HUT64401A - Coating and standing comb for machines of textile industry - Google Patents
Coating and standing comb for machines of textile industry Download PDFInfo
- Publication number
- HUT64401A HUT64401A HU9300440A HU9300440A HUT64401A HU T64401 A HUT64401 A HU T64401A HU 9300440 A HU9300440 A HU 9300440A HU 9300440 A HU9300440 A HU 9300440A HU T64401 A HUT64401 A HU T64401A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- coating
- teeth
- offset
- comb
- combing
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01G—PRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
- D01G19/00—Combing machines
- D01G19/06—Details
- D01G19/10—Construction, mounting, or operating features of combing elements
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01G—PRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
- D01G15/00—Carding machines or accessories; Card clothing; Burr-crushing or removing arrangements associated with carding or other preliminary-treatment machines
- D01G15/84—Card clothing; Manufacture thereof not otherwise provided for
- D01G15/88—Card clothing; Manufacture thereof not otherwise provided for formed from metal sheets or strips
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01G—PRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
- D01G19/00—Combing machines
- D01G19/06—Details
- D01G19/26—Driving arrangements
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H5/00—Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
- D01H5/02—Gill boxes or other drafting machines employing fallers or like pinned bars
- D01H5/12—Details
- D01H5/14—Pinned bars
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Looms (AREA)
- Knitting Of Fabric (AREA)
Description
A találmány tárgya bevonat és állófésű textilipari gépekhez, elsősorban gyapjú, pamut vagy hasonló természetes és mesterséges szálak fésülőgépeihez. A bevonat legalább két, a fésülési irányra keresztben elhelyezkedő sorból álló fűrészfogas bevonóelemet tartalmaz. Az állófésű több egymás mellett elhelyezett tűt vagy fűrészfogat tartalmaz, ahol a tűk vagy fűrészfogak csúcsai lefelé szaba don kiállnak.
Az ilyen bevonatok pl. állófésűkként különböző textilipari gépeken helyezhetők el. Különösen jól alkalmazhatók állófésüként egyrészt gyapjú és műszálak, másrészt pedig oamut előkészítésére szolgáló fésülőgépeknél
Az állófésű a szálfürtnek azt a részét fésüli ki, amelyet a haladási irányban nézve előtte elhelyezkedő körfésű nem ér el. Az állófésűt ezáltal rendszeresen erős terhelés éri, és a gyapjúban, ill. a pamutban levő szennyeződések, elsősor ban növényi részek, lerakódnak az állófésűn. A rövid elemi szálak, ill. szennyeződések a fésülés! irányban elhelyezkedő lapos tűk közötti hézagokban megszorulnak.
A fentiek miatt egy állófésű tűeloszlásának, ill. tűsűsűségének tervezésekor kompromisszumos megoldást kell választani egyrészt a kívánatos fésülési teljesítmény, és másrészt a gyors lerakódás veszélyének figyelembevételével, és ezért általában nem érhető el az optimális tűsűrűség.
Egy ebből a szempontból előnyös megoldásnál egy első tűsor után egy második tűsor van elhelyezve, amely az első sorhoz képest annyira van eltolva, hogy a második tűsor • · ·
- 3 csúcsai az első tűsor hézagaiban helyezkednek el. Egy ilyen elrendezést ismert módon, pl. úgy valósítanak meg, hogy a kettős tűsorok kialakításához olyan különböző bevonóelemeket alkalmaznak, amelyeknél a tű, ill. a fűrészfog egyszer a fésülési irányban nézve előbb, egyszer pedig hátrább helyezkedik el. Ha az ilyen bevonóelemeket váltakozva helyezik el, két olyan túsor adódik, ahol a hátsó sor csúcsai az elülső sor hézagaiban helyezkednek el. A két különböző bevonóelem gyártása, valamint ezekből a bevonat Összeállítása rendkívül kedvezőtlen és költséges. Ezeknél az ismert túsoroknál hátrányos az is, hogy a tűk sűrített levegővel nem tisztíthatok, amint ez a DE-PS 3722431 sz. iratból ismeretes, és ami az állófésűknél különösen előnyösnek bizonyult, és különösen akkor lenne nagy jelentősége, amikor a nagy túsúrűség miatt, tehát az eltolt kétsoros tűelrendezésnél is, egy ilyen tisztítás rendkívül fontos és kívánatos.
Az említett típusu bevonat az állófésúkön kívül fésülőhengerekhez is használható, amint pl. a DE-OS 2944644 sz. iratban le van írva. Ott két különbözőképpen kialakított fűrészfogas elem csúcseltolással felváltva egy tartóhoronyban van elhelyezve. A CIí-PS 644902 sz. irat eltolt csúcsokkal elrendezett fűrészfogakból álló kartbevonatot ismertet. A GB-PS 1411433 sz. iratból egy olyan fésülőhenger ismeretes, amelynél eltolt csúcsokkal elrendezett tűs bevonatot alkalmaznak.
A fentiekből kiindulva célunk a találmánnyal a bevezetőben említett jellegű olyan bevonat kialakítása, amely
- 4 gazdaságosan gyártható, a bevonat egyszerűen elhelyezhető, és adott esetben további ráfordítás nélkül lehetővé teszi a sürített levegővel történő tisztítást.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldjuk meg, hogy a lemezből kivágott minden egyes bevonóelemen legalább két tűszerű fog van kialakítva, és a fogak síkjai egymáshoz képest el vannak tolva.
Elsősorban állófésűként történő alkalmazásnál előnyös az, ha a két fog közötti rész közelítőleg Z-alakban úgy van meghajlítva, hogy a két fog síkja egymással párhuzamosan, zz/ X egymáshoz kepest eltolva helyezkedik el.
Előnyös továbbá, ha egy bevonóelemen a fésülési irányban elől és hátul elhelyezkedő fog közötti eltolás a fűrészfogas, ill. tűs hordozóelem hosszirányában egymás mellett elhelyezkedő két fog közötti távolság felének felel meg.
A találmány szerinti megoldanak köszönhetően egy megfelelő eltolással rendelkező két tűsoros állófésű egyféle bevonóelem alkalmazásával kialakítható, mégpedig anélkül, hogy külön figyelmet kellene fordítani a kívánt eltolás beállítására.
Az egyes bevonóelemk között előnyösen a fogak tisztítására alkalmas sürítettlevegő-csatornák vannak kialakítva.
Ez célszerűen úgy valósítható meg, hogy a bevonóelemek távtartó végeik között vékonyabbra vannak sajtolva. Ennek következtében két szomszédos fűrészfogas bevonóelem között rések keletkeznek, amelyek lehetővé teszik egy viszonylag erős légáram átvezetését.
Egy további előnyös változatnál a bevonóelemek elülső
és hátsó szélén kb. 9O°-os hajlítással L-alakú távtartók vannak kialakítva. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a speciális fésülési feladatnak megfelelően gyakorlatilag tetszőleges távolságokat és kívánt szélességű sürítettlevegő-csatornákat alakítsunk ki.
Ha a gyártás gazdaságossága érdekében csak egyetlen hajlítószerszámot alkalmazunk, a különböző távolságok beállításához a távtartókat utólag a kívánt méretre csiszoljuk.
A fentiekben lényegében két sorban elhelyezett fogakról volt szó, ami elsősorban állófésűknél fordul elő, de minden további nélkül lehetséges olyan bevonóelemek kialakítása, amelyeknél egymás mögött kettőnél több fog helyezkedik el, és a bevonóelemek úgy vannak meghajlítva, hogy a fogak a fésülési irányban nézve egymáshoz képest eltolt síkokban fekszenek. Az ilyen bevonóelemek is elhelyezhetők szorosan egymás mellett, vagy meghatározott légrések közbeiktatásával.
Bár az eddigiekben lényegében csak állófésűként alkalmazható bevonatról volt szó, a találmány keretében kártolóés fésülőhengerek is kialakíthatók.
Itt különösen előnyös, hogy a bevomóelemek - akár egymás mellett elhelyezett önálló bevonóelemek, akár vég nélkül feltekercselt fűrészfogas huzal formájában - egy egyenletes sík lemezanyagból kiindulva úgy vannak sajtolva, hogy az egymást követő fogak felváltva mindig az egyik oldalon helyezkednek el, tehát az egymást követő fogak a sajtolás után egymáshoz képest eltol síkokban helyezkednek el, de • ·
- 6 talpuk ugyanabból a lemezrészből indul ki.
A találmány tárgya egy állófésű is, elsősorban gyapjú-és pamutfésülő gépekhez, amely több egymás mellett elhelyezett tűt vagy fűrészfogat tartalmaz, ahol a tűk vagy fűrészfogak csúcsai lefelé szabadon kiállnak. A szabadon kiálló csúcsok sarlószerűen meg vannak hajlítva. A hajlat belsejében tömörödés lép fel, ami különösen jó fésülőhatást eredményez.
A hajlítás sugara előnyösen 8-35 mm, és a hajlítás célszerűen 18 - 100°-os szögtartományra terjed ki.
A találmány tárgyát a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján részletesebben ismertetjük. A rajzokon az
1. á b r a : egy sajtolt és meghajlított bevonóelem állóié siíhöz, a
2. á b r a : hajlított tűkkel ellátott bevonóelem oldalnézete, a
3-5. ábrák : hajlított bevonóelemek, amelyek szélei is meg vannak hajlítva sürítettlev^-csatornák kialakításához, a
6.és 7. ábra : például kártbevonatokhoz alkalmazható bevonóelemek egy részletének oldalnézete, a
3. á b r a : a 6.ábra A-A vonala mentén vett metszet, a
9. á b r a : a 6.ábra B-B vonala mentén vett metszet, a
10. ábra : egy hajlított tűkkel ellátott állófésű egy részletének perspektivikus rajza, a
11. á b r a : a lo.ábra szerinti állófésű oldalnézete, és a
12. á b r a : a lo.ábra szerinti állófésű egy részlete előlnézetben.
Az 1-3.ábrákon olyan kiviteli alakok láthatók, amelyek elsősorban állófésűkhöz alkalmazhatók.
Az 1.ábrán látható kiviteli alaknál több olyan la bevonóelem van egymás mellett elhelyezve, amelyek a távolságtartást biztosító 2 végeik között vékonyabbra vannak sajtolva, és a 3,4 hajlítási helyeken Z-alakban úgy vannak meghajlítva, hogy két egymással szomszédos 5&,5b fog síkja egymással párhuzamos, és egymáshoz képest el van tolva. Az
l.ábra szerinti metszeten csak az 5a,5b fogak vannak elmetszve .
kivel az l.ábra szerinti la bevonóelemek előállításakor sajtolást alkalmazunk, minden további ráfordítás nélkül megoldható az 5 fogak sarló alakú meghajlítása, ami nagymértékben javítja a szálköteg vezetését.
Λ 3.és a 4.ábrán, ahol a metsző sík szintén a fogakon halad át, olyan kiviteli alakok láthatók, amelyeknél a Zalakban meghajlított lb bevonóelemek szélei L-alakban úgy vannak meghajlítva, hogy ezáltal a 6 távtartók keletkeznek, amelyek lehetővé teszik egyrészt a tűsűrűség beállítását az állófésű hossza mentén, másrészt pedig a kívánt átmérőjű 7 síirítettlevegő-csatornák kialakítását.
A 4.ábrán egy olyan kiviteli alak látható, amelynél egy második 5b foghoz egy további Z-alakú hajlítás után egy 5c fog csatlakozik, amely a második 5b foghoz képest úgy van eltolva, hogy az első 5a fog síkjában fekszik.
hz 5.ábra szerinti kiviteli alaknál az ld bevonóelem harmadik és négyeuik 5c és 5a fogai az előttük levő 5a és 5b fogakhoz képest folytatólag kifelé vannak eltolva, te• · « · · · • · · · « · « · · ···· ···· · · • · · ·
- 8 hát egy lépcsőszerű alakzat keletkezik.
A 6.és a 7.ábrán egyenes, ill. ívelt le és lf bevonóelemek láthatók, amelyek pl. kártbevonatokhoz használhatók. A 7.ábra szerinti kiviteli alak folyamatos fűrészfogas huzal alakjában is megvalósítható.
Az le és lf bevonóelemek az 5θ és 5f fogak környezetében úgy vannak sajtolva, hogy a lemezvastagság, amely a kiinduló .anyagnál pl. 1 mm, az 5e és 5f fogaknál a sajtolás következtében úgy csökken a felére, hogy a sajtolás után az egymás követé fogak, amint ez a 8.és 9.ábrán jól látható, az le és lf bevonóelemk 8 középsíkjához kénest felváltva az egyik és a másik oldalra kerülnek, úgyhogy a fésülósi irányban nézve megmarad a csúcsok eltolása, annak ellenére, hogy csak egyetlen, ill. egyféle képpen kialakított bevonóelemet alkalmazunk.
Λ 10-12.ábrákon egy találmány szerint kialakított állófósű látható, liz a 10 állófésű a gépen rögzített 11 fésűtartóval és egy 12 fedőlemezzel rendelkezik, míg a 13 tűk a 11 fésűtartó és a 12 fedőlemez között sorban vannak elhelyezve. Λ tűk 14 csúcsai a 11 fésűtartó, ill. a 12 fedőlemez 15, ill. 16 alsó széleiből szabadon kiállnak. Ezen a szabna hosszon a tűk, amint elsősorban a 11.ábrán látható, egy ex szögtartományban R sugárral sarlószerűen meg vannak hajlítva egy 1.Í középpont körül.
Claims (10)
- Szabadalmi igénypontok1. Bevonat textilipari gépekhez, elsősorban gyapjú, pamut vagy hasonló természetes és mesterséges szálak fésülőgépeihez, amely bevonat legalább két, a fésülési irányra keresztben elhelyezkedő sorból álló fűrészfogas bevonóelemet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy egy bevonóelemen /1/ belül az egymást követő fogak /5/ síkjai egymáshoz képest el vannak tóivá.
- 2. Az 1.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy mindegyik bevonóelemen /la-ld/ legalább két fog /5a,5b/ van kialakítva, és a két fog /5a,5b/ közötti rész közelítőleg Z-alakban úgy van meghajlítva, hogy a két fog /5a,5b/ síkja egymással párhuzamosan, egymáshoz képest eltolva helyezkedik el.
- 3. A 2.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy egy bevonóelemen /1/ a fésülési irányban elől és hátul elhelyezkedő fog /5a, 5b/ közötti eltolás egy’ tűsléc hosszirányában egymás mellett elhelyezkedő két fog /5/ közötti távolság felének felel meg.
- 4. A 2.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy a bevonóelemek /1/ között a fogak /5/ tisztítására alkalmas sürítettlevegő-csatornák /7/ vannak kialakítva.Ιο
- 5. A 4.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy a sürítettlevegő-csatornák /7/ úgy vannak kialakítva, hogy a bevonóelemek /la/ távtartó végeik kozott vékonyabbra vannak sajtolva.
- 6. A 4.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy a bevonóelemek /lb-ld/ elülső és hátsó szélén kb. 9O°-os haj Irtással L-alakú távtartók /6/ vannak kialakítva.
- 7. A 6.igénypont szerinti bevonat, azzal jelleme z v e, hogy az L-alakú távtartók /6/ hosszirányban méretre vannak csiszolva.3. A 2.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy mindegyik bevonóelem /lc,ld/ kettőnél több egymás mögött elhelyezett foggal /5/ rendelkezik, továbbá a bevonóelemek /lc,ld/ úgy vannak meghajlítva, hogy a fogak /5/ a fésülési irányban nézve egymáshoz képest eltolt síkokban helyezkednek el.
- 9. Az 1.igénypont szerinti bevonat, azzal jellemezve, hogy a bevonóelem /le,lf/ fogai /5e,5f/ egyenletesen sík anyagból úgy vannak sajtolva, hogy egy bevonóelemen /le,lf/ belül az egymást követő fogak /5e,5f/ a bevonóelem /le,lf/ hosszanti középsíkjához /8/ képest el vannak tolva.-Il lő. Állófésű textilipari gépekhez, elsősorban gyapjú-és pamutfésülő gépekhez, amely több egymás mellett elhelyezett tűt vagy fűrészfogat tartalmaz, ahol a tűk vagy’ fűrészfogak csúcsai lefelé szabadon kiállnak, azzal jellemezve, hogy a szabadon kiálló csúcsok sarlószerűen meg vannak hajlítva.
- 11. A lo.igénypont szerinti állófésű, azzal jellemezve, hogy a hajlítás sugara /R/ 8-35 mm.
- 12. A lo.igénypont szerinti állófésű, azzal jellemezve, hogy a hajlítás 18 - lOO°-os szögtartományra /A/ terjed ki.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4205006A DE4205006C2 (de) | 1992-02-19 | 1992-02-19 | Garnitur aus Sägezahnstanzteilen für Textil-Kämm-Maschinen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9300440D0 HU9300440D0 (en) | 1993-06-28 |
HUT64401A true HUT64401A (en) | 1993-12-28 |
Family
ID=6452077
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9300440A HUT64401A (en) | 1992-02-19 | 1993-02-18 | Coating and standing comb for machines of textile industry |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0557698B1 (hu) |
JP (1) | JPH062225A (hu) |
KR (1) | KR930019808U (hu) |
CN (1) | CN1079012A (hu) |
AT (1) | ATE122407T1 (hu) |
CZ (1) | CZ283255B6 (hu) |
DE (2) | DE4205006C2 (hu) |
ES (1) | ES2072776T3 (hu) |
HU (1) | HUT64401A (hu) |
PL (1) | PL170296B1 (hu) |
RU (1) | RU2107756C1 (hu) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4952030A (en) * | 1987-09-04 | 1990-08-28 | Asahi Glass Company, Ltd. | Liquid crystal display device with a 50°-80° twist angle |
DE19531605C2 (de) * | 1995-08-28 | 2001-07-19 | Graf & Co Ag | Fixkamm für eine Kämmaschine |
DE10033169B4 (de) * | 1999-07-24 | 2016-12-22 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Fixkamm einer Kämmaschine |
DE19951126A1 (de) | 1999-10-23 | 2001-04-26 | Staedtler & Uhl | Fixkamm |
DE19956911A1 (de) * | 1999-11-26 | 2001-05-31 | Staedtler & Uhl | Garnitur für eine textile Maschine |
DE10007738C5 (de) * | 2000-02-19 | 2005-01-13 | Staedtler & Uhl | Garnitur für eine Kämm-Maschine |
DE20003070U1 (de) * | 2000-02-19 | 2000-04-20 | Staedtler & Uhl, 91126 Schwabach | Fixkamm für eine Kämm-Maschine |
EP1526193B2 (de) * | 2003-10-21 | 2018-12-05 | Staedtler & Uhl KG | Garnitur an einem Fixkamm einer textilen Kämm-Maschine |
EP2085505B1 (de) * | 2008-01-29 | 2012-05-16 | Maschinenfabrik Rieter Ag | Fixkamm einer Kämmmaschine |
RU2560049C1 (ru) * | 2014-03-19 | 2015-08-20 | Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Ивановский государственный энергетический университет имени В.И. Ленина" (ИГЭУ) | Гарнитура гребня питателя для переработки длинноволококнистых материалов |
CH711514A1 (de) * | 2015-09-11 | 2017-03-15 | Graf + Cie Ag | Rundkamm einer Kämmmaschine mit einem Gewindebolzen. |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH319180A (de) * | 1953-07-14 | 1957-02-15 | Streiff V Orelli Fritz | Sägezahnganzstahlgarnitur an Deckeln von Deckelkarden |
DE1120952B (de) * | 1954-12-31 | 1961-12-28 | Joseph Marie Julien Sauvage | Nadelstab mit konischen Nadeln fuer Nadelstabstrecken |
FR1217220A (fr) * | 1958-12-04 | 1960-05-02 | Perfectionnements aux garnitures de cardes | |
FR1343355A (fr) * | 1963-01-10 | 1963-11-15 | Rieter Ag Maschf | Carde à tambour à garniture rigide |
GB1085209A (en) * | 1964-11-06 | 1967-09-27 | Akroyd & Son Ltd S | Improvements in or relating to faller bars for gill boxes |
CH467349A (de) * | 1968-06-11 | 1969-01-15 | Graf & Co Ag | Kardengarnitur |
GB1411433A (hu) * | 1972-01-21 | 1975-10-22 | ||
US4284090A (en) * | 1978-11-06 | 1981-08-18 | Hiroyuki Kanai | Combing cylinder of comber |
CH644902A5 (de) * | 1980-05-29 | 1984-08-31 | Graf & Co Ag | Deckelgarnitur fuer karde. |
DE3321236A1 (de) * | 1983-06-11 | 1984-12-13 | Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker | Verfahren zum herstellen einer aufloesewalze und aufloesewalze fuer oe-spinnaggregate |
DE3722481A1 (de) * | 1987-07-08 | 1989-01-26 | Staedtler & Uhl | Nadelstreifen, insbesondere fixkamm, fuer textilvorbereitungsmaschinen und dgl. und verfahren zum reinigen eines derartigen nadelstreifens |
DE3786925T2 (de) * | 1987-12-27 | 1993-11-11 | Graf & Co Ag | Kardiergarnitur für Kardendeckel. |
-
1992
- 1992-02-19 DE DE4205006A patent/DE4205006C2/de not_active Expired - Fee Related
-
1993
- 1993-01-15 AT AT93100525T patent/ATE122407T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-01-15 DE DE59300182T patent/DE59300182D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1993-01-15 EP EP93100525A patent/EP0557698B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-01-15 ES ES93100525T patent/ES2072776T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1993-02-16 JP JP5026754A patent/JPH062225A/ja active Pending
- 1993-02-16 CN CN 93101030 patent/CN1079012A/zh active Pending
- 1993-02-17 KR KR2019930002136U patent/KR930019808U/ko not_active Application Discontinuation
- 1993-02-17 PL PL93297772A patent/PL170296B1/pl unknown
- 1993-02-18 CZ CZ93228A patent/CZ283255B6/cs unknown
- 1993-02-18 HU HU9300440A patent/HUT64401A/hu unknown
- 1993-02-18 RU RU93005371A patent/RU2107756C1/ru active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ283255B6 (cs) | 1998-02-18 |
DE4205006C2 (de) | 1995-05-04 |
PL297772A1 (en) | 1993-09-06 |
EP0557698B1 (de) | 1995-05-10 |
KR930019808U (ko) | 1993-09-23 |
JPH062225A (ja) | 1994-01-11 |
DE4205006A1 (de) | 1993-08-26 |
EP0557698A1 (de) | 1993-09-01 |
HU9300440D0 (en) | 1993-06-28 |
CN1079012A (zh) | 1993-12-01 |
ATE122407T1 (de) | 1995-05-15 |
DE59300182D1 (de) | 1995-06-14 |
PL170296B1 (pl) | 1996-11-29 |
RU2107756C1 (ru) | 1998-03-27 |
CZ22893A3 (en) | 1993-09-15 |
ES2072776T3 (es) | 1995-07-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3737953A (en) | Card clothing | |
HUT64401A (en) | Coating and standing comb for machines of textile industry | |
US5581848A (en) | Saw tooth fittings | |
CN102869821A (zh) | 用于针布的异形钢丝 | |
KR20020060065A (ko) | 도퍼 및 워커용 카드 와이어 | |
EP0138778B1 (en) | Carding-rod carding machine, for carding fibers in general, provided with self-cleaning blade or reed elements | |
CA2314694A1 (en) | Circular comb arrangement | |
KR20170055901A (ko) | 금속 침포 | |
GB2435051A (en) | Flat card clothing | |
HUT65004A (en) | Comb element preferably for yarn-making machines provided with needle-board or saw-tooth board | |
GB2258471A (en) | Improvements in and relating to carding elements | |
US4357738A (en) | Card clothing for carding machines | |
US4090276A (en) | Textile carding | |
US7418768B2 (en) | Set, comprising a plurality of needles having an angular front tip | |
GB2245905A (en) | A clothed roller | |
US6205620B1 (en) | Fibre processing apparatus | |
KR20040032795A (ko) | 톱니 와이어 | |
CN111549402B (zh) | 用于梳理机的回转盖板的盖板针布 | |
EP0974687A1 (en) | Fibre processing apparatus | |
US6604260B1 (en) | Card clothing for a textile machine | |
JP2002309451A (ja) | 織物繊維の処理装置 | |
GB2100303A (en) | Improvements in or relating to cardclothing | |
US2939183A (en) | Card clothing | |
GB2382355A (en) | Card clothing | |
US682806A (en) | Carding-machine. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |