HU212481B - Process for the recovery of noble metals and tertiary phosphines - Google Patents

Process for the recovery of noble metals and tertiary phosphines Download PDF

Info

Publication number
HU212481B
HU212481B HU9204188A HU9204188A HU212481B HU 212481 B HU212481 B HU 212481B HU 9204188 A HU9204188 A HU 9204188A HU 9204188 A HU9204188 A HU 9204188A HU 212481 B HU212481 B HU 212481B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tellurium
noble metal
amalgam
process according
solvent
Prior art date
Application number
HU9204188A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT66996A (en
HU9204188D0 (en
Inventor
Oliveira Bandarra Joao Jose De
De Carvalho Alexandre Ganchas
William Heggie
Original Assignee
Plurichemie Anstalt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from PT99959A external-priority patent/PT99959A/pt
Priority claimed from PT99958A external-priority patent/PT99958A/pt
Application filed by Plurichemie Anstalt filed Critical Plurichemie Anstalt
Publication of HU9204188D0 publication Critical patent/HU9204188D0/hu
Publication of HUT66996A publication Critical patent/HUT66996A/hu
Publication of HU212481B publication Critical patent/HU212481B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B11/00Obtaining noble metals
    • C22B11/10Obtaining noble metals by amalgamating
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/04Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching
    • C22B3/16Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching in organic solutions
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A nemesfémek használata egyre inkább elterjed ipari eljárásokban, különösen katalitikus rendszerekben. A nemesfémeket, így a platinát, a palládiumot, a ruténiumot, a ródiumot, a réniumot, az irídiumot, az aranyat és az ezüstöt igen fontos nyersanyagnak tekintik és világszerte apadóban levő készletek miatt visszanyerésük különösen fontos feladatnak tekinthető.
Katalitikus rendszerekben, a nemesfémek visszanyerése rendszerint viszonylag egyszerű heterogén katalitikus rendszer esetén, még akkor is ha a nemesfémek relatív koncentrációja a rendszerben alacsony. Ebben az esetben a katalizátort kiszűrik, centrifugálják vagy más olyan módszerrel izolálják, amely alkalmas a szilárd fázisú katalizátor elkülönítésére a folyékony reakciófázisból. A katalizátort ezután reaktiválják vagy abból a nemesfémet visszanyerik.
A homogén fázisú katalitikus rendszerek nehezebb problémát jelentenek az elhasznált katalizátor vagy nemesfém izolálása szempontjából, ahol a katalizátor nagy hígításban van jelen a komplex reakciókeverékben. Ha feltételezzük azt, hogy a nemesfém koncentrációja 1 rész 10 000 részben eloszlatva, akkor ennek izolálása egyszerű módszerekkel nem mindig egyszerű. Másfelől a reakciórendszer egyéb komponensei gyakran közrehatnak az izolálási eljárásban vagy annak költségét igen megnövelik.
Az iparban nemesfémet alkalmazó homogén katalitikus rendszerek jelentős hányada trifenil-foszfinnal vagy más tercier foszfinnal képzett komplex, és így nemcsak a nemesfémet hanem a használt tercier foszfint is szükséges visszanyerni.
A 2 911 193 számú NSZK-beli szabadalmi leírás eljárást ismertet ródiumnak az oxo-eljárás maradékaiból történő visszanyerésére, amelyben a maradékot kénnel vagy egy ként lehasító vegyülettel reagáltatják. Amint a 0 097 842 számú európai szabadalmi leírás megjegyzi, ennek az eljárásnak többféle hátránya van, ilyen különösen a másodlagos reakciótermékek képződése, ami nagyon megnehezíti a reakcióelegy feldolgozását. Emellett ez az eljárás specifikusan csak a ródiumnak az oxo-eljárás maradékaiból való kinyerésére szolgál, míg a jelen találmány szerinti eljárás általánosan szervekben és/vagy szerves maradékokban jelenlévő bármilyen nemesfém kinyerésére alkalmas.
A 0 097 842 számú európai szabadalmi leírás nemesfémeknek homogén reakciókeverékekből való kinyerésére tellúrral vagy redukálható tellúr-vegyülettel való kezelést javasol. Ebben az eljárásban a kívánt reakciótennék izolálása után a katalitikus reakciórendszert 100 és 250 ’C hőmérsékleten megfelelő ideig tellúrfémmel kezelik, amíg az összes nemesfém elkülönül az oldatból tellúr-amalgám fomájában. (A jelen leírás szempontjából az amalgám kifejezés a tellúr és a mindenkori nemesfém közötti benső keveréket jelent.) Ez az ismert eljárás különösen alkalmas nemesfémek vizes közegből vagy nem illékony szerves oldószeres közegből való visszanyerésére.
A 0 097 842 számú európai szabadalmi leírás szerint alacsony forráspontú oldószerek esetében a nyers reakcióelegy anyalúgjának kezelése magas hőmérséklet elérése céljából magas nyomáson történhet, mivel magas hőmérséklet szükséges a tellúr-amalgám kezeléséhez. Az illékony oldószerek - amely közül az alkohol, így a metanol tekinthető a legtipikusabbnak - nem lenne alkalmazható önmagában vagy vízzel elegyítve a nemesfém megkötése céljából anélkül, hogy ne kellene magas nyomáson dolgozni. Másfelől azt állapították meg, hogy ha az anyalúgot magas hőmérsékleten és nyomáson kezelik, veszélyes nyomásnövekedés lép fel, ami az eljárás alkalmazását igen kockázatossá teszi.
A találmány célkitűzése javított eljárás kidolgozása nemesfémek kinyerésére.
A találmány olyan eljárás nemesfémek kinyerésére szervetlen és/vagy szerves maradékokból, amelynek során a maradékot felemelt hőmérsékleten tellúrral vagy redukálható tellúrvegyülettel kezeljük a nemesfémnek a teliúron való megkötésére, majd az így képződött tellúr/nemesfém amalgámot elkülönítik a maradéktól, mimellett a találmányt az jellemzi, hogy a maradékhoz: oldószerként dimetil-foimamidot, dimetilacetamidot, diglimet [vagyis bisz(2-metoxi-etil)-étert] vagy ezek valamilyen elegyét adjuk, a vizet és a maradékban jelenlévő egyéb, az említetteknél alacsonyabb forráspontú oldószereket ledesztilláljuk, ezután adjuk hozzá a tellúrt vagy redukálható tellúrvegyületet, majd az elegyet légköri nyomáson, visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk, és végül a képződött tellúr/nemesfém amalgámot elkülönítjük.
A találmány szerinti eljárás a nemesfémet tartalmazó maradékban jelenlévő alacsonyabb forráspontú oldószereknek az említett magasabb, 120 és 200 ’C közötti forráspontú oldószerekre történő kicserélése útján lehetővé teszi a nagy nyomások és ezzel a nyomásálló reakciótartályok alkalmazásának mellőzését, és emellett az említett magas forráspontú oldószerek redukáló tulajdonságuk folytán előnyösen elősegítik a nemesfém teljes rögzítődését a teliúron.
A találmány előnye tehát, hogy elkerülhető a nagynyomású készülékek alkalmazása az eljárásban; emellett a kezelendő maradékban jelenlevő alacsony forráspontú oldószerek előzetes eltávolítása is elősegíti a nemesfém jó megkötését. A találmány szerinti eljárás a nemesfémek kinyerésére minden olyan ipari eljárás anyalúgjából, amelyben oldott nemesfém sók vagy nemesfém komplexek, kolloid fémek vagy vizes extrakciós oldatok vannak jelen.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi a tercier foszfinok oxidformában való egyidejű kinyerését is tercier foszfint tartalmazó maradékokból, oly módon, hogy a tellúr-nemesfém amalgám elkülönítése után további lépésként a visszamaradó anyalúgot betöményítjük, a hozzáadott magas forráspontú oldószert kinyerjük és a tercier foszfint vízzel való lecsapás útján oxid alakjában kinyerjük. Ezt redukció után visszakeringtethetjük a rendszerbe, és ezáltal kiküszöbölhetjük a szerves foszforvegyületek által okozott komoly környezetvédelmi problémákat is.
A találmány szerinti eljárás különösen jól alkalmazható a Wilkinson katalizátor és analóg származékai használata után trifenil-foszfin-oxid és ródium kinyeré2
HU 212 481 Β sere, valamint a 0 086 046, 0 187 436, 0 283 615, 0 283 616 számú európai szabadalmi leírásban és a 90 308 327.7 számú közzétett európai szabadalmi bejelentésben leírt eljárásokban alkalmazott katalizátorok esetében.
A találmány szerinti eljárás előnyös olyan heterogén katalitikus rendszerek kezelésénél is, amelyekben a nemesfémek bizonyos fokú oldódása vagy nemesfémkolloidok képződése tapasztalható. Ebben az esetben az anyalúgban levő nehézfém maradékok is kinyerhetők a találmány szerinti eljárás alkalmazásával.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kiviteli módja szerint a nemesfémet tartalmazó reakciókeverékből vagy a koncentrált maradékból - a dimetil-formamid hozzáadása után — a vizet és/vagy az alacsony forráspontú oldószereket desztillálással eltávolítjuk, így ezeket dimetil-formamiddal cseréjük ki a teliúr vagy a redukálható tellúrvegyület hozzáadása előtt. Alternatív módon a tellúrt adagolhatjuk az oldószerek eltávolítása előtt is, majd a keveréket desztilláljuk és az oldószert dimetil-formamidra vagy más megfelelő oldószerre cseréljük ki. Ezután a reakciókeveréket viszszafolyató hűtő alatt forraljuk, rendszerint 5-25 órán keresztül, amíg az oldatban levő összes nemesfém a teliúrhoz kötődik. Ezután a reakciókeveréket lehűtjük és szűrjük. így egy kistérfogatú szilárd anyagot kapunk, amelynek nemesfémtartalma kb. 1-2 tömeg%. A nemesfém koncentrációját így a kezelendő anyagban nagymértékben megnöveljük a nemesfémek előnyösebb visszanyerésére. A nemesfém az amalgámból a szokásos módszerekkel nyerhető ki.
Az amalgám kiszűrése után a magas forráspontú oldószert desztillálással csökkentett nyomáson visszanyerjük és a rendszerbe visszavezetjük.
A magas forráspontú oldószer desztillálása után a tercier foszfint is kinyerjük oxid alakjában akként, hogy a maradékhoz vizet adunk.
A következő példák a találmányt közelebbről szemléltetik anélkül, hogy annak körét korlátoznák.
I. példa
A0 283 616 sz. európai szabadalmi leírás 3. példája szerint hidrogénezésnél kapott 7 liter 198,8 mg ródiumot tartalmazó anyalúghoz 350 ml vizet adunk és 6,3 liter oldószert ledesztillálunk. Ezután 9,37 g 7,17 g tellúrt tartalmazó hidráit tellúr-oxidot és 1,05 liter dimetil-formamidot adunk hozzá. A desztillálást addig folytatjuk, amíg a hőmérséklet a folyadékban 153 °C-ra emelkedik, ezután az elegyet 15 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt forraljuk. A keveréket ezután szobahőmérsékletre hűtjük le és a szilárd anyagot kiszűrjük, dimetil-formamiddal majd metanollal mossuk. A maradékot szárító szekrényben 35 ’C-on szárítjuk, a szilárd anyag 8,6 g ródium-tartalma 2,07 tömeg%, amely megfelel 178 mg-nak és így az eredeti ródiumtartalom 93,3%-a megkötődött. A kezelés után nyert anyalúgról 1,05 liter dimetilformamidot desztillálással lepárolunk és a maradékot vízzel kicsapjuk. Az így kapott szilárd terméket szűrés után 35 °C-on szárítjuk és trifenil-foszfin-oxidként azonosítjuk. Nagy tisztaságú terméket úgy kapunk (156 ’C olvadáspont), ha az anyagot metanolos közegben aktívszénnel kezeljük.
2. példa
Hidrogénező reakciókeverékből szűréssel kapott 10 000 liter anyalúgot, az 1. példa szerinti 1300 liter össztérfogatra bepárlunk a szerves oldószerek kinyerése végett. A 270 g ródiumot tartalmazó maradékot 1500 liter dimetil-formamidban feloldjuk. A desztillációs oszlopfeltét és visszafolyató hűtő alkalmazásával a vizet és a maradék 150 ’C-nál alacsonyabb forráspontú oldószereket eltávolítjuk, míg a dimetil-formamidos oldat marad vissza. Ehhez 6,75 kg tellúr-oxidot adunk és az elegyet kb. 150 ”C-on 15 órán keresztül visszafolyató hűtő alatt forraljuk. Lehűtés után a tellúr-ródium-amalgámot szűrjük és többször dimetilformamiddal és vízzel mossuk. A mintegy 9 kg amalgámot atomabszorpciós spektrofotometriával megelemezzük és az elemzés szerint 235 g ródiumot tartalmaz (87%-os megkötés).
Az anyalúgot az 1. példa szerint kezeljük és a trifenil-foszfint oxid-alakban visszanyerjük.
3. példa
30,1 mg platinát 325 ml dimetil-formamidban tartalmazó koncentrátumhoz 1,251 g tellúr-oxid-hidrátot adunk és az elegyet desztilláljuk, míg hőmérséklete 145 ’C-ra emelkedik. A melegítést 15 óra hosszat folytatjuk és hűtés után a csapadékot leszűrjük. A képződött 1,197 g szilárd terméket megelemezzük. A termék platina-tartalma 2,4 tömeg%, amely értéke 95,5%-os megkötésnek felel meg.
Ha a fenti kísérletet dimetil-acetamid felhasználásával megismételjük, akkor a platinamegkötés mértéke 95,5%.
A fentiekhez hasonló kísérleteket végeztünk dimetilformamid, dimetil-acetamid vagy diglim oldószer kombinációival és nemesfémeket tartalmazó koncentrátumok feldolgozásánál hasonló eredményeket kaptunk.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás nemesfémek kinyerésére szervetlen és/vagy szerves maradékokból a maradék 120 ’C feletti hőmérsékleten tellúrral vagy redukálható tellúrvegyülettel való kezelésével a nemesfémek a teliúrhoz kötésére, majd a kapott tellúr/nemesfém amalgám elkülönítése útján, azzal jellemezve, hogy a maradékhoz oldószerként dimetil-formamidot, dimetil-acetamidot vagy diglimet [vagyis bisz(2-metoxi-etil)-étert] vagy ezek valamilyen elegyét adjuk, a vizet és az egyéb visszamaradt, a hozzáadottnál alacsonyabb forráspontú oldószert desztillációval eltávolítjuk, ezután adjuk a maradékhoz a tellúrt vagy a redukálható tellúrvegyületet, azután az elegyet légköri nyomáson, visszafolyatás közben forraljuk, a képződött tellúr/nemesfém amalgám elkülönítése előtt.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez3
    HU 212 481 Β ve, hogy olyan nemesfém-katalizátorral katalizált hidrogénezési reakcióból származó nemesfém-tartalmú maradékot dolgozunk fel, amelyben a katalizátor nemesfémet és tercier foszfmt tartalmazó homogén katalizátor vagy adott esetben tercier foszfin jelenlétében alkalmazott heterogén nemesfém-katalizátor volt.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás tercier foszfmt tartalmazó maradékok feldolgozására, azzal jellemezve, hogy a nemesfém-amalgám elkülönítése után a visszamaradó anyalúgot betöményítjük és a tercier foszfmt oxid alakjában vízzel leválasztjuk.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tercier foszfinként trifenil-foszfint tartalmazó maradékot dolgozunk fel.
  5. 5. Az 1-3. vagy 4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nemesfémként plaúnát, palládiumot, ruténiumot, rádiumot, irídiumot, aranyat vagy ezüstöt, előnyösen rádiumot tartalmazó maradékot dolgozunk fel.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelendő maradék a következő vegyületeket alkalmazó reakciókból származik, mint trisz(trifenil-foszfin)klororódium(I) és analógjai, di/p-hidrazinN*,N2/-bisz/bisz-(trifenil-foszfin)ródium(I)/-dinitrát vagy -diklorid vagy g-3-karbopentazán-N',N4:N2,N5bisz/bisz(trifenil-foszfin)ródium(I)/-dinitrát, míg a visszanyerendő nemesfém a ródium.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként dimetil-formamidot adagolunk és a maradék oldószereket frakcionált desztillálással távolítjuk el, amíg a reakciókeverék hőmérséklete a 150 °C hőmérsékletet meghaladja.
  8. 8. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként dimetil-acetamidot vagy diglimet vagy a két oldószer elegyét adagoljuk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a teliúrral vagy egy redukálható vegyületével a forralást 120 és 200 *C közötti hőmérsékleten, célszerűen 5-25 óra hosszat folytatjuk le az amalgám teljes kialakulásáig.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinú eljárás, azzal jellemezve, hogy a magas forráspontú oldószert visszanyeljük, majd ugyanabba a folyamatba visszavezetjük.
HU9204188A 1991-12-31 1992-12-31 Process for the recovery of noble metals and tertiary phosphines HU212481B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PT99959A PT99959A (pt) 1991-12-31 1991-12-31 Processo de recuperacao de metais nobres e de fosfinas terciarias
PT99958A PT99958A (pt) 1991-12-31 1991-12-31 Processo melhorado de recuperacao de metais nobres

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9204188D0 HU9204188D0 (en) 1993-04-28
HUT66996A HUT66996A (en) 1995-01-30
HU212481B true HU212481B (en) 1996-07-29

Family

ID=26653449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9204188A HU212481B (en) 1991-12-31 1992-12-31 Process for the recovery of noble metals and tertiary phosphines

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5282884A (hu)
EP (1) EP0565800A2 (hu)
JP (1) JPH05263161A (hu)
KR (1) KR960003546B1 (hu)
CN (1) CN1035888C (hu)
AU (1) AU653306B2 (hu)
CA (1) CA2086384C (hu)
FI (1) FI925906A (hu)
HU (1) HU212481B (hu)
NZ (1) NZ245607A (hu)
RU (1) RU2083280C1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7763096B2 (en) * 2008-05-06 2010-07-27 Sd Lizenzverwertungsgesellschaft Mbh & Co. Kg Recovery of rhenium
EA018357B1 (ru) * 2009-03-25 2013-07-30 Борис Арсентьевич Ревазов Способ атомно-абсорбционного анализа золота, содержащегося в минеральном сырье
CN107021983B (zh) * 2017-04-12 2018-03-30 山东博苑医药化学有限公司 丁辛醇装置含铑废液的资源化循环利用方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2911193C2 (de) * 1979-03-22 1981-12-17 W.C. Heraeus Gmbh, 6450 Hanau Verfahren zur Wiedergewinnung von Rhodium
US4298499A (en) * 1980-07-14 1981-11-03 Uop Inc. Recovery of catalysts
PT76061A (en) * 1982-12-30 1983-01-01 Stable homogeneous hydrogenation rhodium catalyst - useful in high yield prodn. of doxycycline by stereospecific hydrogenation
DE3223501C1 (de) * 1982-06-24 1985-12-12 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Gewinnung von Edelmetallen aus Loesungen
DE3235029A1 (de) * 1982-09-22 1984-03-22 Ruhrchemie Ag, 4200 Oberhausen Verfahren zur rueckgewinnung von wasserloeslichen, rhodium enthaltenden hydroformylierungskatalysatoren
JPH0690861B2 (ja) * 1988-07-22 1994-11-14 株式会社日立製作所 回転形アクチュエータ
DE4200844C1 (hu) * 1992-01-15 1993-03-11 Degussa Ag, 6000 Frankfurt, De

Also Published As

Publication number Publication date
FI925906A0 (fi) 1992-12-28
HUT66996A (en) 1995-01-30
AU3041092A (en) 1993-07-08
RU2083280C1 (ru) 1997-07-10
CN1035888C (zh) 1997-09-17
CA2086384A1 (en) 1993-07-01
JPH05263161A (ja) 1993-10-12
CA2086384C (en) 1999-09-07
HU9204188D0 (en) 1993-04-28
NZ245607A (en) 1994-04-27
US5282884A (en) 1994-02-01
EP0565800A2 (en) 1993-10-20
AU653306B2 (en) 1994-09-22
CN1073986A (zh) 1993-07-07
EP0565800A3 (hu) 1994-02-09
KR960003546B1 (ko) 1996-03-15
FI925906A (fi) 1993-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3105326B2 (ja) カルボニル化プロセス流からのカルボニル不純物の除去
JP2959894B2 (ja) カルボニル化プロセス流からのカルボニル不純物の除去法
US3709795A (en) Purification of carboxylic acids by chemical treatment and distillation
US7541499B2 (en) Process for the recovery of phosphorus and iodine containing catalyst components
JPS5923858B2 (ja) ロジウム錯体の取得方法
JP3078407B2 (ja) プロピレンオキシドの精製方法
JPS58118529A (ja) カルボニル化生成物を精製する方法
US5478376A (en) Method for the separation of rhodium and/or iridium from solution
JPH078336B2 (ja) オキソ合成の生成物の蒸留残留物からロジウムを回収する方法
KR100321476B1 (ko) 트리멜리트산(trimellitic acid)제조용 산화촉매의 분리방법
US4687514A (en) Process for the recovery of noble metals from solutions
US4950629A (en) Process for catalyst recovery
HU212481B (en) Process for the recovery of noble metals and tertiary phosphines
CA1173020A (en) Process for purifying and recovering contaminated catalyst solution obtained in the carbonylation of methyl acetate and/or dimethylether
US4273578A (en) Method for recovering rhodium
US4289708A (en) Catalyst metal separation from saturated aliphatic monocarboxylic acids
JPH05192589A (ja) 微量のモリブデンの除去方法
JPH0755834B2 (ja) オキソ合成生成物の蒸留残留物からロジウムを回収する方法
US4985383A (en) Process for removing metallic corrosion products from a contaminated catalyst solution produced on carbonylation of methanol and/or methyl acetate and/or dimethyl ether
US4650615A (en) Purification of carboxylic acid anhydrides contaminated with halogen or halides
US4188497A (en) Purification of 3,5-xylenol
US9120734B2 (en) Two-step system and method for the production of methyl isobutyl ketone
JPH04230642A (ja) オキソ合成の生成物の蒸留残留物からのロジウムの回収方法
JP2899927B2 (ja) 精製テレフタル酸の製造方法
JP2003528841A (ja) ヒドロホルミル化の反応生成物からロジウムを回収する方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees