HU204206B - Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath - Google Patents
Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath Download PDFInfo
- Publication number
- HU204206B HU204206B HU861137A HU113786A HU204206B HU 204206 B HU204206 B HU 204206B HU 861137 A HU861137 A HU 861137A HU 113786 A HU113786 A HU 113786A HU 204206 B HU204206 B HU 204206B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- chromium
- sulfuric acid
- flue gas
- ions
- distillation
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/60—Simultaneously removing sulfur oxides and nitrogen oxides
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A50/00—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
- Y02A50/20—Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Atalálmány tárgya eljárás oxidálható komponenseket többek között kén-dioxidot, nitrogén-oxidokat és szerves anyagokat tartalmazó gázalakú ipari égéstermékek, különösen füstgázok és kipufogógázok emissziós értékeinek csökkentésére.
Kénben gazdag éghető anyagok, például szén vagy nehézolaj égetésekor a keletkező füstgázokat a környezetvédelem érdekében mentesíteni kell.
Ismertek olyan füstgáz-kéntelenítő berendezések, amelyek meszes vagy mészköves mosási eljárással működnek, és amelyek melléktermékként kalciumszulfitkalciumszulfát-keveréket, illetve vegyi gipszet produkálnak.
A kalciumszulfit-kaldumszulfát-keverék keletkezésének hátránya, hogy nagy kiterjedésű lerakóhelyek kiépítését teszi szükségessé, ami a talajvíz szennyeződésének veszélyét hordozza magában. A vegyi gipsz mennyiségben való keletkezése ugyancsak hátrányos.
Az ismert, elterjedten. alkalmazott füstgáz-kénmentesííő eljárásoknak az alábbi hiányosságaik vannak:
A nedves eljárásoknál, így például a meszes és a mészköves eljárásnál a füstgáz a mosás során erősen lehűl, ezért a megtisztított füstgáz kéményen keresztül történő elvezetéséhez szükséges újrahevítés jelentős energiaráfordítással jár, ami az eljárás költségeit növeli.
A keletkező vegyi gipsz következtében a berendezésen belül lerakódások és eltömődések alakulhatnak ki. A gipsz többek között a tartályfalakon és a csővezetékek belső felületein rakódhat le, és ez a berendezések működőképességét hátrányosan befolyásolja.
Az eddig ismertetett eljárásokat pl. Gmelin „Handbuch dér anorganischen Chemie” referálja.
A 2106256 lajstromszámú francia szabadalmi leírásban ismertetett eljárás főleg szennyeződések gázáramokból történő kivonására alkalmas, főleg szerves komponensek, például zsírok távolíthatók el.
A Chemical Abstracts 83/1975 65 f sz. referátumában ismertetett 75 85580 sz. publikált japán szabadalmi bejelentés szerint oxidálószáként hétvegyértékű mangánt használnak. A mangán termikusán legstabilabb formája a mangán(TV)oxid, más néven bamakő, amely azonban csak alkálifém-oxiddal történő feltárás útján vihető újra oldatba. Az olvasztással történő feltárás energiaigényes, emellett az eljárás szennyező anyagok jelenlétében nehezen kézben tartható.
Ismert végül olyan eljárás is, amelynek során első lépésként a füstgáz S02-komponensét rézzel reagáltatják, majd második lépésben az NOx-komponenseket ammónia jelenlétében katalitikusán elégetik nitrogénné és vízzé. Az eljárás hátránya, hogy az alkalmazott platina-ródium katalizátorok rendkívül költségesek.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása, amelylyel kén-dioxidot, nitrogén-oxidokat és szerves anyagokat, szénhidrogéneket tartalmazó gázalakú ipari égéstermékek, különösen füstgázok és kipufogógázok emissziós értéke csökkenthető a környezetvédelem érdekében.
A találmány lényege az, hogy a kén-dioxidot kénsavvá, a nitrogén-oxidokat salétromsavvá és a szerves . anyagokat szén-dioxiddá, illetve szénné oxidáljuk, krómkénsavval.
A fentiek értelmében a találmány tárgya tehát eljárás kén-dioxidot, NOX képletű nitrogén-oxidokat (x «0,52) és szerves anyagokat tartalmazó füstgáz emissziós értékének csökkentésére a gáz lehűtése, majd oxidálószert tartalmazó vizes mosófolyadékkal történőkezelése útján. A találmány szerinti eljárásra jellemző, hogy oxidáló vizes oldatként 4-60 g/1 króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartalmazó krómkénsavat alkalmazunk, a mosófolyadékot desztillálás és/vagy extrahálás útján szétválasztjuk és a nyert kénsavat, illetve salétromsavat külön-külön összegyűjtjük, a króm(III)ionná történő redukálás során kimerült oldatot elektro15 kémiai cellában ismert módon króm(VI)-ionokká oxidáljuk és a folyamatba visszavezetjük.
A találmány szerinti eljárással sikerült első ízben a füstgázban jelen lévő összes gáznemű káros anyag mennyiségi csökkentése, azaz nemcsak a kén-dioxid 20 vagy a nitrogén-oxidok mennyiségét lehet csökkenteni, hanem mind a kettőét egyszerre, ugyanakkor a hidrogén-fluorid és a szerves anyagok is eltávolíthatók.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy depóniákat nem kell létesíteni, és magas kéményeket a 25 füstgáz számára sem kell építeni, hiszen az összes káros anyagot kivontuk a füstgázból.
A gyakorlatilag tökéletesen kénmentesített és egyidejűleg a többi káros anyagtól is megszabadított füstgáz ily módon nem szennyezi a környezetet 30 A találmány további előnye, hogy a környezetre ártalmas kén-dioxidból, illetve nitrogén-oxidból iparilag hasznosítható kénsav, illetve salétromsav lesz.
A mosófolyadékként alkalmazott krómkénsav 4-60 g/I króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartal35 máz. A legelőnyösebb a 60 g/1 krómionokat és 500 g/1 kénsavat tartalmazó oldat alkalmazása. A mosófolyadékot folyamatosan, ellenáramban vezetjük a mosótornyon keresztül, előnyösen olyan ütemben, hogy a sav a toronyból kilépve még 4-6 t% króm(VI)-ionokat tar40 talmaz.
A mosófolyadékot desztillálással és/vagy extrahálással feldolgozzuk, aminek során általában 98 t%-os kénsavat és kb. 65 t%-os salétromsavat nyerünk.
A füstgázban adott esetben jelen lévő szerves anya45 gokat a króm( VI) tartalmú kénsav szén-dioxiddá, vízzé és/vagy elemi szénné oxidálja. A szén-dioxxd a mosott • füstgázzal együtt távozik, a víz az oldatban marad, és a , szén mint oxidációs termék fekete morzsaként leülepszik, egy-egy szűrőcsere alkalmával eltávolítható. A 50 szerves anyagok oxidálásához tehát külön berendezésrész nem kell, ami szintén előnyös.
Az elhasznált (kimerült) mosófolyadék, amely főleg króm(III)-ionokat tartalmaz, elektrokémiai cellában regeneráljuk, azaz a benne lévő Cr(ni)-ionokat ismert 55 módon Cr(VI)-ionokká oxidáljuk. Ennek köszönhetően az eljárás oxidálószer igénye igen alacsony, mert csak a veszteségeket kell pótolni.
Amennyiben a füstgáz szennyezőként kizárólag kén-dioxidot tartalmaz, az elektrolízis során fejlődött 60 hidrogént vagy a képződő kénsav elválasztásában fűtő2
HU 204206 Β gázként hasznosítjuk, vagy közvetlenül a gőzfejlesztésben elégetjük. Ily módon az elektrolízisbe befektetett energiamennyiség egy része visszanyerhető.
A találmány szerinti eljárást a mellékelt 1. ábra segítségével részletesebben ismertetjük. Az 1. ábra a találmány szerinti eljárás megvalósítására szolgáló berendezés egy kiviteli példáját mutatja; a példák kidolgozása során ezt a berendezést alkalmaztuk.
Az 1. ábrából kivehetően a berendezésnek 1 gőzfejlesztője van, amelyből a füstgáz a fő füstcsatornán keresztül portalanítás céljából 2 elektroszűrőbe kerül. A leválasztott pernyét a 2 elektroszűrőből kivisszük és 3 nehézfémfeldolgozóba vezetjük.
A 2 elektroszűrőből a füstgáz 4 hőcserélőbe áramlik, ahol a hőcsere a füstgáz és az ellenáramban áramoltatott megtisztított gáz között megy végbe. A 4 hőcserélő előnyösen levegő-levegő reknperátorként van kialakítva. A füstgáz belépési hőmérséklete a 4 hőcserélő bemenetén célszerűen mintegy 140 °C, kilépési hőmérséklete 60 és 80 °C között van.
A 4 hőcserélőből a füstgázt 5, illetve 6 mosóba vezetjük. Az 5 és 6 mosókban a füstgázban jelen lévő oxidálható komponenseket a krómkénsav oxidálja. A legmagasabb vegyértékre feloxidált kén-, illetve nitrogén-vegyületek savas komponensként beleoldódnak a mosófolyadékba, míg a szerves szennyezők oxidálása során keletkező szén-dioxid a füstgázzal távozik, esetleges elemi szén lebegő szennyeződésként a mosófolyadékban továbbsodródik. A megtisztított füstgázt a rajzon nem ábrázolt cseppelválasztón, valamint 7 aeroszolszűrőn keresztül visszavezetjük a 4 hőcserélőbe, ahonnan a hőcsere útján kellően felmelegítve 8 kéményen át távozik. (A távozó gázt azért kell felmelegíteni, hogy a kéményben kellő huzat alakuljon ki.)
Az 5, illetve 6 mosóhoz egy-egy 9, illetve 10 oxidálószer-tartály csatlakozik. Az 5 és 6 mosókból távozó redukált oxidálószer (háromvegyértékű krómionokat tartalmazó mosófolyadék) egy részét 11 szűrőbe vezetjük, ahol a szilárd anyagokat, például szénmorzsákat eltávolíthatjuk.
A mosófolyadék fő áramát 12 szűrőn át 13 desztilláló, illetve extraháló oszlopra vezetjük. A13 desztilláló, illetve extraháló oszlopban a mosóoldatot frakcionáltan desztilláljuk, illetve keverő-elválasztó fokozatban folyadék-folyadék extrakcióval szétválasztjuk. Az így nyert savakat 15 tartályokban gyűjtjük össze.
A króm(III)-ionokat tartalmazó kimerült mosófolyadékot 14 elektrokémiai cellába vezetjük, ahol a króm(lH)-ionokat króm(VI)-ionokká oxidáljuk. Az ily módon regenerált mosófolyadékot a 9 és 10 oxidálószer tartályokba visszavezetjük.
Példa
A fenti berendezésbe 1000 Nm3/óra sebességgel az alábbi összetételű füstgázt tápláljuk:
600 ppm SO2
200 ppm NO 30ppmNO2
100 ppm szénhidrogének
A mosófolyadék 500 g/1 kénsavat és 50 g/1 Cr(VI)ionokat tartalmaz. A második mosótorony elhagyása után a gáz összetétele az alábbi:
ppm SO2 ppm NO
-No2 ppm szénhidrogének
A hatásfok tehát SO2 esetén 96%, nitrogén-oxid esetén mintegy 80%. A kimerült, azaz redukált krómoldatot elektrokémiai cellában oxidálva regeneráljuk, amikor is 1 Ah ára, - mennyiség elegendő 0,647 g Cr(III)ionok Cr(VI)-ionokká oxidálására.
Claims (15)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás kén-dioxidot, NOX képletű nitrogén-oxidokat, mely képletben x = 0,5-2 és szerves anyagokat tartalmazó füstgáz emissziós értékének csökkentésére a gáz lehűtése, majd oxidálószert tartalmazó vizes mosófolyadékkal történő kezelése útján, azzal jellemezve, hogy oxidáló vizes oldatként 4-60 g/1 króm(VI)-ionokat és 200-600 g/1 kénsavat tartalmazó krómkénsavat alkalmazunk, a mosófolyadékot önmagában ismert módon történő desztillálás és (vagy extrahálás útján szétválasztjuk és a nyert kénsavat, illetve salétromsavat külön-külön összegyűjtjük, míg a króm(III)-ionná történő redukálás során kimerült oldatot elektrokémiai cellában ismert módon króm(VI)-ionokká oxidáljuk és a folyamatba visszavezetjük.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 50 g/1 króm(VI)-ionokat és 500 g/1 kénsavat tartalmazó mosófolyadékot alkalmazunk.A hivatkozási számok jegyzéke1 gőzfejlesztő2 elektroszűrő
- 3 nehézfémfeldolgozó
- 4 hőcserélő
- 5 mosó
- 6 mosó
- 7 aeroszol-szűrő
- 8 kémény
- 9 oxidálószer-tartály
- 10 oxidálószer-tartály
- 11 szűrő
- 12 szűrő
- 13 desztilláló-, illetve extraháló-oszlop
- 14 elektrokémiai cella
- 15 tartály
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0021685A AT383049B (de) | 1985-01-28 | 1985-01-28 | Verfahren zur reduzierung der emissionswerte von industriellen abgasen und industrieller abluft |
PCT/AT1986/000010 WO1986004259A1 (en) | 1985-01-28 | 1986-01-27 | Method for reducing emissions from industrial exhaust gases and industrial discharge air |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT46561A HUT46561A (en) | 1988-11-28 |
HU204206B true HU204206B (en) | 1991-12-30 |
Family
ID=3484598
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU861137A HU204206B (en) | 1985-01-28 | 1986-01-27 | Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0243368B1 (hu) |
JP (1) | JPS62501757A (hu) |
AT (1) | AT383049B (hu) |
AU (1) | AU5395686A (hu) |
BG (1) | BG80373A (hu) |
DD (1) | DD247613A5 (hu) |
DE (1) | DE3666357D1 (hu) |
FI (1) | FI83842C (hu) |
HU (1) | HU204206B (hu) |
WO (1) | WO1986004259A1 (hu) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT391279B (de) * | 1989-01-25 | 1990-09-10 | Elin Union Ag | Verfahren zur abscheidung, insbesondere vorabscheidung von in industriellen abgasen bzw. industrieller abluft enthaltenen schadstoffen |
FR2693125B1 (fr) * | 1992-07-03 | 1994-09-02 | Socrematic | Procédé de traitement de gaz résiduaires contenant du dioxyde de soufre et des oxydes d'azote. |
DE19716437C1 (de) * | 1997-04-18 | 1998-08-13 | Ech Elektrochemie Halle Gmbh | Verfahren zur Reduzierung von Dioxin- und Furanemissionen |
CN102935327B (zh) * | 2012-11-23 | 2015-07-01 | 四川省银河化学股份有限公司 | 脱除工业窑炉尾气中的二氧化硫的方法以及综合利用工业窑炉尾气的方法 |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3793171A (en) * | 1970-09-04 | 1974-02-19 | Carrier Corp | Process for removing pollutants from gas streams |
JPS4966565A (hu) * | 1972-10-06 | 1974-06-27 | ||
DE2322982C3 (de) * | 1973-05-08 | 1979-09-13 | Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt | Verfahren zur Entfernung von gasförmigen Verunreinigungen aus Abgasen von Schwefelsäurekontaktanlagen |
US4284608A (en) * | 1977-07-18 | 1981-08-18 | American Electronic Laboratories, Inc. | Process for regenerating sulfur dioxide gas scrubbing solutions |
DE2847920C2 (de) * | 1978-11-04 | 1984-05-17 | Keramchemie GmbH, 5433 Siershahn | Verfahren zur Reinigung von nitrosehaltigen Abgasen |
SU768439A1 (ru) * | 1979-03-13 | 1980-10-07 | Краснодарский политехнический институт | Способ очистки газов от окислов азота |
GB2045218B (en) * | 1979-03-23 | 1982-11-10 | Euratom | Process for the removal of so2 from waste gases producing hydrogen and sulphuric acid |
-
1985
- 1985-01-28 AT AT0021685A patent/AT383049B/de not_active IP Right Cessation
-
1986
- 1986-01-24 DD DD86286468A patent/DD247613A5/de unknown
- 1986-01-27 HU HU861137A patent/HU204206B/hu not_active IP Right Cessation
- 1986-01-27 WO PCT/AT1986/000010 patent/WO1986004259A1/de active IP Right Grant
- 1986-01-27 AU AU53956/86A patent/AU5395686A/en not_active Abandoned
- 1986-01-27 JP JP61500890A patent/JPS62501757A/ja active Pending
- 1986-01-27 DE DE8686901005T patent/DE3666357D1/de not_active Expired
- 1986-01-27 EP EP86901005A patent/EP0243368B1/de not_active Expired
-
1987
- 1987-06-30 BG BG080373A patent/BG80373A/bg unknown
- 1987-07-03 FI FI872954A patent/FI83842C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE3666357D1 (en) | 1989-11-23 |
WO1986004259A1 (en) | 1986-07-31 |
BG80373A (bg) | 1993-12-24 |
FI83842B (fi) | 1991-05-31 |
AT383049B (de) | 1987-05-11 |
EP0243368B1 (de) | 1989-10-18 |
ATA21685A (de) | 1986-10-15 |
FI83842C (fi) | 1991-09-10 |
DD247613A5 (de) | 1987-07-15 |
EP0243368A1 (de) | 1987-11-04 |
FI872954A (fi) | 1987-07-03 |
FI872954A0 (fi) | 1987-07-03 |
AU5395686A (en) | 1986-08-13 |
HUT46561A (en) | 1988-11-28 |
JPS62501757A (ja) | 1987-07-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE2708919C2 (de) | Verfahren zur Reinigung von SO↓2↓-haltigen Industrieabgasen | |
EP0234188B1 (de) | Verfahren zur Reinigung von Oxide des Stickstoffs und Schwefels enthaltenden Abgasen aus Verbrennungsanlagen | |
US4070441A (en) | Method of removing sulfur dioxide from flue gases | |
EP2507166B1 (de) | Verfahren zur aufarbeitung schwefelhaltiger abgase | |
DD271100A5 (de) | Verfahren zur gewinnung bzw. rueckgewinnung von saeuren aus metallhaltigen loesungen dieser saeuren | |
EP0168453A1 (de) | Verfahren zur abscheidung von stickstoffoxiden und schwefeloxiden sowie gegebenenfalls anderen schadstoffen aus den rauchgasen von verbrennungsanlagen | |
WO1993003823A1 (de) | Verfahren zum reinigen von belasteten abgasen von verbrennungsanlagen | |
DE3220403C1 (de) | Verfahren zum Entfernen von sauren Komponenten und Stickoxyden aus Abgasen | |
DE2630175B2 (de) | Verfahren zur Reinigung von Stickstoffoxide und Schwefeloxide enthaltenden Industrieabgasen | |
CN101745312B (zh) | 催化氧化脱硫及粉煤灰利用方法 | |
DE3629688C2 (de) | Verfahren zur Reinigung von Rauch- und anderen Industrieabgasen | |
HU204206B (en) | Method for decreasing the emission value of flue gas by treatment carried out with aqueous oxidizing bath | |
EP0107144B1 (de) | Verfahren zum Abtrennen von Luftverunreinigungen aus Abgasen, insbesondere aus Rauchgas, durch Kondensation | |
EP0439742B1 (de) | Verfahren zur Herstellung von Oleum und Schwefelsäure | |
JPS5814993A (ja) | クロム(VI)及び/又はNO↓xを含む廃液及び/又は廃ガスの解毒又は浄化方法 | |
EP0217945A1 (de) | Verfahren zur reinigung von rauchgasen | |
DE2736488C3 (de) | Verfahren zum Entfernen von Schwefeloxiden aus Rauchgasen | |
DE3616501C2 (de) | Verfahren zur Reinigung von Rauchgasen | |
DE3507718C2 (hu) | ||
US4041142A (en) | Method for removing sulfur oxide from waste gases and recovering elemental sulfur | |
AT394955B (de) | Verfahren zur reinigung von rauchgasen | |
DE2715082A1 (de) | Kreilaufverfahren zur entschwefelung von rauchgasen | |
DE4035205A1 (de) | Verfahren zur reinigung von abgasen in einem oxidierenden waschverfahren mit h202 | |
DE3418285A1 (de) | Verfahren zur auswaschung von so(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts), hcl, hf, no(pfeil abwaerts)x(pfeil abwaerts) und anderen schadstoffen aus dem rauchgas hinter vorzugsweise fossilkraftwerken | |
EP0527457A1 (de) | Verfahren zum Abscheiden von Quecksilber aus Rauchgas |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |