HU227858B1 - A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives - Google Patents

A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU227858B1
HU227858B1 HU0300888A HUP0300888A HU227858B1 HU 227858 B1 HU227858 B1 HU 227858B1 HU 0300888 A HU0300888 A HU 0300888A HU P0300888 A HUP0300888 A HU P0300888A HU 227858 B1 HU227858 B1 HU 227858B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
process according
group
branched
Prior art date
Application number
HU0300888A
Other languages
English (en)
Inventor
Maria Argese
Marino Brocchetta
Giuseppe Manfredi
Fabrizio Rebasti
Giorgio Ripa
Original Assignee
Bracco Int Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bracco Int Bv filed Critical Bracco Int Bv
Publication of HUP0300888A2 publication Critical patent/HUP0300888A2/hu
Publication of HU227858B1 publication Critical patent/HU227858B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D487/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00
    • C07D487/22Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00 in which the condensed system contains four or more hetero rings
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A [síén találmány tárgya eljárás az (IA) képletű dekahidro-2a)4a.!őa(8a-tetraazacikiopent^fg|acanaftiién és az (I) általánosképletű megfelelő származék vegyületek előállítására, melyek a (HA) képletű 1,4,7, 10-tetraazaciklododekán és a megfelelő (H) általános képletű származékok előállítására alkalmazhatók, ahol az eljárásban (Hl) általános képletű vegyületeket állítjuk elő és redukáljuk az 1. reakcíővázlatfean megadottak szerint.
A találmány szerinti eljárás a (HA) képletű 1,4,7,10-tetraazaciklododekán (másnéven cikién) előállítására egy alternatív utat kínál a Richman-Atkfns-íéle ismert eljáráshoz képest (lásd például 3. Am. Chem. Soc. ; 96, 2268, 1974), amely jelenleg iparilag alkalmazott eljárás a (HA) képletű vegyület szulfátsójának az előállítására.
Az 1,4,7J ö-iekaazaciklödodekán egy prekurzor vegyület fémionok kelátképző szereként használatos makrociklusos vegyületek e 1 ö á 111iá s á h a η,
A fenti kelátképző szerek paramágrteses fémionokkal, mint például gadolíniumionnaí képzett komplexei nagy stabilitással jellemezhetők, és magmágneses rezonancia technikán alapuló diagnosztikai célokra alkalmazhatóak
A DOtarem* és Prehance* néven jelenleg Is kereskedelmi forgalomban elérhető két gadolinium komplex a cikién kémiai szerkezetén alapul, más komplexekhez hasonlatosan., melyeket részletesen tanulmányoztunk.
97632-4023 TF/SM φ ♦ * «
X Φ Φ
Λ *** Φ Φ '«.«»« ** φ -* Φ ♦ *« ·»*
Nagyon fontosnak találtuk a fenti intermedier vegyület előállítására szolgáló olyan eljárás kidolgozását, amely mind költség, mind környezetvédelmi szempontokból előnyös, melyben például elkerüljük a szokásos Rlchman-Atkins szintézisben használt amintozil-származékok előállítását.
A WÖ97/49691 számú szabadalmi Ifalban a (HA) képletű vegyületei két lépésben állítják elő (lásd 2. reakcióvázlat), ahol az (IA) képletű dekahidro~2a,4a,6a(8a-tétraazaclkiopentífglaeensitiién a kulcs intermedier a (HA) képlet előállítása során, melyet a (IV) képletű intermedier, az. oktahidro-3H,6H-2a,5,6,8a-tetraeza~ oenaftilén oikhzáíásával állítható elő. melyet fneíüéníeíramínböl és Qiioxálböí kanunk.
'•J }
A 2. reakpióvázlatban V jelentése -OH (glioxál-hidrát) vagy fSÖ3'NaT] (Bertagnlní-só) és X jelentése halogénatom vagy s z u I f ο η I1 ο χ i - c s o port,
A fenti eljárás számos hátránnyal bír. A halogénezett alkiiezöszernek, például az. 1,2-díbrőmetánnak vagy 1,2-diklőretánnak (lásd 2. reakcíóvázlat a) lépéséi] alkalmazása a kondenzációs lépésben - habár nem okoz különös problémát - speciális óvintézkedéseket igényel. Az 1,2-dlklóretán valójában karciogén és gyúlékony vegyület, melyet az eljárásban nagy feleslegben alkalmazunk. Emiatt a reakclőelegynek az 1,2-diklóretántói való megtisztítása nehézségekbe ütközik. Továbbá a reakció kitermelése sem túl magas.
Ezen túlmenően eínén-diklór-szuiíonés ért e?o ke ál! lton mivel az a kereskedelemben nem elérhető, és ez további nem kívánatos szulfonsavtartalmú: (metánszulfonsav, parafoluolszuífcnsav) hulladék keletkezéséhez vezet, melyet ipari mennyiségben kell megsemmisíteni. Meglepő módon azt találtuk - ennélfogva ez képezi a jelen találmány tárgyát hogy az (I) általános képletű vegyüieteket előállíthatjuk ez 1. reakclővázialban ismertetett módon, ahol a képletben Χ-Ε, X2, R, R<, K2 és A jelentése az alábbiakban megadott.
A találmány tárgyát képezi elsősorban az (I) általános képletű vegyületek előállítására szolgáló eljárás, ahol a képletben R jelentései egyformán hidrogénatom, vagy egyik jelentése hidrogénatom es a másik jelentése egyenes vagy elágazó láncú CA„4 aikiiesoport, amely adott esetben egy vagy több -ÖPg védett, hidroxricsoporttal szubsztituált, ahol Pg jelentése hidroxílvédőcsöpört, oly módon, hogy aj egy (IV) általános képletű vegyületet - a képletben az X? csoportok jelentése hidrogénatom, az X? csoportok -CH2-CH2~ csoportot alkothatnak, vagy fordítva, az Xt csoportok képeznek ~CH2-CH2- csoportot, míg az X2 csoportok jelentése hidrogénatom - egy (VI) általános képletű vegyületiel reagáltatunk - a képletben A jelentése -COR. vagy -CHRRí általános képletű csoport, ahol R jelentése a fentiekben megadott, R} jelentése halogénatom vagy C,.4 alkoxicsoport és r2 jelentése egy távozó csoport, mint haiogénatom vagy szulfonlloxi-csoport amely vegyületet legalább molekvivalensnyi mennyiségben alkalmazzuk 50 CC feletti hőmérsékleten,
b) az a) lépésben kapott (Hl) általános képletű vegyületet a képletben Y; és Y2 egyikének jelentése ~CH2-CH2~ és a másik jelentése
-CO-CO-osoport vagy agy -COCHR általános képletű csoport, φ φ φφ
Α Φ * * « Φ** φ Φ φ w φ-ΦΦχ ** « φ ahol R jelentése a fenli'ekben megadott - amídredukálö-szer jelenlétében redukáljuk.
A b) lépésben kapott (I)- általános képleté vegyületeket egyszerűen alakíthatjuk át a (HA) képletű 1 ..4,7,tö-tetraazacikloΦ Φ X φ φ « * * ·?-* doöekán vegyület (lí) általános képletű származékaivá, például a WO 97/4969 számú szabadalmi iratban leírtak szerint.
Az 1 reakcióvázlatban szereplő (IV) általános képletű vegyületeket elöálHthatjuk a WO 97/49691 számú szabadalmi Iratban leírtak szerint.
Az 1. reakció váz lat a) lépésében a (IV) általános képletű vegyületeket (VI) általános képletű vegyűietekkel kondenzáltotjuk, ahol az eljárást Inért gáz atmoszférában (például nitrogén atmoszférában), 1 mól (IV) vegyüiefre számítva legalább 1 mól (VI) vegyület alkalmazása mellett, 59 ’C-on, előnyösen 60-75 aC-cn hajtjuk végre.
A reakciót végrehajthatjuk oldószer nélkül vagy egy oldószer jelenlétében, melyet előnyösen a kővetkezők közül választunk: aromás inért, aprotíkus dipoláros oldószerek vagy egyenes vagy elágazó láncú C5.4 alkoholok és poliéferek. Az előnyös oldószereket a következők közül választjuk: toluol, dlmeilíacsiarnid, dimetíiíormamid, H-m-eiilpirrolídon. DMSO, fentiekben meghatározott C5.4 alkoholok, glyme és diglyme. Az alkoholok k ü Ionosén e I ő n yö sek.
A reakcióidő 9,5 és 36 óra közötti, amely az oldószertől és- a kísérleti körülményektől függ.
Az 1. reakcióvázlatban leírt eljárás a) lépésében katalizátort alkalmazunk, amely meglepő hatást fejt ki a reakció lefutására.
♦-rf «♦ ** ** * * rf rf # * > * * * «frfrf *X * *'**' rf * * ♦ ♦ * * »
Jf .rf4 rfrf -* **
A reakcióidőben és a kitermelésben jelentős csökkenést tapasztaltunk, amit bemutatunk a kísérleti részben.
A katalizátorokat az egyenes vagy elágazó láncú Cb.4 alkoholok vagy heterociklusos aromás bázisok anionjainak alkáiivagy alkábfőidfém-sói közül választjuk.
A fenti katalizátorokat a nátrium-metoxid, a nátrium-etoxid vagy a (a) - (h) képletű vegyületek közül választjuk előnyösen.
Különösen előnyös a nátnum-metoxid és a 2-hidroxípiíichn, melyet a (IV) általános képletű vegyület móljaira számolva 0,01 2 mól mennyiségben alkalmazunk.
Előnyösek azok a (VI) általános képletű vegyületek, amelyekben amennyiben Rj jelentése halogénatom vagy metoxi- vagy etoxiesoport, ekkor A jelentése ~CORS, ahol R< jelentése halogéné tóm vagy metoxi- vagy etoxiesoport, vagy -CHRR2· csoport, ahol R jelentése a fentiekben megadott, és R2 jelentése távozó csoport, mint például halogénatom vagy szulfornioxl-esoport.
Különösen előnyösek azok a (VI) általános képletű vegyületek, amelyekben amennyiben R<; jelentése metoxi-· vagy etoxiesoport, klór- vagy brómatom, akkor A jelentése -COR·?, vagy -CHRRa, ahol jelentése klőratom, brómatom vagy metoxi- vagy etoxiesoport, R jelentése a fentiekben megadott és R2 jelentése egy távozó csoport, mint például klóratom, brómatom vagy szuífoniloxi-csoport.
A (VI) általános képletü vegyüíetet a (IV) általános képletű vegyület móljaira számolva előnyösen 1-4 mól mennyiségben adagoljuk. Az 1. reakcióvázlatban szereplő a) lépés szerinti kondenzációs reakcióban keletkező (111) általános képletü vegyülőteket a reá.kelő teljessé válása után izolálhatjuk az elegyböl, * « akár szervetlen savval (például haíogenidsavval) képzett só formájában vagy szabad bázisként, és mindkettőt kinyerhetjük szerves· oldószerrel végzett kristályosítási és/vagy kicsapatási technikákkal. Különösen előnyösként említjük például az n-hexánk toluolt, metanolt, etanolt és n-botanolt.
*·* *
Jif * <s Λ ίψ
Λ > ÍV ♦ Λ ί*
X λ
Χ·**·· «•X ♦ X * * ϋ ?«
A (IH) általános képletü vegyületeket előnyösen só formában, mint például hidroklorid-, szulfát- vagy foszfátsó formában izoláljuk.
Az 1. reakcióvázlat b)
Italános képletü vegyületeket redukáljuk az (0 általános képletü vegyületek kinyerése céljából.
A redukciót szokásos amídredukáló-szerek alkalmazásával hajtjuk végre. A reakciót száraz, közegben inért gáz atmoszféra alatt hajtjuk végre általában.. Az amidok redukciójára alkalmas eljárások példáiként a következőket említjük·, nátrium-biszCmetoxietöxQaíumírtium-bidfid, LiAIR4l NaSH4 alkalmazásával, továbbá egyéb reagensek, egyéb hibridek és hidridkomplexek jelenlétében végzett redukció, pfatina-oxidon, HCI-oídalban végzett katalitikus. bldrogénezés, borán és ezek addokijainak THF (teirahidrofurán) vagy DMS (dimetilszulffd) jelen létében végzett redukció.
Hidrogén-kíoríd-cidaíban platina-oxtdon végzett katalitikus hidrogénezés és nátrium-bisz(metoxíetoxí)aiumínlu'm-htdrlddel amely a kereskedelemben Vitádé* vagy Réöat* név alatt kapható - végzett redukció- előnyös és különösen hatásos, amelyek közül az utóbbi még előnyösebb.
A redukálást általában úgy hajtjuk végre, hogy a (IH) általános képletü vegyületet adagoljuk a redukélószert tartalmazó * Α ·· * **'
Φ « Φ **·»»* , ««« 4ÍV « *»* ' φ. Φ* * * * * #χν>·ϊ φ* * Φ * ''* ** oldathoz, amelyet 70%-os toluoios oldatként adagolunk, a (Hl; általános képletű vegyület móljaira számolva 3-4 mőlnyl mennyiségben és a reakclőhőmérsékietet 35 öC-tól a toluol reflux hőmérsékletéig terjedő intervallumban tartjuk.
A redukálást előnyösen 1,3 órán át reflux hőmérsékleten hajtjuk végre, ahol a (Ili) általános képleté vegyület 1 móljára számolva legalább 3 mól náirium-bíszfmefoxIetöxOaíuminíum-hldrldet alkalmazunk toluolos oldatban.
A redukálás eredményeképpen kapott (I) általános képletű vegyüietet Izolálhatjuk szabad bázisként vagy sóként, például hidroklorld- vagy foszfátsóként. A náfrium-bisz(metoxietoxi)aíu~ mlnium-hldrid alkalmazása előnyős a biztonság és a redukálás költsége szempontjából, összevetve a LlAIH4 és hasonló alkalmazásához képest, mivel nem plrofor, nem reagál az oxigénnel és nagyon jól oldódik számos oldószerben, mint például aromás szénhidrogénekben ás éterekben, aminek következtében alkalmazása egyszerű és a redukálást töményebb oldatokban is végre lehet hajtani.
A redukálás végén az (!) általános képletű vegyüietet szokásos exfraháfási, kristályosítási és/vagy kmsapatási technikákkal nyerhetjük ki, így például a reakció során keletkezett szervetlen aiuminiumsök eltávolításával.
Az (I) általános képletű vegyületek esetében különösen hatásos ízolálási eljárásban - mely ipari méretekben Is alkalmazható - egy erős kationos gyantát alkalmazunk a terméknek a gyantán való ideiglenes megkötésére, melyet ezt követően ammónia vizes oldatával eluálunk,
Egy -erős kationos gyanta - mint például Amberjet 1200 vagy kereskedelemben kapható hasonló gyanta ™, amely megfelelően regenerálható savas formájában, előnyösen alkalmazható
A találmány szerinti eljárás különösen előnyösen alkalmazható az (IA) képletű vegyületek előállításéra, amint az a 3. reakcióvázíafon látható, ahol R<- jelentése· Cv4 alkoxicsoport és ahol a (VIA) általános képietü vegyületet legalább ekvimoláris mennyiségben alkalmazzak a (ÍV) általános képietü vegyületre számolva.
Az (IA) képletű vegyületet egyszerűen átalakíthatjuk a (HÁ) képletű 1,4,7J ö-tetraazaciklödodekánná vagy megfelelő származékává a WÖ 98/28432 számú szabadalmi leírásban vagy a WO 38/49151 számú szabadalmi leírásban leírtak szerint, előnyösen a WÖ 00/53588 számú szabadalmi leírásban leírtak szerint, miszerint vízben dieiíiéntriamínnai végzett hidrolízist hajtunk végre, ahol a pH 5-9 közötti érték, a hőmérséklet 90-120 ’C. az (IA) képietü vegyület móljaira számolva 8-20 mól dieílfénínaminí alkalmazunk, a reakciót Inért gáz atmoszférában hajtjuk végre 12-48 óra alatt, majd a (HA) képletű vegyütetet tetrahidrckiorid formában Izoláljuk.
Előnyösek azok a (VIA) általános képletű vegyületek, melyekben Rí jelentése meioxí- vagy etoxlcscport. Különösen előnyös a dieíiloxalát, amelyet a (IV) általános képletű vegyület 1 móljára számolva legalább 1 mólnyi mennyiségben alkalmazunk, előnyösen abszolút etanolban készült reakclóeíegyben, 80-70 °C hőmérsékleten, összesen 8-24 órányi reakcióidővel.
Továbbá különösen előnyös a 4. reakció-vázlatban ismertetett eljárás, ahol a képletekben R? jelentése €<.4 alkoxicsoport és #·'* * * jC
A jelentése ~CHRR2 csoport, ahol R és R2 jelentése a fentiekben meoadott #** φ
φφ
A 4. reakcióvázlat a) lépésében különösen előnyös olyan (VI) általános képletű vegyület alkalmazása, melyben R? jelentése etoxi- vagy metoxi csoport és A jelentése -CHRR2 ahol R jelentése H és R, jelentése klór- vagy Prómatom,
Különösen előnyös esetben etli-klöracetátot alkalmazunk (Vi) általános képletű vegyületként, a (IV) általános képletö vegyület 1 móljára számolva legalább 1 molnyi mennyiségben, abszolút etandban, 50-70 Ö'C hőmérsékleten, legalább 1 mól Na2CO és legalább 0,.02 mól Hal jelenlétében a (IV) általános képletű vegyület móljaira számolva, ahol a reakcióidő 30-36 óra.
A talál m <
reolzomerek, ny egy további tárgya a (Vll) és (VIti) képletö szte azaz a ossz- és transz-oktahidro~2a.4a:6a!3a-tetraazaclkiopent{fgjacenaftlién-3,4-dion előállítása, amit az 5, reakcióvázlat is szemléltet. A fentiek szerint előállított (IVA) képletű vegyületet az. a) lépésben reagáltatjuk a fentiekben leírt körülmények között, ahol dietiíoxsiátof alkalmazunk reagensként
A (Vll) és (Vili) képletö űj vegyüieteket izoláltuk és röntgen· -analízissel jellemeztük, ahogy ezt példa szinten is bemutatjuk a kísérleti részben.
I) és (X) áltsiános képletö izomereket, a cisz- és transs -oktahidro-2a,4a,6a;ee-tetraazaciklopentjfgjacenaftilén-3,4-diont, analóg módon állítjuk elő a (IVS) képletű vegyületből ( kahidro-diimidazop,2~a:2\Γ-cjpirazin), ami a (IVA) képletű vegyület izomerje, ahol a reakciót dletii-oxaláftal játszatjuk le a 6 reakcióvázlatban leírtak szerint. Ezeket a vegyüieteket szintén kinyertük és röntgen-analízissel elemeztük
Ί
A (IX) képletű vegyűlet az Irodalomból ismert míg a (X) képletű vegyűlet új,
Az irodalomból ismert (lásd G Hervé, H. Bemard, Tetrahedron Lelt., 40. 2517-2520, 1909) a giioxáinak tri etl léntetraminnal végrehajtott kondenzációja,, az azt követő 1,2-dlbrómetánnel végrehajtott clkllzáclós reakció, ami az (IA) képletű vegyületet eredményezi, és annak védöcsoportmeníesítése, amivel az (NA) képletű 1,4,7,1O-tetraazacik-lododekánt kapjuk., A hivatkozás be-számol továbbá a (IVA) és (IVB) képlett cisz- és transz-izomerek keverékének í3C-MMR--spektrumáról és a különböző Izomerek konverziós tulajdonságairól különféle hőmérsékleten és kísérleti körülmények között.
A fent említett szerzők beszámolnak továbbá arról (lásd G. Hervé, H. Bemard és munkatársai, Eur. j. Org, Cbem , 33-35, 2000), hogy a (IX) képletű vegyűlet előállítható a (IV8) képletű vegyületnek dletil-oxalátlel etanolban, szobahőmérsékleten végzett kondenzációjával,, és így egy speciális Izomert kapunk, melynek térszerkezetét röntgendiffrakciós módszerrel rm térozták.
Beszámoltak továbbá arról, hogy a (IVC) képletű vegyületnek dieNI-oxaiáttel végzett kondenzációja - amit hasonló körülmények között végeztek - nem játszódott le, és ez oldat hosszasabb hevítésével polimer termékek képződtek (lásd 5A reakció-vázlat).
Következésképpen elmondhatjuk, hogy a találmány szerinti eljárással - nem mellékesen az irodalomban található ki tanítással ellentétes módon - jó kitermeléssel kaphatjuk a (VN) és (Vili) képletű vegyűleteket a (IVA) képletű vegyületekbol kiindul ♦ * va. továbbá a (IX) és (X) képletü vegyüieteket a (IVB) képletü vegyüietekbol kiindulva Továbbá a találmány szerinti eljárás segítségévei lehetséges izolálni és jellemezni a (VU), (Vili) és (X) képletü vegyü leteket.
A találmány egy további tárgya eljárás (Vii) és (Vili) képletü vegyületek előállítására (IVC) képletü vegyületböl kiindulva a 7. reakcióváziatban leírtak szerint, ahol dietil-oxaláttal hajtjuk végre a kondenzációt.
A találmány további tárgyát képezik a (III) általános képletü vegyületek, ahol az Υ> és Y2 csoportok közül az egyik jelentése és a másik jelentése ~CO~CHR· általános képíetü csoport, ahol R jelentése H, egyenes vagy elágazó láncú C?.4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több -OPg- védett hidroxilcsoporttai szubsztituált, ahol Pg jelentése egy szokásos hidroxíivédő-csoport, előnyösen benzilcsoport, vagy Y jelentése -CO-GO- és Y2 jelentése -CH2-CH2-.
Előnyös (Ili) általános képletü vegyületek azok, amelyekben R jelentése H vagy egyenes vagy elágazó láncú CV4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több benzilcsoportial védett hröroxilcsoporttal szubsztituált.
Előnyös (lil) általános képletú vegyületek a (Xli) és (XIII) általános képíetü vegyületek, ahol R jelentése H, egyenes vagy elágazd láncú Cr4 alkilcsoport vagy fenilmatoximetií-csoport (R=PhCH2ÖCHz~),
Különösen előnyös a (Vll) képletü cisz-oktahidra~2a,4a,6a,8a-tetraazaciklopent{fg]acenaítiién-1, 2-dion, a (Vili) képletü transz-oktabidro-2a,4a,6a,8a-tetraazaoíklopentfígjacenattilén-í,2-dion, a (X) képletü transz4 4 ~oktahidro-2a,4a,6a, ea-tetra8z:aciklopen!(fgjacen3ftílén-3,4-dion, a (XHA) képletü őekahidro-2a,4at6a,8a~ -tetraazaciklopentlfglacenafW'én-e-on, a (XH1A) képletü dekahidfo~2as4a,6afSa-tetraazaclklopentjfgjacenaftilén-l -on és a (XIHB) képletü 2-{fen.ilmet0xirneíil)-dekahidro-2a14a<8a,Sa~ -tetraazaciklopenlífgjacenaftHén-1 -on.
A találmány további tárgyát képezik az (I) általános képletü vegyületek, ahol az R. csoportok kézül az egyik H, míg a másik egyenes vagy elágazó láncú C;.« alkilcsoport, adott esetben egy vagy több -ÖPg védett hidroxilcsoporttal szubsztiíuálva, ahol Pg jelentése hidroxil védő-csoport.
Különösen előnyös az (IB) képletü 2-(íenrtmetoxímetil}~ -dekahí dfo-2a, 4 a, ea^a-tetraazacikíopentlfglaeenafülén, azaz ahol R jelentése fenilmetoxímeíit-csoport (R~PhCH2OCH2-).
A következő példák mutatják, be a találmány szerinti eljárás során alkalmazható legkedvezőbb kísérleti körülményeket.
A következő módszerrel végeztük el a gázkromatográfiás analízist.
Készülék: Hewlett-Packard 5890 gázkromatográfiás rendszer, amely 7673 automata adagolóval és HP-3365 egységgel van ellátva.
Oszlop; Felfutási pro aram;
Injektor
CP Sil 19 CB, 25x0,32 mm, 0,52 mm film az első Izoterma 120 *C-on 5 percen át: 15 X/pero emelkedés 260 °C-ig; második Izoterma 260 ’C-on 12 percen át.
11,5 mí/perc folyási sebesség; hőmérséklet:
250 CC.
Detektor: FID;
hőmérséklet; 275 °C;
hidrogén nyomása· 1,2 bar; levegő nyomása: 2,8 bar.
Oszlopon a folyási sebesség: 1,2 μΙ/perc
Hordozó gáz: He2.
oszlopnyomés; 20 psl;
kiegészítő gáz áramlást sebessége; 10 ml/perc;
szeptumíisztitó áramlás sebessége: 5 ml/perc. Injektálás: 1 pl.
Minta koncentrációja.;
Belső standard;
mg/ml. ace naftán
Belső standardkoncentráctőja; 10 mg/ml.
A (IMA) képlető SH^H-SaA^Sa-öktahidrofetraazaseenafthén előállítása
Gyenge nitrogén áram alatt egy megfelelő méretű reaktorba viszünk 370,5 g tiszta hidratált fnettténtetrarmnt (TETA), 2 kg vizet és 298,4 g kalcium-hídroxidot. Ezt követően 9 fömeg%-os vizes glloxái oldatot állítunk elő ügy, hogy 290 g 40%-os oldatot keverünk ei 1 kg vízzel, majd nitrogén réteg alatt keverjük és 0-5 °'C-ra hütjük, majd ezt az elegyet hozzáadjuk a kapott szuszpenZsóboz. Az adagolás teljessé válását követően a keveréket 1 órán át 5 ‘’C-on- tartjuk, majd Cehte* ágyon szűrjük, amit elözete sen 0,5 kg vízzel mostunk. A szűrletet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A kapott terméket nem tisztítjuk, hanem közvetlenül felhasználjuk a kővetkező .reakcióban.
Kitermelés: 98,5% (száraz, anyagra számolva). Gázkromatográfiás vizsgálat: >75% (terület%).
1,2-dion előállítása 2-hídroxjpíndm
50,5 g (0,3 moh 1.
Ma szerint előállított (IV)· képietö vegyület 0,4 liter etanolban készült oldatához mágneses keverövel végzett keverés mellett, nitrogén atmoszféra alatt 14.1 g. (0,148 mól) 2~hidroxí-piridínt és 85,80 g (0,59-4 mól) dfetil-oxalátot adagolunk. Az oldatot 68 ’C-on tartjuk 6 órán át, majd részlegesen töményítjük részleges vákuum alatt, és így 122 g terméket kapunk.
A kapott termékhez 170 ml toluolt -és- 18 ml etanolt adatotunk, majd a szuszpenziőt 17 órán át keverjük mágneses keverövel, szűrjük, és a szűrön etanol/toluol 1:1 térfogatarányű elegyével mossuk. A kapott terméket állandó hőmérsékleten szárítva 41 g (0,179 mól) kívánt terméket kapunk a következő analitikai jellemzőkkel:
gázkromatográfiás vizsgálat: 96,9% (terű!et%): kitermelés: 60%.
A kapott anyag 5H-N-MR,. IR és tőmegspektroszkoplal adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
3, példa nátnum-metoxíd jelenlétében
53,5 g (0,318 mól) (IV) képletű vegyölet 0,4 liter etanolban készült oldatához mágneses keverövel végzett keverés, mellett, nitrogén atmoszféra alatt 17,2 g (0,318 mól) nátríum-metoxldct adagolunk. A szuszpenzíót a teljes oldódásig keverjük., majd 92,9 g (0,636 mól) díetll-oxalátot adagolunk. A keveréket: 68 öC-ra melegítjük, majd ezen a hőmérsékleten tartjuk 1,5 órán át.. Az oldatot részlegesen löményítjűk, majd 130 ml etanolt adagolunk a maradékhoz 70 *C hőmérsékleten,
A kapott szuszpenzíót mechanikus, keverés mellett 72 órán át 23 'hC-on tartjuk. A szilárd terméket szűrjük, 45 ml etanollal mossuk, majd statikus szárítóban, részleges vákuum alatt szárítva 35,3 g kívánt vegyületet kapunk (0,159 mól) a kővetkező analitikai jellemzőkkel:
gázkromatográfiás vizsgálat: 95%:
kitermelés. 50%.
A kapott anyag UC“NMR, IR és tömegspektroszkópiái adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
4. p é ld a
A <VH) képletű 0}sz-oktahidro-2a»4a,6a,8a-tetraazacíklo« p e n t [f g 1 a c e n a f 111 é n ~ 1,2 - d 1 ο n
Az 1. példa szerint előállított (IVA) képletű intermedier vegyületet acetátsóvá alakítás útján tisztítjuk a kővetkező- eljárás szerint r 1. példa szerint előállított vegyület 15 g-jáf (0,09 mól) toluolban oldjuk, majd 5,5 g tömény ecetsavoldato-t őse-< nn -t * * pegtetünk az elegyhez,. és a kapott szuszpenziot 10 percen áí keverjük. A kapott szilárd anyagot szűrjük, toluollal mossuk és vákuumban 30 SC hőmérsékleten szárítjuk. így 14,1 g 4G) képleté vegyületet kapunk monoacetátsó formájában.
Gázkromatográfiás vizsgálat 98% (t-erüíet%).
Kitermelés: 70%.
A fentiek szerint előállított vegyület 2 g-ját 10%-os· NeOH-oldafban oldjak és kloroformban extraháijuk. Az elválasztott szerves fázist szárítjuk, szűrjük és bepároijuk, így 1 g (ö,006 mól) maradékot kapunk, melyet 10 ml etanolban oldunk, és az oldathoz 2,6 g (0,018 mól) dietll-oxsíáíot adagolunk. A kapott el egyet 12 órán át hevítjük 12 érán át, majd vákuumban egy szilárd maradékká töményitjök. A nyers terméket szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluensként CHCi3/MeOH ~ 8:2 térfogatarányú elegyét alkalmazva. így 0,6 g (Vil) képletü vegyületet kapunk a következő analitikai'jellemzővel:
gázkromatográfiás vizsgálat: 99% (térület%}.
A kapóit anyag 1H-NiVtR, 13C-N:MR, IR -és iömegspekfroszkőpial adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
5. példa
A (Vil) és (Vili) képletü cisz- és transz-okfahidro- 2 a, 4 a,, S a, 8 a -1 e t ra a z a c I k I ο p e η t [f g} a c e n af ti I é n -1,2 - d I on előállítása
A) A ÍVll) képletü cisz~okta:hídro-2a,4a;6a,8a-tetraazaciklopent{?gfacenahi:lén-1,2-dion előállítása
Egy 1 -literes reaktorba nltrOgén atmoszféra alatt 180 ml abszolút etanolt, .21 g (0,125 mól) 1. példa szerint előállított terméket.. 6,74 g (0,125 mól) nátríum-metoxidot és 36,5 g (0,250 mól·) díetll-oxalátot adagolunk.. Az oldatot felmeleg síjük és 68 *C<on 2 órán át állni hagyjuk, majd szobahőmérsékletre hütjük és 12,3- g 37%-os HCI-oídatot (0,125 moi) csepegtetünk. A kapott szuszpenziőt Cellíe* rétegen szűrjük, majd a szürleteí szárazra· pároljuk. így kapjuk a (Vili) képletű vegyületet nyers termékként, melyet a (VUI) képletű vegyüiet izolálására fogunk felhasználni [lásd 8) rész].
A szűrön maradt terméket ionmentesített vízben szuszpendáljuk és Cetite^ ágyon szűrjük. A szürietbe 6,3 g (0,063 mmol) nátrium-karbonátot adagolunk, majd a kapott szuszpenziót bepárolva egy maradékot állítunk elő. A kapott szilárd maradékot metanolban szuszpendáljuk, és 60 eC-on szűrjük. A. kapott oldatot hagyjuk magétól 23 °C'-ra hűlni, majd a kristályosítással kapott szilárd terméket szűrjük és 40 ’C-on 12 órán át vákuumban szárítjuk. így 7,5 g száraz terméket kapunk a következő analitikai jellemzővel:
gázkromatográfiás vizsgálat: 100% (területű).
A kapott anyag Y-NMR, ,JC-RMR, ÍR, tömegspektroszkőpiás és szilárd fázisú röntgendiffrakciás meghatározással kapott adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
8) A (Vili) képletű transz-okfahídro-2a,4a16e,8a-tetraazac I k I ο p e n t j f g j a o e n a f t i 1 é η -1,2 -dl i ο n előállítás a
A (Vili) képletű vegyüiet nyers termék formáját (lásd A) lépés] sziilkagélan kromatográfiásan tisztítjuk eiuensként CHCb/MeöH/NHa oldatot alkalmazva A tisztított terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és szárazra pároljuk. A kapott terméket metanolból átkrisfályosítva kapunk egy újabb terméket, iyet vákuum alatt, 40 *C-on, 12 órán át szárítva 1 g vegyületet kapunk a következő analitikai jellemzővel: gázkromatográfiás vizsgálat: 100% (terüiet%>.
A kapott anyag H-NMR, '3C-NMR, IR, tömegspektros-zkőpiás ás szilárd fázisú röntgendiffrakciós meghatározással kapott adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek..
A) A (IVB) képietű dekehídro-diimidazo(1 ^-a^M'-cjpirazin előállítása nitrogén atmoszféra alatt egy megfelelő 2 .literes reaktorba 50 g (305 mmol) tiszta hidratált TETA-t és 1 liter abszolút: etanolt adagolunk. Ehhez az: oldathoz 44,5 g (305 mmol) 40 '%-os giioxái-oldatot adagolunk. Az adagolás teljessé válását kővetően az oldatot mágneses keverővei végzett keverés mellett 17 órán át 23 ’C-on tartjuk. A kapott oldatot részleges vákuum alatt töményítve egy olajos maradékot kapunk.
Gázkromatográfiás vizsgálat 75% (ierülei%)..
8) A (.X) képietű vegyület előállítása
Egy mechanikus keverővei és hőmérővel ellátott 0,25 literes Erlenmeyer lombikba nitrogén atmoszféra alatt 5,5 g (0,03.26 mól) fenti 6A) példa szerint előállított (IVB) képlető vegyületet, 80 ml abszolút etanolt, 0-,83 g (0,0-163 mól) nátrium-meioxidot és 2,38 g (0,0163 rooi) dietil-oxalátot adagolunk. A kapott oldatot 88 °C~ra melegítve 8 órán át állni hagyjuk, majd vákuumban végzett. részleges tőményítést követően az elegyet engedjük magától
Φ-V
X *
X *♦ °C~ra hűlni. A kikristályosodott szilárd terméket szűrjük és metanolból átkristályosltjuk. A terméket átkristáSyöshva, szűrve és statikus szárítóban, vákuum alatt, 40 'C-on, 12 órán át szárítva 0,5 g kívánt vegyületet kapunk a következő analitikai jellemzővel gázkromatográfiás vizsgálat: 100% (területi).
A kapott anyag 'R-NMR, 1SC-NMR, ÍR, tömegspektroszkőpíás és szilárd fázisú röntgendiffrakciós meghatározással kapott adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
Egy 1 literes Erlenmeyer lombikban, amely 0,2 liter etanoit és 28 g (0,107 mól) 1. példa szerint előállított (IVA) képletű vegyületet tartalmaz, 22,7 g (0,214 mól) nátrium-karbonátot, 1,6 g (0,0197 mól) nátrium-jodldot és 26,2 g (0,214 mól) étiI-kiéracetátot adagolunk. A kapott szuszpenziót 24 órán át 23 *C-on keverjük, majd pórusos szeptumon át szűrjük és a kapott szűrletet szárazra pároljuk.
Mechanikus keverővel, reflux feltéttel és hőmérővel ellátott 0,25 literes Erlenmeyer lombikba, nitrogén atmoszféra alatt 16 g fentiek szerint előállított terméket, 60 ml etanoit es 1,47 g 2-piridlnolt (0,016 mól) adagolunk. A kapott oldatot 48 órán át refluxáltatjuk. Az oldatot lehűtjük és szárazra pároljuk. A maradékot szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluenskéní CHCh/MeOR - §5:5 térfogatarányú elegyét alkalmazva. A tisztított terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és részleges •Χν nyomáson szilárd maradékká töményítjük. így 10 g tisztított vegyületet kapunk a következő analitikai jellemzőkkel:
gázkromatográfiás: 80% (területi); kitermelés; 45%.
8. példa (referencia példa)
A (X1HB) képletü 2-(féniímetoximetii)-dekahidro> ~2a,4aí8aí8a-tetraazacikíopent[fg]acenaftlién'1’”On előállítása
250 ml-es Erlenmeyer edénybe 100 ml etanolt és 10 g (0,059 mól) 1. példa szerint előállított (IVA) képletű vegyületet adagolunk, majd ezt követően 6,25 g (0,.059 mól) nátrium-karbonátot, 0,45 g (0,03 mól) nátrlum-jodidot és 21,4 g (0,038 mól) etíl-3-benzllQxl-2-klar-proplonátot viszünk be. A szuszpenziót 36 órán át szobahőmérsékleten keverjük, maid szűrjük. A szilárd anyagot 30 ml etanolial mossuk. A szürletet 120 g-ra töményítjük, majd 2,66 g (0,029 mól) 2-plndínoit adagolunk. A kapott oldatot 48 órán át refluxáltatjuk, majd bepároijuk és a maradékot szlllkagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluensként kloroform/metanol 9:1 arányú elegyét alkalmazva. A tisztított terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és szárazra pároljuk, igy 7,4 g terméket kapunk,
A kapott anyag !H-NMR, f3C-N.MR, IR és tömegspektroszkópiai adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
9. példa
Az (SA‘| képletű dekahidro-2aí4asSas8a-teíraazaciklopenf[fglacenaftííén előállítása
Egy nitrogén atmoszféra alatt tartott 1 literes Erlenmeyer lombikba, amely 100,8 g Vítríde* (toluoiban készült 70 %-os oldat, 0,349 mól) 0,2 liter toluoiban készült oldatát tartalmazza, mágneses keverövel végzett keverés mellett 19,4 g (0,087 mól) •3. példa szerint előállít-oft (Ili’) vegyüíetet adagolunk. A kapott szuszpenziót felmeieghjük és 112 cC-on tartjuk 1 órán ét.
Az oldatot engedjük 22 cC-ra hűlni, majd 58 mi 5 tömeg%-os. vizes NaOH-otdatot csepegtetünk lassan. A kapott két fázist elválasztjuk és a vizes fázist toluoíiai extraháljuk. Az elválasztott szerves fázist és a toluolos extrakcióval kapott szerves fázist egyesítjük, szárazra pároljuk, majd a maradékot 80 ml dióimentesíteti vízben oldjuk. A vizes oldatot 185 ml Amperjei 1200R kaíiönos gyantái tartalmazó oszlopon szivárogtatjuk át, amit megelőzően H*-formára regeneráltunk. Először vizet szivárogtatunk át a gyanlságyon az eluátum semlegesítésére, majd 2,5%-os Na^OH-oídatot alkalmazunk. A terméket tartalmazó ammóniáé frakciókat szárazra pároljuk. A szilárd maradékot 50 eC-on n-hexánnal extraháljuk, majd a kapott oldatokat egyesítjük és részleges vákuumban maradékká pároljuk. A kapott szilárd termékek P2.Os jelenlétében szárítva 14,2 g (0,073 mól) vegyüíetet kapunk a következő analitikai' jellemzőkkel:
g á z k r o m a t o g r á f i á s m e g h a t á r o zá s: 100 %; kitermelés: 84%.
A kapott anyag ’H-NMR. UC-NMR, ÍR és tömegspekíroszkóplaí adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
18, példa
Az (iA’j képletű dekahídro-2a}4»»S8í§A“te(ragzacíkÍopent(fgj ace naf tű én előállítása a (XiiíA) képletű dekahldro-2as4as6as8a-tetraazaciklopent(fg]aoenaftilén-1 -önből llásd P LD rí reakció vázlat] í W ·}
0,1 literes Erlenmeyer lombikba, amely 10 ml toluolt és 2,8 s Redais~t (75%-os toiuolos oldat, 0,00-96 mo-lj tartalmaz, mechani kus keverövel végzett keverés mellett, nitrogén atmoszféra alatt 1 g (0,,004 moll 7. példa szerinti vegyületet adagolunk 45 ’C-on. Az. oldatot 1 órán át hevítjük 100 X-on,. majd szobahőmérsékletre hűtjük és 1,5 mi 5%-os NaOK-oldatot adagolunk. A kapott két üst elválasztjuk és a vizes fázist toiuollal extraháijuk. Az egyesített szerves fázisokat vákuum alatt szilárd maradékká tőményltjük. A. kapott terméket szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluensként CHCVMeQH - 8.2 arányú keverékét alkalmazva. A tisztított terméket tartalmazó frakciókat egyesítve és tőményítve 0,60 g szilárd maradékot kapunk.
Kitermelés; 77%.
Gázkromatográfiás vizsgálat: 100% (területié}.
A kapott anyag 'X-NMR, IR és tömeaspektros koplal adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.
11. példa
Az (ÍS) képletű 2-(fenilmetoxlmetH)«-dekahidroAz (IB) képlete vegyületet a (XltíB) képletű vegyületből mini kiindulási anyagból kapjuk a 10, példában leirt reduktív körülmények között.
A kapott anyag V-NMR, U€-MMR, IR és tőmegspektroszkópsal adatai megfelelnek a megadott szerkezetnek.

Claims (22)

  1. Szabadalmi ioénvoontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol a képletben R jelentései egyformán hidrogénatom, vagy egyik jelentése hidrogénatom és a másik jelentése egyenes vagy elágazó láncú C1-4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több -OPg védett hidroxilcsoportfal -szubsztltuált, ahol Pg jelentése hidroxilvédö-csoport, azzal jellemezve, -hogy
    a) egy (IV) általános képletű vegyületef - a képletben az X< csoportok jelentése hidrogénatom, az X3 csoportok -CH2-CH2csoportoi alkothatnak, vagy fordítva, az csoportok -képeznek -CH2-CH2- -csoportot, míg az X2 csoportok jelentése hidrogénatom - egy (VI). általános képletű vegyűíettel reagáltatunk - a képletben A jelentése -CORY vagy -CHRR? általános képletű csoport, ahol R jelentése a fentiekben megadott,. R, jelentése halogénatom vagy Cm alkcxicsoport és R2 jelentése egy távozó csoport, mint halogénatom vagy szulfoniloxi-csoport amely vegyületet legalább mólekvivalensnyi mennyiségben alkalmazzuk, és a reakciói inért gázatmoszféra alatt, 50 *C feletti hőmérsékleten végezzük egy következők közöl választott oldószer jelenlétében: aromás ínért oldószerek, aprotíkus dipoláros oldószerek, egyenes vagy elágazó láncú C<:.4- alkoholok és poliéterek, továbbá a reakciót egyenes vagy elágazó láncú C1..4 alkoholok anionjainak alkáli- vagy alkáhföldfémsoi vagy heterociklusos aromás bázisok jelenlétében hajtjuk végre, amely vegyületeket katalizátorként alkalmazzuk,
    b) az a) lépésben kapott (111) általános képletű vegyületet a képletben ¥·< és Y? egyikének jelentése -€H2-CH2~ és a másik
    4 4 «♦ β Φ * ♦ *
    Ζ.** jelentése -CO-CO- csoport vagy egy -COCHR általános képiefü csoport, ahol R jelentése a fentiekben megadott - armdreöukáló-szer jelenlétében redukáljuk.
  2. 2. Az t. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépést a következők közül választott katalizátor jelenlétében hajtjuk végre.: nátrium-metoxid, oátríurn-etoxid vagy (a) - (h) képletű csoport.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként nátrium-metoxldoi vagy 2-hidroxi-píridinf alkalmazunk a (ÍV) áhaiános képletű vegyület móljaira számolva 0,01 - 2 mól mennyiségben.
  4. 4. Az 1-3. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószert a következők közül választjuk; toluol, dimetilacetsmid, dimetliformamid, N-metiipirrolidon, DMSÖ, Cr.4 alkoholok, glyme és diglyme.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan ·(Nl> általános képletű vegyüietet alkalmazunk, amelyben R jelentése H vagy egyenes vagy elágazó láncú C1.4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több -OPg csoporttal szubsztítuált, ahol Pg jelentése benzllcsoport.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (Hl) általános képletú vegyüietet a reakció teljessé válását kővetően kinyerjük szabad bázis formájában vagy egy szervetlen savval képzett só formájában, ahol a savat a kővetkezők közül választjuk, hldrogénkiorld, kénsav vagy foszforsav
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (Hl) általános képletű vegyület redukálását szá- ráz közegben, inért atmoszféra alatt végezzük, ahol a redukálószert a kővetkezők közül választjuk: nátrium-bísz(metoxiet-ox!)eiuminium-hldrld, UAiM4, Ha8H borán vagy ezek tetranidrofurán vagy dímetn-szulfid adduktjaú vagy a redukálást ptatína-oxíöon végzett katalitikus hfórogénezássel hajtjuk végre, melyet H CI -- ο I d a t b a n végző π k.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nátrium-bisz(metoxietoxi)aiumínium~hidr;idet vagy HCI vizes ólba tában, platina-oxidon végzett katalitikus hiidíogénezést alkalmazunk.
  9. 9. A 8 igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy redukálószerként nátr I um-b I sz (metoxi etoxi jaiumírvíum-hidri det alkalmazunk a (Ni) általános képletű vegyűlet móljaira számolva 3-4 mól mennyiségben, miközben a reakcíéhömérséklét 35 ’C feletti.
  10. 10. A S~9. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jel lemez-ve, hogy .az (I) általános képletű vegyületet szabad bázisként vagy hidroklorid- vegy foszf alsóként izoláljuk
    Γ1. A 9. vagy a 10. igénypont szerin-ü eljárás,, azzal jellemezve, hogy az (l) általános képletű vegyületet az eljárás végén kationos Ioncserélő gyanta alkalmazásával Izoláljuk.
  11. 12. Az 1-11. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy abban egy (VIA) általános képletű vegyületet alkalmazunk, ahol R? jelentése C;-< alkoxicsoport
  12. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (VIA) általános képletű vegyöletet alkalmazunk, amelyben jelentése metoxi- vagy etoxiesoport.
  13. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (VIA) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben Rí jelentése eioxicsoport, továbbá a (VIA) általános képletű vegyületet a (IV) általános képletű vegyület móljaira számolva legalább 1 mól mennyiségben alkalmazzuk oldószerként használt abszolút etanolban, és a hőmérsékletet 60-70 eC~on tartjuk.
  14. 16, Az 1-14. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (Vi) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben Rí jelentése C1.4 alkoxicsoport és A jelentése -CHRR2 csoport, ahol R és R? jelentése a fentiekben megadott.
    16 A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (VI) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben Rí jelentése metoxí- vagy et oxicsoport és A jelentése -CHRR2 csoport, ahol R jelentése H és R.2 jelentése Cl vagy Br.
  15. 17, A 16 igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépésben (VI) általános képletű vegyületként etll-klóracetá töt alkalmazunk a (IV) általános képletű vegyület móljaira számítva legalább 1 mól mennyiségben, abszolút etanolban, 20-70 '°C hőmérsékleten, a (IV) általános képletű vegyület móljaira számolva legalább 1 moí Na2COs és legalább 0,0.2 mól Nal jelenlétében, 3-36 órányi reakcióidő mellett.
  16. 18, A (Hl) általános képletű vegyületek, ahol az V? és Y2 csoportok közűi az egyik jelentése -CH2-CR2- és a másik csoport jelentése -CÖ-CHR- általános képletű csoport, ahol R jelentése H vagy egyenes vagy elágazó láncú aikilcsoport, amely adott esetben egy vagy több -ORg csoporttal szubsztituált, ahol Pg jelentése a fentiekben megadott, vagy Yf jelentése -CO-COés Y jelentése -CHj-CHű27
  17. 19. A 18. igénypont szerinti vegyületek, ahol R jelentése H, egyenes vagy elágazó láncú C?.4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több benzilesoporttal védett hidroxilcsoporttai szufesztiíuálf.
  18. 20. A 18. vagy 19 igénypont szerinti vegyületek közül a (Xlíj és (XIII) általános képietü vegyületek, ahol R jelentése a 18. és 19. igénypontokban megadott.
  19. 21. A 20. Igénypont szerinti vegyületek közül a (X1IA), (XHIA) és (XIIIB) képietü vegyületek,
  20. 22. A 18. Igénypont szerinti vegyületek közül a (VII) és (VIH) képietü vegyületek,
    2:3, (X) képietü vegyület
  21. 24. A (l)· általános képietü vegyületek, ahol a 18. és 19 igénypontokban megadott R csoportok közül egyik hidrogénatom;., és a másik egyenes vagy elágazó láncú C,..4 alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több -OPg csoporttal szubsztituált, ahol Pg jelentése hidroxllvédö-csoport
  22. 25. Az (18) képletű vegyület, amely a 2~(íeoümetQxímetü)~ -dekahidro-2a,4s.6a,8a-tetraazaclkiopentífgjacenaftüén.
HU0300888A 2000-04-14 2001-04-10 A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives HU227858B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000MI000835A IT1318465B1 (it) 2000-04-14 2000-04-14 Processo per la preparazione di decaidro-2a, 4a,6a,8a-tetraazaciclopent(fg)acenaftilene e derivati funzionalizzati.
PCT/EP2001/004092 WO2001079207A2 (en) 2000-04-14 2001-04-10 A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0300888A2 HUP0300888A2 (en) 2003-07-28
HU227858B1 true HU227858B1 (en) 2012-05-02

Family

ID=11444861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0300888A HU227858B1 (en) 2000-04-14 2001-04-10 A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6897311B2 (hu)
EP (1) EP1272493B1 (hu)
JP (1) JP5019691B2 (hu)
AT (1) ATE307134T1 (hu)
AU (1) AU2001262190A1 (hu)
CA (1) CA2406872C (hu)
DE (1) DE60114170T2 (hu)
HU (1) HU227858B1 (hu)
IL (1) IL152225A0 (hu)
IT (1) IT1318465B1 (hu)
WO (1) WO2001079207A2 (hu)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9504922D0 (en) 1995-03-10 1995-04-26 Nycomed As Process

Also Published As

Publication number Publication date
ATE307134T1 (de) 2005-11-15
EP1272493B1 (en) 2005-10-19
JP5019691B2 (ja) 2012-09-05
IL152225A0 (en) 2003-05-29
CA2406872C (en) 2011-09-06
US20040014974A1 (en) 2004-01-22
ITMI20000835A0 (it) 2000-04-14
WO2001079207A2 (en) 2001-10-25
JP2003535052A (ja) 2003-11-25
WO2001079207A3 (en) 2002-04-18
AU2001262190A1 (en) 2001-10-30
EP1272493A2 (en) 2003-01-08
DE60114170T2 (de) 2006-04-20
ITMI20000835A1 (it) 2001-10-14
US6897311B2 (en) 2005-05-24
CA2406872A1 (en) 2001-10-25
HUP0300888A2 (en) 2003-07-28
DE60114170D1 (de) 2005-11-24
IT1318465B1 (it) 2003-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8372822B2 (en) Polymorphs of eltrombopag and eltrombopag salts and processes for preparation thereof
US8217061B2 (en) Polymorphs of sorafenib tosylate and sorafenib hemi-tosylate, and processes for preparation thereof
EP3303304B1 (en) Methods of making protein deacetylase inhibitors
BRPI0610336B1 (pt) Processo para preparar 5-(4-[4-(5-ciano-3-indolil)butil]-1-piperazinil)benzofuran-2-carboxa-mida ou seu sal fisiologicamente aceitável.
PL215879B1 (pl) Sposób syntezy przemyslowej tetraestrów kwasu 5-[bis(karboksymetylo)amino]-3-karboksymetylo-4-cyjano-2-tiofenokarboksylowego oraz zwiazek posredni 5-[bis(2-metoksy-2-oksoetylo)amino]-4-cyjano-3-(2-metoksy-2-oksoetylo)-2-tiofenokarboksylan metylu
HU228204B1 (en) New process for the preparation of 11-amino-3-chloro-6,11-dihydro-5,5-dioxo-6-methyl-dibenzo[c,f][1,2]thiazepine and use thereof for the synthesis of tianeptine
EP1873151B1 (en) Improved process for producing moxonidine
MXPA04005193A (es) Base de venlafaxina cristalina y polimorfos nuevos de hidrocloruro de venlafaxina, procesos para la preparacion de los mismos.
JP2004506043A (ja) シロスタゾールの製造方法
HU227858B1 (en) A process for the preparation of decahydro-2a,4a,6a,8a-tetraazacyclopent[fg]acenaphthylene and functionalized derivatives
EP1159272B1 (en) A process for the preparation of 1,4,7,10-tetraazacyclododecane
WO2021242806A1 (en) Intermediates and methods for preparing a glp-1 receptor agonist
JP2001522362A (ja) 1,4,7,10−テトラアザシクロドデカンの製造方法
EP4136075B1 (en) Process for the synthesis of lofexidine
JP4416111B2 (ja) 2,3−ジアミノピリジン誘導体の製造方法
CA2485739C (en) Process for preparing 1-(6-methylpyridin-3-yl)-2-[(4-(methylsulphonyl)phenyl]ethanone
CN117263941A (zh) 一种egfr抑制剂的制备方法
CN113214096A (zh) 一种手性季铵盐的制备及用途