HU202618B - Ventilating element - Google Patents

Ventilating element Download PDF

Info

Publication number
HU202618B
HU202618B HU392787A HU392787A HU202618B HU 202618 B HU202618 B HU 202618B HU 392787 A HU392787 A HU 392787A HU 392787 A HU392787 A HU 392787A HU 202618 B HU202618 B HU 202618B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
corrugations
ventilation
frame
sections
profiles
Prior art date
Application number
HU392787A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT52836A (en
Inventor
Andrea Hechler-Kerschgens
Karl-Heinz Hofmann
Original Assignee
Braas & Co Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Braas & Co Gmbh filed Critical Braas & Co Gmbh
Publication of HUT52836A publication Critical patent/HUT52836A/hu
Publication of HU202618B publication Critical patent/HU202618B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/17Ventilation of roof coverings not otherwise provided for

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)

Description

A találmány tárgya szellőzőelem ferde tetők tetőhéjalásának egymást átfedő szakaszaiban való elhelyezésére vagy ilyen tetőhéjalásban lévő rések nyitottan való tartására, amely szellőzőelem egymással összekötött műanyag bordákból, szalagokból és/vagy profilokból áll.
A szellőzőelem a tetőtér szellőztetésére szolgál a tetőhéjalás alatt, a tetőhéjalás fölött elhelyezett tetőfedő lapok irányában, hogy ott a páralecsapódást megakadályozza.
Ilyen célra alkalmas szellőzőelemet ismertet a DE 32 02 509 sz. közrebocsátási irat, amelynél a szellőzőelem távolságtartóként van kialakítva és két szomszédos szarufa között, két egymással határos tetőhéjalás átfedést tartományába van behelyezve. Az ismert távolságtartónak van egy felfekvési síkja a felső fóliacsík számára és egy felfekvési síkja az alsó fóliacsík számára. A két csíkot szita alakú falrész köti össze, amelyben bizonyos számú szellőzőnyílás van kihagyva. A levegő be- és kiáramlására rendelkezésre álló szabad keresztmetszet a szellőzőelemen belül viszonylag kicsi.
Egy másik szellőzőelemet ismertet a DE 31 25 868 sz. közrebocsátási irat, amely tetőhéjalással ellátott ferde tetőbe utólag építhető be. Az ismert szellőzőelem ütésbiztos, rugalmas műanyagból készült és kéményszerűen kialakított szekrény alakú tere van, amelynél a nyílás keresztmetszete tetszőlegesen elhelyezett rudakkal erősíthető meg. A szellőztetés érdekében a meglévő tetőhéjalás teljes felületébe réseket vágnak és ezekbe helyezik be a szellőzőelemet. A szellőzőelem rögzítésére a szekrényszerű téren oldalt kiálló műanyag részeket alakítanak ki, amelyek rögzítő hevedert képeznek és ezek teszik lehetővé, hogy a szellőzőelemet a tetőhéjalásba be lehessen tolni és kiegészítő mechanikus rögzítőeszközök nélkül rögzíteni lehessen. Ez a szellőzőelem azonban meglehetősen terjedelmes. A tetőhéjalás szellőztetésére olyan sok szellőzőelemre van szükség, hogy a szállítás költségessé válik, a tároláshoz pedig sok helyre van szükség.
Végül a DE 35 00 579 sz. közrebocsátási irat olyan tetőszigetelést ismertet, amelynél a ferde tető tetőfedő lapjai alatt tetőhéjalás és az alatt szigetelőanyag van elhelyezve. A tetőhéjalás és a szigetelőanyag között tetőszellőző berendezés található, amely teljes felületű, meander alakúra hajtogatott hullámlemezből áll. Egy állandóan nyitottan maradó, az alsó tetőhéjaláson magán keresztülvezető szellőző keresztmetszetet ez a tetőszellőző berendezés nem tud biztosítani.
A találmány egyik feladata, hogy ferde tetők tetőhéjalása számára egyszerűen előállítható szellőzőelemet hozzon létre, amely a lehető legnagyobb szellőző keresztmetszetet biztosítja, formatartó és sok szellőzőelem tömör, egymásban elhelyezett tárolását teszi lehetővé.
További célja a találmánynak, hogy olyan szellőzőelemet hozzon létre, amely kiegészítő rögzítőelem nélkül, univerzálisan, tetszőleges helyzetben építhető be és hogy ezt a szellőzőelemet a lehető legkevesebb anyagfelhasználással, egyszerű szerszámmal lehessen előállítani.
Ezt a feladatot a találmány értelmében egy olyan szellőzőelemmel valósítjuk meg, amelynek lényege, hogy a műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok egy első hullámprofilt és legalább egy második hullámprofilt képeznek, amely az elsővel párhuzamosan, attól távolságban és lényegében azzal egyvonalba esően van elhelyezve és a hullámprofilok hullámhegyei egy első, felső síkot képeznek és hullámvölgyei egy második, alsó síkot képeznek, továbbá a műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok rácsszerkezetet képeznek, amely az első, felső síkban fekszik és lényegében legalább egy, a hullámprofilok irányában futó hosszbordából és abból lényegében merőlegesen kiálló első keresztbordákból áll, amelyek mindenkor a velük szomszédos hullámhegyekkel össze vannak kötve, továbbá a hullámvölgyeket a hosszbordával összekötő második keresztbordákból áll.
Mivel a találmány szerinti szellőzőelem csak néhány, egymással egy darabként összekötött műanyag bordából, szalagból és/vagy profilból áll, könnyű és minden irányban a maximális szabad szellőző keresztmetszetet biztosítja. Ezeknek a műanyag bordáknak, szalagoknak és/vagy profiloknak egymáshoz képesti kölcsönös térbeli elhelyezése és speciális kialakítása oly módon, hogy első hullámprofilt, legalább egy második hullámprofilt, rácsszerkezetet és második keresztbordát képezzenek, minimális anyagfelhasználással alaktartó és elcsavarodással szemben merev szellőzőelemet eredményez. Több ilyen szellőzőelemet szorosan egymásba lehet rakni, ami a kezelést, különösen a tárolást és a szellőzőelemeknek az elszállítását a beépítés helyére a tetőn nagymértékben megkönnyíti. A műanyag bordáknak, szalagoknak és/vagy profiloknak a speciális kialakítása és elhelyezése továbbá lehetővé teszi, hogy a szellőzőelemet egyetlen munkaműveletben, fröccsöntéssel, egyszerű szerszámmal lehet előállítani, amelyhez nem kell magot alkalmazni.
Előnyösen mindegyik hullámprofil lényegében trapéz alakú meander vonalat követ, a hullámhegyek és hullámvölgyek számára egyenes szászokkal és a második síkhoz képest ferde emelkedő összekötő szakaszokkal, valamint a szomszédos hullámhegyek és hullámvölgyek között lefelé lejtő összekötő szakaszokkal. Ezáltal a tetőhéjalásnak a szellőzés céljaira egymástól távolságban tartandó szakaszaiban sík felfekvő felületeket kapunk. A kész szellőzőelemnek tetszetős külalakja van, könnyen halomba rakható és viszonylag egyszerű szerszámmal gyártható.
A hullámhegyek és hullámvölgyek szélessége lehet azonos vagy különböző. Előnyösen az első hullámprofilt képező műanyag szalag a hullámvölgyek tartományában szélesebb, mint a hullámhegyek tartományában és a szomszédos hullámhegyek és hullámvölgyek közzötti emelkedő összekötő szakaszok és lefelé lejtő összekötő szakaszok alapfelülete lényegében háromszög alakú. Ezáltal a szellőzőelem elülső éle ferde, ami megkönnyíti a szellőzőelem betolását két szomszédos, egymástól távolságban tartott tetőhéjalás közé, illetve egy ilyen tetőhéjalás résébe. A hátulsó, második hullámhegy ugyanakkor azonos szélességű műanyag szalagból készül, úgy hogy abban a hullámhegyek és hullámvölgyek azonos szélességitek. Más változatban azonban a második, hátulsó hullámpiofilt képező műanyag szalag a hullámvölgyek tartományában szélesebb lehet, mint a hullámhegyek tartományában. Ebben az esetben a szellőzőelem a hosszanti középsíkhoz képest szimmetrikusan van kialakítva és így mind az elülső végével, mind a hátulsó végével behelyezhető a tetőhéjalásba. így tehát a szellőzőelem még több célúan alkalmazható.
Amint már említettük, a két szomszédos hullámhe-23
HU 202 618 Β gyet és hullámvölgyet összekötő emelkedő és lefelé lejtő szakaszok alapfelületei az első ill. második sík felé ferdén állnak. Előnyösen az emelkedő összekötő szakasz a második síkkal 60-65'-os szöget zárhat be. Rendkívül előnyös, ha a műanyag szalag az összekötő szakaszokban nem párhuzamos lapú, hanem a hullámvölgy és a szomszédos hullámhegy között kissé kúposán bővülő keresztmetszetű, amint azt a későbbiekben a
4. ábrával kapcsolatban megvilágítjuk. A belső és külső felületek szöge közötti 2-3’-os szögeltérés egy ilyen összekötő szakaszban teljesen kielégítő. Ezáltal biztosítható, hogy a halomba rakottan tárolt szellőzőelemek nem fekszenek fel teljes felülettel egymáson, hanem egymással egybevágó felületszakaszainak legnagyobb része között kis távolság van. Ily módon elkerülhető, hogy az egymásba rakott szellőzőelemek összetapadjanak és a szellőzőelemet a halomból ki lehet venni.
A fent említett, a szellőzőelemhez okvetlenül szükséges alkatrészeken kívül a második síkon belül bordás keretet alakíthatunk ki, amelynek első keretszakasza van és ez az első hullámprofilon lévő szomszédos hullámvölgyeket köti egymással össze. Ezáltal a szellőzőelem alaktartása, különösen pedig a hosszirányú hullámprofil stabilitása nő, ami megakadályozza, hogy a szellőzőelem behorpadjon, ha azt nem hozzáértő kezek kezelik.
Előnyösen a bordás keret oldalsó szakaszainak tartományában kiegészítőleg második keretszakaszai vannak, amelyek ott az első hullámprofilt a második hullámprofillal összekötik. Ezáltal az egész szellőzőelem szekrényszerű merevítést kap és így elcsavarodással szembeni szilárdsága nagymértékben nő. Amennyiben ilyen második keretszakaszok az oldalszakaszok tartományában vannak elhelyezve, akkor a hosszanti borda meghosszabbítása az oldalszakaszok tartományában a mindenkori második síkig húzható le és a második keretszakaszokkal köthető össze.
Általában elegendő, ha azokat a műanyag bordákat, szalagokat és/vagy profilokat, amelyek a hosszbordát, az első és második keresztbordákat, valamint a bordás keret első és második keretszakaszát képezik, olyan műanyagból készítjük, amelynek párhuzamos főfelületei vannak. Az alkalmazott műanyag szilárdsági tulajdonságaitól függően a műanyag szalag szélessége 36 mm lehet. Egyes esetekben ezen túlmenően célszerű, ha egyes részeket vagy ezeknek a részeknek az egészét kiegészítőleg merevítjük. Ebben az esetben a hosszborda, az első és második keresztborda és/vagy bordás keret T profilként alakítható. A bordás keretnek előnyösen az alsó oldalból derékszögben kiálló, egy darabként kialakított karimája van. Ezáltal a szellőzőelem alaktartása nő és a halomba rakott szellőzőelemek sima felfekvését a szomszédos, viszonylag széles bordás kereten megakadályozzuk.
A találmány szerinti szellőzőelem további előnyös kialakítása szerint a szellőzőelemet magát rögzítő eszközzel látjuk el, amellyel a tetőhéjalásra erősíthető. Ilyen rögzítő eszközként rögzítő hevederek jöhetnek szóba, amelyek előnyösen a hullámvölgyek síkjában fekszenek. A tetőhéjalás szélső szakaszát a hullámhegyek és a rögzítő heverderek közé vezetjük be. Egy erősen feszített tetőhéjalásra - kiegészítő - „idegen” rögzítő elem nélkül - a szellőzőelem rászorítható. Előnyösen több rögzítő heveder van a szellőzőelemen, amelyek a bordás keretből a második síkon belül befelé állnak ki. Előnyösen a rögzítő hevederek az első bordás keretből két szomszédos hullámvölgy között állnak ki. A rögzítő heverderek lehajlított nyelve előnyösen kissé túlnyúlik a második síkon. Ily módon a tetőhéjalás élére feszültségmentesen lehet rákapcsolni. A hullámhegyekben a rögzítő heverderek jelenléte a szellőzőelemek halomba rakott tárolását nem akadályozza.
Amint már említettük, a szellőzőelem előnyösen műanyagból, egy darabként, fröccsöntéssel készül. A fröccsöntő eljárás egyszerű és olcsó, az egydarabos kialakítás kiküszöböli az összekötő eszközök és eljárások alkalmazását Azon kívül az egy darabból készült fröccsöntött test akkor is kielégítően alaktartó, és elcsavarodással szemben ellenálló, ha viszonylag vékony, kis szilárdságú műanyag szalagokból készül., A találmány szerinti fent vázolt szellőzőelem lehetővé teszi azt, hogy egyszerű fröccsöntő szerszámmal készítsük el, amelynél nincs szükség magra.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti szellőzőelem példakénti kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábra a szellőzőelem részletét ábrázolja perspektivikusan.
A 2. ábra az egész szellőzőelem felülnézete.
A 3. ábra a 2. ábra szerinti szellőzőelem hátulnézete, amelyen a rögzítő hevederek lefelé lehajlított nyelvei is láthatók.
A 4. ábra a 3. ábra szerinti hátulnézet egy részletét ábrázolja, amelynél különösen a műanyag szalag enyhén kúpos keresztmetszete látható a hullámhegyek és hullámvölgyek közötti emelkedő és lefelé lejtő összekötő szakaszok tartományában.
Az 5. ábrán tetőszerkezet részlete látható sematikus metszetben a tető dőlésének irányában a találmány szerinti szellőzőelemmel együtt
A 6. ábrán a tetőszerkezet részlete látható sematikus metszetben a tető lejtésére keresztirányban, a találmány szerinti szellőzőelemmel együtt.
A 7. ábrán a 6. ábrához hasonlóan sematikus metszet látható ferde tető gerincének tartományában, a találmány szerinti szellőzőelemmel együtt.
A 8. ábrán az 5. ábrához hasonló sematikus metszet látható a ferde tető ereszének tartományában, a találmány szerinti szellőzőelemmel együtt.
A találmány szerinti szellőzőelem 1-4. ábrákon ábrázolt előnyös kiviteli alakja egymással egy darabként összekötött műanyag bordákból, szalagokból és/vagy profilokból áll. A megfelelő műanyagnak ütésállónak és kissé flexibilisnek kell lennie. Azon kívül a műanyagból fröccsöntéssel lehessen a szellőzőelemet előállítani. Erre a célra alkalmas műanyagként szóba jöhet pl. polietilén vagy lágyra beállított polivinilklorid; előnyösen a szellőzőelem polietilénből készül.
A szellőzőelem feladata, hogy a tetőhéjaláson belül egy rést nyitva tartson vagy két különböző tetőhéjalás két egymást fedő szakaszát egymástól távolságban tartsa. A szellőzőelemnek kielégítően alaktartónak kell lennie, hogy ezeknél a felhasználásoknál fellépő éréknek ellen tudjon állni és biztonságos kezelést tegyen lehetővé. Általában kielégítő stabilitás érhető el, ha a műanyag szalagok vastagsága kb. 1,5-3 mm és szélességük 4-10 mm.
A 2. ábrán felülnézetben ábrázolt szellőzőelem méretei pl. a következik:
hossza kb. 25-40 cm, előnyösen 35 cm,
HU 202 618 Β szélessége kb. 10-15 cm, előnyösen 12 cm, magassága kb. 1,3-3 cm, előnyösen 2 cm.
A szellőzőelemet képező műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok alakja minimális anyagfelhasználással, tartósan, a kívánt méretű, lehetőleg kevéssé csatornázott és elszűkített szellőző keresztmetszetet kell hogy biztosítsa. A gyakorlatban előforduló esetekben tökéletesen kielégítő, ha egymástól távolságban kb. 1,5-3 cm magas és mintegy 20-40 cm hosszú nyitott keresztmetszetet biztosítunk. Ebből a célból a szellőzőelem legalább két egymással párhuzamos és lényegében egymással egy vonalba esően elhelyezett 10 és 20 hullámprofilból áll. Ezeknek a 12,22 hullámhegyei és 14,24 hullámvölgyei felfekvő felületeket képeznek a tetőhéjalás egymástól távolságban tartandó szakaszai számára. Az alaktartás és a csavarással szembeni szilárdság biztosítására ezeket a 10 és 20 hullámprofilokat egy vagy több 31 hosszborda és 33 ill. 40 keresztborda köti egymással össze, amelyek a fenti keresztmetszetszakaszokon belül korlátlan számú légáteresztő nyílást hagynak szabadon és több szellőzőelem egymásba rakott tárolását nem akadályozzák. A 10 és 20 hullámprofilok egyenként hosszirányban egyenes vonalban, egymással párhuzamosan futnak. Mindegyik 10 ill. 20 hullámprofilon 12 ill. 22 hullámhegyek, valamint 14 ill. 24 hullámvölgyek vannak, amelyek lényegében trapézhullám alakúak és egymással egybevágóan vannak elhelyezve. Az egymással szomszédos 12,22 hullámhegyek és 14, 24 hullámvölgyek összekötése emelkedő, 11,21 összekötő szakaszokkal és lefelé lejtő 13 ill. 23 összekötő szakaszokkal történik.
Amint az 1. ábrában az ott hátul elhelyezett második hullámprofilon átható, ez egymást követő emelkedő összekötő szakaszból, egyenes 22 hullámhegyből, lefelé lejtő 23 összekötő szakaszból, egyenes 24 hullámvölgyből és így tovább ismételve, egyetlen párhuzamos oldalélű műanyag szalagból állhat. Ezzel szemben az 1. ábrán elöl ábrázolt első 10 hullámprofil előnyösen másképpen van kialakítva. A 10 hullámprofil a 14 hullámvölgyek tartományában szélesebb, mint a 12 hullámhegyek tartományában. Az emelkedő és lefelé lejtő 11 iU. 13 összekötő szakaszok alapfelülete lényegében háromszög alakú, amely alapfelületek ily módon az átmenetet képezik az egymással szomszédos hullámhegyek ill. hullámvölgyek eltérő szélessége között.
Különösen a 2. ábrából jól látható, hogy ezen az első 10 hullámprofilon két különböző alakú 12 hullámhegy van kialakítva. Az egyiknél a 12 hullámhegy lényegében párhuzamos oldalélű műanyag szalagból készült 16 szakaszból áll, amely a 10 hullámprofil irányában fekszik. A másik 12 hullámhegy felülnézetben lényegében háromszög alakú 17 szakaszból áll, amely a 10 hullámprofil hosszirányához képest oldalt befelé eltoltan helyezkedik el. Ezáltal biztosítható, hogy az ebben a tartományban elhelyezett 55 rögzítő heveder a 12 hullámhegy mentén vezethető úgy, hogy ennek az 55 rögzítő hevedernek a jelenléte a szellőzőelemek halomba rakását ne akadályozza. Amint a 2. ábrából látható, szükség esetén a háromszög alakú 17 szakaszon 18 bemélyedést alakíthatunk ki, hogy a szellőzőelemek halomba rakásakor a szomszédos szellőzőelem 55 rögzítő hevederével semmiképpen se ütközzék.
A 10 ill. 20 hullámprofilok 12,22 hullámhegyeinek sík szakaszai egy első síkot határoznak meg. Hasonló módon a 14,24 hullámvölgyek sík szakaszai egy máso4 dik síkot határoznak meg. A két sík közötti távolság a szabad szellőző keresztmetszetet adja a tetőhéjaláson a találmány szerinti szellőzőelemmel szabadon tartott szellőzőnyílások számára. Ez a távolság általában 1530 mm, előnyösen 20 mm. Az első síkon belül műanyag bordákból, szalagokból és/vagy profilokból álló rácsszerkezet fekszik, amely a 10, 20 hullámprofilokkal egy darabként van összekötve és az egész szellőzőelem alaktartását és elcsavarodással szembeni merevségét biztosítja. Az ábrázolt kiviteli alaknál a 30 rácsszerkezet 31 hosszbordából és abból lényegében merőlegesen kiálló első 33 keresztbordából Ál, amelyek mindenkor a szomszédos 12 ill. 22 hullámhegyekkel vannak összekötve. Egyetlen 31 hosszborda helyett több hosszbordát is lehet alkalmazni, ha a szellőzőelem szélessége ezt megkívánja. Kiegészítőleg második 40 keresztbordákat alkalmazunk, amelyek a 10, 20 hullámprofilok 14, 24 hullámvölgyeiből indulnak ki és onnan az első síkig emelkednek és ott egy darabként a hosszbordához csatlakoznak. Valamennyi 31, 33 és 40 bordának előnyösen négyszögletes keresztmetszete van és anyagvastagságuk kb. 1,5-3 mm. Más változatban ezeket a 31,33,40 bordákat keskeny, a felső oldalon vagy alsó oldalon elhelyezett, a rajzokon nem ábrázolt merevítő bordákkal lehet ellátni.
Az előbb említett elemekből, nevezetesen az első és második 10 ill. 20 hullámprofilból egy vagy több 31 hosszbordából, valamint első 33 keresztbordából és második 40 keresztbordából álló szellőzőelem kielégítő stabilitással és alaktartással rendelkezik. Kiegészítőleg azonban alkalmazhatunk a második síkon belül fekvő 50 bordás keretet, amelynek legalább első 51 keretszakaszai vannak, és ezek az első 10 hullámprofilon lévő szomszédos 14 hullámvölgyeket kötik egymással öszszc. Ezáltal a szellőzőelem hullámszerkezetét nem kívánatos behorpadások ellen még tovább stabilizáltuk és a felfekvő felületet a tetőhéjalás számára a második síkban megnöveltük. Előnyösen az 50 bordás keretnek kiegészítőleg második 52 keretszakaszai vannak, amelyek a szellőzőelem oldalszakaszának tartományában az első elülső 10 hullámprofilt a második hátulsó 20 hullámprofillal kötik össze. Szükség esetén, kiegészítőleg, a rajzon nem ábrázolt harmadik keretszakaszokat is kialakíthatunk, amelyek a hátsó 20 hullámprofil szomszédos 24 hullámvölgyeit kötik egymással össze. Amennyiben az oldalszakaszok tartományában 52 keretszakaszokat alakítunk ki, a 31 hosszborda ezeknek az oldalszakaszoknak a tartományában 32 meghosszabbításokkal van ellátva, amelyek a második 52 keretszakaszokig leérnek és azokkal össze vannak kötve. Szükség esetén az 50 bordás keretet függőlegesen elálló 54 bordákkal lehet merevíteni, amint az az 1. ábrából látható.
Az egész 50 bordás keretet oldalt az első 10 hullámprofilhoz lehet csatlakoztatni, és annak 14 hullámvölgyeivel együtt a második síkban helyezkedhet el.
Az egymással szomszédos 12, 22 hullámhegyek és 14,24 hullámvölgyek közötti emelkedő 11,21 összekötő szakaszok és lefelé lejtő 13,23 összekötő szakaszok a második síkkal előnyösen 60-65*-os szöget zárnak be. Ez lehetővé teszi az előnyös halomba rakást Annak érdekében, hogy két szomszédos egymásba rakott szellőzőelem között a tapadósúrlódást csökkentsük, ezek a 11, 21, 13, 23 összekötő szakaszok előnyösen enyhén kúposán vannak kialakítva, ami azt jelenti, hogy ilyen
HU 202 618 Β összekötő szakasz belső oldala kissé kisebb szög alatt fut, mint annak külső oldala, amint az a 4. ábrából látható. Ezáltal elkerülhető, hogy a halomba rakott szellőzőelemek megfelelő szomszédos felületei egymáson szorosan felfeküdjenek úgy, hogy az egyik szellőzőelemet könnyen ki lehet venni a halomba rakott szellőzőelemek közül. A 10,20 hullámprofilok további szakaszainak négyszögletes keresztmetszete van és vastagságuk azonos.
Amennyiben a szellőzőelem befüggesztésére szolgáló kiegészítő 55 rögzítő hevederek a tetőhéjalás egy szélső szakaszában vannak elhelyezve, akkor az 55 rögzítő hevedereknek ezek síkjához képest kissé lehajlított, nyelv alakú 56 végszakaszai vannak.
Az 55 rögzítő hevederek az 50 bordás kerettel egy darabként is kialakíthatók.
A 31 hosszborda, az első 33 keresztborda, a második 40 keresztborda és/vagy az 50 bordás keret T-profilként is kialakítható.
Az egész szellőzóelem műanyagból, fröccsöntéssel, egy darabként lehet kialakítva.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szellőzőelem ferde tetők tetőhéjalásában lévő rések nyitottan való tartására vagy egymást fedő szakaszok közötti elhelyezésére, amely egymással egy darabként összekötött műanyag bordákból, szalagokból és/vagy profilokból áll, azzal jellemezve, hogy a műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok egy első hullámprofilt (10) és legalább egy második hullámprofilt (20) képeznek, amely az elsővel párhuzamosan, attól távolságban és lényegében azzal egy vonalba esően van elhelyezve és a hullámprofilok (10,20) hullámhegyei (12,22) egy első, felső síkot képeznek és hullámvölgyei (14, 24) második, alsó síkot képeznek, továbbá a műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok ráesszerkezetet (30) képeznek, amely az első, felsó síkban fekszik és lényegében legalább egy, a hullámprofilok (10, 20) irányában futó hosszbordából (31) és abból lényegében merőlegesen kiálló keresztbordákból (33) áll, amelyek mindenkor a velük szomszédos hullámhegyekkel (12, 22) össze vannak kötve, továbbá a hullámvölgyeket (14, 24) a hosszbordával (31) összekötő második keresztbordából (40) áll.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy mindegyik hullámprofil (10, 20) lényegében trapéz alakú meander vonalat kövek a hullámhegyek (12,22) és hullámvölgyek (14,24) számára egyenes szakaszokkal és a második síkhoz képest ferde emelkedő összekötő szakaszokkal (11,21), valamint a szomszédos hullámhegyek (12, 22) és hullámvölgyek (14,24) között lefelé lejtő összekötő szakaszokkal (13, 23).
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy az első hullámprofilt (10) képező műanyag szalag a hullámvölgyek (14) tartományában szélesebb, mint a hullámhegyek (12) tartományában és a szomszédos hullámhegyek (12) és hullámvölgyek (14) közötti emelkedő összekötő szakaszok (11) és lefelé lejtő összekötő szakaszok (13) alapfelülete lényegében háromszög alakú.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a szomszédos hullámhegyek (11, 12) és hullámvölgyek (14, 24) közötti emelkedő összekötő szakaszok (11, 21) és lefelé lejtő összekötő szakaszok (21, 23) alapfelületei a második síkkal kb. 60-ó5*-os szöget zárnak be.
  5. 5. A 3. vagy 4. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy az első hullámprofilt (10) képező műanyag szalag a szomszédos hullámhegyek (12) és hullámvölgyek (14) közötti emelkedő összekötő szakaszban (11), ill. lefelé lejtő összekötő szakaszban (13) enyhén kúpos keresztmetszetű.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a műanyag bordák, szalagok és/vagy profilok kiegészítőén a második síkban fekvő bordás keretet (50) képeznek, amelynek az első hullámprofilon (10) lévő szomszédos hullámvölgyeket (14) egymással összekötő első keretszakasza (51) van.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a bordás keret (50) oldalsó szakaszainak tartományában kiegészítőleg második keretszakaszai (52) vannak, amelyek ott az első hullámprofilt (10) a máródik hullámprofillal (20) összekötik.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a hosszborda (31) egy-egy meghosszabbítása (32) az oldalszakaszok tartományában a mindenkori második keretszakasszal (52) van össszekötve.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a szellőzőelem befüggesztésére a tetőhéjalás egy szélső szakaszában kiegészítő rögzítő hevederei (55) vannak.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a rögzítő hevedereknek (55) a rögzítő hevederek síkjához képest kissé hajlított, nyelv alakú végszakaszai (56) vannak.
  11. 11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a rögzítő hevederek (55) egy darabként a bordás kereten (50) vannak kialakítva.
  12. 12. A 9-11. igénypontok bármelyike szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a rögzítő hevederek (55) bordás kereten (50), annak első keretszakaszában (51) az első hullámprofil (10) két szomszédos hullámvölgye (14) között vannak elhelyezve és ennek a hullámvölgynek (14) a síkjában fekszenek.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a rögzítő hevederek (55) tartományában lévő hullámvölgyek (12,14) eltoltan vannak elhelyezve és/vagy bemélyedésekkel (18) vannak ellátva.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy a hosszborda (31) az első keresztborda (33), a második keresztborda (40) és/vagy a bordás keret (50) T-profilként van kialakítva.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti szellőzőelem, azzal jellemezve, hogy az egész szellőzőelem műanyagból, egy darabként előállított, fröccsöntött elemként van kialakítva.
HU392787A 1986-09-11 1987-09-02 Ventilating element HU202618B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863630982 DE3630982A1 (de) 1986-09-11 1986-09-11 Luefterelement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT52836A HUT52836A (en) 1990-08-28
HU202618B true HU202618B (en) 1991-03-28

Family

ID=6309387

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU392787A HU202618B (en) 1986-09-11 1987-09-02 Ventilating element

Country Status (7)

Country Link
AT (1) AT391727B (hu)
BE (1) BE1000815A3 (hu)
DE (1) DE3630982A1 (hu)
FR (1) FR2603929B1 (hu)
GB (1) GB2198834B (hu)
HU (1) HU202618B (hu)
NL (1) NL192746C (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9414719D0 (en) * 1994-07-21 1994-09-07 Willan Building Services Ltd Ventilation structure
GB2304887B (en) * 1995-08-26 1999-11-17 Willan Building Services Ltd Roof ventilation system
GB9701216D0 (en) * 1997-01-21 1997-03-12 Martin David F Roof underlay lap ventilator
GB2315856B (en) * 1997-05-02 1998-06-17 Bryan Neil Rowbotham Roof vent
AT406880B (de) * 1998-02-11 2000-10-25 Karl Ing Brandstetter Zu- und abluftpaneel für geneigte dachflächen
GB2374092A (en) * 2001-02-28 2002-10-09 Easyvent Ltd Roof ventilation

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3125868A1 (de) * 1981-07-01 1983-01-20 Ewald Dörken AG, 5804 Herdecke Zu- und abluftelement fuer geneigte daecher zum nachtraeglichen einbau
DE3202509A1 (de) * 1982-01-27 1983-08-04 Herbert 4933 Blomberg Betke Vorrichtung zur unterdrueckung von schwitzwasserbildung an dachfolien
GB8325796D0 (en) * 1983-09-27 1983-10-26 Marley Roof Tile Roofing systems
DE3500579A1 (de) * 1984-01-12 1985-10-10 Glidevale Building and Products Ltd., Pinxton, Nottingham Belueftungseinrichtung fuer gurtbaender
DE3431319A1 (de) * 1984-08-25 1986-03-06 Fa.Hans Klöber, 5828 Ennepetal Dachbelueftungselement
DE3543005A1 (de) * 1985-12-05 1987-06-11 Braas & Co Gmbh Be- und entlueftungselement fuer dachspannbahnbelueftung

Also Published As

Publication number Publication date
NL8702111A (nl) 1988-04-05
GB2198834A (en) 1988-06-22
NL192746B (nl) 1997-09-01
GB2198834B (en) 1990-05-23
NL192746C (nl) 1998-01-06
BE1000815A3 (fr) 1989-04-11
ATA229187A (de) 1990-05-15
DE3630982C2 (hu) 1989-09-07
HUT52836A (en) 1990-08-28
DE3630982A1 (de) 1988-03-24
FR2603929A1 (fr) 1988-03-18
GB8720992D0 (en) 1987-10-14
FR2603929B1 (fr) 1989-10-20
AT391727B (de) 1990-11-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5095810A (en) Roof ridge ventilation system
US5772502A (en) Adjustable pitch roof vent with accordion-shaped end plug
US6277024B1 (en) Sectional roof ridge vent
US5092225A (en) Roof ridge vent
US4903445A (en) Roof ridge ventilators
USRE44832E1 (en) Ridge ventilation system
US4621466A (en) Flashing frame for the installation of adjacent roof windows
US5070771A (en) Roof ventilator
US5458538A (en) Roof vent
US4817506A (en) Roof vent
US20040088932A1 (en) Rollable baffled ridge vent
US7662037B2 (en) Roof ridge vent
US20060196130A1 (en) Ridge vent apparatus
US5328407A (en) Roof ridge vent with tubular baffles
US5671577A (en) Roofing shingle
US20030077999A1 (en) Roof ventilator and filter
US4805367A (en) Ventilating support for roof insulation
US20060229010A1 (en) Baffled roll vent
US6223481B1 (en) Roof construction
HU202618B (en) Ventilating element
US20040144040A1 (en) Weather block for low or high profile tile
GB1584074A (en) Cloches for horticultural or agricultural use
WO1992001129A1 (en) Building covering
EP0084909A2 (en) Means for the protection of the lower edge of an inclined roof covered by scaly elements, like roof tiles
US3857210A (en) Interlocking panel haystack cover

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee