HU227250B1 - Discharge tube for high-pressure gas discharge lamp, high-pressure gas discharge lamp and method for their production - Google Patents

Discharge tube for high-pressure gas discharge lamp, high-pressure gas discharge lamp and method for their production Download PDF

Info

Publication number
HU227250B1
HU227250B1 HU0003266A HUP0003266A HU227250B1 HU 227250 B1 HU227250 B1 HU 227250B1 HU 0003266 A HU0003266 A HU 0003266A HU P0003266 A HUP0003266 A HU P0003266A HU 227250 B1 HU227250 B1 HU 227250B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
end portions
discharge tube
mold
main portion
tubular body
Prior art date
Application number
HU0003266A
Other languages
English (en)
Inventor
Sugio Miyazawa
Michio Asai
Original Assignee
Ngk Insulators Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ngk Insulators Ltd filed Critical Ngk Insulators Ltd
Publication of HUP0003266A2 publication Critical patent/HUP0003266A2/hu
Publication of HUP0003266A3 publication Critical patent/HUP0003266A3/hu
Publication of HU227250B1 publication Critical patent/HU227250B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/24Manufacture or joining of vessels, leading-in conductors or bases
    • H01J9/26Sealing together parts of vessels
    • H01J9/265Sealing together parts of vessels specially adapted for gas-discharge tubes or lamps
    • H01J9/266Sealing together parts of vessels specially adapted for gas-discharge tubes or lamps specially adapted for gas-discharge lamps

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)

Description

A találmány tárgya nagynyomású gázkisülésű lámpa, kisülési cső nagynyomású gázkisülésű lámpához, valamint eljárás azok gyártására.
A kisülési csöveket általában két csoportra osztják. Az első csoportba az úgynevezett integrált kisülési csövek tartoznak. Ezeknek a kisülési csöveknek kisülési teret képező főrészük, valamint a főrésszel egybeépített végrészeik vannak. A második csoportba az úgynevezett összeszerelt kisülési csövek tartoznak, amelyeknek főrésze, valamint a főrész megfelelő nyílásaiba betolt végrészei vannak. Ily módon a végrészek össze vannak szerelve a főrésszel. Az összeszerelt kisülési csövek azonban nem használhatók kis teljesítményű, nagynyomású gázkisülésű lámpáknál a főrész és a megfelelő végrészek csatlakozási pontjainál fellépő hőveszteség által okozott alacsony hatásfok miatt. A szerelt kisülési csövek azért sem használhatók nagynyomású gázkisülésű lámpáknál, mivel a lámpa hatásfoka még a közepesen nagy teljesítményű, nagynyomású gázkisülésű lámpáknál is fontos tényező. Ezért ilyen lámpák gyártásakor integrált kisülési csöveket alkalmaznak, amelyekkel kiküszöbölhetők az összeszerelt kisülési csövek fent említett kedvezőtlen tulajdonságai.
A nagynyomású gázkisülésű lámpákat célszerű a lehető legnagyobb fényáteresztési tényezővel megvalósítani, ezért a kisülési cső főrészén legalább a központi rész falát a lehető legvékonyabbra készítik. A megfelelő elektródák behelyezésére szolgáló végrészek mechanikai szilárdságának ugyanakkor a lehető legnagyobbnak kell lennie, és emiatt a végrészek falát a lehető legvastagabbra alakítják ki. Mivel a végrészek és a főrész közötti határterület környezetében összegyűlik a fénykibocsátó anyag, és emiatt gyors korrózió megy végbe, a korrózió kedvezőtlen hatásának csökkentése, valamint a hosszabb élettartam elérése céljából célszerű az említett rész falát a lehető legvastagabbra kiképezni. A teljes hosszában azonos falvastagságú kisülési csővel ellátott lámpákhoz képest hosszabb élettartamú lámpák gyártása válik lehetővé olyan kisülési cső alkalmazásával, amely a hosszirányban változó falvastagságú, azaz a főrész központi területén a falvastagság kisebb, mint a végrészek, valamint a végrészek és a főrész közötti határterületeken.
Amikor az integrált kisülési csövet a szokásos módon, a kisülési cső fújásával alakítják ki - ahogy ezt a JP—A—10—81183 számú szabadalmi leírás is ismerteti, és az 1 A. és 1B. ábrán látható - átlátszó vagy áttetsző kerámiából -, például alumínium-oxidból - készült, cső alakú 1 testet helyezünk az öntőforma felső 2 szerszáma és alsó 3 szerszáma közé. Ezután a formázott 1 test befogása céljából az öntőforma felső és alsó 2, 3 szerszámát egymás felé nyomjuk az 1A. ábrán látható a és b nyilak irányának megfelelően, majd nagynyomású gázt, például levegőt vezetünk be a előformázott 1 test 4 nyílásán keresztül, és így alakítjuk ki a kisülési cső - 1B. ábrán látható - üvegfújt 5 testét.
Fúvásos folyamat alkalmazása esetén lehetőség van olyan kisülési cső gyártására, amelynek legalább a főrész központi területén kisebb a falvastagsága, mint a végrészeken, valamint a végrészek és a főrész közötti határolóterületeken. A 4 nyílás átmérőjének elegendően nagynak kell lenni ahhoz, hogy levegőt lehessen átáramoltatni rajta. A végrészek belső átmérőjét azonban nehéz 2 mm-nél kisebbre kialakítani, de ha még lehetséges is volna, a kisülési cső főtestének belső átmérőjét akkor is nehéz volna például 1-15 mm nagyságúra kiképezni.
A 2A-2C. ábrákon látható - és a JP-A-7-107333 számú szabadalmi leírásban is bemutatott - öntés során 9 öntőpépet vezetünk be a 6 öntőformába annak 7 nyílásán keresztül (2A. ábra), és a 9 öntőpéppel bevonjuk a 6 öntőforma belső 8 felületét (2B. ábra). Ezután a felesleges 9 öntőpépet eltávolítjuk, és kialakítjuk az öntött 10 testet (2C. ábra).
Az említett öntési eljárásnál lehetőség van a 7 nyílás átmérőjét legfeljebb 2 mm-re (de legalább 0,8 mm-re) kialakítani. A 7 nyílás átmérőjét ugyanis akkorára kell méretezni, hogy el lehessen távolítani a felesleges 9 öntőpépet. Az öntés jellegéből adódóan azonban nem hozható létre olyan kisülési cső, amelynek falvastagsága legalább a főrésze központi területén kisebb, mint a végrészeken, valamint a végrészek és a főrész közötti határterületeken.
Az EP-A-443964 számú irat az 1. igénypont tárgyi körében szereplő jellemzőkkel rendelkező kisülési csövet ismertet.
A találmánnyal célunk olyan, tökéletesített kisülési cső megvalósítása, amellyel kiküszöbölhetők az ismert kisülési csövek fent említett hátrányai, és amely olyan, változó falvastagságú egységet alkot, amelynek falvastagsága legalább a főrész központi területén kisebb, mint a végrészeken, valamint a végrészek és a főrész közötti határterületeken.
A találmánnyal további célunk olyan, nagynyomású gázkisülésű lámpa megvalósítása, amely az előbb említett kisülési csövet tartalmazza.
Szintén további célunk a találmánnyal olyan eljárás kidolgozása, amellyel a találmány szerinti kisülési cső, valamint a találmány szerinti nagynyomású gázkisülésű lámpa gyártható.
A kitűzött célokat egyrészt az 1. igénypont szerinti kisülési cső megvalósításával érjük el.
A találmány szerinti kisülési cső főrészének legalább a központi területén a falvastagsága kisebb, mint a végrészek falvastagsága, így a központi terület viszonylag nagy áttetszőséggel rendelkezik, és mechanikai szilárdsága is viszonylag nagy, ha a végrészek és az azokba behelyezett elektródák közötti réseket üveggel tömítjük. Mint korábban említettük, a végrészek és a főrész közötti határterületek környezetében összegyűlik a fénykibocsátó anyag, ami gyors korróziót idéz elő. Mivel azonban a főrész központi területeinek falvastagsága kisebb, mint a megfelelő vég részek és a főrész közötti határterületek falvastagsága, a korrózió kedvezőtlen hatása gyengébb, mint abban az esetben, ha lényegében azonos falvastagságú kisülési csövet használnánk. Végeredményben a találmány szerinti kisülési cső élettartama a lényegében azonos falvastagságú, öntéssel gyártott kisülési csövek élettartamához
HU 227 250 Β1 képest hosszabb. így a találmány szerinti kisülési csövet tartalmazó lámpák élettartama is hosszabb.
Mivel a kisülési csővel rendelkező lámpák gyártásakor a végrészekbe behelyezett megfelelő elektródák átmérője megnő, a lámpa működése során megnő a hőveszteség, emiatt a lámpa hatásfoka tovább csökken. Ez a kedvezőtlen hatás különösen akkor jelentős, amikor kis teljesítményű lámpában használjuk az integrált kisülési csövet. Az ilyen lámpáknál az elektródák átmérőjét a szükséges legkisebb értéken kell tartani. Ha a végrészek belső átmérője sokkal nagyobb, mint a megfelelő elektródák külső átmérője, akkor a lámpa legyártása után a fénykibocsátó anyag könnyen áthatolhat a végrészek és a megfelelő elektródák közötti réseken, és emiatt megváltozhat például a lámpa által kibocsátott fény színe. Ezért a réseknek a lehető legkisebbnek kell lenniük, azaz a végrészek belső átmérője nem lehet sokkal nagyobb, mint a megfelelő elektródák külső átmérője a lámpa fizikai jellemzőinek - például színének, hatásfokának - megtartása érdekében. Végeredményben a végrészek belső átmérője legfeljebb körülbelül 2 mm.
A találmány szerinti kisülési cső előnyösen alkalmazható kis teljesítményű - például 10 W, 20 W, 50 W teljesítményű - lámpáknál. A találmány szerinti kisülési cső szintén előnyösen alkalmazható közepes teljesítményű - például 70 W, 100 W, 150 W teljesítményű lámpáknál, valamint nagy teljesítményű - például 250 W, 400 W teljesítményű - lámpáknál, amelyeknél a hatásfok fontos tényező. Ha azonban a közepes teljesítményű vagy nagy teljesítményű lámpát más olyan lámpához használják, amelynél például a színváltozásnak jelentősége van, akkor az ilyen lámpáknál a lényegében azonos falvastagságú kisülési csövet tartalmazó lámpákhoz képest lehetőség nyílik hatásfok növelésére, valamint az élettartam meghosszabbítására.
A végrészek tengelyirányú hosszának és belső átmérőjének hányadosa célszerűen legalább 4. Ezáltal lehetővé válik a végrészek és a megfelelő elektródák eltérő hőtágulásából adódó mechanikai feszültségek csökkentése, ami megnöveli a végrészek tömítésének megbízhatóságát.
Mint korábban említettük, a kisülési csövet tartalmazó lámpák gyártásakor a végrészekbe behelyezett elektródák átmérője megnő, emiatt a lámpa üzemelése közben a hőveszteség szintén megnő, ami a lámpa hatásfokának csökkenését eredményezi. Ennek kiküszöbölése céljából a végrészek külső átmérőjét a főrész környezetében legfeljebb 4 mm-re képezzük ki.
A kitűzött célokat másrészt a 4. igénypont szerinti nagynyomású gázkisülésű lámpa megvalósításával érjük el.
Mivel a találmány szerinti lámpa ilyen kisülési csövet tartalmaz, azaz a kisülési cső végrészeinek belső átmérője kisebb, mint az ismert kisülési csöveké, és a kisülési cső áttetszősége legalább a főrész központi területein nagy, a lámpa élettartama meghosszabbodik, és a lámpa kedvező fizikai jellemzőkkel - például színnel, hatásfokkal - rendelkezik.
Ezenkívül, a végrészek és a megfelelő elektródák eltérő hőtágulásából adódó mechanikai feszültségek csökkentése, valamint a végrészek tömítéseinek megbízhatóbbá tétele érdekében.
A végrészek tengelyirányú hosszának és belső átmérőjének hányadosa célszerűen legalább 4. A kisülési cső végrészeinek külső átmérője a főrésszel határos területeken előnyösen legfeljebb 4 mm.
A kitűzött célokat végül a nagynyomású gázkisülésű lámpához való kisülési cső gyártására szolgáló eljárás megvalósításával érjük el, amelyet az 5. igénypont ismertet.
Ennél a találmány szerinti eljárásnál az átlátszó vagy áttetsző anyagból készült cső alakú testet behelyezzük a legalább lokálisan légáteresztő öntőformába, majd az öntőforma legalább egyik felének melegítése vagy hűtése mellett a hengerest test külső oldalát az öntőforma belső oldalához nyomjuk. Ezáltal a cső alakú test és az öntőforma érintkezésbe kerül egymással, és a cső alakú test felveszi az öntőforma belső felületének alakját. Az így létrehozott kisülési cső végrészeinek belső átmérője kisebb, mint az ismert kisülési csövek esetén, és így lehető válik a főrész belső átmérőjének legfeljebb 2 mm-es értéken történő tartása, ami nem valósítható meg az ismert eljárásokkal.
A találmány szerinti eljárással gyártott kisülési cső előnyösen alkalmazható kis teljesítményű lámpákhoz. A találmány szerinti eljárással előállított kisülési cső szintén előnyösen alkalmazható közepes, valamint nagy teljesítményű lámpákhoz is, amelyeknél a hatásfok fontos tényező. Ha azonban a közepes vagy nagy teljesítményű lámpákat olyan, más típusú lámpákhoz használják, amelyeknél például a színváltozás fontos szempont, akkor lehetőség nyílik a lámpa hatásfokának és élettartamának a lényegében azonos falvastagságú kisülési csövet tartalmazó lámpákhoz képesti növelésére.
Az eljárás során az öntőformával érintkező, cső alakú testet célszerűen úgy nyújtjuk meg, hogy a főrészének legalább a központi területén a falvastagsága kisebb legyen, mint a végrészek falvastagsága, valamint a végrészek a főrész határterületein kiképezett falvastagság. Ezáltal a központi terület nagy átlátszósággal és megnövel élettartammal rendelkezik.
Előnyös, ha az öntőformába történő behelyezéskor a cső alakú testnek a végrészeknek megfelelő részei legalább 2 mm belső átmérővel rendelkeznek. Ezáltal a lámpa tulajdonságai javulnak.
Az öntőformával érintkezésbe hozott, cső alakú testet úgy célszerűen nyújtjuk meg, hogy a megfelelő végrészek tengelyirányú hosszának és a megfelelő végrészek belső átmérőjének hányadosa 4-nél nagyobb legyen. Ezáltal lehetővé válik a végrészek és a megfelelő elektródák eltérő hőtágulásából adódó, hő okozta feszültségek csökkentése, és ezáltal a végrészek megfelelő tömítései megbízhatóságának növelése.
A cső alakú test meghatározott alakúra történő öntését követően a megfelelő végrészek külső átmérőjét a főrésszel határos területeken célszerűen még tovább csökkentjük. Még előnyösebb, ha a külső átmérő legfeljebb körülbelül 4 mm.
HU 227 250 Β1
A találmány szerinti lámpa oly módon gyártható, hogy az elektródákat a találmány szerinti eljárással gyártott kisülési cső megfelelő végrészeibe helyezzük be.
A találmány szerinti gázkisülésű lámpát, az ahhoz való kisülési csövet, valamint az ezek gyártására szolgáló eljárást a továbbiakban a rajz alapján ismertetjük részletesen. A rajzon az
1A-1B. ábrák a fúvással történő gyártás keresztmetszeti nézetei; a
2A-2C. ábrák a találmány szerinti, öntéssel történő gyártás keresztmetszeti nézetei; a
3. ábra a találmány szerinti kisülési cső egy lehetséges kiviteli alakjának keresztmetszete; a
4A-4D. ábrák a találmány szerinti kisülési cső további lehetséges kiviteli alakjainak keresztmetszete; az
5. ábra a találmány szerinti kisülési cső gyártására szolgáló eljárás egy lehetséges változatát mutatja; a
6. ábra a találmány szerinti eljárás egy lehetséges változatának folyamatábrája; a
7. ábra a találmány szerinti nagynyomású gázkisülésű lámpa egy lehetséges kiviteli alakjának oldalnézete, és a
8-9. ábrák a találmány szerinti eljárás további lehetséges változatainak folyamatábrái.
A 3. ábrán a találmány szerinti kisülési cső egy lehetséges kiviteli alakjának keresztmetszete látható. A kisülési csőnek kisülési teret képező, lényegében gömbölyű 1 főrésze, és megfelelő elektródákat befogadó 2a, 2b végrészei vannak. Az 1 főrész és a 2a, 2b végrészek gyárilag be vannak vonva átlátszó vagy áttetsző anyaggal.
A 3. ábrán látható kiviteli alaknál az 1 főrész külső A átmérője 2-30 mm, belső a átmérője 1-15 mm, tengelyirányú 6 hosszúsága pedig 2-50 mm.
A 2a és 2b végrészek tengelyirányú L hossza 10-20 mm és belső d átmérőjük 0,5-2,5 mm. így az L hosszúság és a belső d átmérő hányadosa 4-40. Ezt a hányadost célszerű az említett tartományon belül tartani, tekintettel a megfelelő 2a, 2b végrészek és az azokban elhelyezendő megfelelő elektródák eltérő hőtágulásából adódó mechanikai feszültségekre.
Az 1 főrész központi területének falvastagsága (0,5-20 mm) kisebb, mint a megfelelő 2a, 2b végrészek l2 falvastagsága (0,5-30 mm), továbbá kisebb, mint a megfelelő 2a, 2b végrészek és az 1 főrész határterületeinek l3 falvastagsága (0,5-30 mm), ami a kisülési cső belső és külső oldala között nyomáskülönbséget eredményez. Ha a kisülési csőnek a 3. ábrán látható alakja van, akkor a belső d átmérő kisebb, mint az ismert kisülési csövek végrészeinek belső átmérője, így lehetővé válik, hogy a belső d átmérőt legfeljebb 2 mm-re képezzük ki, ami nem volt megvalósítható az eddig ismert eljárásokkal. Ha a kisülési csövet kis teljesítményű, nagynyomású gázkisülésű lámpákhoz használjuk, lehetőség nyílik a belső d átmérőjét 0,2-0,7 mm értéken tartani.
Mivel az falvastagság kisebb, mint az l2 falvastagság, ezért a 2a, 2b végrészek és a megfelelő elektródák közötti rések üveggel történő tömítése esetén az 1 főrész központi területe viszonylag nagy áttetszőséggel és viszonylag nagy mechanikai szilárdsággal rendelkezik. Továbbá, mivel az falvastagság kisebb, mint az l2 falvastagság, a korrózió mértéke is lecsökken. Végeredményben a találmány szerinti kisülési csövet tartalmazó lámpa élettartama meghosszabbodik.
Ha a belső d átmérő legfeljebb 2 mm, akkor lehetőség nyílik a 2a és 2b végrészek, valamint a lámpa gyártását követően az azokban elhelyezendő, megfelelő elektródák közötti rések csökkentésére. Ennek köszönhetően a lámpa jellemzői tovább javulnak.
A 4A-4D. ábrákon a találmány szerinti kisülési cső különböző kiviteli alakjainak keresztmetszete láthatók. A 4A. ábrán látható kisülési csőnek 11 főrésze és 12a, 12b végrészei vannak. A lépcső formájú 12a és 12b végrészek egybe vannak öntve a 11 főrésszel.
A 4A. ábrán látható kisülési csövet tartalmazó lámpában a 11 főrészhez csatlakozó 12a és 12b végrészek külső D1 átmérője nagyobb, így a lámpa működése során a hőveszteség is megnő, ezáltal a lámpa hatásfoka lecsökken. Emiatt a 12a, 12b végrészek külső átmérőjét a lehető legkisebbre kell kialakítani. A hőveszteség kedvezőtlen hatásai különösen akkor jelentősek, ha a lámpa kis teljesítményű kisülési csövet tartalmaz. Ha a külső D1 átmérő legalább 4 mm, akkor nehezen érhető el megfelelő hatásfok a lámpa számára. Ha viszont a külső D1 átmérő legfeljebb 1 mm, akkora lámpa gyártásakor kedvezőtlen jelenségek játszódhatnak le - például repedések képződnek -, mivel a kisülési cső nem elég vastag. A külső D1 átmérőt emiatt 1-4 mm nagyságúra kell kialakítani.
Mivel a 12a és 12b végrészek külső D2 átmérője nagyobb, mint a külső D1 átmérő, a 12a és 12b végrészek mechanikai szilárdsága megnő.
A4B. ábrán látható kisülési csőnek 21 főrésze van, továbbá a 21 főrésszel egybeöntött, ék alakú 22a és 22b végrészei vannak. Ennél a kiviteli alaknál a 22a, 22b végrészek 21 főrész melletti külső D3 átmérője szintén 1-4 mm-re van kialakítva a lámpa hatásfokának és mechanikai szilárdságának növelése érdekében.
A 4C. ábrán látható kisülési csőnek 31 főrésze, valamint a 31 főrésszel egybeöntött, részben lépcsős 32a és 32b végrészei vannak.
Ha a 32a, 32b végrészekben elhelyezendő elektróda nióbiumtagot, molibdéntagot vagy volfrámtagot tartalmaz, akkor az elektróda megfelelő végrészét molibdéntag behelyezése esetén nagyobb mechanika szilárdságúra kell kialakítani, mint a nióbium- vagy a volfrámtag alkalmazása esetén. Ez azt jelenti, hogy a molibdéntagot befogadó, megfelelő végrészek külső D4 átmérőjét, illetve az adott végrész falvastagságát nagyobbra kell kialakítani, mint a nióbium- és a volfrámtagot befogadó, megfelelő végrészek falvastagsága.
Ha viszont a 32a és 32b végrészek tetejének közelébe eső területeken a tömítőanyag - például üveg áramlását szemrevételezéssel vizsgáljuk, a 32a és 32b végrészek tetején a tömítőanyagnak a lehető legvékonyabbnak kell lennie. Mivel az átlátszó vagy áttetsző
HU 227 250 Β1 kerámiaanyag - például alumínium-oxid - és a nióbium hőtágulási együtthatója közötti különbség viszonylag kicsi, ezért nincs szükség viszonylag nagy mechanikai szilárdság biztosítására. Emiatt kedvezőtlen jelenség például repedés - csak ritkán történik akkor, ha a végrészek és az azokban elhelyezendő, megfelelő elektródák közötti réseket tömítjük. A végrészek teteje melletti külső D5 átmérő kisebb, mint a külső D4 átmérő.
Az előbb bemutatott kisülési csövet akkor előnyös alkalmazni, ha a végrészekbe behelyezendő megfelelő tagok nióbiumból, molibdénből vagy volfrámból vannak. Ilyenkor a lámpa hatásfokának és mechanikai szilárdságának növelése érdekében a 32a és 32b végrészek külső D6 átmérőjét a 31 főrész közelében 1-4 mm-re alakítjuk ki.
A 4D. ábrán látható kisülési csőnek 41 főrésze van, valamint a 41 főrésszel egybeöntött, lényegében orsó formájú 42a és 42b végrészei vannak. Ebben az esetben is különösen előnyös olyan elektródák alkalmazása, amelyek nióbiumból, molibdénből vagy volfrámból vannak. A molibdén elektródát befogadó, megfelelő végrészek külső D7 átmérője nagyobb, mint a nióbium és a volfrámelektródát befogadó végrészek külső átmérője, továbbá a végrészeknek a tető melletti, külső D8 átmérője kisebb, mint a tetőnél mérhető külső D7 átmérő. A 42a és 42b végrészeknek a 41 főrész melletti külső D9 átmérője 1-4 mm, tekintettel a lámpa hatásfokára és mechanikai szilárdságára.
A végrészek 3. és 4A-4D. ábrákon látható kiviteli alakjait az alábbiakban ismertetett módon, köszörüléssel alakítjuk ki.
A továbbiakban a találmány szerinti, kisülési cső gyártására szolgáló eljárás lépéseit ismertetjük.
Az 5. ábrán a találmány szerinti kisülési cső gyártására szolgáló eljárás egy lehetséges változata látható. A 6. ábrán a találmány szerinti kisülési cső gyártására szolgáló eljárás egy lehetséges változatának folyamatábrája látható. A kisülési cső gyártásához felhasznált, az 5. ábrán látható öntőformának 51a és 51b mag által megvalósított vákuumos 53 kamrája van. A légáteresztő 51a és 52b maghoz 52a és 52b béléstest van ragasztva. A kisülési cső öntése során legalább az 51a, 51 b magot felmelegítjük vagy lehűtjük.
Az 51a és 51b magok tetszőlegesen megválasztott, légáteresztő magok lehetnek. Az 51a és 51b magok kialakíthatók lyukacsos felületű, porózus elemből, finom szemcsés anyag összeolvasztásával vagy kötőanyaggal történő összeragasztásával, egy vagy több huzal meghajlításával és összefogásával, vagy összefogott huzalok kívánt alakra történő sajtolásával, továbbá porózus fémmel, műanyagból készült hálószerű elem kívánt formára történő alakításával, lyukak hagyományos módon történő kialakításával egy préselőanyagon stb.
Először is, legalább 99,9% tisztaságú alumíniumoxid-port adunk 750 ppm magnézium-oxidhoz, majd a keverékhez 4 tömeg% metil-cellulózt, 2 tömeg% polietilén-oxidot, 5 tömeg% sztearinsavat és 23 tömeg% vizet adunk. Az így kapott elegyet 15 percig keverjük egy keverőgépben.
Az összekevert elegyből cső alakú testet hozunk létre - ez az ábrán nem látható -, majd a cső alakú testet az 51a mag és az 52a bélés, valamint az 51b mag és az 52b bélés között rögzítjük. A rögzített testből 54 vákuumpumpával kiszivattyúzzuk a levegőt, majd a cső alakú testet az 51a, 51b magok külső oldalán képezzük ki. így hozzuk létre az integrált típusú kisülési cső végrészeit, valamint főrészét a öntőforma segítségével.
Az így kapott testet kiszárítjuk, forgácsoljuk - például megköszörüljük a végrészeket -, majd kalcináljuk, végül hidrogén gáztérben vagy vákuumban kiégetjük, és így hozzuk létre a 3. és 4A-4D. ábrákon látható kisülési csövet.
A 7. ábrán a találmány szerinti nagynyomású gázkisülésű lámpa egy lehetséges kiviteli alakja látható. A nagynyomású gázkisülésű lámpának kvarcüvegből vagy keményüvegből készült külső 61 burája és a 61 burában tengelyirányban elrendezett, kerámiából készült 62 lámpateste van.
A külső 61 bura mindkét vége tömítetten le van zárva 63a és 63b dugókkal. A kerámia 62 lámpatestnek a 3. ábrán is látható 64 kisülési csöve, a 64 kisülési cső végrészeibe behelyezett 65a és 65b elektródái vannak, ahol a 65a és 65b elektródák egyik vége benyúlik a 64 kisülési cső főrésze által határolt belső térbe, míg a 65a és 65b elektródák másik vége a 64 kisülési csövön kívülre nyúlik. Az egyes 65a és 65b elektródáknak tetszőleges szerkezete lehet.
A kerámia 62 lámpatestet a 61 bura két 66a, 66b ólomvezeték segítségével tartja. A 66a és 66b ólomvezetékek a megfelelő 63a és 63b dugókhoz csatlakoznak 67a, 67b fóliák révén.
A 8. ábrán a kisülési cső gyártására szolgáló, találmány szerinti eljárás egyik lehetséges változatának folyamatábrája látható. Ennél az eljárásnál az elektródákat egyidejűleg forgácsoljuk és szereljük. Ez a lépés elvégezhető a 6. ábrán bemutatott, a kisülési cső testének utolsó lépéseként említett kiégetése előtt vagy után. Ezt követően az elektródákat behelyezzük a kisülési cső megfelelő végrészeibe, majd az elektródák és a megfelelő végrészek közötti réseket üveggel tömítjük.
A 9. ábrán a kisülési cső gyártására szolgáló, találmány szerinti eljárás egy másik lehetséges változatának folyamatábrája látható. Ennél az eljárásnál is egyidejűleg forgácsoljuk és szereljük az elektródákat. Ez a lépés elvégezhető a kisülési cső testének a 6. ábrán látható, utolsó lépésként említett kiégetése előtt vagy után. A következő lépésben az elektródákat behelyezzük a kisülési cső megfelelő végrészeibe, majd az elektródákat összeolvasztjuk a megfelelő végrészekkel, és így hozzuk létre az integrált típusú kisülési csövet.
Bár a találmányt a fentiekben célszerű kiviteli alakokon keresztül mutattuk be, nyilvánvaló, hogy ezek csak példaként szolgálnak. Például a kisülési cső főrésze lehet orsó alakú, de lehet más - például henger vagy gömb - alakú is. Alumínium-oxid helyett tetszőleges más áttetsző vagy átlátszó anyag - például ittrium vagy kvarc - is használható.
HU 227 250 Β1
A találmány szerinti kisülési cső gyártásakor az öntőforma és a kiöntött test közötti légnyomás kisebb is lehet, mint a kiöntött test belsejében uralkodó légnyomás, és így nincs szükség a levegő vákuumpumpával történő kiszivattyúzására. A végrészek kialakíthatók húzással is a vákuumformázás után.
A találmány szerinti gázkisülésű lámpának a 3. ábrán látható kisülési cső helyett olyan kisülési csöve is lehet, amilyen a 4A-4D. ábrákon látható. A találmány szerinti gázkisülésű lámpa előállítható az ismert gyártási eljárások valamelyikével is. Például az elektródák és a megfelelő vég részek közötti rések üveggel történő tömítés vagy integrált testté történő összeolvasztás helyett hegesztéssel is lezárhatók.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kisülési cső nagynyomású gázkisülésű lámpához, amely kisülési teret képező főrészt (1,11,21,31, 41) és megfelelő elektródákat befogadó végrészeket (2a, 2b, 12a, 12b, 22a, 22b, 32a, 32b, 42a, 42b) tartalmaz, ahol a főrész és a végrészek áttetsző vagy átlátszó anyagból, integrált módon vannak kialakítva, és a főrésznek legalább a központi területén a falvastagság kisebb, mint a végrészek falvastagsága, és a végrészek belső átmérője legfeljebb 2 mm, azzal jellemezve, hogy a megfelelő végrészek és a főrész közötti határterületeken, amelyek a főrésznek a végrészekkel szomszédos területeit tartalmazzák, a kisülési cső falvastagsága nagyobb, mint a főrész központi területének a falvastagsága.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kisülési cső, azzal jellemezve, hogy a végrészek tengelyirányú hosszának és a végrészek belső átmérőjének hányadosa legalább 4.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kisülési cső, azzal jellemezve, hogy a végrészek külső átmérője a főrésszel határos területeken legfeljebb körülbelül 4 mm.
  4. 4. Nagynyomású gázkisülésű lámpa, azzal jellemezve, hogy az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti kisülési csövet és annak végrészeibe behelyezett elektródákat tartalmaz.
  5. 5. Eljárás nagynyomású gázkisülésű lámpához való kisülési cső gyártására, amely kisülési cső tartalmaz kisülési teret képező főrészt (1,11,21,31,41), és megfelelő elektródákat befogadó végrészeket (2a, 2b, 12a, 12b, 22a, 22b, 32a, 32b, 42a, 42b), amely főrész és végrészek áttetsző vagy átlátszó anyagból, integrált módon vannak kialakítva; azzal jellemezve, hogy az eljárás során átlátszó vagy áttetsző anyagból készült, cső alakú testet legalább lokálisan légáteresztő öntőformába (51a, 51b) helyezünk, amely öntőforma tömítésekbe (52a, 52b) van ágyazva oly módon, hogy az öntőforma és a tömítések között egy vákuumkamra (53) van; és a cső alakú test külső felülete és az öntőforma belső felülete közötti térben és a vákuumkamrában (53) lecsökkentjük a légnyomást úgy, hogy az öntőformának legalább egy részét melegítjük vagy hűtjük, és ezáltal a cső alakú testet érintkezésbe hozzuk az öntőformával oly módon, hogy a cső alakú test külső alakja felvegye az öntőforma belső felületének alakját.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőformával érintkezésbe hozott, cső alakú testet megnyújtjuk úgy, hogy a főrészének legalább a központi területén a falvastagsága kisebb legyen, mint a megfelelő végrészek falvastagsága, valamint a megfelelő végrészek és a főrész határterületein megvalósított falvastagság.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőformába történő behelyezéskor a cső alakú testnek az adott végrészeknek megfelelő részei legfeljebb körülbelül 2 mm belső átmérővel rendelkeznek.
  8. 8. Az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőformával érintkezésbe hozott, cső alakú testet úgy nyújtjuk meg, hogy a megfelelő végrészek tengelyirányú hosszának és a megfelelő végrészek belső átmérőjének hányadosa 4-nél nagyobb legyen.
  9. 9. Az 5-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a cső alakú test meghatározott alakúra történő öntését követően a megfelelő végrészek külső átmérőjét a főrésszel határos területeken tovább csökkentjük.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a végrészek külső átmérőjét a főrésszel határos területeken úgy csökkentjük, hogy az legfeljebb 4 mm legyen.
  11. 11. Eljárás nagynyomású gázkisülésű lámpa gyártására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő elektródákat behelyezzük az 5-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárással gyártott kisülési cső megfelelő végrészeibe.
HU0003266A 1998-05-27 1999-05-26 Discharge tube for high-pressure gas discharge lamp, high-pressure gas discharge lamp and method for their production HU227250B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP14561698 1998-05-27
PCT/JP1999/002777 WO1999062103A1 (fr) 1998-05-27 1999-05-26 Conteneur electroluminescent pour lampe a decharge haute pression et son procede de fabrication

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0003266A2 HUP0003266A2 (hu) 2002-01-28
HUP0003266A3 HUP0003266A3 (en) 2003-04-28
HU227250B1 true HU227250B1 (en) 2010-12-28

Family

ID=15389158

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0003266A HU227250B1 (en) 1998-05-27 1999-05-26 Discharge tube for high-pressure gas discharge lamp, high-pressure gas discharge lamp and method for their production

Country Status (7)

Country Link
US (2) US6586881B1 (hu)
EP (1) EP1001452B1 (hu)
JP (1) JP3676676B2 (hu)
CN (2) CN100468603C (hu)
DE (1) DE69942052D1 (hu)
HU (1) HU227250B1 (hu)
WO (1) WO1999062103A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2002221735A1 (en) * 2000-11-01 2002-05-15 Koninklijke Philips Electronics N.V. Method of manufacturing a lamp
AU2002231135A1 (en) * 2000-12-19 2002-07-01 General Electric Company Method for forming complex ceramic shapes
WO2002085590A1 (fr) 2001-04-17 2002-10-31 Ngk Insulators, Ltd. Procede de fabrication d'un corps moule, pate de moulage, noyau de moulage, procede de fabrication de ce noyau de moulage, corps creux moule en ceramique, et recipient luminescent
US6774566B2 (en) * 2001-09-19 2004-08-10 Toshiba Lighting & Technology Corporation High pressure discharge lamp and luminaire
US6791267B2 (en) * 2001-10-02 2004-09-14 Ngk Insulators, Ltd. High pressure discharge lamps, lighting systems, head lamps for automobiles and light emitting vessels for high pressure discharge lamps
JP3907041B2 (ja) * 2001-10-11 2007-04-18 日本碍子株式会社 高圧放電灯用放電管および高圧放電灯
TW557057U (en) * 2002-10-09 2003-10-01 Lite On Technology Corp Scanner
US20050194908A1 (en) * 2004-03-04 2005-09-08 General Electric Company Ceramic metal halide lamp with optimal shape
DE102004024272A1 (de) * 2004-05-15 2005-12-01 Lanxess Deutschland Gmbh Pfropfpolymerisathaltige Massen für die Extrusionsverarbeitung
US7211954B2 (en) 2005-03-09 2007-05-01 General Electric Company Discharge tubes
JP2006294581A (ja) * 2005-03-16 2006-10-26 Toshiba Lighting & Technology Corp 高圧放電ランプ
JP4743847B2 (ja) * 2005-05-18 2011-08-10 株式会社小糸製作所 自動車用前照灯
JP2007026921A (ja) * 2005-07-19 2007-02-01 Koito Mfg Co Ltd 自動車用放電バルブ
US7394200B2 (en) * 2005-11-30 2008-07-01 General Electric Company Ceramic automotive high intensity discharge lamp
CN101522380B (zh) * 2006-10-05 2011-07-20 日本碍子株式会社 接合用把持夹具、接合装置以及接合体的制造方法
CN112457031A (zh) * 2020-12-10 2021-03-09 郑州凯翔耐火材料有限公司 一种低蠕变高铝砖及其制备方法

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3961113A (en) * 1975-03-03 1976-06-01 Illinois Tool Works Inc. Thermoplastic preform and heated mandrel constructions
AU528293B2 (en) * 1980-02-06 1983-04-21 Ngk Insulators, Ltd. Discharge lamp tube
US4396857A (en) * 1980-07-01 1983-08-02 General Electric Company Arc tube construction
GB2085650A (en) * 1980-09-17 1982-04-28 Matsushita Electronics Corp High-pressure discharge lamp
JPS5823158A (ja) * 1981-08-04 1983-02-10 Ngk Insulators Ltd 金属蒸気放電灯用セラミツクチユ−ブの製造法
US4891555A (en) * 1985-11-15 1990-01-02 General Electric Company Metal vapor discharge lamps
US5153482A (en) * 1990-02-21 1992-10-06 U.S. Philips Corporation High-pressure sodium discharge lamp
US5144201A (en) * 1990-02-23 1992-09-01 Welch Allyn, Inc. Low watt metal halide lamp
DE9112690U1 (de) * 1991-10-11 1991-12-05 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH, 8000 München Hochdruckentladungslampe
JPH0620649A (ja) * 1992-07-03 1994-01-28 Toto Ltd 金属蒸気放電灯の透光性バルブ及びその製造方法
EP0587238B1 (en) 1992-09-08 2000-07-19 Koninklijke Philips Electronics N.V. High-pressure discharge lamp
JPH07107333A (ja) 1993-10-01 1995-04-21 Sony Corp 水平同期回路およびこれを使用したテレビジョン受像機
FR2711014A1 (fr) * 1993-10-04 1995-04-14 Gen Electric Lampe à quartz à deux extrémités et procédé de fabrication de cette lampe.
JPH1081183A (ja) 1996-09-11 1998-03-31 Ikeda Bussan Co Ltd エアバッグ装置
JP4316699B2 (ja) * 1997-07-25 2009-08-19 ハリソン東芝ライティング株式会社 高圧放電ランプおよび照明装置
US6137229A (en) * 1997-09-26 2000-10-24 Matsushita Electronics Corporation Metal halide lamp with specific dimension of the discharge tube
JPH11167896A (ja) * 1997-12-03 1999-06-22 Iwasaki Electric Co Ltd 金属蒸気放電灯
JP3318250B2 (ja) * 1997-12-26 2002-08-26 松下電器産業株式会社 金属蒸気放電ランプ

Also Published As

Publication number Publication date
JP3676676B2 (ja) 2005-07-27
CN1577692A (zh) 2005-02-09
US20030096551A1 (en) 2003-05-22
EP1001452B1 (en) 2010-02-24
CN100468603C (zh) 2009-03-11
EP1001452A1 (en) 2000-05-17
HUP0003266A3 (en) 2003-04-28
US6586881B1 (en) 2003-07-01
US7041240B2 (en) 2006-05-09
HUP0003266A2 (hu) 2002-01-28
DE69942052D1 (de) 2010-04-08
EP1001452A4 (en) 2004-10-20
CN1155987C (zh) 2004-06-30
WO1999062103A1 (fr) 1999-12-02
CN1272220A (zh) 2000-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU227250B1 (en) Discharge tube for high-pressure gas discharge lamp, high-pressure gas discharge lamp and method for their production
US4503356A (en) Ceramic arc tube for metal vapor discharge lamps
US6791266B2 (en) Ceramic discharge chamber for a discharge lamp
US4800320A (en) Discharge tube for a high pressure metal vapor discharge lamp and a method of manufacturing the same
JP4961655B2 (ja) 放電ランプ
US7852006B2 (en) Ceramic lamp having molybdenum-rhenium end cap and systems and methods therewith
US6224449B1 (en) Method of forming lead-in seal in high pressure discharge lamps
US6346495B1 (en) Die pressing arctube bodies
JP2001076620A (ja) セラミック発光管の製造方法
HU218812B (hu) Zárt hurkú, csőtípusú lámpaballon, valamint eljárás összekapcsolható üvegcső előállítására, eljárás üvegcsövek összekapcsolására, és eljárás a lámpaballon előállítására
US20090243486A1 (en) Discharge Lamp
US7474057B2 (en) High mercury density ceramic metal halide lamp
US4869698A (en) Method of manufacturing a bulb
JPS61148759A (ja) 低電力,低圧,水銀封入形のコンパクトな設計のガス放電ランプおよびその製造方法
CN1881524B (zh) 具有外部灯泡的电灯
CN101233599B (zh) 带有外管壳的电灯
US6592808B1 (en) Cermet sintering of ceramic discharge chambers
JP2004221091A (ja) 発光容器及びそれを有する高圧放電灯
HU184375B (en) Ceramic discharge tuae for metal-vapour lamps and method for making thereof
JP4941181B2 (ja) ダブルエンド型放電ランプ用石英バルブ
US20070035250A1 (en) Ceramic arc tube and end plugs therefor and methods of making the same
JPH10280009A (ja) 傾斜機能材料、ランプ用封止部材およびその製造方法
JPH01186545A (ja) 高圧放電灯用セラミック発光管
JPH01243367A (ja) 白熱電球の製造方法
JPH0115987B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees