HUT58523A - Process for producing antiviral compositions from modified gangliosides - Google Patents

Process for producing antiviral compositions from modified gangliosides Download PDF

Info

Publication number
HUT58523A
HUT58523A HU911487A HU148791A HUT58523A HU T58523 A HUT58523 A HU T58523A HU 911487 A HU911487 A HU 911487A HU 148791 A HU148791 A HU 148791A HU T58523 A HUT58523 A HU T58523A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pharmaceutical composition
cells
determinants
dichloroacetyl
active ingredient
Prior art date
Application number
HU911487A
Other languages
English (en)
Other versions
HU911487D0 (en
Inventor
Francesco Della-Valle
Lanfranco Callegaro
Aurelio Romeo
Original Assignee
Fidia Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fidia Spa filed Critical Fidia Spa
Publication of HU911487D0 publication Critical patent/HU911487D0/hu
Publication of HUT58523A publication Critical patent/HUT58523A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • A61K31/715Polysaccharides, i.e. having more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages; Derivatives thereof, e.g. ethers, esters

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Description

A jelen találmány eljárást mutat be az immunrendszer mechanizmus gátlására. A gátlás olyan módon következik be, hogy az emberi sejtek sejtfelületein levő CD4 determinánsok kifejezése szelektíven módosul módosított gangliozidok alkalmazása segítségével. Ezek a módosított gangliozidok ugyanis gyorsan és szelektíven eltüntetik a CD4 determinánsokat a sejt felületéről szérum jelenlétében. Arról, hogy szelektíven módosítjuk a CD4 determinánsok kifejezését és működését a sejt felszínén módosított gangliozidokat alkalmazva (amelyek a CD4 gyors és szelektív eltűnését idézik elő), lehetségessé válik a vírusok támadáspontjának eltüntetése és belépésük megakadályozása T-helper (segítő) sejtekbe. A humán sejtek vírus fertőzése a sejtfelületi CD4 determinánsokon keresztül megy végbe, ezek eltüntetése tehát gátolja a sejtek, sejtvonalak receptor képességét, ugyanakkor nem gátlódnak a sejtfelületen jelen levő további determinánsok. A találmány tárgya ennek megfelelően, eljárás módosított gangliozidokat tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására, amelyek szelektíven gátolják a CD4 determinánsok kifejezését és működését, és ennek következtében vírusgátló hatásúak.
A jelen találmány olyan eljárást is ismertet, amelynek révén a humán sejtek sejtfelületén jelen levő determinánsok kifejezése és működése szelektíven módosul. A speciális determinánsok kifejezésének és működésének szelektív módosításával az emberi sejteket meg lehet védeni a legyengítő ágensektől, legyenek azok akár exogén, akár endogén eredetűek, olyan módon, hogy a sejtek működése változatlan marad. A jól működő immunrendszer megvédi a szervezetet a fertőző ágensektől, amelyek közé értjük pl. a vírusokat, baktériumokat, parazitákat és hasonlókat. Az a képesség, hogy legyőzzük az ilyen ágenseket és más anyagokat - amelyeket antigéneknek nevezünk és amelyeket az immunrendszer idegen részecskéknek ismer fel -, életfontosságú az egészség és a túlélés szempontjából. Normális körülmények • · · ·
-3··«·· ··· ·« ···* ·· · • ·· ····« ···· ·« * · · · · ·· között az immunrendszer képes leküzdeni sokféle fertőzést és teljes gyógyulást biztosítani, de amikor ez veszélyeztetve van, a fertőzés korlátozás nélkül behatolhat. Az immunrendszer hibás működése kifejeződhet a biológiai aktivitás túltengésével is, amely esetleg valamely természetes komponensének túltermelésében jelentkezik, de jelentkezhet olyan módon is, hogy a szervezetben normálisan jelen levő biológiai komponenseket a szervezet antigénként ismeri fel.
A makrofágok és limfociták különösen érdekeltek az immunfolyamatokban. A makrofágok megtámadják és elpusztítják a fertőző ágenst, miközben információt adnak át ennek szerkezetéről a limfocitáknak. A limfocitáknak két kategóriája van. Az első, amelyet B sejteknek neveznek, antitesteket termel a fertőző ágensek elleni válaszként. Az antitesteknek vannak speciális kombinációs helyeik, amelyek különbséget tesznek az egyes antigének különböző szerkezetei között.
Amikor egy antitest kötődik egy antigénhez, kölcsönhatásuk blokkolhatja egy idegen anyag hatását. A limfociták második kategóriája, amelyet T sejteknek neveznek, csak membrán receptorokat alakít ki, amelyek felismerik az antigén szerkezeteket a makrofágoktól kapott információkból. Amikor a T sejtek kölcsönhatásba lépnek az antigénnel, nagy számú hormon (limfokin) bocsátódik ki, amelyek gyulladást indukálhatnak, felerősíthetik vagy gyengíthetik a B sejtek által végzett antitestképződést, vagy közvetlenül pusztíthatnak el bármely idegen sejtet, pl. tumorokat vagy transzplantált szerveket.
Az egyensúly és cserearány a T sejtek, B sejtek és makrofágok között meghatározza egyes egyénekben a fertőzésre adott immunválasz erősségét. Általában úgy gondoljuk, hogy az immunsejtek aktivitásait nagy mértékben szabályozzák a limfokinek és a
-4monokinek, amelyek mindegyikének megvannak a meghatározott kémiai tulajdonságai és funkciói. Dalgleish közleménye [The CD4 Molecule: Function and Structure, Immunology Today, 2, 142 (1986)] beszámol arról, hogy egy, a sejt felületén jelen levő fajlagos determináns, pl. a CD4 molekula érett T limfociták olyan al-populációját határozza meg, amely - az antigén felismerés után [ez a fő hisztokompatibilitási komplex (major histocompatibility complex, MHC) antigénjeire (II. osztály) korlátozódik] - sokféle szabályozó és végrehajtó funkció kialakulásához vezet. A sejt felületen jelen levő CD4 determináns módosítása nyilvánvalóan negatív hatással van a T sejtekre, tehát a T sejt működés blokkolásának tekinthető. A CD4 (T4) antigén a T helper limfociták alapvető receptora, és azt találták erről, hogy alapvető szerepet játszik az AIDS-sel kapcsolatos retrovirus receptoraként [Dalgleish és munkatársai: Natúré 312, 763 (1984)].
A CD4 molekula pontos funkciója ma még nem teljesen világos, de a kísérleti bizonyítékok arra utalnak, hogy ez a fő hisztokompatibilitási komplex II (MHC-II) molekulával kölcsönhatásba lép, hogy hatékonyabban közvetíthesse az antigén meghatározott célpontjainak felismerését a T helper sejtek révén [Gay és munkatársai: Natúré 328. 626 (1987); Doyle és munkatársai: Natúré 330. 256 (1988)]. Ezen kívül tanulmányokat végeztek a CD4 molekula jel-átalakító (transzduktor) szerepével kapcsolatban a membránban [Bank és munkatársai: J. Exp. Med. 162. 1294 (1985)]. A T helper sejtek kezelése fórból észterekkel a CD4 molekula internalizációját idézi elő a citoplazmás szerin gyök C protein kináz által végzett foszforilezésével [Hoxie és munkatársai: J. Bioi. Chem. 261. 1610 (1986); Hoxie és munkatársai: J. Immunoi. 140. 786 (1986)].
Ismertették már azt a módosító vagy árnyékoló hatást is, amelyet CD4 -et kifejező
-5• · · · ···· ···· ·· • · · · · · · • · ···· ·· · • ·· ···«* sejtek savas glikoszfingolipidekkel,pl. gangliozidokkal végzett inkubálásával értek el [Offner és munkatársai: J.Immunol. 139. 3295 (1987); Offner és munkatársai: Biochem Biophys. Rés. Commun. 158. 1050 (1989); Life Science (1989)]. Ezt a hatást el lehet érni olyan gangliozidokkal is, amelyek megfelelő módon kémiailag módosítva vannak a sziálsav rész funkcionális karboxi csoportján [Grassi és munkatársai: J. Immunoi. (1990), nyomdában] és amelyekről - GMi monoszialogangliozid esetében [Svennerholm féle nomenklatúra (1963)] - kimutatták, hogy lelassítják a HIV-t humán immunhiány vírus által okozott fertőzést, amenynyiben megfelelő sejtvonalakat alkalmaznak [Chieco Bianchi és munkatársai: AIDS
3. 501 (1989)]. A CD4 bizonyos gangliozidok, pl. GMi, GDia, GDib , GTib , vagy ezek keverékei vagy megfelelő, kémiailag módosított származékai révén történő módosításának vagy árnyékolásának mechanizmusa egyelőre még nem tisztázott.
A tulajdonság, amely ezekben a molekulákban közös, az, hogy a CD4 receptorra vonatkozó módosító vagy árnyékoló aktivitásuk in vitro kísérletekben teljesen eltűnik, ha ezeket a kísérleteket szérum vagy szérumszármazékok jelenlétében végezzük, még akkor is, ha ezek csak igen kis koncentrációban vannak jelen. Ez teljes mértékben kizárja ezeknek a molekuláknak az alkalmazását a CD4 módosítására in vivő.
Az olyan molekulák, amelyek szelektíven módosítanák vagy árnyékolnák a CD4 -et, komoly hasznot és előnyt jelentenének a szakterületen, ha ezekről igazolható lenne, hogy normális biológiai komponensek, pl. szérum vagy szérumkomponensek jelenlétében is működnek. A jelen találmány ilyen molekulákat szolgáltatva megoldja ezt a problémát. A jelen találmány keretében néhány olyan vegyület alkalmazásáról számolunk be, amelyek hatnak a CD4 fehérjére szérum jelenlétében is.
• · • ·
-6• · · · · · · • · ···· · · • · · · · · · ···· · · ··· · · ··
A biológiailag aktív anyag fontos tulajdonsága emberekben az a képesség, hogy megkülönböztetést képes kialakítani pl. olyan módon, hogy szelektíven módosítja egy, a sejtfelületen jelen levő adott determináns kifejezését és működését. Az antitestek a molekulák olyan osztályába tartoznak, amelyek szelektív megkülönböztetést tesznek, de ezeknek bizonyos mellékhatásaik is vannak. A kémiai kompozíciók, a gyógyszerekhez hasonlóan, általában nem képesek különbséget tenni és hathatnak sok különböző típusú emberi sejtre. Következésképpen szükség van olyan kémiai kompozíciókra, amelyek képesek különbséget tenni, és amelyek azzal a szelektív képességgel bírnak, hogy módosítják az emberi sejteken jelen levő determinánsokat olyan módon, hogy megakadályozódjanak a fertőzések vagy más, az immunrendszerrel kapcsolatos nem kívánatos mellékhatások.
A jelen találmány olyan eljárással foglalkozik, amely reverzibilisen gátol egy biológiai folyamatot emberekben olyan módon, hogy bizonyos kémiai ágensek alkalmazásával szelektíven módosítja egy determináns kifejeződését; ez a determináns az emberi sejtek felületén van és CD4 -ként ismeretes. Ezek a kémiai ágensek módosított gangliozidok kompozíciójából vagy módosított gangliozidok és természetes gangliozidok keverékéből állnak, amely kompozíciók a CD4 molekula gyors és szelektív eltűnését idézik elő humán sejtvonalakon. Az ezekkel a módosított gangliozidokkal vagy keverékekkel végzett kezelés után az emberi sejtek - bizonyos idő elteltével - beszüntetik a CD4 kifejezését, és bizonyos biológiai működéseik lelassulnak, pl. kölcsönhatásuk a HÍV vírussal.
A jelen találmány megfogalmazásánál a módosított gangliozid kifejezés olyan vegyület meghatározására szolgál, amelyet meghatározott és reprodukálható kémiai reakciók sorozatával kapunk meg egyetlen természetes gangliozidból vagy ilyenek ···· ···· • · · ····· • · · · ·· ··· ·· ·· keverékéből kiindulva. Az emberi sejtek szelektív módosítása megtörténik szérum jelenlétében is, vagyis a szérum nem közömbösíti a módosított gangliozidok hatását.
A jelen találmány szerinti módosított gangliozidok félszintetikus gangliozid analógok, és a természetes gangliozidoktól abban különböznek, hogy a szfíngozin részben egy egyedi N-acil csoporttal bírnak, mégpedig N-diklór-acetil-csoporttal. Ezeket a komplexeket, amelyeket N-diklór-acetil lizogangliozidoknak neveznek, már leírták a szakirodalomban, pl. a 0373039 számú európai közrebocsátási iratban (1990. június 13), amelynek leírását beépítjük a jelen bejelentésbe. Az előnyös N-diklór-acetil lizoglangliozid az N-diklór-acetil-lizo GMi. Ezekről a vegyületekről ismert, hogy immunszuppresszív hatásuk van.
A találmány tehát olyan gyógyászati készítmények előállításával foglalkozik, amelyek aktív anyagként egy vagy több fent említett származékot vagy félszintetikus gangliozid analógot tartalmaznak és különösen olyan gyógyszerkészítmények előállításával, amelyek az említett N-diklór-acetil lizogangliozidokat tartalmazzák. Az ilyen gyógyászati készítmények készíthetők orális, rektális, vaginális, parentális vagy lokális alkalmazásra. Ennek megfelelően ezek lehetnek szilárd vagy félszilárd formában, pl. pilulák, tabletták, zselatin kapszulák, kapszulák, végbélkúpok, lágy zselatin kapszulák, gélek, mikrogömbök, membránok, hüvelytabletták vagy krémek formájában. Parentális alkalmazáshoz olyan formákat használhatunk, amelyek intramuszkuláris vagy szubkután beadáshoz, infúzióhoz, vagy intravénás vagy intracerebráláis injekciókhoz felelnek meg; ennek megfelelően a gyógyászati kompozíciók az aktív anyagok oldatai lehetnek, vagy az aktív anyagok fagyasztva szárított porai lehetnek, összekeverve egy vagy több gyógyászatilag elfogadható hordozóval vagy hígítóval, amelyek megfelelnek a fenti alkalmazásoknak és
-8• · · • · · ♦ ···♦ · • · · · · • · ···· · · · • ·· ····· ···· · · · · · · · · · ozmotikusán megfelelnek a fiziológiás folyadékoknak. A helyi alkalmazáshoz a permet, pl. orrpermet, krém, vagy szemcsepp készítmények előállítása a legcélszerűbb.
Az ilyen készítmények tartalmazhatnak az aktív anyag mellett társult anyagként bizonyos polimereket, pl. savas poliszacharidokat is, mint hiarulonsavat vagy alginsavat; ezek lehetnek kémiailag módosítva és így belekeverve a gyártott termékbe; ezeket bio-anyagok néven nevezhetjük. A kémiailag módosított származékok között említhetjük - a korlátozás szándéka nélkül - a részleges vagy teljes észter származékokat, pl. az etil-, benzil-, vagy dodecilalkohol származékokat, amelyeket hiarulonsavból [lásd a 4,851,521 és 4,965,353 lajstromszámú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírásokat (Fidia)J vagy alginsavból [lásd a 0251905 számú európai szabadalmi közrebocsátási iratot (Fidia)J alakíthatunk ki.
A találmány szerinti készítményeket embereknek vagy állatoknak adhatjuk be. A találmány szerinti készítmények különösen alkalmasak emló'söknek, elsősorban embereknek. Az ilyen készítmények előnyösen 0,01 -10 tömeg % aktív alkotórészt tartalmaznak oldatok, permetek, szemcseppek és krémek esetében, és 1 - 100 tömeg %, előnyösen 5-50 tömeg % aktív alkotórészt tartalmaznak szilárd formájú készítmények esetében. A beadandó dózis függ az egyedi igényektől, a kívánt hatástól és a választott beadási úttól.
A jelen találmány foglalkozik a találmány szerinti kompozíció gyógyászati alkalmazásával, amely alkalmazás a sejten levő CD4 molekula kifejeződésének módosítására irányul. Az emberek napi adagja injekció (szubkután, intramuszkuláris vagy intracerebrális) esetében 5 mg és 25 mg aktív anyag között változik 1 testtömeg kg-ra vonatkoztatva.
-9·· ·· »«·· e··· ·· ····· ··« • · ···* · · · • · · ····· ···· ·· ··* ·· ··
Az alábbi példák csupán a jelen találmány bemutatását szolgálják, és nem korlátozó jellegűek. Hacsak másképpen nem jelezzük, a megadott százalékok mindenütt tömegszázalékot jelentenek.
1. PÉLDA
Kísérleti úton bemutatjuk a sejtfelületen levő CD4 determinánsok kifejezésének és működésének gátlását és eltüntetését módosított gangliozidok kompozíciója vagy módosított gangliozid molekulák speciális osztálya segítségével.
Emberi limfocitákat inkubálunk az N-dilór-acetil lizo GMi módosított gangliozid különböző koncentrációival. A sejteket megfestjük CÜ4, CDs, CD3 -ra fajlagos (T4, Te, T3 Coulter Clone, Coulter Electronic, Hieleah, Florida, Amerikai Egyesült Államok) és OKT4 -re fajlagos (Ortho Diagnostics, Raritan, New Jersey, Amerikai Egyesült Államok) monoklonális antitesteket (Mab) alkalmazva: ezek a monoklonális antitestek fluoreszceinhez vannak kapcsolva. Ha megmérjük a jelzett sejtpopuláció átlagos fluoreszcenciás intenzitását (MFI) az N-dilór-acetil lizo GMi egyes koncentrációinál, megbecsülhetjük, mennyi N-diklór-acetil lizo GMi szükséges a fluoreszcencia 50 % -os gátlásának eléréséhez (I50). Az I50 érték a kisebb limfocitáknál 5 /üm. Az N-diklór-acetil lizo GMi kompozíciójának azt a koncentrációját, amelynél a fluoreszcenciás intenzitás mérőszáma 0 %, kísérletileg határozzuk meg.
Az emberi sejteket fiziológiás konyhasóoldattal inkubáljuk különböző koncentrációjú N-diklór-acetil lizo GMi -gyei együtt szérum jelenlétében 37° C hőmérsékleten, 1 órán át. A sejteket ezután mossuk, megfelelő monoklonális antitestekkel inkubáljuk, 1 % formalinnal rögzítjük, és MFI -vei elemezzük 488 nm -es lézerfénynél végzett gerjesztés után. Az értékeket az 1. táblázatban mutatjuk be.
-10• · · · · · ·· ·· · ♦ ·· ····· ··· ······ ··· ···· · · ··· ·« ··
1. TÁBLÁZAT
N-diklór-acetil lizo GMi koncentrációja (Mg/ml) Átlagos fluoreszcenciás intenzitás (a pozitív kontroll százalékában)
2 anti CD4 Mab 100
anti CD3 Mab 100
5 anti CD4 Mab 60
anti CD3 Mab 100
10 anti CD4 Mab 28
anti CD3 Mab 100
25 anti CD4 Mab 0
anti CD3 Mab 100
50 Mab anti CD4 0
Mab anti CD3 100
-11• · · ·
Az 1. táblázatban feltüntetett értékek azt mutatják, hogy az N-diklór-acetil lizo GMi szelektíven módosítja a CD4 receptort a nélkül, hogy megváltoztatná a CD3 receptort.
2. PÉLDA
Molt 3 sejteket (5 . 106) inkubálunk N-diklór-acetil lizo GMi különböző koncentrációival (l^g/ml -tői 250jKg/ml -ig) 60 percen át 37° C hőérsékleten BMS jelenlétében (BMS Serum Substitute, Biochrom. Kg. Seromed, Berlin, Németország). Inkubálás után a kifejezett CD4 százalékát kimutatjuk CD4 -re fajlagos Mab -bal (T4 Coulter Clone, Coulter Electronics, Hialeah, Florida, Amerikai Egyesült Államok). Pozitív kontrollként kísérletet végzünk GMi monoszialoganglioziddal is azonos kísérleti körülmények között, mint amelyekről az N-diklór-acetil lizo GMi -nél beszámoltunk.
A 2. táblázat mutatja be a CD4 százalékát Molt 3 sejtekben kifejezve különböző kémiai molekulák különböző koncentrációinál végzett inkubálások után, amint ezt az 1. példában leírtuk. A kémiai ágensek távollétében kifejezett CD4 a kísérlet során 89%.
• ·
2. TÁBLÁZAT
1 Xg/ml 25^g/ml 125 jKg/ml
N-diklór-acetil-
lizo GMi 75 % 74% 47% 13%
GMi 88 % 81 % 52% 0%
·« ·« ··«· ···· ·* • · · · · · · · ·· ···· · · · • » · · · · · · ··»· «· ··· · · · ·
A 2. táblázatban feltüntetett eredmények azt jelzik, hogy a GM1 -nek és kémiai származékának módosító hatása dózis-válasz görbe függvénnyel bír.
3. PÉLDA
Molt 3 sejteket (5 . 106) inkubálunk N-diklór-acetil lizo GMi különböző koncentrációival (1 /íg/ml-től 250 /.tg/ml-ig) 60 percen át 37° C hőmérsékleten borjúembrió szérum (FCS) különböző koncentrációi (1 %-tól 5 %-ig) jelenlétében. Inkubálás után a kifejezett CD4 százalékot kimutatjuk CD4 -re fajlagos Mab -al (T4 Coulter Electronics, Hieleah, Florida, Amerikai Egyesült Államok).
Pozitív kontrollként kísérletet végzünk GMi monoszialoganglioziddal is azonos kísérleti körülmények között, mint amelyekről az N-diklór-acetil lizo GMi-nél beszámoltunk.
A 3. táblázat mutatja be az adatokat a CD4 százalékára vonatkozóan a Molt 3 sejtekben kifejezve a kétféle molekula különböző koncentrációival és a borjúembrió szérum különböző koncentrációival végzett inkubálás után. A kémiai ágensek távollétében kifejezett CD4 a kísérlet során 84 %.
f
3. TÁBLÁZAT
N-DIKLÓR-ACETIL LIZO GMi
Koncentráció 25/dg/mI 75y<g/ml 125^g/ml
FCS 1 % 70% 44% 47% 30 %
2 % 73% 55% 50% 49 %
5 % 77% 64% 55% 50 %
GMi
Koncentráció lXg/ml 25Ag/ml 75fcMg/ml 125^g/ml
FCS 1 % 82% 80% 50% 10 %
2% 84% 83% 80% 25 %
5 % 85 % 81% 83% 72 %
4« ···· «··« «4 ····· · · * • · · ·*» 9 · · • ·· 9 9 9 9 · • 999 ·9 999 9· ··
-15Α 3. táblázatban feltüntetett eredmények azt jelzik, hogy az N-diklór-acetil lizo GMi vegyület esetében a fokozott szérumkoncentrációk nem változtatják meg a vegyület módosító hatását a CD4 receptorokra, míg a GMi esetében ez a módosító hatás eltűnik szérum jelenlétében.
Az alábbi példákban bemutatunk tipikus gyógyászati kiszereléseket.
1. készítmény - egy 2 ml-es ampulla az alábbiakat tartalmazza:
- N-diklór-acetil lizo GMi 5 mg
- nátrium-klorid 16 mg
- citrát puffer (pH 6)
injekcióhoz alkalmas vízben 2 ml
térfogatig
2. készítmény
100 g szemcsepp az alábbiakat tartalmazza:
- N-diklór-acetil lizo GMi (5 g kevert foszfolipid liposzómában)
- polietilénglikol monosztearát
- glicerin
- p-hidroxi-benzoesav-észter
- víz
4,0 g
1,5 g
1,5 g
125 mg
72,9 g
-16• ·
3. készítmény
100 g krém, amely hialuronsav etil-alkohollal képzett teljes észterét tartalmazza, az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil lizo GMi
1.000 g
- hialuronsav etil-alkohollal képzett
teljes észtere 0.200 g
polietilénglikol monosztearát 400 10.000 g
cetiol V 5.000 g
lanette SX 2.000 g
metil-p-hidroxi-benzoát 0.075 g
propil-p-hidroxi-benzoát 0.050 g
nátrium-dihidro-acetát 0.100 g
glicerin (gyógyszerkönyvi) 1.500 g
szorbit 70 1.500 g
vizsgáló krém 0.050 g
injekcióhoz alkalmas víz 100.000 g tömegig
4, készítmény
100 g krém, amely hialuronsav etil-alkohollal képzett részleges észterét tartalmazza (75 % észterezett karboxilcsoport 25 % sóként lekötött karboxilcsoport), az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil lizo GMi 1.000 g
- hialuronsav etil-alkohollal képzett részleges észtere
0.200 g ι
-17• · ·
- poletilénglikol monosztearát 400 - cetiol V 10.000 g 5.000 g
- lanette SX 2.000 g
- metil-para-hidroxi-benzoát - propil-para-hidroxi-benzoát - nátrium-dihidro-acetát 0.075 g 0.050 g 0.100 g
- glicerin (gyógyszerkönyvi minőség) - szorbit 70 1.500 g 1.500 g
- vizsgáló krém - injekcióhoz alkalmas víz 0.050 g 100.000 g tömegig
5. készítmény - 100 g krém, amely anyag hialuronsav benzil-alkohollal képzett teljes észterét tartalmazza, az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil lizo GMi 1.000g
- hialuronsav benzil-alkohollal képzett teljes észtere 0.2000g
- poletilénglikol monosztearát 400 10.000g
- cetiol V 5.000g
- lanette SX 2.000g
- metil-para-hidroxi-benzoát 0.075g
- propil-para-hidroxi-benzoát 0.050g
- nátrium-dihidro-acetát 0.100g
- glicerin (gyógyszerkönyvi minőség) 1.500g
- szorbit 70 1.500g
- vizsgáló krém 0.050g
- injekcióhoz alkalmas víz 100.000g tömegig
-18·· ·· · · · · ···· ·· ····· ··· ·· ···· ·· · • ·· ····· ···· ·· ··· · · · ·
6. készítmény
100 g krém, amely hialuronsav benzil-alkohollal képzett részleges észterét tartalmazza (75' % észterezett karboxilcsoport - 25 % sóként lekötött karboxilcsoport), az alábbiakból áll:.
- N-diklór-acetil lizo GMi 1.000 g
- hialuronsav benzil-alkohollal képzett részleges észtere 0.200g
- poletilénglikol monosztearát 400 10.000g
- cetiol V 5.000g
- lanette SX 2.000g
- metil-para-hidroxi-benzoát 0.075g
- propil-para-hidroxi-benzoát 0.050g
- nátrium-dihidro-acetát 0.100g
- glicerin (gyógyszerkönyvi minőség) 1.500g
- szorbit 70 1.500g
- vizsgáló krém 0.050g
- injekcióhoz alkalmas víz 100.000g tömegig
7. készítmény
100 g krém, amely alginsav etil-alkohollal képzett teljes észterét tartalmazza, az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil-lizo GMi 1.000 g
- alginsav etil-alkohollal képzett teljes észtere
0.200 g • ·
poletilénglikol monosztearát 400 10.000 g
cetiol V 5.000 g
lanette SX 2.000 g
metil-para-hidroxi-benzoát 0.075 g
propil-para-hidroxi-benzoát 0.050 g
nátrium-dihidro-acetát 0.100 g
glicerin (gyógyszerkönyvi minó'ség) 1.500 g
szorbit 70 1.500 g
vizsgáló krém 0.050 g
injekcióhoz alkalmas víz 100.000 g tömegig
8, készítmény
100 g krém, amely algínsav etil-alkohollal képzett részleges észterét tartalmazza (50 % észterezett karboxil-csoport - 50 % sóként lekötött karboxilcsoport), az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil-lizo GMi 1.000g
- algínsav etil-alkohollal képzett teljes észtere 0.200g
- poletilénglikol monosztearát 400 10.000g
- cetiol V 5.000g
- lanette SX 2.000g
- metil-para-hidroxi-benzoát 0.075g
- propil-para-hidroxi-benzoát 0.050g • ·
- nátrium-dihidro-acetát 0.100 g
- glicerin (gyógyszerkönyvi minőség) - szorbit 70 1.500 g 1.500 g
- vizsgáló krém - injekcióhoz alkalmas víz 0.050 g 100.000 g tömegig
9. készítmény
100 g krém, amely alginsav benzil-alkohollal képzett teljes észterét tartalmazza, az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil-lizo GMi
- alginsav benzil-alkohollal képzett teljes észtere
- poletilénglikol monosztearát 400
- cetiol V
- lanette SX
- metil-para-hidroxi-benzoát
- propil-para-hidroxi-benzoát
- nátrium-dihidro-acetát
- glicerin (gyógyszerkönyvi minőség)
- szorbit 70
- vizsgáló krém
- injekcióhoz alkalmas víz
l.OOOg
0.200 g
10.000 g
5.000 g
2.000 g
0.075 g
0.050 g
0.100 g
1.500 g
1.500 g
0.050 g
100.000 g tömegig
-21V
10. készítmény • · ···« · · • · · · · « · ···· ·· ··· · · · ·
100 g krém, amely alginsav benzil-alkohollal képzett részleges észterét tartalmazza (50 % észterezett karboxil-csoport - 50 % sóként lekötött hidroxilcsoport), az alábbiakból áll:
- N-diklór-acetil-lizo GMi
1.000 g
- alginsav benzil-alkohollal képzett
teljes észtere 0.200 g
- poletilénglikol monosztearát 400 10.000 g
- cetiol V 5.000 g
- lanette SX 2.000 g
- metil-para-hidroxi-benzoát 0.075 g
- propil-para-hidroxi-benzoát 0.050 g
- nátrium-dihidro-acetát 0.100 g
- glicerin (gyógyszerkonyvi minőség) 1.500 g
- szorbit70 1.500 g
- vizsgáló krém 0.050 g
- injekcióhoz alkalmas víz 100.000 g tömegig
« · « ·

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. / Eljárás hatóanyagként N-diklór-acetil lizogangliozid vegyületet tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására azzal jellemezve, hogy az ismert módon előállított hatóanyagot megfelelő gyógyászatilag elfogadható segédanyagokkal összekeverve emberi sejtek felületén levő CD4 determinánsokkal kapcsolatos betegségek elleni gyógyszerkészítményekké alakítjuk.
  2. 2. / Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy N-diklór-acetil lizogangliozidként N-diklór-acetil lizo GMi -et tartalmazó gyógyszerkészítményt állítunk elő.
  3. 3. / Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy emberi sejtekként agy glia sejtek, emberi T helper sejtek, emberi hámsejtek vagy emberi makrofágok felületén levő CD4 determinánsokkal kapcsolatos betegségek elleni gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  4. 4. / Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a sejtfelületen levő CD4 determinánsok módosításával, de a sejtfelületen levő egyéb determinánsok változatlanul hagyásával ható gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  5. 5. / Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy CD4 determinánsokkal kapcsolatos betegségként neuroimmunpatológiás állapotok kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
    -23• · • ·»<
    « »
  6. 6. / Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy neuroimmunpatológiás állapotként sclerosis multiplex kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  7. 7. / Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy neuroimmunpatológiás állapotként poliradiculo-neuropátia kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  8. 8. / Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy neuroimmunpatológiás állapotként fertőzó' vírusok fertőzésével társult betegségek kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  9. 9. / A 8. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy fertőző vírusként HIV-I vírus fertőzésével társult betegségek kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  10. 10. / Az 5. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy neuroimmunpatológiás állapotként krónikus neurodegeneratív betegségek vagy az idegrendszerre ható krónikus immunpatológiai betegségek kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  11. 11. / Az 1 - 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy ol- datok, permetek, orrcseppek, vagy krémek esetében 0.01 és 10 tömeg % közti mennyiségű hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
    -24·« *4 4444 ··· • 4 · * ·
  12. 12. / Az 1 - 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy szilárd gyógyszerkészítmények esetében 1 és tömeg 100 % közti mennyiségű hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  13. 13. / A 12. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy szilárd gyógy- szerkészítmények esetében 5 és 50 tömeg % közti mennyiségű hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítményeket alakítunk ki.
  14. 14. / Az 1 - 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy szub- kután, intramuszkuláris vagy intracerebrális injekciókhoz alkalmas készítmények esetében testtömeg-kilogrammonként 5-25 mg közti hatóanyagot tartalmazó adagokat alakítunk ki.
HU911487A 1990-05-04 1991-05-03 Process for producing antiviral compositions from modified gangliosides HUT58523A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT41589A IT1239060B (it) 1990-05-04 1990-05-04 Processo per la modulazione selettiva dell'espressione e della funzione di un determinante sulla superficie cellulare attraverso appropriati agenti chimici

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU911487D0 HU911487D0 (en) 1991-11-28
HUT58523A true HUT58523A (en) 1992-03-30

Family

ID=11251650

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU911487A HUT58523A (en) 1990-05-04 1991-05-03 Process for producing antiviral compositions from modified gangliosides

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0455560A3 (hu)
JP (1) JPH04225919A (hu)
KR (1) KR910019629A (hu)
AU (1) AU637694B2 (hu)
CA (1) CA2041884A1 (hu)
HU (1) HUT58523A (hu)
IE (1) IE911445A1 (hu)
IL (1) IL98026A0 (hu)
IT (1) IT1239060B (hu)
TW (1) TW210956B (hu)
ZA (1) ZA913264B (hu)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH02501534A (ja) * 1987-09-22 1990-05-31 バンデンバーク・アーサー・アレン 細胞表面決定基の発現および機能を選択的に調節する方法およびこれによりつくられる新規な人間細胞の産生
IT1235161B (it) * 1988-12-02 1992-06-22 Fidia Farmaceutici Derivati di lisogangliosidi
IT1232175B (it) * 1989-07-27 1992-01-25 Fidia Farmaceutici Analoghi semisintetici di gangliosidi
IT1238346B (it) * 1989-11-14 1993-07-13 Gangliosidi modificati e loro derivati funzionali.

Also Published As

Publication number Publication date
AU7638991A (en) 1991-11-07
AU637694B2 (en) 1993-06-03
TW210956B (hu) 1993-08-11
IL98026A0 (en) 1992-06-21
IT9041589A1 (it) 1991-11-04
IE911445A1 (en) 1991-11-06
IT1239060B (it) 1993-09-20
HU911487D0 (en) 1991-11-28
ZA913264B (en) 1992-03-25
CA2041884A1 (en) 1991-11-05
EP0455560A3 (en) 1992-10-21
KR910019629A (ko) 1991-12-19
IT9041589A0 (it) 1990-05-04
EP0455560A2 (en) 1991-11-06
JPH04225919A (ja) 1992-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT401470B (de) Pharmazeutische verwendung von 17-ketosteroiden
US6682758B1 (en) Water-insoluble drug delivery system
DE60317060T2 (de) Mikrobizide pyrimidine oder triazine zur vorbeugung der sexuellen übertragung von hiv
DE3872563T2 (de) Anti-retrovirale stoffe und dazugehoerige verabreichungssysteme.
DE102004049223A1 (de) Zubereitung zum Impfen, Impfverfahren und Verwendung einer Impf-Zubereitung
US20020082242A1 (en) Compositions and methods of double-targeting virus infections and cancer cells
SK154796A3 (en) Use of rapamycin for the inhibition of neuronal cells necrosis
DE69634074T2 (de) Thiole zur Förderung des Wachstums von Hömatopoietischen Vorläuferzellen
KR20010072957A (ko) H2 수용체 작용제 및 기타 t-세포 활성화제를 사용한t-세포(cd4+ 및 cd8+) 활성화 및 보호 방법
JP5031162B2 (ja) ウイルス感染を二重ターゲティングおよびガン細胞をターゲティングするための組成物および方法
EP1140017B9 (en) Water-insoluble drug delivery system
JPH06501680A (ja) 生体内の自己以外の細胞を排除するオートバイオチクスおよびそれらの使用
EP0429585A1 (en) Cytochalasin compositions and therapeutic methods
EP0542630A2 (fr) Utilisation de dérivés d&#39;amphotéricine B, comme inhibiteurs de protéases
Pontani et al. Inhibition of HIV replication by liposomal encapsulated amphotericin B
DE69732188T2 (de) Verfahren zur immununterdrückung
US6034112A (en) Use of flupirtine the prophylaxis and therapy of diseases associated with an impairment of the hematopoetic cell system
HUT58523A (en) Process for producing antiviral compositions from modified gangliosides
NL9020008A (nl) Niet-inspuitbare anti-kankersamenstelling, die in staat is de vorming van ontsteking als gevolg van een 5-fluoruracil type verbinding te remmen en een werkwijze voor het behandelen van kanker.
US20220008554A1 (en) Novel nanoparticles of antiretroviral drugs, their preparation and their use for the treatment of viral infections
DE69804674T2 (de) Liposomen mit mehrfach verzweigten peptidkonstruktionen zur verwendung gegen hiv
DE3825397C2 (de) Verwendung von Papaverin und seinen Salzen zur Bekämpfung von AIDS
DE10228059B4 (de) Verwendung von amphiphilen Nucleosid-Phosphonoameisensäure-Derivaten zur Behandlung von viralen Infektionskrankheiten
WO2003101468A1 (en) Method for the protection of endothelial and epithelial cells during chemotherapy
JPH11228422A (ja) 抗マラリア剤

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary protection cancelled due to abandonment