HU219764B - Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, eljárás előállítására és eljárás olefinek polimerizálására annak alkalmazásával - Google Patents

Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, eljárás előállítására és eljárás olefinek polimerizálására annak alkalmazásával Download PDF

Info

Publication number
HU219764B
HU219764B HU419/90A HU841990A HU219764B HU 219764 B HU219764 B HU 219764B HU 419/90 A HU419/90 A HU 419/90A HU 841990 A HU841990 A HU 841990A HU 219764 B HU219764 B HU 219764B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
catalyst component
dimethoxypropane
butyl
magnesium
Prior art date
Application number
HU419/90A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT56585A (en
HU908419D0 (en
Inventor
Enrico Albizzati
Umberto Giannini
Giampiero Morini
Original Assignee
Himont Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Himont Inc. filed Critical Himont Inc.
Publication of HU908419D0 publication Critical patent/HU908419D0/hu
Publication of HUT56585A publication Critical patent/HUT56585A/hu
Publication of HU219764B publication Critical patent/HU219764B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

A találmány tárgya olefinek polimerizációjában alkalmazhatókatalizátorkomponens, amely magnézium-di- halogenidet, titánvegyületetés egy 2 vagy több étercsoporttal rendelkező elektrondonor vegyületet– amely vízmentes magnézium-kloriddal komplexet tud képezni 100 gmagnézium-dikloridra számítva legfeljebb 60 mmol mennyiségben, továbbátitán-tetrakloriddal szubsztitúciós reakciókban nem reaktív, vagyilyen módon legfeljebb 50 mol%-nyi mennyisége lép reakcióba –tartalmaz hordozóra leválasztva, és a katalizátorkomponensben az Mg/Timólarány 0,5:1–10:1, és a Ti/elektrondonor vegyület mólarány0,5:1–3:1. A találmány értelmében az új katalizátorkomponenshordozóként porózus fém-oxidot tartalmaz, amelynek BET-- felületelegalább 30 m2/g és a porózus fém-oxid-hordozó mennyisége akatalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg%. Atalálmány kiterjed a katalizátorkomponens előállítására, valamintolefinek polimerizálási eljárására is a katalizátorkomponensből ismertmódon nyerhető katalizátor alkalmazásával. ŕ

Description

A találmány tárgya olefinek polimerizációjában alkalmazható új katalizátorkomponens, amelyben magnézium-dihalogenid, titánvegyület - előnyösen titán-halogenid vagy titán-halogén-alkoholát -, és egy 2 vagy több étercsoporttal rendelkező elektrondonor vegyület
- amely specifikus reaktivitással rendelkezik magnézium-kloriddal és titán-tetrakloriddal szemben - van hordozóra leválasztva; a találmány szerinti katalizátorkomponens hordozóként porózus fém-oxidot tartalmaz, amelynek BET-felülete legalább 30 m2/g, és a porózus fém-oxid-hordozó mennyisége a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg%.
A találmány tárgya továbbá eljárás az új katalizátorkomponens előállítására, valamint eljárás olefinek polimerizációjára az új katalizátorkomponensből nyert katalizátor alkalmazásával.
Korábbi, EP-A-0361494 számú szabadalmi bejelentésünkben olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponenst írtunk le, amelyet úgy készítettünk, hogy egy aktív formájú, vízmentes magnézium-halogenid hordozóra egy titán-halogenidet és egy 2 vagy több étercsoportot tartalmazó, magnézium-kloriddal és titán-tetrakloriddal szemben specifikus reaktív tulajdonságokkal rendelkező elektrondonor vegyületet vittünk fel. A jellemző éterek az (I) általános képletű vegyületek - a képletben R, Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és szénhidrogéncsoport, továbbá R, és R2 jelenthet hidrogénatomot is.
Azt találtuk, hogy olefinek polimerizálásában nagy aktivitású és sztereospecifitású katalizátor előállításához alkalmazható szilárd katalizátorkomponenst készíthetünk úgy, hogy egy porózus fém-oxidot - például szilícium-oxidot vagy alumínium-oxidot, vagy ezek keverékét - impregnáljuk magnézium-dihalogenid-oldattal vagy egy olyan magnéziumvegyület oldatával, amely halogénezőszerrel reagáltatva dihalogeniddé alakítható, és a kapott szilárd anyagot egy titánvegyülettel
- elsősorban titán-halogeniddel vagy egy titán-halogén-alkoholáttal -, és egy elektrondonor vegyülettel amelyet az EP-A-0361494 számú szabadalmi leírásban ismertetett, 2 vagy több étercsoportot tartalmazó vegyületek közül választunk ki - kezeljük.
Meglepő módon a találmány szerinti katalizátorkomponensből ismert módon előállítható katalizátor sokkal aktívabb és jobb sztereospecifitású, mint az ismert hasonló katalizátorok, ha a katalizátorkomponensben alkalmazott porózus fém-oxid-hordozó BET-felülete legalább 30 m2/g és mennyisége a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg%.
A találmány tárgya tehát olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, amely magnézium-dihalogenidet, titánvegyületet, és egy 2 vagy több étercsoporttal rendelkező elektrondonor vegyületet - amely vízmentes magnézium-kloriddal komplexet tud képezni 100 g magnézium-kloridra számítva legfeljebb 60 mmol mennyiségben, továbbá titán-tetrakloriddal szubsztitúciós reakciókban nem reaktív, vagy ilyen módon legfeljebb 50 mól%-nyi mennyisége lép reakcióba - tartalmaz hordozóra leválasztva, és a katalizátorkomponensben az Mg/Ti mólarány 0,5:1-10:1, és a Ti/elektrondonor vegyület mólarány 0,5:1-3:1; a találmány szerinti katalizátorkomponenst az jellemzi, hogy hordozóként porózus fém-oxidot tartalmaz, amelynek BET-felülete legalább 30 m2/g és a porózus fém-oxid-hordozó mennyisége a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg%.
A porózus fém-oxid-hordozón leválasztott titán- és magnéziumvegyületek, továbbá az elektrondonorok olyan vegyületek, amelyek fizikailag kötődnek az oxidhoz és/vagy kémiai kötést létesítenek az oxiddal; lehetséges, hogy a porózus fém-oxid-hordozóra felvitt titánés magnéziumvegyületek, valamint az elektrondonor vegyületek kémiai reakcióba is lépnek egymással.
Előnyösen a hordozóra felvitt komponensek mólaránya az Mg/Ti esetében 4:1-6:1.
A fém-oxidok porozitása legalább 0,3 cm3/g, előnyösen 1-3 cm3/g. Ennek megfelelően fajlagos felületük (BET-felületük) legalább 30 m2/g, előnyösen legalább 100 m2/g.
Az előnyösen alkalmazható oxidok, úgymint szilícium-oxid és/vagy alumínium-oxid fajlagos felülete általában 100-400 m2/g.
A fém-oxidok általában felületi hidroxilcsoportokat tartalmaznak (például 1-5 mmol/g mennyiségben), de lehetnek olyanok is, amelyek ilyen csoportokat nem tartalmaznak. Az oxidokat előnyösen vízmentes állapotban alkalmazzuk, azaz kémiailag nem kötött víztől mentes állapotban használjuk. Esetenként kémiailag nem kötött víz jelen lehet, azonban kisebb, mint 30 mmol/g oxid mennyiségben. Az ilyen vizet eltávolíthatjuk úgy, hogy az oxidokat 150-250 °C hőmérsékletre hevítjük. A hidroxilcsoportok mennyiségét az oxidok kalcinálásával szabályozhatjuk, amelyet rendszerint 250-900 °C hőmérsékleten végzünk (minél magasabb hőmérsékletet alkalmazunk, annál kevesebb hidroxilcsoport marad az anyagban).
A találmány szerinti katalizátorkomponens előállítására ismert eljárást alkalmazunk. Ennek értelmében a fent leírt tulajdonságokkal rendelkező katalizátorkomponenst egy hordozó impregnálásával készítjük egy magnéziumhalogeniddel vagy egy halogénezőszerrel reagáltatva halogeniddé alakítható magnéziumvegyülettel, és a hordozónak egy titánvegyülettel, valamint egy legalább 2 étercsoportot tartalmazó elektrondonor vegyülettel végzett kezelésével; az eljárást az jellemzi, hogy hordozóként egy porózus, legalább 30 m2/g BET-felületű fém-oxidhordozót alkalmazunk a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg% mennyiségben.
Az eljárás legelőnyösebb megvalósítási módja a következő: a porózus fém-oxid-hordozót úgy impregnáljuk, hogy szuszpendáljuk magnézium-klorid egy szerves oldószerrel készített oldatában, vagy egy MgCl2 nTi(OR4) komplex - ahol n értéke 1 -3, és R jelentése 2-8 szénatomos alkil-, 3-8 szénatomos cikloalkil- vagy 6-18 szénatomos arilcsoport - egy szénhidrogénnel készített oldatában, és
- az oldószert lepároljuk, és
- a kezelt fém-oxidot titán-tetraklorid az éter típusú vegyületet is tartalmazó oldatának feleslegével kezeljük 60-135 °C hőmérsékleten, és
HU 219 764 Β
- a kapott szilárd anyagot fonón elválasztjuk a titán-tetraklorid feleslegétől, majd
- a szilárd anyagot hexánnal vagy heptánnal mossuk, amíg a kloridionok eltűnnek a mosófolyadékból.
A titán-tetrakloridos kezelést megismételhetjük.
Az eljárás egy másik megvalósítási módja szerint magnéziumvegyülettel impregnált fém-oxidot először az éter típusú vegyülettel, majd ezt követően a titántetrakloriddal reagáltatjuk.
Az éter típusú vegyületet adagolhatjuk a fém-oxid impregnálása során is, vagy kezelhetjük vele a katalizátorkomponenst a titánvegyülettel végzett reakció után. Ebben az utóbbi esetben a reakciót előnyösen valamely aromás oldószer, mint például benzol vagy toluol jelenlétében végezzük.
Amennyiben olyan fém-oxidokat alkalmazunk, amelyeket magnéziumtartalmú vegyületként nem magnézium-halogeniddel impregnáltunk, ezeket a vegyületeket előnyösen halogeniddé alakítjuk halogénezőszerrel, mint például szilícium-tetrakloriddal, alkil-alumíniumhalogenidekkel vagy alkil-szilícium-trikloriddal végzett reakció segítségével.
Az így impregnált és kezelt oxidot ezután titán-tetrakloridal és az éter típusú vegyülettel reagáltatjuk a fent leírt eljárásnak megfelelően.
A magnézium-halogenideken kívül alkalmazható egyéb magnéziumvegyületek például az RMgX általános képletű vegyület, az MgR2 általános képletű vegyület, az Mg(OR)2 általános képletű vegyület, az XMgOR általános képletű vegyület, az MgX2nTi(OR)4 általános képletű vegyület, ahol az általános képletekben X jelentése klóratom vagy brómatom, R jelentése
1-18 szénatomszámú alkilcsoport vagy 3-18 szénatomszámú cikloalkilcsoport és n jelentése 1-14 közötti egész szám.
Előnyösen alkalmazható éter típusú vegyületek az (I) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben R, Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet
1-18 szénatomszámú alkilcsoport, 3-18 szénatomszámú cikloalkilcsoport, 6-18 szénatomszámú arilcsoport és 7-18 szénatomszámú aril-alkil-csoport, vagy alkilaril-csoport és Rb valamint R2 jelentése továbbá lehet hidrogénatom.
Részletesebben, R jelentése előnyösen 1-6 szénatomszámú alkilcsoport és legelőnyösebben metilcsoport. Továbbá amennyiben Rj jelentése metilcsoport, etilcsoport, propilcsoport vagy izopropilcsoport, R2 jelentése lehet etilcsoport, propilcsoport, izopropilcsoport, butilcsoport, izobutilcsoport, t-butilcsoport, 2-etilhexil-csoport, ciklohexilcsoport, metil-ciklohexil-csoport, fenilcsoport vagy benzilcsoport; amennyiben Rj jelentése hidrogénatom, R2 jelentése lehet etilcsoport, butilcsoport, szek-butil-csoport, t-butil-csoport, 2-etilhexil-csoport, ciklohexil-etil-csoport, difenil-metil-csoport, p-klór-fenil-csoport, 1-naftilcsoport vagy 1-dekahidronaftil-csoport; Rj és R2 jelentése továbbá lehet azonos csoport, amely lehet etilcsoport, propilcsoport, izopropilcsoport, butilcsoport, izobutilcsoport, t-butilcsoport, neopentilcsoport, fenilcsoport, benzilcsoport vagy ciklohexilcsoport.
Ilyen fenti (I) általános képletű étervegyületek lehetnek például:
2-(2-etil-hexil)-l,3-dimetoxi-propán,
2-izopropil-1,3-dimetoxi-propán,
2-butil-1,3-dimetoxi-propán,
2-szek-butil-1,3-dimetoxi-propán,
2-ciklohexil-1,3-dimetoxi-propán,
2-fenil-l ,3-dimetoxi-propán,
2-t-butil-l,3-dimetoxi-propán,
2-kumil-1,3-dietoxi-propán,
2-(2-fenil-etil)-1,3-dimetoxi-propán,
2-(2-ciklohexil-etil)-l,3-dimetoxi-propán,
2-(p-klór-fenil)-1,3-dimetoxi-propán,
2-(difenil-metil)-1,3-dimetoxi-propán,
2-(l-naftil)-l,3-dimetoxi-propán,
2-(p-fluor-fenil)-1,3-dimetoxi-propán,
2-( 1 -dekahidronaftil)-1,3-dimetoxi-propán,
2-(p-t-butil-fenil)-l,3-dimetoxi-propán,
2.2- diciklohexil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dietil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dipropil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dibutil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dietil-1,3-dietoxi-propán,
2.2- dipropil-1,3-dietoxi-propán,
2.2- dibutil-1,3-dietoxi-propán,
2-metil-2-etil-1,3-dimetoxi-propán,
2-metil-2-propil-l,3-dimetoxi-propán,
2-metil-2-benzil-1,3-dimetoxi-propán,
2-metil-2-(metil-ciklohexil)-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(p-klór-fenil)-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(2-fenil-etil)-l,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(2-ciklohexil-etil)-1,3-dimetoxi-propán, 2-metil-2-izobutil-1,3-dimetoxi-propán, 2-metil-2-(2-etil-hexil)-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(2-etil-hexil)-l,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(p-metil-fenil)-1,3-dimetoxi-propán, 2-metil-2-(2-etil-hexil)-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(2-etil-hexil)-l,3-dietoxi-propán,
2.2- bisz(p-metil-fenil)-1,3-dimetoxi-propán, 2-metil-2-izopropil-l,3-dietoxi-propán,
2.2- diizobutil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- difenil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dibenzil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- bisz(ciklohexil-metil)-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- diizobutil-1,3-dietoxi-propán,
2.2- diizobutil-1,3-dibutoxi-propán,
2-izobutil-2-izopropil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- diszek-butil-l,3-dimetoxi-propán,
2.2- di-t-butil-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- dineopentil-1,3-dimetoxi-propán,
2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán,
2-fenil-2-benzil-l,3-dimetoxi-propán,
2-ciklohexil-2-(ciklohexil-metil)-l,3-dimetoxi-propán.
Előnyösen ezek az éterek komplexet képeznek a magnézium-dikloriddal olyan mennyiségben, hogy körülbelül 20-50 mmol/100 g MgCl2 reagál, és a titántetrakloriddal (TiCl4) kisebb, mint 30 mól% mennyiségben reagálnak.
Más alkalmazható éterek például a következők:
2.3- difenil-1,4-dietoxi-bután,
HU 219 764 Β
2.3- diciklohexil-1,4-dietoxi-bután,
2.3- dibenzil-1,4-dietoxi-bután,
2.3- dibenzil-1,4-dimetoxi-bután,
2.3- diciklohexil-1,4-dimetoxi-bután,
2.3- diizopropil-1,4-dimetoxi-bután,
2.3- diizopropil-1,4-dietoxi-bután,
2.2- bisz(p-metil-fenil)-l,4-dimetoxi-bután,
2.3- bisz(p-klór-fenil)-l,4-dimetoxi-bután,
2.3- bisz(p-fluor-fenil)-l,4-dimetoxi-bután,
2.4- difenil-l ,5-dimetoxi-pentán,
2.5- difenil-l,6-dimetoxi-hexán,
2.4- diizopropil-1,5-dimetoxi-pentán,
2.5- difenil-1,6-dimetoxi-hexán,
3-(metoxi-metil)-tetrahidro furán,
3-(metoxi-metil)-dioxán,
1,1 -di(metoxi-metil)-1,2,3,4-tetrahidronaftalin,
1,1 -di(metoxi-metil)-dekahidronaftalin,
1,1 -di(metoxi-metil)-indán,
2.2- di(metoxi-metil)-indán,
1,1 -di(metoxi-metil)-2-izopropil-5-metil-ciklohexán,
1.3- diizobutoxi-propán,
1.2- diizobutoxi-etán,
1.3- diizoamiloxi-propán,
1.2- diizoamiloxi-etán,
1.3- dineopentoxi-propán,
1.2- dineopentoxi-etán,
2.2- tetrametilén-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- pentametilén-1,3-dimetoxi-propán,
2.2- hexametilén-1,3-dimetoxi-propán,
1.2- bisz(metoxi-metil)-ciklohexán,
2,8-dioxa-spiro[5.5]undekán,
3.7- dioxa-biciklo[3.3.1 Jnonán,
3.7- dioxa-biciklo[3.3.0]oktán,
3.3- diizobutil-l ,5-dioxán,
6.6- diizobutil-dioxepán,
1,1 -di(metoxi-metil)-ciklopropán,
1,1 -bisz(metoxi-metil)-ciklohexán,
1,1 -bisz(metoxi-metil)-biciklo[2.2.1 Jheptán,
1,1 -di(metoxi-metil)-ciklopentán, 2-metil-2-(metoxi-metil)-1,3-dimetoxi-propán.
Különösen előnyös étervegyületek az 1,3-diéterek, amelyekben R jelentése metilcsoport, és Rb valamint R2 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet izopropilcsoport, izobutilcsoport, t-butil-csoport, ciklohexilcsoport, izopentilcsoport, ciklohexil-etil-csoport. Különösen előnyös éterek a 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxipropán; a 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán; és a 2,2-bisz(2-ciklohexil-metil)-l,3-dimetoxipropán.
Az éterek magnézium-dikloriddal (MgCl2) való komplexálási reakcióját az alábbiak szerint végezzük:
100 ml-es fixlapátos mechanikus keverővei ellátott lombikba nitrogénatmoszférában sorrendben az alábbi anyagokat mérjük:
- 70 ml vízmentes n-heptán
- 12 mmol vízmentes MgCl2, amelyet az alábbiakban leírtak szerint aktiváltunk
- 2 mmol éter.
A reakcióelegyet 4 óráig 60 °C hőmérsékleten reagáltatjuk (a keverő sebessége: 400 fordulat/perc). Ezután az elegyet leszűrjük és szobahőmérsékleten 100 ml n-heptánnal mossuk, majd mechanikus szivattyúval vákuumban szárítjuk.
A szilárd anyagot, miután 100 ml etanollal kezeltük, gázkromatográfia segítségével kvantitatíve analizáljuk, és meghatározzuk a kötött éter mennyiségét.
Az éter titán-tetrakloriddal (TiCl4) való reakcióját az előbbi tesztvizsgálatban vizsgáljuk:
Mágneses keverővei ellátott 25 ml-es vizsgálócsőbe nitrogénatmoszférában sorrendben az alábbi anyagokat mérjük:
- 10 ml vízmentes n-heptán,
- 5 mmol titán-tetraklorid (TiCl4),
- 1 mmol donorvegyület.
A reakcióelegyet 30 percig 70 °C hőmérsékleten reagáltatjuk, majd 25 °C hőmérsékletre hűtjük és 90 ml etanollal megbontjuk.
Az oldatokat gázkromatográfia segítségével belső standard módszer alkalmazásával HRGC Mega Series Carlo Erba gázkromatográfon analizáljuk. 25 m Chrompack CP-SIL kapillárisoszlopot alkalmazunk.
Az éterekkel végzett komplexképzésiteszt-vizsgálatban alkalmazott magnézium-kloridot az alábbi eljárással állítjuk elő:
1-es vibrátoros őrlőedénybe (Vibratrom, Siebtechnik), amely 1,8 kg 16 mm átmérőjű acélgolyót tartalmaz, 50 g vízmentes magnézium-kloridot és 6,8 ml 1,2-diklór-etánt (DCE) mérünk nitrogénatmoszférában.
Az elegyet 96 óráig szobahőmérsékleten őröljük. Ezután a szilárd anyagot kinyerjük és mechanikus szivattyú segítségével 50 °C hőmérsékleten 16 óráig vákuumban szárítjuk.
A szilárd anyag jellemzése:
- Dl 10 visszaverődéscsúcs félszélessége =1,15 cm
- 2 értéknél maximumintenzitás mellett a halogén jelenléte=32,l°
- Fajlagos felület (BET)=125 m2/g
- DCE-maradék=2,5 tömeg%
A találmány szerinti katalizátorkomponens alkil-alumínium-vegyületekkel ismert módon katalizátort képez, amely alkalmas CH2=CHR általános képletű olefinek polimerizációjában való alkalmazásra, ahol az általános képletben R jelentése hidrogénatom vagy 1-6 szénatomszámú alkilcsoport vagy arilcsoport.
Amennyiben olefinek - különösen propilén - szabályozott sztereokémiájú (sztereoreguláris) polimerizációját kívánjuk végrehajtani, előnyös lehet néhány esetben az alkil-alumínium-vegyületekkel együtt egy elektrondonor vegyületet is alkalmazni, amely lehet 2,2,6,6tetrametil-piperidin vagy olyan szilíciumvegyület, amely legalább egy Si-OR kötést tartalmaz, ahol R jelentése szénhidrogéncsoport.
Előnyösen alkalmazható szilíciumvegyületek az Rí, Rí·, Si(OR')ORiv általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben R1 és Rn jelentése azonos vagy eltérő, és lehet 3-12 szénatomszámú, elágazó szénláncú alkilcsoport vagy 3-12 szénatomszámú cikloalifás csoport, vagy 6-12 szénatomszámú arilcsoport; Rin és RIV jelentése
HU 219 764 Β egymástól függetlenül lehet 1 -6 szénatomszámú alkilcsoport.
Például ilyen szilíciumvegyületek lehetnek az alábbiak: (t-butil)2Si(OCH3)2; (ciklohexil)2Si(OCH3)2; (ciklopentil)2Si(OCH3)2; (izopropil)2Si(OCH3)2; (szek-butil)2SiO(CH3)2.
Más alkalmazható szilíciumvegyületek például a fenil-trietoxi-szilán, az etil-trietoxi-szilán, a propil-trietoxi-szilán, a (klór-etil)-trietoxi-szilán, a (klór-fenil)trietoxi-szilán, a neopentil-trietoxi-szilán, az oktil-trimetoxi-szilán, az izopropil-trietoxi-szilán, az n-butil-trietoxi-szilán és az n-oktil-trimetoxi-szilán.
Az alkil-alumínium-vegyületek lehetnek például a trialkil-alumínium-vegyületek, mint például a trietil-alumínium, a triizobutil-alumínium, a tri-n-butil-alumínium. Ugyancsak alkalmazhatók lineáris vagy ciklusos alkilalumínium-vegyületek, amelyek két vagy több alumíniumatomot tartalmaznak, amelyek oxigénatommal, nitrogénatommal, kénatommal vannak egymáshoz kötve.
Ilyen vegyületek példái az alábbiak: (C2H5)2A1-O-A1(C2H5)2; (C2H5)2A1-N-A1(C2H5)2
I
C6H5 ch3
CH3(A1-O)A1(CH3)2 ch3 (ai-o-)3 ahol az általános képletekben n jelentése 1-20 közötti egész szám.
Az alkil-alumínium-vegyületet a készítményben Al/Ti=l-1000 mólarányban alkalmazzuk.
Valamennyi alkil-alumínium-vegyület alkalmazható alkil-alumínium-halogenidekkel keverve, mint például AlEt2Cl.
Az alkil-alumínium-vegyület és az alkil-alumíniumvegyülethez adott elektrondonor vegyület mólaránya általában 5:1-100:1 közötti.
Mint fent leírtuk, a katalizátor alkalmas CH2=CHR általános képletű olefinek polimerizációjában vagy kopolimerizációjában való alkalmazásra, ahol R jelentése a fent megadott, különösen alkalmas propilén homo- és kopolimerizációban való alkalmazásra, amely izotaktikus polipropilént szolgáltat, polipropilén kristályos kopolimerek előállítására, amelyek kisebb arányú etilént tartalmaznak és kívánt esetben butént, valamint hasonló nagyobb szénatomszámú α-olefineket tartalmaznak, vagy ütésszilárd fokozatú polipropilén előállítására, amelyet propilén önmagában vagy etilénnek és/vagy más α-olefinnel való polimerizálásával nyerünk, amely polimerizációt legalább egy második polimerizációs lépés követ, amelyben olefin rugalmas (elasztomer) polimert képzünk. A katalizátor alkalmazható HDPE, LLDPE és elasztomer etilén-propilén-kopolimerek előállításában való alkalmazásra, amely utóbbi kívánt esetben kis mennyiségű diént tartalmazhat (például EP- és EPDM-gumik).
Az olefinek polimerizálását ismert eljárások szerint végezhetjük, folyadékfázisú polimerizációval a monomerek) által képzett fázisban, vagy a monomer(ek) szénhidrogén oldószerekben, például hexánban vagy heptánban képzett oldatában, vagy gázfázisban, illetve kevert, folydék-gáz fázisú eljárással.
A találmány további tárgya tehát eljárás olefinek, elsősorban CH2=CHR általános képletű olefinek - ahol a képletben R jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy arilcsoport - polimerizálására katalizátorjelenlétében; az eljárást az jellemzi, hogy katalizátorként egy találmány szerinti katalizátorkomponens egy alkil-alumínium-vegyülettel - amelynek alkilcsoportjai 1 -4 szénatomosak - képzett származékát alkalmazzuk, melyben az Al/Ti mólarány 1:1000.
A polimerizáció hőmérséklete általában 0-150 °C, előnyösen 60-100 °C, és a reakciót atmoszferikus vagy annál nagyobb nyomáson végezzük.
A katalizátort előzetesen kis mennyiségű olefinnel érintkeztethetjük (előpolimerizáció) annak érdekében, hogy katalitikus aktivitását és/vagy a polimer morfológiáját javítsuk.
A előpolimerizációt úgy végezzük, hogy a katalizátort szénhidrogénközegben szuszpendáljuk (hexán, heptán vagy más hasonló), és kis mennyiségű monomert hagyunk ezen a szuszpenzión áthaladni, miközben a hőmérsékletet szobahőmérséklet és 60 °C közötti értéken tartjuk. Ezt az eljárást addig végezzük, míg annyi polimer keletkezik, amelynek mennyisége körülbelül 0,5-3-szoros tömege a szilárd katalizátorkomponens tömegének. Az előpolimerizációt továbbá végezhetjük a folyékony monomerben vagy gázfázisban, a fent leírt hőmérsékleteken, és ebben az esetben a szilárd katalizátorkomponens tömegére számítva maximálisan ezerszeres tömegű polimert képezünk.
A találmány szerinti megoldást az alábbi példákon részletesen bemutatjuk.
1-9. példa (A találmány szerinti katalizátorkomponens előállítása) g szilícium-dioxidot kalcinálunk 8 óráig 150 °C hőmérsékleten, majd 90 ml trimetil-szilil-kloriddal [(CH3)3SiCl] 16 óráig visszafolyatás mellett forraljuk. A szilárd anyagot leszűijük és 60 °C hőmérsékleten vízmentes heptánnal mossuk, amíg a trimetil-szilil-klorid nyomait eltávolítjuk. Ezután a szilárd anyagot mechanikus szivattyú alkalmazásával szárítjuk.
g alumínium-oxidot vákuumban kalcinálunk 150 °C hőmérsékleten 6 óra időtartamig.
Az így kezelt szilícium-dioxidot és alumínium-oxidot a magnéziumvegyülettel reagáltatjuk az alább, az eljárásokban leírt módon.
A) eljárás
3,8 g előkezelt szilícium-dioxidot inért atmoszférában 20 ml vízmentes n-heptánban szuszpendálunk. Ezután megfelelő mennyiségű magnézium-kloridot (MgCl2) oldunk tetrabutoxi-titánban [Ti(Obu)4] 140 °C hőmérsékleten 4 óráig, és így 17,5 mmol MgCl2 · 2,2 Ti(Obu)4 vegyületet állítunk elő, amelyet a fenti elegyhez adunk. A reakcióelegyet rotációs bepárlóedényben 4 óráig 90 °C hőmérsékleten reagáltatjuk, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk.
HU 219 764 Β
B) eljárás g előkezelt szilícium-dioxidot 30 ml vízmentes etanolban szuszpendálunk, amely 18 mmol magnézium-kloridot (MgCl2) tartalmaz.
Az elegyet 4 óráig 70 °C hőmérsékleten rotációs bepárlóedényben reagáltatjuk, majd az etanolt elpárologtatjuk, amíg elérjük, hogy 1 mól magnézium-kloridra vonatkoztatva 3 mól etanol marad az elegyben.
C) eljárás g előkezelt szilícium-dioxidot szuszpendálunk 30 ml vízmentes hexánban, amely 18 mmol di-n-hexilmagnéziumot [Mg(n-hexil)2] tartalmaz.
Az elegyet rotációs bepárlóedényben 4 óráig 70 °C hőmérsékleten reagáltatjuk, majd a hexánt elpárologtatjuk. Az így nyert szilárd anyagot 50 ml szilíciumtetrakloriddal 4 óráig visszafolyatás mellett forraljuk, majd leszűrjük, hexánnal mossuk és vákuumban megszárítjuk.
D) eljárás g előkezelt alumínium-oxidot szuszpendálunk inért atmoszférában 20 ml vízmentes n-heptánban, majd a szuszpenzióhoz 18 mmol MgCl2 -2,2 Ti(Obu)4 vegyületet adunk.
A reakcióelegyet rotációs bepárlóedényben reagáltatjuk 70 °C hőmérsékleten 4 óra időtartamig, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk.
Titán-tetrakloriddal történő reagáltatás
A magnéziumvegyülettel reagáltatott szilíciumdioxidot [A), B), C) eljárások] és alumínium-oxidot [D) eljárás] inért atmoszférában, lassan, keverés közben, szobahőmérsékleten 200 ml titán-tetrakloridba (TiCl4) adagoljuk. Ezután az elegyhez 5,85 mmol étercsoportokat tartalmazó vegyületet adunk. Az elegyet 100 °C hőmérsékletre melegítjük és 2 óráig ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd leszűrjük.
Az elegyhez további 200 ml titán-tetrakloridot (TiCl4) adunk, és a kezelést 100 °C hőmérsékleten 2 óra időtartamig megismételjük. A kezelés végén az elegyet leszűrjük, a csapadékot kétszer 60 °C hőmérsékletű nheptánnal és háromszor szobahőmérsékletű n-heptánnal mossuk. A mosási eljárást addig végezzük, amíg a mosófolyadékban kloridionok jelenléte nem tapasztalható. A katalizátorkomponensek előállításában alkalmazott étervegyületeket és a katalizátorkomponensek összetételét az 1. táblázatban mutatjuk be.
10-18. példák (Propilénpolimerizáció)
1. eljárás
2000 ml-es rozsdamentes acélhorgony-keverős autoklávba 20 °C hőmérsékleten propiléngázáramban 1000 ml n-heptánt, 2,5 mmol trietil-alumíniumot [A1(C2H5)3] és megfelelő mennyiségű szilárd katalizátorkomponenst mérünk. Az autoklávot lezárjuk, miután a nyomást 105 Pa értékre állítottuk be propilénbetáplálással. Ezt követően az autoklávba 0,2 · 105 Pa hidrogéntúlnyomást vezetünk.
Az elegyet 70 °C hőmérsékleten melegítjük, és a teljes nyomást propilén segítségével 7 105 Pa értékre állítjuk be. Az elegyet 2 óráig polimerizáljuk, miközben a monomert folyamatosan betápláljuk, és a hőmérsékletet 70 °C értéken tartjuk.
A kapott polimert ezután szűréssel izoláljuk és szárítjuk. A szűrt anyagban maradó polimert metanollal lecsapjuk, vákuumban szárítjuk és tekintetbe vesszük az n-heptános extrakció teljes maradékának meghatározásánál.
A polimerizációs eredményeket és a kapott polimerek jellemzőit a 2. táblázatban adjuk meg.
2. eljárás
Az 1. eljárásban leírt autoklávba 20 ml heptános szuszpenziót mérünk, amely megfelelő mennyiségű szilárd katalizátorkomponenst, 5 mmol trietil-alumíniumot [A1(C2H5)3] tartalmaz, majd 800 ml hidrogént és 500 g propilént vezetünk be vákuumban 20 °C hőmérsékleten. Az elegyet ezután 70 °C hőmérsékletre melegítjük, és 2 óráig polimerizáljuk. A polimert megszárítjuk és jellemzőit meghatározzuk.
A polimerizációs kitermeléseket és a polimerek jellemzőit a 2. táblázatban adjuk meg.
1. táblázat
Példa- szám Éter- vegyület Szintézis- eljárás Katalizátorkomponens-összetctcl (tömeg%)
Mg Ti Donor
1. 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propán A 4,7 1,9 9,3
2. 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán A 4,4 1,5 9,2
3. 2,2-di-n-propil-1,3-dimetoxi-propán A 4,1 1,3 11,5
4. 2-etil-2-butil-1,3-dimetoxi-propán A 4,2 2,0 9,1
5. 2,2-diizopentil-1,3-dimetoxi-propán A 4,3 1,8 10,1
6. 2,2-diciklohexil-1,3-dimetoxi-propán A 4,5 2,2 10,4
7. 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán B 5,5 1,9 6,1
8. 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán C 5,1 2,3 5,2
9. 2-izopropil-2-izopentil-1,3-dimetoxi-propán D 3,6 2,4 6,7
HU 219 764 Β
2. táblázat
Példa- szám Eljárás- szám Katalizátor-példaszám (tömeg, mg) Termelés gPP/gKat.+ 1.1. (%) V. I. (dl/g) Térfogatsűrűscg (g/ml)
10. 1 1 (60) 2 800 95,3 1,71 0,42
11. 1 2 (55) 3 000 98,5 1,82 0,41
12. 1 3 (58) 3 400 95,0 1,94 0,41
13. 1 4 (62) 2 500 91,0 1,87 0,42
14. 1 5 (50) 4 100 96,1 1,90 0,41
15. 1 6 (51) 4 300 95,7 1,78 0,42
16. 1 7 (58) 3 700 94,2 1,80 0,42
17. 1 8 (60) 2 600 93,4 1,84 0,40
18. 2 9 (12) 14 000 97,0 1,42 0,41
+PP=polipropilén, Kát.=katalizátor.
19. példa
Etilénpolimerizáció
2000 ml-es rozsdamentes acélhorgony-keverős autoklávba 1000 ml heptán, 2,5 mmol trietil-alumínium [A1(C2H5)3] és 25 mg 2. példa szerinti szilárd katalizátorkomponens szuszpenzióját vezetjük be 65 °C hőmérsékleten vákuumban. Ezután 4,5 105 Pa hidrogént és etilént vezetünk az autoklávba, amíg a teljes nyomás 11,5 · 105 Pa lesz. Az elegyet három óráig 75 °C hőmérsékleten polimerizáljuk, miközben a monomert folyamatosan betápláljuk. Ezután a polimert leszűijük és szárítjuk, 125 g polietilént kapunk, amelynek belső viszkozitása 1,8 dl/g, és térfogatsűrűsége 0,41 g/ml.
20. példa (Propilén/etilén polimerizáció)
A 17. példa szerinti autoklávba vákuumban 20 °C hőmérsékleten az alábbi anyagokat tápláljuk be:
500 g propilén mmol triizobutil-alumínium [Al(i-C4H9)3] annyi etilén, ami 3,5 105 Pa túlnyomást biztosít.
Argonatmoszférában 30 mg 2. példa szerinti katalizátorkomponens heptános szuszpenzióját injektáljuk az elegybe. Ezután az elegyet 20 °C hőmérsékleten egy óráig polimerizáljuk, miközben folyamatosan etilént táplálunk be. Ezután a nem reagált monomereket eltávolítjuk, és így 75 g polimert nyerünk (40 tömeg% propilén, 4% kristályosság röntgendiffrakciós méréssel).

Claims (24)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, amely magnézium-dihalogenidet, titánvegyületet és egy 2 vagy több étercsoporttal rendelkező elektrondonor vegyületet - amely vízmentes magnézium-kloriddal komplexet tud képezni 100 g magnézium-dikloridra számítva legfeljebb 60 mmol mennyiségben, továbbá titán-tetrakloriddal szubsztitúciós reakciókban inaktív vagy ilyen módon legfeljebb 50 mól%nyi mennyisége lép reakcióba - tartalmaz hordozóra leválasztva, és a katalizátorkomponensben az Mg/Ti mólarány 0,5:1 -10:1, és a Ti/elektrondonor vegyület mólarány 0,5:1-3:1, azzal jellemezve, hogy hordozóként porózus fém-oxidot tartalmaz, amelynek BET-felülete legalább 30 m2/g és a porózus fém-oxid-hordozó mennyisége a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg%.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy titánvegyületként titán-tetrakloridot, magnézium-dihalogenidként magnézium-dikloridot tartalmaz.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott fém-oxid szilícium-dioxid, alumínium-dioxid vagy ezek keveréke.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy az étercsoportokat tartalmazó vegyület (I) általános képletű vegyület, ahol a képletben R, R, és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és mindegyik lehet 11-18 szénatomos alkilcsoport, 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-18 szénatomos arilcsoport, 7-18 szénatomos aralkilcsoport vagy alkil-aril-csoport, továbbá R, és R2 jelentése lehet hidrogénatom is.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelyben R jelentése metilcsoport, R, és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet metil-, etil-, propil-, i-propil-, butil-, i-butil-, t-butil-, i-pentil-, 2etil-hexil-, ciklohexil-, metil-ciklohexil-, fenil- vagy benzilcsoport; vagy R, jelentése hidrogénatom, és eb7
    HU 219 764 Β ben az esetben R2 jelentése etil-, butil-, szek-butil-, tbutil-, 2-etil-hexil-, ciklohexil-, difenil-metil-, p-klórfenil-, l-naftil- vagy 1-dekahidronaftil-csoport.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti katalizátorkomponens, azzal jellemezve, hogy az étercsoportokat tartalmazó vegyület 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propán, 2-izopropil2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán, 2,2-dipropil-l ,3-dimetoxi-propán, 2,2-diizopentil-l,3-dimetoxi-propán vagy
    2.2- diciklohexil-1,3-dimetoxi-propán.
  7. 7. Eljárás olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens előállítására, amely magnéziumdihalogenidet, titánvegyületet és egy 2 vagy több étercsoporttal rendelkező elektrondonor vegyületet - amely vízmentes magnézium-kloriddal komplexet tud képezni 100 g magnézium-kloridra számítva legfeljebb 60 mmol mennyiségben, továbbá titán-tetrakloriddal szubsztitúciós reakciókban inaktív, vagy ilyen módon legfeljebb 50 mól%-nyi mennyisége lép reakcióba - tartalmaz hordozóra leválasztva, és a katalizátorkomponensben az Mg/Ti mólarány 0,5:1-10:1, és a Ti/elektrondonor vegyület mólarány 0,5:1-3:1; egy hordozó impregnálásával egy magnézium-halogeniddel, vagy egy halogénezőszerrel reagáltatva halogeniddé alakítható magnéziumvegyülettel, és a hordozónak egy titánvegyülettel, valamint egy legalább 2 étercsoportot tartalmazó elektrondonor vegyülettel végzett kezelésével, azzal jellemezve, hogy hordozóként egy porózus, legalább 30 m2/g BETfelületű fém-oxid-hordozót alkalmazunk a katalizátorkomponens teljes tömegére számítva legalább 40 tömeg% mennyiségben.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fém-oxidként szilícium-oxidot, alumínium-oxidot vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy étercsoportokat tartalmazó vegyületként (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, ahol a képletben R, Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és mindegyik lehet 11-18 szénatomos alkilcsoport, 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-18 szénatomos arilcsoport, 7-18 szénatomos aralkilcsoport vagy alkil-aril-csoport, továbbá Rj és R2 jelentése lehet hidrogénatom is.
  10. 10. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R jelentése metilcsoport, Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet metil-, etil-, propil-, ipropil-, butil-, i-butil-, t-butil-, i-pentil-, 2-etil-hexil-, ciklohexil-, metil-ciklohexil-, fenil- vagy benzilcsoport; vagy Rj jelentése hidrogénatom, és ebben az esetben R2 jelentése etil-, butil-, szek-butil-, t-butil-, 2-etilhexil-, ciklohexil-, difenil-metil-, ρ-klór-fenil-, 1-naftilvagy 1-dekahidronaftil-csoport.
  11. 11. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy étercsoportokat tartalmazó vegyületként 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propánt, 2-izopropil-2-izopentil1.3- dimetoxi-propánt, 2,2-dipropil-1,3-dimetoxi-propánt, 2,2-diizopentil-l,3-dimetoxi-propánt vagy 2,2-diciklohexil-l,3-dimetoxi-propánt alkalmazunk.
  12. 12. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a porózus fém-oxid-hordozót egy magnézium-halogenid, vagy egy RMgX, MgR2, Mg(OR)2, XMgOR vagy MgX2nTi(OR)4 - ahol X jelentése klór- vagy brómatom, R jelentése 1-18 szénatomos alkilcsoport vagy 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport, és n értéke 1-4 - általános képletű magnéziumvegyülettel impregnáljuk.
  13. 13. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy magnéziumtartalmú vegyületként magnézium-halogenidet, titánvegyületként titán-halogenidet vagy titán-halogén-alkoholátot alkalmazunk.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy magnéziumtartalmú vegyületként magnézium-dikloridot, titánvegyületként titán-tetrakloridot alkalmazunk.
  15. 15. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hordozót az étercsoportokat tartalmazó elektrondonor vegyülettel a magnéziumvegyülettel végzett impregnálással egyidejűleg, vagy az impregnálás után, a titánvegyülettel végzett kezelést megelőzően, vagy a titánvegyülettel végzett kezeléssel egyidejűleg kezeljük.
  16. 16. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy amennyiben magnéziumvegyületként magnézium-halogenidtől eltérő vegyületet alkalmazunk, azt halogénezőszerrel kezelve halogeniddé alakítjuk.
  17. 17. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    - a porózus fém-oxid-hordozót úgy impregnáljuk, hogy szuszpendáljuk magnézium-klorid egy szerves oldószerrel készített oldatában, vagy egy MgCl2 nTi(OR4) komplex - ahol n értéke 1-3, és R jelentése 2-8 szénatomos alkil-, 3-8 szénatomos cikloalkil vagy 6-18 szénatomos arilcsoport - egy szénhidrogénnel készített oldatában, és
    - az oldószert lepároljuk, és
    - a kezelt fém-oxidot titán-tetraklorid az éter típusú vegyületet is tartalmazó oldatának feleslegével kezeljük 60-135 °C hőmérsékleten, és
    - a kapott szilárd anyagot forrón elválasztjuk a titántetraklorid feleslegétől, majd
    - a szilárd anyagot hexánnal vagy heptánnal mossuk, amíg a kloridionok eltűnnek a mosófolyadékból.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a titán-tetrakloridos kezelést megismételjük.
  19. 19. Eljárás olefinek, elsősorban CH2=CHR általános képletű olefinek - ahol a képletben R jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy arilcsoport - polimerizálására katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy katalizátorként egy, az 1. igénypont szerinti katalizátorkomponens egy alkil-alumínium-vegyülettel - amelynek alkilcsoportjai 1-4 szénatomosak - képzett származékát alkalmazzuk, amelyben az Al/Ti mólarány 1:1000.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorkomponensként titánvegyületként titán-tetrakloridot, magnézium-dihalogenidként magnézium-dikloridot tartalmazó komponenst alkalmazunk.
  21. 21. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorkomponensként fém-oxidként szilícium-dioxidot, alumínium-dioxidot vagy ezek keverékét tartalmazó komponenst alkalmazunk.
    HU 219 764 Β
  22. 22. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorkomponensként olyan komponenst alkalmazunk, amely olyan, étercsoportokat tartalmazó (I) általános képletű vegyületet tartalmaz, ahol a képletben R, R[ és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és mind- 5 egyik lehet 11-18 szénatomos alkilcsoport, 3-18 szénatomos cikloalkilcsoport, 6-18 szénatomos arilcsoport, 7-18 szénatomos aralkilcsoport vagy alkil-aril-csoport, továbbá R, és R2 jelentése lehet hidrogénatom is.
  23. 23. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorkomponensként olyan komponenst alkalmazunk, amely olyan, étercsoportokat tartalmazó (I) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelyben R jelentése metilcsoport, Rj és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet metil-, etil-, propil-, i-propil-, butil-, ibutil-, t-butil-, i-pentil-, 2-etil-hexil-, ciklohexil-, metilciklohexil-, fenil- vagy benzilcsoport; vagy Rj jelentése hidrogénatom, és ebben az esetben R2 jelentése etil-, butil-, szek-butil-, t-butil-, 2-etil-hexil-, ciklohexil-, difenil-metil-, ρ-klór-fenil-, 1-naftil- vagy 1-dekahidronaftil-csoport.
  24. 24. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorkomponensként olyan komponenst alkalmazunk, amelyben az étercsoportokat tartalmazó vegyület 2,2-diizobutil-l,3-dimetoxi-propán, 2-izopropil-2-izopentil-l,3-dimetoxi-propán, 2,2-dipropil-l ,3dimetoxi-propán, 2,2-diizopentil-l,3-dimetoxi-propán vagy 2,2-diciklohexil-l ,3-dimetoxi-propán.
HU419/90A 1989-12-22 1990-12-21 Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, eljárás előállítására és eljárás olefinek polimerizálására annak alkalmazásával HU219764B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02282689A IT1237812B (it) 1989-12-22 1989-12-22 Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU908419D0 HU908419D0 (en) 1991-07-29
HUT56585A HUT56585A (en) 1991-09-30
HU219764B true HU219764B (hu) 2001-07-30

Family

ID=11200891

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU419/90A HU219764B (hu) 1989-12-22 1990-12-21 Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, eljárás előállítására és eljárás olefinek polimerizálására annak alkalmazásával

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5122492A (hu)
EP (1) EP0434082B1 (hu)
JP (1) JP2974789B2 (hu)
KR (1) KR0162493B1 (hu)
CN (1) CN1022326C (hu)
AT (1) ATE129505T1 (hu)
AU (1) AU629434B2 (hu)
BR (1) BR9006523A (hu)
CA (1) CA2032424A1 (hu)
DE (1) DE69023213T2 (hu)
DK (1) DK0434082T3 (hu)
ES (1) ES2080782T3 (hu)
FI (1) FI99242C (hu)
HU (1) HU219764B (hu)
IL (1) IL96532A (hu)
IT (1) IT1237812B (hu)
MX (1) MX23881A (hu)
NO (1) NO176053C (hu)
PL (1) PL288412A1 (hu)
PT (1) PT96329B (hu)
RO (1) RO107123B1 (hu)
RU (1) RU2032689C1 (hu)
SK (1) SK279546B6 (hu)
YU (1) YU242190A (hu)
ZA (1) ZA909818B (hu)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1227258B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
US5726262A (en) * 1990-04-13 1998-03-10 Mitsui Petrochemical Industries, Ltd. Solid titanium catalyst component for olefin polymerization, olefin polymerization catalyst, prepolymerized polyolefin-containing catalyst and method of olefin polymerization
IT1245250B (it) * 1991-03-27 1994-09-13 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1245249B (it) * 1991-03-27 1994-09-13 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1264679B1 (it) 1993-07-07 1996-10-04 Spherilene Srl Catalizzatori per la (co)polimerizzazione di etilene
CA2142748C (en) * 1994-02-18 1999-02-23 Shin-Ichi Kojoh Ethylene polymer and process for preparing the same
EP0920909A1 (en) * 1994-03-31 1999-06-09 Exxon Chemical Patents Inc. Supported lewis acid catalysts for hydrocarbon conversion reactions
IL117114A (en) * 1995-02-21 2000-02-17 Montell North America Inc Components and catalysts for the polymerization ofolefins
IT1274253B (it) * 1995-02-21 1997-07-15 Himont Inc Processo per la preparazione di componenti catalitici solidi per la polimerizzazione di olefine
US7049377B1 (en) * 1995-02-21 2006-05-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. 1,3-diethers and components and catalysts for the polymerization of olefins, containing said diethers
JP3895050B2 (ja) * 1997-08-11 2007-03-22 三井化学株式会社 固体状チタン触媒成分の調製方法
FR2812642B1 (fr) * 2000-08-03 2003-08-01 Atofina Procede de preparation d'un support de catalyseur pour la poymerisation de l'ethylene et des alpha-olefines, le support ainsi obtenu et le catalyseur correspondant
CN1169845C (zh) * 2002-02-07 2004-10-06 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合的固体催化剂组分和含该催化剂组分的催化剂及其应用
ATE365752T1 (de) 2002-06-13 2007-07-15 Basell Poliolefine Srl Ziegler natta katalysator für die polymerisation von olefinen
JP2005529225A (ja) * 2002-06-13 2005-09-29 バセル ポリオレフィン イタリア エス.ピー.エー. エチレンコポリマー類の製造方法
JP3786138B2 (ja) 2002-08-19 2006-06-14 宇部興産株式会社 α−オレフィンの重合又は共重合に用いられるα−オレフィンの重合又は共重合用触媒、その触媒成分及びその触媒を用いたα−オレフィンの重合方法
US7491456B2 (en) 2003-03-28 2009-02-17 Kyocera Corporation Fuel cell assembly and electricity generation unit used in same
CN101137677A (zh) * 2005-03-11 2008-03-05 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 烯烃聚合用的催化剂组分
US8034735B2 (en) * 2006-11-21 2011-10-11 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2202246B1 (en) * 2007-10-16 2016-06-15 Sinopec Yangzi Petrochemical Company Ltd. Non-metallocene catalyst supported on magnesium compound and its preparation method
WO2009052700A1 (fr) * 2007-10-16 2009-04-30 Sinopec Yangzi Petrochemical Company Ltd. Catalyseur non métallocène supporté et son procédé de préparation
JP5873930B2 (ja) * 2011-12-22 2016-03-01 ペトロレオ ブラジレイロ ソシエダ アノニマ − ペトロブラス オレフィンの重合に使用するためのアルミナ担持触媒及びその調製法
US9481741B2 (en) * 2012-11-26 2016-11-01 Lummus Novolen Technology Gmbh High performance Ziegler-Natta catalyst systems, process for producing such supported catalysts and use thereof
CN104926967B (zh) * 2015-03-19 2018-11-27 青岛科技大学 一种以硅胶微球/氯化镁为载体的烯烃聚合催化剂及其制备方法和应用

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL113050C (hu) * 1958-09-17
IT1190683B (it) * 1982-02-12 1988-02-24 Montedison Spa Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
CA1329801C (en) * 1987-09-21 1994-05-24 Charles K. Buehler Modified silica based catalyst
DE3815486A1 (de) * 1988-05-06 1989-11-16 Basf Ag Katalysator fuer die polymerisation von ethylen, verfahren zu dessen herstellung und verwendung der erhaltenen ethylenpolymerisate zur herstellung von folien mit geringen blockeigenschaften
IT1227258B (it) * 1988-09-30 1991-03-28 Himont Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine

Also Published As

Publication number Publication date
SK658890A3 (en) 1998-12-02
CN1052681A (zh) 1991-07-03
CA2032424A1 (en) 1991-06-23
HUT56585A (en) 1991-09-30
PT96329A (pt) 1991-09-30
NO176053C (no) 1995-01-25
DK0434082T3 (da) 1996-03-18
ATE129505T1 (de) 1995-11-15
IL96532A (en) 1994-01-25
SK279546B6 (sk) 1998-12-02
IL96532A0 (en) 1991-09-16
DE69023213T2 (de) 1996-05-02
US5122492A (en) 1992-06-16
EP0434082A2 (en) 1991-06-26
CN1022326C (zh) 1993-10-06
ZA909818B (en) 1991-10-30
AU629434B2 (en) 1992-10-01
FI906274A0 (fi) 1990-12-19
FI99242B (fi) 1997-08-29
EP0434082B1 (en) 1995-10-25
KR0162493B1 (ko) 1999-01-15
PT96329B (pt) 1998-06-30
DE69023213D1 (de) 1995-11-30
HU908419D0 (en) 1991-07-29
EP0434082A3 (en) 1992-01-02
KR910011912A (ko) 1991-08-07
NO905513L (no) 1991-06-24
FI906274A (fi) 1991-06-23
JPH04270705A (ja) 1992-09-28
IT8922826A0 (it) 1989-12-22
RU2032689C1 (ru) 1995-04-10
BR9006523A (pt) 1991-10-01
MX23881A (es) 1994-02-28
NO176053B (no) 1994-10-17
AU6785590A (en) 1991-06-27
FI99242C (fi) 1997-12-10
YU242190A (sh) 1994-09-09
JP2974789B2 (ja) 1999-11-10
RO107123B1 (ro) 1993-09-30
PL288412A1 (en) 1992-02-10
ES2080782T3 (es) 1996-02-16
NO905513D0 (no) 1990-12-20
IT1237812B (it) 1993-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU219764B (hu) Olefinek polimerizációjában alkalmazható katalizátorkomponens, eljárás előállítására és eljárás olefinek polimerizálására annak alkalmazásával
KR0140221B1 (ko) 올레핀류 중합용 촉매
JP2776914B2 (ja) オレフィン重合用固体触媒成分および触媒
US5652303A (en) Process for polymerizing olefins and catalyst for polymerizing olefins
AU759295B2 (en) Catalyst components for the polymerization of olefins
HUT57800A (en) Olefin polymerization catlysts and catalyst components
KR20040018238A (ko) 올레핀 중합용 성분 및 촉매
HU212193B (en) Process for producing catalyst components and catalyst, usable for polymerizing olefins
HU212874B (en) Process for producing catalyst components for olefin polymerization
MXPA06011158A (es) Aductos de magnesio con base de cloro y componentes catalizadores obtenidos a partir de estos.
JP3946119B2 (ja) α−オレフィン重合用触媒成分、α−オレフィン重合用触媒及びα−オレフィン重合体の製造方法
US5036147A (en) Propylene polymerization method
CZ288077B6 (cs) Katalytická složka a katalyzátor pro polymeraci olefinů
JP2004204097A (ja) α−オレフィン重合用触媒成分、α−オレフィン重合用触媒及びα−オレフィン重合体の製造方法