HU213752B - Process and device for folding sheets of dough - Google Patents

Process and device for folding sheets of dough Download PDF

Info

Publication number
HU213752B
HU213752B HU9201193A HU119392A HU213752B HU 213752 B HU213752 B HU 213752B HU 9201193 A HU9201193 A HU 9201193A HU 119392 A HU119392 A HU 119392A HU 213752 B HU213752 B HU 213752B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
folding
dough
folded
parallel
fold lines
Prior art date
Application number
HU9201193A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT68074A (en
Inventor
Eckehard Diem
Helmut Ganster
Stefan Giokas
Edgar Walter
Alfred Winter
Original Assignee
Emo Marietta Naehrmittel Prod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Emo Marietta Naehrmittel Prod filed Critical Emo Marietta Naehrmittel Prod
Publication of HUT68074A publication Critical patent/HUT68074A/hu
Publication of HU213752B publication Critical patent/HU213752B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C9/00Other apparatus for handling dough or dough pieces
    • A21C9/08Depositing, arranging and conveying apparatus for handling pieces, e.g. sheets of dough
    • A21C9/088Folding or bending discrete dough pieces or dough strips

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)

Description

megfogva az összehajtással és visszahajtással kapott tésztalapot a visszahajtás irányában legalább kétszer úgy visszahajtják, hogy a legalább kétszer visszahajtott első vagy második véget a negyedik vagy harmadik hajtogatási széllel a behajtott első vagy második vég fölött rendezik el. A berendezésben, amely tésztalapot szállító első továbbító berendezéssel (1) van kialakítva, lényeges, hogy az első továbbító berendezéshez (1) továbbítási iránnyal (11) párhuzamos forgástengely (14) körül megdönthetö hajtogató lemez(eke)t (9) tartalmazó, a tésztalapot összehajtó első hajtogató állomás (8) van csatlakoztatva, ahol az első hajtogató állomás (8) után a továbbítási irányban (11) az utóbbira keresztirányban elhelyezett tengely körül megdönthetö billenőlemez (22) van elrendezve, továbbá második továbbító berendezést (20) tartalmaz, amely átadó állomáson (19) keresztül az összehajtással kapott tésztalapnak a továbbítási irányát keresztező szabad első és második végének többszöri visszahajtogatását végző tekercselő berendezésre van csatlakoztatva.
A találmány tárgya eljárás és berendezés tésztalapok, különösen téglalap alakú rétestésztalapok hajtogatására. A találmány szerinti eljárás megvalósítása során legalább egy tésztalapot legalább két egymást követő hajtogatási műveletben egymással párhuzamos első és második hajtogatási vonal mentén egy adott, egymással ellentétesen irányban összehajtjuk, amikor is a tésztalapnak az első és második hajtogatási vonallal párhuzamosan fekvő szabad széleit az összehajtással kapott tésztalap körvonalával meghatározott vetület felületén belül egymás fölött rendezzük el, majd az összehajtással kapott tésztalapot az első és második hajtogatási vonalat keresztező harmadik és negyedik hajtogatási vonal mentén a szabad szélekre merőleges első végénél és az elsővel szemben fekvő második végénél fogva visszahajtjuk. A javasolt eljárás megvalósítására alkalmas találmány szerinti berendezés tésztalapot szállító első továbbító berendezéssel van kialakítva.
A DE-A1 2,439,496 számú közzétételi iratból olyan berendezés ismerhető meg, amelynek segítségével szalagszerű tésztadarabok keresztirányú hajtogatását végzik, ahol szalagszerű tésztadarabot leveles tészta előállítása céljából hajtott szállítószalagokkal ellátott továbbító asztalokon mozgatják, miközben a szállítószalagok megfordítható hajtása révén a mozgatott tésztadarabok hajtogatását biztosítják. Maguk a szállítószalagok egymáshoz képest hegyesszögben vannak elrendezve. Amikor a szállítószalagok hajtási irányát átkapcsolják és átadó hengerek távolságát szabályozzák, a tésztadarabok hajtogatását lényegében egymással párhuzamos hajtogatási vonalak mellett végzik el. A tésztadarabokat a hajtogatást követően tésztacsomagként egyesítik, majd összegyúrják, és ezt követően a hajtogatási műveleteket megismétlik. Közismert ugyanis, hogy leveles tészta készítésekor a tésztát többszörösen hajtogatni és nyújtani kell.
A DE-A3 38,44,441 sz. szabadalmi leírás két tésztarétegből és közöttük fekvő zsírrétegből álló élelmiszeripari termék feldolgozására szolgáló berendezést mutat be, amellyel többféle fajtájú leveles tésztát lehet készíteni. Ennél a berendezésnél is a tésztadarabokat két egymással lényegében párhuzamos hajtogatási vonal mentén összehajtják, majd nyújtják. A DE-A1 27,54,147 számú közzétételi iratból tésztakészítésre és ebből késztermék gyártására alkalmas elrendezés ismerhető meg, amelynél a megnyújtott tésztadarabot két egymással lényegében párhuzamosan futó hajtogatási vonal mentén összehajtják, majd egymásra ortogonálisán elrendezett több szállítószalag segítségével kemencébe vezetik.
A berendezésnek a tészta hajtogatására szolgáló része lényegében a DE-A 1 19,06,683 számú közzétételi iratból már előzőleg ismertté vált, amely tészta készítésére alkalmas berendezésre vonatkozik.
Az US-A 4,520,035 sz. szabadalmi leírásból olyan eljárás vált ismertté, amelynek végrehajtása során legalább egy tésztalapot legalább két egymást követő hajtogatási műveletben egymással párhuzamos hajtogatási vonal mentén egymással ellentétesen egy irányban összehajtogatják, a hajtogatási vonallal párhuzamos szabad szélei mentén a tésztalapot a hajtogatott tésztalap vetületének megfelelő alakot eredményezően egymásra helyezik. Ezt az eljárást abból a célból valósítják meg, hogy kör alakú, pizzalapként szolgáló tésztalapokat becsomagoljanak. Ebben az esetben a kijelölt két hajtogatási vonal mentén elrendezett csomagoló fóliát a kör alakú tésztára fektetik, majd a tésztát egymással párhuzamosan futó és egymásra ortogonálisán elrendezett hajtogatási vonalak mentén csomagolásra alkalmas nagyságra hozzák. Az US-A 4,084,493 sz. szabadalmi leírás viszont kör alakú és töltelékkel elkészített tésztalapok hajtogatására és csomagolására szolgáló eljárást ismertet, amelynek végrehajtása során első hajtogatási állomáson hajtogató lemez közbeiktatásával a tésztalapot visszahajtják, majd ezután a szállítási irányra lényegében merőleges és megdönthetö hajtogató lemez segítségével a tésztalapot többszöri visszahajtásnak vetik alá.
Az ismertetett megoldások közös hátránya, hogy a kiindulási tészta kör alakja miatt a többszörös hajtogatás eredményeként különböző vastagságú részekből álló tészta jön létre, hiszen egymást átfedő tésztadarabok különböző számú hajtogatási műveleten mennek át.
A leveles tészták és a rétestészták közös jellemzője, hogy húzással, nyújtással és hasonló vékonyító műveletekkel igen kis vastagságú készítménnyé alakíthatók. A szokásos tésztakészítési eljárások során különösen a rétestészta igényel sok munkát. Általában a tésztát kézzel húzzák, vékonyítják, bár erre a célra tésztahúzó berendezések is ismertté váltak. A rétestészták húzással történő előállítására szolgáló berendezéseknél a tészta továbbítási irányát keresztező pályákon a tésztát húzzák és ilyenkor a tészta szélét megfelelő megfogásba illesztik. Ezek a megfogások a tésztát továbbító pályához kapcsolódnak és a tészta kiszáradásának menetében a húzott szélességet tartják. Csak a nedvességtartalom egy meghatározott szintjének elérése után szűnik meg annak a veszélye, hogy a tészta szélét rögzítő befogás megszüntetése után a tészta újból összehúzódik. Az ilyen húzott tésztát a
HU 213 752 Β továbbiakban vágó berendezéssel kívánt alakú és nagyságú tésztalappá darabolják fel és az így létrejött öt kivágott tésztán a csomagolásra alkalmas termék készítésére mindeddig kézi úton kellett a hajtogatást végrehajtani. Az előállítás után a tésztában visszamaradó nedvességtartalom a tartósság, raktározás szempontjából fontos lehet és ezért a gépi úton húzott tészták nedvességtartalmát szárítás útján kell a kívánt szintre lecsökkenteni. A nedvességtartalom szintje azért is rendkívül fontos, mert abban az esetben, ha nedvességtartalma kicsi, a tészta a hajtogatás következtében törékennyé válik, könnyen repedezik, míg nagy nedvességtartalom mellett szavatossági (eltarthatósági) ideje igen rövid lesz. Általában a tapasztalat szerint a nedvességtartalmat a 15-25 tömeg% értéktartományba kell beállítani és ez teszi lehetővé, hogy a kézi hajtogatás révén nyert termék a meghatározott idejű raktározás után továbbra is felhasználható legyen, kinyitáskor viszonylag kis mértékben repedezzen, sérüljön. Az ismertté vált intézkedések lényege tehát az, hogy a széleket többszöri egymással ellentétes irányú hajtogatással vissza kell hajtani, ezzel a széleknél a tészta nedvességleadó képességét a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni lehet. Az eddig ismertté vált hajtogatási eljárások azonban nem tették lehetővé a tészta előállítási folyamatának teljes gépesítését, az egyszerű gépi intézkedések erre alkalmatlanok voltak, míg a kézi úton végzett hajtogatás egyrészt időigényes, másrészt a kézi munkaerő beiktatása miatt költséges.
A fentiekre tekintettel továbbra is igény van a tészta előállítási eljárásában alkalmazható gépesíthető megoldások kidolgozására.
A találmány célja ennek az igénynek a kielégítése.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a hajtogatás során a tésztát olyan alakra kell hozni, hogy kiindulási szélei a hajtogatással létrehozott alak széleivel semmiképpen sem kerüljenek fedésbe.
A találmány elé kitűzött feladat tehát olyan eljárás és berendezés létrehozása, amelynek segítségével a leveles tészták és különösen a rétestészták eddig ismert eljárásaiban elkerülhetetlenül szabályozhatatlan szintű nedvességtartalom megbízhatóan úgy állítható be, hogy a kapott leveles tészta raktározási ideje növekszik, a nedvességtartalom időbeni csökkenése korlátozódik és így a tészta hosszabb ideig használható fel, kicsomagoláskor nem töredezik.
A kitűzött feladat megoldásaként tészta, különösen leveles tészta és rétestészta hajtogatására szolgáló eljárást és berendezést dolgoztunk ki.
A találmány értelmében javasolt eljárás megvalósítása során legalább egy tésztalapot legalább két egymást követő hajtogatási műveletben egymással párhuzamos első és második hajtogatási vonal mentén egymással ellentétesen egy irányban összehajtjuk, amikor is a tésztalapnak az első és második hajtogatási vonallal párhuzamosan fekvő szabad széleit az összehajtással kapott tésztalap körvonalával meghatározott vetület felületén belül egymás fölött rendezzük el, majd az összehajtással kapott tésztalapot az első és második hajtogatási vonalt keresztező harmadik és negyedik hajtogatási vonal mentén a szabad szélekre merőleges első végénél és az elsővel szemben fekvő második végénél fogva visszahajtjuk, ahol a találmány értelmében az összehajtással és visszahajtással kapott tésztalapnak az első vagy második véggel a párhuzamos első és második hajtogatási vonal irányával szemben fekvő második vagy első végét megfogva az összehajtással és visszahajtással kapott tésztalapot a visszahajtás irányában legalább kétszer úgy visszahajtjuk, hogy a legalább kétszer visszahajtott első vagy második véget negyedik vagy harmadik hajtogatási széllel a behajtott első vagy második vég fölött rendezzük el.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös megvalósítási módjában a tésztalapot az egymással párhuzamos első és második hajtogatási vonal mentén egymással ellenkező irányítással összehajtjuk.
Az összehajtási művelet elvégzését lehetővé tevő gépi elrendezés felépítése szempontjából különösen előnyös a találmány szerinti eljárásnak az a megvalósítási módja, amelynél a tésztalapot egymástól olyan távolságra fekvő párhuzamos első és második hajtogatási vonal mentén hajtjuk össze, amely az első és második hajtogatási vonallal párhuzamos szabad szél, valamint a megfelelő első és második hajtogatási vonal közötti távolsággal egyenlő vagy annál nagyobb.
A későbbi csomagolási műveletek végrehajtása szempontjából igen célszerűen a találmány szerinti eljárásnak az a megvalósítási módja, amelynél az összehajtással kapott tésztalapot első vagy második végénél a szemközt fekvő második vagy első vég visszahajtott darabjának hosszánál kisebb vagy azzal egyenlő hosszúságban hajtjuk vissza.
A javasolt módon elkészített tésztalap eltarthatóságát javítja, ha a találmány szerinti eljárást célszerűen úgy valósítjuk meg, hogy a tésztalap összehajtása és visszahajtása során kapott rétegek közé elválasztó anyagot, például fóliát, pergament vagy papírt helyezünk.
A találmány elé kitűzött feladat megoldása céljából megalkotott és különösen az előzőekben vázolt eljárás megvalósítására alkalmas berendezést ugyancsak megalkottunk, amely tésztalapot szállító első továbbító berendezéssel van kialakítva, és amelynél az első továbbító berendezéshez továbbítási iránnyal párhuzamos forgástengely körül megdönthető hajtogató legalább egy lemezt tartalmazó, a tésztalapot összehajtó első hajtogató állomás van csatlakoztatva, ahol az első hajtogató állomás után a továbbítási irányban az utóbbira keresztirányban elhelyezett tengely körül megdönthető billenőlemez van elrendezve, továbbá második továbbító berendezést tartalmaz, amely átadó állomáson keresztül az összehajtással kapott tésztalapnak a továbbítási irányát keresztező szabad első és második végének többszöri visszahajtogatását végző tekercselő berendezésre van csatlakoztatva.
A tésztalap visszahajtásának elvégzését segíti elő a találmány szerinti berendezésnek az a különösen előnyös kiviteli alakja, amelynél a tekercselő berendezésben több tekercselést végző rúd van beépítve, amelyek közöttük kijelölt és velük párhuzamosan elrendezett forgástengely körül elforgathatóan vannak megvezetve.
HU 213 752 Β
Ugyancsak a tésztalap visszahajtásának elvégzését segíti elő a találmány szerinti berendezésnek az a további előnyös kiviteli alakja, amelynél a második továbbító berendezés átadó állomása a tekercselő berendezésben elrendezett rudak forgástengelyében vagy annak közelében van elhelyezve.
A hajtogatási műveletek végrehajtását könnyíti meg a találmány szerinti berendezésnek az a nagyon célszerű kiviteli alakja, amelynél az első hajtogató állomás környezetében közbenső szállítóegység van elrendezve, és ez utóbbi szállítóegység a tésztalap összehajtása közben leállítható hajtáshoz van csatlakoztatva.
Mindenekelőtt az összehajtási műveletek végrehajtása tekintetében különösen célszerű a találmány szerinti berendezésnek az a további kiviteli alakja, amelynél az első továbbító berendezés átadó hellyel van ellátva, ahol a közbenső szállítóegység a tésztalapot megfogó egységre, különösen fogókarra van csatlakoztatva és a megfogó egység a közbenső szállítóegység továbbítási sebességénél nagyobb mozgássebességet biztosító hajtással van összekapcsolva.
Az össze- majd visszahajtott tésztalapnak a hajtogató lemezhez való tapadását előzhetjük meg a találmány szerinti berendezésnek azzal az igen célszerű kiviteli alakjával, amelynél az első hajtogató állomás hajtogató lemeze nyílásokkal és/vagy áttörésekkel van kiképezve.
Ugyancsak a hajtogatási műveletek elvégzése szempontjából célszerű a találmány szerinti berendezésnek az a kiviteli alakja, amelynél az összehajtással kapott tésztalapokból álló hajtogatott tésztalapcsomag szabad szélének visszahajtogatására szolgáló billenőlemez forgástengelye közelében a második továbbító berendezés fölött a továbbítási irányt keresztezőén elcsúsztatható tüske van elrendezve.
A találmány szerinti berendezés egy még további különösen előnyös kiviteli alakjában az első hajtogató állomás (8) tartományában a közbenső szállítóegység fölött dönthető vagy rugósán megtámasztott lapszerű elem van elrendezve, amelynek oldaléléi a közbenső szállítóegységen képzett vetületben a hajtogató lemezek forgástengelyével egybeesnek.
A találmány tárgyát a továbbiakban példakénti kiviteli alakok, illetve megvalósítási módok alapján, a csatolt rajzra hivatkozással ismertetjük részletesen. A rajzon az
1. ábra: a találmány szerinti berendezésben alkalmazott, egy vagy több tésztalap egymással párhuzamos hajtogatási vonalak mentén való hajtogatására szolgáló első hajtogató állomás vázlatos keresztmetszete, az állomás előtt elrendezett, több tésztalap befogadására alkalmas elrendezés feltüntetésével, a
2. ábra: az 1. ábra szerinti első hajtogató állomás II-II vonal menti keresztmetszete, a részelemek nagyobb méretű bemutatásával, a
3. ábra: a találmány szerinti berendezésben az első hajtogató állomáshoz kapcsolódó és hajtogatott tésztalapcsomag egyik végének befogására, valamint a hajtogatott tésztalap visszahajtására, illetve feltekercselésére szolgáló berendezés keresztmetszete, a
4. ábra: a 3. ábrán bemutatott, a hajtogatott tésztalap első végének befogására szolgáló berendezés egységeit részletező keresztmetszet, az
5. ábra: a hajtogatott tésztalap másik végének visszahajtására, illetve feltekercselésére szolgáló berendezés egységeit részletező keresztmetszet, a
6. ábra: tésztalap felülnézete a találmány szerinti eljárás megvalósítása során az egymást követő hajtogatási műveletekhez kijelölt hajtogatási vonalak feltüntetésével, míg a
7. ábra: a 6. ábrán bemutatott tésztalap VII nyíl irányban vett nézete, amely teljesen összehajtogatott tésztalapot, illetve tésztalapcsomagot ábrázol.
A találmány szerinti eljárás megvalósítására alkalmas újszerű, rétestészta vagy leveles tészta hajtogatására szolgáló berendezést mutat az 1. ábra. A rajzon nem szerepel, hogy a tésztalapot több irányban húzó, majd szárító berendezésben előkészítjük, méretre vágjuk, ezt követően hajtogató állomásra vezetjük. Ezeket a rétestésztalapokat általában nem egyenként szokás hajtogatni, hanem a gyakorlat szerint legalább két egymáson fekvő tésztalapot hajtogatnak és ezt követően csomagolják. A legalább két rétestésztalap hajtogatására alkalmas megoldásban 1 első továbbító berendezéshez olyan 2 megfogó egység kapcsolódik, amely az 1 első továbbító berendezés által továbbított tésztalapot a rajzon látható 3 kettős nyíl mindkét iránya szerint elmozgathatóan 4 kereten tartja meg és ez a 4 keret az 1 első továbbító berendezés, továbbá ehhez kapcsolódó 5 közbenső szállítóegység számára alátámasztást biztosít. A 2 megfogó egység meghajtását úgy alakítjuk ki, hogy az a 1 első továbbító berendezés által továbbított tésztalap mozgási sebességénél nagyobb sebességgel legyen elmozgatható, amivel az biztosítható, hogy amikor az 5 közbenső szállítóegységen egy tésztalapot elhelyezünk, a 2 megfogó egység egy további tésztalap megfogására egy későbbi időpontban a szállítóegységek között elrendezett 6 átadó helyhez vissza tud térni és itt az időközben az 1 első továbbító berendezés által oda juttatott tésztalapot meg tudja fogni. A 6 átadó helyen 7 fogókar van elrendezve, ezt vázlatosan az 1. ábra is mutatja, amely a tésztalap megfogására alkalmas. Miután a két tésztalapot egymáson elrendeztünk, ezeket a két irányban mozgatható 5 közbenső szállítóegység 8 első hajtogató állomásra vezeti, ahol az első hajtogatás legalább két egymással párhuzamos hajtogatási vonal mentén végrehajtható. A hajtogatást az 1. ábrán bemutatott berendezésnél két 9 hajtogató lemez biztosítja, amelyekkel kapcsolatban a 2. ábrára utalunk. Az 1. ábra szerinti elrendezésnél az egyik 9 hajtogató lemez felemelt állapotban van, rajta tésztalap nem található és így jól látható, hogy a 9 hajtogató lemezben 10 nyílások vagy áttörések vannak kiképezve. Ezek révén elkerülhető, hogy a tésztalap alatt nyomáshiányos tér alakuljon ki, aminek következtében a tésztalap a hajtogatás során esetleg a 9 hajtogató lemez felületéhez tapadna. A 4 kereten levő 13 elhajlító állomáson 12 lapszerü elem van megfogva, amelynek feladata a tésztalap pontos megvezetése és annak biztosítása, hogy a későbbiekben részletezendő hajtogatási élek 11 továbbítási iránnyal párhuzamosan fussanak. A 12 lapszerü elem
HU 213 752 Β vagy 14 forgástengely körül meghatározott mértékben dönthetően van kialakítva, vagy azt rugózással megtámasztott szerkezeti egység alkotja. Amikor a 2 megfogó egység által egymásra rétegezett tésztalapokat szállítjuk és ebből a célból a 5 közbenső szállítóegységet hasznosítjuk, a tésztalapokat a 12 lapszerű elem vezeti és támasztja alá, ez utóbbi alkalmas a pontos hajtogatási vonalak kijelölésére, amit a 2. ábra kapcsán ismertetünk részletesen. Az 5 közbenső szállítóegység meghajtását a hajtogatás szükség szerinti pontosságú végrehajtása céljából általában kikapcsolhatóan valósítjuk meg és ezért a 2 megfogó egység és a 8 első hajtogató állomás közötti távolság megfelelő megválasztása esetén úgy dolgozhatunk, hogy miközben két tésztalapot egymásra rétegezünk, az előzőén előkészített tésztalapcsomag hajtogatása az 5 közbenső szállítóegység kikapcsolt állapota mellett végrehajtható. A 8 első hajtogató állomáson a tésztalapok megfelelő helyzetét azzal is biztosíthatjuk, hogy a 9 hajtogató lemez felületén szükség szerinti kiemelkedéseket hozunk létre. A két egymással párhuzamos hajtogatási vonal mentén elvégzett hajtogatás után a megfelelően előkészített egy vagy több tésztalapot 19 átadó állomásra vezetjük, ahonnan az itt csak vázlatosan bemutatott, részleteiben a 3. és 4. ábra alapján ismertetésre kerülő 22 billenőlemezre jut. Ez utóbbi feladata a hajtogatott tésztalapokat tartalmazó csomag egyik szélének megfogása.
Az 1. ábra szerinti elrendezésben 17 tésztalap hajtogatására alkalmazott 8 első hajtogató állomás II-II keresztmetszetét a 2. ábra mutatja be. Itt jól látható a 12 lapszerű elemhez képest a két 9 hajtogató lemez elrendezése, amelyek a vázlatosan bemutatott, azonos síkra merőleges 14 forgástengellyel kijelölt csuklók körül egymáshoz viszonyítva elforgathatóak. A csuklók helyett más alkalmas szerkezetek is elképzelhetők, megfelelő emelő berendezések biztosítják, hogy 15 nyíllal jelzett irányokban a 9 hajtogató lemezek elforgathatok legyenek. A 2. ábrán bemutatjuk az 5 közbenső szállítóegység részét képező 16 szállító utat meghatározó szalagot, amelynek megtámasztásához a 14 forgástengelyeket kijelölő elemek kapcsolódnak, továbbá a hajtogatásra kijelölt 17 tésztalapot, amely a 16 szállító úton a 9 hajtogató lemezeken helyezkedik el. Egyszerűség kedvéért egyetlen 17 tésztalapot ábrázolunk, de mint az előzőekben már említettük, ez nem korlátozó jellegű, a 17 tésztalapok száma kettő vagy több is lehet, ezek egymáson fekszenek. A 14 forgástengelyek közötti a távolság, amelyet úgy határozunk meg, hogy a 9 hajtogató lemezek által behajtott részei a 17 tésztalapnak, amelyek b és c szélessége kisebbek legyenek, mint a 16 szállító út alapfelületét képező a távolság. Az egyik 9 hajtogató lemezzel behajtott, b szélességű rész szélessége az a távolsággal akár egyenlő is lehet, míg a c szélességet úgy kell megválasztani, hogy a 17 tésztalap 18 szabad széle visszahajtás után a behajtott 17 tésztalap körvonala által kijelölt vetületen belül és ennek megfelelően az alapfelület a távolsággal meghatározott szélességén belül legyen. A hajtogatási vonalak meghatározása szempontjából lényeges a dönthető vagy rugósán megtámasztott 12 lapszerü elem szélessége, amely lényegében azonos mint a 9 hajtogató lemezek 14 forgástengelyei közötti a távolsággal vagy annál csak kis mértékben kisebb.
A 3. ábrán a 8 első hajtogató állomáson a 11 továbbítási iránnyal párhuzamos legalább két hajtogatási vonal mentén már összehajtott 17 tésztalapot vagy tésztalapcsomagot visszahajtó, illetve feltekercselő berendezés vázlatát mutatjuk be. Itt a visszahajtott 17 tésztalap, illetve 30 hajtogatott tésztalapcsomag az 5 közbenső szállítóegységről 19 átadó állomáson 20 második továbbító berendezésre kerül, amelynek meghajtását ugyancsak úgy alakítjuk ki, hogy az 5 közbenső szállítóegységhez hasonlóan szakaszosan legyen mozgatható. A 19 átadóállomás környezetében 22 billenőlemez van elrendezve, amely 21 nyíl irányában tengely körül elforgatható, illetve megdönthető. A 22 billenőlemez segítségével 23 tüske vagy rúd körül a hajtogatott tésztalapcsomag egyik vége a 8 első hajtogató állomáson elvégzett hajtogatás vonalait keresztező irányban behajtható. Ezt a 4. ábra mutatja még részletesebben.
A tésztalapcsomag végének említett visszahajtása után a 20 második továbbító berendezés segítségével a tésztalapcsomagot 24 tekercselő berendezésbe vezetjük, ahol a visszahajtogatott első véggel szemben fekvő második végtől kezdve a 17 tésztalapot többszörösen visszahajtogatjuk, illetve tekercseljük, mégpedig 25 rudak segítségével, amelyek 26 forgástengely körül elforgathatóak. A 19 átadó állomás ebben az esetben asztalként vagy 27 támaszként van kiképezve, amint ezt az 5. ábra részleteiben ugyancsak bemutatja. Az említett második vég tartományában legalább kétszeri visszahaj togatás, illetve tekercselés után a tekercselési, illetve visszahajtási műveleteket befejezettnek tekinthetjük, ilyenkor a 25 rudakat a 26 forgástengelyekkel párhuzamosan lehúzzuk és így a rajzon csak vázlatosan feltüntetett 28 csúsztatóegység segítségével a hajtogatással létrejött csomagot a rajzon nem látható gyűjtőállomásra juttatjuk. A 20 második továbbító berendezés adott esetben átmeneti raktározásra is használható, ezt és a vele kapcsolódó 24 tekercselő berendezést, továbbá az első vég befogására alkalmas elrendezést 29 keret veszi körül.
A 4. ábra a 22 billenőlemezt és a vele kapcsolódó részegységeket mutatja nagyobb részletességgel, ahol is a hajtogatott 17 tésztalap, illetve 30 hajtogatott tésztalapcsomag hátsó végének visszahajtását biztosítjuk. Az első 31' szél behajtását a következő műveletben végezzük. A 29 kereten célszerűen megfelelő érzékelő egységeket, például fénysorompókat szerelünk fel, amelyeket az ábra nem mutat, de ezek segítségével a 20 második továbbító berendezést a 30 hajtogatott tésztalapcsomag megfelelő helyzetében leállítjuk és ekkor a 22 billenőlemez felemelésével a 21 nyíl irányában a hajtogatott 17 tésztalap, vagy a 30 hajtogatott tésztalapcsomag 31 szélét a 23 tüske vagy rúd körül elforgatjuk és ezzel ezt az első véget a rajzon szaggatott vonallal jelzett 30' helyzetbe hozzuk. Ennek révén azt biztosítjuk, hogy a 30 hajtogatott tésztalapcsomag 31 széle az alapfelületen belül marad, miután a 8 első hajtogató állomáson már gondoskodtunk arról, hogy a másodiknak tekinthető 9 hajtogató lemez segítségével végzett hajtogatáskor a befelé visszahajtott 12 lapszerű elem
HU 213 752 Β szintén az alapfelületen belül maradjon. így a 17 tésztalap, illetve a 30 hajtogatott tésztalapcsomag a szükséges alakot veszi föl. Éppen úgy, ahogy a 8 első hajtogató állomáson végzett hajtogatáskor a 17 tésztalap vagy a 30 hajtogatott tésztalapcsomag külső szélét a 14 forgástengely tartományában fekvő hajtogatási szélek alkotják, a hátsó vég visszahajtásakor most is arról gondoskodunk, hogy a kívülről csak egy hajtogatási vonal és ne a 17 tésztalap valamely eredeti szabad széle legyen látható, ahol a hajtogatási vonalat a 23 tüske határozza meg. A 17 tésztalap, illetve 30 hajtogatott tésztalapcsomag szaggatott vonallal jelzett visszahajtása után a 23 tüskét, illetve rudat visszahúzzuk és így a 20 második továbbító berendezés működtetésével a visszahajtogatott, összehajtott 30 hajtogatott tésztalapcsomag az 5. ábrán közelebbről bemutatott 24 tekercselő berendezésbe vezethető.
A 24 tekercselő berendezés környezetében a 20 második továbbító berendezésről a 30 hajtogatott tésztalapcsomag (17 tésztalap) asztalszerüen kialakított dönthető 27 támaszra jut, amely átadó állomásként működik (5. ábra). A 27 támaszasztala 32 lépcsőzéssel van kiképezve, amelynek vonalát keresztmetszetben lényegében a 25 rúd keresztmetszete határozza meg, amely az első, visszahajtott széltől kezdve a 30 hajtogatott tésztalapcsomag 36 végének visszahajtására, illetve a 30 hajtogatott tésztalapcsomag feltekercselésére szolgál. Ez esetben is a 20 második továbbító berendezést megfelelő érzékelő egységgel, például fénysorompóval a 30 hajtogatott tésztalapcsomag szükséges helyzetében leállítjuk és 33 nyíl irányában a 27 támaszt lesüllyesztett 27' helyzetbe visszük át, ezáltal a 32 lépcsőzés lesüllyesztett 32' helyzetbe kerül, amikor is a 30 hajtogatott tésztalapcsomagot visszahajtjuk, illetve tekercseljük, amihez például 34 csúszó megvezetésen megfogott 25 rudat használunk, amely a 26 forgástengely körül 35 nyíl irányában elfordítható. Ennek megfelelően a 30 hajtogatott tésztalapcsomag a 4. ábrán bemutatott és itt is szaggatott vonallal jelölt 30' helyzetet veszi föl, amikor is feltekercselés, illetve visszahajtás során a 30 hajtogatott tésztalapcsomagot legalább háromszor behajtjuk, és így annak kiindulási 36 szabad széle a végtermék belső terébe kerül. A 30 hajtogatott tésztalapcsomagnak a dönthető 22 billenőlemez által visszahajtott hátsó végét olyan hosszúra választjuk, hogy azzal a feltekercselés, illetve visszahajtás által a második végnél bekövetkező méretváltozásokat figyelembe vegyük. A megfelelő csomagolási méreteket alapul véve a hosszúságukat úgy választjuk meg, hogy a tekercselés során egymásra legalább öt és legfeljebb 10 réteg kerüljön. Ezt követően a tekercselési, illetve visszahajtási műveletek befejezése után a 25 rudakat a 26 forgástengely irányában visszahúzzuk és így a létrejött terméket tolással kivehetjük. Természetesen nem feltétlenül van szükség a 25 rudak visszahúzására, ezek felületéről megfelelő tolóeszközzel a termék ugyancsak eltávolítható.
A találmány szerinti eljárás lépéseinek mégj óbb megértését a 6. ábra szolgálj a, ahol lényegében négyszögletes (téglalap alakú) 37 tésztalapot mutatunk be. Ennek a 11 továbbítási iránnyal párhuzamos 3 8 és 3 9 szabad oldalélé van. A 8 első hajtogató állomáson végzett hajtogatás során a 38 szabad oldaléllel határolt részt a szaggatott vonallal bejelölt 40 első hajtogatási vonal mentén behajtjuk, amit alapvetően a 2. ábrán bemutatott 9 hajtogató lemez 14 forgástengelyének helyzete határoz meg. Az első hajtogatási művelet után tehát a 38 szabad oldalél a pontozott vonallal jelölt 38' helyzetbe kerül. Ezután továbbra is a 2. ábrán részletesebben bemutatott 8 első hajtogató állomáson a 39 szabad oldaléllel határolt tésztalapfelületet a 41 második - az 40 első hajtogatási vonallal párhuzamos-hajtogatási vonal mentén hajtjuk vissza. A 41 második hajtogatási vonalat egyébként ugyancsak a 9 hajtogató lemez 14 forgástengelye határozza meg. A folyamat maga a 2. ábra szerint zajlik, amelynek révén a 39 szabad oldalélt a második hajtogatás után pontozott vonallal jelölt 39' helyzetbe visszük át. Az első két hajtogatási műveletek után lényegében a 37 tésztalapból eredeti szélességének mintegy egyharmadára zsugorodott termék keletkezik, amelynek a 11 továbbítási irányból tekintve két párhuzamos szélét most a 40 első és a 41 második hajtogatási vonal határozza meg. A 6. ábrából jól látható, hogy a hajtogatási műveletek révén a 37 tésztalap határait most a 40 első és a 41 második hajtogatási vonal jelöli ki.
A 8 első hajtogató állomást elhagyva a 17, 37 tésztalap, illetve a 30 hajtogatott tésztalapcsomag a 4. ábrán közelebbről bemutatott dönthető 22 billenőlemez tartományába kerül, ahol a 11 továbbítási irányból tekintve 44 első vég visszahajtását 42 harmadik hajtogatási vonal körül biztosítjuk, amihez a 23 tüskét használjuk. A 42 harmadik hajtogatási vonalat tehát ez utóbbi jelöli ki. A 22 billenőlemez segítségével végrehajtott visszahajtás után tehát a 37 tésztalap 44 első vége a pontozott vonallal jelölt 44' helyzetbe kerül.
A továbbiakban a 37 tésztalap az 5. ábrán részletesebben bemutatott, visszahajtást ugyancsak végző 24 tekercselő berendezésbe kerül, ahol a 25 rudak által meghatározott 43 negyedik hajtogatási vonalnak megfelelő hajtogatásra kerül sor, mégpedig 45 második végből kiindulva. A 25 rudak forgása következtében a 37 tésztalap tekercselő műveleteken megy át, amint ezt az előzőekben leírtuk, és ennek eredményeként az eddig változatlan helyzetű 45 második vég többszöri visszahajtással szintén a kívánt hajtogatott termék kerületén belülre kerül. Ezt a 7. ábrán látható oldalnézeti keresztmetszet egyértelműen mutatja. Ennek során fontos, hogy a 37 tésztalapnak a 45 második véggel meghatározott szélét legalább kétszer visszahajtjuk és így a 45 második vég a 44 első vég fölé kerül. A 7. ábra erősen vázlatos, a benne látható egyetlen vonal lényegében az előzetesen előkészített, a 40 első és 41 második hajtogatási vonal mentén összehajtott, majd a 42 harmadik és 44 negyedik hajtogatási lépésben visszahajtott 37 tésztalap középvonalát jelenti.
Mint a fentiekben azt már elmondtuk, találmány szerinti eljárással, illetve berendezéssel két vagy több egymáson fekvő tésztalapból álló tésztalapcsomag feldolgozása ugyancsak elvégezhető. Ebben az esetben az előzőekben bemutatott eljárás lényege semmiben sem változik, a 6. ábra szerint kijelölt 40, első, 41 második, 42 harmadik és 44 negyedik hajtogatási vonal mentén kell az összehajtást, illetve a visszahajtást végrehajtani.
HU 213 752 Β

Claims (13)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás tésztalapok, különösen téglalap alakú rétestésztalapok hajtogatására, legalább egy tésztalap (17,37) legalább két egymást követő hajtogatási műveletben egymással párhuzamos első és második hajtogatási vonal (40, 41) mentén egymással ellentétes irányú összehajtásával, a tésztalap (17,37) az első és második hajtogatási vonallal (40, 41) párhuzamosan fekvő szabad széleinek (38, 39) az összehajtással kapott tésztalap (17, 37) körvonalával meghatározott vetület felületén belül egymás fölötti elrendezésével, majd az összehajtással kapott tésztalapnak (17, 37) az első és második hajtogatási vonalat (40,41) keresztező harmadik és negyedik hajtogatási vonal (42, 43) mentén, a szabad szélekre (38, 39) merőleges első végénél (44) és az elsővel szemben fekvő második végénél (45) fogva történő visszahajtásával, azzal jellemezve, hogy az összehajtással és visszahajtással kapott tésztalapnak (17,37) az első vagy második véggel (44,45) a párhuzamos első és második hajtogatási vonal (40, 41) irányával szemben fekvő második vagy első végét (45,44) megfogva az összehajtással és visszahajtással kapott tésztalapot (17,37) a visszahajtás irányában legalább kétszer úgy visszahajtjuk, hogy a legalább kétszer visszahajtott első vagy második véget (44, 45) a negyedik vagy harmadik hajtogatási széllel (43, 42) behajtott második vagy első vég fölött (44, 45) rendezzük el.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tésztalapot (17, 37) az egymással párhuzamos első és második hajtogatási vonal (40, 41) mentén egymással ellenkező irányban hajtjuk össze.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tésztalapot (17, 37) egymástól olyan távolságra fekvő párhuzamos első és második hajtogatási vonal (40, 41) mentén hajtjuk össze, amely az első és második hajtogatási vonallal (40, 41) párhuzamos szabad szél (38, 39) valamint a megfelelő első és második hajtogatási vonal (40, 41) közötti távolsággal egyenlő vagy annál nagyobb.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az összehajtással kapott tésztalapot (17, 37) első vagy második végénél (44, 45) rendre a szemközt fekvő második vagy első vég (45,44) visszahajtott darabjának hosszánál kisebb vagy azzal egyenlő hosszúságú szakaszban hajtjuk vissza.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tésztalap (17, 37) összehajtása és visszahajtása során kapott rétegek közé elválasztó anyagot, például fóliát, pergament vagy papírt helyezünk.
6. Berendezés tésztalapok, különösen téglalap alakú rétestésztalapok hajtogatására az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás végrehajtásával, amely tésztalapot (17,37) szállító első továbbító berendezéssel (1) van kialakítva, azzal jellemezve, hogy az első továbbító berendezéshez (1) továbbítási iránnyal (11) párhuzamos forgástengely (14) körül megdönthető hajtogató lemez(eke)t (9) tartalmazó, a tésztalapot (17,37) összehajtó első hajtogató állomás (8) van csatlakoztatva, ahol az első hajtogató állomás (8) után a továbbítási irányban (11) az utóbbira keresztirányban elhelyezett tengely körül megdönthető billenőlemez (22) van elrendezve, továbbá második továbbító berendezést (20) tartalmaz, amely átadó állomáson (19) keresztül az összehajtással kapott tésztalapnak (17, 37) a továbbítási irányát keresztező szabad első és második végének (44, 45) többszöri visszahajtogatását végző tekercselő berendezésre (24) van csatlakoztatva.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tekercselő berendezésben (24) több tekercselést végző rúd (25) van elrendezve, amelyek közöttük kijelölt és velük párhuzamosan elrendezett forgástengely (26) körül elforgathatóan vannak megvezetve.
8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második továbbító berendezés (20) átadó állomása (19) a tekercselő berendezésben (24) elrendezett rudak (25) forgástengelyében (26) vagy annak közelében van elhelyezve.
9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első hajtogató állomás (8) környezetében közbenső szállítóegység (5) van elrendezve, amely tésztalap (17, 37) összehajtása közben leállítható hajtáshoz van csatlakoztatva.
10. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első továbbító berendezés (1) átadó hellyel (6) van ellátva, amelynél a közbenső szállítóegység (5) a tésztalapot (17,37) megfogó egységre, különösen fogókarra (7) van csatlakoztatva és a megfogó egység a közbenső szállítóegység (5) továbbítási sebességénél nagyobb mozgássebességet biztosító hajtással van összekapcsolva.
11. A 6-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első hajtogató állomás (8) hajtogató lemeze (9) nyílásokkal (10) és/vagy áttörésekkel van kiképezve.
12. A 6-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az összehajtással kapott tésztalapokból (17, 37) álló hajtogatott tésztalapcsomag (30) szabad szélének (36) visszahajtogatására szolgáló billenőlemez (22) forgástengelye közelében a második továbbító berendezés (20) fölött a továbbítási irányt (11) keresztezőén elcsúsztatható tüske (23) van elrendezve.
13. A 6-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első hajtogató állomás (8) tartományában a közbenső szállítóegység (5) fölött dönthető vagy rugósán megtámasztott lapszerü elem (12) van elrendezve, amelynek oldaléléi a közbenső szállítóegységen (5) képzett vetületben a hajtogató lemezek (9) forgástengelyével (14) egybeesnek.
HU9201193A 1989-10-30 1990-10-30 Process and device for folding sheets of dough HU213752B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT2493/89A AT393345B (de) 1989-10-30 1989-10-30 Verfahren zum falten von teigblaettern, sowie vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT68074A HUT68074A (en) 1995-05-29
HU213752B true HU213752B (en) 1997-09-29

Family

ID=3535285

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9201193A HU213752B (en) 1989-10-30 1990-10-30 Process and device for folding sheets of dough
HU921193D HU9201193D0 (en) 1989-10-30 1991-05-16 Process for folding sheets of dough and device for implementing it verfahren zum falten von teigblatterrn, sowie vorrichtung zur durchfuhrung dieses verfahrens

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU921193D HU9201193D0 (en) 1989-10-30 1991-05-16 Process for folding sheets of dough and device for implementing it verfahren zum falten von teigblatterrn, sowie vorrichtung zur durchfuhrung dieses verfahrens

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5268188A (hu)
EP (1) EP0500573B1 (hu)
AT (1) AT393345B (hu)
CA (1) CA2072645C (hu)
DE (1) DE59006380D1 (hu)
DK (1) DK0500573T3 (hu)
ES (1) ES2058936T3 (hu)
GR (1) GR920300124T1 (hu)
HU (2) HU213752B (hu)
WO (1) WO1991006218A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2100325A1 (en) * 1992-07-13 1994-01-14 Michael Victor Dalton Apparatus for folding dough leaf about a filling
JPH11508774A (ja) * 1995-06-30 1999-08-03 ルイジノーズ インコーポレイテッド 薄層状ピザクラスト
AT404538B (de) * 1995-07-12 1998-12-28 Wewalka Gmbh Vorrichtung zur herstellung von wickeln aus teigblättern und trennblättern
US5968570A (en) * 1997-04-04 1999-10-19 Paulucci; Jeno F. Folded pastry product
US6168812B1 (en) 1997-04-29 2001-01-02 Jeno F. Paulucci Microwavable semi-circular pizza product and packaging combination
US6170391B1 (en) 1999-06-09 2001-01-09 Industrial Catering, Inc. Method and apparatus for preparing a folded food product
US6355293B1 (en) * 1999-12-03 2002-03-12 Rich Sea-Pak Corporation Method for preparing filled dough products
WO2017214125A1 (en) * 2016-06-07 2017-12-14 Solbern Inc. Triangular food product folding apparatus

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1906683C3 (de) * 1969-02-11 1979-09-06 Tweedy Of Burnley Ltd., Peel Mill, Burnley, Lancashire (Grossbritannien) Vorrichtung zum Falten einer in noch zusammenhängende Abschnitte unterteilten Teigrolle
DE2439496C3 (de) * 1974-08-17 1978-03-23 Seewer Ag Maschinenfabrik, Burgdorf, Bern (Schweiz) Maschine zum Querfalten von Teigbandabschnitten
NL180801C (nl) * 1976-03-05 1987-05-04 Werner & Pfleiderer Haton Bv Inrichting voor het uit een deegklomp vormen van een toegeslagen deegplak.
NL7613994A (nl) * 1976-12-16 1978-06-20 Haagse Bakkerijmach Inrichting voor het oven gereed maken van deeg- stukken.
US4084493A (en) * 1977-02-14 1978-04-18 Elias Dennis Quintana Apparatus for producing foodstuff products
FR2515928A1 (fr) * 1981-11-12 1983-05-13 Balpe Michel Machine mettant en oeuvre un pliage d'un produit alimentaire plat, souple, tel qu'une crepe ou un produit analogue
US4483242A (en) * 1982-03-19 1984-11-20 Campbell-Taggart, Inc. Automated food processing equipment
US4520035A (en) * 1982-05-18 1985-05-28 Lamonica Mark A Pizza dough package and method of making same
US4778685A (en) * 1984-05-18 1988-10-18 Nabisco Brands, Inc. Method for producing laminated products
US4753813A (en) * 1987-01-21 1988-06-28 Saadia Clement C Edible food article and process of making same
DE3844441C1 (en) * 1988-12-31 1990-03-15 A. Fritsch Kg, 8711 Markt Einersheim, De Device for processing a piece of dough being composed of two layers of dough and an intermediate layer of fat for items made of puff and flaky pastry

Also Published As

Publication number Publication date
EP0500573B1 (de) 1994-07-06
ATA249389A (de) 1991-03-15
EP0500573A1 (de) 1992-09-02
HU9201193D0 (en) 1992-08-28
HUT68074A (en) 1995-05-29
DE59006380D1 (de) 1994-08-11
ES2058936T3 (es) 1994-11-01
DK0500573T3 (da) 1994-11-14
CA2072645C (en) 1997-01-28
WO1991006218A1 (de) 1991-05-16
AT393345B (de) 1991-09-25
GR920300124T1 (en) 1993-03-16
US5268188A (en) 1993-12-07
CA2072645A1 (en) 1991-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0336517B1 (en) Device and method for the spreading of the top wrapping film in wrapping
US3662513A (en) Method and apparatus for wrapping articles in stretchable sheet material
CA1061699A (en) Machine for wrapping articles in stretchable film
JPS6013887B2 (ja) 物品を伸張シ−ト材料で包装する装置
US4388796A (en) Stretch wrap system and method of packaging
JP2001500826A (ja) 平型物品を梱包するための方法および装置
HU213752B (en) Process and device for folding sheets of dough
JPH01308708A (ja) ストレッチラッピングを行うロボットパレタイザ
ITUB20151033A1 (it) Macchina avvolgitrice
EP1314647A1 (en) Method for making a package of products and apparatus implementing the method
US5186969A (en) Method of forming noodle bundles
US2283097A (en) Wrapping machine
US4258525A (en) Method and apparatus for wrapping groups of cigarettes
JPH10264905A (ja) 自動袋詰め機能を備えたパンスライサー
EP0490015A1 (en) Procedure for cold-packaging and shrinkwrapping groups of products
JPS628937A (ja) 紙搬送方法
DE3943745C2 (de) Vorrichtung zum Auftrennen und Entfernen einer Verpackungsmaterialhülle
JP3733603B2 (ja) ストレッチ包装機
JPH08133241A (ja) 秤付き包装装置
US2125024A (en) Wrapping machine
JPH0333606Y2 (hu)
JPH02191108A (ja) 偏平な対象物をフオイル被包ないし包装する方法及び装置
JPH0635922Y2 (ja) スパイラル式自動ストレッチ包装機
JP3058826B2 (ja) 固形食品の葉巻方法とその装置
JP2000177708A (ja) 包装装置

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: FRISCH & FROST NAHRUNGSMITTEL-GESELLSCHAFT M.B.H,