HU221379B1 - Process for the preparation of picric acid - Google Patents

Process for the preparation of picric acid Download PDF

Info

Publication number
HU221379B1
HU221379B1 HU9502635A HU9502635A HU221379B1 HU 221379 B1 HU221379 B1 HU 221379B1 HU 9502635 A HU9502635 A HU 9502635A HU 9502635 A HU9502635 A HU 9502635A HU 221379 B1 HU221379 B1 HU 221379B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
nitrophenol
process according
para
ortho
Prior art date
Application number
HU9502635A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT73556A (en
HU9502635D0 (en
Inventor
Laurent Bernard
Pascal Metivier
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of HU9502635D0 publication Critical patent/HU9502635D0/hu
Publication of HUT73556A publication Critical patent/HUT73556A/hu
Publication of HU221379B1 publication Critical patent/HU221379B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/16Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/08Preparation of nitro compounds by substitution of hydrogen atoms by nitro groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány szerinti eljárás során orto-nitro-fenolt és/vagy a para-nitro-fenolt nitrálással dinitro-fenollá vagy -fe- nolokká alakítanak,oly módon, hogy az egy vagy több képződött intermedier areakcióelegyben oldatban marad, majd az egy vagy több dinitro-fenolnitrálását folytatják és a csapadék formában kiváló pikrinsavatkinyerik. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány szerinti eljárás során orto-nitro-fenolt és/vagy a para-nitro-fenolt nitrálással dinitro-fenollá vagy -fenolokká alakítanak, oly módon, hogy az egy vagy több képződött intermedier a reakcióelegyben oldatban marad, majd az egy vagy több dinitro-fenol nit· rálását folytatják és a csapadék formában kiváló pikrinsavat kinyerik.
A leírás terjedelme 6 oldal
HU 221 379 B1
HU 221 379 Bl
A találmány tárgya eljárás pikrinsav előállítására.
A pikrinsav, vagy 2,4,6-trinitro-fenol az iparban elsősorban a robbanóanyag-gyártásban, a gyógyszergyártásban, a festékgyártásban és egyéb területeken is széleskörűen használt alapanyag (lásd Tadeusz Urbanski, Chemistry and Technology of Explosives, Pergamon Press, 499 (1964)).
A pikrinsav előállításának a szakirodalom szerint két fő iránya van, az egyik a fenol szulfonitrálása, a másik pedig a klór-dinitro-benzol hidrolízisével előállított dinitro-fenol nitrálása.
Az első eljárás abból áll, hogy egy első lépésben a fenolt szulfonálják, majd egy második lépésben a kapott szulfonált fenolt nitrálják.
Az eljárásnak azonban több hátránya van: a szulfonálás hosszú ideig tart és kevéssé hatékony, a nitrálás pedig ezért már híg közegben megy végbe, és ez a termelékenység csökkenéséhez vezet.
A pikrinsav másik előállítási módszere szintén több lépéses: a monoklór-benzolt nitrálják klór-dinitro-benzollá, majd a kapott terméket hidrolizálják, majd a dinitro-fenolt salétrom és oleum keverékével nitrálják.
Ez az eljárás sem kielégítő, mivel hosszú ideig tart, bonyolult és környezetszennyező, mivel a hidrolízis lépésben nátrium-klorid keletkezik. Ez pedig a sótartalmú szennyvízkezelés problémáját veti fel.
A találmány tárgya olyan eljárás kidolgozása, amely az ismert eljárások hátrányait kiküszöböli.
A találmány szerinti eljárással ezt a célt elérjük. A találmány tárgya tehát eljárás pikrinsav előállítására, amelyre jellemző, hogy az orto-nitro-fenolt és/vagy a para-nitro-fenolt nitrálással dinitro-fenollá vagy fenolokká alakítjuk, oly módon, hogy az egy vagy több képződött intermedier a reakcióelegyben oldatban marad, majd az egy vagy több dinitro-fenol nitrálását folytatjuk és a csapadék formában kiváló pikrinsavat kinyerjük.
A találmány szerinti eljárás során intermedierként egy dinitro-fenolt állítunk elő. Pontosabban a 2,4-dinitro-fenolról van szó, amikor a kiindulási vegyület paranitro-fenol és izomer keverékről, vagyis 2,4-dinitro-fenol és 2,6-dinitro-fenol keverékéről, amikor orto-nitrofenolból indulunk ki.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy lehetséges pikrinsavat előállítani orto-nitro-fenolból és/vagy paranitro-fenolból, amennyiben a képződött intermedier nem válik ki csapadék formában a reakcióelegyből, mivel tudjuk, hogy ha kicsapódik, nem lehet tovább nitrálni.
A lényeg tehát, hogy a 2,4-dinitro-fenol vagy a 2,4és 2,6-dinitro-fenol keverék ne váljon ki csapadék formában.
A találmány szerint az egy vagy több képződött intermedier vegyületnek oldhatónak kell maradnia a reakcióelegyben és ez azzal jár, hogy a kiindulási vegyület koncentrációját szabályozni kell. Ez a kiindulási vegyület koncentráció függ a felhasználás módjától, attól, hogy az eljárás folyamatos vagy szakaszos. Természetesen egy kis mennyiségű intermedier vegyületet csapadék formában is el lehet fogadni, ez előnyösen <3 t%, különösen előnyösen < 1 t%, de ez akkor a reakció hozamának rovására megy.
A találmány megvalósításának egyik módja szerint az orto-nitro-fenolhoz és/vagy a para-nitro-fenolhoz salétromsavat vagy nitráló keveréket adagolunk.
Nitráló keveréken a salétromsav és egy később meghatározandó erős segédsav keverékét értjük.
Az orto-nitro-fenolt felhasználhatjuk szilárd formában, olvadt állapotban vagy a segédsavban oldva. A para-nitro-fenolt felhasználhatjuk szilárd alakban, a segédsavban oldva vagy vízzel keverve eutektikum formájában.
Különösen ebben az esetben ügyelni kell arra, hogy az egy vagy több dinitro-fenol koncentrációja a reakcióelegyben olyan legyen, hogy ezek a vegyületek oldott állapotban maradjanak a reakció körülményei között.
így adott hőmérsékleten az egy vagy több dinitro-fenol koncentrációját alacsonyabb értéken kell tartani, mint az a koncentráció, ahol az egy vagy több dintro-fenol csapadék formájában történő kiválása megkezdődik.
Az oldatban lévő egy vagy több dinitro-fenol mennyisége a reakció hőmérsékletétől és a reakcióközeg savasságától függ.
Tájékoztatásul korlátozó jelleg nélkül megjegyezzük, hogy a 2,4-dinitro-fenol oldékonysága 65 °C-on 95 t%-os kénsavoldatban 12 t%.
Meg kell jegyezni, hogy az intermedierek koncentrációjának szabályozása vonatkozik a reagensek egyéb adagolási módjaira is. Mindazonáltal mivel a koncentráció a hatékonyságot korlátozó tényező, más előnyös ellenőrzési módszereket is használhatunk.
A találmány megvalósításának egy másik módja szerint úgy járunk el, hogy fokozatosan adagoljuk a para-nitro-fenolt és/vagy az orto-nitro-fenolt a reakcióelegybe, amely tartalmazza a salétromsavat vagy a nitráló keveréket, vagy egyidejűleg párhuzamosan adagoljuk a para-nitro-fenolt és/vagy az orto-nitro-fenolt és a salétromsavat vagy a nitráló keveréket a tartályba, amely kezdetben vizet és a segédsavat tartalmazza.
Fokozatos adagoláson folyamatos vagy több részletből álló adagolást értünk.
Az orto-nitro-fenolt felhasználhatjuk szilárd alakban, olvadt állapotban vagy a segédsavban oldva. A para-nitro-fenolt felhasználhatjuk szilárd alakban, a segédsavban oldva vagy vízzel keverve eutektikum formájában.
Ilyenkor az orto-nitro-fenol és/vagy a para-nitro-fenol adagolási sebességének kisebbnek kell lennie, mint az egy vagy több dinitro-fenol nitrálásának sebessége.
A nitrálás sebessége számos paramétertől függ, például a hőmérséklettől, a salétromsav, a segédsav és az egy vagy több dinitro-fenol koncentrációjától.
Ebben az esetben lehetséges a kiindulási vegyület koncentrációját magasabbra választani, úgy, hogy közben megmarad az egy vagy több dinitro-fenol oldhatósága a közegben.
A megfelelő nitrálási sebességet úgy választhatjuk meg, hogy rutin adagolásokat végzünk, a kapott csapadékot megelemezzük. A csapadéknak pikrinsavnak kell lennie.
HU 221 379 Bl
A találmány szerinti eljárásban szereplő kiindulási vegyületek az orto-nitro-fenol, a para-nitro-fenol és ezek keverékei.
Amikor a kiindulási vegyületet a segédsav-oldatba adagoljuk, a koncentrációja előnyösen 20-80 tömeg%, különösen előnyösen 25-35 tömeg%.
A találmány szerinti eljárásnak megfelelően a nitrálási műveletet két módon végezhetjük.
Az első változat szerint csak salétromsavat használunk.
Salétromsav vizes oldatát alkalmazzuk, amelynek koncentrációja közömbös, 30 és 1001% között változhat. Előnyös azonban a 68 és 1001% közötti koncentráció.
Ilyenkor a salétromsavat nagy feleslegben alkalmazzuk. A salétromsav mennyisége az orto-nitro-fenol és/vagy a para-nitro-fenol tömegének 4-10-szerese.
A találmány szerinti eljárás másik változata szerint a salétromsavat egy erős savval keverjük, ez utóbbit egyszerűsítve „segédsav”-nak nevezzük.
A találmány értelmében erős savon olyan savat értünk, amelynek pKa értéke vízben <-0,1, előnyösen <-1,0.
A pKa a sav/bázis pár ionos disszociális állandója, amikor oldószerként vizet használunk.
A fenti definíciónak megfelelő savak közül előnyösen azokat alkalmazzuk, amelyek a salétromos oxidációval szemben stabilak.
A savak közül külön megemlíthetjük az adott esetben halogénezett oxisavakat, például a kénsavat, a pirokénsavat, foszforsavat, polifoszforsavakat, a perklórsavat, a halogén-szulfonsavakat, például a fluorszulfonsavat, a klórszulfonsavat vagy a trifluormetánszulfonsavat, a metánszulfonsavat, az etánszulfonsavat, az etán-diszulfonsavat, a benzolszulfonsavat, a benzol-diszulfonsavakat, a toluolszulfonsavakat, a naftalinszulfonsavakat és a naftalin-diszulfonsavakat.
Az említett savak közül különösen előnyös a kénsav és a foszforsav.
Az egyik előnyös segédsav a kénsav, előnyösen a kénsav tömény oldatát alkalmazzuk. A kénsav koncentrációt előnyösen >90 tömeg%-ra, különösen előnyösen >98 tömeg%-ra választjuk meg.
A kénsav helyett különféle oleumokat is használhatunk: ezek különböző mennyiségben, előnyösen 20-50 t%-ban kén-trioxidot tartalmaznak.
A felhasznált salétromsav mennyisége, amelyet a salétromsav mólok számának és az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitro-fenol mólok számának arányával fejezünk ki, körülbelül 2 és körülbelül 3 között változhat, különösen előnyösen 2 és 2,2 között.
A felhasznált segédsav mennyisége tág határok között változhat. Az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitro-fenol tömegének 1-10-szeresét teszi ki.
A találmány szerinti eljárást előnyösen 40 és 100 °C közötti hőmérsékleten, különösen előnyösen 40 és 70 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
A találmány szerinti eljárást általában atmoszféri5 kus nyomáson végezzük, de végezhetjük enyhén csökkentett nyomáson is, például 66,65-100 kPa (500 és
760 Hgmm) között.
Ritka gáz atmoszférát nem szükséges kialakítani.
Gyakorlati szempontból a találmány szerinti eljá10 rást könnyű megvalósítani, mivel nem szükséges hozzá különleges berendezés.
A gyakorlatban a találmány szerinti eljárást az alábbiakban ismertetett módon végezhetjük:
A reakcióelegy különböző komponenseit a kiválasz15 tott készülékbe töltjük.
Az adagolás többféle módját választhatjuk, amint azt már említettük is, ezeket az alábbiakban foglalhatjuk össze:
- a salétromsavat vagy a nitráló keveréket adagol20 juk az orto-nitro-fenolba és/vagy a para-nitro-fenolba,
- az orto-nitro-fenolt és/vagy a para-nitro-fenolt adagoljuk a salétromsavba vagy a nitráló keverékbe,
- párhuzamosan adagoljuk az orto-nitro-fenolt 25 és/vagy a para-nitro-fenolt és a salétromsavat vagy a nitráló keveréket egy tartályba, amely az alján vizet vagy a segédsavat tartalmazza.
Ez utóbbi változat az előnyös eljárás: a tartály alján lévő folyadék előnyösen segédsav-oldat, még előnyö30 sebben koncentrált kénsav oldat, koncentrációja különösen előnyösen > 901%.
Az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitro-fenol adagolásának időtartama változhat, például 30 perc és 4 óra között, előnyösen 1-2 óráig tart.
A reagensek adagolása után a reakcióelegyet néhány percig (15-30 percig) a fent említett hőmérséklettartományban tartjuk.
A reakció végén a pikrinsav csapadék formájában kiválik a közegből.
A pikrinsavat hagyományos szilárd/folyadék elválasztási módszerekkel választhatjuk el, előnyösen szűréssel választjuk el.
A kapott terméket egyszer vagy többször, előnyösen kétszer vízzel mossuk.
így kinyerjük a pikrinsavat.
A találmány szerinti eljárás előnye, hogy a pikrinsavat úgy állítjuk elő, hogy közben nincs olvadékfázis, és így a gyártás során elkerüljük a robbanásveszélyt.
Találmányunkat a következőkben példákkal illusztráljuk, de az oltalmi kört nem kívánjuk azokra korlátozni.
A példákban az említett kitermelés értékek a következő definíciónak felelnek meg:
a keletkezett pikrinsav mólok száma
Kitermelés: RR= -% a beadagolt orto-nitro-fenol (vagy para-nitro-fenol) mólok száma % képződött pikrinsav mólok száma
Kitermelés: RT = -—..........% az átalakult orto-nitro-fenol (vagy para-nitro-fenol) mólok száma
HU 221 379 Β1
A példákban a következő rövidítéseket alkalmazzuk:
- ONP=orto-nitro-fenol
- PNP=para-nitro-fenol
1. példa
Keverőberendezéssel, hűtővel, buborékszámolóval és két fecskendőnyomóval ellátott shott csőbe, amelyet termosztált hűtővel melegítünk, 15 g vizes, 95 t%-os kénsavoldatot és 2,74 g (20 mmol) orto-nitro-fenolt töltünk. 10
Keverés mellett hozzáadunk 9,58 g (60,8 mmol salétromsav) nitráló keveréket, amely 57 t% kénsavat,
401% salétromsavat és 3 t% vizet tartalmaz.
A keveréknek először az 1/3-át adagoljuk 43 °C-on 24 perc alatt, majd a 2/3-át 65 °C-on 45 perc alatt. A melegítést 15 percig 65 °C-on még folytatjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük és 300 ml víz/jég/1 g szulfaminsav és annyi metanol elegyére öntjük, amellyel a teljes térfogat 1000 ml.
Az el nem reagált reagenseket és a kapott termékeket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
Az eredményeket az I. táblázatban adjuk meg.
I. táblázat
Példa- szám Kiindulási vegyidet Mólarány HNO3/ONP Az adagolás sorrendje Hőmérséklet (°C) Időtartalm (perc) RR-RT pikrinsav
az edénybe később töltve
1. ONP 3 ONP kénsav- salétromsav keverék 43 65 24 45 + 15 94 t%
2. példa
Keverőberendezéssel, hűtővel, buborékszámlálóval és fecskendőtolóval ellátott 50 ml-es háromnyakú lombikba, amelyet termosztált fürdővel melegítünk, 20 g salétromsav/kénsav keveréket töltünk, amely 57 t% kén- 30 savat, 39 t% salétromsavat és 4 t% vizet tartalmaz (vagyis 124 mmol salétromsavat).
Az elegyet 67 °C-ra melegítjük keverés közben, majd 42 perc alatt hozzátöltünk 23,76 g (34,2 mmol) orto-nitro-fenolt 20 t%-os 95 t%-os kénsavval készített ol- 35 dat formájában.
A melegítést 67 °C-on 15 percig folytatjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük és 300 ml jeges vízből, 1 g szulfaminsavból és annyi metanolból álló keverékre töltjük, amennyivel a keverék összes térfogata 1000 ml-re egészíthető ki.
Az el nem reagált reagenseket és a kapott termékeket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
A kapott eredményeket a II. táblázatban tüntetjük fel.
II. táblázat
Példa- szám Kiindulási vegyület Mólarány hno3/onp Az adagolás sorrendje Hőmérséklet (°C) Időtartalm (perc) rr-rt pikrinsav
az edénybe később töltve
2. ONP 3,6 kénsav- salétromsav keverék ONP 67 42 + 15 84%
3. példa
Keverőberendezéssel, hűtővel, buborékszámlálóval és két fecskendőtől óval ellátott termosztált fürdővel me- 50 legített 100 ml-es háromnyakú lombikba 18,3 g 95 1%os vizes kénsavoldatot töltünk.
Keverés közben ezt az oldatot 67 °C-ra melegítjük fel, majd 60 perc alatt egyidejűleg hozzátöltjük 28,2 g (40,6 mmol) orto-nitro-fenol 95 t%-os kénsavval alko- 55 tott 20 t%-os oldatát és 19,52 g kénsav-salétromsav keveréket, amely 57 t% kénsavat, 39 t% salétromsavat és 41% vizet tartalmaz (ez 121 mmol salétromsavnak felel meg).
A melegítést 15 percig még 67 °C-on folytatjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük és 300 ml jeges víz, 1 g szulfaminsav és annyi metanol keverékére öntjük, amennyivel a keverék összes térfogata 1000 ml-re egészíthető ki.
Az el nem reagált reagenseket és a kapott termékeket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
A kapott eredményeket a III. táblázatban tüntetjük fel.
HU 221 379 BI
III. táblázat
Példa- szám Kiindulási vegyület Mólarány hno3/onp Az adagolás sorrendje Hőmérséklet (°C) Időtartalm (perc) RR-RT pikrinsav
az edénybe később töltve
3. ONP 2 H2SO4 95% ONP és kénsavsalétromsav keverék egyidejűleg 67 60+15 95%
4. példa
Keverőberendezéssel, hűtővel, buborékszámlálóval és két fecskendőtolóval ellátott termosztált fürdővel melegített 100 ml-es háromnyakú lombikba 18,3 g 95 1%os vizes kénsavoldatot töltünk.
Keverés közben ezt az oldatot 67 °C-ra melegítjük fel, majd 56 perc alatt egyidejűleg hozzátöltjük 28,34 g (40,8 mmol) orto-nitro-fenolt 95 t%-os kénsavval alkotott 20 t%-os oldatát és 13,58 g kénsav-salétromsav keveréket, amely 571% kénsavat, 39 t% salétromsavat és 41% vizet tartalmaz (ez 84 mmol salétromsavnak felel meg).
A keverést 19 percig még 67 °C-on folytatjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük és 300 ml jeges víz, 1 g szulfaminsav és annyi metanol keverékére öntjük, amennyivel a keverék összes térfogata 1000 ml-re egészíthető ki.
Az el nem reagált reagenseket és a kapott termékeket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
A kapott eredményeket a IV. táblázatban tüntetjük fel.
IV. táblázat
Pclda- szám Kiindulási vegyület Mólarány HNO3/ONP Az adagolás sorrendje Hőmérséklet (°C) Időtartalm (Perc) RR-RT pikrinsav
az edénybe később töltve
4. ONP 3 H2SO4 95% ONP és kénsavsalétromsav keverék egyidejűleg 67 56 + 19 88%
5. példa
Keverőberendezéssel, hűtővel, buborékszámlálóval és két fecskendőtolóval ellátott termosztált fürdővel melegített 100 ml-es háromnyakú lombikba 18,3 g 95 1%os vizes kénsavoldatot töltünk.
Keverés közben ezt az oldatot 67 °C-ra melegítjük fel, majd 60 perc alatt egyidejűleg hozzátöltjük 28,2 g (40,6 mmol) para-nitro-fenolt 95 t%-os kénsavval alkotott 20 t%-os oldatát és 19,52 g kénsav-salétromsav keveréket, amely 57 t% kénsavat, 39 t% salétromsavat és 41% vizet tartalmaz (ez 121 mmol salétromsavnak felel meg).
A keverést 15 percig még 67 °C-on folytatjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük és 300 ml jeges víz, 1 g szulfaminsav és annyi metanol keverékére öntjük, amennyivel a keverék összes térfogata 1000 ml-re egészíthető ki.
Az el nem reagált reagenseket és a kapott termékeket nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással határozzuk meg.
A kapott eredményeket a V. táblázatban tüntetjük fel.
V. táblázat
Példa- szám Kiindulási vegyület Mólarány hno3/onp Az adagolás sorrendje Hőmérséklet (°C) Időtartalm (perc) RR-RT pikrinsav
az edénybe később töltve
5. PNP 3 H2SO4 95% PNP és kénsavsalétromsav keverék egyidejűleg 67 60 + 15 98%
HU 221 379 Bl

Claims (16)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás pikrinsav előállítására, azzal jellemezve, hogy orto-nitro-fenolt és/vagy para-nitro-fenolt nitrálással dinitro-fenollá vagy -fenolokká alakítjuk, oly módon, hogy egy vagy több képződött intermedier a reakcióelegyben oldatban marad, majd az egy vagy több dinitro-fenol nitrálását folytatjuk és a csapadék formában kiváló pikrinsavat kinyerjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy salétromsavat vagy nitráló keveréket adagolunk az orto-nitro-fenolhoz és/vagy a para-nitro-fenolhoz.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fokozatosan adagoljuk a para-nitro-fenolt és/vagy az orto-nitro-fenolt a reakcióelegybe, amely tartalmazza a salétromsavat vagy a nitráló keveréket, vagy egyidejűleg párhuzamosan adagoljuk a para-nitro-fenolt és/vagy az orto-nitro-fenolt és a salétromsavat vagy a nitráló keveréket a tartályba, amely kezdetben vizet és segédsavat tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az orto-nitro-fenolt szilárd alakban, olvadt állapotban vagy segédsavban oldva adagoljuk, és hogy a para-nitro-fenolt szilárd alakban, segédsavban oldva vagy vízzel keverve eutektikus elegy formájában adagoljuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egy vagy több dinitro-fenol koncentrációját az egy vagy több dinitro-fenol azon koncentrációjánál kisebb értéken tartjuk, mint amelynél a csapadék formában történő kiválás megkezdődik.
  6. 6. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az orto-nitro-fenol és/vagy a para-nitro-fenol adagolásának sebességét kisebbre választjuk, mint az egy vagy több dinitro-fenol nitrálásának sebessége.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nitrálást salétromsavval végezzük.
  8. 8. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nitrálást salétromsavat és egy erős segédsavat tartalmazó keverékkel végezzük.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy segédsavként adott esetben halogénezett oxisavat vagy halogén-szulfonsavat alkalmazunk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy segédsavként kénsavat, foszforsavat vagy óleumot alkalmazunk.
  11. 11. A 8-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kénsav koncentrációja előnyösen nagyobb mint 90 tömeg%, különösen előnyösen nagyobb mint 98 tömeg%.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a salétromsav vizes oldatának koncentrációja 30 és 100 tömeg% közötti, előnyösen 68 és 100 tömeg% közötti.
  13. 13. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a salétromsav mennyisége az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitro-fenol tömegének 4-10-szerese.
  14. 14. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a felhasznált salétromsav mennyisége a salétromsav mólszáma és az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitrofenol mólszáma arányában kifejezve 2 és 3 közötti, előnyösen 2 és 2,2 közötti.
  15. 15. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a segédsav mennyisége az orto-nitro-fenol és/vagy para-nitro-fenol tömegének 1-10-szerese.
  16. 16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakció hőmérséklete 40 és 100 °C, előnyösen 40 és 70 °C közötti.
    Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Törőcsik Zsuzsanna főosztályvezető-helyettes
HU9502635A 1994-09-09 1995-09-08 Process for the preparation of picric acid HU221379B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9410781A FR2724378B1 (fr) 1994-09-09 1994-09-09 Procede de preparation de l'acide picrique

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9502635D0 HU9502635D0 (en) 1995-11-28
HUT73556A HUT73556A (en) 1996-08-28
HU221379B1 true HU221379B1 (en) 2002-09-28

Family

ID=9466799

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502635A HU221379B1 (en) 1994-09-09 1995-09-08 Process for the preparation of picric acid

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6063967A (hu)
EP (1) EP0700894B1 (hu)
JP (2) JPH0881419A (hu)
CN (1) CN1071307C (hu)
DE (1) DE69508864T2 (hu)
FR (1) FR2724378B1 (hu)
HU (1) HU221379B1 (hu)
RU (1) RU2128642C1 (hu)
UA (1) UA41356C2 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITMI991517A1 (it) * 1999-07-09 2001-01-09 Nicox Sa Procedimento per ottenere nitrossimetil fenil esterni di derivati dell'acido salicilico
JP2005303062A (ja) * 2004-04-13 2005-10-27 Rubycon Corp 電解コンデンサ駆動用電解液及び電解コンデンサ
JP5787402B2 (ja) * 2011-08-30 2015-09-30 国立大学法人 鹿児島大学 コークス炉ガスの脱硫に使用する吸収液中のピクリン酸還元生成物濃度の測定方法、及び、該測定方法を使用したコークス炉ガスの脱硫方法
KR101907725B1 (ko) * 2011-09-23 2018-10-12 더블유.엘. 고어 앤드 어소시에이트스, 인코포레이티드 표면 개질된 플루오로 중합체 막 및 이의 제조 방법
RU2631509C1 (ru) * 2016-07-25 2017-09-25 Федеральное государственное автономное образовательное учреждение высшего образования "Северный (Арктический) федеральный университет имени М.В. Ломоносова" (САФУ) Способ получения пикриновой кислоты

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190511005A (en) * 1905-05-26 1906-05-17 Arthur Henry Johnson Apparatus for Operating Railway Switch Points and Signals.
GB191511005A (en) * 1915-07-29 1919-07-24 Arthur Heinemann Improvements in or relating to the Manufacture of Picric Acid.
US1393714A (en) * 1919-10-25 1921-10-11 Du Pont Process of producing picric acid
US1349802A (en) * 1919-12-30 1920-08-17 Holliday Co Ltd L B Process of manufacture of picric acid

Also Published As

Publication number Publication date
HUT73556A (en) 1996-08-28
DE69508864T2 (de) 1999-11-04
UA41356C2 (uk) 2001-09-17
JPH0881419A (ja) 1996-03-26
RU2128642C1 (ru) 1999-04-10
CN1136034A (zh) 1996-11-20
HU9502635D0 (en) 1995-11-28
EP0700894A1 (fr) 1996-03-13
US6063967A (en) 2000-05-16
DE69508864D1 (de) 1999-05-12
FR2724378B1 (fr) 1996-12-20
EP0700894B1 (fr) 1999-04-07
CN1071307C (zh) 2001-09-19
FR2724378A1 (fr) 1996-03-15
JPH08176072A (ja) 1996-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5424481A (en) Preparation of methylsulfonylbenzoic acids
HU221379B1 (en) Process for the preparation of picric acid
US3278604A (en) Preparation of 1, 3-diamino-2, 4, 6-trinitrobenzene
US5001272A (en) Process for the production of dinitrotoluene
US5162584A (en) Fluorobenzene derivatives
EP0296221B1 (en) Process for preparing 4,6-dinitroresorcinol
US5574188A (en) Process for the preparation of 4,6-diaminoresorcinol
JP2804605B2 (ja) 1,3―ジ―アリールメトキシ―4,6―ジニトロ―ベンゼン類、それらの製造方法、および4,6―ジアミノレソルシノールの製造方法
US4247479A (en) Process for the manufacture of aromatic amines from α, β-unsaturated cycloaliphatic ketoximes
US4427600A (en) Preparation of 1-alkyl-2-chloro-5-nitrobenzene-4-sulfonic acids
US4434304A (en) Synthesis of trinitrophloroglucinol
Hamel et al. Synthesis of 2, 2-dinitropropanol. Studies on continuous preparation
JP2512532B2 (ja) 4,4´−ジニトロスチルベン−2,2´−ジスルホン酸の製造方法
JPH06157389A (ja) β−ナフチルベンジルエーテルの製造方法
IE58428B1 (en) Process for nitration of phenol derivatives
US5741936A (en) Process for the preparation of 3-chloro-3&#39;-Nitro-4&#39;-Methoxybenzophenone
US6093852A (en) Process for preparing 4,6-diamino-resorcinol dihydrochloride
JPS6127980A (ja) オキシフラバン化合物の製造法
EP0274194A1 (en) Process for the preparation of 2-nitro-5-phenoxy-N-alkylsulfonyl benzamides by nitration
JP2001508763A (ja) 電子求引性基で置換されたフェノール性化合物のニトロソ化方法及びその使用
JPH0244463B2 (hu)
KR890003596B1 (ko) 3,3&#39;-디니트로디페닐 화합물의 정제방법
US3714267A (en) Process for the nitrosation of m-cresol
JPH06211752A (ja) 2,2−ビス(3−ニトロ−4−ヒドロキシフェニル)ヘキサフルオロプロパンの製造方法
KR920002916B1 (ko) 2,4-디니트로클로로벤젠의 정제방법

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee