HU207100B - Process for purifying insulins by reverse phase chromatography - Google Patents

Process for purifying insulins by reverse phase chromatography Download PDF

Info

Publication number
HU207100B
HU207100B HU912874A HU287491A HU207100B HU 207100 B HU207100 B HU 207100B HU 912874 A HU912874 A HU 912874A HU 287491 A HU287491 A HU 287491A HU 207100 B HU207100 B HU 207100B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
insulin
buffer
glycine
column
yield
Prior art date
Application number
HU912874A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT59418A (en
Inventor
Rainer Dickhardt
Bernhard Unger
Leonhard Haefner
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HUT59418A publication Critical patent/HUT59418A/hu
Publication of HU207100B publication Critical patent/HU207100B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K1/00General methods for the preparation of peptides, i.e. processes for the organic chemical preparation of peptides or proteins of any length
    • C07K1/14Extraction; Separation; Purification
    • C07K1/16Extraction; Separation; Purification by chromatography
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/575Hormones
    • C07K14/62Insulins

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás inzulinok és/vagy inzulinszármazékok tisztítására, mely eljárás során az inzulint, illetve inzulin-származékot 2,8 és 8,5 közötti pH-értékre pufferolt oldószerben feloldjuk, lipofilra módosított kovasavgélre visszük, majd iker ionokat tartalmazó pufferolt oldószereleggyel az izoelektromos pont közelében eluáljuk.
Inzulin vagy inzulin-származékok lipofilra módosított (reverz fázisú) kovasavgélen végzett tisztítása az analitikából ismert, a nagynyomású folyadék kromatográfia évek óta sikeresen használja ezt a módszert [W. S. Welinder és munkatársai, J. Chrom. 361, 357-367 (1986)]. Elemzésre használatos mennyiségű, így pg-os mennyiségű proteint visznek módosított kovasavgéllel töltött acél-, üveg- vagy műanyag oszlopra, majd áramló folyadékeleggyel (többnyire savas, vizes pufferoldat, amely állandó vagy változó mennyiségben szerves oldószert is tartalmaz) eluálják. A felvitt proteinmennyiség a 30gg/ml oszloptérfogat értéket messze nem éri el.
Az inzulinok tisztításához gyakran a laboratóriumban használatos, viszonylag toxikus oldószereket (pl. acetonitrilt), valamint korróziót előidéző' puffer-komponenseket, pl. tetraalkil-ammónium-sókat, alkilszulfonátot, hexafluoracetont, trifluoracetátot használnak [E. P. Kroeff és munkatársai, J. Chrom. 461, 45-61 (1989)]. Ezek a futtató szerek az inzulinhoz közel álló anyagokkal erősen szennyezett elegyek tisztításakor a főkomponens minősége, hozama, valamint az összes inzulinkomponens kinyerhetősége szempontjából kielégítő preparatív szétválasztást nem tesznek lehetővé [J. Rivier, R. McClintock, J. Chrom., 268, 112-119 (1983); Peter és munkatársai, J. Chrom. 408, 43-52 (1987)].
Előző kémiai műveletekből, így erősen savas észterbontásból vagy enzimes (transz)peptidáló folyamatokból, kristályosítási tisztításból származó inzulinok gyakran olyan kísérőanyagokat tartalmaznak, amelyek tulajdonságaikban erősen hasonlítanak a főkomponenshez. Tisztításuk meghatározott pH-értéken végzett ioncserélő kromatográfiás módszerrel lehetséges, ha az elektromos töltéskülönbségek eléggé nagyok (4 129560 sz. amerikai szabadalmi leírás). A módszer hátrányai közé tartozik a felhígulás, mert kicsapott anyagok feldolgozásakor a felülúszóval értékes anyag vész el, továbbá a ciklusidő viszonylag hosszú, és az összes értékes komponens kinyerhetősége, ezzel együtt a hozam is nem kielégítő.
A WO 8901 485 szám alatt publikált PCT/AT88/OOO63 sz. nemzetközi szabadalmi bejelentés peptidek reverz fázisú kovasavgélen végzett tisztítását ismerteti. Az eljárás során kelátképzőt, előnyösen EDTA-t vagy nitriloecetsavat, valamint erősen poláros vegyületet, például hexametilénfoszfor-triamidot vagy N-metilpirrolidont alkalmaznak. Az eljárás hozama nem mindig kielégítő, és - ahogy saját reprodukációs kísérleteink bizonyították - a termék tisztasága nem éri el a gyógyszerkönyvekben támasztott követelményeket.
A preparatív (azaz kinyerés céljából végzett) szétválasztás elvileg az oszlop térfogatának, a felvitt anyag mennyiségének és az eluálószer mennyiségének növelésével érhető el. A szerves oldószerek szükséges mennyisége pl. a 20 cm-t meghaladó átmérőjű oszlopon végzett oszlopkromatográfia esetén köbméteres nagyságrendben van. Az elemzés céljából végzett HPLC során alkalmazott oldószerek (pl. acetonitril, dimetil-formamid, metanol, dioxán stb.) toxikusak, ezért a preparatív termeléshez szükséges mennyiségekben történő alkalmazásuk költséges védőintézkedéseket tenne szükségessé.
A találmány feladata inzulinok és inzulin-származékok tisztítására alkalmas kromatográfiás eljárás kifejlesztése volt, amely eljárás során az inzulinok biológiai aktivitása megmarad, egy kromatográfiás lépéssel nagy tisztaság, továbbá rövid ciklusidő, az oszlop 50 ciklust meghaladó élettartama, az álló kovasavgél-fázis gyors, töltetcsere nélküli regenerálása érhető el és az alkalmazott oldószerek nem toxikusak, úgyhogy preparatív termelési lépték válik lehetővé.
A fenti feladatot olyan eljárással oldottuk meg, amellyel inzulinokat és/vagy inzulin-származékokat vízzel elegyedő szerves oldószert tartalmazó, vizes, pufferolt oldószereleggyel lipofilra módosított kovasavgélen, az izoelektromos pont közelében, iker ionok jelenlétében tisztítunk meg. Az eljárásra jellemző, hogy az eluálást iker ionokat 0,02-0,5 mól/1 koncentrációban tartalmazó eluálószerrel végzik, amelynek pH-értéke 3,5 és 8,5 közötti, előnyösen legfeljebb 1 pH-egységgel a tisztítani kívánt inzulin vagy inzulin-származék izoelektromos pontja feletti vagy alatti.
Meglepő módon a fenti paraméterek pontos betartása nemcsak az értékes anyag és a szennyeződés jó szétválaszthatóságát, hanem ezen túlmenően a proteinnek az álló fázisról (lipofil kovasavgélről) való jó leválását eredményezi. A szétválasztás annyira jó, hogy még inzulinhoz hasonló komponensekkel erősen szennyezett inzulin-oldatok is tisztíthatok, így például inzulinok és inzulin-származékok A21-dezamido-inzulintól elválaszthatók. Mert a proteinek jól válnak le a szilárd fázisról, a töltött oszlop sokáig üzemeltethető, és az inzulinok összkinyerhetősége is jó.
A találmány szerinti eljárás mindkét változata bármely inzulin tisztítható, így állati vagy emberi eredetű inzulin, inzulin-prekurzorok, pl. proinzulin vagy preproinzulin, vagy genetikailag módosított mikroorganizmusok által termelt rekombinált inzulinok. Olyan inzulin-származékokat is alkalmazhatunk, amelyeket pl. kémiai vagy enzimes átalakítással állítottunk elő, így pl. dez-Phe-B 1-inzulin, inzulin-(3-ketén-szulfonát, diarginin-inzulin(B31, B32), monoarginin-ínzulin vagy difenilalanin-inzulin(B31, B32) (4601852 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). Az az eljárás, amely szerint az izoelektromos pontnál legfeljebb 1 pH-egységgel kisebb vagy nagyobb pH-érték mellett és iker ionok jelenlétében végezzük a kromatográfiás tisztítást, esetenként valamennyivel jobb hozamot ad.
Az inzulinok vagy inzulin-származékok viszonylag szennyezett állapotban, de (pl. gélkromatográfiásari) előtisztított formában is vihetők az eljárásba. Az inzu2
HU 207 100 B lin többszörös kristályosítás és gélkromatográfiai tisztítás után még mindig igen hasonló móltömegű, inzulinszerű kísérőanyagokat tartalmaz; ezek megfelelően választott pH-érték mellett töltésállapotukban különböznek az inzulintól és egymástól, de inzulinnal komplexeket képeznek (4129560 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). Az ilyen anyagok például dez-amido-inzulinok, arginin- és diarginin-inzulin, inzulin-etilészter és mások.
Lipofilra módosított kovasavgélen olyan kovasavgélt értünk, amelyre hidrofób mátrixot vittek fel. A hidrofób mátrix lehet például 3-20 szénatomos alkán. Különösen előnyös lipofilra módosított kovasavgélek például az alábbiak:
- (R)Nucleosil, Macherey & Nagel cég: gömb alakú és nem-gömb alakú, különböző, de legfeljebb 45 μτη-es szemcseméretű részecskék, pórusméret 100 Á, C8-, illetve C18-módosított.
- (R)Lichroprep, Merck cég: gömbalakú és nemgömbalakú, különböző, de legfeljebb 40 pm-es szemcseméretű részecskék, pórusméret 60-250 Á, C8-C18-módosított.
- (R)Lichrospher Select B, Merck cég: gömb alakú, legfeljebb 25 pm-es részecskék, C8-módosított;
_ (R)Waters Prep, C18-módosított, 50-105 pm-es, nem-gömb alakú részecskék, pórusméret 100 Á;
- (R)Zorbax ProlO, DuPont cég: C8-módosított, 10 pm, gömb alakú, pórusméret 100 Ί;
- (R)Kromasil, gyártja: EKA Nobel: C4-, C8-C18módosított legfeljebb 16 pm-es, gömb alakú részecskék, pórusméret 100,150 vagy 200 Á.
Iker ionok olyan vegyületek, amelyek protonokat felvehetnek, de le is adhatnak, azaz savas oldatban kationokat, lúgos oldatban anionokat képeznek; ilyenek például az α-aminosavak, bétáin és betain-származékok. Előnyös iker ionok a glicin, glutamin és bétáin (N-trimetil-glicin). Különösen előnyös a glicin.
Egy inzulin vagy inzulin-származék izoelektromos pontja (IEP) az inzulin oldatának az a pH-értéke, amelynél az oldott inzulin kationos és anionos töltéseinek száma a nullával egyenlő. A sertésinzulin izoelektromos pontja például 5,3 és 5,4 pH között van (H. Neurath, K. Bailey, Protein Hormones, Vol. II/A, The Proteins, 636. old.), ami azt jelenti, hogy ez esetben az oldószerelegy pH-jának 4,5 és 6,5 között kell lennie. Különösen előnyös az olyan pH-érték, amely legfeljebb 0,5 pH-egységgel van az IEP felett vagy alatt.
Az eluálószer pufferoló anyagot tartalmaz, hogy az eluálószer pH-értékét állandó értéken lehessen tartani. Alkalmas pufferanyagok az irodalomból ismertek, például: foszfátok, alkálifém- és alkáliföldfémsók, így nátriumcitrát vagy kálium-acetát, ammónium-citrát, -acetát -szulfát vagy -klorid. Az eluálószer továbbá vízzel elegyedő szerves oldószert is tartalmaz, például az alábbiakat: alkoholok, ketonok, metil-acetát vagy dioxán. Az alkoholokat, így n- vagy izopropanolt, metanolt, etanolt vagy metil-acetátot előnyben részesítjük.
A vízzel elegyedő szerves oldószer koncentrációja és 90%, előnyösen 10 és 60%, különösen előnyösen 10 és 35% között van. A pufferanyag 1 mmól/1 és mól/1 közötti koncentrációban van jelen, vízre mint oldószerre vonatkoztatva. Az iker ionok koncentrációja 20 mmól/1 és 500 mmól/1 közötti, vízre mint oldószerre vonatkoztatva.
A kromatográfiás tisztítást 0 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen 15 °C és 30 °C közötti hőmérsékleten, különösen 15 °C és 20 °C közötti hőmérsékleten végezzük. Kromatografálás alatt a nyomás messzemenően állandó és lehet pl. 0,5x106-4Oxl06 Pa, előnyösen 2xl06-107 Pa.
Az inzulint vagy inzulin-származékot ismert módon visszük az oszlopra és eluáljuk onnan. A tisztítani kívánt inzulint előnyösen vizes, alkoholos vagy tisztán vizes pufferoldatban visszük az oszlopra. Az inzulinoldat proteinkoncentrációja 1-10%-ot, előnyösen 3%ot tesz ki.
Az inzulinok eluálásához állandó koncentrációjú pufferoldatot alkalmazunk (izokráciás módszer), vagy a pufferben lévő, vízzel elegyedő szerves oldószer részarányát megváltoztatjuk. Ez a megváltoztatás úgy értendő, hogy a szerves oldószer koncentrációját az eluálószer göngyelített térfogatával arányosan, előnyösen lineárisan arányosan emeljük.
Kromatografálás után az inzulint cinkkel végzett kicsapás vagy kristályosítás útján elválasztjuk az eluálószerből. Az oldatot vákuumdesztillációval oldószermentesíthetjük, vagy az oldószer koncentrációját vizes hígítással csökkenthetjük. Mindenesetre célszerű ha az oldószer koncentrációja kicsapás vagy kristályosítás előtt legfeljebb 10%-ot tesz ki, mert így a felülúszóban a proteintartalom 50 mg/l-nél kisebb marad. A kapott tiszta inzulincsapadékot dekantálással, centrifugálással vagy szűréssel különítjük el, majd szárítjuk.
A találmány szerinti eljárást nemcsak az elemző kromatográfiában lehet alkalmazni, hanem a preparatív kromatográfiában is, főleg, ha a megvalósításhoz HPLC-berendezés áll rendelkezésre
A „preparatív” kromatográfián itt olyan eljárást értünk, amely célja nem a termék elemzése, hanem tiszta formában történő kinyerése. A kinyert mennyiség széles tartományon belül változhat, például 1 mg és 50 kg, előnyösen 50 mg és 15 kg között van.
Az alábbi példákkal a találmányt közelebbről ismertetjük. A százalékos adatok tömegszázalékok, ha mást nem kötünk ki. A pufferoldatok mól-adatai 1 literre vonatkoznak.
7. példa
Puffer A: 0,2 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,05 mól nátrium-citrát, pH 5,5, tisztán vizes;
Puffer B: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,05 mól nátrium-citrát, pH 5,5, víz és n-propanol 1:1.
Szorbens: Nucleosil C18, 15-25 pm, gömb alakú részecskék, pórusméret 100 angström, gyártja: Macherey & Nagel
Oszlop: 40 mmx250 mm
HU 207 100 B
Humáninzulin-B30-di-terc-butilészter/éter trifluorecetsavas bontásából nyert 3,5 g humáninzulint (proteintartalom 79,1%) nagynyomású szivattyúval, 0,1 mól/1 glicint tartalmazó 2,8 pH-jú HCl-pufferben felviszünk az oszlopra. Alkalmas keverőberendezéssel ellátott nagynyomású szivattyún keresztül adagoljuk az A- és B-puffert keverve úgy, hogy 14% és 20% közötti propanolgradiens jön létre. Az inzulin kb. akkor eluálódik, amikor a gradiens 17,5% propánok tartalmaz. 46 ml/perc áramlási sebesség mellett ez a 23. perc után következik be.
A kristályosított humáninzulin frakcionálása és izolálása után 88,5%-os hozammal 97% proteint tartalmazó terméket kapunk főfrakcióként; 7,5%-os hozammal mellékfrakciót is nyerünk, ennek 85,7% a proteintartalma. Ez azt jelenti, hogy a bevitt inzulin 96,0%-át sikerült kinyerni.
2. példa
Puffer A: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-citrát, pH 5,5, tisztán vizes;
Puffer B: 0,05 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-citrát, pH 5,5, víz és npropanolltl.
Szorbens: Nucleosil C18-P, 15—25 pm, gömb alakú részecskék, pórusméret 100 angström, gyártja: Macherey & Nagel.
Oszlop:40 mmx250 mm
Humáninzulin-di-terc-butilészter/éter észterbontásából származó 7,0 g humáninzulint (proteintartalom 86,1%) nagynyomású szivattyú segítségével felviszünk az oszlopra 2,8 pH-jú 0,1 mól glicin/HCl-pufferrel készített 3%-os oldat alakjában. Eluáláshoz az 1. példában leírt n-propanol-gradienst használunk, nyomás alatt. 60 perc alatt a propanolkoncentrációt 14%-ról 17,5%-ra növeljük.
Frakcionálás és kristályosítás után 98,7% proteint tartalmazó terméket kapunk. A tisztított humáninzulin hozama a bevitt inzulin 91%-ának felel meg.
3. példa
Puffer A: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, tisztán vizes;
Puffer B: 0,05 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, víz és npropanol 1:1.
Szorbens: Lichrospher Select B, C8, 15-25 pm, 60 angström pórusméret, Merck
Oszlop: 50 mmx250 mm
Sertésinzulin tripszines átamidálásának reakcióelegyéből 10 g-ot 200 ml 2,8 pH-jú 0,1 mól glicin/HCl-pufferben feloldunk, és az oldatot oszlopra visszük, A propanol koncentrációt 120 perc alatt 14%-ról 30%-ra növeljük, 40 ml/perc áramlási sebesség mellett. Az egyes protein komponensek külön-külön eluálódnak. Kristályosítás, illetve kicsapás és szárítás után főfrakcióként a bevitt inzulinra vonatkoztatva 93% hozammal kapjuk a humáninzulinB30-di-terc-butil-treoninészter/étert (tisztaság 97% felett).
4. példa
Puffer A: 0,1 mól nátrium-klorid, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, tisztán vizes;
Puffer B: 0,05 mól nátrium-klorid, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, víz és npropanol 1:1.
Szorbens: Zorbax ProlO, C8, 10 pm, DuPont Oszlop: 5 cmx25 cm
Humáninzulin-B30-di-terc-butil-treoninészter/éter trifluorecetsavas bontásából származó 7,5 g humáninzulin 100 ml 0,1 mól glicin/HCl-oldattal készített oldatát az oszlopra szivattyúzzuk, majd 80 ml/perc áramlási sebesség mellett eluáljuk. A B-puffer koncentrációját 60 perc alatt 18%-róI 25%-ra növeljük. A retenciós idő kb. 37 perc. Kristályosítás után a főfrakcióból a bevitt inzulin 96,8%-ának megfelelő humáninzulint nyerünk, amelynek tisztasága meghaladja a 97%-ot. A mellékfrakció 2,2% humáninzulint tartalmazott, 50% alatti tisztasággal.
5. példa
Puffer A: 0,2 mól nátrium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,03 mól ammónium-acetát, pH 5,5, 10% metil-acetát;
Puffer B: 0,05 nátrium-szulfát, 0,1 glicin, 0,03 mól ammónium-acetát, pH 5,5, 20% metil-acetát
Szorbens: Kromasil C8, 13 p, pórusméret 100 angström, EKA Nobel
Oszlop: 5 cmx25 cm
Az oszlopot 30% B-puffert tartalmazó puffereleggyel kiegyensúlyozzuk, majd 1 liter oszloptérfogatra vonatkoztatva 8 g szarvasmarha-inzulint viszünk fel 0,1 mól glicin/HCl-puffer segítségével. 90 perc alatt a B-puffer részarányát 80%-ra növeljük, ami 15% metil-acetátnak felel meg. A szarvasmarhainzulin 65 perc múlva eluálódik, a főfrakció tisztasága >97,5% (hozam 63,5%). Vízzel hígítjuk és a terméket cink-kloriddal kicsapjuk. Az összkinyerés 92,5%.
6. példa
Puffer A: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,0 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, 5% propanol;
Puffer B: 0,05 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, víz és npropanol 1:1.
Szorbens: Kromasil C8, 13 pm, pórusméret 100 angström EKA Nobel
Oszlop: 5 cmx25 cm
Humáninzu!in-B30-di-terc-butil-treoninészter/ét er trifluorecetsavas bontásából származó 4 g ( = 8 g/1) humáninzulint (tisztaság: kb. 92%) oszlopra viszünk, majd 90 percen belül a B-puffer részarányát 18%-ról 25%-ra növeljük. 45 perc körül a humáninzulin elu4
HU 207 100 Β álódik, a főfrakció tisztasága meghaladja a 97%-ot (hozam 91,8%), a mellékfrakcióé 80,5% (hozam 4,7%).
7. példa
Puffer A: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,026 mól nátrium-acetát, pH 5,5, 10% npropanol
Puffer B: 0,05 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-acetát, pH 5,5, víz és npropanol 1:1.
Szorbens: Kromasil C8, 13 μτη, pórusméret 100 angström EKA Nobel
Oszlop: 10cmx40cm g sertésinzulint adunk fel az oszlopra 1,8 liter
3,0 pH-jú, 0,1 mól glicin/HCl-puíferben, amely 5% npropanolt tartalmaz. A B-puffer részarányát 70 perc alatt 9%-ról (13,6% n-propanol) 11%-ra (14,4% n-propanol) emeljük. A sertésinzulin 50 perc elteltével eluálódik. A főfrakció protein tartalma meghaladja a 98%-ot (hozam 89%). A bevitt inzulin 96,8%-át sikerült visszanyerni.
8. példa
Puffer A: 0,2 mól ammónium-klorid, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-citrát, pH 5,5, 5% n-propanol;
Puffer B: a puffer A összetétellel azonos, de 50% npropanolt tartalmaz.
Szorbens: Kromasil C8, 13 pm, pórusméret 100 angström EKA Nobel
Oszlop:50 mmx250 mm g géntechnológiailag előállított humáninzulinból (proteintartalom 89,5%) 3,0 pH-jú 0,1 mól glicin-puffemel 2%-os oldatot készítünk és az oldatot nagynyomású szivattyúval az oszlopra juttatjuk. Az inzulint n-propanolos lineáris gradienssel (13%-ról 16%-ra) eluáljuk 70 perc alatt, 80 ml/perc áramlási sebesség mellett. Frakcionálás és kristályosítás után főfrakcióként 98% tisztaságú humáninzulint kapunk 93%-os hozammal; a bevitt inzulin 98%-át sikerül kinyerni.
9. példa
Puffer A: 0,21 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glicin, 0,0256 mól ammónium-citrát, pH 5,5, 5% etanol;
Puffer B: a puffer-A összetétellel azonos, de 50% etanolt tartalmaz;
Szorbens: Kromasil C8, 10 μτη, pórusméret 100 angström EKA Nobel
Oszlop: 50 cmx250 cm
4$ g géntechnikai úton előállított humáninzulint (86,2% proteintartalom) 250 ml 3,0 pH-jú glicin-pufferben oldunk és az oldatot oszlopra juttatjuk. Két nagynyomású szivattyú segítségével az A- és B-puffer elegyítésével lineáris gradienst hozunk létre. Az inzulin 100 perc elteltével 33% etanol-koncentráció és 80 ml/perc áramlási sebesség mellett eluálódik, Frakcionálás és kristályosítás után főfrakcióként 96%-os humaninzulint kapunk, a bevitt inzulinra vonatkoztatva a hozam 93%.
J0. példa
Puffer A: 0,2 mól ammónium-klorid, 0,1 mól glicin, 0,025 mól nátrium-citrát, pH 5,5, 10% metilacetát;
Puffer B: a puffer A összetétellel azonos, de 20% metil-acetátot tartalmaz.
Szorbens: Kromasil C8, 10 μτη, pórusméret 100 angström EKA Nobel
Géntechnikailag előállított inzulin feldolgozásából származó 4,6 g nyers humáninzulin 200 ml vizes glicin-pufferrel készített oldatát 50x250 mm-es HPLCoszlopra juttatjuk. Az oszlop anyagát A- és B-puffer összekeverésével kapott, 13% metil-acetátot tartalmazó vizes eleggyel kiegyensúlyozzuk. Az inzulint 90 perc alatt olyan lineáris gradienssel eluáljuk, amelynek metil-acetát-tartalma 13%-ról 17%-ra emelkedik. A terméket kristályosítással választjuk el az eluálószeres oldatból. 3,8 g humáninzulint kapunk, amelynek a protein-tartalma 96%. A kiindulási anyagra vonatkoztatva az összkinyerés aránya 90%.
11. példa
Puffer A: 0,2 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól bétáin, 0,05 mól citromsav, pH 5,5 nátronlúggal; tisztán vizes
Puffer B: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól bétáin, 0,05 mól ciktromsav, pH 5,5 nátronlúggal, víz és izopropanol 1:1 arányban;
Szorbens: Nucleosil C18, 15-25 μιη, gömb alakú részecskék, pórusméret 100 angström
Oszlop: 40 mmx250 mm
Áramlás: 45 ml/perc
Humán-inzulin-B30-di-terc-butil-treonilészter/éter észterbontásából származó 3 g humáninzulin (79% proteintartalom) 3,0 pH-jú, 0,1 mól betain/HCl-pufferrel készített 3%-os oldatát nagynyomású szivattyú segítségével az oszlopra visszük. Az inzulint a fenti puffer-oldatokból készített, 44% B-puffert tartalmazó izokratikusan eluáljuk, a retenciós idő kb. 35 perc. Frakcionálás után a főfrakcióban 98,1%-os humáninzulint találunk (80,5% hozam). Az inzulin jellegű termékek összhozama 90,5%.
12. példa
A: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glutaminsav,
0,05 mól citromsav, pH 5,45 nátronlúggal; tisztán vizes
Puffer B: 0,1 mól ammónium-szulfát, 0,1 mól glutaminsav, 0,05 mól citromsav, pH 5,5 nátronlúggal, víz és izopropanol 1:1 arányban;
Szorbens: Nucleosil C18, 15-25 μτη, gömb alakú részecskék, pórusméret 100 angström
Oszlop: 50 mmx250 mm
Áramlás: 60 ml/perc
Humáninzulin-B30-di-terc-butil-treoninészter/éter észterbontásából származó 6 g humáninzulin (73% proteintartalom) 3,0 pH-jú, 0,1 mólos ecetsavval készített 3%-os oldatát nagynyomású szivattyú segítségével az oszlopra visszük. Az inzulint olyan gradienssel eluáljuk, amely 25%-tól 28%-ra emelkedő mennyiségben
HU 207 100 B
B-puffert tartalmaz. A retenciós idő kb. 25 perc. Frakcionálás után a főfrakcióban 98,6%-os humáninzulint találunk (65,5% hozam). Az inzulin jellegű termékek összhozama 88,5%.
13. példa
Puffer A: 0,1 mól trisz, 0,1 mól glicin, 0,1 mól ammónium-klorid, pH 8,5 sósavval, tisztán vizes
Puffer B: 0,1 mól trisz, 0,1 mól glicin, 0,1 mól ammónium-klorid, pH 8,5 sósavval, víz és n-propanol 1:1 arányú elegye
Szorbens: Kromasil C8,13 pm, pórusméret 100 angström
Oszlop: 50 mmx250 mm
33% B-puffert tartalmazó oldószereleggyel kiegyensúlyozott oszlopra 6 g humáninzulint (trifluorecetsavas bontásból) viszünk fel 8,5 pH-jú, 0,1 M triszpufferrel készített 3%-os oldat alakjában. Az inzulin kb. 35 perc elteltével eluálódik. Frakcionálás és kristályosítás után a főfrakcióban az inzulin 86%-át találjuk 96,6%-os tisztaságban. Az összhozam 95%.
14-17. példák
Humáninzulin-di-terc-butil-treonin-észter/éter trifluorecetsavas bontásából származó 3 g humáninzulin 3 pH-jú 0,1 mól glicin-pufferrel készített 3%-os oldatát az oszlopra visszük, majd 34% és 35% közötti mennyiségben B-puffert tartalmazó gradienssel eluál juk. Szorbens: Nucleosil C18, Macherey & Nagel Oszlop: 40x250 mm
Áramlás: 45 ml/perc.
A puffereket és a kettős ionok mennyiségét az alábbiak szerint változtatjuk meg.
14. példa
Puffer A: 0,1 M citromsav, 0,2 M ammónium-szulfát, pH 3,5 sósavval, 0,1 mól glicin, tisztán vizes
Puffer B: 0,1 M citromsav, 0,1 M ammónium-szulfát, pH 3,5 sósavval, víz és n-propanol 1:1 arányú elegye
Szorbens: Nucleosil C18, Macherey & Nagel
Oszlop: 40x250 mm
Áramlás: 45 ml/perc M glicinnel.
Eredmény: a főfrakció tisztasága 96%, hozama 66%; a mellékfrakció hozama 6%.
15. példa
Puffer A: 0,1 mól ammónium-klorid, 0,025 mól citromsav, pH 4,5 ammóniával, 5 tf% n-propanol, 0,1 mól glicinbetain
Puffer B: mint A, de 50 tf% n-propanol
Eredmény: a főfrakció tisztasága 98,1%, hozama 88%; a mellékfrakció hozama 6%.
16. példa
A 15. példa szerinti puffért alkalmazzuk, de a pHértéket 5,4-re állítjuk be, és a glicinbetain helyett 0,1 mól/í glicint alkalmazunk.
Eredmény: a főfrakció tisztasága 97,9%, hozama 92%; a mellékfrakció hozama 8%.
17. példa
Puffer A: 0,15 mól ammónium-szulfát, 0,10 mól trietil-amin, pH 6,0 kénsavval, 0,1 mól glicin, tisztán vizes;
Puffer B: 0,08 mól ammónium-szulfát, 0,05 mól trietil-amin, pH 6,0 kénsavval, víz és 2propanol 1: 1 arányú elegye
Szorbens: Nucleosil C18-P, 15-25 μιη, gömb alakú részecskék, pórusméret 100 angström
Oszlop: 50 mmx250 mm
Áramlás: 60 ml/perc
Eredmény: a főfrakció tisztasága 94,3%, hozama 77%; a mellékfrakció hozama 13%.
Az 1. táblázat az inzulin hozama és tisztasága,
valamint a pH-érték és/vagy az iker ionok jelenléte közötti összefüggést szemlélteti.
/. táblázat
pH Ikerion Főfrakció tisztasága % Hozam % Példa
főfr. mellékfr.
6,4 nincs 92,7 72 4 17
8,5 nincs 96,1 65 25 13
3,5 Gly 96,0 66 6 14
4,5 glicin-be- tain 98,1 88 6 15
5,4 Gly 97,9 92 8 16
5,5 Gly 98,0 93 5 8
6,0 Gly 94,3 77 13 17
8,5 Gly 96,6 86 9 13
A táblázat első két sora a 13., ill. 17. példa szerinti eluensre vonatkozik, amelyből kihagytuk az iker iont. Látható, hogy a hozam valamennyivel gyengébb.
18. példa (összehasonlító példa)
A találmány szerinti eljárást összehasonlítottuk a
PCT/AT88/00063 sz. nemzetközi bejelentésből ismert eljárással. Az említett leírás 1. és 2. példáját reprodukáltuk humáninzuIin-B30-di-terc-butiIészter trifluorecetsavas bontásából származó humáninzulint tisztítva. Az inzulin proteintartalma 79% volt. A reprodukált példák leírása az alábbi feltételeket tartalmazza.
Paraméter 1. példa 2. példa
Oszlop 60x250 mm 60x250 mm
Álló fázis módosított Cl 8kovasavgél módosított Cl8kovasavgél
Szemcseméret 20-40 pm 20-40 μτη
Pórusméret 100 Angström 100 Angström
Eluáló elegy 26% metanol 74% 0,1 mól/1 trimetilammóniumfoszfát pH 2,45 0,4% dimetilszulfoxid 0,05% EDTA 18% acetonitrill 82% 0,12 mól/1 trimctilammóni- umfoszfát pH 2,9 0,52% dimetil. formamid 0,05% nitriloecetsav
HU 207 100 Β
Paraméter 1. példa 2, példa
Átfolyásisebes- ség 60 ml/perc 18 ml/perc
Nyomás 15xl05 Pa 20x105 Pa
Az alábbi 2. táblázat a PCT/AT88/00063 sz. nemzetközi bejelentés 1. és 2. példájának reprodukálást eredményeit mutatja (3 ismétlés), emellett a találmány szerinti eljárás (8. példa) eredményeit is.
2. táblázat
Kiindulási mennyiség Összhozam % Tisztaság
1. példa (PCT/AT88/00063)
5g 86,2 87,5
5g 84,3 85,2
5g 78,8 86,3
2. példa (PCT/AT88/00063)
5g 89,7 94,1
5g 88,9 95,1
5g 85,9 95,7
8. példa (találmány szerint)
5g 98% 98%
A PCT/AT88/00063 1. példája szerint végzett szétválasztás olyan inzulinfrakciókat eredményez, amelyek nem felelnek meg a gyógyszerkönyvek előírásainak. A
2. példa szerinti kísérleti körülmények között már a 3. tisztítási ciklus után a nyomás nagyon emelkedett, mert az oszlop anyagában lerakódások képződtek. A kovasavgél további tisztítási műveletekre alkalmatlan volt. A találmány szerinti paraméterek mellett egy oszloppal 280 tisztítási műveletet végeztünk anélkül, hogy az oszlop töltetét ki kellett volna cserélni.

Claims (5)

1. Eljárás inzulinok és/vagy inzulin-származékok tisztítására, mely eljárás során az inzulint, illetve inzulin-származékot 2,8 és 8,5 közötti pH-értékre pufferolt oldószerben feloldjuk, lipofilra módosított kovasavgélre visszük, majd iker ionokat tartalmazó pufferolt oldószereleggyel az izoelektromos pont közelében eluáljuk, azzal jellemezve, hogy az eluálást iker ionokat 0,020,5 mól/1 koncentrációban tartalmazó eluálószerrel végezzük, amelynek pH-értéke 3,5 és 8,5 közötti, előnyösen legfeljebb 1 pH-egységgel a tisztítani kívánt inzulin és/vagy inzulin-származék izoelektromos pontja feletti vagy alatti.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószerelegy pH-értéke legfeljebb 0,5 pHegységgel van a tisztítani kívánt inzulin vagy inzulinszármazék izoelektromos pontja felett vagy alatt.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy iker ionként valamely a-aminosavat vagy betaint alkalmazunk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy iker ionként glicint, glutaminsavat vagy glicinbetaint alkalmazunk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást preparatív nagynyomású folyadék kromatográfiás berendezéssel valósítjuk meg.
HU912874A 1990-09-05 1991-09-05 Process for purifying insulins by reverse phase chromatography HU207100B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4028120A DE4028120C2 (de) 1990-09-05 1990-09-05 Verfahren zur Reinigung von Insulin und/oder Insulinderivaten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT59418A HUT59418A (en) 1992-05-28
HU207100B true HU207100B (en) 1993-03-01

Family

ID=6413631

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU912874A HU207100B (en) 1990-09-05 1991-09-05 Process for purifying insulins by reverse phase chromatography

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5245008A (hu)
EP (1) EP0474213B1 (hu)
JP (1) JP3161770B2 (hu)
KR (1) KR100191699B1 (hu)
AT (1) ATE128145T1 (hu)
AU (1) AU637255B2 (hu)
CA (1) CA2050644C (hu)
CZ (1) CZ283356B6 (hu)
DE (2) DE4028120C2 (hu)
DK (1) DK0474213T3 (hu)
ES (1) ES2078405T3 (hu)
FI (1) FI98216C (hu)
GR (1) GR3017750T3 (hu)
HR (1) HRP940716B1 (hu)
HU (1) HU207100B (hu)
IE (1) IE68956B1 (hu)
IL (1) IL99384A (hu)
LT (1) LT3329B (hu)
LV (1) LV10105B (hu)
NO (1) NO180681C (hu)
NZ (1) NZ239650A (hu)
PL (1) PL168114B1 (hu)
PT (1) PT98864B (hu)
RU (1) RU2037500C1 (hu)
SK (1) SK278099B6 (hu)
UA (1) UA26375A1 (hu)
YU (1) YU147591A (hu)
ZA (1) ZA917006B (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2099193T3 (es) * 1991-12-18 1997-05-16 Hoechst Ag Procedimiento para la obtencion de soluciones con contenido en insulina.
JP3279362B2 (ja) * 1992-10-05 2002-04-30 井上 聰一 糖尿病判定方法及び糖尿病判定装置
JP3319812B2 (ja) * 1993-04-05 2002-09-03 井上 聰一 リウマチ判定方法及びリウマチ判定装置
US6869930B1 (en) * 1993-09-17 2005-03-22 Novo Nordisk A/S Acylated insulin
DE4405179A1 (de) * 1994-02-18 1995-08-24 Hoechst Ag Verfahren zur Gewinnung von Insulin mit korrekt verbundenen Cystinbrücken
DE19652713C2 (de) * 1996-12-18 2001-11-22 Aventis Pharma Gmbh Verfahren zur Reinigung von Insulin und Insulinderivaten durch Chromatographie an stark saurem Kationenaustauscher
DE19838097A1 (de) * 1998-08-24 2000-03-02 Hoechst Marion Roussel De Gmbh Verfahren zur chromatographischen Reinigung von Insulinen
US6248683B1 (en) * 1999-04-07 2001-06-19 Silicycle Inc. Process for the regeneration of used silica gel
US7309581B2 (en) * 2000-11-01 2007-12-18 Sysmex Corporation Method of staining, detection and counting bacteria, and a diluent for bacterial stain
CN1771080B (zh) * 2003-04-08 2010-12-15 诺沃挪第克公司 包括至少一个色谱处理步骤的生产治疗用多肽或其前体的方法
WO2004089504A1 (en) * 2003-04-08 2004-10-21 Novo Nordisk A/S Regeneration of chromatographic stationary phases
RU2251426C1 (ru) * 2003-09-18 2005-05-10 Цыганков Владимир Владимирович Способ получения инсулина из природного источника и инсулин
KR101002296B1 (ko) * 2005-07-06 2010-12-20 주식회사 코오롱 전방향족 폴리아미드 필라멘트의 제조방법
GB0524782D0 (en) * 2005-12-05 2006-01-11 Chiron Srl Analysis of samples
RU2495131C2 (ru) * 2008-02-19 2013-10-10 Байокон Лимитид Способ получения рекомбинантного инсулина гларгина
CA2766571A1 (en) * 2009-07-09 2011-02-24 Biocon Limited A preparative non-linear gradient based chromatographic method and purified products thereof
US20120178900A1 (en) * 2009-08-11 2012-07-12 Biocon Limited Chromatographic processes and purified compounds thereof
JP5992836B2 (ja) * 2010-03-01 2016-09-14 ノヴォ ノルディスク アー/エス ペプチドを精製するための分取rp−hplc法
EP2570183A1 (en) 2011-09-15 2013-03-20 InstrAction GmbH Sorbent comprising on its surface an aliphatic unit for the purification of organic molecules
EP3171888B1 (en) 2014-07-21 2022-12-28 Merck Sharp & Dohme LLC Chromatography process for purification of inlsulin and insulin analogs
CN115505035B (zh) * 2022-08-22 2023-09-05 南京汉欣医药科技有限公司 一种司美格鲁肽中间体多肽的纯化方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2629568C3 (de) * 1976-07-01 1981-09-10 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Reinigung von Insulin, seinen Analogen und Derivaten
DE3101382A1 (de) * 1981-01-17 1982-09-02 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt "verfahren zur herstellung von humanisulin oder dessen derivaten aus schweineinsulin oder dessen derivaten"
DE3147842A1 (de) * 1981-12-03 1983-06-23 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt "verfahren zur trennung von gemischen aus insulin, insulinderivaten und gegebenenfalls verunreinigungen"
GB2119248A (en) * 1982-04-28 1983-11-16 John Kenneth Mcmullen Insulin formulations and method of producing them
WO1989001485A1 (en) * 1987-08-14 1989-02-23 Gebro Broschek Kg Purification of raw peptides by preparative medium-pressure liquid chromatography

Also Published As

Publication number Publication date
PT98864A (pt) 1992-07-31
US5245008A (en) 1993-09-14
HUT59418A (en) 1992-05-28
RU2037500C1 (ru) 1995-06-19
NO913476L (no) 1992-03-06
FI98216C (fi) 1997-05-12
CS271791A3 (en) 1992-03-18
IE913115A1 (en) 1992-03-11
NO180681C (no) 1997-05-28
AU637255B2 (en) 1993-05-20
JPH04230699A (ja) 1992-08-19
LV10105B (en) 1995-04-20
CA2050644A1 (en) 1992-03-06
LT3329B (en) 1995-07-25
AU8356891A (en) 1992-03-12
PL168114B1 (pl) 1996-01-31
FI914150A (fi) 1992-03-06
EP0474213A1 (de) 1992-03-11
GR3017750T3 (en) 1996-01-31
UA26375A1 (uk) 1999-08-30
DK0474213T3 (da) 1996-01-15
EP0474213B1 (de) 1995-09-20
CA2050644C (en) 2001-11-27
IL99384A (en) 1995-05-26
KR920006372A (ko) 1992-04-27
NO913476D0 (no) 1991-09-04
HRP940716B1 (en) 1999-12-31
HRP940716A2 (en) 1997-06-30
DE4028120C2 (de) 1996-09-19
DE59106519D1 (de) 1995-10-26
ZA917006B (en) 1992-04-29
LTIP713A (en) 1995-01-31
KR100191699B1 (ko) 1999-06-15
IL99384A0 (en) 1992-08-18
YU147591A (sh) 1995-10-24
IE68956B1 (en) 1996-07-24
JP3161770B2 (ja) 2001-04-25
LV10105A (lv) 1994-05-10
CZ283356B6 (cs) 1998-03-18
ATE128145T1 (de) 1995-10-15
NO180681B (no) 1997-02-17
SK278099B6 (en) 1996-01-10
NZ239650A (en) 1992-09-25
DE4028120A1 (de) 1992-03-12
FI98216B (fi) 1997-01-31
FI914150A0 (fi) 1991-09-03
PT98864B (pt) 1999-02-26
ES2078405T3 (es) 1995-12-16
PL291616A1 (en) 1992-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU207100B (en) Process for purifying insulins by reverse phase chromatography
US5631347A (en) Reducing gelation of a fatty acid-acylated protein
DE69130790T2 (de) Parathyroidhormon-Derivate
EP0849277B1 (de) Verfahren zur Gewinnung von Insulin durch Hochdruckflüssigchromatographie
CZ300604B6 (cs) Zpusob chromatografického cištení inzulinu
FI108644B (fi) Menetelmä insuliinipitoisten liuosten valmistamiseksi
US4533494A (en) Process for purifying secretin
CA2592014C (en) Purified rhigf-i/rhigfbp-3 complexes and their method of manufacture
WO2022018748A1 (en) Improved purification process of semaglutide

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: AVENTIS PHARMA DEUTSCHLAND GMBH, DE