HU211008B - External mirror arrangement for public transport vehicle - Google Patents

External mirror arrangement for public transport vehicle Download PDF

Info

Publication number
HU211008B
HU211008B HU902547A HU254790A HU211008B HU 211008 B HU211008 B HU 211008B HU 902547 A HU902547 A HU 902547A HU 254790 A HU254790 A HU 254790A HU 211008 B HU211008 B HU 211008B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mirror
exterior
vehicle
shaped body
mirror according
Prior art date
Application number
HU902547A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT58230A (en
HU902547D0 (en
Inventor
Wolfgang Papke
Original Assignee
Kaessbohrer Fahrzeug Karl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kaessbohrer Fahrzeug Karl filed Critical Kaessbohrer Fahrzeug Karl
Publication of HU902547D0 publication Critical patent/HU902547D0/hu
Publication of HUT58230A publication Critical patent/HUT58230A/hu
Publication of HU211008B publication Critical patent/HU211008B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R1/00Optical viewing arrangements; Real-time viewing arrangements for drivers or passengers using optical image capturing systems, e.g. cameras or video systems specially adapted for use in or on vehicles
    • B60R1/02Rear-view mirror arrangements
    • B60R1/08Rear-view mirror arrangements involving special optical features, e.g. avoiding blind spots, e.g. convex mirrors; Side-by-side associations of rear-view and other mirrors
    • B60R1/081Rear-view mirror arrangements involving special optical features, e.g. avoiding blind spots, e.g. convex mirrors; Side-by-side associations of rear-view and other mirrors avoiding blind spots, e.g. by using a side-by-side association of mirrors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R1/00Optical viewing arrangements; Real-time viewing arrangements for drivers or passengers using optical image capturing systems, e.g. cameras or video systems specially adapted for use in or on vehicles
    • B60R1/02Rear-view mirror arrangements
    • B60R1/06Rear-view mirror arrangements mounted on vehicle exterior
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R1/00Optical viewing arrangements; Real-time viewing arrangements for drivers or passengers using optical image capturing systems, e.g. cameras or video systems specially adapted for use in or on vehicles
    • B60R1/02Rear-view mirror arrangements
    • B60R1/06Rear-view mirror arrangements mounted on vehicle exterior
    • B60R1/0605Rear-view mirror arrangements mounted on vehicle exterior specially adapted for mounting on trucks, e.g. by C-shaped support means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rear-View Mirror Devices That Are Mounted On The Exterior Of The Vehicle (AREA)
  • Mirrors, Picture Frames, Photograph Stands, And Related Fastening Devices (AREA)
  • Lenses (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Optical Elements Other Than Lenses (AREA)

Description

A találmány tárgya külső tükör elrendezés tömegközlekedési közúti járműhöz legalább három külső tükörrel, amelynél a külső tükrök a jármű homlokoldali tartományában vannak rögzítve, ahol az egyik külső tükör visszapillantó tükör, a másik külső tükör beszállást és/vagy tengelyt figyelő tükör, a harmadik tükör pedig a járműnek az úttest szélétől való oldalsó távolságát figyelő tükör.
Ilyen jellegű visszapillantó tükrök közúti járműveken a gyakorlatból ismertek. A külső tükrök csőtartószerkezettel a jármű elülső oldalára vannak rögzítve. Az egyes külső tükrök külön-külön rögzítőszerkezeten keresztül a csőtartószerkezettel vannak elforgathatóan összekapcsolva. Ilyen megoldás ismerhető meg az EP 0 190 715 számú közzétételi iratból egy csőtartó szerkezeten lévő külső tükörrel.
Ezen megoldás hátránya, hogy a külső tükrök szereléséhez és beállításához számos egyedi eszköz szükséges. A külső tükrökből és a csőtartószerkezetből álló teljes szerkezet felszerelése körülményes. Ezenfelül csak nehezen állíthatók be a külsó tükrök. További hátrány, hogy az ismert külső tükrök esővíz, szennyvíz vagy más csapadék által könnyen elszennyeződnek és a külső tükröknek legalább egy része a vezetőülés felől az elülső ablaknak az ablaktörlő hatásfelületét képező részén keresztül teljes mértékben nem látható. Ez meglehetősen hátrányosan hat, különösen rossz látási és időjárási viszonyok esetén.
A találmány révén megoldandó feladat, hogy egyszerű felépítésű külső tükörkészletet hozzunk létre, tömegközlekedésre való járműhöz, ahol a külső tükrök egyszerű módon szerelhetők és beállíthatók, valamint öntisztulási hatást biztosítanak.
A feladat megoldására olyan, legalább három külső tükörrel ellátott, tömegközlekedésre való közúti járművet hoztunk létre, amelynél a találmány szerint a külső tükrök minden oldalról zárt felületű, közös, L-alakú alakos testen az alakos test felületének egy részét képezően vannak elrendezve, ahol az alakos test a külső tükrök öntisztítását elősegítően aerodinamikai szempontok szerint kialakított szárnykeresztmetszettel van kialakítva.
A közös, L-alakú alakos test segítségével kompakt külső tükörszerkezet képezhető ki. Ilyen alakos test üreges héjszerkezetű testként alakítható ki, amely alaktartó és rezgésre nem hajlamos.
Mivel a külső tükrök az alakos test felületének egy részét képezik, ezért azok a tükörfelületek kivételével az alakos testtel teljes mértékben körül vannak véve, tehát az alakos testbe vannak integrálva (beépítve) és ezáltal károsító külső hatásoktól hatékonyan védve vannak.
Különösen előnyös továbbá, ha az alakos test aerodinamikai szempontok szerint kialakított számykeresztmetszettel oly módon van kialakítva, hogy eső vagy előző járművek által felcsapott víz és/vagy a szélvédő üveg felől hátrafelé áramló esővíz a menetszél hatására öntisztító hatást gyakorolva a tükör felületéről eltávozhat.
Az L-alakú alakos test oly módon van a járművön elrendezve, hogy első szára vízszintesen a jármű felől kifelé van irányítva, és az első szár végétől kiindulva függőlegesen lefelé irányítva helyezkedik el a második szára. Ezen második szár hordozza a tulajdonképpeni visszapillantó tükröt. Ezen elrendezés révén az alakos test függőleges szára és a járműkarosszéria között nyílás keletkezik, amelyen a szélvédő üveg felől hátrafelé terelt levegő átáramolhat. Az ezáltal keletkező fúvókahatást az alakos testben elrendezett tükrök öntisztítására hasznosítjuk. Erre a célra az alakos test aerodinamikai szempontok szerint van kiképezve, hogy a fúvókahatást elősegítse és optimalizálja. Ehhez a vízszintes L-szár is hozzájárul, mivel a levegő átáramlását lehetővé tevő nyílást felülről behatárolja.
A tükrök öntisztító hatása növeli a menetbiztonságot, különösen rossz látási és időjárási viszonyok esetén, az elszennyeződés veszélye ily módon csökken.
A vezető számára további előnyt jelent, hogy az alakos test összes tükrét egy pillantással áttekintheti. Ezáltal a járművének a tükrök által számára láthatóvá vált összes lényeges részét koncentráltan megfigyelés alatt tarthatja. Az alakos test ezen szempontból is ergonómiailag optimális megoldást jelent. Az alakos test kívánság szerint oly módon is elrendezhető, hogy az összes tükör a szélvédő üveg törlőfelületén keresztül áttekinthetővé válik. Ezenfelül lehetőség van arra is, hogy központi tápvezetéken keresztül kívánság szerint az összes tükröt fűtsük.
Az alakos test lengőcsapágyon keresztül a járműre rögzített alapelemmel látható el.
Villaalakú alapelem segítségével az alakos test vízszintes forgástengelyhez képest elfordulás ellen be van fogva és a lengőcsapágy révén vízszintes síkban könnyen állítható.
Előnyös továbbá, ha az alakos test az alapeleme felől kifelé mutató tartományában legalább három, tükörfelülettel ellátott tükörelemmel van ellátva. Ezáltal minden egyes tükörfelülethez speciális funkció van hozzárendelve, e szerint a mindenkori tükörfelületen világosan megjelenő képet a vezető világosan és egyértelműen leolvashatja. A jármű hossztengelyével hozzávetőlegesen párhuzamosan beállított tükörfelületek viszonylag kis légellenállással jellemezhetők, ami a jármű összlégellenállására előnyösen hat.
Előnyös, hogy minden egyes tükörelem külön-külön beállító tengellyel rendelkezik, amely a mindenkori tükörfelületnek legalább két, egymásra merőleges és egy síkban levő irányban való elfordítását teszi lehetővé. Ezáltal biztosítjuk, hogy minden egyes külső tükröt függetlenül a további külső tükröktől - azaz egyedileg - állíthatunk. így tehát lehetővé válik, hogy a többi külső tükör helyzetének változtatása nélkül csupán egy-egy tükör beállításán változtassunk.
Mivel a külső tükrök az alakos testbe teljes mértékben integrálva (beépítve) vannak, a tükrök elektromos és/vagy pneumatikus és/vagy hidraulikus úton történő állítása lehetséges, az egyes hajtótengelyek ugyanis az alakos testbe beépíthetők és pl. szervomotorokon keresztül hajthatók, amelyek az alapelemen keresztül a jármű villamos rendszerével vannak összekapcsolva.
HU 211 008 Β
Az egyes elemeknek áramlástechnikailag előnyös módon történő összekapcsolása és a környezeti hatásoktól való elszigetelése azzal biztosítható, hogy az egyes elemek kiegyenlítőtagokon keresztül egymással össze vannak kapcsolva. Ezen kiegyenlítőtagok, például harmonikaszerű elemek ezenfelül azt az előnyt biztosítják, hogy a teljes tükörelemnek - és nem csupán a tükörfelületnek - az elforgatását teszik lehetővé. Ily módon a külső tükrök a mindenkori vezetőhöz igazodóan tág határon belül állíthatók.
A harmadik tükörelem és az alapelem között lengőcsapágy rendezhető el, amely az alakos testben elrendezett összes tükörelemnek az alapelemhez, és ezáltal a járműhöz képesti együttes elforgatását teszi lehetővé. Ezen kialakítás révén lehetővé vált, hogy a külső tükröket ne csak egyénileg, hanem együttesen is állíthassuk, amennyiben az alapelemhez képesti helyzetüket változtatni kívánjuk. Különösen előnyös, hogy a tükörelemeket a harmadik tükörelem és az alapelem között beiktatott lengőcsapágy segítségével együttesen beállíthatjuk. Ilyen jellegű beállítás előnyösen elektromos úton a vezetőülés felől történhet.
A vezető megállás nélkül menet közben gyorsan reagálhat a külső tükröknek pl. az úttestre ráhajló faágak okozta elállítódására.
Célszerű, ha minden egyes tükörelem lekerekített és menetirányba mutató elülső éllel, hozzávetőlegesen homorúan ívelt felső oldallal, az elülső élhez képest viszonylag hegyesen végződő hátsó éllel és viszonylag sík alsó oldallal van kialakítva. Ilyen módon kialakított szárnykeresztmetszet segítségével a tükörfelületek öntisztítási hatása könnyen érhető el. A tükörfelületen lévő folyadékcseppeket a menetszél azonnal hátraviszi, ily módon a tükörfelületek rövid idő alatt folyadékcseppektől megtisztulnak.
Előnyös továbbá, ha az alakos test lengőcsapágya a jármű A-oszlopához oly módon van rögzítve, hogy az alakos test menetirányba tekintve a szélvédő üveg előtt és a vezetőülés felől a szélvédő üveg törlőfelületén keresztül áttekinthetően helyezkedik el. Ezáltal biztosítva van, hogy az egyes külső tükrök a vezető által viszonylag kismértékű fejelfordítás mellett rossz látási és időjárási viszonyok mellett is jól áttekinthetők. Ezáltal a menetbiztonság, különösen rossz időjárási viszonyok esetén lényegesen növelhető. Mivel az alakos test a szélvédő üveg előtt helyezkedik el, a szélvédő üvegről elfolyó vízcseppeknek a külső tükrökre való jutását messzemenően kiküszöböljük.
A találmányt az alábbiakban egy előnyös kiviteli példa kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán alakos testben elrendezett három külső tükörrel ellátott autóbusz elölről vett perspektivikus képének egy részlete, a
2. ábrán az alakos test elölnézete, a
3. ábrán a 2. ábra szerinti alakos test felülnézete, a
4. ábrán a 2. ábra szerinti alakos test oldalnézete, az
5. ábrán három tükörfelülettel ellátott alakos test vázlatos képe látható.
Az 1. ábrán 2 jármű - amely ezen kiviteli alak esetén autóbusz - 1 homlokoldalának menetirány szerintijobb oldala látható vázlatosan. A 2 jármű 4 szélvédő üvegének jobb 3 külső oldalán három 13, 14, 15 külső tükörrel ellátott 5 alakos test van elrendezve.
Az 5 alakos test a 4 szélvédő üveg alsó peremétől nézve annak teljes magasságának hozzávetőlegesen 2/3-át kitevő magasságban a 2 jármű kocsiszekrényének A-oszlopára van rögzítve.
Az 5 alakos testet a 2-4. ábrákon részletesebben is bemutatjuk. Az 5 alakos test többrészes, részben üreges L-alakú héjszerkezetű test, amelynek hozzávetőlegesen függőleges, hosszabb 10 része, a vízszinteshez képest ferdén elrendezett összekötő 11 része, valamint rövid, hozzávetőlegesen vízszintes, felső 12 része van. Az egyes 10, 11, 12 részekhez egy-egy 13, 14, 15 külső tükör van társítva, erre a későbbiekben még részletesebben is kitérünk. A 2-5. ábrákon látható, hogy az 5 alakos testnek minden oldalról zárt felülete van, ahol a 13, 14, 15 külső tükrök 16 talaj (1. ábra), ill. 2 jármű felé mutató felületrészt képeznek.
A 12 rész és a kocsiszekrény között az 5 alakos testnek alsó és felső 18,19 szárral ellátott villaalakú 17 alapeleme van. A 18,19 szárak között a kocsiszekrény felé nyitott 20 mélyedés van, amelyben 21 lengőcsapágy van befogva, amelynek segítségével az 5 alakos test a 2 járműn elforgathatóan van ágyazva. A 20 mélyedés lényegében félkör alakúra (3. ábra) van kialakítva. A 21 lengőcsapágy függőleges 22 lengőtengellyel van ellátva, amelynek alsó és felső vége az alsó és felső 19, 18 szárban kiképzett hengeres zsákfuratban van elforgathatóan ágyazva.
A 2. ábra szerint a vízszintes felső 12 rész lényegében a felső 18 szár magasságában 40 lengőcsapágyon keresztül a 17 alapelemmel van összekapcsolva.
A 17 alapelem - a 3. ábra szerint - lényegében sík, menetirányba mutató, függőleges 23 homloklappal, valamint a 2 jármű hátsó része felé mutató, hozzávetőlegesen homorú kiképzésű 24 hátlappal van ellátva. A 21 lengőcsapágy tartományában a 23 homloklap és a 24 hátlap hozzávetőlegesen azonos távolságban helyezkedik el a függőleges 22 lengőtengelytől. A 24 hátlap az 5 alakos test felső 12 részének 49 hátsó élét íveken közelíti meg, ily módon a 17 alapelem keresztmetszete a 12 rész irányában nő, ill. a 2 jármű irányában csökken, míg a 23 homloklap viszonylag egyenesvonalúan csatlakozik a 12 részhez. Ezáltal a 17 alapelem viszonylag sík 23 homloklappal és homorúan ívelt 24 hátlappal rendelkezik.
Az 5 alakos test a 17 alapelem felől kifelé mutató tartományában a 10, 11, 12 részeknek megfelelő 30, 31, 32 tükörelemekkel van ellátva, amelyeknek a 16 talaj, ill. a 2 jármű felé mutató alsó oldalán megfelelő 33, 34, 35 tükörfelülettel ellátott 13, 14, 15 külső tükrök vannak oly módon elrendezve, hogy a 33, 34, 35 tükörfelületek a megfelelő 30, 31, 32 tükörelemhez szorosan illeszkednek. A 33, 34, 35 tükörfelületek a 2 jármű hossztengelyével hozzávetőlegesen párhuzamosak, ahol az egyes 30, 31, 32 tükörelemek az 5 alakos test L-alakú kialakításának megfelelően hozzávetőlegesen függőlegesen, ill. erősen ferdén, ill. vízszintesen
HU 211 008 Β vannak irányítva. Az első 30 tükörelem hozzávetőlegesen függőlegesen, pl. 10°-os lejtésszöggel kissé ferdén rendezhető el, míg a második 31 tükörelem a vízszintessel pl. 25° és 50° közötti szögtartományba eső szöget bezáróan erősen ferdén van elrendezve. A felső 32 tükörelem hozzávetőlegesen vízszintesen van elrendezve. Ebből következik, hogy az első 13 külső tükör visszapillantó tükör, a második 14 külső tükör a tengely és a beszállás megfigyelésére, a harmadik 15 külső tükör pedig a 2 jármű és az úttest széle közötti oldalsó távolság megfigyelésére szolgál.
Minden egyes 30, 31, 32 tükörelem a rajzon nem részletezett külön-külön beállító tengellyel van ellátva, amely arra szolgál, hogy a mindenkori 33, 34, 35 tükörfelület legalább két egymásra merőleges, egy síkban lévő irányban elforgathatóvá váljék.
így például a 32 tükörelem 35 tükörfelülete a 2. ábra szerint egy, a rajz síkjára merőleges lengőtengely körül elforgatható, azaz a 35 tükörfelület egyrészt a 2 jármű felé, másrészt pedig a 2 járműtől eltávozva az úttest széle felé elforgatható. Ezenfelül a 35 tükörfelület a rajz síkjában és a 2 jármű hossztengelyére merőlegesen elrendezett lengőtengely körül, azaz a rajz síkjára merőlegesen elforgatható. Ennek során a 35 tükörfelület egyrészt főleg a 2 jármű 1 homlokoldala felé, másrészt főleg a 2 jármű hátsórésze felé mutatóan állítható be. Az egyes 30, 31, 32 tükörelemek beállításának megvalósítása céljából az 5 alakos test elektromos és/vagy pneumatikus és/vagy hidraulikus hajtómechanizmussal látható el, amely a vezetőülés felől vagy a 2 jármű belsejében lévő más hely felől működtethető. Lehetséges továbbá, hogy az egyes 33, 34, 35 tükörfelületeket álló 30, 31, 32 tükörelemek esetén, vagy az egyes 30, 31, 32 tükörelemeket a hozzájuk képest álló helyzetben lévő 33, 34, 35 tükörfelületek esetén állítsuk, azaz mozgassuk.
A 17 alapelem és a 30, 31, 32 tükörelemek - az egyes elemek közötti relatív mozgások hatékony kiegyenlítése céljából - 36, 37, 38 kiegyenlítőtagokon keresztül vannak egymással összekapcsolva. Ezáltal az 5 alakos test felületének minden oldalról való zárt állapotát biztosítjuk.
A 2. és 3. ábra szerint a 38 kiegyenlítőtag harmonikaszerű elemként van kialakítva. A 36,37, 38 kiegyenlítőtagok előnyösen nyúlékony anyagból vannak és az egyes 30,31, 32 tükörelemek, valamint a 32 tükörelem és a 17 alapelem közötti távolságot áthidalják oly módon, hogy az egyes 30, 31, 32 tükörelemek és a 17 alapelem hézagmentesen és egyenletesen egymáshoz illeszkednek.
A harmadik 32 tükörelem és a 17 alapelem között 40 lengőcsapágy van elrendezve, amely a 30, 31, 32 tükörelemeknek a 17 alapelemhez való együttes elforgatását szolgálja (a 2. és 3. ábrán vázlatosan feltüntetve). A 40 lengőcsapágy segítségével a 30,31,32 tükörelemek egyidejűleg elforgathatok, ahol a 40 lengőcsapágy oly módon van kialakítva, hogy vízszintes és/vagy függőleges irányban történő elforgatást tesz lehetővé.
Hasonlóképpen mint a 30, 31, 32 tükörelemek a 40 lengőcsapágy is elektromos és/vagy pneumatikus és/vagy hidraulikus hajtással működtethető, amely a vezetőülés felől vagy a 2 jármű belsejében lévő más hely felől működésbe hozható. Ezenfelül lehetséges, hogy a 40 lengőcsapágyat választás szerint manuálisan működtessük.
A 2. és 5. ábrán látható, hogy az egyes 30, 31, 32 tükörelemek lekerekített, erősen ívelt, menetirányba mutató elülső 41, 42, 43 éllel, hasas, lényegében domborúan ívelt felső 44, 45, 46 oldallal, az elülső 41, 42, 43 élhez képest viszonylag hegyesen végződő 47, 48, 49 hátsóéllel, valamint viszonylag sík, a 33, 34, 35 tükörfelületeket képező alsó oldallal vannak ellátva.
A mindenkori alsó oldalon lévő 33, 34, 35 tükörfelületek a megfigyelendő tárgytól függően domború és/vagy homorú és/vagy ív nélküli alakkal vannak kiképezve.
A 4. ábra szerint a 30 tükörelem 47 hátsóéle lelapított 50 résszel van ellátva, amely a 30 tükörelem hátsó, a 16 talaj felé mutató tartományában van kiképezve.
Az 5. ábrán látható, hogy az 5 alakos testnek a 17 alapelem felső és alsó 18, 19 szára között elhelyezkedő 21 lengőcsapágya a kocsiszekrény 51 A-oszlopához 52 ajtóoszlop fölött van oly módon rögzítve, hogy az 5 alakos test menetirányba nézve a 4 szélvédő üveg előtt van elrendezve és a vezetőülés felől a 4 szélvédő üvegnek az ablaktörlő hatásfelülete által meghatározott részén (az 5. ábrán A nyíllal jelölve) keresztül láthatóvá válik.
Lehetséges továbbá, hogy a 21 lengőcsapágyat más helyen elrendezzük, ebben az esetben is biztosítani kell, hogy a 13, 14, 15 külső tükrök a vezetőülés felől az ablaktörlő hatásfelületén keresztül jól láthatók legyenek.
A 21, 40 lengőcsapágyak, ill. a 22 lengőtengely olyan reteszelőelemekkel is elláthatók, amelyekkel az 5 alakos test meghatározott helyzetekben való rögzítése céljából - ellenlemezek kapcsolódnak.
A 13, 14, 15 külső tükrök beállítására szolgáló hajtások az 5 alakos testben vagy a 2 jármű belsejében is elrendezhetők. Ezenfelül a 13, 14, 15 külső tükrök fűtéssel is elláthatók.
Az alábbiakban a három 13, 14, 15 külső tükörrel ellátott 5 alakos test működését ismertetjük részletesebben.
Szűk helyviszonyok esetén az 5 alakos test a 21 lengőcsapágy körül hátra vagy előre a 2 jármű felé elforgatható.
Az utazás indítása vagy folytatása előtt az 5 alakos testet a 21 lengőcsapágy körül elforgatjuk, hogy az 5 alakos test a 4 szélvédő üveg előtt a 2 járműtől meghatározott oldalsó távolságban helyezkedjék el.
Ezenfelül a 32 tükörelem és a 17 alapelem között lévő 40 lengőcsapágy segítségével durva beállítást is végezhetünk, hogy az 5 alakos test legalább megközelítően a vezetőüléshez igazodó helyzetbe kerüljön. Ezt követően a vezető testmagasságától függően a három 13, 14, 15 külső tükör finom beállítása történik, éspedig oly módon, hogy a 13 külső tükör segítségével a jármű teljes hossza és magassága, a 14 külső tükör segítségével a mellsőtengely és a beszállás, és a 15
HU 211008 Β külső tükör segítségével a 2 jármű és az oldalsó úttestszél, pl. járdaszegély megfigyelhetővé, láthatóvá váljék. Vezetőcsere esetén az egyes beállítási lépéseket megismételjük, míg az összes 13, 14, 15 külső tükör a mindenkori vezetőhöz igazodva optimális helyzetbe nem kerül. Lehetséges továbbá, hogy az egyes vezetőkhöz igazodó tükörbeállításokat programozzuk és lehívhatóan betároljuk.

Claims (17)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Külső tükör elrendezés tömegközlekedési közúti járműhöz legalább három külső tükörrel, amelynél a külső tükrök a jármű homlokoldali tartományában vannak rögzítve, ahol az egyik külső tükör visszapillantó tükör, a másik külső tükör beszállást és/vagy tengelyt figyelő tükör, a harmadik tükör pedig a járműnek az úttest szélétől való oldalsó távolságát figyelő tükör, azzal jellemezve, hogy a külső tükrök (13, 14, 15) minden oldalról zárt felületű, közös, L-alakú alakos testen (5) az alakos test (5) felületének egy részét képezően vannak elrendezve, ahol az alakos test (5) a külső tükrök (13, 14, 15) öntisztítását elősegítően aerodinamikai szempontok szerint kialakított számykeresztmetszettel rendelkezik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alakos test (5) alapelemmel (17) van ellátva, amely lengőcsapágyon (21) keresztül a járműre (2) van rögzítve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alapelem (17) a jármű (2) felé mutató oldalán villaszerűén alsó és felső szárral (18, 19) van kialakítva.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alapelem (17) a szárak (18, 19) között a jármű (2) felé nyitott és a lengőcsapágy (21) befogadására alkalmas mélyedéssel (20) van ellátva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a lengőcsapágy (21) a járműre (2) rögzített, függőleges lengőtengellyel (22) van ellátva, amelynek felső és alsó vége a felső és alsó szárban (18, 19) elforgathatóan van ágyazva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alapelem (17) a jármű (2) hátsórésze felé mutató, lényegében homorú hátlappal (24) van ellátva, amely oly módon van kiképezve, hogy az alapelem (17) keresztmetszete a jármű (2) felé csökken.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alakos testnek (5) az alapelemből (17) kiindulva kifelé mutató tartományában legalább három, egymás után elrendezett, tükörfelülettel (33, 34,35) ellátott tükörelemmel (30,31,32) van ellátva.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az első tükörelem (30) lényegében függőlegesen, a második tükörelem (31) hozzávetőlegesen 45°-os lejtéssel, a harmadik tükörelem (32) pedig lényegében vízszintesen van az alakos testben (5) elrendezve.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a tükörelemek (30 31, 32) a mindenkori tükörelem (30, 31, 32) ágyazására és a mindenkori tükörfelületnek (33, 34, 35) legalább két egymásra merőleges, egy síkban lévő irányban való elfordítására alkalmas, külön-külön beállító tengellyel vannak ellátva.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a tükörelemek (30, 31, 32) egymástól és az alapelemtől (17) függetlenül manuálisan és/vagy elektromosan és/vagy pneumatikusan és/vagy hidraulikusan beállíthatók.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alapelem és tükörelemek (30, 31, 32) kiegyenlítőtagokon (36, 37, 38) keresztül egymással össze vannak kapcsolva.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a kiegyenlítőtagok (36, 37,38) harmonikaszerű elemek.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a harmadik tükörelem (32) és az alapelem (17) között elhelyezkedő kiegyenlítőtag (38) a tükörelemeknek (30, 31, 32) az alapelemhez (17) képesti, vízszintes és/vagy függőleges irányú együttes elforgatását biztosító lengőcsapággyal (40) van ellátva.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy a lengőcsapágy (40) manuális és/vagy elektromos és/vagy pneumatikus és/vagy hidraulikus úton működtethető.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy tükörelemek (30, 31, 32) lekerekített, menetirányba mutató elülső éllel (41, 42, 43), lényegében domború íveltségű külső oldallal (44, 45, 46), az elülső élhez (41, 42, 43) képest viszonylag hegyesen végződő hátsóéllel (47, 48, 49), valamint viszonylag sík belső oldallal vannak ellátva.
  16. 16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerint külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alakos test (5) lengőcsapágya (21) a kocsiszekrény A-oszlopához (51) oly módon van rögzítve, hogy az alakos test (5) menetirányba nézve a szélvédő üveg (4) előtt van elrendezve és a vezetőülés felől a szélvédő üvegnek (4) az ablaktörlő hatásfelülete által meghatározott tartományán keresztül láthatóan van elrendezve.
  17. 17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti külső tükör, azzal jellemezve, hogy az alakos test (5) legalább részben üreges héj szerkezetű testként van kiképezve.
HU902547A 1989-05-09 1990-04-24 External mirror arrangement for public transport vehicle HU211008B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE8905801U DE8905801U1 (de) 1989-05-09 1989-05-09 Omnibus mit wenigstens drei Außenspiegeln

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU902547D0 HU902547D0 (en) 1990-08-28
HUT58230A HUT58230A (en) 1992-02-28
HU211008B true HU211008B (en) 1995-09-28

Family

ID=6839074

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU902547A HU211008B (en) 1989-05-09 1990-04-24 External mirror arrangement for public transport vehicle

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0396930B1 (hu)
AT (1) ATE86564T1 (hu)
DE (2) DE8905801U1 (hu)
DK (1) DK0396930T3 (hu)
ES (1) ES2038462T3 (hu)
GR (1) GR3007445T3 (hu)
HU (1) HU211008B (hu)
PT (1) PT93978A (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4132962C1 (en) * 1991-10-04 1992-10-29 Metallwarenfabrik Wilke Gmbh & Co Kg, 3340 Wolfenbuettel, De External car rear view mirror - has holder and first housing part with identical connectors on facing sides for selective fitting
DE19530913A1 (de) * 1995-08-23 1997-02-27 Happich Gmbh Gebr Sicherheitsvorrichtung für Fahrzeuge
DE29617073U1 (de) * 1996-10-01 1996-11-14 MEKRA Lang GmbH & Co. KG, 90765 Fürth Omnibus, insbesondere Reise- oder Linienbus, sowie Außenspiegel zur Verwendung bei einem Omnibus
US6382804B1 (en) 1997-02-21 2002-05-07 Mekra Lang Gmbh & Co. Kg External mirror for motor vehicles
US6015215A (en) * 1997-02-28 2000-01-18 Herman; Michael J. Non-obstructive, auxiliary rear view mirror assembly and mounting apparatus
DE19711547A1 (de) * 1997-03-20 1998-09-24 Mekra Lang Gmbh & Co Kg Rückblickspiegel-Anordnung für Nutzfahrzeuge, insbesondere für Omnibusse
DE19734169B4 (de) * 1997-08-07 2007-02-15 Mekra Lang Gmbh & Co. Kg Nutzfahrzeug mit einem Spiegel im Frontbereich
DE19900987B4 (de) * 1999-01-13 2007-02-01 Mekra Lang Gmbh & Co. Kg Hornförmige Rückblickspiegelanordnung für Nutzfahrzeuge, insbesondere für Omnibusse
US6352231B1 (en) 1999-04-30 2002-03-05 Lang-Mekra North America, Llc Clamping support for securing rearview mirrors on motor vehicles
US20040129853A1 (en) * 2002-12-20 2004-07-08 Murakami Corporation Outer mirror assembly
EP1445149B1 (en) * 2002-12-20 2006-01-18 Murakami Corporation Outer mirror
DE102007013028B4 (de) 2007-03-19 2009-04-09 Mekra Lang Gmbh & Co. Kg Außenspiegelanordnung für Kraftfahrzeuge
BRMU8802047Y1 (pt) * 2008-08-14 2015-12-08 Marcopolo Sa espelho retrovisor externo com carenagem em balanço para veículo de transporte

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3644021A (en) * 1970-05-11 1972-02-22 Richard A Wolfe Adjustable vehicle mirror
DE3302735A1 (de) * 1983-01-27 1984-08-02 geb. Hartwig Johanne 6237 Liederbach Schulze Aussenrueckspiegel fuer kraftfahrzeuge
DE3502203A1 (de) * 1985-01-24 1986-07-24 Helmut 8543 Hilpoltstein Wrona Asymmetrische innenrueckspiegel- und asymmetrische aussenrueckspiegelkombination
DE3503966A1 (de) * 1985-02-06 1986-08-07 Iveco Magirus AG, 7900 Ulm Fahrzeug-fluegeltuer
US4778265A (en) * 1987-09-03 1988-10-18 Paccar Inc. Breakaway/swingaway truck mirror
FR2622521B1 (fr) * 1987-10-28 1990-01-26 Harman Automotive Sa Ensemble de retroviseurs pour vehicules utilitaires

Also Published As

Publication number Publication date
GR3007445T3 (hu) 1993-07-30
DE59000996D1 (de) 1993-04-15
DE8905801U1 (de) 1989-07-06
EP0396930B1 (de) 1993-03-10
ES2038462T3 (es) 1993-07-16
DK0396930T3 (da) 1993-04-19
ATE86564T1 (de) 1993-03-15
HUT58230A (en) 1992-02-28
HU902547D0 (en) 1990-08-28
EP0396930A1 (de) 1990-11-14
PT93978A (pt) 1991-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU211008B (en) External mirror arrangement for public transport vehicle
US4066291A (en) Weatherized system for motorcycle
US6361178B1 (en) Pivotable external rearview mirror assembly for utility vehicles
US7344258B2 (en) Forward view apparatus for motor vehicles
US4963011A (en) Raindrop and dust free vision for outside rear view car mirrors
US20050017534A1 (en) Method for blocking glare from the sun and apparatus therefor
JP2011528638A (ja) 自動車バックミラー・ガラスの空気吹き出し装置
GB2241477A (en) Detachable motorcycle screen
CN109649338A (zh) 除霜格栅总成、车辆及其仪表板总成
US3379467A (en) Windshield visor
JP2523396Y2 (ja) キャブオーバ車両等におけるミラー装置
RU28082U1 (ru) Наружное зеркало заднего вида транспортного средства (варианты)
CN217456202U (zh) 一种户外观光车顶棚支架
JP2700037B2 (ja) ワイパー付き後視鏡
CN209258301U (zh) 一种机动车的遮雨结构
JPH0329608B2 (hu)
JP2009166823A (ja) 自転車用ヘッドカバー装置
JP3096754U (ja) 自動車用フロントひさし
US1226537A (en) Reflecting apparatus.
IES81066B2 (en) Mirror for a commercial vehicle
JPH0516054Y2 (hu)
JPH04297355A (ja) 車両のワイパ−装置
KR0140696Y1 (ko) 자동차 도어 글라스의 물방울 제거용 블레이드
WO2004039658A1 (en) Protective dome for small road vehicles
KR19980048102U (ko) 아웃 사이드 미러

Legal Events

Date Code Title Description
HMH4 Cancellation of final prot. due to relinquishment