HU218719B - Eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyag előállítása során - Google Patents

Eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyag előállítása során Download PDF

Info

Publication number
HU218719B
HU218719B HU9503843A HU9503843A HU218719B HU 218719 B HU218719 B HU 218719B HU 9503843 A HU9503843 A HU 9503843A HU 9503843 A HU9503843 A HU 9503843A HU 218719 B HU218719 B HU 218719B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydration
process according
time
accelerator
ratio
Prior art date
Application number
HU9503843A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT76769A (en
HU9503843D0 (en
Inventor
Heinz Sattler
Bernhard Schmelmer
Volker Thole
Original Assignee
Fraunhofer-Gesselschaft zur Förderung der angewandten Forschung E.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6492484&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU218719(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Fraunhofer-Gesselschaft zur Förderung der angewandten Forschung E.V. filed Critical Fraunhofer-Gesselschaft zur Förderung der angewandten Forschung E.V.
Publication of HU9503843D0 publication Critical patent/HU9503843D0/hu
Publication of HUT76769A publication Critical patent/HUT76769A/hu
Publication of HU218719B publication Critical patent/HU218719B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B40/00Processes, in general, for influencing or modifying the properties of mortars, concrete or artificial stone compositions, e.g. their setting or hardening ability
    • C04B40/02Selection of the hardening environment
    • C04B40/0259Hardening promoted by a rise in pressure

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás a gipsz hidratációs viselkedésénekszabályozására kettősfém anyagok előállítása során; közelebbrőleljárás a hidratációs idő (HZ) nyitott időhöz (OZ) viszonyítottarányának célzott befolyásolására lemezek előállításához porlaszthatóanyagkeverékekből, amelyek főként gipsz kötőanyagokból, adalékokból,rostokból, az előkészítő vízhez adott segédanyagokból állnak. Atalálmány szerinti eljárásra jellemző, hogy a HZ:OZ arányt egykésleltetőszer-gyorsítószer kombinációval 1-nél kisebb értékrecsökkentik. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyagok, különösen lemezek előállítása során.
Gipsszel kötött kettősfém anyagokat növekedő méretekben gyártanak. A félszáraz eljárást úgy hajtják végre, hogy adalékanyagoknak (például forgácsoknak vagy rostoknak) a gipsz kötőanyaggal való keverése utján porlasztásra alkalmas anyagkeverék-konzisztenciát hoznak létre. Ebből az anyagkeverékből gépesített porlasztóberendezésekkel csekély sűrűségű lemezhálót (lemezfátyolt) létesítenek porlasztással, majd ezt egy préssel úgy sűrítik, hogy a hidratálás lejátszódása után - az anyagkeverék összetételétől és az alkalmazott nyomástól függően - többé vagy kevésbé sűrű és szilárd lemez keletkezik. E félszáraz eljárás különböző kiviteli formáinak közös hátránya, hogy a kereskedelmi forgalomból beszerezhető gipsz kötőanyagok rövid nyitott ideje (OZ) nem folytonos (szakaszos) berendezésekben nem elegendő valamennyi művelet (adagolás, keverés, porlasztás, elősűrítés) rendeltetésszerű kivitelezésére a hidratálás kezdete (HB) előtt (lásd az 1. ábra 1. görbéjét). A feldolgozásra kerülő anyagkeverékekhez ezért késleltetőszereket adnak, amelyek a hidratálás kezdetét (HB) - azonban nem kívánt mellékhatásként a hidratálás végét (HE) is, időbelileg - az 1. ábra 2. görbéje szerint hátrafelé tolják el. Ennek az a következménye, hogy az amúgy is hosszú préselési idők meghosszabbodnak. Ez mind a nem folytonos (szakaszos), mind a folytonos (folyamatos) előállítási eljárás szempontjából súlyosbító hiányt jelent. Amilyen mértékben ezt a nehézséget a gyakorlatban egyáltalában megoldották, a berendezés sűrítő része a kettősfém anyag eljárás jelentős költségtényezője.
E nehézségek kiküszöbölésére már eddig is több eljárást javasoltak. A 3 710 907.3 számú német közrebocsátási iratban olyan eljárást ismertetnek, amely szerint a gipsz hidratálódását egy késleltetőszer hozzáadásával erősen lassítják, s így a sűrítési folyamatra 1 m magasságú lemezhalmaz gyűjthető össze, amelyet azután egy tételben, megfelelő méretű présben sűrítenek. Abból a célból, hogy a késleltetett gipsz hosszú hidratálási ideje következtében a lemezhalmaz a prést ne gátolja, a préselési eljárásra a présben egy súlyos befogóállványt helyeznek el, amely a sűrítés menetével együtt zár és zárul, s így a lemezhalmaz a présen kívül a befogóállványban megkeményedhet. Ez a sűrítési eljárás költséges prést és a befogóállványoknak a kapacitástól függő nagy számát igényli. Továbbá a lemezek a halmaz nyomása következtében nagyobb vastagsági tűrést (megengedett eltéréseket) mutatnak, s így a kalibráláshoz (méretezéshez) egy pótlólagos csiszolás szükséges. Ezt a költséges megoldást E. Frick közelebbről ismerteti (Zement-Kalk-Gips 1988, 7. szám).
Többek között gipsszel kötött kettősfém anyagok folytonos előállítására egy másik eljárást közölnek a 171 665 B2 számú európai szabadalmi dokumentumban. A rövid idejű túlsűrítés ott kinyilvánított technikai megoldása útján egyszerűsített, folyamatos sűrítőberendezést írnak le. Ez az eljárásmód azonban a túlságosan hosszú hidratálási idő és az ennek következtében megkívánt hosszadalmas kalibrálás következtében a gyakorlatban nem volt megvalósítható. Továbbá ezt az eljárást az a hátrány terheli, hogy nagyon szilárd, az összenyomhatatlan (préselhetetlen) állapotig sűrített kettősfém anyagok előállítására már nem alkalmazható.
A 3 642 802 számú német közrebocsátási iratban olyan eljárást ismertetnek, amely szerint a hidratálási idő rövidítése a nyitott idő (OZ) rövidülése nélkül elérhető aktiválási energia bevezetésével a hidratálási idő alatt. Alkalmazható energiaformaként a hőenergiát, valamint az elektromos és elektromechanikus energiát említik. Hőenergia bevitele útján a gipsz hidratálását meghatározó törvényszerűségek szerint a hidratálás nem gyorsul, hanem legjobb esetben lassúbbá válik, mivel a félhidrát (hemihidrát) oldhatósága a hőmérséklet emelkedésével csökken, és az oldatfázison túl a dihidrát képződési mechanizmusa érvényesül. Az előkészítésre alkalmazott összes vízmennyiséget és a gyorsítószert kapszulákban adják hozzá a 4 031 935 számú német közrebocsátási irat szerint, és jeges szemcsék alakjában a 3 929 703 számú német közrebocsátási irat szerint. Mivel a gipsz kötőanyagból, adalékból és kapszulákból, illetve jeges szemcsékből álló keveréket porlasztják és alakítják, a nyitott idő (OZ) a készítés folyamatával optimálisan összeegyeztethető; és a hidratálás a kapszulák feltörésével, illetve a jeges szemcsék olvadása által meghatározott időpontban bevezethető, és a gyorsítószer hatása megindulhat. Ezeknek az eljárásoknak azonban az a hátrányuk, hogy technológiai megvalósításuk nehézkes, energiaigényes, tehát drága. A gyorsítószer eloszlása csak a kapillaritás és diffúzió útján történik, ennek következtében a gyorsítóhatás csak késleltetetten állhat be.
A gipsz hidratálásának szabályozására késleltetőszer és gyorsítószer kombinációjának hozzáadását említik a „Dér Baustoff Gips” (A gipsz mint építőanyag) című műben [Verlag fúr Bauwesen, 26. old. (1978)]. Hatásként megadják, hogy a keményedés kezdete késlekedik, majd ezt követően a hidratálás lefolyása meggyorsul (lásd az 1. ábra 3. görbéjét). Karger [Baustoffindustrie 6. szám, 168. old. (1988)] ezt a folyamatot úgy írja le, hogy az a keményedés és a hidratálás végét a keményedés kezdetéhez közelíti anélkül, hogy a keményedés kezdőpontját lényegesen előrehozná. A hidratálás ideje a késleltetőszer és gyorsítószer egy bizonyos kombinációjának hozzáadásával HZ/OZ 1,5 értékéről 1-re rövidíthető; azonban folytonos gyártóegységek gazdaságos üzemmódja szempontjából ez a relatíve nagy viszonyszám még hátrányos.
Továbbá, a 4 031 935 számú német közrebocsátási iratban eljárást közölnek gipsszel kötött facellulóz-tartalmú formatestek előállítására. Ehhez az alábbi eljáráslépések szükségesek:
1. rostok és gipsz kötőanyag összekeverése szárazon;
2. a keverés folytatása ligninszulfonsavat tartalmazó víz hozzáadásával;
3. latens hatású, gipszkötést gyorsító anyag és finomra őrölt szélező- (szegélyező-) anyag és/vagy találmány szerinti formatestekből származó csiszolópor keverékének a hozzáadása röviddel a porlasztás előtt;
HU 218 719 Β
4. a nedves és homogén tömeg porlasztása és sűrítése, amíg a gipsz meg nem köt.
Ennek az eljárásnak a hátránya abban áll, hogy az eljáráslépések száma nagy, és a gyorsítószer-keveréknek röviddel a porlasztás előtti hozzáadása technikailag nehezen hajtható végre.
A találmány célja olyan eljárás biztosítása, amely a fentebb kifejtett hátrányoktól mentes, és az eljáráslépések minimális száma útján az előállítási eljárás szempontjából lényeges hidratálási időt (HZ) a nyitott időhöz (OZ) viszonyítva maximálisan megrövidíti.
Ezt a célt az 1. igénypont jellemző részével érjük el. A 2-8. igénypontokban közöljük az eljárás továbbfejlesztését.
A találmány szerinti eljárással kapcsolatban meglepő módon kitűnt, hogy a hidratálás idejének (HZ) a nyitott időhöz (OZ) viszonyított, a gipsz kettősfém anyagok előállítása szempontjából fontos aránya az általában több, mint 1,5 értékről egy késleltetőszer-gyorsítószer kombinációval és nyomás egyidejű behatásával 1-nél alacsonyabb értékre csökkenthető. így a találmány szerinti eljárás lehetővé teszi a késleltetőszerek alkalmazása következtében fellépő mellékhatások minimalizálását, s így rövidebb préselési idők megvalósítását egyszerű és költségkímélő kiviteli formában. A szerkezeti sűrűségű állapotnak megfelelő nyomás alkalmazásával a hidratálási időnek a nyitott időhöz viszonyított aránya még 0,5-nél alacsonyabb értékekre is csökkenthető (lásd az 1. ábra 4. görbéjét). Az eljárás továbbá megteremti az előfeltételeket arra, hogy egy részben folytonos formában lezajló eljárást (a keverést és porlasztást) egy nem folytonos sűrítési eljárással úgy kombináljunk, hogy erősen sűrített és igen szilárd gipsz kettősfém anyagok nagyipari előállítását megvalósítható legyen.
A találmány egyik kiviteli módja lehetővé teszi kereskedelmi forgalomban lévő késleltetőszerek és gyorsítószerek alkalmazását olyan koncentrációkban, amelyek a késleltetőszerek, illetve gyorsítószerek külön-külön alkalmazása hatásának megfelelnek; és lehetővé válik a késleltetőszerből és gyorsítószerből álló kombinációnak az egyenletes eloszlatása az előkészítésre alkalmazott vízben, a tulajdonképpeni keverési folyamat előtt. Meglepő módon kitűnt ugyanis, hogy elegendő a késleltetőszemek a gyorsítószerhez viszonyított kvantitatív arányát meghatározott tartományban tartani; ezáltal egy pontos viszony időrabló meghatározása feleslegessé válik.
A találmány szerinti eljárás különös előnye továbbá, hogy a nyomás hatása - ha technológiai szempontból szükséges - legkésőbb a nyomásmentes állapotban fellépő hidratálási kezdőponttal egy időben bekövetkezik, és a megrövidült hidratálási idő alatt fennmarad; továbbá a nyomás korábbi időpontban való alkalmazásával, mint az nyomásmentes állapotban a hidratálás kezdetének megfelel, a hidratálás kezdetét (HB) időbelileg közelebb hozza; és a nyomás alkalmazását a hidratálás ugyanúgy megrövidült ideje alatt fenntartja.
A 8. igénypont értelmében kedvező, hogy csekélyebb sűrűségű kettősfém anyagok előállítása esetén, mint amilyen sűrűség a szerkezeti sűrűségű állapotnak megfelel, a hidratálási idő (HZ), illetve préselési idő előnyös rövidítése egy rövid időtartamú túlsűrítéssel, majd ezt követő nyomásmentesítéssel a hidratáló fázis kezdetén következik be.
Az alábbi példák és rajzok a találmány bemutatását célozzák.
Az 1. ábrán: egy hidratálódó gipsz-rost-víz-keverék hőmérsékleti görbéit mutatjuk be a hidratálás adiabatikus lefutása mellett.
A 2. ábrán: nomogramot mutatunk be a legrövidebb préselési hosszúság meghatározására folytonos gipszlemez-előállítás során, a gipsz hidratálásának időtartamától és az előállítás kapacitásától függően.
1. példa
A P 42 39 033.8-25 számú dokumentum eljárása szerint speciális rostos gipszlemezt állítottunk elő folytonos előállítási eljárással, amelyben a keverési és porlasztási eljárásra vonatkoztatott előállítási kapacitás 0,75 m2/perc és 3 m2/perc közötti tartományban fokozatosan szabályozható volt. Folytonos üzemmódban percenként 1 m2 lemezt kellett előállítani úgy, hogy a megkívánt legkisebb préselési hosszúság (lp) egyedül a hidratálás időtartamától függjön. A lemezek előállításához kereskedelmi forgalomban beszerezhető, DIN 1168 szerinti stukkógipszet alkalmaztunk 10 perces merevedési kezdőponttal, illetve nyitott idővel (OZ) úgy, hogy a hidratálás 25 perc elmúltával befejeződött, azaz a hidratálás időtartama (HZ) 15 percet tett ki. A legkisebb préshossz 15 m-nek adódott (lásd a 2. ábrán az 1. megoldást).
A találmány szerint egy késleltetőszer-gyorsítószer kombináció, amely 0,05% Retardan P anyagból és 1% kálium-szulfátból állt (a felhasznált gipsz kötőanyag tömegére vonatkoztatva), valamint nyomás alkalmazásával azonos nyitott idő (10 perc) mellett, a hidratálás időtartama 5 percre rövidült, és ennek következtében azonos gyártási kapacitás mellett csak 5 m-es préshossz volt szükséges (lásd a 2. ábrán a 3. megoldást). Ha ellenben az eredetileg meghatározott 15 m préshosszúságot állandó értéken tartjuk, akkor a találmány alkalmazása útján a berendezés kapacitása megháromszorozódik (lásd a 2. ábrán a 3’ megoldást).
2. példa
Egy kettősfém anyag előállításához olyan berendezést alkalmaztunk, amelynek előállítására szánt szélessége 1,25 m, és bizonyos határok között szabályozható keverési és porlasztási kapacitással rendelkezett; valamint egy prést használtunk 4,25 m hasznos hosszúsággal. DIN 1168 szerinti stukkógipszet (100%) 12,5% cellulózrosttal és 25%, 0,04% Retandan P-t tartalmazó vízzel porlasztás útján lemezhálóvá alakítottunk. A késleltetőadalék azért volt szükséges, hogy a 7 perces, túlságosan rövid hidratáció-kezdőpontot 15 percre meghosszabbítsa. A hidratálás ideje (préselési idő) ennek alapján 24 percet tett ki. Három műszakos üzemben
HU 218 719 Β (évente 240 munkanappal) a berendezés 76 500 m2 lemezt termel.
3. példa
Ugyanabban a berendezésben azonos anyagkeverék-összetétellel dolgoztunk, azonban a találmány értelmében 0,05% Retandan P-ból és 1% kálium-szulfátból álló késleltetószer-gyorsítószer kombinációt alkalmaztunk a hidratálás kezdetén végzett sűrítéssel a szerkezeti sűrűségű állapot eléréséig; így a hidratálási idő (préselési idő) 7 percre csökkent; a lemezek termelése évi 262 300 m2-re növekedett.
4. példa
Gipsz kötőanyagot (β-hemihidrátot) 15% rosttal és 25% előkészítő vízben oldott adalékokkal (0,05% Retandan P és 1% kálium-szulfát kombinációja) homogén eleggyé kevertünk. A friss tömeg lemezhálóvá alakítása után következett az elősűrítés mintegy 2 χ dson értékre. A hőmérséklet-idő görbe emelkedésével (hidratálás kezdete), a keverés kezdetétől számítva 16 perc múlva a hálót djon értékre sűrítettük. További 6 perc elteltével elértük a hőmérséklet maximumát (HE) úgy, hogy a prést megnyithattuk. Ha a hálót nem sűrítjük, akkor a hidratálás időtartama 13 perc.
5. példa
A 3. példában leírt módon friss tömeget állítottunk elő, azonban 0,08% Retardan adalékot alkalmaztunk. A hálóvá alakított friss tömeget 31,5 perces időtartam elteltével, az előkészítő víz hozzáadása után préssel sűrítettük. A hőmérséklet-idő görbe további 1,5 perc múlva - a víz hozzáadása után 33 perccel - jelentős hőmérséklet-emelkedést mutatott (a hidratálás kezdete). A hidratálási idő 9 percnek adódott; ez megfelel 42 perces hidratálási időtartamnak (HB + HE). Ha a hálót nem sűrítjük, akkor a hidratálás kezdete 43 perc elmúltával következik be, és a hidratálási idő 32 perc (a hidratálás időtartama 65 perc).
6. példa
A friss tömeg előállítása során nem alkalmaztunk gyorsítószert (azaz kálium-szulfátot). A 4. példában leírt körülmények között a hidratálás kezdete 40 percnek, a hidratálás ideje 47 percnek adódott sűrített lemezháló mellett. Sűrítés nélküli állapotban a hidratálás idejét 234 percnek találtuk.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás a hidratációs idő (HZ) nyitott időhöz (OZ) viszonyított arányának a célzott befolyásolására kettősfém anyagoknak, különösen lemezeknek az előállítására porlasztható anyagkeverékekből, amelyek hidratációra képes kalcium-szulfátból, különösen gipsz kötőanyagokból, adalékokból, rostokból, a vízhez adott adalékokból és segédanyagokból állnak, azzal jellemezve, hogy ezt a HZ/OZ arányt egy késleltetőszer-gyorsítószer kombinációval nyomás behatásával összekötve 1-nél kisebb értékre csökkentjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a HZ: OZ arányt 0,5-nél kisebb értékre csökkentjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Na-polioximetilénsav kalciumsójából és kálium-szulfátból álló késleltetőszer-gyorsítószer kombinációt alkalmazunk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve hogy a kalcium-szulfát kötőanyagtömegre vonatkoztatva a Na-polioximetilénsav kalciumsóját 0,01-0,10%, a kálium-szulfát adalékot 0,25-2,50% mennyiségben alkalmazzuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tulajdonképpeni keverési folyamat előtt a késleltetőszer-gyorsítószer kombinációt az előkészítő vízben egyenletesen eloszlatjuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nyomás behatását az alakrész sűrítése céljából a hidratáció kezdetével (HB) indítjuk, és azt a teljes hidratációs időn (HZ) át fenntartjuk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nyomás behatását az alakos rész sűrítése céljából a hidratációt nyomásmentes állapotában beálló kezdete (HB) előtt indítjuk, és azt a teljes hidratációs időn át fenntartjuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a sűrítési fázis kezdetén rövid ideig tartó túlsűrítést alkalmazunk.
HU9503843A 1993-07-10 1994-06-23 Eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyag előállítása során HU218719B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4323116A DE4323116C2 (de) 1993-07-10 1993-07-10 Verfahren zur Regelung des Hydratationsverhaltens von Gips bei der Verbundwerkstoff-Herstellung

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503843D0 HU9503843D0 (en) 1996-02-28
HUT76769A HUT76769A (en) 1997-11-28
HU218719B true HU218719B (hu) 2000-11-28

Family

ID=6492484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503843A HU218719B (hu) 1993-07-10 1994-06-23 Eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyag előállítása során

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5846317A (hu)
EP (1) EP0708747B1 (hu)
JP (1) JPH09500353A (hu)
AT (1) ATE174022T1 (hu)
CA (1) CA2166785A1 (hu)
CZ (1) CZ285507B6 (hu)
DE (2) DE4323116C2 (hu)
HU (1) HU218719B (hu)
WO (1) WO1995001942A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6197235B1 (en) * 1999-02-09 2001-03-06 United States Gypsum Company Method of manufacture for textured surface panels and panel products made therefrom
US6398864B1 (en) * 1999-11-30 2002-06-04 United States Gypsum Company Pottery plaster formulations for the manufacture of plaster molds
US6387172B1 (en) 2000-04-25 2002-05-14 United States Gypsum Company Gypsum compositions and related methods
WO2004108623A2 (en) * 2003-06-04 2004-12-16 Verline Inc. A method and apparatus of curing concrete structures

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1630579A (en) * 1924-10-11 1927-05-31 Gypsum Engineering & Mfg Co Method of making gypsum stucco blocks and the like
US2239861A (en) * 1937-04-28 1941-04-29 United States Gypsum Co Method of making plastic products
US2966473A (en) * 1956-02-28 1960-12-27 Owens Corning Fiberglass Corp Molding composition containing urea formaldehyde resin, gypsum, and glass fiber
DE1805126C3 (de) * 1968-10-25 1975-05-28 H. & E. Boergardts Kg, 3425 Walkenried Masse zur Herstellung von Arbeitsformen für die keramische Industrie
US3671280A (en) * 1970-12-04 1972-06-20 David F Smith Plaster of paris bandages to make casts of improved strength,water-resistance and physiological properties
JPS5332369A (en) * 1976-09-07 1978-03-27 Nippon Musical Instruments Mfg Method of adjusting electric device
DE3307927A1 (de) * 1983-03-05 1984-09-20 Börgardts-Sachsenstein GmbH, 3425 Walkenried Stellmittelgemisch als zusatz zum calciumsulfathalbhydrat zur herstellung von arbeitsformen fuer die keramische und sonstige formgebende industrie sowie fuer hobbyzwecke
DE3336243A1 (de) * 1983-10-05 1985-05-02 Bison-Werke Bähre & Greten GmbH & Co KG, 3257 Springe Verfahren zum herstellen von gipsgebundenen platten
DE3439493A1 (de) * 1984-10-27 1986-05-07 Wuertex Maschinenbau Hofmann G Verfahren zur kontinuierlichen herstellung von formkoerpern, insbesondere von platten, aus einer mischung von gips- und faserstoff sowie vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE3441839A1 (de) * 1984-08-13 1986-02-20 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V., 8000 München Verfahren und einrichtung zur kontinuierlichen herstellung von anorganisch gebundenen werkstoffen, insbesondere von werkstoffplatten
DE3642802A1 (de) * 1986-12-15 1988-06-30 Baehre & Greten Verfahren zur verkuerzung der abbindezeit von mit anmachwasser versetzten gipsteilchen
DE3710907A1 (de) * 1987-04-01 1988-10-13 Baehre & Greten Anlage zur bildung von stapelpaketen fuer die herstellung von gips-, zement- oder kunstharzgebundenen span-, faser- oder dergleichen platten
DE3929703A1 (de) * 1989-09-07 1991-03-21 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum herstellen von gipsbauteilen
DE3939280C1 (hu) * 1989-11-28 1991-02-28 Fraunhofer-Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung Ev, 8000 Muenchen, De
DE4031935C2 (de) * 1990-10-09 1999-09-16 Norbert Seddig Verfahren zur Herstellung gipsgebundener lignocellulosehaltiger Formkörper und gipsgebundener cellulosehaltiger Formkörper
DE4239033A1 (hu) * 1992-03-19 1993-09-23 Fraunhofer Ges Forschung

Also Published As

Publication number Publication date
DE59407396D1 (de) 1999-01-14
WO1995001942A1 (de) 1995-01-19
HUT76769A (en) 1997-11-28
EP0708747A1 (de) 1996-05-01
ATE174022T1 (de) 1998-12-15
HU9503843D0 (en) 1996-02-28
DE4323116C2 (de) 1997-03-20
CZ7596A3 (en) 1996-07-17
CZ285507B6 (cs) 1999-08-11
US5846317A (en) 1998-12-08
EP0708747B1 (de) 1998-12-02
DE4323116A1 (de) 1995-01-12
JPH09500353A (ja) 1997-01-14
CA2166785A1 (en) 1995-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4645548A (en) Process for producing non-combustible gypsum board and non-combustible laminated gypsum board
US4328178A (en) Process of producing a building product of gypsum, particularly a gypsum slab
US5015450A (en) Process for making calcium sulfate alpha-hemihydrate from calcium sulfate dihydrate
HU216298B (hu) Építési és vakolatanyagként alkalmazható gipszalapú kompozíciók, falburkoló lemez, és eljárás a kompozíció előállítására
BG62481B1 (bg) Материал от гипс и дървесни влакна с повишена водоустойчивост
AU6660800A (en) Improved pottery plaster formulations for the manufacture of plaster molds
JPH0476943B2 (hu)
JPH1112019A (ja) 内装壁用石膏ボード及びその製造方法
JPS58208163A (ja) 無機質硬化体の製法
US4221598A (en) Process for the production of steam-hardened gas concrete
JPH06316453A (ja) 水和ケイ酸カルシウム結合成形体の製造方法
HU218719B (hu) Eljárás a gipsz hidratációs viselkedésének szabályozására kettősfém anyag előállítása során
JP2018504338A (ja) 石膏繊維板及び石膏繊維板の製造方法
JPH0338966B2 (hu)
SU1132485A1 (ru) Способ изготовлени гипсовых изделий
US2239861A (en) Method of making plastic products
RU2132310C1 (ru) Способ изготовления гипсовых изделий
JP2820767B2 (ja) 建材の製造方法
DE10116849A1 (de) Bindemittelmischung für Einbettungs- bzw. Formmassen für den Metallguss, Einbettung- bzw. Formmasse hieraus und deren Verwendung
JPH04300232A (ja) 複合石こうボード及びその製造方法
JPS6012297B2 (ja) 石膏製品の製造法
SU734159A1 (ru) Способ приготовлени гипсобетонной смеси
JPS5825059B2 (ja) 無機硬化体の製法
JP2024501615A (ja) 研削屑を使用するサイクルプレス機での石膏成形体の製造
JPH07180270A (ja) 石膏系硬化体の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: FRAUNHOFER GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER ANGEWAND

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee