HUT66741A - Method for producing nitrosamine-free nitrate stabilized isothiazoles - Google Patents

Method for producing nitrosamine-free nitrate stabilized isothiazoles Download PDF

Info

Publication number
HUT66741A
HUT66741A HU9203423A HU9203423A HUT66741A HU T66741 A HUT66741 A HU T66741A HU 9203423 A HU9203423 A HU 9203423A HU 9203423 A HU9203423 A HU 9203423A HU T66741 A HUT66741 A HU T66741A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
isothiazolone
nitrate
metal
bromate
alkyl
Prior art date
Application number
HU9203423A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203423D0 (en
Inventor
Ramesh Balubhai Retigara
Edward Samuel Lashen
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of HU9203423D0 publication Critical patent/HU9203423D0/hu
Publication of HUT66741A publication Critical patent/HUT66741A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D275/00Heterocyclic compounds containing 1,2-thiazole or hydrogenated 1,2-thiazole rings
    • C07D275/02Heterocyclic compounds containing 1,2-thiazole or hydrogenated 1,2-thiazole rings not condensed with other rings
    • C07D275/03Heterocyclic compounds containing 1,2-thiazole or hydrogenated 1,2-thiazole rings not condensed with other rings with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Thiazole And Isothizaole Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)

Description

A találmány tárgya javított eljárás nitrát-vegyületekkel stabilizált, nitrózamin-szennyeződésektől mentes 3-izotiazolon-származékok előállítására.
A 3-izotiazolonok mikroorganizmus elölő hatásuk - aminek köszönhetően bizonyos vizes vagy nem-vizes termékek mikroorganizmusok által okozott romlását képesek meggátolni - következtében nagy kereskedelmi jelentőségre tettek szert. Az izotiazolonok nagyon hatásos mikrobicidek ('•mikrobicid·' fogalomba beleértjük a baktericideket, fungicideket és algicideket is és mikroorganizmus elölő hatás alatt a mikroorganizmusok, mint például baktériumok, gombák és algák elpusztítását és szaporodásuk gátlását eredményező hatást is értjük); funkciós csoportjaik megfelelő megválasztásával széles spektrumban hatásosan alkalmazhatók. Ezeket a vegyületeket az (I) általános képlettel írhatjuk le, a képletben
R és R1 jelentése egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és
R1 jelentése halogénatom,
Y jelentése hidrogénatom, adott esetben egy vagy több halogénatommal helyettesített 1-18 szénatomos alkil-,
2- 8 szénatomos alkenil-, 2-8 szénatomos alkinil- vagy
3- 12 szénatomos cikloalkilcsoport, vagy adott esetben egy vagy több halogénatommal, 1-4 szénatomos alkilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenil-, fenil-(l-8 szénatomos alkil)- vagy naftilcsoport.
^legfeljebb 1Ό ^^Ánafninnc aK.ilppnpnrtj
Hátrányos, hogy a 3-izotiazolonok oldatai, különösen a vizes oldatok vagy olyan poláris szerves oldószerekkel, mint például alkoholokkal kialakított oldatok, amelyek jelentős mennyiségben vizet tartalmaznak, instabilak, ami a biológiai hatásosságuk csökkenéséhez vezet.
Ez különösen az olyan (I) általános képletű 5-halogén-3-izotiazolonok esetében igaz, amelyek képletében
Y jelentése 1-8 szénatomos alkilcsoport, legfeljebb 10 szénatomos aralkilcsoport vagy cikloalifáscsoport.
Az instabilitás az izotiazolon-gyűrű felnyitódásának következménye, mivel a keletkező lineáris vegyületeknek nincsenek ugyanolyan biológiai tulajdonságaik, mint a gyűrűs vegyületeknek. Az U.S.-A-3 870 795 és 4 067 878 számú szabadalmi leírásokból ismert, hogy a gyűrűfelnyílás meggátlására az izotiazolon-oldatokba különböző fémek, mint például bárium, kadmium, kalcium, króm, kobalt, réz, vas, ólom, lítium, magnézium, mangán, nikkel, ezüst, nátrium, stroncium, ón és cink nitrát-sóit lehet adagolni. Ugyanezen szabadalmak tanítása szerint más ismert fémsók, beleértve a klorátokat és perklorátokat is, hatástalanok az izotiazolonok oldatainak stabilizálására. így manapság kereskedelmi szempontokból kívánatos, hogy az 5-halogén-3-izotiazolon biocidokat akár önmagukban, akár egyéb 3-izotiazolon biocidokkal együtt vizes vagy szerves oldószeres vagy ezek elegyével készült oldat formájában a 3-izotiazolon bomlásának megakadályozása céljából nitrát-stabilizátorokkal stabilizálva alakítsák ki.
A 3-izotiazolonok előállítására szolgáló egyik ismert
ipari eljárás egy amidálási [A) reakcióvázlat] és egy ciklizálási [B) reakcióvázlat] lépésből áll. Az amidálási lépésben egy (II) általános képletű diszulfid-észtert egy (III) általános képletű aminnal reagáltatnak. A kapott (IV) általános képletű diszulfid-amidot a ciklizálási lépésben egy halogénezőszerrel (I) általános képletű amiddá ciklizálják. A fenti reakcióvázlatokban lévő képletekben RÍ jelentése hidrogénatom,
R jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és
Y jelentése a fentiekben megadottakkal megegyező.
Ilyen eljárásokat ismertetnek a 3-izotiazolonok előállítására az U.S.-A-3 849 430 és 4 939 266 számú szabadalmi leírásokban.
A ciklizálás folyamán az amidot egy halogénezőszerrel érintkeztetik. Halogénezőszerként például klórt, brómot, szulfuril-kloridot, szulfuril-bromidot, N-klór-szukcinimidet vagy N-bróm-szukcinimidet alkalmazhatnak. Előnyös halogénezőszer a klór és a szulfuril-klorid. A halogénező/ciklizálási lépésben az izotiazolon—hidrogén-halogenid sók (izotiazolon·ΗΧ) keletkeznek. Az izotiazolon·ΗΧ szüredéket mossák, majd ugyanabban vagy eltérő oldószerben visszaszuszpendálják vagy feloldják. Az izotiazolon--hidrogén-halogenid sóból a szabad bázis formájú izotiazolont szerves oldószeres rendszerek esetében egy semlegesítőszer, mint például egy szerves amin adagolásával (lásd U.S.-A-4 824 957), illetve vizes rendszerek esetében egy semlegesítőszer, mint például magnézium-oxid vagy kalcium-oxid adagolásával állítják elő.
Ismert, hogy bizonyos 3-izotiazolon biocidok, amelyek
I
a technika állásából ismert eljárással diszulfid-intermediereken keresztül lettek előállítva, szekunder vagy tercier amin melléktermék szennyeződéseket tartalmaznak, amelyek nitrozáló körülményeknek kitéve nitrózo-vegyületekké alakíthatók (U.S.-A-4 539 266).
A fent ismertetett amidálási reakcióban 95%-ban mono-, di- és tri-tio-amidokból és metanolból álló elegy képződik. A diszulfid hasadása következtében (az amidálás alatt) valószínűleg N-metil-akrilamid (abban az esetben, ha Y jelentése metilcsoport) melléktermék keletkezik. A hasadás útján keletkezett melléktermékre a monométil-amin (Y = metilcsoport) konjugált addiciója vezet az elméleti nitrózamin-prekurzor - N-metil-3-(N'-metil-amino)-propionamid (MMAP) - keletkezéséhez, amint azt a C) reakcióvázlaton bemutatjuk. A reakcióban keletkezett MMAP szintén addicionálódhat az N-metil-akrilamidra, amint azt a D) reakcióvázlaton bemutatjuk.
A fentiekben bemutatott mindkét nitrózamin-prekurzort azonosítottuk a diszulfid-észter kiindulási anyag amidálásával kapott intermedier diszulfid-amid mellett. A nitrózamin-prekurzor-vegyületek a hatóanyag mellett maradnak a klórozás, semlegesítés és a 3-izotiazolon készítmény kialakítása folyamán, mindaddig, amíg egy nitrát-sót nem adagolunk, amikoris nitrozálás megy végbe (hőközlés mellett) és nitrózamin keletkezik, amint azt az E) reakcióvázlaton bemutatjuk.
A nitrózóvegyületeket általában karcinogén vegyületeknek tekintik. Ennek következtében kívánatos olyan módszereknek a kidolgozása, amelyekkel a még nyomokban jelenlévő olyan melléktermék szennyeződések is eltávolíthatók, amelyek a nitrózaminok képződéséhez prekurzor vegyületként szolgálhatnak. Ezen szennyeződésék eltávolítása különösen fontos emberrel vagy állatokkal érintkezésbe kerülő termékek esetében.
A fentiekben ismertetett nitrózamin probléma fokozottan jelentkezik abban az esetben, ha a 3-izotiazolon készítményeket vizes oldat vagy szerves oldat vagy víz és szerves oldószer elegyével kialakított oldat formájában készítik el, amikor is nitrát-sók adagolása is szükséges. Ilyen készítményeket ismertetnek például az U.S.-A-4 067 878 számú szabadalmi leírásban. A fém-nitrát-só stabilizátorok jelenlétében a 3-izotiazolon reakcióelegyben melléktermékként jelenlévő szekunder vagy tercier amin vegyületek gyületekké nitrozálódnak, amelyeknek karcinogén hatást tulajdonítanak. Találmányunk leírásánál nitrózamin-prekurzor vagy egyszerűen prekurzor kifejezéssel a nitrózamin-vegyületekké alakítható szekunder aminokat (és tercier aminokat, ha jelen vannak) jelöljük.
Célul tűztük ki olyan javított eljárás kidolgozását, amellyel nitrózamin-vegyületeket csökkentett mennyiségben tartalmazó 3-izotiazolonokat állíthatunk elő. Fenti célkitűzésünknek megfelelő találmányunk szerinti eljárással (I) általános képletű 3-izotiazolonokat állíthatunk elő, ahol a képletben
R és R1 jelentése egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, vagy jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és
R1 jelentése halogénatom, adott- esetben heiyette-sítettr
Y jelentése hidrogénatom, adott esetben egy vagy több halogénatommal helyettesített 1-18 szénatomos alkil-,
2- 8 szénatomos alkenil-, 2-8 szénatomos alkinil- vagy
3- 12 szénatomos cikloalkilcsoport, vagy adott esetben egy vagy több halogénatommal, 1-4 szénatomos alkilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenil-, fenil-(1-8 szénatomos alkil)- vagy naftilcsoport, mely eljárás során (a) egy diszulfid-észtert egy aminnal reagáltatunk;
(b) a kapott diszulfid-amidot egy halogénezőszerrel érintkeztetve ciklizáljuk;
(c) a kapott izotiazolon*HX-származékot semlegesítjük;
(d) a semlegesített izotiazolont egy fém-nitrát stabilizátor adagolásával stabilizáljuk;
(e) hőkezelést végzünk^ oly módon, hogy az (e) lépés előtt, a (c) lépés után és a (d) lépés előtt, folyamán vagy után egy fém-bromátot adagolunk az izotiazolon, oldószer és nitrát-stabilizátor mennyiségére vonatkoztatva 0,5-3,0 tömeg% mennyiségben.
Y jelentése lehet például metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, hexil-, oktil-, ciklohexil-, 4-metoxi-fenil-,
4-klór-fenil-, 3,4-diklór-fenil-, benzil-, 4-metoxi-benzil-,
4-klór-benzil-, fenetil-, 2-(4-klór-fenil)-etil-, 4-fenil-butil-, klór-metil-, klór-propil-csoport vagy hidrogénatom.
Helyettesített fenil-, naftil- vagy fenil-(1-8 szénatomos alkil)-csoport alatt olyan csoportot értünk, amelyben akár a fenilcsoport, akár az alkil-oldallánc egy vagy több hidrogénatomja halogénatommal, 1-4 szénatomos alkil- vagy 1-4 szénato-
mos alkoxicsoporttal helyettesítve van.
Az amidálási reakciót vizes vagy egy szerves oldószer, mint például alifás vagy aromás oldószerek vagy ezek elegyében játszathatjuk le. így például oldószerként alkalmazhatunk metanolt vagy toluolt. Az előnyös oldószer a toluol.
Kiindulási diszulfid-észterként előnyösen dimetil-
-3,3'-ditio-dipropionátot alkalmazunk.
A halogénező/ciklizálási reakciólépést szerves oldószerekben játszatjuk le, mint például aromás szénhidrogénekben, alifás szénhidrogénekben, klórozott aromás szénhidrogénekben, klórozott alifás szénhidrogénekben, acetát-észterekben, glikol-éterekben vagy glikol-éter-acetátban. Oldószerként előnyösen toluolt, monoklór-benzolt, etil-acetátot vagy butil-acetátot alkalmazunk. Halogénezőszerként előnyösen klórt vagy szulfuril-kloridot alkalmazunk.
A találmány szerinti javított eljárással előállított 3-izotiazolonok képletében Y jelentése előnyösen hidrogénatom, metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, hexil-, oktil-, benzil-, 4-metoxi-benzil-, 4-klór-benzil-, fenetil-, 2-(4-klór-fenil)-etil- vagy ciklohexilcsoport.
A semlegesítést egy szerves aminnal végezzük, előnyösen a halogénező/ciklizálási lépésben alkalmazott oldószerben .
A semlegesítést vizes közeg esetében fém-oxid adagolásával kivitelezzük. Előnyös semlegesítőszer ebben az esetben a magnézium-oxid vagy a kalcium-oxid.
A semlegesítő lépés után a technikai izotiazolon-oldathoz egy stabilizátort adunk. Stabilizátorként előnyösen fém-nitrátokat alkalmazunk, mint például előnyösen magnézium-nitrátot.
Az izotiazolon fém-nitrát adagolásával történő stabilizálása után hőkezelést végzünk. A hőkezelést a melléktermékek eltávolítása vagy elbontása céljából végezzük. A hőkezelést előnyösen 30 percen át, előnyösen 60-80 °C hőmér sékleten kivitelezzük.
A találmány szerinti javított eljárás során a fém-bromátot előnyösen a semlegesítő lépés után, a stabilizálási /
lépés előtt, folyamán vagy után, de a hőkezelő lépés előtt adagoljuk be. Legelőnyösebben a fém-bromátot a fém-nitrát stabilizátor beadagolása előtt vagy azzal egyidejűleg adagoljuk. A fém-bromátot a reakcióelegybe akár oldat vagy akár szilárd anyag formájában beadagolhatjuk.
A találmány szerinti eljárásban fém-bromátként előnyösen kaleium-bromátot, kobalt-bromátot, 1ítium-bromátot, magnéz ium-bromátot, kálium-bromátot, nátrium-bromátot, stroncium-bromátot vagy cink-bromátot alkalmazunk. A legelőnyösebben alkalmazott fém-bromátok a kálium-bromát, nátrium-bromát, magnézium-bromát vagy a lítium-bromát és ezen belül is legelőnyösebb a kálium-bromát.
A fém-bromátot 0,5-3 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk az oldószert, izotiazolont és nitrát-stabilizátort tartalmazó készítmény tömegére vonatkoztatva. A fém-bromát előnyös menynyisége 1,0 - 2,0 tömeg%.
A találmány szerinti javított eljárással előnyösen a következő 3-izotiazolonokat állítjuk elő: 5-klór-2-metil-3-izotiazolon, 4,5-diklór-2-metil-3-izotiazolon, 5-klór-2-oktil-3-izotiazolon, 4,5-diklór-2-oktil-3-izotiazolon, 5-klór-2-(p-klór-benzil)-3-izotiazolon, 4,5-diklór-2-ciklohexil-3-izotiazolon vagy 5-klór-2-ciklohexil-3-izotiazolon.
Amint a fentiekből és a következő példákból is kitűnik, a találmány szerinti javított eljárás egyedi, új, hasznos és nagyon előnyös eljárás nitrózamin-vegyületektől mentes 3-izotiazolonok előállítására. Nitrózamin-vegyülettől mentes kifejezéssel olyan 3-izotiazolon készítményeket jelölünk, amelyek 100 ppm-nél, előnyösen 50 ppm-nél kisebb menynyiségben tartalmaznak nitrózaminokat.
A találmányunk- szerinti javított eljárást az alábbi példákban részletesen bemutatjuk.
1. példa (Összehasonlító példa)
1. lépés: Amidálás
Mechanikus keverővei, hőmérővel, gázdiszpergáló csővel és nitrogénbevezetővel felszerelt száraz jeges kondenzátorral ellátott 3 liter térfogatú, 4-nyakú lombikba bemérünk 1062,5 g (4,46 mól) dimetil-3,3'-ditio-propionátot, 535,0 g toluolt és 55,0 g metanolt. A készüléket nitrogéngázzal átöblítjük, majd a reakcióelegyet 10 °C-ra lehűtjük. A gázdiszpergáló csövön keresztül 346,0 g (11,14 mól) monométil-amint adagolunk a reakcióelegybe 10-20 °C hőmérsékleten, 2 óra alatt. A monometil-amin beadagolása után a reakcióelegyet 20 °C hőmérsékleten, 20 órán át kevertetjük. Sűrű, halványsárga szuszpenziót kapunk. A reakció alatt a nem-reagált monometil-amint és metanol mellékterméket körülbelül 13,3 kPa nyomáson kidesztilláljuk. 1022,4 g (hozam: 97%) nyers, száraz Ν,Ν’-dimetil-3,3'-ditio-propionamid intermediert kapunk, ami 11 000 ppm N-metil-3-(N’-metil)-amino-propionamidot tartalmaz.
Az intermedier szuszpenzió egy részét leszűrjük, toluollal mossuk, majd szárítjuk. A száraz intermedier 8000 ppm N-metil-3-(N’-metil)-amino-propionamidot tartalmaz.
2. lépés: Klórozás
5-Klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on—hydroklorid és
2-metil-4-izotiazolin-3-on—hidroklorid elegy előállítása
Felfüggesztett keverővei, kivezető nyílással és szárítócsövei felszerelt kondenzátorral ellátott, 1 liter térfogatú, 3-nyakú gömblombikba bemérünk 635,8 g N,N'-dimetil-3,3'-ditio-propionamidot (DD Amidot) (8000 ppm nitrózamin-prekurzorral) és toluolt tartalmazó szuszpenziót, majd a gömblombik tartalmát kevertetjük.
liter térfogatú, 5-nyakú, műanyag reaktort (klórozó berendezést) keverővei,‘ a CI2 bevezetésére szolgáló üvegszűrős gázdiszpergáló csövei, hőmérővel, a kimenő gáz mosására szolgáló mosóberendezéshez csatlakozó kondenzátorral és az intermedier szuszpenzió betáplálására szolgáló bevezetővel szerelünk fel. A reaktor jeges víz hűtőközeg cirkulációját biztosító köpennyel van ellátva. A hűtőrendszer segítségével a klórozó közeg hőmérsékletét 25-30 °C hőmérsékleten tartjuk. A klórozó berendezésben 108 g toluolt mérünk be, majd a kevertetést megkezdjük.
A reaktorba DD Amid szuszpenziót és C12~t vezetünk be egyidejűleg 5,2 betáplálási mólarány mellett. Ily módon 453 g szuszpenziót adagolunk be 55 perc alatt, körülbelül 8,2 g/min betáplálási sebességgel, míg 227 g CI2 (gázt) bezetünk be 4,1 g/min sebességgel, kalibrált áramlásmérő alkalmazásával.
3. lépés: Szűrés és semlegesítés
A fenti kevert, klórozott szuszpenzióba 20 g vizet adagolunk be kis adagokban. 10 perc kevertetés után a reak cióelegyet ülepedni hagyjuk, majd az anyalúgot egy szívócsövön át leszívatjuk. - Az elegybe további 45 g vizet adunk, majd az anyalúgot ismételten eltávolítjuk.
A hidroklorid nedves maradékhoz 116 g vizet adunk. A reakcióelegyet vizes magnézium-oxid szuszpenzió fokozatos adagolásával semlegesítjük 4,5 pH érték eléréséig. A semlegesített anyagot egy elválasztó tölcsérbe helyezzük és 469 g vizes technikai minőségű (Tech) fokozatú anyagot választunk el a szerves rétegtől:
Aktív hatóanyag (Tech) Tömeg%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin~3-on 17,1
2-metil-4-izotiazolin-3-on 5,5
4. lépés: Stabilizálás
A fentiekben kapott anyag (Tech) pH értékét 2,9-re állítjuk be és 100 g hatóanyaghoz 46,5 g magnézium-nitrát-hexahidrátot és 7,24 g vizet adagolunk állandó keverés közben. A következő összetételű oldatot kapjuk:
Komponens * Névleges koncentráció, tömeg% összes hatóanyag 15,2
Mg(NO3)2 17,4
5. lépés: Hőkezelés
A fentiekben elkészített terméket egy felfüggesztett keverővei, vízhűtéses kondenzátorral és egy hőmérsékletszabályzóhoz csatlakozó hőmérővel, valamint a hűtőközeget tartalmazó edény pneumatikus mozgatására szolgáló berendezéssel felszerelt 500 ml térfogatú, 3-nyakú gömblombikba helyezzük át.
A terméket 95 °C hőmérsékleten, 4 órán át hőkezeljük.
A 153,7 g terméket leszűrjük, a szilárd szennyeződések eltávolítása céljából és analizáljuk.
Komponensek Tömeq%
5-klór-2-meti1-4-izotiazolin-3-on 10,7
2-metil-4-izotiazolin-3-on 3,4
nitrózamin* 1200 ppm
* CH3N(NO)ch2ch2conhch3
2-4. példa
Ezekben a példákban bemutatjuk a találmány szerinti eljárásban alkalmazott fém-bromátok nitrózaminok képződését gátló hatását. A hatóanyag relatív koncentrációját fordított fázisú, nagy-nyomású folyadékkromatográfiás módszerrel (HPLC) határozzuk meg ultraibolya detektor alkalmazásával. A kálium-bromát relatív koncentrációját titrálással határozzuk meg (KI/keményítő vs. nátrium-tioszulfát).
2. példa
Az 1. példa szerint eljárva az 1., 2. és 3. lépések után technikai minőségű terméket kapunk.
4. lépés:
100 g fenti technikai minőségű anyag pH értékét 4,5-re állítjuk be, majd 38,8 g magnézium-nitrát-hexahidrátot, 2,2 g kálium-bromátot és 3,8 g vizet adunk hozzá. A kapott készítmény névleges összetétele:
Névleges koncentráció, tömeg%
Komponens
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on 11,3
2-metil-4-izotiazolin-3-on 3,7
KBrO3 1,5
Mg(NO3)2 15,5
A fentiekben kapott készítményt 65 °C hőmérsékleten, percen át az 1. példa 4. lépésében ismertetett módon hőkezeljük. Alapvetően nitrózamin mentes - N-metil-3-(N'-metil-N1-nitrózó)-amino-propionamid (MMNP) terméket kapunk, aminek az összetétele a következő:
Komponensek Tömeq%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on11,2
2-metil-4-izotiazolin-3-on3,2
KBrO30,21
MMNP 2 ppm
3. példa
A 2. példa szerint járunk el azzal különbséggel, hogy eltérő hőkezelési hőmérsékletet alkalmazunk. A 2. példában ismertetett készítményt 80 °C hőmérsékleten 30 percen át hőkezeljük. A kapott termék összetétele a következő:
Komponensek Tömeg%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on11,2
2-metil-4-izotiazolin-3-on3,1
KBrO30,06
MMNP v 0,9 ppm
4. példa
100 g, az 1. példa szerinti eljárással előállított technikai minőségű anyag pH értékét 5,5-re állítjuk be, majd hozzáadunk 38,8 g magnézium-nitrát-hexahidrátot, 2,2 g kálium-bromátot és 3,8 g vizet. Gyakorlatilag MMNP mentes készítményt kapunk, aminek összetétele a következő:
• .** *··* ·· ··· t * · · ♦ · < · * *·· ·« ·’ · · *
Tömeq%
Komponens
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on 11,3
2-metil-4-izotiazolin-3-on 3,3
KBrO3 1,5
Mg(NO3)2 15,5
A kapott készítményt 65 °C hőmérsékleten, 30 percen át, az 1. példa 4. lépésében ismertetett módon hőkezeljük. A
kapott termék alapvetően nitrőzamin - N-metil-3-(N'-metil-N'-
-nitrózó)-amino-propionamid (MMNP) mentes, összetétele a következő:
Komponensek Tömeq%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on 11,3
2-metil-4-izotiazolin-3-on 3,3
KBrO3 0,26
MMNP 7,8 ppm
5. példa
Az 1. példa szerinti eljárással előállított 5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on és 2-metil-4-izotiazolin-3-on 3:1 arányú elegyének pH értékét 4,5-re állítjuk be. A reakcióelegyhez ezután 15,5 tömeg% magnézium-nitrátot és 1,5 tömeg%
(98,5%—os tisztaság) kálium-bromátot adagolunk. A kapott ter-
méket 70 °C hőmérsékleten, 30 percen át hőkezeljük. A kapott
végtermék gyakorlatilag MMNP és DMNA (dimetil-nitrózamin) mén-
tes és összetétele a következő:
··· · ··· · : *...
Komponens Tömeq%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on 12,8
2-metil-4-izotiazolin-3-on 2,1
KBrO3 0,6
Mg(NO3)2 14,8
MMNP 0,6 ppm
DMNA < 0,1 ppm
6. példa
Az 1. példa szerinti eljárással előállított 5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on és 2-metil-4-izotiazolin-3-on 3:1 arányú elegyének pH értékét 4,5-re állítjuk be. A reakcióelegyhez ezután 15,5 tömeg% magnézium-nitrátot és 1,5 tömeg% (98,5%-os tisztaság) kálium-bromátot adagolunk. A kapott terméket 80 °C hőmérsékleten, 30 percen át hőkezeljük. A kapott végtermék nagyjából MMNP és DMNA (dimetil-nitrózamin) men tes és összetétele a következő:
Komponens Tömeg%
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on14,6
2-metil-4-izotiazolin-3-on3,1
KBrO30,45
Mg(NO3)214,4
MMNP 21 ppm
DMNA < 0,1 ppm
7. példa
Az 1. példa szerinti eljárással előállított 5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on és 2-metil-4-izotiazolin-3-on 3:1 arányú három különböző keverék (Bl, B2 és B3) elegyének pH értékét 4,0 - 5,0-ra állítjuk be. A reakcióelegyhez ezután
*·· ··
- 18 15,5 tömeg% magnézium-nitrátot és 1,5 tömeg% (98,5%-os tisztaság) kálium-bromátot adagolunk. A kapott terméket 80 °C hőmérsékleten, 30 percen át hőkezeljük, majd 60 mikronos polipropilén szűrőbetéten átszűrjük. A kapott végtermék alapvetően MMNP és DMNA (dimetil-nitrózamin) mentes és összetétele a következő:
Komponens Bl Tömeq% B2 B3
5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on 10,8 12,3 11,9
2-metil-^-izotiazolin-3-on 3,5 3,7 3,3
KBrO3 0,73 0,74 0,56
Mg(NO3)2 15,1 15,2 15,5
MMNP (ppm) 2,16 1,46 1,1
DMNA (ppm) < 0,1 < 0,1 <0,1
8. példa
Ebben a példában bemutatjuk a fém-bromát nitrózaminok képződését gátló hatását a tárolás folyamán. A 7. példa szerinti eljárással előállított három keveréket és az 5. példa szerinti anyagot (B4) gyorsított tárolási vizsgálattal minősítjük. Az elegyekben figyeljük az MMNP képződését. A vizsgálati adatokat az alábbiakban adjuk meg:
·ν«
- 19 Elkészítésnél
Tárolás után
55 °C/30 nap 25 °C/6 hónap
KBrO3 MMNP KBrO3 MMNP KBrO3 MMNP
(tömeg%) (ppm) (tömeg%) (ppm) (tömeg%) (ppm)
B1 0,73 2,1 0,15 13,0 0,56 6,2
B2 0,74 1,1 0,11 7,3 0,51 4,6
B3 0,56 1,1 0 586 0,38 4,5
B4 0,6 0,6 0 52,0 0,45 3,4
A fenti adatokból látható, hogy a tárolás folyamán a termék MMNP nitrózamin tartalma addig alacsony, ameddig fém-bromát van jelen. Ahogy a fém-bromát elfogy, a prekurzor MMNP nitrózaminná alakul át, a nitrát-vegyület, ami a nitrozáló anyagot szolgáltatja (N0x) jelenlétének köszönhetően.

Claims (10)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás biológiailag aktív, (alapvétőért nitrózaminoktól mentes, fém-nitrát sóval stabilizált (I) általános képletű 3-izotiazolonok előállítására, a képletben
    R és R1 jelentése egymástól függetlenül hidrogén- vagy halogénatom, vagy
    R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport és
    R1 jelentése halogénatom,
    Y jelentése hidrogénatom, adott esetben egy vagy több halogénatommal helyettesített 1-18 szénatomos alkil-,
  2. 2- 8 szénatomos alkenil-, 2-8 szénatomos alkinil- vagy
  3. 3- 12 szénatomos cikloalkilcsoport, vagy adott esetben egy vagy több halogénatommal, 1-4 szénatomos alkilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenil-, fenil-(1-8 szénatomos alkil)- vagy naftilcsoport, mely eljárás során (a) egy diszulfid-észtert egy aminnal reagáltatunk;
    (b) a kapott diszulfid-amidot egy halogénezőszerrel érintkeztetve ciklizáljuk;
    (c) a kapott izotiazolon*HX-származékot semlegesítjük;
    (d) a semlegesített izotiazolont egy fém-nitrát stabilizátor adagolásával stabilizáljuk;
    (e) hőkezelést végzünk, azzal jellemezve, hogy az (e) lépés előtt, a (c) lépés után és a (d) lépés előtt, folyamán vagy után jegjl fém-bromátot adagolunk az izotiazolon, oldószer és nitrát—stabilizátor mennyisé- gére vonatkoztatva 0,5-3,0 tömeg% mennyiségben.
    2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fém-bromátot a nitrát-stabilizátor adagolása előtt vagy adagolásával egyidejűleg adagoljuk.
    3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fém-bromátot, az izotiazolon, oldószer és nitrát-stabilizátor mennyiségére vonatkoztatva 1,0-2,0 tömeg% mennyiségben adagoljuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás Y helyében egy vagy több halogénatommal helyettesített 1-8 szénatomos alkil- vagy 3-7 szénatomos cikloalkil^csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy fém-nitrátként bárium-, kadmium-, kalcium-, króm-, kobalt-, réz-, vas-, ólom-, lítium-, magnézium-, mangán-, nikkel-, ezüst-, nátrium-, stroncium-, ón- vagy cink-nitrátot, előnyösen magnézium-nitrátot alkalmazunk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy fém-bromátként kalcium-, kobalt-, lítium-, magnézium-, kálium-, nátrium-, stroncium- vagy cink-bromátot, előnyösen kálium-bromátot alkalmazunk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a fém-bromát adagolása előtt a fém-nitráttal stabilizált 3-izotiazolon pH értéke legalább 3,0, előnyösen 4,0.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás • ·
    5-klór-2-metil-3-izotiazolonz 4,5-diklór-2-metil-3-izotiazolon,
    5-klór-2-oktil-3-izotiazolon, 4,5-diklór-2-oktil-3-izotiazolon,
    5-diklór-2-p-klór-benzil-3-izotiazolon, 4,5-diklór-2-ciklohexil-3-izotiazolon vagy 5-klór-2-ciklohexil-3-izotiazolon előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a hőkezelést 30 percen át, 60-80 °C hőmér- sékleten végezzük.
  10. 10. ft-lapvotoor) Witrózaminoktól mentes, fém-nitrát sóval ^r.OG-OZ .
HU9203423A 1991-10-30 1992-10-30 Method for producing nitrosamine-free nitrate stabilized isothiazoles HUT66741A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/785,586 US5137899A (en) 1991-10-30 1991-10-30 Bromate as inhibitor of nitrosamine formation for nitrate stabilized isothiazolones and process

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9203423D0 HU9203423D0 (en) 1993-03-01
HUT66741A true HUT66741A (en) 1994-12-28

Family

ID=25135960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203423A HUT66741A (en) 1991-10-30 1992-10-30 Method for producing nitrosamine-free nitrate stabilized isothiazoles

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5137899A (hu)
EP (1) EP0540213B1 (hu)
JP (1) JP3157314B2 (hu)
KR (1) KR930007919A (hu)
CN (1) CN1034807C (hu)
AT (1) ATE144771T1 (hu)
CA (1) CA2078104A1 (hu)
DE (1) DE69214911T2 (hu)
DK (1) DK0540213T3 (hu)
ES (1) ES2093797T3 (hu)
GR (1) GR3021514T3 (hu)
HU (1) HUT66741A (hu)
IL (1) IL103505A (hu)
ZA (1) ZA928211B (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2061890T5 (es) * 1989-11-10 2002-04-16 Thor Gmbh Soluciones acuosas estabilizadas de 3-isotiazolinonas.
US5242524A (en) * 1990-05-16 1993-09-07 International Business Machines Corporation Device for detecting an end point in polishing operations
US5478797A (en) * 1994-11-21 1995-12-26 Rohm And Haas Company Bromate stabilization of nitrate-free 3-isothiazolones at pH 4-5.1
GB9511582D0 (en) * 1995-06-08 1995-08-02 Rohm & Haas Avoidance of precipitation in 3-isothiazolone formulations
PT774207E (pt) * 1995-11-17 2001-07-31 Thor Gmbh Processo para a preparacao de composicoes biocidas ou bioestaticas de 3-isotiazolinonas
JP3940209B2 (ja) 1996-11-14 2007-07-04 株式会社資生堂 可溶化化粧料
US5910503A (en) * 1997-10-28 1999-06-08 Rohm And Haas Company Stable microbicide formulation
JP3732061B2 (ja) * 1999-12-27 2006-01-05 株式会社ケミクレア 2−アルキル−4−イソチアゾリン−3−オン類の製造方法
KR100703995B1 (ko) * 2001-05-08 2007-04-04 에스케이케미칼주식회사 이소티아졸론 조성물과 안정화 방법, 및 이를 이용하는미생물의 생장 억제 방법
KR100703997B1 (ko) * 2001-05-08 2007-04-04 에스케이케미칼주식회사 이소티아졸론 조성물과 안정화 방법, 및 이를 이용하는미생물의 생장 억제방법
KR100703996B1 (ko) * 2001-05-08 2007-04-04 에스케이케미칼주식회사 이소티아졸론 조성물 및 안정화 방법, 그리고 이를이용하는 미생물의 생장 억제방법
JP2005527626A (ja) * 2002-05-29 2005-09-15 エスケー ケミカルズ カンパニー リミテッド イソチアゾロン組成物及びイソチアゾロンの安定化方法
KR100493933B1 (ko) * 2002-09-09 2005-06-10 주식회사 한서켐 2-메틸-4-이소티아졸린-3-온 및 이의 염의 제조 방법
CN101081031B (zh) * 2006-06-02 2011-03-30 罗门哈斯公司 杀微生物性组合物
KR101569556B1 (ko) * 2009-03-31 2015-11-16 나가세케무텍쿠스가부시키가이샤 살미생물제
CN103965136B (zh) * 2014-05-07 2016-09-07 苏州波菲特新材料科技有限公司 一种制备n-甲基噻唑啉-2-酮类化合物的方法
CN104961705B (zh) * 2015-07-02 2017-05-24 大连百傲化学股份有限公司 一锅法合成4,5‑二氯‑2‑甲基异噻唑啉酮的工艺
JP7380673B2 (ja) 2019-03-13 2023-11-15 Agc株式会社 合わせガラス

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3849430A (en) * 1967-03-09 1974-11-19 Rohm & Haas Process for the preparation of 3-isothiazolones and 3-hydroxyisothiazoles
US3870795A (en) * 1973-02-28 1975-03-11 Rohm & Haas Stabilization of solutions of 3-isothiazolones employing certain metal nitrates and nitrites
US4067878A (en) * 1976-03-05 1978-01-10 Rohm And Haas Company Stabilization of solutions of 3-isothiazolones
US4939266A (en) * 1982-06-01 1990-07-03 Rohm And Haas Company Nitrosamine-free 3-isothiazolone
CA1189514A (en) * 1982-06-01 1985-06-25 Horst O. Bayer Nitrosamine-free 3-isothiazolones and process
JPS60119629A (ja) * 1983-11-30 1985-06-27 Sony Corp 磁気記録媒体
US4824957A (en) * 1985-03-08 1989-04-25 Rohm And Haas Commpany Stabilization of non-aqueous solutions of 3-isothiazolones

Also Published As

Publication number Publication date
ATE144771T1 (de) 1996-11-15
ZA928211B (en) 1993-04-30
IL103505A0 (en) 1993-03-15
US5137899A (en) 1992-08-11
DE69214911T2 (de) 1997-05-15
IL103505A (en) 1996-05-14
HU9203423D0 (en) 1993-03-01
DE69214911D1 (de) 1996-12-05
EP0540213B1 (en) 1996-10-30
JP3157314B2 (ja) 2001-04-16
CN1071921A (zh) 1993-05-12
ES2093797T3 (es) 1997-01-01
GR3021514T3 (en) 1997-01-31
EP0540213A1 (en) 1993-05-05
KR930007919A (ko) 1993-05-20
JPH0665221A (ja) 1994-03-08
CA2078104A1 (en) 1993-05-01
CN1034807C (zh) 1997-05-07
DK0540213T3 (da) 1996-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT66741A (en) Method for producing nitrosamine-free nitrate stabilized isothiazoles
EP0095907B1 (en) Biocidal or biostatic compositions containing 3-isothiazolones, their method of preparation and their uses
US4939266A (en) Nitrosamine-free 3-isothiazolone
EP0031705B1 (en) Substituted 3-isothiazolones, salts and metal salt complexes thereof, compositions containing them and their use for combating bacteria, algae and fungi
US3957808A (en) 3-alkoxyisothiazoles
FI90414B (fi) Menetelmä terapeuttisesti käyttökelpoisten pleuromutilinijohdannaisten valmistamiseksi
JPS6147403A (ja) N‐アセトニルベンヅアミドを含有する殺菌性組成物を用いる植物生病原生物である菌類の防除方法
EP0979814B1 (en) Improved synthesis of haloformimine compounds
CA1334761C (en) Benzylamine derivatives, process for production thereof, and use thereof
US20130065965A1 (en) Di(4-chloro-phenyldiguanido) derivative which is free of potential genotoxicity and a process for reducing the residual amount of p-chloroaniline in said di(4-chloro-phenyldiguanido) derivative
US5068344A (en) Process for the preparation of salt free, water free 3-isothiazolone compounds
JPH01308269A (ja) 3,7―ジ置換ベンゾチアゾロン
US5068338A (en) Process for nitrosamine-free sabilized isothiazolones
US4053479A (en) Certain 3-alkoxyisothiazole-4-carboxylic acids and derivatives thereof
US5420290A (en) Nitrosamine-free 3-isothiazolones and process
JPH0395103A (ja) 3―イソチアゾロン組成物の製造法
US4686236A (en) 3-(3-iodopropargyloxy)-propionitrile, a process for its preparation and its use
US4167575A (en) 3-Alkoxyisothiazoles
KR100285281B1 (ko) 3-이소티아졸론염 혼합물의 제조방법
KR100450692B1 (ko) 이소티아졸론 조성물의 제조방법
HU188149B (en) Fungicides containing 2-square bracket n-aryl-n-bracket-1,2,3-thiadiazolyl-carbonyl-bracket closed-amino-square bracket closed -butirolactone and process for the preparation of the active ingredients
JPH10195062A (ja) 3−イソチアゾロン類の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee