HU204206B - Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath - Google Patents

Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath Download PDF

Info

Publication number
HU204206B
HU204206B HU861137A HU113786A HU204206B HU 204206 B HU204206 B HU 204206B HU 861137 A HU861137 A HU 861137A HU 113786 A HU113786 A HU 113786A HU 204206 B HU204206 B HU 204206B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chromium
sulfuric acid
flue gas
ions
distillation
Prior art date
Application number
HU861137A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT46561A (en
Inventor
Richard Vytlacil
Original Assignee
Elin Union Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elin Union Ag filed Critical Elin Union Ag
Publication of HUT46561A publication Critical patent/HUT46561A/hu
Publication of HU204206B publication Critical patent/HU204206B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/60Simultaneously removing sulfur oxides and nitrogen oxides
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Atalálmány tárgya eljárás oxidálható komponenseket többek között kén-dioxidot, nitrogén-oxidokat és szerves anyagokat tartalmazó gázalakú ipari égéstermékek, különösen füstgázok és kipufogógázok emissziós értékeinek csökkentésére.
Kénben gazdag éghető anyagok, például szén vagy nehézolaj égetésekor a keletkező füstgázokat a környezetvédelem érdekében mentesíteni kell.
Ismertek olyan füstgáz-kéntelenítő berendezések, amelyek meszes vagy mészköves mosási eljárással működnek, és amelyek melléktermékként kalciumszulfitkalciumszulfát-keveréket, illetve vegyi gipszet produkálnak.
A kalciumszulfit-kaldumszulfát-keverék keletkezésének hátránya, hogy nagy kiterjedésű lerakóhelyek kiépítését teszi szükségessé, ami a talajvíz szennyeződésének veszélyét hordozza magában. A vegyi gipsz mennyiségben való keletkezése ugyancsak hátrányos.
Az ismert, elterjedten. alkalmazott füstgáz-kénmentesííő eljárásoknak az alábbi hiányosságaik vannak:
A nedves eljárásoknál, így például a meszes és a mészköves eljárásnál a füstgáz a mosás során erősen lehűl, ezért a megtisztított füstgáz kéményen keresztül történő elvezetéséhez szükséges újrahevítés jelentős energiaráfordítással jár, ami az eljárás költségeit növeli.
A keletkező vegyi gipsz következtében a berendezésen belül lerakódások és eltömődések alakulhatnak ki. A gipsz többek között a tartályfalakon és a csővezetékek belső felületein rakódhat le, és ez a berendezések működőképességét hátrányosan befolyásolja.
Az eddig ismertetett eljárásokat pl. Gmelin „Handbuch dér anorganischen Chemie” referálja.
A 2106256 lajstromszámú francia szabadalmi leírásban ismertetett eljárás főleg szennyeződések gázáramokból történő kivonására alkalmas, főleg szerves komponensek, például zsírok távolíthatók el.
A Chemical Abstracts 83/1975 65 f sz. referátumában ismertetett 75 85580 sz. publikált japán szabadalmi bejelentés szerint oxidálószáként hétvegyértékű mangánt használnak. A mangán termikusán legstabilabb formája a mangán(TV)oxid, más néven bamakő, amely azonban csak alkálifém-oxiddal történő feltárás útján vihető újra oldatba. Az olvasztással történő feltárás energiaigényes, emellett az eljárás szennyező anyagok jelenlétében nehezen kézben tartható.
Ismert végül olyan eljárás is, amelynek során első lépésként a füstgáz S02-komponensét rézzel reagáltatják, majd második lépésben az NOx-komponenseket ammónia jelenlétében katalitikusán elégetik nitrogénné és vízzé. Az eljárás hátránya, hogy az alkalmazott platina-ródium katalizátorok rendkívül költségesek.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása, amelylyel kén-dioxidot, nitrogén-oxidokat és szerves anyagokat, szénhidrogéneket tartalmazó gázalakú ipari égéstermékek, különösen füstgázok és kipufogógázok emissziós értéke csökkenthető a környezetvédelem érdekében.
A találmány lényege az, hogy a kén-dioxidot kénsavvá, a nitrogén-oxidokat salétromsavvá és a szerves . anyagokat szén-dioxiddá, illetve szénné oxidáljuk, krómkénsavval.
A fentiek értelmében a találmány tárgya tehát eljárás kén-dioxidot, NOX képletű nitrogén-oxidokat (x «0,52) és szerves anyagokat tartalmazó füstgáz emissziós értékének csökkentésére a gáz lehűtése, majd oxidálószert tartalmazó vizes mosófolyadékkal történőkezelése útján. A találmány szerinti eljárásra jellemző, hogy oxidáló vizes oldatként 4-60 g/1 króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartalmazó krómkénsavat alkalmazunk, a mosófolyadékot desztillálás és/vagy extrahálás útján szétválasztjuk és a nyert kénsavat, illetve salétromsavat külön-külön összegyűjtjük, a króm(III)ionná történő redukálás során kimerült oldatot elektro15 kémiai cellában ismert módon króm(VI)-ionokká oxidáljuk és a folyamatba visszavezetjük.
A találmány szerinti eljárással sikerült első ízben a füstgázban jelen lévő összes gáznemű káros anyag mennyiségi csökkentése, azaz nemcsak a kén-dioxid 20 vagy a nitrogén-oxidok mennyiségét lehet csökkenteni, hanem mind a kettőét egyszerre, ugyanakkor a hidrogén-fluorid és a szerves anyagok is eltávolíthatók.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy depóniákat nem kell létesíteni, és magas kéményeket a 25 füstgáz számára sem kell építeni, hiszen az összes káros anyagot kivontuk a füstgázból.
A gyakorlatilag tökéletesen kénmentesített és egyidejűleg a többi káros anyagtól is megszabadított füstgáz ily módon nem szennyezi a környezetet 30 A találmány további előnye, hogy a környezetre ártalmas kén-dioxidból, illetve nitrogén-oxidból iparilag hasznosítható kénsav, illetve salétromsav lesz.
A mosófolyadékként alkalmazott krómkénsav 4-60 g/I króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartal35 máz. A legelőnyösebb a 60 g/1 krómionokat és 500 g/1 kénsavat tartalmazó oldat alkalmazása. A mosófolyadékot folyamatosan, ellenáramban vezetjük a mosótornyon keresztül, előnyösen olyan ütemben, hogy a sav a toronyból kilépve még 4-6 t% króm(VI)-ionokat tar40 talmaz.
A mosófolyadékot desztillálással és/vagy extrahálással feldolgozzuk, aminek során általában 98 t%-os kénsavat és kb. 65 t%-os salétromsavat nyerünk.
A füstgázban adott esetben jelen lévő szerves anya45 gokat a króm( VI) tartalmú kénsav szén-dioxiddá, vízzé és/vagy elemi szénné oxidálja. A szén-dioxxd a mosott • füstgázzal együtt távozik, a víz az oldatban marad, és a , szén mint oxidációs termék fekete morzsaként leülepszik, egy-egy szűrőcsere alkalmával eltávolítható. A 50 szerves anyagok oxidálásához tehát külön berendezésrész nem kell, ami szintén előnyös.
Az elhasznált (kimerült) mosófolyadék, amely főleg króm(III)-ionokat tartalmaz, elektrokémiai cellában regeneráljuk, azaz a benne lévő Cr(ni)-ionokat ismert 55 módon Cr(VI)-ionokká oxidáljuk. Ennek köszönhetően az eljárás oxidálószer igénye igen alacsony, mert csak a veszteségeket kell pótolni.
Amennyiben a füstgáz szennyezőként kizárólag kén-dioxidot tartalmaz, az elektrolízis során fejlődött 60 hidrogént vagy a képződő kénsav elválasztásában fűtő2
HU 204206 Β gázként hasznosítjuk, vagy közvetlenül a gőzfejlesztésben elégetjük. Ily módon az elektrolízisbe befektetett energiamennyiség egy része visszanyerhető.
A találmány szerinti eljárást a mellékelt 1. ábra segítségével részletesebben ismertetjük. Az 1. ábra a találmány szerinti eljárás megvalósítására szolgáló berendezés egy kiviteli példáját mutatja; a példák kidolgozása során ezt a berendezést alkalmaztuk.
Az 1. ábrából kivehetően a berendezésnek 1 gőzfejlesztője van, amelyből a füstgáz a fő füstcsatornán keresztül portalanítás céljából 2 elektroszűrőbe kerül. A leválasztott pernyét a 2 elektroszűrőből kivisszük és 3 nehézfémfeldolgozóba vezetjük.
A 2 elektroszűrőből a füstgáz 4 hőcserélőbe áramlik, ahol a hőcsere a füstgáz és az ellenáramban áramoltatott megtisztított gáz között megy végbe. A 4 hőcserélő előnyösen levegő-levegő reknperátorként van kialakítva. A füstgáz belépési hőmérséklete a 4 hőcserélő bemenetén célszerűen mintegy 140 °C, kilépési hőmérséklete 60 és 80 °C között van.
A 4 hőcserélőből a füstgázt 5, illetve 6 mosóba vezetjük. Az 5 és 6 mosókban a füstgázban jelen lévő oxidálható komponenseket a krómkénsav oxidálja. A legmagasabb vegyértékre feloxidált kén-, illetve nitrogén-vegyületek savas komponensként beleoldódnak a mosófolyadékba, míg a szerves szennyezők oxidálása során keletkező szén-dioxid a füstgázzal távozik, esetleges elemi szén lebegő szennyeződésként a mosófolyadékban továbbsodródik. A megtisztított füstgázt a rajzon nem ábrázolt cseppelválasztón, valamint 7 aeroszolszűrőn keresztül visszavezetjük a 4 hőcserélőbe, ahonnan a hőcsere útján kellően felmelegítve 8 kéményen át távozik. (A távozó gázt azért kell felmelegíteni, hogy a kéményben kellő huzat alakuljon ki.)
Az 5, illetve 6 mosóhoz egy-egy 9, illetve 10 oxidálószer-tartály csatlakozik. Az 5 és 6 mosókból távozó redukált oxidálószer (háromvegyértékű krómionokat tartalmazó mosófolyadék) egy részét 11 szűrőbe vezetjük, ahol a szilárd anyagokat, például szénmorzsákat eltávolíthatjuk.
A mosófolyadék fő áramát 12 szűrőn át 13 desztilláló, illetve extraháló oszlopra vezetjük. A13 desztilláló, illetve extraháló oszlopban a mosóoldatot frakcionáltan desztilláljuk, illetve keverő-elválasztó fokozatban folyadék-folyadék extrakcióval szétválasztjuk. Az így nyert savakat 15 tartályokban gyűjtjük össze.
A króm(III)-ionokat tartalmazó kimerült mosófolyadékot 14 elektrokémiai cellába vezetjük, ahol a króm(lH)-ionokat króm(VI)-ionokká oxidáljuk. Az ily módon regenerált mosófolyadékot a 9 és 10 oxidálószer tartályokba visszavezetjük.
Példa
A fenti berendezésbe 1000 Nm3/óra sebességgel az alábbi összetételű füstgázt tápláljuk:
600 ppm SO2
200 ppm NO 30ppmNO2
100 ppm szénhidrogének
A mosófolyadék 500 g/1 kénsavat és 50 g/1 Cr(VI)ionokat tartalmaz. A második mosótorony elhagyása után a gáz összetétele az alábbi:
ppm SO2 ppm NO
-No2 ppm szénhidrogének
A hatásfok tehát SO2 esetén 96%, nitrogén-oxid esetén mintegy 80%. A kimerült, azaz redukált krómoldatot elektrokémiai cellában oxidálva regeneráljuk, amikor is 1 Ah ára, - mennyiség elegendő 0,647 g Cr(III)ionok Cr(VI)-ionokká oxidálására.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás kén-dioxidot, NOX képletű nitrogén-oxidokat, mely képletben x = 0,5-2 és szerves anyagokat tartalmazó füstgáz emissziós értékének csökkentésére a gáz lehűtése, majd oxidálószert tartalmazó vizes mosófolyadékkal történő kezelése útján, azzal jellemezve, hogy oxidáló vizes oldatként 4-60 g/1 króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartalmazó krómkénsavat alkalmazunk, a mosófolyadékot önmagában ismert módon történő desztillálás és (vagy extrahálás útján szétválasztjuk és a nyert kénsavat, illetve salétromsavat külön-külön összegyűjtjük, míg a króm(III)-ionná történő redukálás során kimerült oldatot elektrokémiai cellában ismert módon króm(VI)-ionokká oxidáljuk és a folyamatba visszavezetjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 50 g/1 króm(VI)-ionokat és 500 g/1 kénsavat tartalmazó mosófolyadékot alkalmazunk.
    A hivatkozási számok jegyzéke
    1 gőzfejlesztő
    2 elektroszűrő
  3. 3 nehézfémfeldolgozó
  4. 4 hőcserélő
  5. 5 mosó
  6. 6 mosó
  7. 7 aeroszol-szűrő
  8. 8 kémény
  9. 9 oxidálószer-tartály
  10. 10 oxidálószer-tartály
  11. 11 szűrő
  12. 12 szűrő
  13. 13 desztilláló-, illetve extraháló-oszlop
  14. 14 elektrokémiai cella
  15. 15 tartály
HU861137A 1985-01-28 1986-01-27 Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath HU204206B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0021685A AT383049B (de) 1985-01-28 1985-01-28 Verfahren zur reduzierung der emissionswerte von industriellen abgasen und industrieller abluft
PCT/AT1986/000010 WO1986004259A1 (en) 1985-01-28 1986-01-27 Method for reducing emissions from industrial exhaust gases and industrial discharge air

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46561A HUT46561A (en) 1988-11-28
HU204206B true HU204206B (en) 1991-12-30

Family

ID=3484598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU861137A HU204206B (en) 1985-01-28 1986-01-27 Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0243368B1 (hu)
JP (1) JPS62501757A (hu)
AT (1) AT383049B (hu)
AU (1) AU5395686A (hu)
BG (1) BG80373A (hu)
DD (1) DD247613A5 (hu)
DE (1) DE3666357D1 (hu)
FI (1) FI83842C (hu)
HU (1) HU204206B (hu)
WO (1) WO1986004259A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT391279B (de) * 1989-01-25 1990-09-10 Elin Union Ag Verfahren zur abscheidung, insbesondere vorabscheidung von in industriellen abgasen bzw. industrieller abluft enthaltenen schadstoffen
FR2693125B1 (fr) * 1992-07-03 1994-09-02 Socrematic Procédé de traitement de gaz résiduaires contenant du dioxyde de soufre et des oxydes d'azote.
DE19716437C1 (de) * 1997-04-18 1998-08-13 Ech Elektrochemie Halle Gmbh Verfahren zur Reduzierung von Dioxin- und Furanemissionen
CN102935327B (zh) * 2012-11-23 2015-07-01 四川省银河化学股份有限公司 脱除工业窑炉尾气中的二氧化硫的方法以及综合利用工业窑炉尾气的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3793171A (en) * 1970-09-04 1974-02-19 Carrier Corp Process for removing pollutants from gas streams
JPS4966565A (hu) * 1972-10-06 1974-06-27
DE2322982C3 (de) * 1973-05-08 1979-09-13 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Entfernung von gasförmigen Verunreinigungen aus Abgasen von Schwefelsäurekontaktanlagen
US4284608A (en) * 1977-07-18 1981-08-18 American Electronic Laboratories, Inc. Process for regenerating sulfur dioxide gas scrubbing solutions
DE2847920C2 (de) * 1978-11-04 1984-05-17 Keramchemie GmbH, 5433 Siershahn Verfahren zur Reinigung von nitrosehaltigen Abgasen
SU768439A1 (ru) * 1979-03-13 1980-10-07 Краснодарский политехнический институт Способ очистки газов от окислов азота
GB2045218B (en) * 1979-03-23 1982-11-10 Euratom Process for the removal of so2 from waste gases producing hydrogen and sulphuric acid

Also Published As

Publication number Publication date
DE3666357D1 (en) 1989-11-23
WO1986004259A1 (en) 1986-07-31
BG80373A (bg) 1993-12-24
FI83842B (fi) 1991-05-31
AT383049B (de) 1987-05-11
EP0243368B1 (de) 1989-10-18
ATA21685A (de) 1986-10-15
FI83842C (fi) 1991-09-10
DD247613A5 (de) 1987-07-15
EP0243368A1 (de) 1987-11-04
FI872954A (fi) 1987-07-03
FI872954A0 (fi) 1987-07-03
AU5395686A (en) 1986-08-13
HUT46561A (en) 1988-11-28
JPS62501757A (ja) 1987-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2708919C2 (de) Verfahren zur Reinigung von SO↓2↓-haltigen Industrieabgasen
EP0234188B1 (de) Verfahren zur Reinigung von Oxide des Stickstoffs und Schwefels enthaltenden Abgasen aus Verbrennungsanlagen
US4070441A (en) Method of removing sulfur dioxide from flue gases
EP2507166B1 (de) Verfahren zur aufarbeitung schwefelhaltiger abgase
DD271100A5 (de) Verfahren zur gewinnung bzw. rueckgewinnung von saeuren aus metallhaltigen loesungen dieser saeuren
EP0168453A1 (de) Verfahren zur abscheidung von stickstoffoxiden und schwefeloxiden sowie gegebenenfalls anderen schadstoffen aus den rauchgasen von verbrennungsanlagen
WO1993003823A1 (de) Verfahren zum reinigen von belasteten abgasen von verbrennungsanlagen
DE3220403C1 (de) Verfahren zum Entfernen von sauren Komponenten und Stickoxyden aus Abgasen
DE2630175B2 (de) Verfahren zur Reinigung von Stickstoffoxide und Schwefeloxide enthaltenden Industrieabgasen
CN101745312B (zh) 催化氧化脱硫及粉煤灰利用方法
DE3629688C2 (de) Verfahren zur Reinigung von Rauch- und anderen Industrieabgasen
HU204206B (en) Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath
EP0107144B1 (de) Verfahren zum Abtrennen von Luftverunreinigungen aus Abgasen, insbesondere aus Rauchgas, durch Kondensation
EP0439742B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Oleum und Schwefelsäure
JPS5814993A (ja) クロム(VI)及び/又はNO↓xを含む廃液及び/又は廃ガスの解毒又は浄化方法
EP0217945A1 (de) Verfahren zur reinigung von rauchgasen
DE2736488C3 (de) Verfahren zum Entfernen von Schwefeloxiden aus Rauchgasen
DE3616501C2 (de) Verfahren zur Reinigung von Rauchgasen
DE3507718C2 (hu)
US4041142A (en) Method for removing sulfur oxide from waste gases and recovering elemental sulfur
AT394955B (de) Verfahren zur reinigung von rauchgasen
DE2715082A1 (de) Kreilaufverfahren zur entschwefelung von rauchgasen
DE4035205A1 (de) Verfahren zur reinigung von abgasen in einem oxidierenden waschverfahren mit h202
DE3418285A1 (de) Verfahren zur auswaschung von so(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts), hcl, hf, no(pfeil abwaerts)x(pfeil abwaerts) und anderen schadstoffen aus dem rauchgas hinter vorzugsweise fossilkraftwerken
EP0527457A1 (de) Verfahren zum Abscheiden von Quecksilber aus Rauchgas

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee