csatornához minimális késleltetéssel tudunk további 18 munkaállomásokat hozzáadni, vagy attól leválasztani.
A fej címke hibátlansága esetén az INTCNCT jel 36a FIFO vezérlőhöz juttatásával engedélyezzük a csomag adatkötegeinek beírását a 36 FIFO memóriába. A 36 FIFO memóriának N adatköteg tárolására elengedő kapacitása van. A 36 FIFO memóriából az adatokat a 18 munkaállomás által generált RTCLK jel segítségével hívjuk elő. Az előhívott adatokat kijelzés céljából a 18a kerettárba továbbítjuk. Ha a 36 FIFO memóriában teljes 256 szavas kötegre elengedő hely van, a 36a FIFO vezérlő emtready (belső készenlét) jelet bocsát ki.
Hagyományos HPPI vevő esetén a KÉSZ jelet ezt követően közvetlenül el kell küldeni a 12 adatszerverhez. A találmány szerinti 14b HPPI vevő azonban eltérő módon működik: Az INTREADY jelet a 40 várakozósorba helyezi.
A 34 paritásellenőrző fokozat, a 38 HPPI címkomparátor és a 36 FIFO memória működésével párhuzamosan a bemeneti HPPI adatokat, paritást és vezérlőjeleket a CLKo órajel bejuttalja a második készlet 30b D regiszterbe. Ezeknek a 30b D regisztereknek a kimenetei valamint egy puffereit CLKo órajel jut a 20 HPPI kimeneti kapura és 44 kimeneti regiszter készleten keresztül meghajtja a HPPI busz letöltő bővítését.
Megjegyezzük, hogy a 44 kimeneti regiszterek használata nem feltétlenül szükséges. Alkalmazásuk azonban célszerű, hogy minimálisra csökkentsük a bittorzulásokat és fenntartsuk a HPPI-PH specifikációban rögzített időzítési hibahatárokat a 14b HPPI vevők felé történő letöltés során.
A 6. ábra nagyobb részletességgel mutatja be a korábban említett 40 várakozósort valamint a 42 kapcsolat/készenlét regenerátor fokozatot Mint azt az 5. ábra kapcsán már korábban leírtuk, a 40 várakozósor egyik feladata az, hogy tárolja az ENTREADY jeleket, amelyeket a 36a FIFO vezérlő állít elő. Az INTREADY jeleket 46 belső listában tároljuk, amely célszerűen 64x1 bites FIFO áramkörrel van megvalósítva. A 40 várakozósor másik részét 48 külső lista képezi, amely a rákövetkező 14b HPPI vevőktől érkező bejövő KÉSZ jeleket tárolja. A 48 külső lista célszerűen ugyancsak 64x1 bites FIFO áramkörrel van megvalósítva.
Mint a 9. ábrán látható, ha a berendezés nem tartalmaz letöltő 14b HPPI vevőt, amit a HPPI csatlakozás célállomástól forrás felé CNCTD2S jel állapota jelez, 50 készenlét regenerátor haladéktalanul KÉSZ jelet bocsát ki, ha egy jel bekerül a 46 belső listába. Azt az
-12«· ·· ···· ·«·· • · · · · ♦ • ·«« · ··· • · · · ···« ·· * ··· ütemet, amellyel all kommunikációs csatorna utolsó 14b HPPI vevője KÉSZ jeleket bocsát ki, az INTCNCT jel helyzete, valamint a társított adatokat tartalmazó 36 FIFO memória kiürítési üteme határozza meg. Ha az INTCNCT jel hamis, a 36a FIFO vezérlő INTREADY jeleket bocsát ki, ha a HPPI kötegjel igaz állapotból hamis állapotba vált át, azaz a köteg végén. Ha az INTCNCT jel állapota igaz, akkor csak abban az esetben bocsát ki INTREADY jeleket, ha elegendő hely van a 36 FIFO memóriában egy újabb köteg fogadására. A HPPI 11 kommunikációs csatorna 18L utolsó munkaállomása ezért az összes egymásra épülő KÉSZ jel forrása.
A rákövetkező 18 munkaállomások, tehát azok, amelyek a 12 adatszerver és a 18L utolsó munkaállomás helyezkednek el, késleltetik a KÉSZ jel kibocsátását mindaddig, amíg a 48 külső listában kívül generált KÉSZ jel nem kerül. Ha a CNCTD2S jel állapota igaz, és ha a 46 belső lista KÉSZ jelet tartalmaz, úgy mindkét 46 belső lista és 48 külső lista készenléti helyzetűnek tekinthető és a 42 kapcsolat/készenlét regenerátor fokozathoz KÉSZ jel kerül elküldésre, egy 14B HPPI vevőt megcélzó felküldés céljából.
így azoknál a 18 munkaállomásoknál, amelyek a HPPI 11 kommunikációs csatornán belül, közbensőleg helyezkednek el, az INTREADY jelek egy az egyben kapcsolódnak a bejövő, kívül generált KÉSZ jelekkel. Ez biztosítja, hogy a 11 kommunikációs csatornán egymásra épülő kötegek szinkronban maradnak az összes 18 munkaállomásra vonatkozó KÉSZ jelekkel.
Azt az ütemet, amellyel a KÉSZ jeleket kibocsátjuk, az egyes megcímzett 18 munkaállomások 36 FIFO memóriáinak elérhetősége határozza meg. A leglassabb olvasási ütemmel rendelkező 36 FIFO memóriát tartalmazó 18 munkaállomás ily módon lépteti a 10 hálózatot és meghatározza, hogy a KÉSZ jelek mikor tölthetők fel.
A 42 kapcsolat/készenlét regenerátor fokozat kettős feladatot lát el. Egyrészt, az 50 készenlét regenerátor kimenő impulzusa formálja a kimenő KÉSZ jelet annak érdekében, hogy teljesítse az érvényes HPPI-PH specifikáció e jelre vonatkozó előírásait. Az 50 készenlét regenerátor előnyösen léptetőregiszterrel valósítható meg és biztosítja, hogy a kimenő KÉSZ jel nyolc 25 MHz frekvenciájú órajel impulzus szélességű. Az 50 készenlét regenerátor TC kimenete a 46 belső lista és 48 külső lista kimeneti kapuit is ellátja órajellel. Másrészt, az egyes 18 munkaállomások által a 12 adatszervertől érkező KÉRELEM jelre válaszként kibocsátott KAPCSOLAT jel (8. ábra) ugyancsak a 18L utolsó munkaállomástól töltődik fel a 12 adatszerver irányába. A KAPCSOLAT jel értesíti a 12 adatszervert arról, hogy megkezdődhet a csomagok továbbítása. A 6. ábrán nem látható kapcsolat regenerátor újra-13• · · · ··♦· ···· • · · · · * ♦ ·«« · ··· • · · · ···· ·« 4 ··· formázza a KAPCSOLAT jel felfutó élét és kapuzza a belső KAPCSOLAT jelet a rákövetkező 18 munkaállomásoktól érkező bejövő külső KAPCSOLAT jellel.
Megjegyzendő, hogy az egy kapcsolat inicializálása során a 12 adatszerver által kibocsátott KÉSZ jelek számát a legkisebb tárolóhellyel rendelkező 36 FIFO memóriát tartalmazó 18 munkaállomás határozza meg. Például, ha a 18L utolsó munkaállomás 63 adatköteg vételére alkalmas, és a kapcsolat létrejötte után ugyancsak 63 KÉSZ jelet bocsátott ki a felkapcsolódás után, akkor egy csupán egyetlen köteget befogadni képes méretű 36 FIFO memóriával rendelkező 18 munkaállomás a beérkező 63 kész jelből 62-t saját 48 külső listájában eltárol. A 63 bejövő külső KÉSZ jel közül az első jelet összekapuzza saját belső KÉSZ jelével, és feltölti a 12 adatszerverhez.
A 7. ábra HPPI kapuk között 25 m-nél nagyobb kábelezési távolságot lehetővé tevő HPPI 24 ismétlőfokozat egy lehetséges kialakításának tömbvázlatát mutatja. A 24 ismétlő fokozatot bármilyen két HPPI eszköz közötti távolság problémák áthidalására használhatjuk, függetlenül attól, hogy a jelen 11 kommunikációs csatornához kapcsolódik, vagy pedig hagyományos HPPI, ponttól-pontig módon van összekapcsolva. A 24 ismétlőfokozatot a pillanatnyilag kieső 18 munkaállomások ideiglenes helyettesítésére vagy áthidalására is felhasználhatjuk. Mint az az 1. ábrán is látható, a visszacsatolással rendelkező hálózatok egy vagy több 24 ismétlőfokozatot tartalmazhatnak, hogy megduplázzák a 12 adatszerverhez vezető visszamenő ág kábelezését, és ezzel minimálisra csökkentsék a 18 munkaállomások elhelyezésével kapcsolatos kötöttségeket.
Mint a 7. ábrán látható, a 24 ismétlőfokozat a HPPI adatok, a paritás, a vezérlőjelek fogadására, a felsorolt jelek újraszinkronizálására és a következő ismétlőfokozathoz, 18 munkaállomáshoz vagy 12 adatszerverhez történő továbbítására bemeneti 30a D regisztereket, 44 kimeneti regisztereket, 32 fáziszárt hurok áramkört valamint a 6. ábrán bemutatott 42 kapcsolat/készenlét regenerátor fokozatot tartalmaz.
A 2. ábra egy további HPPI busztopológiát mutat be, ahol az adattovábbítás az egyik 18 munkaállomástól a következő 18 munkaállomásig egyetlen HPPI csatornán keresztül történik, a 3. és 4. ábrán bemutatott csomagformátum felhasználásával. Minden egyes 18 munkaállomás tartalmazza a szükséges HPPI hálózati protokolokat és mechanizmusokat, és a 18 munkaállomások legalább egy 14b HPPI vevőt és egy 16b HPPI adót tartalmaznak az adatok továbbítására. Mint korábban ismertettük, a HPPI KÉSZ és kapcsolat kézfogás jeleket a rákövetkező 18 munkaállomások továbbítják a megelőző 18 munkaállomásokhoz. A 18 munkaállomások gyűrű konfigurációban vannak összekapcsolva, így bármely 18 munkaállomás adatokat juttathat egy másik 18 munkaállomáshoz, vagy egyidejűleg • 4 ·· ··«· ·«·· • ♦ · · · * • ·4 4 · ··· · · ·
44·· ·4 · ···
- 14hívhatja az összes többi 18 munkaállomást. A HPPI 11 kommunikációs csatornához való hozzáférési igényeket a lassabb 26b lokális hálózaton folyó kommunikáció segítségével oldjuk meg.
A 2. ábrán bemutatott topológia minimális járulékos hardvert igényel az egyes 18 munkaállomásokban kiépítendő 14b HPPI vevő és 16b vevő HPPI adó mellett.
Jóllehet a 2. ábrán bemutató kialakítás jól használható a feltüntetett célok megvalósítására, olyan alkalmazásoknál, ahol a 12 adatszerver nagy számú, csupán vételre feljogosított munkaállomás számára állít elő valamilyen módon képadatokat, a HPPI 11 kommunikációs csatorna felépítését egyszerűsíthetjük úgy, hogy az egyes 18 munkaállomásokba az 1. és 5. ábrákon feltüntetett, viszonylag egyszerű 20 HPPI kimeneti kapuval rendelkező 16b HPPI adókat építünk be. A 20 HPPI kimeneti kapu feladata csupán a 14b HPPI vevőtől érkező adatok és vezérlőjelek reteszelése, a jelek HPPI specifikációnak megfelelő újraidőzítése előtt. Ez a módosítás így igen gazdaságos megoldást biztosít nagy képadat fájlok 18 munkaállomásról 18 munkaállomásra történő gyors átvitelére. Az 1. és 5. ábrán bemutatott kiviteli alakok így igen előnyösnek mondhatók.
A bemutatottól eltérő hálózati topológiák, mint például a csillag topológia, ahol minden egyes 18 munkaállomás egy központi elosztóelemre, HUB-ra csatlakozik és az adatátvitelt azon keresztül bonyolítja le, ugyancsak találmányunk oltalmi körébe tartoznak, de a központi elosztóelem megvalósításához és működéséhez viszonylag sok járulékos áramköri elemre van szükség.
Találmányunk eddigi leírásán alapulva könnyen belátható, hogy a javaslat alapján az általános, a többes célzott vagy egyedi átviteli üzemmódok mindegyik képadat vevő számára hozzáférhetőek és azok ugyanolyan áramköri megoldással megvalósíthatók. Ezen túlmenően a busz topológiájú KÉSZ jelek használatával a hálózaton többszörös adatkötegek lehetnek egyidejűleg jelen, és a szinkronizációból való kiesés veszélye nélkül különböző méretű adatmemóriákkal rendelkező vevők köthetők össze. Nincs szükség speciális buszvezérlőkre és a napjaink számos kommunikációs technikájában nélkülözhetetlen kiválasztásokra sincs szükség. A képadat vevőknek nem kell a kommunikációs buszhoz hozzáférniük, mivel a különálló lokális hálózatot használhatjuk fel arra, hogy az adatszerverhez állapot vagy egyéb információkat küldjünk. Továbbá, csupán kommunikációs buszvezérlő jeleket, például a KÉSZ jeleket hajtjuk keresztül a képadat vevőkön. A többi jelet, mint például a 32 bites adatbusz jeleket elvezetjük, vagy mint az órajel esetében, helyreállítjuk. Éppen ezért nincs szükség minden egyes képadat vevőben teljes adófokozatra, jóllehet a 2. ábrán bemutatott kiviteli alaknál az egyes 18 munkaállomások ilyent tartalmaznak. Ha a « ♦ · « « * · 4 · • · · * ···· ·· · · · ·
- 15képadat vevők egyike kiesik és off-line állapotú lesz, a külső KÉSZ jelet ez a kiesett egység is tovább előállítja, ily módon logikai áthidalást biztosítva.
Jóllehet a referenciaként megnevezett HPPI interfész specifikáció szövegében szerepel, még egyszer kihangsúlyozzuk, hogy a specifikáció egyes paraméterei megváltoztathatók anélkül, hogy az eredmény kívül esne találmányunk körén. Továbbá bármilyen más szabvány vagy más, speciálisan megállapított szó párhuzamos csomag alapú kommunikációs protokoll használható a találmány előnyeinek kihasználására.
A területen jártas szakember az itt leírtakat szakismerete alapján megváltoztathatja úgy, hogy az általa létrehozott megoldás eltérjen az itt példaképpen bemutatott kiviteli alakoktól, azonban ezek a megoldások kivétel nélkül a szabadalmi igénypontokban megfogalmazott oltalmi körbe esnek.

Claims (23)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás adatok továbbítására forrástól (12) egy vagy több vevőhöz (18), amelyek párhuzamos kommunikációs csatornán (11) át láncba vannak kapcsolva, és ahol a kommunikációs csatornához (11) kapcsolódó néhány vevő (18), amely a kommunikációs csatornától (11) jeleket fogadó vevőkapuval (14b) és a következő vevő (18) vevőkapujához (14b) jeleket továbbító kimeneti kapuval (20) rendelkezik, az adatokat egytől N-ig számú csomagban továbbítjuk, ahol N értéke legalább 2, és legalább egy vevő (18) egynél több csomag közbenső tárolására alkalmas, azzal jellemezve, hogy mindegyik vevővel (18) egytől legalább N-ig terjedő számú INTREADY (belső készenlét) jelet állítunk elő, a jelek számát a vevő (18) által tárolni képes csomagok számának függvényében határozzuk meg, az 1legalább N számú INTREADY jelet a vevőben (18) tároljuk, és meghatározzuk, hogy egy rákövetkező létező vevő (18) előállított-e legalább egy külső READY jelet, jelezve ezzel, hogy készen áll adatok fogadására, és ha nincs rákövetkező vevő (18), úgy minden egyes tárolt belső KÉSZ jelhez külső KÉSZ jelet állítunk elő és azt egy megelőző létező vevőhöz (18) továbbítjuk, és ha ilyen nem létezik, úgy a létrehozott külső KÉSZ jelet vagy jeleket a forráshoz (12) továbbítjuk, illetve, ha a rákövetkező vevő (18) nem állított elő legalább egy külső KÉSZ jelet, úgy mindaddig várunk, amíg a rákövetkező vevő (18) ezt a legalább egy külső KÉSZ jelet előállítja, és ha a rákövetkező vevő (18) legalább egy külső KÉSZ jelet előállított, úgy azt vesszük és eltároljuk, majd minden egyes, megfelelő tárolt külső KÉSZ jellel rendelkező, tárolt belső KÉSZ jelhez külső KÉSZ jelet állítunk elő, és a legalább egy ilyen előállított külső KÉSZ jelet a megelőző létező vevőhöz (18) továbbítunk, ha pedig nem létezik, úgy az előállított külső KÉSZ jelet közvetlenül a forráshoz (12) továbbítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az adat forráson (12) keresztül fogadjuk az előállított KÉSZ jeleket és azokra válaszolva egy vagy több adat vevőt (18) megcímezve információt továbbítunk a kommunikációs csatornára (11), és mindegyik megcímzett adat vevővel (18) vesszük a kommunikációs csatornáról (11) a továbbított adatokat
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatok továbbítása során adatszavakból álló adatköteget továbbítunk, ahol legalább egy adatszó bitekből álló címszót határoz meg, ahol a bitek némelyike az adat vevők (18) egyikét azonosítja.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az adatok fogadása során meghatározzuk, hogy egy eltárolt címbit meghatározóval definiált bit megtalálható-e a címszóban és ha igen, úgy az adat vevő (18) megcímzettségét jelző jelet állítunk elő.
    •••Λ <«·· • · • » ·« · · · · « · · » ·*·· ·· · ···
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy egy másik vett külső KÉSZ jel vételére válaszként az adat forrással (12) adatot továbbítunk a kommunikációs csatornára (11), ahol a továbbított adatot adatszavakból összeállított kötegként alakítjuk ki, amelyben minden egyes adatszóval legalább egy képpont paramétereit határozzuk meg.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy adatszavakként 32 bites szavakat használunk, amelyekben a meghatározott képpont jellemzők vörös, zöld és kék képpont színeket meghatározó 24 bitet vesznek igénybe.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az adatszavak maradék bitjeivel a képpont egy másik képponttal történő keverésénél használt értéket határozunk meg.
  8. 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a kép fejcímkével a kijelzőn a képet tartalmazó ablak méretét és helyzetét határozzuk meg, és az ablakot legalább egy további köteggel meghatározott képpontokból állítjuk össze.
  9. 9. A 2-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a kommunikációs csatornáról (11) érkező adatokat FIFO memóriában (36) tároljuk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az egyik megcímzett adat vevővel (18) meghatározzuk, hogy az adattároló eszköz elegendő nagyságú fel nem használt memóriát tartalmaz-e egy előre meghatározott számú adatszóból összeállított adatköteg eltárolására.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az előre meghatározott szám 256.
  12. 12. A 2-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az adatok továbbítása során egy ablak méretét és elhelyezkedését meghatározó adatszavakat továbbítunk.
  13. 13. Berendezés adatok kijelzésére több kijelző eszközön, mely berendezésnek adatokat legfeljebb N számú adatcsomagként tartalmazó forrása (12) van, ahol N értéke legalább 2, továbbá vevői (18) vannak, ahol legalább egy vevő (18) több mint egy adatcsomag tárolására alkalmas, és párhuzamos kommunikációs csatornája (11) van, amely a forrást (12) és a vevőket (18) láncoltán kapcsolja Össze adatoknak a forrásból (12) egy vagy több vevőhöz (18) továbbítása céljából, és ahol néhány kiválasztott vevő (18) a kommunikációs csatornához (11) kapcsolódik, és annak jelét fogadó vevőkapuval (14b) és a rákövetkező vevő (18) vevőkapujához (14b) jeleket továbbító kimeneti kapuval (20) rendelkezik, azzal jellemezve, hogy minden egyes vevőnek (18) a forrástól (12) érkező legfeljebb N számú adatcsomag vételének készségére vonatkozó jelet (ready) előállító és tároló egysége, a rákövetkező vevő (18) ugyanerre vonatkozó jelét (ready) vevő és tároló egysége, valamint a forrástól (12) érkező legalább egy adatcsomag vételének készségére vonatkozó előállított és tárolt jelzés meglétének valamint a rákövetkező vevő (18) ugyanerre vonatkozó jele meglétének függvényében a forrás (12) felé a forrástól (12) egészen Y-ig számú adatcsomag vételének készségét jelző Y számú jelet továbbító egysége van, ahol Y az előállított és tárolt, vagy a vett és tárolt jelek közül a kisebb értékével azonos, és ahol Y = N, ha az előállított és tárolt jelek és a vett és tárolt jelek megegyeznek N-nel.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy az adat forrás (12) adót tartalmaz, a kommunikációs csatornán (11) párhuzamos adatszavak továbbítására.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy az adónak KÉRELEM jelet a kommunikációs csatornára (11) kiadó fokozata, a kommunikációs csatornától (11) KAPCSOLAT jelet vevő fokozata, a kommunikációs csatornára (11) CSOMAG jelet kiadó fokozata, és az adatszavakat a CSOMAG jel kiadása alatt adatszó kötegként továbbító fokozata van.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy az első kötegek valamelyike a többi köteget vevő valamelyik adat vevőt (18) kiválasztó információt tartalmaz, és mindegyik adat vevőnek (18) azt meghatározó fokozata van, vajon az információ a képadat vevőt olyan vevőként (18) batározza-e meg, amelynek vennie kell az összes többi köteget.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a többi köteg adatszavakból áll, amelyek mindegyike legalább egy képpont paramétereit meghatározó adatszó.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy az adatszavak 32 bites adatszavak és a képpont paraméter vörös, zöld és kék képpont színek meghatározására 24 bitet foglal el.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy mindegyik adatszóban a megmaradó bitek a képpont egy másik képponttal való keveréséhez használt értéket definiálnak.
  20. 20. A 13-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy mindegyik adat vevő (18) első listafokozatot tartalmaz az adat forrásból (12) érkező adatok vételkészségét jelző jel (ready) tárolására, és második listafokozatot tartalmaz, a forrástól ·· ·· «··· <··· » · ν «3 · • ·«· * ···
    4 4 ·· •44* 44 ···· (12) távolabb elhelyezkedő adat vevő (18) forrástól (12) származó adatok vételkészségét jelző vett jelének (ready) tárolására.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a továbbítófokozat az adat forrástól (12) érkező adatok vételének készségét jelző jelet előállító fokozatot tartalmaz, amely a jel előállítását jelző tárolt jeleket tároló első és második listafokozattal áll összeköttetésben.
  22. 22. A 13-21. igénypontok bármelyike szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a vételkészséget jelző jelet előállító fokozat csak abban az esetben állítja elő a jelet, ha az adat vevőket (18) azt megelőzően az adat forrás (12) megcímezte, és ha egy tárolófokozat elegendő mennyiségű fel nem használt memóriahellyel rendelkezik az adat tárolására.
  23. 23. A 13-22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a továbbítófokozat a forrás (12) felé csak abban az esetben továbbítja a jelet, ha
    - a vevőt (18) korábban a forrás (12) megcímezte, és ha a vevőben (18) lévő tárolófokozat elegendő nagyságú fel nem használt memóriahelyet tartalmaz az adat eltárolására, és ha a vett jel mutatja a rákövetkező adat vevő (18) készségét a forrástól (12) érkező adatok vételére, vagy ha
    - az adat vevőt (18) az adat forrás (12) korábban nem címezte meg, és ha a vett jel jelzi, hogy a rákövetkező adat vevő (18) kész a forrástól (12) érkező adatok vételére.
HU9400175A 1991-07-22 1992-06-15 Communication apparatus and method for transferring data from a source to one (or) more receivers HUT67196A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/734,383 US5296936A (en) 1991-07-22 1991-07-22 Communication apparatus and method for transferring image data from a source to one or more receivers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9400175D0 HU9400175D0 (en) 1994-05-30
HUT67196A true HUT67196A (en) 1995-02-28

Family

ID=24951469

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400175A HUT67196A (en) 1991-07-22 1992-06-15 Communication apparatus and method for transferring data from a source to one (or) more receivers

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5296936A (hu)
EP (1) EP0595828B1 (hu)
JP (1) JPH0680502B2 (hu)
CA (1) CA2067471C (hu)
CZ (1) CZ2894A3 (hu)
DE (1) DE69210243T2 (hu)
HU (1) HUT67196A (hu)
MX (1) MX9204299A (hu)
PL (1) PL169117B1 (hu)
RU (1) RU2120138C1 (hu)
SK (1) SK6694A3 (hu)
WO (1) WO1993002423A1 (hu)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07147639A (ja) * 1993-11-22 1995-06-06 Canon Inc 画像形成装置及びシステム
US5557778A (en) * 1994-11-07 1996-09-17 Network Devices, Inc. Star hub connection device for an information display system
US6453438B1 (en) 1995-01-19 2002-09-17 The Fantastic Corporation System and method for automatically rescheduling a data transmission to members of a group
US6873627B1 (en) 1995-01-19 2005-03-29 The Fantastic Corporation System and method for sending packets over a computer network
US6625652B1 (en) 1995-01-19 2003-09-23 The Fantastic Corporation System and method for host list pruning
US5553083B1 (en) * 1995-01-19 2000-05-16 Starburst Comm Corp Method for quickly and reliably transmitting frames of data over communications links
US5664114A (en) * 1995-05-16 1997-09-02 Hewlett-Packard Company Asynchronous FIFO queuing system operating with minimal queue status
US5793981A (en) * 1995-11-13 1998-08-11 Billings; Roger E. System for communicating data in a network using both a daisy chain link and separate broadcast links
US5761433A (en) * 1995-11-13 1998-06-02 Billings; Roger E. System for communicating data in a network using both a daisy chain link and separate broadcast links
DE19636788A1 (de) * 1996-09-11 1998-03-12 Philips Patentverwaltung Filmabtaster mit Daten-Interface
US6289012B1 (en) 1998-08-03 2001-09-11 Instanton Corporation High concurrency data download apparatus and method
US20060034275A1 (en) 2000-05-03 2006-02-16 At&T Laboratories-Cambridge Ltd. Data transfer, synchronising applications, and low latency networks
JP3740379B2 (ja) * 2000-04-19 2006-02-01 キヤノン株式会社 画像処理装置及び画像処理方法
US7328232B1 (en) 2000-10-18 2008-02-05 Beptech Inc. Distributed multiprocessing system
US7315388B2 (en) * 2001-01-24 2008-01-01 Canon Kabushiki Kaisha Image input/output control apparatus, image processing apparatus, image processing method, data communication apparatus, and data communication method
EP1444578B1 (en) * 2001-10-17 2017-05-03 Beptech Inc. Method of communicating across an operating system
US7589737B2 (en) * 2001-10-31 2009-09-15 Hewlett-Packard Development Company, L.P. System and method for communicating graphics image data over a communication network
DE10251654B4 (de) * 2002-10-31 2006-03-02 Siemens Ag Verfahren zur Sicherstellung der gleichen Nachrichtenreihenfolge in mehreren Datensenken
US20050125538A1 (en) * 2003-12-03 2005-06-09 Dell Products L.P. Assigning logical storage units to host computers
EP1675015B1 (en) * 2004-12-22 2008-04-30 Galileo Avionica S.p.A. Reconfigurable multiprocessor system particularly for digital processing of radar images
GB0522322D0 (en) * 2005-11-02 2005-12-07 Siemens Ag A method of transmitting data
US8244051B2 (en) 2006-03-15 2012-08-14 Microsoft Corporation Efficient encoding of alternative graphic sets
US20080081165A1 (en) * 2006-10-02 2008-04-03 Weyerhaeuser Co. Fibrous superabsorbent composite containing cellulose
EP2193635A4 (en) * 2007-09-28 2011-08-31 Allied Telesis Holdings Kk METHOD AND APPARATUS FOR PREVENTING NETWORK CONFLICT
US10114770B2 (en) * 2014-08-01 2018-10-30 Universiti Teknologi Malaysia Homogenous device access method which removes physical device drivers in a computer operating system
TWI534628B (zh) * 2015-04-20 2016-05-21 Walton Advanced Eng Inc Storage device stacking system
TW201638797A (zh) * 2015-04-20 2016-11-01 Walton Advanced Eng Inc 儲存裝置堆疊系統
JP6242417B2 (ja) * 2016-03-03 2017-12-06 オリンパス株式会社 データ処理装置およびデータ処理方法

Family Cites Families (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4039757A (en) * 1975-01-16 1977-08-02 International Business Machines Corporation Digital data communication network and control system therefor
US4365294A (en) * 1980-04-10 1982-12-21 Nizdorf Computer Corporation Modular terminal system using a common bus
US4342995A (en) * 1980-09-15 1982-08-03 Burroughs Corporation Data network employing a single transmission bus for overlapping data transmission and acknowledgment signals
US4380052A (en) * 1980-09-15 1983-04-12 Burroughs Corporation Single transmission bus data network employing a daisy-chained bus data assignment control line which can bypass non-operating stations
US4408300A (en) * 1980-09-15 1983-10-04 Burroughs Corporation Single transmission bus data network employing an expandable daisy-chained bus assignment control line
JPS57173255A (en) * 1981-04-17 1982-10-25 Mitsubishi Electric Corp Facsimile transmitter
DE3278519D1 (en) * 1981-11-09 1988-06-23 Hewlett Packard Co Asynchronous interface
US4562533A (en) * 1981-12-03 1985-12-31 Ncr Corporation Data communications system to system adapter
JPS5940769A (ja) * 1982-08-30 1984-03-06 Fujitsu Ltd フアクシミリ伝送制御方式
JPS59122170A (ja) * 1982-12-28 1984-07-14 Iwatsu Electric Co Ltd フアクシミリ通信進行状況表示方式
US4660169A (en) * 1983-07-05 1987-04-21 International Business Machines Corporation Access control to a shared resource in an asynchronous system
US4654484A (en) * 1983-07-21 1987-03-31 Interand Corporation Video compression/expansion system
JPS6080371A (ja) * 1983-10-07 1985-05-08 Fujitsu Ltd カラ−フアクシミリ装置
US4720784A (en) * 1983-10-18 1988-01-19 Thiruvengadam Radhakrishnan Multicomputer network
US4617566A (en) * 1983-12-15 1986-10-14 Teleplex Corporation Addressable-port, daisy chain telemetry system with self-test capability
JPS60142647A (ja) * 1983-12-29 1985-07-27 Hitachi Ltd マルチドロツプ接続のデ−タ収集装置
US4775931A (en) * 1984-05-11 1988-10-04 Hewlett-Packard Company Dynamically configured computing device
US4644468A (en) * 1984-07-20 1987-02-17 International Business Machines Corp. Name usage support through distributed processing networks linked by bridges and/or gateways
US4833605A (en) * 1984-08-16 1989-05-23 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Cascaded information processing module having operation unit, parallel port, and serial port for concurrent data transfer and data processing
US4914574A (en) * 1984-08-16 1990-04-03 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Data transmission apparatus having cascaded data processing modules for daisy chain data transfer
FR2571567B1 (fr) * 1984-10-05 1987-01-23 Matra Procede d'echange d'informations entre abonnes par bus en anneau et dispositif multiprocesseur en comportant application
US4706081A (en) * 1984-12-14 1987-11-10 Vitalink Communications Corporation Method and apparatus for bridging local area networks
US4860200A (en) * 1985-07-03 1989-08-22 Tektronix, Inc. Microprocessor interface device for coupling non-compatible protocol peripheral with processor
JPS6276840A (ja) * 1985-09-30 1987-04-08 Hitachi Ltd ノ−ド装置
US4825435A (en) * 1985-11-08 1989-04-25 Digital Equipment Corp. Multiport repeater
IT1184015B (it) * 1985-12-13 1987-10-22 Elsag Sistema multiprocessore a piu livelli gerarchici
US4723120A (en) * 1986-01-14 1988-02-02 International Business Machines Corporation Method and apparatus for constructing and operating multipoint communication networks utilizing point-to point hardware and interfaces
JPS62239641A (ja) * 1986-04-11 1987-10-20 Hitachi Ltd 同報通信方式
JPS63146558A (ja) * 1986-12-09 1988-06-18 Hitachi Ltd フアクシミリ通信方式
DE3684155D1 (de) * 1986-12-16 1992-04-09 Ibm Umgehungsmechanismus fuer in "daisy-chain" geschalteten einheiten.
JPS63240660A (ja) * 1987-03-27 1988-10-06 Nec Corp 複合コンピユ−タシステム
US4805170A (en) * 1987-04-29 1989-02-14 American Telephone And Telegraph Company, At&T Bell Laboratories Data communication network
JPH02153652A (ja) * 1988-12-06 1990-06-13 Ricoh Co Ltd ファクシミリ装置の制御方法

Also Published As

Publication number Publication date
US5296936A (en) 1994-03-22
EP0595828B1 (en) 1996-04-24
HU9400175D0 (en) 1994-05-30
CZ2894A3 (en) 1995-07-12
PL169117B1 (en) 1996-06-28
MX9204299A (es) 1993-01-01
JPH05257844A (ja) 1993-10-08
SK6694A3 (en) 1994-07-06
DE69210243D1 (de) 1996-05-30
RU2120138C1 (ru) 1998-10-10
JPH0680502B2 (ja) 1994-10-12
EP0595828A1 (en) 1994-05-11
DE69210243T2 (de) 1996-11-21
WO1993002423A1 (en) 1993-02-04
CA2067471C (en) 1996-10-29
CA2067471A1 (en) 1993-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT67196A (en) Communication apparatus and method for transferring data from a source to one (or) more receivers
US5638518A (en) Node loop core for implementing transmission protocol in fibre channel
US6988161B2 (en) Multiple port allocation and configurations for different port operation modes on a host
US6885670B1 (en) Method and apparatus for fault tolerant, software transparent and high data integrity extension to a backplane or bus interconnect
US7567590B2 (en) Asynchronous data pipe for automatically managing asynchronous data transfers between an application and a bus structure
US5974467A (en) Protocol for communicating data between packet forwarding devices via an intermediate network interconnect device
US8155136B2 (en) Single network interface circuit with multiple-ports and method thereof
US6169729B1 (en) 200 Mbps PHY/MAC apparatus and method
US20020110120A1 (en) Communication method for packet switching systems
US5444692A (en) Token star bridge
JP2719522B2 (ja) データリンク制御器
US20110164616A1 (en) Methods and apparatus for processing superframes
US6101192A (en) Network router with partitioned memory for optimized data storage and retrieval
US6741566B1 (en) Remote management ethernet network and device
JP2717112B2 (ja) 二重ポートタイミング制御器
US6771654B1 (en) Apparatus and method for sharing memory using a single ring data bus connection configuration
US6219353B1 (en) Message hub
CN109286564B (zh) 一种报文转发方法及装置
US20040081108A1 (en) Arbitration system
KR100298961B1 (ko) 메시지도착통지를위한소스및수신지개시인터럽트시스템
JP2000183936A (ja) ポートミラーリング機能付加装置
Glass Fibre Channel: leveraging a commercial networking technology for military applications
JP2836603B2 (ja) ローカルエリアネットワーク
JP2001257686A (ja) 計算機システム及び計算機システムのデータ通信方法
EP0603444A1 (en) Token star switch

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee