HU219294B - Process for the preparation of aliphatic and cycloaliphatic clorides - Google Patents

Process for the preparation of aliphatic and cycloaliphatic clorides Download PDF

Info

Publication number
HU219294B
HU219294B HU9801600A HUP9801600A HU219294B HU 219294 B HU219294 B HU 219294B HU 9801600 A HU9801600 A HU 9801600A HU P9801600 A HUP9801600 A HU P9801600A HU 219294 B HU219294 B HU 219294B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
optionally substituted
saturated
unsaturated
process according
aliphatic
Prior art date
Application number
HU9801600A
Other languages
English (en)
Inventor
Loic Lecomte
Serge Metge
Denis Souyri
Original Assignee
Poudres & Explosifs Ste Nale
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Poudres & Explosifs Ste Nale filed Critical Poudres & Explosifs Ste Nale
Publication of HU9801600D0 publication Critical patent/HU9801600D0/hu
Publication of HUP9801600A1 publication Critical patent/HUP9801600A1/hu
Publication of HU219294B publication Critical patent/HU219294B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/18Preparation of ethers by reactions not forming ether-oxygen bonds
    • C07C41/22Preparation of ethers by reactions not forming ether-oxygen bonds by introduction of halogens; by substitution of halogen atoms by other halogen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B39/00Halogenation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/093Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens
    • C07C17/16Preparation of halogenated hydrocarbons by replacement by halogens of hydroxyl groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

A találmány adott esetben szubsztituált, telített vagy telítetlenalifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjainak a megfelelő mono-vagy polialkohol és foszgén vagy szulfinil-klorid reakciójával történőelőállítási eljárására vonatkozik, amelynek során a reakciót legalábbegy, az alábbi csoportból kiválasztott katalizátor jelenlétébenhajtják végre: (1) (II) általános képletű hexaszubsztituáltguanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik (II) amelyek képletébenR3, R4, R5, R6, R7 és R8 jelentése azonosan vagy egymástól eltérőenadott esetben szubsztituált, egyenes vagy elágazó láncú 1– 12szénatomos alkilcsoport és/vagy adott esetben szubsztituált 5–6szénatomos cikloalkilcsoport, és A jelentése klór-, brómatom, HCl2vagy HBr2 képletű csoport; és (2) (III) általános képletű, az egyikcsoportjukon keresztül szilícium-dioxid-alapú hordozóhoz kapcsolódóhexa- szubsztituált guanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik,(III) amelyek képletében R4, R5, R6, R7, R8 és A jelentése afentiekben meghatározott, és R’3 jelentése 2–10 szénatomosalkiléncsoport. A találmány szerinti eljárással előállított kloridokjó hozammal nyerhetők, és csak igen kevés mellékterméket, pél- dáulkarbonátot vagy klór-formiátot tartalmaznak. ŕ

Description

A találmány tárgya új eljárás alifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjainak az előállítására, amelynek során a megfelelő alkoholt egy hexaszubsztituált guanidiniumsónak mint katalizátornak a jelenlétében foszgénnel vagy szulfinil-kloriddal reagáltatjuk.
Az alifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjai ismert vegyületek, amelyeket önmagukban vagy szerves szintetikus intermedierekként széles körben alkalmaznak különösen a polimerek, illetve a növényvédő szerek területén.
Alifás kloridokat előállíthatunk a megfelelő alkoholból, amelynek során az alkoholt sósavval reagáltatjuk, azonban ez a reakció reverzibilis, és a konverzió nem éri el a 100%-ot. Az eljárás végrehajtása bonyolult és hosszú időt vesz igénybe. Gyakran az atmoszferikus nyomásnál nagyobb nyomás alkalmazására van szükség. Izomer vegyületek és más melléktermékek keletkeznek, valamint egy zavaró vizes fázis is képződik. Ezenkívül az eljárás nem teszi lehetővé a sósavval szemben érzékeny funkciós csoportokat tartalmazó alkoholok, különösen a telítetlen alkoholok megfelelő konverzióját sem.
A korábbiakban már számos olyan eljárást ismertettek, amelynek során egy alkoholt katalizátor jelenlétében reagáltatnak foszgénnel.
A 645 357 számú európai szabadalmi bejelentés szerinti eljárásban az alkohol foszgénnel végzett reakcióját olyan katalizátorok jelenlétében hajtják végre, amely katalizátorok ΛζΎ-diszubsztituált formamidoknak foszgénnel alkotott addíciós vegyületei, azonban ezek a formamidszármazékok magas hőmérsékleten bomlanak és emiatt nagyszámú melléktermék képződik.
Az 514 683 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetett eljárás értelmében az alkoholt foszfinoxidoknak mint katalizátoroknak a jelenlétében reagáltatják foszgénnel vagy szulfinil-kloriddal. A reakció rendkívül hosszú, ugyanakkor a reakció során foszfortartalmú szennyező anyagok képződnek.
Más eljárások, például a 4 734 535 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárások esetén először klór-formiátokat képeznek, majd a klór-formiátokat katalizátorok, például kvatemer foszfónium- vagy ammóniumsók jelenlétében elbontják. Azonban bizonyos klór-formiátokat, például a (2-propinil)-klór-formiátot rendkívül nehéz előállítani. Ezen túlmenően a klór-formiátok igen reaktívak az előállításukra alkalmazott alkoholokkal. Nagy mennyiségben képződnek melléktermékek, például karbonátok, amelyeket a későbbiekben el kell különíteni. Ezeknek a karbonátoknak némelyike az alkalmazott reakció-hőmérsékleteken veszélyes. A katalizátorokként használt kvaterner ammóniumsók a reakció során elveszítik katalitikus aktivitásukat, és nem lehet őket ismételten felhasználni.
A jelen találmány alifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjainak egy olyan előállítási eljárására vonatkozik, amely mentes a fentiekben említett hátrányoktól.
A találmány szerinti eljárás értelmében adott esetben szubsztituált, telített vagy telítetlen alifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjait úgy állítjuk elő, hogy a megfelelő mono- vagy polialkoholt foszgénnel vagy szulfinil-kloriddal legalább egy, az alábbi csoportból kiválasztott katalizátor jelenlétében reagáltatjuk:
(1) (II) általános képletű hexaszubsztituált guanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik,
R3 * I (II) amelyek képletében
R3, R4, R5, R6, R7 és R8 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően adott esetben szubsztituált, egyenes vagy elágazó láncú 1-12 szénatomos alkilcsoport és/vagy adott esetben szubsztituált 5-6 szénatomos cikloalkilcsoport, és
A jelentése klór-, brómatom, HC12 vagy HBr2 képletű csoport; és (2) (III) általános képletű, az egyik csoportjukon keresztül szilícium-dioxid-alapú hordozóhoz kapcsolódó hexaszubsztituált guanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik, (III) amelyek képletében
R4, R5, R6, R7, R8 és A jelentése a fentiekben meghatározott, és
R’3 jelentése 2-10 szénatomos alkiléncsoport.
A kiindulási anyagokként alkalmazott alkoholok előnyösen (I) általános képletű mono- vagy polialkoholok,
R*^ (I) amelyek képletében
R1 és R2 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően hidrogénatom, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált, egyenes vagy elágazó láncú 1-30 szénatomos, előnyösen 1-22 szénatomos alifás csoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált 3-12 szénatomos, előnyösen 3-8 szénatomos cikloalifás csoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált 1-30 szénatomos alkoxicsoport vagy adott esetben szubsztituált aril- vagy aril-oxi-csoport; vagy
R1 és R2 azzal a szénatommal együtt, amelyhez kapcsolódnak, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált 3-12 szénatomos cikloalifás csoportot képeznek. Az R1 és R2 csoportok szubsztituensei a következő atomok, illetve csoportok közül kerülnek kiválasztás2
HU 219 294 Β ra: halogénatom, különösen fluor-, klóratom; hidroxicsoport; telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált alifás csoport; halogénatommal szubsztituált alifás csoport, különösen trifluor-metil-csoport; telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált cikloalifás csoport; adott esetben szubsztituált arilcsoport; telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált aril-alifás csoport; alkoxicsoport; polialkoxicsoport; alkoxiaril-csoport; aril-oxi-csoport; nitrocsoport; és cianocsoport.
Amennyiben az előbbi szubsztituensek szénhidrogén-tartalmú csoportok, önmagukban is szubsztituáltak lehetnek a fentiekben felsorolt különféle szubsztituensekkel.
Az R1 és R2 csoportokban lévő alifás láncok telítetlen kötései kettős és/vagy hármas kötések lehetnek.
Az előnyös alkoholok körébe azok az alkoholok tartoznak, amelyekben
R1 és R2 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően hidrogénatom vagy a következő, adott esetben szubsztituált csoportok egyike:
- 1-22 szénatomos, előnyösen 1-8 szénatomos alkilcsoport;
- 2-22 szénatomos, előnyösen 2-8 szénatomos alkenilcsoport, például vinil- vagy allilcsoport;
- 2-22 szénatomos, előnyösen 2-8 szénatomos alkinilcsoport, például etinilcsoport;
- 1-22 szénatomos, előnyösen 1-4 szénatomos alkoxicsoport, például etoxi- vagy propoxicsoport;
- arilcsoport, például fenil- vagy naftilcsoport;
- aril-oxi-csoport, előnyösen fenoxicsoport;
- 1-22 szénatomos hidroxi-alkil- vagy polihidroxi-alkil-csoport;
- 2-22 szénatomos hidroxi-alkenil- vagy hidroxialkinil-csoport;
- 2-22 szénatomos polihidroxi-alkenil- vagy polihidroxi-alkinil-csoport;
-3-12 szénatomos, előnyösen 3-8 szénatomos cikloalkilcsoport;
vagy amelyekben
R1 és R2 azzal a szénatommal együtt, amelyhez kapcsolódnak, 3-8 szénatomos cikloalkil- vagy cikloalkenilcsoportot képeznek.
Ezeknek a csoportoknak a szubsztituensei előnyösen a következő atomok, illetve csoportok közül kerülnek kiválasztásra: halogénatom, különösen fluor-, klóratom; 1-4 szénatomos alkilcsoport; 1-4 szénatomos halogén-alkil-csoport, előnyösen trifluor-metil-csoport; 3-8 szénatomos cikloalkilcsoport; 1-4 szénatomos alkoxicsoport; 7-12 szénatomos aralkilcsoport; arilcsoport, előnyösen fenilcsoport; 1-22 szénatomos alkoxifenil-csoport, előnyösen 4-metoxi-fenil-csoport; vagy aril-oxi-csoport, előnyösen fenoxicsoport.
Az alkoholok konkrét példái között - egyebek mellett - a következő vegyületek említhetők: 1-butanol,
1-hexanol, 1-oktanol, 1-dodekanol, 1-hexadekanol, 1dokozanol, 1,4-butándiol, 2-butin-l,4-diol, 1,6-hexándiol, 1,8-oktándiol, 8-klór-1-oktanol, ciklohexil-metanol, 2-etil-l-hexanol, 3-butén-l-ol, 2-propin-l-ol, 2(4-metoxi-fenil)-l-etanol vagy ciklohexanol.
A találmány szerinti eljárás különösen alkalmas az acetilénkötést tartalmazó alkoholok kloridjainak, különösen a 2-propinil-klorid előállítására.
Az alkohollal a szulfinil-kloridot vagy előnyösen a foszgént az átalakítandó hidroxicsoport egy móljára vonatkoztatva 1 mól és 10 mól, előnyösen 1 mól és 2 mól közötti mennyiségben reagáltatjuk.
A reakciót általában 20 °C és 150 °C, előnyösen 50 °C és 130 °C közötti hőmérséklet-tartományban és atmoszferikus nyomáson hajtjuk végre. Amennyiben szükséges, lehetőség van arra is, hogy a reakciót kisebb vagy nagyobb nyomás alatt, különösen körülbelül 0,01 MPa (0,1 bar) és körülbelül 2 MPa (20 bar) közötti nyomáson végezzük.
Annak érdekében, hogy a katalizátor jobban oldódjon, illetve könnyebben szuszpendálódjon és jobban érintkezzen a reagensekkel, olyan oldószert alkalmazhatunk, amely a vegyületekkel szemben inért és a reakció-hőmérsékletnél magasabb forráspontú.
Az ilyen oldószerek példái között említhetők - egyebek mellett - a következők: adott esetben klórozott aromás szénhidrogének, például toluol, klór-benzol, xilol vagy diklór-benzolok, valamint alifás szénhidrogének.
A találmány szerinti eljárás megvalósításához szükséges katalizátorok (II) vagy (III) általános képletű hexaszubsztituált guanidiniumsók. Az általános képletekben A jelentése előnyösen klóratom vagy HC12 képletű csoport.
Az R3-R8 csoportok szubsztituenseit a reakció körülményei között inért atomok, illetve csoportok közül választjuk ki, amilyenek például a halogénatomok vagy a nitro-, alkil-, alkoxi- és az aril-oxi-csoportok.
Az R3-R8 csoportok előnyösen azonos vagy egymástól eltérő 1 -4 szénatomos alkilcsoportokat jelentenek. Az R’3 csoport jelentése előnyösen -(CH2)3- képletű 1,3-propándiilcsoport.
A szilícium-dioxid-alapú hordozók általában olyan szilícium-dioxid-gyöngyök, amelyek a felületen szilanol funkciós csoportokat tartalmaznak.
Ezek az adott esetben hordozóhoz kapcsolt guanidiniumsók kereskedelemben beszerezhető termékek, illetve ismert módon, különösen az 545 774 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetett eljárásnak megfelelően egyszerűen előállíthatok.
A (II) általános képletű katalizátorok példái közé tartoznak - egyebek mellett - a következők: (hexametil-guanidinium)-klorid vagy -bromid, (hexabutil-guanidinium)-klorid vagy -bromid, valamint hidrokloridjaik és hidrobromidjaik.
Előnyös katalizátor a (hexabutil-guanidinium)-klorid vagy hidrokloridja.
Előnyösek azok a szilícium-dioxid-alapú hordozóra kapcsolt (III) általános képletű katalizátorok, amelyek képletében R4-R8 jelentése butilcsoport, és R’3 jelentése 1,3-propándiilcsoport.
Az alkalmazott katalizátormennyiség az átalakítandó hidroxicsoport egy móljára vonatkoztatva 0,001 mól és 0,20 mól, előnyösen 0,005 mól és 0,05 mól közötti guanidiniumcsoportnak felel meg.
HU 219 294 Β
A katalizátorok a reakció körülményei között nagyon stabilak. Nem veszítik el aktivitásukat, és más műveletekben történő ismételt felhasználásuk könnyen megvalósítható.
A találmány szerinti eljárást folyamatos vagy szakaszos eljárásként hajthatjuk végre.
Amennyiben az eljárást szakaszos eljárásként végezzük, előnyösen úgy járunk el, hogy az alkoholt és a katalizátort, valamint adott esetben oldószert tartalmazó reakciókeverékhez fokozatosan foszgént adunk.
Bizonyos kloridok, különösen az acetilénkötést tartalmazó kloridok előállítása esetén a reakciót előnyösen folyamatos eljárás formájában hajtjuk végre.
Amennyiben a kiindulási anyag 2-propin-l-ol, a reakció végrehajtása során a katalizátort és adott esetben oldószert tartalmazó és előzetesen a választott hőmérsékletre, előnyösen 90 °C és 130 °C közötti hőmérsékletre melegített reakciókeverékbe bevezetjük a folyadék-halmazállapotú 2-propin-l-olt és a gáz-halmazállapotú foszgént. Gyorsan 2-propinil-klorid képződik. Az utóbbi vegyületet és a képződött további gázokat például egy desztillálóoszlopon átjuttatva a képződésükkel egyidejűleg eltávolítjuk a reakciókeverékből. Ezt követően összegyűjtjük a 2-propinil-kloridot. A gázkromatográfiás analízis azt mutatja, hogy a desztillátum gyakorlatilag nem tartalmaz 2-propinil-karbonátot vagy -klór-formiátot.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi az alifás vagy cikloalifás kloridok jó kitermeléssel történő és csekély melléktermék-képződéssel, különösen csak igen kevés klór-formiát- és karbonátképződéssel együtt járó, illetve klór-formiát- és karbonátképződéstől mentes, gyors előállítását. A 2-propinil-klorid előállítása esetén a di(2-propinil)-karbonát hiánya különösen előnyös, mivel instabilitása és toxicitása miatt az utóbbi vegyület végképp nemkívánatos melléktermék.
Az alábbi példák a találmány illusztrálására szolgálnak, a találmány oltalmi körét, illetve terjedelmét nem korlátozzák.
1. példa
Vigreux-kolonnával felszerelt és 0 °C hőmérsékletű hűtőrendszerbe merített egyliteres gömblombikba bevezetünk 300 g (izomerkeverék) xilolt, 25 g (körülbelül 0,058 mól) (hexabutil-guanidinium)-kloridot és 17 g (körülbelül 0,17 mól) foszgént.
A keveréket 100 °C-ra melegítjük. Perisztaltikus pumpával cseppfolyós 2-propin-l-olt, és ezzel egyidejűleg merülőcsővel gáz formájú foszgént vezetünk a keverékbe.
A 2 óra alatt bevezetett alkohol mennyisége 163 g (körülbelül 2,9 mól), illetve a foszgén mennyisége 398 g (körülbelül 4,02 mól). A reakciókeveréket 100 °C-on tartjuk.
Az alkohol és a foszgén egyidejű beadagolásának megkezdése után a desztillálóoszlop tetején gyors hőmérséklet-emelkedés figyelhető meg. Ennek értéke 60-65 °C-on stabilizálódik.
Az összegyűjtött desztillátum mennyisége 237,5 g. Gázkromatográfiás úton meghatározva a desztillátum összetétele a következő:
2-propinil-klorid= 57,6%;
xilolok= 36,6%;
2-propin-l-ol = 2,6%.
Sem di(2-propinil)-karbonátot, sem pedig (2-propinil)-klór-formiátot nem detektálunk.
A 2-propinil-kloridot atmoszferikus nyomáson 60 °C-on desztillálva izoláljuk. A kitermelés 60%.
1. összehasonlító példa
Megismételjük az 1. példa szerinti eljárást, azzal az eltéréssel, hogy a (hexabutil-guanidinium)-klorid helyett 0,058 mól A/TV-dimetil-formamidot vezetünk be a lombikba.
Az alkohol és a foszgén egyidejű beadagolását két órán keresztül végezzük, amelynek ideje alatt 400 g foszgént és 194 g 2-propin-l-olt vezetünk be a lombikba.
250 g desztillátumot szedünk, amelynek a gázkromatográfiás úton meghatározott összetétele a következő:
2-propinil-klorid = 32%;
2-propin-l-ol= 2,5%;
xilolok= 5%;
(2-propinil)-klór-formiát= 11%.
Az összehasonlító példa azt mutatja, hogy a találmány szerintitől eltérő katalizátor alkalmazása esetén lényegesen kisebb mennyiségben nyeljük a 2-propinilkloridot, ugyanakkor melléktermékként szignifikáns mennyiségű (2-propinil)-klór-formiát képződik.
2. példa
Desztillálóoszloppal felszerelt és hűtőrendszerrel burkolt 100 literes reaktorba bemérünk 30 kg (izomerkeverék) xilolt és 2,5 kg (hexabutil-guanidinium)-klorid-hidrokloridot, majd a keverékhez hozzáadunk 100 g foszgént.
A keveréket 100 °C-ra melegítjük. Egyidejűleg 2propin-l-olt és foszgént vezetünk a keverékbe. Az alkoholt adagoló tápszivattyú alkalmazásával 1,5 kg/óra és 3 kg/óra között változó áramlási sebességgel vezetjük be, míg a gáz-halmazállapotú foszgént merülőcsövön keresztül 3 kg/óra és 7 kg/óra közötti áramlási sebességgel adagoljuk a keverékbe, amelynek eredményeként a foszgén mindig feleslegben van jelen a reakciókeverékben. A reakciókeverék hőmérsékletét 98 °C és 108 °C közötti értéken tartjuk.
Ily módon 15 óra alatt 74,4 kg foszgént és 29,2 kg 2-propin-l-olt vezetünk be a reaktorba.
31,9 kg desztillátumot szedünk, amely a gázkromatográfiás elemzés szerint 4% visszamaradt foszgént és 3% egyéb szennyező anyagot tartalmazva lényegében 2-propinil-kloridból áll. A nyerskitermelés 80%.
3. példa
Desztillálófeltéttel felszerelt és hűtőrendszerbe merített 250 ml-es háromnyakú lombikba bemérünk 60 g xilolt és 5 g (a butanol mennyiségére vonatkoztatva 1 mol%) (hexabutil-guanidinium)-klorid-hidrokloridot.
A keveréket 120 °C és 130 °C közötti hőmérsékletre melegítjük. A lombikba bevezetünk körülbelül 5 g foszgént. Ezt követően 1-butanolt és foszgént adagolunk a lombikba oly módon, hogy a foszgén mindig fe4
HU 219 294 Β leslegben legyen a keverékben. Nyolc óra alatt körülbelül 80 g 1-butanolt és 155 g (40%-os feleslegű) foszgént vezetünk be a lombikba, miközben a reakciókeverék hőmérsékletét 120-130 °C-on tartjuk.
A két reaktáns egyidejű beadagolásának ideje alatt szedett desztillátum mennyisége 46 g. A gázkromatográfiás elemzés szerint a desztillátum 98%-ban butilkloridból áll.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás adott esetben szubsztituált, telített vagy telítetlen, alifás vagy cikloalifás szénhidrogének kloridjainak a megfelelő mono- vagy polialkohol és foszgén vagy szulfínil-klorid reakciójával történő előállítására, azzal jellemezve, hogy a reakciót legalább egy, az alábbi csoportból kiválasztott katalizátor jelenlétében hajtjuk végre:
    (1) (II) általános képletű hexaszubsztituált guanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik,
    R3 a©
    R* |
    R’X (II) amelyek képletében
    R3, R4, R5, R6, R7 és R8 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően adott esetben szubsztituált, egyenes vagy elágazó láncú 1-12 szénatomos alkilcsoport és/vagy adott esetben szubsztituált 5-6 szénatomos cikloalkilcsoport, és
    A jelentése klór-, brómatom, HC12 vagy HBr2 képletű csoport; és (2) (III) általános képletű, az egyik csoportjukon keresztül szilícium-dioxid-alapú hordozóhoz kapcsolódó hexaszubsztituált guanidinium-halogenidek és hidrohalogenidjeik, (ΠΙ) amelyek képletében
    R4, R5, R6, R7, R8 és A jelentése a fentiekben meghatározott, és
    R’3 jelentése 2-10 szénatomos alkíléncsoport.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkohol egy (I) általános képletű vegyület, amelynek képletében
    R1 és R2 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően hidrogénatom, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált, egyenes vagy elágazó láncú 1-30 szénatomos, előnyösen 1-22 szénatomos alifás csoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált
  3. 3-12 szénatomos, előnyösen 3-8 szénatomos cikloalifás csoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált 1-30 szénatomos alkoxicsoport vagy adott esetben szubsztituált aril- vagy aril-oxicsoport, vagy
    R1 és R2 azzal a szénatommal együtt, amelyhez kapcsolódnak, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált 3-12 szénatomos cikloalifás csoportot képeznek.
    3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az R1 és R2 csoportok szubsztituensei a következő atomok, illetve csoportok közül kerülnek kiválasztásra: halogénatom, hidroxicsoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált alifás csoport, halogénatommal szubsztituált alifás csoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált cikloalifás csoport; adott esetben szubsztituált arilcsoport, telített vagy telítetlen, adott esetben szubsztituált aril-alifás csoport, alkoxicsoport, polialkoxicsoport, alkoxi-arilcsoport, aril-oxi-csoport, nitrocsoport és cianocsoport.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy A klóratomot vagy HC12 képletű csoportot jelent.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    R3, R4, R5, R6, R7 és R8 jelentése azonosan vagy egymástól eltérően 1-4 szénatomos alkilcsoport, és
    R’3 jelentése -(CH2)3- képletű csoport.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkalmazott katalizátormennyiség az átalakítandó hidroxicsoport egy móljára vonatkoztatva 0,001 mól és 0,20 mól közötti guanidiniumcsoporttal egyenértékű.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a foszgén mennyisége az átalakítandó hidroxicsoport 1 móljára vonatkoztatva 1 mól és 10 mól közötti.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőmérséklet 20 °C és 150 °C közötti értékű.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót olyan oldószerben hajtjuk végre, amely a vegyületekkel szemben inért és a reakció-hőmérsékletnél magasabb forráspontú.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást folyamatos eljárásként hajtjuk végre.
  11. 11. A 2. vagy 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkohol 2-propin-l-ol.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakció-hőmérséklet 90 °C és 130 °C közötti értékű.
HU9801600A 1997-07-16 1998-07-15 Process for the preparation of aliphatic and cycloaliphatic clorides HU219294B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9709031A FR2766175B1 (fr) 1997-07-16 1997-07-16 Procede de preparation des chlorures aliphatiques ou cycloaliphatiques

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9801600D0 HU9801600D0 (en) 1998-09-28
HUP9801600A1 HUP9801600A1 (hu) 1999-06-28
HU219294B true HU219294B (en) 2001-03-28

Family

ID=9509284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801600A HU219294B (en) 1997-07-16 1998-07-15 Process for the preparation of aliphatic and cycloaliphatic clorides

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5910617A (hu)
EP (1) EP0891959B1 (hu)
JP (1) JP4243741B2 (hu)
CZ (1) CZ295333B6 (hu)
DE (1) DE69803247T2 (hu)
FR (1) FR2766175B1 (hu)
HU (1) HU219294B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6794551B2 (en) * 2002-08-30 2004-09-21 Albemarle Corporation Process for producing propargyl bromide
US8921439B2 (en) 2010-09-23 2014-12-30 Icl-Ip America Inc. Monohydroxy cyclic phosphonate substantially free of polyhydroxy phosphonate, process for making same and flame retardant flexible polyurethane foam obtained therefrom
CN115504859B (zh) * 2022-11-24 2023-02-28 山东同成医药股份有限公司 一种卤代烷烃的合成方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2926204A (en) * 1958-08-28 1960-02-23 Dow Chemical Co Method of making propargyl chloride
FR2585351B1 (fr) * 1985-07-23 1988-05-27 Poudres & Explosifs Ste Nale Nouveau procede de preparation de chlorures d'acides par phosgenation des acides
DE3611419A1 (de) * 1986-04-05 1987-10-08 Basf Ag Verfahren zur herstellung aliphatischer chlorverbindungen
DE4116365A1 (de) * 1991-05-18 1992-11-19 Basf Ag Verfahren zur herstellung von alkyl-, alkenyl- und alkinylchloriden
FR2684315B1 (fr) * 1991-11-29 1994-03-11 Poudres Explosifs Ste Nale Supports de silice modifies par greffage de groupements polyalkylguanidinium, leur procede d'obtention et leur application comme catalyseurs de phosgenation.
DE4332336A1 (de) * 1993-09-23 1995-03-30 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Alkylchloriden

Also Published As

Publication number Publication date
FR2766175B1 (fr) 1999-09-03
JPH1180046A (ja) 1999-03-23
EP0891959A1 (fr) 1999-01-20
CZ295333B6 (cs) 2005-07-13
JP4243741B2 (ja) 2009-03-25
DE69803247D1 (de) 2002-02-21
HUP9801600A1 (hu) 1999-06-28
FR2766175A1 (fr) 1999-01-22
HU9801600D0 (en) 1998-09-28
CZ224698A3 (cs) 1999-02-17
DE69803247T2 (de) 2002-08-22
EP0891959B1 (fr) 2001-11-21
US5910617A (en) 1999-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3632243B2 (ja) ジフルオロ酢酸フルオリドおよびジフルオロ酢酸エステルの製造方法
EP0071286B1 (en) Process for the preparation of carbonate esters
JP3085722B2 (ja) アルキレンカーボネートの製造法
EP0008532B1 (en) Synthesis of amines
US5532411A (en) Production of carboxylic acid halides and carboxylate salts
RU2329247C2 (ru) Способ получения фторгалогенэфиров
HU219294B (en) Process for the preparation of aliphatic and cycloaliphatic clorides
JPH07196577A (ja) 脂肪族のω−ジフルオロカルボキシル化合物の製法
US4375548A (en) Preparation of trichloromethyl carbinols
JPH0625115A (ja) 第四級アンモニウム塩の連続製造方法
EP0501507B1 (en) Process for preparing diester of carbonic acid
JP4970681B2 (ja) 助触媒の存在下におけるハロ炭化水素の調製法
EP2522648B1 (en) Process for producing difluorocyclopropane compound
JP3918883B2 (ja) ベンゾイルクロライド類の製造方法
EP0196529A1 (en) Process for preparation of alpha-, alpha-, alpha-, trifluoroanisoles
JPH0725708B2 (ja) パーフルオロアルキルブロミドの合成
US5847236A (en) Process for the preparation of 2-chloro-4-methylphenol
KR20010052528A (ko) 알킬 클로라이드, 알케닐 클로라이드 및 알키닐클로라이드의 제조 방법
US5908961A (en) Production of aminophenols
RU2152921C1 (ru) Способ дехлорирования замещенных хлорароматических соединений
JPS60178829A (ja) 含フツ素芳香族誘導体の製造法
JPH10316628A (ja) 炭酸エステルの製造方法
KR102687147B1 (ko) 크라운 에테르 촉매를 이용하여 치환된 클로로아실알에 의한 피콜린아미드의 알킬화
JP2022188826A (ja) クロロ置換フェニルトリフルオロメチルケトン類の製造方法
KR19980032426A (ko) 아민 제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: ISOCHEM S.A., FR

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees