HUT53590A - Process for producing dinitro-tholuene derivatives - Google Patents

Process for producing dinitro-tholuene derivatives Download PDF

Info

Publication number
HUT53590A
HUT53590A HU86290A HU86290A HUT53590A HU T53590 A HUT53590 A HU T53590A HU 86290 A HU86290 A HU 86290A HU 86290 A HU86290 A HU 86290A HU T53590 A HUT53590 A HU T53590A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
process according
metal
sulfate
nitric acid
metal sulfate
Prior art date
Application number
HU86290A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900862D0 (en
Inventor
Michel Gubelmann
Jean-Michel Popa
Philippe-Jean Tirel
Eric Quemere
Claude Doussain
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of HU900862D0 publication Critical patent/HU900862D0/hu
Publication of HUT53590A publication Critical patent/HUT53590A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/08Preparation of nitro compounds by substitution of hydrogen atoms by nitro groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás dinitro-toluol-származékok előállítására. Közelebbről a találmány dinitro-toluolok előállítására vonatkozik legalább egy mononitro-toluol és salétromsav folyékony fázisban, fém-szulfát jelenlétében végzett reakciójával.
A dinitro-toluolok, különösen a 2,4-dinitro-toluol, adott esetben 2,6-dinitro-toluollal keverve a toluol-diizocianát (TDI) előállításához szolgáló intermedierek. A TDI a különböző poliuretánok előállításához szükséges. A 2,4-dinitro-toluolt tehát ipari méretekben nagy mennyiségben állítják elő. Ilyen szempontból tehát nagy fontossága van annak, ha a konverziót és/vagy a szelektivitást akár csak néhány százalékkal is javítjuk.
A 2,4-dinitro-toluolt hagyományosan a toluol folyadékfázisban salétromsav és koncentrált kénsav elegyével végzett kettős nitrálásával állítják elő. A második nitrálásban (a mononitro-toluol dinitro-toluollá történő nitrálásakor) a kénsav koncentrációja rendszerint 96 % körüli. Az eljárás hátránya a korróziós problémák és a nagy térfogatú kénsav cirkuláltatásának magas költségei mellett az, hogy a katalizátort, amelyet rendszerint a mosóvízben oldanak, nehéz eltávolítani, valamint a cirkuláltatott kénsavat koncentrálni kell, mivel a reakció során víz képződik.
Számos kísérletet tettek különösen a toluol para-helyzetben végzett szelektív nitrálására. így például a 3 957 889 számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírás szerint adott esetben halogénatommal vagy halogén-alkil-, nitro- vagy metoxicsoporttal helyettesített aromás vegyületek hitrálását vízmentes kalcium-szulfát, másnéven oldható anhidrit jelenlétében végzik.
A leírás szerint a reakciót oldószerben, például kloroformban, metilén-kloridban vagy nitro-toluolban végzik, amelyben a reagensek jól oldódnak, így az eljárást jó kitermeléssel végrehajthatónak tartják.
Mivel azonban olyan szubsztrát nitrálásáról van szó, amelynek alacsony a reaktivitása, mint például az orto-nitro-toluol, a javasolt eljárás nem megfelelő egyrészt azért, mert a 2,4-izomer szelektivitása nem megfelelő, másrészt az aktivitás (vagy kitermelés) csekély.
Szükség van tehát egy olyan eljárásra a dinitró-toluol előállításához, amely a fenti hátrányok legalább részleges kiküszöbölését lehetővé teszi.
Úgy találtuk, hogy más fém-szulfátok nagyobb aktivitással rendelkeznek, mint a vízmentes kalcium-szulfát.
A találmány tárgya tehát egyrészt eljárás dinitro-toluolok előállítására mononitro-toluol és salétromsav folyékony fázisban történő reagáltatásával, a találmány értelmében úgy, hogy a reakciót egy vagy több egy-, két- vagy háromértékű fémek, kivéve a kalcium-szulfát, jelenlétében hajtjuk végre.
Úgy találtuk, hogy azok a hígítószerek, amelyekben a reagensek csak csekély mértékben vagy nem oldódnak, fokozzák a nitrálás aktivitását és adott esetben a szelektivitást a kívánt izomer elérése érdekében.
A találmány tárgya tehát másrészt eljárás dinitrotoluolok előállítására legalább egy mononitro-toluol és salétromsav folyadékfázisban végzett reagáltatásával, a találmány értelmében úgy, hogy a reakciót egy fém-szulfát jelenlétében és hígítószerben hajtjuk végre, a hígítószert perfluorozott, 5-12 szén atomos (poli)-cikloalkánok és perfluor-toluolok közül választjuk.
A dinitro-toluolok kifejezésen a találmány szerinti eljárással kapcsolatban 2,4-dinitro-toluolt, 2,6-dinitro-toluolt és ezek elegyet értjük.
A mononitro-toluolok kifejezésen p-nitro-toluolt, o-nitro-toluolt és ezek elegyet értjük.
Természetesen, ha a kiindulási anyag orto- és para-nitro-toluol, akkor a nitro-toluol 2,4- és 2,6-izomerjeinek elegyét kapjuk, ha a kiindulóanyag para-nitro-toluol, akkor csak 2,4-dinitro-toluolt kapunk.
A találmány szerinti eljáráshoz a salétromsav jelenléte szükséges. Rendszerint koncentrált salétromsavat alkalmazunk, a koncentráció 90 % fölötti, előnyösen 95 és 100 % közötti.
A találmány egyik lényeges eleme egy fém-szulfát alkalmazása.
A fém-szulfátok kifejezésen egy vagy több olyan fém sóit értjük, amelyek képesek 1-3 pozitív töltéssel rendelkezni, amelyek a kénsavból képzett olyan anionnal képeznek sót, amelyben legalább egy hidrogént egy fématom helyettesít, ezek lehetnek egyszerű vagy kevert sók, amelyek a hőmérséklettől függően kevesebb vagy több víz felvételével hidrátot képezhetnek.
A találmányszerinti eljárásban a szulfátokat részben vagy teljesen dehidratált formában alkalmazzuk. A találmány szerinti eljárásban alkalmazható fémsók általában olyan hidrátok, amelyek legfeljebb annyi vizet tartalmaznak, amely megfélel a szobahőmérsékleten stabil hidrátnak. Az alábbi táblázat II. oszlopában bemutatunk például néhány ilyen hidrátot.
Előnyösen olyan sók.hidrátjait alkalmazzuk, amelyék lég feljebb annyi vizet tartalmaznak, amely az illető só vízben legszegényebb hidrátjának vagy a vízmentes sónak felelnek meg, ha az utóbbi megkapható, és megfelelő hőstabilitással rendelkezik és megtartja rehidrálási tulajdonságait. Ilyen szulfátokat bemutatunk az alábbi III. oszlopában.
Ilyen szulfátokként például a következők említhetők:
I.
II.
III.
Szulfát Alkalmazható Előnyösen alkalmazható hidrátok vízmentes sók vagy hidrátok
MgSO^.x H20 X 7 0 < X < 0,5
CaS04. y h2o y £ 2 0 < y < 0,5
CuSO^.z h2o z < 5 0 < z < 1
NiSO^.t h2o t 6 0 < t < 1
La2(SŰ4 )3.n H20 n 9 0 n 2
Al2(S04 )3.p h2o P 18 0 < P 3
Előnyösen nem-savas vagy hidrogénatomtól mentes szulfátokat alkalmazunk, előnyösen olyan fémek szulfátjait, amelyek 2 vagy 3 pozitív töltésű kationt képesek képezni.
A találmány szerinti eljárásban különösen előnyösen alkalmazhatók a lantán, réz, magnézium és kalcium szulfátjai.
A fém-szulfátokat ömlesztett vagy diszpergált formában alkalmazzuk, például gyöngyök, pelletek vagy por formájában, amelynek az átlagos szemcsemérete általában 0,1 ^um és 10 mm közötti.
·· ·· ·· • · · · ♦ • β · • · ·
Az alkalmazott fém-szulfát optimális mennyiségét úgy választjuk meg, hogy a fém-szulfát mólaránya (a nitrálás során elméletileg felszabaduló víz mólaránya) az illető fém-szulfát vízben legszegényebb hidrátja adott arányainak feleljen meg, ilyen arányokat adtunk meg a fenti táblázat III. oszlopában.
Természetesen az optimális mennyiségtől Való.eltérés nem jelenti a találmány oltalmi körétől való eltérést. Az optimális értéktől való eltérés azonban előnyös, ha nem haladja meg a 20 %-ot, még előnyösebben a 10 %-ot.
A találmány szerinti eljárásban előnyösen kalcium-szulfátot használunk, használhatunk azonban kevert szulfátokat, amelyek kalciumot és egy vagy több más fémet tartalmaznak.
A találmány szerinti megoldás egy másik fontos szempontja egy fém-szulfát és egy bizonyos hígítószer alkalmazása. A fém-szulfát kifejezésen a fent említett fém-sókat, beleértve az egyszerű kalcium-szulfátot, értjük. A másik fontos jellemző azon alapszik, hogy a nitrálási reakciót egy hígítószerben, éspedig perfluorozott 5-12 szénatomos (poli)-cikloalkánban és perfluor-toluolban hajtjuk végre.
Perfluorozott (poli)-cikloalkánként előnyösen olyan vegyületet alkalmazhatunk, amelyek ciklohexánból vagy metil-ciklohexánból származtathatók, úgy, hogy a hidrogénatomokat fluoratomokkal helyettesítjük, ilyenek a perfluor-ciklohexán és a pertluor-metil-ciklohexán, továbbá a perfluor-dekalin.
Előnyösen perfluor-dekalint alkalmazunk. Előnyös, ha az alkalmazott szulfát grammjaira számítva 0,5-5 ml hígítószert alkalmazunk, lehet azonban ettől eltérő arányokat is használni gazdasági és/vagy olyan gyakorlati okokból, amelyek a reaktor tervezésekor a jő folyadék-szilárd anyag érintkezés-biztosítása érdekében merülnek fel.
A reakciót általában olyan berendezésben hajtjuk végre, amely jó folyadék-szilárd anyag érintkezést biztosít, így például keverővei ellátott reaktorban vagy folyadékcirkulációt biztosító reaktorban.
A mononitro-toluolok és a salétromsav közötti reakciót folyadékfázisban hajtjuk végre, a salétromsav és a mononitro-toluolok mólaránya széles határok között változhat. Előnyös, ha ez a mólarány 0,1 és 10 közé esik.
Általában legalább 20 °C reakcióhőmérséklet szükséges ahhoz, hogy megfelelő konverzióarányt érjünk el, 100 °C fölött nemkívánatos mellékreakciók mehetnek végbe, amelyek az eljárás előnyeit csökkentik.
A reakció befejezése után (kívánt tartózkodási idő után) a dinitro-toluolokat alkalmas módszerrel kinyerjük, például desztillálással, kívánt esetben előtte dekantálást végzünk, vagy a fém-szulfátot leszűrjük.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal szemléltetjük.
1. példa (a) és (b) ellenőrző kísérlete
Egy 30 ml-es, mágneses keverővei ellátott üvegreaktorba bemérjük a következő anyagokat:
- 9,1 mmól orto-nitro-toluol, kívánt esetben 2,5 ml hígítószer,
- 2,5 g vízmentes kalcium-szulfát, amelyet CaSO^^h^O 250 °C-on óra hosszat végzett hevítésével kaptunk, • · ·· • · • ·· • ·
- 9,4 mmól salétromsav (100 %-os).
Az elegyet 17 óra hosszat keverés közben 25 °C-on tartjuk. Ezután az elegyet leszűrjük és a szűrletet vízzel mossuk.
A szerves fázist gázkromatográfiával analizáljuk. A megfelelő körülményeket és az eredményeket az alábbi I. táblázatban foglaltuk össze, ahol:
PFD: periluor-dekalin,
DC: az orto-nitro-toluol konverziójának foka,
YD: a dinitro-toluolok kitermelése az orto-nitro-toluolra vonatkoztatva, +: kalcium-szulfát jelenléte.
I. táblázat
Hivatkozás Hígítószer DC (%) YD (%) Izomer-megoszlás (%)
2,4-DNT 2,6-DNT
a chci3 - 5 80 38 62
b CHCIj + 17,5 80 70 30
1 PFD + 58 95 68 32
2-9. példa (c) ellenőrzőkísérlet
Egy 50 ml-es háromnyakú, központi keverővél és kondenzátorral ellátott gömblombikba bemérjük a következő anyagokat (az eltérést jelezzük): 4 g szulfát, amelynek természetét, kereskedelmi származását és a kívánt esetben végzett előkezelését az alábbi II. táblázatban megadtuk, a jelzett mennyiségű perfluor-dekalint, 1,37 g (10 mmól) para-nitro-toluolt és 0,43 ml (10,4 mmól) 100 %-os salétromsavat. Az elegyet 1 óra hosszat
- 9 60 °C-on keverjük (az eltérést külön jeleztük).
A kapott elegyet leszűrjük, és a szűrlétet vízzel mossuk.
A szerves fázist ezután gázkromatográfiásán elemezzük.
A körülményeket és a kapott eredményeket a II. táblázatban foglaltuk össze, ahol
DC: a p-nitro-toluol konverziójának foka,
YD: a 2,4-dinitro-toluol (DNT) kitermelése.
D (%) 76 94 91 οοτ - ! ~ íoo 98 95 95 96
M
<#>
Γ» rH co Ό· ID
Q CM m in ID r* m m m
Ο
CM
χ
CM
+> r>
r-H o
ago 1 • <r o < o s s ·< o o tn ·< o s
a tn W CM tn
co 9 <0 <0
£ u O o
co co co n rc ~re-
Ll Ll Ll Ll Ll Li
Ό Ό Ό Ό Ό Ό
cn cm cn ’O’ ** m
tn 1 l l 1 s s 1 1 1 s
SD CJ CJ
iH u u u CJ
0) • 0 o
N o o o o o o
OJ o m m o o m
CM VD CM <n <*) CM
+> det trón)
'to OJ 09 6 09
«Η Ll -s 1 g > £
i—t 0) R4
tn O * 0 M o M o 0
N 04 04 CU CM 04
tn 'OJ ** X
P o CM o CM co • o s
OJ X X X X
N r* CM in CM
tn o
05 o •e o <♦ o tn ♦ o
tn tn tn CM tn
tei cn e 9 e 0
1 X cj CJ kJ CJ
Q m
fa β
fa υ CD in m tn m m m m m
1 CO
s «
“□ rH '(D 'CO N tn * a Λ
Q_ υ CM in IO 03 CT>
(χ) : reakcióidő 3,5 óra - (a) hígítószer: perfluorozott metil-ciklohexán (xx) : szulfát mennyisége 2 g (b) FC72 jelű, kereskedelmi pefluorozott hígítószer
10. példa
Az 1. példa szerinti eljárásban alkalmazott berendezésbe bemérjük a következő anyagokat:
922 mg (6 mmól) o-nitro-toluol,
549 mg (4 mmól) p-nitro-toluol, ml PFD, g vízmentes kalcium-szulfát,
0,43 ml (10,6 mmól) 100 %-os salétromsav.
Az elegyet 1,5 óra hosszat 60 °C-on keverjük, majd feldolgozzuk, és a következő eredményeket kapjuk: Nitrotoluolok teljes konverziófoka: 68,8 %, dinitro-toluolok (2,4- és 2,6-) teljes kitermelése a nitro-toluolokra vonatkoztatva: 92,9 %, o-nitro-toluol konverziófoka: 77 %, p-nitro-toluol konverziófoka: 56 %.
Izomerek eloszlása
- 2,4-dinitro-toluol: 79 %
- 2,6-dinitro-toluol: 21 % .

Claims (10)

  1. Szabadalmi igénypontok ··
    1. Eljárás dinitro-toluolok előállítására legalább egy mononitro-toluol és salétromsav folyadékfázisban végzett reakciójával, azzal jellemezve, hogy a reakciót egy vagy több egy-, két- vagy háromértékú fémek szulfátja, kivéve az önmagában alkalmazott kalcium-szulfátot, jelenlétében hajtjuk végre.
  2. 2. Eljárás dinitro-toluolok előállítására legalább egy mononitro-toluol és salétromsav folyadékfázisban végzett reakciójával, azzal jellemezve, hogy a reakciót egy fém-szulfát és egy hígítószer jelenlétében végezzük, ahol a hígítószer 5-12 szénatomos periluorozott (poli)-cikloalkánok és periluor-toluol lehet.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fém-szulfátként olyan fémek részben vagy teljesen dehidratált kénsavval alkotott sóit alkalmazzuk, amelyek 1-3 pozitív töltéssel rendelkező kationokat képesek alkotni.
  4. 4. A 3. [igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy fém-szulfátként olyan fémek kénsavval alkotott, teljesen dehidratált sóit alkalmazzuk, amelyek kettő vagy három pozitív töltéssel rendelkező kationokat alkotnak.
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal j e 1 1 e m e zve, hogy hígítószerként perfluor-dekalint alkalmazunk .
    ·· ««
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fém-szulfátot olyan mólarányban alkalmazzuk, amely az illető só vízben legszegényebb hidrátja + 20 %-nak felel meg.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy a fém-szulfátot olyan mólarányban alkalmazzuk, amely az illető só vízben legszegényebb hidrátja +10 %-nak felel meg.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy a salétromsavat és a mononitro-toluolokat 0,1 és 10 közötti mólarányban alkalmazzuk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 20 és 100 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
  10. 10. A 2-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy fém-szulfátként kalcium-, réz-, lantánvagy magnézium-szulfátot alkalmazunk.
HU86290A 1989-02-21 1990-02-20 Process for producing dinitro-tholuene derivatives HUT53590A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8902468A FR2645146A1 (fr) 1989-02-21 1989-02-21 Procede de preparation de dinitrotoluenes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU900862D0 HU900862D0 (en) 1990-05-28
HUT53590A true HUT53590A (en) 1990-11-28

Family

ID=9379121

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU86290A HUT53590A (en) 1989-02-21 1990-02-20 Process for producing dinitro-tholuene derivatives

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0385884A1 (hu)
JP (1) JPH0651658B2 (hu)
CN (1) CN1045097A (hu)
BR (1) BR9000754A (hu)
CA (1) CA2008161A1 (hu)
DD (1) DD297397A5 (hu)
FR (1) FR2645146A1 (hu)
HU (1) HUT53590A (hu)
YU (1) YU31890A (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2401250A1 (de) 2009-02-26 2012-01-04 Basf Se Verfahren zur herstellung von nitrierten aromaten und deren mischungen

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3708546A (en) * 1972-01-17 1973-01-02 Stanford Research Inst Preparation of dinitrotoluene
DE2249373A1 (de) * 1972-10-09 1974-04-25 Basf Ag Verfahren zur nitrierung von aromatischen verbindungen
US3966830A (en) * 1974-03-08 1976-06-29 Teijin Limited Process for the nitration of halogenated benzene derivatives
US3957889A (en) * 1975-05-02 1976-05-18 Air Products And Chemicals, Inc. Selective nitration of aromatic and substituted aromatic compositions
DE2632234C3 (de) * 1976-07-17 1978-12-21 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Nitrotoluolgemischen mit einem überwiegenden Gehalt an Nitrotoluol

Also Published As

Publication number Publication date
EP0385884A1 (fr) 1990-09-05
FR2645146A1 (fr) 1990-10-05
DD297397A5 (de) 1992-01-09
JPH0651658B2 (ja) 1994-07-06
BR9000754A (pt) 1991-01-22
JPH02255642A (ja) 1990-10-16
YU31890A (en) 1992-02-20
HU900862D0 (en) 1990-05-28
CA2008161A1 (fr) 1990-08-21
CN1045097A (zh) 1990-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3957889A (en) Selective nitration of aromatic and substituted aromatic compositions
US9079822B2 (en) Process for the preparation of nitrated aromatics and mixtures thereof
US4935557A (en) Conitration of mixed aromatic hydrocarbons
US4236016A (en) Process for the preparation of urethanes
AU646123B2 (en) A process for preparing dinitrotoluene
HUT53590A (en) Process for producing dinitro-tholuene derivatives
US4232175A (en) Nitrosation of aromatic compounds
JP4297702B2 (ja) ジニトロナフタレン異性体混合物および1,5−ジアミノナフタレンの製造方法
EP0352878A1 (en) Catalysts comprising metal compounds supported on a clay or hydrous silicate and their use
PT96715A (pt) Processo para a preparacao de dinitrotoluenos
JPH07278066A (ja) 1,5−ジアミノナフタレンの製造方法
KR20050114728A (ko) 3-니트로-4-알콕시벤조산의 제조방법
JPH0665187A (ja) 還元的カルボニル化によるトリ置換尿素の製法
US3917701A (en) Reduction of certain 2,2{40 -disubstituted azoxybenzenes and azobenzenes to corresponding hydrazobenzenes
DE19620589A1 (de) Verfahren zur Herstellung von 4,6-Diamino-resorcin-dihydrochlorid
JPS63303958A (ja) 2−アミノ−4,6−ジクロル−5−アルキルフェノ−ルの製造法
CN101318920A (zh) 一种经由中间体对位取代邻硝基苯硫酚制备对位取代邻氨基苯基硫醚的方法
JPH01175960A (ja) 1,5−ジニトロ−2−メチルナフタレンおよび1,8−ジニトロ−2−メチルナフタレンの製造方法
JPH10130207A (ja) ニトロベンゼンとクロロベンゼンの同時製造方法
JPS6363652A (ja) N−(2−クロロ−4−ニトロフエニル)−3−トリフルオロメチルベンゼンスルホンアミド類の製造方法
JPH0415219B2 (hu)
Akhras Vapor-phase nitration of aromatic compounds over solid acid catalysts
JPS6226265A (ja) 3,3′−ジアミノジフエニルスルホンの製造法
JPH05262708A (ja) アミノヒドロキシ安息香酸類の新規な製造方法
JPS6058741B2 (ja) メタトルイジンの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application