HU217382B - Forgóajtó-elrendezés - Google Patents

Forgóajtó-elrendezés Download PDF

Info

Publication number
HU217382B
HU217382B HU9503299A HU9503299A HU217382B HU 217382 B HU217382 B HU 217382B HU 9503299 A HU9503299 A HU 9503299A HU 9503299 A HU9503299 A HU 9503299A HU 217382 B HU217382 B HU 217382B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
revolving door
revolving
rotary
door arrangement
arrangement according
Prior art date
Application number
HU9503299A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9503299D0 (en
HUT73707A (en
Inventor
Thomas Gallenschütz
Martin Kohmann
Hermann Vogel
Original Assignee
Kaba Gallenschütz GmbH.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kaba Gallenschütz GmbH. filed Critical Kaba Gallenschütz GmbH.
Publication of HU9503299D0 publication Critical patent/HU9503299D0/hu
Publication of HUT73707A publication Critical patent/HUT73707A/hu
Publication of HU217382B publication Critical patent/HU217382B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D15/00Suspension arrangements for wings
    • E05D15/02Suspension arrangements for wings for revolving wings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B3/00Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
    • E06B3/90Revolving doors; Cages or housings therefor
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/10Application of doors, windows, wings or fittings thereof for buildings or parts thereof
    • E05Y2900/13Type of wing
    • E05Y2900/132Doors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Extensible Doors And Revolving Doors (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)

Abstract

A találmány tárgya főrgóajtó-elrendezés, amelynek egymással szembenlévő őldalakőn egy-egy átjárási tartőmányt (13) képező, hengerszegmensalakú hatá- rőlófalak (12) között elrendezett és függőleges tengelykörül elfőrgatható többszárnyas főrgóajtaja van, amelynekfőrgószárnyai (17) a határőlófalakig (12) terjednek, amelyfőrgószárnyak (17) közül legalább egy egy alaphelyzetből – amelyben afőrgószárnyak (17) a tengelytől kiindűlva előnyösen azőnősszögtávőlságőkban helyezkednek el – akadálytalan személyáthaladástlehetővé tevő nyitőtt helyzetbe mőzgatható főrgószárny. A találmányszerint a főrgóajtó-elrendezés (10) ezen említett főrgószárnyra (17)mindenkőr alaphelyzetében nyitőtt helyzetének irányába ható erőtállandóan kifejtő mőzgatószerkezettel (20) van ellátva, ahől tővábbáaz említett főrgószárny (17) mindenkőr ezen alaphelyzetben egy előremeghatárőzőtt esemény, mint áramkiesés vagy áramkikapcsőlásbekövetkeztétől függően őldható arretálóeszköz (24) segítségével vanmegtartva. ŕ

Description

A találmány tárgya forgóajtó-elrendezés, amelynek egymással szemben lévő oldalakon egy-egy átjárási tartományt képező, hengerszegmens alakú határolófalak között elrendezett és függőleges tengely körül elforgatható többszámyas forgóajtaja van, amelynek forgószárnyai a határolófalakig terjednek, amely forgószámyak közül legalább egy egy alaphelyzetből - amelyben a forgószámyak a tengelytől kiindulva előnyösen azonos szögtávolságokban helyezkednek el - akadálytalan személyáthaladást lehetővé tevő nyitott helyzetbe mozgatható forgószámy.
Ilyen jellegű forgóajtó-elrendezést ismertet például az EP-0606193 Al. Ezen forgóajtó-elrendezés esetén egy hajtómotor által tengelye körül elforgatható többszámyas forgóajtó forgószámyai hengerszegmens alakú határolófalakig terjedő szárnyvégük tartományában elrendezett függőleges csuklótengelyek körül egy alaphelyzetből - amely ellenőrzött személyáthaladást tesz lehetővé - széles átjárót szabaddá tevő nyitott helyzetbe fordíthatók, és ebből ismét alaphelyzetükbe visszafordíthatok. A forgószámyaknak nyitott helyzetbe való elfordítása, illetve visszafordítása manuálisan vagy a forgószárnyakhoz hozzárendelt mozgatószerkezetek segítségével motorikusán valósítható meg. A forgóajtó-mozgató szerkezet ebben az esetben úgy van vezérelve, hogy például négyszámyas forgóajtók esetén a forgószámyak a forgóajtó megállásakor a forgóajtó forgástengelyétől távol eső végükkel mindenkor a határolófalakat megszakító átjárási tartományok közelében állnak.
Ilyen jellegű, alaphelyzetből nyitott helyzetbe billenthető forgószámyakkal ellátott forgóajtók széles átjárók nyitását teszik lehetővé. Ez például üzletek bejáratainál nyáron vagy nagyobb vásárlóközönség esetén vagy pedig nagyobb méretű áruk átjuttatása esetén lehet előnyös. Az ilyen széles átjáróknak menekülőkijáratként nagy jelentősége van.
Az ismert forgóajtó esetén az elfordíthatóan elrendezett forgószámyak vagy manuálisan, vagy elektromotor segítségével nyitott helyzetbe juttathatók, és a nyitott helyzetből alaphelyzetükbe visszafordíthatok. A kézi működtetés időigényes, és ezért menekülőkijáratok megnyitására nem alkalmas. Az elektromotorral történő működtetés ugyan a kézi működtetés hátrányát kiküszöböli, viszont abból a szempontból nem kielégítő, hogy áramkiesés előfordulása esetén a menekülőkijárat megnyitása lehetetlenné válik, vagy pedig csupán manuálisan a fentiekben említett hátrányok mellett manuálisan valósítható meg.
A találmány révén megoldandó feladat, hogy olyan forgóajtó-elrendezést hozzunk létre, amely menekülőkijáratok megnyitása vonatkozásában egy továbbfejlesztett megoldást képvisel.
A feladat megoldására a bevezetőben leírt forgóajtóelrendezés továbbfejlesztésével olyan forgóajtó-elrendezést hoztunk létre, amely a találmány szerint legalább egy forgószámyra mindenkor alaphelyzetében nyitott helyzetének irányába ható erőt állandóan kifejtő mozgatószerkezettel van ellátva, ahol továbbá az említett forgószámy mindenkor ezen alaphelyzetében egy előre meghatározott esemény, mint áramkiesés vagy áramkikapcsolás bekövetkeztétől függően oldható arretálóeszköz segítségével van megtartva.
A technika állásával ellentétben a találmány olyan forgóajtó-elrendezésre vonatkozik, amelynek legalább egy, egy kiváltó esemény bekövetkezésekor önműködően nyitott helyzetbe kerülő és ezáltal akadálymentes átjárást, különösen menekülőkijáratot szabaddá tevő forgószámya van. A menekülőkijárat ezen önműködő szabaddá tétele azért bír nagy jelentőséggel, mivel áramkieséssel együtt járó zavaresetekben is a menekülőkijáratot képező vagy más célokra is alkalmas széles átjáró gyors szabaddá tétele biztosítva van.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezés egy előnyös kiviteli alakja olyan forgószámyakkal van ellátva, amelyek egy előre meghatározható esemény bekövetkezésekor önműködően, tolóajtószerűen, sugárirányban kifelé a menekülőkijáratot szabaddá tevő nyitott helyzetbe fordulnak. Ezen kiviteli példa esetén legalább egy forgószámy számyelemekre van felosztva.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezésnek egy további kiviteli alakja szerint mindenkor egy, függőleges csuklótengely körül elfordítható forgószámyra alaphelyzetében - nyitott helyzetének irányába ható - forgatónyomatékot állandóan kifejtő elfordítószerkezet van elrendezve. így tehát legalább egy olyan forgószámnyal van ellátva, amely szükség esetén függőleges csuklótengelye körül önműködően nyitott helyzetbe fordul.
Amennyiben az akadálymentes átjáróra, illetve menekülőkijáratra már nincs szükség, a nyitott helyzetbe fordult forgószámy egy, a forgószámyhoz hozzárendelt visszafordítószerkezet segítségével a nyitott helyzetbe való önműködő fordulást biztosító elfordítószerkezet hatása ellen ismert módon alaphelyzetbe juttatható vissza.
A találmánynak egy továbbfejlesztett kiviteli alakja szerint az elfordítószerkezet a hozzárendelt forgószámynak nyitott helyzetéből alaphelyzetébe történő működtetése során előfeszíthető rugóeszközzel van ellátva. Ilyen rugóeszköz lehet például egy előfeszíthető torziós rugó vagy egy gázrugó. Az elfordítható forgószámy nyitott helyzetbe történő, önműködő elfordulását biztosító elfordítószerkezetként egy fordítva ható ajtózáró szerkezet is alkalmazható.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezés egy továbbfejlesztett változata szerint az elfordítható forgószámy alaphelyzetében való tartására szolgáló oldható arretálóeszköz áramkiesés, illetve áramkikapcsolás esetén inaktívvá váló elektromos tartómágnessel van ellátva. Az elfordítható forgószámy erőzáróan mágneses térerő segítségével alaphelyzetben tartható, vagy egy viszszaállító rugóerő hatásával szemben erőzáróan ható és mágneses térerő által reteszelési helyzetben tartott reteszelő eszköz segítségével alaphelyzetben arretálva lehet.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezés úgy is ki lehet alakítva, hogy egy alaphelyzet és egy nyitott helyzet között elfordítható forgószámy csuklótengelye a forgóajtó forgástengelyétől távol eső szárnyvég tartományában van elrendezve úgy, hogy az említett forgószámy egy kiváltó esemény bekövetkeztekor a forgóajtó forgástengelye felé mutató szárnyvégével széles átjárót szabaddá tevő, nyitott helyzetbe fordul.
HU 217 382 Β
Az utóbbi kiviteli alak mellett olyan alternatív kialakítás is előnyös lehet, amelynél egy alaphelyzet és egy nyitott helyzet között elfordítható forgószámy csuklótengelye a forgóajtó forgástengelyével szomszédos szárnyvég tartományában van elrendezve. Ennél a kiviteli alaknál az elfordítható forgószámy a kiváltó esemény függvényében a határolófalak felé mutató szárnyvégével nyitott helyzetbe fordul.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezésnek egy további kiviteli alakja esetén az alaphelyzet és a nyitott helyzet között a határolófalak felé mutató vagy a forgóajtó forgástengelyével szomszédos szárnyvég tartományában elrendezett csuklótengely körül elfordítható forgószámy legalább két, harmonikaszerűen összecsukható számyszegmensből áll, amelyek a forgószámy alaphelyzetében a forgószámy elfordításakor oldható reteszelőeszköz segítségével vannak megtartva és amelyekre egy mozgatószerkezetnek összecsukott helyzetük irányába ható forgatónyomatéka hat állandóan.
Ezen kiviteli alak esetén az elfordítható forgószámy nyitott helyzetbe irányuló működtetésekor a számyszegmensek önműködően összecsukódnak, éspedig az elfordítható forgószámynak a forgóajtó forgástengelyével szomszédos csuklótengelye esetén a forgóajtó forgástengelyének tartományában, a forgószámynak a határolófalak felé mutató szárnyvég tartományában elrendezett csuklótengelye esetén pedig a forgóajtó forgástengelyétől meghatározott távolságban.
A csupán egy elfordítható forgószámy helyett egy különösen széles átjáró szabaddá tétele érdekében a forgóajtó összes forgószámya is egy-egy függőleges csuklótengely körül alaphelyzetéből nyitott helyzetébe elfordíthatóan lehet elrendezve.
Egy további kiviteli alak úgy van kiképezve, hogy legalább egy elfordítható forgószámynak a függőleges csuklótengelytől távol eső szárnyvégével egy vele öszszehajtható további szárny van csuklósán összekapcsolva, amely alaphelyzetben az elsőként említett forgószámy nyitott helyzetébe való elfordításakor oldható elzáróeszköz segítségével van megtartva, és amelyre egy mozgatószerkezet összecsukott helyzet irányába állandóan ható forgatónyomatéka hat.
Ezen kiviteli alak esetén egy kiváltó esemény függvényében az elfordítható forgószámnyal csuklósán összekapcsolt forgószámy önműködően az elsőként említett forgószámnyal összecsukódik úgy, hogy ismét egy széles és menekülőkijáratként alkalmazható átjáró keletkezik. Ez különösen akkor érvényes, ha két, alaphelyzetben egymással átlósan szemben álló forgószámy a határolófalak felé eső szárnyvégük tartományában elrendezett csuklótengelyük körül elforgathatóan van elrendezve, és a mindenkori másik szárnyvégüknél a velük öszszecsukható forgószámyak vannak elrendezve.
A találmánynak egy további kiviteli alakja a forgóajtót egy előre meghatározott megállási helyzetbe juttató és egy esetlegesen meglévő motorikus forgóajtó-mozgatószerkezettől független mozgatószerkezettel van ellátva. Egy ilyen jellegű mozgatószerkezet biztosítja, hogy a forgóajtó az oldalsó határolófalakhoz, illetve ezek átjárási tartományaihoz képest mindenkor egy meghatározott helyzetben megálljon.
Különösen előnyösnek bizonyult az a kiviteli alak, amelynél ez a mozgatószerkezet egy, a forgóajtó forgástengelyével működési kapcsolatban lévő, a forgóajtó megállási helyzeteihez hozzárendelt nyugvópontokat és ez utóbbiak között sugárirányban előreugró ívszakaszokat tartalmazó alakos tárcsával, valamint rugóerő révén sugárirányban az alakos tárcsához hozzányomott együttfutó elemmel van ellátva, amely kerületi irányban rögzítetten van elrendezve. A mozgatószerkezet ilyen jellegű kialakítása biztosítja, hogy a forgóajtó bármilyen állásból vagy forgásirányban a soron következő megállási helyzetbe továbbforog, vagy pedig a forgásiránnyal ellenkező irányban az előző megállási helyzetbe visszaforog.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezés egy további kiviteli alak esetén egy meghatározott esemény, mint például áramkiesés vagy áramlekapcsolás bekövetkezésekor az elfordíthatóan a forgóajtóval csuklósán összekapcsolt forgószámyak azonos forgásirányban alaphelyzetükből nyitott helyzetükbe fordulnak. Ez az önműködő elfordulást lehetővé tevő elfordítószerkezetek különösen egyszerű felépítését teszi lehetővé.
Az elfordítószerkezetek a találmány szerinti forgóajtó-elrendezésnek egy további kiviteli alakjai szerint úgy is ki lehetnek alakítva, hogy egy előre meghatározott esemény, mint például áramkiesés vagy áramlekapcsolás bekövetkezésekor a forgóajtóval elfordíthatóan csuklósán összekapcsolt forgószámyak ugyanazon átjárási irányban alaphelyzetükből nyitott helyzetükbe fordulnak.
Egy további kiviteli alak esetén a szabad átjárást pillanatnyilag akadályozó forgószámy felismerésre kerül. Amennyiben egy előre meghatározható esemény következik be, úgy a további üzemelés során kizárólagosan ezen forgószámy önműködően kifordul úgy, hogy szabad átjáró keletkezik. Ezáltal biztosítva van, hogy csak a szabad kijárást akadályozó forgószámy(ak) fordulnak) el, míg a nem zavaró forgószámyak változatlan helyzetben maradnak. Ezen megoldás ráfordítása az érzékelők és motorikus egységek vonatkozásában ennek köszönhetően megfelelően csökkentve van.
Ezen kiviteli alak továbbfejlesztett változata szerint a forgóajtó egy ilyen jellegű esemény esetén addig mozgatható szabadon, amíg egy kívánt biztonsági helyzetet el nem ér. Ebben a biztonsági helyzetben a forgóajtó reteszelhető. Ezáltal a forgóajtót nem kell motorikusán egy meghatározott helyzetbe hozni. Ez a jellemző a passzív biztonsági rendszerekkel szemben támasztott követelményeknek ideális módon megfelel, mivel a meghatározott esemény bekövetkezésekor nincs szükség további motorikus beavatkozásokra, hogy egy biztonságos állapotot hozzunk létre.
A forgóajtó-elrendezésnek egy további kiviteli alakja esetén a forgóajtóelreteszelt biztonsági helyzetben a forgási irányával szemben mozgatható. Ez azért előnyös, mivel a határolófalak és az ezzel határos forgószámyak által bezárt térben esetlegesen bennrekedt személyek a forgóajtó-elrendezést biztonsági helyzetben
HU 217 382 Β való elreteszelése után is manuálisan annyira kinyithatják, hogy a zárt teret elhagyhassák.
A fenti biztonsági követelményeknek eleget tesz az olyan kiviteli alak, amelynél minden egyes forgószámy elektromágneses tartómágnessel van ellátva, amely csúszóérintkezőn keresztül feszültségellátó rendszerrel van összekapcsolva, amely legalább három, villamosán vezetőképes csúszógyűrűvel van ellátva, amelyek a csúszóérintkezők által a forgóajtó mozgása során leírt körpálya mentén vannak elrendezve, ahol legalább két csúszógyűrű normálüzemben feszültség alatt van, egy földelő csúszógyűrű pedig testpotenciálon van, ahol továbbá az egyik, feszültség alatt lévő csúszógyűrű a szabaddá teendő átjárási tartományhoz hozzárendelt körszegmensben elhelyezkedő megszakítással van ellátva, míg a másik, feszültség alatt lévő csúszógyűrű folyamatos kiképzésű, amely utóbbi csúszógyűrű egy előre meghatározható esemény bekövetkezésekor önműködően szabaddá kapcsolhatóan van kiképezve. További érzékelőkre és motorikus mozgatószerkezetekre nincs szükség. A meglévő berendezések csekély ráfordítással utólag is felszerelhetők ezen kiviteli alak szerinti szerkezeti elemekkel.
Abban az esetben, ha az előre meghatározható eseményekhez az áramkieséseket is soroljuk, illetve sorolni kívánjuk, ajánlatos, ha a megszakító csúszógyűrű szünetmentes áramforrásra van csatlakoztatva.
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük. Az ábrák az alábbiakat mutatják vázlatosan: az
1. ábra négyszámyas forgóajtóval ellátott forgóajtó-elrendezés felülnézete alaphelyzetben álló ajtószámyakkal, a
2. ábra nyitott helyzetbe elfordított és széles vészkijáratot képező átjárót szabaddá tevő ajtószámyakkal ellátott forgóajtó-elrendezés felülnézete, a
3. ábra alaphelyzetben álló ajtószámyakkal ellátott forgóajtó-elrendezésnek két, egy vonalba eső számysíkjában fekvő függőleges metszete, a
4. ábra egy forgóajtó-elrendezésnek az 1. és 2. ábrán bemutatott felülnézetnek megfelelő nézete, ahol a nyitott helyzetbe elfordított ajtószárnyak két-két, egymással csuklósán összekapcsolt és harmonikaszerűen összecsukható számyszegmensből állnak, az
5. ábra egy további forgóajtó-elrendezésnek a 4. ábrának megfelelő nézete, amelynél az ajtószárnyak négy-négy összehajtható számyszegmensből állnak, a
6. ábra négy-négy összehajtható számyszegmensből álló négy szárnnyal ellátott, forgóajtóval ellátott forgóajtó-elrendezésnek a 4. ábrának megfelelő nézete, ahol a szárnyak egyegy, az ajtó forgástengelye mellett elrendezett csuklótengely körül elfordíthatok, a
7. ábra négyszámyas forgóajtóval ellátott forgóajtó-elrendezésnek a 4-6. ábráknak megfelelő nézete, ahol mindenkor két, egymással szemben lévő szárny az oldalsó határolófalak felőli szárnyvégük tartományában elrendezett csuklótengely körül alaphelyzetük és nyitott helyzetük között elfordítható, ahol továbbá ezen szárnyak másik végével egyegy további szárny harmonikaajtószerűen csuklósán van összekapcsolva, a
8. ábra négyszámyas forgóajtóhoz való mechanikus mozgatószerkezet felülnézete, a
9. ábra egy háromszámyas forgóajtó normál üzemi helyzetben és biztonsági helyzetben (vonalkázva) felülnézetben, a
10. ábra toló-forgó ajtószámyakkal ellátott négyszámyas forgóajtó felülnézete alaphelyzetben, a
11. ábra a 10. ábrához hasonló forgóajtó nyitott helyzetben.
Az 1-3. ábrákon vázlatosan látható 10 forgóajtó-elrendezés (az ábrákon a felső forgóajtó-forgólemezt nem ábrázoltuk), amely a 3. ábrán csak vázlatosan jelölt alapzaton áll. Az ábrából kitűnik, hogy egy négyszámyas 11 forgóajtó két, egymással átlósan szemben elhelyezkedő hengerszegmens alakú 12 határolófal között függőleges 14 tengely körül elforgathatóan van elrendezve, ahol a 12 határolófalak között szintén egymással szemben fekvőén 13 átjárási tartományok vannak kiképezve. All forgóajtó ismert módon és itt nem részletezett módon ágyazott, valamint a 3. ábrán csak jelölt 15 elektromotorral hajtott felső 16 forgótárcsával van ellátva. A 16 forgótárcsára az 1. ábrán bemutatott alaphelyzetben a 14 függőleges tengelytől kiindulva sugárirányban elhelyezkedő négy 17 forgószámy van felfüggesztve. A 17 forgószámyak a 12 határolófalak felőli végük tartományában elrendezett függőleges 18 csuklótengely körül alaphelyzetükből a 19 kettős nyíllal jelölt átjárási iránnyal párhuzamos nyitott helyzetekbe elfordíthatok, ahogy ez a 2. ábrából kitűnik.
Minden egyes 17 forgószámyon egy fordítottan ható ajtózáró szerkezet szerint kialakított 20 elfordítószerkezet van elrendezve, amelynek 21 hajtórudazata egy-egy 22 fix ponton a 16 forgótárcsával van csuklósán összekapcsolva. A 20 elfordítószerkezetek a 14 tengely irányában a mindenkori 17 forgószámy 18 csuklótengelyétől meghatározott távolságban a 17 forgószámyon vannak elrendezve, és a mindenkor hozzárendelt 18 forgószárnyat állandóan nyitott helyzetének irányába ható forgónyomatékkal terhelik. Ezenkívül minden egyes 17 forgószámyhoz a 14 tengellyel szomszédos szárnyvégének közelében egy-egy, a 16 forgótárcsán elrendezett 24 tartómágnes van hozzárendelve, amely a mindenkori 17 forgószámyhoz társított 25 mágneslemezzel együtt működik, és így ezt mágneses térerővel az 1. ábrán bemutatott alaphelyzetben arretálja.
Ezenkívül a 2. ábra szerint az alaphelyzetükből nyitott helyzetükbe elfordítható 17 forgószámyak 18 csuklótengelyükre ható 26 visszafordító szerkezettel működési kapcsolatban vannak, ahol a 26 visszafordító szerkezet a 17 forgószámyaknak nyitott helyzetből alaphelyzetbe történő visszafordítására szolgál.
HU 217 382 Β
A 17 forgószámyak egy körülfutó 27 számykerettel vannak ellátva, amelybe 28 üvegbetét van befogva. Ezenkívül a 17 forgószámyak mindenkor a 27 számykeretüknek a 28 üvegbetéttel ellentétes oldalán elrendezett kefeszerű 29 záróelemekkel vannak ellátva, amelyek egyrészt alaphelyzetben álló 17 forgószámyak esetén all határolófalakkal való lezárást, másrészt pedig a 17 forgószárnyaknak a forgóajtó központjában egymás által történő lezárását biztosítják.
Normál üzemben a 11 forgóajtó megállásakor a 14 tengelytől kiindulva sugárirányban elhelyezkedő 17 forgószámyak az 1. ábrán látható nyugvó helyzetben vannak, ahol a 29 záróelemekkel ellátott és a hengerszegmensszerű 12 határolófalak felé mutató szárnyvégek mindenkor a 13 átjárási tartományok közvetlen közelében helyezkednek el. Amikor egy átjárásra jogosult személy a 12 határolófalak közötti 13 átjárási tartományon áthalad, és ezáltal all forgóajtó forgókörébe belép, a 11 forgóajtót a 16 forgótárcsával működési kapcsolatban lévő 15 elektromotor, például az 1. ábrán látható 30 nyíl irányába forgásba hozza. A bejárati tartományba belépő személy ekkor a 11 forgóajtó forgását követheti, és a 12 határolófal által határolt tartományon áthaladva all forgóajtó-elrendezést a bejárati oldallal szemben lévő 13 átjárási tartományon keresztül elhagyhatja. Az ilyen jellegű forgóajtó-elrendezések működése ismert, és ezért itt erre részletesebben nem térünk ki.
Amennyiben zavar lép fel, például áramkiesés vagy áramlekapcsolás esetén, a 17 forgószámyaknak az 1. ábrán látható alaphelyzetben való megtartása megszűnik, éspedig a konkrét kiviteli példa esetén, a mágneses tartóerő megszűnése miatt és a 17 forgószámyakra nyitott helyzetük irányába ható állandó forgatónyomatékoknak köszönhetően a 17 forgószámyak 18 csuklótengelyük körül a 2. ábra szerinti nyitott helyzetbe kerülnek, és így olyan széles átjárót tesznek szabaddá, amelynek szélessége a két hengerszegmensszerű 12 határolófal között egymással szemben fekvő 13 átjárási tartományok szélességével lényegében azonos.
A 10 forgóajtó-elrendezés továbbá olyan mozgatószerkezettel van ellátva, amely egy előre meghatározott és a 17 forgószámyaknak alaphelyzetükből nyitott helyzetbe történő elfordítását kiváltó esemény fellépésekor oly módon hat, hogy all forgóajtót mindenkor az 1. ábra szerinti megállási helyzetbe továbbmozgatja, vagy pedig visszamozgatja, ha a kiváltó esemény nem a 11 forgóajtó nyugvó helyzetében lép fel, hanem forgómozgása során egy személy áthaladásakor. Ezen mozgatószerkezet a 11 forgóajtó 16 forgótárcsájának tengelyével működtetési kapcsolatban álló 51 alakos tárcsával van ellátva, amely a forgószámyak számának megfelelően négy megállási nyugvóponttal, valamint ezek közt sugárirányban kiugró 55 ívszakaszokkal van ellátva, továbbá kerületi irányban rögzítetten elrendezett, valamint rugóerővel terhelt 53 együttfutó elemmel van ellátva, amely sugárirányban az 51 alakos tárcsához van szorítva, és ezáltal közvetítő szerepet játszik a forgóajtónak az alakos tárcsa soron következő vagy megelőző nyugvópontjáig történő továbbhaladásában vagy visszaforgásában.
Az 1. ábra szerinti alaphelyzetük és a 2. ábra szerinti nyitott helyzetük között elfordítható 17 forgószámyak 18 csuklótengelyével elektromotor által képzett 26 viszszafordító szerkezet van működtetési kapcsolatban. Ezen 26 visszafordító szerkezet a 17 forgószámynak a nyitott helyzetbe való elfordítását kiváltó esemény megszűnése esetén a 17 forgószámy alaphelyzetbe való visszafordítását biztosítja, amely alaphelyzetben a 17 forgószámyat az áramkiesés megszűnése esetén arretálóeszközként ható 24 tartómágnes segítségével arretáljuk.
A találmány szerinti forgóajtó-elrendezésnek a 4. ábrán bemutatott kiviteli alakja esetén az 1 -3. ábrák szerinti kiviteli alakkal azonos módon a 12 határolófalak felé mutató végük tartományában a forgóajtó az ábrán nem mutatott forgótárcsáján függőleges csuklótengelyek körül elfordíthatóan felfüggesztett 40 forgószámyak harmonikaajtószerűen vannak kiképezve, és két-két összehajtható 41, 42 számyszegmensből állnak. Az ábrán be nem mutatott alaphelyzetben a két, egymással csuklósán összekapcsolt 41,42 számyszegmens egy síkban áll, és a forgóajtó-elrendezés központjában elhelyezkedő 14 tengelytől kiindulva radiálisán helyezkednek el. A 40 forgószámyak - azonos módon, mint az elsőként bemutatott kiviteli példa esetén - a 12 határolófalak felé mutató végükön elrendezett csuklótengelyük tartományában egy, a külső 41 számyszegmensekre nyitott helyzetük irányába állandó hatást gyakoroló elfordítószerkezettel és egy, egy előre meghatározott esemény bekövetkeztekor oldható arretálóeszközzel vannak ellátva. A 40 forgószámyak továbbá egy, a lehajtható 42 számyszegmenst alaphelyzetben tartó, a 40 forgószámynak nyitott helyzetbe való elfordulása esetén viszont oldható zárószerkezettel és olyan hajtószerkezettel vannak ellátva, amely a 14 tengely felé mutató 42 számyszegmensre a másik 41 szárnyszegmenssel való összehajtott helyzet irányába állandóan ható forgónyomatékkal hat.
Az 5. ábrán bemutatott kiviteli alak a 4. ábrán bemutatott kiviteli alaktól csak abban különbözik, hogy az elfordítható 44 forgószámyak nem két, hanem négy, egymással csuklósán összekapcsolt számyszegmensből állnak, amelyek nyitott helyzetben azonos módon, mint a 4. ábrán bemutatott kiviteli alakhoz tartozó ajtószegmensek egy széles átjárót szabaddá tévőén egymással összecsukhatóak.
A 6. ábra szerinti kiviteli alak esetén 46 forgószárnyak szintén négy, egymással csuklósán összekapcsolt számyszegmensből állnak, ahol viszont a 14 tengely felé mutató számyszegmensvég egy csuklótengely körül elforgathatóan van elrendezve, amely csuklótengely a forgóajtónak az ábrán nem látható forgótárcsáján a forgóajtó tengelye mellett van elrendezve. Az ábrán bemutatott üzemi helyzetben a nyitott helyzetükbe elfordított és számyszegmenseikkel harmonikaszerűen összecsukott 46 forgószámyak a forgóajtó-elrendezés központjában álló középső oszlopot képeznek, amely az egyébként a hengerszegmens alakú 12 határolófalak 13 átjárási tartományai közötti teljes szélességre kiterjedő menekülőutat megszakítja.
A 7. ábra szerinti kiviteli alak a 4. ábra szerinti kiviteli alaktól abban különbözik, hogy az egyes forgószár5
HU 217 382 Β nyaknak az összecsukható számyszegmenseire való felosztása helyett mindenkor két 48 forgószámy a 12 határolófalak felé mutató végük tartományában függőleges csuklótengelyek körül elforgathatóak, és amelyeknek alaphelyzetben a 14 tengely felé mutató szárnyvégükkel a két másik 49 forgószámy van csuklósán összekapcsolva, amelyek nyitott helyzetben az elsőként említett 48 forgószárnyakkal összehajthatok, ahogy ez a 7. ábrán látszik.
A 8. ábrán vázlatosan bemutatott 50 mozgatószerkezet a 16 forgótárcsa (a 3. ábrán látható) fölött elrendezett és a forgóajtó tengelyével együttforgást bíztosítóan öszszekapcsolt 51 alakos tárcsával, valamint egy, egy előfeszített 52 rugó segítségével az 51 alakos tárcsához hozzányomott, valamint kerületi irányban rögzítetten elrendezett 53 együttfutó elemmel van ellátva. A 17 forgószárnyak számának megfelelően az 51 alakos tárcsa négy 54 nyugvóponttal, valamint mindenkor ezek között sugárirányban kiugró 55 ívszakaszokkal van ellátva. Az nyugvópontok és a rugóerő révén az 51 alakos tárcsához hozzányomott 53 együttfutó elem kerületi irányban úgy vannak elrendezve, hogy a forgóajtónak a 8. ábrán látható helyzetében - amelyben a szárnyvégek a 13 átjárási tartományok közelében helyezkednek el - az együttfutó elem az 54 nyugvópontok egyikébe van befogva.
All forgóajtónak a 30 nyíl irányában a tengelye körüli elforgása esetén az 55 ívszakaszok a kerületi irányban rögzítetten elrendezett 53 együttfutó elemet az előfeszített 52 rugó összenyomásával sugárirányban kifelé nyomják. Az 53 együttfutó elemnek az 51 alakos tárcsa ívszakaszaihoz való hozzányomása miatt az 51 alakos tárcsára egy sugárirányban befelé irányított erő hat, amelynek egyik összetevője a mindenkori érintkezési pont érintőjének irányában helyezkedik el, másik összetevője pedig erre merőleges. A nyomóerőnek az említett érintő irányába ható összetevője olyan forgónyomatékot állít elő, amely az 51 alakos tárcsának az 53 együttfutó elem mindenkori érintkezési pontjával szomszédos nyugvópont irányába történő elfordulását és ezáltal a forgóajtónak a 8. ábra szerinti megállási helyzetbe való elfordulását biztosítja. A mozgatószerkezet tehát ily módon biztosítja, hogy a forgóajtó bármilyen forgási helyzetből vagy a forgás irányába a soron következő megállási helyzetbe továbbforog vagy ellenkező irányban a megelőző megállási helyzetbe visszaforog.
A 9. ábra egy háromszámyas 11 forgóajtót mutat, ahol all forgóajtó 17 forgószámyai a mindenkori 18 csuklótengelyük körül elfordíthatok, a 11 forgóajtó pedig egy függőleges 14 tengely körül elforgatható.
All forgóajtó egyik oldalán, rendszerint külső oldalán járulékosan 60 lezárószerkezet van elrendezve. Ezen 60 lezárószerkezet mozgatható 61 falrészekből áll, amelyeknek segítségével a szabad 13 átjáró lezárható.
A 11 forgóajtó mindegyik 17 forgószámya egy-egy 24 tartómágnessel van összekapcsolva, amely egy, az 51 forgótárcsára rögzített 25 mágneslemezzel együtt a 17 forgószámyak számára egy oldható arretálóeszközt képez.
A 24 tartómágnesek elektromágnesek, amelyek táplálása 62 csúszóérintkezőkön keresztül történik, amely csúszóérintkezők a mozgatott 62 csúszóérintkezők körpályája mentén elrendezett 63, 64, 65 csúszógyűrűkkel villamosán vezető kapcsolatban vannak. Egy úgynevezett földelő 63 csúszógyűrű állandó testpotenciálon van. A két másik 64, 65 csúszógyűrű normál üzemben a 24 tartómágnes számára megfelelő értékű üzemi feszültséggel van táplálva, ahol az egyik 64 csúszógyűrű 66 megszakítással van ellátva, és egy szünetmentes feszültségforrás révén nem ábrázolt módon van táplálva.
A 11 forgóajtó az alábbiak szerint működik:
Normál üzemi állapotban az oldható arretálóeszköz - a 24 tartómágnes és a 25 mágneslemez - zárva van, mivel a 24 tartómágnesnek a 63, 64, 65 csúszógyűrűkön keresztül történő feszültségellátás révén gerjesztett állapotban vannak. Ebben az üzemi állapotban a két 64, 65 csúszógyűrű feszültségre van kapcsolva.
Egy előre meghatározható esemény bekövetkeztekor például egy vészhelyzet vagy egy áramkiesés, vagy mindkét esetben a másik 65 csúszógyűrű manuálisan vagy önműködően lekapcsol. A megszakított 64 csúszógyűrű továbbra is a szünetmentes feszültségellátásának köszönhetően például egy megfelelő akkumulátor alkalmazásával feszültség alatt van. All forgóajtó ebben az állapotban szabadon mozgathatóan van kapcsolva, mivel az összes esetlegesen csatlakoztatható mozgatószerkezet le van kapcsolva.
Abban az esetben, ha az előre meghatározható esemény bekövetkeztekor egy személy a szabadon mozgatható 11 forgóajtón áthalad, all forgóajtó 17 forgószárnyait manuálisan a 10 forgóajtó-elrendezés függőleges 14 tengelye körül forgatjuk. Ebben az esetben ezen személy szabad átjárását pillanatnyilag megakadályozó 17 forgószámyat is kényszerűen addig forgatjuk el, míg ezen 17 forgószámy a 64 csúszógyűrű 66 megszakításának tartományába kerül és ezáltal ezen 17 forgószámy 62 csúszóérintkezőjének kapcsolata az egyedül feszültség alatt lévő 64 csúszógyűrűvel megszűnik. Ebben a pillanatban ezen 17 forgószámy 24 tartómágnese lekapcsol, mivel a 24 tartómágnesen már nincs a szükséges üzemi feszültség. Ezáltal a 24 tartómágnes és a 25 mágneslemez által képzett arretálóeszköz kiold, és a 17 forgószámy ezen 17 forgószámy 18 csuklótengelyéhez képest is szabadon elforgathatóvá válik. Mivel minden egyes 17 forgószámyra állandóan egy, forgásirányba ható rugó - például a már említett fordított működésű ajtózáró szerkezet hat - a 17 forgószámy a továbbiakban önműködően a 9. ábrán vonalkázva ábrázolt nyitott helyzetbe fordul. Ennek során nem játszik szerepet, hogy ezen 17 forgószámy 62 csúszóérintkezője ezen forgómozgás során ismét a feszültség alatt lévő 64 csúszógyűrűvel kerül kapcsolatba, mivel a 24 tartómágnes tartóereje és a 66 megszakítás mérete úgy van méretezve, hogy a szóban forgó 17 forgószámynak a rugók által kifejtett forgónyomatékkal szembeni és a személy által szintén nyitott irányba ható forgatóerővel szembeni esetleges visszafordulása ki van zárva.
Mihelyt a 17 forgószámy a leírt módon elfordult, a 11 forgóajtó biztonsági helyzetnek számító véghelyzetbe kerül. Ebben a helyzetben a 10 forgóajtó-elrendezésen keresztül egy szinte akadálymentes átjárás van
HU 217 382 Β biztosítva. All forgóajtó ebben a biztonsági helyzetben all forgóajtóval szilárdan összekötött 51 alakos tárcsa segítségével, ahogy a 8. ábrával kapcsolatban leírtuk, rögződik.
Ebben a biztonsági helyzetben a 12 határolófal és az ezzel határos 17 forgószámy között egy lezárt 67 tér képződhet. Abban az esetben, ha a 11 forgóajtónak a biztonsági helyzetbe való elfordulása során egy vagy több személy ebbe a lezárt 67 térbe szorult, a mindenkori 24 tartómágnesek tartóereje, valamint az 51 alakos tárcsára ható rugóerők úgy vannak méretezve, hogy a vonatkozó 17 forgószámyak ezen erők ellenében a forgásiránnyal szemben olyan mértékben elfordíthatóvá váljanak, hogy a lezárt 67 tér felől egy kijárat nyílik meg. Ezáltal a találmány szerinti 10 forgóajtó-elrendezés így tehát egy további, a biztonságot szolgáló szempont érvényesülését teszi lehetővé.
A 10 forgóajtó-elrendezésen keresztül történő szabad átjárást követelő esemény befejeztével a 10 forgóajtó-elrendezés egyszerű módon ismét eredeti üzemi állapotba hozható. Ennek érdekében csupán a 65 csúszógyűrűt kell ismét feszültség alá helyezni. A 11 forgóajtó oly módon kerül ismét üzemi állapotba, hogy a 18 csuklótengely körül kifordított 17 forgószámyat manuálisan vagy egy megfelelő mozgatószerkezet segítségével a forgás irányával ellentétes irányba olyan mértékben forgatjuk vissza, amíg a 24 tartómágnes a 25 mágneslemezzel olyan kapcsolatba nem kerül, hogy az oldható, 24 tartómágnesből és 25 mágneslemezből álló arretálóeszköz ismét zárt helyzetbe kerül.
A 10. és 11. ábra szerint 70 forgószámyak két 71, 72 számyelemmel ellátott tolóajtóként is ki lehetnek alakítva. Minden egyes 70 forgószámynak a befelé mutató 71 számyelemére egy sugárirányban kifelé irányított erő hat, amelyet például egy, az ábrán nem bemutatott húzórugó fejthet ki. A belső 71 számyelem ezen erő ellen egy oldható arretálóeszköz segítségével, például egy elektromágnes segítségével van biztosítva.
Egy előre meghatározható esemény bekövetkezésekor legalább az egyik 70 forgószámynak az oldható arretálóeszköz kiold és a megfelelő 71 számyelem sugárirányban kifelé mozog addig, míg a 10 forgóajtó-elrendezés all. ábra szerinti nyitott helyzetbe nem kerül. Ebben a helyzetben a 10 forgóajtó-elrendezésen keresztül egy szinte akadálymentes menekülési út keletkezik. Az említett 71 számyelem a külső 72 számyelemben kiképzett nyílásba van befogadva.
Az így kialakított 10 forgóajtó-elrendezés manuálisan vagy egy megfelelő visszaállító szerkezet segítségével - amely visszaállító szerkezetet az ábrán nem mutattuk be - ismét üzemi állapotba hozható azáltal, hogy a kifelé mozgatott 71 számyelemeket sugárirányban ismét befelé mozgatjuk.
A 10. vagy 11. ábrán bemutatott forgóajtó-elrendezés a bemutatott kiviteli példától eltérően eltérő számú szárnnyal is el lehet látva. A tolóajtószerű forgószámy-kiképzés helyett a forgószámyak teleszkópszerűen is ki lehetnek alakítva. Az alkalmazott tolóajtóvagy teleszkópszerűen kiképzett forgószámyak számát a mindenkori igényekhez lehet igazítani.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Forgóajtó-elrendezés, amelynek egymással szemben lévő oldalakon egy-egy átjárási tartományt képező, hengerszegmens alakú határolófalak között elrendezett és függőleges tengely körül elforgatható többszámyas forgóajtaja van, amelynek forgószámyai a határolófalakig teijednek, amely forgószámyak közül legalább egy egy alaphelyzetből - amelyben a forgószámyak a tengelytől kiindulva előnyösen azonos szögtávolságokban helyezkednek el - akadálytalan személyáthaladást lehetővé tevő nyitott helyzetbe mozgatható forgószámy, azzal jellemezve, hogy ezen említett forgószámyra (17,40, 44, 46, 48, 70) mindenkor alaphelyzetében nyitott helyzetének irányába ható erőt állandóan kifejtő mozgatószerkezettel (20) van ellátva, ahol továbbá az említett forgószámy (17, 40, 44, 46, 48, 70) mindenkor ezen alaphelyzetben egy előre meghatározott esemény, mint áramkiesés vagy áramkikapcsolás bekövetkeztétől függően oldható arretálóeszköz (24) segítségével van megtartva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy forgószámy (70) számyelemekre (71, 72) van felosztva, ahol mindenkor legalább egy alaphelyzetben a függőleges tengellyel (14) szomszédos számyelem (71) sugárirányban kifelé, nyitott helyzetbe mozgathatóan van elrendezve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy mindenkor egy, függőleges csuklótengely (18) körül elfordítható forgószámyra (17,40,44, 46, 48) alaphelyzetében - nyitott helyzetének irányába ható - forgatónyomatékot állandóan kifejtő elfordítószerkezet (20) van elrendezve.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy az elfordítható forgószámy (17, 40, 44, 46, 48) nyitott helyzetéből alaphelyzetébe való elfordítását biztosító motorikus visszafordítószerkezettel (26) áll működési kapcsolatban.
  5. 5. A 3. vagy 4. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy az elfordítószerkezet (20) a hozzárendelt forgószámynak (17, 40, 44, 46,48) nyitott helyzetéből alaphelyzetébe történő működtetése során előfeszíthető rugóeszközzel van ellátva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy az oldható arretálóeszköz az elfordítható szárnynak alaphelyzetében való megtartására áramkiesés, illetve áramkikapcsolás esetén inaktívvá váló elektromos tartómágnessel (24) van ellátva, ahol az elfordítható forgószámy a tartómágnes (24) mágneses tér ereje által erőzáróan alaphelyzetében van tartva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy egy alaphelyzet és egy nyitott helyzet között elfordítható forgószámy (40, 44, 46) legalább két, harmonikaszerűen összecsukható számyszegmensből áll, amelyek a forgószámy alaphelyzetében a forgószámy elfordításakor oldható rögzítőeszköz segítségével vannak megtartva, és amelyekhez összecsukott helyzetük irányába állandóan ható forgatónyomatékot kifejtő mozgatószerkezet van társítva.
    HU 217 382 Β
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy a forgóajtót (11) előre meghatározott megállási helyzetbe juttató, adott esetben meglévő motorikus forgóajtó-mozgató szerkezettől független mozgatószerkezettel (50) van ellátva.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy az említett mozgatószerkezet (50) egy, a forgóajtó (11) forgástengelyével működési kapcsolatban lévő, a forgóajtó (11) megállási helyzeteihez hozzárendelt nyugvópontokat (54) és ez utóbbiak között sugárirányban előreugró ívszakaszokat (55) tartalmazó alakos tárcsával (51), valamint rugóerő révén sugárirányban az alakos tárcsához (51) hozzányomott együttfutó elemmel (53) van ellátva, amely kerületi irányban rögzítetten van elrendezve.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy, a forgóajtó-elrendezésen (10) keresztül történő akadálymentes átjárót (13) pillanatnyilag gátló forgószámy (17) egy előre meghatározható esemény bekövetkeztekor azonosításra kerülően ezen forgószámy (17) oldható arretálóeszköze (24, 25) ebben az esetben kioldóan és a forgószámy (17) az állandóan ható forgatónyomaték révén - lehetőleg akadálymentes átjárást biztosítva - önműködően nyitott helyzetébe elfordulóan van kialakítva.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy a forgóajtó (11) összességében az előre meghatározható esemény bekövetkezte esetén egy előre meghatározott biztonsági helyzetben történő reteszelésig szabadon mozgathatóan van elrendezve.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy a biztonsági helyzetében elreteszelt forgóajtó (11) ezen forgóajtó (11) tulajdonképpeni forgásirányával szemben manuálisan oldhatóan van kiképezve, és a forgásiránnyal szemben legalább - biztonsági helyzetben a mindenkori határolófal (12) és az ezzel határos forgószámy (17) által lezárt térből (67) való kijárat képezését lehetővé tevő - mértékben elforgathatóan van elrendezve.
  13. 13. A 8-10. igénypontok bármelyike szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy minden egyes forgószámy (17) elektromágneses tartómágnessel (24) van ellátva, amely csúszóérintkezőn (62) keresztül feszültségellátó rendszerrel van összekapcsolva, amely legalább három, villamosán vezetőképes csúszógyűrűvel (63, 64, 65) van ellátva, amelyek a csúszóérintkezők (62) által a forgóajtó (11) mozgása során leírt körpálya mentén vannak elrendezve, ahol legalább két csúszógyűrű (64, 65) normál üzemben feszültség alatt van, egy földelő csúszógyűrű (63) pedig testpotenciálon van, ahol továbbá az egyik, feszültség alatt lévő csúszógyűrű (64) a szabaddá teendő átjárási tartományhoz hozzárendelt körszegmensben elhelyezkedő megszakítással (66) van ellátva, míg a másik, feszültség alatt lévő csúszógyűrű (65) folyamatos kiképzésű, amely utóbbi csúszógyűrű (65) egy előre meghatározható esemény bekövetkezésekor önműködően szabaddá kapcsolhatóan van kiképezve.
  14. 14. A 11. igénypont szerinti forgóajtó-elrendezés, azzal jellemezve, hogy a megszakított csúszógyűrű (64) szünetmentes áramforrásra van csatlakoztatva.
HU9503299A 1994-11-28 1995-11-17 Forgóajtó-elrendezés HU217382B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4442191A DE4442191C2 (de) 1994-11-28 1994-11-28 Drehtüranlage

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503299D0 HU9503299D0 (en) 1996-01-29
HUT73707A HUT73707A (en) 1996-09-30
HU217382B true HU217382B (hu) 2000-01-28

Family

ID=6534268

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503299A HU217382B (hu) 1994-11-28 1995-11-17 Forgóajtó-elrendezés

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0715049A1 (hu)
CZ (1) CZ298395A3 (hu)
DE (1) DE4442191C2 (hu)
HU (1) HU217382B (hu)
NO (1) NO954755L (hu)
PL (1) PL311463A1 (hu)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1002059C2 (nl) * 1996-01-10 1997-07-11 Johannes Severijn Vergouw Draaideurinrichting.
DE19606200A1 (de) * 1996-02-21 1997-10-16 Dorma Gmbh & Co Kg Karusselltür
KR100514606B1 (ko) * 1998-02-20 2005-11-21 주식회사 한성리벌빙도어 회전문의 이동장치.
DE29915017U1 (de) 1999-08-27 1999-11-25 Blasi - GmbH Automatische Türanlagen, 77972 Mahlberg Drehtür
DE19945739C2 (de) * 1999-09-23 2002-07-25 Dorma Gmbh & Co Kg Vorrichtung zur Sicherung der Türflügel einer mehrflügeligen Karusselltür gegen ungewolltes Auslenken
DE19945738B4 (de) * 1999-09-23 2004-09-02 Dorma Gmbh + Co. Kg Karusselltür
DE10050027C1 (de) * 2000-10-06 2002-06-06 Dorma Gmbh & Co Kg Karusseltür
DE10100985A1 (de) * 2001-01-10 2002-07-25 Kaba Gallenschuetz Gmbh Drehtüranlage
DE50112578D1 (de) 2001-02-09 2007-07-12 Dorma Gmbh & Co Kg Sicherungsvorrichtung gegen ungewolltes auslenken eines türflügels
WO2002090698A1 (de) * 2001-05-09 2002-11-14 Dorma Gmbh + Co. Kg Karusselltür mit nachtabschluss zum einbau in flucht- oder rettungswegen
DE102004021309A1 (de) * 2004-04-29 2005-11-17 Dorma Gmbh + Co. Kg Karusseltür
CN101122205B (zh) * 2007-07-31 2010-12-01 北京宝盾门业技术有限公司 旋转门的中心锁定装置
CN101122203B (zh) * 2007-07-31 2010-11-10 北京宝盾门业技术有限公司 旋转门
DE202012100171U1 (de) 2012-01-18 2013-04-24 Hörmann KG Antriebstechnik Drehflügel-Türantrieb
NL2016353B1 (en) * 2016-03-02 2017-09-20 Royal Boon Edam Int B V Revolving door.
NL2016678B1 (en) * 2016-04-26 2017-11-07 Royal Boon Edam Int B V Revolving door.
NL2018868B1 (en) 2017-05-08 2018-11-15 Royal Boon Edam Int B V Revolving door
CN108301744A (zh) * 2018-03-29 2018-07-20 襄阳市思想机电科技有限公司 一种平移式防卡单向门结构

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE161780C (hu) *
US4358909A (en) * 1980-07-24 1982-11-16 Trikilis Emmanuel M Turnstile
US4565030A (en) * 1983-12-27 1986-01-21 Dynametric, Inc. Emergency exit systems for revolving doors
CH686692A5 (de) * 1993-01-06 1996-05-31 Schneebeli Metallbau Ag Karussell-Drehtuere.
DE4310295A1 (de) * 1993-03-30 1994-10-06 Tuerautomation Fehraltorf Ag F Karusselltür

Also Published As

Publication number Publication date
PL311463A1 (en) 1996-06-10
HU9503299D0 (en) 1996-01-29
NO954755D0 (no) 1995-11-24
DE4442191A1 (de) 1996-05-30
EP0715049A1 (de) 1996-06-05
CZ298395A3 (en) 1996-06-12
NO954755L (no) 1996-05-29
HUT73707A (en) 1996-09-30
DE4442191C2 (de) 2000-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU217382B (hu) Forgóajtó-elrendezés
US5076013A (en) Security revolving door assembly for persons
HU218238B (hu) Ajtó, különösen kétszárnyú ajtó
US5752344A (en) Swing gate operator
US5634295A (en) Revolving door
EP0305340A1 (en) A security vestibule entry for controlled access to banks and the like
US20090307976A1 (en) Rotary lock comprising a locking arm that can be pivoted parallel to the main rotary axis
KR200468123Y1 (ko) 게이트도어의 개,폐상태 록킹수단을 가진 출입통제용 게이트장치
KR101289390B1 (ko) 출입통제용 게이트 장치
US3637004A (en) Rolling door operating mechanism
JPH0248766Y2 (hu)
AU746845B2 (en) Revolving door
US5471795A (en) Method of operating a turnstile gate
AU755125B2 (en) Revolving door with a night closing panel
JPH07243545A (ja) ダンパー開閉装置
JP2004518046A (ja) 少なくともシングル障子型のドア設備のドア障子が避難兼救助通路へ意図しないのに変位することを防止する安全装置
US1225033A (en) Wind-wheel.
US4016381A (en) Switch arrangement for door closers
US4332108A (en) Collapsible revolving door
KR102573539B1 (ko) 게이트의 출입통제용 플랩도어 장치
US4621845A (en) Integral peripheral locking device for closures
US3771262A (en) Gate and braking apparatus therefor
KR200283427Y1 (ko) 출입용 게이트개폐기
KR200415886Y1 (ko) 개찰구용 회전 게이트
JPH09324583A (ja) 回転ドア装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee