HU218503B - Eljárás ciklusos laktámok előállítására - Google Patents

Eljárás ciklusos laktámok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU218503B
HU218503B HU9601337A HU9601337A HU218503B HU 218503 B HU218503 B HU 218503B HU 9601337 A HU9601337 A HU 9601337A HU 9601337 A HU9601337 A HU 9601337A HU 218503 B HU218503 B HU 218503B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reaction
etoh
tio
aminocarboxylic acid
water
Prior art date
Application number
HU9601337A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT74976A (en
HU9601337D0 (en
Inventor
Eberhard Fuchs
Tom Witzel
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of HU9601337D0 publication Critical patent/HU9601337D0/hu
Publication of HUT74976A publication Critical patent/HUT74976A/hu
Publication of HU218503B publication Critical patent/HU218503B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D201/00Preparation, separation, purification or stabilisation of unsubstituted lactams
    • C07D201/02Preparation of lactams
    • C07D201/08Preparation of lactams from carboxylic acids or derivatives thereof, e.g. hydroxy carboxylic acids, lactones or nitriles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)
  • Mounting Of Bearings Or Others (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás ciklusos laktámok amino-karbonsavnitrilekvízzel, katalizátorok jelenlétében végzett reagáltatása útján történőelőállítására, ami abból áll, hogy a reakciót folyékony fázisban,titán-dioxid-, cirkónium- oxid-, cézium-oxid- vagy alumínium-oxid-alapú heterogén katalizátorok jelenlétében végzik. ŕ

Description

A találmány tárgya új eljárás ciklikus laktámok előállítására amino-karbonsavnitrilek vízzel, katalizátorok jelenlétében végzett reagáltatása útján.
A 4 628 085 számú amerikai szabadalmi leírásból ismeretes a 6-amino-kapronsavnitril vízzel, gázfázisban, savas kovasavgélen 300 °C-on történő átalakítása. A kvantitatívan végbemenő reakció termékeként 95%-os kezdeti szelektivitással kaprolaktámot kapnak, de megállapítható egy gyors termelés- és szelektivitáscsökkenés. Egy hasonló eljárást ír le a 4 625 023 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, amely szerint egy nagymértékben hígított, 6-amino-kapronsavnitrilből, adipinsavdinitrilből, ammóniából, vízből és hordozógázból álló gázáramot vezetnek át egy kovasavgél- és réz/króm/bárium-titán-oxid katalizátorágyon. 85%-os kitermeléssel, 91%-os szelektivitással kaprolaktámot nyernek. Itt is gyors katalizátordezaktiválódás figyelhető meg.
A 2 301 964 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás tárgya 6-amino-kapronsavnitril nem katalitikus átalakítása kaprolaktámmá vizes oldatban, 285 °C-on. A kitermelések 80% alatt vannak.
A 2 029 540 számú francia szabadalmi leírás eljárást ír le 6-amino-kapronsavnitril kaprolaktámmá történő átalakítására cink- és rézcsoportba tartozó homogén fémkatalizátorokkal vizes oldatban, melynek során 83%-ig terjedő kitermeléssel kaprolaktámot kapnak. A katalizátornak az értékes kaprolaktámterméktől történő tökéletes elválasztása azonban problémát jelent, mert az a felhasznált fémekkel komplexeket képez.
A jelen találmány feladata ezért olyan eljárás kifejlesztése volt ciklikus laktámok amino-karbonsavnitrilek vízzel történő reagáltatása útján történő előállítására, amely nem hordozza magában az előbbiekben leírt hátrányokat.
Ezt a feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy a reakciót folyadékfázisban, titán-oxid-, cirkónium-oxid-, cérium-oxid- és alumínium-oxid-alapú heterogén katalizátorok jelenlétében hajtjuk végre.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként amino-karbonsavnitrileket, előnyösen (I) általános képletű ilyen vegyületeket használunk, mely képletben n és m jelentése 0, 1, 3, 4, 4, 5, 6, 7, 8 vagy 9 lehet és n+m jelentése legalább 3, előnyös módon legalább 4,
R1 és R2 jelentése elvileg bármilyen szubsztituens lehet, de azt biztosítani kell, hogy a kívánt ciklizálási reakciót a szubsztituensek ne befolyásolják; az Rl és R2 szubsztituensek jelentése egymástól függetlenül előnyösen 1-6 szénatomos alkil- vagy 5-7 szénatomos cikloalkil- vagy 6-12 szénatomos arilcsoport.
Különösen előnyös kiindulási vegyületek a (II) általános képletű amino-karbonsavnitrilek, mely képletben m jelentése 3,4, 5 vagy 6, különösen 5.
Abban az esetben, ha m jelentése 5, akkor a kiindulási vegyület a 6-amino-kapronsavnitril.
A találmány szerinti eljárást az előzőkben leírt amino-karbonsavnitrileket vízzel, folyadékfázisban heterogén katalizátorok felhasználása mellett reagáltatjuk ciklikus laktámokká. Az (I) általános képletű aminokarbonsavnitrilek használata esetén a megfelelő (III) általános képletű ciklusos laktámokat kapjuk meg, mely képletben n, m, R1 és R2 jelentése az előzőkben említett. Különösen előnyösek azok a laktámok, melyek fenti képletében n jelentése 0 és m jelentése 4, 5 vagy 6, különösen 5 (ez utóbbi esetben a kaprolaktámot kapjuk meg).
A reakciót folyadékfázisban általában 140-320 °C-on előnyösen 160-280 °C-on végezzük; a nyomás általában 1-250 bar, előnyösen 5-150 bar, miközben ügyelni kell arra, hogy a reakcióelegy az alkalmazott körülmények között túlnyomórészt folyékony legyen. A tartózkodási idő általában 1-120, előnyösen 1-90, különösen 1-60 perc. Egyes esetekben az 1-60 perc tartózkodási idő tökéletesen elegendőnek bizonyult.
mól amino-karbonsavnitrilre általában 0,01 mól, előnyösen 0,1-20 mól, és különösen 1 -5 mól vizet használunk.
Az amino-karbonsavnitrilt 1-50 tömeg%-os, különösen 5-50 tömeg%-os, különösen előnyösen 5-30 tömeg%-os vizes oldat alakjában használjuk (amikor is az oldószer egyszersmind reakciópartner) vagy vizes/oldószeres elegyben. Oldószerként például az alkanolokat, mint a metanolt, etanolt, n- és izopropanolt, η-, izo- és terc-butanolt nevezzük meg vagy poliolokat, mint a dietilénglikolt és tetraetilénglikolt, a szénhidrogéneket mint petrolétert, benzolt, toluolt, xilolt, a laktámokat, mint pirrolidont vagy kaprolaktámot vagy alkilcsoporttal szubsztituált laktámot, mint az N-metil-pirrolidont, N-metil-kaprolaktámot vagy N-etil-kaprolaktámot, valamint karbonsavésztereket, előnyösen 1-8 szénatomos karbonsavak észtereit. Ammónia is jelen lehet a reakciónál. Természetesen szerves oldószerek elegyei is használhatók, az (1-75)/(25-99), előnyösen (1-50)/(50-99) tömegarányú víz/alkanol elegyek egyes esetekben különösen előnyösnek bizonyultak.
Olyan katalizátorokként, amelyek a fentiekben leírt reakciókörülmények között nagy konverziót, kitermelést, szelektivitást és tartósságot biztosítanak, a titánoxid-, cirkónium-oxid- és alumínium-oxid-alapú heterogén katalizátorokat nevezzük meg. Ezek por, dara, forgács, rúd alakban vagy tablettákká sajtolva használhatók. Az oxidok alakja a mindenkori reagáltatási módtól függ, így szuszpenzióban port vagy darát használunk. A szilárdágyas reagáltatás esetén szokásos módon 1 mm és 10 mm közötti átmérőjű tablettákat vagy rudakat használunk.
Az alumínium-oxid minden olyan módosulatában alkalmas, ami ásványi alumínium-hidroxid alapanyagból (gibbsitből, böhmitből, pszeudoböhmitből, bayeritből vagy diaszporból) különböző hőfokokon előállítható. Ezek közé tartozik különösen a γ- és a-alumínium-oxid és ezek keveréke.
Az oxidok alkalmazhatók tiszta formában (ahol a mindenkori oxidtartalom nagyobb, mint 80 tömeg%), a fent nevezett oxidok keveréke alakjában, ahol a fent nevezett oxidok összmennyisége nagyobb kell legyen, mint 80 tömeg%, vagy hordozós katalizátor alakjában, ahol a fent nevezett oxidok egy mechanikailag és ké2
HU 218 503 Β miailag stabil, többnyire nagy felületű hordozóanyagra vannak felhordva.
A tiszta oxidok vizes oldatokból végzett kicsapással előállítható termékek lehetnek, mint például a szulfáteljárással előállított titán-dioxid, vagy a kereskedelemben beszerezhető, pirogén eljárással előállított, finomszemcsés alumínium-oxid-, titán-dioxid- vagy cirkónium-dioxid-porok.
A különböző oxidok keverékeinek előállítására többféle módszer választható. Az oxidok vagy ezek elővegyületei, amelyek kalcinálással alakíthatók át oxidokká, például oldatból végzett együttes kicsapással állíthatók elő. Ilyenkor általában a két felhasznált oxid igen jó eloszlású keverékét kapjuk. Az oxidok vagy ezek elővegyület-keverékei úgy is előállíthatók, hogy azokat a második oxid vagy oxid-elővegyület finom eloszlású szemcséit tartalmazó szuszpenzió jelenlétében csapjuk ki. Egy további módszer abban áll, hogy az oxid vagy oxidelőtermék-porokat mechanikai úton keverjük össze, és ez a keverék használható fel kiindulási anyagként a rudak vagy tabletták előállításához.
A hordozós katalizátorok előállítására különféle módszerek kínálkoznak. így például az oxidok szólj aikból egyszerű áztatással hordhatók fel a hordozóra. A szól illékony komponenseit a katalizátorból szokásos módon szárítással és kalcinálással távolítjuk el. Ilyen titán-dioxid-, alumínium-oxid- és cirkónium-dioxid-szolok a kereskedelemben beszerezhetők.
Az aktív oxidok felhordásának egy másik lehetősége szerves vagy szervetlen vegyületek hidrolízisében vagy pirolízisében áll. Ily módon egy kerámia hordozóanyag titán-izopropilát vagy egyéb titán-alkoxidok hidrolízise útján vonható be vékony réteggel. További alkalmas vegyületek többek között a titán-tetraklorid, a cirkonil-klorid, az alumínium-nitrát vagy a cérium-nitrát. Alkalmas hordozóanyagok maguknak az oxidoknak vagy egyéb stabilis oxidoknak, mint szilíciumdioxidnak a porai, rúdjai vagy tablettái. A felhasznált hordozóanyagok az anyagtranszport javítása érdekében makroporózus kivitelűek lehetnek.
A találmány szerinti eljárással ciklusos laktámok, különösen kaprolaktámok jó szelektivitással és jó katalizátoraktivitás-állandóság mellett nagy kitermeléssel nyerhetők.
Példák
1-6. példa ml térfogatú (6 mm átmérőjű, 800 mm hosszúságú), 1,5 mm-es rúd alakú titán-dioxiddal (anatáz) töltött, hevített csőreaktorba 100 bar nyomáson vizes etanolban oldott 6-amino-kapronsavnitrilt (ACN) vezettünk be a táblázatban megadott tömegarányban. A reaktorból távozó termékáramot gázkromatográfiásán és nagynyomású folyadékkromatográfiával (HPLC) analizáltuk. Az eredményeket a táblázat tünteti fel.
Táblázat
A példa száma ACN (tömeg%) Víz (tömcg%) ACN/H2O mólarány% Etanol (tömeg%) Hőfok (’C) Tartózkodási idő (perc) Kitermelés (%) Szelektivitás (%)
1. 10 6,4 1:4 83,6 180 30 90 98
2. 10 6,4 1:4 83,6 200 30 100 88
3. 10 6,4 1:4 83,6 220 30 100 94
4. 10 6,4 1:4 83,6 240 30 100 88
5. 15 9,6 1:4 75,4 220 30 100 86
6. 10 1,6 1:1 88,4 220 30 99 93
Összehasonlító kísérlet
Az 1. példában leírt kísérletnek megfelelően egy 45 10 tömeg% amino-kapronsavnitrilből, 6,4 tömeg% vízből és 83,6 tömeg% etanolból álló oldatot heterogén katalizátor nélkül, 250 °C-on és 30 perces tartózkodási idővel üres csőreaktorban reagáltattunk. A kitermelés 28% a kaprolaktámszelektivitás 74% volt.
7-16. példa
Az 1-6. példával analóg módon a 7-16. példa szerinti reakciókat hajtottuk végre, amiknek során 13,3 g titándioxidot használtunk fel.
A példa száma Katalizátor Oldószer Hőfok (°C) Víz/ACN (mol/mol) Betáplálás (ml/óra) Szabad térfogat (ml) Tartózkodási idő (perc) Kitermelés (%) Szelektivitás %
7. TiO2 EtOH 180 2 9,3 9,3 60 96 92
8. TÍO2 EtOH 230 2 62 9,3 9 100 91
9. TiO2 EtOH 260 2 139,5 9,3 4 99 91
10. TiO2 EtOH 180 4 9,3 9,3 60 98 93
HU 218 503 Β
Táblázat (folytatás)
A példa száma Katalizátor Oldószer Hőfok (°C) Víz/ACN (mol/mol) Betáplálás (ml/óra) Szabad térfogat (ml) Tartózkodási idő (perc) Kitermelés (%) Szelektivitás %
11. TiO2 EtOH 230 4 80 9,3 7 92 94
12. TiO2 EtOH 230 4 56 9,3 10 100 90
13. TiO2 EtOH 260 4 139,5 9,3 4 98 91
19. TiO2 EtOH 180 10 9,3 9,3 60 98 91
15. TiO2 EtOH 230 10 56 9,3 10 97 93
16. TiO2 EtOH 260 10 62 9,3 9 100 93
17-22. példa
Az 1-6. példával analóg módon a 17-22. példa szerinti reakciókat hajtottuk végre, aminek során 20 g titándioxidot használtunk fel.
A példa száma Katalizátor Oldószer Hőfok (°C) Víz/ACN (mol/mol) Betáplálás (ml/óra) Szabad térfogat (ml) Tartózkodási idő (perc) Kitermelés (%) Szelektivitás (%)
17. TiO2 MeOH 220 2 29 14,2 30 100 91
18. TiO2 EtOH 220 2 29 14,2 30 100 89
19. TiO2 n-PrOH 220 2 29 14,2 30 100 79
20. TiO2 n-PrOH 220 2 29 14,2 30 100 87
21. TiO2 n-BuOH 220 2 29 14,2 30 100 81
22. TiO2 TEG 220 2 29 14,2 30 99 89
TEG=tetraetilcnglikol.
23-27. példa
Az 1-6. példával analóg módon a 23-27. példa szerinti reakciókat hajtottuk végre, amiknek során különböző katalizátorokat használtunk fel.
A példa száma Katalizátor Oldószer Hőfok (°C) Víz/ACN (mol/mol) Betáplálás (ml/óra) Szabad térfogat (ml) Tartózkodási idő (perc) Kitermelés (%) Szelektivitás (%)
23. ZrO2 EtOH 220 2 27 13,3 30 90 83
24. γ-Α12Ο3 EtOH 240 4 27 13,6 30 84 91
25. γ-Α12Ο3 EtOH 260 4 27 13,6 30 97 93
26. α-Α12Ο3 EtOH 240 4 25 12,6 30 91 84
27. CeO2 EtOH 220 4 20 10,3 30 100 90
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás ciklusos laktámok amino-karbonsavnitrilek vízzel, katalizátorok jelenlétében végzett reagáltatása útján történő előállítására, azzal jellemezve, hogy a reakciót folyékony fázisban, titán-dioxid-, cirkóniumoxid-, cérium-oxid- vagy alumínium-oxid-alapú heterogén katalizátorok jelenlétében végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 140 °C és 320 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
  3. 3. Az 1-2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű amino-karbonsavnitrilt használunk, mely képletben m jelentése 3, 4, 5 vagy 6.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy amino-karbonsavnitrilként 6-amino-kapronsavnitrilt használunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1-50 tömeg% vizes vagy vizes/szerves oldószerelegyes amino-karbonsavnitril-oldatot használunk.
HU9601337A 1993-11-20 1994-11-15 Eljárás ciklusos laktámok előállítására HU218503B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4339648A DE4339648A1 (de) 1993-11-20 1993-11-20 Verfahren zur Herstellung von Caprolactam

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601337D0 HU9601337D0 (en) 1996-07-29
HUT74976A HUT74976A (en) 1997-03-28
HU218503B true HU218503B (hu) 2000-09-28

Family

ID=6503070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601337A HU218503B (hu) 1993-11-20 1994-11-15 Eljárás ciklusos laktámok előállítására

Country Status (25)

Country Link
US (2) US5646277A (hu)
EP (2) EP0729453B1 (hu)
JP (2) JP4249257B2 (hu)
KR (2) KR100310508B1 (hu)
CN (2) CN1070476C (hu)
AT (2) ATE214047T1 (hu)
AU (2) AU1065095A (hu)
BR (2) BR9408100A (hu)
CA (2) CA2176741C (hu)
CZ (2) CZ284795B6 (hu)
DE (3) DE4339648A1 (hu)
DK (1) DK0729453T3 (hu)
ES (2) ES2129791T3 (hu)
FI (1) FI112651B (hu)
HU (1) HU218503B (hu)
MY (2) MY111913A (hu)
NO (1) NO304594B1 (hu)
NZ (1) NZ276096A (hu)
PL (2) PL179509B1 (hu)
PT (1) PT729453E (hu)
RU (2) RU2119912C1 (hu)
SG (2) SG47102A1 (hu)
TW (1) TW382624B (hu)
UA (2) UA41964C2 (hu)
WO (2) WO1995014665A1 (hu)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4443125A1 (de) * 1994-12-03 1996-06-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
DE19500041A1 (de) * 1995-01-03 1996-07-04 Basf Ag Verfahren zur kontinuierlichen Reinigung von aus 6-Aminocapronitril hergestelltem Roh-Caprolactam
FR2729949A1 (fr) 1995-01-27 1996-08-02 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de lactame
DE19517821A1 (de) * 1995-05-18 1996-11-21 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
DE19517823A1 (de) * 1995-05-18 1996-11-21 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
DE19518474A1 (de) * 1995-05-19 1996-11-21 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Carbonsäurederivaten
FR2735471B1 (fr) * 1995-06-16 1997-08-22 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de lactames
DE19623662A1 (de) * 1996-06-13 1997-12-18 Basf Ag Verfahren zur Reinigung von epsilon-Caprolactam
DE19632006A1 (de) * 1996-08-08 1998-02-12 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von Lactamen
US5877314A (en) * 1997-02-14 1999-03-02 Dsm N.V. Process to continuously prepare an aqueous mixture of episilon caprolactum and episilon caprolactum precursors
DE19718706A1 (de) * 1997-05-02 1998-11-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung cyclischer Lactame
KR20010023544A (ko) 1997-09-03 2001-03-26 스타르크, 카르크 촉매로 사용될 수 있는 성형 재료
DE19738464A1 (de) * 1997-09-03 1999-03-04 Basf Ag Verwendung von Formkörpern als Katalysator zur Herstellung von Caprolactam
DE19738463C2 (de) * 1997-09-03 1999-09-23 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
DE19804014A1 (de) 1998-02-02 1999-08-05 Basf Ag Diskontinuierliches Verfahren zur Herstellung von Polyamiden aus Aminonitrilen
DE19804023A1 (de) 1998-02-02 1999-08-05 Basf Ag Kontinuierliches Verfahren zur Herstellung von Polyamiden aus Aminonitrilen
DE19804033A1 (de) 1998-02-02 1999-08-05 Basf Ag Kontinuierliches Verfahren zur Herstellung von Polyamiden aus Aminonitrilen
DE19808190A1 (de) * 1998-02-26 1999-09-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Polyamiden
DE19808489A1 (de) 1998-02-27 1999-09-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Polymermischungen aus Aminonitrilen und thermoplastischen Polymeren
DE19808490A1 (de) * 1998-02-27 1999-09-02 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Polyamiden aus Aminocarbonsäureverbindungen
DE19811880A1 (de) 1998-03-18 1999-09-23 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Lactamen
US6346641B1 (en) 1998-07-20 2002-02-12 Basf Aktiengesellschaft Method for simultaneous production of 6-aminocapronitrile and hexamethylenediamine
FR2781393B1 (fr) * 1998-07-22 2000-08-25 Rhone Poulenc Fibres Procede de regeneration d'un catalyseur d'hydrolyse cyclisante d'un aminonitrile en lactame et utilisation du catalyseur regenere pour la fabrication de lactames
FR2781796B1 (fr) 1998-07-28 2000-09-22 Rhone Poulenc Fibres Procede de deshydratation de lactame
DE19839338A1 (de) 1998-08-28 2000-03-02 Basf Ag Verbessertes Verfahren zur gleizeitigen Herstellung von 6-Aminocapronitril und Hexamethylendiamin
DE19846014A1 (de) 1998-10-06 2000-04-13 Basf Ag Beschleuniger für die Herstellung von Polyamiden aus Aminonitrilen
DE10021201A1 (de) * 2000-05-03 2001-11-08 Basf Ag Verfahren zur Herstellung cyclischer Lactame
DE10021191A1 (de) * 2000-05-03 2001-11-08 Basf Ag Verfahren zur Herstellung eines Polymers unter Verwendung von Caprolactam
MY127068A (en) * 2000-06-05 2006-11-30 Basf Ag Removal of ammonia from solutions including caprolactam and ammonia
DE10033518A1 (de) * 2000-07-11 2002-01-24 Basf Ag Verfahren zur Abtrennung von Ammoniak
US6437089B1 (en) 2001-06-01 2002-08-20 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for the production of nylon 6
DE102004027022A1 (de) * 2004-06-02 2006-01-05 Basf Ag Verfahren zur Abtrennung von Ammoniak und Wasser aus Lactam-haltigen Gemischen
FR2944791B1 (fr) * 2009-04-27 2012-02-10 Rhodia Operations Procede de preparation de lactames.

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2301964A (en) * 1941-09-12 1942-11-17 Du Pont Method of preparing lactams
JPS4821958B1 (hu) * 1969-01-28 1973-07-02
EP0150295A3 (en) * 1983-12-19 1988-03-30 Allied Corporation Selective production of n-substituted amides by use of cu(o)/metallic oxides catalyst compositions
US4625023A (en) * 1985-09-03 1986-11-25 Allied Corporation Selective conversion of aliphatic and aromatic aminonitriles and/or dinitriles into lactams
US4628085A (en) * 1985-09-03 1986-12-09 Allied Corporation Use of silica catalyst for selective production of lactams

Also Published As

Publication number Publication date
CA2176836A1 (en) 1995-06-01
EP0729454A1 (de) 1996-09-04
CN1141626A (zh) 1997-01-29
EP0729453A1 (de) 1996-09-04
MY111427A (en) 2000-04-29
KR960705776A (ko) 1996-11-08
EP0729453B1 (de) 2002-03-06
BR9408100A (pt) 1997-08-05
SG55170A1 (en) 1998-12-21
JP4249257B2 (ja) 2009-04-02
NO962021L (no) 1996-05-15
JPH09505570A (ja) 1997-06-03
MY111913A (en) 2001-02-28
JPH09505571A (ja) 1997-06-03
DE59410076D1 (de) 2002-04-11
WO1995014665A1 (de) 1995-06-01
US5646277A (en) 1997-07-08
CZ144596A3 (en) 1996-08-14
CN1070476C (zh) 2001-09-05
PT729453E (pt) 2002-07-31
FI962069A (fi) 1996-05-15
FI962069A0 (fi) 1996-05-15
NO962021D0 (no) 1996-05-15
RU2120437C1 (ru) 1998-10-20
SG47102A1 (en) 1998-03-20
RU2119912C1 (ru) 1998-10-10
NZ276096A (en) 1997-05-26
NO304594B1 (no) 1999-01-18
BR9408099A (pt) 1997-08-05
WO1995014664A1 (de) 1995-06-01
CA2176741C (en) 2004-02-03
CN1139920A (zh) 1997-01-08
PL314527A1 (en) 1996-09-16
TW382624B (en) 2000-02-21
AU678643B2 (en) 1997-06-05
KR100310508B1 (ko) 2002-02-19
UA41965C2 (uk) 2001-10-15
CZ144696A3 (en) 1996-08-14
EP0729454B1 (de) 1999-03-31
HUT74976A (en) 1997-03-28
FI112651B (fi) 2003-12-31
JP3824321B2 (ja) 2006-09-20
ATE214047T1 (de) 2002-03-15
HU9601337D0 (en) 1996-07-29
PL314526A1 (en) 1996-09-16
PL179509B1 (pl) 2000-09-29
US5739324A (en) 1998-04-14
CZ284794B6 (cs) 1999-03-17
DE59408049D1 (de) 1999-05-06
AU8143594A (en) 1995-06-13
CN1061976C (zh) 2001-02-14
DE4339648A1 (de) 1995-05-24
CZ284795B6 (cs) 1999-03-17
AU1065095A (en) 1995-06-13
CA2176741A1 (en) 1995-06-01
CA2176836C (en) 2004-02-10
DK0729453T3 (da) 2002-05-21
ES2173162T3 (es) 2002-10-16
KR100310509B1 (ko) 2002-02-19
KR960705775A (ko) 1996-11-08
ATE178318T1 (de) 1999-04-15
ES2129791T3 (es) 1999-06-16
UA41964C2 (uk) 2001-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU218503B (hu) Eljárás ciklusos laktámok előállítására
US4841060A (en) Vapor-phase intramolecular dehydration reaction of alkanolamines
ES2207226T3 (es) Procedimiento para el racemizado de aminas opticamente activas.
US6683177B1 (en) Process for producing caprolactam
KR100567616B1 (ko) 고리형 지방족 옥심의 제조방법
HU220356B (hu) 6-Amino-kapronitril titán-dioxiddal katalizált ciklizálása kaprolaktámmá folyékony fázisban
KR100508514B1 (ko) 2,3,5-콜리딘및2-에틸-5-메틸피리딘의제조방법
JPH026414A (ja) イソブチレンの製造法
MXPA97008676A (en) Caprolact preparation
AU718411B2 (en) Preparation of polycaprolactam
JP2000256308A (ja) ε−カプロラクタムの製造用固体触媒およびそれを用いてなるε−カプロラクタムの製造方法
JP2000344743A (ja) ピロールの製造方法
JPH1180065A (ja) アルデヒドの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees