HU207319B - New process for producing 9-/dialkoxy-alkyl/-purine derivatives from 9-/2,2-di/alkoxy-carbonyl/-cyclopropyl/-purine derivatives - Google Patents
New process for producing 9-/dialkoxy-alkyl/-purine derivatives from 9-/2,2-di/alkoxy-carbonyl/-cyclopropyl/-purine derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- HU207319B HU207319B HU906228A HU622890A HU207319B HU 207319 B HU207319 B HU 207319B HU 906228 A HU906228 A HU 906228A HU 622890 A HU622890 A HU 622890A HU 207319 B HU207319 B HU 207319B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- compound
- amino
- hydrogen
- alkoxy
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D473/00—Heterocyclic compounds containing purine ring systems
- C07D473/40—Heterocyclic compounds containing purine ring systems with halogen atoms or perhalogeno-alkyl radicals directly attached in position 2 or 6
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D473/00—Heterocyclic compounds containing purine ring systems
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
- Catalysts (AREA)
- Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
- Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
Description
A találmány tárgya új kémiai eljárás olyan vegyületek előállítására, amelyek értékes köztítermékek gyógyászatilag aktív vegyületek előállításában.
A 141 927 és 182 024 számú európai közrebocsátási iratokban többek között leírják az (A) általános képletű vegyületeket. Ebben a képletben X jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy fenil-(l-6 szénatomot tartalmazó)aíkoxi-csoport, míg Ra és Rb hidrogénatomot jelent. Ugyancsak ismertetik ezeknek a vegyületeknek az acil- és foszfát-származékait.
Az említett közrebocsátási iratokban ismertetett eljárás lényege az, hogy purin-származékokat - beleértve a (B) általános képletű purin-származékokat - a képletben Y jelentése klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi-, fenil-(l—6 szénatomot tartalmazó)alkoxi- vagy aminocsoport, míg Z jelentése klóratom vagy amino- vagy acil-aminocsoport - (C) általános képletű vegyületekkel - a képletben Rc és R, egymástól függetlenül acilcsoportot jelent vagy együtt gyűrűs acetál- vagy gyűrűs karbonátcsoportot alkotnak, míg Q jelentése kilépőcsoport, például klór-, bróm- vagy jódatom, előnyösen jódatom - reagáltatnak.
Ennek az eljárásnak azonban az a hátránya, hogy a (C) általános képletű vegyületek egyáltalán nem könnyen hozzáférhetők, és csak több lépéses szintézisben állíthatók elő.
A 302 644 számú európai szabadalmi leírásban az (A) általános képletű vegyületek előállítására olyan eljárást ismertetnek, amelynél az (C) általános képletű vegyületek helyett könnyen beszerezhető vagy könynyen előállítható kiindulási anyagokat hasznosítanak. Ez az eljárás abban áll, hogy (i) előállítanak egy (I) általános képletű vegyületet - a képletben Rj jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkil- vagy a fenilgyűrun adott esetben helyettesített fenil-(l—6 szénatomot tartalmazó)alkil-csoport, R2 jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi-, fenil-(l—6 szénatomot íartalmazó)alkoxi- vagy aminocsoport és R3 jelentése halogénatom vagy 1-6 szénatomot tartalmazó alkiltio-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkil-szulfonil-, azido-, amino- vagy védett aminocsoport - úgy, hogy valamely (Π) általános képletű vegyületet - a képletben R2 és R3 jelentése az (I) általános képletnél megadott (a) valamely (III) általános képletű vegyülettel - a képletben R4 és R5 egymástól függetlenül hidrogénatomot vagy 1-6 szénatomot tartalmazó alkil- vagy fenilcsoportot jelent, vagy R4 és R5 együtt 5-7 szénatomot tartalmazó cikloalkilcsoportot alkot - reagáltatnak a (IV) általános képletű vegyületek előállítására, vagy (b) valamely (V) általános képletű vegyülettel - a képletben L jelentése kilépőcsoport és Rj jelentése az (I) általános képletnél megadott - reagáltatnak a (VI) általános képletű vegyületek előállítására, majd egy így kapott (IV) általános képletű köztiterméket átészterezés útján egy (I) általános képletű vegyületté alakítanak, vagy egy így kapott (VI) általános képletű köztiterméket dekarboxilezés útján egy (I) általános képletű vegyületté alakítanak, és adott vagy kívánt esetben Rb R2 és R3 helyettesítők jelentésén belül utólagos átalakításokat végeznek;
(ii) egy így kapott (I) általános képletű vegyületet egy (A) általános képletű vegyületté alakítanak úgy, hogy R3 jelentésében az aminocsoporttól eltérő helyettesítőt aminocsoporttá alakítják, a -CO2R] általános képletű észtercsoportot hidroxi-metilcsoporttá redukálják és adott esetben acil- vagy foszfát-származékot képeznek, továbbá adott vagy kívánt esetben az (I) általános képletű vegyület R2 helyettesítőjét az (A) általános képletű vegyület X helyettesítőjévé alakítják.
Felismertük, hogy az (A) általános képletű vegyületek új módon előállíthatók könnyen hozzáférhető köztitermékekből magas összhozammal és/vagy kevesebb reakciólépésben, mint a 302 644 számú európai szabadalmi leírásban ismertetett eljárás esetén.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás az (A) általános képletű vegyületek előállítására. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy (i) a korábbiakban definiált (U) általános képletű vegyületek valamelyikét valamely (VII) általános képletű vegyülettel - a képletben Q jelentése kilépőcsoport, J jelentése hidrogén- vagy halogénatom és Rj jelentése a korábban megadott - reagáltatunk, majd egy így kapott (VIII) általános képletű vegyületet egy (I) általános képletű vegyületté redukálunk, és adott vagy kívánt esetben Rb R2 és R3 jelentésén belül ismert módon utólagos átalakításokat végzünk, majd (ii) egy (I) általános képletű vegyületet egy (A) általános képletű célvegyületté alakítunk úgy, hogy R3 jelentésében az aminocsoporttól eltérő helyettesítők valamelyikét aminocsoporttá alakítjuk, a -C02R] általános képletű észter-csoportot hidroxi-metilcsoporttá redukáljuk, adott esetben ismert módon 2-5 szénatomos alkanoil-származékot képzünk, továbbá adott vagy kívánt esetben az (I) általános képletű vegyület R2 helyettesítőjét az (A) általános képletű vegyület X helyettesítőjévé alakítjuk.
A leírásban és az igénypontokban az „1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoport” kifejezés alatt egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoportokat, előnyösen a metilcsoportot értjük. A fenilgyűrű adott esetben meglévő szubsztituenseire példaképpen 1 vagy 2 hidroxil-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkil- vagy 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxicsoportot és halogénatomot, például fluor-, klór-, bróm- vagy jódatomot említhetünk.
Az (A) általános képletű vegyületeknél X jelentése hidrogénatom vagy hidroxil- vagy 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi-, például metoxicsoport. Ha X jelentése hidroxicsoport, akkor szakember számára érthető módon az (A) általános képletű vegyületek egynél több tautomer formában lehetnek.
Az (A) általános képletű vegyületeknél R., és Rb jelenthet hidrogénatomot vagy 2-5 szénatomot tartalmazó alkanoilcsoportokat, például acetilcsoportot.
Az (I) általános képletű vegyületeknél Rj jelenthet 1-4 szénatomot tartalmazó alkilcsoportot, például metil-vagy etilcsoportot.
Az (I) általános képletű vegyületeknél R, jelenthet
HU 207 319 Β hidrogén- vagy klóratomot vagy 1-4 szénatomot tartalmazó alkoxicsoportot, például metoxicsoportot.
R3 védett aminocsoportként jelenthet célszerűen 25 szénatomot tartalmazó alkanoil-aminocsoportokat, így például acetil-amino- vagy pivaloil-aminocsoportot; aroilcsoportokat, így például benzoilcsoportot; és aril-metilcsoportokat, így például benzilcsoportot.
Az (I) általános képletű vegyületeknél R3 jelenthet aminocsoportot, halogénatomot (például klóratomot) és védett aminocsoportot, így 2-5 szénatomot tartalmazó alkanoil-aminocsoportokat, például acetil-aminocsoportot.
Ha R2 a (Π) általános képletű vegyületeknél hidrogénatom, akkor R3 jelenthet például halogénatomot (így például klóratomot) vagy aminocsoportot. Ha a (Π) általános képletű vegyületeknél R2 jelentése klóratom, akkor R3 jelenthet például halogénatomot (így például klóratomot), aminocsoportot vagy acetil-aminocsoportot. Az (Π) általános képletű vegyületeknél R2 jelentése előnyösen klóratom és R3 jelentése előnyösen aminocsoport.
A (VII) általános képletű vegyületeknél a Q kilépőcsoport rendszerint halogénatom, előnyösen brómvagy klóratom. J jelenthet hidrogén- vagy halogénatomot, például brómatomot. Rj előnyösen etilcsoportot jelent
A (H) és (VII) általános képletű vegyület reagáltatását közömbös oldószerben, például dimetil-formamidban, dimetil-szulfoxidban vagy acetonitrilben, előnyösen dimetil-formamidban egy szervetlen vagy szerves bázis jelenlétében 0 °C és az alkalmazott oldószer forráspontjának megfelelő hőmérséklet közötti hőmérsékleteken hajthatjuk végre. Az e célra alkalmazható szervetlen bázisokra megemlíthetünk példaképpen alkálifém-hidrideket vagy alkálifém-karbonátokat, így például nátrium- vagy kálium-karbonátot, előnyösen kálium-karbonátot. Az e célra alkalmazható szerves bázisokra példaképpen megemlíthetjük az l,8-diaza-biciklo(5.4.0)-undec-7-ént és a tetrametilguanidint.
A (VJH) általános képletű vegyületek (I) általános képletű vegyületekké átalakítását redukálással, előnyösen nemesfém-katalizátort használva katalitikus redukálással hajtjuk végre. Katalizátorként használhatunk például szénhordozós palládiumkatalizátort. A redukálást hidrogéngáz vagy más hidrogén-forrás, például ammónium-formiát jelenlétében alkohol típusú oldószerben, előnyösen metanolban vagy etanolban hajtjuk végre.
Az R2 helyén klóratomot tartalmazó (VHI) általános képletű köztitermékek közvetlenül az R2 helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületekké hidrogenolizálhatók. Ilyen estekben a reagáltatást előnyösen egy szerves vagy szervetlen bázis, például trietil-amin vagy magnézium-oxid jelenlétében hajtjuk végre.
Az (I) általános képletű vegyületeknél R3 helyettesítő különböző jelentései más jelentésekké alakíthatók szokásos módszerekkel. így például egy amino-védőcsoport, például egy aril-metilcsoport eltávolítható hidrogenolízissel. Ha valamely (VHI) általános képletű köztiterméket az előző bekezdésben ismertetett okokból hidrogenolízisnek vetünk alá, akkor ebben a lépésben a védőcsoport is lehasad. Hasonló módon R3 jelentésében az azidocsoport aminocsoporttá alakítható katalitikus redukálással, illetve R3 jelentésében egy hálogénatom vagy alkil-tio- vagy alkil-szulfonilcsopórt aminocsoporttá alakítható aminolízissel, például ammóniát használva.
Az Rj és R2 helyettesítők természetesen érzékenyek lehetnek azokra a reakciókörülményekre, amelyeknél R3 helyettesítő jelentésében átalakítás kerül végrehajtásra. Szakember számára tehát érthető, hogy ezeknek a helyettesítőknek az utólagos átalakítására olyan reakciókörülményeket kell választani, amelyek megfelelnek az előállítani kívánt (I) általános képletű vegyületben lévő helyettesítők kialakításának.
A (VHI) általános képletű vegyületek új vegyületek. Ezek a vegyületek sókat és szolvátokat, így például hidrátokat képezhetnek.
A (VII) általános képletű vegyületek ismert vegyületek vagy az ismert (VH) általános képletű vegyületek előállítására ismert módszerekkel analóg módon állíthatók elő.
A (Π) általános képletű purin-származékok általános ismert vegyületek, és az előállításukra szolgáló eljárásokat a purin-kémiával kapcsolatos szakirodalmi publikációk ismertetik. így például az R2 helyén klóratomot és R3 helyén aminocsoportot tartalmazó (Π) általános képletű vegyület, azaz a 2-amino-6-klór-purin ismertetésre kerül a 141 927 számú európai közrebocsátási irat példáiban.
Az R2 helyén hidrogén- vagy klóratomot vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy fenil(1-6 szénatomot tartalmazó)alkoxi-csoportot és R3 helyén aminocsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek szokásos módszerekkel, így például nátrium-bór-hidridet használva redukálhatok olyan (A) általános képletű vegyületekké, amelyeknél X jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy fenil-(l-6 szénatomot tartalmazó)alkoxi-csoport, míg IT, és Rb hidrogénatomot jelent. Az X helyén hidroxilcsoportot, míg Ra és Rb helyén hidrogénatomot tartalmazó (A) általános képletű vegyület előállítható szokásos hidrolízises módszerekkel, például vizes nátrium-hidroxidoldatot használva olyan (A) általános képletű vegyületekből, amelyeknél X jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy fenil-(16 szénatomot tartalmazó)alkoxi-csoport, míg Ra és Rb jelentése hidrogénatom. Az X helyén hidrogénatomot vagy hidroxilcsoportot, míg Ra és Rb helyén hidrogénatomot tartalmazó (A) általános képletű vegyületek a 182 024 és 141 927 számú európai közrebocsátási iratokban ismertetett módszerekkel további (A) általános képletű vegyületekké alakíthatók át.
A találmány szerinti eljárás a következő példákkal kívánjuk megvilágítani. A példákat megelőzően egy referenciapéldát adunk egy köztitermék előállítására.
HU 207 319 Β
Refe renciapélda
2-klór-etilidén-malonsav-dietíl-észter - (IX) képletű vegyület “C-on nitrogéngáz-atmoszférában 200 ml vízmentes tetrahidrofuránhoz cseppenként hozzáadjuk 11 ml (0,1 mól) titán(IV)-klorid 25 ml szén-tetrakloríddal készült oldatát, majd az adagolás befejezése után a keverékhez 7,6 ml (50 mmól) dietil-malonátot és 5 g (63 mmól) vízmentes klór-acetaldehidet adunk. Ezt követően 0 °C-on 2 óra leforgása alatt cseppenként beadagoljuk 16 ml (0,2 mól) piridin 35 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készült oldatát. Az adagolás befejezése utána sötét színű reakcióelegyet szobahőmérsékletre melegedni hagyjuk, ezen a hőmérsékleten 2 órán át keverjük és ezt követően visszafolyató hűtő alkalmazásával 1 éjszakán át forraljuk. Lehűtése utána reakcióelegyhez 500 ml vizet adunk, majd a vizes elegyet 250-250 ml dieti-éterrel kétszer extraháljuk. Az egyesített extraktumot 500 ml vízzel, 500 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal és 500 ml telített vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk. Az ekkor kapott barna színű olajat szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, eluálószerként hexán és diklór-metán 1:1 térfogatarányú elegyét használva. így 4,9 g (44%) menynyiségben halványsárga olaj formájában a cím szerinti vegyületet kapjuk.
’H-NMR (CDCl3) δ: 1,32 (t, 3H, CH3), 1,34 (t, 3H,
CH3), 4,30 (m, 6H, 2 x OCH2, CH2C1), 7,01 (t, IH,
CH).
Tömegspektrum (ammónia C.I.): 238 (M+NH4)+, 221 (M+H)+.
Elemzési eredmények a C9 H13O4C1 képlet alapján: számított: C %=48,99, H %=5,89, Cl %=16,07;
Talált: C %=48,97, H %=5,99, Cl %=16,30.
1. példa
a) 2-amino-6-klór-9-[2,2-di(etoxi-karbonil)-ciklopropilj-purin - (X) képletű vegyület
Keverés közben 5,0 g (29 mmól) 2-amino-6-klórpurin és 6,24 g (45 mmól) vízmentes kálium-karbonát 140 ml N,N-dimetil-formamiddal készült keverékéhez hozzáadunk 8,37 g (32 mmól) 2-bróm-etilidén-malonsav-dietil-észíert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 1 éjszakán át keverjük. Ezt követően szűrést végzünk, majd a szűrletet bepároljuk. Az ekkor végrehajtott nagynyomású folyadékkromatográfiás vizsgálat (C-18 Spherisorb 5 μ ODS-2 oszlop, eluálószer 15 térfogat% tetrahidrofurán és 85 térfogat% 0,015 mólos vizes ammónium-acetát-oldat elegye) szerint kétféle termék van (retenciós idők: 3,8 és
5,6 perc) az N-7 és N-9 alkilezett purinoknak megfelelően 1:8 tömegarányban. Amaradékot szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, aluálószerként 2,5 térfogat% metanolt tartalmazó diklór-metánt használva. így 8,16 g (78%) mennyiségben a lépés címadó vegyüietét kapjuk színtelen csapadék formájában. 1-butanolból végzett átkristályosítás 159-160 °C olvadáspontú, finomszemcsés kristályokat ad.
’H-NMR (dg-DMSO) 8: 0,77 (t, 3H, CH3), 1,23 (t, 3H,
CH3), 2,03 (dd, IH, ciklopropil-metilén CH), 2,81 (dd, IH, ciklopropil-metilén CH), 3,82 (q, 2H,
OCH2, 4,20 (dq, 2H, OCH2), 4,37 (dd, IH N-CH),
7,02 (széles s, 2H, NH2), 8,17 (s, IH, H-8).
Tömegspektrum (E.I.): 353m+, 184 (mC5h4N5Cl)+.
b) 2-amino-9-[etil-2-(etoxi-karbonil)-butanoát-4il]-purin - )XI) képletű vegyület
1,19 g (3,4 mmól) 2-amino-6-klór-9-[2,2-di(etoxikarbonil)-ciklopropilj-purin, 0,12 g 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátor és 0,37 g (3,7 mmól) trietil-amin keverékét 80 °C-on és 344,75xl03 Nm2 nyomáson 250 ml etanolban 18 órán át hidrogénezzük. Az ekkor végrehajtott nagynyomású folyadékkromatográfiás vizsgálat (C-10 Spherisorb 5 μ ODS-2 hordozó, eluálószer 30 térfogat% metanol és 70 térfogat% 0,05 mólos vizes ammónium-acetát-puffer - pH=3,5 - elegye) szerint a 4,2 perc retenciós idejű kiindulási anyag eltűnt, míg 5,8 percnél az előállítani kívánt terméknek megfelelő új csúcs jelenik meg. Lehűtése után a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk és a maradékot szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, eluálószerként 5 térfogat% metanolt tartalmazó diklór-metánt használva. így 0,41 g (38%) mennyiségben a lépés és egyben a példa címadó vegyüietét kapjuk olyan olaj formájában, amely szobahőmérsékleten állás közben kristályosodik.
’H-NMR (d6-DMSO) 5: 1,13 (t, 6H, 2xCH3), 2,33 (q,
2H, CHCH2), 3,47 (t, IH, CHCH2), 4,04 (dq, 4H,
2xOCH2), 4,13 (m, 2H, N-CH2), 6,47 (széles s, 2H,
NH2), 8.00 (s, IH, H-8), 8,56 (s, IH, H-6).
Tömegspektrum: (C.I.): 322 (m+H)+.
2. példa
a) 2-atnino-9-[2,2-di(etoxi-karbonil)-ciklopropil]purin - (XH) képletű vegyület
Keverés közben 3,67 g (27 mmól) 2-amino-purin és
5,6 g (40,5 mmól) vízmentes kálium-karbonát 50 ml Ν,Ν-dimetil-formamiddal készült keverékéhez hozzáadunk 7,2 g (27 mmól) 2-bróm-etilidén-malonsav-dietil-észtert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 1 éjszakán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. A maradékot szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, eluálószerként 5 térfogat% metanolt tartalmazó kloroformot használva. így a. lépés címadó vegyüietét kapjuk 3,36 g (39%) mennyiségben színtelen csapadék formájában.
’H-NMR (d6-DMSO) δ: 0,72 (t, 3H, CH3), 1,24 (t, 3H,
CH3), 2,03 (dd, IH, ciklopropil-metilén CH), 2,83 (dd. IH, ciklopropil-metilén CH), 3,78 (q, 2H,
OCH2), 4,21 (dq, 2H, OCH2), 4,38 (dd, IH, NCH), 6,60 (széles s, 2H, NH2), 8,05 (s, IH, H-8),
8,54 (s, IH, H-6).
b) 2-amino-9-[etil-2-(etoxi-karbonil)-butanoát-4il]-puriti - (ΧΙΠ) képletű vegyület
35,2 g (0,1 mól) 2-amino-9-[2,2-di(etoxi-kárbonil)ciklopropil]-purin és 10 g 5 tömeg% fémtartalmú szén1
HU 207 319 Β hordozós palládiumkatalizátor 250 ml etanollal készült keverékét 100 “C-on és 344,75xl03 Nm-2 nyomáson 18 órán át hidrogénezzük, majd lehűtés után a reakcióelegyet szűrjük, a szűrletet bepároljuk és a maradékot szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, eluálószerként 5 térfogat% metanolt tartalmazó etil-acetátot használva. így 6,5 g (18%) mennyiségben a lépés és egyben a példa címadó vegyületét kapjuk olyan olaj formájában, amely szobahőmérsékleten állás közben kristályosodik.
3. példa
2-amino-6-(benzil-oxÍ)-9-[2,2-di(etoxi-karbonil)ciklopropil]-purin - (XIV) képletű vegyület Keverés közben 2,4 g (10 mmól) 2-amino-6-)benzil-oxi)-purin és 2,07 g (15 mmól) vízmentes káliumkarbonát 40 ml Ν,Ν-dimetil-formamiddal készült keverékéhez hozzáadunk 2,92 g (11 mmól) 2-bróm-etilidén-malonsav-dietil-észtert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 5 órán át keveqük. Ezt követően a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. A visszamaradt olajat szilikagélen oszlopkromatográfiás tisztításnak vetjük alá, eluálószerként 2,5 térfogat% metanolt tartalmazó diklór-metánt használva. így 2,6 g (61%) mennyiségben a cím szerinti vegyületet kapjuk halványsárga olaj formájában. Dietil-éterből végzett kristályosítás eredményeképpen 117-119 °C olvadáspontú, szürkésfehér kristályokat kapunk.
‘H-NMR (dg-DMSO) 6:0,77 (t, 3H, CH3), 1,23 (t, 2H, CH3), 1,99 (dd, IH, ciklopropil-metilén CH), 2,81 (t, IH, ciklopropil-metilén CH), 3,81 (q, 2H, OCH2CH3), 4,20 (dq, 2H, OCH2CH3), 4,34 (dd, IH, N-CH), 5,49 (s, 2H, OCH2Ph), 6,57 (széles s, 2H, NHz), 7,34-7,51 (m, 5H, Ph), 7,87 (s, IH, H-8).
Tömegspektrum (E.I.): 425 m+, 241 (m-CgH^O^*.
4. példa
2-amino-9-[2,2-di( etoxi-karbonilfciklopropilJ-6jód-purin - (XV) képletű vegyület
Keverés közben 17,9 g (68,5 mmól) 2-amino-6jód-purin és 14,2 g (0,103 mól) vízmentes káliumkarbonát 200 ml Ν,Ν-dimetil-formamiddal készült keverékéhez hozzáadunk 18,2 g (68,5 mmól) 2-brómetilidén-malonsav-dietil-észtert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 1 éjszakán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. A maradék nagynyomású folyadékkromatográfiás vizsgálata (C-18 Spherisorb 5 μ ODS-2 hordozó, eluálószer 15 térfogat% tetrahidrofurán és 85 térfogat% 0,015 mólos vizes ammóniumacetát oldat elegye) szerint kétféle termék van, éspedig 2,9 és 6,3 perc retenciós idejű, és ezek az N-7 és N-9 alkilezett purinok 1:10 tömegarányban. A cím szerinti vegyületet metanol és víz 3:2 térfogatarányú elegyéből kristályosítjuk, 21,6 g (71%) mennyiségben szürkésfehér kristályokat kapva.
Ή-NMR (CDCI3) 5: 0,99 (t, 3H, CH3), 1,33 (t, 3H, CH3), 2,02 (dd, ÍH, ciklopropil-metilén CH), 2,72 (t, IH, ciklopropil-metilén CH), 3,95 (q, 2H,
OCH2), 4,30 (m, 3H, OCH2+N~CH), 5,51 (széles s,
2H, NH2), 7,75 (s, IH, H-8).
5. példa
2-amino-6-klór-9-[2,2-di(etoxi-karbotiil).-ciklopropil]-purin - (X) képletű vegyület
Keverés közben 1,7 g (10 mmól) 2-amino-6-klórpurin és 2,07 g (15 mmól) vízmentes kálium-karbonát 40 ml Ν,Ν-dimetil-formamiddal készült elegyéhez hozzáadunk 2,5 g (11 mmól) 2-klór-etilidén-malonsav-dietil-észtert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 24 órán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. Az ekkor elvégzett nagynyomású folyadékkromatográfiás vizsgálat (C-18 Spherisorb 5 μ ODS-2,15 térfogat% tetrahidrofurán és 85 térfogat% 0,015 mólos vizes ammónium-acetát-elegye) szerint kétféle termék van 3,8 és 5,6 perces retenciós időkkel, vagyis N-7 és N-9 alkilezett purinok 1:40 tömegarányban. A maradék szilikagélen végzett oszlopkromatográfiás tisztításával, eluálószerként 2-43 térfogat% metanolt tartalmazó diklór-metánt használva a cím szerinti vegyület különíthető el 2,45 g (69%) mennyiségben.
6. példa
a) transz-2-amino-9-[2-bróm-3,3-di(etoxi-karbonil)-ciklopropil]-6-klór-purin - (XVI) képletű vegyület
Keverés közben 10,0 g (59 mmól) 2-amino-6-klórpurin és 12,2 g (88,5 mmól) vízmentes kálium-karbonát 100 ml Ν,Ν-dimetil-formamiddal készült elegyéhez hozzáadunk 20,3 g (59 mmól) 2,2-dibróm-etilidénmalonsav-dietil-észtert, majd az így kapott reakcióelegyet szobahőmérsékleten 72 órán át keverjük. Ezután a reakcióelegyet szűrjük, majd a szűrletet bepároljuk. A maradék szilikagélen végzett oszlopkromatográfiás tisztításkor, eluálószerként 1 térfogat% metanolt tartalmazó kloroformot használva 8,8 g (35%) mennyiségben a lépés címadó vegyületét kapjuk szürkésfehér csapadék formájában.
‘H-NMR (ds-DMSO) δ: 0,87 (t, 3H, CH3), 1,30 (t, 3H,
CH3), 3,92 (q, 2H, OCH2), 4,33 (q, 2H, OCH2),
4,75 (d, J=5 Hz, IH, CH), 5,11 (d, J=5 Hz, IH,
CH), 7,01 (széles s, 2H, NH2), 8,25 (s, IH, H-8).
b) 2-amino-9-[etil-2-(etoxi-karbonil)-butanoát-4il]-purin - (XI) képletű vegyület
8,6 g (20 mmól) transz-2-amino-9-[2-bróm-3,3di(etoxi-karbonil)-ciklopropil]-6-klór-purin, 2 g 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátor és 4,04 g (40 mmól) trietil-amin 200 ml etanollal készült keverékét 100 °C-on és 344,75x103 Nm-2 nyomáson 18 órán át hidrogénezzük, majd lehűtése után a reakcióelegyet szűrjük, a szűrletet bepároljuk és a maradékot 100 ml kloroformmal felvesszük. Az így kapott oldatot 100 ml vízzel mossuk, vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk és bepároljuk, amikor 5,8 g (91%) mennyiségben olajat kapunk, mely állás közben kristályosodik.
Claims (8)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás az (A) általános képletű vegyületek - a képletben X jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi- vagy fenil(1-6 szénatomot tartalmazó)alkoxi-csoport, míg Ra és Rb jelentése hidrogénatom vagy 2-5 szénatomos alkanoilcsoport -, előállítására, azzal jellemezve, hogy (i) valamely (Π) általános képletű vegyületet - a képletben R2 jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxi-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkoxi-, fenil-(l—6 szénatomot tartalmazó)alkoxi- vagy aminocsoport és R3 jelentése halogénatom vagy 1-6 szénatomot tartalmazó alkil-tio-, 1-6 szénatomot tartalmazó alkil-szulfonil-, azido-, amino- vagy védett aminocsoport - valamely (VH) általános képletű vegyülettel - a képletben Q jelentése kilépőcsoport, J jelentése hidrogén- vagy halogénatom és Rí jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoport vagy a fenil részén adott esetben szubsztituált fenil-(l-6 szénatomot taríalmazó)alkilcsoport - reagáltatunk, majd egy így kapott (VHI) általános képletű vegyületet - a képletben Rj, R2, R3 és J jelentése a korábban megadott - ismert módon egy (I) általános képletű vegyületté - a képletben Rb R2 és R3 jelentése a korábban megadott - redukálunk, és adott vagy kívánt esetben Rb R2 és R3 jelentésében valamelyik helyettesítőt ismert módon egy másik helyettesítővé alakítunk, ezután (ii) egy így kapott (I) általános képletű vegyületet ismert módon (A) általános képletű vegyületté alakítunk R3 helyén aminocsoporttól eltérő csoportot aminocsoporttá alakítva, a -CQ2Rj észter-csoportot hidroxi-metilcsoporttá redukálva és adott esetben acil- vagy foszfát-származékot képezve, és adott vagy kívánt esetben az (I) általános képletű vegyület R2 helyettesítőjét ismert módon az (A) általános képletű vegyület X helyettesítőjévé alakítjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy J helyén hidrogénatomot tartalmazó (VH) általános képletű vegyületet - a képletben Rj és Q jelentése az 1. igénypontban megadott - használunk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R2 helyén klóratomot tartalmazó (Π) általános képletű vegyületet - a képletben R3 jelentése az 1. igénypontban megadott - használunk.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás X helyén hidrogénatomot tartalmazó (A) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületet használunk.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás Ra és Rb helyén egyaránt acetllcsoportot hordozó (A) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket használunk.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R] helyén etilcsoportot tartalmazó (VH) általános képletű vegyületet használunk.
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy R3 helyén aminocsoportot hordozó (II) általános képletű vegyületet használunk.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Q helyén halogénatomot hordozó (VH) általános képletű vegyületet használunk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB898922076A GB8922076D0 (en) | 1989-09-28 | 1989-09-28 | Novel process |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU906228D0 HU906228D0 (en) | 1991-03-28 |
HUT55018A HUT55018A (en) | 1991-04-29 |
HU207319B true HU207319B (en) | 1993-03-29 |
Family
ID=10663861
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU906228A HU207319B (en) | 1989-09-28 | 1990-09-26 | New process for producing 9-/dialkoxy-alkyl/-purine derivatives from 9-/2,2-di/alkoxy-carbonyl/-cyclopropyl/-purine derivatives |
Country Status (19)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5220024A (hu) |
EP (1) | EP0420559B1 (hu) |
JP (1) | JP2877931B2 (hu) |
KR (1) | KR0158208B1 (hu) |
AT (1) | ATE138379T1 (hu) |
AU (1) | AU627939B2 (hu) |
CA (1) | CA2026238A1 (hu) |
DE (1) | DE69027084T2 (hu) |
ES (1) | ES2087130T3 (hu) |
FI (1) | FI904774A0 (hu) |
GB (1) | GB8922076D0 (hu) |
GR (1) | GR3020455T3 (hu) |
HU (1) | HU207319B (hu) |
IE (1) | IE903465A1 (hu) |
MA (1) | MA21960A1 (hu) |
NO (1) | NO904191L (hu) |
NZ (1) | NZ235465A (hu) |
PT (1) | PT95427B (hu) |
ZA (1) | ZA907682B (hu) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8817607D0 (en) * | 1988-07-23 | 1988-09-01 | Beecham Group Plc | Novel process |
GR1002949B (el) * | 1996-07-20 | 1998-07-29 | Smithkline Beecham P.L.C. | Φαρμακα |
GB9615276D0 (en) * | 1996-07-20 | 1996-09-04 | Smithkline Beecham Plc | Pharmaceuticals |
GB9615275D0 (en) * | 1996-07-20 | 1996-09-04 | Smithkline Beecham Plc | Pharmaceuticals |
GB9615253D0 (en) * | 1996-07-20 | 1996-09-04 | Smithkline Beecham Plc | Pharmaceuticals |
CA2251481A1 (en) | 1997-11-12 | 1999-05-12 | Junichi Yasuoka | Purine derivatives having cyclopropane ring |
MY141789A (en) | 2001-01-19 | 2010-06-30 | Lg Chem Investment Ltd | Novel acyclic nucleoside phosphonate derivatives, salts thereof and process for the preparation of the same. |
KR100573860B1 (ko) * | 2003-06-13 | 2006-04-25 | 경동제약 주식회사 | 2-아미노-9-(2-치환에틸)푸린을 이용한 9-[4-아세톡시-3-(아세톡시메틸)부트-1-일]-2-아미노푸린의 제조방법 |
KR102043754B1 (ko) | 2018-04-25 | 2019-11-12 | (주)세원물산 | 코일 휨 방지 금형장치 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
IL73682A (en) * | 1983-12-20 | 1991-08-16 | Medivir Ab | Antiviral pharmaceutical compositions containing 9-hydroxy aliphatic derivatives of guanine,some new such derivatives and process for their preparation |
EP0182024B1 (en) * | 1984-09-20 | 1991-04-03 | Beecham Group Plc | Purine derivatives and their pharmaceutical use |
SE8406538D0 (sv) * | 1984-12-21 | 1984-12-21 | Astra Laekemedel Ab | Novel derivatives of purine |
DE3671227D1 (de) * | 1985-07-27 | 1990-06-21 | Beecham Group Plc | 9-substituierte guaninmonohydrate. |
IL87149A (en) * | 1987-07-20 | 1994-05-30 | Merck & Co Inc | 6-Piperazinyl derivatives of purine and its 3- and 9-deaza isosteres, their preparation and pharmaceutical compositions containing them |
GB8724765D0 (en) * | 1987-10-22 | 1987-11-25 | Beecham Group Plc | Process |
GB8817607D0 (en) * | 1988-07-23 | 1988-09-01 | Beecham Group Plc | Novel process |
US4988703A (en) * | 1989-05-22 | 1991-01-29 | Abbott Laboratories | Carbocyclic nucleoside analogs with antiviral activity |
-
1989
- 1989-09-28 GB GB898922076A patent/GB8922076D0/en active Pending
-
1990
- 1990-09-25 DE DE69027084T patent/DE69027084T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1990-09-25 EP EP90310444A patent/EP0420559B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1990-09-25 AT AT90310444T patent/ATE138379T1/de not_active IP Right Cessation
- 1990-09-25 ES ES90310444T patent/ES2087130T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1990-09-26 ZA ZA907682A patent/ZA907682B/xx unknown
- 1990-09-26 NO NO90904191A patent/NO904191L/no unknown
- 1990-09-26 PT PT95427A patent/PT95427B/pt not_active IP Right Cessation
- 1990-09-26 HU HU906228A patent/HU207319B/hu not_active IP Right Cessation
- 1990-09-26 CA CA002026238A patent/CA2026238A1/en not_active Abandoned
- 1990-09-26 MA MA22232A patent/MA21960A1/fr unknown
- 1990-09-26 AU AU63258/90A patent/AU627939B2/en not_active Expired
- 1990-09-26 US US07/588,569 patent/US5220024A/en not_active Expired - Lifetime
- 1990-09-26 IE IE346590A patent/IE903465A1/en unknown
- 1990-09-26 NZ NZ235465A patent/NZ235465A/xx unknown
- 1990-09-27 FI FI904774A patent/FI904774A0/fi not_active Application Discontinuation
- 1990-09-28 KR KR1019900015560A patent/KR0158208B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1990-09-28 JP JP2257564A patent/JP2877931B2/ja not_active Expired - Lifetime
-
1996
- 1996-07-03 GR GR960401828T patent/GR3020455T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PT95427A (pt) | 1991-05-22 |
MA21960A1 (fr) | 1991-04-01 |
ATE138379T1 (de) | 1996-06-15 |
DE69027084T2 (de) | 1996-10-24 |
KR910006288A (ko) | 1991-04-29 |
ES2087130T3 (es) | 1996-07-16 |
DE69027084D1 (de) | 1996-06-27 |
NZ235465A (en) | 1993-01-27 |
ZA907682B (en) | 1992-08-26 |
EP0420559A2 (en) | 1991-04-03 |
FI904774A0 (fi) | 1990-09-27 |
KR0158208B1 (ko) | 1998-12-01 |
AU6325890A (en) | 1991-04-11 |
HU906228D0 (en) | 1991-03-28 |
JP2877931B2 (ja) | 1999-04-05 |
AU627939B2 (en) | 1992-09-03 |
CA2026238A1 (en) | 1991-03-29 |
EP0420559A3 (en) | 1992-04-15 |
PT95427B (pt) | 1996-08-30 |
EP0420559B1 (en) | 1996-05-22 |
NO904191L (no) | 1991-04-02 |
NO904191D0 (no) | 1990-09-26 |
GR3020455T3 (en) | 1996-10-31 |
US5220024A (en) | 1993-06-15 |
HUT55018A (en) | 1991-04-29 |
JPH03120279A (ja) | 1991-05-22 |
GB8922076D0 (en) | 1989-11-15 |
IE903465A1 (en) | 1991-04-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5017701A (en) | Process for the preparation of purine derivatives | |
US5736549A (en) | Hypoxanthine and guanine compounds | |
US4605659A (en) | Purinyl or pyrimidinyl substituted hydroxycyclopentane compounds useful as antivirals | |
US5138057A (en) | Chemical process for the preparation of purine derivatives | |
Jacobs et al. | Synthesis of SQ-32,829, a new nucleoside antiviral agent | |
US5892034A (en) | Process for preparing 5-substituted pyrrolo- 2,3-d!pyrimidines | |
OZAKI et al. | 5-Fluorouracil derivatives. IV. Synthesis of antitumor-active acyloxyalkyl-5-fluorouracils | |
HU207319B (en) | New process for producing 9-/dialkoxy-alkyl/-purine derivatives from 9-/2,2-di/alkoxy-carbonyl/-cyclopropyl/-purine derivatives | |
PL159022B1 (pl) | Sposób wytwarzania zwiazków 9-hydroksyalkoksyguaniny PL PL | |
US4965270A (en) | Purine derivatives | |
EP0242482A2 (en) | Antiviral purine derivatives and process for their preparation | |
KR20040107812A (ko) | 2-아미노-9-(2-치환에틸)푸린 및 이를 이용한9-[4-아세톡시-3-(아세톡시메틸)부트-1-일]-2-아미노푸린의제조방법 | |
KR100573859B1 (ko) | 9-[4-아세톡시-3-(아세톡시메틸)부트-1-일]-2-아미노푸린의제조방법 | |
DE3855774T2 (de) | Purinverbindungen und ihre Herstellung | |
Nishitani et al. | Synthesis of 2-(pyrimidin-1-yl)-and 2-(purin-9-yl)-2-amino acids | |
SK278153B6 (en) | Method of preparation 2-substituted 4,6-dialkoxypyrimidines | |
JPH083143A (ja) | 6−アラルキル置換ピリミジン誘導体の製造方法 | |
US5286861A (en) | Process for preparing uracil derivatives | |
US5175288A (en) | Process for preparing purine derivatives and intermediates thereof | |
HU194176B (en) | Process for production of derivatives of new 7-phormildekahydridinoline | |
KR830002379B1 (ko) | 5-플루오로 우라실 유도체의 제조방법 | |
JPH10130245A (ja) | アシクロヌクレオシドの製造方法 | |
KR810000454B1 (ko) | 치환 안식향산아미드 유도체의 제조방법 | |
EP0111440A1 (en) | 2-Aminopyrimidines, their production and use | |
KR970064298A (ko) | 치환된 퀴나졸린 유도체, 그의 제조방법 및 제초제로서의 용도 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |