HU219854B - Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához - Google Patents

Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához Download PDF

Info

Publication number
HU219854B
HU219854B HU9601988A HU9601988A HU219854B HU 219854 B HU219854 B HU 219854B HU 9601988 A HU9601988 A HU 9601988A HU 9601988 A HU9601988 A HU 9601988A HU 219854 B HU219854 B HU 219854B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mol
urea
formaldehyde
melamine
condensation products
Prior art date
Application number
HU9601988A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75686A (en
HU9601988D0 (en
Inventor
Christel Hittinger
Heinz Lehnert
Manfred Niessner
Hermann Schatz
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of HU9601988D0 publication Critical patent/HU9601988D0/hu
Publication of HUT75686A publication Critical patent/HUT75686A/hu
Publication of HU219854B publication Critical patent/HU219854B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L61/00Compositions of condensation polymers of aldehydes or ketones; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L61/20Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • C08L61/30Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with heterocyclic and acyclic or carbocyclic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G12/00Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen
    • C08G12/02Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes
    • C08G12/26Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with heterocyclic compounds
    • C08G12/34Condensation polymers of aldehydes or ketones with only compounds containing hydrogen attached to nitrogen of aldehydes with heterocyclic compounds and acyclic or carbocyclic compounds
    • C08G12/36Ureas; Thioureas
    • C08G12/38Ureas; Thioureas and melamines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L97/00Compositions of lignin-containing materials
    • C08L97/02Lignocellulosic material, e.g. wood, straw or bagasse

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Abstract

A találmány tárgya lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításáraszolgáló kötőanyag-keverék, amely (A) (a) 1 mol melamin és (b) 3–11mol formaldehid, (c) 0–0,5 mol aromás vagy részben aromáshidroxivegyület, (d) 0–0,1 mol további aminoplasztképző komponensvizes kondenzációs termékeiből és (B) 0,8–13 mol karbamidból áll,mimellett adott esetben a karbamid összmennyiségének 25%-ig terjedőrésze az (A) kondenzációs termékek előállítása során kerülhozzáadásra. A találmány a fenti kötőanyag-keverékek előállításieljárására és alkalmazására, valamint az ezeket tartalmazólignocellulóz-tartalmú formatestekre is vonatkozik. ŕ

Description

A találmány tárgya lignocellulóz-tartalmú formatestek előállítására szolgáló kötőanyag-keverék, amely (A) (a) 1 mól melamint, (b) 3-11 mól formaldehidet, (c) 0-0,5 mól aromás vagy részben aromás hidroxivegyületet, (d) 0-0,1 mól további aminoplasztképző komponenst tartalmazó vizes kondenzációs gyantából, és (B) 0,8-13 mól karbamidból áll, mimellett adott esetben a karbamid összmennyiségének 25%-ig terjedő része az (A) kondenzációs termékek előállítása során kerül hozzáadásra.
A találmány a fenti kötőanyag-keverékek előállítási eljárására és alkalmazására, valamint az ezekkel készült lignocellulóz-tartalmú formatestekre is vonatkozik.
Régóta ismeretes, hogy karbamid-formaldehid gyantákkal, amelyek savas körülmények között térhálósodnak, fa- és egyéb lignocellulóz-tartalmú komponensek ragaszthatok. Az ilyen ragasztásos kötések vízállósága azonban számos célra nem kielégítő. Ezért gyakran kell a lúgos körülmények között térhálósodó fenol-formaldehid gyantákhoz folyamodni. Ezeknek azonban hátrányuk, hogy drágák, lassabban térhálósodnak ki, még tartalmaznak szabad fenolt, megsötétednek és ezenkívül nagy a lúgtartalmuk, aminek következtében nehézséget okoznak a fiimérkészítésnél és burkolásnál, valamint ezeknél tartani kell az alkália úgynevezett „kivirágzás”-ától.
Ezek a hátrányok részben olyan melamintartalmú karbamid-formaldehid gyantákkal kerülhetők el, amelyek erősítés céljából még bizonyos mennyiségű fenolt is tartalmaznak. Mivel az ilyen gyantával előállított lignocellulóz-tartalmú formatestben nincs már több fenol, ezért egy külön műveletben fenolból és formaldehidből, valamint adott esetben alkálifém-hidrogén-szulfitból egy kondenzátumot állítanak elő, amelyet erre alkalmas helyeken a karbamid-melamin-formaldehid gyantához hozzáadnak. Az ilyen gyanták savas körülmények között térhálósodnak, a fenolgyantáknál valamivel rövidebb idő alatt keményednek ki, és szintén vízálló ragasztásokat szolgáltatnak. Hátrányuk azonban az időigényes, többlépéses előállítás, a melamin magas ára és a tiszta karbamid-formaldehid gyantákhoz képest még mindig viszonylag hosszú keményedési idő, ami növeli a forgácslemezek és más, ezzel ragasztott lignocellulóz-tartalmú termékek előállítási költségét.
Az EP-A 25 245 számú közrebocsátási iratból ismeretesek olyan, melaminnal módosított aminoplasztgyanták, amelyeket karbamid-formaldehid gyanták melamin-karbamid-formaldehid gyantákkal történő keverése vagy melamin-formaldehid gyanták karbamid-formaldehid gyantákkal történő keverése útján állítanak elő.
A DE-A 24 55 420 számú közrebocsátási iratban eljárást írnak le melamin-karbamid-formaldehid gyanták előállítására melaminnak karbamid-formaldehid előkondenzátumokkal történő kondenzálásával.
Az EP-B 54 755 számú szabadalmi leírásból egy olyan eljárás ismeretes melamin-formaldehid impregnálógyanták előállítására, amelyben a tárolási stabilitás növelése érdekében a melamin-formaldehid kondenzátumot karbamidoldattal helyettesítik.
Az US-4 123 579 számú szabadalmi leírás kitanítása szerint a melamin-formaldehid kondenzátumból álló impregnálógyantákhoz a folyóképesség növelése érdekében kisebb mennyiségű karbamidot adnak.
A DE-A 34 42 454 számú közrebocsátási iratban azt javasolják, hogy karbamid-melamin-formaldehid kondenzációtermékeket úgy állítsuk elő, hogy a formaldehidet egy karbamiddal készült vizes oldat alakjában használjuk a melaminnal végzett reakcióban. Itt a szükséges összes karbamidmennyiségnek 50 tömeg%-ig terjedő mennyisége a kondenzáció alatt, azt megelőzően vagy azután más alakban is használható, mint a formaldehidoldat alakjában. A karbamidnak bizonyos része az állítás szerint nem épül be, mert az formaldehidlekötő szerként szolgál.
Az összes ismert gyanták javításra szorulnak azonban a kötőanyagként történő felhasználás szempontjából, mert korlátozottan teljesítik a formatestek jó nedvességállóságára, egyidejű jó szilárdságra, valamint a gyanták egyszerű és költségkímélő előállítására vonatkozó követelményeket.
A jelen találmány feladata javított minőségű, kötőanyagként alkalmas, melamin-, karbamid- és formaldehidalapú vizes gyanták kifejlesztése volt.
E feladatnak megfelelően dolgoztuk ki a bevezetőben definiált kötőanyag-keverékeket.
A vizes kondenzációtermékeket (A komponens) 1 mól melamin (a), 3-11 mól, előnyösen 3,6-9,5 mól, különösen előnyösen 4-7 mól formaldehiddel (b) végzett reagáltatása útján nyeljük.
A melamint szokásosan szilárd alakban használjuk fel. A formaldehidet szokásos módon koncentrált vizes oldat, például 40 tömeg%-os vizes oldat vagy paraformaldehid alakjában. Lehet azonban koncentrált vizes formaldehid- és karbamidoldatot is használni, ha a karbamid egy részét a kondenzáció során adjuk be.
Az (A) kondenzációs termékek tartalmazhatnak továbbá 1 mól melaminra számított 0,5 mol-ig terjedő mennyiségű aromás vagy részben aromás (c) hidroxikomponenst is. Ilyen komponensként mindenekelőtt egy- és kétértékű fenolok, például rezorcinok, hidrokinon vagy előnyösen fenol jönnek számításba, éppen úgy, mint többgyűrűs vegyületek, mint például az a- vagy βnaftol vagy részben aromás dihidroxivegyületek, mint a 2,2-bisz(4-hidroxi-fenil)-etán vagy l,l-bisz(4-hidroxi-fenil)-izobután. A fenolt előnyösen fenol-formaldehid előkondenzátumok, mint például a DE-A 31 25 874 számú közrebocsátási irat szerint előállítható ilyen előkondenzátumok alakjában vagy pedig szabad alakban adjuk hozzá.
Aminoplasztképző (d) komponensként használhatók továbbá módosított karbamidok, mint az etilén-karbamid, etilén-dikarbamid vagy dipropilén-trikarbamid vagy guanaminok, mint benzoguanamin vagy a kaprolaktám amidjai, 0,1 mol-ig terjedő mennyiségben az (A) komponens előállítása során.
A reakciót előnyösen úgy végezzük, hogy 1 mól melamint 3-11 mól formaldehiddel és a szükséges kar2
HU 219 854 Β bamid összmennyisége 25%-áig terjedő mennyiségével 20-40 °C hőmérsékleten keverjük, majd 50 °C és 100 °C közötti, előnyösen 75-95 °C-ra melegítjük. A pH-nak ezalatt 7,5 és 9,5 közöttinek, előnyösen 8,2 és 9,0 közöttinek kell lennie. Ilyen körülmények között mindaddig folytatjuk a kondenzációt, míg az elegy lemez-lemez viszkoziméterrel mért viszkozitása a 10 és 1000 mPa-s közötti, különösen előnyösen a 10 és 500 mPas közötti értéket el nem éri. Ekkor az elegyet 10-80 °C-ra, előnyösen 40-70 °C-ra hűtjük le.
Ezután az (A) kondenzációs termékhez hozzáadjuk a (B) karbamidkomponens 0,8-13 mol-nyi teljes menynyiségét, előnyösen 1,3-4,5 mól mennyiségét. Ennek az összmennyiségnek a 25%-ig terjedő része már az (A) gyanta előállítása során hozzáadható.
A karbamidot előnyösen szilárd alakban adjuk az elegyhez, de történhet ez vizes oldat alakjában is. Abban az esetben, ha a karbamid összmennyiségének 25%-ig teijedő mennyiségét már az (A) kondenzációs termék előállítása során hozzáadtuk, akkor a karbamid koncentrált vizes karbamid- és formaldehidoldat alakjában is hozzáadható.
Az előnyös foganatosítási mód szerint a karbamid összes mennyiségét az (A) gyanta kondenzációjának befejezése után keveijük azzal össze. A hozzáadás módjának nincs jelentősége. Bekeverhető a karbamid az (A) gyantába vagy az (A) gyanta egy karbamidoldatba. A két komponens összekeverése történhet szobahőmérsékleten, de úgy is, hogy a még 80 °C-ig terjedő hőmérsékletű gyantát keveijük össze a karbamiddal. Ezután a kész gyantakeverék szobahőmérsékletre hűthető. A lehűtött gyanta pH-ja 8,5 és 10,0 közötti kell legyen. Ha 1 mól melaminra számítva 4 mol-nál több formaldehidet használunk, csak akkor ajánlatos a karbamid egy részét már az (A) komponens előállítása során hozzáadni.
A fentiek alapján a találmány tárgyát képezi továbbá egy eljárás kötőanyag-keverékek előállítására lignocellulóz-tartalmú formatestekhez, amely abban áll, hogy (A) kondenzációs termékeket állítunk elő (a) 1 mól melamin, (b) 3-11 mól formaldehid, (c) 0-0,5 mól aromás vagy részben aromás hidroxivegyület és (d) 0-0,1 mól további aminoplasztképző komponens vizes közegben, 7,5-10,0 pH mellett és 50-100 °C hőmérsékleten történő reagáltatásával, és (B) ezt követően összesen 0,8-13 mól karbamidot adunk hozzá 20-80 °C hőmérsékleten, mimellett adott esetben az összes karbamidmennyiség 25%-ig teijedő részét az (A) kondenzációs termékek előállítása során adjuk a keverékhez.
A találmány szerinti eljárásban hidroxivegyületként előnyösen fenolt alkalmazunk.
A pH beállítására az általánosan szokásos alkalikus vegyületeket, mint vizes alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxid-oldatokat, tercier aminokat, mint például tributil-amint vagy trietil-amint vagy tercier alkanolaminokat, mint például trietanol-amint, metil-dietanolamint használunk.
A találmány szerinti eljárást szokásos módon úgy végezzük, hogy a gyanták vizes gyantakeverékre számított szilárdanyag-tartalma 50-70 tömeg% legyen. A szilárdanyag-tartalmat azonban a víz 30-45 °C-on vákuumban történő ledesztillálásával növelni is lehet.
A kapott vizes gyanták viszkozitása 20 °C-on 10 és 800 mPas között, előnyösen 20 és 500 mPas között van körülbelül 60%-os szilárdanyag-tartalomnál, úgyhogy ezek a termékek nagyobb szilárdanyag-tartalomnál is még igen könnyen kezelhetők. Könnyen szivattyúzhatok, keverhetők térhálósító szerrel és könnyen szórhatok. A szubsztrátumon is igen könnyen elosztanak (elterülnek), ami további előnyöket jelent a feldolgozásnál.
A termékek 20 °C-on több héten át stabilisak tárolás folyamán.
Ezekbe a gyantákba 10 tömeg%-ig terjedő mennyiségben további adalékanyagok keverhetők. Ezek lehetnek alkoholok, mint etilénglikol, dietilénglikol vagy szacharidok. Ugyanúgy használhatók akril-amid, etilénoxid-, Ν-vinil-pirrolidon-, vinil-acetát-alapú vízoldható polimerek, valamint e monomerek kopolimerjei is.
A találmány szerinti gyanták kiválóan alkalmasak kötőanyagként lignocellulóz-tartalmú formatestek, mint faforgácslemezek, rétegelt falemezek, rostlemezek előállítására.
Az ilyen formatestek például úgy állíthatók elő, hogy a lignocellulóz-anyagra számított 5-30 tömeg% szilárd gyantával 120 és 250 °C közötti hőmérsékleten nyomás alatt sajtoljuk őket. Használhatók még keményítőszerek, mint például ammónium-klorid, ammóniumszulfát, ammónium-nitrát, ammónium-foszfát, hangyasav, kénsav és egyéb szervetlen és szerves savak is. Szokásos módon a keményítőszereket vizes kötőanyagokkal keverik össze („enyvfürdő”) és így szórják fel a forgácsra.
A találmány szerinti keverékek ezenkívül olyan formatestek, mint például gerendák előállítására is alkalmasak, amelyek faelemek felületi összeragasztásával készülnek.
A találmány szerinti vizes keverékek előnye az egyszerű előállítási mód mellett, melynek során a szokásos eljárásoktól eltérően a karbamid kokondenzálása elhagyható az, hogy a hasonló összetételű, szokásos gyantákhoz képest javulnak a feldolgozástechnikai tulajdonságok, éspedig abban az értelemben, hogy hasonló melamintartalom mellett jobb a nedvességgel szembeni ellenállás, rövidebbek a gélesedési idők és ezáltal nagyobb a feldolgozási sebesség. A szokásos gyantákhoz képest ugyanolyan jó feldolgozhatósági tulajdonságok mellett csökkenthető a drága melamin mennyisége. Ezáltal öszszességében javítható a lignocellulóz-tartalmú anyagokból készült formatestek előállításának gazdaságossága.
Példák
Formaldehidoldatként 40 tömeg%-os vizes oldatot használtunk.
A pH-értékek beállítása vizes nátrium-hidroxid-oldattal történt.
A viszkozitást 20 °C-on egy lemez-lemez viszkoziméterrel mértük. A szilárdanyag-tartalmat 120 °C-on,
HU 219 854 Β légáramú szárítószekrényben kétórás szárítással határoztuk meg. A gélesedési időket 100 °C-on mértük úgy, hogy 100 rész ragasztóanyaghoz 8 rész 20%-os ammónium-szulfát-oldatot adtunk.
1. példa
600 g formaldehidoldatot és 264 g melamint 95 °Cra melegítettünk és 120 percen át pH=8,6-en kondenzáltunk. A keverék viszkozitása 20 °C-on mérve 150 mPas volt. Ezután a keveréket 75 °C-ra hűtöttük le és 272 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értékeket mértük: viszkozitás: 65 mPas, szilárdanyag-tartalom: 58,7%, gélesedési idő: 50 másodperc.
2. példa
528 g formaldehidoldatot és 222 g melamint 95 °Cra melegítettünk és 120 percen át pH=8,8-en kondenzáltunk. Az elegy viszkozitása 20 °C-on mérve 110 mPas volt. Ezután 75 °C-ra hűtöttük le és 246 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értékeket mértük: viszkozitás 60 mPas, szilárdanyagtartalom 58,8%, gélesedési idő 58 másodperc.
3. példa
539 g formaldehidoldatot és 234 g melamint 95 °Cra melegítettünk és 120 percen át pH=8,7-en kondenzáltunk. Az elegy viszkozitása 20 °C-on 100 mPas volt. Ezután 75 °C-ra hűtöttük és 245 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értéke- 30 két mértük: viszkozitás 40 mPas, szilárdanyag-tartalom 59,4%, gélesedési idő 55 másodperc.
4. példa
1200 g formaldehidoldatot, 495 g melamint és 24 g karbamidot 95 °C-ra melegítettünk és 120 percen át pH = 8,5-en kondenzáltunk. Az elegy viszkozitása 20 °C-on mérve 130 mPas volt. Ezután 75 °C-ra hűtöttük és 540 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értékeket mértük: viszkozitás 40 60 mPas, szilárdanyag-tartalom 58,6% gélesedési idő 58 másodperc.
5. példa
684 g formaldehidoldatot, 222 g melamint és 45 g karbamidot 95 °C-ra melegítettünk és 120 percen át pH=8,5-en kondenzáltunk. Ezután 75 °C-ra hűtöttük le 5 és 255 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értékeket mértük: viszkozitás 30 mPas, szilárdanyag-tartalom 57,3%, gélesedési idő 56 másodperc.
6. példa (összehasonlító példa)
556 g formaldehidoldatot, 264 g melamint és 111 g karbamidot 95 °C-ra melegítettünk és 60 percen át pH=8,6-en kondendenzáltunk. Az elegy viszkozitása 20 °C-on mérve 490 mPas volt. Ezután 75 °C-ra hűtöt15 tűk le és 140 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a következő értékeket mértük: viszkozitás 150 mPas, szilárdanyag-tartalom 57,9%, gélesedési idő 80 másodperc.
7. példa (a 34 42 454 számú német nyilvánosságrahozatali irat szerinti összehasonlító példa)
445 g, 50 tömeg% formaldehidből, 25 tömeg% karbamidból, 25 tömeg% vízből készült koncentrált vizes oldatból, 246 g melaminból és 104 g vízből készült ele25 gyet 95 °C-ra melegítettünk és azt 55 másodpercen át pH=8,6-en kondenzáltuk. A reakcióelegy viszkozitása 20 °C-on 1220 mPas volt. Ezután 75 °C-ra hűtöttük és 140 g karbamidot adtunk hozzá. 20 °C-ra történt lehűlés után a gyanta viszkozitása 420 mPas, szilárdanyag-tartalma 66,5 tömeg%, gélesedési ideje 76 másodperc volt. Alkalmazási példa
Az 1-7. példa szerinti gyantákkal faforgácslemezek céljára szolgáló enyvfurdőket állítottunk elő. E cél35 ból 100 g gyantához 8 g 20 tömeg%-os vizes ammónium-szulfát-oldatot adtunk és az enyvfurdő szilárdanyag-tartalmát víz hozzáadásával 51,8 tömeg%-ra állítottuk be. 19 mm vastag faforgácslemezeket állítottunk elő, ahol a forgácsok szilárdanyag-tartalma 12 tömeg% volt, a sajtolási idő 210 °C-on 114 másodperc.
A faforgácslemezek tulajdonságait a következő táblázatban tüntetjük fel.
A példa száma szerinti gyanta 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Gélesedési idő (mp) 50 58 55 58 56 80 87
V20 nyirószilárdság (N/mm2) 3,06 2,73 2,61 3,57 3,81 2,78 2,61
VI00 keresztirányú szakítószilárdság (N/mm2) 0,44 0,52 0,51 0,54 0,63 0,39 0,30
Duzzadás 24 óra múlva (%) 14,9 114 12,2 13,1 12,9 18,8 16,9
Perforálóérték (mg HCHO/100 g atro lemez) 4,9 5,0 5,2 5,1 6,3 4,9 5,2
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (9)

1. Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához, amely (A) (a) 1 mól melamin és (b) 3-11 mól formaldehid vizes kondenzációs termékeiből és (B) 0,8-13 mól karbamidból áll, mimellett adott esetben a karbamid összmennyiségének 25%-ig terjedő
55 része az (A) kondenzációs termékek előállítása során kerül hozzáadásra.
2. Az 1. igénypont szerinti kötőanyag-keverék, amelyben a karbamid teljes mennyisége az (A) kondenzációs termékek kondenzálásának befejezése után kerül
60 hozzáadásra.
HU 219 854 Β
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kötőanyagkeverék, amely olyan (A) kondenzációs termékekből áll, amelyek 0,5 mol-ig terjedő mennyiségű aromás vagy részben aromás (c) hidroxikomponenst is tartalmaznak.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti kötőanyag-keverék, amely olyan (A) kondenzációs termékekből áll, amelyek 0,1 mol-ig teqedő mennyiségű, további (d) aminoplasztképző komponenst is tartalmaznak.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerint kötőanyag-keverék, amely (A) (a) 1 mól melamin, (b) 3-11 mól formaldehid, (c) 0-0,5 mól fenol, (d) 0-0,1 mól további aminoplasztképző komponens vizes kondenzációs termékeiből és (B) 0,8-13 mól karbamidból áll, mimellett adott esetben a karbamid összmennyiségének 25%-ig terjedő részét az (A) kondenzációs termékek tartalmazzák.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti kötőanyag-keverék, amely (A) (a) 1 mól melamin, (b) 3-11 mól formaldehid, (c) 0-0,5 mól fenol és (d) 0-0,1 mól további aminoplasztképző komponens vizes közegben, 7,5-10,0 pH mellett és 50-100 °C hőmérsékleten végzett kondenzációja és (B) ezt követően összesen 0,8-13 mól karbamid hozzáadása útján lett előállítva, mimellett adott esetben az összes karbamidmennyiség 25%-ig terjedő része az (A) kondenzációs termékek előállítása során kerül hozzáadásra.
7. Eljárás kötőanyag-keverék előállítására lignocellulóz-tartalmú formatestekhez, azzal jellemezve, hogy (A) kondenzációs termékeket állítunk elő (a) 1 mól melamin, (b) 3-11 mól formaldehid, (c) 0-0,5 mól fenol és (d) 0-0,1 mól további aminoplasztképző komponens vizes közegben, 7,5-10,0 pH mellett és 50-100 °C hőmérsékleten történő reagáltatásával, és (B) ezt követően összesen 0,8-13 mól karbamidot adunk hozzá 20-80 °C hőmérsékleten, mimellett adott esetben az összes karbamidmennyiség 25%-ig terjedő részét az (A) kondenzációs termékek előállítása során adjuk a keverékhez.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti kötőanyag-keverék alkalmazása lignocellulóz-tartalmú formatestek előállítására.
9. Lignocellulóz-tartalmú formatest, amely kötőanyagként az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti kötőanyag-keveréket tartalmazza.
HU9601988A 1994-01-20 1995-01-10 Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához HU219854B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4401562 1994-01-20
PCT/EP1995/000071 WO1995020000A1 (de) 1994-01-20 1995-01-10 Bindemittel für die herstellung von lignocellulosehaltigen formkörpern

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601988D0 HU9601988D0 (en) 1996-09-30
HUT75686A HUT75686A (en) 1997-05-28
HU219854B true HU219854B (hu) 2001-08-28

Family

ID=6508303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601988A HU219854B (hu) 1994-01-20 1995-01-10 Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0740673B1 (hu)
AT (1) ATE158318T1 (hu)
CZ (1) CZ190196A3 (hu)
DE (1) DE59500686D1 (hu)
DK (1) DK0740673T3 (hu)
FI (1) FI113274B (hu)
HU (1) HU219854B (hu)
NO (1) NO310880B1 (hu)
PL (1) PL315547A1 (hu)
SK (1) SK86096A3 (hu)
WO (1) WO1995020000A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6548625B2 (en) * 2001-03-23 2003-04-15 Cytec Technology Corp. Stable liquid melamine urea formaldehyde resins, hardeners, adhesive compositions, and methods for making same
WO2006051339A1 (en) * 2004-11-15 2006-05-18 Chimar Hellas Sa Thermosetting polymer compositions
GR1005045B (el) * 2004-11-15 2005-11-16 Chimar (Hellas) Α.Ε. Συνθεση θερμοσκληρυνομενων πολυμερων
AT503516A1 (de) * 2006-03-29 2007-10-15 Fundermax Gmbh Verfahren zur herstellung eines melamin-harnstoff-formaldehyd cokondensats

Also Published As

Publication number Publication date
NO963014L (no) 1996-07-19
NO310880B1 (no) 2001-09-10
FI113274B (fi) 2004-03-31
EP0740673B1 (de) 1997-09-17
HUT75686A (en) 1997-05-28
NO963014D0 (no) 1996-07-19
EP0740673A1 (de) 1996-11-06
ATE158318T1 (de) 1997-10-15
DK0740673T3 (da) 1997-10-27
DE59500686D1 (de) 1997-10-23
FI962921A0 (fi) 1996-07-19
SK86096A3 (en) 1997-04-09
HU9601988D0 (en) 1996-09-30
CZ190196A3 (en) 1996-10-16
PL315547A1 (en) 1996-11-12
WO1995020000A1 (de) 1995-07-27
FI962921A (fi) 1996-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7422787B2 (en) Oriented strand boards
US5646219A (en) Method of preparing binder system and product thereof
NL8101700A (nl) Maken van spaanplaat en daarvoor geschikt bindmiddel.
NZ210396A (en) Preparation of urea-formaldehyde resins
FI57775C (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett vaederbestaendigt traelim
CA1315446C (en) Method for the production of amino resin
US5162462A (en) Process for the preparation of aminoplastic resin for use in the production of particle boards with low formaldehyde emission
HU219854B (hu) Kötőanyag-keverék lignocellulóz-tartalmú formatestek előállításához
US6881817B2 (en) Adhesive composition with increased cure rate
AU2001237802A1 (en) Adhesive composition with increased cure rate
HU215944B (hu) Eljárás karbamiddal módosított, nagy reakcióképességű fenolgyanták előállítására középhelyzetű forgácsok kötőanyagaként forgácslapok gyártásánál
US5374678A (en) Adhesive
US4011280A (en) Process for the production of binders for weather-proof wood materials and product
US3434992A (en) Binder composition comprising a mixture of a barium hydroxide catalyzed phenol-formaldehyde resole and a melamine formaldehyde condensate
US4451620A (en) Diethanolamine salt of sulphamic acid as a curing accelerator for aminoplast resins
JP4838127B2 (ja) ホルムアルデヒド含有アミノプラスト樹脂および触媒化合物を含む接着剤組成物
US3371067A (en) Melamine-formaldehyde-acrylonitrile condensation product and process of making same
US3096226A (en) Aqueous composition of phenol-aldehyde condensate and method of bonding materials with same
CS196288B2 (en) Method of producing solutions of urea-formaldehyde impregnating resins
JP2001164228A (ja) 木材用接着剤組成物
GB2061301A (en) Solid Reactive Catalyst for Amino Resins
FI114103B (fi) Menetelmä vesipitoisten aminomuovihartsien valmistamiseksi
PL169442B1 (pl) Sposób wytwarzania kleju na bazie kondensatu mocznikowo-formaldehydowego PL PL PL
NL9201305A (nl) Gemodificeerde amino-formaldehydeharsen.
JPH11217552A (ja) 木材用接着剤組成物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees