HU223544B1 - Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére - Google Patents

Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére Download PDF

Info

Publication number
HU223544B1
HU223544B1 HU9802216A HUP9802216A HU223544B1 HU 223544 B1 HU223544 B1 HU 223544B1 HU 9802216 A HU9802216 A HU 9802216A HU P9802216 A HUP9802216 A HU P9802216A HU 223544 B1 HU223544 B1 HU 223544B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gear
values
switch
current
torque
Prior art date
Application number
HU9802216A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Dohnal
Manfred Stadelmayer
Karsten Viereck
Original Assignee
Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh. filed Critical Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh.
Publication of HU9802216D0 publication Critical patent/HU9802216D0/hu
Publication of HUP9802216A2 publication Critical patent/HUP9802216A2/hu
Publication of HUP9802216A3 publication Critical patent/HUP9802216A3/hu
Publication of HU223544B1 publication Critical patent/HU223544B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/0005Tap change devices
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H1/00Contacts
    • H01H1/0015Means for testing or for inspecting contacts, e.g. wear indicator
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/0005Tap change devices
    • H01H2009/0061Monitoring tap change switching devices

Landscapes

  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Protection Of Transformers (AREA)
  • Testing Relating To Insulation (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)
  • Control Of Electrical Variables (AREA)
  • Control Of Stepping Motors (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Control Of Ac Motors In General (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére. Ennek soránáram (I) és feszültség (U) mért effektív értékeiből hatásosteljesítményt és ennek alapján – a hozzárendelt motoros hajtástól (H)a fokozatkapcsolóhoz vezető – hajtótengely forgatónyomatékát (M)határozzák meg, és előre meghatározott, a vonatkozó készülékrejellemző alapértékekkel hasonlítják össze. Az összehasonlításeredményétől függően trendinformációkat állítanak elő, vagy jelentőseltérések esetén a motoros hajtás (H) azonnali lekapcsolását váltjákki. ŕ

Description

(54)
Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére
KIVONAT
A találmány tárgya eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére. Ennek során áram (I) és feszültség (U) mért effektív értékeiből hatásos teljesítményt és ennek alapján a hozzárendelt motoros hajtástól (H) a fokozatkapcsolóhoz vezető - hajtótengely forgatónyomatékát (M) határozzák meg, és előre meghatározott, a vonatkozó készülékre jellemző alapértékekkel hasonlítják össze. Az összehasonlítás eredményétől függően trendinformációkat állítanak elő, vagy jelentős eltérések esetén a motoros hajtás (H) azonnali lekapcsolását váltják ki.
1. ábra r~ !=fíí), U=f(tj helyzetmeghatározás funkció algoritmus
1. áram- és feszültségmérés
2. helyzetmeghatározás választó és terhelésátkapcsoló
3. fcrgaíónyomaíék kiszámítása
4. mért értékek tárolása
5. adatok osztályozása
6. összehasonlítás megMK
LM engedett értékekkel
KÖVETKEZTETÉS --------AKCIÓ
k..................
LWL státusz jelzések
- forgatónyomaték
O.K.
- karbantartás szükséges
- hajtás leállítva
JELZÉS
HU 223 544 B1
A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 223 544 Bl
A találmány tárgya eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére, amely fokozatkapcsoló fokozattranszformátor megcsapolásai közötti megszakításmentes átkapcsolásra szolgál.
Az eljárás segítségével fokozatkapcsolók működése ellenőrizhető, azaz felügyelhető, és hibás működés esetén a szükséges intézkedések indíthatók.
A DE 42 14 431 lajstromszámú szabadalmi leírás motoros hajtással ellátott fokozatkapcsolót ismertet. A leírásból már ismert, hogy a vonatkozó fokozatkapcsolóhoz hozzárendelt motoros hajtás meghatározott információkat szolgáltat. Ezek az információk a fokozatállásról, a fokozatkapcsolónak az átkapcsolást folyamat során mindenkor elfoglalt pillanatnyi helyzetéről, a mindenkori felső és alsó véghelyzet eléréséről, a kiválasztott üzemmódról, a motorvédő kapcsoló indításáról stb. való információk. Ezek az információk viszont nem elegendőek ahhoz, hogy a vonatkozó fokozatkapcsolót üzemképessége vonatkozásában ellenőrzést (felügyeletet) hajtsanak végre, azaz ellenőrzési fünkciókat vezessenek le.
Ismert továbbá olyan mikroprocesszorral vezérelt, TCS típusú feszültségszabályozó (lásd a Maschinenfabrik Reinhausen GmbH cég prospektusát: Mikroprocesszorral vezérelt TCS típusú feszültségszabályozó, nyomtatási jelölés: VK34/96 de-0896/1000), amely szintén bizonyos ellenőrzési funkciókat hajt végre, mint például:
- két párhuzamosan kapcsolt transzformátor közötti meddőáram figyelése,
- a fokozatkapcsoló túláramblokkolásának a megvalósítása,
- feszültségnek egy bizonyos értéken való alulmaradásának az ellenőrzése,
- túlfeszültség-ellenőrzés biztonsági kikapcsolással,
- a szabályozott feszültség alapértékének és tényleges értékének összehasonlítása.
Ennek során nem rögzítenek adatokat, amelyek a vonatkozó fokozatkapcsoló üzemi állapotának közvetlen felügyeletét, ellenőrzését tennék lehetővé. Bemeneti mennyiségekként kizárólag az áramot és a feszültséget veszik figyelembe, amelyek járulékos információk és speciális információfeldolgozási eljárások nélkül nem szolgáltatnak alkalmas információkat az üzemi állapotról.
A JP 60-176 213 A számú japán szabadalmi bejelentésből olyan megoldás ismert, amely szerint a motoros hajtástól a fokozatkapcsolóhoz vezető hajtótengely forgatónyomatékát érzékelik és tárolják, hogy ezt a tényleges forgatónyomaték-görbét egy jellemző, a mindenkori típusra specifikus forgatónyomaték alapértékgörbével hasonlítsák össze. Hasonló eljárást ismertet a későbbiekben a DD 246 409 lajstromszámú szabadalmi leírás is. Eszerint az átkapcsolás során szintén mérik a forgatónyomaték alakulását, és az eredményt a mindenkori fokozatkapcsolóra jellemző, forgatónyomaték időbeli függvényével hasonlítják össze. Amennyiben ennek során a tényleges értékre vonatkozó görbe és az alapgörbe közötti eltérés egy megengedett értéket meghalad, lekapcsolást hajtanak végre. A forgatónyomaték nehezen megvalósítható érzékelése miatt ez az eljárás viszont ez idáig nem terjedt el.
Ismert olyan megoldás is, amelynek során a mindenkori forgatónyomatékot nem közvetlenül, mechanikus mérőeszközök segítségével, hanem közvetve, a mindenkori forgatónyomatékot előállító hajtómotor hatásos teljesítményének érzékelésével állapítják meg. Ez idáig ezt a megoldást sem valósították meg.
A találmány révén megoldandó feladat, hogy fokozatkapcsolók felügyeletére olyan eljárást hozzunk létre, amely egyszerű módon megállapítandó, mért villamos mennyiségekből kiindulva a fokozatkapcsoló megbízható felügyeletét teszi lehetővé, és hibás fúnkciók érzékelése esetén a normától való ilyen eltérés hatására megfelelő reakciót vált ki.
A feladat megoldására fokozatkapcsoló felügyeletére olyan eljárást hoztunk létre, amelynek során a fokozatkapcsoló motoros hajtásában a fokozatkapcsoló átkapcsolásának kezdetén forgásiránytól függően ható vezérlőegység segítségével hajtómotort működtetünk, egy, a hajtómotor által működtetett, ekkor forgó hajtótengellyel a fokozatkapcsolóra hatunk és azt átkapcsoljuk, amikor is a fokozatkapcsoló átkapcsolása, azaz a hajtótengely forgása alatt a fokozatkapcsoló mindenkori pillanatnyi állását helyzetadó segítségével megállapítjuk, továbbá az átkapcsolás alatt az áram és feszültség aktuális effektív értékeit megállapítjuk. A találmány szerint az áram és feszültség aktuális effektív értékei alapján hatásos teljesítményt és ennek alapján forgatónyomatékot határozunk meg, a mindenkor meghatározott forgatónyomatékokat a fokozatkapcsoló pillanatnyi helyzeteihez, azaz állásaihoz - amelyekben keletkeztek - hozzárendeljük, és megfelelő értékpárokat képezünk, ezen értékpárokat előzetesen tárolt, és adott esetben a mért környezeti hőmérsékleten korrigált, készülékspecifikus alapértékpárokkal összehasonlítjuk, és az összehasonlított értékpárok között megállapított, egy meghatározott, előre beállított küszöbértéket túllépő eltérések esetén jelzéseket hozunk létre, amelyek segítségével a motoros hajtást és ezáltal a fokozatkapcsolót leállítjuk, vagy karbantartás szükségességére figyelmeztetünk, vagy más trendeket kijelzünk.
A feladat megoldására továbbá fokozatkapcsoló felügyeletére olyan eljárást is létrehoztunk, amelynek során a találmány szerint az áram és feszültség aktuális effektív értékei alapján hatásos teljesítményt és ennek alapján a mindenkori forgatónyomatékot határozzuk meg, az adott időszakra a forgatónyomaték vonatkozásában megállapított értékeket tároljuk, szinkronozó impulzus segítségével szinkronozást hajtunk végre, amely szinkronozó impulzust a terhelésátkapcsolás során egy meghatározott időpontban, például erőtároló indításakor, egy jellemző állapot elérése esetén állítjuk elő, a forgatónyomaték normalizált lefutását tipikus időtartományokra osztjuk fel, amelyek az átkapcsolási szekvencia meghatározott, az átkapcsolóra specifikus részeinek felelnek meg, ezeknek az időtartamoknak, azaz úgynevezett ablakoknak, az értékeit mindenkor előzetesen tárolt, jellemző alapértékekkel hasonlítjuk össze,
HU 223 544 Β1 az összehasonlított értékpárok egymástól való, meghatározott, előre beállított küszöbértékeket túllépő eltérései esetén olyan jelzéseket hozunk létre, amelyekkel a motoros hajtást, és ezáltal a fokozatkapcsolót leállítjuk, vagy karbantartás szükségességére figyelmeztetünk, vagy más trendeket kijelzünk.
Mindkét eljárás ugyanannak a feladatnak azonos értékű, alternatív megoldásaként áll rendelkezésre.
Célszerű, ha a helyzetérzékelést folyamatosan rezolver segítségével hajtjuk végre.
Célszerű továbbá, ha további mérési mennyiségeket, mint a terhelésátkapcsoló olajhőmérsékletét, a körülvevő transzformátorolaj és a környezeti levegő hőmérsékletét és/vagy mechanikus kapcsolóérintkezők kontakt beégését járulékosan a kiértékelésbe, azaz az alapérték-tényleges érték összehasonlításba vonjuk be.
A találmány szerinti eljárások egyszerű módon a fokozatkapcsolónak a terhelésátkapcsolás teljes időtartamára, azaz a csatlakoztatott motoros hajtás működtetésének teljes időtartamára vonatkozó felügyeletét teszi lehetővé. A találmány szerinti eljárások révén egyszerű módon lehetővé vált, hogy a megállapított forgatónyomaték-görbék alapján ezeknek a forgatónyomatékgörbéknek a meghatározott részeit az átkapcsolási folyamat megfelelő időtartamaihoz hozzárendeljük. Ennek köszönhetően a fokozatkapcsoló egyes szerkezeti egységeinek, mint előválasztó, illetve váltó, finomválasztó és terhelésátkapcsoló működésének vonatkozásában megfelelő következtetéseket vonhatunk le, amely szerkezeti egységeket minden egyes terhelésátkapcsolás során meghatározott, a mindenkori átkapcsolom jellemző sorrendben egymás után működtetünk.
A találmányt az alábbiakban részletesebben a rajzokra való hivatkozással ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán a találmány szerinti eljárások alapjául szolgáló folyamatok vázlatos ismertetése, a
2. ábrán a két tipikus (jellemző), érzékelt forgatónyomaték-görbe, ahol a és b a folyamatot a motoros hajtás egymással ellentétes forgásirányában mutatja, azaz a fokozatkapcsoló magasabb fokozatba és alacsonyabb fokozatba való átkapcsolása esetén, és a
3. ábrán a találmány szerinti eljárásoknak egy járulékos mérési mennyiségekkel és modellekkel kibővített példája látható.
Az alábbiakban az ismertetést az 1. ábrával kezdjük. Az ábrán motoros H hajtás, MK memóriakártya, LM beégési modul, μΡ mikroprocesszor, LWL interfész (optikai) és hagyományos It interfész van jelölve. A mindenkori fokozatkapcsolóhoz hozzárendelt motoros H hajtáson minden egyes terhelésátkapcsolás során az I=f(t) áram és az U=f(t) feszültség effektív értékét állapítjuk meg, amelyből önmagában ismert módon μΡ mikroprocesszor segítségével a hatásos teljesítményt és ebből a vonatkozó M forgónyomatékot számítjuk ki. Egyidejűleg a motoros H hajtás helyzetét határozzuk meg, azaz megállapítjuk, hogy az átkapcsolás során az adott időpontban a kapcsolási folyamat melyik szakasza (folyamatrész) valósul meg éppen. Ebből levezethető, hogy az összesen végrehajtandó kapcsolási folyamaton belül melyik helyzetben vannak az egyes szerkezeti egységek, mint az előválasztó, választó és terhelésátkapcsoló. Ezt a helyzetérzékelést, azaz helyzetmeghatározást különösen előnyösen rezolver (felbontó) segítségével valósíthatjuk meg, amely rezolver folyamatos érzékelést tesz lehetővé.
A találmány szerinti első eljárás (1. igénypont) során ezt követően a terhelésátkapcsolás alatt egyrészt az egyes, gyakorlatilag tetszőleges finomsággal osztályozható (fokozatokra osztható) helyzetekből, másrészt pedig az ezeknél a helyzeteknél mindenkor megállapított M forgatónyomaték-értékekből értékpárokat képezünk. Ezeket a megállapított értékpárokat előzetesen - például MK memóriakártyán - tárolt, a fokozatkapcsolóra jellemző (fokozatkapcsoló-specifikus) értékpárokkal, az alapértékekkel és határértékekkel hasonlítjuk össze. Ennek az összehasonlításnak az eredményétől függően LWL interfészen vagy hagyományos It interfészen keresztül meghatározott státuszjelzéseket bocsátunk ki. Amennyiben az összehasonlítás során a mindenkor egymáshoz rendelt tényleges és alapértékpárok között megegyezést állapítunk meg, úgy „ok” jelzést hozunk létre, amely adott esetben el is hagyható. Amennyiben az előbbiekben leírt összehasonlítás során bizonyos előre beállított határokon belüli eltéréseket és/vagy az értékpároknak csak egy szintén előre beállított számánál eltéréseket állapítunk meg, úgy olyan jelzést hozunk létre, amely egy esedékes karbantartás szükségességére figyelmeztet anélkül, hogy a fokozatkapcsoló normális működését megszakítanánk. Amennyiben az előbbiekben leírt mértéket túllépő eltéréseket állapítunk meg, úgy hibajelzést állítunk elő, amely a motoros H hajtást leállítja.
A találmány szerinti második eljárás (2. igénypont) ugyanazokat az első eljárási lépéseket tartalmazza. Ebben az esetben is megállapítjuk az I=f(t) áram és U=f(t) feszültség effektív értékét, és meghatározzuk a helyzetet, ahogy a fentiekben már ismertettük. Ezt követően ennél az eljárásnál a vonatkozó M forgatónyomatékok időbeli hozzárendelését hajtjuk végre, amely a terhelésátkapcsolás során megtett forgásszöghöz viszonyítható. Ennek során rövid szabályszerű időközönként, például 20 másodpercenként, állapítjuk meg az M forgatónyomaték tényleges értékét, és egy gyűrűs tárolóban tároljuk. Ezt követően szinkronozó impulzus segítségével szinkronozást hajtunk végre. Ilyen jellegű szinkronozó impulzust az átkapcsolási műveletsorozatnak egy különösen jellemző folyamatának kezdete alapján tsyn időpontban állítunk elő. A szinkronozó impulzus előállítása vonatkozásában különösen előnyös lehet ilyen szempontból például egy erőtároló működtetése, amely a terhelésátkapcsoló ugrásszerű működtetését váltja ki. így tehát az önmagában ismert tranziens rekorder elvén mértérték-feljegyzés valósul meg.
Ennek az eljárásnak az előnyeit a 2. ábra alapján ismertetjük részletesebben. A 2a. ábra az átkapcsolás t időtartam, illetve a fokozatkapcsoló által az átkapcsolás során megtett s út függvényében mért Md forgatónyomaték alakulását mutatja. Az ez alatt elhelyezkedő 2b. ábra a hajtótengely ellenkező forgásiránya, azaz el3
HU 223 544 Β1 lenkező kapcsolási irány esetén mérhető Md forgatónyomaték alakulását mutatja. Ebből látható, hogy a hajtóműben előforduló mechanikai tűrések, úgynevezett kilazult állapotok, és más befolyások alapján a forgásiránytól függően eltérő t időtartamok alakulnak ki a motoros H hajtás ts időpontjában történő indulása és az Md forgatónyomaték-görbe első jellemző pontjára vonatkozó to időpont között. A vonatkozó görbék tehát minden további nélkül nem hasonlíthatók össze, hanem ezeket időbeli normalizálásnak kell alávetni. Ez a már ismertetett szinkronozás révén valósul meg. Ezt követően a találmány szerinti második eljárás esetén az ily módon szinkronozott Md forgatónyomaték-görbét jellemző részekre, úgynevezett ablakokra, osztjuk. Ebben az esetben minden egyes ablak a mindenkor végbemenő átkapcsolási műveletsor egy jellemző szakaszának felel meg. Ilyen ablakok például az előválasztó, a finomválasztó vagy a terhelésátkapcsoló működtetésére vonatkozó t időtartamot foglalhatják magukba. Minden egyes ablak két jellemző időpont által van határolva, így to_tb ti---, Lyn-tn időtartományok, ablakok keletkeznek.
Mindegyik ablakot előzetesen tárolt jellemző alapértékkel hasonlítjuk össze. Ennek a szelektív összehasonlítási módszernek a révén nemcsak az M forgatónyomaték tényleges értékének az alapértéktől való eltérése és ezáltal hiba érzékelhető, hanem a fellépett hiba egy meghatározott, a hibát okozó szerkezeti egységhez (szerkezeti részhez) rendelhető hozzá. A leírt szelektív hibaérzékelés mellett egyben a mechanikus komponensek trendelemzése is lehetővé válik.
Járulékosan természetesen mind a két találmány szerinti eljárással lehetővé vált, hogy az M forgatónyomaték vonatkozásában olyan maximális értéket határozzunk meg, amelynek túllépése a további kritériumoktól függetlenül a motoros H hajtás azonnali leállításához vezet.
A találmány továbbfejlesztése révén lehetővé vált, hogy a találmány szerinti eljárásba járulékosan további mennyiségek felügyeletét (ellenőrzését) is bevonjuk. Ezt a 3. ábrán szemléltettük. Eszerint egyrészt a motor hatásos teljesítményének és M forgatónyomatékának a fentiekben leírt megállapításán, másrészt pedig a fokozatkapcsoló helyzetének érzékelésén kívül a terhelésátkapcsolóban lévő szigetelőközeg 9TC hőmérsékletét, a transzformátorolaj 3oil olajhőmérsékletét, amely olajban szokásos módon a fokozatkapcsoló választója helyezkedik el, valamint a környezeti levegő 3am hőmérsékletét is figyelembe vesszük. Ezenkívül járulékosan a terhelésátkapcsoló kontakt beégése is megállapítható, és egy LM beégési modul segítségével az üzemi állapot meghatározásánál figyelembe vehető.
A 3. ábrán szürke háttérrel ábrázolt, a találmány szerinti eljárás foganatosítására szolgáló berendezés egy további, a teljes TE transzformátort felügyelő (ellenőrző) rendszerrel lehet kapcsolatban, amely felé a fokozatkapcsoló pillanatnyi helyzetéről információt küldünk. Az LM beégési modul a fokozatkapcsoló mindenkori állásától függő IL terhelőáram alapján számítja ki a fokozatkapcsoló érintkezőinek beégését.
A transzformátor által a fogyasztónak szolgáltatott IL terhelőáram a fokozatkapcsoló mindenkori helyzetétől függ, értékét a μΡ mikroprocesszorba juttatjuk.
A találmány szerinti eljárás lényege az alábbiakban foglalható össze:
Az átkapcsolási folyamat során jellemző mért értékeket rögzítjük, a példa szerint az I áramot és az U feszültséget, ezen értékekből a mindenkor jelen lévő hatásos teljesítményről és ezáltal az aktuális M forgatónyomatékről információt állítunk elő, ezt követően alapértékekkel való összehasonlítást és az összehasonlítás kiértékelését hajtjuk végre. Eredményként olyan információkat, illetve jelzéseket állítunk elő, amelyek eltérő prioritásokat fejezhetnek ki. A mindenkori alapértéktől való jelentős eltérések esetén azonnali lekapcsolás válhat szükségessé, például ha az M forgatónyomaték a terhelésátkapcsolás során egy éppen még megengedett abszolút (extrém) alapértéket halad meg. Nem kritikus tartományban lévő eltérések esetén, amelyek a biztonságot nem veszélyeztetik, olyan információk kerülhetnek kiadásra, amelyek rövid időn belüli karbantartást javasolnak, egy várható élettartamvégre utalnak, vagy más trendinformációkat szolgáltatnak.

Claims (4)

1. Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére, amelynek során a fokozatkapcsoló motoros hajtásában a fokozatkapcsoló átkapcsolásának kezdetén forgásiránytól függően ható vezérlőegység segítségével hajtómotort működtetünk, egy, a hajtómotor által működtetett, forgó hajtótengellyel a fokozatkapcsolóra hatunk és azt átkapcsoljuk, amikor is a fokozatkapcsoló átkapcsolása, azaz a hajtótengely forgása alatt a fokozatkapcsoló mindenkori pillanatnyi állását helyzetadó segítségével megállapítjuk, továbbá az átkapcsolás alatt áram és feszültség aktuális effektív értékeit megállapítjuk, azzal jellemezve, hogy az áram (I) és feszültség (U) aktuális effektív értékei alapján hatásos teljesítményt és ennek alapján forgatónyomatékot (M) határozunk meg, a mindenkor meghatározott forgatónyomatékokat (M) a fokozatkapcsoló pillanatnyi helyzeteihez, azaz állásaihoz - amelyekben keletkeztek - hozzárendeljük, és megfelelő értékpárokat képezünk, ezen értékpárokat előzetesen tárolt és adott esetben a mért környezeti hőmérsékleten (3am) korrigált, készülékspecifikus alapértékpárokkal összehasonlítjuk, és az összehasonlított értékpárok között megállapított, egy meghatározott, előre beállított küszöbértéket túllépő eltérések esetén jelzéseket hozunk létre, amelyek segítségével a motoros hajtást (H) és ezáltal a fokozatkapcsolót leállítjuk, vagy karbantartás szükségességére figyelmeztetünk, vagy más trendeket kijelzünk.
2. Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére, amelynek során a fokozatkapcsoló motoros hajtásában a fokozatkapcsoló átkapcsolásának kezdetén forgásiránytól függően ható vezérlőegység segítségével hajtómotort működtetünk, egy, a hajtómotor által működtetett, forgó hajtótengellyel a fokozatkapcsolóra hatunk és azt át4
HU 223 544 Β1 kapcsoljuk, amikor is a fokozatkapcsoló átkapcsolása, azaz a hajtótengely forgása alatt a fokozatkapcsoló mindenkori pillanatnyi állását helyzetadó segítségével megállapítjuk, továbbá az átkapcsolás alatt áram és feszültség aktuális effektív értékeit megállapítjuk, azzal 5 jellemezve, hogy az áram (I) és feszültség (U) aktuális effektív értékei alapján, hatásos teljesítményt és ennek alapján a mindenkori forgatónyomatékot (Md) határozzuk meg, az adott időszakra a forgatónyomaték (Md) vonatkozásában megállapított értékeket tároljuk, szink- 10 ronozó impulzus segítségével szinkronozást hajtunk végre, amely szinkronozó impulzust a terhelésátkapcsolás során egy meghatározott időpontban (tsyn), például erőtároló indításakor, egy jellemző állapot elérése esetén állítjuk elő, a forgatónyomaték (Md) normalizált 15 lefütását tipikus időtartományokra (t0—tt..., tsyn—tn) osztjuk fel, amelyek az átkapcsolást szekvencia meghatározott, az átkapcsolóra specifikus részeinek felelnek meg, ezeknek az időtartományoknak (t0-1,..., tsyn-tn), azaz úgynevezett ablakoknak, az értékeit mindenkor előzetesen tárolt, jellemző alapértékekkel hasonlítjuk össze, az összehasonlított értékpárok egymástól való, meghatározott, előre beállított küszöbértékeket túllépő eltérései esetén olyan jelzéseket hozunk létre, amelyekkel a motoros hajtást (H) és ezáltal a fokozatkapcsolót leállítjuk, vagy karbantartás szükségességére figyelmeztetünk, vagy más trendeket kijelzőnk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a helyzetérzékelést folyamatosan rezolver segítségével hajtjuk végre.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy további mérési mennyiségeket, mint a terhelésátkapcsoló olajhőmérsékletét (9oil) a körülvevő transzformátorolaj és a környezeti levegő hőmérsékletét (3am) és/vagy mechanikus kapcsolóérintkezők kontakt beégését járulékosan a kiértékelésbe, azaz az alapérték-tényleges érték összehasonlításba vonjuk be.
HU9802216A 1997-10-08 1998-10-05 Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére HU223544B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19744465A DE19744465C1 (de) 1997-10-08 1997-10-08 Verfahren zur Überwachung eines Stufenschalters

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9802216D0 HU9802216D0 (en) 1998-12-28
HUP9802216A2 HUP9802216A2 (hu) 1999-05-28
HUP9802216A3 HUP9802216A3 (en) 2001-01-29
HU223544B1 true HU223544B1 (hu) 2004-09-28

Family

ID=7844951

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9802216A HU223544B1 (hu) 1997-10-08 1998-10-05 Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6124726A (hu)
EP (1) EP0917169B1 (hu)
JP (1) JPH11191998A (hu)
KR (1) KR100546728B1 (hu)
CN (1) CN1155027C (hu)
AT (1) ATE251794T1 (hu)
BG (1) BG63480B1 (hu)
BR (1) BR9803833A (hu)
CA (1) CA2249975C (hu)
CZ (1) CZ323398A3 (hu)
DE (2) DE19744465C1 (hu)
DK (1) DK0917169T3 (hu)
ES (1) ES2203861T3 (hu)
HK (1) HK1021068A1 (hu)
HU (1) HU223544B1 (hu)
RU (1) RU2209500C2 (hu)
UA (1) UA54420C2 (hu)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19720617C2 (de) * 1997-05-16 1999-03-18 Reinhausen Maschf Scheubeck Stellungsmeldeanordnung für Motorantriebe
DE19907834C1 (de) * 1999-02-24 2000-05-18 Reinhausen Maschf Scheubeck Verfahren zur Überwachung von Stufenschaltern
DE10003918C1 (de) * 2000-01-29 2001-07-05 Reinhausen Maschf Scheubeck Verfahren zur Überwachung des Kontaktabbrandes bei Stufenschaltern
US7408275B2 (en) * 2003-09-08 2008-08-05 Cooper Technologies Company Preventive maintenance tapping and duty cycle monitor for voltage regulator
EP1664960A4 (en) * 2003-09-08 2007-11-07 Cooper Technologies Co PREVENTIVE MAINTENANCE TAPPING AND KEY RATIO MONITORING DEVICE FOR A VOLTAGE REGULATOR
US7319309B1 (en) 2003-11-20 2008-01-15 Cannon Technologies/Cooper Power Load tap change monitoring system and method
DE102004002173A1 (de) * 2004-01-15 2005-08-04 Abb Technology Ag Verfahren zur Untersuchung eines Leistungsschalters
US7724152B2 (en) * 2005-05-09 2010-05-25 Mitsubishi Electric Corporation Tap change operation monitoring apparatus for on-load tap charger
US7444266B2 (en) * 2006-03-21 2008-10-28 Abb Technology Ltd. Control system for a transformer or reactor
DE102009014333A1 (de) * 2009-03-21 2010-09-30 A. Eberle Gmbh & Co. Kg Einrichtung zur Überwachung von Stufenschaltern
EP2270454A1 (en) * 2009-07-01 2011-01-05 ABB Technology AG Time of tap changer in the same contact position
DE202009012198U1 (de) * 2009-09-08 2010-02-11 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Prüfantrieb für Stufenschalter
US9041402B2 (en) * 2009-12-08 2015-05-26 Eht International Inc. Detecting an abnormality of a switch in a high voltage electrical substation
UA94521C2 (ru) * 2010-02-08 2011-05-10 Виктор Владимирович Гребеников Привод устройства регулирования напряжения силового трансформатора под нагрузкой
DE102010033195B3 (de) 2010-08-03 2011-11-10 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Verfahren zur Überwachung eines Stufenschalters
MX2013011088A (es) 2011-03-27 2014-05-01 Abb Technology Ag Cambiador de toma con un sistema de monitoreo mejorado.
BR112013024908B1 (pt) 2011-03-27 2021-02-17 Abb Schweiz Ag comutador de derivação em carga para comutar derivações em um enrolamento de um transformador
DE102011104887A1 (de) 2011-06-18 2012-12-20 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Verfahren zur Überwachung eines Stufenschalters
DE102011112365B3 (de) 2011-09-02 2012-12-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Stufenschalter mit Schneckengetriebe
DE102011112748B3 (de) * 2011-09-07 2012-12-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Motorantrieb zur Betätigung eines Stufenschalters
EP2839490B1 (de) 2012-04-16 2016-03-16 Maschinenfabrik Reinhausen GmbH Verfahren zur überwachung eines stufenschalters
DE102012103736A1 (de) * 2012-04-27 2013-10-31 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Verfahren zur Funktionsüberwachung eines Stufenschalters
USD772928S1 (en) 2014-10-06 2016-11-29 Vixlet LLC Display screen with computer icons
USD774085S1 (en) 2014-10-06 2016-12-13 Vixlet LLC Computer display with icons
USD772929S1 (en) 2014-10-06 2016-11-29 Vixlet LLC Display screen with icons
USD772288S1 (en) 2014-10-06 2016-11-22 Vixlet LLC Display screen with computer icons
USD774086S1 (en) 2014-10-06 2016-12-13 Vixlet LLC Display screen with computer icon
USD775198S1 (en) 2014-10-06 2016-12-27 Vixlet LLC Display screen with icons
WO2018120143A1 (en) 2016-12-30 2018-07-05 Abb Schweiz Ag On-load tap changer and manufacturing method thereof
DE102017108869A1 (de) 2017-04-26 2018-10-31 HELLA GmbH & Co. KGaA Verfahren zur Fehlerdetektion bei einer Schalteranordnung, Vorrichtung, Computerprogrammprodukt und computerlesbares Medium
CN109458717B (zh) * 2017-12-20 2020-08-07 国网浙江省电力公司嘉兴供电公司 一种空调智能控制装置及控制方法
CN112136195B (zh) * 2018-06-19 2023-06-09 株式会社东芝 抽头切换器用电动操作装置以及抽头切换方法
RU2684405C1 (ru) * 2018-06-25 2019-04-09 Российская Федерация, от имени которой выступает Государственная корпорация по атомной энергии "Росатом" Управляющее устройство для переключателя
JP7021393B2 (ja) * 2019-03-01 2022-02-16 株式会社東芝 タップ切換器用電動操作装置およびタップ切換方法
RU2754357C1 (ru) * 2021-03-11 2021-09-01 Российская Федерация, от имени которой выступает Государственная корпорация по атомной энергии "Росатом" (Госкорпорация "Росатом") Управляющее устройство для переключателя

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE246409C (hu) *
US3515980A (en) * 1968-07-05 1970-06-02 Westinghouse Electric Corp Tap changer with voltage and current responsive protective means
US3602807A (en) * 1970-04-16 1971-08-31 Westinghouse Electric Corp Load tap changer apparatus with magnetic transducer protective circuitry
US4090225A (en) * 1977-01-21 1978-05-16 Mcgraw-Edison Company Fail-safe circuit for tap-changing transformer regulating system
JPS60176213A (ja) * 1984-02-23 1985-09-10 Toshiba Corp 負荷時タップ切換装置
DD246409A1 (de) * 1986-01-17 1987-06-03 Liebknecht Transformat Verfahren zum schutz von stufenschaltern gegen mechanische ueberlastung
JPH01107620A (ja) * 1987-10-20 1989-04-25 Toshiba Corp 負荷時タップ切換装置
JPH081862B2 (ja) * 1989-04-24 1996-01-10 株式会社東芝 負荷時タップ切換装置の自動監視装置
DE4214431C3 (de) * 1992-04-30 1996-08-14 Reinhausen Maschf Scheubeck Stufenschalter mit Motorantrieb
JPH09213542A (ja) * 1996-02-02 1997-08-15 Toshiba Corp 負荷時タップ切換器の状態監視装置
DE19746574C1 (de) * 1997-10-22 1999-02-04 Reinhausen Maschf Scheubeck Verfahren zur Funktionsüberwachung von Stufenschaltern

Also Published As

Publication number Publication date
KR19990036823A (ko) 1999-05-25
CZ323398A3 (cs) 1999-04-14
CN1155027C (zh) 2004-06-23
DE59809856D1 (de) 2003-11-13
BG102768A (en) 1999-04-30
HK1021068A1 (en) 2000-05-26
BG63480B1 (bg) 2002-02-28
BR9803833A (pt) 1999-12-28
HU9802216D0 (en) 1998-12-28
CA2249975C (en) 2007-01-09
HUP9802216A2 (hu) 1999-05-28
DE19744465C1 (de) 1999-03-11
US6124726A (en) 2000-09-26
CN1215215A (zh) 1999-04-28
UA54420C2 (uk) 2003-03-17
EP0917169A3 (de) 2000-03-08
EP0917169B1 (de) 2003-10-08
CA2249975A1 (en) 1999-04-08
HUP9802216A3 (en) 2001-01-29
ATE251794T1 (de) 2003-10-15
JPH11191998A (ja) 1999-07-13
DK0917169T3 (da) 2004-02-16
EP0917169A2 (de) 1999-05-19
RU2209500C2 (ru) 2003-07-27
KR100546728B1 (ko) 2006-05-09
ES2203861T3 (es) 2004-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223544B1 (hu) Eljárás fokozatkapcsoló felügyeletére
US6100674A (en) Method of monitoring a tap changer
US7095235B2 (en) Monitoring device, electrical machine tool, current supply device, and associated method of operation
CN101336463B (zh) 开关的状态监视装置
KR20150003168A (ko) 부하 시 탭 절환기를 모니터링하는 방법
JP5004520B2 (ja) ロックアウト装置の動作監視装置、断路器、ロックアウト装置の動作監視方法
JP2003308751A (ja) 開閉器の動作特性監視装置
CN116057393A (zh) 用于电气开关设备的状态确定的方法、用于电气开关设备的监视单元和电气开关设备
JPS60176213A (ja) 負荷時タップ切換装置
JP3196425B2 (ja) 断路器・接地開閉器の動作診断システム
JPH102449A (ja) バルブ用アクチュエータの動作監視装置
JPH04196403A (ja) 負荷時タップ切換器の駆動系異常診断システム
GB2374147A (en) Method for monitoring the performance of an electromechanical machine
JP3913488B2 (ja) サーボプレス機械のオーバーラン監視装置
JPH01307676A (ja) 負荷時タップ切換装置
JP2531749B2 (ja) 負荷時タップ切換装置の異常判定装置
JP3189541B2 (ja) 負荷時タップ切換器の異常監視装置
JPH081859B2 (ja) 負荷時タツプ切換装置
JPH02281718A (ja) 負荷時タップ切換装置の自動監視装置
CN116404908B (zh) 一种伺服电机的抱闸控制系统
US11960274B2 (en) Method for monitoring an electrical switching arrangement
JP2003100529A (ja) 負荷時タップ切換装置
CN115248374A (zh) 换流变压器分接开关操作机构箱健康度诊断系统及方法
JPH081860B2 (ja) 負荷時タップ切換装置
JPH0283909A (ja) タップ切換制御装置の監視装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040709

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees