HU217145B - Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa, és eljárás fénycső előállítására - Google Patents

Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa, és eljárás fénycső előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU217145B
HU217145B HU9600831A HUP9600831A HU217145B HU 217145 B HU217145 B HU 217145B HU 9600831 A HU9600831 A HU 9600831A HU P9600831 A HUP9600831 A HU P9600831A HU 217145 B HU217145 B HU 217145B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
solid body
pressure mercury
discharge lamp
mercury vapor
lamp according
Prior art date
Application number
HU9600831A
Other languages
English (en)
Inventor
Friedrich Lauter
Hubert Schafnitzel
J.W. Shaffer
Original Assignee
Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH. filed Critical Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Publication of HU9600831D0 publication Critical patent/HU9600831D0/hu
Publication of HUP9600831A2 publication Critical patent/HUP9600831A2/hu
Publication of HUP9600831A3 publication Critical patent/HUP9600831A3/hu
Publication of HU217145B publication Critical patent/HU217145B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/24Means for obtaining or maintaining the desired pressure within the vessel
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/38Exhausting, degassing, filling, or cleaning vessels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Discharge Lamp (AREA)
  • Manufacture Of Electron Tubes, Discharge Lamp Vessels, Lead-In Wires, And The Like (AREA)

Abstract

A találmány tárgya egyrészt kisnyőmású higanygőz-kisülőlámpakisülőedénnyel (1), ahől a kisülőedényen (1) van egy szívócső (3),amelynek külső végrésze (5) le van főrrasztva, belső végrésze (4)nyitőtt, és a szívócsőben (3) higany (Hg) van elhelyezve fémfőrmájában vagy amalgámként, a szívócső kisülésőldali végrészének (4)a nyílása szűkítve van, és a szívócsőbe (3) a higannyal együtt egyszilárd test (6) van behelyezve, amelynél, a találmány szerint, aszilárd test (6) a szívócsőbe (3) úgy van behelyezve, hőgy az aszívócső (3) kisülésőldali nyílását, azaz szivattyúzási nyílásátrészben elzárja. A találmány tárgya másrészt eljárás a fénycsőelőállítására, melynek sőrán először szívócsövet (3) állítanak elő, aszívócsövet (3) betömítik a kisülőedény (1) egy nyílásába, majd egyszilárd testet (6), és adőtt esetben egy tővábbi testet behelyeznek aszívócsőnkba (9), ezűtán a kisülési teret a szívócsőnkőn (9) és azazzal összekötött szívócsövön (3) át evakűálják, miközben a szilárdtestet (6) a szívócsőnkban (9) tartják, és ahől a találmány szerint aszívócsövet (3) szűkített végrésszel (4) állítják elő, és miközben aszilárd testet (6) a szívócsőnkban (9) tartják, kis nyőmásőn inertgázt töltenek a kisülőedénybe (1), majd behelyezik a szilárd testet(6), és adőtt esetben a tővábbi testet a szívócsőbe (3), végüllezárják a szívócsövet (3). ŕ

Description

A találmány tárgya kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa és eljárás fénycső előállítására. A kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa tartalmaz egy kisülőedényt. A kisülőedényen van egy szívócső, amelynek külső vége le van forrasztva, belső vége nyitott. A higany vagy folyékony vagy szilárd alakban, különösen amalgámként van elhelyezve a lámpában. Az amalgámlámpák különböző kivitelűek lehetnek. Beszélhetünk például hagyományos, rúd alakú kisülőedényes fénycsövekről vagy hajlított csöves, például U alakban vagy H alakban hajlított, kompakt fénycsövekről is, vagy gömb alakú, elektród nélküli kisnyomású kisülőlámpákról is.
Ilyen kompakt fénycsövek például az EP-A 373 567 számú európai szabadalmi bejelentésből ismertek. Az amalgám a szívócsőben van elhelyezve, amelynek kisülésoldali nyílása kissé szűkítve van. Egy másik változat szerint a szívócsőnek magának is lehet szűkülete, lásd például az EP-A 161 725 számú európai szabadalmi bejelentést.
Gömb alakú, elektród nélküli kisnyomású kisülőlámpa például az EP-B 119 666 számú európai szabadalmi iratból ismert. A főamalgám egy veremszerű mélyedésben van elhelyezve. Ennek a lámpának a változatát ismertetik a „Neues aus dér Technik” (A technika újdonságai) 1/86 számában. Eszerint a főamalgám egy zárt szívószárban található, amelynek felső részén van egy kis aszimmetrikus szűkület. Ezáltal kívánják elkerülni, hogy az amalgám a burába kerüljön, és a fényporréteg vagy más részek károsodjanak, illetve hogy nem érik el a megfelelő munkahőmérsékletet.
Problémát okoz azonban, hogy az amalgám bejuthat a kisülőedénybe, ha a nyílás - ahogy az eddig ismertetett technika állása szerint - viszonylag széles, hogy garantált legyen a biztos szivattyúzás és töltés. Másrészt a szívócső nyílását korábban kapillárissá szűkítették, hogy biztosan megakadályozzák az amalgám kiszökését (lásd a DD-DWP 70 661 számú iratot). A mai modem gyártósoroknál azonban ez a szivattyúzást és a töltést túl időigényessé tenné. Az ilyen kapillárisoknak ugyanis 0,5 mm nagyságrendű átmérővel kellene rendelkeznie.
A JP 60-218757 számú dokumentumból olyan kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa ismerhető meg, amelynél a szívócsőben az amalgám a szívócsőbe illesztett szilárd testtel (nikkelhüvely) és a szívócső közepén létrehozott szűkítéssel is megtartható. Ennél a megoldásnál a szilárd testet alkotó fémhüvely középrészén is szűkítés található, amelyhez illeszkedik a szívócső szűkítése. A fémhüvely és a szívócső ilyen speciális kialakítása bonyolult, sok eljárási lépést igényel, és ezért költséges.
Találmányunk célja olyan, a bevezetőben leírt lámpa megadása, amely gyors és biztos szivattyúzást és töltést tesz lehetővé, amelynél ugyanakkor azonban garantált, hogy a kisülési térbe nem kerül amalgám.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a szívócső kisülésoldali nyílása szűkítve van, és a szívócsőbe a higannyal együtt egy szilárd test van behelyezve úgy, hogy a szívócső kisülésoldali nyílását részben elzárja.
A feladatot az eljárás tekintetében úgy oldjuk meg, hogy előállítunk egy szűkített nyílású szívócsövet. A szívócsövet betömítjük a kisülőedény egy nyílásába, majd egy szilárd testet és adott esetben egy további testet behelyezünk a szívócsonkba. Ezután a kisülési teret a szívócsonkon át, és az azzal összekötött szívócsövön át evakuáljuk, miközben a szilárd testet a szívócsonkban tartjuk. Ezután kis nyomáson inért gázt töltünk a kisülőedénybe, majd behelyezzük a szilárd testet és adott esetben a további testet a szívócsőbe, végül lezárjuk a szívócsövet.
A jelen találmány az EP-A 581 160 számú és az EP-A 228005 számú európai szabadalmi bejelentések alaptechnológiáit használja fel, amelyek tartalmára hivatkozunk. Az utóbbi a higany folyékony fémként vagy folyékony vagy szilárd amalgámként való adagolására és bevitelére szolgáló tárolóelemet ismertet, ahol is a tárolóelemet egy porózus sajtolt test képezi, ami különösen vasból van. Az első egy szilárd amalgámtestet vagy amalgámképző testet ismertet, amely ferromágneses alkotóelemmel van ellátva.
Úgy találtuk, hogy ezek az alaptechnológiák megfelelő változtatás esetén ideális feltételt biztosítanak a fent, mint a technika állásaként ismertetett két szélsőség közötti kompromisszum kialakításához.
A gyors szivattyúzást és töltést a higany egyidejű biztos visszatartásával kisnyomású higanygőzlámpa esetén, amelynek a kisülőedényén egy szívócső van elhelyezve, úgy érjük el, hogy a higany (Hg) fém formájában vagy amalgámként (a továbbiakban általában Hgtestként említjük) van elhelyezve a szívócsőben. A szívócső külső vége le van forrasztva, belső, kisülésoldali vége nyitott. A szívócső kisülésoldali nyílása szűkítve van. A Hg-testtel együtt a szívócsőben egy szilárd test úgy van elhelyezve, hogy mintegy dugóként részben elzárja a szívócső nyílását a Hg-test elől. Különösen előnyös az az elrendezés, amelynél a szilárd testnek minden állásban más a keresztmetszete, mint a szivattyúzási nyílásnak. Ily módon üzemelés közben a higany diffúziója számára az effektív nyílás a szívócső és a kisülőedény között viszonylag nagy marad anélkül azonban, hogy a szilárd test vagy a Hg-test a kisülőedénybe behatolhatna. Egyidejűleg a szűkület speciális alakja lehetővé teszi a higany diffúzióját a szívócső és a kisülési tér között.
A szilárd test előnyös módon ferromágneses anyagból (különösen vasból) lehet, úgyhogy a szivattyúzási és a töltési folyamat alatt a szívócsonkban tetszőleges helyen egy mágnes segítségével jól megtartható. Ez feldolgozástechnikailag még kedvezőbbnek bizonyult, mint egy ferromágneses amalgám(képző) test alkalmazása, ami azonban nincs kizárva.
A szilárd test lehet gömb alakú, ellipszoid alakú vagy szabálytalan alakú is, míg a szivattyúzási nyílásnak attól eltérő, más alakúnak, különösen aszimmetrikus alakúnak kell lennie.
Az egyik előnyös kiviteli alakban a szilárd test legalábbis megközelítőleg körhengert képez (például egzakt módon vagy tabletta alakban lekerekítetten vagy enyhén elliptikusán torzítva) a hozzárendelt átmérővel ί
HU 217 145 B és magassággal. Jó eredményeket kapunk, ha a szilárd test átmérője a szívócső belső átmérőjének 50-90%-a, előnyös módon 60-80%-a, úgyhogy elegendő hely marad a szilárd test és a szívócső fala között. A szilárd test magasságának kisebbnek kell lennie, mint az átmérője, különösen körülbelül a szilárd test átmérőjének 50-80%-ával kell megegyeznie. Ez a méret a tapasztalat szerint különösen kedvező a töltési folyamat súrlódásmentes lefolyása szempontjából, tekintettel a szilárd test esetleges változó állására a szívócsőben. Ezzel minimalizáljuk az elferdülést vagy a károsodást. A szilárd test szabadon foroghat a szívócsőben.
A szilárd test mintegy dugót képez, amely a szivattyúzási nyílást csak részlegesen zárja el. Abból a célból, hogy ezt biztosítsuk, a szilárd testnek és a szivattyúzási nyílásnak egymástól eltérő alakúnak kell lennie. Az egyik kiviteli alakban a szívócső nyílásának kör alakú (gömb vagy körhenger) szilárd test esetén éppen kör alakúnak nem szabad lennie, hanem eltérő hossz- és keresztméretűnek kell lennie, ahol is a hosszméret nagyobb, mint a keresztméret.
Ennek megfelelően elvileg fordítva is lehetséges, egy nem kör alakú szilárd testet (ellipszoid, kocka vagy téglatest) kör alakú nyílással kombinálni.
Körhengeres szilárd test esetén a kiválasztandó geometriai méretekhez támpontként szolgálhat, hogy vagy a legnagyobb keresztméret nagyobb, különösen 0,1-0,4 mm-rel nagyobb, mint a szilárd test magassága, vagy a legnagyobb hosszméret nagyobb, mint a szilárd test átmérője. Ezen feltételek csak egyikének betartásakor előnyös, hogy a nyílás szűkülete kiterjed egy bizonyos h magasságra (tipikusan 1-2 mm-re). A szivattyúzási nyílás eltérő alakja miatt a szilárd test ennek ellenére ebben az esetben sem tudja soha teljesen elzárni a szivattyúzási nyílást. Ideális esetben a két feltétel egyidejűleg teljesül.
Különösen előnyös, ha a szivattyúzási nyílás legnagyobb keresztmérete kisebb, mint a szilárd test átmérője.
Kör alakú szilárd test esetén a szivattyúzási nyílás előnyös módon ellipszishez vagy félholdhoz hasonló keresztmetszetű lehet. Ki lehet alakítva „8”-hoz hasonlóan vagy sarló alakban is. Tetszőleges aszimmetrikus alakja lehet. Elvileg nem játszik szerepet, hogy a szivattyúzási nyílás a szívócsőhöz képest központosán vagy nem központosán van-e elhelyezve, de a nem központos, különösen lehetőleg a kerület közelében elhelyezett nyílás kedvezőbb, mert több kialakítási lehetőséget enged meg a nyílás vonatkozásában, és könnyebben lehetővé teszi, hogy a szűkület mind hossz-, mind keresztirányban nagyobb legyen, mint a szilárd test magassága és átmérője. Ennek oka az, hogy a szívócső falának közelsége miatt a nyílás és a szilárd test nem tudnak a lehető legjobb fedésbe kerülni.
Elliptikus szűkület esetén legalább az egyik méretnek (kereszt- vagy hosszméret) nagyobbnak kell lennie (körülbelül 0,1 -0,3 mm-rel), mint a szilárd test magassága, illetve átmérője. A szűkület tengelyaránya optimálisan 1,1 és 2,0 között van, ahol is a (rövidebb) keresztméretnek nagyobbnak kell lennie 1,0 mm-nél, hogy ne akadályozzuk a diffúziót.
Egy másik kiviteli alaknál a szívócső nyílása kör alakú marad. A hatásos keresztmetszetet azonban csökkentjük azáltal, hogy egy huzaldarabot vagy hasonlót befeszítünk keresztben a nyílásba, és így az zárként működik.
Egy másik lehetőség üveghab dugó alkalmazása, amelyet behelyezünk a szívócső körhengeres nyílásába. Egy első kiviteli alakban a hab legalább részben nyílt pórusú, hogy lehetővé tegye a higany diffúzióját a kisülőedénybe. Egy második kiviteli alakban a hab nagy részben zárt pórusokat is tartalmazhat, ez esetben azonban az üveghab dugó nem zárja el teljesen a nyílást, hanem marad egy maradék nyílás a higany diffúziója számára. Végül a két kiviteli alakból kombinált alakok is lehetségesek.
Az egyik első, különösen előnyös kiviteli alakban a szilárd test nemcsak dugóként, hanem szivacsként is szolgálhat a Hg-test számára. Ebben az esetben a szilárd test, önmagában ismert módon alaptestként egy porózus mátrixot képez, amely üreges tereiben folyékony higanyt vagy folyékony amalgámot tartalmaz. Ehhez kiegészítőleg a szilárd test mögé egy, az amalgám képzéséhez kedvező amalgámtárs helyezhető be folyékony vagy szilárd alakban.
Egy második, különösen előnyös kiviteli alakban szobahőmérsékleten szilárd amalgám is alkalmazható. Ebben az esetben először a szilárd testet töltjük be a szívócsőbe, és az amalgámot csak ezután úgy, hogy az utóbbi a kisülőedény-oldali szivattyúzási nyíláshoz képest a szilárd test mögött van. Ebben az esetben a szilárd test minősége nem játszik szerepet, geometriai méretezése azonban igen, csakúgy, mint eddig.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben, ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy kisülőedény vázlatos ábrázolása, a
2. ábra egy kompressziós tömítés a szívószárral, nagyított ábrázolásban, a
3. ábra a szivattyúzási nyílás felülnézete a szilárd test vázlatos ábrázolásával, három változatban, a
4. ábra egy második kiviteli alak szerinti kompressziós tömítés a szívószárral, nagyított ábrázolásban, az
5. ábra a második kiviteli alak szerinti szivattyúzási nyílás felülnézete, a
6. ábra egy harmadik kiviteli alak szerinti kompressziós tömítés a szívószárral, nagyított ábrázolásban, a
7. ábra a szivattyúzási nyílás két további kiviteli alakja, a
8. ábra a szűkített szivattyúzási nyílás egy további kiviteli alakja, és a
9. ábra a szivattyúzási nyílás két további kiviteli alakja.
Az 1. ábra egy kompakt fénycső 1 kisülőedényét mutatja, amely U alakban meg van hajlítva. Az 1 kisülőedénynek két, 2a és 2b végrésze van, amelyekbe (nem látható) elektródok vannak beszorítva. A 2a végrész központosán van kialakítva a 3 szívócsővel, amelynek kisülésoldali szűkített 4 végrésze benyúlik az 1 kisülőedénybe, míg a kisüléstől távolabb eső, kör alakú 5 vég3
HU 217 145 Β része kívülről hozzáférhető. A 9 szívócsonk és a 9a tömítés segítségével történő evakuálás és töltés alatt először még a 3 szívócső mindkét 4, 5 végrésze nyitva van. A vasból készült 6 szilárd testet a 7 mágnes a 9 szívócsonk közepén tartja. Emögött folyékony vagy szilárd 8 amalgám (vagy folyékony higany) van elhelyezve a szívócsőben. Az 1 kisülőedény nemesgázzal való megtöltése után a 7 mágnest eltávolítjuk, úgyhogy a 6 szilárd test és a 8 amalgám (illetve higany) a szívócső kisülésoldali 4 végrészbe csúszik. Végül a 3 szívócsőnek a kisüléstől távolabb eső végét lerövidítjük és leforrasztjuk.
A 2. ábra a lapított 2a végrész nagyított ábrázolása. A 3 szívócső kisülésoldali 4 végrésze szűkítve van, úgyhogy a 6 szilárd test az élére állított helyzet ellenére elzárja a nyílást, és akadályozza a 8 amalgámot a kisülési térbe való kilépésben. A 3 szívócsőnek a kisüléstől távolabb eső 5 végrésze le van forrasztva.
A 3a. ábra azt mutatja, hogy az itt keresztben fekve mutatott 6 szilárd test és a 3 szívócső 4 végrészének alakja egymáshoz illeszkedik. A 3 szívócső belső átmérője körülbelül 2,5 mm, falvastagsága 0,75 mm. A 4 végrész azaz a szivattyúzási nyílás elliptikus, és a 3 szívócsőhöz képest központosán van elhelyezve. A legnagyobb hosszméret körülbelül 1,70 mm (megegyezik a fél nagytengely kétszeresével), a legnagyobb keresztméret (megegyezik a fél kistengely kétszeresével) körülbelül
1.4 mm. A szilárd test 1,2 mm magasság esetén egy 1,8 mm átmérőjű körhenger. A nyílás kialakítása körülbelül 1,6 mm-es h magasságra teljed ki (2. ábra). A nyílás eltérő alakja miatt a 6 szilárd test keresztbenfekvés esetén sem tudja elzárni a nyílást.
Ahogyan a 3b. és 3c. ábra mutatja, lehet azonban más méreteket Is választani. A 3b. ábra a 3a. ábrához képest fordított kialakítást mutat: a nyílás hosszmérete nagyobb, mint a 6 szilárd test átmérője. A 3c. ábra az elméletileg (az akadálytalan diffúzió miatt) kedvező esetet mutatja, amikor a szivattyúzási nyílás legnagyobb hossz-, illetve keresztmérete nagyobb, mint a 6 szilárd test átmérője, illetve magassága. Az ilyen nyílás előállítása mindenesetre nagyon nehéz. Ehhez előnyös módon plazmaégőt használunk.
Az ilyen szabályos szivattyúzási nyílások előállítása két, egymással szemben lévő gázégővel történik, amelyeket különböző intenzitással irányítunk a szívócső eredetileg kör alakú nyílására. A megolvasztott üveg összehúzódik, és egy nem kerek (itt elliptikus) nyílást képez.
Egy második kiviteli alakban (4. és 5. ábra) a szivattyúzási 10 nyílás nem központosán van elhelyezve, és kialakítása aszimmetrikus. A 10 nyílást itt is részben elzáija all szilárd test, ami itt egy körhenger alakú, porózus présdarab, amely mátrixában folyékony higanyt tartalmaz. Az 5. ábra azt mutatja, hogy a szivattyúzási 10 nyílásnak félhold alakja van. A 3 szívócső belső átmérője 2,5 mm. A 10 nyílás legnagyobb hosszmérete
2.5 mm, a legnagyobb keresztméret 1,5 mm. A présdarab átmérője 1,8 mm, magassága 1,2 mm.
Az ilyen szabálytalan szivattyúzási 10 nyílás előállítása gáz- vagy plazmaégővel történik, amely egy oldalon van az eredetileg kör alakú 10 nyílásra irányítva, amely a későbbi, félhold alakú 10 nyílással szemben van.
Egy harmadik kiviteli alakban (6. ábra) a 15 szilárd test mögött még egy, szilárd amalgámból vagy szilárd amalgámtársból készült 16 test van elhelyezve. A 16 test, önmagában ismert módon körülbelül 2:1 arányú bizmut/indium ötvözetből vagy bizmut/ólom/ón ötvözetből készül. A további példák Bi-Pb vagy Bi-Pb-In vagy Bi-Pb-Ag ötvözetek. Kiegészítőleg tartalmaznak néhány százalék higanyt. Az alkalmazott amalgámokra vonatkozóan utalunk például az EP-A 373 567 számú, az EP-A 327 346 számú, az EP-A 157440 számú szabadalmi leírásokra, az US-A 4093 889 számú szabadalmi leírásra, valamint a DE-OS 35 10 156 számú közzétételi iratra.
A 7a. ábra vázlatosan mutatja a sarló alakú szivattyúzási 20 nyílás felülnézetét, a 7b. ábrán a szivattyúzási 21 nyílás „8”-hoz hasonló alakja látható. A „8” 22 kereszthídja eljárástechnikai okok miatt nincs teljesen kialakítva.
A 8. ábra a kör alakú szivattyúzási 25 nyílás felülnézetét mutatja, ahol is 26 huzaldarab keresztben fekve szűkíti a 25 szivattyúzási nyílást.
A 9a. ábra a kör alakú szivattyúzási 30 nyílás felülnézetét mutatja, ahol is 31 üveghab dugó teljesen elzárja a szivattyúzási 30 nyílást. A 31 üveghab dugó nyílt pórusokat tartalmaz. A 31 üveghab dugó vastagsága például körülbelül 2-10 mm-es nagyságrendű.
A 9b. ábra a kör alakú szivattyúzási 30 nyílás felülnézetét mutatja, ahol is 35 üveghab dugó részben (75%) elzáija a 30 szivattyúzási nyílást. A fennmaradó 40 maradék nyílás elegendő diffúziót enged akkor is, ha a 35 üveghab dugó túlnyomórészt zárt pórusokat tartalmaz.
Egy ilyen 35 üveghab dugó előállításához például vízüveget alkalmazunk, amelyből a vizet hirtelen, melegítéssel hajtjuk ki. A távozó vízgőz az üveg felhabosodását okozza, ezáltal képződnek a pórusok.

Claims (21)

1. Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa kisülőedénnyel (1), ahol a kisülőedényen (1) van egy szívócső (3), amelynek külső végrésze (5) le van forrasztva, belső végrésze (4) nyitott, és a szívócsőben (3) higany (Hg) van elhelyezve fém formájában vagy amalgámként, a szívócső (3) kisülésoldali végrészének (4) a nyílása szűkítve van, és a szívócsőbe (3) a higannyal együtt egy szilárd test (6, 11, 15) van behelyezve, azzal jellemezve, hogy a szilárd test (6,11,15) a szívócsőbe (3) úgy van behelyezve, hogy az a szívócső (3) kisülésoldali nyílását, azaz szivattyúzási nyílását (10,20,21,25) részben elzáija.
2. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd testnek (6, 11, 15) minden állásban más a keresztmetszete, mint a szivattyúzási nyílásnak (10, 20,21, 25).
3. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd test (6, 11, 15) legalábbis megközelítőleg körhengert képez, amelynek hozzárendelt átmérője és hozzárendelt magassága van.
HU 217 145 Β
4. A 3. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd test (6, 11, 15) átmérője a szívócső (3) belső átmérőjének 50-90%-a, előnyös módon 60-80%-a.
5. A 3. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd test (6, 11, 15) magassága kisebb, mint átmérője, ahol is a magasság különösen a szilárd test (6, 11, 15) átmérőjének körülbelül 50-80%-a.
6. A 3. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szívócső (3) nyílása legnagyobb hossz- és keresztmérettel rendelkezik, ahol is a hosszméret nagyobb, mint a keresztméret, különösen annak 1,1-2,0-szerese.
7. A 6. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a legnagyobb keresztméret nagyobb, különösen 0,1-0,4 mm-rel nagyobb, mint a szilárd test (6, 11, 15) magassága.
8. A 6. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a legnagyobb hosszméret nagyobb, mint a szilárd test (6, 11, 15) átmérője.
9. A 6. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a legnagyobb keresztméret kisebb, mint a szilárd test (6, 11, 15) átmérője.
10. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szivattyúzási nyílás (10,20, 21,25) ellipszis, félhold, sarló vagy „8”-hoz hasonló alakú.
11. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd test (6, 11, 15) ferromágneses.
12. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szilárd testnek (6, 11, 15) alaptestként porózus mátrixa van.
13. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzaljellemezve, hogy a higany vagy amalgám folyékony.
14. A 12. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzaljellemezve, hogy a higany vagy amalgám folyékony, és a folyékony higany vagy amalgám a mátrixba van beágyazva.
15. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy az amalgám szobahőmérsékleten szilárd, és a szivattyúzási nyíláshoz (10, 20, 21, 25) képest a szilárd test (6, 11, 15) mögött van elhelyezve.
16. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szívócső (3) a kisülőedény (1) egyik végrészénél (2a) van elhelyezve.
17. A 16. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a végrész (2a) lapítással van lezárva.
18. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szivattyúzási nyílás (25) egy keresztben fekvő huzaldarabbal (26) van szűkítve.
19. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szívócsövet (3) egy üveghab dugó (31, 35) záija le, ahol is a szűkített szivattyúzási nyílás (30) azáltal keletkezik, hogy az üveghab dugó (31, 35) pórusainak legalább egy része nyitott és/vagy marad egy szabad maradék nyílás (40).
20. Az 1. igénypont szerinti kisnyomású higanygőzkisülőlámpa, azzal jellemezve, hogy a szívócső (3) szivattyúzási nyílása (10, 20, 21, 25) nem központosán van elhelyezve.
21. Eljárás fénycső előállítására, melynek során először szívócsövet (3) állítunk elő, a szívócsövet (3) betömítjük a kisülőedény (1) egy nyílásába, majd egy szilárd testet (6,11,15), és adott esetben egy további testet (16) behelyezünk a szívócsonkba (9), ezután a kisülési teret a szívócsonkon (9) és az azzal összekötött szívócsövön (3) át evakuáljuk, miközben a szilárd testet (6, 11, 15) a szívócsonkban (9) tartjuk, azzal jellemezve, hogy a szívócsövet (3) szűkített végrésszel (4) állítjuk elő, és miközben a szilárd testet (6, 11, 15) a szívócsonkban (9) tartjuk, kis nyomáson inért gázt töltünk a kisülőedénybe (1), majd behelyezzük a szilárd testet (6, 11, 15), és adott esetben a további testet (16) a szívócsőbe (3), végül lezárjuk a szívócsövet (3).
HU9600831A 1995-03-31 1996-03-29 Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa, és eljárás fénycső előállítására HU217145B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19512129A DE19512129A1 (de) 1995-03-31 1995-03-31 Niederdruckquecksilberdampfentladungslampe

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9600831D0 HU9600831D0 (en) 1996-05-28
HUP9600831A2 HUP9600831A2 (en) 1997-01-28
HUP9600831A3 HUP9600831A3 (en) 1998-07-28
HU217145B true HU217145B (hu) 1999-11-29

Family

ID=7758459

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9600831A HU217145B (hu) 1995-03-31 1996-03-29 Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa, és eljárás fénycső előállítására

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5757129A (hu)
EP (1) EP0735568B1 (hu)
JP (1) JP3848399B2 (hu)
KR (1) KR100437555B1 (hu)
CA (1) CA2171599A1 (hu)
DE (2) DE19512129A1 (hu)
HU (1) HU217145B (hu)
IN (1) IN186168B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7308485B2 (en) * 1997-04-15 2007-12-11 Gracenote, Inc. Method and system for accessing web pages based on playback of recordings
US6035332A (en) * 1997-10-06 2000-03-07 Ncr Corporation Method for monitoring user interactions with web pages from web server using data and command lists for maintaining information visited and issued by participants
US6456004B1 (en) * 1999-09-10 2002-09-24 General Electric Company Fluorescent lamp having uniquely configured container containing amalgam for regulating mercury vapor equilibrium
US6910932B2 (en) * 2000-04-12 2005-06-28 Advanced Lighting Technologies, Inc. Solid mercury releasing material and method of dosing mercury into discharge lamps
ATE389236T1 (de) * 2002-08-22 2008-03-15 Osram Sylvania Inc Amalgambehälter für leuchtstofflampe
US6905385B2 (en) * 2002-12-03 2005-06-14 Osram Sylvania, Inc. Method for introducing mercury into a fluorescent lamp during manufacture and a mercury carrier body facilitating such method
US6913504B2 (en) * 2002-08-29 2005-07-05 Osram Sylvania Inc. Method for introducing mercury into a fluorescent lamp during manufacture and a mercury carrier body facilitating such method
US7095167B2 (en) * 2003-04-03 2006-08-22 Light Sources, Inc. Germicidal low pressure mercury vapor discharge lamp with amalgam location permitting high output
JP2006527910A (ja) * 2003-06-19 2006-12-07 コーニンクレッカ フィリップス エレクトロニクス エヌ ヴィ 低圧水銀蒸気放電ランプ
DE102006052953A1 (de) * 2006-11-09 2008-05-15 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Entladungslampe mit einem Entladungsgefäß und einem mit dem Entladungsgefäß verbundenen Röhrenstück
SE537223C2 (sv) * 2011-11-04 2015-03-10 Auralight Int Ab Vertikalpumpningsanordning och metod för fördelning av kvicksilver i en pumpnings- och lampgasfyllningsprocess
US9030088B2 (en) * 2012-05-07 2015-05-12 John Yeh Induction fluorescent lamp with amalgam chamber

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE70661C (de) * 1892-06-11 1893-08-30 O. BRUGGER in Offenburg i. Baden Mähmaschine mit rotirenden Messern
NL177163C (nl) * 1976-03-04 1985-08-01 Philips Nv Lagedrukkwikdampontladingslamp.
NL8301032A (nl) * 1983-03-23 1984-10-16 Philips Nv Elektrodenloze ontladingslamp.
JPS60154451A (ja) * 1984-01-24 1985-08-14 Toshiba Corp 低圧水銀蒸気放電灯
NL8400756A (nl) * 1984-03-09 1985-10-01 Philips Nv Lagedrukkwikdampontladingslamp.
NL8401030A (nl) * 1984-04-02 1985-11-01 Philips Nv Lagedrukkwikdampontladingslamp.
JPS60218757A (ja) * 1984-04-13 1985-11-01 Toshiba Corp 低圧水銀蒸気放電灯
NL8401596A (nl) * 1984-05-18 1985-12-16 Philips Nv Werkwijze ter vervaardiging van een kwikdampontladingslamp, kwikdampontladingslamp vervaardigd met behulp van deze werkwijze, met metallisch kwik gevulde metalen plaatvormige houder geschikt voor het uitvoeren van deze werkwijze, alsmede lampvat voorzien van een pompstengel waarin zich een gesloten metalen met kwik gevulde houder bevindt.
JPS61232549A (ja) * 1985-04-09 1986-10-16 Matsushita Electronics Corp 螢光ランプ
JPH07109748B2 (ja) * 1985-08-13 1995-11-22 松下電子工業株式会社 螢光ランプの製造方法
JPS6264044A (ja) * 1985-09-13 1987-03-20 Matsushita Electronics Corp 電球形蛍光ランプ
JPS62113353A (ja) * 1985-11-11 1987-05-25 Matsushita Electronics Corp 電球形螢光ランプ
JP2506646B2 (ja) * 1985-11-22 1996-06-12 松下電子工業株式会社 螢光ランプの製造方法
DE3545073A1 (de) * 1985-12-19 1987-07-02 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Speicherelement zum dosieren und einbringen von fluessigem quecksilber in eine entladungslampe
JPS62241238A (ja) * 1986-04-11 1987-10-21 Mitsubishi Electric Corp 管球の製造方法
JPS62287546A (ja) * 1986-06-05 1987-12-14 Nec Home Electronics Ltd 曲管形蛍光ランプの製造方法
HU196014B (en) * 1986-10-23 1988-08-29 Tungsram Reszvenytarsasag Current input wire of electric discharge lamp
JPH01197959A (ja) * 1988-02-02 1989-08-09 Toshiba Corp 低圧水銀蒸気放電灯用アマルガムおよびこのアマルガムを用いた低圧水銀蒸気放電灯
JPH01243339A (ja) * 1988-03-25 1989-09-28 Matsushita Electron Corp 蛍光ランプの製造方法
JPH083997B2 (ja) * 1988-12-12 1996-01-17 東芝ライテック株式会社 低圧水銀蒸気放電灯
US5204584A (en) * 1990-09-28 1993-04-20 Toshiba Lighting & Technology Corporation Low pressure mercury vapor discharge lamp
US5294867A (en) * 1992-03-13 1994-03-15 Gte Products Corporation Low pressure mercury vapor discharge lamp containing an amalgam
DE9210171U1 (de) * 1992-07-29 1992-10-15 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH, 8000 München Amalgamkörper bzw. Amalgambildnerkörper für eine Leuchtstofflampe
US5434482A (en) * 1993-10-04 1995-07-18 General Electric Company Electrodeless fluorescent lamp with optimized amalgam positioning

Also Published As

Publication number Publication date
KR100437555B1 (ko) 2004-08-16
HUP9600831A2 (en) 1997-01-28
HUP9600831A3 (en) 1998-07-28
KR960035748A (ko) 1996-10-24
DE59602416D1 (de) 1999-08-19
DE19512129A1 (de) 1996-10-02
JPH08287868A (ja) 1996-11-01
EP0735568B1 (de) 1999-07-14
IN186168B (hu) 2001-06-30
HU9600831D0 (en) 1996-05-28
CA2171599A1 (en) 1996-10-01
EP0735568A1 (de) 1996-10-02
US5757129A (en) 1998-05-26
JP3848399B2 (ja) 2006-11-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU217145B (hu) Kisnyomású higanygőz-kisülőlámpa, és eljárás fénycső előállítására
US5552670A (en) Method of making a vacuum-tight seal between a ceramic and a metal part, sealed structure, and discharge lamp having the seal
US6137236A (en) Low-pressure discharge lamp and method of manufacturing a low-pressure discharge lamp
US8525408B2 (en) Short arc type discharge lamp
US6597105B1 (en) Fluorescent lamp with amalgam container
US3983439A (en) Mercury vapor discharge lamp with mercury container in envelope exhaust tube
CA1267187A (en) High-pressure discharge lamp having a lead-through with a protuberance
KR20040108596A (ko) 외부 전구 및 이에 결합된 지지 바디를 가지는 전기 램프
JP4621508B2 (ja) 低圧水銀蒸気放電ランプの製造方法および低圧水銀蒸気放電ランプ
CA2349082A1 (en) Metal halide lamp with ceramic discharge vessel
US20090167180A1 (en) Electric Lamp
CA2451829A1 (en) Metal halide lamp with ceramic discharge vessel
US6669521B2 (en) Method of removing contaminants from a double-ended arc discharge tube
US5453654A (en) Single-based high-pressure discharge lamp with a heat retention structure
JP3302674B2 (ja) 蛍光ランプおよびその製造方法
JPS63110545A (ja) 放電灯
JPH10302716A (ja) 金属蒸気放電灯
JP2751706B2 (ja) 無電極放電ランプの製造方法
JP4271405B2 (ja) 蛍光ランプ
JPH1050255A (ja) 放電ランプ及び放電ランプ用のカソード組立体の作製方法
JPH0721975A (ja) 放電灯及びその内部電極の製造方法
JP4555591B2 (ja) 片口放電灯の製造方法
JP5686557B2 (ja) 蛍光ランプ及び蛍光ランプの製造方法及び照明装置
JP2729998B2 (ja) 放電灯
JPH09283076A (ja) 冷陰極蛍光放電管

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee