HU219028B - Tűzoltó berendezés - Google Patents

Tűzoltó berendezés Download PDF

Info

Publication number
HU219028B
HU219028B HU9900976A HUP9900976A HU219028B HU 219028 B HU219028 B HU 219028B HU 9900976 A HU9900976 A HU 9900976A HU P9900976 A HUP9900976 A HU P9900976A HU 219028 B HU219028 B HU 219028B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fire
syringe
fire extinguisher
adjusting
extinguisher according
Prior art date
Application number
HU9900976A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Vigh
Original Assignee
Andreas Vigh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andreas Vigh filed Critical Andreas Vigh
Publication of HUP9900976A2 publication Critical patent/HUP9900976A2/hu
Publication of HUP9900976A3 publication Critical patent/HUP9900976A3/hu
Publication of HU219028B publication Critical patent/HU219028B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C31/00Delivery of fire-extinguishing material
    • A62C31/02Nozzles specially adapted for fire-extinguishing
    • A62C31/24Nozzles specially adapted for fire-extinguishing attached to ladders, poles, towers, or other structures with or without rotary heads

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
  • Optical Radar Systems And Details Thereof (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)

Abstract

Tűzoltó berendezés, amelynek oltóanyagot (3) kiadagoló, legalább egyfecskendője (2) és a fecskendő (2) tűz helyére való beállításáraszolgáló, vezérlőberendezéssel (9) összekapcsolt, legalább egybeállítóműve (6) van, ahol legalább egy távmérő berendezés (10) vanelőirányozva egy felügyeleti területen (11) belül lévő mérési pontok(12) távolságának és hőmérsékletének érintés nélküli távméréséhez. Atalálmány szerint a távmérő berendezés (10) lézeres távolság- éshőmérsékletmérő berendezés, és a távmérő berendezés (10) afecskendőnek (2) a tűz helyeként felismert mérési pontra (12) történőautomatikus beállításához vezérlőberendezéssel (9) van összekapcsolva. ŕ

Description

A találmány tárgya tűzoltó berendezés, amelynek oltóanyagot kiadagoló, legalább egy fecskendője, és a fecskendő tűz helyére való beállítására szolgáló, vezérlőberendezéssel összekapcsolt, legalább egy beállítóműve van, ahol legalább egy távmérő berendezés van előirányozva egy felügyeleti területen belül lévő mérési pontok távolságának és hőmérsékletének érintés nélküli távméréséhez.
Az EP 0 041 060 A2 szabadalmi leírásból már ismert, hogy egy távvezérelhető, villamosán mozgatható fecskendőt kezelő személy egy szabályozókar segítségével a tűzre irányít. A szabályozókar ebben az esetben a fecskendővel úgy van összekapcsolva, hogy a szabályozókar hosszanti tengelye mindig megközelítőleg a fecskendő aktuálisan beállított fecskendezési irányába mutat. Tűz oltásakor a szabályozókar segítségével a fecskendőt először megközelítő pontossággal a tűz irányába beállítják. Ezt követően a tűzoltó anyagot kibocsátják, amikor is abban az esetben, ha a tűzoltó anyag nem találja el pontosan a tüzet, a szabályozókar segítségével a fecskendő finom korrekcióját eszközük. Az ismert eljárásnál tehát a fecskendő pontos beállítása csak a tűzoltó anyag tűzre való érkezése után lehetséges, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a tűzoltó anyag egy része nem kerül felhasználásra. Miután ez az eljárás automatizálásra gyakorlatilag nem alkalmas, az oltáshoz kezelőszemély együttműködése szükséges. Ez az eset különösen akkor érvényes, ha a fecskendő egy tűzoltó járművön van elrendezve, és a tűzoltás a mozgó járműről történik. A fecskendőt ennek következtében folyamatosan után kell állítani. Ekkor is előfordulhat az oltóanyag hibás irányítása.
A DE 36 20 603 és az EP 0 041 060 A2 szabadalmi leírásokból olyan tűzoltó berendezések ismeretesek, amelyeknél a fecskendő a beállítóművel összekapcsolt vezérlőkarral manuálisan a tűzre irányítható. Noha ezek a tűzoltó berendezések a gyakorlatban beváltak, mégis vannak hátrányaik. így például a fecskendő pontos beállítása csak a tűzoltó anyag becsapódása után lehetséges. Ennek következtében különösen az oltás kezdetén a fecskendő hibás irányban állhat, ily módon az oltóanyag a tűz mellett csapódhat be, és így nem lehetséges azt teljes mértékben felhasználni. A fecskendő pontatlan beállítása következtében az oltás lefolyása alatt is előfordulhat a hibás beirányítás, és ez az oltóanyag részleges hasznosításához vezethet. Azonkívül hátrányos, hogy a fecskendő beállításához a tűzoltó személyzet közreműködése szükséges, és így a tűzoltó személyzet le van kötve, aminek következtében más feladatok elvégzéséhez, mint például személyek mentéséhez, nem állnak rendelkezésre.
Az EP-A 0 424 200 szabadalmi leírásból egy tűzoltási eljárás ismeretes, amelynél egy állítható fecskendőnek a kilövési iránya úgy állítható be, hogy a fecskendő által kilőtt oltóanyag a tűzbe csapódik be. Emellett megvan a fecskendő távirányításának lehetősége, amikor is a távolságra, szélirányra, szélsebességre, sugárformára, a fecskendő és a nyomóeszköz pozíciójára és a jármű sebességére vonatkozó adatokat használnak fel. Nem ismertetik azonban a tűz távolságának és hőmérsékletének mérését.
Ezen túlmenően az US-A-4 821 805 szabadalmi leírásból olyan tűzoltó rendszer ismeretes, amely két, egymástól meghatározott távolságra elhelyezett infravörösdetektorral dolgozik.
Az infravörösérzékelők segítségével először a tűz helyét érzékelik, és ezt követően két, egymástól meghatározott távolságra elhelyezett, reflektorokkal ellátott infravörösérzékelők segítségével, az infravörösérzékelők különböző szöghelyzeteiből a tűz helyének távolságát kiszámítják.
Ez az elrendezés, amelyben két, egymástól meghatározott távolságra elhelyezett infravörösérzékelő van, viszonylag rövid távolságon belül kielégítő pontosságú mérési értéket szolgáltat, így lehetséges ennek stacionárius oltóberendezéseknél történő felhasználása, amint azt ebben a bejelentésben előnyösen ismertetjük. Nagyobb távolságok esetén nem lehetséges az érzékelők ilyen elrendezésének alkalmazása. Ahhoz, hogy egy 150 m-es távolsághoz kielégítő mérési pontosság legyen elérhető, a érzékelőket egymástól legalább 2,5 m távolságban kell oldalirányban elhelyezni. Az ilyen elrendezés tűzoltó járművek esetében problémákat vet fel, mert terjedelme és a külső behatások következtében megrongálódhat.
Akadályokkal (fák, bokrok, épületek) ellátott terepen fennáll annak a veszélye, hogy az infravörös sugarak egyike megszakad, és így a mérés nem lehetséges.
Végül a GB-A 2 106 385 szabadalmi leírásban tűzfelismerő- és tűzoltó rendszert ismertetnek, amely a tűz hőmérsékletét infravörösérzékelővel méri.
A találmány megalkotásakor azt tűztük ki célul, hogy olyan előzőkben leírtak szerinti tűzoltó berendezést alkossunk, amely lehetővé teszi az oltóanyagnak a tűz helyére történő pontos beirányítását, és amely ezenkívül messzemenően tehermentesíti a tűzoltó személyzetet. A tűzoltó berendezésnek különösen alkalmazhatónak kell lennie a tűz helyének irányába gyorsan mozgó járművek esetében, és a távolságmérő berendezésnek már nagyobb távolságból mérési adatokat kell szolgáltatnia az irányra és távolságra vonatkozóan.
A feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy a távmérő berendezés lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés, és a távmérő berendezés a fecskendőnek a tűz helyeként felismert mérési pontra történő automatikus beállításához vezérlőberendezéssel van összekapcsolva.
Egy ilyen mérőberendezésnél a távolságmérés impulzusterjedési idő módszer alapján történik egy eltérítőegységgel (szkennerrel) kétdimenziós módon eltéríthető, mérő lézersugárral. Ennél a mérési módszernél a mérő lézersugarat legalább két különböző frekvenciájú szinuszhullámmal moduláljuk, így a kibocsátott mérő lézersugár és a mérőpontról visszaverődő fény átfedésekor fáziseltolódás lép fel, amely arányos a lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés és a mérési hely közötti távolsággal. Az ilyen távmérő berendezéssel a nullától ezer méteren felüli távolságok körülbelül 2 mm pontossággal mérhetők. A mérési helytől visszaverődő fényben lévő színképrészek kiértékelésével lehetővé vá2
HU 219 028 Β lik, hogy a lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés a távmérésen kívül a mindenkori mérési helyen lévő hőmérsékletet is megállapítsa.
Mérő lézersugárként célszerűen láthatatlan infravörös lézersugarat alkalmazunk. A távmérő berendezés ekkor rossz látási viszonyok, például füst vagy köd esetén is lehetővé teszi megbízható mérési eredmény megállapítását. Ezen túlmenően lehetséges a távmérő berendezéshez olcsó infravörös félvezetőlézert sugár-előállítóként alkalmazni.
A találmány szerinti, lézerrel működő távmérő berendezéssel meg lehet állapítani a tűz helyét a hőmérsékletméréssel, és időméréssel a távolságot is pontosan meg lehet határozni. Ezért ez a módszer különösen előnyösen gyorsan haladó tűzoltó járműnél, például repülőtéren használható fel, mivel már a tűz helye felé való haladás alatt nagy, például 1000 m távolságból, irány- és távolságadatok állnak rendelkezésre a fecskendőnek és a szükséges berendezéseknek készenléti helyzetbe történő állításához a fecskendő hatáskörének elérése előtt, hogy azután az oltó hatáskörben az oltás rögtön elkezdődhessen.
Ezáltal lehetséges a tűzoltáshoz és életmentéshez szükséges értékes időbeli előnyhöz jutni, ami különösen égő repülőgépek oltásakor döntő jelentőségű.
Szintén különösen előnyös, hogy a lézeres távolságés hőmérsékletmérő berendezéssel „egysugaras mérés” történik, és így a sugár megszakadásának veszélye a terepen a felére csökken, a két, egymástól meghatározott távolságra elhelyezett infravörösérzékelővel szemben. A lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés különösen kompakt kivitelt tesz lehetővé, és ezért szükség esetén közvetlenül a fecskendőre is szerelhető. Az oltási munkálatok közbeni megrongálódás veszélye a kompakt kivitel következtében szintén lényegesen lecsökken. A távmérő berendezéstől jövő mérési eredményeket a tűz helyének felismeréséhez a vezérlőberendezésben dolgozzuk fel. A tűz helyei megállapíthatók például a mért hőmérsékleti értékeknek egy előre meghatározott hőmérsékleti határértékkel történő összehasonlításával. A távolsági adatok bevonásával a tűz térbeli kiterjedése is megállapítható. Amennyiben egy tűz helye felismerésre kerül, a távolságokból a vezérlőberendezés automatikusan meghatározza a fecskendő tűzoltáshoz szükséges beirányítását, és ennek megfelelően vezérli a fecskendő beállítóművét (beállítóműveit).
A berendezés lehetővé teszi tehát a fecskendőnek a tűz helyére történő automatikus és pontos beállítását, így a tűzoltó személyzetet egyrészt tehermentesítjük, másrészt biztosítjuk az oltóanyagnak a tűz helyére történő, állandó jellegű, pontos beirányítását. Ez csökkentett tűzoltóanyag-felhasználást eredményez, ami különösen a korlátozott mennyiségű oltóanyaggal ellátott tűzoltó berendezések esetén előnyös.
A hőmérséklet- és távolságmérés értékeinek megállapítása távmérés segítségével előnyös módon a megfigyelés alatt álló területen kívül, például a fecskendőről is történhet. A mérési értékeket mérhetjük egy tetszőlegesen kiválasztott másik helyről is, amikor is a távmérésnél ennek a helynek a fecskendőhöz viszonyított távolságát figyelembe kell venni.
A hőmérsékletmérési érték alapján megállapítható, hogy a megfigyelés alatt álló területen van-e tűz. A mért hőmérsékleti értékek ekkor összehasonlíthatók egy hőmérsékleti küszöbértékkel, és abban az esetben, ha egy vagy több szomszédos hőmérsékletmérési érték a küszöbértéket átlépte, tüzet állapítunk meg. Amennyiben tüzet ismerünk fel, a távolságmérési érték(ek)ből megállapítjuk a tűz helyének a fecskendőhöz viszonyított távolságát és irányát, és ebből meghatározzuk a fecskendő beállításának névleges értékét. A névleges értéket a tűz helyéhez viszonyított távolság és/vagy irány figyelembevételével egy táblázatból kiolvashatjuk, vagy az oltóanyag pályájából számszerűen vagy analitikusan kiszámíthatjuk. A beállítandó névleges értéket úgy határozzuk meg, hogy a tűz helye az oltóanyag pályájába essen. A pályagörbület egyenleténél a nehézségi erő, a fecskendő kilövési sebessége, és adott esetben további paraméterek, például az oltóanyag légellenállása is figyelembe vehető.
Olyan fecskendőknél, amelyek több szabadságfokban állíthatók, a távolságmérési értékekből több névleges értéket is meghatározhatunk a fecskendő beállítására. így például egy olyan fecskendőnél, amelynek a kilövési iránya oldalirányban és magasságban is állítható, külön névleges értékeket lehet a horizontális és vertikális szögekhez kiszámítani és beállítani.
A fecskendő kilövési irányát tehát pontos mérési adatok alapján állítjuk be, így azt megfelelő pontossággal a tűz helyére irányíthatjuk. Az oltóanyag ily módon a tűz helyét nagy pontossággal találja el, ami által különösen hatékony és oltóanyag-takarékos tűzoltást teszünk lehetővé. Ezen túlmenően az automatizálással a tűzoltó személyzetet tehermentesítjük.
Az oltóanyag kilövési sebessége a tűz helyének távolságával összehangolható, amikor is nagyobb távolságoknál nagyobb, kisebb távolságoknál kisebb kilövési sebességet választunk. Ehhez előnyösen az oltóanyag nyomását állítjuk be megfelelően. Az oltóanyag kilövési sebességét tehát mindig a lehetőségek szerint kis értékre állítjuk be, és ily módon egyrészt oltóanyagot, másrészt az oltóanyag szállításához szükséges energiát takarítunk meg. Ezen túlmenően elkerüljük a tűz helyének környékén lévő tárgyakban az oltóanyag magas nyomása következtében keletkező károkat.
A tűzoltó berendezést nemcsak tűzoltó járművel kapcsolatban, hanem helyhez kötött víz-, hab- és/vagy porfecskendőként szerelő- vagy raktárcsarnokokban, olajfinomítókban, valamint vasúti és kikötőberendezéseknél is előnyösen alkalmazhatjuk. Töltőállomásokon (vasút, hajó, repülőgép, tankjármű) a tűzoltó berendezés úgy programozható, hogy a fecskendő már a töltés fázisában az alaphelyzetből egy készenléti állásba fordul.
A fecskendő célszerűen tartalmaz egy, a vezérlőberendezéssel összekötött bekapcsolóberendezést, amely a hatáskörben lévő tűz felismerésekor az oltóanyagot automatikusan bekapcsolja, és/vagy egy, a vezérlőberendezéssel összekötött kikapcsolóberendezést, amely a tűz oltása után az oltóanyagot automatikusan kikapcsolja. A fecskendőt a tűz felismerésekor először a ve3
HU 219 028 Β zérlőberendezés segítségével a tűzre irányítjuk, és ezt követően az oltóanyagot automatikusan kibocsátjuk. Szükség esetén a tűz eloltása után az oltóanyag szállítását automatikusan leállíthatjuk. Előnyös módon az ilyen tűzoltó berendezés lehetővé teszi a tűz teljes mértékben automatizált oltását. A tűzoltó berendezést például tűzveszélyes helyen állandó jelleggel helyhez kötötten kiszerelhetjük, így a tűzveszélyes hely állandó jelleggel ellenőrzés alatt áll, és az esetlegesen fellépő tüzek már a keletkezéskor automatikusan elolthatók. Kiés/vagy bekapcsolóberendezésként víz- vagy habfecskendőnél a vezérlőberendezéssel kapcsolható szelepet vagy bekapcsolható szivattyút alkalmazhatunk.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a fecskendő az oltóanyag kilövési sebességének beállításához egy beállítóberendezést tartalmaz, amely a kilövési sebességnek a tűz helyétől való távolsággal történő automatikus összehangolására a vezérlőberendezéssel össze van kötve. A vezérlőberendezés nagy távolságoknál nagy, kis távolságoknál pedig azoknak megfelelő kicsi kilépési sebességet állít be az oltóanyag számára. Víznél, habnál vagy más folyékony oltóanyagoknál a kilövési sebességet például állítható keresztmetszetű oltóanyag-fúvókával, nyomásszabályozó szeleppel és/vagy beállítható szállítónyomású oltóanyag-szivatytyúval állíthatjuk be. A kilövési sebességnek a tűz helyétől való távolsághoz történő igazítása révén különlegesen alacsony tűzoltó anyag-felhasználás adódik.
Előnyös, ha a távmérő berendezés beállítása a fecskendő beállításával össze van kapcsolva, és/vagy a tűzoltó berendezés legalább egy beállítóberendezéssel rendelkezik a távmérő berendezés tűzoltó berendezéshez viszonyított helyzetének automatikus vagy manuális beállításához, valamint ha a távmérő berendezés számára legalább egy, a vezérlőberendezéssel összekapcsolt helyzetérzékelő van előirányozva. A távmérő berendezést például egy mozgatható fecskendőcsőre felszerelhetjük, vagy ezzel mechanikusan összekapcsolhatjuk, így a távmérő berendezés mérési iránya a fecskendőcső vízszintes vagy függőleges szögétől függetlenül mindig a fecskendő hosszanti irányához igazodik. A távmérő berendezés megfigyelt területét ily módon a fecskendő kilövési irányához igazítjuk.
A távmérő berendezés működési területe azáltal is megnagyobbítható, hogy a távmérő berendezés egy különálló helyzetbeállító készülékkel rendelkezik. A távmérő berendezést így a fecskendő állásától függetlenül automatikusan vagy manuálisan, például egy megfelelő távirányító berendezéssel a szükséges irányba vezérelhetjük. Annak érdekében, hogy a távmérő berendezés mindenkori helyzete a kilövési irány kiszámításánál figyelembe vehető legyen, a tűzoltó berendezés a távmérő berendezés részére egy pozícióérzékelővel rendelkezik, amely a vezérlőberendezéssel van összeköttetésben.
A találmány egyik kiviteli formájában a fecskendő manuális irányításához legalább egy beállítókarral vagy ezzel egyenértékű mozgatóberendezéssel rendelkezik, mialatt a vezérlőberendezés a kilövési irány manuális és automatikus beállítása között átkapcsolható.
Amennyiben egy tüzet kettős csövű fecskendővel vagy több fecskendővel egyidejűleg oltunk, a fecskendőket automatikusan a tűzre irányíthatjuk, vagy egyes fecskendőket vagy több fecskendőt manuálisan a beállítókarral hűtési célokból a még nem égő objektumokra irányíthatunk.
Különösen előnyös, ha a tűzoltó berendezés egy tűzoltó jármű, tűzoltó hajó, tűzoltó robot vagy más mozgó bevetési berendezés. Az ilyen bevetési berendezésnél előnyös módon már a tűz irányába történő haladás alatt a fecskendőt automatikusan az oltandó objektum felé lehet fordítani. így a tűzoltó berendezés folyamatosan bevetésre kész, és az oltóanyag bármikor bekapcsolható, amely azután a kezdettől fogva pontosan a tűz helyére irányul. A fecskendő nagyfokú beállítási pontosságán keresztül biztosítjuk, hogy az oltóanyag a terepviszonyoktól és a haladás közbeni manőverektől függetlenül állandóan a tűzbe csapódik be. A fecskendő manuális utánállítása nem szükséges. A tűzoltó személyzetet ezzel tehermentesítjük, és az előkészülhet más feladatok, mint például személymentés, önvédelem, légzésmentő készülékek felvétele vagy gyors beavatkozó bevetés elvégzéséhez.
A fecskendő automatikus pozicionálása és utánállítása következtében a tűzoltó jármű vezetőfülkéjében lévő szokásos fő kezelési állást kiegészítő további kezelőállás elhagyható. Ilyen kezelőállásokra eddig az ipari és olajfinomító tűzoltó járműveknél szükség volt, hogy a fecskendőt a tűzoltó járművön kívül tartózkodó kezelőszemély manuálisan, például beállítókarral a tűzre irányíthassa.
Ha a tűzoltó berendezés tűzoltó robot, vagy más önjáró vagy távirányítással mozgó oltóberendezés, akkor az felhasználható olyan helyiségekben és objektumokban, amelyek személyek részére járhatatlanok vagy veszélyesek, mert ott például sugárzás vagy gázok találhatók, illetve robbanás- vagy beomlásveszély uralkodik.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a tűzoltó berendezéshez egy éjjeli látószerkezet, kiváltképpen infravörös éjjeli látókészülék tartozik. A tűzoltó berendezés ezáltal lehetővé teszi füstben, sötétben (például kivilágítatlan helyiségekben), ködben vagy rossz időjárási viszonyok között a tűz helyének jó láthatóságát.
Előnyös, ha a mozgó bevetési berendezésként kialakított tűzoltó berendezés a hatáskörében lévő akadályok felismerésére érzékelőkkel van ellátva, és ha ezen érzékelők a bevetési berendezés vezetője számára szolgáló jelentő- és/vagy kijelzőberendezéssel és/vagy az akadályok kikerülése céljára automatikus járművezérléssel vannak összekapcsolva. A bevetési hely irányába történő haladás alatt a mozgó tűzoltó berendezés ily módon fel tudja ismerni például a fecskendőcső hatásterületén lévő, a tűzoltó járművön kívül elhelyezkedő akadályokat. Ezáltal előre figyelmeztethetjük a vezetőt a megfelelő vezetési műveletre. Egy vezető nélküli tűzoltó járműnél, például oltórobotnál az érzékelők célszerűen össze vannak kapcsolva az automatikus járművezetéssel. A tűzoltójármű így magától felismeri és kikerüli az akadályokat.
HU 219 028 Β
Előnyös, ha a vezérlőberendezés a jármű mozgásának a fecskendő utánállításán keresztül történő kompenzálásához rendelkezik a jármű helyzeti és/vagy mozgási adatainak beolvasására szolgáló interfésszel. A gyorsan lezajló járműmozgásokat ily módon a fecskendő beállítóművének vezérlésével kompenzálhatjuk, és így az oltóanyag a járműmozgástól függetlenül mindig pontosan eltalálja a tűz helyét. A vezérlőberendezés például mozgó tűzoltó jármű esetén a fecskendő beállításánál egy előretartási szöget vehet figyelembe, amivel a tűzoltó jármű és a tűz helye közötti relatív elmozdulás, valamint az oltóanyag találati pontjának a tűz helyétől való, az oltóanyag kilövése és beérkezése közötti időkésés által okozott eltérése kiegyenlítő. Egy tűzoltó hajó esetében ugyanígy kompenzálhatjuk az oltóanyag hullámzás által okozott hibás beirányítását. A jármű helyzeti és mozgási adatainak figyelembevétele kisebb mérési frekvencia esetén is lehetővé teszi a fecskendő pontos beállítását.
A tűzoltó berendezés célszerűen rendelkezik legalább egy kijelzővel, különösen képernyővel, amely a tűz helyétől való távolságot és/vagy a tűz helyeire vonatkozó információkat és/vagy a tűzoltó járműre vonatkozó információkat és/vagy oltási taktikai információkat vagy más adatokat jelez ki. Egy ilyen kijelzővel a tűzoltó személyzet információt nyerhet a jármű aktuális állapotáról (oltóanyag-mennyiség, szivattyú szállítónyomása, hibajelentések), valamint a tűz helyére vonatkozó mérési értékekről (tűz helyének hőmérséklete, az égő objektum összetétele és anyagminősége). Ugyanígy kijelezhetünk a felhasználandó oltóanyagra vonatkozó javaslatokat is. Kijelezhetünk továbbá a távolságra és időre, a vezérlési folyamatokra, vészműködtetésre és tesztműködésre vonatkozó adatokat is. A kijelző célszerűen a központi kezelőállásnál, például a tűzoltó jármű vezetőfülkéjében helyezhető el.
A találmány egy különösen előnyös, és ezért önmagában oltalmazandó továbbfejlesztése szerint a fecskendő legalább egy beállítóberendezéssel pozícionálható, amely beállítóműként legalább egy villanymotorral rendelkezik. A DE 24 47 355 szabadalmi leírásból már ismert egy tűzoltó berendezés olyan beállítóberendezéssel, amely hajtóműként hidraulikus motorral rendelkezik. Ezen túlmenően ismertek olyan tűzoltó berendezések, amelyeknél a fecskendő hidropneumatikusan vagy pneumatikusan egy gázrugó segítségével állítható. Noha ezek a tűzoltó berendezések megbízhatóságuk miatt a gyakorlatban beváltak, mégis hátrányokkal rendelkeznek. így például a hidraulikusan vagy hidropneumatikusan állítható fecskendőhöz nagy ráfordítással járó és költséges hidraulikus aggregét szükséges. Ezen túlmenően a hidraulikus aggregét nagy helyszükséglete és súlya kedvezőtlen, és mozgó tűzoltó berendezéseknél hátrányos kihatása van.
Bár a pneumatikusan működtetett beállítóberendezések a már eleve meglévő pneumatikus tápegységek következtében olcsóbbak, de viszonylag sok helyet igényelnek. Ezen túlmenően a pneumatikus beállítóberendezések gyakran csak a fecskendő két végállás közötti átkapcsolását teszik lehetővé anélkül, hogy a két végállás között közbenső állások lehetségesek lennének.
Ha a fecskendőt az automatikus fecskendővezérléssel irányítjuk be, és ehhez a hagyományosan ismert hidraulikus vagy pneumatikus beállítószerkezeteket használnánk fel, akkor az említett hátrányokhoz további pozicionálást, pontossági hátrányok adódnának, és így az automatikus fecskendővezérlés előnyeinek egy része elveszne.
Többek között a hidraulikus és pneumatikus rendszerek rugalmassága, különösen ezek tömlőinek rugalmassága miatt azok pontossága a felhasznált mérőberendezésekkel megcélzott pontosságot nem érik el.
A találmány szerinti beállítóberendezésnél különösen előnyös, ha a villanymotor például a felhasználásra kerülő vezérlőberendezéssel gyakorlatilag közvetlenül vezérelhető, ami a fecskendő különlegesen pontos pozicionálását teszi lehetővé, mialatt például a kilövési távolság beállításához közbenső állások is lehetségesek. Ezen túlmenően a villanymotorok robbanásvédett kivitelben is felhasználásra kerülhetnek, így a tűzoltó berendezés olyan helyen is felhasználható, ahol robbanásveszély uralkodik.
A villanymotorral rendelkező beállítóberendezés kompakt kialakítást és olcsó előállítást tesz lehetővé.
Ezeken túlmenően előnyös, ha az elektromos energia a mozgó és a helyhez kötött területen egyenáram vagy váltóáram formájában gyakorlatilag mindenhol rendelkezésre áll, így elhagyhatók a költséges, pótlólagos tápberendezések, például a hidraulikus aggregátok.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a villanymotor önzáró hajtóművön, különösen csigahajtóművön és/vagy egy hajtóorsón keresztül a beállítóberendezéssel hajtókapcsolatban áll, és a tűzoltó berendezés előnyös módon a motor hajtótengelyével összekapcsolt kézikerékkel vagy más mozgatórésszel rendelkezik a fecskendő manuális beállításának lehetővé tételére. Előnyös módon az önzáró hajtómű az árammentes villanymotornál lehetővé teszi a fecskendőnek az aktuálisan beállított fecskendőhelyzetben való rögzítését, és így a villanymotor a kívánt fecskendőhelyzet elérése után lekapcsolható anélkül, hogy ezáltal a fecskendő állása megváltozna. A fecskendő így egyszerű módon, tetszőleges helyzetben rögzíthető. Abban az esetben, ha az áramellátás kiesne, a kézikerék lehetővé teszi a fecskendő ideiglenes manuális mozgatását. Az önzáró hajtómű miatt a fecskendőt támadó visszaható erők, amelyek például a fecskendőcső súlyából származnak, vagy a fecskendőből magas nyomáson kilépő oltóanyag miatt keletkeznek, a kézikeréknél elhanyagolhatók.
Előnyös, ha a beállítóberendezés a fecskendő magasságának beállítására van kialakítva, és ha ehhez legalább egy villanymotorral meghajtott, előnyös módon teleszkópszerű kitolóberendezéssel rendelkezik. A fecskendő manuális kezelésénél a fecskendő munkamagassága egyszerű módon a kezelőszemély magasságához beállítható. A tűzoltó járművekre szerelt fecskendőnél ezen túlmenően lehetséges a fecskendő magasságát az oltandó objektum felé történő haladás alatt például egy aluljáró magasságához beállítani. Automatikus fecskendővezérlésnél a magasság beállítását lehetséges a kilövési távolság vonatkozásában felhasználni. A kitolóbe5
HU 219 028 Β rendezés tartalmazhat például egy függőlegesen beállított, teleszkópos csövet vagy egy olló formájában működő billentőberendezést vagy oltókonzolt.
A találmány egyik előnyös kiviteli alakjában a beállítóberendezés a fecskendő részére legalább egy forgó csapágyazással rendelkezik, valamint a villanymotor és a fecskendő közötti meghajtó összeköttetés választhatóan forgó- vagy egyenes vonalú mozgásra átkapcsolhatóan van kialakítva. A fecskendő magasságának beállításához és a fecskendő kilövési irányának állításához így csak egyetlen villanymotor szükséges.
A találmány egyik kiviteli alakjában a beállítóberendezés a fecskendő magasságának beállításához, egy emelési irányba irányított, hosszanti tolási megvezetéssel rendelkezik egy emelő-toló résznek egy házrészen való elfordulásmentes megvezetéséhez, amely emelőtoló rész forgó mozgásának egyenes vonalú mozgássá való átalakítására szolgáló menetszerű áttételi mechanizmuson keresztül a hajtóműrésszel van összekapcsolva, amely hajtóműrész a villanymotorral meghajtási kapcsolatban áll. A menetes áttételi mechanizmus alatt egy meredek menetemelkedésű, horonyszerű kialakítást értünk, amelybe egy vezetőcsap vagy más vezetőelem kapcsolódik, valamint egy, a vezetőelemmel együtt működő pályagörbületet.
Célszerű, ha a hajtóműrész és az emelő-toló rész egymáshoz képest koaxiálisán vannak elrendezve, a hajtóműrész perselyként, a villanymotorral meghajtható csigakerékbe kapcsolódó külső fogaskoszorúval van kiképezve, és a forgó mozgásnak egyenes vonalú mozgásba való átalakítására szolgáló áttételi mechanizmusként a hajtóműrészen belső menet, az előnyösen teleszkópperselyként kialakított emelő-toló részen pedig külső menet van előirányozva. A hajtópersely és teleszkóppersely koaxiális elhelyezéséből különösen kompakt beállítóberendezés adódik. Emellett a villanymotor a hajtópersely külső részén úgy van elhelyezve, hogy ennek hajtótengelyén kézikerékként kialakított vészműködtetés van előirányozva, amely jól hozzáférhető. Ezen túlmenően az oltóanyagot a hajtópersely üregében elhelyezett teleszkóppersely belsejében egyszerű módon lehet a teleszkópperselyre helyezett fecskendőbe vezetni. Ha a villanymotorhoz menő villamos összeköttetés csúszóérintkezőkön keresztül történik, a fecskendőt mechanikus vagy villamos korlátok nélkül tetszőleges szögben, vagy 360°-on felül korlátlanul lehet a villanymotorral forgatni.
Előnyös, ha a meghajtó összeköttetés válaszható átkapcsolásához a fecskendő forgó mozgására és egyenes vonalú mozgására a hajtóműrészt és az emelő-toló részt forgó állapotban egymással összekötő, szétválasztható forgózár van előirányozva, a hosszanti tolási megvezetés a forgó csapágyazás részére össze- és szétkapcsolható forgózárként van kiképezve, és előnyösen a két forgózámak a váltakozó be- és kikapcsoláshoz kényszerkapcsolat van előirányozva. A fecskendő tehát egyetlen villanymotorral az emelési irányba kitolható és visszahúzható, vagy a hosszanti tolási megvezetés körül forgatható. Ekkor a fecskendő forgatásához az emelő-toló rész egy forgózárral a meghajtórésszel forgásmentesen össze van kapcsolva, mialatt a hosszanti tolási megvezetés ki van oldva, és ezzel lehetséges az emelő-toló résznek a hajtóműházhoz viszonyított elfordulása. A fecskendő kitolásánál és visszahúzásánál a reteszelés ezzel ellentétesen történik, azaz az emelő-toló rész és hajtórész közötti forgózár nyitva van, mialatt a hosszanti tolási megvezetés zárva van. Ekkor az emelő-toló rész a forgó mozgásában korlátozva van, így a villanymotoron keresztül meghajtott hajtórész az emelő-toló rész körül forog, és ez a forgómozgás a menetes áttételi mechanizmuson keresztül az emelő-toló rész tengelyirányú mozgásává alakul át.
Előnyös módon a kényszerkapcsolaton keresztül mindig csak egy forgózár van zárva, mialatt a másik nyitva van. így elkerülhető a forgózáraknál a kezelési hiba. Ezen túlmenően biztosítva van, hogy a villanymotor és a fecskendő között minden üzemi körülmény között hajtó összeköttetés áll fenn, és így a hajtó összeköttetésbe kapcsolt önzáró hajtómű meggátolja a fecskendő véletlen elállítását.
Különösen előnyös, ha a fecskendő az emelő-toló részhez képest forgathatóan van csapágyazva, és ezzel egy tengelykapcsolón keresztül forgásmentesen összeköthető. Kioldott tengelykapcsolónál a fecskendőt ezáltal lehetséges a beállítóberendezés beállításától függetlenül manuálisan, például egy, a fecskendőre szerelt fogantyúval elfordítani. A tűzoltó berendezés vészműködtető funkcióval is rendelkezik, amely különösen áramkiesés esetén lehetővé teszi a fecskendő manuális beállítását.
Megemlítjük továbbá, hogy a találmány szerinti tűzoltó berendezés különösen jól alkalmas a meglévő tűzoltó járművekre történő utólagos felszerelésre. Ebben az esetben a tűzoltó berendezést cseremodulként alakítjuk ki, amelybe a fecskendőn és a beállítóberendezésen kívül egy távmérő és egy vezérlőberendezést is integrálhatunk a fecskendőnek a tűz helyére való automatikus beállításához. Ezáltal lehetséges a nagy számban meglévő régebbi, manuális fecskendőműködtetéssel rendelkező tűzoltó járműveket utólagosan olcsón felszerelni, és így ezek is alkalmasak lesznek automatikus fecskendőüzemre.
A továbbiakban a találmány előnyös kiviteli alakjait rajzok alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra egy tűzoltó berendezés rajza beállítóművel beállítható fecskendővel, amely tűzoltó berendezés rendelkezik a fecskendőnek a tűz helyére történő automatikus beállításához egy távmérő berendezéssel összekapcsolt vezérlőberendezéssel, és a
2. ábra egy tűzoltó berendezést mutat fecskendővel, amely fecskendő kitoló- és beállítóberendezéssel rendelkezik, amely beállítóberendezésnél beállítóműként villanymotor van előirányozva.
Egy tűzoltó járműként kiképzett 1 tűzoltó berendezés (1. ábra) rendelkezik 2 fecskendővel 3 oltóanyag számára. Az 1 tűzoltó berendezést az 1. ábrán vázlatosan ábrázoltuk, amikor is egy 4 tűzoltójármű külső kontúrját szaggatott vonallal jeleztük. A 3 oltóanyag kilövéséhez a 2 fecskendő 5 fecskendőcsővel rendelkezik,
HU 219 028 Β amely 6 beállítóművekkel vízszintesen és függőlegesen állítható. A 6 beállítóművek egy-egy 7 villanymotorral, valamint ezekhez való 8 teljesítményvezérléssel rendelkeznek, amely egységek 9 vezérlőberendezéssel vannak vezérlési kapcsolatban. Az 1 tűzoltó berendezés továbbá el van látva 10 távmérő berendezéssel, amely az 5 fecskendőcső közelében van elrendezve, és amellyel 11 felügyeleti területen lévő 12 mérési pont távolságát, valamint ennek a 12 mérési pontnak a hőmérsékletét távméréssel állapítjuk meg. A távolságmérés a terjedési idő segítségével történik, egy, a 10 távmérő berendezés által kibocsátott 13 infravörös lézersugárral, amely a 10 távmérő berendezésbe integrált szkenner segítségével a 11 felügyeleti területen levő, tetszés szerinti 12 mérési pontra irányítható. A 12 mérési pont által kisugárzott hősugárzás kiértékelésével a 10 távmérő berendezés a távolság távmérésén kívül lehetővé teszi a 12 mérési ponton található 14 objektum hőmérsékletének távmérését. A 10 távmérő berendezésbe integrált szkenner segítségével így lehetséges all felügyeleti területen lévő több 12 mérési pontra egyenként meghatározni a hőmérsékletet és a távolságot.
A 2 fecskendőnek a tűz helyeként felismert 12 mérési pontra történő, automatikus beállításához a 10 távmérő berendezés 9 vezérlőberendezéssel van összekapcsolva. A 9 vezérlőberendezésben először all felügyeleti területen belül mért hőmérsékleti értékek alapján vizsgáljuk a tűz lehetséges helyeit. Ha egy tűz helyét felismerjük, a 9 vezérlőberendezésben a tűz helyéhez tartozó távolsági adatok alapján úgy állapítjuk meg az 5 fecskendőcső beállításának névleges értékét, hogy a 2 fecskendőből kilépő 3 oltóanyag a tűz helyét pontosan eltalálja. Ezt követően a 9 vezérlőberendezésből a névleges értéket a 2 fecskendő pozicionálásához a 6 beállítóművek részére továbbítjuk. Az 1 tűzoltó berendezés így lehetővé teszi az 5 fecskendőcsőnek a tűz helyére történő automatikus beállítását. Az 1 tűzoltó berendezés rendelkezik 15 szállítószivattyúval, amely a tűzoltás lefolyása alatt a 3 oltóanyagot egy 16 oltóanyagtartályból az 5 fecskendőcsőhöz szállítja. A 15 szállítószivattyú 17 kapcsolóberendezéssel van ellátva, amely a 9 vezérlőberendezéssel van összekapcsolva. A 9 vezérlőberendezés így a tűz felismerésénél a 15 szállítószivattyút automatikusan be tudja kapcsolni, és a tűz eloltása után ismét ki tudja kapcsolni.
Az 1 tűzoltó berendezés a továbbiakban a 15 szállítószivattyú részére egy 18 nyomásszabályozóval rendelkezik, amelyik az oltóanyag szállítónyomásának automatikus beállítására szolgál, és a 9 vezérlőberendezéssel van összekapcsolva. A 9 vezérlőberendezés az oltóanyagot szállító nyomást mindig úgy állítja be, hogy az éppen elegendő legyen ahhoz, hogy a 3 oltóanyagot a tűz helyére juttassuk. Ha a tűz helye nagyobb távolságban van a 2 fecskendőtől nagyobb, ha pedig kisebb távolságra van, megfelelően kisebb szállítónyomást állítunk be az oltóanyag számára. A 18 nyomásszabályozó segítségével ezáltal a kilövési sebességet mindenkor a tűz helyének távolságához állíthatjuk be.
A 10 távmérő berendezés egy 19 beállítóberendezéssel rendelkezik, amely a 9 vezérlőberendezéssel van összeköttetésben, és vízszintes és függőleges irányban mozgatható. Az 1 tűzoltó berendezéssel így nagyobb területet lehet felügyelni, amikor is az több 11 felügyeleti területre van felosztva, amelyekre a 9 vezérlőberendezés a 10 távmérő berendezést tüzek megtalálása céljából egymás után beállítja. A 9 vezérlőberendezést egy központi 20 kezelőálláshoz tartozó 21 beállítókar segítségével manuálisan is egy meghatározott 11 felügyeleti területre lehet irányítani. Az 1 tűzoltó berendezés 10 távmérő berendezésének automatikus pozicionálásról manuálisra történő átkapcsolásához a 20 kezelőállásban 22 átkapcsoló található. Azért, hogy a 10 távmérő berendezés helyzetét az 5 fecskendőcsőnek a tűz helyére történő beállításánál figyelembe lehessen venni, a 9 vezérlőberendezéssel összeköttetésben lévő 23 helyzetérzékelő van előirányozva.
Az 1 tűzoltó berendezés 24 programkapcsoló segítségével az automatikus fecskendőbeállításról átkapcsolható 2 fecskendő manuális beállításra. Ha egy tűz helyét egyidejűleg több 2 fecskendővel oltjuk, az egyik 2 fecskendőt hűtés céljából manuálisan a tűz helye közelében levő objektumra irányíthatjuk.
Az 1 tűzoltó berendezés ezen túlmenően rendelkezik 26 infravörös éjjeli látókészülékkel és egy, a központi 20 kezelőállásban elhelyezett 27 képernyővel, amellyel a tűz helye füstképződés vagy rossz látási viszonyok mellett is jól megfigyelhető.
A 9 vezérlőberendezés 28 interfészen keresztül 29 járművezérléssel van összeköttetésben. A 28 interfész lehetővé teszi az adatok mindkét irányban történő kicserélését, ezáltal egyrészt lehetséges a 4 tűzoltó jármű helyzeti és mozgási adatait a 9 vezérlőberendezéshez továbbítani, és ezeket a 2 fecskendő pozicionálásánál figyelembe venni, másrészt lehetséges a 10 távmérő berendezés által megállapított mérési adatokat kiértékelve, például egy akadály automatikus kikerüléséhez a 29 járművezérléshez továbbítani. Ezen túlmenően a fecskendő mindenkori helyzetét a 29 járművezérlésbe beolvashatjuk, amely segítségével a 29 járművezérlés az esetlegesen oldalt vagy felül kiálló 5 fecskendőcsövet az akadályok kikerülésekor figyelembe tudja venni.
A központi 20 kezelőállásban 30 képernyő van elhelyezve, amelyen különféle információk, például a tűz helyének hőmérséklete, a 14 objektum felületi anyaga (például fa, műanyag, acél, beton), a tűz helyétől való távolság és a tűz helye elérésének ideje, az oltóanyag mennyisége, a hajtómotorok fordulatszáma, hűtővizének hőmérséklete és olajnyomása, a 15 szállítószivatytyúk üzemi nyomása (víz/hab) leolvasható. A 30 képemyőfelületet több részre is fel lehet osztani, így egyszerre több különféle információ is kijelezhető. Ellenőrzési célokból a 30 képernyőn lehívhatjuk a csővezetékrendszer vázlatát és a teljes szivattyúberendezés távirányítású lezárószerveit.
Megemlítjük továbbá, hogy az 1 tűzoltó berendezés rendelkezik a 9 vezérlőberendezéssel összekapcsolt 31 riasztóval, amellyel a 9 vezérlőberendezés a tűzoltó személyzetet egy újonnan felismert tűzre figyelmezteti.
így olyan 1 tűzoltó berendezéshez jutunk, amely legalább egy olyan 2 fecskendővel rendelkezik a 3 oltó7
HU 219 028 Β anyag számára, amely egy 9 vezérlőberendezéssel öszszekapcsolt beállítóművel egy tűz helyére irányítható. All felügyeleti területen lévő 12 mérési pontok távolságainak és aktuális hőmérsékleteinek érintés nélküli távméréséhez az 1 tűzoltó berendezés 10 távmérő berendezéssel rendelkezik, amely a 2 fecskendőnek a tűz helyeként felismert 12 mérési pontra történő automatikus beállításához egy 9 vezérlőberendezéssel van öszszekapcsolva. A tűz helyeinek felismeréséhez a 9 vezérlőberendezésben a hőmérsékleti értékeket legalább egy tűzre jellemző referenciaértékkel összehasonlítjuk. Egy tűz helyének felismerése esetén a 9 vezérlőberendezés legalább egy névleges értéket állapít meg a 2 fecskendő beállításához, és ezt a 2 fecskendőn beállítja.
A berendezés lehetővé teszi a 2 fecskendő teljes mértékben automatikus beállítását, és ezáltal tehermentesíti a tűzoltó személyzetet.
Az 1 tűzoltó berendezésnek a 2. ábrán bemutatott része 2 fecskendőt ábrázol 3 oltóanyag számára, amely 32 beállítóberendezéssel magasságban és kilövési irányban is állítható. A 2 fecskendő beállításához 6 beállítóműként 7 villanymotor van előirányozva. Arra az esetre, ha a 7 villanymotor áramellátásában zavarok lépnének fel, az 1 tűzoltó berendezés egy, a 7 villanymotor hajtótengelyével összekapcsolt 40 kézikerékkel rendelkezik, amely a 2 fecskendő manuális beállítását teszi lehetővé.
A 7 villanymotor 33 önzáró hajtóművet hajt meg, amely egy, a motor hajtótengelyén található 34 csigakerékkel van ellátva, amely 36 hajtóműrész külső 35 fogaskoszorújához kapcsolódik. A 36 hajtóműrész tengelyvégein egy-egy 37 forgó csapágyazással 39 hoszszanti tengelyének irányában elforgathatóan 38 házrészhez van erősítve.
A 7 villanymotor háza a 38 házrészhez van erősítve, és így a 7 villanymotor hajtótengelyének forgó mozgása, a 33 önzáró hajtóművön keresztül a 36 hajtóműrész forgó mozgásába alakul át. A 33 önzáró hajtómű áttételi viszonya olyan, hogy a 7 villanymotor hajtó fordulatszáma a 36 hajtóműrészben a 7 villanymotorhoz képest alacsonyabb fordulatszámra alakul át. A 7 villanymotornak ezért a 2 fecskendő beállításához csak kis forgatónyomatékra van szüksége, és így elegendő kisebb 7 villanymotor alkalmazása.
A 2 fecskendő magasságának beállításához az 1 tűzoltó berendezés egy teleszkópszerű kitolóberendezéssel rendelkezik, amely hengeres 41 emelő-toló résszel rendelkezik, amely a 38 házrészben a 36 hajtóműrész 39 hoszszanti tengelyének irányában axiálisan eltolhatóan van elhelyezve. A 41 emelő-toló rész 42 tolási megvezetéssel a 38 házrészhez képest elfordulás ellen biztosítva van.
Amint az a 2. ábrán látható, a 36 hajtóműrész egy lényegében hengeres üreggel rendelkező perselyként van kiképezve, amelyen a 41 emelő-toló rész keresztülhalad. A 36 hajtóműrész és a 41 emelő-toló rész egymáshoz képest koncentrikusan helyezkednek el.
Azért, hogy lehetővé tegyük a 36 hajtóműrész forgó mozgásának a 41 emelő-toló rész számára szükséges egyenes vonalú mozgássá történő átalakítását, a 41 emelő-toló rész külső kerületén 43 külső menettel rendelkezik, amely legalább részben, ahhoz illeszkedő 44 belső menethez kapcsolódik, amely a 36 hajtóműrész belső üregének falán található. Az emelési helyzet beállítása alatt a 42 tolási megvezetés megakadályozza, hogy a 41 emelő-toló rész a 36 hajtóműrésszel együtt elforduljon. A 2. ábrán ábrázolt 1 tűzoltó berendezéssel körülbelül fél méter magasságot lehet elérni. Hosszabb 41 emelő-toló résszel nagyobb magassági beállítási szakasz érhető el.
A magassági beállítás mellett az 1 tűzoltó berendezés lehetővé teszi a 2 fecskendő elfordulását is a 39 hosszanti tengely körül. A hosszanti 42 tolási megvezetés ehhez kioldható, amikor is a 41 emelő-toló rész és a 38 házrész közötti elfordulásmentes kapcsolat kioldott 42 tolási megvezetésnél nem áll fenn. Ezen túlmenően az 1 tűzoltó berendezés rendelkezik 45 forgózárral, amellyel a 36 hajtóműrész a 41 emelő-toló részhez reteszelhető. A kioldott állapotban lévő hosszanti 42 tolási megvezetésnél és lezárt 45 forgózámál a 7 villanymotor forgó mozgása a 36 hajtóműrész és 41 emelőtoló rész között közös elfordulást eredményez a 39 hosszanti tengely körül. így lehetőség van arra, hogy a 2 fecskendőt a két 42,45 forgózár beállítása után ugyanazzal a 7 villanymotorral magasságban vagy elfordulási helyzetben beállítsuk.
A 42, 45 forgózárak egymással kényszerkapcsolatban vannak a kezelési hibák elkerülésére, és így a két 42, 45 forgózár közül mindig csak egy van reteszelve, amíg a két 42,45 forgózár közül a másik ki van oldva. A 42, 45 forgózárak úgy vannak kapcsolva, hogy az 1 tűzoltó berendezés áramkiesés esetén magassági beállításra van kapcsolva.
Azért, hogy a 2 fecskendőt manuálisan is be tudjuk állítani, a 2 fecskendő a 41 emelő-toló részen elfordíthatóan van csapágyazva, és 46 tengelykapcsoló segítségével a 41 emelő-toló résszel elfordulásmentesen összekapcsolható. A manuális mozgatásához a 2 fecskendőn 47 fogantyú van előirányozva.

Claims (19)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Tűzoltó berendezés, amelynek oltóanyagot kiadagoló, legalább egy fecskendője és a fecskendő tűz helyére való beállítására szolgáló, vezérlőberendezéssel összekapcsolt, legalább egy beállítóműve van, ahol legalább egy távmérő berendezés van előirányozva egy felügyeleti területen belül lévő mérési pontok távolságának és hőmérsékletének érintés nélküli távméréséhez, azzal jellemezve, hogy a távmérő berendezés (10) lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés, és a távmérő berendezés (10) a fecskendőnek (2) a tűz helyeként felismert mérési pontra (12) történő automatikus beállításához vezérlőberendezéssel (9) van összekapcsolva.
  2. 2. Az 1. igényponti szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a lézeres távolság- és hőmérsékletmérő berendezés láthatatlan tartományban működő infravörös lézersugárral (13) rendelkezik, és ehhez előnyösen infravörös félvezető lézer van előirányozva.
  3. 3. A 2. vagy 3. igénypont szerint tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a fecskendő (2) rendelkezik
    HU 219 028 Β a fecskendő (2) hatósugarán belül található tűz felismerésekor az oltóanyagot (3) automatikusan bekapcsoló, a vezérlőberendezéssel (9) Összekapcsolt bekapcsolóberendezéssel és/vagy a tűz eloltása után az oltóanyagot (3) automatikusan kikapcsoló, a vezérlőberendezéssel (9) összekapcsolt kikapcsolóberendezéssel.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a fecskendő (2) rendelkezik az oltóanyag (3) kilövési sebességét beállító berendezéssel, amely beállítóberendezés a kilövési sebességnek a tűz helyének távolságához történő automatikus beállítására a vezérlőberendezéssel (9) össze van kapcsolva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a távmérő berendezés (10) beállítása a fecskendő (2) beállításával össze van kapcsolva, és/vagy a tűzoltó berendezés (1) legalább egy beállítóberendezéssel (19) rendelkezik a távmérő berendezés (10) tűzoltó berendezéshez (1) viszonyított helyzetének automatikus vagy manuális beállításához, valamint a távmérő berendezés (10) számára legalább egy, a vezérlőberendezéssel (9) összekapcsolt helyzetérzékelő (23) van előirányozva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy vezérlőkar (25) vagy más működtetőberendezés van előirányozva a fecskendő (2) manuális beirányításához, és a vezérlőberendezés (9) a kilövési irány manuális vagy automatikus beállítása között átkapcsolhatóan van kialakítva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy az egy tűzoltó jármű, (4) tűzoltó hajó, tűzoltó robot vagy más mozgó, bevethető berendezés.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy éjjeli látókészüléke, különösen infravörös éjjeli látókészüléke (26) van.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy működési területén levő akadályok felismerésére szolgáló érzékelői vannak, és az érzékelők jelentő- és/vagy kijelzőberendezéssel vannak összekapcsolva a tűzoltó berendezés (1) járművezetője számára, és/vagy az akadályok kikerülésére automatikus járművezérléssel (29) vannak összekapcsolva.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezérlőberendezés (9) a jármű (4) mozgásának a fecskendő (2) utánállításán keresztül történő kompenzálásához rendelkezik a jármű (4) helyzeti és/vagy mozgási adatainak beolvasására szolgáló interfésszel (28).
  11. 11. Az 1 -10. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy kijelzővel, különösen képernyővel (30) rendelkezik a tűz helye távolságának és/vagy a tűz helyeire vonatkozó információknak és/vagy a tűzoltó járműre (4) vonatkozó információknak és/vagy oltástaktikai információknak vagy más adatoknak a kijelzéséhez.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a fecskendő (2) legalább egy olyan beállítóberendezéssel (32) állítható be, amely beállítóműként legalább egy villanymotorral (7) rendelkezik.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a villanymotor (7) önzáró hajtóművön (33), különösen csigahajtóművön és/vagy hajtóorsón keresztül a beállítóberendezéssel (32) hajtási kapcsolatban áll, és előnyösen a motor hajtótengelyével összekötött kézikerék (40) vagy más mozgatórész van a fecskendő (2) manuális beállításához előirányozva.
  14. 14. A 12. vagy 13. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a fecskendő (2) magasságát beállító beállítóberendezése (32) van, és ehhez legalább egy, a villanymotorral (7) meghajtott, előnyösen teleszkóp formájú kitolóberendezés van előirányozva.
  15. 15. A 12-14. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a beállítóberendezés (32) a fecskendő (2) részére legalább egy forgó csapágyazással (37) rendelkezik, valamint a villanymotor (7) és a fecskendő (2) közötti meghajtó összeköttetés választhatóan forgó vagy egyenes vonalú mozgásra átkapcsolhatóan van kialakítva.
  16. 16. A 12-15. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a beállítóberendezés (32) a fecskendő (2) magasságának beállításához, egy emelési irányba irányított, hosszanti tolási megvezetéssel (42) rendelkezik egy emelő-toló résznek (41) egy házrészen (38) való elfordulásmentes megvezetéfiéhez, amely emelő-toló rész (41) forgómozgásának egyenes vonalú mozgássá való átalakítására szolgáló, menetszerű áttételi mechanizmuson keresztül a hajtóműrésszel (36) van összekapcsolva, amely hajtóműrész (36) a villanymotorral (7) meghajtási kapcsolatban áll.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a hajtóműrész (36) és az emelőtoló rész (41) előnyös módon egymáshoz képest koaxiálisán vannak elrendezve, a hajtóműrész (36) perselyként, a villanymotorral (7) meghajtható csigakerékbe (34) kapcsolódó, külső fogaskoszorúval (35) van kiképezve, és a forgómozgásnak egyenes vonalú mozgásba való átalakítására szolgáló áttételi mechanizmusként a hajtóműrészen (36) belső menet (44), az előnyösen teleszkópperselyként kialakított emelő-toló részen (41) pedig külső menet (43) van előirányozva.
  18. 18. A 16. vagy 17. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a meghajtó összeköttetés válaszható átkapcsolásához a fecskendő (2) forgómozgására és egyenes vonalú mozgására a hajtóműrészt (36) és az emelő-toló részt (41) forgó állapotban egymással összekötő, szétválasztható forgózár (45) van előirányozva, a hosszanti tolási megvezetés (42) a forgó csapágyazás (37) részére össze- és szétkapcsolható forgózárként van kiképezve, és előnyösen a két forgózárnak (42, 45) a felváltva történő be- és kikapcsoláshoz kényszerkapcsolat van előirányozva.
  19. 19. A 16-18. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy az emelő-toló részhez (41) képest forgathatóan csapágyazott, tengelykapcsolón (46) keresztül az emelő-toló résszel (41) elfordulásmentesen összekapcsolható fecskendője (2) van.
HU9900976A 1996-01-16 1997-01-14 Tűzoltó berendezés HU219028B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19601282A DE19601282C1 (de) 1996-01-16 1996-01-16 Wasser und/oder Schaumwerfer
PCT/EP1997/000132 WO1997026048A1 (de) 1996-01-16 1997-01-14 Verfahren und vorrichtung zur brandbekämpfung

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900976A2 HUP9900976A2 (hu) 1999-07-28
HUP9900976A3 HUP9900976A3 (en) 1999-11-29
HU219028B true HU219028B (hu) 2001-02-28

Family

ID=7782830

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900976A HU219028B (hu) 1996-01-16 1997-01-14 Tűzoltó berendezés

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0877638B1 (hu)
CN (1) CN1092533C (hu)
AT (1) ATE204187T1 (hu)
AU (1) AU1441697A (hu)
DE (2) DE19601282C1 (hu)
ES (1) ES2162234T3 (hu)
HU (1) HU219028B (hu)
WO (1) WO1997026048A1 (hu)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19800093A1 (de) * 1998-01-02 1999-07-08 Cheng Ching Wei Unbemannte Feuerlöschvorrichtung
US7107129B2 (en) 2002-02-28 2006-09-12 Oshkosh Truck Corporation Turret positioning system and method for a fire fighting vehicle
DE19950849B4 (de) * 1999-10-21 2004-09-16 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Vorrichtung sowie Verfahren zur Detektion, Entfernungs-, Größen- und Temperaturmessung von einer Wärmequelle
DE10125917B4 (de) * 2001-05-28 2005-11-24 Vigh, Andreas, Dipl.-Ing. (Fh) Verfahren und Vorrichtung zur Brandbekämpfung
EP1424103B1 (en) * 2002-02-28 2007-08-01 Oshkosh Truck Corporation Turret deployment system and method for a fire fighting vehicle
GB2387111A (en) * 2002-04-05 2003-10-08 Marconi Applied Techn Ltd Extinguishing fires
DE10253360A1 (de) * 2002-11-13 2004-06-09 Rainer Prof. Dr. Braun Brandfrüherkennungsanlage
DE10346163A1 (de) 2003-10-04 2005-05-04 Diehl Bgt Defence Gmbh & Co Kg Flugkörper zur Brandbekämpfung
EP2612694A1 (en) * 2012-01-03 2013-07-10 GearTeam ApS An automatic fire extinguishing apparatus and a method for operating the same
ES2598802T3 (es) * 2012-09-11 2017-01-30 Albert Orglmeister Dispositivo y procedimiento para el control de lanzas contra incendios
CN102903106B (zh) * 2012-09-21 2015-09-02 东方网力科技股份有限公司 一种图像型火灾探测器的火焰快速定位方法及装置
CN104638719A (zh) * 2015-01-16 2015-05-20 蔡乌力吉 一种停车场
GB2539661B (en) 2015-06-22 2019-06-26 Q Bot Ltd Robotic Vehicle
CN105045290A (zh) * 2015-08-24 2015-11-11 铜陵学院 一种单轮全自动中低速灭火机器人伺服控制系统
CN105758450B (zh) * 2015-12-23 2017-11-24 西安石油大学 基于多传感器应急机器人的消防预警感知系统构建方法
DE102016104349B3 (de) * 2016-03-10 2017-03-02 Albert Orglmeister Verfahren zur Verbesserung der Treffgenauigkeit bei durch Infrarot- und Video-Brandfrüherkennung zielgenau gesteuerten Löschsystemen
CN106730559A (zh) * 2016-12-22 2017-05-31 吴中区穹窿山倪源交通器材经营部 一种智能检测自动灭火装置
CN110146172B (zh) * 2019-06-03 2021-03-09 江苏地北网络工程有限公司 一种红外追踪的定位系统
CN112089997B (zh) * 2020-09-18 2021-05-04 广州新标农业科技有限公司 一种林业环境监测设备
CN113134201A (zh) * 2021-04-25 2021-07-20 陕西东泽瑞科技开发有限公司 一种压裂井场智能视觉火焰探测及精准消防灭火控制系统
DE102021004272B4 (de) 2021-08-21 2023-06-29 Kastriot Merlaku Feuerlösch-Drohne
DE102021004294B4 (de) 2021-08-21 2023-06-29 Kastriot Merlaku Feuerlösch-Drohne
DE102021004295B4 (de) 2021-08-21 2023-06-07 Kastriot Merlaku Feuerlösch-Drohne
CN114272546A (zh) * 2021-12-30 2022-04-05 深圳市无限动力发展有限公司 基于扫地机平台的消防方法、装置、设备和存储介质
CN114669422A (zh) * 2022-03-28 2022-06-28 应急管理部天津消防研究所 一种处置有机液体危化品泄漏的粉剂喷射机器人
CN114733120B (zh) * 2022-03-30 2022-11-08 安徽超清科技股份有限公司 一种基于大数据的安防巡检装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2447355C2 (de) * 1974-10-04 1979-06-28 Konrad Rosenbauer Kg, Leonding, Linz (Oesterreich) Werfer für Feuerlöschmittel
AT366581B (de) * 1980-05-23 1982-04-26 Rosenbauer Kg Konrad Wasserwerfer od.dgl.
AT391083B (de) * 1985-06-26 1990-08-10 Rosenbauer Int Gmbh Verfahren zum nachfuehren einer fernsteuerbaren einsatzvorrichtung
JPH07100076B2 (ja) * 1989-10-04 1995-11-01 ホーチキ株式会社 消火装置
FR2653024B1 (fr) * 1989-10-17 1991-12-06 Camiva Dispositif de controle d'un ajutage tel qu'une lance a incendie orientable.
JP2752294B2 (ja) * 1992-06-18 1998-05-18 ホーチキ株式会社 放水銃を備えた消火設備の飛距離制御装置

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9900976A2 (hu) 1999-07-28
HUP9900976A3 (en) 1999-11-29
DE59704300D1 (de) 2001-09-20
AU1441697A (en) 1997-08-11
CN1092533C (zh) 2002-10-16
WO1997026048A1 (de) 1997-07-24
DE19601282C1 (de) 1997-06-12
ATE204187T1 (de) 2001-09-15
CN1211196A (zh) 1999-03-17
EP0877638A1 (de) 1998-11-18
ES2162234T3 (es) 2001-12-16
EP0877638B1 (de) 2001-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU219028B (hu) Tűzoltó berendezés
CN213211265U (zh) 用于发起灭火行动的无人驾驶的交通工具
US5211245A (en) Vehicle mounted aerial lift
RU2685319C1 (ru) Малогабаритная мобильная роботизированная установка пожаротушения
US12076759B2 (en) Aircraft cleaning robot
US11027162B2 (en) Method for improving the hit accuracy of fire-fighting systems controlled by infrared and video fire detection
WO2006015272A1 (en) Aerial boom attachment
MX2010012701A (es) Dispositivo para proporcionar informacion sobe la posicion de un acoplamiento movil de un sistema de carga de fluido marino.
US20150094859A1 (en) Semi-autonomous rescue apparatus
WO2016098146A1 (ja) 構造体非破壊検査システム
JPH09122263A (ja) トンネル内保守システム
WO2023064355A1 (en) Fire detection and suppression system
CN108421184B (zh) 一种大型油罐灭火机器人
Chang et al. Control architecture design for a fire searching robot using task oriented design methodology
US20240299789A1 (en) Device, system and method for remote firefighting
WO2016050869A1 (fr) Dispositif embarqué et procédé de lutte contre l'abordage par jet d'eau sous pression
CN111359126A (zh) 救援灭火车辆和救援灭火车辆的控制方法
DE10125917A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Brandbekämpfung
RU2803923C2 (ru) Авиационная система пожаротушения
GB2083746A (en) Fire-fighting hosepipe and outlet nozzle
CN104771854A (zh) 一种消防车及其作业保护装置、方法
CN111135505A (zh) 智能消防车和消防车灭火方法
CN118491009A (zh) 一种加油站安全预警与救援集成系统
WO2022269310A1 (en) Apparatus for identifying and extinguishing fires
CN219177407U (zh) 用于无人值守变电所的监控装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee