HU215403B - Inszekticid és akaricid hatású fluor-olefinek, eljárás előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítmények és alkalmazásuk - Google Patents

Inszekticid és akaricid hatású fluor-olefinek, eljárás előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítmények és alkalmazásuk Download PDF

Info

Publication number
HU215403B
HU215403B HU9602967A HU9602967A HU215403B HU 215403 B HU215403 B HU 215403B HU 9602967 A HU9602967 A HU 9602967A HU 9602967 A HU9602967 A HU 9602967A HU 215403 B HU215403 B HU 215403B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
phenyl
formula
fluoro
group
compound
Prior art date
Application number
HU9602967A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT76430A (en
HU9602967D0 (en
Inventor
Bhupinder Pall Singh Khambay
Mu-Guang Liu
Original Assignee
British Technology Group Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British Technology Group Ltd. filed Critical British Technology Group Ltd.
Publication of HU9602967D0 publication Critical patent/HU9602967D0/hu
Publication of HUT76430A publication Critical patent/HUT76430A/hu
Publication of HU215403B publication Critical patent/HU215403B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C43/00Ethers; Compounds having groups, groups or groups
    • C07C43/02Ethers
    • C07C43/257Ethers having an ether-oxygen atom bound to carbon atoms both belonging to six-membered aromatic rings
    • C07C43/29Ethers having an ether-oxygen atom bound to carbon atoms both belonging to six-membered aromatic rings containing halogen
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N31/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic oxygen or sulfur compounds
    • A01N31/08Oxygen or sulfur directly attached to an aromatic ring system
    • A01N31/14Ethers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány inszekticid és akaricid hatású, nem észter típusú, a telítetlen kötésű szénatomon fluoratommal szubsztituált, piretroid olefinekre, előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítményekre és alkalmazásukra vonatkozik.
Közismert, hogy egyre növekvő számban fordulnak elő olyan rovarkártevők, amelyek az általánosan használt rovarirtó szerekkel szemben rezisztensek, ezért folytonos igény mutatkozik új, eltérő hatásspektrumú, a fogékony és rezisztens kártevőfajok ellen egyaránt hatékony vegyületek kifejlesztésére.
A GB-A 2 270 693 számú leírásban kifejezetten talajlakó rovarkártevőkkel szemben hatékony, a telítetlen kötésű szénatomjukon fluoratomot hordozó arilcikloalkil-olefineket írtak le. Legújabban azt találtuk, hogy bizonyos új, 1-helyzetben szubsztituált 1,4-díaril3-fluor-2-butének egy sor rovarkártevővel szemben kiváló hatékonyságot mutatnak.
Az 1,4-diaril-2-butének között már korábban is találtak rovarölő hatású vegyületeket. Az US 4975451 számú szabadalmi iratból ismeretesek bizonyos ciklopropildiaril-2-butének, amelyeknek rovar- és atkaölő hatást tulajdonítanak, míg a 60115545, 60193902 és 60193940 számú japán szabadalmi iratokban rovarölő hatású 1,1-dialkil-1,4-diaril-2-buténeket hoztak nyilvánosságra, de ezen iratok egyikében sem található utalás olyan vegyületekre, amelyek képletében a telítetlen kötésű szénatom hidrogénatomjának helyén fluoratom áll.
A találmány tárgyát azok az I általános képletű, inszekticid és akaricid hatású vegyületek képezik, amelyek képletében
R1 és R2 jelentése azonos vagy különböző 1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy R1 hidrogénatomot jelent, és R2 jelentése ciklopropilcsoport;
ArA jelentése szubsztituált fenilcsoport;
ArB jelentése fenoxi-, fenil-, benzil- vagy benzoilcsoporttal szubsztituált fenilcsoport, amely adott esetben további szubsztituenst is hordozhat;
és az ArA-CR'R2-, valamint -CH2-ArB általános képletű csoportok, amelyek a kettős kötésű szénatomokhoz kapcsolódnak, egymáshoz képest transz-helyzetűek.
ArA szubsztituált fenilcsoportot jelent, amelyen a szubsztituens - például halogénatom, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy halogén-alkoxi-csoport - para-helyzetű.
Az ArB szimbólum fenoxi-, fenil-, benzil- vagy benzoilcsoporttal, főként 3-, azaz meta-helyzetben szubsztituált fenilcsoportot jelenthet, amely fenilcsoport további szubsztituenst is, elsősorban fluoratomot hordozhat, és kiváltképpen előnyös, ha ez a szubsztituens 4-, azaz para-helyzetű. A legfontosabb vegyületek képletében ArB 3-fenoxi-fenil- vagy 3-fenoxi-4-fluor-fenilcsoportot jelent.
A találmány szerinti I általános képletű vegyületek tulajdonképpen két vegyületcsaládot képviselnek. Az egyiket azok a vegyületek alkotják, amelyek képletében R1 hidrogénatomot és R2 ciklopropilcsoportot jelent, míg a másik, szintén az I általános képlettel jellemezhető vegyületcsalád azokból a vegyületekből áll, amelyek képletében R1 és R2 jelentése egymástól függetlenül alkilcsoport, illetve előnyösen R1 és R2 egyaránt metilcsoportot jelent.
A találmány további tárgya eljárás az I általános képletű vegyületek előállítására, ami abból áll, hogy egy a általános képletű csoportot magában foglaló vegyületet és egy, az ArB szimbólumnak megfelelő molekularészt magában foglaló vegyületet egymással reagáltatunk, miáltal a megfelelő a általános képletű csoportot és ArB- általános képletű csoportot a -CH=C(F)-CH2képletű szerkezeti elem közbeékelődésével összekapcsoljuk, és így egy I általános képletű vegyületet kapunk.
Előnyösen a találmány szerinti eljárás egy, az ArBáltalános képletű csoportból származtatható nukleofil reagens és egy II általános képletű vegyület - a képletben Q egy jó kilépő csoportot jelent - katalitikus reakcióján alapszik.
Tipikus esetben a reagáltatást valamilyen átmenetifém-katalizátor, előnyösen valamilyen rézsó vagy rézsólítiumsó komplex jelenlétében végezzük.
Az ArB- általános képletű csoportból származtatható nukleofil reagens rendszerint egy ArB-MgBr általános képletű Grignard-reagens vagy egy alkálifémet tartalmazó fémorganikus vegyület, például egy ArB-Li általános képletű lítiumvegyület, míg a Q szimbólumnak megfelelő kilépő csoport tipikus esetben halogénatom, például brómatom, illetve valamilyen acil-oxi-csoport, például acetoxicsoport. A rézsók közül a réz(I)-sók a megfelelőek, különösen a halogenidek, így a réz(I)-bromid vagy réz(I)-jodid, továbbá a réz(I)-cianid. A Li2CuY2Z2 általános képletű rézkomplexeket, amelyek képletében Y és Z jelentése klór-, bróm- vagy jódatom, illetve cianocsoport, ugyancsak használhatjuk katalizátorként a reakció kivitelezése során. Hasonló kémiai átalakításokat Érdiek írt le [lásd Tetrahedron, 40, 641-657 (1984)].
Egy, az I általános képletű vegyületek előállítására szolgáló tipikus eljárás lépéseit az A reakció vázlat szemlélteti, itt az utolsó lépésben a Q szimbólumnak megfelelő kilépő csoport acetoxicsoport.
Az ArB-MgBr általános képletű Grignard-reagenseket, ha úgy kívánjuk, az UK 2226315 és 218773 számú szabadalmi iratokban közölt módon, az ott megadott köztitermékeken keresztül állíthatjuk elő.
Az I általános képletű vegyületeket a legkülönbözőbb területeken, így a háztartásokban, a kertészetekben, illetve általában a mezőgazdaságban, továbbá az egészségügy területén - beleértve az állatgyógyászatot is - alkalmazhatjuk rovarkártevők leküzdésére. Ennélfogva ugyancsak a találmány tárgyát képezik azok a peszticid készítmények, amelyek hatóanyagként tartalmazzák az I általános képletű vegyületeket, közömbös hordozókkal vagy hígítószerekkel együtt.
Hígítószerként a peszticid készítményekhez használhatunk mind szilárd, mind folyékony anyagokat; így a készítmény formája lehet például granulátum, porozószer vagy emulgálható sűrítmény. A szemcsés készítmények előállításához alkalmas hígítószerekre példaként különböző porózus anyagokat adhatunk meg, ilyen többek között a horzsakő, a gipsz vagy a kukoricacsut2
HU 215 403 Β kából készült őrlemény. A porozószerek előállításánál elsősorban kaolint, bentonitot, kovaföldet vagy talkumot használhatunk hígítószerként, míg az emulgálható sűrítmények esetében rendszerint különböző oldószerek, célszerűen ketonok vagy aromás oldószerek, továbbá egy vagy több ismert nedvesítő-, diszpergáló- vagy emulgeálószer együttes alkalmazásával állíthatunk elő megfelelő készítményt.
A szilárd készítmények, így különösen a granulátumok előnyösen 0,5 és 15 tömegszázalék közötti mennyiségben tartalmazzák a hatóanyagot, míg a folyékony készítmények hatóanyag-tartalma a veteményre történő alkalmazásnál rendszerint lényegesen alacsonyabb, mindössze 0,0001-1 tömegszázalék. Egyes készítmények, például a nedvesíthető porok hatóanyagtartalma azonban elérheti a 75 tömegszázalékot is.
Az I általános képletű vegyületek speciális alkalmazási területe a talajlakó rovarkártevők elleni védekezés, ami akár a termőtalajra való kijuttatással, akár a vetőmag kezelésével, azaz csávázásával történhet, mindazonáltal az elpusztítandó rovarkártevőtől, valamint az élősdifertőzés helyétől függően bármilyen más felhasználási mód szóba jöhet.
Általában kielégítő eredményt érhetünk el, ha az alkalmazás módjától függően, a készítményeket hektáronként 1-500 g hatóanyagnak megfelelő mennyiségben juttatjuk ki a fertőzés helyére.
Könnyen belátható, hogy a készítmények több I általános képletű vegyületből álló keveréket és/vagy más egyéb növényvédő szer hatóanyagokat, így rovarölő, atkaölő vagy gombaölő szereket, továbbá szinergikus hatást kifejtő összetevőket is tartalmazhatnak.
A találmány szerinti készítményeket felhasználhatjuk talajlakó kártevők, így a bogarak (Coleoptera), a lepkék (Lepidoptera) és a kétszárnyúak (Diptera) rendjébe tartozó kártevők, különösen gyökérférgek (root worms), bagolylepkefélék (cut worms), drótférgek (wireworms), százlábúak (millipedes) és gabonatripsz (wheat bulb fly) irtására, illetve az általuk okozott károk megelőzésére. Úgy véljük, hogy a találmány szerinti készítmények a talajra juttatva és/vagy csávázószerként egy sor növény, például kukorica, cukorrépa, burgonya, dohány és gyapot termesztésénél alkalmazást nyerhetnek.
A találmány szerinti vegyületek azonfelül hatékonynak bizonyultak más rovarkártevők, például házi légy, mustárbogár és gyémánthátúmoly ellen is, így ezek irtására szintén eredményesen használhatók.
A találmány további ismertetésére az itt következő részben példákat adunk meg. Az 1-15. példákban a köztitermékek előállítását írjuk le, míg a 16-25. példákban az I általános képletű vegyületek előállításával foglalkozunk. A 26. példában a hatóanyagok rovarirtó szerként való felhasználásával kapcsolatban találhatók adatok.
A 16-25. példákban közöljük az előállított vegyületek 13C-NMR-spektrumait. A jelek hozzárendelését az egyes szénatomokhoz az A, illetve B képletnél feltüntetett számozás sorrendjében adjuk meg. A bizonytalan, többféleképpen értékelhető csúcsokat kisbetűkkel, például: a, b, külön megjelöljük. Azokat a szénatomokat, amelyeknél a csúcsok intenzitása nem haladja meg a zajszintet, N nagybetűvel jelezzük. A fluoratomhoz tartozó kapcsolási állandókat Hz-ben kifejezve a zárójelbe tett számok mutatják.
1. példa
Metil-[4-ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2butenoát]
Bemérünk 0,88 g savval mosott cinkport, 0,14 g réz(I)-kloridot, 2,0 g 4Á pórusméretű molekulaszitát és 15 ml vízmentes tetrahidrofuránt. Az elegyet nitrogéngáz alatt keverjük, miközben lassú ütemben beadagolunk előbb 1,07 g l-ciklopropil-l-(4-klór-fenil)-acetaldehidet [M. Elliott et al.: Pestic. Sci., 11, 513-525 (1980)], majd 0,47 ml ecetsavanhidridet. Ezt követően a reakcióelegyet felmelegítjük 50 °C-ra, cseppenként hozzáadunk 0,80 g metil-(fluor-diklór-acetát)-ot, és folytatjuk a kevertetést 50 °C-on még 4 óra hosszáig. A reakcióidő leteltével az elegyet lehűtjük, 150 ml dietil-éterrel meghígítjuk, majd Celite-ből készült szűrőágyon megszűrjük. A szűrletet vákuumban bepároljuk, és a visszamaradó olajat kromatográfiás eljárással szilikagélen tisztítjuk, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyével eluálva az oszlopot. Ilyen módon 0,92 g metil-[4-ciklopropil-2-fIuor-4-(4-klór-fenil)2-butenoát]-ot kapunk; a kitermelés 64%.
2. példa
Metil-[4-ciklopropil-4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2butenoát]
Az 1. példában leírtaknak megfelelően eljárva, 40 ml tetrahidrofuránban reagáltatjuk a következőket: 4,0 g cinkpor, 0,40 g réz(I)-klorid, 3,2 g 4Á pórusméretű molekulaszita, 3,08 g ciklopropil-(4-etoxi-fenil)-ketonból M. Elliott és munkatársai szerint előállított [lásd M. Elliott et al.: Pestic. Sci., 11, 513-525 (1980)] 1ciklopropil-l-(4-etoxi-fenil)-acetaldehid, 1,4 ml ecetsavanhidrid és 3,3 g metil-(fluor-diklór-acetát). Az így kapott termék a címben megnevezett vegyület, amelynek a tömege 1,6 g; a kitermelés 39%.
3. példa
Metil-[2-fluor-4-(4-klór-fenil)-4-metil-2-pentenoát]
Az 1. példában bemutatott eljárást ismételjük meg úgy, hogy bemérünk 1,86 g cinkport, 0,28 g réz(I)-kloridot, 2 g 4Á pórusméretű molekulaszitát és 30 ml tetrahidrofuránt, majd 1,74 g 2-(4-klór-fenil)-2-metilpropionaldehidet [előállítását lásd A. E. Baydar et al.: Pestic. Sci., 23, 231-246 (1988)], 1,1 ml ecetsavanhidridet és 1,6 g metil-(fluor-diklór-acetát)-ot adunk az elegyhez. Ilyen módon 1,4 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 20%.
4. példa
Metil-[4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-2-pentenoát]
Megismételjük az 1. példában megadott eljárást úgy, hogy bemérünk 4,0 g cinkport, 0,58 g réz(I)-kloridot, 4,4 g 4Á pórusméretű molekulaszitát és 40 ml tetrahidrofuránt, majd 3,6 g 2-(4-etoxi-fenil)-2-metilpropionaldehidet [előállítását lásd A. E. Baydar et al.:
HU 215 403 Β
Pestic. Sci., 23, 247-257 (1988)], 2,1 ml ecetsavanhidridet és 3,5 g metil-(fluor-diklór-acetát)-ot adunk az elegyhez. Ilyen módon 1,22 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 22%.
5. példa
Metil-{2-fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2pentenoát}
Az 1. példában bemutatott eljárást ismételjük meg úgy, hogy bemérünk 3,4 g cinkport, 0,5 g réz(I)-kloridot, 4 g 4Á pórusméretű molekulaszitát és 40 ml tetrahidrofuránt, majd 2,2 g 2-metil-2-[4-(trifluormetoxi)-fenil]-propionaldehidet [előállítását lásd A. W. Famham et al.: Pestic. Sci., 28, 25-34 (1990)], 1,4 ml ecetsavanhidridet és 2,9 g metil-(fluor-diklór-acetát)-ot adunk az elegyhez. Ilyen módon 0,49 g a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 16%.
6. példa
4-Ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2-butén-l-ol
0,91 g, az 1. példában leírtak szerint előállított metil[4-ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2-butenoát]-ot feloldunk 20 ml vízmentes dietil-éterben, majd keverés közben, cseppenként hozzáadjuk az oldatot 0,34 g lítium-(tetrahidrido-aluminát) 25 ml vízmentes dietil-éterrel készült és 0 °C-ra hűtött szuszpenziójához. A beadagolás végeztével még 40 percig keverjük az elegyet, miközben hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni, majd 4 ml vizet adunk hozzá, azután háromszor 20 ml dietiléterrel extraháljuk. Az egyesített szerves oldószeres extraktumot háromszor 10 ml vízzel mossuk, szárítjuk, végül vákuumban bepároljuk. A visszamaradó olajat kromatográfiás eljárással szilikagélen tisztítjuk, dietil-éter és hexán 2:3 arányú elegy ével eluálva az oszlopot, aminek eredményeképpen 0,61 g 4-ciklopropil-2-fluor-4-(4klór-fenil)-2-butén-l-olt kapunk. A kitermelés 78%.
7. példa
4-Ciklopropil-4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2-butén-l-ol
A 6. példában bemutatott eljárást követve 1,2 g, a 2. példában leírtak szerint előállított metil-[4-ciklopropil4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2-butenoát]-ot reagáltatunk 40 ml dietil-éterben 0,2 g lítium-(tetrahidridoaluminát)-tal. Ilyen módon 1,05 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 99%.
8. példa
2-Fluor-4-(4-klé>r-feml)-4-metil-2-pentén-l-ol
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 6. példában megadtuk, azonban itt 20 ml dietil-éterben 0,56 g, a 3. példában leírtak szerint előállított metil-[2-fluor-4-(4klór-fenil)-4-metil-2-pentenoát]-ot és 0,21 g lítium[tetrahidrido-aluminát]-ot reagáltatunk. Ilyen módon 0,35 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 92%.
9. példa
4-(4-Etoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-2-pentén-l-ol
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 6. példában részleteztük, azonban itt 0,2 g, a 4. példában leírtak szerint előállított metil-[4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-2-pentenoát]-ot reagáltatunk 0,1 g lítium-(tetrahidrido-aluminát)-tal 15 ml dietil-éterben. Ilyen módon 0,16 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 90%.
10. példa
2-Fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2pentén-l-ol
A 6. példában megadott eljárást követve, 10 ml dietil-éterben 0,19 g, az 5. példában leírtak szerint előállított metil- {2-fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2-pentenoát}-ot és 90 mg lítium-(tetrahidrido-aluminát)-ot reagáltatunk. Ilyen módon 0,16 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 93%.
11. példa [4-Ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2-butenil]acetát
0,51 g, a 6. példában leírtak szerint előállított 4ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2-butén-l-ol 30 ml benzollal és 0,24 ml piridinnel készült oldatához keverés közben, 0 °C-on, lassú ütemben 1,2 ml acetil-kloridot adunk. A reakcióelegyet 24 órán át keverjük, miközben hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni, azután 2 ml vizet adunk hozzá, majd háromszor 20 ml dietiléterrel extraháljuk. Az egyesített szerves oldószeres extraktumot háromszor 10 ml vízzel mossuk, szárítjuk, végül vákuumban bepároljuk. A visszamaradó olajat kromatográfiás eljárással szilikagélen tisztítjuk, dietiléter és hexán 1:4 arányú elegyével eluálva az oszlopot. Az így kapott [4-ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2butenil]-acetát tömege 0,46 g; a kitermelés 78%.
12. példa [4-Ciklopropil-4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2-butenil]acetát
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 11. példában megadtuk, itt azonban 34 ml benzol és 0,24 ml piridin elegyében 0,65 g, a 7. példában leírtak szerint előállított 4-ciklopropil-4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2-butén-1 olt reagáltatunk 1,2 ml acetil-kloriddal. Ilyen módon 0,75 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 99%.
13. példa [2-Fluor-4-(4-klór-fenil)-4-metil-2-pentenil]-acetát
A 11. példában megadott eljárást követve, 20 ml benzol és 0,15 ml piridin elegyében 0,34 g, a 8. példában leírtak szerint előállított 2-fluor-4-(4-klór-fenil)-4metil-2-pentén-l-olt reagáltatunk 0,76 ml acetil-kloriddal. Ilyen módon 0,35 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 87%.
14. példa [4-(4-Etoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-2-pentenil]-acetát
All. példában megadott eljárást követve, 4 ml benzol és 0,04 ml piridin elegyében 86 mg, a 9. példában leírtak szerint előállított 4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-4-me4
HU 215 403 Β til-2-pentén-l-olt reagáltatunk 0,17 ml acetil-kloriddal. Ilyen módon 0,1 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 99%.
75. példa {2-Fluor-4-rnetil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2pentenilj-acetát
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 11. példában megadtuk, azonban itt 10 ml benzol és 0,081 ml piridin elegyében 0,2 g, a 10. példában leírtak szerint előállított 2-fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]2-pentenolt reagáltatunk 0,41 ml acetil-kloriddal. Ilyen módon 0,23 g, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 99%.
16. példa [4-(3-Fenoxi-fenil)-3-fluor-l-(4-klór-fenil)-2-butenil]ciklopropán
0,3 g l-bróm-3-fenoxi-benzolt 2 ml vízmentes tetrahidrofuránban, nitrogéngáz alatt, elemi jódot használva iniciátorként, 21 mg fémmagnéziummal reagáltatunk mintegy 40 °C-on, 10 percig. Az így keletkezett Grignard-reagenst lehűtjük -78 °C-ra, azután lassan, keverés közben beadagoljuk 0,11 g, a 11. példában leírtak szerint előállított [4-ciklopropil-2-fluor-4-(4klór-fenil)-2-butenil]-acetát 1 ml tetrahidrofuránnal készült oldatát, majd az elegyet éjszakán át keverjük, miközben hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni. Másnap 2 ml vizet adunk az elegyhez, utána háromszor 10 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az egyesített szerves oldószeres extraktumot háromszor 5 ml vízzel mossuk, szárítjuk, végül vákuumban bepároljuk. A visszamaradó olajat előbb preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot, majd nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással, Cl8 oszlopon, 8 ml/perc sebességgel, metanollal végezve az eluálást, tisztítjuk. Az így kapott [4-(3-fenoxi-fenil)-3-fluor-l-(4-klórfenil)-2-butenil]-ciklopropán tömege 49,5 mg; a kitermelés 33%.
13C-NMR-spektrum: 142,9; 128,4*; 128,7*; 131,0;
43,6 (4); 16,6; 3,8; 4,5; 110,0 (15); N; 38,4 (29);
138,3; 117,3; 157,5b; 119,1; 129,8; 123,6; Nb; 118,9; 129,8; 123,3.
17. példa [l-(4-Etoxi-fenil)-4-(3-fenoxi-fenil)-3-fluor-2-butenil]ciklopropán
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, azonban itt 0,53 g l-bróm-3-fenoxi-benzolból és 39 g fémmagnéziumból 4 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 0,18 g, a 12. példában leírtak szerint kapott [4-ciklopropil-4-(4etoxi-fenil)-2-fluor-2-butenil]-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyrétegkromatográfiás eljárással tisztítjuk, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot. Ilyen módon 66,3 g [l-(4-etoxi-fenil)-4-(3-fenoxifenil)-3-fluor-2-butenil]-ciklopropánt kapunk; a kitermelés 28%.
13C-NMR-spektrum: 136,3; 128,2; 114,3;
157,1*; 43,2 (4); 16,8; 3,7; 4,5; 110,6 (15);
156,9 (256); 38,8 (30); 138,6; 117,2; 157,3*;
119,1; 129,8; 123,6; 157,46; 118,9; 129,7; 123,2;
63,4; 14,9 (OEt).
18. példa l-(3-Fenoxi-fenil)-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-4-metil-2pentén
A 16. példában megadott eljárást követjük, itt azonban 0,19 g 1-bróm-3-fenoxi-benzolból és 22 g fémmagnéziumból 2 ml tetrahidrofuránban előállított Grignardreagenst reagáltatunk 0,12 g, a 13. példában leírtak szerint kapott [2-fluor-4-(4-klór-fenil)-4-metil-2-pentenil]acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket előbb preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot, majd nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással, Cl8 oszlopon, 3 ml/perc átfolyási sebesség mellett metanollal végezve az eluálást, tisztítjuk. Ilyen módon 38 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 22%.
13C-NMR-spektrum: 131,4; 128,1*; 127,1*; 148,4;
38,5; 30,1 (3); 116,0 (9); N; 39,1 (29); 138,6; 117,2; 157,4b; 119,0; 129,7; 123,6; 157,0b; H8,9; 129,8;
123,3.
79. példa
4-(4-Etoxi-feml)-l-(3-fenoxi-feml)-2-fluor-4-metil-2pentén
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, itt azonban 0,31 g l-bróm-3-fenoxi-benzolból és 24 mg fémmagnéziumból 2 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 70 mg, a 14. példában leírtak szerint kapott [4-(4-etoxifenil)-2-fluor-4-metil-2-pentenil]-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással tisztítjuk, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot. Ilyen módon 44 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 45%.
13C-NMR-spektrum: 142,0; 126,6; 113,9; 157,1*;
38,3; 30,2 (3); 116,6 (9); 156,7 (260); 39,2 (29);
138,9; 11; 117,1; 157,4b; 119,1; 129,7; 123,6; 157,1*; 118,9; 129,7; 123,3; 63,3; 14,9 (OEt).
20. példa l-(3-Fenoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)fenil1-2-pentén
Mindenben a 16. példában megadott eljárást követjük, azonban itt 0,3 g l-bróm-3-fenoxi-benzolból és 22 mg fémmagnéziumból 2 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 0,1 g, a 15. példában leírtak szerint kapott {2-fluor-4-metil-4-[4(trifluor-metoxi)-fenil]-2-pentenil}-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással tisztítjuk, a szolvens dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegye. Ilyen módon 56 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 42%.
HU 215 403 Β 13C-NMR-spektrum: 148,6; 127,0; 120,4; 157,7»;
38,6; 30,2 (3); 115,9 (10); 157,3 (261); 39,1 (29);
138,6; 117,2; 157,5*>; 119,0; 129,8; 123,6; 151,1»;
118,9; 129,8; 123,3.
21. példa [4-(3-Fenoxi-4-fluor-fenil)-3-fluor-l-(4-klór-fenil)-2butenilj-ciklopropán
Mindenben a 16. példában megadott eljárást követjük, azonban itt 0,3 g l-bróm-3-fenoxi-4-fluor-benzolból és 21 mg fémmagnéziumból 2 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 0,14 g, a 11. példában leírtak szerint kapott [4-ciklopropil-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-2-butenil]-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket előbb preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással, dietiléter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot, majd nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással, C18 oszlopon, 3 ml/perc átfolyási sebesség mellett metanollal végezve az eluálást, tisztítjuk. Ilyen módon 43 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 21%.
13C-NMR-spektrum: 131,9; 128,5»; 128,7»; 142,8;
43,6 (4); 16,5; 3,8; 4,5; 110,0 (15); N; 37,9 (29); N; 121,9; N;N; 117,0 (20); 124,8 (6); N; 129,7; 117,4; 123,2.
22. példa [l-(4-Etoxi-fenil)-4-(3-fenoxi-4-fluor-fenil)-3-fluor-2butenilj-ciklopropán
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, itt azonban 0,52 g l-bróm-3-fenoxi-4fluor-benzolból és 32 mg fémmagnéziumból 4 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 0,2 g, a 12. példában leírtak szerint kapott [4-ciklopropil-4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-2-butenil]acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással tisztítjuk, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot. Ilyen módon 56 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 20%.
13C-NMR-spektrum: 136,2; 128,2; 114,3; 157,2»;
43,2 (4); 16,7; 3,7; 4,5; 110,8 (14); 156,8 (255);
37,8 (30); 133,4 (4); 122,0; 143,6 (12); 153,2 (248); 116,9(18); 124,8 (7); 157,4»; 117,3; 129,7; 123,2;
63,4; 13,9 (OEt).
23. példa l-(3-Fenoxi-4-fluor-fenil)-2-fluor-4-(4-klór-fenil)-4metil-2-pentén
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, ezúttal azonban 0,36 g l-bróm-3-fenoxi4-fluor-benzolból és 26 mg fémmagnéziumból 4 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 0,1 g, a 13. példában leírtak szerint kapott [2fluor-4-(4-klór-fenil)-4-metil-2-pentenil]-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással tisztítjuk, dietiléter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot. Ilyen módon 68 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 43%. 13C-NMR-spektrum: 131,4; 127,0»; 128,1»; 148,3;
38,5; 30,1 (4); 116,0 (10); 156,5 (261); 38,5 (29);
133,4 (4); 121,8; 143,6 (12); 153,2 (248); 117,0 (18); 124,8 (8); 157,2; 117,4; 129,7; 123,2.
24. példa
4-(4-Etoxi-fenil)-l-(3-fenoxi-4-fluor-fenil)-2-fluor-4metil-2-pentén
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, azonban itt 0,28 g l-bróm-3-fenoxi-4fluor-benzolból és 20 mg fémmagnéziumból 2 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 60 mg, a 14. példában leírtak szerint kapott [4-(4-etoxi-fenil)-2-fluor-4-metil-2-pentenil]-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket előbb preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot, majd nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással, Cl8 oszlopon, 3 ml/perc átfolyási sebesség mellett, 5% vizet tartalmazó metanollal végezve az eluálást, tisztítjuk. Ilyen módon 18 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 20%.
13C-NMR-spektrum: 141,9; 121,5; 113,9; 156,9; 38,2;
30,2 (4); 116,8 (9); N; 38,3 (29); N; 121,9; N; N; 116,9(18); 124,8 (7); 157,2; 117,4; 129,7; 123,2.
25. példa l-(3-Fenoxi-4-fluor-fenil)-2-fluor-4-metil-4[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2-pentén
Ugyanúgy járunk el, mint ahogyan azt a 16. példában megadtuk, ezúttal azonban 0,4 g l-bróm-3fenoxi-4-fluor-benzolból és 26 mg fémmagnéziumból 4 ml tetrahidrofuránban előállított Grignard-reagenst reagáltatunk 90 mg, a 15. példában leírtak szerint kapott {2-fluor-4-metil-4-[4-(trifluor-metoxi)-fenil]-2pentenilj-acetáttal. A bepárlás után visszamaradó nyersterméket preparatív vékonyréteg-kromatográfiás eljárással tisztítjuk, dietil-éter és hexán 1:9 arányú elegyében kifejlesztve a kromatogramot. Ilyen módon 40 mg, a címben megnevezett vegyületet kapunk; a kitermelés 33%.
l3C-NMR-spektrum: 148,4; 127,0; 120,5; N; 38,6;
30,2 (3); 116,1 (10); 157,1 (260); 38,5 (29); 133,4(4); 121,8; 143,7 (12); 153,2 (248); 117,0 (18); 124,8 (7); 157,2; 117,4; 129,8; 123,3.
26. példa
A biológiai hatás vizsgálata
Annak megállapítása végett, hogy a találmány szerinti vegyületek mennyire hatékonyan alkalmazhatók különböző rovarkártevők, így házi légy, mustárbogár, gyémánthátúmoly és gyökérférgek ellen, elvégeztük a következő vizsgálatokat:
Házi légy (Musca domestica)
A vizsgálandó hatóanyagok acetonos oldataiból μΐ-nyi mennyiséget cseppentünk nőstény legyek potrohára. Minden egyes dózisszinten, két párhuzamos kí6
HU 215 403 Β sérletben 15-15 legyet vetünk alá a kezelésnek, és az egyes hatóanyagokat 6 dózisszinten vizsgáljuk. A kezelés után a legyeket 20±l °C-on tartjuk, majd 24 és 48 óra elteltével megállapítjuk az elpusztultak számát. Az LD50-értékeket mikrogram per légy egységekben adjuk meg, és a relatív toxicitást az LD50-értékek reciprokából számítjuk ki [lásd Sawicki et al.: Bulletin of the World Health Organisation, 35, 893 (1966) és Sawicki et al.: Entomologia and Exp. Appli., 10, 253 (1967)].
Mustárbogár (Phaedon cochleariae Fab)
A vizsgálandó hatóanyagok acetonos oldatával kifejlett mustárbogarak hasi oldalát kezeljük egy mikrocseppadagoló-készülék segítségével. Az így kezelt rovarokat 48 órán át tartjuk megfigyelés alatt, majd ezt követően megállapítjuk az elhullást. Két párhuzamos kísérletben, dózisszintenként 20-20 mustárbogarat vetünk alá a kezelésnek, és minden egyes hatóanyaggal 5 dózisszinten végezzük el a vizsgálatot.
Az LD50-értékeket, valamint azokból a relatív hatékonyságot ugyanúgy számítjuk ki, mint a házi légy esetében.
Gyémánthátúmoly (Plutella xylostella)
A hatóanyag acetonos oldatainak 0,5 μΐ térfogatú cseppjeivel 5 lárvát kezelünk. Három párhuzamos kísérletben, dózisszintenként 10-10 lárvát kezelünk, és minden egyes hatóanyaggal 5 dózisszinten végezzük el a vizsgálatot. A kezelést követően a lárvákat hozzávetőleg 22 °C-on tartjuk, és 5 nap múlva, a bábozódás elmaradása alapján ítéljük meg a pusztulást.
Az LD50-értékeket és a relatív hatékonyságot ugyanúgy számítjuk ki, mint a házi légy esetében.
Mindhárom fenti rovarfajnál a relatív hatékonyságot az ezekkel szemben egyik leghatékonyabbnak talált krizantemát-észterhez, az [(5-benzil-furán-3-il)-metil][(lR)-transz-krizantemát]-hoz (biorezmetrin) viszonyít5 va adjuk meg. Az eredményeket az 1. táblázat adatai (biorezmetrin = 100) mutatják, a betűkódok jelentése a következő: HF = házi légy; MB = mustárbogár; PX = gyémánthátúmoly.
A hatóanyagok reziduális talaj aktivitását Diabrotica balteata lárváin mértük a következőképpen:
A vizsgálandó hatóanyag pontosan kimért mennyiségét feloldjuk 1,0 ml acetonban, majd az oldatot minden esetben 22 g, 10% nedvességtartalmú, homokos talajon egyenletesen eloszlatjuk. 1 óra múlva 10 lárvát helyezünk a talajra, azután a kísérleti edényt 20±l °C állandó hőmérsékleten tartva, 48 óra elteltével megállapítjuk a mortalitást. Mindig két párhuzamos kísérletet végzünk, 10-10 lárvával. Öt különböző dózisszinten megismételve a mérést, az LC50-értékeket az azonos mennyiségű talaj hatóanyag-koncentrációja alapján probit analízissel számítjuk ki.
A közvetlen helyi hatást a talajon úgy vizsgáljuk, hogy késői lárvaállapotú egyedeket a hatóanyagok etilmetil-ketonnal készült oldatainak 1 μΐ térfogatú csep25 pecskéivel kezelünk. Három párhuzamos kísérletben, dózisszintenként 10-10 lárvát vetünk alá a kezelésnek, és minden egyes hatóanyagot 5 dózisszinten vizsgálunk. 20 °C-on tartjuk a kezelt lárvákat, és 48 óra elteltével megállapítjuk a mortalitást.
Az LD50-értékeket, valamint azokból a relatív hatékonyságot ugyanúgy számítjuk ki, mint a házi légy esetében.
A reziduális (Rés) és helyi (Top) talaj aktivitásra kapott adatokat az 1. táblázatban közöljük.
1. táblázat
A példa száma R1 R2 R X HFa MBa PXa Diabrotica
Topb Resc
16 H ciklopropil Cl H 48 23 -66 0,009 0,36
17 H ciklopropil EtO H 9,5 40 160 0,024 0,7
18 Me Me Cl H 9,5 1,6 -12 0,0041 0,17
19 Me Me EtO H 25 4,7 61 0,005 0,3
20 Me Me FjCO H 16 13 48 0,054 Na
21 H ciklopropil Cl F 29 90 -180 0,005 0,03
22 H ciklopropil EtO F -60 160 -320 0,008 0,026
23 Me Me Cl F 11 5,2 70 0,003 0,02
24 Me Me EtO F 40 24 90 0,013 Na
25 Me Me F3CO F 13 29 -220 0,019 0,37
a = relatív hatékonyság a biorezmetrinhez (100) viszonyítva b = LD50 pg per lárva c = LCS0 a talajban jelen lévő koncentráció ppm-ben Na = nincs adat
HU 215 403 Β

Claims (14)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Az (I) általános képletű, inszekticid és akaricid hatású vegyületek, amelyek képletében
R1 és R2 jelentése azonos vagy különböző 1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy R1 hidrogénatomot jelent, és R2 jelentése ciklopropilcsoport;
ArA jelentése szubsztituált fenilcsoport;
ArB jelentése fenoxi-, fenil-, benzil- vagy benzoilcsoporttal szubsztituált fenilcsoport, amely adott esetben további szubsztituenst is hordozhat;
és az (a) általános képletű csoport és a -CH2-ArB általános képletű csoport, amelyek a kettős kötésű szénatomokhoz kapcsolódnak, egymáshoz képest transz-helyzetűek.
2. Az 1. igénypont szerinti vegyületek, amelyek képletében az ArA fenilcsoport 4-, azaz para-helyzetben halogénatommal, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos halogén-alkil-csoporttal szubsztituált.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti vegyületek, amelyek képletében ArB jelentése 3-, azaz meta-helyzetben fenoxi-, fenil-, benzil- vagy benzoilcsoporttal szubsztituált fenilcsoport.
4. A 3. igénypont szerinti vegyületek, amelyek képletében a fenilcsoport további szubsztituensként 4-, azaz para-helyzetben fluoratomot hordoz.
5. Eljárás az (I) általános képletű vegyületek - a képletben R1, R2, ArA és ArB jelentése az 1. igénypontban megadott - előállítására, azzal jellemezve, hogy egy, az ArB általános képletű csoportból származtatható nukleofil reagenst és egy (II) általános képletű vegyületet - a képletben Q egy jó kilépő csoportot jelent katalizátor jelenlétében reagáltatunk.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nukleofil reagensként egy Grignard-reagenst használunk.
7. Inszekticid és akaricid készítmény, amely egy (I) általános képletű vegyület - a képletben R1, R2, ArA és ArB jelentése az 1. igénypontban megadott 0,0001-75 tömeg%-nyi mennyiségét tartalmazza valamilyen mezőgazdaságilag elfogadható hordozóval vagy hígítószerrel együtt.
8. A 7. igénypont szerinti inszekticid készítmény.
9. A 8. igénypont szerinti készítmény, amely alkalmas a talajban tenyésző rovarkártevők elleni védekezésre.
10. Egy, a 7-9. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, granulátum, porozószer vagy emulgeálható sűrítmény formájában.
11. Egy, a 7-10. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, amely az (I) általános képletű vegyületek valamelyikét 0,5 és 5 tömeg% közötti mennyiségben tartalmazza.
12. Egy, az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti vegyület vagy egy, a 7-11. igénypontok bármelyike szerinti készítmény felhasználása talajlakó rovarkártevők elleni védekezésre.
13. Eljárás talajlakó rovarkártevők elleni védekezésre, azzal jellemezve, hogy egy, a 7-11. igénypontok bármelyike szerinti készítményt 1-500 g/ha hatóanyagmennyiségben a talajra alkalmazunk, vagy a vetőmagot kezeljük.
14. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a talajra történő alkalmazás esetében a fertőzött vagy fertőzésnek kitett területen hektáronként 1 és 100 g közötti mennyiségű hatóanyagnak megfelelő mennyiségű készítményt használunk.
HU9602967A 1994-04-29 1995-04-26 Inszekticid és akaricid hatású fluor-olefinek, eljárás előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítmények és alkalmazásuk HU215403B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9408605A GB9408605D0 (en) 1994-04-29 1994-04-29 Pesticidal fluoroolefins

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9602967D0 HU9602967D0 (en) 1996-12-30
HUT76430A HUT76430A (en) 1997-08-28
HU215403B true HU215403B (hu) 1998-12-28

Family

ID=10754382

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602967A HU215403B (hu) 1994-04-29 1995-04-26 Inszekticid és akaricid hatású fluor-olefinek, eljárás előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítmények és alkalmazásuk

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5880162A (hu)
EP (1) EP0757668A1 (hu)
JP (1) JPH09512543A (hu)
KR (1) KR970702836A (hu)
CN (1) CN1147242A (hu)
AU (1) AU2264995A (hu)
BG (1) BG63007B1 (hu)
BR (1) BR9507508A (hu)
CA (1) CA2187918A1 (hu)
CZ (1) CZ310796A3 (hu)
FI (1) FI964343A0 (hu)
GB (3) GB9408605D0 (hu)
HU (1) HU215403B (hu)
NO (1) NO307297B1 (hu)
PL (1) PL179373B1 (hu)
RU (1) RU2154625C2 (hu)
SK (1) SK281501B6 (hu)
TR (1) TR28774A (hu)
TW (1) TW398956B (hu)
WO (1) WO1995029887A1 (hu)
ZA (1) ZA953119B (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5849958A (en) * 1997-03-17 1998-12-15 American Cyanamid Company 1,4,diaryl-2-fluoro-2-butene insecticidal and acaricidal agents
JPH1072385A (ja) * 1996-06-03 1998-03-17 American Cyanamid Co 1,4−ジアリール−2−フルオロ−2−ブテン殺虫剤および殺ダニ剤
ZA974582B (en) * 1996-06-03 1998-11-26 American Cyanamid Co Process and intermediate compounds for the preparation of pesticidal fluoroolefin compounds
US5892131A (en) * 1997-05-29 1999-04-06 American Cyanamid Company Process for the preparation of pesticidal fluoroolefin compounds
US5998673A (en) * 1996-06-03 1999-12-07 American Cyanamid Company 1, 4-diaryl-2-fluoro-2-butene insecticidal and acaricidal agents
US5962742A (en) * 1996-06-14 1999-10-05 American Cyanamid Company Process for the preparation of 5-bromo-2 fluorobenzeneboronic acid
US6198008B1 (en) * 1997-06-06 2001-03-06 American Cyanamid Company Process for the preparation of 5-bromo-2-fluorobenzeneboronic acid
GEP20022795B (en) * 1997-06-19 2002-09-25 American Cyanamid Co Process and Intermediate Compounds for Preparation of Pesticidal Fluoroolefin Compounds
TW467889B (en) * 1997-11-12 2001-12-11 American Cyanamid Co 1,4-diaryl-2,3-difluoro-2-butene insecticidal and acaricidal agents
US6235754B1 (en) 1998-01-30 2001-05-22 American Cyanamid Company Methods and compositions for protecting animals and humans against attack and infestation by arthropod and helminth parasites
IL127852A0 (en) * 1998-01-30 1999-10-28 American Cyanamid Co Methods and compositions for protecting animals and humans against attack and infestation by arthropod and helminth parasites
IL127856A0 (en) * 1998-01-30 1999-10-28 American Cyanamid Co 1,4-Diaryl-3-fluoro-2-butene compounds for protecting animals and humans against attack and infestation by anthropod parasites
US6646166B1 (en) * 1998-11-16 2003-11-11 Basf Aktiengesellschaft Processes for the preparation of 1,4-diaryl-2-fluoro-1,3-butadiene and 1,4-diaryl-2-fluoro 2 butene compounds
DE60109914T2 (de) 2000-05-04 2006-02-09 Basf Ag 1,4-diaryl-2-fluoro-4-cyano-2-buten-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und zwischenprodukte für dieses verfahren
JP2004509088A (ja) 2000-09-12 2004-03-25 ビーエーエスエフ アクチェンゲゼルシャフト 殺虫剤/殺ダニ剤用1,4−ジアリール−2,3−ジフルオロ−2−ブテン
HUP0303198A3 (en) * 2000-09-12 2005-11-28 Basf Ag Process and intermediate compounds for the preparation of pesticidal fluoroolefin compounds
TWI780112B (zh) * 2017-03-31 2022-10-11 美商科迪華農業科技有限責任公司 具有殺蟲效用之分子,及其相關之中間物、組成物暨方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60115545A (ja) * 1983-11-25 1985-06-22 Sumitomo Chem Co Ltd 炭化水素系化合物を有効成分とする殺虫剤
GB8409195D0 (en) * 1984-04-09 1984-05-16 Elliott M Pesticides
US4975451A (en) * 1989-03-02 1990-12-04 Fmc Corporation Insecticidal cyclopropyl di(aryl) 2-butenes
GB9219612D0 (en) * 1992-09-16 1992-10-28 Khambay Bhupinder P S Pesticidal fluoroolefins

Also Published As

Publication number Publication date
HUT76430A (en) 1997-08-28
WO1995029887A1 (en) 1995-11-09
GB2288803A (en) 1995-11-01
CZ310796A3 (en) 1997-08-13
BG100934A (en) 1997-12-30
US5880162A (en) 1999-03-09
FI964343A (fi) 1996-10-28
TW398956B (en) 2000-07-21
RU2154625C2 (ru) 2000-08-20
FI964343A0 (fi) 1996-10-28
SK281501B6 (sk) 2001-04-09
HU9602967D0 (en) 1996-12-30
GB2301360A (en) 1996-12-04
AU2264995A (en) 1995-11-29
NO964563D0 (no) 1996-10-28
KR970702836A (ko) 1997-06-10
GB9620352D0 (en) 1996-11-13
ZA953119B (en) 1996-01-09
GB2288803B (en) 1998-09-16
TR28774A (tr) 1997-02-20
PL317027A1 (en) 1997-03-03
PL179373B1 (en) 2000-08-31
CA2187918A1 (en) 1995-11-09
BR9507508A (pt) 1997-09-02
GB9408605D0 (en) 1994-06-22
BG63007B1 (bg) 2001-01-31
SK128996A3 (en) 1997-06-04
JPH09512543A (ja) 1997-12-16
NO964563L (no) 1996-10-28
CN1147242A (zh) 1997-04-09
NO307297B1 (no) 2000-03-13
EP0757668A1 (en) 1997-02-12
GB9508449D0 (en) 1995-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3117510C2 (hu)
HU215403B (hu) Inszekticid és akaricid hatású fluor-olefinek, eljárás előállításukra, ezeket tartalmazó inszekticid és akaricid készítmények és alkalmazásuk
US4385070A (en) Halogenated esters
DE3317908C2 (hu)
GB2085006A (en) Insecticidal and acaricidal 2-arylethyl ether or thioether derivatives
GB2066810A (en) Fluorinated benzyl esters of cyclopropane carboxylic acids
EP0660815B1 (en) Pesticidal fluoroolefins
KR100554014B1 (ko) 1,4-디아릴-2-플루오로-2-부텐 살충제 및 진드기 구충제
KR920002126B1 (ko) 살충제 화합물의 제조방법
CA1248130A (en) Pyretroids
EP0876099A1 (en) Compounds for control of whitefly
JPH0231682B2 (hu)
JPH0231684B2 (ja) Satsuchusatsudanisoseibutsu
JPH024562B2 (hu)
EP0916640A1 (en) 1,4-diaryl-2,3-difluoro-2-butene insecticidal and acaricidal agents
MXPA98003382A (en) Compounds for the control of fly bla
JPH04261133A (ja) 新規芳香族アルカン誘導体、その製造法             およびそれを有効成分とする殺虫、殺ダニ剤

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee